Provinciale Zeemde Courant GEDENKWAARDIGE WOORDEN Zaterdag 11 Augustus 1945 VOORLICHTING? Aan de Nolle De herbouw van Vlissingen. Brj gedenkwaardige gebeur tenissen behocr*n gedenkwaar dige woorden. Deze vredesmaand is zoo rijk aan lang verbeide beslissingen en zègenrijke voorvallen, dat nieuwe geschiedenisboeken de ze steeds met vet gedrukte let ters zullen vermelden. Eén daarvan is kort geleden in dit blad wel medegedeeld, maar verdient nog een nadere toelichting. In Den Haag, in de Java- straat, staat een witachtig heerenhuis. Daar woont eer. oude dame. Omwonenden her inneren zich nog heel goed de vreugde van haar lOOen ver jaardag. Toen was zij al ziek en het spreekt vanzelf, dat zrj ook daarna niet meer fiof werd. Haar huisarts komt geregeld en schudt menig keer bedenke lijk het hoofd. Ook de familie zag den toestand meer dan eens donker in. Toch had de zieke voldoende hulp. Niet minder dan 3 keer 's jaars melden zich ettelijke jonge krachten aan haar deur. De meesten worden aangenomen. Bij belangrijke besluiten verschijnen niet min der dan 68 raadgevers aan haar ziekbed. Als 2/3 een voorstel goedkeurt, gaat het door. Deze oude dame is de Alge. meene Synode der Hervormde Kerk. bestaande uit 19 en cis raadslieden zijn de 68 leden der Provinciale Kerkbe sturen. Bij de Synode berust d.: hoogste wetgevende, recht spit irer.de en besturm ie macht in de kerk. En toch het is haar niet mogelijk als zelfstandige vertegenwoordiging van alle gemeenten zelf ingrijpende be slissingen te nemen. Het veto recht van 2/3 der leden der Provinciale Kerkbesturen bindt haar invloedssfeer. Deze bepa ling en vele andere maken deel uit van een bestuursorganisa tie, in 1816 door Koning Wil lem I vastgesteld. Deze is thans doorbroken! Slechts 3 leden, 2 uit Drenthe en 1 uit Z-Heiland stonden af wijzend tegenover het ontwerp, dat in 1944 al voorloopig aan genomen was. De Hervormde Kerk krijgt in October een nieuwe Synode, bestoande uit 45 leden. Elkï classis (d.i. een groep van ge meenten die in elkanders nabij heid liggen) zendt één verte genwoordiger. Deze Synode gaat een nieuwe kerkorde voorbereiden en de oude regle mentenbundel, die van 1816 tot heden in de Javastraat dienst deed, heeft daarmede, afge daan. Ontroerend was de vergade ring der Sync de, waarin de se cretaris, des K. H. E'. Grave- meyer, den uitslag van de stem. ming over het bijeenkomen der nieuwe Generale Synode me dedeelde. De meerderheid was overweldigend 622. Afwezig waren 4 leden, waarvan er één de bedoeling had tegen te stemmen. De stemverhouding was dus eigenlijk 653. De secretaris sprak daarna aldus „Het is mij een voorrecht en een vreugde, op dit historisch oogenblik de reglementen van de Nederlandsche Hervormde Kerk te bedekken met den bij bel en daarbij de bede uit te spreken, dat God. de Vader van onzen Heere Jezus Chris tus, schenke de krachtige wer king van den Heiligen Geest, opdat alles moge geschieden naar het Woord van God er- de Hervormde Kerk als Kerk der Hervorming, zij het in me dewerking met andere kerken, haar grootsche opdracht en roeping vervulde, om als Chris, tus-belijdende volkskerk mede te werken tot herkerstening van het Nederlandsche volken dat dit zij tot eere van God en den Heere Jezus Christus: Ve- ni, creator »spiritus. Kom, Schepper, Geest!" W. H. B. Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475. Terneuzen 18Se Jaargang HooCdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Nummer 116 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., gissingen Bezettingstroepen voor Japan staan klaar. Verwacht wordt dat ook in Z.O. Azië de Japanners zich thans formeel zullen over geven. De Japansche luit.-gen. Nimoera in Birma heeft be vestigd, dat hij ook bevel gaf het vuren te staken. De Engelsche vloot heeft Colombo reeds verlaten en ligt bij de Straat van Malakka gereed om door te stoomen naar Singapore. Op Okinawa en Iwosjima staan 345 transportvliegtuigen klaar om de eerste bezettings troepen, bestaande uit 7000 man zwaar bewapende lucht landingstroepen, naar een vliegveld bij Tokio te ver voeren. Voor Maandag a.s. moeten de Japanners de haven Joko- soeka gereed hebben voor de geallieerde vloot. Stalin heeft in een dag order de bezetting van Mand- DE TERUGGAVE VAN DE GEROOFDE GOEDEREN. Te 's-Gravenhage werden besprekingen gevoerd tusschen Nederlandsche autoriteiten en vertegenwoordigers van de Engelsche en Amerikaansche missies aldaar over het ge allieerde programma tot te ruggave van door Duitschland geroofde eigendommen en toe kenning van andere Duitsche goederen. De Nederlandsche eischen behoeven niet beperkt te blijven tot de geroofde goederen. De geallieerde legers zijn bereid ook voorzieningen te treffen voor het over brengen van geheele industrie- en en andere goederen. Een en ander werd bereikt in be. sprekingen te Frankfurt er zijn een uitvloeisel van het besprokene te Potsdam dat alle Duitsche hulpbronnen boven een minium voor Duitschland, ter beschikking worden gesteld van de ge allieerde volken. In de eerste plaats zal de teruggave van goederen voor herstel van heto land geëischt worden. (HN) GEHEIME OPERATIES VAN NEDERLANDSCHE DUIKBOOTEN. De Nederlandsche onderzee- booten hebben sinds midden 1942 voor een groot deel tot taak gehad het uitvoeren van geheime operaties. Zij vervoerden officieren of com mando's naar door de Japan ners bezette eilanden. Honder den mannen zijn op deze wijze aan land gezet of afgehaald. Velen zgn bij deze operaties omgekomen. Eenige weken voor de capitulatie werden nog commando's op Java af gehaald. Het kwam hierbij tot een heftig vuurgevecht met de Japanners, doch de commando's wonnen tenslotte en konden aan boord worden genomen van de K 15, onder commando van luit. ter zee le kl. van Boetzelaer. (HN) Nuttige bestemming voor Winterhulploten. Het rijksbureau oude materi alen en afvalstoffen heeft 6 ton onverkochte winterhulp- loten ter beschikking van de papierindustrie gesteld. Na bewerking hiervan kunnen ongeveer 300.000 couranten gedrukt worden. (AA) Radiorede minister Vos. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos, zal a.s. Dinsdagavond om 9 uur voor de radio spreken over het onderwerp „Hoe staan wij er in economisch opzicht voor". Er zijn nog steeds 2 Duit sche duikbooten zoek. Het is mogelijk dat zij nog tót zinken zijn gebracht. sjoerijke,het eiland Sachalin en 2 eilanden van de Koe- rillen bekend gemaakt. Er zijn in Mandsjoerije groote voedselvoorraden voor mil- lioenen soldaten voor een tien tal jaren aangetroffen. In China wordt een offen sief van de communisten verwacht. Volgens berichten uit New York staat echter een gezamenlijke actie van de Ver. Staten, Engeland en Rus land voor de deur om een burgeroorlog in China voorkomen, alsmede een ge meenschappelijke bezetting van Korea door de vier groote mogendheden. De Japansche capitulatie verklaring zal voor Ned. O.- Indië worden onderteekend door luit.gen. L. H. van Oyen. Er zijn reeds officieren en manschappen onderweg naar Thailand enz. voor hulpverlee ning aan de krijgsgevangenen. Zware straffen voor Nederlandsche vliegers. Het Ned.-Ind. hoofdkwartier te Melbourne heeft medege deeld dat een poging van 3 Nederlandsche vliegers om Australië in 1943 per vliegtuig te verlaten, door 'officieren van den veiligheidsdienst werd ontdekt, en dat de vliegers tot 20 jaar of levenslange hechtenis werden veroordeeld. De poging tot ontsnapping had niets te maken met on trouw, aldus zei de woord voerder, maar werd eenvoudig teweeg gebracht door den wenseh der betrokkenen om naar Nederland terug te keeren. Ruimere aanvoer van sigarettenvloei. Het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten poogt te komen tot een ruimeren aan voer van sigarettenvloei. Het laat zich aanzien, dat binnen niet al te langen tijd een rede lijke hoeveelheid beschikbaar zal komen. (AA) Rangen vastgesteld voor brandweerpersoneel. De minister van binnenland- sche zaken heeft een „rangen beschikking brandweer" uitge vaardigd, waarin bepalingen zijn vastgesteld nopens de rangen van het brandweer personeel. (AA) Trekking Staatsloterij. In de 496ste Staatsloterij zal de trekking der 4de klasse plaats hebben op 10 Sept. a.s., terwijl de trekkingen der 5de klasse zullen aanvangen op 24 Sept. (AA) Autodienst ArnhemZutphen De spoorwegen hebben een autodienst voor passagiers vervoer geopend tusschen Arnhem en Zutphen. Tusschen Nijmegen en Eist is een trein ingevoegd. (AA) Monument voor den redder van de Waalbrug. Voor den redder der Waal brug, Jan van Hoef. die tij dens de oorlogsdagen erin slaagde de lonten van de dy- namietlading in de Waalbrug door te snijden, is te Nijmegen het plan opgevat een monu ment op te richten. Jan van Hoof mocht de resultaten van zijn heldhaftige daad niet overleven en werd, toen hij op 21 September in een Engel- schen gevechtswagen als een der eersten door Nijmegen reed, door de Duitschers, die zich nog in de stad bevonden, gepakt en doodgeschoten. Vermoedelijk zal Jan vaD Hoef als lid van de padvin dersbeweging worden uitge beeld op het monument, dat in de buurt van de VVaa'brug zal Walcheren. Ned. Herv. kerk. Valkenisse 10 dr. Branden buz-g. Biggeker- ke 2 dr. Brandenburg. Zoute- lande 9.30 en 7 ds. Oosthoek. Meliskerke (Herv. en Geref.) 10 preeklezen. Nieuwland 10 en 3 ds. Gijmink. Oostkapelle 10 en 7 dhr. Geursen, (Duin beek) 2 ds. Nicolaï. Domburg 10 en 7 ds. Nicolai. Vrouwen polder 2 dhr. Geursen. Geref. Kerk. Vlissingen 9 leesd., 2.30 ds. Hommes. Evang. Luth. kerk. Vlissin gen (Doopsgez gem.) 10 ds. Thiessen. Middelburg 10 ds. Nolte. Chr. Geref. kerk. Vlissingen 9.30 en 5 ds. Brandsma. Mid- delburg leesdienst. Geref. gem. Arnemuiden Zat. stud. v. d. Ketterij. Middel burg 9.30. 2 en 6 stud. v.. d. Ketterij. Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Ma. 7.30 stud. v. d. Ketterij. Geref. kerk. (H.V.) Middel- burg 10 ds. Nieuwpoort. Ver. v. Vrijz. Herv. geen dienst. Herst. Apost. gem. Vlissin. gen 10 en 4.30 ds. de Vries. Leger des Heils. Middelburg 10 en 7.30 Luite. Daane, 4 openb. samenk. Dam. Vlissin gen 9.30 en 7. leider C. Gerstel. Vrij gem. Geref. kerk. Mid delburg 2.30 en 6.30 ds. Vink (Eng. kerk). (HN)v. orden opgericht. (AA) KORTE PREDIKATIE LICHT EN DONKER. V. daag is morgen weer gisteren. De tijd vliegt. Tweederde van 1945 is al om. In razende vaart gaan de weken voorbij. „Wij vliegen daarheen". Wat vandaag iedereen boeitis over een week oud nieuws. De afwisseling der elkander verdringende nieuwsberichten doet ons echter bijkans vergeten, hoe duister het in de wereld is. Traag dringt het bijv. tot ons door. welk zwaar drukkend leed de bevolking onzer pas bevrijde Indische steden ten doode voerde. O Heer. Hoe vreeslijk zijn de dagen. nu heel de wereld schreeuwt van nood. Naar uwen hemel waaien vlagen, kreten om bloed, klachten om brood. Ga naar de ziekenzaal; ga naar de gevangeniscel; ga naar het verlaten slagveld; ga naar het kerkhof. En de eene afgrond roept tot den ander. Als in het dienst huis van Egypte benauwt ons een onafwendbare dikke duister- 't. Toch is er licht. Licht was er de huizen der Israëlieten. Licht is er, waar het Evangelie van den levenden Jezus, die het licht der wereld is, doorbreekt. De zonde maakt het leven droevig duister. Maar die Jezi volgen gelooven in het licht. Jezi.. egt„lk ben als een licht in de wereld gekomen, opdat ieder, die in mij gelooft, niet in de duisternis blijve". Geloof dan in het licht. Gezegend en ten zegen is de lichtdrager. Heer, hoor, sta op en kom ter neder. En uit 't verstuivend wereldpuin vorm ons als nieuwe menschen weder en Iaat ons leven in uw tuin. In het paradijs van de geloofs gemeenschap met den alles over- winnenden Christus is het eeuwiq licht. B. PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dordrecht (vac. G. Verdoes Kleyn) en te Fijnaart J. A. Peters te Be verwijk. Bedankt voor 's-Gravenhage (vac. dr. M. M. den Hertog) J. de Groot te Driebergen. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Zeist M. Blok, cand. te Rotterdam, die o.m. bedankte voor Goes, 's- Gravenpolder, Kruiningen, Mid delburg, Terneuzen, Tholen en Wolphaartsdijk. In totaal ont ving hg 41 beroepen, hetgeen bij een theol. candidaat nog nooit voor kwam. Dank van Nederland aan de B. B. C. Sinds de bevrijding zijn er stemmen opgegaan om dank te brengen voor 't nuttige werk, dat de British Broadcasting Corporation gedurende vijf ja ren oorlog voor ons heeft ge daan. Zeker waren de berich ten niet steeds wat wij wensch- ten. maar de B.B.C. heeft het gepresteerd om gedurende den geheelen oorlog, ons geloof in de overwinning levendig te houden en te versterken. Op onderscheidene plaatsen ont stonden comité's, die dezen dank in een zichtbaar blijk wilden omzetten. Thans hebben deze comité's zich samenge voegd tot het landelijk comité „Nederland dankt de BBC". Er is een werkcomité samen gesteld, onder voorzitterschap van den heer Jan Kousemaker, leeraar Engelsch, Rijswijk. Het ligt in het voornemen het Broadcasting House te Londen, aan te bieden een bronzen plaquette en/of een gebrandschilderd raam, waar op zinnebeeldig het luisterende en geknechte Nederlandsche volk is afgebeeld. MIN. SCHERMERHORN BESPRAK ACTUEELE PROBLEMEN. In een vergadering van de N.V.B. te Rotterdam heeft min.-pres. Schermerhorn Don- deraagavond verschillende ac- tueele probleemen behandeld. De min.-pres. sprak het ge rucht tegen dat binnenkort 60.000 politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten. De oorzaak dat de verdere geldzuivering nog op zich laat wachten is gelegen in het feit dat de nieuwe bankbiljetten en zilverbons nog niet in vol doende mate in ons land aan. wezig zijn. De bestelling voor deze bankbiljetten werd pas Februari jl. gedaan door den toenmaligen minister van financiën, Huysmans. Voorts kondigde prof. Schermerhorn de vorming van een belasting recherche voor zwart geld aan. (HN) BEGIN OCTOBER ZEEPPOEDER EN SCHEERZEEP. Binnen niet al te langen tijd zal de distributie van zeep over het geheele land uniform wórden, hetgeen voor de pro- vincies die tot nu toe onge veer 50 gr. zeep per 14 dagen ontvingen, een belangrijke verhooging van het rantsoen zal beteekenen. Het rantsoen zal hiermee de Nederlandsche behoeften nog lang niet haar geheel dekken, maar verdere verbetering is in het zicht. Over eenige weken her vatten de Nederlandsche fa brieken hun productie, die door gebrek aan steenkolen en grondstoffen evenwel nog zeer beperkt zal zijn. Niettemin is te verwachten dat begin October weer een bon voor zeeppoeder en scheerzeep zal kunnen wor den aangewezen. BON VOOR SCHEERMESJES In September zal een aan tal scheermesjes beschikbaar worden gesteld voor ieder die in het bezit is van een tabakskaart. Daartoe moet men tusschen 20 Aug. en Sept. bon R 16 van de tabaks, kaart bij den winkelier in leveren. Aangezien in het zuiden des lands nog niet overal dezelfde tabakskaarten zijn uitgereikt als in het noor den, en dit zal omstreeks eind Augustus wel het geval zijn is de inleveringstermijn ruim gesteld. Het aantal scheermesjes dat per bon verstrekt zal worden, wordt nog nader bekend gemaakt. DE OPGRAVINGEN TE OVERVEEN. Van de 422 lijken van ge- fusilleerden, welke in de dui nen te Overveen zijn opge graven, zijn er tot heden 368 geïdentificeerd. Tekort aan personeel in schoenenindustrie. De schoenenindustrie in de Langstraat komt weer op gang. De capaciteit is echter tot een vierde teruggebracht. Er is een groot tekort aan stiksters en ander personeel, voornamelijk vrouwen en jeugdigen. (AA) „De zeedgk bij Vlissingen, die bij de gevechten op Wal cheren vernield was, is gis ter (Woensdag-) middag gesloten." Dit bericht werd door den berichtendienst van Herrijzend Nederland via de radio omgeroepen en was blijkbaar door A.N.P.- Aneta verspreid. De geheele Nederlandsche pers zal dit bericht publiceeren en het gansche volk zal er kennis van nemen. Tot groote er gernis van de Walchersche bevolking. Want de Nolle is nog niet dicht. Dus weer zoo'n misleidend bericht over Walcheren. Het is wel diep treurig gesteld met de berichtgeving uit en over Walcheren aan A.N.P.-Aneta en Herrij zend Nederland. Want het is niet de eerste maal dat het Nederlandsche volk onjuist wordt ingelicht over wat er op Walche ren geschiedt. Destijds werd gemeld dat het eerste zinkstuk bij de Nolle was gelegd. Echter 3 weken tevoren waren reeds zinkstukken aangebracht. Toen de eerste geul bij Rammekens dicht kwam, deelde de radio mede, dat het gat bij Rammekens ge dicht was In een artikel over de verkaveling op Walcheren werd de nonsens verkondigd dat de dorpen op terpen gebouwd zouden worden. Bij de bezoeken van Prinses Juliana aan West- kapelle en van den min.-pres prof. ir. W. Schermerhorn sloeg men, wat sle reden van deze bezoeken betreft, de plank totaal mis. Vrijdag- morgen deelde Herrijzend Nederland mede dat de mi nister van landbouw, vis- scherij en voedselvoorzie ning, "ir. Mansholt, voor zijn vertrek naar Engeland een bezoek heeft gebracht aan Walcheren, om na te gaan, welke maatregelen genomen zullen moeten worden bij de drooglegging. Echter minister Mansholt is niet op Walcheren geweest. Mis schien komt hij volgende week. Dus weer een foutief bericht. Zoo kunnen we nog meer voorbeelden aanhalen. Wij deelen ten volle de ontstemming die over deze foutieve berichtgeving be staat bij de autoriteiten op Walcheren. Met dergelijke journalistiek wordt Walche ren niet gediend. Zou hier het spreekwocd gelden Het zijn niet allen koks...? N.B. Vrijdagmiddag heeft Herrijzend Nederland intus- schen het bericht omtrent de dichting van den Nolle- dijk, op gezag van de direc tie Droogmaking Walche ren, tegengesproken! HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag 4.39 en 16.50, resp. 2.41 en 2.29 m. -f N.A.P. Maandag 5.23 en 17.36, resp. 2.35 en 2.25 m. N.A.P. wordt hard gestreden tegen wind en storm. Wanneer alle omstandighe den gunstig waren geweest, zou wellicht het gat bij de Nolle Woensdag dicht zijn gegaan. Maar de omstandigheden wa ren niet gunstig. En het gat is ook niet dichtgekomen. Men beschouwe dit nu niet als een mislukking. Want men vergete niet, dat het bij een werk als dit, altijd een strijd is tegen de natuurelementen. De mensch moet hier tegen wind en water vechten en stap voor stap zien te winnen, maar hij moet ook wel eens een stap terug doen als de elementen tijdelijk te sterk zijn. Zoo was het deze week bij de Nolle. We hebben reeds gemeld, dat een aantal „beetles", on- derdeelen van de zoogenaamde Mulberry-haven, waren, aange komen, die men bij het dichten gebruiken wilde. Een aantal van deze kleine pontons, die voor de landing in Normandië als reserve waren gehouden, had men aan de Nolle laten zinken. Wanneer de weersomstan digheden gunstig zouden zijn geweest zouden nog eenige van deze „beetles" in het gat ge bracht zijn geworden en dan was het misschien gelukt spoedig tot sluiting van het ?at over te gaan. De wind stak op en de stroom bleek zoo sterk, dat al spoedig te zien was, dat de plannen niet uitgevoerd konden wor den. Met daverend geweld, op gestuwd door den wind, stortte het water zich door de nauwe opening van den nooddijk. Het geleek wel of een waterval zich met ontzettende kracht op de in het gat geplaatste „beetles" wierp. Het gevolg was dan ook, dat van de gezonken beetles er eenige kantelden of eenvoudig over den kop sloegen. De „beetles" die aan de buitenzij de voor de sluiting van het gat gereed lagen, geraakten dooi den sterken stroom op drift en dreven met groote snelheid door de nauwe opening land inwaarts. Het was Woensdag middag een imposant schouw spel aan de Nolle. Het geweld van het water maakte diepen indruk op een ieder. Men kreeg weer eens een duidelijk beeld, welk een ontzaggelijk moeilijk en inspannend werk aan de dijken verricht wordt. En men moet bewondering hebben voor allen, die hier hun krachten geven voor het beteugelen van de natuurelementen om Wal cheren droog te maken. En het zal droog komen. Over een dag of tien, bij gunstiger tij, zal een nieuwe poging worden gedaan de Nolle dicht te ma ken. Zooals bekend, wordt het gat bij de Nolle van twee kan ten tegelijk ingedijkt. Aan de zijde van Dishoek had men het dijkgedeelte sinds eenigen tijd op de vereischte lengte ge bracht en was men bezig den kop van den dijk met massa's stortsteen te versterken. Aan de zijde van Vlissingen werd er nog steeds vooruit gewerkt, dank zij het aanwenden van scheepsladingen bijzonder zwa re en taaie klei, die men thans voor dit doel van den Moerdijk haalt. Men zal zich afvragen, waarom deze klei, die zoo zwaar is, dat men ze ten on rechte wel met den naam kei- leem betitelt, niet eerder ge bruikt werd. De vindplaats was echter nie mand bekend dan een werk man van de MUZ, die haar vroeger daar bij den Moerdijk eens gebaggerd had en wien plotseling de goede eigen schappen van deze klei en de mcgelijkheden in verband met het sluiten van het Nollegat te binnen schoten. Eenmaal be kend, werd de nieuwe hulp bron op snelle en doortastende wijze, ingeschakeld, met het ge volg, dat het dijkgedeelte aan de Vlissingsche zijde, waar de bewuste klei thans voor de perskade wordt gebruikt, in snei tempo kon worden brjge- spoten. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft van de hand van den heer H. B. J. Knoop, wethouder van openbare wer ken, een boekwerkje uitge geven over een vraagstuk dat thans, nu de oorlog voorbij is, nog meer dan tot dusver in aller belangstelling staat de herbouw van Vlissingen. In het 61 pagina's tellende boekje wordt een overzicht ge geven van de vernielingen die in deze gemeente in de afge- loopen jaren door het oorlogs geweld werden aangericht. Voorts vindt men er een opsomming van de reeds uitgevoerde herstelwerkzaam heden op velerlei gebied, ter wijl 'n volgend hoofdstuk het reeds door ons besproken Urgentie-program 1934 be schouwt in het licht van heden. Er is thans een Urgentie program tot 1955 vastge steld dat tot doel heeft in 10 jaren tijds een behoorlijk geoutilleerde stad te bouwen voor 32.000 menschen. Aan de vele interessante gegevens én cijfers ontleenen wij nogVerwoest werden 1032 panden en zwaar be schadigd 1200. 120 zaken- panden werden vernield. In totaal werd 45.450 M- wegdek, beschadigd door bomtrechters in rioolstelsel en wegdek, hersteld. Ongeveer 1850 wo ningen zijn nu bewoonbaar gemaakt. Reeds werd 8000 M3 puin weggevoerd en naar schatting is er voor 100 man nog 120 weken werk. De op ruiming van den Westwal zal naar voorloopige schatting ruim 100.000 man-uren vorde ren. Een berekening van de totale beroepsbevolking toont aan dat het aantal inwoners dat op 1 Juli plm. 15.000 bedroeg, in de naaste toekomst nog met 10.000 personen zal stijgen. Voorts wordt be rekend dat er per 1 Januari 1946 een accuut woningtekort van 1400 woningen zal zijn. Wanneer volgens plan direct 1000 woningen kunnen worden gebouwd, zullen er nog 10 jaar lang 345 woningen moeten verrijzen om in de behoefte te voorzien. Om het forenzen. euvel op te lossen zou het aanbeveling verdienen den directen nieuwbouw niet tot het aantal van 1000 woningen te beperken. Het Urgentio-program 1943 is grootendeels gehandhaafd. Gem.werken en de politie zul len. naar nader besloten is. in het nieuw te bouwen stadhuis worden ondergebracht. Aan het program worden toege voegd de herbouw van de Zeevaartschool en een com plex woningen op het Eiland. Er is een krachtige aandrang om daar te kunnen bouwen, terwijl dit door de overstroo mingen een van de weinige plaatsen is geworden waar onmiddellijk herbouwd kan worden. Een deel der gegadig den zal echter slechts ter plaatse geholpen kunnen worden. Een bebouwingsplan is gereed. Indien het vliegveld ver schoven wordt in N.W. rich ting kan ook op het ten N. van de stad gelegen terrein een woonwijk worden ge bouwd, maar zelfs dan is er voor alle benoodigde woningen nog niet voldoende ruimte. Deze zal toch bij Souburg moeten worden gevonden, zoo wordt verder verklaard. Voor den bouw van nood woningen heeft- men door inundaties, geographische ge steldheid en om den opbouw niets in den weg te zetten, wei nig plaats ter beschikking. Demping van den. Spuiboezem zou hiervoor belangrijke ruimte beschikbaar doen komen. Dit kan nog in 1945 verwezenlijkt worden, indien het afwaterings probleem voor den Polder Walcheren tijdig is opgelost. Voor het volspuiten van den Spuiboezem zou dan de pers installatie kunnen worden benut die momenteel zand spuit voor het herstel van den Nolledijk. Met her- en nieuwbouw zal eerst in 1946 kunnen worden begonnen. Alleen zal de Mij. De Schelde, op aandringen van de marine-autoriteiten, zoo snel mogelgk een lasch- loods bouwen, daar de ont wikkeling van de scheeps- bouwtechniek in de oorlogs jaren, een zoodanige loods onontbeerlijk maakt tegenover de buitenlandsche werven. GROOT AMERIKAANSCH KERKHOF IN LIMBURG. In het plaatsje Margraten, gelegen aan den fraaien ver keersweg MaastrichtGulpen Vaals, ligt op een plateau een groet Amerikaansch kerk hof. Omgeven door ee>n ty- pisch Lim/burgsch landschap, liggen hier meer dan tiendui zend Amerikaansche soldaten begraven, die hun leven gaven voor de bevrijding van West- Europa. Het is een ontroerend ge zicht, midden ii dit prachtige landschap waar een reus achtige Amerikaansche vlag halfstok wappert de duizen den en nog eens duizenden wit te kruisen van de symmetrisch aangelegde graven te zien. Dag in dag uit zijn vele han den bezig dc laatste rustplaats van hen, die ook voor Neder, land's vrijheid vielen, te onder- houden. Het kerkhof wordt nog steeds uitgebreid, aange zien alle in Duitschland ge. sneuvelde Amerikanen naar hier worden overgebracht. (AA) Geroofde kunstschatten. In de Amerikaansche be zettingszone zijn 3 verzamel plaatsen voor geroofde kunst schatten ingericht. Geschat wordt dat een vijfde van alle kunstschatten uit W. Europa zich thans in Duitschland be vindt. Ook werd de Nederland, sche Mannheimer-collectie en een deel van de Goudstikker collectie ontdekt. (HN) Officieele publicaties De Burg. van Middelburg, Goes en Missingen maken be kend. dat formulieren ter ver' krijging van inlichtingen om trent familieleden in het bui tenland verblijvende, uitge geven vanwege het Roode Kruis, verkrijgbaar zgn ter ge meentesecretarie. De distributiedienst kring Vlissingen maakt bekend dat in verband met de sluiting van het kantoor op 31 Aug. 1945 de inlevering door detail listen als volgt wordt ge regeld Maandag 27 Aug.Gros siers, slagers en aardappel handelaren (petroleumhandela- ren in de middaguren van 14 - 16 uur). Dinsdag 28 Aug. Alle de taillisten met codenummer 3001 t.m. 3999. Woensdag 29 Aug. alle de taillisten met codenummer 4001 t.m. 4999. Donderdog 30 Aug.: Alle de taillisten met codenummer 5001 t.m. 5999 en de bakkers. Aanmelding Marva's gesloten. Het ministerie van marine maak! bekend, dat met ingang van 16 Aug. 1945 geen aanmeldingen voor de marine vrouwenafdeeling schriftelijk ol mondeling meer in behandeling zullen worden genomen. In ver band met het groote aantal aan meldingen, dat reeds heeft plaats gehad. Aanmeldingen welke voor den ge noemden datum plaats vonden, zullen nog worden afgehandeld. PAARDEN TAXATIE MARKTEN. Op de navolgende data en plaatsen zullen paarden taxatie- markten worden gehouden. 28 Aug. Oostburg, 29 Aug. Axel, 30 Aug. Hulst, 5 Sept. Oostkapelle. 6 Sept. Goes, 11 Sept. Axel, 12 Sept. Hulst, IS Sept. Oostburg, 19 Sept. IJzendijke, 26 Sept Goes, 27 Sept Middelburg. Aanvang der markten 9-30 uur vm. Op al deze markten kunnen vrij willig paarden ten verkoop worden aangeboden aan het V-V.A. PROVINCIENIEUWS B. en W. van Vlissingen hebben besloten dit jaar de kermis weer te doen houden, en wel van 1722 Sept. a.s. Donderdagavond hield in de Chr. Geref. Kerk te Vlissingen ds. J. P. Geels een tijdpreek over„De atoombom in het licht van Openb. 8". Voor een zeer aandachtig gehoor wees spr. er op, dat de gebeurtenis sen in dit hoofdstuk beschre ven en welke in den hemel plaats vinden, in nauw ver band staan met het wereld gebeuren, ook dat van onzen tijd. De atoombom zal nu den vrede aanbrengen op, (leze wereld, of volgens spr. in de toekomst de vernietiging der menschheid. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag en des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag is te Middel burg de apotheek van Pien- broek en te Vlissingen apo theek van Ockenburg, St. Ja- eobsstraat geopend. Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank te Sint Laurens haar algemeene jaar vergadering te Middelburg. Aanwezig waren 22 leden. De wnd. voorzitter, de heer L. J. Lorier herdacht hen. die geval len waren als oorlogsslacht offers en herinnerde aan het overlijden van den oud-kassier den heer P. Vader Hz. Uit het verslag van den kas sier, den heer S. Simonse, bleek dat de rekening sloot met in ontvangst en uitgaaf een be drag van 2.466.942.36. De net. to-winst bedroeg 674.32. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. J. Lorier en als lid van den raad van toezicht de heer J. Koole Dz. Het programma voor 31 Au gustus a.s. te Domburg is zeer uitgebreid vanwege de mede werking der militairen. Reveil le, wijdingssamenkomst met muziek in de open lucht, dank dienst in de Ned. Herv. kerk, kinder- en volksspelen, op tocht. gecostumeerde korfbal wedstrijd. concerten, parade, athletiekwedstrjjden zoo moge lijk vuurwerk en tot slot bal- champêtre. Aan den vooravond in de R.K. kerk uitvoering van een „Vredoscantate", door het Beatrix-koor, onder leiding van den heer A. Bosdijk, den maker dier cantate. SPORT De afd. Zeeland van den Ned. Voetbal Bond organiseert een juniores-tournooi op 2 en 9 Sept. a.s. Op 2 Sept. worden de voorronden gespeeld te Goes, Biervliet en Axel. Op 9 Sept. a.s. de eindstrijden te Kruiningen. Het Goesche politie-elftal speelde Donderdagavond tegen het veteranenelftal. Uitslag ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 6.41 op en gaat te 20.41 onder. De maan te resp. 22.26 en 10.12. Sïaandag resp. 6.43 en 20.39; 22.47 en 11.35 WIST U. dat het Ned-iland- sche Roode Kruis tijdens de bezetting bij eVacuatie hulp verleende aan 3027 liggende en 38.183 zittende patiënten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1