Provinciale Zeeuwsche Courant 'ii Zaterdag 1 September 1945 Geallieerde troepen stroomen Japan binnen. NIEUWE REGELING TEXTIELDISTRIBUTIE. Een verblijdend geluid, Dc redactie van een blad als de P.Z.C., tracht zooveel moge lijk te lezen, wat in de Ned, Pers verschijnt, maar helaas alles kan men niet lezen. Daar om zijn wij den man zeer dank baar, die zelf behoorend tot streng geloovige richting', onze aandacht vestigde op een „dag wijding", verschenen in het Chr. Dagblad „de Graafschap per" van 20 Aug. (Directie- Hoofdredactie W. J. Dolleman, A. Lammerts van Bueren Ds. G. P. Klijn). Wij veroorloven ons het aangehaalde artikel hier zeer verkort, maar in hoofdtrekken weer te geven: De vraag werd gesteld op een vergadering van de N.V.B. óf geloovige christenen met om geloovige humanisten samen werken kunnen aan herstel en vernieuwing van ons Vader-, land. Het antwoord van de redactie luidt: „Wij bevinden ons op een schip, dat zware averij heeft opgeloopen, en. is dat waar, dan kan het antwoord niet twijfel achtig zijn. Wij zullen te za- men de geleden schade moeten herstellen of te zamen moeten ondergaan. Zich aan den ge- meenschappelijken, arbeid ont trekken is misdaad. Dit wat betreft materieel herstel. Maar, en hierin ligt juist voor ons het verblijdende: ook voor geestelijke vernieuwing kunnen wij, zoover het maar eenigszins gaat, samenwerken en dus, (deze conclusie is van ons) moeten wij het doen. Voorop wordt gesteld, dat er bepaalde „regels" moeten gel den en dat er een bepaalde ..geest" aan boord moet zijn. Dan mogen de „ongeloovige humanisten" spreken van „nor men" en de geloovige Christenen zullen spreken van de „gebo den Gods': „gerechtigheid, waarachtigheid, naastenliefde" De geloovige Christenen zullen dat niet los maken van Jezus Christus. Zij zullen er nog wel iets meer mee bedoelen, dan de humanisten- Maar voor beide categorieën zou men het kort kunnen uitdrukken als „den naaste lief te hebben als zich zelf en God bovenal". Het gods begrip en wat daarmee samen hangt is een kwestie voor the ologen. Een gewone leek, hetzij geloovig, hetzij ongeloovig. weet echter heel goed, wat met die woorden bedoeld wordt. Verblijdend leek ons de ge dachte van den auteur, „dat sommige geloovige Christenen in sommige opzichten iets kun nen leeren van ongeloovige humanisten". Wij willen gaar ne ook de verdere gedachte aanvaarden „dat ook ongeloo vige humanisten" iets kunnen ïëeren van „geloovige Christe nen". Een agressief ongeloof is uit den: booze, een agressief ge loof schijnt ons niet beter. Een agressief ongeloof is een po ging zijn medebroeders iets te ontnemen, waarin zij gelukkig zijn, waarop zij hun hoop in leven en sterven grondvesten, en waarvoor men hun dan niets kan teruggeven. Het ongeloof van Jan Rap, zooals de Ge- nestet het uitdrukte, schijnt ons een uiting van innerlijke onbeschaafdheid; het agressie ve geloof met een „compelle in- trare" „dwing ze in te gaan" lijkt ons van weinig beter ge halte. Voor geloovigen en on- geloovigen, voor humanisten en, Christenen geldt het woord van het zoogenaamde testa ment van Johannes: „Kinder- kens hebt elkander lief", en het woord van den grooten Meester van Nazareth: „Uw Koninkrijk kome", waarin al len, hetzij geloovig, het zij on geloovig, zich in oprechte een voud des harten, eensgezind kunnen weten. Wij zrjn dengene, die ons op het artikel in de „Graafschap per" opmerkzaam maakte har telijk dankbaar. r PREDIKBEURTEN predikbeurten. Ned. Herv. kerk. Domburg: 1.30 ds. Reus; Westkapelle: 10 leesd., 4 ds. Reus; 7 be groetingsavond arbeiders; Me- liskerke: 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande: 9.30 en 7 ds. Oosthoek; Souburg: 7 ds. Spijkerboer. Geref. kerk. Vlissingen: 9; en 2.30 ds. de Ruiter. Evang. Luth. kerk: Middel burg: av. 7.30 'ds. Nolte; Vlissingen: 10 ds. Nolte. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 en 3 ds. Baaij; Vlis singen: 9.30 (voorber. H.A.), 5 leesd. Geref. gem. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Middel burg: 9.30, 2 en 6 leesd. Vlis singen: 9.30, 2.30 'en 6.30 leesd. Geref kerk (H.V.). Middel burg: 10 dhr. Geursen. Herst. Apost. Gem. Vlissin. gen: 10 en 4.30 ds. de Vries, Leger des Heils. Middelburg: 10 en 7.30 maj. Kooistra, 4 openl. samenkomst, Dam; Vlissingen: 9.30 en 7 leider G, G. Gerstel. Ver. v. Vrijz. Herv.Middel, burg: 7 ds. v. d. Heijden. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen (toez.), te Makkum, (Fries land), ds. A. J. van Heuven te Waarde. De Classis Dordt der Chr. Geref. kerk heeft Ds. W. Baay van Tholen die tot de Chr. Ge ref. kerk is overgegaan, ge ëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar gesteld in de Chr. Geref. kerk. Ds. Baay zal Zondag 2 Sept. optreden in Middelburg, hoogwater vlissingen Zondag 11.39, 1.37 m. fch N.A.P. de verjaardag van h.m. de koningin. Het hoogtepunt van den Ko ninginnedag te Amsterdam en wellicht van geheel Nederland, vormde „Hef drama der be zetting", dat in het Olympisch stadion werd opgevoerd. Op' waarlijk grootsche wijze werd lijden en strijd, nederlaag en overwinning, bezetting en be vrijding van Nederland beeld gebracht. Prinses Juliana en Pi'ins Bernhard bevonden zich op de eeretribune temidden van een schare van autoriteiten, o.w. de minister-president, de min. buit. zaken, de min. oorlog en oud-min. president Gerbrandy. H.M. de Koningin heeft Haar verjaardag te Soestdijk gevierd in den familiekring. De min. van oorlog heeft een dagorder uitgevaardigd, die o.m. de verknochtheid aan het Huis van Oranje uitdrukt en in het bijzonder de liefde voor de Koningin. uitrustingen voor ned. landmacht. Tusschen de Ned. en de Ca- nadeesche regeeringen worden besprekingen gevoerd over de ter beschikkingstelling van een complete uitrusting voor 2 divisies met daarbij behooren- de trainingsfacilitèiten. Een gelijkluidend aanbod is gedaan van Engelsche zijde, welk aan bod door de Nederlandsche re- peering inmiddels reeds dank- jaar is aanvaard. drie doodstraffen geëischt. Donderdag hield het bij zondere gerechtshof te 's-Gra- venhage zijn 2de zitting. Pres. was mr. Onnen, advoc.-gen. mr. Dysprinck. De doodstraf werd geëischt tegen E. de Kerf uit Axel en A. Ros te Katwijk, die in den Landstorm hebben dienst genomen en tegen G. Vis te Alphen a. d. Rijn, die in 1945 aan de Duit- schers verraden had waar wapenen en munitie verborgen waren tengevolge waar-van op 12 Maart 1945 4 personen te Rotterdam zrjn gefusilleerd. toeslagen graanproducite vervallen. De rijkstoeslagen op graan producten met het doel prijs stijging te voorkomen zullen vervallen, met als gevolg dat met ingang van 3 Sept. de jrijzen der grondstoffen vol- edig zullen worden doorbe rekend in die van de eindpro ducten, met uitzondering van o.a. brood en gist. nederlandsche scheepsverliezen. De Stoomvaart Mij. „Neder land" verloor in dezen oorlog 2 jassagiersschepen de „Jan Pietersz. Coen" en de „Marnix van St. Aldegonde" en 'de vrachtschepen „Soernba", „Si- rnaloer", „Saleier", „Poelau Tello", „Enggano", „Poelau Bras", „Tanimbar", „Moena", „Bintang", „Sembilan", „Sala. bangka" en „Poelau Roebiah". De in aanbouw zijnde vracht schepen „Sumatra" en „Cele bes" werden door de Duit- schers in beslag genomen. Zij zijn reeds teruggevonden. Twee andere schepen werden nog niet voltooid. Aan de S. M. Nederland werd door de re- gëering in beheer gegeven de aangekochte schepen „Ter-I borch", „Jan Steen", „Fort Nassau" en het vroegere Duit- sche m. s. „Wuppertal", in In- dië buitgemaakt. Nog 8 andere in beheer gekregen ex-Duitsche schepen gingen intusschen door oorlogshandelingen verloren. Het aantal dooden en ver-misten bij de Mij, Nederl, bedraagt 547 personen, w.o- 244 Europeanen. Krijgsgevangen of geïnter neerd werden, 129 personen, w.o. 125 Europeanen. De Kon. Paketvaart Mij. heeft van haar 193 schepen er nog 42 over. Zij kreeg er 3 Amerikaansche schepen, 1 Chi_ neesch en 1 Duitsch schip bij. De K.P.M. zal 18 groote sche pen in Nederland en 20 kleine in Ned. Indië bestellen. Van de 10 schepen van de Hollandsche Stoombootmaat schappij zijn er 5 verloren ge gaan. Dc „Ystroom" liep op 23 Dec. 1941 bij de monding van de Mersey op een mijn. De bemanning werd gered. De „Texelstroom" is in Februari 1941 tusschen IJsland en Huil spoorloos verdwenen. Van schip noch bemanning is ooit mee: iets vernomen. De „Vecht stroom" werd op 22 Sept. 1941 tusschen Huil en Londen ge bombardeerd en zonk. De be manning werd gered. De „Reg- gestroom" werd in het Engel sche kanaal door E-booten tot zinken gebracht. De bemanning werd gered. De „Hontestroom" is op de rotsen van Ysland ge strand. De overgebleven sche pen zijn: het nieuwste en groot ste schip, de „Nigerstroom", dat een reis om de wereld maakte, de „Jaarstroom", thans in het Verre Oosten, de „Zaanstroom" nu in de Middellandsche Zee, de „Amstelstroom" dat het eerst in Zeeland kwam en nu een weekdienst tusschen Lon den en Amsterdam onderhoudt en de „Vliestroom", het klein ste stoomschip dat voor de ge allieerden voer. De Mij. werd twee regeeringsschepen toege wezen, het m. s. „Starken- borgh" en het s.s. „Doorman" De „Berkelstroom, „Eem-j stroom" en „Rijnstrooijn" wer den in den oorlog afgebouwd en werden door den vijand in beslag genomen. Van den Kon. Hollandschen Lloyd gingen verloren de „Montferland", de „Amstel- land" en -de „Zaanland". Van de ongeveer 350 man personeel zijn er slechts 10 omgekomen. Gespaard zijn gebleven de „Eemland", „Salland", „West- land" en „Waterland". Donderdag is een begin ge maakt met de formeele bezet ting van Japan uit zee er uit de lucht. In de vroege ochtenduren zijn de eerste luchtlandingstroepen op een vliegveld bij Tokio geland, Ook generaal Mac Arthur ar riveerde daar Donderdag ochtend en heeft voorloopig zijn hoofdkwartier in Yoko hama gevestigd. Geregeld stroomen thans nieuwe troepen aan land. Zes en twintig uur na de eerste landing waren reeds 50.000 man troepen in de haven Yohosoeka en op het vliegveld bij Tokio aangekomen. Adm. Nimitz en adm. Hal- sey hebben voet aan land ge zet in Yokosoeka. In Tokio zijn reeds bestuursambtenaren correspondenten gearri veerd. De Japansche bevol king is kalm. Voor het keizerlijk paleis hebben verschillende extremis tische leiders hari-kiri ge pleegd. De verwoestingen in Tokio zijn niet zoo ernstig als die te Berlijn. In de Sagami-baai hebben de 2 grootste onderzeebooten ter wereld zich overgegeven. Een was 5500 ton groot en had een bemanning van 191 koppen en 3 vliegtuigen aan boord. Het schip kan onder Abonn.-pr. 25 ct, p. \v, 3.20 p. Icw, Adv.pr, 12 cl p mm,, min. p. Bur. Vlissingen tel, 10. M'burg 2077 en 2924. Goes tel. 2-175, Terneuzeu 188e Jaargang Nummer 121 Hoofdred. E. P. Zandljlc (met red. medew, van dr. W. H. Beekenkamp}. Uitgever P. B. den Boer. Middelburg. Druk la, F. v. d. Velde Jr.. Vlissingen water 13 knoopen loopen. De tweede onderzeeër is iets klei ner en heeft 2 vliegtuigen aan boord. Britsche marinevliegtuigen deden aanvallen op 3 Japan sche schepen die uit de baai van Hongkong trachtten te ontsnappen. In China zullen de Japan sche troepen over een maand ontwapend zijn. Een deel volgens den Jap. minister van oorlog reeds gedemobiliseerd. Het Sovjet-communiqué meldt, dat op 28 Aug. in het Verre Oosten .39.000 Jap. offi cieren en m anschappen met inbegrip van 28 generaals zich aan de Russen hebben over gegeven. Geallieerde vliegtuigen heb ben pamfletten uitgeworpen voor de krijgsgevangenen in de kampen op Sumatra, waar in hun het nieuws werd ge meld van hun op handen zijnde bevrijding en waarin aan de Jap. bewakers werd opgedra gen de gevangenen vrij te la ten. Roode Kruispakketten en medicamenten zijn eveneens afgeworpen. Op Halmaheira hebben 32000 Japansche soldaten, 5000 ma trozen en 4000 burgers gecapi tuleerd. Vrijdag zijn de Britsche mij nenvegers begonnen den weg naar Singapore te vegen. KORTE PREDIKATIE GIJ HEBT U VORSTELIJK. GEDRAGEN. Het spreekt vanzelf, dat ook onze korte predikatie vandaag in het teeken van Oranje staat. Oranje straalt ons van alle kanten tegen. Wij loopen deze dagen als onder een dak van Oranje. Guirlandes sieren de huizen. Elk muziekinstrument is o het nationale lied ingesteld, 'n de bestuursleden der Oranje- uereenigingen verwonderen zich met groote vreugde erover wij mei hen dat iedereen zich dit jaar zoo spontaan en zonder nspreken beijverde dezen -Hollandschen feest- en offer- dag zoo luisterrijk mogelijk voor te bereiden. Het 40-jarig regeeringsjubileum vonden wij in 1938 een opvallend gebeuren. Dat was het ook. Daar vóór hielden wij ons hart vast. De Oranjestam was maar teer. Groot was de vreugde over het huwelijk van onze Prinses, maar in '40 kwam het bange afscheid en begon de lange scheiding. En daarom is nu de achter grond van dit kroonjaar zoo in elk opzicht wonderbaarlijk. Tegen dien achtergrond onze viering een en al tinteling en schittering. Trots, dankbaarheid en blijd schap doen ons als bevrijd, ge rijpt en verrijkt volk van Neder land, als eendrachtige natie ge schaard rond den troon vap onze 65-jarige Vorstin, uitroepen „Gij hebt U vorstelijk gedragen Eens sprak een Onbekende dit 'oord tot den strijdenden aarts vader Jacob. Gisteren ivas dit ons eenparig getuigenis, toen ivij na dachten over het leven van fieren strijd van de Moeder des Vaderlands. Hoe volhardde zij in dien strijcj Ons aller onbeschroomd ant woord mag luiden dank zij Haar hartelijke liefde tot Jezus Christus en zijn Kruis. Want Haar levens- ivijsheid was en isLaten wijl naar het Kruis gaan met al onze nooden en vragen. Daar worden wij geadeld B. Officieele publicaties De distributiekring Middel burg maakt bekend, dat van 44 t.m. 8 Sept. wordt uitge reikt een nieuwe tabakskaart Q 413. Hierdoor komen in aan merking alle mannelijke per sonen geb. in 1926 of vroeger, waarbij moet worden ingele verd de afgeknipte bon R02 van de tabakskaart QA 504. De uitreiking zal te Middel burg plaats vinden in de Bo- gardzaal en welDinsdag 4 Sept. de letters A. t.m. F Woensdag 5 Sept. G. t.m. M; Donderdag 6 Sept. N. t.m. S; Vrijdag 7 Sept. T t.m. Z: Za terdag 8 Sept. na-uitreiking. De Bogardzaal zal geopend zijn van 9.1512 en 13.30 16.15 u.; 's Zaterdags van 9.15 -12 u. Te. Arnemuiden Dinsdag Sept. van 9—12 en 13.30—16 u. wijk A en B; Woensdag 5 Sept. 912, wijk C, D en E. Te Nieuw en St. Joosland - Dinsdag 4 Sept. van 912 en van 13.30lu u. de letters A t.m. K; Woensdag 5 Sept. van 9—12 en van 13,30—16 u. de letters L t.m. Z. Voor personen,, die voor een nieuwe tabakskaart in aan merking komen, doch de bon R 02 niet kunnen overleggen, volgt een nadere publicatie. B. en W. van Vlissingen ma ken beleend dat de lessen aan de Openb. lagere scholen aan vangen op Dinsdag 4 Sept. a.s. volgens onderstaand rooster: School A (hoofd dhr. A. de Kan) en school C (hoofd dhr. A. B. Plasschaert) des vm, 8y2 uur: I klasse schoolgeb.: Bou wen Ewoutstraat; II kl.: Groote Markt; III kl.: Bree- str.; IV kl.: Bouwen Ewout- str,; V kl.: C, Buskenstr.; VI kl.C. Buskenstraat. School B (hoofd dhr. P. A. Bil) en school D (hoofd dhr. J. Q. Brand) nam. 1.30 uur: PROVINCIENIEUWS de boterbon. De bon C37 boter, evenals de reeds aangewezen bonnen A t.m. C37A, geeft recht op het koopen van 250 gr. mar garine. De directeur van het Cen traal Distributiekantoor te Vught maakt bekend, dat bg het drukken van de bonkaarten C 510 in een gedeelte van de oplaag op den boterbon C 37 A de letter A is weggevallen. Indien derhalve bonnen „C 37 Boter'-' worden aangeboden, kunnen zrj worden geaccep teerd als zijnde bonnen ..C 37 A Boter". ministerieele bezoeken. Deze week bracht een drie tal ministers een bezoek aan Zeeland. Ir. S. L. Mansholt, Minister van Voedselvoorziening, Land bouw en Visscherij, bezocht Dinsdag per dukw Westkapelle en Domburg. De Minister van Verkeer en Energie, ir. T. S. G. J. M. van Schaik, nam in gezel schap van den heer Ch. H. Zijlstra, Regeeringscommissa- ris voor de Prov. Stoomboot diensten, de veren in Zeeland in oogenschouw; Woensdag bracht de Minister, na de of ficieele ontvangst te Middel burg, vergezeld van de leden van Ged. Staten en eenige autoriteiten op verkeersge bied, een bezoek aan Vlissin gen, Breskens, Terneuzen, Perkpoldqr, Walsoorden en Kruiningen. Donderdag be zocht het gezelschap Schou- wen-Duiveland, Tholen en St, Philipsland. Dr. ir. J. A. Rin gers, Minister van Openbare Werken, die Dinsdag tezamen met Minister van Schaik arri veerde, bezocht dien dag het dijkgat bij Veere. Naar wij nader vernemen is het bezoek van Lady Baden Powell, dat zij Zondag a.s. aan Middelburg zou brengen, uit gesteld. de nieuwe voorzitter der z.l.m. In een te Goes gehouden bij eenkomst van de Z.L.M. werd tot voorzitter van de Zeeuw sche landbouw Mij. gekozen ir. A. M. Geuze, landbouwer te Poortvliet, meldt De Stem. Ir. Dorst verklaarde zich be reid voorloopig weer het secretariaat op zich te nemen. Voor de leerlingen der la gere scholen in Zeeland zrjn door bemiddeling van Mil. Ge zag 60,000 tabletten chocolade beschikbaar gesteld ter gele genheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Te Middelburg zal de uit reiking op de scholen plaats vinden op den eersten dag na de vacantie, n.I. Dinsdag 4 Sept. a.s. konjlnginnefeest te middelburg. De provinciale hoofdstad heeft haar beste beentje voor gezet, om na 5 jaar onder breking den verjaardag van H.M. de Koningin weer waar dig te kunnen vieren. Met zorgvuldig bewaarde of nieuw geïmproviseerde versieringen hebben de diverse buurtver- eenïgingen in bijna alle straten, een origineele of stijlvolle de coratie weten aan te brengen. Het is ondoenlijk alle mooie of verrassende effecten te noemen: wij willen alleen een uitzondering maken voor de imitatie van den Langen Jan uit zijn glorietijd, welke zelfs een klokkenspel ten gehoore gaf. Een vroolijke noot was ook weer de springende fontijn op de Balans. In een feestelijke stemming, I kl. school Bouwen Ewout- str.: II kl.: Groote Markt; Hl kl.: Breestraat; IV kl.: Bou wen Ewoutstr.; V kl.: C. Bus kenstr.; VI kl.: C. Buskenstr. ondanks den regen, werd Vrij dag het feestprogramma inge zet. Dit was als van ouds ver zorgd door de ver. „Uit het Volk Voor het Volk". Na klokluiden en koraalmuziek door het Middelb. Muziek korps van de Oostkerk trok ken langs drie verschillende routes de diverse muziek korpsen door de stad voor de reveille. In den loop van den ochtend werd op de Markt een wrj- dïngsdienst gehouden. Na een inleidend woord van Adj. G. Kooistra van het Leger des Heils, spraken Dr. W. H. Beekenkamp, Ned. Herv. pre dikant en Dr. A. H. Oussoren, Geref. predikant. Ds. Nolte van de Evang. Luth, gemeente sprak het slotwoord. Het ge meenschappelijk gezang werd begeleid door het Midd. Mu ziekkorps. Jammer was het. dat tegen het eind van den. dienst de versterkïngsinstal- latie uitviel, waardoor een deel van de aandachtig luisterende menigte de laatste toespraak miste. Een parade van een gedeelte van de 6e comp. van de Ned. Genietroepen, momenteel ge legerd te Westkapelle en Vlis singen, besloot "den morgen. Hierbij waren, behalve majoor Hardeman, commandant van de compagnie, o.m, aanwezig de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Middel burg en de Townmajor. De Commissaris der Ko ningin hield een korte toe spraak tot de militairen. De manschappen stonden onder commando van lt, Weyermans de autotrein onder commando van lt. Catshoek. Het Midd. Muziekkorps verleende zijn medewerking. In den middag verzamelden zich velen op de Markt voor het gemeenschappelijk zingen van vaderlandsche liederen, o.l.v. den heer J. H. Caro met begeleiding van het Midd. Mu ziekkorps. De korfbalver. Swift zorgde voor een speciale attractie in den voim van een gecostu- meerden korfbalwedstrijd, die algemeene vroolijkheid "wekte onder de talrijke toeschouwers. De opgewekte muziek van „Oefening na den, Arbeid" ver hoogde de stemming. Boven dien kwam tijdens den wed strijd de zon door. Ten slotte kwam het hoogte, punt van het programma een groote optocht, waaraan door een groot aantal praal wagens, een 7-tal muziekver- eenigingen, enz. werd deelge nomen. Alles met elkaar be stond de stoet, 20 min. w lang, uit meer dan 70 groepen en groepjes. In het algemeen was er veel zorg aan de wagens en groepen, besteed. Zonder anderen tekort te wil len doen, noemen we de wagens van den Landbouw Jongeren Gemeenschap, de al legorische voorstelling- Indië vrij, een 3-tal „Vredes-wa- gens", Oudste inwoners van Walcheren", Engelsche tank, Er zrjn verscheidene prijzen uitgereikt, die nader bekend gemaakt zullen worden. 's Avonds gaf de muziek- ver. Excelsior een concert op de Markt, gevolgd door een muzikale wandeling van „Oefe ning na den Arbeid" en de signaal-afdeeling van Achilles, die zich naar de Loskade be gaven waar een g'ondelvaart zou worden gehouden. Tus schen de hagen toeschouwers op de kanten voerde de sleep van 22 versierde en vérlichte schepen op en neer bij de mu ziek van het pijpercorps Juli ana. Ook de Engelsche instan ties hadden hun medewerking gegeven en een terrapin be schikbaar gesteld. Tijdens de vaart werden de prijzen uit- gerijkt: afzonderlijk voor ka no's en de grootere schepen. Prijzen kregen o.m. een rijk geillimuneerd jacht, een alle gorische voorstelling „Vrede, Vrijheid, Recht", de correcte groep van de Zeeverkenners, een transparant „Walcheren moet Droog" en een geïllumi neerde kano. Na afloop begaven de mu ziek vereenigingen zich weer naar de Markt, waar het feest met een conceit werd besloten. Allerwege was inmiddels de feestverlichting aangegaan, schijnwerpers, lampions, kaar sen en electrische lampjes zet ten hun gloed bij aan de feestvreugde, die tot laat in den nacht in de stad oplaaide. Op het Molenwater werd morgens en 's middags een ringrijderij gehouden, waarvoor 91 deelnemers hadden inge schreven. Er werd in 3 banen gereden. Beschikbaar gesteld waren ettelijkè geldprijzen,, 2 prijzen door de Zeeuwsche Ver, v. Vreeemdelingen Verkeer, en een zilveren lepel door Mr. P. C. Adriaanse persoonlijk, welke de plaats kwam van de in verloren gegane wissel beker. Tot slot werd om de pollepel gereden. De uitslagen zijn als volgtPollepel ge wonnen, W. Dekker, M'burg; 20, hoofdprijs, A. de Visser, Kleverskerke (20 ringen); zil veren lepel, le prijs, G. Wattel, Aagtekerke; 2e prijs, beeld (V.V.V.), (16 r.), J. Reynier- se Pzn., Koudekerke; 3e prijs, bord (V.V.V.), J. Reynierse; J. Gastel, Souburg (16 r.); L. Huissoon, Serooskerke (13 r.); P. de Visser. Ritthem (12 r.); P. Castel, Souburg (12 r.); J. de Geschiere, Kleverskerke (11 r.). Dc signaalafdeeling van „Achilles" te Middelburg is bij de feestelijkheden steeds een zeer gewaardeerde en graag geziene gast. Het instrumen tenfonds van deze signaalaf deeling heeft steun noodig. Eenige Middelburgsche ver eenigingen zullen nu hierbij een handje helpen. Maandagavond zal ten bate van genoemd fonds op het terrein achter de Meel fabriek een gecostumeerde voetbalwedstrijd gehouden wor den tusschen Middelburg en Zeelandia. Het belooft een amusante wedstrijd te worden. De muziekvereeniging „Excel sior" en de signaalafdeeling verleenen ook haar medewer king. Om 7 uur vertrekken zij met de gecostumeerden van het gebouw Mercurius naar het wedstrijdterrein. Zondagavond geeft de accor deon vereen. „Crescendo" te Vlissingen haar laatste con cert in dit seizoen in het Bel- lamypark van 8—10 uur. De Buurtver. „de Korte Delft" te Middelburg heeft voor hedenmiddag voor de kinderen dezer straat een optochtje met versierde fietsen, auto- peds enz. georganiseerd. Ve: trek 1.45 van hoek Korte Dej" St. Pieterstraat, via Dai Z., Beatrixbrug, Roua; Kade, Nieuwstraat naai te Delft. Maandagavond zal door dewerking van de Buurtvél Giststraat een muziekcorps ii? Korte Delft en Giststraat een straatconcert .geven. leon polak Woensdag 29 Aug. had op het Israëlietisch kerkhof te Middelburg een droeve plech tigheid plaats. Het stoffelijk overschot van Leon Polak, zoon van een bekend Middelburgsch ingezetene, werd daar ter aar de besteld, nadat het voorloo pig elders begraven was ge weest. Leon Polak was een begaafd leerling van het Gymnasium te M'burg en werd als Israëliet van daar verwijderd en uit de provincie verbannen. Hij dook onder en werd een. verspreider van illegaal nieuws, een jeug dig kampioen van het verzet tegen de Duitschers. Hij was werkzaam in Utrecht, waar het noodlot hem achterhaalde. Als verzetsman en Jood werd hij door de Duitschers vermoord. Nu werd zijn lijk naar Middel burg overgebracht en rust hij, een zoon van het Oude Volk, die zijn leven voor het Neder landsche volk, dat hij, als ook zijn volk liefhad, heeft veil ge had, in zijn vaderstad temid den van zijn geloofsgenooten. Zooals de rabbijn, die de be grafenisgebeden sprak, zeide: „Zijn stoffelijk overschot rust hier, zijn ziel rust onder de vleugelen Gods. Hg is niet ge- Qtmnron clonlito ofrri r, rv^v. Het was droog toen even 10 uur het militaire défilé begon. Op het Bellamypark hadden zich opgesteld de marine-com mandant overste Quant en ver schillende officieren van de defileerende troepen en het vol tallig college van B. en W. Hiei*aan namen deel een det. van de Kon. Ned. Marine, een det. van de Eng. marine, het 7e Ned. Pioniercorps, de Je wish Inf. Brig. Group en de genietroepen uit Middelburg. Na het défilé werd een marsch door de stad gemaakt. Inmiddels was ook de ring rijderij begonnen. Dit steekspel heeft den geheelen dag in de belangstelling gestaan. De attractie voor de jeugd is wel het groote kinderfeest geweest, gehouden in de hal van de Kon. Mij De Schelde. Een zeer aantrekkelijk pro gramma werd uitgevoerd, waaraan vereenigingen van alle richtingen meewerkten. Onge veer 2000 kinderen waren er brjeen en het was alleraardigst een blik in de zaal te werpen, waar de kinderen, getooid met oranjemutsen en sjerpen, met oogen zaten te genie naast zijn ouders en broeder, en spreekt tot hen: treurt niet te lang, treurt niet te zeer; Leon is gevallen voor de vrij heid en heeft zijn plicht als man vervuld". Eefe zij zijn na gedachtenis. hoe vlissingen feest "vierde. Vlissingen heeft weer eens ouderwets gezellig feest ge vierd. Behalve dat een zee van vlaggen over de stad wapper de, werden in vrijwel alle stra ten keurige versieringen in den vorm van eerepoerten, zuilen enz. aangebracht, ter wijl ook verschillende officieele en particuliere gebouwen, prachtig waren versierd. Ook van de etalages hadden de win keliers veel werk gemaakt. .Den geheelen dag heeft een uitbundig juichende menigte, uit alle kringen' en van alle richtingen, groot en klein, in prachtige samenwerking him trouw aan het Vorstenhuis en aan de jarige Vorstin getuigd. Deze goede harmonie en uit stekende verstandhouding van de plaatselijke jeugdvereeni- ~*'"gen, die een groot aandeel iben gehad in de feestvie ring, houdt een belofte in voor de toekomst Het was nog vroeg in den morgen toen de muziekcorpsen „Ons Genoegen" en „St. Caeci- lia" hun muzikale wandeling door de stad aanvingen. Voor de muziekcorpsen ging een hossende menigte uit, terwijl de buurtvereenigingen met vroolijk wapperende vlaggen en vaandels den stoet besloten. Nauwelijks echter was het feest begonnen of een stroo- mende regen trachtte de feest vierenden weg te spoelen. Maar hoe hard liet ook regen de, het publiek bleef op straat. Keulemans. mei - 3e pr. H. Wildeboer' en M. de Jonge, met 1 m. 39.3 s. Dames: Ie pr. T. de Jong en R. Rubé, met 1 cn. 34.2 s. en 2e pr. T. Zandee en M. Plasse, met 1 m. 37.5 s. Heeren, dub bele baan, 500 M.: le pr. D. Smit en L. de Jong, met 2 m. 56.9 s.; 2e pr. H. D. v. d. Hout en G. van Oorschot, 2 m. 59.5 s.; 3e pr. A. Parent en G. G. op 't Hof, 3 m. 8 s. De grootsch opgezette op tocht, beschenen door het nog laat te voorschijn gekomen tra- ditioneele Oranje-zonnetje, heeft wel den meesten luister bijgezet aan de viering van den Koninginnedag. De praalwa gens en historische groepen hebben er-veel toe bijgedragen dat een fraaie en sierlijke stoet gevormd kon worden. Des avonds was er „muziek op de tent". Een programma van volksliederen, dat er in ging. Enthousiast werden de liederen meegezongen, door de- duizenden die in het Bellamy park waren samengestroomd. Een aardige afwisseling vorm den de volksdansen van A.J.C., padvindsters en padvinders. En na afloopeen laatste muzikale wandeling door de stad. Een duizendkoppige bon te menigte uitte nogmaals haar vreugde, dat na vijf jaren van druk, de Koninginnedag weer in vrijheid gevierd mag worden. Het programma liep vlot en was uitstekend verzorgd. Een pluim op den hoed van de or ganisatoren, in het bijzonder voor den onvermoeiden voor zitter.- Als bijzonderheid dienen we nog te vermelden de groote medewerking van de Marine autoriteiten te dezer plaatse, die het feestcomité hebben overstelpd met tractaties voor de kinderen en met prijzen voor de diverse wedstrijden. Bij elk punt van het program ma toonden de autoriteiten hun belangstelling en uitten hun groote waardeering en lof voor de feestviering van Vlissingen. Wegens vertrek van mej. A. M. G. Schmidt naar Amster dam, is per 1 Nov. tot di rectrice van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Vlissin gen benoemd mej. A. Meijling te Enschede. Woensdagmorgen viel nabij de Koningsbrug te Middelburg de 13-jarige J. A. van den kaaimuur. De jongen kwam te recht op het drooggevallen deel van de kanaalbedding en moest met een gebroken arm naar het Gasthuis worden overge bracht. SPORT. Protest tegen de splitsing van de Zuid. le klasse. De vereeniging van Zuide lijke eerste klassers heeft een motie aan het bestuur van den Ned. Voetbalbond ge zonden, waarin geprotesteei'd wordt tegen de voorgenomen splitsing van de zuidelijke eerste klasse, die verlaging van het spelpeil tengevolge zou hebben. Aangedrongen wordt de splitsing niet uit te voeren. (HN) Uitknippen en bewaren. De distributiediensten Middelburg mi Vlissingen maken bekend, dat liet met ingang van Maandag 3 Septem ber a s. volgens richtlijnen van hei Centr. Distributiekantoor en het Rijksbureau Distex voorloopig voor onderstaande categorieën mogelijk is op beperkte schaal textielgoederen aan te vragen: A. Aanslaande moeders. Slechts eenige goederen voor de a.s. moeders en voor de inrichting van wieg of ledikantje kunnen worden verstrekt; voor babypakketten moeten nog nieu we bepalingen worden afgewacht; KloosteruitzeUen; Sanaloriumpatiënlcn en perso nen, die voor een langdurig verblijj Ui een zenuwinrichting moeten worden opgenomen; D. Lijders aan een bcsmcttelijki huidziekte; E. Bedlegerige patiënten, indien meer dan 3 maanden bedlegerig; F. Brand of bewezen diefstal (al leen klceding. doch geen woningin- ichting of hulshoudartikelen) G. Ontslag militairen dienst H. Wollen ondcrklecding voor la ders aan rheumatische ziekten; I. Kellncrs, aspirant-leerlingver pleegsters, lecrtingvcrplcegstcrs, kraamverzorgsters. Over al deze categorieën kunnen ten distributie kantore of bij de agent schappen nadere inlichtingen worden .verkregen. Zeer belangrijk is, dat in ALLE GEVALLEN slechts vergunningen zul len kunnen worden verstrekt als een ..bereidverklaring tot levering" uit eigen voorraad van een leverancier kan worden overgelegd. De gang van zaken voor bovenge noemd categorieën wordt aldus: l. Men dient zijn aanvrage in op her. bekende formulier MD 33306 bij den distributiedïenst; 2. Na goedkeuring van de aanvra ge ontvangt de betrokkene een op roeping om de benoodigde nieuwe tex tielpunten af te halen; 3. Met deze textielpunten dient be trokkene zich tc- wenden tot een de taillist, die de goederen voorradig heeft; 4. Indien de goederen naar den wensch van den betrokkene' kunnen worden afgeleverd, geeft de detaillist 'en ..bereidverklaring tot levering" net een geldigheidsduur van een reek; 5. Deze „bereidverklaring" moet weder aan den distributicdienst wor den voorgelegd, teneinde deze offi cieel te waarmerken; 6. Met deze gewaarmerkte bereid verklaring (thans vergunning gewor den) plus de bijbehoorende punten wendt betrokkene zich weder tot den

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1