Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Atoombom legde 60 pet van Hirosjima in puin. Uit de berichten die thans langzamerhand binnenkomen over de eerste atoombom, welke een vliegend fort heeft uitgeworpen boven de Japan- sche stad Hirosjima, blijkt dat de uitwerking van de ontplof fing ontzettend is geweest. De atoombom hing aan een parachute en kwam nog voor hij den grond bereikte tot ont ploffing. Uit de foto's, die verkenningsvliegtuigen hebben genomen is gebleken, dat door de atoombom ongeveer zes km2, dat wil zeggen 60 van de stad Hirosjima, welke 300.000 inwoners telt, totaal is verwoest. Ook buiten het ver nielde gebied is groote schade aangericht. Er ontstonden groote branden, waardoor urenlang de stad door een dichte i*ook verborgen was. De rookwolk welke na de ontploffing opsteeg bereikte een hoogte van 14 km. De kracht van de atoom bom is zoo groot, dat een stad als Utrecht in een fractie van een seconde met den grond gelijk gemaakt kan worden. Een hoeveelheid van de nieuwe stof, groot als een erwt, slaat in de woestijn een gat van zoo'n omvang, dat er een huis in kan worden gezet. Ook van Japansche zijde is thans een mededeeling gedaan over de atoombom. Het Ja pansche hoofdkwartier deeiue namelijk mede, dat de vijand zich van een nieuw type bom schijnt te bedienen. Een klein aantal B-29 vliegtuigen, zoo werd gemeld, viel Hirpsjima aan en veroorzaakte aanzien- lijite schade. Ooggetuigen, die zich in het vliegtuig bevonden, verklaar den: „we konaen niet geioo- ven wat we zagen. De bom werd boven het doel afgewor pen, waarna we zoo snel mo gelijk verdwenen. De ontplof fing was geweldig. Hirosjima werd volkomen aan het oog onttrokken 'door de ontzag gelijke rookkolom die opsteeg. Slechts drie man in het vlie gend fort waren op de hoogte vah de bijzondere beteekenis van deze uitgcworpën bom, De vraag werd gesteld, waarom de atoombom niet op Tokio is afgeworpen. Van Amerikaansche zijde deelde men mede, dat dan waarschijn lijk geen enkele instantie zou zijn overgebleven om tegen over dê geallieerden te capita leeren. Men verwacht dat de geal lieerden thans een pamflet- tenregen óp Japan zullen la ten neerdalen, waarin mede- deelingen worden gedaan over de vernielingen welke de atoombom heeft veroorzaakt waarin het Japansche volk nogmaals gewaarschuwd wordt. Van Britsche zijde werd ge meld, dat ook de Duitschers ijverig hebben gezocht naar de mogelijkheid om atoom bommen te fabriceeren. Be gin van dit jaar heeft de ge allieerde luchtmacht een fa briek bij Oranienburg, waar proefnemingen plaats vonden, hevig gebombardeerd en groo te vernielingen aangericht. Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, But. Vlissingen tel. 10. M'burg tel, 3521 en 3541; Goes tel. 2475, Terneuzen luchtaanvallen. Vliegende reuzenforten heb ben aanvallen met brisant bommen uitgevoerd op het marinetuighuis ot> Toyohawa op Hondo. Voorts werden doe len op Zuidelijk Kioesjoe aan gevallen. terwijl vliegtuigen van vliegdekschepen het eiland Wake bombardeerden. Light nings vielen Singapore aan. 188e Jaargang Nummer 103 Hoofdred. E. P. Zandijlc (met red medevv. van dr. W. H. Beekenkampj Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Directeur-generaal onderwijs. Tot directeur-generaal van het onderwijs aan het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd prof. dr. F. L. Sassv<, rector magnificus aan de Nijmeegsche universiteit. (AA) Nieuwe personenauto's. Zooals bekend, heeft de re geering van de geallieerden ongeveer 4000 legerauto's aan gekocht, die weliswaar zijn gebruikt, maar in uitstekenden staat verkeeren en zich thans nog in Frankrijk bevinden. Verscheidene importeurs hebben naast de regeering be langrijke orders geplaatst in het buitenland, vnml. in Enge land en Amerika, voor de le vering van nieuwe auto's. Het eerste contingent nieuwe per sonenauto's wordt per s.s. „Batavier" in de tweede helft van September in Rotterdam verwacht, afkomstig uit Enge land. Verscheidene importeurs zijn thans bezig met scheeps ruim te te charteren, opdat ten spoedigste grootere contin genten nieuwe auto's naar Ne derland kunnen worden ver scheept. Wat de prijzen betreft, een auto, die voor den oorlog on geveer f 2000 kostte, zal nu komen op 2500 tot 3000. (AA) Naar eerst thans bekend geworden is, leidt het Ameri kaansche leger reeds gerui. men tijd officieren op voor de bezetting van Japan, (AA) HET TABAKSRANTSOEN. Naar het rijksbureau voor tabak mededeelt, ligt het in de bedoeling, dat vermoedelijk op 30 Augustus over het ge- heele land een bon zal wor den bekend gemaakt, welke recht geeft op naar keuze een rantsoen sigaren, sigaret ten of tabak. Men hoopt in de periode van September t.m. December geregeld 2 rant soenen in de 14 dagen te kun nen toewijzen. Het is begrij- pelijk, dat het slagen van deze rantsoeneering in sterke mate afhangt van het tempo, waarin de aanvoer geschiedt. Paarden uit Duitschland teruggevoerd. In totaal werden door de ge allieerde militaire autoriteiten van 21 Juli tot 1 Aug. 2150 paarden, 950 wagens en 1911 stuks paardentuig, die door de Duitschers naar Duitsch land werden weggevoerd, aan het Ned. M. G. terug gege ven. De paarden werden in groepjes naar Roermond. Rot terdam, Assen, Groningen en Velp afgevoerd, ter distri bueering aan personen, wier paarden door de „Wehrmacht" werden gestolen. Ook werden paarden naar N.-Brabant ge zonden. Er zullen nog bespre kingen worden gehouden over het terugvoeren van nog meer paarden uit Duitschland naar ons land. (AA) Locomotieven eir. goederenwagens voor Nederland. De geallieerden zullen een vrij groot aantal locomotieven en goederenwagens, die dooi de beëindiging van den oorlog in Europa, vrijkomen, aan ons land overdragen. Het betreft hier materieel van qualitatief zeer goede hoedanigheden, dat reeds in Limburg wordt ge bruikt. De locomotieven, geheel zwart van kleur, zijn ge stroomlijnd. De goederenwa gens zijn iets kleiner dan de Nederlandsche, het draagver mogen is evenwel belangrijk grooter. (AA) Uit Roermbond wordt ge meld, dat de vaart op de Maas en het Julianakanaal weer vrijgekomen is. (AA) 2000 BELGISCHE COLLABORATEURS TER DOOD VEROORDEELD. Tot op heden zijn volgens of- ficieele mededeelingen in Bel gië reeds ruim 2000 collabora teurs ter- dood veroordeeld. Meer dan 16000 Eelgen zijn schuldig bevonden aan colla boratie en 200 zijn tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. in de afgeloopen 10 maanden zijn 70.000 personen, die verdacht werden van col laboratie, gearresteerd. (AA) Volgend jaar verkiezingen in België. De Belgische minister-presi dent Van Acker heeft meege deeld, dat in Maart van het volgend jaar in België alge- meene verkiezingen zullen wor den gehouden. Den buiten de wet geplaatste personen zal hun kiesrecht worden ontno men. Voorts verklaarde Van Acker, dat in October een be gin wordt gemaakt met de maandelijksche uitdeeling .van huisbrandkolen. Voor hen. die een inkomen hebben van min der dan 36000 francs per jaar, zullen in September tamelijk groote hoeveelheden textielgoe- deren beschikbaar komen. Waarschijnlijk zal in October de rantsoeneering van brood worden afgeschaft De salaris sen der ambtenaren zullen worden herzien. CANADEESCHE SOLDATEN HELPEN IN DEN LAND BOUW. Duizenden Canadeesche sol daten, die wachten op terug keer naar Canada, maken zich verdienstelijk: in den land bouw door te helpen op de akkers en bij het binnenhalen van den oogst. De looneri, die de Canadeezen en de burgers ontvangen zijn uniform gere geld. De loonen van de Cana deezen komen echter niet in handen van de soldaten zelf, maar worden geschonken aan een commissie voor herstel van Nederland. Zoo waren tot 28 Juli 25.000 man aan het werk. Zij helpen eveneens bij herstel van wegen, hakken van hout en 't opruimen van puin i Arnhem, Deventer, Hengelo en Den Haag. ,(AAj Onderscheiden met de Militaire Willemsorde. In een Nederlandsch kamp Australië heeft lt.-generaal H. van Oyen de Militaire Willemsorde overhandigd aan den sergeant M. G. Kokkelin. Deze heeft zijn onderscheiding verdiend door zijn optreden als onder-commandant en la- ter als commandant van een detachement van oorspronke lijk 58 man, gestationneerd op Manokauari bij de N.O. kust van Nieuw Guinea. Twee en half jaar lang hebben hij en zijn mannen onder onbeschrijf lijke moeilijkheden de Japan ners bestookt. De guerilla's ..erden door den vijand dus danig gevreesd dat zij op het hoofd van Kokkelin een prijs stelden van 10.000 en een groote hoeveelheid rijst én zout. Radiorede minister-president. De minister-president, prof. W. Schermerhorn zal a.s. Vrijdagavond om 9 uur voor de radio spreken over het commissariaat noodvoorziening getroffen gebieden. (AA) Ameril- \anscfce vloot stoomt op naar Japan. Een zegsman van de vloot deelde mede, dat de 3e Ame rikaansche vloot, die samen werkt met Britsche vliegdek schepen, weer op weg is naar het Japansche moederland en spoedig zal overgaan tot her nieuwde beschieting van de kustvrdedigingswerken. (AA) President Truman is in de Ver. Staten teruggekeerd. KERKNIEUWS Ds. C. F. Nolte, predikant bij de Evang. Luth. gemeente te MiddelburgVlissingen heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Geref. kerken. Beroepen en aangenomen naar 's-Gra- venhage-West (als evang. pred.) D. v. Swichem, cand. en hulppred. voor dezen arbeid aldaar. HOOG WATER. Vrijdag 4 24 en 16.31, resp. 2.13 en 1.98 M. jfc N.A.P, PROVINCIENIEUWS Het reizen in Zeeland. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland deelt mede. dat de regeling voor het reizen in, uit en door de Pro vincie Zeeland is als volgt: Inwoners van Walcheren, Schouwen-Duiveland en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, bene vens Tholen en St. Philipsland kunnen op vertoon van een be wijs van vestiging, afgegeven door den burgemeester, in. uit en door de geheele Provincie Zeeland reizen. Inwoners van Noord- en Zuid-Beveland en O.-Zeeuwsch Vlaanderen kunnen op vertoon van een bewijs van vestiging in en uit de Provincie Zeeland reizen. Voor het reizen naar Schouwen-Duiveland, Walche ren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren dienen zij in het bezit te zijn van een reisvergunning af gegeven door den Burgemees ter van hun woon- of verblijf plaats voor een periode van noogstens 14 dagen. Vestiging is slechts toegestaan op grond van een vergunning afgegeven voor wat Schouwen- Duiveland betreft door den Mi litairen Commissaris aldaar, voor de overige gebieden door het Bureau Verzorging Oor logsslachtoffers. Kleeren en huisraad voor geteisterd Zeeland. Maandag is in Middelburg aangekomen een partij van 129 balen damesmantels en -ja ponnen, bestemd voor Zeeland benoorden de Schelde. De par tij, die ohgeveer 4000 mantels omvat, is afkomstig uit Ameri ka en beschikbaar gesteld door Civil Affairs in Breda. Dins dagochtend werden de goede ren officieel aan de Prov. Zeeuwsche H.A.R.K. overge dragen. Een en anderzal be stemd worden voor de Zeeuw sche oorlogsslachtoffers in den ruimsten zin van het woord en onder de verschillende ge meenten naar inwonersaantal beschadigdheid van de plaats, worden verdeeld. Het betreft liier tweede- handsch goed. dat echter zoo goed als nieuw is. Het zal met een dag of 14 kunnen worden gedistribueerd. Dinsdagochtend zijn ook twee schepen met huisraad en keukengerei aangekomen, af komstig uit 's-Gravenzande en bestemd resp. voor Arnemui- den en Biggekerke, welke twee plaatsen door 's-Gravenzande werden geadopteerd. De groote moelijkheid bij dergelijke zendingen is het te kort aan opslagruimte, waar mee de H.A.R.K. te kampen heeft. Voor de Zeeuwen. Niet minder dan 480.000 heeft Zeeland, zelf zoo door den oorlog geteisterd, voor het hongerend Amsterdam bijeen gebracht, vertelde de heer Jan Boutens Zaterdagavond op het tooneel van den Stadsschouw burg te Amsterdam. Met een door amateurs gespeeldet „Con trastenshow thumbs up' had men alleen al in dorpen en stadjes 22.000 opgehaald. Nu waren dc rollen echter omge keerd. Het gemeentebestuur van Amsterdam had den Stads schouwburg afgestaan om de ze show in de hoofdstad te kunnen opvoeren ten bate van de nabestaanden der gefusil leerde Zeeuwen. In aanmer king genomen, dat de Stads schouwburg, ten gevolge van de korte voorbereiding, niet geheel bezet was, werd er gul gegeven. De collecte in de pau ze bracht bijna 1000 op. Al is de „Contrastenshow" meer geëigend voor eenvoudi- gen zalen dan voor een deftige Stadsschouwburg, toch wisten de Zeeuwen een gezellige stemming te voorschijn te too- veren. Er werden hartelijke dank woorden gesproken jegens het gemeentebestuur en ook je gens de directie van den schouwburg, die de Zeeuwen alle medewerking had ver leend. Dezer dagen werd te Mid delburg wederom een persoon verbaliseerd wegens het zon der vergunning zich vestigen in deze gemeente. Betrokkene zal thans weer opnieuw moe ten evacueeren. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 16 Aug. a.s. aan den heer W. L. M. Groffen, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als ad junct-commies ter Provinciale Griffie. Maandagavond hield ds. J, C. Hooykaas, Ned. Herv. pre dikant te Arnemuiden. in het Schuttershof te Middelburg een rede getiteld: „De Ned. Herv. kerk en de S.D.A.P. als onverzoenlijke tegenstellin gen". Onder het gebed, waar mee de voorzitter, de heer C. Janse, bestuurslid van den Ge reformeerden Bond te Middel burg, de vergadering opende en waarin hij meende aanmer king te moeten maken op som mige lithurgische gebruiken in de Ned. Herv. kerk. verlieten o.m. enkelen der aanwezigen de. zaal. Hierna nam ds. Hooykaas het woord ea de ver gadering verliep verder rustig. De spreker zette uiteen, dat de minderheden in de Herv. kerk i 'v V.K y-.iKKtcru. ivan VYoeiaeren ae vereemguigjWo gy. te vüs*ïn- Atoombom legde 60 pet. van Hirosjima in puin. Uit de berichten die thans langzamerhand binnenkomen over de eerste atoombom, welke een vliegend fort heeft uitgeworpen boven de Japan sche stad Hirosjima, blijkt dat de uitwerking van de ontplof fing ontzettend is geweest. De atoombom hing aan een parachute en kwam nog voor hij den grond bereikte tot ont ploffing. Uit dé foto's, die verkenningsvliegtuigen hebben fenomen is gebleken, dat door e atoombom ongeveer zes km2, dat wil zeggen 60 van de stad Hirosjima, welke 300.000 inwoners telt, totaal is verwoest. Ook buiten het ver nielde gebied is groote schade aangericht. Er ontstonden groote branden, waardoor urenlang de stad door een dichte rook verborgen was. De rookwolk welke na de ontploffing opsteeg bereikte een hoogte van 14 km. De kracht van de atoom bom is zoo groot, dat een stad als Utrecht in een fractie van een seconde met den grond gelijk gemaakt kan worden. Een hoeveelheid van de nieuwe stof, groot als een erwt, slaat in de woestijn een gat van zoo'n omvang, dat er een huis in kan worden gezet. Ook van Japansche zijde is thans een mededeeling gedaan over de atoombom. Het Ja pansche hoofdkwartier ueeiue namelijk mede, dat de vijand zich van een nieuw type bom schijnt te bedienen. Een klein aantal B-29 vliegtuigen, zoo werd gemeld, viel Hirosjima aan en veroorzaakte aanzien- lijjte schade. Ooggetuigen, die zich in het vliegtuig bevonden, verklaar den: „we konden niet geioo- ven wat we zagen. De bom werd boven het doel afgewor pen, waarna we zoo snel mo gelijk verdwenen. De ontplof fing was geweldig. Hirosjima werd volkomen aan het oog onttrokken door de ontzag- felijke rookkolom die opsteeg lechts drie man in het vlie. gend fort waren op de hoogte van de bijzondere beteekenis van deze uitgeworpen bom. De vraag werd gesteld, waarom de atoombom niet op Tokio is afgeworpen. Van Amerikaansche zijde deelde men mede, dat dan waarschijn lijk geen enkele instantie zou zijn overgebleven om tegen over de geallieerden te capitu- leeren. Men verwacht dat de geal lieerden thans een pamflet ten regen op Japan zullen ia- ten neerdalen, waarin meie- deelingen worden gedaan over de vernielingen welke dc atoombom heeft veroorzaakt en waarin het Japansche volk nogmaals gewaarschuwd wordt. Van Britsche zijde werd ge meld, dat ook de Duitschers jverlg hebben gezocht naar le mogelijkheid om atoom bommen te fabriceeren. Be gin van dit jaar heeft de ge allieerde luchtmacht een fa briek bij Oranienburg, waar proefnemingen plaats vonden hevig gebombardeerd en groo te vernielingen aangericht. LUCHTAANVALLEN. Vliegende reuzenforten heb ben aanvallen met brisant bommen uitgevoerd op het marinetuighuis od Toyohawa op Hondo. Voorts werden doe len op Zuidelijk Kioesjoe aan gevallen, terwijl vliegtuigen van vliegdekschepen het eiland Wake bombardeerden. Light nings vielen Singapore aan. Directeur-generaal onderwijs. Tot directeur-generaal van het onderwijs aan het departe ment van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen is benoemd prof. dr. F. L. Sassv,. rector magnificus aan de Nijmeegsche universiteit. (AA) Nieuwe personenauto's. Zooals bekend, heeft de re geering van de geallieerden ongeveer 4000 legerauto's aan gekocht, die weliswaar zijn gebruikt, maar in uitstekenden staat verkeeren en zich thans nog in Frankrijk bevinden. Verscheidene importeurs hebben naast de regeering be langrijke orders geplaatst in het buitenland, vnml. In Enge land en Amerika, voor de le vering van nieuwe auto's. Het eerste contingent nieuwe per sonenauto's wordt per s.s. „Batavier" in de tweede helft van September in Rotterdam verwacht, afkomstig uit Enge land. Verscheidene importeurs zijn thans bezig met scheeps- ruimte te charteren, opdat ten spoedigste grootere contin genten nieuwe auto's naar Ne derland kunnen worden ver scheept. Wat de prijzen betreft, een auto, die voor den oorlog on geveer 2000 kostte, zal nu Komen op 2500 tot 3000. (AA) Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. Kv Adv.pr. 12 ct p mm,, min. p. adv 2— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tei. 3521 en 3541. Goes tel. 2475, Terneuzer lionderdag 9 Augustus 1949 188e Jaargang Nummer 103 Hoofdred, P. Zandljk (raat red. medew. van dr. W, H. Beekenkamp* Uitgever F. b. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Naar eerst thans bekend geworden is, leidt het Ameri kaansche leger reeds gerui- men tyd officieren op voor de bezetting van Japan. (AA) HET TABAKSRANTSOEN. Naar het rijksbureau voor tabak mededeelt, ligt het in de bedoeling, dat vermoedelijk op 30 Augustus over het ge- heele land een bon zal wor den bekend gemaakt, welke recht geeft op naar keuze een rantsoen sigaren, sigaret ten of tabak. Men hoopt in de periode van September t.m December geregeld 2 rant soenen in de 14 dagen te kun nen toewijzen. Het is begrij pelijk, dat het slagen van deze rantsoeneering irt sterke mate afhangt van het tempo, waarin de aanvoer geschiedt. Paarden uit Duitschland teruggevoerd. In totaal werden door de ge= allieerde militaire autoriteiten' van 21 Juli tot 1 Aug. 2150 paarden, 950 wagens en 1911 3tuks paardentuig, die door de Duitschers naar Duitsch land werden weggevoerd, aan het Ned. M. G. terug gege ven. De paarden werden ir groepjes naar Roermond. Rot terdam, Assên, Groningen en Velp afgevoerd, ter dïstri- bueering aan personen, wier paarden door de „Wehrmacht" werden gestolen. Ook werden paarden naar N.-Brabant ge zonden. Er zullen nog bsspre- kingen worden gehouden over het terugvoeren van nog meer paarden uit Duitschland naar ons land. (AA) Locomotieven eDt goederenwagens voor Nederland. De geallieerden zullen een vrij groot aantal locomotieven en goederenwagens, die door de beëindiging van den oorlog in Europa, vrijkomen, aan ons land overdragen. Het betreft hier materieel van qualitatief zeer goede hoedanigheden, dat reeds in Limburg wordt ge bruikt. De locomotieven, geheel zwart van kleur, zijn ge- stroomlpnd. De goederenwa gens zijn iets kleiner dan de Nederlandsche, het draagver mogen is evenwel belangrijk gïooter. (AA) Uit Roermbond wordt ge meld, dat de vaart op de Maas en het Julianakanaal weer vrijgekomen is. (AA) 2000 BELGISCHE COLLABORATEURS TER DOOD VEROORDEELD. Tot op heden zijn volgens of- fïcieele mededeelingen in Bel gië reeds ruim 2000 collabora teurs ter dood veroordeeld. Meer dan 16000 Belgen zijn schuldig bovonden aan colla boratie en 200 zijn tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. In de afgeloopen 10 maanden zijn 70.000 personen, die verdacht werden van col laboratie, gearresteerd. (AA) Volgend jaar verkiezingen in België. De Belgische minister-presi dent Van Acker heeft meege deeld, dat in Maart van net volgend jaar in België alge- meene verkiezingen zullen wor den gehouden. Den buiten de wet geplaatste personen zal hun kiesrecht worden ontno men. Voorts verklaarde Van Acker, dat in October een be gin wordt gemaakt met de maandeljjksche uitdeeling van huisbrandkolen. Voor hen. die een inkomen hebben van min der dan 36000 francs per jaar, zullen in September tamelylc groote hoeveelheden textielgoe- deren beschikbaar komen. Waarschijnlijk zal in October de rantsoeneering van brood worden afgeschaft. De salaris sen dèr ambtenaren zullen worden herzien. CANADEESCHE SOLDATEN HELPEN IN DEN LAND BOUW. Duizenden Canadeesclie sol daten, die wachten op terug keer naar Canada, maken zich verdienstelijk in den land bouw door te helpen op de akkers en bij het binnenhalen van den oogst. De loonen, die de Canadeezen en de burgers ontvangen zijn uniform gere geld. De loonen van de Cana deezen komen echter niet handen van de soldaten zelf, maar worden geschonken aan een commissie voor herstel van Nederland. Zoo waren tot 28 Juli 25.000 man aan het werk. Zij helpen eveneens bij herstel van wegen, hakken van hout en 't opruimen van 'iuin i Arnhem, Deventer, Hengelo en Den Haag. (AA) Onderscheiden met de Militaire Willemsorde. In een Nederlandsch kamp iri Australië heeft lt.-generaal L. H. van Oyen de Militaire Willemsorde overhandigd aan den sergeant M. G. Kokkelin. Deze heeft zijn onderscheiding verdiend door zijn optreden als onder-commandant en la ter als commandant van een detachement van oorspronke lijk 5S man, gestationneerd op Manokauari by de N.O. kust van Nieuw Guinea. Twee en half jati lang hebben hjj en zijn mannen onder onbeschrijf lijke moeilijkheden de Japan ners bestookt. De guerilla's werden door den vijand dus danig gevreesd dat zij op het hoofd van Kokkelin een prijs stelden van 10.000 en een groota hoeveelheid rijst en zou:. Radiorede minister-president. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn zal a.s. Yrjjdagavond om 9 uur voor de radio spreken over het commissariaat noodvoorziening --.etroffen gebieden. (AA) Ameril 'anscbe vloot stoomt op naar Japan. Een zegsman van de vloot deelde mede, dat de 3e Ame rikaansche vloot, die samen werkt met Britsche vliegdek schepen, weer op weg is naar het Japansche moederland en spoedig zal overgaan tot her nieuwde beschieting van de kustv-rdedigingswerken. (AA) President Truman is ln de Ver. Staten teruggekeerd. KERKNIEUWS Ds. C. F. Nolte, predikant bij de Evang. Luth. gemeente te MiddelburgVlissingen heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Geref. kerken. Beroepen en aangenomen naar 's-Gra- vcnhage-West (als evang. pred.) D. v. Swichem, can'd- en hulppred. voor dezen arbeid aldaar. ZON EN MAAN De zon komt Vrijdag te 6.11 op en gaat te 21.15 onder De maan te resp. 8.39 on 22.41. PROVINCIENIEUWS Het reizen in Zeeland. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland deelt mede, dat de regeling voor het reizen in, uit en door de Pro vincie Zeeland is als volgt: Inwoners van Walcheren, Schouwen-Duiveland en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, bene vens-Tholen en St. Philipsland kunnen op vertoon van een be- wys van vestiging, afgegeven door den burgemeester, in, uit en door de geheele Provincie Zeeland reizen. Inwoners van Noord- er Zuid-Beveland en O.-Zeeuwsch Vlaanderen kunnen op vertoon van een bewijs van vestiginj in en uit de Provincie Zeeiani reizen. Voor het reizen naar Schouwen-Duiveland, Walche ren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren dienen z|j in het bezit te zijn van een reisvergunning af gegeven door den Burgemees ter van hun woon- of verblijf- olaats voor een periode van hoogstens 14 dagen. Vestiging is slechts toegestaan op grond van een vergunning afgegeven voor wat Schouwen- Duiveland betreft door den Mi litairen Commissaris aldaar, voor de overige gebieden door het Bureau Verzorging Oor logsslachtoffers. Kleeren en huisraad voor geteisterd Zeeland. Maandag is in Middelburg aangekomen een partij van 129 balen damesmantels en -ja ponnen, bestemd voor Zeeland benoorden de Schelde. De par tij, die ongeveer 4000 mantels omvat, is afkomstig uit Ameri ka en beschikbaar gesteld door Civil Affairs in Breda. Dins dagochtend werden de goede ren officieel aan de Prov. Zeeuwsche H.A.R.K. overge dragen. Een en ander zal be stemd worden voor de Zeeuw sche oorlogsslachtoffers in den ruimsten zin van het woord en onder de verschillende ge meenten naar inwonersaantal beschadigdheid van de plaats, worden verdeeld. Het betreft hier tweede- handsch goed, dat echter zoo goed als nieuw is. Het zal met een dag of 14 kunnen worden gedistribueerd. Dinsdagochtend zyn ook twee schepen met huisraad en keukengerei aangekomen, af komstig uit 's-Gravenzande en bestemd resp. voor Arnemui den en Biggekerke, welke twee plaatsen door 's-Gravenzande werden geadopteerd. De groote moelrjkheid by dergelijke zendingen is het te kort aan opslagruimte, waar mee de H.AJR.K. te kampen heeft. Voor de Zeeuwen. Niet minder dan 480.000 heeft Zeeland, zelf zoo door den oorlog geteisterd, voor het hongerend Amsterdam bijeen gebracht, vertelde de heer Jan Boutens Zaterdagavond op het tooneel van den Stadsschouw burg te Amsterdam. Met een door amateurs gespeelde „Con trastenshow thumbs up" had men alleen al in dorpen en stadjes 22.000 opgehaald. Nu waren de rollen echter omge keerd. Het gemeentebestuur van Amsterdam had den Stads schouwburg afgestaan om de ze show in de hoofdstad te kunnen opvoeren ten bate van de nabestaanden der gefusil leerde Zeeuwen. In aanmer king genomen, dat de Stads schouwburg, ten gevolge van de korte voorbereiding, niet geheel bezet was, werd er gul gegeven. De collecte in de pau ze bracht bijna 1000 op. Al is de „Contrastenshow" meer geëigend voor eenvoudi- ;en zalen dan voor een deftige ;tadsschouwburg. toch wisten de Zeeuwen een gezellige stemming te voorschijn te too- veren. Er werden hartelijke dank woorden gesproken jegens het gemeentebestuur en ook je gens de directie van den schouwburg, die de Zeeuwen alle medewerking had ver leend. Dezer dagen werd te Mid delburg wederom een persoon verbaliseerd wegens het zon der vergunning zich vestigen in deze gemeente. Betrokkene zal thans weer opnieuw moe ten evacueeren. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 16 Aug, a.s. aan den heer W. L, M. Groffen, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als ad junct-commies ter Provinciale Griffie. De Chr. school Biezelingsche. strftat te KapeUe is weder in gebruik genomen. De voorz., de heer P. Scheele, sprak in harte lijke bewoordingen den dank uit, aan allen die hiertoe zoo bereidvol hadden meegewerkt. Sinds 20 Juli 1942 was de school in beslag geweest en moest elders onderdak ver schaft worden. De kerkeraad van de Ned.. Herv. kerk te Hoedekenskerke heeft, na overleg met het kiescollege, besloten het getal der ouderlingen en diakenen in 1946 met één uit te breiden. De extra collecte gehouden in do Ned. Herv. kerk te Baarland, bestemd voor nood lijdende kerken en personen, bracht op 136.82.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1