Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Vrijdag 10 Augustus 1949 RUSLAND VERKLAART JAPAN DEN OORLOG. Vrijdag 10 Augustus 1945 RUSLAND VERKLAAR' JAPAN DEN OORLOG. Actie. Hoe meer sensationeel nieuws een dagblad weet op te dis- schen, hoe liever een deel der lezers het heeft- Het is een klein kunstje aan deze zucht toe te geven, vooral nu, het vuur van den grooten Europeeschen wereldbrand no; nasmeult en telkens nog op vlamt en ieder van ons weet hoeveel menschen de laatste ja ren door het oorlogsvuur ge schroeid en verminkt zijn. Aantrekkelijker, zij het ook zwaarder, is de taak een actie ten goede te stimuleeren. Vuur heeft ook een scheppend ver mogen. Jeugdige geestdrift, aan den opbouw van het vrije land gewijd, mag niet verstik ken. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is niet één puinhoop. Zwaar getroffen i's het, maar er is nog jeugd, voortvarende jeugd. En zij verzamelt zich 12 Aug. in Groede. De oproep der jeugd aan de jeugd klinkt krachtig. De dom per is van de jeugdbeweging afgenomen. Een dekmantel heeft zij evenmin meer noodig. Moge het jeugdappèl in Groede de inzet zijn van een eendrachtige actie van nauw verbonden jeugdleiders en jon geren! W. H. B. Schoenendistributie op beperkte schaal. Binnenkort zal weer, zij 't op beperkte schaal, - een aan vang worden gemaakt met distributie van schoenen. Het land zal daarbij in 5 kringen worden verdeeld, welke een voor een bevoorraad zullen worden. (AA) De inlevering van bankbiljetten. Bij de volgende inlevering van bankbiljetten zou, volgens het Nwsbl. v. Sail., voor een nader te bepalen* bedrag aan nieuw bankpapier worden te rugbetaald. N S.B.-er pleegde verzet. De vroegere N.S.B. commis saris van de provincie Overijs sel, mr. de Rijke, pleegde, naar liet Nwsbl. v. Salland meldt, verzet tegen een bewaker. De ze laatste loste een schot, dat de Rijke in het been trof. Hij werd zoo ernstig gewond, dat het been geamputeerd moest worden. Donderdagmiddag is met de droogmaling van den Wie- ringermeer begonnen. (AA) Een der beruchte beulen van Amersfoort, Kotalla, is te zamen met den beul Oberle, te Amsterdam gearresteerd. VERLAGING VAN SCHIPPERSVRACHTEN. De radio bracht het bericht, dat er groote ontstemdheid heerschte op de schippersbeurs te Rotterdam, omdat het Min. van Energie en Verkeer de vrachten met ingang van Maandag 6 Aug. met 30 had verlaagd. Ook de verschil lende schippersbonden zouden tegen dezen maatregel in het geweer zijn gekomen Bij navraag bij een bevoeg den deskundige uit de binnen scheepvaart bleek ons, dat: de Zeeuwsche schippers zich met den getroffen maatregel ver eenigen kunnen, omdat zij die als redelijk beschouwen. De ontevredenheid zetelt vooral in Rotterdam. Daar toch gold het algemeen landelijk tarief, verhoogd met 100 vermeerderd met 30 plus 40 tijdelijke verhoo ging en wordt nu het tarief met 30 verlaagd van die vracht, zoodat er een feitelijke verlaging van 18 plaats vindt, wat zeker nog een vol doende inkomen voor een nor maal leven verschaft en de mo gelijkheid biedt tot aflossing van op de schepen rustende hypotheken binnen den .rede lijken termijn. Weer massagraven bij Amersfoort ontdekt.' In het kamp Amersfoort zijn weer eenige massagraven ont dekt. Men meent te kunnen vaststellen, dat in een der gra ven een 75-tal Russen ter aar de besteld is, terwijl in een an der een aantal Jodèn begraven werd. Een open brief. Verscheidene onderteekenaars hebben aan den minister-presi dent Prof. Ir W. Schermer- horn een open brief gezonden. Daarin wordt tot hem als voor zitter van den Raad van State het verzoek gericht om die maatregelen te willen nemen, waardoor het Ned. Volk nog in het jaar 1945 in staat zal wor den gesteld om z'n grondwette lijke rechten uit te oefenen en door algemeene vrije en gehei me verkiezingen z'n landelijke en plaatselijke vertegenwoordi gende lichamen aan te wijzen. Waar bleven de honderdjes? Volgens een mededeeling van de Ned. Bank is voor 665 millioen aan bankjes van 100 ingeleverd, zoodat nog ruim 1 milliard niet is ingeleverd. Dit geld zal zich waarschijnlijk nog in handen van Duitschers, N.S. B.-ers, zwarthandelaren e.d. bevinden Alle mijnenvelden in de buurt van Den Haag, op één na, zijn verwijderd, (AA) Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. Kw. Adv.pr. 12 ct p min., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen 186e Jaargang Nummer 104 Hoofdred. E. P. ZandIJk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever E. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Radio Moskou deelde Woens dagavond mede, dat de Sovjet- Unie vanaf Donderdag y.ich in staat van oorlog bevindt met Japan. De volledige verklaring zoo als radio Moskou die gegeven heeft luidt als volgt: Molotof, de volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken der Sovjet- Unie, heeft den Japanschen ambassadeur Sato ontvangen en de volgende verklaring af gelegd: Met het oog op de Ja- pansche weigering te capitu- leeren, hebben de geallieerden zich tot de Sovjet Unie ge wend met het verzoek deel te nemen aan den oorlog tegen de Japansche agressie, daarbij den duur van den oorlog verkor tend, het aantal slachtoffers verminderend en medewerkend aan het spoedige herstel van den algeheelen vrede. Trouw aan het bondgenootschap- met de geallieerden, aldus Molotof, heeft de Sovjet-Unie het aan bod aanvaard en heeft zij zich aangesloten bij de geallieerde verklaringen van 26 Juli van dit jaar. De Sovjet-regeering is van meening, dat zulk een politiek van haar kant het eenige mid del is, dat in staat is om den vrede naderbij te brengen, het volk voor verdere offers en lij den te behoeden en het Japan sche volk de gelegenheid te geven, aan die gevaren en ver nietiging te ontkomen, die door Duitschland met haar weige ring om onvoorwaardelijk te capituleeren geleden werden. Met het oog op het vooraf gaande verklaart de Sovjet-re geering zich met ingang van 9 Aug. 1945 in staat van oorlog met Japan te beschouwen. President Truman heeft Woensdagmiddag de Russische oorlogsverklaring aan Japan bekend gemaakt. De aankondi ging kwam als een electrische schok. De mogelijkheid van de deel name van Rusland aan den oor log in den Pacific was langen tijd het voornaamste onder werp geweest van uitgebreide beschouwingen, maar was kort geleden in de schaduw gesteld door de aankondiging van de atoombom. Verantwoordelijke militaire bronnen wijzen er op, dat ondanks. d€^ radicale veran dering in de orde in den Pacific, veroorzaakt door de atoom bom en de bijdrage van Sovjet- Rusland, de vernietiging van de Japansche oorlogskracht nog steeds zeer belangrijk is. Een militaire autoriteit der V. St. in Washington heeft gis teravond verklaard, dat 2 mil lioen Japaneezen opgehoopt waren in verschillende deelen van het Aziatische vasteland, terwijl tenminste 1 millioen van hen geconcentreerd zijn, om wat hij beschreef als ,,De ver dedigingsvesting van de Gele Zee." Het Japansche Nieuws agentschap Domei heeft me degedeeld, dat kort na mid dernacht Russische legers de grens tusschen Sibexië en Mandsjoerije hebben over schreden. In het gebied dat achter Wladivvostok ligt, wordt gevochten. Ook de Russische luchtmacht is een offensief begonnen. (HN) Een laatste ultimatum. President Truman zal van avond aan Japan een laatste ultimatum stellen. Een dokter in een kastje. Eén dezer dagen werd door den P. O. D. te Huizen in sa menwerking met de B. S. in een perceel op de Naarder- straat een persoon opgespoord, die zich daar sinds 7 Mei ver borgen hield en in Adams costuum aangetroffen werd in een kastje, waarin hij gehurkt zat, meldt Gooische Klanken. Daar het kastje afgesloten was en de man op sommatie niet te voorschijn kwam werd het kastje gekanteld en op de ze wijze gelukte het spoedig den man te voorschijn te too- veren. Het bleek een dokter uit Am sterdam te zijn, die lid was van de N. S. B. en als medicus toegetreden was tot de S.S. en zelfs tot de landwacht Tegen de 75-jarige alleen staande bewoonster van het huis is wegens het verbergen van landverraders proces-ver baal opgemaakt Atoombom op Nagasaki Vannacht is een tweede atoombom op Japan geworpen. Ditmaal werd deze atoombom neergelaten op de groote ha venstad Nagasaki aan de Westkust van Kioesjce. In Amerika zijn de eerste foto's gepubliceerd van de on gekende verwoesting welke de atoombom in de stad Hirosji- ma heeft aangericht. Het hart van deze plaats van 318.000 inwoners is eenvoudig van den aardbodem weggevaagd. Het lijkt alsof een puinruimer over het centrum van de stad x heen gegaan. Een gebied van meer dan 10 m2 is volledig verwoest. Vijf b Jangrijke in dustriecomplexen zij" vernie tigd. Alleen een paar betonnen geraamten zijn blijven staan. Radio Tokio deelde mede, dat van het centrum van de stad niets dan puin is overgebleven en dat alle levende wezens, menschen zoowel als dieren, in een fractie van een seconde letterlijk zijn doodgeschroeid door de onbeschrijfelijke hitte of vermorzeld door den lucht druk. Niets of niemand in dit gebied is ontkomen. De atoombom, die de vorm van een bal heeft; weegt 180 kg. Zooals gemeld, werd de bom aan een parachute neer gelaten. Toen de bom ontplof te, was het vliegtuig 15 km. ver weg. De bemanning deelde mede, dat, toen de ontploffing plaats had, het geleek of er afweergranaat in de nabijheid van het toestel ontploften. De bemanning keek door gekleur de brilleglazen naar de ont ploffing om bestand te zijn te gen het felle licht dat hierbij ontstaat. De Japansche radio heeft de bevolking aangeraden de evacuatie van de groote ste den, welke reeds geruimen tijd aan den gang is, met voort te zetten. De nieuwe atoombom brengt geen verandering in de plan nen voor de invasie in Japan. De gewone bombardementen duren voort. Dagelijks worden groote transporten troepen naar 't Verre Oosten over gebracht. Ook de bombarde menten op militaire doelen door de suoer vliegende forten gaan regelmatig door. NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 18 Augustus. Brood: A34A t.m. E34A en M34A, B34B, D34B en E34B per bon 400 gr. A34B, C34B 600 gram. D34 en E34 be schuit 100 gram. Melk: A34, B34 taptemelk 1% liter; C34, D34 melk 1% 1. E34 1% liter. Margarine: A34B, B34B, C34B „Boter" 125 gr.; M34B 62 Vs gr. Boter: D34A en E35A boter per bon 250 gram. Chocolade: B84. C84, D84 „Re serve" per bon 1 tablet. KERKNIEUWS Geref. kerk. Naar wij verne men heeft ds. G. Smeenk, pre dikant der Gereformeerde kerk te Vlissingen, het beroep naar Breda aangenomen. Drie kerken in classis Axel buiten het kerkverband. Ter jongste vergadering van de classis Axel der Geref. ker ken stelde de kerk van Hoek voor met haar uit te spreken de besluiten der generale syno de niet voor vast en bondig te houden. 5 kerken schaalden zich achter de synode en 2 ker ken achter die van Hoek, n.l. die van Axel en Zoutespui (elk met hun predikant, de heeren ds. Joh. Francke, ds. D. Zemel en ds. J, W. Sollie, terwijl ds. S, J. Post van Axel zich daarbij voegde). De praeses, ds. J. A, Tiemens van Aardenburg, dien de een voorstel in uit te spre ken dat de basis voor vérdere samenwerking ontbrak daarom deze afgevaardigden verzocht werd heen te gaan. De afgevaardigden van boven genoemde kerken, benevens ds. Post, verlieten daarop de ver gadering, maar niet nadat zij opgemerkt hadden dat wegzen ding beteekende het plaatsen van deze kerken buiten het kerkverband, wat de praeses inderdaad ook toegaf. Zwitserland zal beginnen met de repatrieering van de 10.000 Russen die zich daar bevinden. Ook Russen die aan de zijde van Duitschland heb ben gestreden, zullen worden uitgewezen. (AA) Adolf Hitlers 2500 ton groote luxe-jacht „Grille" met zijn Duitsche bemanning Schotland binnengeloopen en ligt thans oostelijk van de Firth of Fort voor anker, (AA) Te Holweerde (Gr.) zijn twee personen door een ont ploffende landmijn gedood. PROV1NCIENIEUWS Jaagpad MiddelburgVlissingen. De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland maakt bekend, dat met in gang van 7 Augustus het ruimen der mijnen langs het jaagpad tusschen Middelburg en Vlissingen beëindigd is, zoodat dit pad wedei'om den geheelen avond voor het ver keer zal zijn geopend. Zaterdag 11 Aug. a.s. zal door de groote band van de 52e Lowland Division ook te Vlis singen een uitvoering worden gegeven. Zooals bekend bestaat deze band uit 150 pgpers en trommelslagers, welke in de karakteristieke Schotsche dracht gekleed zijn. Daarbij zal tevens tegen woordig zijn een 50-tal man schappen. die aan de bevrijding van Vlissingen hebben deelge nomen. De uitvoering zal om 5 uur des namiddags plaats hebben op het Van Nispenplein; inge val van slecht weer of als het Van Nispenplein in modderi- gen toestand mocht verkeeren, zal de uitvoering plaats vinden in de Paul Krugerstraat ter hoogte van de Nieuwe Markt. Het publiek wordt verzocht zich tijdig naar het Van Nis penplein te begeven, want na 4.45 uur namiddag wordt nie mand meer op het terrein toe gelaten. Voorts wordt het pu bliek verzocht zich stipt naai de aanwgzingen van de politie te gedragen en tijdens de uit voering absolute stilte te be trachten. De band marcheert om 4.45 uur n.m. van het Bellamypark af door Spuistraat, Coosje Buskenstraat. Badhuisstraat, Paul Krugerstraat. v. d. Man- derestraat naar het Van Nis penplein. Na afloop der uitvoering marcheert de band door de v. d. Manderestraat, Scheldestr., Aagje Dekenstraat. Walstraat, Nieuwendijk naar het Beurs plein. De burgerij wordt ver zocht de vlag uit te steken. De bewoners van de St. Jacobsstraat te Vlissingen hebben in een vergadering de a.s. feestelijkheden besproken. Er zal een kinderfeest worden georganiseerd. Alle medewer king werd toegezegd. Het be stuur werd met nieuwe krach ten aangevuld. Het comité „Walcheren moet droog" zal bij elk der 4 dijkgaten een cantine voor de werklieden inrichten, waar men af en toe filmavonden, cabaretvoorstellingen e.d. hoopt te geven. Ook den °iriarsT seopena en xe vnssm- Actie. Hoe meer sensationeel nieuws een dagblad weet op te dis- schen, hoe liever een deel der lezers het heeft. Het is een klein kunstje aan deze zucht toe te geven, vooral nu, nu het vuur van den grooten Europeeschen wereldbrand nog nasmeult en, telkens nog op vlamt en ieder van ons weet hoeveel menschen de laatste ja ren door het oorlogsvuur ge schroeid en verminkt zijn Aantrekkelijker, zij hetook zwaarder, is de taak een actie ten goede te stimuleeren. Vuur heeft ook een scheppend ver mogen. Jeugdige geestdrift, aan den opbouw van het vrije land gewijd, mag niet verstik' ken. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is niet één puinhoop. Zwaar getroffen is het, maar er is nog jeugd, voortvarende jeugd En zij verzamelt zich 12 Aug. Groede. De oproep der jeugd aan de jeugd klinkt krachtig. De dom per is van de jeugdbeweging afgenomen. Een dekmantel heeft zij evenmin me°r nnodia Moge het jeugdappèl in Groede de inzet zijn van een eendrachtige actie van nauw verbonden jeugdleiders en jon geren! W. H. B. Schoenendistributie op beperkte schaal. Binnenkort zal weer, zij 't op beperkte schaal, een aan vang worden gemaakt met distributie van schoenen. Het land zal daarbij- in 5 kringen worden verdeeld, welke een voor een bevoorraad zullen worden. (AA) De inlevering van bankbiljetten. Bij de volgende inlevering van bankbiljetten zou, volgens het Nwsbl. v. Sail., voor een nader te bepalen bedrag aan nieuw bankpapier worden te rugbetaald. N.S.B.-er pleegde verzet. De vroegere N.S.B. commis saris van de provincie Overijs sel, mr. de Rijke, pleegde, naar het Nwsbl. v. Salland meldt, verzet tegen een bewaker. De ze laatste loste een schot, dat de Rijke in het been trof. Hij werd zoo ernstig gewond, dat het been geamputeerd moest worden. - donderdagmiddag is met de droogmaling van den Wie- nngermeer begonnen. (AA) Een der beruchte beulen van Amersfoort, Kotalla, is te zamen met den beul Oberle, te Amsterdam gearresteerd^ VERLAGING VAN SCHIPPERSVRACHTEN. De radio bracht het bericht, dat er groote ontstemdheid heerschte op de schippersbeurs te Rotterdam, omdat het Min. van Energie en Verkeer de vrachten met ingang van Maandag 6 Aug. met had verlaagd. Ook de verschil lende schippersbonden zouden tegen dezen maatregel in het geweer zijn gekomen Brj navraag bij een bevoeg den deskundige uit de binnen scheepvaart bleek ons, dat: de Zeeuwsche schippers zich met den getroffen maatregel ver eenigen kunnen, omdat zij die als redelijk beschouwen. De ontevredenheid zetelt vooral in Rotterdam. Daar toch gold het algemeen landelijk tarief, verhoogd met 100 vermeerderd met 30 plus 40 tijdelijke verhoo ging en wordt nu het tarief met 30 verlaagd van die vracht, zoodat er een feitelgke verlaging van 18 plaats vindt, wat zeker nog een vol doende inkomen voor een nor maal leven verschaft en de mo gelijkheid biedt tot aflossing van op de schepen rustende hypotheken binnen den rede lijken termijn. Weer massagraven by Amersfoort ontdekt. In het kamp Amersfoort zijn weer eenige massagraven ont dekt. Men meent te kunnen vaststellen, dat in een der gra ven een 75-tal Russen ter aar de besteld is, terwijl in een an der een aantal Joden begraven werd. Een open brief. Verscheidene onderteekenaars hebben aan den minister-presi dent Prof. Ir. W. Schermer- horn een open brief gezonden. Daarin wordt tot hem als voor zitter van den Raad van State het verzoek gericht om die maatregelen te willen nemen, waardoor het Ned. Volk nog in het jaar 1945 in staat zal wor den gesteld om z'n grondwette lijke rechten uit te oefenen en door algemeene vrije en gehei me verkiezingen z'n landelijke en plaatselijke vertegenwoordi gende lichamen aan te wijzen. Waar bleven de honderdjes? Volgens een mededeeling van de Ned. Bank is voor 665 millioen aan bankjes van 100 ingeleverd, zoodat nog ruim 1 milliard niet is ingeleverd. Dit geld zal zich waarschijnlijk nog in handen van Duitschers, N.S. B.-ers, zwarthandelaren e.d. bevinden Alle mijnenvelden in de buurt van Den Haag, op één m, zijn verwijderd* .(AA), Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 104 Hoofdred. I medew. van Uitgever F. Druk fa. F. P. Zandijk (met red. dr. W. H. Beekenkamp) B. den Boer, Middelburg. d. Velde Jr., Vlissingen Radio Moskou deelde Woens dagavond mede, dat (1e Sovjet- Unie vanaf Donderdag zich in staat van oorlog bevindt met Japan. De volledige verklaring zoo als radio Moskou die gegeven heeft luidt als volgt: Molotof, de volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken der Sovjet- Unie, heeft den Japanschen ambassadeur Sato ontvangen en de volgende verklaring af gelegd: Met het oog op de Ja pansche weigering te capitu leeren, hebben de geallieerden zich tot de Sovjet Unie ge wend met het verzoek deel te nemen aan den oorlog tegen de Japansche agressie, daarbij den duur van den oorlog verkor tend, het aantal slachtoffers verminderend en medewerkend aan het spoedige herstel van den algeheelen vrede. Trouw aan het bondgenootschap met de geallieerden, aldus Molotof, heeft de Sovjet-Unie het aan bod aanvaard en heeft zij zich aangesloten bg de geallieerde verklaringen van 26 Juli van; dit jaar. De Sovjet-regeering is van meening, dat zulk een politiek van haar kant het eenige mid del is, dat in staat is om den vrede nadérbij te brengen, het volk voor verdere offers en lij den te behoeden en het Japan sche volk de gelegenheid te geven, aan die gevaren en ver nietiging te ontkomen, die door Duitschland met haar weige ring om onvoorwaardelijk te capituleeren geleden werden. Met het oog op het vooraf gaande verklaart de Sovjet-re geering zich met ingang van 9 Aug. 1945 in staat van oorlog met Japan te beschouwen. President Truman heeft Woensdagmiddag de Russische oorlogsverklaring aan Japan bekend gemaakt. De aankondi ging kwam als een electrische schok. De mogelijkheid van de deel name van Rusland aan den oor log in den. Pacific was langen tijd het voornaamste onder werp geweest van uitgebreide beschouwingen, maar was kort geleden in de schaduw gesteld door de aankondiging van de atoombom. Verantwoordelijke militaire bronnen wijzen er op. dat ondanks de radicale veran dering in de orde in den Pacific, veroorzaakt door de atoom bom en de bijdrage van Sovjet- Rusland, de vernietiging van de Japansche oorlogskracht nog steeds zeer belangrijk is. Een militaire autoriteit der V. St. in Washington heeft gis teravond verklaard, dat 2 mil lioen Japaneezen opgehoopt waren in verschillende dcclen van het Aziatische vasteland, terwijl tenminste 1 millioen van hen geconcentreerd zijn, om wat hij beschreef als „De ver dedigingsvesting van de Gele Hel Japansche Nieuws- ageneschap Domei heeft me- degedeeld; dat kort na mid dernacht Russische legers de grens tusschen Siberië Mandsjoerije hebben over schreden. In het gebied dat achter Wladiwostok ligt, wordt gevochten. Ook de Russische luchtmacht is een offensief begonnen. (HN) Een laatste ultimatum. President Truman zal van avond aan Japan een laatste ultimatum stellen. Een dokter in een kastje. Eén dezer dagen werd door den P. O. D. te Huizen in sa menwerking met de B. S. in een perceel op de Naarder- straat een persoon opgespoord, die zich daar sinds 7 Mei ver borgen hield en in Adams costuum aangetroffen werd in een kastje, waarin hij gehurkt zat, meldt Gooische klanken. Daar het kastje afgesloten was en de man op sommatie niet te voorschijn kwam werd het kastje gekanteld en op de ze wijze gelukte het spoedig den man te voorschijn te too- veren. Het bleek een dokter uit Am sterdam te zijn, die lid was van de N. S. B. en als medicus toegetreden was tot de S.S. en zelfs tot de landwacht Tegen de 75-jarige alleen staande bewoonster van het huis is wegens het verbergen -ran landverraders proces-ver- opgeraaakt Atoombom op Nagasaki Vannacht is een tweede atoombom op Japan geworpen. Ditmaal werd deze atoombom neergelaten op de groote ha venstad Nagasaki aan de Westkust van Kioesjce. In Amerika zijn de eerste foto's gepubliceerd van de on gekende verwoesting welke de atoombom in de stad Hirosji- ma heeft aangericht. Het hart van deze plaats van 318.000 inwoners is eenvoudig van den aardbodem weggevaagd. Het lijkt alsof een puinruimer over het centrum van de stad heen gegaan. Een gebied van meer dan 10 *:m2 is volledig verwoest. Vijf belangrijke in dustriecomplexen zijn vernie tigd. Alleen een paar betonnen geraamten zijn blijven staan. Radio Tokio deelde mede, dat van het centrum van de stad niets dan puin is ovei'gebleven en dat alle levende wezens, menschen zoowel als dieren, in een fractie van een seconde letterlijk zijn doodgeschroeid door de onbeschrijfelijke hitte of vermorzeld door den lucht druk. Niets of ixiemand in dit gebied is ontkomen. De atoombom, die de vorm van een bal heeft, weegt 180 kg. Zooals gemeld, werd de bom aan een parachute neer gelaten. Toen de bom ontplof te, was het vliegtuig 15 km. ver weg. De bemanning deelde mede, dat, Joen de ontploffing plaats had, het geleek of er afweergranaat in de nabijheid van het toestel ontploften. De bemannixxg keek door gekleur de bx-illeglazen naar de ont ploffing om bestand te zijn te gen het felle licht dat hierbij ontstaat. De Japansche radio heeft de bevolking aangeraden de evacuatie van de gx*oote ste den, welke reeds geruimen tijd aan den gang is, met spoed voort te zetten. De nieuwe atoombom brengt geen verandering in de plan nen voor de invasie in Japan. De gewone bombardementen duren voort. Dagelijks worden groote transporten troepen naar 't Verre Oosten over gebracht. Ook de bombarde menten op militaire doelen door de suoer vliegende forten .gaan regelmatig door. NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 18 Augustus. Brood: A34A t.m. E34A en M34A, B34B, D34B en E34B per bon 400 gr. A34B, C34B 600 gram. D34 en E34 be schuit 100 gram. Melk: A34, B34 taptemelk lJ/2 liter; C34, D34 melk 1% 1. E34 1% liter. Margarine: A34B, B34B. C34B „Boter" 125 gr.; M34B 62^ gr. Boter: D34A en E35A boter per bon 250 gram. Chocolade: B84, CS4. D84 „Re serve" per bon 1 tablet. KERKNIEUWS Geref. kerk. Naar wij verne men heeft ds. G. Smeenk, pre dikant der Gex-eformeerde kerk te Vlissingen, het bex-oep naar Breda aangenomen. Drie kerken in classis Axel buiten het kerkverband. Ter jongste vergadering van de classis "Axel der Geref. ker ken stelde de kerk van Hoek voor met haar uit te spx-eken de besluiten der genex-ale syno de niet voor vast en bondig te hóuden. 5 kerken schaarden zich achter de synode en 2 ker ken achter die van Hoek, n.l. die van Axel en Zoutespui (elk met hun predikant, de lxeerer. ds. Joh. Francke, ds. D. Zemel en ds. J. W. Sollie, terwijl ds. S. J. Post van Axel zich daarbij voegde). De praeses. ds. J. A. Tiemens van Aardenburg, dien de een voorstel in uit te spre ken dat de basis voor verdere samenwex-king ontbrak daarom deze afgevaardigden verzocht werd heen te gaan. De afgevaardigden van boven genoemde kerken, benevens ds. Post, verlieten daai'op de ver gadering, maar niet nadat zij opgemerkt hadden dat wegzen ding beteekende het plaatsen van deze kerken buiten het kerkvex'band, wat de praeses inderdaad ook toegaf. Zwitserland zal beginnen nxet de repatxieering van de 10.000 Russen die zich daar bevinden. Ook Russer^ die aan dc zijde van Duitschland heb ben gestx-eden, zullen worden uitgewezen. (AA) Adolf Hitlex-s 2500 ton groote luxe-jacht „Grille" is met zgn Duitsche bemanning Schotland binnengeloopen en ligt thans oostelijk van de Firth of Fort voor anker. (AA) Te Holweerde (Gr.) zijn twee personen door een ont ploffende landmijn gedood. PROVINCIENIEUWS Vanwege 't Prov. Comité Zee. land van het Ned. Verbond van Christenvrouwen had Woensdag te Goes een sa menkomst van> leden van de jeugdclubs plaats, waax*voor 650 meisjes van 12 tot 16 jaar uit alle deelen van Zee land waren samen gekomexx. Op de weide nabg het nieuwe tehuis van „Kinderzorg" op dexx hoek Voorstad en Patijn- weg, heeft de leidster, xnevr. Korevaar, den jeugadag ge- opend, waarna gezamenlijk enkeie Vaderlandsche liederen werden gezongen. Een 5-tal jeugdclubs voerden vervolgens reien uit, en allen samen ver maakten zich daarna met spelletjes. Allen trokken daar op naar de Groote kerk. waar mej. M. v. d. Waa uit 's- Heer Arendslterke vex'schil- lende liedex-en zong. Mevrouw van Oeveren sprak het slot woord. Woensdag is te Góes bin nengebracht mej. van Dalsen, die eerst werkzaam was bij de S.D. te Middelburg en later de functie van particulier secx-etaresse van den nazi burgemeester Lenshoek te Goes heeft vervuld. Deze N. S.B.-ster zal voorloopig haar vrijheid wel moeten missen. Een op hol geslagen 't- heeft op den hoek van de Vlasmai'kt en dc Waterstraat te Goes, drie Middelburgsche dames omver geloopen. Een der dames kwam zoo ongeluk kig te vallen, dat zij een ge compliceerde beenbreuk opliep. Nadat in het St. Joanna-zie- kenhuis de eerste hulp was vei-leend is zij per ziekenauto naar Middelburg overge bracht. Op de agenda van de Zater- ig te houden vergadering van den Raad der gemeente 's Heer Arcndskerke komt o.a. voor de benoeming van een hoofd oer openbare lagere school te Nieuwdorp. De voor- dracht luidt: 1. I. W. Bakker, onderwijzer te Oosterland. tij delijk te Wemeldinge; 2. P. H. Cornelis, ondex-wijzer te Souburg en 3. L. P. "Pieters, hoofd o.l. school te De Waal (Texel). Dinsdag vergaderde de tij delijke gemeenteraad te Ove- zande voor het eerst. Na be- eediging der leden, wei'den tot wethouders gekozen de hee ren J. Oostdijk en M. J. de Jonge. De voorzitter sprak in enkele bewoox-dingen de stel lige vexnvachting uit, dat de leden van den Raad met ce wethoudex's en hem in volle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1