Provinciale Zeeuwsche Courant Infanterie-bataljons naar Indië. Maandag 20 Augustus 1945 Japansche delegatie in Manilla. De nieuwe toestand in Indië heeft ertoe geleid maatregelen te nemen om op korten ter mijn een zoo groot mogelijk aantal althans eenigszins ge oefende legermacht in Ned. Indië ter beschikking te heb ben, teneinde de gezagshand- having aldaar van. de gealli eerden over te nemen en even tueel resten van weerstand wellicht in den vorm van guerilla op te ruimen. De regeering is voornemens in September en October een tiental zoogenaamde lichte in fanterie-bataljons, tezamen on geveer 8000 man, thans die nende onder den bevelhebber 'Nederlandsche strijdkrachten (B.N.S.), naar Indië te laten vertrekken. Daarop zullen vol gen eenige z.g. gezagsbatal- jons, samengesteld uit oorlogs. vrijwilligers, die thans reeds zijn ingedeeld bij de troepen van den B.N.S. en derhalve eenigermate geoefend. In het begin van '46 zullen nog enkele lichte infanterie- bataljons worden uitgezonden en tenslotte bestaat het plan eenige gezagsbataljons te vor- uit oorlogsvrijwilligerr men uit oorlogsvrijwilligers die thans nog niet in dienst zijn. Het totaal zou dan 20 tot 25.000 man bedragen. Nederlandsche nota inzake schadevergoeding. De Nederlandsche regeering heeft een nota gericht tot de regeeringen van de V.S., Gr.- Brittannië, Sovjet-Rusland en Frankrijk, waarin de Neder landsche aanspraak op schade vergoeding van Duitschland formeel naar voren wordt ge bracht. De nota herhaalt het verzoek om zoo spoedig moge lijk restitutie van door de iDuitschers uit Nederland ge stolen eigendommen, die als zoodanig kenbaar zgn. De nota zegt, dat de Ned. regeering de onbevredigenden toestand, die nog steeds en zonder noodzaak of rechtvaardiging t.a.v. vele gestolen goederen, van levend vee en andere Nederlandsche activa heerscfat, niet kan aan vaarden. Ook wordt aanspraak gemaakt op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle Duitsche binnenlandsche en buitenlandsche activa, welke voor herstelbetaling zullen worden aangewend. Voorts herhaalt de Neder landsche regeering, dat zij het recht voorbehoudt aan spraak te maken op aan grenzend Pruisisch grondge bied. Met het oog op de bewezen diensten en de zware verliezen, welke de Nederlandsche koop vaardijvloot gedurende den oorlog heeft geleden, maakt de regeering ook aanspraak op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle schepen, die Duitschland zal overgeven. DE G.G. VAN NED..INDIË. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. Tjarda van Starkenbosrg Stachouwer, is door een medische eenheid, die per parachute was neergela ten, aangetroffen in een krijgs gevangenkamp, 100 mijl ten N. van Moekden (Mandsjoerge) onder vele hooge geallieerde officieren en bestuursambtena ren. Jhr. Tjarda van Starken- borg Stachöuwer wordt op .speciaal verzoek van H.M. de Koningin uit Mandsjoerije ge- evacueerd. De medici onder vonden geen tegenstand van de Japanneezen en vonden de omstandigheden veel beter dan zij hadden verwacht 'Volgens het Rcode Kruis in het Verre Oosten bevinden zich er naar schatting 5000 Neder landsche krijgsgevangenen en burger-geïnterneerden in Ja pan en 40 tot 50.000 in Insu- linde. Er moet rekening mee worden gehouden, dat van het totaal aantal ongeveer een vierde is bezweken. (AA) Wgziging vennootschaps belasting in voorbereiding. Bij de regeering zijn maat regelen in voorbereiding om ter zake de heffing van ven nootschapsbelasting de moge lijkheid te openen, giften aan Nederlands Volksherstel en dergelijke instellingen van de winst af te trekken. Staatsloterij. De trekkingen van de laat ste twee klassen van de loo- pende Staatsloterg zullen spoe dig plaats hebben. (AA) Verbinding ArnhemNijmegen Van heden af zullen Cana- deesche vrachtauto's een auto- dienst voor passagiers onder houden tusschen Nijmegen en Arnhem, aansluiting gevend op de spoorverbinding Utrecht Arnhem. Om 't anderhalf uur zal een auto van de resp. stations vertrekken. (AA) Vader en kind gedood. In de Liesboschlaan te Breda stak het 2-jarig meisje C. M. uit Hoeven, vlak voor een auto den weg over. De vader wilde het kind nog grijpen. Beiden werden door den auto gegrepen en op slag gedood. Te Amsterdam is op klaar lichten dag een 38-jarige man door 5 opgeschoten jongens neergeslagen en vervolgens van zijn portefeuille bercofd. Zelfs werden den man zijn schoenen uitgetrokken. De po litie heeft de daders ingere kend. (AA) De beide voetbalwedstrij den van het Ned. bondselftal tegen Denemarken zijn afge lost. (AA) Bij een botsing tusschen twee reuzenforten boven Wea- De encadreering der ge noemde bataljons zal moeten worden versterkt of gevormd uit daartoe op te roepen re serve-officieren. De vorming en oefening der expeditionnaire macht, die, zooals hekend, in Engeland plaats heeft, zal inmiddels volgens het met de Engelsche autoriteiten overeengekomen schema blijven doorgaan, op dat wij ten spoedigste een goed geoefende, bewapende en ge encadreerde macht in handen krijgen voor het geval in Indië nog met kracht van wapenen zal moeten worden opgetreden, en mede ten einde de kern te vormen van het nieuwe Ne derlandsche leger. Half Dec. zullen nog 20.000 man oorlogs vrijwilligers naar Engeland worden uitgezonden. Tenslotte zullen bij de in Nederland en Duitschland blij vende troepen van de B.N.S. een aantal beroeps, en reser ve-officieren worden inge deeld, terwijl oudere van deze groepen noodig zijn voor de encadreering der gezagscom- pagnieën in Nederland onder den territorialen bevelhebber in Nederland. DE BERECHTING VAN LANDVERRADERS. De minister-president, prof. W. Schersmerhorn, heeft Vrijdag in de serie wekelijk- sche ministerieele radiotoe spraken „Op de brug" mede gedeeld, dat nog in September voor het bijzondere gerechts hof in Den Haag de processen tegen een aantal leidende N.S. B.-figuren zullen worden ge voeld, naar alle waarschijn lijkheid o.a. tegen Max Blok zijl en Van Genechten. Voorts verklaarde de minis ter, dat nu de winter voor de deur staat, verschillende kam pen, die als winterverblijf on geschikt zijn, worden ont ruimd en gedeeltelijk worden overgebracht naar andere kampen. In verband hiermede zullen op korten termijn al diegenen worden uitgeschift, waarvoor termen tot vrijla ting zij het voorwaardelijk, in afwachting van hun berech ting in overweging kan worden genomen. REGEERINGS- DIRECTORÏAAT VOOR MOTORVOERTUIGEN. Binnenkort zal een regee- ringsdirectoraat voor motor voertuigen worden ingesteld. Dit beeft tot taak op korten termijn eenheid te brengen in het beheer van en controle op de in den lande aanwezige mo torvoertuigen, zulks met het doel 't regeeringsapparaat en t bedrijfsleven zoo goedi moge. lijk te doen functionneeren. Het stelt zich in de eerste plaats voor zorg te dragen dat voor de meest urgente gevallen auto's beschikbaar komen. Daartoe beschikt het over de mogelijkheid om de auto's wel ke in het buitenland zgn aan gekocht, overgenomen van ge allieerde legerjnstanties en af komstig uit den oorlogsbuit, in de in ons land achtergebleven dumps toe te wijzen en straks ook een herverdeeling toe te passen van de auto's die vrij zullen komen wanneer M. G. en B. S. zullen zijn ontbonden. EEN MEMORANDUM VAN PROF. GERBRANDY. De regeeringsvoorlichting's- dienst deelt mede: De ministerraad heeft beslo ten het verzoek tot prof. mr. P. Gerbrandy te richten om een uitvoerig memorandum sa men te stellen, omtrent het beleid van de opeenvolgende Nederlandsche regeeringen te Londen, tijdens de bezettingsja ren. Ook de periode de Geer zou hierin dus begrepen zijn. Prof. Gerbrandy heeft reeds met de samenstelling van het memorandum een aanvang ge maakt. (AA) REGISTRATIE EN TAXATIE OORLOGSSCHADE Aanmeldingen voor registra tie en taxatie van oorlogs schade aan goederen zullen nog t.m. 31 Oct. 1945 door de Schade-enquête-commissies in ontvangst worden genomen. BINNENSCHIPPERS BLIJVEN AAN 'T WERK. De particuliere schippers te Rotterdam zonden een tele gram aan den minister-presi dent, waarin zij zich bereid verklaren, om, uitsluitend in het landsbelang, gevolg te ge ven aan den oproep van de regeering om voorshands te gen de verlaagde tarieven rei zen te accepteeren. Daarbij wordt gerekend op het initia tief en de volle medewerking der regeering om onverwijld te komen tot redelijke vrachtta rieven en bevrachtingsregelen. (AA) WACHTGELDER MAG PASSENDEN ARBEID NIET WEIGEREN. In een beschikking van den minister van sociale zaken, betreffende de wachtgeldrege lingen, is bepaald, dat de werk nemer, aan wien wachtgeld wordt uitgekeerd, op straffe van verlies van het wachtgeld verplicht is, op aanwijzing van den directeur van het gewes telijk arbeidsbureau passen den ai-beid te verrichten. Het spreekt vanzelf, dat een wachtgelder, die passenden arbeid weigert, ook geen aan spraak kan maken op werkloo- zenuitkeering, in welken vorm ook. (AA) Levenslang voor Pétain. Generaal de Gaulle heeft het doodvonnis van maarschalk Abonn.-pr.25 ct. p. W. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv S 2 Bur. Vilssingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3041, Goes tel. 2475, Terncuzen 188e Jaargang Nummer 111 Hoofdred. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen tberford (V.S.) zijn 14 ?nzit- Pétain veranderd in levenslan- tenden gedcod. (AA) |ge gevangenisstraf. (AA) STAATSCOMMISSIE VOOR ANNEXATIE-VRAAGSTUK. De regeeringsvoorlichtings- dienst meldt, dat de regeering meent, dat het vraagstuk der annexatie van Duitsch gebied door Nederland nog niet rijp is voor het doen van een voor stel, doch wel voor het doen instellen van een zakelijk on derzoek naar de verschillende aspecten daarvan. Bij dit onderzoek zal in de eerste plaats de vraag worden gesteld, of annexatie moreel geoorloofd, juridisch rechtma. tig en politiek sociaal-econo- misch-cultureel) verantwoord zou zijn. Voorts of annexatie doelma tig on uitvoerbaar is. En ten slotte hoe groot een eventueel te annexeeren gebied zou moe ten zijn. Thans is de regeering over gegaan tot het instellen van een staatscommissie, die op korten termijn een - duidelijk omlijnd, zakelijk en zedelijk f.efundeerd voorstel zou moe- en deen. (AA) WIERINGERMEERPOLDER IN NOVEMBER WEER DROOG? De stoomgemalen Leemans te Den Oever en Lely te Me- demblik werken thans weer dag en nacht op volle kracht om het water uit den Wie- ringermeerpolder weg te pom pen. De Leemans verwerkt 1000 m3 water per minuut, de Lely 1800. Het water daalt op het oogenblik iy2 cm. per dag. Bovendien zullen binnenkort nog een drietal hulpgemalen in werking komen met een to taal vermogen van 2400 m3 water per minuut. Men hoopt omstreeks 15 November den polder geheel droog gemalen te hebben. .(AA) HAVENSTAKING IN ROTTERDAM OPGEHEVEN. Do eenheidsvakbeweging te Rotterdam heeft besloten de havenstaking op te heffen. Het bestuur adviseerde zijn leden het werk te hervatten, mede omdat gebleken is, dat de ge- heele bevolking sterke anti pathie tegen deze staking koesterde. Ook waren er troe pen aangekomen en men vrees de, dat de hel wel eens over de stakers zou kunnen losbarsten, zoo verklaarde men. Met bijl op granaat geslagen. Bg Maasniel (L.) ontplofte een granaat toen kinderen er met een bijl op sloegen. Twee jongens van 12 jaar werden gedood en een moeder met twee kleine kinderen zwaar gewond. Te Melick-Herkenbosch werd een 35-jarige mijnenruimer door het ontploffen van een mijn gedood. (AA) Ontploffing In munitieschip. In de haven van Oslo heeft een ontploffing in een munitie schip plaats gehad. Er werden 180 personen gedood, waaron der vele Duitsche krijgsgevan genen; 20 tot 40 personen aan boord van het schip worden vermisl". (AA) i Prins Bernhard bij Breskens „gevangen genomen". Tijdens de gevechten bij Breskens, waaraan naast de Canadeesche troepen ook Ne derlandsche eenheden deelna men, was de Canadeesche lui- tenant Viau op verkenning uit gezonden, zoo vertelde „Je Marntiendrai". Hierbij werd in het voorterrein een man ge vangen genomen in een volko men bemodderd Engelsch uni form zonder kenteekenen, niet in het bezit van legitimatie papieren. Uit zijn spreken was op te maken, dat men niet met een Engelschman, Amerikaan of Canadeesch te doen had. Onder scherpe bewaking werd de gevangene naar den com mandopost cn oen bevelvoeren den kolonel gebracht. Deze keek den gevangene a sprong in de houding en bracht den militairen groet. De ge vangen e bleek Z.K.H. Prins Bernhard te zijn, die alleen op verkenning uitgegaan was. Toen Lt. Viau zijn verontschul digingen aan wilde bieden, complimenteerde de Prins hem voor zijn volkomen correct en militair juist optreden. GEHEIMZINNIGE DUITSCHE DUIKBOOT. Op 10 km. van de Argen- tijnsche haven Mar del Plata heeft een patrouillevaartuig een Duitsche duikboot, de U 977, ontmoet. Het patrouille vaartuig nam 5 officieren en 34 manschappen der nazi-be manning aan boord. Dit ver schijnen van een Duitsche duikboot, 15 weken na de ca pitulatie van Duitschland, is evenzeer een mysterie, als de aankomst in een Argentijnsche haven, ruim een maand gele den van een anderen Duitschen onderzeeër. Men onderzoekt thans of clandestien passagiers zijn ont scheept, waar de brandstof voor de langdurige vaart van daan is gekomen en waarom geen gevolg is gegeven aan het bevel van Doenitz, zich naar de naastbijzijnde geal lieerde haven te begeven. .Verliezen, der Japansche marine. De Amerikaansche marine heeft tot dusverre in totaal 300 Japansche oorlogsschepen tot zinken gebracht, waaronder 18 slagschepen, 15 vliegdeksche pen, 56 kruisers, 138 torpedoja gers, terwijl voorts nog duizen den andere schepen tot zinken werden gebracht. Er bestaat weer een treinverbinding tusschen Am sterdam en Leeuwarden. Twee maal daags rijdt er een trein naar Enkhuizen, vanwaar men via het pontveer Enkhuizen Stavoren, aansluiting heeft met Leeuwarden. Van daar uit kan men per trein geheel Friesland en Groningen he reiken. NIEUWE BONNEN geldig tot 25 Augustus. Aardappelen: A35, B35, C35, M35 per bon 1V& kg. D35, E35 per bon 1 kg. Vleesch zonder been: A35A, B35A, C35A, D35A, E35A, M35A. A35B, B35B, C35B, D35B Vleesch, per bon 100 gram. E35B Vleesch wordt niet aangewezen. Geldig tot 1 Sept. Koffie: A88, B88, C88 Res. per bon 100 gram. Zout: 225 Alg. 100 gram. Suiker: A92, B92, C92 Res. per bon 400 gram; D92, E92 per bon 500 gram. Jam: 226 Alg. 250 gram. Peulvruchten: A86, B86, C86 Res. per bon 250 gram. Kaas: 227 Alg. 100 gram. Vermicelli of puddingpoeder: 228 Alg. 50 gr. Het publiek dient er rekening mee te houden dat in den loop van de volgende week pudding geleverd kan worden op Vermicelli bon 228 Alg. Vervangingsmiddelen: 234 Alg. 1 rantsoen. Pruimen of rozynen: 235 Alg. voorinle veringsbon. Inleve ren vóór 25 Aug. '45. De bon 204 Alg. waarop nog niet is afgeleverd dient even eens voor dezen datum bij de winkeliers te worden in geleverd. Eng. bloem: 229 Alg. 70 gr.; 230 Alg. 140 gr. Eng. Huishoudzeep: D86 Res. ca. 112 gr. E86 Res. ca. 225 gr. RÜst: E85 Res. 250 gr. Gortmout of havermout öf gerstegries 231 Alg. 250 gr. Kindermeel: D89 Res. 250 gr. Indien geen kindermeel voorradig is, kan hierop rijstebloem worden geleverd. Rijstebloem: E89 Res. 250 gr. Eipoeder: 232 Alg. 140 gr. Thee: A90, B90, C90 Res. 25 gr. per bon. In Zeeuwscli Vlaanderen kan op bon 229 Alg. ook 55 gr. wafels of 100 gr. gebak wor. den gekocht. PROVINCIENIEUWS Burgerlijke Stand De Japansche afgevaardig den die in het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur de capitulatievoorwaarden in ontvangst zullen moeten ne men, zijn Zaterdag uit Japan per vliegtuig naar een eilandje nabij Okinawa vertrokken. Vandaar zijn ze Zondag met een Amerïkaansch vliegtuig naar Manilla gebracht en al- daar aangekomen. De Japan sche delegatie bestond uit 16 personen. De besprekingen zouden heden beginnen. Ondanks het aanvaarden van het capitulatie aanbod van Japan door de geallieerden is de strijd op alle fronten nog niet gestaakt. De keizer heeft nu drie capitulatie-delegaties, bestaande uit leden van de keizerlijke familie per vlieg tuig uit Tokio naar China, Mandsjoerije en het „Zuiden" gezonden om een beroep te doen op de Japansche soldaten om de wapenen neer te leg gen. In China heeft generaal Okamoera de Japansche troe pen bevel gegeven het vuren te staken. De Japanneezen in Weewak op Nieuw Guinea hebben den strijd «gestaakt. Australische officieren heb ben een ontmoeting gehad met Japansche marine-officieren op de eilanden Moesjoe en Kairoeroe bij Weewak om de voorwaarden der overgave te bespreken. De Japanneezen verklaarden echter dat zg niets konden ondernemen zon der bevel van luit. gen. Asasji, den commandant van het Jap^ 18de leger, die in zijn gebied den tegenstand voortgezet heeft. Op Bougainville heeft de Japansche commandant bevel ;egeven de gevechten te sta ren. In Mandsjoerije hebben de Japanneezen vólgens een Sov jet-communiqué aan de meeste fronten den tegenstand opge heven. Sovjet parachutisten hebben Charbin, Moekden en andere steden bezet. Een per soonlijk gezant van den keizer is op weg naar Birma voor het overhandigen van de be- velen inzake de óvergave. Uit Morotai wordt gemeld dat hoewel thans officieel al le nieuws geblokkeerd is, er hoe langer hoe meer aanwij zingen zijn, dat de Japan ners op de verschillende Ned. Indische eilanden geen instructies ontvangen heb. ben tot overgave of indien dit wel hét geval is, niet be reid zgn de keizerlijke be velen op te volgen. Het is nog onbekend wie aanvoerder der troepen zal zijn welke op Java zullen lan den. Japansche troepen ver zetten zich tegen de Ameri kanen die Zaterdag op een eiland in de Koerillen zijn ge land. Amerikaansche vliegtui- geit beschoten. Tot drie maal toe zijn Amerikaansche B-32 bommen werpers, tijdens verkennings vluchten boven Japan, door Japansche jagers aangevallen. De eerste maal werden vier bommenwerpers boven Tokio aangevallen. Eén bommenwer per werd zwaar beschadigd en twee Japansche jagers neergeschoten. De tweede maal werden twee Amerikaan sche jagers vernietigd. Een fotograaf aan boord van een Amerikaansch toestel werd ge dood en twee andere inzit tenden gewond. NEDERLAND EN DE OVERGAVE VAN JAPAN. De regeeringsvoorlichtings- dienst te Londen deelt mede, dat terstond na het bekend worden van het bericht dei- capitulatie van Japan door de Nederlandsche regeering de noodige stappen zijn gedaan bij de regeeringen van de lan den welker strijdkrachten in de onmiddellijke omgeving van Nederlandsch-Indië aanwezig zijn, teneinde er voor zooveel noodig aan te herinneren, dat Nederland naar behooren dient te worden gekend in alles wat de overgave van Japan betreft. Nederlandsche geïnterneerden te Sjanghai vrijgelaten. In het gebied van Sjanghai (China) zijn Britsche, Amert- kaansche en Nederlandsche gëïnterneerden dcor de Japan neezen vx-ijgelaten. Bijzonder heden omtrent den persoonlij ken welstand van de geïnter neerden zijn nog niet bekend. GOES. Overleden: Neeltje Catha- rina Maartense, 75 j., wed; van Nicolaas Frank. Ondertrouwd: Marinus Ver burg, 29 j., te 's-Gravenhage en Wilhelmina Tona Meulen- berg, 29 j.; Jacobus van der Woude, 38 j. en Henriëtte Barbera Kielstra, 28 j.; Frans Roose, 25 j. en Paulina Mar- tina Florein, 26 j., te Wol- faartsdijk; Johannes Adrianus van Dorsser, 61 j. en Maatje Adriana de Munck, 46 j.; Hen- drikus Hijman, 47 j., te Utrecht en Tanneke Neeltje Wgna, 44 j.; Dirk Kuiper, 34 j. en Maria Johanna Wolzak, 25 j. Geboren: Jacobus Dammes, z.v. Adrianus Arie van Vliet en Willemina Jacoba IJzer man, te Kloetinge; Jaeomina Catolina, d. v. Coenraad Boone en Neeltje Krijnsen. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Drietal te 's-Gravenhage (vac. stadsker- kewerk) dr. A. v. d. Hoeven te Warnsveld, P. Lugtigheid te Deventer en M. A. Krop te Geldermalsen. Geref. kerken Aangenomen naar Zwolle (vac. D. Vreug- denhil) G. Lugtigheid te Zeist, Officieeie publicaties DISTRIBUTIEDIENST 's HEER ARENDSKERKE. De rantsoenbonnen petro leum voor evacuee's voor de maand Augustus zullen op de navolgende data en plaatsen worden uitgereikt: Baarland 21 Aug. 911 uur; Borssele 22 Aug. 1415.30 uur: Drie wegen 22 Aug. 10.3012 uur; Ellewoutsdijk 20 Aug. 10.30 11.30 uur; 's-Gravenpolder 22 Aug. 1113 uur; 's Heer Abtskerke 23 Aug. 14.3016 uur; 's Heerenhoek 21 Aug. 13.3015.30 uur; Heinkens- zand 23 Aug. 912 uur; Hoe- dekenskerke 25 Aug. 911 uur; Kapelle 21 Aug. 912 uur; Kattendijke 24 Aug. 15 16 uur; Kloetinge 23 Aug. 14 -16.30 uur; Kwadendamme 24 Aug. 14.3016 uur; Nisse 22 Aug. 14.3016 uur; Oude- lande 24 Aug. 910.30 uur; Ovezande 23 Aug. 912.30 uur; Schore 22 Aug. 1415.30 uur; Wemeldinge 24 Aug. 9.30 12.30 uur; Wolfaartsdijk 24 Aug. 9.30—12.30 en 13.30—16 uur; Wilhelminadorp 25 Aug. 1112 uur; 's H. Arendsker- ke A t.m. L 22 Aug 912 uur; M t.m. Z 23 Aug. 912 uur; Lewedorp 23 Aug. 13.30 -16 uur; Nieuwdorp 22 Aug. .45—12 en 13.30—16 uur. De stamkaart van het ge zinshoofd moet worden over gelegd. Uitgereikt worden: voor 1 personen 8 rantsoenbonnen petroleum; voor 56 personen 12 rantsoenb. petr.; voor 7 en meer 16 rants.b. petr. Bonnen voor vaste brandstof zullen niet meer worden ver strekt. Het bestuur der Oranje- Vereeniging te Goes deelt mede, dat de plannen voorde feestviering in Goes op 31 Aug. a.s. thans in een verge vorderd stadium van voorbe reiding zijn. Op den vooravond zal in de Groote Kerk een herdenkings dienst worden gehouden, waar Dr. Dankbaar het woord hoopt te voeren. Er zal samenzang zijn, terwijl ook een solist zich zal doen hooren. Op den jaardag onzer vor stin wordt begonnen met ko- raalmuziek van den toren. In den loop van den morgen zullen de schoolkinderen vaderland- sc'ne liederen ten gehoore brengen, de jongens zullen een kleppermarsch uitvoeren, terwijl de meisjes een linten- spel zullen doen zien. Daarna zal er een muzikale rond wandeling zijn, waarbij her- denkingsborden zullen worden herplaatst op twee plaatsen in de stad. Des middags zal met mede werking van de landelijke ruiters van de Groote Markt worden afgemarcheerd naar het sportterrein waar allerlei wedstrijden gehouden zullen worden. Des avonds zullen er op de Markt Gymnastiekde- monstraties gegeven worden terwijl de muziek zich zal doen hooren. De dag wordt be sloten met een muzikale rond gang en groote taptoe door de populaire „pijpers Op 1 Sept. wil men de feest- vreugde doen voortduren door een optocht te houden. Echter moet de deelnamé hiervoor nog grooter worden. Indien de op. tocht wordt gehouden, wordt die - dag besloten met des avonds een groot feestconcert. Zaterdagmiddag had in het aardappelgebouw van denWil- helminapolder te Wilhelmina dorp de algemeene vergade ring plaats van de afd. Zee land van de Ned. Pomologische vereeniging, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Q. C. Lenshoek. In het jaarverslag herdacht de secretaris I. Ph. v. d. Plas- sche enkele slachtoffers onder de leden. Er is betrekkelijk weinig schade aan de vrucht- boomen geleden. De fruitteelt maakte goede jaren, het is niet juist, dat de prijzen te hoog zijn. Het laatste jaar was het een slechte tijd, veel bleef on verkocht. Er werden 23 cur sussen gehouden; 226 bijenkor ven zgn geplaatst. Tot bestuurslid werd herko zen le heer J. Q. C. Lenshoek. Vervolgens had een alge meene vergadering plaats van Zeeland's Proeftuin, zulks on der voorzitterschap van den heer A. Minderhoud. Deze wees er op, dat de tuin zelf niet veel geleden heeft van de oorlogshandelingen, doch wel het laboratorium. De heeren P. J. J, Delcker, A. van der Have, J. Q. C. Lenshoek en A. Minderhoud werden als bestuursleden her kozen. Hierna had het officieeie af scheid plaats van den heer A. Provoost, die van 15 Mei 1918 tot 1 October 1944 chef van proeftuin en onderwijzer is ge weest. De voorzitter bood den heer Provoost een later aan te schaffen radiotoestel aan. De directeur van den Tuin bouw, Ir. v. d. Plassche, stond uitvoerig stil bij het belang van den tuinbouw en van den Proeftuin in het bijzonder en getuigde ook van zijn groote waardeering voor den heer Provoost, wien hij een boek werk aanbood. Daarna hebben nog ver schillende sprekers getuigd van de groote waardeering die de heer Provoost geniet. Na dit afscheid heeft Ir. de Bakker uiteengezet wat voor nieuws op een daarna te hou den excursie naar den tuin zou zgn te aanschouwen. Zaterdagavond heeft het mu- ziekgezelschap „Euphonia" te Goes óp de Markt een door ve le stadgenooten met groote be langstelling en waardeering bijgewoond concert gegeven. In de L. v. d. Spiegelstraat te Goes is de 85-jarige M. R, door een jeep aangereden. Hij kwam te vallen en werd mét verwondingen aan het hoofd naar zgn woning overgebracht. Bij den boekhandel W. van Klaveren te Goes is versche nen een verhandeling van den heer A. D. F. van der Wart over „De groote of Maria Mag- dalena kerk te Goes en haar restauratie". Zeer uitvoerig behandelt de schrijver hoe reeds in 1898 de toenmalige rijksarchitect in Zeeland, de heer J. A. Frederiks, wees op de groote noodzakelijkheid van restauratie, om daarna in den breede na te gaan hoe men ten slotte met hulp van rijk, xrovincie, burgerlijke gemeen te, kerkelijke instanties en particulieren tot een groote restauratie kon overgaan, waarna in 1930 het gebouw weer voor de eei-ediensten be schikbaar kon worden ge steld. Nog wachten consistorie, librije eri enkele andere objec ten op herstelling. Het goed verzorgd boekwerkje is met een vijftal photo's verlucht. Onder auspiciën van het Dep. van Luchtvaart en Oor log zal op 31 Augustus a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam een groote herdenking plaats vinden onder den naam ..Nederland herdenkt 1940— 1945". Uit de verschillende provincies zullen figuren in volksdrachten naar voren ko men. Uit Zeeland zullen o.a. ongeveer 12 personen in dracht aan het symbolisch spel deel kunnen nemen. Op den boomdijk te Krabbeu- dijke is een personenauto, be stuurd door den heer H. uit Wemeldinge, vermoedelijk door een verkeerde manoeuvre, van den dijk gereden en in de sloot terecht gekomen. De vier in zittenden zijn allen in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Dezer dagen kwam de tij delijke raad van Kapelle on der voorzitterschap van den wnd. burgemeester. Jn. Bal kenende bijeen. De voorz. bracht de oud-raadsleden dank. Een van hen. de heer B. de Jonge, is overleden, terwyl de heer M. Veerhoek naar Duitschland is vervoerd. In de oorlogsjaren verloren 22 bur gers het leven, terwijl velen verminkt werden. De heeren C. A. Blok en Jacs. de Jonge werden tot wethouders benoemd. De heer Q. van de Vrie dankte als oudste raadslid den heer Balkenende voor zgn vele werk tijdens de bezetting. Door zijn beleidvol optreden werd de gemeente voor een N.S.B.-burgemeester bewaard. Medegedeeld werd dat dr. I. J. Risseeuw bedankte als raadslid. In de vacature van den heer J. P. Herselman, die be dankte, werd de heer S. P. Groenleer benoemd. Voor dr. Risseeuw wordt nog een nieuw lid gekozen. Tot wethouders werden gekozen de heeren Jn. Balkenende, thans wnd. bur gemeester en de heer C. A. Blok en als tijdelijk wethouder de heer Jacs. de Jonge. Benoemd tot leden van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders On rust c.a., als vertegenwoordi gers van den calamiteuzen On rustpolder. A. Balkenende en I. J. Karelse, beiden te Wisse- kerke; tot leden van den Dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpol- der als vertegenwoordigers van dien polder J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge en J. M. Kakebee- ke te Goes. De tijdelijke Raad van 's-Gra venpolder koos tot wethou ders de heeren Th. de Klerk en M. Grim. De burgemeester sprak een woord van dank aan den aftredenen wethou der Hoogesteger. Voorts her dacht spr. de 9 slachtoffers, die bij de bevrijding gevallen zijn. De gemeentc-geneesheer A. P. Kole werd herbenoemd voor den tijd van 3 jaar. Be sloten werd sollicitanten op te roepen voor de betrekking van gemeentewerkman en bode. De heer Huizen betreurde het, dat de heer Hoogesteger als wet houder moest aftreden. Doordat een meisje dat een- sportwagentje reed, niet goed uitkeek, reed de geladen vrachtauto van de firma B. te Kruiningen op den hoek van de Snellemarkt met het achter wiel tegen liet wagentje. Het wagentje kantelde waardoor het inzittende 2-jarige jonge tje er uit geworpen werd, doch gelukkig achter het achterwiel van den auto; waardoor het geen letsel opliep. Het wagen tje werd vernield. De tijdelijke gemeenteraad van 's-Heer Arends kerke koos tot wethouders de heeren Jac. Braam en J. C. van 't West- einde en tot tijdelgk wethou der de heer Q. A. v. d. Vrie. De wnd. burgemeester Jac. Braam dankte de wethouders van 't Westeind© en van Liere voor de aangename samenwer king. Te Axel is een hengelwed- strrjd gehouden tusschen de clubs van Axel en Westdorpe. De hiervoor uitgeloofde beker werd door Westdorpe gewon nen. Te Zaaruslag zijn in de èer- ste zitting van den tijdelijken gemeênteraad tot wethouder gekozen de heeren A. Koster en A. J. de Visser. Het bestuur van de muziek- vereeniging „Nut en Genoe gen" te Waterlandkerkje heeft lesloten, ter herdenking van het 40-jarig bestaan, een fes tival te houden op 23 Sept. a.s. Verschillende muziekvereeni- gingen zijn verzocht hun me dewerking te verleenen. GEVALLEN GIJZELAARS HERDACHT. In de bosschen van Goirle heeft verleden week, op de f>lek waar de eerste vijf gij ze- aars van de kampen te St. Michielsgestel, en Haaren 3 jaar geleden werden vermoord, een herdenkingsplechtigheid plaats gehad, bijgewoond dcor vele honderden oud-gijzelaars uit bet geheele land. Op de plaats waar de moord ge schiedde. liggen twee slacht offers begraven. De andere drie slachtoffers zgn in hun woonplaats ter aarde besteld. Mr. F. bai'on van Voorst tot Voorst zeide dat alle gijzelaars die nadien gevallen zijn, hier herdacht werden. De particu lier secretaris van H.M. de Koningin legde een krans na mens H.M. op den eenvoudigen gedenksteen. Daarna heeft prof. ir. W. Schermerhorn een toespraak gehouden. Verschil lende kransen werden gelegd. Koning Leopold zal St. Wolfgang bij Salzburg verlaten en naar Zwitserland gaan (AA) In de Ver. Staten en Canada is nu do rantsoeneering van de benzine opgeheven. In Engeland zullen de rantsoenen eind van deze maand met 25 r,o worden verhoogd. (HN) ZON EN MAAN- Dinsdag komt de zon te 6.33 op en gaat tè 20.52 onder. De maan te resp. 20.15 en 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3