Provinciale Zeeuwsche Courant DE OORLOG GEËINDIGD Japan geeft zich onvoorwaardelijk over De wederopbouw in Zeeland. Dinsdagnacht is gelijktijdig in Londen, Washington, Moskou en China oficieel hekend gemaakt, dat Japan zich onvoor waardelijk heeft overgegeven. Generaal Mac Arthur is tot ge allieerd opperbevelhebber benoemd, die de overgave in ont vangst zal nemen. Abonn.-pr.25 cl. p. w. ƒ3.20 p. Kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vllssingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3511, Goes tel. 2175, Terneuzen De oorlog is geëindigd. D.rie maanden nadat Duitschland zich onvoorwaardelijk moest overgeven, is thans ook Ja pan op de knieen gedwongen. Het land van de ryzende zon is door de geallieerden verslagen. Groot is de vreugde in de ge allieerde landen, dat de jaren lange krachtsinspanning van alle democratische volken dan toch geleid heeft tot de over winning, tot de vernietiging van nazidom, het fascisme en de Japansche dwingelandij en slavernij. Ons volk juicht mee, vooral nu door de Japansche capitulatie ons Indië bevrijd is ?eworden, 3% jaar heeft de apanner in Indonesië een ge welddadig regime uitgeoefend, onze landgenooten hebben er geleden en de Indonesiërs zijn op vreeselijke wijze onderdrukt en geterroriseerd. Nu komt aan dit alles gelukkig een ein de. hoewel de onzekerheid om trent het lot van familieleden in ons Indië nog wel eenigen tijd zal blijven bestaan. Minister-president Attlee heeft het verlossende nieuws aan het Engelsche volk via de radio medegedeeld. Hij las de Japansche antwoordnota voor. Daarin wordt o.m. verklaard: Met verwijziging naar de no ta van 10 Aug. waarin de ver klaringen van Potsdam werden aangenomen en het antwoord van de Ver. Staten, Engeland, Rusland en China, op 11 Aug. verzonden, geeft de Japansche regeering het volgende ant woord: 1. Z. M. de Keizer aanvaardt de voorwaarden van Potsdam. 2- Z. M. de Keizer is be reid regeering en hoofdkwar tieren volmacht en bevel te ge ven de voorwaarden van Pots dam uit te voeren. 3. Z. M. de Keizer is bereid aan land-, zee- en luchtstrijd krachten bevel te geven de vij andelijkheden te staken, en alle bevelen van de geallieer den uit te voeren. Woensdagochtend is het Ja pansche volk door den Keizer persoonlijk via de radio op de hoogte gesteld van het groote nieuws. Hierbij verklaarde hij o.m- dat de geallieerden met ontzettende bommen zijn be gonnen. Zoodoende beteekende doorzetten van den oorlog ver nietiging van het Japansche volk. Slechts door de voorwaar den te accepteeren konden miL lioenen worden gered. De keizer zeide o.m. nog, dat Japan den oorlog begonnen was uit zelfbehoud en tot stabilisa tie van den toestand in Oost- Azië. Japan zou volgens den keizer geen gebiedsuitbreiding op het oog hebben gehad. Dezelfde praatjes dus als bij de moffen. Het was de eerste maal dat Hirohito voor de ra dio tot het Japansche volk sprak. Na den keizer sprak de Ja pansche premier Sosoeki. De ze verklaarde, dat de atoom bom ïot de overgave heeft geleid. De eerste lastgeving welke de Japansche regeering van de geallieerden ontving was, dat de vijandelijkheden onmiddel lijk gestaakt moesten worden en dat maatregelen getroffen moesten worden om de overga ve te onderteekenen. Aan de Japansche strijd krachten is bevel gegeven, meldt radio Tokio, de vijande lijkheden te staken en onmid dellijk afgezanten naar de ge allieerden te zenden met de op stelling van de troepen. Uit Guam werd gemeld dat het bericht van de overgave juist binnenkwam even voor dat een groote vloot vliegtui gen gereed stond Japan te gaan bombardeeren. Adm. Nimitz heeft de onder zijn commando staande Arae- rikaansche en Britsche oor logsbodems opdracht gegeven de offensieve operaties te sta ken. Naar men zich zal herinne ren begon de oorlog tegen Ja pan op 7 Dec- 1941 toen de Ja pansche vloot den verraderlij ken aanval deed op de Ameri- kaansche vloot te Pearl Har bour. Met China is Japan reeds van 1937 af in oorlog. In verband met de beëindi ging van den tweeden wereld oorlog werden Woensdag en Donderdag in Engeland en de Ver. Staten tot algemeene feestdagen verklaard. KRUISER „INDIANAPOLIS" IN DE LUCHT GEVLOGEN. De dag vóór de capitula tie van Japan is nog een zwarte dag voor de Ameri- kaansche marine geworden. Bij het vervoer van atoom bommen van Amerika naar het Verre Oosten Is, vermoe delijk door vijandelijkheden., de kruiser „Indianapolis" in de lucht gevlogen. Er zijn 875 vermisten, 5 dooden en 316 gewonden. (HN) PETALS' TER DOOD VEROORDEELD. Het Fransche hooggerechts hof heeft den 89-jarigen maarschalk Pétain ter dood veroordeeld. In verband met den hcogen ouderdom wenscht men het vonnis echter niet te zien uitgevoerd. Wel wordt Pétain onwaardig geacht nog langer Franschman te zijn diens eigendommen zijn ge confisqueerd. (HN) Botsing tusschen twee treinen. 27 geallieerde soldaten zijn gedood en 32 gewond bij een botsing van twee treinen waar van één verlofgangers ver voerde over het baanvak tus schen Brussel en Munster. On der de slachtoffers bevinden zich Engelsche soldaten, Polen en Belgen. (AA) OORLOGSSCHADE IN SCHEVENINGEN. 8 MILLIOEN. Het zal minstens anderhalf jaar duren, voor de woestijn van gewapend beton, kapotte of tot vesting ingerichte hui zen, waarin onder de bezetting Scheveningen was veranderd, weer eenigermate het aan- zien van een moderne bad plaats heeft gekregen. Dat wil zeggen eind 1946, begin 1947. Volgens een schatting bedraagt de schade in Sche veningen ongeveer 8 millioen. De helft van de badplaats is vernield, of zwaar beschadigd. De pier is geheel gesloopt en kan voorloopig niet op gebouwd worden. Van de visschershaven zijn de beschoeiingen voor een deel door de Duitschers ver nield en een klein aantal visschersschepen kan hier nog meeren. De Scheveningsche boschjes, die de Duitsche kanonnen in den weg stonden, zijn eveneens zwaar gehavend. Duitschers gebruikten kinderen by laatste wanhoopsoffensief Het hoofd van den repatri- eeringsdienst te Maastricht, lieutenant-commander Drost, vertelde dat de Duitschers in hun Kerstoffensief van het vo rige jaar gebruik maakten van kinderen, teneinde deze achter de geallieerde linies sabotage acties te laten verrichten. Jongens en meisjes van 10 12 jaar die een speciale op leiding hadden ontvangen werden van pakken springstof fen voorzien. Met vluchtelin gen kwamen deze kinderen door de linies. Zij hadden tot taak, bruggen op 'te blazen, op slagplaatsen te vernietigen. In enkele gevallen hadden zij sue- ce.s In Nederland hebben de ge allieerden 3, in België werden 4 kinderen ontdekt, toen deze probeerden door de linies heen te komen, teneinde hun op drachten uit te voeren. (AA) Distributie-ambtenaren gearresteerd. Dezer dagen zijn te Gronin gen negen ambtenaren van den distributiedienst gearres teerd, die zich schuldig heb ben gemaakt aan het achter houden van levensmiddelen kaarten ten eigen bate. (AA) PROVINCIENIEUWS 188e Jaargang Nummer 109 Hoofdred. E. E. ZandiJK (met rèd. medew. van dr. W. tl. BcelcenKamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vllssingen Moorden van Brammen opgehelderd. Kort voor de bevrijding, op 13 April van dit jaar, hebben Nederlandsche SS-lieden in het beruchte huis „Groot Enge lenburg" te Brummen acht inwoners dezer gemeente ver moord. De slachtoffers waren eerst gebonden, daarna dood geschoten. Hun lijken werden in de gracht gegooid. De Brummensche politie en dc P.O.D. hebben thans licht ge bracht in deze duistere zaak, waardoor de schuldigen hun straf niet zullen ontloopen. Twee politiemannen uit Brummen, die het kamp der SS-ers te Harskamp bezoch ten, ontdekten daar zekeren Klaassen, dien zij kenden als een der beulen van „Groot Engelenburg". Naar aanleiding van hun mededeeling stelde de P.O.D. een onderzoek in, waarbij de S.D.-er van Zanten en de SS-ers Kulemeyer en v. d. Stel bekenden de acht moor den van 13 April te hebben gepleegd. Van Zanten be kende voorts, dat hij heeft deelgenomen aan de beruchte moordpartij op de IJsselkade te Zutphen, waar hij twee menschen heeft vermoord. Als een medeschuldige wees hij aan zekere Roders, die reeds te Amsterdam gevangen zit. Hij heeft voorts ook te Amersfoort deelgenomen aan een moordpartij, waarbij hij ;s Nederlanders neerschoot. Met pantservuist gespeeld. Weer is de droeve lijst van oorlogsslachtoffers in Noord- Limburg met enkele uitge breid. Te Afferden speelden kinderen met een gevonden pantservuist. Toen een hunner het wapen weggooide, kwam dit tot ontploffing met gevolg, dat de drie kinderen, de ge broeders Sanders, 12 en 14 jaar oud en Th. Deemers, 15 jaar, werden gedood. Onder de gemeente Beesel werd de 24- jarige gehuwde F. Geraes uit Kessel gedood toen hij bij het opvisschen van planken uit de Maas op een mijn trapte. (AA) Jongen trapte op landmyn. Sedert eenigen tijd werkt men aan het herstel van het vroeger welbekende zeebad „De Duintjes" te Bergen op Zoom. Door de Duitschers zijn het strand en de badgebouwèn totaal vernield. Ook lieten de heeren er een behoorlijke par tij mijnen na, die nu alle geveegd zyn. Dezer dagen ech ter trapte het 9-jarig zoontje van de familie G. op een ver geten landmijn. Het ventje was op slag dood. Achterhouden van voorraden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat winkeliers hier en daar nog goederen vast houden, d.w.z. niet willen ver- koopen aan het publiek. Zij zouden zulks doen uit diverse overwegingen, die alle neerko men op de eene overweging: „verdien geld, als het kan eer lijk, als het moet oneerlijk; maar verdien geld!". Deze zeer laakbare houding heeft de aandacht der autoriteiten ge trokken en zal, in geval zij bewezen wordt, streng worden gestraft. Twee kinderen door mijn gedood. In Griendsveen in de Peel vonden de 12-jarige R. van K. en de 8-jarige G. A. een myn in een kanaal. Zij mikten er met steenen op tot zij ontplofe. De kinderen wer den op slag gedood. (AA) N.S.B.-lectuur grondstof voor papierindustrie. Voorraden nationaal-socia- listische boeken, afkomstig van de door het militair ge. zag gesloten uitgeverijen als „Westland" en „Werkend volk" konden door tusschenkomst van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen ter beschikking worden gesteld aan de papierindustrie. Ook voorraden propaganda-mate- riaal van de bureaux van Seyss-Inquart werden op deze wijze ter beschikking gesteld ter verwerking tot nieuw pa pier. (AA) De langste Balley-brug. De nieuwe brug over de IJssel bij Zwolle is de langste Balley-brug in ons land. zoo meldt' „Het Vrije Volk". Zij is niet minder dan 700 meter lang. De Canadeesche en Brit sche ingenieurs hebben deze brug in zes weken gebouwd. De brug is slechts geschikt voor verkeer in één richting. Radio-reportage den Doolaard. Courant en radio zijn de voorlichters van het publiek. Gelukkig zijn ethergolven niet .„op den bon", al is zendtijd wel een soort distributie-artikel, maar couranten, dat is papier en papier is er weinig. Daar. door kan de courant haar voor lichtingstaak maar zeer be perkt vervullen. Zoo geeft de bekende schrijver, „den Doolaard" een serie reportage over de droogmaking van Walcheren. Reeds heeft hij, die zelf te midden van het werk der droogmaking leeft, eenige causerieën gehouden. Wij zou den ze gaarne in extenso weer. gegeven hebben, maar ook hier is het papiergebrek, wat ons belet zulks te doen. „Walche- ren moet droog" is een be kende leus geworden. Hoe het drooggemaakt wordt, hoe het werk voort gaat vertelt den Doolaard en zooals den Doolaard dat ver tellen kan! Dank u, den Doolaard! ZORG VOOR .OORLOGSPLEEG KINDEREN" IN ZEELAND. In Zeeland zijn er op het oogenblik een kleine 400 „oor logspleegkinderen" kinderen van oorlogsslachtoffers, on verzorgde Joodsehe kinderen en kinderen van geïnterneer den, voor wie een onder komen gezocht moet worden. Hiertoe worden ingericht het Slot Haamstede op Schouwen, waar ongeveer 150 kinderen een plaats zullen vinden en met net werk reeds een begin gemaakt. een villa in Hansweert, die plaats zal bieden voor ongeveer 45 kin deren, en tenslotte zullen er ook een 20-tal kinderen in het Burgerweeshuis in Zierikzee werden ondergebracht. Boven dien werden 185 kinderen in gezinnen geplaatst. Er zal naar gestreefd worden ook de overige kinderen zoo spoedig mogelijk weer in het gezins verband te doen opnemen, tenzij zij enthousiaste leden van den Jeugdstórm waren of dergelijke. Dit geldt natuur lijk vooral voor de oudere kinderen van geïnterneerden;, in de tehuizen kinderen t.m. 17 jaar worden opgenomen. Ten opzichte van de jongere kinderen bestaat er geen reden ze anders dan andere kinderen te behandelen. Het zou zeer te betreuren zijn, wanneer deze kinderen op school zouden worden ge- isoleerd en in het algemeen hun de kans op een behoor lijke toekomst werd ontno men om de enkele reden, dat hun ouders N.S.B.-ers waren. Dit temeer, daar deze toestand voor de kinderen zelf somsi een groot probleem is. Voor de kinderen hangt van de beslissing ten aanzien van de ouders veel af. Tot op heden nam het Mi litair Gezag de zorg van deze kinderen op zich. Deze zal echter worden overgenomen door een „Rijkscommissie voor Oorlogspleegkinderen" in den Haag. Bovendien zal in elke provincie een Hoofdbureau op gericht worden, van waaruit streekinspectrices steeds con trole houden op de kinderen, die in gezinnen zijn onder gebracht. Voor dit laatste zullen zooveel mogelijk be- staande particuliere vereeni- gingen voor maatschappelijk werk worden ingeschakeld. Wat de Joodsehe kinderen betreft, is de gencemde com missie alleen behulpzaam bij de algemeene registratie. De kinderen worden niet of zeer tijdelijk in de huizen opge nomen en meteen doorgegeven aan de „Voogdijcommissie ■voor Joodsehe Kinderen", in Amsterdam. Ruim geschat zijn er in ons land 15.000 „oorlogspleeg- kinderen", wier verzorging en opvoeding een zaak op zich- zelf zijn. In Delfzijl is een schip uit Duitschland aangekomen met 10.000 Nederlandsche radiotoestelleta, die indertijd door de Duitschers in Rotter- w dam en Dordrecht zijn gevor- resp. 1.52 en 1.37 m. -f N.A.P. derd. (AA) HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 8.15 en 20. Toen begin November 1944 Walcheren bevrijd was, moest de Dienst van den Wederop bouw zyn moeilijke taak aan vatten. De directeuren van de te Middelburg gevestigde bu reaux bevonden zich boven de rivieren, een groot deel van het personeel was ondergedo ken. De bureaux werden daar om tijdelijk samengevoegd on der leiding van den heer B. J. M. A. Abspoel, hoofd van den technischen dienst van de Stichting Herbouw Walcheren. Voor Zeeuwsch Vlaanderen was intusschen door het Mili tair Gezag een Bouwbureau in gesteld, aan het hoofd waar van de heer M. van Dorp werd gesteld; de heer F. G. C. Rothuizen werd ingeschakeld voor Zuid- en Noord-Beveland. Aanvankelijk moest men zich beperken tot puinruimen en water- en winddicht maken van zooveel mogelijk huizen met het minimum aan materi aal, dat aanwezig was. Van Februari tot Juni zijn bij het Bureau Goedkeuring Werken 2058 aanvragen ingekomen, waarvan 2004 zijn ingewilligd. Alleen op Walcheren zijn reeds ruim 4500 panden hersteld en bewoonbaar gemaakt. De re gistratie van verwoeste pan den werd terstond ter hand genomen. De materiaalpositie was be droevend. Door onteigening van materialen van „Wehr- macht-aannemers", werd al thans iets verkregen. Pogin gen tot aanvoer uit België mis lukten grootendeels. Va> de materialen is alleen cement in voldoende hoeveel heid te verkrijgen, de vooruit zichten voor steen en pannen zijn niet ongunstig, hout en glas zullen voorloopig slechts in kleine hoeveelheden be schikbaar komen. Het blijft zaak zooveel mo gelijk materialen te redden van panden, die toch niet her steld kunnen worden, de restanten van deze panden worden onteigend. Sedert November werden op Walcheren 430 panden ge sloopt, waarvan 138 in geïnun deerd gebied. Veel materiaal wordt ook verkregen door het visschen van drijfhout. Het vaststellen welke pan den voor sloop in aanmerking komen is een moeilijk en deli caat werk. vooral voor pan den in watergebied. Afgekeur de panden worden als geheel verwoest aangemerkt en de waarde van de afkomende ma terialen wordt derhalve op ni hil getaxeerd. In Vlissingen werd sedert de bevrijding 5500 m3 puin vervoerd en zijn on geveer 150.000 stuks oude steen bruikbaar gemaakt. Veel gebroken ruiten konden vervangen worden door tuin dersglas uit het geïnundeerde febied. Voor dakpannen ge- ruikte men wel geperste ben- zineblikken. Dakleer, asphalt- papier. hout en vervangings glas zijn vooral voor 't herstel van woningen voor „Schelde"- personeel ih vrij groote hoe veelheden aangevoerd. Het herstel van de bescha digde woningen lost echter het woningprobleem niet op. Te Breskens is 80 van het totale aantal panden verwoest, te Westkapelle 63.5 Oost burg en Sluis zyn voor meer dan de helft vernield. Groede, Schoondijke. Hoofdplaat, Elle- woutsdijk en Domburg voor meer dan een vierde, Cadzand, Kapelle en Zoutelande voor meer dan een vijfde en Nieuw- vliet, Biervliet, IJzendijke, Aardenburg, Philippine, 's-Gra- venpolder, Hoedekenskerke, Biggekerke, Middelburg (se dert 1940) en Vlissingen voor meer dan 10 Daar normalen nieuwbouw de eerste jaren wel niet moge lijk zal zijn, zal de noodwoning als noodzakelijk kwaad moeten worden aanvaard. De Regeering heeft reeds tot het vervaardi gen van een groot aantal noodwoningen opdracht gege ven. Door verschillende gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland zijn intus schen aan stedebouwkundigen opdrachten gegeven voor het ontwerpen van herbouwplan nen. Dergelijke plannen behoe ven de goedkeuring van het College van Algemeene Com missarissen. Ook voor Wal cheren zyn plannen in voorbe reiding. NATIONALE FEESTDAG. De Nederlandsche regee ring heeft vandaag, Donder dag 16 Augustus, als natio nale feestdag aangewezen. A.s. Zondag zal een aige- meene dankdag worden ge houden. (HN) Distributieklachten. Men beklaagt zich in Mid delburg, dat er wel margarine naar Z.-Beveland komt, maar niet naar de provinciale hoofd stad. Brabant schijnt op dit jebied geen klachten te heb- jen. Bij navraag deelde ons een alleszins competente per soonlijkheid mede, dat er 3 wagons al eenige dagen onder weg zijn. Middelburg klaagt verder, dat er wel natuur boter voorhanden is, o.a. in de Vlissingsche winkels en dat de melkfabriek te Middelburg wel voldoende boter maakt, maar dat dan de boterbonnen Vrijdagavond bekend gemaakt worden en de winkeliers pas Maandag, indien zij tenminste tot de codenummers 1000 be- hooren, hun klanten kunnen gerieven, maar behooren zij tot de nummers 2000 pas op Dinsdag en 3000 pas op Woensdag, dat echter dit euvel gemakkelijk te ver helpen zou zijn, indien de winkeliers meer voorschot (factor 2Vs inplaats van 1%) ontvingen. Natuurlijk niet te veel, want dan zou men weer gevaar loopen en dat is al voorgekomen, dat er boter bedierf. Voorts wordt er geklaagd, dat Vlissingen grooter voor schot zou ontvangen, terwyl toch vele Vlissingers in het rayon van Middelburg woon achtig zijn. De klachten van Middelburg zijn talrijk, want er wordt bovendien geklaagd, dat Vlissingen in Juli 1500 extra bonnen voor schoenen heeft kunnen uitreiken en dat er bovendien nog 500 paar schoenen voor bouwvakarbei ders en werklieden van de „Schelde" beschikbaar werden gesteld. Nu zijn bonnen nog wel geen schoenen, maar Mid delburg kan niet eens bonnen verstrekken. Middelburg is niet de eenige klager, want ook de rest van Zeeland klaagt, dat ten opzichte van de textielvoorziening de pro vincie niet als oorlogsgebied wordt aangemerkt, terwyl de nood op Walcheren en in Z. Vlaanderen toch ook niet door werken des vredes is ont staan. Zeeland wordt nu wel vertroost'met het uitzicht op een dubbele bedeeling bij een volgende maal. Zeeland voelt zich achter gesteld by de andere noodgebieden, het meent, da,t de autoriteiten in Holland niet -voldoende den toestand in Zeeland beseffen. Zeeland wacht al van 1 Aug. af op de nieuwe regeling voor textiel, waaromtrent al daar nog niets bekend zou zijn. Bovendien wordt er ge klaagd over het feit, dat er 31 Juli voor het geheele land een regeling is afgekondigd, dat reizigers alvorens te ver trekken in hun plaats van vestiging of vertrek hun bon nen moeten omwisselen tegen rantsoenbonnen. maar dat men in Holland dat niet schijnt te weten en de op vatting huldigt, dat zulke omwisseling in Zeeland moet geschieden. Zulks mag Zee land echter niet doen volgens voorschrift en moet dus de menschen teleurstellen, wat tot onverkwikkelijke tooneelen tusschen reizigers en distri butieambtenaren aanleiding geeft. Zouden de 3 distributie centra Vught, Den Haag en Zwolle het in dezen niet eens zijn Wij weten het niet, constateeren slechts, wat zich in Zeeland voordoet. Boven staande is een lange lijst van klachten van onze Zeeuwsche lezers. Wij brengen die langs dezen weg onder de aandacht der autoriteiten. L. Heymans. De heer Louis Heymans, de bekende Zeeuwsche" schilder, die index-tijd door de Duit schers uit Zeeland werd ver bannen en sedertdien te Schie dam verblijft, zal van 11 t.m. 24 Augustus een tentoonstel ling van schilderijen en teeke- mngen houden in het Stedelijk Museum te Schiedam. Philatelistisch souvenir. 1 September a.s. zal door een desbeti-effende commissie een philatelistisch souvenir worden uitgegeven ten bate der door oorlogsomstandigheden getrof fen Rotterdamsche studenten. De gelden zullen worden over gedragen aan de Rotterdam sche Studentencontactcommis sie. Het Rijksbureau voor Oor logsdocumentatie directeur Prof. Mr. N. W. Posthumus, gevestigd Heerengracht 410, Amstei-dam) stelt een uitge bloeid ai-chief samen. Personen, die hun medewerking kunnen vei-leenen, worden dringend verzocht gegevens, foto's, do cumenten enz., die betrekking hebben op den bezettingstijd, in te zamelen bij den heer J. P. Maljers, Korte Delft 34 te Mid delburg. ZON EN MAAN. Donderdag komt dc zon op te 6.25 en gaat te 21.03 ender. De maan te resp. 15.25 en 0.31. Vacantie „De Schelde". Gisteren (Woensdag) vandaag is er in verband met de capitulatie van Japan, op de Mij. De Schelde te Vlis singen niet gewerkt. Vrijdag wordt het werk normaal hervat. Nog nxeer N.S.B..ers aangekomen. Behalve de gisteren reeds vermelde N.S.B.-ers kwamen in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. in Middelburg nog per bus aan G. van L*>on, N. P. L. Corveleyn, A. Huy- biegtse, J. M. Poelman, W. J. Bcogaard. J. P. de Kok. A. de Kok. A. H. Bi-ouwer, L. v. d. Ketterij, L. A. Tanis en de kameraadskes C. Cooman- Kramex-, H. C. R. Teunissen- Wclfgang, C. Li. Kloote, D. Kloote-Vermast, N. C. Kloote- Hansen en K. 'C. A. Groenen- berg-Tanis. Ook deze lieden wei-den, in afwachting van hun berech ting, in het Militair Hospitaal, rresp. de school op de Heeren. gracht onder gebracht. Fransch piloot begraven. Maandagmiddag is te Kle- verskerke het jachtvliegtuig uitgegraven dat daar op 30 October van het vorig jaar is neei'gestort. Het lijk van den Franschen piloot Jaen Camus bleek ongeveer vier meter diep in den grond te zitten. Den volgenden morgen om 11 uur vond op de begraafplaats te Kleverskerke op plechtige wijze de begrafenis plaats. Aanwezig waren o.a. Madame l'Herbier, hoofd van den op sporingsdienst voor vermiste piloten van het Fi-ansche Roo- de Kruis, met haar adjudante, de burgemeester van Etten en Leur als vertegenwoordiger voor Nederland van genoem den dienst en de burgemeester van Arnemuiden. De meeste in woners van Kleverskerke ga ven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling In totaal waren ongeveer 150 per sonen aanwezig. Nadat in de kerk een plech tige mis was opgedragen, vond de teraardebestelling plaats, waarbij de burgemeester van Arnemuiden een krans legde. De heer Hamilton, burge meester van Etten en Leur, dankte de bevolking der ge meente en den burgemeester in het bijzonder voor de uitste kende zorgen en de belangstel ling aan den overledene be toond. Dinsdagmiddag zijn met den trein in Middelburg aange komen 22 van 50 Walchersche kinderen, die drie maanden in een kamp bij Sheffield hebben doorgebracht. Ze waren ver gezeld van 3 der Zeeuwsche leidsters. De ovex-ige kinderen van deze tweede uitzending zijn op hun verzoek na dezen kamptijd in Engelsche gezin nen ondergebracht, waar zij nog ongeveer twee maanden zullen blijven, In de vergadering van de Vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" met de leden van de verschillende buurt- comnxissies. die Maandag j.l. te Middelburg werd gehouden, werd het programma voor de feestelijkheden in verband met den verjaardag van H M. de Koningin definitief vastgesteld. Het blijft zooals reeds werd gepubliceerd, echter zal het vreugdevuur op Vrijdag verval len, het wijdingsuur Vrijdag- moi-gen zal op de Maxkt plaats hebben. De gondelvaart zal ge houden worden op het kanaal gedeelte tusschen Maisbaai, Meelfabriek en Stationsbrug. De Engelsche instanties hebben hun medewerking toegezegd en zullen een dukw beschikbaar stellen. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering der Vereeni ging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg werden als nieuwe bestuurs- leden gekozen Ir. A. Rothui zen, Jhi\ S. A. A. van Nispen en Ir. IJ. de Lussonet de la Sablonière. Vastgesteld werd een werkplan, waarbij voor zien wordt in financieelen steun bij de a.s. herstelling der ramen t.a.v. van die pan den, die door zekex-e monu mentaliteit gekenmerkt worden en voor wier eigenaars de eventueele meerdere kosten boven een minder aanbevelens waardige oplossing een be zwaar zouden zijn. Ruim 170 inwoners en ge- evacueerden van St. Laurens hebben in een verzoekschrift aan den Commissaris der Ko ningin gewezen op de gewel dige vernieling en schade aan de huizen langs den Noord- weg en het wegdek, welke wordt aangebracht door het drukke verkeer met de z.g. Dukw's. Verzocht wordt dat maatregelen kunnen worden genomen tot beperking van dit verkeer. In de onlangs gehouden eer ste vergadering van den tijde- lijken raad der gemeente Ar nemuiden zijn tot wethouders benoemd de heeren B. J. la Soe en J. Poldex-dijk. Op 7 en 8 September zal te Nieuw- en St. Joosland een zomer-club-konynententoonstel- ling worden gehouden, die door de Middelburgsche Ver. „Nut en Sport" wordt georgani seerd.. Ingezonden kunnen worden alle erkende konijnen- rassen, geboren in 1945. niet jonger dan 10 weken. De die ren worden ingedeeld in zes klassen. Keurmeester voor al le rassen is dc heer J. Boers uit Tilburg. De tijdelijke raad van beheer en toezicht voor Zeeland op het gebied van pluimvee-, vo gel-, konijnen-, cavia's, pels- dieren- en kattenteelt heeft haar goedkeuring gehecht aan 't feit, dat onderstaande ten toonstellingen in 1945 in Zee land zullen worden gehouden: Nationale pluimvee-, konij nen- en duivententoonstelling op 24, 25 en 26 Dec. a.s. te Goes, te organiseeren door de Goesche vereeniging „Zeelan- dia"; nationale pluimvee-, ko nijnen- en duivententoonstel ling op 24, 25 en 26 Dec. a.s. te Terneuzen, te organiseeren door de Konijnenfokkersver- eeniging „Tenieuzen"; zomer- club-konijnententoonstelling op 18 Aug. a.s. te Nieuwdorp, te houden door de konijnenfok- kersvereeniging „Streven naar Betexs", aldaar en zomer-club- konijnenten toonstelling op 7 en 8 Sept. te Nieuw- en St. Joos land, te organiseeren door de konijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport" te Middelburg. Dinsdagmiddag hield de Ver eeniging van oud-leerlingen van de Rijks landbouwwinter- school te Goes een algemeene vergadering in de Prins van Oraxxje, onder voorzitterschap van den heer C. J. J. van Arenthals. Naar aanleiding van de notu len der algemeene vergadering, die in Maart jl. gehouden werd en waarin de secretaris, de heer C- O. J. Hendrikse, o.a. vermeldde de aftreding van het bestuur en de verkiezing van een nieuw, werd uit de verga dering er tegen opgekomen dat dit bestuur gekozen is nog voor de geheele provincie was bevrijd en de leden uit Schou wen niet aanwezig konden zijn. Besloten werd. dat het be stuur deze kwestie nader on der de oogen zal zien en over wegen of hét zijn mandaat in een volgende vergadering op nieuw ter beschikking zal stel len. Tot afgevaardigde naar het hoofdbestuur der Z.L.M. werd gekozen de heer J. P. Linden- bergh en tot plaatsvervanger de heer C. Burger. Bij de rondvraag kwam naar voren de wenschelijkheid van het verleenen van hulp aan landbouwers, die tengevolge van den oorlog gebrek hebben aan bepaalde machines of werktuigen, zulks door deze aan hen in bruikleen te ge ven. Het bestuur zal in deze dili gent zijn- Met ingang van 1 Septem ber a.s. is benoemd tot kassier der Coöperatieve Boerenleen bank te Kloetinge de heer C. Corstanje. Zaterdag j.l. kwam de tijde lijke 'raad van 's-Heer Arends- kerke in vergadering bijeen. Na beëediging der leden gaf de voorzitter een uiteenzetting van de laatste 5 jaren gemeen televen, waarin hij o.a. de slachtoffers van het oorlogs geweld herdacht. Tot wethouders werden be noemd de heeren J. Hommes en J. de Schipper Sr. en tot hoofd der O. Li. school te Nieuwdorp de heer I. W. Bakker, onder wijzer te Oosterland. Nu de bootdienst Vlissingeii- Breskens weer door de Prov. Stoombootdienst wordt uitge voerd is de verbinding, welke de Kon. Marine de afgeloopen maanden onderhield, komen te ven'allen. De Kon. Marine heeft met het instellen van deze verbinding prachtig werk verricht, waarvan duizenden reizigers hebben geprofiteerd. De booten boden weliswaar weinig comfort, maar wie is dezer dagen nog aan luxe ge wend bij het reizen Bij een wat onstuimige zee kwam het vaak voor dat reizigers den tol aan Neptunus moesten be talen, tot vermaak van hen, die zich „ouwe zeerotten" mochten noemen. Maar niettemin werd deze eenvoudige vei'binding zeer ge waardeerd en zijn allen de Kon. Marine hartelijk dank baar. dat zij spontaan deze gemakkelijke verbinding met Zeeuwsch Vlaanderen en om gekeerd instelde. Onze marinemenschen waren steeds zeer voorkomend, zoo wel tegenover ouderen als jongeren en boden de hulp- zame hand waar dit noodig was. Bravo Janmaat, hax-telijk dank voor je bereidwilligheid en medewerking en verder behouden vaart. KERKNIEUWS Geref. kerken. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid (vac. H. W. H. v. Andel), J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee. Generale synode der Geref. kerken. De Generale Synode der Ge ref- kerken heeft in haar te Utrecht voortgezette vergade ring besloten een schrijven tot de kerken te doen uitgaan waarin zoowel voor de stich ting 1940-1945 als voor „Eere schuld en dankbaarheid" gelij kelijk de sympathie der kerken gevraagd wordt. Naar aanleiding van een ver zoek van de classis Zutphen waarin de synode medewex-king gevraagd werd om te komen tot meer concentratie van de kerkelijke pers, sprak zij uit, dat hoewel zij overtuigd is van de wenschelijkheid daarvan dit toch niet op haar weg vond liggen. Naar aanleiding van een in gekomen verzoek om mede werking van het Chr. Nat. Vakverbond en de daarbij aan gesloten organisaties sprak de synode haar sympathie voor het C.N.V. uit en wekte zij de kerkexx op dit werk haar steun niet te onthouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1