Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Amerikaansche troepen in Japan geland. Amerikaansche troepen in Japan geland. Dinsdagmorgen vroeg z(jn de eerste Amerikaansche troepen, met 48 vliegtuigen op het vlieg veld Atsoebl, 80 km. ten Z. van .Tokio, geland. Tegelijkertijd zijn 10 oorlogsschepen met troepentransportschepen de baai van Tokio binnengevaren. Later zouden nog 100 Britsehe en Amerikaansche oorlogsbo dems en transportschepen vol gen. De machtige armada van 400 schepen die aan de bezetting van Japan deelneemt, vormde een 160 km. lange lijn. Het Ned. hospitaalschip „Tjitja- lengka" maakte deel uit van deze vloot. Het binnenvaren van de geal lieerde bezettingsvloot in de baai van Sagami geschiedde Maandagochtend. De Japansche afgezanten die de geallieerde vloot kwamen begroeten, wer den aan boord gebracht van het Amerikaansche slagschip „Missouri", het vlaggeschip van admiraal Halsey, waar de capitulatievoorwaarden zullen worden geteekend. De Japan ners hadden kaarten die de lig ging van de mijnen weergeven welke den toegang tot de Ja pansche hoofdstad versperren. Donderdagochtend zullen de landingstroepen van boord gaan om zich meester te ma ken van de vlootbasis Yoko- soeka en van het vliegveld. Ca. 10.000 Amerikaansche mari niers en 250 Britsehe mariniers zullen aan de actie deelnemen, waartoe ook behoort het in be- slagnemen van alle in de haven liggende Japansche schepen en de demilltairisatie van de ha vens en het vliegveld. In totaal zullen ongeveer 500.000 Ame rikaansche troepen naar Japan moeten worden overgebracht. Men verwacht dat het wel een half jaar kan duren alvorens de bezetting van Japan is vol tooid. Luit. adm. C. H. L. Helfrich, de bevelhebber van de Ned. strijdkrachten in het Oosten, vertrekt Dinsdag naar Tokio als vertegenwoordiger van de Ned. regeering bij de overgave van Japan. Gen. Mac. Arthur, die reeds van Manilla naar Okinawa is vertrokken, zal zijn hoofdkwar tier krijgen in net keizerlijk paleis te Tokio. De Britsehe Oost-Azie- vloot is op weg naar Sabang op Sumatra, waar zij Dins dag verwacht werd. Andere Britsehe oorlogsbodems, w.o. het slagschip „Nelson" stoomden op naar Penang (Malakka). De Japansche troepen in Bir ma hebben een voorloopige overeenkomst geteekend ln af wachting van de formeele overgave. De zee- en luchtwe gen naar Malakka en Ned. In- [ië zijn hierbij vrijgegeven. INZAMELING VAN BLIKKEN. Tot 1 Aug. waren door het rijksbureau oude materialen en afvalstoffen 1.264.000 bis cuits- en chocoladeblikken in gezameld. Op 15 Aug. was dit aantal gestegen tot ongeveer 2.000.000. Deze zijn .bestemd voor den aanmaak van petro- leumkooktoestellen, welke eerstdaags beschikbaar ge steld zullen worden aan de daarvoor in aanmerking ko. mende personen, alsmede voor de vervaardiging van jamem mers, stroopblikken en andere emballage voor levensmidde len. Op kleine schaal worden er ook fluitketels, stofblikken, drinkbekers, borden en andere huishoudelijke artikelen van vervaardigd. Deze goederen worden althans voorloopig, voornamelijk ter beschikking festeld van de gedupeerden in e geteisterde gebieden. (AA) ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon te 6.47 op en gaat te 20.32 onder. De maan te resp. 0.12 en 15.41. <ia£K..5.24X,. DE „CHRISTIAAN HL'Y GE NS". Het m.s. „Christiaan Huy- *ens" is thans hooger op de Suidsteenbank gesleept. Het is nog niet bekend, wat er met het schip zal gebeuren. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de „Christiaan Huygens' door 'n zgn. contactmijn is ge troffen. In den bodem is, ter hoogte van de machinekamer, een groot gat geslagen. De ma chinekamer en één ruim staan vol water. De schotten van de andere ruimen zgn ontzet. Men is bevreesd, dat wanneer men het schip van de plaat zal sleepen, het breken zal. Het Is niet onmogelijk, dat het schip als verloren zal moeten worden beschouwd. Een Spaansch-republiketnsche regeering. In Mexico is een Spaansche- republikeinsche regeering ge vormd onder leiding van Giral die bij het uitbreken van den burgeroorlog in 1936, min. pre sident was. Negrin en Delvayo zijn niet opgenomen in de nieu we regeering. De communisten gijn niet vertegenwoordigd. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p, kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur Vliaslngen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goea tel. 2475, Terneuzcn 18- Hoofdred. E P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Nummer 119 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissïngen VERDRAG TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND. China en de Sovjet-Unie hebben een verdrag gesloten dat voorziet in samenwerking tusschen de beide landen ter voorkoming van een herhaling der Japansche agressie. De Sovjet-Unie zal militairen en anderen bijstand uitBluitend aan de centrale regeering van China verleenen. Het verdrag bevestigt op nieuw erkenning der volledige souvereiniteit van China in de drie Oostelijke provincies. De hoofdlijnen der Oost-Chinee- sche en Zuid-Mandsjoerijsche spoorlijnen zullen gecombi neerd worden in één lijn, welke in gezamenlijk eigendom zal worden geëxploiteerd onder den naam Chineesch-Tsjansjoean- spoorlrjn voor een periode van 30 iaar. Daarna wordt de lijn uitsluitend Chineesch bezit en komt geheel in Chineesch be heer. De Chineesche regeering verklaart Dairen tot vrijhaven. Gedurende 30 jaar zal Port Arthur een gemeenschappelijke Chineesch-Russische vlootbasis zijn. Stalin heeft de verzekeriig gegeven, dat r.a de Japansche capitulatie de Russische troe- Een binnen drie maanden uit landsjoerije zullen worden te ruggetrokken. China zal de on afhankelijkheid erkennen van buiten-Mongolië, wanneer een plebisciet uitwijst, dat de be volking dit wenscht. Ofschoon de Chineesche com munisten r.iet uitdrukkelijk ge. noemd worden, wordt het ver drag beschouwd als een poli tieke nederlaag voor hen op een bijzonder moeilijk tijdstip. Max Blokzijl komt voor het Gerecht. Max Blokzijl zal op 11 Sept. a.s. om 10.30 uur voor het bijzonder Gerechtshof te Den Haag terecht staan. Hij heeft ruimschoots den tijd gehad om zich op deze „brandende kwestie" voor te bereiden Met hem zal de oud N.S.B.. burgemeester van Wassenaar, jhr. de Blocq van Scheltinga, voor het Gerechtshof verschij nen. Te Amsterdam zal van ft 16 September een Marineweek worden gehouden. .(HN) 20.000 MAN NEDERLANDSCHE TROEPEN NAAR INDIË. Volgens „Pen Gun" zullen binnen afzienbaren tijd 20.000 man Nederlandsche troepen via Engeland naar Ned.-Idië vertrekken. Op 15 September zullen de eerste 10 bataljons ons land verlaten. Hieronder bevinden zich 3 bataljons stoot troepen uit het Zuiden. In Engeland worden reeds maat regelen voor verscheping ge nomen. GEALLIEERDEN HELPEN DE SPOORWEGEN. De geallieerden zullen, be halve de kolenwagens die in Limburg worden gebruikt, 15000 goederenwagons ter be schikking stellen. Verder zul len 8 reizigerstreinen elk met 800 zitplaatsen beschikbaar komen, nl. 5 treinen voor het Westen, 2 voor het Oosten en Noordoosten en 1 voor het Zui den van ons land. Prins Bernhard gedecoreerd. Prins Bernhard is door gene raal Eisenhower gedecoreerd met „de bronzen ster" voor zyn werk als organisator van de ondergrondsche strijdkrach ten in Nederland en omdat hij „in hooge mate verantwoorde lijk was voor de uitvoering van plannen van actie voor dezen strijd gemaakt", aldus meldt „De Tijd". Winkelsluiting op Koninginnedag. De thans krachtens het win- kelsluitingsbesluit 1941 gelden de regeling inzake de verplich te opensteling van winkels zal niet van toepassing zgn op den komenden Koninginnedag. Dientengevolge zullen winke liers gerechtigd zgn op dien dag hun zaak gesloten te hou den. Op 31 Augustus zullen de post-, telefoon- en telegraaf diensten worden uitgevoerd als op Zondag. (HN) In Frankrijk zal het vleesch. rantsoen worden verhoogd van 100 gram tot 500 gram per week. (HN) HOOGWATER VLISSÏNGEN. Donderdag 7.53 en 20.13, resp. 1.83 en 1.74 m. In den afgeloopen winter gaf H. M. de Koningin Haar voornemen te kennen om te zijner tijd de slachtoffers van den binnenlandschen verzets strijd in den meest ruimen zin des woords, geldelijk te steunen. Gevolg gevend aan dit voornemen, deed H. M. de Koningin in Juni j.l. een be drag van 500.000.over schrijven op de rekening van de „Stichting 1940 '45". Onze Landsvrouwe gaf het voorbeeldElk goed Nederlander volge! Nederlands oudste journaliste overleden. Zondagmiddag is op 94- jarigen leeftijd in haar woning aan het Rozenlaantje te Laren overleden mej. Henriëtte van der Mey, Nederlands oudste journaliste. Mej. van 'der Mey was de eerste vrouw, die een onderwijsacte behaalde en was reedactrice van de Middelburg, sche Courant en hoofdredac- redactrice van de Middelburg- Verder was ze eenige jaren lid van den hoofdraad van arbeid en oprichtster van de vereeniging voor vrouwenkies recht. Nieuwe voorzitter van de K.R.O. Pater Lector J. Dito O.P. die sedert 1930 aan de Kath. radio-omroepstichting was ver bonden en sedert 1938 als voorzitter functionneerde, heeft het bestuur van den K. R.O. doen weten dat zijn ar beid voor het Intern. Kath. radio- en televisiebureau zoo veel van zijn tgd en krachten vraagt dat hij gemeend heeft zich uitsluitend aan dit werk te moeten wijden. Pater Dito zal voor het I.K.R.T. een stu diereis maken door N. en Z. Amerika. Tot nieuwen voor zitter van den K.R.O. is be noemd prof. pater B. J. Kors O. P. te Nijmegen. Gen. de Gaulle heeft, in tegenwoordigheid van mevr. Roosevelt, een krans gelegd bij het graf van den overleden pre sident, PROVINCIENIEUWS GEEN ZELFVERZORGINGS- REGELING VOOR GRANEN. Naar de voedselcommissaris desgevraagd aan het Zeeuwsch Landbouwblad mededeelde, zal er althans voorloopig geen zelfverzorgingsregeling voor granen komen. Zouden we hieruit mogen afleiden, dat binnen niet al te veel maanden de distributie van brood kan vervallen aldus het blad. Ten aanzien van de aard appelen is het de bedoeling, dat wel de aankoop via de V.B.N.A. zal blijven, doch dat de aardappeldistributie in Zee. land zelve tot het verleden zal behooren. Voor vele huisslachters is er tenslotte nog de zeer be^ iangrijke mededeeling, dat het de bedoeling is de bonnen schuld per 28 October a.s. af te schryven. Zaterdag 15 Sept. wacht Zee land een bijzondere gebeurte nis op het gebied van de paardensport. Dien dag houdt de Zeeuwsche Concours Hip- pique-vereeniging een con cours op net gemeentelijk sportterrein te Goes. Vooor dit concours is een eere-comité gevormd, waarvan de Commissaris der Koningin het voorzitterschap heeft aan vaard. Er zgn ongeveer 90 paarden ingeschreven, waaronder naast de Zeeuwsche, ook vele uit stallen in andere deelen van ons land, tot uit Groningen toe. Nadat in de morgenuren de vooroefening van de 8-tallen heeft plaats gehad en de eerste ronde van het springnummer, wordt het officieede deel van den dag des middags te één uur geopend door jhr. mr. J W. Quarles van Ufford. Voor het programma, dat 14 nummers omvat, zijn paarden van de volgende klassen in geschreven: landelijk rijpaard; Nederlandsch trekpaard er landelijk tuigpaard. Als extra nummer is ook Jiet hooge- school-rijden opgenomen. Ook de kleine paardensport, de Hackey's, zal niet ontbreken. Minister Mansholt zal op 29 en 30 Aug. Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilanden be zoeken. Op het reisprogramma staan behalve Walcheren, Schouwen-Duiveland en Tho- len. De Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Chr. Boeren- en Tuin. ersbond vraagt van zijn leden 'n „offer der dankbaarheid". Van elk lid wordt minimaal 10 gevraagd. Cf5k in Zeeland is de actie hiervoor begonnen. Het eerste nummer van „Ons Platteland", het orgaan van den C.B.T.B., is verschenen. Tot voorzitter van den C.B. T.B. is benoemd (in de plaats van den heer prof. mr. r. A. Diepenhorst die zich niet her kiesbaar stelde) de heer Chr. v. d. Heuvel te Leiden en tot secretaris de heer mr. W. Rip te Voorburg. Maandag is te Middelburg in een aantal vrachtwagens een „bailey-bridge" aangekomen, bestemd voor het dijkgat bij Veere. Hier zijn, zooals men weet, 4 afzonderlijke gaten, waarvan de 2 eerste, gere kend van af de zijde bij Vrou wenpolder, thans dicht zijn. Het is de bedoeling, dat de brug over het vierde gat, dat aan de zijde bij Veere dus. ge legd wordt en o.m. als stelling dient voor de pijpleiding van eeen tweeden zandzuiger, gele gen aan de zijde van Veere. Men zal dan het derde gat, dat thans gesloten moet worden met pijpleidingen van beide kanten' kunnen bereiken. Bo vendien wordt over de brug een smalspoor aangelegd voor den aanvoer van materiaal en ook zal voor de werkmenscben het passeeren van de snelstroomen- de vierde geul geen bezwaar meer opleveren. De brug zal waarschijnlijk in de eerste helft van September worden geconstrueerd. De commissaris van politie te Middelburg doet een beroep op ouders en opvoeders er op toe te zien, dat door de jeugd geen licht ontvlambare of ontplofbare stoffen zullen wor den weggehaald van de op slagterreinen, noch dat door hen met deze stoffen zal wor den gespeeld tijdens de a.s. feestdagen. De politie is voor nemens eventueele overtreders onmiddellijk over te brengen naar het politiebureau, waar zij gedurende de verdere fees telijkheden zullen worden opge sloten. Bij de op Zaterdag 1 Sept. te Middelburg te houden ring- rijderij van 9.1Jk11 uur, met de versierde paarden en wa gens zal worden gereden: Mo lenwater, zijde gasfabriek, langs Huishoudschool, school Ned. Herv. Gem., Zuidsingel, door de laan langs de gem. secretarie. Molenwater, gasfa briek. Bestuurders van motor rijtuigen, rijwielen en andere voertuigen, worden verzocht gedurende dezen tijd zoo min mogelijk van genoemde wegen gebruik te maken. Van gemeentewege is aan ._aanuacm aan ae aifi-emeenei0t™w fA A v i visscnera is toegestaan Ooste-I*"-^"""1:-'" Jf"* "«/'"«-i'"-5 i m Midrf<4hnro- VHssfewn Iüa Dinsdagmorgen vroeg zgn de eerste Amerikaansche troepen met 48 vliegtuigen op het vlieg veld Atsoebi, SO km. ten Z. van Tokio, geland. Tegelijkertijd zijn 10 oorlogsschepen met troepentransportschepen de baai van Tokio binnengevaren. Later zouden nog 100 Britsehe en Amerikaansche oorlogsbo dems en transportschepen vol gen. De machtige armada van 400 schepen die aan de bezetting van Japan deelneemt, vormde een 160 km. lange lijn. Het Ned. hospitaalschip „Tjitja- lengka" maakte deel uit van deze vloot. Het binnenvaren van de geal lieerde bezettingsvloot in de baai van Sagami geschiedde Maandagochtend. De Japansche afgezanten die de geallieerde vloot kwamen begroeten, wer den aan boord gebracht van het Amerikaansche slagschip „Missouri", het vlaggeschip van admiraal Halsey, waar de capitulatievoorwaarden zullen worden geteekend. De Japan ners hadden kaarten die de lig ging van de mijnen weergeven welke den toegang tot de Ja pansche hoofdstad versperren. Donderdagochtend zullen de landingstroepen van boord gaan om zich meester te ma ken van de vlootbasis Yoko- soeka en van het vliegveld. Ca. 10.000 Amerikaansche mari niers en 250 Britsehe mariniers zullen aan de actie deelnemen, waartoe ook behoort het in be- slagnemen van alle in de haven liggende Japansche schepen en de demilitairisatie van de ha vens en het vliegveld. In totaal zullen ongeveer 500.000 Ame rikaansche troepen naar Japan moeten worden overgebracht. Men verwacht dat het wel een half jaar kan duren alvorens de bezetting van Japan is vol tooid. Luit. adm. C. H. L. Helfrich, de bevelhebber van de Ned. strijdkrachten in het Oosten, vertrekt Dinsdag naar Tokio als vertegenwoordiger van de Ned. regeering bij de overgave van Japan. Gen. Mac, Arthur, die reeds van Manilla naar Okinawa is vertrokken, zal zijn hoofdkwar tier krijgen in het keizerlijk paleis te Tokio. De Britsehe Oost-Azië- vloot is op weg naar Sabang Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv j 2. Bur. Vllsslngon tel. 10, M"burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzcn Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. 188e Jaargang Nummer 119 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissïngen VERDRAG TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND. China en de Sovjet-Unie hebben een verdrag gesloten dat voorziet in samenwerking tusschen de beide landen ter voorkoming van een herhaling der Japansche agressie. De Sovjet-Unie zal militairen en anderen bijstand uitsluitend aan de centrale regeering van China verleenen. Het verdrag bevestigt op nieuw erkenning der volledige souvereiniteit van China in de drie Oostelijke provincies. De hoofdlijnen der Oost-Chinee- sche en Zuid-Mandsjoerysche op Sumatra, waar zij Dins- spoorlijnen zullen gecombi- J~~ verwacht werd. Anderepeerd worden in één lijn, welke INZAMELING VAN BLIKKEN. Tot 1 Aug. waren door het rijksbureau oude materialen en afvalstoffen 1.264.000 bis cuits- en chocoladeblikken in gezameld. Op 15 Aug. was dit aantal gestegen tot ongeveer 2.000.000. Deze zijn bestemd voor den aanmaak van petro- leumkooktoestellen, welke eerstdaags beschikbaar ge steld zullen worden aan de daarvoor in aanmerking ko. mende personen, alsmede voor de vervaardiging van jamem mers, stroopblikken en andere emballage voor levensmidde len. Op kleine schaal worden er ook fluitketels, stofblikken, drinkbekers, borden en andere huishoudelijke artikelen van .Vervaardigd. Deze goederen worden althans voorloopig, voornamelijk ter beschikking gesteld van de gedupeerden in de geteisterde gebieden. (AA) ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon te 6.47 op en gaat te 20.32 onder. De maan te resp. 0.12 en 15.41. AL.K, 5.24). i Britsehe oorlogsbodems, w.o. het slagschip „Nelson" stoomden op naar Penang (Malakka). De Japansche troepen in Bir. ma hebben een voorloopige overeenkomst geteekend in af wachting 'van de formeele overgave. De zee- en luchtwe gen naar Malakka en Ned. In- dië zijn hierbij vrijgegeven, DE •CHRISTIAAN HUYGENS". Het m.s. „Christiaan Huy gens" is thans hooger op de Zuidsteenbank gesleept. Het is nog niet bekend, wat er met het schip zal gebeuren. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de „Christiaan Huygens" door 'n zgn. contactmijn is ge troffen. In den bodem is, ter hoogte van de machinekamer, een groot gat geslagen. De ma chinekamer en één ruim staan vol water. De schotten van de andere ruimen zgn ontzet. Men is bevreesd, dat wanneer men het schip van de plaat zal sleepen. het breken zal. Het is niet onmogelijk, dat het schip als verloren zal moeten worden beschouwd. Een Spaaqsch-repu blikelnsche regeering. In Mexico is een Spaansche- republikeinsche regeering ge vormd onder leiding van Giral die bij het uitbreken van den burgeroorlog in 1936, min. pre sident was. Negrin en Delvayo zijn niet opgenomen in de nieu we regeering. De communisten zgn niet vertegenwoordigd. ezamenliik eigendom zal worden geëxploiteerd onder den naam Chineesch-Tsjansjoean- spoorlijn voor een periode van 30 jaar. Daarna wordt de lgn uitsluitend Chineesch bezit en komt geheel in Chineesch be heer. De Chineesche regeering verklaart Dairen tot vrijhaven. Gedurende 30 jaar zal Port Arthur een gemeenschappelijke Chineesch-Russische vlootbasis zijn. Stalin heeft de verzekeriig gegeven, dat na de Japansche capitulatie de Russische troe pen binnen drie maanden uit Mandsjoerije zullen worden te ruggetrokken. China zal de on afhankelijkheid erkennen van buiten-Mongolië, wanneer een plebisciet uitwijst, dat de be volking dit wenscht. Ofschoon de Chineesche com munisten niet uitdrukkelijk ge. noemd worden, wordt het ver drag beschouwd als een poli tie>ke nederlaag voor hen op een bijzonder moeilijk tijdstip. Max Blokzijl komt voor het Gerecht. Max Blokzijl zal op 11 Sept. t.s. om 10.30 uur voor he*. bijzonder Gerechtshof te Den Haag terecht staan. Hij heeft ruimschoots den tijd gehad om zich op deze „brandende kwestie" voor te bereiden. Met hem zal de oud N.S.B.- burgemeester van Wassenaar, jhr. de Blocq van Scheltinga., voor het Gerechtshof verschij nen. Te Amsterdam zal van ft— 16 September een Marineweek worden gehouden. (HN) 20.000 MAN NEDERLANDSCHE TROEPEN NAAR INDIË. Volgens „Pen Gun" zullen binnen afzienbaren tijd 20.000 man Nederlandsche troepen via Engeland naar Ned.-Idië vertrekken. Op 15 September zullen de eerste 10 bataljons ons land verlaten. Hieronder bevinden zich 3 bataljons stoot, troepen uit het Zuiden. In Engeland worden reeds maat regelen voor verscheping ge nomen. GEALLIEERDEN HELPEN DE SPOORWEGEN. De geallieerden zullen, be halve de kolenwagens die in Limburg worden gebruikt, 15000 goederenwagons ter be schikking stellen. Verder zul len. 8 reizigerstreinen elk met 800 zitplaatsen beschikbaar komen, nl. 5 treinen voor het Westen. 2 voor het Oosten en Noordoosten en 1 voor het Zui den van ons land. Prins Bernhard gedecoreerd. Prins Bernhard is door gene raal Eisenhower gedecoreerd met „de bronzen ster" voor zijn werk als organisator van de ondergrondsche strijdkrach ten in Nederland en omdat hij „in hooge mate verantwoorde lijk was voor de uitvoering van plannen van actie voor dezen strijd gemaakt", aldus meldt De Tijd". Winkelsluiting op Koninginnedag. De thans krachtens het win- kelsluitingsbesluit 1941 gelden de regeling inzake de verplich te opensteling van winkels zal niet van toepassing zijn op den komenden Koninginnedag. Dientengevolge zullen winke liers gerechtigd zijn op dien dag hun zaak gesloten te hou den. Op 31 Augustus zullen de post-, telefoon- en telegraaf diensten worden uitgevoerd als op Zondag. (HN) In Frankrijk zal het vleesch. rantsoen worden verhoogd van 100 gram tot 500 gram per week. (HN) 29 Augustus. In den afgeloopen winter gaf H. M. de Koningin Haar voornemen te kennen om te zijner tijd de slachtoffers van den binnenlandschen verzets strijd in den meest ruimen zin des woords, geldelijk te steunen. Gevolg gevend aan dit voornemen, deed H. M. de Koningin in Juni j.L een be drag van 500.000.over schrijven op de rekening van de „Stichting 1940 •45". Onze Landsvrouwe gaf het voorbeeldElk goed Nederlander volge! HOOGWATER VLISSÏNGEN. Donderdag 7.53 en 20.13, resp. 1.83 en 1.74 m. Nederlands oudste journaliste overleden. Zondagmiddag is op 94- jarigen leeftijd in haar woning aan het Rozenlaantje te Laren overleden mej. Henriëtte van der Mey, Nederlands oudste journaliste. Mej. van der Mey was de eerste vrouw, die een onderwijsacte behaalde eji was reedactrice van de Middelburg. sche Courant en hoofdredac- redactrice van de Middelburg- Verder was ze eenige jaren lid van den hoofdraad van arbeid en oprichtster van de vereeniging voor vrouwenkies recht. Nieuwe voorzitter van de K.R.O. Pater Lector J. Dito O.P., die sedert 1930 aan de Kath. radio-omroepstichting was ver bonden en sedert 1938 als voorzitter functionneerde, heeft het bestuur van den K. R.O. doen weten dat zijn ar beid voor het Intern. Kath. radio- en televisiebureau zoo veel van zijn tijd en krachten vraagt dat hij gemeend heeft zich uitsluitend aan dit werk te moeten wijden. Pater Dito zal voor het I.K.R.T. een stu diereis maken door N. en Z. Amerika. Tot nieuwen voor zitter van den K.R.O. is be noemd prof. pater B. J. Kors O. P. te Nijmegen. Gen. de Gaulle heeft, in tegenwoordigheid van mevr. Roosevelt, een krans gelegd bij het graf van den overleden pre sident. PROVINCIENIEUWS GEEN ZELFVERZORGINGS REGELING VOOR GRANEN. Naar de voedselcommissaris desgevraagd aan het Zeeuwsch Landbouwblad mededeelde, zal er althans voorloopig geen zelfverzorgingsregeling voor granen komen. Zouden we hieruit mogen afleiden, dat binnen niet al te veel maanden de distributie van brood kan vervallen aldus het blad. Ten aanzien van de aard appelen is het de bedoeling, dat wel de aankoop via de V.B.N.A. zal blijven, doch dat de aardappeldistributie in Zee land zelve tot het verleden zal behooren. Voor vele huisslachters is er tenslotte nog de zeer be langrijke mededeeling, dat het de bedoeling is de bonnen schuld per 28 October a.s. af te schrijven. Zaterdag 15 Sept. wacht Zee land een bijzondere gebeurte nis op het gebied van de paardensport. Dien dag houdt de Zeeuwsche Concours Hip- pique-vereeniging een con cours op het gemeentelijk sportterrein te Goes. Vooor dit concours is een eere-comité gevormd, waarvan de Commissaris der Koningin het voorzitterschap heeft aan vaard. Er zijn ongeveer 90 paarden ingeschreven, waaronder naast de Zeeuwsche, ook vele uit stallen in andere deelen van ons land, tot uit Groningen toe. Nadat in de morgenuren de vooroefening van de 8-tallen heeft plaats gehad en de eerste ronde van het springnummer, wordt het officieele deel van den dag des middags te één uur geopend door jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Voor het programma, dat 14 nummers omvat, zijn paarden van de volgende klassen in geschreven: landelijk rijpaard; Nederlandsch trekpaard en landelijk tuigpaard. Als extra nummer is ook het hooge- school-rijden opgenomen. Ook de kleine paardensport, de Hackey's, zal niet ontbreken. Minister Mansholt zal op 29 en 30 Aug. Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilanden be zoeken. Op het reisprogramma staan behalve Walcheren, Schouwen-Duiveland en Tho- len. De Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Chr. Boeren- en Tuin. ersbond vraagt van zgn leden 'n „offer der dankbaarheid". Van elk lid wordt minimaal f 10 gevraagd. Ook in Zeeland i3 de actie hiervoor begonnen.- Het eerste nummer van „Ons Platteland", het orgaan van den C.B.T.B., is verschenen. Tot voorzitter van den C.B. T.B. is benoemd (in de plaats van den heer prof. mr. P. A. Diepenhorst die zich niet her kiesbaar stelde) de heer Chr. d. Heuvel te Leiden en tot secretaris de heer mr. W. Rip te Voorburg. Op 31 Aug. a.s. zal het distri butiekantoor te Goes gesloten zgn. Bijna iederen avond na aan komst van den laatsten trein uit de riching Bergen op Zoom, zoeken velen zonder succes een onderdak in een hotel of dergelijke te Goes. Zij komen dan bij de politie, die tot nu toe in het bureau onderdak verleende. Dit stuitte op allerlei moeilijkheden. Daarom is thans in perceel Westwal 38 een onderkomen voor deze dak- loozen ingericht, waar voor be hoorlijk toezicht is gezorgd. Maandagavond kwam de 39- jarige Verstrate, geëvacueerd uit Koudekerke. te Goes op den Westwal bij de Geref. Kerk met zijn rijwiel in aanraking met een personenauto. V. moest met een gebroken been naar het St. Joanna zieken huis worden overgebracht. De Werkgroep voor Maat. schappelijken W ederopbouw te Goes heeft besloten met in gang van 1 Sept. a.s. haar werkzaamheden te beëindigen en het kantoor Beestenmarkt 18 te sluiten. Het onderzoek naar eventu eele emigratiemogelykheden zal door een afzonderlijk comité worden voortgezet, waarvan het adres nader zal worden bekend gemaakt. Het fanfarekorps „Ons Ge noegen" te Kapelle heeft den heer L. Willeboer een serenade febracht omdat hij 25 jaar in en echt was verbonden. Te Borssele heeft de eerste vergadering van den tijdelyken gemeenteraad plaats gehad. Na de eedsaflegging der leden, werden tot wethouders be noemd de heeren A. van Over- beeke en S. Almekinders. volg de raadsvergaderingen volgd de raadsvergadering met gebed te openen en te sluiten. Het Oranjefeest te Schore zal gehouden worden op Zater dag 8 Sept. a.s. Op het pro- tramma staan schoolfeest, op tocht, ringrijden voor ruiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1