Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Dinsdag 28 Augustus 1945 Dinsdag 28 Augustus 1945 Pogingen, om de „Chr. Huygens" te bergen. Omtrent het m.s. „Chr. Huygens" dat zooals gemeld $,.0 mijl W.N.W. van Westka- |>elle door een expLisie werd getroffen, vernemen wij nog, iat men thans bezig is het schip, dat achterover helt, te bergen, waartoe 5 schepen, waaronder 2 bergingsvaartui gen, aan het werk zijn. Ge tracht zal worden het schip dat op de Zuidsteenbank is gezet, vlot te krijgen en zoo ver leeg te pompen dat het een diepgang krijgt waarop het versleept kan worden. Opvarenden van de „Chr. Huygens" verklaarden dat de explosie Zondagochtend om streeks half twaalf plaats vond. Het leek wel, zoo ver telde een hunner, of het ge- heele schip uit elkaar gereten werd, toen de ontploffing ter hoogte van de voorzijde van de machinekamer geschiedde. De dekken werden alle ontzet. Onmiddellijk werden de pom pen in werking gesteld, doch het water golfde met kracht naar binnen. Om tien minuten over twaalf werd daarom be vel gegeven dat allen die niet strikt noodig waren, in de booten moesten gaan. Hierop gingen 230 van de 290 opva renden in 4 reddingbooten en werden om kwart voor één door het s.s. „Tiba" opgepikt. Hoewel men eerst den indruk had dat het schip zou zinken, heeft men het toch nog aan den grond kunnen zetten. Zon dagavond om 10 uur zijn de opvarenden, w.o. 9 gewonden, in Hoek van Holland aan land gezet. De mannen, w.o. 100 Javanen, zijn voorloopig op de „Johan van Oldenbarnevelt" in de Waalhaven te Rotterdam ondergebracht. Sedert het einde der vij andelijkheden zijn in Canada reeds 14.340 Engelsche bruidjes gearriveerd, die tij dens den oorlog met Canadee- sche soldaten in het huwelijk zijn getreden. (AA) Zaterdagavond is het s.s. Tiba van de Mij. Vrachtvaart onder auspiciën van de Hol- land-Amerika lijn naar de Ver. Staten vertrokken met een la ding bloembollen aan boord. Dit is de eerste exportzending van Nederland na den oorlog. PRIJZEN KAPPERS. Bij beschikking van den mi nister voor Handel en Nijver heid worden alle kappers ver plicht op van de straat af zibhtbare wijze hun prijzen be kend te maken. (H.N.) HERDENKINGSWEEK. In het kader van de her- denkingsweek van 2531 Aug. a.s., waaraan zooals bekend een geldinzameling door het geheele land is verbonden, ten bate van de slachtoffers van het verzet, zal prof. Schermer- horn op 31 Aug. over de r dio het woord tot het Neder- landsche volk richten, ter her denking van de slachtoffers van het verzet en tot opwek king om bij te dragen aan de inzamelingen door de Stich ting 1940—1945 (van 25—31 Augustus huis aan huis) en door Volksherstel (31 Aug. op straat) georganiseerd. DE DISTRIBUTIE VAN SCHEERMESJES. In aansluiting op het pers bericht, inzake de distributie van scheermesjes, deelt de di recteur van 't Centraal Distri butiekantoor te Vught mede, dat de in bedoeld bericht ver melde bonaanwijzing niet geldt voor het Zuiden des lands. Omstreeks 15 September a.s. wordt een bon voor scheer mesjes aangewezen. Met na druk wordt er evenwel op ge wezen, dat hiervoor in geen geval bon 16 van de thans gel dige tabakskaart zal worden gebruikt NEDERLAND KRIJGT ZIJN SCHEPEN TERUG. Nederland zal vlugger dan bepaald was, weer de beschik king over zijn eigen schepen krijgen. Echter betreft het hier nog slechts kleinere sche pen. De groote Nederlandsche passagiers- en vrachtschepen zullen krachtens de pool-over- eenkomst tot 6 maanden na afloop der vijandelijkheden ter beschikking van de pool blij ven. (A-A.) Vyf dooden door ontploffende mijn. Bij het ruimen van mijnen op de heide onder de gem. Heeze is by het lossen van een vrachtauto een mijn ont ploft. De truck vloog met de heele lading in de lucht. Drie Eng. soldaten en 2 vrijwillige mijnruimers uit Geldrop, wer den gedood. Vele anderen wer den gewond. (AA) De dir.-generaal der prij zen deelt mede, dat voor de geruchten, dat binnenkort verhooging der huren met 20 a 25 zal worden toegestaan, alle grond ontbreekt. (AA) Met ingang van 1 Sept. zullen de verlofcentra voor Amerikaansche soldaten te Maastricht, Heerlen, Valken burg, Treebeek en Eysden worden opgeheven. jAA) Abonn.-pr.25 ct. p. vv. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2- Btir. Vlissingen tel. 10, M'fourg t 2077 en 292-1- Goes tel 2475, Tcrneuz Hoofdred. E. medew. van Uitgever F. E 188e Jaargang Nummer 118 Druk. fa.F-v P. Zandljk (met red. r. W. H. Beekenkamp) den Boer, Middelburg, d. Velde Jr-, Vlissingen. Amerikaansche vloot in de Sagami-baai. De Amerikaansche oorlogs schepen die Zondag de Sagami- baai bij Tokio zijn binnenge- loopen, deden dit slechts om dekking te zoeken voor den ty- p.ioon die in de omgeving woedde. Later zijn zij weer naar zee teruggevaren. Maan dagochtend zijn de schepen echter officieel binnen geko men. Er lagen gisterochtend reeds 5 slagschepen voor an ker, terwijl de rest zeer spoe dig zou volgen. De schepen werden tegemoet gevaren door een Japanschen torpedojager met loodsen aan boord die al le inlichtingen gaven. Intus- schen worden druk maatrege len getroffen voor de landing. De Japanners moeten alle kustbatterijen van witte vlag gen voorzien, de onderzeeërs moeten in dokken liggen, ka zernes, hospitalen, apotheken enz. r.ioeten worden ontruimd, voor Mac Arthur moet een hoofdkwartier kant en klaar zijn, enz. Donderdag zullen 10.000 Amerikaansche mari niers lande» 25 AUG.—31 AUG. HERDENKINGSWERK „STICHTING 1940—1945". 10 MILLIOEN OORLOGSSLACHTOFFERS IN JAPAN. Volgens het Japansche nieuwsbureau zijn bijna 10.000.000 menschen, dat is een zesde van de bevolking van het Japansche moederland, gedood, gewond of dakloos ge maakt door de geallieerde luchtaanvallen, namelijk 260.000 gedood, waarvan 90.000 door de atoombommen, 412.000 gewond, waarvan 180.000 door de atoombommen en 9.200.000 dakloos gemaakt. Het aantal totaal verwoeste of uitgebrande huizen bedraagt volgens de mededeeling van het nieuwsbureau 2.210.000. Van de 206 steden op het Ja pansche moederland zijn er 44 vrijwel geheel „uitgevlakt" ter wijl 37 andere, waaronder To kio, dertig procent van hun bebouwing hebben verloren. ZEELAND DE ZWAARST GETROFFEN PROVINCIE. In het Weekblad voor Ge meentebelangen wordt een overzicht van de woningschade in Nederland, volgens een op gave van het Dep. van Open bare Werken, per 25 Juni 1945 gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat- onze provincie wel het zwaarst getroffen is. Totaal verwoest en niet her bouwd zijn in Zeeland 5546 woningen of 8.3 van het totaal aanwezige woningen; daarboven staat nog de pro vincie Zuid-Holland met 8.9 Na Zeeland volgen Gelderland met 4.7 Utrecht met 3.8 Noord-Brabant met 3.1 Limburg met 1.1 Drente en Friesland met 0.1 Volgens genoemd overzicht zijn in onze provincie zwaar beschadigd 4078 woningen of 6.1 Na Zeeland volgen Utrecht met 5 Noord-Bra bant met 4.8 Gelderland met 4.7 Limburg met 1.6 de overige provincies met minder dan 1 Licht beschadigd zijn in Zeeland 31.S87 woningen of 47.5 Voor Limburg be draagt dit 37.5 Noord-Bra bant 30-7 Gelderland 25.7 Overijssel 11.2 Utrecht 7.6 de overige provincies minder dan 5 Aangenomen mag dus wor den, dat Zeeland zonder twyfel de zwaarst getroffen provincie is. Toch schijnt het of Zeeland vergeten wordt. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Breda ds. C. E. van Voort- huijsen te Kattendyke. Benoemd als pred. in algem. dienst van wege de synode, voor persaan gelegenheden L. H. Ruyten- berg te Franeker (aangeno men) Met emeritaat. Ds. J. G. Steenbeek, Ned. Herv. predikant te Beetgum, heeft met 1 Oct. a.s. eervol emeritaat ontvangen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Hij diende o.a. de ge meenten van Kruiningen en Zierikzee. BEROEP OP WERKGEVERS. Overal bestaan plannen om den verjaardag van H. M. de Koningin bijzonder feestelijk te vieren. Hoewel tal van on dernemingen en diensten, in verband o.m. met de belangen van den wederopbouw en de voedselvoorziening, dien dag noodzakelijkerwijze zullen moeten doorwerken, zal de re geering gaarne zien, dat een zoo groot mogelijk deel der bevolking aan de feestelijkhe den deelneemt. In overleg met de stichting van den arbeid doet de regee ring daarom een beroep op de werkgevers om, voor zoover dat mogelijk is, 31 Aug. a.s. vrij -te geven met behoud van loon. Het werk aan de dijken op Walcheren. Voor de werkzaamheden aan de dijken geldt echter ook, dat het van het grootste belang is dat op 31 Aug. en 1 Septem ber gewerkt wordt. De reden hiervoor is dat in dit najaar de laagste waterstanden tel kens in het weekeind vallen en de Zaterdagen en de Zondagen dus voor de dichtingswerken van groote beteekenis zijn. Daarom wordt op allen die bij het werk voor de droogmaking op Walcheren betrokken zijn, een beroep gedaan op deze dagen de gunstige waterstan den te benutten en dus door te werken. Vooral nu de weersomstandigheden zich gunstig laten aanzien, hoopt de Dienst Droogmaking Wal cheren dat allen die bij deze werkzaamheden betrokken zijn, zullen beseffen dat hier veel op het spel staat. Als de weersomstandigheden verder zouden gaan tegenwer ken, zou wel eens kunnen blij ken dat door het niet werken op deze feestdagen oneindig veel verloren is gegaan. Bose overleden. De Britsch-Indische „Quis ling" Soebhas Chandra Bose. het hoofd van de voorloopige regeering van „Vrij Indië", is op weg van Singapore naar Tokio bij een vliegongeval bij Formosa gedood. (AA) PROGRAMMA FEESTELIJKHEDEN TE MIDDELBURG. De Vereen. „Uit het Volk Voor het Volk" organiseert te Middelburg op 30 en 31 Aug. en 1 Sept. de volgende feeste lijkheden: Donderdag 30 Aug. 7.30 Concert Herv. Zangkoor in Oostkerk. Vrijdag 31 Aug. 8 Klokluiden; 8.05 Koraalmuziek van de Oostkerk; 8.30 3 re- veilles door de stad; 8.3012 en 16 ringrijderij op het Mo lenwater; 1011 wydings- dienst op de Markt, muzikale begeleiding van af de muziek tent; 12.301.30 militaire pa rade op de Markt, medewer king Midd. muziekkorps; 23 Concert Midd. Muziekkorps op de Markt; 3-4 gecostumeer- de korfbalwedstrijd „Swift" op de Markt; 4 opstelling op tocht; 4.306 optocht, deelna me van muzïekver.. praalwa gens enz.; 7.308.30 concert „Excelsior" op de Markt; 8.30 muzi cale wandeling 910.30 gondelvaart in het kanaal; 10.30 muzikale wandeling; 10.3011.30 Concert „Oefening na den Arbeid" op de Markt. Zaterdag 1 Sept. 11.30 broodmaaltijd voor 200 kinde ren in Schuttershof aangebo den door 6e Com. Genietroe pen; 1.306 kinderfeesten te organiseeren door de buurt- commissies; 6.307.30 concert op de Markt Midd. Muziek korps; 89.30 herhaling op tocht; 10 vuurwerk op de Markt. In de Vrijdag gehouden ver gadering van leden van den ouden Raad te Vlissingen klaagden verschillende leden over het gesol met de evacué's en hoopten dat middelen zul len gevonden worden hieraan een einde te maken. Het lot dezer menschen is treurig. De voorz. zeide dat dit een zeer moeilijk probleem is en een groote zorg voor B. en W. Met de betreffende instanties zal hierover gesproken wor den. Zooveel mogelijk worden deze menschen geholpen. Op vragen betreffende het betrekken der woningen welke na de dichting van den Nolle- dijk droog komen, antwoordt de voorz., dat hierover nog niets met zekerheid te zeggen valt en weth. KNOOP zegt, dat men niet moet verwach ten, dat deze direct mogen worden betrokken. Dit hangt van verschillende factoren af, vnl. het weer functionneeren der rioleering. Weth. SCHOUT gaf hierna een overzicht van den toe stand van het onderwijs. De moeilijkheden waren vele, doch thans wordt het onderwijs weer normaal gegeven. In September wordt een groote toevloed van leerlingen ver wacht. Ook het kleuteronder wijs gaat weer beginnen. Op een gestelde vraag zei weth. VERHAGEN dat alles in het werk wordt gesteld de watervoorziening voor Vlissin gen te verzekeren. Bij het be drijf is een contact-commissie ingesteld, welke zeer gded werkt. Het slachthuis en het koel huis worden volgende week weer in gebruik genomen. Tot slot gaf de heer Knoop nog een overzicht van de plan nen tot wederopbouw van Vlis singen, terwijl de directeur van gemeentewerken dit aan de hand van teekeningen en een maquette verduidelijkte. De voorz. gaf de toezegging zeer binnenkort de leden van den ouden raad weer bijeen te roepen. Bij het officieele afscheid van het college van B. en W. te Vlissingen van den marine commandant mr. Friederich, werd door den wnd. burge meester, den heer L. P. van Oorschot, namens de bevolking hartelijk dank gebracht aan den vertrekkenden comman- c .it voor de groote belang stelling aan deze gemeente betoond. Door zijn daadwerke lijke medewerking heeft hij zich doen kennen als éen goed sociaal voelend en meelevend mensch. Mr. Friederich sprak zyn beste wenschen uit voor den spoedigen heropbouw en toe- komstigen bloei van Vlissin gen. De barakken, aangeboden door de Zwitsersche regeering. welke thans geplaatst zijn op een terrein benoorden de Bui tenhaven te Vlissingen, zullen door B. en W. worden geëx ploiteerd. Het komt B. en W. echter gewenscht voor een commissie met het toezicht on dit kamp te belasten, welke zal bestaan uit 1 lid, tevens voorzitter, door B. en W. te benoemen; 1 lid, aan te wij zen door de patroonsvereen „Bouwkring"; 1 lid, aan te wij zen door de Kon. Mij. „de Schelde", 2 leden, aan te wij zen door den Raad van Over leg uit de vakvereenigingen en 1 lid, aan te wijzen uit de be woners van het kamp. Nadat de ontspanningsclub van de Openb. U.L.O. te Vlis singen vorige week een gezel- ligen avond had georganiseerd voor de dijkwerkers bij Ram- mekes, welke buitengewoon in den smaak viel, gaf deze club Zaterdag eenzelfde avond in Pogingen, om de „Chr. Huygens" te bergen. Omtrent het m.s. „Chr. Huygens" dat zooals gemeld 10 mijl W.N.W. van Westka- pelle door een exploisie werd getroffen, vernemen wij nog, dat men thans bezig is het schip, dat achterover helt, te bergen, waartoe 5 schepen, waaronder 2 be rgings vaar tui gen, aan het werk zijn. Ge tracht zal worden het schip dat op de Zuidsteenbank is gezet, vlot te krijgen en zoo ver leeg te pompen dat het een diepgang krijgt waarop het versleept kan worden. Opvarenden van de „Chr. Huygens" verklaarden dat de explosie Zondagochtend om streeks half twaalf plaats vond. Het leek wel, zoo ver telde een hunner, of het ge heele schip uit elkaar gereten werd, toen de ontploffing ter hoogte van de voorzijde van de machinekamer geschiedde. De dekken werden alle ontzet. Onmiddellyk werden de pom pen in werking gesteld, doch het water golfde met kracht naar binnen. Om tien minuten over twaalf werd daarom be vel gegeven dat allen die niet strikt noodig waren, in de booten moesten gaan. Hierop gingen 230 van de 290 opva renden in 4 reddingbooten en werden om kwart voor één door het s.s. „Tiba" opgepikt. Hoewel men eerst den indruk had dat het schip zou zinken, heeft men het toch nog aan den grond kunnen zetten. Zon dagavond om 10 uur zijn de opvarenden, w.o. 9 gewonden, in Hoek van Holland aan land gezet. De mannen, w.o. 100 Javanen, zijn voorloopig op de „Johan van Oldenbarnevelt" in de Waalhaven te Rotterdam ondergebracht. Sedert het einde der vij andelijkheden zijn in Canada reeds 14.340 Engelsche bruidjes gearriveerd, die tij dens den oorlog met Canadee- sche soldaten in het huwelijk zyn getreden. (AA) Zaterdagavond is het s.s. Tiba van de Mij. Vrachtvaart onder auspiciën van de Hol- land-Amerika lijn naar de Ver. Staten vertrokken met een la ding bloembollen aan boord. Dit is de eerste exportzending van Nederland na den oorlog. PRIJZEN KAPPERS. Bij beschikking van den mi nister voor Handel en Nijver heid worden alle kappers ver plicht op van de straat af zichtbare wijze hun prijzen be kend te maken. .(H.N.) HERDENKINGSWEEK. In het kader van de her- denkingsweek van 2531 Aug. a.s., waaraan zooals bekend een geldinzameling door het geheele land is verbonden, ten bate van de slachtoffers van het verzet, zal prof. Schermer- horn op 31 Aug. over de ra-1 dio het woord tot het Neder landsche volk richten, ter her denking van de slachtoffers van het verzet en tot opwek king om bij te dragen aan de inzamelingen door de Stich ting 1940—1945 (van 25—31 Augustus huis aan huis) en door Volksherstel (31 Aug. op straat) georganiseerd, DE DISTRIBUTIE VAN SCHEERMESJES. In aansluiting op het pers bericht, inzake de distributie van scheermesjes, deelt /de di recteur van 't Centraal Distri butiekantoor te Vught mede, dat de in bedoeld bericht ver melde bonaanwyzing niet geldt voor het Zuiden des lands. Omstreeks 15 September a.s. wordt een bon voor scheer mesjes aangewezen. Met na druk wordt er evenwel op ge wezen, dat hiervoor in geen geval bon 16 van de thans gel dige tabakskaart zal worden gebruikt NEDERLAND KRIJGT ZIJN- SCHEPEN TERUG. Nederland eal vlugger dan bepaald was, weer de beschik king over zijn eigen schepen krijgen. Echter betreft het hier nog slechts kleinere sche pen. De groote Nederlandsche passagiers- en vrachtschepen zullen krachtens de pool-over- eenkomst .tot 6 maanden na afloop der vijandelijkheden ter beschikking van de pool blij ven. (AA) Vijf dooden door ontploffende myn. Bij het ruimen van mijnen op de heide onder de gem. Heeze is bij het lossen van een vrachtauto een mijn ont ploft. De truck vloog met de heele lading in de lucht. Drie Eng. soldaten en 2 vrijwillige mijnruimers uit Geldrop, wer den gedood. Vele anderen wer den gewond. (AA) De dir.-generaal der prij zen deelt mede, dat voor de geruchten, dat binnenkort verhooging der huren met 20 a 25 zal worden toegestaan, alle grond ontbreekt. (AA) - Met ingang van 1 Sept. zullen de verlofcentra voor Amerikaansche soldaten te Maastricht, Heerlen, Valken burg, Treebeek en Eysden worden opgeheven* .(AA) Abonn.-pr,25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. Hl. M'burg 2077. en 2924. Goes tel-2475, Temeuzen 188e Jaargang Hoofdred. E. P. Zandtfk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 118 Druk. fa. F- v- d. Velde Jr-, Vlissingen. Amerikaansche vloot in de Sagami-baai. De Amerikaansche oorlogs schepen die Zondag de SagamL baai bij Tokio zijn binnenge- loopen, deden dit slechts om dekking te zoeken voor den ty- p.ioon die in de omgeving woedde. Later zijn zij weer naar zee teruggevaren. Maan dagochtend zijn de schepen echter officieel binnen geko men. Er lagen gisterochtend reeds 5 slagschepen voor an ker, terwijl de rest zeer spoe dig zou volgen. De schepen werden tegemoet gevaren door een Japanschen torpedojager met loodsen aan boord die al le inlichtingen gaven. Intus- schen worden druk maatrege len getroffen voor de landing. De Japanners moeten alle kustbatterijen van witte vlag gen voorzien, de onderzeeërs moeten in dokken liggen, ka zernes, hospitalen, apotheken enz. moeten worden ontruimd, voor Mac Arthur moet een hoofdkwartier kant en klaar zijn, enz. Donderdag zullen .10.000 Amerikaansche mari niers lande» 25 AUG.—31 AUG. HERDENKINGSWEEK „STICHTING 1940—1945". 10 MILLIOEN OORLOGSSLACHTOFFERS IN JAPAN. Volgens het Japansche nieuwsbureau zijn bijna 10.000.000 menschen, dat is een zesde van de bevolking- van het Japansche moederland, gedood, gewond of dakloos ge maakt door de geallieerde luchtaanvallen, namelijk: 260.000 gedood, waarvan 90.000 door de atoombommen, 412.000 gewond, waarvan 180.000 door de atoombommen en 9.200.000 dakloos gemaakt. Het aantal totaal verwoeste of uitgebrande huizen bedraagt volgens de mededeeling van het nieuwsbureau 2.210.000. Van de 206 steden op het Ja pansche moederland zijn er 44 vrijwel geheel „uitgevlakt" ter wijl 37 andere, waaronder To kio, dertig procent van hun bebouwing hebben verloren, VRIJLATING VAN POLITIEKE GEVANGENEN De regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede: Zooals bekend, ligt het in het voornemen van den minis terraad, door een snellen rechtsgang, een eerste schif ting te maken onder de poli tieke gevangenen. In de kam pen bevindt zich een betrekke lijk groot aantal personen, van wien men aannemen kan, dat hun berechting zou leiden öf tot vrijspraak öf tot een zoo danige geringe vrijheidsstraf, dat deze reeds door de voor loopige hechtenis zou zijn ge boet. Alleen op deze gevallen heeft de minister-president gedoeld in zijn laatste „praatje op de brug". Hoeveel personen hiermede gemoeid zullen zijn, is nog niet te zeggen, maar wel staat vast, dat de hooge cijfers, die hier en daar de ron de doen, iederen grond missen. Voor het overige zal deze zaak behandeld worden in nauw overleg met de bevoegde instanties der illegaliteit en met de leiding der verschillen de kampen. (AA) ACTUALITEITEN DER N.S. Zondag voor het eerst zijn de spoorwegen voor den mi-- crofoon van Herr. Ned. geko- m;n met een uitzending waar in voortaan geregeld de ac tualiteiten zullen worden be sproken. De afgeloopen week hebben de spoorwegen een te leurstelling moeten verwerken. Uit Duitschland zouden nl. over Kleef te Nijmegen 52 rij tuigen binnenkomen. Van deze 52 bleken er echter slechts 8 direct bruikbaar. 44 waren der mate vernield, beschadigd of leeggeroofd dat ze naar de werkplaatsen moesten voor re visie. En deze werkplaatsen zijn op hun beurt dikwijls al zoo beroofd van machines en materialen. In verband met dit alles spoorde de heer Posthu mus Meijes zijn toehoor ders aan geduld te oefenen en hun reislust te beperken. Ver volgens maakte spr. een aan tal wijzigingen in spoor- en buslijnen bekend. Tenslotte deelde spr. mee dat 31 Aug. en 1 Sept. de treinen en N.S.-bus- sen rrjdpn als op werkdagen. ZEELAND DE ZWAARST GETROFFEN PROVINCIE. In het Weekblad voor Ge meentebelangen wordt een overzicht van de woningschade in Nederland, volgens een op gave van het Dep. van Open bare Werken, per 25 Juni 1945 gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat onze provincie wel het zwaarst getroffen is. Totaal verwoest en niet her bouwd zijn in Zeeland 5546 woningen of 8.3 van het totaal aanwezige woningen; daarboven staat nog de pro vincie Zuid-Holland met 8.9%. Na Zeeland volgen Gelderland met 4.7 Utrecht mét 3.8 Noord-Brabant met 3.1 Limburg met 1.1 Drente en Friesland met 0.1 Volgens genoemd overzicht zijn in onze provincie zwaar beschadigd 4078 woningen of 6.1 Na Zeeland volgen Utrecht met 5 Noord-Bra bant met 4.8 Gelderland met 4.7 Limburg met 1.6 de overige provincies met minder dan 1 Licht beschadigd zijn in Zeeland 31.887 woningen of 47.5 Voor Limburg be draagt dit 37.5 Noord-Bra bant 30.7 Gelderland 25.7 Overijssel 11.2 Utrecht 7.6 de overige provincies minder dan 5 Aangenomen mag dus wor den, dat Zeeland zonder twijfel de zwaarst getroffen provincie is. Toch schijnt het of Zeeland vergeten wordt. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Breda ds. C. E. van Voort- huijsen te Kattendljke. Benoemd als pred. in algem. dienst van wege de synode, voor persaan gelegenheden L. H. Ruyten- berg te Franeker (aangeno men). Met emeritaat. Ds. J.' G. Steenbeek, Ned. Herv. predikant te Beetgum, heeft met 1 Oct. a.s. eervol emeritaat ontvangen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Hij diende o.a. de ge meenten van Kruiningen en Zierikzee, BEROEP OP WERKGEVERS. Overal bestaan plannen om den verjaardag van H. M. de Koningin bijzonder feestelijk te vieren. Hoewel tal van on dernemingen en diensten, in verband o.m. met de belangen van den wederopbouw en de voedselvoorziening, dien dag noodzakelijkerwijze zullen moeten doorwerken, zal de re geering gaarne zien, dat een zoo groot mogelijk deel der bevolking aan de feestelijkhe den deelneemt. In overleg met de stichting van den arbeid doet de regee ring daaróm een beroep op de werkgevers om, voor zoover dat mogelijk is, 31 Aug. a.s. vrij te geven met behoud van loon. Het werk aan de dijken op Walcheren. Voor de werkzaamheden aan de dijken geldt echter ook, dat het van het grootste belang is dat op 31 Aug. en 1 Septem ber gewerkt wordt. De reden hiervoor is dat in dit najaar de laagste waterstanden tel kens in het weekeind vallen en de Zaterdagen en de Zondagen dus voor de dichtingswerken van groote beteekenis zijn. Daarom wordt op allen die by het werk voor de droogmaking op Walcheren betrokken zijn, een beroep gedaan op deze dagen de gunstige waterstan den te benutten en dus door te werken. Vooral nu de weersomstandigheden zich gunstig laten aanzien, hoopt de Dienst Droogmaking Wal cheren dat allen die by deze werkzaamheden betrokken zijn, zullen beseffen dat hier veel op het spel staat. Als de weersomstandigheden verder zouden gaan tegenwer ken, zou wel eens kunnen blij ken dat door het niet werken op deze feestdagen oneindig veel verloren is gegaan. PROVINCIENIEUWS Door de Kon. Handboogsocie- teit „Jacoba van Beijeren" te Goes werd Zaterdag haar jaarlijksch concours gehouden waaraan door 21 Sociëteiten met 101 schutters werd deel genomen. De uitslag was als volgt: hoofdvogel P. v. d. Dries, „Eensgezindheid", 's-Heeren- hoek, le klep: H. Driedijk, „Doel naar hooger", Wolfaarts- dijk, 2e en 3e klep: Jac. Smal- legange en J. Looy, beiden „Zorgvliet", Ellewoutsdijk, 4e klep: L. Meijaard, „Juliana", Oudelande, le zrjvogel: W. Reijerse, „Willem Tell"g Ka- pelle, 2e zijvogel: W. Henge- veld. „Jacoba van Beijeren", le bovenkal: J. Priem, „Vrije Schutter". 's-Heerenhoek, 2e bovenkal: J. Werrie, „Eensge zindheid", le onderkal: J. Rijk. „A.D.L.M.", Kwadendamme. 2e onderkal: W. de Jonge. „Sora- nus", Heinkenszand. Meeste kleine vogels: D. Hoonderd, „Willem Teil". Ove- zande. Maandagmorgen- is de groo te klok in den hoogsten toren van het Stadhuis te Goes op haar plaats teruggebracht door personeel van de Kon* Mij. „de Schelde" té Vlissin gen. Voor een en ander bestond natuurlijk veel belangstelling. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het prop. examen theologie de heer P. M. van Waarde te Driewegen. De in de Herv. kerk te Krabbendijke gehouden collec te ten bate van de getroffen kerken en pastorieën heeft 409 opgebracht. Men wijst ons er op, dat te Aardenburg niet, zooals in het artikel over den wederopbouw vermeld stond, meer dan 10 van het totaal aantal panden vernield is, doch dat dit per centage 60 bedraagt voor de geheele gemeente. Te Retranchement. is een Oranj'ecomité samengesteld waarin zitting hebben de da mes J. de Hullu-Masclee, E. RobijnBaas, G. Huijbregtse en de heeren J. de Voldere, voorz., I. Leenhouts, secr.. A, Barendse, Joz. Basting. J* Hennekeij en G, A. de Smidt. Er wordt op 31 Aug. a.s.' een feest georganiseerd. Onder groote belangstelling werd Zondagmiddag te Westkapelle de nieuwe nood kerk van de Ned. Herv. Ge meente, een houten barak in de omgeving van de Pape straat, ingewijd. De dienst die o.m. werd bijgewoond door den wnd. burgemeester en den wnd. gemeentesecretaris, werd. geleid door ds. W. Reus, die tot tekst voor zijn predikatie had gekozen Exodus 20 24. Voor de preek zong het Chr, Zangkoor enkele liederen, terwijl de gemeente Ps. 84 1, 3 en 5 zong, die ook bij de ingebruikneming van de thans verbrande kerk werden gezon gen. Een ontroerend moment was daarna de plechtige inwij ding van den uit de verbrande kerk geredden bijbel, het doopvont en het avondmaal- zilver, alsmede van 't gebouw zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1