Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant lapansch capitulatie-aanbod voorwaardelijk aanvaard. Maandag 13 Augustus 1945 Japansch capitulatie-aanbod voorwaardelijk aanvaard. Maandag 13 Augustus 1945 Het Japansche aanbod tot Capitulatie is door de Ver. Sta. ten, in overeenstemming met de andere mogendheden, aan vaard. Naar men weet, had de Ja pansche regeering evenwel aan het capitulatie-aanbod toege voegd. dat de rechten van den keizer gehandhaafd zouden blij ven. De Ver. Staten hebben op dit laatste verzoek van Japan ge antwoord, dat op het oogen- blik van overgave de bevoegd heid van den keizer en van de japansche regeering om den staat te besturen, onderworpen zal zijn aan die van den opper bevelhebber der geallieerde strijdkrachten, die zoodanige stappen zal nemen, als hij ge schikt acht voor de tenuitvoer legging van de bepalingen van overgave. De Amerikaansche bood schap zegt, dat dit de ziens wijze van Groot Brittannië, Rusland en China zoowel als van de Vereenigde Staten weer geeft. Het Amerikaansche antwoord voegt er nog aan toe: Van den keizer zal verlangd worden, de onderteekening door de regee ring van Japan en het Japan sche keizerlijke hoofdkwartier van de voorwaarden van over gave, die noodzakelijk zijn om de voorzieningen van de ver klaring van Potsdam ten uit voer te leggen, goed te keuren en te verzekeren en dat hij zijn bevelen zal geven aan de Ja pansche militaire vloot- er luchtmachtautoriteiten en aan alle strijdkrachen onder zijn controle, waar deze zich ook bevinden, de actieve operaties te staken en hun wapens over te geven en zoodanige bevelen uit te vaardigen als de opper bevelhebber zal verlangen om uitvoering van de voorwaarden van overgave te geven. Onmiddellijk na de overgave moet de Japansche regeering krijgsgevangenen en burgerlij ke geïnterneerden overbrengen naar plaatsen waar zij veilig zijn, zooals zal worden aange geven, waar zij spoedig aan boord van geallieerde trans portvaartuigen kunnen worden gebracht. De uiteindelijke regeerings- vorm in Japan moet *n over eenstemming zijn met de ver klaring van Potsdam en moet worden tot stand gebracht door middel van den vrij ken baar gemaakten wil van het Japansche volk. Gewapende strijdkrachten der geallieerde mogendheden zul len in Japan blijven tot het in de verklaring van Potsdam ge. itelde doel is bereikt.. Het schgnt dat het grootste verzet tegen het handhaven van den Japanschen keizer komt uit Tsjoengking en uit Austra lië. £)e Amerikaansche bladen vestigen er de aandacht op, dat hi Japansche bladen en voor de radio vele woorden ge wijd worden aan den jeugdigen Prins van 13 jaar, die „groote gevoeligheid toont voor het Ui- den van de bewoners in de ver woeste gebieden". Volgens de Amerikaansche pers zou deze ongebruikelijke publiciteit om trent een kind er op kunnen wijzen als zou de keizer aan aftreden denken. Het feit, dat de keizer zelf verzocht wordt de verantwoor delijkheid op zich te nemen zijn veldheeren te bevelen, den strijd te staken, wordt geacht het risico van geïsoleerd Ja- pansch verzet te verminderen. Mac Arthur opperbevel hebber van Japan. Men verwacht, dat de post van opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten voor de bezetting van Japan in han. den zal komen van generaal Douglas Mac Arthur, die sinds het uitbreken van den oorlog tegen Japan het bevel heeft gevoerd over de Amerikaan sche troepen in den Stillen Oce aan. In welingelichte kringen verwacht men ook, dat de be zetting grootendeels een Ame rikaansche aangelegenheid zal zijn, terwijl de andere mogend heden meer betrokken zullen zijn bij de controle over de ge bieden op het Aziatische con tinent. Bezettingsleger. Te Washington zijn plannen in voorbereiding tot de vor ming van een bezettingsleger van een millioen man voor 't Verre Oosten. Hoofdzakelijk zullen Amerikaansche soldaten aan wal gaan. Kenmerkend teeken. Het Amerikaansche depar tement van marine heeft aan gekondigd, dat de bouw van Amerikaansche oorlogsschepen zal worden gestaakt. Men zal ophouden met het werk aan 95 oorlogsbodems, incl. het slagschip „Illinois" van 45.000 ton; twee vliegdekschepen, 20 kruisers en 11 torpedojagers. Bombardementen gaan voort. Intusschen duren de bom bardementen voort. Honderden geallieerde vliegtuigen hebben den Japanners duidelijk ge maakt, dat hun vredes-aanbod hen niet van hun bestraffing heeft vrijgesteld en dat de oorlog nog voortduurt» Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. Kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vliselngen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 106 Hoofdred. E. P. Zandijlc (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen NIEUWE BONNEN Geldig tot 18 Aug. Aardappelen: A34, C34, D34, E34 M34 p. b. 1% kg., B34 p.b. 1 kg. Vleesch zonder been: A34A t.m. E34A p. b. 200 gr., M34A p. b. 100 gr. DE TWEEDE ATOOMBOM, Gemeld wordt, dat de twee de atoombom, die op Nagasaki werd geworpen, veel krachti ger was dan de eerste, die er bg vergeleken verouderd was. De uitbarsting van de tweede was veel grooter dan die der eerste. Uit verkenningsfoto's blijkt dat 30 pet. van Nagasaki, waarbij inbegrepen vrijwel het geheele industriedistrict, ver nietigd is. (AA) De „Zwaardvisch" in Rotterdam. De Nederlandsche onderzee boot „Zwaardvisch" is in Rot terdam aangekomen. Het schip kwam uit het Verre Oosten, waar het ongeveer iy2 jaar actief aan den strijd tegen Japan heeft deelgenomen. De1 „Zwaardvisch" is een dei- grootste onderzeebooten van de Kon. Ned. Marine en werd in 1943 op een Engelsche werf afgebouwd. Zij bracht de U 95, verschillende oorlogsbodems en koopvaardijschepen tot zinken. Hulp der Zwitsersche kerk. De Zwitsersche kerk heeft 5 houten noodkerken, elk plaats gevend aan 200 a 300 personen, geschonken aan de kerken in Nederland, te weten één voor Arnhem en 4 voor de Betuwe. (AA) In een plaatsje bij Ge leen zijn twee personen, die ondeugdelijke cognac haduen gedronken, om het leven ge komen. (AA) De Russen in Mandsjoerije. De Russische opmarsch in Mandsjoerije vordert snel. De belangrijke stad Chabarowsk werd bezet. Foegdin, haven stad aan de rivier de Soengari, werd veroverd, evenals de stad Tsjike. In het Z. deel van het Noordelijke eiland van Japan zijn Sovjet-troepen Karafoeto binnengerukt. Op sommige plaatsen werden in Mandsjoe rije vorderingen van 180 km. gemaakt. Op Korea gingen Russische mariniers aan land en ver overden de stad Rasjin. De Russische luchtmacht bracht 11 Japansche troepentransport, schepen tot zinken, Het herstel van Walcheren. Van de zijde van het prov. bestuur deelt men ons het volgende mede. Onder de gedupeerde land bouwers van de overstroomde gebieden op Walcheren, schijnt de vrees te bestaan, dat velen van hen, die vóór de over strooming een bedrijf bezaten, zich na de verkaveling geen bedrijf meer zullen zien toege wezen en daarom voor afvloei ing in aanmerking zullen ko men. n de eerste plaats is nog niet uitgemaakt of de verka veling op den voet van de ruilverkavelingswet zal plaats hebben, dan wel voor deze ver kaveling een nieuw te schep pen, voor het geheele land geldende, vorm zal worden ge kozen. Hoewel hieromtrent in dit stadium stellig nog geen defi nitieve conclusies zijn te trek ken, komt het het provinciaal bestuur aanvankelijk wel waarschijnlijk voor, dat het aantal 'landbouwers, hetwelk zich op Walcheren geen bedrijf zal zien toegewezen, in ver houding tot het totaal, niet groot zal zijn. Het prov. bestuur beschouwt het evenwel als zijn moreelen plicht er met kracht naar te streven, die landbouwers, die tengevolge van de verkaveling niet voor toewijzing van een bedrijf in aanmerking komen, elders ,op een bedrijf te her plaatsen. Wat dit laatste betreft, stelt het prov. bestuur reeds thans pogingen in het werk, door tusschenkomst van de of- ficieele instanties, dat elders grond voor dit doel voor de Walchersche gedupeerden wordt gereserveerd. Zoo eenigszins mogelijk, ligt het in de bedoeling deze af vloeiing langs vrijwilligen weg te doen plaats hebben. Naar het oordeel van het prov. bestuur dient voorkomen te worden, dat landbouwers tegen hun wil, hun zelfstandig bestaan verliezen. In verband hiermede wordt ook een regeling waarbij, te gen den wil van belanghebben den, de schadeloosstelling uit sluitend in geld plaats heeft, onjuist geacht. Met betrekking tot de bewo ners van Westkapelle merkt het prov. bestuur op, dat ve len van hen als dijkwerker of in een ander bedrijf werkzaam zijn, terwijl zij daarnaast dan een landbouwbedrijfje bezitten. Het bestuur wijst er met na druk op, dat het stelling niet in zijn bedoeling ligt, deze menschen te dupeeren. Het prov. bestuur vertrouwt, dat door het bovenstaande, noodelooze ongerustheid onder de Walchersche bevolking wordt weggenomen. DE INVOER VAN KOLEN. Gedux-ende de maand Mei van dit jaar zijn uit Duitsch- land 1600 ton kolen in ons land ingevoerd, in Juni was deze invoer 22.000 ton, welke hoeveelheid in Juli steeg tot 49.000 ton. Voor de maand Augustus kan worden gere kend op veen invoer van 50.000 ton Roefkolen en 25.000 ton Amerikaansche kolen. Voor September zijn de verwachtin gen niet ongunstig. Zoowel de invoer van kolen als de eigen Nederlandsche productie zijn in de afgeloopen maanden ver bij de verwachtingen ten ach ter gebleven. (ANP) P.OJD. blyft zelfstandig politie-orgaan. Van overheidswege is beslo ten de politieke opsporings diensten (P.O.D.) als zelfstan dig politie-orgaan te laten voortbestaan. ,(AA) Moord en zelfmoord. Te 's-Gravenhage heeft een 45-jarige man in een leeg staand perceel in de Staten- laan, waar hij vermoedelijk vroeger gewoond heeft, zijn 43- jarige echtgenoote en zijn 72- jarige schoonmoeder met Pi stoolschoten van het leven be roofd. Daarna begaf de man zich op weg naar het politie bureau, doch vóór hij daar ge arriveerd was, heeft hij zich zelf eveneens van het leven be roofd. .(AA) Te Heyen (L.) zijn de twee gebroeders van Dijk door een ontploffende landmijn ge dood, .(AA) PROVINCIENlhllWS REISVERBOD OPGEGEVEN. De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland deelt mede, dat met ingang van Zaterdag jl. alle verbods bepalingen voor' het reizen in de provincie Zeeland zijn op geheven. In verband met de woning- schaarschte tengevolge van de inundaties, blijft de vestiging in, de verhuizing binnen en de terugkeer naar een gemeente in de provincie Zeeland ten strengste verboden. De Militaire Commissaris maakt bekend, dat ten aan zien van personen, die zich zonder vergunning, afgegeven door het Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffei's, afd. Zee land, in de Provincie Zeeland gevestigd hebben of woonruim te innemen, de strengste maat regelen genomen zullen wor den, o.a. onmiddellijke verwij dering uit de provincie Zee land. Aanvragen tot vestiging kunnen worden ingediend bij den burgemeester der gemeen te waar men zich wenscht te vestigen. MATERIAAL VOOR WALCHEREN. Te Vlissingen wordt heel wat materiaal aangevoerd voor het dichten der gaten in de dijken en voor den algemeenen wederopbouw van Walcheren. Vrijdag jl. arriveerden in.de haven zes caissons, groote be tonnen blokken, welke recht streeks uit Engeland naar hier zijn gesleept en die gebruikt zullen worden voor de ver schillende dijkgaten. Inmiddels zijn de sleepbooten weer naar Engeland vertrokken om nog meer van deze caissons voor Walchei-en op te halen. Tevens kwam Zaterdagavond in de haven aan het s.s. „Pro gress", een werkschip van de Royal Engeneers, geladen met materiaal. In dit schip bevon den zich 75 rollen staaldraad, een aantal kleine bootjes, zg. pontons, en 70 winches. Zon dag is men direct met bet los sen begonnen, daar het schip met spoed naar Engeland moet terugkeeren om nieuwe lading in te schepen en weer naar Vlissingen te vervoeren. Ver wacht wordt dat bet schip he den, Maandag, zal vertrekken en reeds aan het einde van deze week terug zal zijn. Met genoegen kunnen we constateeren, dat alles in het werk wordt gesteld om met spoed het herstel van Walche ren te bevoi'deren. Textiel voor Zeeland. Naar de secretaris van het Prov. Zeeuwsch Comité van de H.A.R.K., de heer D. F. P. Hoegen, mededeelde, is de hulp aan textielgoed, die tot nu toe uit het buitenland werd ontvangen, nog niets geweest bij wat thans komt en ko men gaat. Deze hulpverlee ning zal nu op groote schaal worden aangevat. In het be gin van deze week kwamen bijv. 23 schepen, die partijen H.A.R.K-goederen meebrach ten, tegelijk aan. 25 van wat uit het bui tenland aankomt, hetzij gedra gen of nieuw goed, wordt voor Zeeland bestemd. Vooral Ame rika heeft in deze hulpverlee ning een groot aandeel. ZWITSERSCHE BARAKKEN. Met den bouw van de ba rakkenkampen op Walcheren wordt goeden voortgang ge maakt. Vorige week kwam te Vlissingen weer een trein van ongeveer 50 wagons uit Zwit serland aan, volgestuwd met materiaal. Hieronder, bevonden zich ook dekens en emaille- artikelen, o.m. benoodigd voor de keuken. s Van het Zwitsersch barak kenkamp aan de Buitenhaven zijn thans 10 woningen gereed. De trein bracht het materiaal mee voor de overige drie ba rakken, welke te Vlissingen nog gebouwd moeten worden, zoodat binnen niet al te lan gen tijd dit kamp geheel vol tooid zal zijn. De overige ma terialen zijn hoofdzakelijk be stemd voor Middelburg, doch ook gedeeltelijk voor Domburg en Westkapelle. Zooals men zich zal herir neren, is eenigen tijd gelede 1 door Burg. en Weth. te Vlis singen aan de daar toen ter stede vertoevende Engelsche militairen uit dankbaarheid voor de bevrijding de stads- vlag aangeboden. De echte be vrijders waren i*eeds vertrok ken. Dat dit door onze bevrij ders buitengewoon op prijs werd gesteld, blijkt wel uit het feit, dat op verzoek van veldmaarschalk Montgomery het geheele gemeentebestuur van Vlissingen Zaterdag naar Brugge is ontboden en daar met veel eerbewijzen op het Provinciehuis is ontvangen, waarbij tegenwoordig waren 1IUXUO. Ifcei*;n v crlUwli Het Japansche aanbod tot capitulatie, is door de Ver. Sta_ ten, in overeenstemming met de andere mogendheden, aan vaard. Naar men weet, had de Ja pansche regeering evenwel aan het capitulatie-aanbod toege voegd. dat de rechten van den keizer gehandhaafd zouden blij. ven. De Ver. Staten hebben op dit laatste verzoek van Japan ge antwoord, dat °P het oogen-- blik van overgave de bevoegd heid van den keizer en van de Japansche regeering om den staat te besturen, onderworpen zal zijn aan die van den opper bevelhebber der geallieerde strijdkrachten, die zoodanige stappen zal nemen, als hij ge schikt acht voor de tenuitvoer legging van de bepalingen van overgave. De- Amerikaansche bood schap zegt. dat dit de ziens wijze van Groot Brittannië, Rusland en China zoowel als van de Vereenigde Staten weer geeft. Het Amerikaansche antwoord voegt er nog aan toe: Van den keizer zal verlangd worden, de ondei-teekening door de regee ring van Japan en het Japan sche keizerlijke hoofdkwartier van de voorwaarden van over gave, die noodzakelijk zijn om de voorzieningen van de ver klaring van Potsdam ten uit voer te leggen, goed te keuren en te verzekeren en dat hij zijn bevelen zal geven aan de Ja pansche militaire vloot- er luchtmachtautoriteiten en aan alle strijdkrachen onder zijn contróle, waar deze zich ook bevinden, de actieve operaties te staken en hun wapens over te geven en zoodanige bevelen uit te vaardigen als de opper bevelhebber zal verlangen om uitvoering van de voorwaarden van overgave te geven. Onmiddellijk na de overgave moet de Japansche regeering krijgsgevangenen en burgerlij ke geïnterneerden overbrengen naar plaatsen waar zij veilig zijn, zooals zal worden aange geven, waar zij spoedig aan boord van geallieerde trans portvaartuigen kunnen worden gebracht. De uiteindelijke regeerings- vorm in Japan moet in over eenstemming zijn met de ver klaring van Potsdam en moet worden tot stand gebracht door middel van den vrij ken baar gemaakten wil van het Japansche volk. Gewapende strijdkrachten der geallieerde mogendheden zul len in Japan blijven tot het in Het schijnt dat het grootste verzet tegen het handhaven van den Japanschen keizer komt uit Tsjoengking en uit Austra lië. De Amerikaansche bladen vestigen er de aandacht op, dat m Japansche bladen en voor de radio vele woorden ge wijd worden aan den jeugdigen Prins van 13 jaar, die „groote gevoeligheid toont voor het lij den van de bewoners in de ver woeste gebieden". Volgens de Amerikaansche pers zou deze ongebruikelijke publiciteit om trent een kind er op kuixnen wijzen als zou de keizer aan aftreden denken. Het feit, dat de keizer zelf verzocht wordt de verantwoor delijkheid op zich te nemen zijn veldheeren te bevelen, den strijd te staken, wordt geacht het risico van geïsoleerd Ja pansch verzet te verminderen. Mac Arthur opperbevel hebber van Japan, Men verwacht, dat de post van opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten voor de bezetting van Japan in han den zal komen van generaal Douglas Mac Arthur, die sinds het uitbreken van den oorlog tegen Japan het bevel heeft gevoerd over de Amerikaan sche troepen in den Stillen Oce aan. In welingelichte kringen verwacht men ook. dat de be zetting grootendeels een Ame rikaansche aangelegenheid zal zijn, terwijl de andere mogend heden meer betrokken zullen zijn bij de contróle over de ge bieden op het Aziatische con tinent. Bezettingsleger. Te Washington zijn plannen in voorbereiding tot de vor ming van een bezettingsleger van een millioen man voor 't Verre Oosten. Hoofdzakelijk zullen Amerikaansche soldaten aan wal gaan. Kenmerkend teeken. Het Amerikaansche depar tement van marine heeft aan gekondigd, dat de bouw van Amerikaar^sche oorlogsschepen zal wordén gestaakt. Men zal ophouden met het werk aan 95 oorlogsbodems, incl. het slagschip „Illinois" van 45.000 ton; twee vliegdekschepen, 20 kruisers en 11 torpedojagers. Bombardementen gaan voort. Intusschen duren de bom bardementen voort. Honderden eallieerde vliegtuigen hebben en Japanners duidelijk ge maakt, dat hun vredes-aanbod hen niet van hun bestraffing Aboon. -pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. Kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p^dv 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes teL 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 106 Hoofdred. E. P. Zand ijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. y. d. Velde Jr., Vlissingen de verklaring van Potsdam gel heeft vrijgesteld en dat de stelde doel is bereikt. 'oorlog nog voortduurt. DE TWEEDE ATOOMBOM. Gemeld wordt, dat de twee de atoombom, die op Nagasaki werd geworpen, veel krachti ger was dan de eerste, die er bij vergeleken verouderd was. De uitbarsting van de tweede was veel grooter dan die der eerste. Uit verkenningsfoto's blijkt dat 30 pet. van Nagasaki, waax'bij inbegrepen vrijwel het geheele industriedistrict, ver nietigd is. (AA) De „Zwaardvisch" in Rotterdam. De Nederlandsche onderzee boot „Zwaardvisch" is in Rot- terdam aangekomen. Het schip kwam uit het Verre Oosten, waar het ongeveer 1% jaar actief aan den strijd tegen Japan heeft deelgenomen. De .Zwaardvisch" is een der grootste onderzeebooten van de Kon. Ned. Marine en werd in 1943 op een Engelsche werf afgebouwd. Zij bracht de U 95, verschillende oorlogsbodems en koopvaardijschepen tot zinken. Hulp der Zwitsersche kerk. De Zwitsersche kerk heeft 5 houten noodkerken, elk plaats gevend aan 200 a 300 xersonen, geschonken aan de terken in Nederland, te weten één voor Arnhem en 4 voor de Betuwe. (AA) In een plaatsje bij Ge leen zijn twee personen, die ondeugdelijke cognac haadon gedronken, om het leven ge komen. (AA) Het herstel van Walcheren. De Russen in Mandsjoerije. De Russische opmai-sch in Mandsjoerije vordert snel. De belangx-ijke stad Chabarowsk werd bezet. Foegdin, haven stad aan de rivier de Soengari, werd veroverd, evenals de stad Tsjike. In het Z. deel van het Noordelijke eiland van Japan zijn Sovjet-troepen Kax-afoeto binnengerukt. Op sommige plaatsen werden in Mandsjoe rije vorderingen van 180 km. gemaakt. Op Korea gingen Russische* mariniers aan land en ver overden de stad Rasjin. De Russische luchtmacht bracht 11 Japansche troepentransport schepen tot zinken. Van de zijde van het prov. bestuur deelt men ons het volgende mede. Onder de gedupeerde land bouwers van de overstroomde gebieden op Walcheren, schijnt de vrees te bestaan, dat velen van hen, die vóór de over strooming een bedrijf bezaten, zich na de verkaveling geen bedrijf meer zullen zien toege wezen en daarom voor afvloei ing in aanmerking zullen ko men. In de eerste plaats is nog niet uitgemaakt of de verka veling op den voet van de ruilverkavelingswet zal plaats hebben, dan wel voor deze ver kaveling een nieuw te schep pen, voor het geheele land geldende, vorm zal worden ge kozen. Hoewel hieromtrent in dit stadium stellig nog geen defi nitieve conclusies zijn te trek ken, komt het het provinciaal bestuur aanvankelijk wel waai'schijnlijk voor, dat het aantal landbouwers, hetwelk zich op Walcheren geen bedx-gf zal zien toegewezen, in ver houding tot het totaal, niet groot zal zijn. Het prov. bestuur beschouwt het evenwel als zijn moreelen plicht er met kracht naar te streven, die landbouwers, die tengevolge van de verkaveling niet voor toewijzing van een bedrijf in aanmerking komen, elders op een bedrijf te her plaatsen. Wat dit laatste betreft, stelt het prov. bestuur reeds thans pogingen in het werk, door tusschenkomst van de of- ficieele instanties, dat elders grond voor dit doel voor de Walchersche gedupeerden wordt gereserveerd. Zoo eenigszins mogelijk, ligt het in de bedoeling deze af vloeiing langs vrijwilligen weg te doen plaats hebben. Naar het oordeel van het prov. bestuur dient voorkomen te worden, dat landbouwers tegen hun wil, hun zelfstandig bestaan verliezen. In vex-band hiermede wordt ook een regeling wharbij, te- Met betrekking tot de bewo ners van Westkapelle merkt het prov. bestuur op, dat ve len van hen als dijkwerker of in een ander bedrijf werkzaam zijn, terwijl zrj daarnaast dan een landbouwbedrijfje bezitten. Het bestuur wijst er met na- druk op, dat het stelling niet in zijn bedoeling ligt, deze menschen te dupeeren. Het prov. bestuur vertrouwt, dat door het bovenstaande, noodelooze ongerustheid onder de Walchersche bevolking wordt weggenomen. NIEUWE BONNEN Geldig tot 18 Aug. Aardappelen: A34, C34, D34, E34, M34 p. b. iy> kg.. B34 p.b. 1 kg. Vleesch zonder been: A34A t.m. E34A p. b. 200 gr., M34A p. b. 100 gr. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De bonnen 35, 235, 335, 435 en 535 van de noodkaart voor speciale doeleinden met opdruk „Nood Zeeland Zeeuwsch- Vlaanderen Speciaal" zijn aan gewezen tot het koopen van 500 gram visch. De bonnen moeten vóór 16 Aug. tegen ontvangstbewijs ingeleverd worden bij een erkenden visch- handelaar. Vermoedelijk kan binnen 14 dagen tot het afle veren van de visch worden overgegaan. PROVINCIENIEUWS gen den wil van belanghebben- dexx, de schadeloosstelling uit sluitend in geld plaats heeft, onjuist geacht. DE INVOER VAN KOLEN. Gedurende de maand Mei van dit jaar zijn uit Duitsch- land 1600 ton kolen in ons land ingevoerd, in Juni was deze invoer 22.000 ton, welke hoeveelheid in Juli steeg tot 49.000 ton. Voor de maand Augustus kan worden gere kend op een invoer van 50.000 ton Roerkolen en 25.000 ton Amerikaansche kolen. Voor September zijn de verwachtin- gen niet ongunstig. Zoowel de invoer van kolen als de eigen Nederlandsche productie zijn in de afgeloopexx maanden ver bg de verwachtingen ten ach ter gebleven. (ANP) P.O.D. blijft zelfstandig politie-orgaan. Van overheidswege is beslo ten de politieke opsporings diensten (P.O.D.) als zelfstan dig politie-orgaan te laten voortbestaan. (AA) Moord en zelfmoord. Te 's-Gravenhage heeft een 45-jarige man in een leeg staand perceel in de Staten- laan, waar hij vermoedelgk vroeger gewoond heeft, zijn 43- jarige echtgenoote en zijn 72- jarige schoonmoeder met Pi stoolschoten van het leven be roofd. Daarna begaf de man zich op weg naar het politie bureau, doch vóór hij daar ge arriveerd was. heeft hg zich zelf eveneexxs van het leven be roofd. (AA) Te Heyen (L.) zijn de twee gebroeders van Dgk door een ontploffende landmijn ge dood. (AA) REISVERBOD OPGEGEVEN. De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland deelt mede, dat met ingang van Zaterdag jl. alle verbods bepalingen voor het reizen in de provincie Zeeland zijn op geheven. In verband met de woning- schaarschte tengevolge van de inundaties, blijft de vestiging in, de verhuizing binnen en de terugkeer naar een gemeente in de provincie Zeeland ten strengste verboden. De Militaire Commissaris maakt bekend, dat ten aan zien van personen, die zich zonder vergunning, afgegeven door het Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers, afd. Zee land, in de Provincie Zeeland gevestigd hebben of woonruim te innemen, de strengste maat regelen genomen zullen wor den, o.a. onmiddellijke verwij dering uit de provincie Zee land. Aanvragen tot vestiging kunnen worden ingediend bg den burgemeester der gemeen te waar men zich wenscht te vestigen. MATERIAAL VOOR WALCHEREN. Te Vlissingen wordt heel wat matex*iaal aangevoerd voor het dichten der gaten in de dijken en voor den algemeenen wederopbouw van Walcheren. Vrijdag jl. arriveerden in de haven zes caissons, groote be tonnen blokken, welke recht sreeks uit Engeland naar hier zijn gesleept en die gebruikt zullen worden voor de ver schillende dijkgaten. Inmiddels zijn de sleepbooten weer naar Engeland vertrokken om nog meer van deze caissons voor Walcheren op te halen. Tevens kwam Zaterdagavond in de haven aan het s.s. „Pro gress", een werkschip van de Royal Engeneers, geladen "met materiaal. In dit schip bevon den zich 75 rollen staaldraad, een aantal kleine bootjes, zg. pontons, en 70 winches. Zon dag is men direct met het los sen begonnen, daar het schip met spoed naar Engeland moet terugkeeren om nieuwe lading; in te schepen en weer naar Vlissingen te vervoeren. Ver wacht wordt dat het schip he den, Maandag, zal vertrekken en reeds aan het einde van deze week terug zal zijn. Met genoegen kunnen we coixstateeren, dat alles in het werk wordt gesteld om met spoed het herstel van Walche ren te bevorderen. Textiel voor Zeeland. Naar de secretaris van het Px-ov. Zeeuwsch Comité van de H.A.R.K., dc heer D. F. P. Hoegen, mededeelde, is de hulp aan textielgoed. die tot nu toe uit het buitenland werd ontvangen, nog niets geweest bg wat thans komt en ko men gaat. Deze hulpverlee ning zal nu op groote schaal worden aangevat. In het be gin van deze week kwamen bijv. 23 schepen, die partgen H-A.R.K-goederen meebrach ten, tegelijk aan. 25 van wat uit het bui tenland aankomt, hetzij gedra gen of nieuw goed, wordt voor Zeeland bestemd. Vooral Ame- rika heeft in deze hulpverlee ning een groot aandeel. De vereeniging voor Zieken huis verpleging op Z.. en N.- Beveland hield Zaterdagmid dag te Goes haar alg. verga dering. De voorzitter, de heer mr, dr. Mes uit Heinkenszand, herdacht het overleden be stuurslid den heer A. Tolle naar te Kx*abbendijke. Spr. deelde mede, dat het bestuurs lid Th. Wolse wegens a.s. ver trek, bedankt heeft. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer A. de Lange te Goes, bleek, dat de vei'eeniging de ooxiogsjaren goed heeft door staan. De administratie on dervond in niet geringe mate de moeilgkheden van het laat ste oorlogsjaar en van de eva cuatie. Aan alle reglementaire voorschriften kon worden vol daan, terwijl 156 oorlogsslacht offers dezelfde uitkeeringen als de andere patiënten ont vingen. Het totaal aantal vrijwillig verzekerden bedroeg per 31 Dec. 1944: A-verz. 30.355, B- varz. 1457, totaal 31.812 (vo rig jaar 30.344). Het aantal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1