Provinciale Zeeuwscbe Courant Provinciale Zeeuwsche Courant DQnderdag23 Augustusl945 Geallieerde troepen landen Zondag in Japan. Geallieerde troepen landen Zondag in Japan. Eerste zitting van bijzonder ^rechtshof. Het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage heeft Dinsdag in het paleis aan den Kneuter dijk zijn eerste zitting gehou den. Er werd een aantal uit- eenloopende gevallen behan deld. De eerste verdachte welke voor het hef verscheen was de fabrikant D. van Wyk uit Pijnacker, die in 1944 als groepscommandant van de Ned. Landwacht was opgetre den. Als zoodanig had verdach te. zooals tijdens de behande ling kwam vast te 3taan, jacht gemaakt op onderduikers en radiotoestellen. Zelfs had hy in een geval, een onderduiker, die bij zijn arrestatie trachtte te ontsnappen, aangeschoten. De procureur-fiscaal was van oor deel, dat vast is komen te staan, dat de Landwacht, die onder de bevelen van Rautar stend, een deel uitmaakte van de S.S. Derhalve heeft verd. zich schuldig gemaakt aan in dienst treden van een vreemde krijgsmacht, ja erger, van de krijgsmacht van den vijand. De procureur-fiscaal, mr. Zaajjer, leemde de Landwacht een hyena-instituut, waarvan de leden niet wilden vechten aan het front, maar er in het op dat oogenblik veilige Neder land geen been in zagen de burgers op te jagen, te kwellen en soms wel te berooven van het kleine beetje voedsel, dat zij op moeizame hongerjachten haduen weten te verkrijgen. De procureur-fiscaal meende dan ook, dat lieden die van deze organisatie lid zyn ge weest, stuk voor stuk, op en kele zeer zeldzame uitzende- ringen na, den dood verdiend hebben. Mr. Zaaijer requireer- de dan ook tegen dezen ver dachte de doodstraf. De tweede verd. was J. Vreesveld uit Delft, die ver dacht stond wegens het plegen van verraad. Hij had zooals uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, verschillende joden en leden van een organi satie, welke hulp aan joden verleende, aan den S.D. of aan een als N.S.B.-er bekend staan- den rechercheur van politie uitgeleverd. De procureur-fis caal noemde het verraad, zoo als dit door verdachte is ge pleegd, gluiperig. Het gevclg is geweest, dat een aantal menschen den dood is inge jaagd. Mr Zaaijer meende, dat verd. niet minder dan de dood straf heeft verdiend. Boven dien requireerde hij ontzegging uit het actieve en passieve kiesrecht.. De volgeide verdachte F. A. van Vliet uit Delft, had ge tracht eer jongeman ertoe te brengen, t?o te treden tot de S.S. en hac een ander, die hem landverradV had genoemd, bij de Duits1 hers aangebracht. Beide dadei hadden geen ern stige gev.'Igen gehad en in verband h ermede eischte de procureur-fiscaal tegen van Vliet een gevangenisstraf van 5 Jaar ei ontzegging uit het kiesrecht en de kiesbaarheid voor het '-"ven. Als volgmde beklaagde ver scheen J. P. Kunz, tuinarbei- der te De'ft., die zjjn buurman die naar 'en Eng. zender luis terde, hrf verraden en meer algemeen.-4 s verrader was op getreden. Het door verd. ge pleegde verraad had geen ern stige gevolgen, mede als ge volg van houding van verd. die, zooalf de verdediger naar voren bra<ht, later alles in het werk heef gesteld, om de ge volgen van zyn verraad zoo gering m'gelyk te maken. De procureurfiscaal eischte in deze zaak eveneens 5 jaar gev. straf en ontzegging van het actieve 'P. passieve kiesrecht voor derCj.ija van het leven. Voor verd. J. van 't Hof te Delft3 rie in 1941 een stad genoot, r illegale pamfletten verspreific i. aanbracht tenge volge waarvan ook ,icg ande ren in de zaak betrokken werden to in de handen van den S.D. vielen, werd een gev. straf var 1 jaar geëischt en ontzegging van het actieve en passieve kies.-echt voor den tijd van 10 jaar. Door den proc.-fiscaal werd aangeno men, dat verd. niet de bedoe ling had hier opzettelijk en met voorbedachten rade men schen in handen ran den S.D. te spelen. De fabrieksaroeider J. G. van den Ende t? Delft, had medearbeders Verraden, die pamfletten, waarin tot staking werd aangespoord, in hun bezit hadden gehad. Tengevolge daarvar. brachten sommige ge arresteerden 4 jaar in gevan genschap door. Voor dezen verd. werd een gevangenis straf van 8 jaar geëischt en ontzegging van actief en pas sief kiesrecht. Abonn.-pr,: 25 ct. p. w. J 3.20 p. kw Adv.pr. 12 et p mm., min. p. adv 2—. Bur. VlUeingen tel. 10. M'burB tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475, Terneuzen ISSe Jaargang Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. R. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 114 Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen Duitsche krijgsgevangenen, die in Belgische mynen werkten, zijn in staking ge gaan, onder het motto „de oorlog is beëindigd wij gaan naar huis". Belgische gen darmen brachten deze Duit- schers tot andere gedachten. 70.000 NEDERLANDERS DOOR JAPANNERS GEVANGEN GEZET. Het Algemeen Ned.-Ind. hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat zich ruim 70.000 Nederlanders bevinden onder de meer dan 200.000 sinds den overval op Pearl Harbour door de Japanners gemaakte gealli eerde krijgsgevangenen en ge- interneerde burgers. Ongeveer 5000 Nederlanders bevinden zich ln het Japansche moeder land doch 20.000 a 40.000 krijgsgevangenen en geïnter neerden zyn ondergebracht in Ned.-Indië. Voorts bevinden zich 75.000 Nederlandsche vrouwen en kinderen in afge sloten gebieden ofschoon niet als gevangenen in eigenleken zin. GEROOFDE GOEDEREN WORDEN TERUG GEGEVEN De Britsche minister van oorlog heeft in het Lagerhuis verklaard dat de uit Neder land geroofde goederen, welke als zoodanig zijn te herkennen, door de Britsche troepen zul len worden teruggegeven. Reeds is hiermede een begin gemaakt op kleine schaal. (HN) 70.000 woningen per jaar. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos heeft in een vergadering te Groningen o.m. verklaard dat de regee ring plannen heeft voor den bouw van 70.000 woningen per jaar, eventueel 10 jaar lang. De drooglegging van de Wieringermeer. Dinsdag was het 15 jaar geleden dat de Wieringermeer voor de eerste maal en wel als eerste Zuiderzeepolder droog kwam. Gedurende de jaren 19301942 werd de polder opgebouwd. Er ont stonden 3 dorpen en 512 boer derijen. De schade die er sinds 17 April 11. ontstaan is toen de Duitschers de dijken op 2 plaatsen opbliezen, wordt ruw geschat op 50 60 milL'ioen tuiden. Inmiddels wordt aan e tweede drooglegging hard gewerkt. Dinsdagavond was het peil reeds 16 cm. gedaald, hetgeen neerkomt op een waterverplaatsing van 32 mil- lioen m3 water, (A.N.P.) Het Japansche persbureau heeft een gezamenlijk commu niqué uitgegeven van het Ja pansche hoofdkwartier en de Japansche regeering, waarin de formeele aankondiging ge schiedt van regelingen voor dc landing van geallieerde troe pen op het Japansche moeder land. Volgens dit communiqué zal een eerste groep van geal lieerde bezettingsstrijdkrach ten, volgens de hiervoor op gestelde plannen. beginnen met landen op 26 Aug. a.s. in de baai van Tokio. Tenein de conflicten te vermijden, is besloien, dat de eerste groep der lp^dmgsstnjdkrachten voor het bezetten van het moeder eiland zal landen op dat ge deelte van het moederland rondom de hoofdstad Tokio en in de prefecturen Tschiba, Ca- nagawa, Jamanaschi en Schi- soeka, te beginnen op Zondag s. Te beginnen op Zaterdag a.s. zullen luchtlandingsopera ties plaats vinden boven het moedereiland. Luchtlandings troepen zullen op het Atsoegi- vliegveld beginnen te landen van Zondag a.s. af. Op dien zelfden dag zal de geallieerde vloot de Sagami-baai binnen va ren, terwijl een gedeelte van deze vloot, bestaande uit lich te schepen, de baai van Tokio zal binnenvaren. De andere be- zettingsstrijdkrachten zullen van Dinsdag a.s. af uit de lucht en uit zee landen. De eerste groep bezettingstroepen zal 20.000 man omvatten. Er zal bij de landingen geen enkel risico worden genomen. De troepen zullen met de zwaarste wapens aan land gaan, onder dekking van de oorlogsschepen. De Japansche autoriteiten hebben, volgens Domei, reeds een verbod tot verbroedering uitgevaardigd. Verklaard wordt: „Er zal geen direct con- tact bestaan tusschen het Ja pansche publiek en de gelande geallieerde strijdkrachten. Wij leggen specialen nadruk op dit punt." Uit de verklaringen van de Japansche afgevaardigden te Manilla blijkt, dat er in Japan chaotische toestanden, heer- schen tengevolge van de geal lieerde bombardementen. Er is groot gebrek aan voedsel en steenkool. Aan de fronten. In Mandsjoerije zet het Roo- de leger zijn opmarsch voort. 52.000 Japanners gaven zich over. Op Bougainville en Nieuw Guinea verzamelen de Japan ners zich op de bevolen pun ten. De Chineezen zijn Peking binnen getrokken. Engelsche oorlogsschepen zijn op weg naar Hongkong om de over gave in ontvangst te nemen. In Birma moeten de geallieer de soldaten in de binnenlanden nog steed bedacht zyn op nog steeds bedacht zijn op overvallen van de Japanners KERKNIEUWS De vlootpredikanten. Naar de Nw. Ned. verneemt, zijn tot vlootpredikant in alg dienst herbenoemd ds. J. v. d. Giesen en ds. J. H. Vaan drager, beiden Ned. Hen', predikant. Tot vlootaalmoeze- nier is benoemd pater Schim mel. Ds. D. Scheele. Woensdag 29 Aug. a.s. viert ds. D. Scheele, predikant bij de Geref. kerk van Assen, zijn zilveren ambtsjubileum. Dirk Scheele werd 12 Juli 1894 te Terneuzen geboren en studeer de aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. In 1920 aeed hij zyn intrede te Geesteren-Gelse. laar. In 1924 vertrok ds. Scheele naar Oudewater, welke standplaats hy in 1927 met Middelburg verwisselde. Sinds 18 Dec. 1933 arbeidt de jubi laris in de Drentsche hoofd stad. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Almen-Harfsen (toez.) C. de Ru te Rozenburg, te Oude- lande W. L. Heijmans, cand, te Breda. Vrije Evang. Gem. Tweetal te Franeker J. W. Verheij te 's-Gravenhage en J. v. d. Werfhorst te Cadzand. PROVINCIENIEUWS Dinsdag j.l. werd te Middel burg een vergadering gehou den, uitgeschreven door de Vakgroep Groothandel in Vee. Na een openingswoord van den heer P. de Pagter, sprak de heer J. van der Stoel, voorz. van de vakgroep, over de wenschelijkheid de vakgroep ook verder te laten voortbe staan en de voordeelen hier aan verbonden. Op deze uit eenzetting volgde een levendige discussie- waaruit bleek, dat de aanwezigen vrij algemeen verdere organisatie in dezen vorm niet wenschelyk achten, maar terug wilden naar hun organisatie van voor 1940 de Ned. Bond van Veehandelaren, afd. Zeeland. Over 14 dagen zal te Utrecht in een vergadering van de Vakgroep en afgevaardig den van alle provinciale af- deelingen van den vroegeren Ned. bond van veehandelaren definitief gekozen worden tus schen het aanhouden van de Vakgroep en de heroprichting van den Bond Ned. Veehande laren. Ter bewaking van de Duit schers op Walcheren, die daar mijnen opruimen e.d., zyn le den van het Joodsche Pales tij nsche vrijwilligers regiment aangekomen. Het Centraal Bestuur van de Zeeuwsche Volksuniversi teit heeft in een ledenverga dering. Maandag jl. te Middel burg gehouden, kennis geno men van de wenschen der le den inzake het oprichten van verschillende studiekringen. Er werden hierbij heel wat mo gelijkheden van de zijde der leden naar voren gebracht. Be sloten werd ten slotte tot op richting van een historische, een letterkundige, een sociaal- economische en 2 Bijbelstudie kringen Een goed bezette Oost- kerk werd in Middelburg Maandagavond vergast op een uitstekend Vredesconcert voor een sympathiek doel. De heer Ferwerda had als organist het leeuwendeel van den avond te presteeren als accompagnateur van de beide andere solisten, maar bovenal als solist. Wij kennen zijn ver tolkingen van Bach en Guil- mant, ook nu weer genoten wij van zijn uitstekende en fraaie spel. Mej. Caro zong begeleid door viool en orgel een mooie Aria van Bach en enkele liede ren van Joh. H. Caro en Rönt gen. De liederen van de eerste konden ons veel meer bekoren lals van de laatste. Mevr. Bont. huis-Dhc.it gaf een uitstekende vertolking van een Sonate van Corelli en eenige oud-Holland- sche liederen van Röntgen. Zeer voldaan over hetgeen Middelburgsche artisten ge boden hadden, ging men na het gezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus huiswaarts. H. Men is thans volop aan het lossen van een 2-tal schepen met meubilair enz., afkomstig uit Leidschendam, door welke laatste gemeente Vlissingen eveneens is geadopteerd. Za terdag werd het door de be volking van Leidschendam ge- schonkene door de neeren H. M. J. Koekebakker en J. P. M. Meerbeus, penningmeester van het Roode Kruis, resp. co mitélid van de H.A.R.K., aan het gemeentebestuur van Vlis singen aangeboden, dat met grooten dank de goederen hèeft aanvaard. Dinsdagmiddag werd. onder zeer groote belangstelling te Vlissingen ter aarde besteld de heer P. C. Nonnekes, die tij dens zijn leven verschillende functies bekleedde. Nadat het stoffelijk overschot in de groe ve was neergelaten, werd het woord gevoerd door den heer F. D. G. Prins, namens het Geref. schoolbestuur; den heer J. Marys namens den Chr. Be sturenbond en de afd. Vlissin- en der Ned. Chr. Technici en e heeren Niemeyer en Kok- kelink namens directie, colle ga's en arbeiders van de Kon. Mij. „de Schelde". De heer J. J. Laernoes sprak namens de Geref. kerk woor den van troost tot de weduwe. Zondagavond is de mailboot ..Oranje Nassau" van de Mij. Zeeland, die thans, zooals wel licht bekend, in dienst van de Nederlandsche Marine is en steeds in Engeland heeft gele gen, in de haven van Rotter dam aangekomen. Een aantal opvarenden is Maandagavond met verlof in Vlissingen gear riveerd. Waarschijnlijk zal het schip Zondag a.s. weer naar Engeland terugkeeren. Dinsdagavond is de can tine bij het dyksgat Veere-Vrou- wenpolder, opgericht in het kamp door de zorg van den Rijkswaterstaat en het comité „Walcheren moet droog", op feestelijke wijze geopend. Het was een zeer gemend gezel schap, dat met twee schepen vanuit Veere aan den zand zuiger meerde en via den steiger van de persleiding den vasten wal bereikte. In de ruime cantine, door Jimmy Spake fleurig met geestige wandschilderingen versierd, Eerste zitting van bijzonder gerechtshof. Het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage heeft Dinsdag in het paleis aan den Kneuter dijk zijn eerste zitting gehou den. Er werd een aantal uit- eenloopende gevallen behan. deld. De eerste verdachte welke voor het hef verscheen was de fabrikant D. van Wyk uit Pjjnacker, die in 1944 als groepscommandant van de Ned. Landwacht was opgetre den. Als zoodanig had verdach te, zooals tijdens de behande ling kwam vast te staan, jacht gemaakt op onderduikers en radiotoestellen. Zelfs had hij in een geval, een onderduiker, die bij zijn arrestatie trachtte te ontsnappen, aangeschoten. De procureur-fiscaal was van oor deel, dat vast is komen te staan, dat de Landwacht, die onder de hevelen van Rauter stend, een deel uitmaakte van de S.S. Derhalve heeft verd. zich schuldig gemaakt aan in dienst treden van een vreemde krijgsmacht, ja erger, van de krijgsmacht van den vyand. De procureur-fiscaal, mr. Zaaijer, i oemde de Landwacht een hyon^-instituut, waarvan de leden niet wilden vechten aan het front, maar er in het op dat oogenblik veilige Neder land geen been in zagen de burgers op te jagen, te kwellen en soms wel te berooven van het kleine beetje voedsel, dat zij op moeizame hongerjachten hadden weten te verkrijgen. De procureur-fiscaal meende dan ook, dat lieden die van deze organisatie lid zijn ge weest, stuk voor stuk, op en kele zeer zeldzame uitzonde ringen na, den dood verdiend hebben. Mr. Zaaijer requireer de dan ook tegen dezen ver dachte de doodstraf. De tweede verd. was J. Vreesveld uit Delft, die ver dacht stond wegens het plegen van verraad. Hij had zooals uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, verschillende joden en leden van een organi satie, welke hulp aan joden verleende, aan den S.D. of aan een als N.S.B.-er bekend staan- den rechercheur van politie uitgeleverd. De procureur-fis caal noemde het verraad, zoo als dit door verdachte is ge pleegd, gluiperig. Het gevolg as geweest, dat een aantal menschen den dood is inge jaagd. Mr. Zaaijer meende, dat verd. niet minder dan de dood straf heeft verdiend. Boven dien requireerde hij ontzegging uit het actieve en passieve kiesrecht. De volgende verdachte F. A. van Vliet uit Delft, had ge tracht een jongeman ertoe te brengen, toe te treden tot de S.S. en had een ander, die hem landverrader had genoemd, by de Duitschers aangebracht. Beide daden hadden geen ern stige gevolgen gehad en in verband hiermede eischte de procureur-fiscaal tegen van Vliet een gevangenisstraf van 5 jaar en ontzegging uit het kiesrecht en de kiesbaarheid voor het leven. Als volgende beklaagde ver scheen J. P. Kunz, tuinarbei- der te Delft, die zyn buurman die naar den Eng. zender luis terde, had verraden en meer algemeen als verrader was op getreden. Het door verd. ge pleegde verraad had geen ern stige gevolgen, mede als ge- volg van de houding van verd. die, zooals de verdediger naar voren bracht, later alles in het werk heeft gesteld, om de ge volgen van zijn verraad zoo gering mogelijk te maken. De procureur-fiscaal eischte in deze zaak eveneens 5 jaar gev. straf en ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht voor den tyd van het leven. Voor den verd. J. van 't Hof te Delft, die in 1941 een stad genoot, die illegale pamfletten verspreidde, aanbracht tenge volge waarvan ook neg ande ren in de zaak betrokken werden en in de handen van den S.D. vielen, werd een gev. straf van 1 jaar geëischt en ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Door den proc-fiscaal werd aangeno men, dat verd. niet de bedoe ling had hier opzettedijk er. met voorbedachten rade men schen in handen van den S.D. te spelen. De fabrieksarbeider J. G. van den Ende te Delft, had medearbeiders verraden, die pamfletten, waarin tot staking werd aangespoord, in hun bezit hadden gehad. Tengevolge daarvan brachten sommige ge arresteerden 4 jaar in gevan genschap door. Voor dezen verd. werd een gevangenis straf van 8 jaar geëischt en ontzegging van actief en pas sief kiesrecht. Duitsche krijgsgevangenen, die in Belgische mijnen werkten, zyn in staking ge gaan, onder het motto „de oorlog is beëindigd wij gaan naar huis". Belgische gen darmen brachten deze Duit schers tot andere gedachten. Abonn,-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. Kvv Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 352i en 3541. Goes tel. 2475. Terneuzen ISSe Jaargang Hoofdred. E. P. ZandUls (met ren medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 114 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen 70.000 NEDERLANDERS DOOR JAPANNERS GEVANGEN GEZET. Het Algemeen Ned.-Ind. hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat zich ruim 70.000 Nederlanders bevinden onder de meer dan 200.000 sinds den overval op Pearl Harbour dooi de Japanners gemaakte gealli eerde krijgsgevangenen en ge- interneerde burgers. Ongeveer 5000 Nederlanders bevinden zich in het Japansche moeder land doch 20.000 40.000 krijgsgevangenen en geïnter neerden zijn ondergebracht in Ned.-Indië. Voort-s bevinden zich 75.000 Nederlandsche vrouwen en kinderen in af_ sloten gebieden ofschoon ruet als gevangenen in eigenlijken zin. GEROOFDE GOEDEREN WORDEN TERUG GEGEVEN De Britsche minister van oorlog heeft in het Lagerhuis verklaard dat de uit Neder land geroofde goederen, welke als zoodanig zijn te herkennen, door de Britsche troepen zul len worden teruggegeven. Reeds is hiermede een begin 'gecaakt op kleine schaal. (HN) 70.000 woningen per jaar. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos heeft in een vergadering te Groningen o.m. verklaard dat de regee ring plannen heeft voor den bouw van 70.000 woningen per jaar, eventueel 10 jaar lang. De drooglegging van de Wieringermeer. Dinsdag was het 15 jaar geleden dat de Wieringermeer voor de eerste maal en wel als eerste Zuiderzeepolder droog kwam. Gedurende de jaren 19301942 werd de polder opgebouwd. Er ont stonden 3 dorpen en 512 boer derijen. De schade die er sinds 17 April 1L ontstaan is toen de Duitschers de dijken op 2 plaatsen opbliezen, wordt ruw geschat op 50 a 60 mill# jen •ulden. Inmiddels wordt aan e tweede drooglegging hard ewerkt. Dinsdagavond was iet peil reeds 16 cm. gedaald, hetgeen neerkomt op een waterverplaatsing van 32 mil- lioen m3 water. (A.N.P.) Het Japansche persbureau heeft een gezamenlijk commu niqué uitgegeven van het Ja pansche hoofdkwartier en de Japansche regeering, waarin de formeele aankondiging ge schiedt van regelingen voor de landing van geallieerde troe pen op het Japansche moeder land. Volgens dit communiqué zal een eerste groep van geal lieerde bezettingsstrijdkrach ten, volgens de hiervoor op gestelde plannen, beginnen met landen op 26 Aug. a.s. in de baai van Tokio. Tenein de conflicten te vermijden, is besloten, dat de eerste groep der landingsstrrjdkrachten voor het bezetten van het moeder eiland zal landen op dat ge deelte van het moederland rondom de hoofdstad Tokio en in de prefecturen Tschiba, Ca- r.agawa, Jamanaschi en Schi- soeka, te beginnen op Zondag s. Te beginnen op Zaterdag a.s. zullen luchtlandingsopera ties plaats vinden boven het moedereiland. Luchtlandings troepen zullen op het Atsoegi- vliegveld beginnen te landen van Zondag a.s. af. Op dien zelfden dag zal de geallieerde vloot de Sagami-baai binnen va ren, terwijl een gedeelte van deze vloot, bestaande uit lich te schepen, de baai van Tokio zal binnenvaren. De andere be- zettingsstrijdkrachten zullen van Dinsdag a.s. af uit de lucht en uit zee landen. De eerste groep bezettingstroepen zal 20.000 man omvatten. Er zal bij de landingen geen enkel risico worden genomen. De troepen zullen met de zwaarste wapens aan land gaan, onder dekking van de oorlogsschepen. De Japansche autoriteiten hebben, volgens Domei, reeds een verbod tot verbroedering uitgevaardigd. Verklaard wordt: „Er zal geen direct con tact bestaan tusschen het Ja pansche publiek en de gelande geallieerde strijdkrachten. Wij leggen specialen nadruk op dit punt." Uit de verklaringen van de Japansche afgevaardigden te Manilla blijkt, dat er in Japan chaotische toestanden heer- schen tengevolge van de geal lieerde bombardementen. Er is groot gebrek aan voedsel en steenkool. Aan de fronten, In Mandsjoerije zet hei Roo de leger zijn opmarsch voort. 52.000 Japanners gaven zich over. Op Bougainville en Nieuw Guinea verzamelen de Japan ners zich op de bevolen pun ten. De Chineezen zijn Peking binnen getrokken. Engelsche oorlogsschepen zijn op weg naar Hongkong om de over gave in ontvangst te nemen. In Birma moeten de geallieer de soldaten in de binnenlanden nog steed bedacht zyn op nog steeds bedacht zijn op overvallen van de Japanners. DE VERNIETIGDE JAPAN SCHE OORLOGSVLOOT. Schout-bij-nacht Shermen van den staf van adm. Nimitz heeft medegedeeld, dat Japan van zijn oorlogsvloot van on geveer 370 schepen er nog slechts 49 over heeft, welke meerendeels nog zijn bescha digd. Japan begon den oorlog met 12 slagschepen waarvan alleen de zwaar beschadigde ,Nagoya" over is. Van de 9 vliegkampschepen is er nog 1 over. Van de zware kruisers bleven er 2 over die zwaar beschadigd zijn en zonder be manning in Singapore liggen. Van de 24 /chte kruisers resten er nog 2 en van de 165 torpedobootjagers bleven er nog slechts 26 over waarvan er 4 zwaar beschadigd zijn. Tenslotte resten er van de 140 duikbooten nog 16, behalve .6 vroegere Duitsche duik booten. (AA) Atomische energie. Zoowel in de Ver. Staten als in Engeland worden maatre gelen getroffen om atomische energie onder regeeringsbe- heer tot ontwikkeling te bren gen voor industrieele en mili taire toepassing. (BBC) De Nederlandsche minister van buit. zaken, dr. E. M. van Kleffens, keert einde deze week naar ons land terug. Zijn departement heeft Londen reeds verlaten. (A.N.P.) PROVINCIENIEUWS Dinsdag j.l. werd te Middel burg een vergadering gehou den, uitgeschreven door de Vakgroep Groothandel in Vee. Na een openingswoord van den heer P. de Pagter, sprak de heer J. van der Stoel, voorz. van de vakgroep, over de wenschelijkheid de vakgroep ook verder te laten voortbe staan en de voordeelen hier aan verbonden. Op deze uit eenzetting volgde een levendige discussie- waaruit bleek, dat de aanwezigen vrij algemeen verdere organisatie in dezen vorm niet wenschelijk achten, maar terug wilden naar hun organisatie van voor 1940 de Ned. Bond van Veehandelaren, afd. Zeeland. Over 14 dagen zal te Utrecht in een vergadering van de Vakgroep en afgevaardig den van alle provinciale af- deelingen van den vroegeren Ned. bond van veehandelaren definitief gekozen worden tus schen het aanhouden van de Vakgroep en de heroprichting van den Bond Ned. Veehande laren. Ontstellend groot is de ge- zinsnood, niet alleen in de groote steden, doch ook op het platteland, ook in Steeland. In vele gezinnen dreigt onder gang, omdat er geen vaste hand is, die het huisgezin kan besturen. Daarom is er voor meisjes van 18 jaar en ouder zulk een prachtig werk als Maatschappelijke Gezinsver zorgsters te verrichten. Een eenvoudige cursus van 3 4 maanden, uitgaande van de Bijzondere Kerkelijke Gezins zorg, moet hiervoor worden gevolgd. De betrekking wordt behoorlijk betaald, de meisjes hebben een prettig samenwo nen en werken in groepsver band en brj gebleken geschikt heid, kunnen zij door wat stu die opklimmen tot sociaal werkster of gemeentezuster. De Zonnestraal-collecte ten bate van de t.b.c.-lyders heeft Dinsdag te Goes de som van 1556.24 opgebracht. Het comité is de collectanten die den regen trotseerden en de gevers oprecht dankbaar. Te Driewegen werden Maan dag door de maréchaussée bij enkele winkeliers groote par tyen textiel in beslag geno men, welke achter gehouden waren. Bij een aldaar geëvacueer den winkelier uit Walcheren werd een groote hoeveelheid textielgoederen aangetroffen, welke niet aan de distributie was opgegeven. Deze persoon was er steeds als de kippen bij als er goederen voor de evacué's beschikbaar werden gesteld. De bij dezen in beslag genomen partij bestond uit nieuwe goederen, o.a. japon- stof, flanel, interlock, tötrage, lakens, babywol, garens enz. Te Ovezande waren het de maréchausrSe en de C.C.D., die te samen bij een winkelier ook een vrij groote hoeveelheid in beslag namen. Tot secretaris van Zeelands proeftuin is door het bestuur fekozen de heer J. Kakebeeke s Wolphaartsdijk, in plaats van den heer J. Q. C. Lens hoek, die wel bestuurslid blijft. De tijd. gemeenteraad van Aarden burg vergaderde onder voorzitterschap van den wnd. burgemeeser, den heer J. van Dongen. In zyn openingswoord herdacht de burgemeester al diegenen, die gevallen zyn voor onze vrijheid. In verband met den byzon- deren toestand waarin deze gemeente verkeert, werd be sloten drie wethouders ïn- plaats van twee te kiezen (be houdens goedkeuring van G. S.) Benoemd werden Th. Lan- noye, C. Sturtewaegen en A. I. Catsman. De burgemeester deelde me de, dat deze maand weer met de gasdistributie zal worden begonnen en wel van 77.30, van 1112 en van 1818.30 uur. De" pry's per m3 is we gens de hooge exploitatiekos ten echter verhoogd van 8 op 13 cent. Uit den Raad kwamen stem men naar voren dat in pers verslagen was opgenomen dat Aardenburg voor meer dan 10 pet. verwoest was. De werke lijke cijfers dienen, aldus de burgemeester, te zyn dat Aar denburg voor 40 pet. en Eede ▼oor 90 pet. verwoest is. Met de verwoesting in St. Kruis rekening houdende, kan men zeggen dat (groot) Aar denburg voor meer dan 60 pet. is verwoest. Nederlandsche Liberator verongelukt. Een Nederlandsche Libera, tor is kort geleden in de nabij heid van Colombo neergestort. Bij dit ongeval zijn om het leven gekomen luit. J. Radius en de onderofficeeren M. Grif fioen, H. P. Sandbergen en M. D. H. Schuitmaker. Van de overige leden der beman ning werden nog 1 persoon ernstig en verscheidene ande ren licht gewond. (A.N.P.) De koolzaadoogst in de pro. vincie Groningen zal minder dan V6 van het vorige jaar bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1