Provinciale Zeeuwsche' Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Besprekingen te Manilla geëindigd Dinsdag 21 Augustus 1945 Besprekingen te Manilla geëindigd Dinsdag 21 Augustus 1945 Volgens een te New York ontvangen bericht van een onder Japansche controle staand radiostation hebben de Japansche strijdkrachten op Java van hun hoofdkwartier bevel gekregen den str\Jd te staken. Voorts wordt gemeld dat de Japansche afgevaardigden het hoofdkwartier van Gen. Mac Arthus te Manilla gisteren hebben verlaten. Verwacht wordt dat binnen enkele da gen begonnen wordt met de bezetting van Tokio, waar de formeele overgave geschiedt. feer dan 100 geallieerde oorlogsschepen kruisen reeds voor de kust, om zoo spoe dig mogelijk tot landingen over te gaan. In Mandsjoerije is alle te genstand gestaakt. Zondag ga ven zich daar ongeveer 100.000 Japanners aan de Russen over. in 11 dagen hadden de Rus sen intusschen bijna geheel Mandsjoerije bezet. Vandag zal de capitulatie van de Japansche troepen in China worden geregeld. Volgens den Amerikaanschen staatssecretaris van buit. za ken hebben de Ver. Staten de intrekking van de oorlogs verklaring door Siam, aan vaard. Onder de hooge geallieerde officieren die in het kamp in Mandsjoerije, waar ook de gouverneur-generaal van Ned.- Indië werd aangetroffen, be vond zich o.m. ook de Ameri- kaansche generaal Wainright, die het laatste verzet op Ba- taan (Philippijnen) leidde, na dat gen. Mac Arthur naar Australië was gevlogen om vandaar uit den. strijd voort te zetten. Het Japansche hoofdkwartier heeft zich bij Mac Arthur er over beklaagd dat medische eenheden in Japansche krijgs gevangenkampen zijn neerge laten. Zij zijn naar hun basis teruggestuurd omdat de Ja panners niet bekend waren met de bedoelingen van deze een heden. Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. Rw Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terreuzen f 500 MILLIOEN NIET INGELEVERD. Volgens den weekstaat van de Nederlandsche Bank, opge maakt per 13 Augustus, zijn de saldo's van derden opgeloopen tot 1.834.127.278, waarvan 1.256.670.938 is geblokkeerd wegens ingeleverde bankbil jetten van 100 tegen de week tevcren 1.206.501.762, zoodat in de betreffende week nog voor ruim 50.000.000 dezer biljetten door de bank is ge controleerd en vernietigd. Aangenomen mag worden, dat genoemd bedrag van 1.256.670.938 thans alle tot dusverre ingeleverde biljetten van 100 vertegenwoordigt. Waar in totaal omstreeks f 1.750.000.000 dezer biljetten in omloop was, is dus rond 500.000.000 niet ingeleverd. Men mag verwachten, dat evenals destijds met de bil jetten van 500 en 1000 ge schiedde, nog de noodige be dragen zullen worden geaccep teerd, maai' deze zullen ten opzichte van de einduitkomst waarschijnlijk toch geen rol yan beteekenis meer spelen. Schip met zilveren man ten. Zondag is het derde schip, geladen met zilveren munten, het s.s. „Libra", in Rotterdam aangekomen. De twee andere schepen waren vorige week eveneens te Rotterdam gearri veerd. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid in Ame rika nieuw aangemunte. zilve ren dubbeltjes, kwartjes en guldens, 1AA1 EERERAAD VOOR HET TOONEEL. De eereraad voor het too- neel heeft verschillende acteurs en actrices, die door hun sym pathie voor „de nieuwe orde' in vele gevallen door hun lid maatschap van de N.S.B. zich onwaardig gedragen hebben tegenover de Nederlandsche cultuur en de beschaving in gevaar hebben gebracht, voor een zekere periode uitgesloten van de uitoefening van hun beroep. Voor goed worden uitgeslo ten: Louis van Dommelen (Keuvelaar na Rienks), Piet Rienks (Keuvelaar voor van Dommelen), Ceesje Speenhoff (Klessbes), Willy Timrott. Voor 10 jaar moeten o.m. worden uitgesloten: Adolf Bouwmeester, Philippe la Cha- pelle, Ellen Durieux, M. Duy- maer van Twist, Jacques de Haas, A. van Hees, Jan Le- maire Sr., Tine Opscholtens, Jean Stapelveld, Willem van der Veer en Jules Verstraete. Voor 5 jaar moeten o.a. wor den uitgesloten Gerard Ar- bous, Joke Busch en Gusta Crisptfn-Mulder. Voor 2 jaar moet worden uitgesloten: Elly van Steke lenburg. De Kon. Ned. Touristen- bond A.N.W.B. deelt mede, dat het rittenboekie en de bandenkaart voor. automobilis ten, zijn afgeschaft. Het waar- debewüs blijft gehandhaafd. JAA). lS8e Jaargang Nummer 112 Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen WERK IN ROTTE RDAM- SCHE HAVEN HERVAT. Maandagmorgen is het werk in de Rotterdamsche haven hervat. De Eenheidsvakbewe ging heeft in een schrijven aan de Scheepvaartvereeniging verklaard, dat zij zich neerlegt bij de „spelregels" en de rege ling aanvaardt een uitspraak van den rijksbemiddelaar af te wachten. (HN) DE 10.000STE BAAL KLEEDING. De „Help Holland Council" heeft de tienduizendste baal aan kleeding verzonden, waar door de totale verscheepte hoe veelheid stijgt tot ruim 1000 ton, sinds de Council werd op gericht, zes maanden geleden. Kleeding, schoeisel, dekens, pe troleumkachels en andere ar tikelen, waaraan dringend be hoefte bestaat, worden onder een exportlicentie van het Roo- de Kruis naar Nederland ver scheept in hoeveelheden van 8 tot 10 ton per dag. Behalve de verzamelde goederen werd een groot bedrag in geld ont vangen. Het Ned. Roode Kruis. Door de aanvaarding van capitulatie door Japan moet thans het plan van het Ned. Roode Kruis, tot zoo volledig mogelijke registratie van alle in Japansche handen vertoe vende Nederlanders te komen, met den meesten spoed wor den uitgevoerd. Ter verwezenlijking van het vorenstaande worden dezer dagen bij de gemeentesecreta rieën en de afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis door belanghebbenden in te vullen kaarten beschikbaar gesteld. Op deze kaarten is ruimte opengelaten om een bericht op te geven, waarin kan wor den medegedeeld, hoe het met de familie in Nederland ge steld is. Öe annexatiekwestie. Naar A.N.B.-ANETA uit Londen meldt, wordt in be voegde kringen aangenomen dat, zoo Nederland zal beslui ten. de eischen tot annexatie van een deel van Duitschland te handhaven, het toe te wijzen gebied niet dien omvang zal hebben zooals wordt bepleit. Petrolenmkooktoes tellen voor bepaalde gezinnen. Van 13 Aug. af is het koo- pen van petroleumtoestellen slechts toegestaan op vergun ning door of namens het rijks bureau voor de metalenver- werkende industrie verleend- Namens het rijksbureau zullen de distributiediensten bevoegd zijn vergunningen af te geven. Vergunningen zullen voorals nog alleen worden verleend aan bepaalde categorieën, die voorheen voor kolenkaarten voor kookdoeleinden in aan merking kwamen. (AA) Paarden voor Limburg. Midden- en Noord-Limburg zullen in totaal 1600 paarden terug ontvangen. Reeds zijn bijna 800 paarden aangeko men. (AA) De directie der Ned. Spoorwegen heeft het voor nemen in Utrecht een monu ment op te richten voor de genen onder het personeel, die in den dienst van het vader land zijn omgekomen. Overal in den lande waar spoorweg mannen zijn gevallen, zullen in stations of dienstgebouwen plaquettes waarop hun namen zijn vermeld, worden aange bracht. (AA) KRIJGSGEVANGENEN. Alle gezinnen in Nederland, waarvan vader, man, zoon of broeder gedurende de oorlogs jaren door de Duitschers in krijgsgevangenschap werden gevoerd of teruggevoerd of tijdens vijandelijkheden in krijgsgevangenschap zijn ge raakt, worden verzocht de na men van hen, die niet terug gekeerd zijn of nog vermist worden, schriftelijk te willen opgeven aan het bureau van den kolonel J. A. G. van An- del, verbindingsofficier voor de krijgsgevangenen bij het Mi litair Gezag, in het B.P.M.- gebouw, kamer 227 te 's-Gra- venhage. Bij die opgave in duidelijk schrift te vermelden: volledige naam en voornamen, krijgsge vangennummer en het kamp, waar hij het laatst geweest is. Ned. Herv. Kerk. Aangeno men naar 's-Gravenhage (vac. 25e pred. pl.) dr, G. J, Stree- der te Leiden, Berlyners moeten goud inleveren. De geallieerde autoriteiten te Berlijn hebben bevolen, dat de bevolking dezer stad bin nen 10 dagen alle gouden voorwerpen welke zjj bezitten, moeten inleveren. (AA) De Amerilcaansche verliezen. De Amerikaansche verliezen in den tweeden wereldoorlog bereikten een totaal van ruim 1.000.000 man. Ruim 200.000 man zijn gedood, ruim 600.000 gewond, ruim 44.000 zijn ver mist en ruim 100.000 krijgs gevangen gemaakt. Het land leger telt een verlies van ruim 922-000 man, de marine van ruim 147.000 man. De Leen- en Pachtwet» De Leen- en Pachtwet zal zeer binnenkort buiten wer king worden gesteld. In het kader van deze wet werd door de Ver. Staten voor 100.000 millioen gulden verzonden. Hiervan kregen het meest En geland, Rusland, Frankrijk, China en Nederland. (HN) Amerikaansche belangen in het Verre Oosten. De commissie voor marine aangelegenheden van het Ame rikaansche Huis van afgevaar digden heeft voorgesteld dat de Ver. Staten de controle moeten krijgen over alle Ja pansche mandaateilanden, t.w. de Marshall, Carolinen en Ma- rianen. Ook de Rioe Kioe ar chipel, de Bonin en Koerillen zouden onder Amerikaansche controle moeten komen.Voorts zouden bases op eilanden van andere landen gevestigd moe ten worden. Genoemd worden de Nw. Hebriden, Nw. Caledo- nie, Nw. Guinea, Samoa (Nw. Zeeland) en Philippijnen. (HN) Het korfbaltwaalftal Zuid- Nederland speelde te Antwer pen tegen een Belgisch nat. twaalftal. De Belgen wonnen in de laatste minuut door een straf worp. Uitslag 32. ZON EN MAAN. Woensdag komt de zon te 6.34 op en gaat te 20.50 onder. De maan te resp. 20.50 en 1.40, PRO VINCIENIEU W S ZEEUWSCHE VERKENNEKSBEDE VAART Zaterdag j.l. kwamen ongev. 350 padvinders uit heel Zee land te Middelburg aan voor een grootsch opgezette ver kennersbedevaart. Aan het einde van den mid dag begaven de verschillende groepen padvinders, zich in op tocht naar het Molenwater voor de gecombineerde vlag- genparade en inspectie- Bij de plechtigheid waren o.m aanwezig de hoofdaalmoe zenier dr. A. C. Ramselaar, hoofdverkenner bij de R.K. padvinders, en andere kath. geestelijken. 's Avonds werd op het Mo lenwater een Maria-kampvuur gehouden, dat o.m. werd bijge woond door den burgemeester van Middelburg, de geestelijke leiders der padvinders, en de vertegenwoordigers der andere Middelburgsche padvinders- groepen- Op een inleidende toespraak van den Middelburgschen ver kennersleider volgde een pro gramma van zang, declamatie, koorzang en recreatie-stukjes. In het laatste en stemmiger gedeelte van den avond werd de legende van O. L- Vrouw van den Polder verteld. Er wordt verhaald, dat in 1437 toen de Walchersche dijken eveneens vernield waren, een bedevaart werd gehouden naar O.L. Vrouw van den Polder. Bg deze historische gebeurte nis hebben de Middelburgsche verkenners aangeknoopt toen zij een bedevaart naar Middel burg organiseerden. Ook Zondag bleven de pad vinders nog in Middelburg. Er hadden verscheidene kerkelijke plechtigheden plaats. Op het Molenwater werd vlaggen- parade gehouden. Noodwoningen naar Walcheren Een Engelsche landingsboot meerde aan het terrein van de Ned. Scheepsbouw Mij te Am sterdam om de eerste 60 ge reedgekomen noodwoningen naar Walcheren te brengen. De directie van deze Mij. was dadelijk bereid om een groot deel van het hout, dat zij buiten de beschermersvin gers had weten te houden, af te staan om met medewerking van andere bedrijven, met na me Bruinzeel, te kunnen wer ken aan de zoo belangrijke op dracht tot het construeeren van doelmatige noodwoningen. De bouw van 600 van zulke woningen nam de Mij op zich. De huisjes bevatten een woon kamer met tafel, 6 stoelen, buf fet en haard, kast en met gootsteen, ouderskamer met 2-persoons opklapbed en kast, twee slaapkamers met boven elkaar ingebouwde bed- spring- en bovenmatrassen den (de bedden zijn van voorzien) en kasten. Voorts een schuur met kolenkist. De vloer in de huiskamer is be legd met houtgraniet. (AA) Voor de Nationale Tentoon stelling van pluimvee-, konij nen, duiven, enz. welke zal worden gehouden op 24, 25 en 26 December a.s. en welke wordt georganiseerd door de N.Z. Bev. Pluimvee-, Konijnen en Sierduiven Vereeniging „Zeelandia" te Goes, zullen als keurmeesters fungeeren voor de afd. hoenders en dwerghoenders de heer Fr. Jos. Lieder te Eindhoven; voor de afd. konijnen de heeren L. van Essen, Arnhem; J. H. de Jong, Schiedam; A. van Manen, 's- Gravendeel; J. Boers, Tilburg; J. C. Kluytmans, Schiedam en A. v. d. LJssel te 's-Graven hage. Voor de afd. duiven zijn nog geen juryleden aange wezen. aanrecht worden Bestrijding van de economische dictatuur. De Federatie van het Be" drijfsleven ter bestrijding van de economische dictatuur is op 31 Juli 1945 opgericht, naar aanleiding van het daartoe ge nomen initiatief van de „Werk groep van den Geestelijken en Materieelen Wederopbouw", afd. Groede, waarvan de heer M. A. H. Govaert de promotor is. In de oprichtingsvergade ring memoreerde de heer Go vaert de in den bezettingstijd opgebouwde bedrijfsordening commissie Woltersom en de Bedrijfschappen onder leiding van ir. Louwes.) Degenen, die venvacht hadden, dat na de bevrijding van ons land een begin zou gemaakt worden met de reorganisatie van de vigee- rende bedrijfsorganisaties en de hiermede annex zijnde vak groepen, in elkaar gezet van. bovenaf met vrijwel volledige negatie van de van onderaf op democratische wijze gegroeide en gebouwde organisaties, gaan zich steeds meer en meer hier over verontrusten, daar al deze organisaties nog steeds func- tionneeren. Dit houdt in, dat het geheele bedrijfsleven nu nog grootendeels op grond van voorschriften, gebaseerd op Duitsche structuur en geest, wordt geleid. Officieel is eenigen tijd ge leden bekend gemaakt, dat de genoemde organisaties van het bedrijfsleven, die tijdens de be zetting aan alle soorten van bedrijven werden opgelegd, gehandhaafd, althans Volgens een te New York ontvangen bericht van een onder Japansche contröle staand radiostation hebben de Japansche strijdkrachten op Java van hun hoofdkwartier bevel gekregen den strijd te staken. Voorts wordt gemeld dat de Japansche afgevaardigden hot hoofdkwartier van Gen. Mac Arthus te Manilla gisteren hebben verlaten. Verwacht wordt dat binnen enkele da gen begonnen wordt met de bezetting van Tokio, waar de formeele overgave geschiedt. leer dan 100 geallieerde oorlogsschepen krui3en reeds voor de kust, om zoo spoe dig mogelijk tot landingen over te gaan. In Mandsjoerije is alle te genstand gestaakt. Zondag ga ven zich daar ongeveer 100.000 Japanners aan de Russen over. in 11 dagen hadden de Rus sen intusschen byna geheel Mandsjoerije bezet. Vandag zal de capitulatie van de Japansche troepen in China worden geregeld, Volgens den Amerikaanschen staatssecretaris van buit. za ken hebben de Ver. Staten de intrekking van de oorlogs verklaring door Siam, aan vaard. Onder de hooge geallieerde officieren die in het kamp in Mandsjoerije, waar ook de gouverneur-generaal van Ned.- Indië werd aangetroffen, be vond zich o.m. ook de Ameri kaansche generaal Wainright, die het laatste verzet op Ba- taan (Philippijnen) leidde, na dat gen. Mac Arthur naar Australië was gevlogen om vandaar uit den strijd voort te zetten. Het Japansche hoofdkwartier heeft zich bij Mac Arthur er over beklaagd dat medische eenheden in Japansche krijgs gevangenkampen zijn neerge laten. Zy zijn naar hun basis teruggestuurd omdat de Ja panners niet bekend waren met de bedoelingen van deze een heden. 500 MILLIOEN NIET INGELEVERD Volgens den weekstaat van de Nederlandsche Bank, opge maakt per 13 Augustus, zijn de saldo's van derden opgeloopen tot 1.834.127.278, waarvan f 1.256.670.938 is geblokkeerd .wegens ingeleverde bankbil jetten van 100 tegen de week tevcren 1.206.501.762, zoodat dn de betreffende week nog voor ruim 50.000.000 dezer biljetten door de bank is ge. controleerd en vernietigd. Aangenomen mag worden, dat genoemd bedrag van 1.256.670.93S thans alle tot dusverre ingeleverde biljetten van 100 vertegenwoordigt. Waar in totaal omstreeks 1.750.000.000 dezer biljetten an omloop was, is dus rond 4 500.000.000 niet ingeleverd. •Men mag verwachten, dat evenals destijds met de bil jetten van 500 en 1000 ge schiedde, nog de nocdige be dragen zullen worden geaccep teerd, maar deze zullen ten opzichte van de einduitkomst ^waarschijnlijk toch geen rol yan beteekenis meer spelen. Schip met zilveren munten. Zondag is het derde schip, geladen met zilveren munten, .het s.s. „Libra", in Rotterdam ^aangekomen. De twee andere Jschepen waren vorige week '«eveneens te Rotterdam gearrl- .^,veerd. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid in Ame- Jrika nieuw aangemunte zilve ren dubbeltjes, kwartjes en guldens. .(AA) EERERAAD VOOR HET TOONEEL. De eereraad voor het too- neel heeft verschillende acteurs en actrices, die door hun sym pathie voor „de nieuwe orde' in vele gevallen door hun lid maatschap van de N.S.B. zich onwaardig gedragen hebben tegenover de Nederlandsche cultuur en de beschaving in gevaar hebben gebracht, voor een zekere periode uitgesloten van de uitoefening van hun beroep. Voor goed worden ultgeslo- ten: Louis van Dommelen (Keuvelaar na Rienks), l'iet Rienks (Keuvelaar voor van Dommelen), Ceesje Speenhoff (Klessbes), Willy Timrott. Voor 10 jaar moeten o.m. worden uitgesloten: Adolf Bouwmeester, Philippe la Cha- pelle, Ellen Durieux, M. Duy- maer van Twist, Jacques de Haas, A. van Hees, Jan Le- maire Sr., Tine Opscholtens, Jean Stapelveld, Willem van der Veer en Jules Verstraete. Voor 5 jaar moeten o.a. wor den uitgesloten Gerard Ar- bous, Joke Busch en Gusta Crispyn-Mulder. Voor 2 jaar moet worden uitgesloten: Elly van Steke lenburg. De Kon. Ned. Touristen- bond A.N.W.B. deelt mede, dat het rittenboekie en de bandenkaart voor automobilis ten zijn afgeschaft. Het waar- debewijs blijft gehandhaafd. .(AA) Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. k\v Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, Bur. Vlissingen teL 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Ternèuzen ISSe Jaargang Nummer 112 Hoofdred. E. P. Zandtfk (met red medew. van dr. W. H. Beokenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen WERK IN ROTTERDAM SCHE HAVEN HERV AT. Maandagmorgen is het werk ir. de Rotterdamsche haven hervat. De Eenheidsvakbewe ging heeft in een schrijven aan de Scheepvaartvereeniging verklaard, dat zij zich neerlegt bij de „spelregels" en de rege ling aanvaardt een uitspraak van den rijksbemiddelaar af te wachten. (HN) DE 10.000STE BAAL KLEEDING. De „Help Holland Council" heeft de tienduizendste baal aan kleeding verzonden, waar. door de totale verscheepte hoe veelheid stijgt tot ruim 1000 ton, sinds de Council werd op gericht, zes maanden geleden. Kleeding, schoeisel,'dekens, pe troleumkachels en andere ar- tikelen, waaraan dringend be hoefte bestaat, worden onder een exportlicentie van het Roo de Kruis naar Nederland ver. scheept in hoeveelheden van 8 tot 10 ton per dag. Behalve de verzamelde goederen werd een groot bedrag in geld ont- vangen. *Het Ned. Roode Kruis. Door de aanvaarding van capitulatie door Japan moet thans het plan van het Ned. Roode Kruis, tot zoo volledig mogelijke registratie van alle in Japansche handen vertoe vende Nederlanders te komen, met den meesten spoed wor den uitgevoerd. Ter verwezenlijking van het vorenstaande worden dezer dagen bij de gemeentesecreta rieën en de afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis door belanghebbenden in te vullen kaarten beschikbaar gesteld. Op deze kaarten is ruimte opengelaten om een bericht op te geven, waarin kan wor den medegedeeld, hoe het met de familie in Nederland ge steld is. De annexatiekwestie. Naar A.N.B.-ANETA uit Londen meldt, wordt in be voegde kringen aangenomen dat, zoo Nederland zal beslui ten de eischen tot annexatie van een deel van Duitschland te handhaven, het toe te wijzen gebied niet dien omvang zal hebben zooals wordt bepleit. Petroleumkooktoestellen voor bepaalde gezinnen. Van 13 Aug. af is het koo- pen van petroleumtoestellen slechts toegestaan op verdun ning door of namens het rijks bureau voor de metalenver- werkende industrie verleend. Namens het rijksbureau zullen de distributiediensten bevoegd ::ijn vergunningen af te geven. Vergunningen zullen voorals nog alleen worden verleend aan bepaalde categorieën, die voorheen voor kolenkaarten voor kookdoeleinden in aan merking kwamen. (AA) Paarden voor Limburg. Midden- en Noord-Limburg zullen in totaal 1600 paarden terug ontvangen. Reeds zijn bijna 800 paarden aangeko men. (AA) De directie der Ned. Spoorwegen heeft het voor. nemen in Utrecht een monu ment op te richten voor de genen onder het personeel, die in den dienst van het vader land zijn omgekomen. Overal in den lande waar spoorweg mannen zjjn gevallen, zullen in stations of dienstgebouwen plaquettes waarop hun namen znn vermeld, worden aange bracht. (AA) KRIJGSGEVANGENEN. Alle gezinnen in Nederland, waarvan vader, man, zoon of broeder gedurende de oorlogs jaren door de Duitschers in 'krijgsgevangenschap werden gevoerd of teruggevoerd of tijdens vijandelijkheden in krijgsgevangenschap zyn ge raakt, worden verzocht de na men van hen, die niet terug gekeerd zijn of nog vermist worden, schriftelijk te willen opgeven aan het bureau van den kolonel J. A. G. van An. del, verbindingsofficier voor de krijgsgevangenen bij het Mi litair Gezag, in het B.P.M.- gebouw, kamer 227 te 's-Gra venhage. Bij die opgave in duidelijk schrift te vermelden: volledige naam en voornamen, krijgsge- vangennummer en het kamp, waar hij het laatst geweest is. Ned. Herv. Kerk. Aangeno men naar 's-Gravenhage (vac. 25e pred. pl.) dr. G. J. Stree- der te Leiden. Beriyners moeten goud inleveren. De geallieerde autoriteiten te Berlijn hebben bevolen, dat de bevolking dezer stad bin nen 10 dagen alle gouden voorwerpen welke zij bezitten, moeten inleveren. (AA) De Amerikaansche verliezen. De Amerikaansche verliezen in den tweeden wereldoorlog bereikten een totaal van ruim 1.000.000 man. Ruim 200.000 man zhn gedood, ruim 600.000 gewond, ruim 44.000 zijn ver mist en ruim 100.000 krijgs gevangen gemaakt. Het land leger telt een verlies van ruim 922-000 man, de marine van ruim 147.000 man. GEVALLEN GIJZELAARS HERDACHT. In de bosschen van Goirle heeft verleden week, op de plek waar de eerste vijf gijze laars van de kampen te St. Michielsgestel en Haaren 3 jaar geleden werden vermoord, een herdenkingsplechtigheid plaats gehad, bijgewoond dcoi vele honderden cud-gijzelaars uit het geheele land. Op de plaats waar de moord ge schiedde, liggen twee slacht offers begraven. De andere drie slachtoffers zjjn in hun woonplaats ter aarde besteld. Mr. F. baron van Voorst tot Voorst zeide dat alle gijzelaars die nadien gevallen zjjn, hier herdacht werden. De particu lier secretaris van H.M. de Koningin legde een krans na mens H.M. op den eenvoudlgen gedenksteen. Daarna heeft prof. ir. W. Schermerhorn een toespraak gehouden. Verschil lende kransen werden gelegd. Met ingang van Donder dag j.l. is het maximum ge wicht voor brieven en druk werken verhoogd tot 500 gram; ook voor aangeteekende zendingen. (HN) Maandag is te Oslo het pro ces tegen Quisling begonnen, die beschuldigd wordt van hoogverraad. (HN) ZON EN MAAN. Woensdag komt de zon te 34 op en gaat te 20.50 onder. De maan te resp. 20.50 en 4.40. PROVINCIENIEUWS ZEEUWSCHE VERKENNERSBEDEVAART. Zaterdag j.l. kwamen ongev. 350 padvinders uit heel Zee land te Middelburg aan voor een grootsch opgezette ver kennersbedevaart. Aan het einde van den mid dag begaven de verschillende groepen padvinders, zich in op. tocht naar het Molenwate: voor de gecombineerde vlag- genparade en inspectie. Bij de plechtigheid waren o.m aanwezig de hoofdaalmoe zenier dr. A. C. Ramselaar, hoofdverkenner bij de R.K. padvinders, en andere kath. geestelijken. 's Avonds werd op het Mo lenwater een Maria-kampvuur gehouden, dat o.m. werd bijge woond door den burgemeester van Middelburg, de geestelijke leiders der padvinders, en de vertegenwoordigers der andere Middelburgsche padvinders- groepen- Op een inleidende toespraak van den Middelburgschen ver kennersleider volgde een pro gramma van zang, declamatie, koorzang en recreatie-stukjes. Tn het laatste en stemmiger gedeelte van den avond werd de legende van O. L- Vrouw van den Polder verteld. Er wordt verhaald, dat in 1437 toen de Walchersche dijken eveneens vernield waren, een bedevaart werd gehouden naar O L. Vrouw van den Polder. Bij deze historische gebeurte nis hebben de Middelburgsche verkenners aangeknoopt toen zij een bedevaart naar Middel burg organiseerden. Ook Zondag bleven de pad vinders nog in Middelburg. Er hadden verscheidene kerkelijke nlechtigheden plaats. Op het Molenwater werd vlaggen- parade gehouden. Noodwoningen naar Walcheren Een Engelsche landingsboot meerde aan het terrein van de Ned. Scheepsbouw Mjj te Am sterdam om de eerste 60 ge reedgekomen noodwoningen naar Walcheren te brengen. De directie van deze Mjj. was dadeljjk bereid om een groot deel van het hout, dat zjj buiten de beschermersvin gers had weten te houden, af te staan om met medewerking van andere bedrijven, met na me Bruinzeel, te kunnen wer ken aan de zoo belangrijke op dracht tot het construeeren van doelmatige noodwoningen. De bouw van 600 van zulke woningen nam de Mij op zich. De huisjes bevatten een woon kamer met tafel, 6 stoelen, buf fet en haard, kast en aanrecht met gootsteen, oiffterskamer met 2-persoons opklapbed en kast, twee slaapkamers met boven elkaar ingebouwde bed- spring- en bovenmatrassen den (de bedden zjjn van voorzien) en kasten. Voorts een schuur met kolenkist. De vloer in de huiskamer is be legd met houtgraniet. (AA) 25 jaar geleden, 17 Aug. 1920, werd op initiatief van burgemeester van Woelderen, in overleg met den heer P. J. Wemelsfelder, de vrijwillige brandweer te Vlissingen opge richt. Dit zilveren jubileum moet thans met stille trom voorbij gaan. Aan de waardeering voor de brandweer doet dit eenter niets af, want met trots mogen wjj zeggen dat de brandweer in het verleden en in het heden bewezen heeft paraat te zijn. Aanvankelijk begonnen met eenvoudig materiaal (we her inneren aan de stoombrand- spuit en het „slangenwagentje" bij de politie in gebruik) is dit allengs gemoderniseerd en uit gegroeid in 1940 tot 2 flinke autospuiten, materiaalwagen, mechanische ladder en 8 babyspuiten, waarvan 2 ge monteerd op een sleepboot. Zoo goed als al dit kostbare materiaal is in de oorlogsjaren verloren gegaan, «alles wordt echter in het werk gesteld dit zoo spoedig mogelijk te ver vangen. Het is een gelukkig ver schijnsel, dat in 1940 de vrij willige brandweer is omgezet in een vaste kern. Voor vele moeilijke taken is de brandweer geplaatst ge worden, de ergste was wel de onvergetelijke September- nacht ln 1940 toen onder een bombardement de brandweer gedwongen werd tot blus- sching. Een eerbiedige hulde brengen we aan hen, die in de afgeloopen 25 jaar bij de uit oefening van hun plicht het leven heten. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft oud-Burge meester van Woelderen de brandweer een prachtige bloe menmand aangeboden met be geleidend schrijven. Naar wij vernemen, zal de commandant der marine te Vlissingen, luit. t. z. Ie kl„ mr Friederich, zeer binnenkort dé. ze gemeente gaan verlaten met andere bestemming. Dit ver trek zal niet alleen door het hier gestationneerde marine personeel, doch zeer zeker ook door de Vlissingsche burgerij met leedwezen worden verno men. Mr. Friederich heeft zich tijdens zjjn verblijf aldaar doen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1