Provinciale Zeeuwsche Courant DIENST AAN DE JEUGD Zaterdag 18 Augustus 1945 Japansche eenheden vechten nog door Japan capituleert. Eindelijk zes jaren van worsteling, van wereldstrijd ten einde. De wereld her ademt. Nederlanders in Oost en West hebben onder onge- hoorden druk moeten stand houden. De Meidagen van 40, de strijd der ondergrondsehen, de zelfopoffering van Door man, de kloeke houding van Tjaarda van Starkenborgh, van van Mook en zoovele an deren, de strijd der guerilla's op Timor, onze mannen op Nieuw Guinea en op Tarakan. Nederlandsche vliegers en on derzeeërs, tezamen geleden ellende, tezamen geofferde levens, dat alles heeft den band tusschen de rijksdeelen hechter dan ooit gesmeed. En nu, onze Broeders in Indië bevrijd. Bloed en tranen heeft het gekost- Die velen, die in den strijd tegen een meedoogenloozen vijand ondergingen, zij stier ven, opdat wij, opdat Neder land zou leven. Bruinen en Blanken, Blanken en Bruinen zij hebben zich voor het Va derland verdienstelijk gemaakt ..bene meriti de patriasunt". Maar een plicht, een duren plicht hebben zij ons opge legd te zorgen, dat hun offers niet tevergeefsch zijn geweest. ERNSTIG ONGELUK BIJ VUURWERK. Donderdag werd te Rotter dam ter gelegenheid van den Nationalen feestdag en den eersten dag van de Vlootweek een groot vuurwerk op de Nieuwe Maas gehouden. De Maasoevers en de daar lig gende schepen waren vol men- schen. Bij de Parkkade was het zoo druk dat men over de hoofden van de menschen kon loopen. Kort na het begin viel een vuurpyl brandend neer op een Engelsch oorlogsschip, onge lukkigerwijs in een kist met munitie die tot ontploffing kwam. De menschen op den wal werden tegen elkaar ge slingerd en er ontstond een groote paniek. Tot dusver zijn 5 dooden en ruim 100 ernstig gewonden geteld. Gevreesd wordt dat het aantal dooden nog zal toenemen. Ook op het Engelsche oorlogsschip zgn er enkele dooden en gewonden. Het juiste aantal is nog niet bekend gemaakt. (HN) Amerikaansche vliegtuigproductie. Gedurende den oorlog heeft de Amerikaansche vliegtuig industrie 298.792 militaire vliegtuigen gebouwd. (AA) Beschrijving van en voor lichting omtrent de jeugd beweging en al haar -vertak kingen is noodig. En de krant zou onvolle dig zijn, wanneer er niet iets in stond over een heel belang, rijk onderdeel van het jeugd werk, dat deze week 25 jaar bestond. Ik bedoel de Jeugd dienst. Het is Dr. H. Th. Oberman, destijds predikant bij de En gelsche Gemeente in Middel burg en Vlissingen, geweest, die in 1920 eerst in de Oos- terkerk, later in de groote Zuiderkerk in het hartje van Rotterdam verzamelen blies. Hij wou de havenjeugd tot 30 jaar in de Maasstad met haar kale, stalen kranen tot Chris tus brengen. Hij wist, hoe de strijd om hooger leven rond het 20e levensjaar verscherpte vormen aanneemt en dat de oude, rustige bedding der kerk de bruisende jeugd onmogelijk kon opvangen. En daarom be gon hij met den Jeugddienst. De Jeugddienst was een nieuwe aanpak. De Jeugd dienst beteekende een Réveil. En ging er in. In dezen kerk dienst moest alles, wat den gang van Christus' woord tot het hart der jongeren kon stuiten, verdwijnen. De jonge gemeente kreeg een werkzaam aandeel in den eeredienst. De dienaar sprak. De kerk jeugd antwoordde. Het jeugdkoor zong. De jeugd zelf beleefde na zeer korten tijd de groote vreugde van het rhythmisch kerkgezang. De jeugdpreek begon zich te kenmerken door grootere bevattelijkheid er aanschouwelijkheid, kortere af meting en ernstiger aandacht voor de practijk van het leven en vooral voor de speciale problemen der zoekende en af dwalende jongeren. Dat wil niet zeggen, dat deze Evange lieverkondiging de scherpe lij nen uitwischte. Integendeel. Het zou voor de jeugd een ramp zijn, als de Bijbel voor haar pasklaar gemaakt zou moeten worden. Dit deel der gemeente hoorde evengoed als de volwassenen de klare bood schap van Jezus Christus en zijn strijd om gerechtigheid. En vooral hebben wrj, jonge ren, in den Jeugddienst ge leerd, dat wy in de kerk geen schoolklas zijn en geen zwij. gend, geslagen leger, maar dat wij 's Zondags opgaan tot Gods altaren -om Hem te ont moeten en te aanbidden. Ik durf de stelling aan, dat de jeugddienst één van de voorteekenen was van het ingrijpend vernieuwingsproces, dat zich in de oorlogsjaren in de kerk bezig was te vol trekken en waarbij de kerk tegen het geheele volk zal gaan getuigen van Hem, Wiens naam behoud beteekent. Of om het te zeggen met een kanselboodschap van dit jaar: Als Kerk van Jezus Chris tus krijgen wg samen met ons volk een kans tot nieuwe hoorzaamheid, een kans, om een samenleving te helpen op bouwen, waarin gevraagd wordt naar wat God te zeg gen heeft tot menschen en volken. De jongeren, voor wie en over wie ik deze regels schrijf, zijn over het geheele volk verspreid. Zij vormen geen ho mogene groep, maar zijn ver schillend naar ontwikkeling, maatschappelijk milieu, karak ter en aanleg. Verschillend zijn ook de geestelijke behoef ten, die zij kennen. Maar het doel van eiken dienst aan de jeugd is steeds: zelfwerkzaam heid en zelfstandigheid, en beide in gehoorzaamheid aan den Heer, Wien zij toebehoort. De Jeugddienst is de open toegangspoort der kerk tot het ruime strijdperk van het volle leven, een poort, waar wij 's Zondags knielend door gaan om in de week in de maatschappij als menschen Gods trouw, opgewekt en met opgeheven hoofd te leven. W. H. B. PLANNEN VOOR HERZIENING VAN BELASTINGSTELSEL. Het dept. van financiën deelt mede: Op het ministerie van financiën wordt met groo- ten spoed gewerkt aan een regeling van de oorlogsschade en aan de stichting van een nationale herstelfinancierings maatschappij. Tevens zijn in een verge vorderd stadium van voorbe reiding de verdere geldzuive- ring en de registratie van ef fecten en andere vermogens- bestanddeelen. Op het terrein van de be lastingen kan een navorde- ringsbesluit worden tegemoet gezien. Wat in de afgeloopen jaren op het gebied van de belastingen door oorzaken van allerlei aard te weinig is ge heven, zal worden nagevorderd. Verder wordt er een urgen tieprogram uitgewerkt voor een herzien belastingstelsel, dat de lasten welke op de on dernemingen drukken ver licht, waarvoor uiteraard op andere punten compensatie zal moeten worden gevonden. Ook kan een vermogensaan- wasbelasting worden verwacht. EEN OPROEP VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft zich als voorzitster van het Ned. Roode Kruis met een oproep tot het Nederlandsche volk gewend. Hierin deelt H.K.H. mede dat vertegenwoordigers van het internationale Roode Kruis zoo spoedig mogelijk naar Indië zullen vertrekken om vervolgens rapport uit te brengen wat daar noodig is. Er zullen een aantal medische teams en een 20-tal specialis ten worden uitgezonden. Voorts verklaarde H.K.H. dat alles zal worden gedaan om het contact tusschen de be volking van Nederland en Indië te herstellen opdat zoo spoedig mogelijk een einde komt aan de onzekerheid over het lot van familie enz. Eleetrische treinen. Tusschen Haarlem en Am sterdam rijden weer eleetri sche treinen, al zijn het dan 2 eleetrische treinstellen van een oud type. Ook is er weer 2 maal per dag verbinding tusschen Amsterdam en Leeu warden, via Enkhuizen. .(HN) Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. j>. adv 2 Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 110 Hoofdred. E medew. van Uitgever F. Druk fa. F. P. Zandijk (met reil. dr. W. H. Beekenkamp) B. den Boer. Middelburg. d. Velde Jr., Vlissingen KORTE PREDIKATIE HALT Heeft zoo'n kort preekje in een krant eigenlijk wel zin Ik stel deze vraag in vollen ernst. Ik stel haar als open vraag. Bij alles wat wij doen moeten wij ons nl. telkens weer rekenschap geven van den achtergond en van het doel voai onze daden. En dat geldt van elke werkzaamheid overdagmaar in bizonderen zin van het nadenken over een korte prediking. Wat is de zin daarvan Ik zou willen antwoorden dit stukje is bedoeld als rust punt, als halte, als korte pauze in den sloomen, sleepen den sleurgang van het men- schelijk leven. Er zit een gevaar i» de on onderbroken dagindeéling van slapen, werken, eten, drinken werken, ontspanning en weer slapen. Ieder mensch heeft het persé noodig, dat een tot in het diepst van ons inner lijk doordringende stem zich op een vast oogenblik van den dag tot ons kan richten. Die- stem roept ons een Halt toe. Dat is het halt der be- ■in/ning, het halt van het „Be zint eer u begint7naar ook het halt van den terugblik der verantwoording. Een radicaal „Halthoor de Paulus zich toeroepen op reis tiaar Damascus. Paulus was fel anti, als men sprak over de jonge Kerk van Chris tus in Dam-ascus. Hij schiep be hagen in een razzia op groo te schaal onder de mannen en vrouwen, die zich hadden laten doopen en dus Christen waren geworden. Tot een moord op één van hen liet hij zich gerust overhalen. En onverwacht op die dienstreis moet hij halt houden. Plotseling omstraalde hem een licht uit den hemel en ter aarde gevallen hoorde hij een stem tot zich zeggen Saul, Saul, waarom vervolgt gij mij Halt God roept het ieder van ons toe Zijn machtig, indrukwek kend roepen is zijn liefde. Laten wij vooral niet door hollen, maar stilstaan. Stilstaanstil zijn en luiste ren Hg spreekt B. OORLOGSSCHADE AAN HUIZEN. Het departement van open bare werken deelt mede: daar het gebrek aan woon ruimte ontstellend groot is, moeten alle middelen te baat worden genomen, om daarin zoo spoedig mogelijk verbete ring te brengen. Vele huizen zijn beschadigd en kunnen met behulp van betrekkelijk eenvoudige middelen bij ge bruik van een minimum aan materiaal worden hersteld of voorloopig worden hersteld. Het spreekt vanzelf, dat alles moet worden gedaan, om deze panden weer bewoonbaar te maken. De overheid heeft daarom een financieele en technische regeling ontworpen, waarbij het mogelijk is, de door oorlogsschade getroffen woningen te herstellen, terwijl gemaakte kosten voor 75 dadelijk worden vergoed. Zij die de resteerende 25 moei lijk uit eigen middelen kunnen financieren, kunnen zelfs on middellijk de volle 100 ver goed krijgen. Huiseigenaren, die nalatig zijn in het aanbrengen van de noodige herstellingen in de door oorlogsgeweld getroffen huizen, kunnen hiertoe wor den gedwongen. Huurders van huizen en andere belangheb benden kunnen verzoeken, de reparaties desnoods tegen den wil van dte huiseigenaren te doen aanbrengen. Goede vangst in Bussum. In Bussum is gearresteerd een zekere Langeveld uit Bel gië, die daar groote zaken heeft gedreven met de Duit- sche weermacht, lid was van organisatie Todt, veel bezoek ontving van vooraanstaande N.S.B.'ers en Duitsche officie ren. Naar schatting heeft de man 25.000.000 verdiend waarvan hg 10.000.000 heeft verbruikt en de rest belegd in effecten. Bij huiszoeking in Bussum vond men een groot aantal effecten, staatsleenin- gen en industrieele beleggin gen. Bovendien had hij ver schillende huizen in het Gooi gekocht. (AA) Vrijdag is de Springbok- groep van de Prinses Irene Brigade te Rotterdam scheep gegaan om via Engeland naar Zuid-Afrika terug te keeren. Staking in haven van Rotterdam. Hoewel aanvankelijk alle arbeiders in de Rotterdamsche havep Dinsdagmorgen weer rustig aan het werk waren gegaan, zijn er in den loop van den dag toch weer moei lijkheden gerezen. Op een der schepen hadden de werklieden buiten medewe ten van de directie van Thom son's havenbedrijf, de ploeg- sterkte eigenmachtig gewij zigd. Toen een van de contro leurs den gebruikelijken toe. stand wilde herstellen kwam het tot een conflict, dat zich spoedig uitbreidde. Woensdag sloten de andere havenarbei ders zich bij de stakers aan, Het voornaamste geschil punt is, dat de arbeiders wei geren door te werken tot half zes 's avonds. Op het oogenblik liggen nu 31 schepen op lossing te wach ten, waaronder een Vrijdag morgen gearriveerd Deensch schip met 80.000 kg. boter, eieren en spek voor de bur gerbevolking. Vier Liberty-schepen met elk 8 mil li oen kg. graan en bloem aan boord, heb ben de Rotterdamsche haven weer verlaten en zgn naar Antwerpen ge stoomd, zoodat dit voedsel waarschijnlijk voor land verloren gaat. PREDIKBEURTEN Ned. Here, kerk: Arnemui- den: 10 en 2 dhr. v. d. Kraats; Kleverskerke: 2.30 ds. Bran denburg; Vrouwenpolder: 10 ds. Roscam Abbing; Bigge- kerke: 2 dr. Beekenkamp; Meliskerke: (Herv. en Geref.) 2.30 ds: Oosthoek; Valkenisse: 10 dr. Beekenkamp; Zoute- lande: 9.30 en 7 ds. Oosthoek; Domburg: 10 en 1.30 ds. Ni- colaï; Oostkapelle: 10 theol. stud. A. Don, 7 ds. Don; (Duin- beèk 2 stud. Don); Nieuwland: 10 en 3 ds. Gijmink. Evang. Luth. kerk: Middel burg: av. 7.308.30 ds. Nolte (Dankd. v. d. vrede); Vlissin gen: 10 ds. Nolte (Dankd. vrede, gem. dienst). Geref. kerk. Vlissingen: 9 en 2.30 ds. Booy van Hein- kenszand; Arnemuiden 10 er 2.30 ds. Scholing. Chr. Geref. kerk. Middel burg: 10 en 3 prof. Wisse; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Geels. Vrijgem. Geref. kerk. Middel burg: (Doopsgez, kerk) 2.30 en 6.30 theol. student van Riet.. Geref. kerlc (H.V.). Middel- bui'g: 10 ds. Hasper. Geref. gem. Middelburg: 9.30, 2 en 6 student van de Ketterij; Arnemuiden: Za. 7.30 (Vereen, gebouw) student van de Ket terij. Leger des Hells. Middelburg: 10 en 7.30 Br. Regaek, van Goes 4 ji.m. openl. samenk. Dam; Vlissingen: 9.30 en 7 samenk. leider C. G. Gerstel. Herst. Apost. geni. Vlissin gen: 10 en 4.30 ds. de Vries. GEREEDSCHAPSACTIE VOLKSHERSTEL H.A.R.K. Iedere Nederlander weet nu langzamerhand wel, dat er in de door den oorlog geteisterde gebieden een toestand heerscht van ellende en verdriet, van nood en armoede, dat in deze streken de bevolking op de meest primitieve wijze gehuis vest is en dat veelal de nood zakelijkste middelen ontbre ken hierin verbetering te brengen. Ondanks dat is en wordt er met de schaarsche middelen die beschikbaar zijn, gedaan wat mogelijk is om den toestand een beetje dra gelijk te maken. Maar die gebieden in ons land, die niet of zeer weinig geleden hebben zullen helpen. In de komende weken wordt er in alle steden en streken, die hiertoe gere kend kunnen worden een grootscheepsche gereed schapsactie georganiseerd door Volksherstel-H.A.R.K. Een ieder die zijn hamer of zaag, beitel of schroevendraaier of zijn verfkwast maar eenigs- zins missen kan, zal deze ge reedschappen afstaan en zij zullen den getroffenen ter hand worden gesteld, opdat deze hun schamele woonruimte ten minste zoo kunnen herstellen dat zij voor den komenden herfst en winter bewoonbaar zullen zijn. Nederland vergeet zijn oorlogsslachtoffers niet. Het zal zagen en hamers, spijkers en schroeven, beitels en nijptangen, kwasten en vij len bijeenbrengen teneinde de getroffenen in staat te stellen zich een dak boven het hoofd te verschaffen, waar regen noch sneeuw doorheen kunnen dringen. En zoo spoedig mo gelijk. (AA) Stemrecht voor Belgische vrouwen voorgesteld. Bij de Belgische Kamer is een wetsvoorstel ingediend waarbij aan de vrouwen het stemrecht voor de wetgevende Kamers wordt toegekend. Het stemrecht zou toegekend worden aan al de Belgische vrouwen van 21 jaar. NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 25 Augustus. Brood: A35A. B35A, C35A. D35A, M35A. D35B p. b. 400 gr.; A35B, B35B, C35B p. b. 600 gr.; E35A. E35B p. b. 200 gr. D35, E35 Be schuit p. b. 100 gr. Beschuit: D35A, D35B, E35A, E35B Beschuit p. b. 70 gr. Melk: A35, B35 Taptemelk 1 y2 1. p. b.; C35 Melk 1% 1. p. b.; D35, E 35 Melk p. b. 2 1. Boter: D35A Boter 125 gr. E34 Boter 250 gr. Margarine: A35A, B35A, C35A Boter p. b. 250 gr. M35A Boter 125 gr. 125 gr. Mar garine is gelijk aan 100 gram vet. Chocolade: 04 en 20 Versnape ringen 1 tablet. Rijstpudding: D90 Reserve voorinleveringsbon. Inleveren bij den winkelier vóór Woensdag 22 Aug. De detail listen moeten deze bonnen vóór 23 Aug- bij den gros sier inleveren, terwijl de grossier deze bonnen bg den distributiedienst moet inleveren tegen ontvangst bewijs. Rookartikelen: 11 Tabak 1 rts. naar keuze. Batte ryen voorloopig vrijgegeven. Het rijksbureau voor de metalenverwerkende indus- trieën heeft de fabricatie en den verkoop van droge batte rijen voor hand- en zaklan taarns, evenals voor hoortoe- stellen voor slechthoorenden en voor medische apparaten vrij gegeven. Men zal deze artike len dus weer op beperkte schaal bij de normale leveran ciers kunnen betrekken. KERKNIEUWS Ned. Hen*, kerk. Toezegging van beroep werd gedaan aan candidaat W. L. Heijmans te Breda naar de Ned. Herv. ge meente te Oudelande. Chr. Ger. kerk, Beroepen te Vlissingen ds. R. Slofstra te Noordeloos. De capitulatie van Japan een feit. De keizer heeft Donderdagmorgen aan alle strijdkrachten bevél gegeven den strijd te staken. Evenwel hebben tot nu toe de Japan ners zich nog op geen enkel front overgegeven. Wel werd hier en daar mededeeling ge daan dat zij zich wilten over geven, maar verdere stappen zijn niet gevolgd. De keizer zal thans leden van zijn familie naar de ver schillende fronten zenden ten einde de troepen van een en ander op de hoogte' te brengen. Volgens de Japansche ra dio zou het nog wel 12 dagen kunnen duren voordat de Ja pansche troepen in alle uit hoeken volledig op de hoogte zijn. Volgens een radiografisch bericht uit Tokio zijn Vrijdag drie capitulatie-delegaties per vliegtuig uit Japan vertrok ken naar China, Mandsjoerije en vermoedelijk Manilla. Uit redevoeringen en de Ja pansche pers blijkt, dat de Japanners zich nog niet erg goed met een capitulatie kun nen vereenigen. Zoo wordt o.m, verklaard dat de strijd om de vrijmaking van Azië niet be ëindigd is De rede van den keizer heeft ook groote ont stemming in Australië en ir de geallieerde pers gewekt. Hg deed o.a. uitkomen dat de ne derlaag slechts tijdelijk was. In Australië werd deze rede de eerste bedreiging van den vrede genoemd. De Russische opperbevelheb ber in Mandsjoerije heeft een ultimatum aan het Japansche Kwantoengleger gezonden, waarin geëischt wordt den strijd voor Maandag midder nacht te staken. De Japanners beweren dat de Russen hun offensief blijven voortzetten. Intusschen wordt in Mand- sjoei*ije en op andere fronten nog gevochten. Japansche vliegtuigen deden zelfs aan vallen op de geallieerde vloot. Boven Tokio ontstond een luchtslag waarbij 35 Japansche toestellen vernietigd werden. EEN NIEUW JAPANSCH KABINET. De Japansche regeering So- soeki is afgetreden. De keizer heeft nu zijn oom. den Prins Hikassi Kuni. opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen waarin deze is geslaagd. Ook deze heeft nu niet bepaald een goede reputatie. Hij was nl. de man die in 1942 ver klaarde dat gevangen genomen geallieerde piloten met den dood gestraft moesten worden. Hij was lid van den oppersten oorlogsraad. Verondersteld wordt dat een prins met de kabinetsformatie belast is om dat verwacht wordt dat deze boven de publieke critiek zal kunnen staan, dit in verband met de vernederende besluiten die dit kabinet nog zal moeten nemen. Intusschen is het niet bekend of de keizer toestem ming of opdracht van de ge allieerden tot vorming van een nieuw kabinet heeft gekregen, dan wel of hij hier eigen machtig handelt. DE VOORBEREIDINGEN VOOR EEN INVASIE. Nu de oorlog ten einde is, worden interessante feiten omtrent de voorbereidingen voor een invasie enz. bekend. Zoo verklaarde Lord Mount- batten, bevelhebber in het ge bied van den Indischen Oce aan, dat vorige week de grootste vloot die onder zijn commando staat, uitgevaren was om aanvallen te doen op Japansche vliegvelden en in stallaties op Malaklca, Ned. Indië enz. Bij de ontvangst van de berichten omtrent de capitulatie konden de schepen nog juist achterhaald worden. Andere berichten melden, dat bij de operaties tegen Ja pan van Amerikaansche zijde 8 slagschepen, 15 vliegtuig moederschepen, 19 kruisers en 46 torpedobootjagers werden gebruikt. De Japansche vloot is in de 3 jaar en 9 maanden van dezen oorlog van een der grootste vloten tot een groo te nul geworden. Voor het geval van niet- overgave lagen 133 oorlogs schepen gereed om toe te slaan. Oud-premier Churchill verklaarde in het parlement dat president Truman en hijzelf te Potsdam plannen hadden goedgekeurd tot het doen van een groot aantal landingen op Malakka, Ned. Indië en Japan. Dit zou een ongekende krachtsinspan ning zgn geworden. De atoomsplitsende bom heeft echter een snellen afloop van den oorlog gebracht en heeft wel 1% millioen man gespaard. De bezetting. Aan de bezetting van Ned. Indië zal deelgenomen worden door de R.A.F. Volgens president Truman zal Japan niet in bezettings. zones worden verdeeld. Naar schatting zullen 1 millioen man van de 4 grootste geal lieerden gezamenlgk Japan bezetten onder algeheel bevel van Mac Arthur. Demobilisatie. In de Ver. Staten is men reeds begonnen met de om schakeling van de oorlogs industrie en de demobilisatie. Verwacht wordt dat tijdelijk hierdoor nog een groote werk loosheid zal komen. In 1 jaar zullen 7 millioen man gede mobiliseerd worden. De communisten in China. In China is intusschen eenige wrijving ontstaan tus schen de regeering Tsjang Kai Sjek en de communistische regeering van Yenan. Deze laatste wil tegenwoordig zijn bij de overgave van de Japan ners en zelfstandig deze over gave in ontvangst nemen. Vol gens onofficieele berichten zou het reeds tot botsingen tusschen de Chineezen en de communisten zgn gekomen. Tsjang Kai sjek heeft intus schen de communisten uitge- noodigd een en ander te ko men bespreken. De Quisling-regeering van Nanking heeft besloten maar uiteen te gaan, Siam heeft de oorlogsverklaring tegen de ge allieerden ingetrokken. PROVINCIENIEUWS Spoedig nadat Woensdag morgen bekend was geworden dat de capitulatie van Japan inderdaad een feit was, kwam Vlissingen in een echte feest stemming. De muziekcorpsen maakten des ochtends en des avonds een rondwandeling door de stad en de accordeonver- eeniging ..Crescendo" gaf des middags een concert op de tent. waarvoor veel belang stelling bestond. Donderdag was de eigenlijke feestdag. Deze werd ingezet met koraalmuziek door „St Caecilia". De officieele kerk dienst in de Nieuwe Kerk was druk bezocht. Aanwezig waren o.a. Burg. en Weth., oud-burgemeester van Woelde- ren en de marine-commandant. De dienst werd geopend door ds. G. Smeenk, Geref. pred.. terwgl verder het woord werd gevoerd door ds. J. S. Har tjes, Ned. Herv. pred. en ds. C. F. Nolte, Luth. pred. Beiden legden den nadruk op de groote dankbaarheid jegens God voor de bevrijding en de verplichtingen voor ons gan- sche volk den wederopbouw zoowel hier als in Indië ter hand te nemen, in geestelijk en stoffelijk opzicht. Na den kerkdienst werd voor het stadhuis een stoet gefor meerd, waarin zich opstelden het college van B. en W., bevelvoerende officieren, deta chementen van Ned. Marine, Britsche marine, Ned. land macht en Britsche leger, hoofden van gem. diensten, afgevaardigden Leidsche co mité, Oud-Illegale werkers, leden ouden raaa en afgevaar digden Kon. Mij. „De Schel de" met een versierden vrachtauto, waarop het model van een hier gebouwden Indië- vaarder en tenslotte besturen van buurtvereenigingen met vaandels. De muziekkorpsen openden en sloten den stoet. In optocht ging het naar het Bellamypark, waar een bijeenkomst werd gehouden Na opening door den heer A. Schout, sprak de wnd. burgemeester, de heer L. P van Oorschot, die gewaagde van de groote vreugde welke allen vervult. Op verzoek van spr. werden met enkele oogenblikken stil te de gevallenen in dezen oorlog herdacht. Voorts wees spr. op de schoone taak van opbouw die ons wacht. De Britsche garnizoenscom mandant, majoor A. H. Smith, wees op net gemeenschappelijk ondervonden leed en de geza menlijke zege op den wreeden vijand. Spr. herinnerde met smart en trots aan den zee slag in de Javazee waar een deel der Britsche en der Ne derlandsche vloot gezamenlijk in roem ondergingen. Spr. wees verder op de opofferin gen van Walcheren voor de bevrijding en hoopte dat de gelegde banden tusschen beide landen mogen voortduren. Tenslotte sprak de comman dant der Ned. marine, luit. Friederich, die het belang van den vrede voor Indië uiteenzet te en eindigde met een hoezee uit te brengen op H.M. de Koningin. Vervolgens werd nog een marsch door de stad ge maakt. Het verdere* deel van den dag bleef het gezellig druk in de stad. De concerten van de beide muziekkorpsen zoowel des middags als des avonds, mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Te gen den avond werd de kerk dienst nog herhaald, terwijl de feestdag werd besloten met een muzikale rondwandeling en een vreugdevuur bij het standbeeld van de De Ruyter. Wij hadden een onderhoud met het dagelijksch bestuur van het Leidsche comité, dat de goederen uit Leiden voor Vlissingen bestemd, heeft be geleid, nl. de heeren J. P. v. d. Blom. voorzitter, W. C. H. van Kerkhof, secretaris en J. van Meizen, penningmeester. Uit de mededeelingen bleek, op welke spontane wijze door de burgerij van Leiden geofferd is voor de beproefde Vlissingsche bevolking. Tot heden is hier aangekomen 800 ton goederen, doch nog meer zal volgen tot een hoeveelheid van 1500 ton, w.o. ook een scheepslading uit Leidschedam. Onder de thans aangevoerde goederen bevinden zich o.m. 1369 stoelen, plm. 400 fauteuils en armstoelen, 669 baby hemdjes, 31 teilen, 230 tafels, ruim 100 kachels, 3500 lepels, 3500 vorken, een enorme hoe veelheid aardewerk, beddela- kens, dekens en voorts een groote hoeveelheid textiel. Het spreekt vanzelf, dat met het ordenen van een en ander van het Bureau van Sociale Zaken heel wat gevergd wordt, doch met bekwamen spoed wordt gewerkt om zoo vlug mogelijk tot uitreiking te kun nen overgaan. Namens het Leidsche comité aan het gemeentebestuur te Vlissingen een ets aangebo den voorstellende het Rapen burg te Leiden als dank er herinnering aan de hulpver leening Zuid helpt Noord en Noord helpt Zuid. Nu Vlissingen door de ge meente Leiden geadopteerd is, wilden de Leidsche kinderen bok niet achterblijven en zon den een paar duizend fleschjes limonade naar hun Vlissingsche vriendjes en vriendinnetjes- Donderdagmiddag mochten de kinderen van 5—12 jaar deze tractatie komen halen in de U.L.O.-school, Vanzelfsprekend lieten zij zich dit geen twee maal zeggen, zoodat er een flink aantal kinderen opkwam, die allen ordelijk, om beurt, zich te goed konden doen aan het heerlijke vocht van voor- oorlogsche kwaliteit. Het Vlissingsche mannenkoor D.O.U. is in cle oorlogsjaren ook „ondergedoken" geweest. Immers D.O.U. wenschte zich niet bij de Kultuurkamer aan te sluiten, zoodat het wel ge dwongen was naar buiten geen activiteit te tonen. Nu worden 'weer pogingen aangewend het mannenkoor nieuw leven in te blazen. Maandag zal een ver gadering worden gehouden om tot heroprichting te komen. „St Caecilia" zal Zaterdag avond van 8 tot 9 uur te Vlissingen een concert geven. De wnd. Commissaris van politie te Vlissingen verzoekt te worden bekend gemaakt met den naam en woonplaats van den persoon, die Woens dagmorgen j.l. te ongeveer 8.45 uur de Aagje Dekenstraat ondoordacht overstak, waar door aanrijding plaats vond tusschen een motorrijder en den bestuurder van een rij wiel. Feestelijkheden te Middelburg. Bg het bekend worden van de capitulatie van Japan organic seerde de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Mid delburg in den middag een op tocht, waaraan o.m. werd deel genomen door de Signaalafdee- ling van „Achilles", 't Middel- burgsch Muziekkorps, het Pij- perkorps ..Juliana", en de ge combineerde muziekvereenigin- gen „Crescendo". „Excelsior" en .Oefening na den Arbeid". Be halve verscheidene gymnastiek- en geüniformeerde jeugdver- eenigingen had zich bij deu stoet ook een afdeeling militai ren aangesloten. 's Avonds hield de muziek- vereeniging „Crescendo" een muzikale wandeling. In de geheel met belangstel lenden gevulde Oostkerk vond een lithurgische dankdienst plaats, onder leiding van den heer A. Petermeyer. Voorgan ger was dr. W. H. Beeken kamp. Medewerking verleen den mevr. S. LoeffKunst, zang en de heer Th. Ferwerda, orgel. Op den ochtend van den Na tionalen feestdag, bliezen 3 muziekkorpsen op hun muzika le wandeling tegelijk de reveil le. In den middag gaf het Mid- delburgsch Muziekkorps voor een groote menigte een con cert van bekende en vader- landsche liederen op de mu ziektent op het Molenwater. 's Avonds had een concert van „Excelsior" plaats, na af loop waarvan een muzikale wandeling werd gehouden met de Signaalafdeeling van „Achilles". Tot laat in den avond ble ven de talrijke feestgangers op de been. Zelfs werden er op nieuw muzikale wandelingen geïmproviseerd. Donderdag heeft generaal- majoor C. Surtees. comman dant van de „L. of C.'\ de ge heele streek tusschen de Noordzee en Duitschland, met enkele hooge officieren, waar onder Brigadier Montgomery, bezocht. O.a. werd een bezoek gebracht aan Walcheren. Per dukw werden o.m. de vier ga ten in de dijken bezichtigd. In den middag had te Vlissingen op het stadhuis een conferentie plaats met het gemeentebe stuur, den marinecommandant enkele andere militaire autoriteiten, in verband met het beschikbaar stellen van materieel voor de dijken. Alle medewerking werd hierbij toe gezegd. Woensdagmiddag ondernam de 20-jarige arrestant Z. te Middelburg een poging tot ontvluchting, toen hij van het Gerechtsgebouw op het Hof plein, waar hg verhoord was, weer naar het Huis van Be waring aan den Blauwendijk werd overgebracht. Toen Z„ die vergezeld was van een hulp-marechaussee, de Vlis singsche straat uitkwam, zet te hij het plotseling op een loopen den Beenhouwerssingel op. De marechaussee riep hem verschillende malen „Sa of ik schiet" toe en schoot Z. daarop door rug en buik. Het hevig bloedende slacht offer werd in een huis in de Vlissingsche straat binnen ge bracht en is daarna in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Heden zal op het van Nis- penplein te Vlissingen een door de techn. commissie van de Afd. Zeeland van den N.V.B. georganiseerden voetbalwed strijd plaatsvinden tusschen een Middeüburgsch en een Vlis- sinsch elftal. Het ligt in de bedoeling op Zaterdag 25 Aug. de return- wedstrijd te spelen te Middel burg. In de eerste plaats zal de opbrengst bestemd worden voor de steunactie, welke door de Afd. Zeeland van den N.V.B. is ingesteld voor de door den oorlog getroffen Zeeuwsche voetbalvereenigingen. Het tweede doel is selectie voor het Zeeuwsche Elftal, dat op S Sept. zal spelen tegen het ge allieerde elftal» waarover reeds eerder werd bericht en waaruit volgt, dat het bestuur der Afd. dus de uitnoodiging heeft aanvaard. Vlissiiigsch Elftal: d.: J. Boucherie, (Z.); a.: C. Kats, (Z.). H. Burgerhof, (VI.); m. H. Marijs, (VI.), C. Huibregtsè, (Z.) en J. Burgerhof, (VI.); v.: F. v. d. Schraaf, (V1-), W. Leijnse, (Z.), A. de Smit, (Z.)t A. Hendrikse, (VI.) en A. v d. Velde, (VI.). Middelburgsch elftal: d.: C. Moens, (M.); a.: J. Neufeglise, (M.), C. Janisse, (Z.); m.; Fr. v. d. Kop. (M.). L. Outermans. (M.), J. Mijnheer, (Z.)v.: J. de Ruijter, (Z-). A. Carol, (M.) C. v. Leest. (M.), C. v. d. Weel! (Z.) en C. de Steur, (Z. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1