Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Zware ontploffing op de Christiaan Huygens. Zondagochtend Is het 16.287 br. reg. ton nietende m.s. „Christiaan Huygens" van de S.M. ..Nederland", op 10 mijl W.N.W. van Westlsapelle, door een zware explosie getroffen. De machinekamer en oen ruim liepen vol water, terwül enkele andere ruimen ook zware schade opliepen. Al het te Hoek van Holland en Vlissingen beschikbare ber- gings- en sleepbootmateriaal begaf zich naar de plaats van de ramp. Met de hulp van dit materiaal is het gelukt het schip op de Zuidsteenbank aan den grond te zetten. Men wil nu trachten het schip in de richting van Vlissingen te ver- sleepen. Een deel der bemanning, on geveer 300 man groot, is aan boord gebleven in verband met het aan den grond zetten. De overige leden gingen in de reddingbooten en werden op gepikt door het s.s. „Tiba" van de N.V. Vrachtvaart. Eén olieman wordt vermist, terwijl enkele opvarenden licht ge wond werden. De „Christaan Huygens" was de laatste jaren in dienst der geallieerden. Het schip, dat te Antwerpen gedokt had, terwijl ook de machines gere viseerd werden, was nu op weg naar Amsterdam, waar een transport kinderen zou worden opgenomen voor verblijf in het buitenland. Volgens een A.N.P. bericht is de ramp vermoedelijk niet aan een mijn te wijten, doch aan een explosie aan boord van de „Huygens" zelf. DE BRANDSTOF VOOR DEN KOMENDEN. WINTER. Er zal dezen winter zeker brandstof zgn, vernam een verslaggever van A.A. Echter niet steeds datgene wat men wenscht. Men zal vaak cokes inplaats van anthraciet moe ten accepteeren. Het is niet gelukt op verschillende centra in ons land reserves bijeen te brengen en daar het vervoer van de mijnen voor 2/3 per boot en slechts voor 1/3 per as kan geschieden, is de aan voer afhankelijk van de vorst. Ook het vervoer van den •kolenhandelaar naar den ver- j bruiker vormt een probleem. Kolenhandelaars zullen voor- :-keur krijgen bij de verdeeling :van nieuwe auto's. Toch zal in ^-verschillende plaatsen het pu- vbliek enkele bonnen zelf met eigen emballage moeten afh£L- Men. De prijzen zullen vermoe- delijk \yat hooger zijn dan die van. 1939.. RADIOREDE VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft de actieweek voor hulpverleening aan oorlogsslachtoffers Zondag met. een radiorede geopend. De Prinses merkte op, dat feitelijk Haar Moeder deze actie had willen inleiden, doch dat zij in verband met' haar ziekte, de Prinses verzocht had, deze taak over te nemen. Ned. Volksherstel en de Stichting 1940'45 zullen een gemeenschappelijk beroep doen op aller offerbereidheid en ge bondenheid tegenover hen, die tengevolge van den oorlog in nood verkeeren. Wij allen zul len er gezamenlijk voor moe ten zorgen, zei de Prinses o.m., dat er geen verschil meer be staat tusschen getroffenen en niet-getroffenen. Daartoe is noodig ieders persoonlijke ex tra hulp. Ned. Volksherstel heeft terecht gemeend, dat 31 Augustus niet alleen een na tionale feestdag zal moeten zijn, doch ook een nationale offerdag, om onze saamhoo- righeid te toonen. Deze actie van Ned. Volksherstel in de week van 26 Aug.1 Sept. werd nauw verbonden aan een van de Stichting 1940'45, welke ieder wil oproepen met terdaad degenen te eeren, die het slachtoffer werden van hun verzetshouding. Samen zullen beiden optrekken voor het zelfde doel. CANADEESCHE HULP AAN NED. SPOORWEGEN. De Ned. Spoorwegen heb ben een aanbod aanvaard, vol gens welke de Canadeesche strijdkrachten in Nederland voertuigen, chauffeurs, benzi ne, olie en smeermiddelen zul len leveren om de Ned. Spoor wegen te helpen bij de organi satie van vijf nieuwe busdien sten op de trajecten 's-Her. togenboschGeldermalsen, MeppelHattemerbroek, Arn hemNijmegenZutphen Deventer, AmersfoortEde en ZwolleDeventer. De ont vangsten van deze diensten zullen op een bijzondere reke ning worden gestort, terwijl de beschikking daarover gere geld zal worden bij over eenkomst tusschen het Cana deesche leger in Nederland en de Ned. autoriteiten. (AA) Een springlading, aange bracht in een der betóndeelen van een kanaalbrug bg Lo- chem, ontplofte te vroeg. Drie arbeiders werden hierbij ge dood. (AA) Het doodvonnis van den Griekschen „Quisling" Tsola- cogloe is veranderd in levens lange gevangenisstraf, .(AA) Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. j 1 1 1(1 IC Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—MJjanfjfln tl D Mf|||Q||jC Mflfl medew. van dr. W. H. Beekerkamp) Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. HUUUOIUÖ IÜ7Ü ultgever F. B. dcn Boer, Middelburg. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang ïiummer 117 Druk. fa.F. v. d. Velde Jr., Vlissingen. TOT OCTOBER NOG M.G. Militair Gezag zal, naar de Volkskr.bericht, niet zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, op 1 September a.s. wor den opgeheven, doch nog in functie blijven to£ 1 October a.s. ORANJELINT ZONDER TEXTIELPUNTEN. In het vervolg zal oranjelint zonder inneming van textiel punten mogen worden ver kocht. (AA) VERKIEZINGEN EN NEDERLAND. Naar kapitein H. Brugmans van den Ned. regeeringsvoor- lichtingsdienst verklaarde, zijn de verkiezingen hier te lande niet voor het volgend voorjaar te verwachten. O.a. zijn de technische moeilijkheden van dien aard, dat men ze niet voor 1646 kan houden. Gedu rende den bezettingstijd zijn de verkiezingsregisters door ver nietiging of vervalsching in een chaotischen toestand ko men te verkeeren. Verleden week heeft de na tionale adviescommissie het voorstel, de regeering een ad vies te brengen met betrek king tot het bepalen van het tijdstip, waarop verkiezingen van de vertegenwoordigende li. chamen worden gehouden, be handeld. Een voorstel van de commissie van voorbereiding luidde: voor de Tweede Kamer in de tweede helft van April 1946, voor de Prov. Staten in de eerste helft van April 1946 en voor de gemeenteraden zoo spoedig mogelijk, in ieder ge val voor April 1946. Aange drongen werd onverwijld aan te wangen met de technische voorbereidingen. Bij een stemming over het tijdstip der gemeenteraadsver kiezingen werd December 1945 gekozen en voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten April 1946. (AA) Tien personen, die deel genomen hebben aan moord op den Belgischen oud-minis ter Hiernaux, zijn te Charleroi ter dood veroordeeld. ;(AA) In Frankrijk zal de ver koop van brood van October a.s. af. vrij. zijn, L(AA), Geallieerde vloot In Japansche wateren. Wervelstormen hebben de landingen in Japan vertraagd. De operaties van de luchtlan dingstroepen konden Zaterdag niet uitgevoerd worden, terwijl het ook niet mogelijk bleek Zondag reeds troepen aan land te zetten. Niettemin zijn Zondag 25 eenheden van de geallieerde vloot, bestaande uit 383 sche pen, de Japansche wateren binnengevaren en opgestoomd naar de Samagi-baai. De sche pen werden beschermd door 1300 vliegtuigen. Bij de sche pen die de baai van Samagi binnenvoeren, bevond zich ook een Nederlandsch hospitaal schip. Vandaag zouden de bezet tingstroepen aan land gaan. Gemeld wordt nog, dat de Amerikaansche vloot, die deel zal nemen aan de bezetting van Tokio, zal bestaan uit 12 slagschepen, 17 vliegtuigmoe derschepen, 6 kleinere vlieg kampschepen, 20 kruisers, 100 torpedojagers en 24 kleinere schepen. Ook Nederiandsche oorlogs schepen zullen aan de bezet ting van Japan deelnemen. Admii-aal Nimitz heeft mede. gedeeld, dat de onderteekening van de overgave van Japan op 2 September zal geschieden, aan boord van het Amerikaan sche slagschip „Missouri". Het overgavebevel zal niet namens Ned.-Indië, doch na mens het Koninkrijk der Ne derlanden worden geteekend. Vertegenwoordiger voor Ne derland is luit.-generaal C. E. L. Helfrich, de bevelhebber van de Ned. strijdkrachten in het Oosten. Eenheden van de Britsche vloot hebben zich naar de Straat van Malakka begeven, op weg naar Singapore. In den Indischen Archipel zijn de vijandelijkheden Vrijdag tegen middernacht gestaakt. Te Rangoon is de capitula- ie-conferentie inzake de over gave van de Japansche troe pen in Birma begonnen. De Russen hebben in het Zuidelijk deel van Sachalin de stad Rutka veroverd, terwijl voorts eenige eilandjes ten NIEUWE BONNEN Geldig t/m 1 .September. Aardappelen: A36, B36, C36 en M36 p. b. IVz kg., D36 en E36 p. b. 1 kg. Vleesch zonder been: A36A t. m. E36A, M36A, A36B t.m. D36B vleesch p. b. 100 gr. Bon E36B vleesch wordt niet aangewezen. VERBETERING /TREINVERKEER. Het treinverkeer in N.-Bra- bant heeft weer een belang rijke verbetering ondergaan, doordat rechtstreeksche ver bindingen .tusschen Bergen op Zoom en Nijmegen zrjn inge legd. Het hinderlijke overstap pen en wachten te Tilburg be hoort nu tot het verleden. Bo vendien worden de itreinen die van af Venlo en Eindhoven naar Zeeland loopen, hierdoor sterk ontlast, (AA) SLACHTOFFERS VAN ONTPLOFFINGEN. Onder Deurne is door het ontploffen van een granaat de 23-jarige F. van B. gedood. Een persoon werd levensge vaarlijk en een licht gewond. Te Neerkamp reed de land bouwer V. met een kar gela den met turf op een mrjn. Bij de ontploffing werd een 7- jarig zoontje van V., dat ach ter de kar liep, gedood en een meisje ernstig gewond. De voerman werd in de lucht ge slingerd, maar kwam er goed af. Een 12-jarige jongen te Rot terdam speelde in een schuur tje met een granaat, die ont plofte. De jongen werd ge dood, drie andere gewond. De eerstvolgende Olym pische Spelen zullen in 1048 worden gehouden. Het is ech ter nog niet bepaald in welk land. (AA) Zuiden van Kamsjatka werden bezet. Zaterdag gaven zich 35.000 Japanners aan de Rus sen over. De Chineezen zijn Nanking en Sjanghai binnengerukt. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier heeft aan gene raal Mac Arthur de verzeke ring gegeven, dat het overga- ve-bevel door alle bevelhebbers te velde, behalve door de be velhebbers in den Sitotang-sec- tor, in Birma en in Borneo, met wie men geen contact heeft kunnen krijgen, is ont vangen. Aan de Japansche gewapen de macht is een snelle demo bilisatie bevolen en het tref fen van toebereidselen voor den jyederopbouw. PROVINCIENIEUWS Ds. M. L. W. Schoch, predi kant der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen, heeft bedankt voor het beroep, dat de Indi sche kerk in 1939 op hem had uitgebracht, en waaraan hij door de „Haagsche Commis sie" enkele weken geleden her innerd werd. De oud-leden van den ge meenteraad te Vlissingen kwamen Vrijdagmiddag bijeen. Aanwezig waren de heeren L. P. van Oorschot, wnd. burge meester, de wethouders Knoop, Verhagen en Schout en verder de heeren Andriessen, de Bart, Korteweg, König, Popering, Post, de Wit en Woltering. De voorz., de heer van Oor schot, wees in zgn openings woord op de talrijke proble men, welke zich in onze stad voordoen en hoopte, dat wg deze zullen te boven komen. Hij bracht hulde aan oud-bur gemeester van Woelderen voor zijn buitengewone werkkracht en zag met leedwezen het ver trek van den marine-comman dant, mr. Frederich, die zoo veel voor de bevolking heeft gedaan. Het aantal inwoners bedraagt thans reeds meer dan 15.000. Spr. releveerde de balang. rijkste besluiten, welke door B. en W. zgn genomen en het geen is gedaan om de voedsel voorziening te verzekeren. Verschillende leden brachten hulde aan het beleid van B. en W. en stelden verschillende vragen. Op vragen van enkele le den deelde de voorz. mede, dat de ondersteunden door Maatsch. Hulpbetoon een ver hoogde uitkeering krijgen van gemiddeld 50 Van onze to renklokken is nog niets be kend. Van de centrale keuken wordt zeer weinig gebruik ge maakt. Het ontbreken van een nood- gemeenteraad werd door ver. schillende leden als zeer on- gewenscht beschouwd. De voorz. deelde mede, dat ook B. en W. dit gemis zeer gevoelen. Beter is 'n half ei dan een leege dop, Blykena een nieuw Kon. besluit Instaat nu de mogelijkheid om ook te Vlissingen een gemeenteraad samen te stellen. B. en W. zullen hiertoe de noodige stap pen doen. Weth. Knoop gaf inlichtin gen over de noodwoningen, welke hij beschouwt als een noodzakelijk kwaad. Eerst zouden wij er 800 k 900 krij gen, doch dit is teruggebracht op 400. De huren zullen wor den aangepast aan den be- staanden toestand en 10 der verliezen zal door de gemeen te worden gedragen. De be doeling is zooveel mogeiyk groote gezinnen in de wonin gen te plaatsen. De voorz. zei, dat een ver voerdienst is ingesteld, welke uitstekend werkt. Voor den komenden busdienst op het station en de booten zal de gemeente zich garant moeten stellen. Bij de verdeeling der uit Leiden ontvangen goederen zal een strenge controle worden toegepast om alles zoo recht vaardig mogelijk te verdeelen. Het is voor Sociale Zaken een enorm werk om alles voor te bereiden. Men zal in Leiden trachten glas voor Vlissingen te krij gen. (Wordt vervolgd). De dagindeeling voor de feestelijkheden op 31 Augustus is door de Souburgsche Oran- jevereeniging als volgt samen gesteld: 8 uur reveille, 9 uur samenzang, 9.30 vertrek kin deren naar het Oranjeplein, 10 tot 12 uur kinderspelen al daar, 15 tot 16 uur muziek op de tent Oranjeplein, 16 tot 17 uur zang op het Oranje plein, 19 tot 20 uur kerk dienst in de N.H. kerk aan het Oranjeplein, spreker ds. L. C. Spijkerboer. Na kerkdienst muziek door het dorp. 21 uur taptoe van de 6e compagnie genietroepen, 21.30 muziek op de tent Oranjeplein. De heer A. A. Izeboud, amb tenaar ter secretarie te O.- en W-Souburg is te Spijkenlsse benoemd tot 2en ambtenaar •ter secretarie. Tot brandmeester van de spuit in de kom der gemeente Arnemuiden is benoemd de heer C. Boone Izn., in de plaats van den heer C. Joosse, die zgn ontslag heeft ge vraagd, omdat hij lid van den gemeenteraad is geworden. Tot plaatsvervanger is aangewezen de heer J. K. Crucq J.K.zn. Op de voordracht voor de vacature van onderwijzeres aan de o.l. school te Arnemui den komt voor mej. E. Dekker te Borssele. Zware ontploffing op de Christiaan Huygens. Zondagochtend is het 16.287 br. reg. ton metende m.s. „Christiaan Huygens" van de S.M. „Nederland", on 10 mijl W.N.W. van Westlsapelle, door een zware explosie getroffen. De machinekamer en een ruim liepen vol water, terwijl enkele andere ruimen ook zware schade opliepen. Al het te Hoek van Holland en Vlissingen beschikbare ber- gings- en sleepbootmateriaal begaf zich naar de plaats van de ramp. Met de hulp van dit materiaal is het gelukt het schip op de Zuidsteenbank aan den grond te zetten. Men wil nu trachten het schip in de richting van Vlissingen te ver- sleepen. Een deel der bemanning, on geveer 300 man groot, is aan boord gebleven in verband me'- het aan den grond zetten. De overige leden gingen in de reddingbooten en werden op gepikt door het s.s. „Tiba' van de N.V. Vrachtvaart. Eén olieman wordt vermist, terwij] enkele opvarenden licht ge wond werden. De „Christaan Huygens' was de laatste jaren in dienst der geallieerden. Het schip dat te Antwerpen gedokt had, terwijl ook de machines gere viseerd werden, was nu op weg naar Amsterdam, waar een transport kinderen zou worden opgenomen voor verblijf in het buitenland. Volgens een A.N.P. bericht is de ramp vermoedelijk niet aan een mijn te wijten, doch aan een explosie aan boord van de „Huygens" zelf. DE BRANDSTOF VOOR DEN KOMENDEN WINTER. Er zal dezen winter zeker brandstof zijn, vernam een verslaggever van A.A. Echter niet steeds datgene wat men wenscht. Men zal vaak cokes inplaats van anthraciet moe ten accepteeren. Het is niet gelukt op verschillende centra in ons land reserves bijeen te brengen en daar het vervoer van de mijnen voor 2/3 per boot en slechts voor 1/3 per as kan geschieden, is de aan voer afhankelijk van de vorst. Ook het vervoer van den kolenhandelaar naar den ver bruiker vormt een probleem, Kolenhandelaars zullen voor keur krijgen bij de verdeeling van nieuwe auto's. Toch zal in verschillende plaatsen het pu bliek enkele honnen zelf met eigen emballage moeten afha len. De prijzen zullen vermoe delijk wat hooger zijn dan die van 1939. RADIOREDE VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft de actieweek voor hulpverleening aan oorlogsslachtoffers Zondag met een radiorede geopend. De Prinses merkte op, dat feitelijk Haar Moeder deze actie had willen inleiden, doch dat zij in verband met haar ziekte, de Prinses verzocht had, deze taak over te nemen. Ned. Volksherstel en dei Stichting 1940'45 zullen een gemeenschappelijk beroep doen op aller offerbereidheid en ge bondenheid tegenover hen, die tengevolge van den oorlog in nood verkeeren. Wij allen zul len er gezamenlijk voor moe ten zorgen, zei de Prinses o.m., dat er geen verschil meer be staat tusschen getroffenen en niet-getroffenen. Daartoe is noodig ieders persoonlijke ex tra hulp. Ned. Volksherstel heeft terecht gemeend, dat 31 Augustus niet alleen een na tionale feestdag zal moeten zijn, doch ook een nationale offerdag, om onze saamhoo- righeid te toonen. Deze actie van Ned. Volksherstel in de week van 26 Aug.1 Sept. werd nauw verbonden aan een van de Stichting 1940'45, welke ieder wil oproepen met terdaad degenen te eeren, die het slachtoffer werden van hun verzetshouding. Samen zullen beiden optrekken voor het zelfde doel. CANADEESCHE HULP AAN NED. SPOORWEGEN. De Ned. Spoorwegen heb ben een aanbod aanvaard, vol gens welke de Canadeesche strijdkrachten in Nederland voertuigen, chauffeurs, benzi ne, olie en smeermiddelen zul len leveren om de Ned. Spoor wegen te helpen bij de organi satie van vijf nieuwe busdien sten op de trajecten 's-Her. togenbosch—Geldermalsen, MeppelHattemerbroek, Arn hem—Nijmegen—Zutphen— Deventer, Amersfoort—Ede en ZwolleDeventer. De ont vangsten van deze diensten zullen op een bijzondere reke ning worden gestort, terwijl de beschikking daarover gere geld zal worden bij over eenkomst tusschen het Cana deesche leger in Nederland en de Ned. autoriteiten. (AA) Een springlading, aange bracht in een der betóndeelen van een kanaalbrug bij Lo- chem, ontplofte te vroeg. Drie arbeiders werden hierbij ge dood. (AA) Abonn.-pr.25 ct. p. \v. ƒ3.20 p. kw. RI J 1 1(1 jr Hoofdred. E. P. Zandljk (met red. Adv.pr 12 ctp mm min. p adv 2-. ^23^30 II AUQUStUS 945 medew" van dr" VV' H' Beekenkamp) Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel- fcl iutu Uitgever F E Uen Boer_ Middelburg. 3521 .en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen lS8e Jaargang Nummer 117 Druk. fa. F. v. d. Velde Jr-, Vlissingen. TOT OCTOBER NOG M.G. Militair Gezag zal, naar de Volkskr. bericht, niet zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, op 1 September'a.s. wor den opgeheven, doch nog in functie blijven tot 1 October Het doodvonnis van den Griekschen „Quisling" Tsola- cogloe is veranderd in levens lange gevangenisstraf. (AA) ORANJELINT ZONDER TEXTIELPUNTEN. •In het vervolg zal oranjelint zonder inneming van textiel punten mogen worden ver kocht. (AA) VERKIEZINGEN IN NEDERLAND. Naar kapitein H. Brugmans van den Ned. regeeringsvoor- lichtingsdienst verklaarde, zijn de verkiezingen hier te lande niet voor het volgend voorjaar te verwachten. O.a. zijn de technische moeilijkheden van dien aard, dat men ze niet voor 1946 kan houden. Gedu rende den bezettingstijd zijn de vei'kiezingsregisters door ver nietiging of vervalsching in een chaotischen toestand ko men te verkeeren. Verleden week heeft de na tionale adviescommissie het voorstel, de regeering een ad vies te brengen met betrek king tot het bepalen van het tijdstip, waarop verkiezingen van de vertegenwoordigende li. chamen worden gehouden, be; handeld. Een voorstel van de commissie van voorbereiding luidde: voor de Tweede Kamer in de tweede helft van April 1946, voor de Prov. Staten in de eerste helft van April 1946 en voor de gemeenteraden zoo spoedig mogelijk, in ieder ge val voor April 1946. Aange drongen werd onverwijld aan te vangen met de technische voorbereidingen. Bij een stemming over het tijdstip der gemeenteraadsver kiezingen werd December 1945 gekozen en voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten April 1946. (AA) Tien personen, die deel genomen hebben aan moord op den Belgischen oud-minis ter Hiernaux, zijn te Charleroi ter dood veroordeeld. .(AA) In Frankrijk zal de ver koop van brood van October a.s. af vrij zijn. Geallieerde vloot in Japansche wateren. Wervelstormen hebben de landingen in Japan vertraagd. De operaties van de luchtlan dingstroepen konden Zaterdag niet uitgevoerd worden, terwijl het ook niet mogelijk bleek Zondag reeds troepen aan land te zetten. Niettemin zijn Zondag 25 eenheden vande geallieerde vloot, bestaande uit 383 sche pen, de Japansche wateren binnengevaren en opgestoomd naar de Samagi-baai. De sche pen werden beschermd door 1300 vliegtuigen. Bij de sche pen die de baai van Samagi binnenvoeren, bevond zich ook een Nederlandsch hospitaal schip. Vandaag zouden de bezet tingstroepen aan land gaan. Gemeld wordt nog, dat de Amerikaansche vloot, die deel zal nemen aan de bezetting van Tokio, zal bestaan uit 12 slagschepen, 17 vliegtuigmoe derschepen, 6 kleinere vlieg kampschepen, 20 kruisers, 100 torpedojagers en 24 kleinere schepen. Ook Nederiandsche oorlogs- schepen zullen aan de bezet ting van Japan deelnemen. Admiraal Nimitz heeft mede gedeeld, dat de onderteekening van de overgave van Japan op 2 September zal geschieden, aan boord van het Amerikaan sche slagschip „Missouri". Het overgavebevel zal niet namens Ned.-Indië, doch na mens het Koninkrijk der Ne derlanden worden geteekend. Vertegenwoordiger voor Ne derland is luit.-generaal C. E. L. Helfrich, de bevelhebber van de Ned. strijdkrachten in het Oosten. Eenheden van de Britsche vloot hebben zich naar de Straat van Malakka begeven, op weg naar Singapore. In den Indischen Archipel zijn de vijandelijkheden Vrijdag tegen middernacht gestaakt. Te Rangoon is de capitula- .ie-conferentie inzake de over gave van de Japansche troe pen in Birma begonnen. De Russen hebben in het Zuidelijk deel van Sachalin de stad Rutka veroverd, terwijl VERBETERING TREINVERKEER. Het treinverkeer in N.-Bra- bant heeft weer een belang rijke verbetering ondergaan, doordat rechtstreeksche ver bindingen tusschen Bergen op Zoom en Nijmegen zrjn inge legd. Het hinderlijke overstap pen en wachten te Tilburg be hoort nu tot het verleden. Bo vendien worden de treinen die van af Venlo en Eindhoven naar Zeeland loopen, hierdoor sterk ontlast. (AA) SLACHTOFFERS VAN ONTPLOFFINGEN. Onder Deurne is door het ontploffen van een granaat de 23-jarige F. van B. gedood. Een persoon werd levensge vaarlijk en een- licht gewond. Te Neerkamp reed de land bouwer V. met een kar gela den met turf op een mijn. Bij de ontploffing werd een 7- jarig zoontje van V., dat ach ter de kar liep, gedood en een meisje ernstig gewond. De voerman werd in de lucht ge slingerd, maar kwam er goed af. Een 12-jarige jongen te Rot terdam speelde in een schuur tje met een granaat, die ont plofte. De jongen werd ge dood, drie andere gewond. De eerstvolgende Olym pische Spelen zullen in 1948 worden gehouden. Het is ech ter nog niet bepaald in welk land. (AA) NIEUWE BONNEN Geldig t/m 1 September. Aardappelen: A36, B36, C06 en M36 p. b. iy2 kg., D36 en E36 p. bv 1 kg. Vleeseli zonder been: A36A t. m. E36A, M36A, A36B t.m. D36B vleesch p. b. 100 gr. Bon E36B vleesch wordt niet aangewezen. Voor Zeeuwsch-YTaauderen, Schoenreparatie.- 236 alg. 25 gr. .(AA) I voorts eenige .eilandjes ten Zuiden van Kamsjatka werden bezet. Zaterdag gaven zich 35.000 Japanners aan de Rus sen over. De Chineezen zijn Nanking en Sjanghai binnengerukt. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier heeft aan gene raal Mac Arthur de verzeke ring gegeven, dat het overga- ve-bevel door alle bevelhebbers te velde, behalve door de be velhebbers in den Sitotang-sec- tor, in Birma en in Borneo, met wie men geen contact heeft kunnen krijgen, is ont vangen. Aan de Japansche gewapen de macht is een snelle demo bilisatie bevolen en het tref fen van toebereidselen voor den wederopbouw. PROVINCIENIEUWS Ds. M. L. W. Schoch, predi kant der Ned. Herv. gemeente te Vlissingien, heeft bedankt voor het beroep, dat de Indi sche kerk in 1939 op hem had uitgebracht, en waaraan hij door de „Haagsche Commis sie" enkele weken geleden her innerd werd. De groote klok van den stad huistoren te Goes is Vrijdag van Heiligerlee naar Goes overgebracht en voorloopig naar het terrein van de ge meentereiniging gereden. Het ligt in de bedoeling de klok heden weer op z'n plaats te brengen. Twee windassen zijn opgesteld om de 1S00 kg. we gende klok op te hijschen. Een deel van de balustrade is ver wijderd. In Aug. 1942 was de klok op last van de Duitschers weggehaald. Zoowel Vrijdag als Zaterdag was de groote Schuttershofzaal te Goes geheel met belangstel lenden gevuld bij de opvoering tijdens deze Goesche kermis dagen van de revue „Zoekt op z'n tijd wat vroolrjkheid". Met deze revue handhaafde het Goesche amusementsgezel schap zijn goeden naam. Op muzikaal en vocaal gebied werd veel te genieten gegeven. De aankleeding van het tooneel was keurig verzorgd. Vandaag en morgen wordt de revue nog maals opgevoerd. Onder den titel „Bezet Ver zet Ontzet" verscheen bij den algemeenen boekhandel J. de Jonge, een boekje over ..Goes en omgeving in de bewogen ia ren 1940—1945". De samensteller van het vlot geschreven werkje, de heer Nic. J. Karhof, geeft daarin de verschillende perioden uit de oorlogsjaren weer. De schrijver brengt verschillende nog niet algemeen bekende bijzonderhe den naar voren die een ander licht werpen op de gedragin gen van verscnillende perso nen. Een aantal interessante foto's maken het boekwerkje nog aantrekkelijker. De torenklok van 's Heer Hendrikskinderen, indertijd door de Duitschers gestolen, is teruggevonden in Groningen. De klok draagt het opschrift „ick ben gegoten van Adriaan Scheijlaert in 't jaar ons Hee ren 1579". Het tramverkeer met België is hervat. Driemaal daags ver trekt nu een electrische, tram van Sluis naar België. De bewoners van* het zoo zwaar geteisterde Oostburg zullen 31 Augustus toch feest vieren. Het programma ziet er als volgt uit 1012.30 kinderfeesten, opgeluisterd door muizek. Wedstrijd Ballen, 's- Middags zgn er gevarieerde sportwedstrijden op een terrein aan den Veerhoek, o.a. hard- loopen, hoogspringen, ring- rijden van paarden, gecostu- meerd voetballen. Daarna volksspelen en eindstrijd Ballen. 's-Avonds geeft „Oost- burg's Fanfare" een muziek uitvoering. Bijhet ruimen van mijnen -te Oostburg door Duitsche krijgs gevangenen, zijn 2 krijgsge vangenen om het leven ge komen. Zij zijn op de be graafplaats te Oostburg be graven. De feestcommissie te Aar denburg heeft voor 31 Aug. a.s. het volgende programma opgesteld 8 u. muziek van den St. Bavotoren, 9.30 Bloe menhulde, 10 u. kinderfeesten op de Markt en tractatie. 1 u. optocht, 3 u. voetbalwedstijd, 4 u. volksspelen, 7 u. prijs uitreiking, S u. concert, 9 il rondgang, daarna volksleute. Burgerlijke Stand GOES. Getrouwd Frank Urmston, 25 j. en Jacoba de Smit, 23 j.: Frederik Leopold van dei- Kwast, 35 j. en Jacoba Zantina van Overbeeke, 23 j.; Jan Ja cobus van Stel, 23 j. en Eliza beth Maria Heijnsdijk, 21 j Marinus Verburg, 29 j. en Wii- helmina Tona Meulenberg, 29 j.; Johannes Adrianus 'van Dorsser, 62 j. en Maatje Adri- ana de Munck. 46 j. Ondertrouwd Izak van der Graaff, 39 j. en Adriana Maria Katelientje Vermairex, 30 j. Geboren Janna Frederika, d. v. W. Meijer en J. Glerum; Jacoba, d. v. W. Geelhoed en T. A de Puijt;. Lourus Simon, z. v. D. J. Filius en P. C. Adriaanse: Abraham Pieter. z. v. J. C. de Jongh en E. P. Tilroe; Francina, d. v. A. C. iMaas en VV. K. Step; Marga-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1