Provinciale Zeeuwsche Courant Japansche antwoord-nota overhandigd Woensdag 15 Augustus 1945 «Bevrijd 3nJic 5 Dec. 1942 heeft H.M. de Koningin gesproken. Zij heeft in die rede den grondslag ge legd voor een Nieuw-Neder- land, voor een Groot-Neder land bestaande uit de deelen van het Rijk in Europa, in Oost- en West-Indië. Deze deelen zullen zrjn gelqk ge rechtigd. Het tijdperk van ko loniale overheersching is voor goed afgesloten. Hoe het nieu we Imperium zal worden in gericht blijft voorloopig nog een open vraag. Maar de hoofdzaak is vaststaande.. Dat is een merkpaal in de ge schiedenis van Nederland. Bij monde van Z. Exc. Min. Schermerhorn heeft de regee ring de verklaring van Hare Majesteit herhaald, dat is de democratische consequentie van de verklaring van Koningin Wilhelmina. Maar Nederlandsch-Indië is nog niet bevrijd. Wel is er gegronde hoop, dat het binnen afzienbaren tijd bevrijd zal zijn. Hoe wij het, hoe wij onze mede-rijksgenooten zoowel Ne derlanders uit Europa, als In donesiërs, blank of bruin, zul len aantreffen, of er nog bloed zal moeten vergoten worden, of er nog gestreden zal moeten worden tegen Ja panners, die zich niet aan de capitulatie van het moeder land zullen onderwerpen, en zullen trachten in Indonesië of in deelen daarvan hun ge üsurpeerd gezag te hand haven, dat zijn voorloopig nog onbeantwoorde vragen. Wij hopen, dat zrj spoedig be antwoord zullen worden. Dr. van Mook, onze be windsman voor Indië, was een dergenen, die de spoedige ca pitulatie van Japan durfden voorspellen. Moge zijn berech- tigd gebleken optimisme een gunstig voorteeken blijken, ook wat Indië, ons Indië, betreft. Maar hier in Nederland Hier zijn de gemoederen ver deeld, komt er een Volks vertegenwoordiging Komt er spoedig een Volksvertegen woordiging Hoe lang za.1 het wachten zijn, wachten tot er een politieke „wilsvorming" een nieuwe term, met een voor ons gevoel eenigszins onaangenamen bijsmaak heeft plaats gehad. Hoe lang nog Quousque tandem abutere patientia nostra Hoe lang nog zult gij ons geduld op de proef stellen Wij weten het niet. Maar een ding is zeker, wij moeten Indië tegemoet kunnen treden met een door het Nederlandsche volk ge dane uitspraak, die de woor den van Hare Majesteit, ir vollen omvang bevestigt. Over den vorm, waarin Indonesië tot het groot Nederlandsche verband zal gaan behooren, kan er met medezeggenschap van Indië gediscussieerd wor den en zal er gediscussieerd moeten worden. Maar Indië heeft recht op een positieve verklaring van het Neder landsche democratische volk, die het groote beginsel on dubbelzinnig vastlegt. Dit schijnt ons een der eerste taken, voor een Nederlandsche volksvertegenwoordiging. STANDBEELD VAN SCHOUT-BIJ-NACHT DOORMAN. Als vriendelijke geste aan het adres van de - Ned. bond- genooten en als hulde aan onzen grooten held in den slag in de Javazee, schout-bij-nacht Doorman, hebben de Engel- sche autoriteiten ter gelegen heid van de vlootweek, de Rotterdamsche bevolking wil len verrassen met diens stand beeld. Men is bezig met het standbeeld van den held, wiens woorden „Ik val aan, volg mij 1" onsterfelijk in de geschiedenis zullen blijven voortleven, op te richten op het pleintje tusschen Museum Boyman's en het Erasmus- huis, n.l. op het voetstuk waarop voor den oorlog Van Hogendorp stond. Het ontwerp is van den beeldhouwer Van der Plas. (AA) De eerste vermoorde gyzelaars worden herdacht. Namens H.M. de Koningin zal haar secretaris drs. M. Kohn- stamm a.s. Woensdag te Goirle een krans leggen bij het mo nument, dat oud-gijzelaars, onder wie ook de heer Kohn- stamm behoort, daar hebben opgericht, ter nagedachtenis aan de eerste 5 Nederlandsche gijzelaars, die op 15 Aug. 1942 door Duitsche moordenaars vielen op de heide bij Goirle. Min.-pres. prof. Ir. W. Scher merhorn zal eeneens een krans leggen. (AA) Luchtlyn Twente—Limburg. In September zullen de K.L.M. en de P.T.T. een lucht lijn Eelde (Twente)-Eindhoven-. Beek (Limburg) openen, meldt de Gazet van Limburg. Voor loopig zal er post vervoerd worden, terwijl er per vlucht zes plaatsen beschikbaar zul len zijn voor overheidsper sonen. Motorlogger vermist. De Scheveningschemotor- logger Sch. 198, die Donderdag de haven van Scheveningen verlaten heeft rnet bestem ming Vlaardingen, wordt ver mist. Er zqn 4 man aan boord. (AA) Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlisslngen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 108 Hoofdred. J3. P. Zandfjk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen OOK HAVENARBEIDERS IN AMSTERDAM STAAKTEN. Ook in Amsterdam zijn de havenarbeiders in staking ge gaan, welke gepi'oclameerd werd door de Eenheidsvak centrale, op grond van het feit, dat de E.V.C. niet door de regeering erkend is. De staking begon Maandag om 8 uur en zou tot Dinsdag avond 8 voortduren. Eerst is er in de Veemen nog ge werkt, maar door actie van vertegenwoordigers van de E.V.C. is het werk neerge legd, zelfs breidde deze staking zich uit tot de binnenscheep vaart. 3 Schepen voor Lemmer konden daardoor niet ver trekken. (AA) Voor het paleis te Soestdijk. Te IJmuiden is het Ned. ss. Themisto uit Montreal aange komen, dat, behalve 7.200 ton tarwe, 650 ton wol, 150 ton auto's en landbouwtrucks, ook de inventaris van de prinselijke woning 'te Ottawa aan boord heeft. (AA) Bij het opruimen van prikkeldraadversperringen aan de Lage Vuursche trapte een der werklieden op een land mijn. Hij en twee andere man nen werden op slag gedood. Dc Duitschers zijn bang voor annexatie. Een redacteur van de „Ga zet van Limburg" heeft een tocht door Duitschland ge maakt. Hij schrijft hierover „In Neersen grlisst man nur mit Heil Hitierhet staat nóg te lezen op den gevel van een zwaar beschadigd huis, maar het Duitsche meisje, dat zwaar gearmd met een Tom my wandelt, ziet het niet. Ze is goed gekleed: waarschijn lijk Nederlandsche schoenen, Fransche natuurzijden kousen en een jurk met kennelijk Noorsche motieven. Ze heft lachend, haar mond op naar den Brif die eqns razend en verbeten zijn weg vocht naar het gehate Derde Rijk, wiens' gevangen genomen strijdmak kers eens. bij Malmédy, als honden afgeslacht werden. Duitschland nu, de bevolking is vriendelijk, overdreven be hulpzaam, met iets van den volwassenen, in zijn gedrag ten opzichte van een kind. Welwillend lachend met 'n zekere minachting. Onderdanig, ondanks de grijze uniform, die nog door duizenden gedragen wordt. Anderen loopen in burger- kleeren, maar de jonge man nen dragen nog de uniform pet, die wij haten, waar zij echter nög trotsch op zijn, die ze droegen, toen ze zege vierend, stampend den parade pas, Parijs, Praag, Sebastopol, Amsterdam, Athene, Rome of Oslo binnenrukten. Langs de wegen trekken nog steeds vrijgelaten krijgs gevangenen. Er zqn burgers, die hun water, fruit en boter hammen geven. En langs de zelfde wegen trekken lange karavanen burgers, mannen, vrouwen en kinderen. Zij voeren hun schamel huisraad mee. Na weken bereiken zij hun woonplaats, om dan vaak wezenloos starend te staan voor één ruïne, die eens hun stad, hun dorp was. Er hangt een vreemde sfeer boven het geslagen land, een sfeer van tegenstellingen als het land zelf. Naast letterlijk met den grond gelijk gemaak te plaatsen als Gelder en Jülich -en onherstelbaar ver- Zeeuwsche steden en dorpen geadopteerd. Met enthousiasme zijn vele Zeeuwsche steden en dorpen door plaatsen in Holland ge adopteerd. De HA.R.K. is hierbij regelend opgetreden. De stand van zaken is thans als volgt Zierikzee is geadopteerd door Den Briel en 4 polders Rozenburg Noordgouwe door RockanjeZonnemaire door Spijkénisse Brouwershaven door Oostvoorne Duivendijke door Geervliet; Dreischor door Zuidland, Hekelingen en Si- monshaven; Nieuwerkerk door Nieuwesluis, Zwartewaal, Ab- benbroek en Heenvliet; Oos- terland door Maasdam; Elle- meet door Roon; Eikerzee door 's-Gravendeel; Westka- pelle door Leiderdorp en Zoe- terwoude; Grijpskerke door Pijnacker; Domburg door Voor schoten; Vlissingen door Lei den (hier werd reeds 700 ton huisraad, keukengerei en tex tiel ingezameld, dat dezer dagen is verzonden); Souburg is geadopteerd door Poortu- gaal, dat reeds 150 ton van dergelijke artikelen inzamelde, die eveneens spoedig verzon den wordenMiddelburg is geadopteerd door Boskoop, De Lier, Soest, Amersfoort (uit deze laatste plaats zijn reeds 3 wagens aangekomen en de rest volgt nog) en waar schijnlijk ook door Baarn, dit laatste is nog niet zeker, ter wijl Voorburg een inzameling heeft gehouden voor de E.H. B.O. te Middelburg. Bigge- kerke en Arnemuiden werden door 's-Gravenzande geadop teerd. Zooals reeds eerder vermeld is is één dezer dagen voor elk van deze plaatsen een schip met huisraad en textiel uit 's-Gravenzande aan gekomen. Over dé andere niet ge noemde Zeeuwsche plaatsen behoeft men niet ongerust te zijn, ze zijn niet vergeten, er moet alleen nog een regeling voor getroffen worden. In het algemeen wordt er op toegezien dat de grootte van de Hóllandsche plaatsen eenigszins met die van de Zeeuwsche overeenkomt, ter wijl ook het feit of de te adopteeren plaats meer of minder beschadigd is natuur lijk een rol gespeelt. De 250 ton, die in de beide Katwijker verzameld werd en waar wij reeds eerder over schreven, zal voornamelijk voor Zuid-Beveland bestemd worden. Het verzamelen van de goederen in de Hóllandsche plaatsen geschiedt door het Nederl. Volkherstel, dat het goed hierna overdraagt aan dc H.A.R.K., die zich in ver binding stelt met het Prov. Comité van de H.A.R.K. in Zeeland, welk comité de goe. deren opslaat voor zoover noodig en mogelijk en naar de betreffende plaats ver voert. Bovendien krijgt het Prov. Comité zelf ook nog goederen toegezonden om te verdeelen en hiermeee de mogelijke on gelijkheden in hulpverleening tusschen de verschillende ge adopteerde plaatsen glad te strqken. woeste steden als Kx-efeld en Aken, vrijwel onbeschadigde kleinere dorpjes, waar het leven weer opbloeit. Schijnbaar doelloos rondzwervende, slecht gekleede, havelooze zwijgen de menschen, en groetende, graag pratende, goed ge kleede Duitschers, die vrijwel onmiddellijk over S.S. en „Partei"-terreur spreken. Ze hadden er nooit iets mee te maken, ze vinden de Britten en Amerikanen aardige jon gens, maar de Nederlanders de besten „Natuurlijk krijgt Nederland zijn vee terug, we hebben het genomen omdat we moesten Voor één ding zijn deze menschen bang de an nexatie. Zs zijn goed op de hoogte, ze weten pre cies welke de bedreigde gebieden zya en ook dat zij by eventueele annexatie moeten verdwynen. Een meisje vertelde, dat als zij plaats moesten ma ken voor „die Hollander", ze alles kort en klein zouden slaan, dat de in dringers er niets zouden vinden. Later bood het zelfde kind ons vleesch, boter en stoffen aan in ruü voor „Bohnenkaffee" Tegenstellingen. Omwoelde akkers, neergeslagen en plat gebrande bosschen. Braak liggende velden met bordjes „Minen". Maar ook streken, waar het koren golft en waar met man en macht gewerkt wordt om den oogst binnen te halen. Allen werken mee in een razend tempo, meisjes mennen paarden en kinderen besturen tractors. En dan in het volgende stadje honderden lanterfantende burgers. We rijden door dorpen en steden die als in 'n razende bliksem- vvoede door 'n hoogere macht veranderd zijn in spook achtige ruïnes. We denken aan Buchenwald, Rotterdam, de vijf bezettings jaren en kunnen geen mede lijden voelen. Wèl echter 'n knagende woede, als er op 'n puinvrij gemaakt kruis punt 'n Duitscher in 'n vol ledige Grüne-Polizei uniform met 'n onnavolgbaar strakke armbeweging ons doortocht verleent. Het kèn waar zij», dat dc ongeveer honderd Duitschers die wij spraken, toevallig al lemaal nooit Partei-lid waren. Het is echter zeker waar, dat zij allen Duitschers zijn, die zich lid voelen van het Herren volk. Zij moeten niets meer hebben van den Keizer, mis schien zelfs niet meer van Hitier, maar zij zullen een volgend dictator of regiem weer toejuichen en blindelings volgen, als hun beloften ge daan worden, als ze weer mogen marcheeren, als hun laarzen, uniformen en wapens gegeven, worden. De redacteur besluit We* waren in Duitschland en hebben het gevoel door de Duitschers uitgelachen te zijn. Als we straks Venlo en Arn hem gaan opbouwen, laat ons kelders maken. Laat ons, als straks de Duitsche fabrieks- schoorsteenen weer rooken en als er 'n klein partytje zich schaart om 'n verver en, dit maal misschien paarse uni formen aantrekt, laten we ons dan voorbereiden op onder duiken, illegaal werk en op den dood. Laten we dan onze driekleur verbergen tot den dag der bevrijding! In de Rubroekstraat, een centrum van den zwarten handel te Rotterdamis het Zondagavond tot een schiet partij gekomen toen 2 po litieagenten overgingen tot de arrestatie van een zwarten handelaar. Daarbij werd één persoon gedood en 2 andere gewond. t(AA) De Zwitsersche radio deelde Dinsdagmorgen mede, dat Ja pan de geallieerde nota heeft aanvaard. Reuter voegt aan deze mededeeling toe, dat deze verklaring volgde op reeds eerder ontvangen berichten, dat de tekst van het Japan- sche antwoord in Zwitserland was ontvangen. De mededeeling van den Zwit- serschen radio-omroep luidde: „Japan heeft het capitulatie, aanbod aanvaard". Verder op den dag werd dit bericht herhaaldelijk tegenge sproken, totdat gisteravond laat de mededeeling werd ont vangen: Dat het Japansche ant woord Dinsdagavond 7 uur 10 Zwits. tijd aan de Zwitsersche regeering is overhandigd. De Zwitsersche regeering heeft het antwoord direct doorgege ven naar de Vereenigde Sta ten. Dadelijk na de ontvangst van het antwoord van de Ja pansche nota, zal de Eng. mi nister-president via de radio een boodschap richten tot het Britsche volk. Het nieuwsbureau Domei was begonnen met het uitzen den van een boodschap van den Jap. keizer tot het Jap. volk. Geallieerde voorwaarden in hoofdzaak aanvaard? Een bericht uit Washington meldt, dat de correspondent te Bazel van de National Broadcasting Cy. zegt, dat de Japansche nota de geallieerde voorwaarden in hoofdzaak aanvaardt. Jap. schepen opgeroepen, Kort na 10 uur (G.T.) gis teravond hebben Japansche ra dio-stations alle Japansche schepen, welke zich op zee be vinden. opgeroepen met de roepletters M.A.M.. welke dooi de Jap. regeering gebruikt worden, indien zij in zeer bij zondere omstandigheden met de Jap. schepen in contact wil treden. Zijn de capitulatie-voorwaarden aanvaard? Code-boodschappen worden gewisseld. Later begon de radio-zender van Tokio met het uitzenden van code-boodschappen van de Jap. regeering aan de Jap. le gatie te Stockholm. In een mededeeling van het Witte Huis is vex-klaard, dat het Zwitsersche ministerie van buitenlandsche zaken te 11 uur (G.M.T.) het Jap. ant woord op het aanbod van de geallieerden inzake de overga ve heeft ontvangen. De in houd van het antwoo'rd zal tegelijkertijd in de vier hoofd steden van de geallieerde' mo gendheden worden gepubli ceerd. Het Jap. antwoord moest ontcijferd worden en vervol gens opnieuw in code worden omgezet voor verzending naar de Zwitsersche legatie in Washington. Dit zal verschei dene uren tijd vergen. Wordt het Japansche volk voorbereid op de neder-1 laag? Uit Washington wordt ge meld, dat men daar van mee ning is, dat de Jap. radio-uit zendingen. de bedoeling hebben het Jap. volk voor te bereiden op een mogelijk aftreden van Hirohito, ten behoeve van zijn zoon Akihito, waarbij de broe der van den keizer Takamat- soe als regent zou optreden. Vergeef ons, o Keizer... Radio Tokio heeft in een uitzending van Dinsdagavond 6 uur (N.T.), de mededeeling uitgezonden, dat het Japan sche antwoox-d aan de gealli eerden onderweg is naar den Jap. gezant te Bern. Nadat een boodschap met de aankondiging van de Kei zerlijke beslissing voor het kei- zerlxjk paleis te Tokio was voox-gelezen, weende de menig te en riep „Vergeef ons, c Keizer, onze inspanningen wa- ren niet voldoende". Het verslag van de scène werd door het Jap. nieuwsbu reau uitgezonden aan zijn bu reaux in het Verre Oosten en werd te New-York opgevan gen. De uitzending brak af zon der nader te verklaren wat de inhoud van de keizerlijke be slissing was. De strijd duurt onver- mindert voort. Volgens 't Japansche nieuws bureau hebben de Russen in Manasjoex-ije belangrijke vor deringen gemaakt, waardoor zij de hoofdstad Hsinking tot op 150 mijl zijn genaderd. De Russen xaikken zoo snel op, dat de Japanners geen tijd hebben de spoonvegen, opslag plaatsen, fabrieken en voorra den te vernietigen. Meer dan 1000 vliegtuigen van de Amerik. luchtmacht zijn in de afgeloopen 24 uur in actie geweest tegen Japan. JA 0F NEEN Zelden zullen de berich ten over een belangrijke gebeurtenis zoo verwar rend zijn geweest als thans het geval is met de berichtgeving over de capitulatie van Japan. De belangrijkheid van dit bericht is zoo groot, dat het de geheele wereld reeds dagen in spanning houdt. Deze spanning was Dinsdagavoxxd zeker wel tot het hoogste punt ge stegen. Den geheelen dag heeft men zich gisteren afge vraagd: Heeft Japan gecapitu leerd of xxiet? Is het antwoord naar Bern gezonden, of niet? Kunnen de code-tele grammen. welke gewis seld zijn, beschouwd wor den als Japansche tele grammen, of niet? Wat zal de inhoud zijn Zal Japan de geallieerde eischen aanvaarden Vragen en nog eens vragen stapelen zich op en elk radio-omroep-sta- tion doet zijn best de in gewikkelde berichtgeving nog ingewikkelder te ma ken. Totdat straks, naar wij hopen reeds vandaag, het verlossende woord door den aether zal weerklin ken, het antwoord, dat door heel de wereld een zucht van verlichting zal doen gaan. „Gelukkig, de oorlog is teneinde, Japan heeft onvooxwaardelijk ge capituleerd". Het sein: „Staakt het vuren" is ge geven, de wereld is ver lost van vernedering en tyrannie. Indië, ons Indië, weer vrij, blijdschap in vele ge zinnen. Dat het spoedig, ja zeer spoedig zoo moge zijn. DE HERBEZETTING VAN NED-INDIfi. Reuter meldt, dat in hel hoofdkwartier S.E.A.C. te Kandy is medegedeeld, dafc de herbezetting van Ned.-Indië hoofdzakelijk zal worden on dernomen door Britsche troe pen, doch in overeenstemming met de S.E.A.C. De N.I.A.C. zal een burgerlijk bestuur op Sumatra mogen instellen zoo dra het eiland bezet is. Aan deze mededeeling werd toegevoegd: De Nederïandei'S hadden gehoopt, dat Nederland sche troepen de herbezetting ten uitvoer zouden leggen, maar de schepen, die noodig zouden zijn geweest voor het transport van voldoende tal rijke troepen was dxnngender noodig voor de handhaving van een voldoenden stroom voorra den naar Europa. De oorlogsmisdadigers. De Evening Standard meldt, dat de 52 grootste Duitsche oorlogsmisdadigers van het hotel te Monsdorf iix Luxem burg zijn overgebracht naar Neurenberg en Wiesbaden, waar binnenkort de berechting zal plaats hebben. Naar Neurenberg zijn o.a. gezonden Goering, von Ribbentrop, Kei tel, Robert Ley, von Papen en Seys Inquart. (AA) Gedistilleerde dranken. Binnen afzienbaren tijd, waarschijnlijk reeds in den loop van September, zullen de hotels, café's en restaurant bedrijven, alsmede de slijterij en weer bevooxraad worden met gedistilleerde dranken op een basis van 40% van het gebruik in normalen tijd. (AA) Geen kranten In Frankryk. Het Syndicat Presse Pari- sièn heeft het Fransche volk medegedeeld, dat de dagbladen met ingang van 14 Augustus niet meer zullen verschijnen het besluit is een gevolg van een conflict met offieieele in stanties over de papiersituatie. NA 5 JAAR WEER EEN WEERBERICHT. Het Meteorologisch Instituut te Den Bilt heeft voor het eerst na 5 jaar, een weerbe richt uitgegeven, geldig t.m. Woensdag 15 Augustus. Zwaar bewolkt., met plaat selijke i-egens en betrekkelijk zelfde temperatuur, Noordelij ke wind. 7 EENHEDEN KOLEN VOOR DEN KOMENDEN WINTER. Behoudens strenge vorst of onvoorziene omstandigheden, zullen er in den komenden winter 7 kolenbonnen geldig worden verklaard. Men zal echter misschien niet de soort en kwaliteit kun nen krijgen, die men precies wenscht en ook kan het mo gelijk zijn, dat bruinkoolbri ketten worden vex*strekt. De aanvoer van kolen on dervindt nog groote moeilijk- heden, daar er bijv. slechts één spoorlijn is van de mijnen naar het Westen van ons land. Men is daarom zoo goed als geheel op den aanvoer over watei aangewezen. Wat dit alles be- teekent, ïxxoge blijken uit een enkel cijfer: Voor het aanwij zen van één bon zijn plm. 240.000 ton huisbrandkolen noodig. Voorts moeten ook spoor-, tram- en scheepvaartbedrijven van kolen woi'den voorzien, terwijl verwacht wordt,» dat in den loop van September alle gasfabrieken weer zullen kun nen draaien. (HN) PROVINCIENIEUWS HAVENONDERDEELEN ALS MATERIAAL VOOR DE DIJKEN. Bij de landing bij Arro- manches in Frankrijk hebben de geallieerden gebruik ge maakt van kunstmatige havens. Hiervan werden er 3 gemaaktéén voor het ge bruik van de Britsche troepen, één voor de Amerikanen er één hield men voor reserve in Engeland achter. Een aan. tal onderdeelen van deze laat ste Mulberryhaven, die nooit werd gebruikt, worden nu met sleepbooten naar Walcheren overgebracht. De 6 onderdee- len, die, zooals werd gemeld, reeds in de Buitenhaven van Vlissingen zijn aangekomen, zijn groote holle betonnen blokken, lang ongev. 17 meter, breed ongev. 5 meter en hoog 2.40 meter. Het is de bedoe ling. dat deze elementen, „Beetles" genaamd, gebruikt worden bij het dichten van de laatste sluitgaten in de dijken. De Nolle, waarvoor zij eerst bestemd waren, hoopt men echter met keileexn dicht te krijgen. Het hangt nu geheel van het vorderen der werk zaamheden aan de andere ga ten af, hoe en waar zij dienst zullen doen. In het geheel worden er 30 stuks van deze haven-onder- deelen, gedeeltelijk „Beetles" gedeeltelijk „Mulberry-pon- tons", verwacht. Zoo zal ex van deze onderdeelen van deze reserve-haven nog op een waarschijnlijk zeer ongedachte wijze gebruik worden gemaakt. HERSTEL WALCHEREN Ter Prov. Griffie heeft de Commissaris der Koningin de Commissie, welke tot taak heeft een plan te ontwerpen en voor zoover mogelijk uit te werken, waarnaar de recon structie van Walcheren zal kunnen plaats hebben, geïnstal leerd. In de rede van den Commis saris kwam duidelijk naar vo ren, dat het de taak der Com missie is, in een zoo snel mo gelijk tempo in acht maan den, of als het zou kunnen in nog korter texmijn een streekplan voor Walcheren te ontwerpen. De Commissie heeft de be voegdheid zich wat de verschil lende ondei'deelen betreft te doen voorlichten door deskun digen voor deze speciale onder deelen: agrarische vragen, vra gen van militairen aard, in dustrie. recreatie, luchtvaart, haventexreinen. enz. De Commissie staat onder leiding van het lid van Gede puteerde Staten, den heer J. M. van Bommel van Vloten. Zij bevat naast de vertegenwoor digers van verschillende orga nen (Prov. Plandienst. Land- bouwherstel, Staatsboschbe- heer, de Polder Walcheren enz.) ook een tweetal vertegen, woordigers van de-grondgebrui kers t.w. de heer Dregmans, burgemeester van Koudekerke en de heer Geschiere, te Grijps kerke. Niet onwaarschijnlijk zal het plan, hetwelk door deze Com missie zalworden ontworpen, voor eeuwen beslissend zijn voor de vraag hoe Walcheren er uit zal zien. De Zeeuwsche Volksunivex-si- teit heeft Maandagavond ir de Nieuwe Kerk te Vlissingen haar reeks van vier zomer avond-concerten ingezet. Mej. Tanny van de Garde, sopraan, de heer Dick de Reus, viool, beiden te Amsterdam, en de heer Jan Kuiler te Middel burg, hebben het talrijk opge komen publiek enkele uren van hoog kunstgenot verschaft. Het trio bracht composities van Bach, Steffani en Scar latti ten gehoore: de heer de Reus „Chaconne" xxit de vierde solo-sonate voor viool van Bach; de heer Kuiler een Bal lade en Polonaise van Chopin. Mej. van de Garde zong met begeleiding van den heer Kuiler drie Romanzen van Brahms, twee liederen van Gabriël Faure en twee liede ren van Francis Poulenc. Van den componist Jos. Suk, een der violisten van het wereld beroemde Bohemer strqkkwar- tet, werden vier stukken voor viool en piano voorgedragen. De heer Kuiler heeft vóór de uitvoering van ieder toon werk, een korte verhelderende toelichting gegeven. Er was na ieder stuk dankbaar applaus. Mej. Van de Garde ontving bloemen. Dinsdagavond arriveerde te Vlissingen het Leidsche comi té, dat zooals gemeld, goede ren voor de bevolking voor deze gemeente inzamelde. De leden van het comité werden in het Beursgebouw door het gemeentebestuur ontvangen. Nadat de brandweer de aan komst van het Leidsche comi té bekend had gemaakt, bracht de harmonie „Ons Genoegen" den heeren een serenade. De waarnemend burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, bracht hierbij in het openbaar dank aan de Leidsche bevol king en het comité voor zrjn werk. Ds. D. J. Vossers, oud- Vlissinger, een van de verte genwoordigers van het comité, prees in een toespraak de Vlissingsche bevolking, die 5 jaar lang aan het front stond en den stoot heeft opgevangen, die leidde tot de algeheele be vrijding van ons land. Na deze offieieele ontvangst bleef het comité den verderen avond de gast van het ge meentebestuur. „Ons Genoe gen maakte nog een rond wandeling door de stad. Roode Kruiswerk, In een radiopraatje op Maan dagavond heeft Dx*. Sissingh uit Vlissingen gesproken over het Roode Kruiswerk en wel in 't bijzonder over het werk ver:- richt door de Roode Kruisploe- gen op Walcheren. Spreker me moreerde het prachtige werk door de leden verricht toen in Oct. '44 op 4 plaatsen op Wal cheren de dijken werden stuk gebombardeerd en men vaak met eigen levensgevaar de menschen moest redden uit on- dergeloopen boerderijen en hui zen. Vol lof was spreker over het werk verricht door de afd. Koudekerke en Vlissingen. Thans echter staat het Roo de Kruis klaar om na haar oor- logstaak zich te wijden aan de vredestaak. N.S.B.-ers gearriveerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg een bus gearriveerd, waarin een goede vangst aan N.S.B.- ers. Hierbij bevonden zich o.m. de Middelburgers J. R. Grool, voorheen resideerend op het Arbeidsbureau, G. Alberts, lid van de W.A.. R. J. Zimmer- mann, eveneens werkzaam op het Arbeidsbureau en bij de Sicherheitsdienst, Martien Be- versluis, vroeger redacteur van de Zeeuwsche Stroom en diens vrouw Jo BeversluisVerstro- ten, beide uit Veere, J. E. Kloo- té en E. A. Klooté, uit Goes, waarvan de eerste adjudant was van Jan Dekker, voorts nog de Vlissingers H. Anger- man, H. H. Angerman en ven der I- Dirven, lid van de W.A. en S.S., mevr. I. Y. Hesselink- Feitsma, begxxnstigster van de Germ aan sche S.S. en aange merkt als handlangster van de Gestapo, P. Reyniersen, ge naamd de „Koptelefoon", lid van d vV.A., de zoon van den burgemeester van St. Laurens I. Kwekkeboom en P. Tanis, voormalig wethouder van Kou dekerke met %Trouw en dochter. Het geheele gezelschap is naar het Militair Hospxtaal overgebracht. Zaterdagmorgen jl. vertrok een 28-tal Verkenners van de Berdenis van Berlekomgroep, onder leiding van hopman La- feber, uit Middelburg naar Os- sendrecht, waar 't Troepkamp zal woi'den gehouden. Zooals men weet, was de padvindersbeweging één van de eerste jeugdorganisaties, die door de nazi's verboden werd. De Berdenis van Berlekom groep vooral heeft hieronder materieel zwaar geleden. Mo reel echter heeft de Duitsche terreur op de padvindersge dachte een negatieve uitwer king gehad. Zij gaan thans hun eerste zomerkamp na de be vrijding tegemoet. Eén dezer dagen is een twee. de groep opgericht, welke, on der zelfstandige leiding, voor loopig zal werken als onder- deel van de Berd. van Berle komgroep. In de Oostkex*k in Middel burg is vanavond, Woensdag 15 Augustus de 3e Avondstilte. Mevrouw S. H. LoeffKunst zal zingen en de heer Th. Fer- werda begeleidt haar op het or gel. Uitgaande van liet Ned. Jon geren Verbond (N.J.V.) Ring Walcheren, wex*d te N. en St. Joosland Zaterdagmiddag op de weide van den heer C. A. Polderdijk een jongensdag ge houden, waaraan door onge veer 100 jongens van geheel Walcheren werd deelgenomen. Verschillende spelletjes werden er gespeeld. Na afloop der spe len wex*d een gemeenschappe lijke maaltijd gebruikt, terwijl de heer,Vergers uit Koudeker ke nog een verhaal vertelde. Het Tamboex*. en Prjpercorps „Juliana" uit Middelburg luis terde de spelen op. In het kader van de actie Noord helpt Zuid is te Arne muiden een schip aangekomen met goederen bestemd voor de oorlogsgetroffenen, bijeenge bracht door de inwonres der gemeente 's-Gravenzande. Offieieele publicaties De Distributiekring Sliddel- burg maakt bekend, dat ten hare kantore, Zuidsingel, als mede bij de agentschappen ge legenheid bestaat tot het aan vragen van rantsoenbonnen voor scheerzeep voor kappers en zeep voor medische studen ten, werkzaam in de anatomie, vi'oedvrouwen, verloskundigen, gediplomeerde bakers en kraamverzorgsters, leeiiing ba kers en kraamverzorgsters, veeverloskundigen, particuliere verpleegsters en verplegers, praktiseerende artsen, inclu sief tandax*tsen, tandheelkundi gen en veeartsen, wijkverpleeg sters en -verplegers, personen werkzaam in de genees- en ver bandmiddelen industrie, inclu sief tandtechnische laboratoria. Formulieren kunnen worden afgehaald op 16 en 17 Aug. a.s. Opgemerkt wordt dat in- plaats van toiletzeep voortaan Engelsche huishoudzeep wordt verstrekt. De- Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat de naamlijsten voor zwaren arbeid en giftigen arbeid voor de 10e periode volledig ingevuld en onderteekend door werkgevers moeten worden ingeleverd op 16, 17 en 18 Aug. a.s., kamer 4. loket 1. kantoor Zuidsingel en bij de agentschappen. Toe- slagbewijzen moeten eveneens worden ingeleverd. De Burgemeester van Vlissin gen. maakt bekend, dat aan al le kinderen waar voor op 6 en 7 Aug. een aanvraagformulier voor klompen brj het Gem. Bu reau voor Soc. Zaken werd af gehaald, op de navolgende da gen en uren een vergunning zal worden uitgereikt. Woensdag 15 Aug. a.s. zq wier achternaam begint' met een der letters A t.m. G van 8.30—12 uur en de letters H t. m. L van 1 t-m. 5 uur. Don derdag 16 Aug. a.s. de letters M t.m. Q. van 8,30 uur t.m. 12 uur en de letters R t.m. Z van 1 t.m. 5 uur- Oude stamkaart van het kind moet worden overgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1