Provinciale Zeeuwsche Courant „Trouw" en de perszuivering. Woensdag 8 Auguslus 1945 DE KAPITEIN VAN DE „VOLENDAM" VERTELT. Atoombommen op Japan. DE TEXTIELVOORZIENING IN NEDERLAND. Het weekblad „Trouw" heeft in zijn laatste nummers een artikel gewijd aan de voorloo- pige perszuivering in Zeeland. Het komt tot de conclusie, dat daarbij onrecht is geschied, omdat de P.Z.C. wel een voor. locpige herverschijningsver- gunning kreeg en „De Zeeuw" niet. Wij zijn het met „Trouw" hierover volkomen eens. Wij gaan zelfs verder. Wij meenen en deze meening berust niet op losse gronden dat, wan neer de sectie Perszuivering van Militair Gezag vóór hel verleenen van de verschijnings- vergunning aan het „Zeeuwsch Dagblad", een blad dat nim mer illegaal is verschenen, al les had geweten wat zij nu weet, de zaak voor „De Zeeuw" waarschijnlijk anders geloopen zou zijn, dat dit onrecht niet geschied zou zijn. Wij kunnen slechts hopen, dat dit onrecht straks door de Persccmmissie zal worden hersteld. Dit is echter allerminst de bedoeling van „Trouw". Dit blad toch is van meening, dat ook aaji de P.Z.C. geen voor- loopige hei-verschijningsver gunning had moeten worden verleend. Immers, de P.Z.C. is blijven verschijnen en „Trouw" stelt, dat de „aanblijvers" het volkomen mis gezien hebben en dat iedere „aanblijver" tot die erkenning zal moeten ko men: de secretaris-generaal, de rechter en advocaat, de burge meester en de wethouder, de dagblad-red. en -directeur. Wij zouden er aan kunnen toe voegen: de bankdirecteur, de fabrikant, de grossier, de win kelier, de boer... en vult U zelf maar verder aan. Volgens „Trouw" hadden al deze men- schen hun functie of bedrijf Aioeten opgeven tijdens de be zetting. Wil „Trouw" mis schien eens uitwerken, hoe dan de situatie in ons land zou zijn geworden, hoe dat practisch uitvoerbaar zou zijn geweest? Wij meenen. dat de verzetsbe weging juist kon bestaan, doordat andere, ook goede va derlanders, op hun post bleven. Om bij de pers te blijven, hoe had de illegale pers aan papier moeten komen, wanneer niet de „aanblijvers" daartoe hun medewerking hadden ver leend? Voorts, waar hadden de ..onderduikers" moeten onder duiken, wanneer iedere Neder lander had willen of moeten onderduiken? Er was soms meer moed toe noodig aan te blijven dan onder te duiken. Over de dagbladen stelt „Trouw" dat het doorverschij nen in heel veel gevallen zoo niet alle een „geld-affaire" is geweest. Wij vragen ons af of de na de bevrijding bij ze kere groepen zich manifestee- rende drang om zooveel moge- lijk „aanblijvers" uit hun ambt, functie of bedrijf te zetten en anderen die plaatsen te laten innemen, uitsluitend voort spruit uit de wensch tot een „zuivere" samenleving te ko men. Wanneer wij de „stem van het volk" besluisteren, komen wij tot de conclusie, dat «iaar veelal anders over wordt gedacht. Nu wil „Trouw" alle dag bladen, welke zijn blijven ver schijnen, laten verdwijnen. Welke kwellingen de redacteu ren en directeuren van sommi ge dezer couranten tijdens de bezetting ook hebban ender gaan om hun bladen niet aan de N.S.B. uit te leveren en hun lezers te bewaren voor een „Nazi"-blad, scheert ze over één kam en zet ze er uit. Maar dan ook consequent. Heeren. Niet alleen alle tlagbladmen- schen. maar allen jje zijn aan gebleven. Splits he-; Nederland- sche volk dan in 'twee deelen, de „goede vaderlanders" en de „minder goede vaderlanders", zij die het wel goed meenden, maar dezen blaam alleen door hun aanblijven hebben ver diend. Op een tweetal direct tegen de P.Z.C. gerichte aantijgingen de verhouding van dit blad toi de andere Zeeuwsche dagbla den betreffende, zullen we hier niet ingaan, Ze raken de kern van de zaak niet en de aan haling uit, de met de „Neder iandsche. Dagbladpers" gevoer de corre-spcindentie is totaal uit haar verband gerukt. Wel blijkV"uit deze bijkomstigheden waa.r de gegevens voor dit ar tikel vandaan komen. Het :s da.n ook wel juist gezien, dat Trouw" in het slot van zijp artikel de verzekering geeft, diit het allerminst de bedoeling is voor een of meer bladen een bedekte propaganda te voeren. Mc>n zou het kunnen denken nietwaar en zooiets mag toch eigenlijk niet, zeker niet n-u, „wanneer „Trouw" goed is in gelicht, binnen niet al te lan- gevi tijd de zuivering der Ne- de'rl. pers ter hand zal worden gfenomen". En „Trouw" is aarschijnlijk goed ingelicht! Abonn.-pr.cl. w, 3.20 i>. kw. Adv.pr. 12 Ct p tnn min. p. adv 2—, Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg te! 3521 en 3541, Coos tel. 2475, Terneuzen ISSe Jaargang Nummer 102 Hoofdred. K. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen NEDERLANDERS IN RUSSISCHE ZÓNE KOMEN TERUG. De repatrieeringsdienst deelt mede, dat alle Nederlanders die zich nog in de Russische zóne in Duitschland bevinden, zich naar de Westelijke de marcatielijn moeten begeven. Daar zullen zij tegen Russi sche repatriee renden worden uitgewisseld. Hoeveel Neder- lar.ders zich nog in het door de Russen bezette gebied be vinden, is niet te zeggen. Vol gens een Nederiandsche taxatie worden in totaal nog c.a. 65.000 naar Duitschland gevoerde Nederlanders ver mist. De Russen taxeeren het aantal Nederlanders dat zich nog in hun gebied bevindt, op 15-000 personen. In totaal zijn tot -4 Aug. j.l. 261.208 gerepatrieerde Ne derlanders geregistreerd, die de Nederiandsche grens zijn gepasseerd. Tot dusver staat officieel vast, dat 6100 Neder landers in Duitschland zijn overleden. Het aantal naar Duitsch land gevoerde Nederiandsche krijgsgevangenen wordt op 11.000 geraamd. Tot dusver zijn er daarvan 8000 terug gekeerd. 3000 man zouden nog worden vermist. Veie zijn echter teruggekomen buiten medeweten van het Mil. Geza-_ Na een algemeenen oproep meldden zich nog 400 terug gekeerde krijgsgevangenen. Volgens mededeeling van een uit de Russische zóne te ruggekeerden sergeant-majoor zouden zich in het Russische gebied nog Ned. krijgsgevan genen bevinden, deels in kam pen, die nog niet bekend wa ren. (AA) Zeeland, dat zelf zoo door den oorlog geteisterd is, heeft een bedrag van 480.000 voor het hongerende Amsterdam bijeengebracht. (AA) Denemarken zal een re kening voor schadevergoeding aan Duitschland presenteeren van 10 milliard Deensche Kro nen. WIERINGERMEERDIJK GEDICHT. Zondagavond precies om uur is het laatste gat in den Wieringermeerdijk dicht ge maakt, nu lean met leegpom pen begonnen worden. (AA) De Emmabloemcolleete. Dit najaar, in September, zal wederom de populaire Emma bloemcolleete." ten bate van de tuberculosebestrijding, gehou den worden. (AA) A KBEIDERSVA.CANTIE. Naar wij vernemen is dooi de stichting van den arbeid aan het college van rijksbe middelaars verzocht algemee- ne machtiging te verleenen om aan arbeiders een minimum acantie van één week met be houd van loon toe te staan in die gevallen, waarin tot dus ver minder werd gegeven. De stiehting van den arbeid spreekt de verwachting- uit, dat men zich in Werkgevers- kringen na het verschijnen van deze machtiging hieraan alge meen zal houden. (AA) BOMMEN OP JAPAN. 400 bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen hebben mi litaire doelen op Zuidelijk Kioesjoe aangevallen. Negentig- procent werd verwoest. Andere toestellen verniegtigden 10 schepen. Voorts werden aan vallen gedaan op doelen ten N. van Tokio en op Hondo, terwijl ook de haven van Tji- latjap op Java werd. gebom bardeerd. (AA) Rehabilitatie van Duitschland. Veldmaarschalk Montgomery heeft in een radiorede tot het Duitsche volk gezegd, dat het tweede stadium van de reha bilitatie van Duitschland be gonnen is. Hij zeide o.m., dat de Duitschers verlost zullen worden van de ellende van de werkloosheid en van de vrees voor de toekomst. Hij beloofde vrijheid voor drukpers, vorming van vakvereenigingen en po litieke democratische partijen, herstel van zelfbestuur op de mocratische beginselen en de vorming van een vrijwillig systeem van opvoeding. (AA) FORD GAAT WEER AUTO'S BOUWEN. Zooals men weet, waren verschillende Ford fabrieken in de Vereenigde Staten in geschakeld voor de productie van viermotorige „Liberator" bommenwerpers en transport vliegtuigen. Den 28sten Juli j.l. is de 8.685ste Liberator van den loopenden band ge komen en de laatste. De Fordfabrieken gaan zich nu weer op de productie van| auto's en tractoren toeleggen. Frankrijk en de regeering Franco. De commissie van buiten- landsehe aangelegenheden van de raadgevende vergadering heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarin de Fran- sche regeering wordt verzocht de. diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco te verbreken en stappen te onder nemen brj de regeeringen van Engeland, Amerika en Rus land om haar steun te ver leenen aan een republikeinsche Spaansche regeering. (AA) „True Glory". In Engeland gaat de premiè re van een film over den oor log in Europa, getiteld „True Glory". Hierin zijn opnamen uit 2 millioen meter film ver werkt en uit alle stadia van den oorlog, o.a. van Caen, Wal cheren. Arnhem, de arrestatie van Göring, de concentratie kampen enz. Er namen 700 ci neasten, w.o. ook Nederlanders, aan deel. Hiervan verloren 21 bij hun werkzaamhdeen het le ven. (BBC) De Amerikaansche vliegers. Tachtig procent van het Amerikaansche vliegerperso- neel dat deelnam aan den strijd in Europa en het Midd. zeege bied, zal in de Ver. Staten blij ven. 2.130.000 man zullen naai den Stillen Oceaan worden ge zonden, maar deze zullen wór den gerecruteerd uit degenen die niet overzee hebben dienst gedaan. Een vliegtuig heeft den afstand Dayton (Ohio)New- York, 850 km. in 62 min. af gelegd. Het overtrof daarm» f.e de snelheid van een vliegtu;j .g, dat New-YorkParijs in j 14 uur en 12 min. vloos. va) Kapitein P. Lagaay van de H.olland-Amerika lijn heeft interessante belevenissen ach ter «den rug. Dezer dagen kwam hij te Rotterdam, als gezagvoerder van de „Volen- dam'T binnen. De kapitein vertelde aan een verslagge ver van A.N.1P.: Toen de. ooi-log uitbrak, voerde ik het be vel over de „Westernland". W*e bevonden ons juist op weg r.\aar huis van New-York naar -Antwer pen. In het Kanaal ge.komen, ontvingen we het regeei-ings- telegram, dat we de na.ast- bijzijnde geallieerde ha1 ,en moesten binnenloopen. Ik h>*b daarop het schip in Falmou'.h neergelegd en daar is het ee n tijd lang hotel-schip gewees t voor de Nederiandsche ma;- rine. Al spoedig werd de „Wes ternland" echter voor hcjt transport van .troepen be ;- stemd. De generaal De Gauli. Ie wilde nl. in Afrika landen' teneinde de daar aanwezigs Franschen aan de zijde dei- geallieerden te brengen. Hij kwam bij ons aan boord in Liverpool en op Koninginne- verjaardag ondernamen we den tocht naar Dakar. Nau welijks op zee gekomen, sein de de Duitsche radio al: „we weten waar je zit, generaal De Gaulle, we kunnen je op- zoeken". Dat klonk niet erg geruststellend en we moesten dus meer dan ooit op ons qui vive zijn, vooral daar het duikbootengevaar al meer en meer kwam opzetten. Ver moedelijk hebben toen de Duitschers de „Volendam", waarop destijds kap. Web stra bevel voerde, die nader hand met de getorpedeerde Zaandam" ten onderging, aaneezien voor het schip, waarop De Gaulle zich be vond. De „Vólendam" bevond zich op dat tijdstip ten Noor den van Ierland op weg naar Amerika met honderden kin deren aan boord. Wij kregen het schip in het vizier, toen het kort tevoren door een duikboot was getorpedeerd, maar niet gezonken. Alle kinderen troffen wij in de reddingbooten aan, zingend alsof er niets gebeurd was. In kan u wel verzekeren, dat ik zelden een ontroerender schouwspel had gezien. Men had de kleinen tevoren ge- instrueerd, hoe ze in de red dingbooten moesten gaan, in dien er wat gebeurde. En al les was volkomen ordelijk verloopen, ook al was nu een onheil midden in der nacht gekomen, Zocdra de „Westernland" dc,e kinderen aan boord had "^e- nomen, werd er appèl p=èhou- den, maar niet één ty* d werd vermist. De „Volendnr«n" js nader hand gebor ^'en kunnen wor den en te-Jen men aan het re- pareere' n ging, werd in het onderr-'ujm n0g een tweede torpedo gevonden, die even wel niet was ontploft. ï)T,-.a dit avontuur werden wt>"» zelf eenige malen gebom- j.óardeerd, maar de Duitschers bleken meesters in het mis- gooien te zijn. Bij Dakar aan gekomen, troffen we het niet, want een uitgaand schip ver hinderde ons bij verrassing de haven binnen te varen. Nadien hebben oorlogssche pen en ook wij het nog ge probeerd. Maar ten slotte zonden we een sloep naar den wal met een witte vlag, ten einde een ultimatum te over handigen. De sloep werd echter beschoten, en omdat dit voortduurde, wei-den we kwaad en schoten terug. Op een gegeven oogenblik had generaal De Gaulle- er echter genoeg van en zei: ,,ik schei er mee uit, an ders zie ik er van komen, dat de moffen ook Zuid.Frank- rijk bezetten". Zooals men weet, was dit toen nog on bezet gebied. Kapitein Lagaay heeft ook prettige herinneringen uit den oorlog. Met een zekere trots vertelde hij bijv. van zijn ver blijf in Ottawa, toen hij het voorrecht genoot, door H.M. de Koningin te worden toe gesproken. „Bent u wel eens getorpe deerd of gebombardeerd ge weest?" vroeg H.M. de Ko ningin. „Nog niet, majesteit." ant woordde de kapitein. De Koningin lachte en zei: ,.U zegt dat op een zeer eigenaardige manier". „Geen wonder, majesteit." lac.hte de kapitein op zijn beu'rt want men kan nooit wet en wat er nog komen kan". Wackrop de Koningin repli ceer'ie: „zullen we het dan maa r even afkloppen?" En H.M? voegde de daad bij het wooi-d. Nif is kapitein Lagaay met de Volendam", waarvan hij op H'j Juni van dit jaar het comm-.ando overnam, eindelijk weer ltn den familiekring ge arriveerd. Amerikaansche delegatie in ons land. Een delegatie, samengesteld uit ll-i- leden van verschillende comm issies van het Ameri kaans che huis van afgevaar- digdeiji, heeft een bezoek ge- bracht aan Amsterdam en Den Haa.g. De voorzitter van de dele gatie zag den toestand niet pessimistisch in, aangezien de Air. erikaansche productie de me- est urgente problemen wel zal kunnen oplossen. (AA) NIEUW ZUIVERINGS BESLUIT. Aangezien zich in de prac- tijk de toepassing van het zui veringsbesluit verschillende be zwaren hebben doen gevcelen, heeft de regeering aan H.M. de- Koningin een nieuw besluit voorgelegd, waardoor de toe passing van het eerste besluit wordt uitgebreid. O.a. wórdt de mogelijkheid geopend van het ontslaan van personen, die blijk hebben gegeven van een nationaal-socialistische gees tesgesteldheid en van hen, die in aanmerkelijke mate zijn te kort geschoten in het betrach ten van de juiste houding in veriiand met de bezetting. Thans zijn alle vormen van be straffing. van berisping tot ontslag, mogelijk. Voorts is in beperkte mate de mogelijkheid voor beroep geopend, nl. tegen een ontslag, dat afwijkt van het advies der commissie. Als beroepsinstantie is de Kroon, Raad van State, afdee- ling geschillen gehoord, geko zen. (AA) President Truman heeft be kend gemaakt, dat de Ameri kaansche luchtmacht Maan dag de grootste bom, die ooit in de historie van den oorlog is voorgekomen, op de Japan- sche stad Hirosjima cp Hondo heeft neergeworpen. Het be treft een geluidlooze atoom bom van bijzonder klein for maat, met een uitwerking krachtiger dan 20.000 ton ex plosieve stoffen, dus gelijk aan een bombardement van 20.000 ton en 2.000 maal zoo hevig als de Britsche 10-tons bommen. De president verklaarde, dat 2 groote en vele kleinere fabrie ken in de V.S. met de produc tie van atoombommen bezig zijn. Er zijn zelfs a.1 modellen ontworpen, die een nog krach tiger uitwerking hebben. De atocmbom is de grootste we tenschappelijke „gok in de ge schiedenis", zeide Truman. Minister Stimson verklaar de, dat de explosieve kracht van deze atoomsplitsende bom alle verbeeldingskracht van de menschen overtreft Bij het vervaardigen van do- ze bommen wordt uranium ge bruikt, waarvan. Canada de voornaamste leverancier is. De proefnemingen, die in een woestijn plaats venden, ston den onder leiding van dr. Op- penheimer. Over de vervaardi ging en de samenstelling kun nen nog geen nadere bijzon derheden worden gemeld. Attlee zeide, dat de problè- men, verbonden aan het vrij maken van energie docr atoomsplitsing reeds in 1939 de volle aandacht hadden. Chur chill had reeds een verklaring hierover opgesteld, waarin hij o.m. zeide, dat zcowel in Ame rika als in Engeland de ge leerden hieraan werkten. Spe ciale afdeelingen en onderzoe kingscommissies werden inge steld en in 1941 kon aan Roo sevelt gemeld worden, dat er een redelijke kans bestond, dat nog vóór het einde van den oorlog atoombommen gebruikt zcuden kunnen worden. In Oc tober 1941 werden de onder zoekingen gecoördineerd, zoo dat de Engelsche en Ameri kaansche onderzoekers samen werkten. De Duitsche weten schap werd voorbijgestreefd, want ook de Duitschers werk ten aan een dergelijke uitvin ding. De Engelsche luchtmacht is steeds ijverig op zoek ge weest naar fabrieken, labora toria enz. in Duitschland, waar men meende, dat de Duitschers proefnemingen of onderzoekin gen verrichtten. In Noorwegen hebben vrijwilligers twee „op slagplaatsen van zware wape nen", waar dergelijke proefne mingen schenen plaats te vin den, opgeblazen. In 1942 werd in Amerika begonnen met den bouw van fabrieken voor deze atoombommen. Op he£ oogen blik werken 125.000 man aan den bouw van fabrieken cn 65.000 man aan de vervaardi ging van deze bommen. De afmeting is een tiende van de zwaarste bom, dié tot nu toe gebruikt werd. De eer ste proefnemingen vonden plaats op een stalen toren in een woestijn in Nieuw Mexico, op 16 Juli. Bij de ontploffing ontstond een ver blindende lichtflits, die het ge bied helderder verlichtte dan het helderste daglicht, gevolgd door een geweldig aannoudc-nd gebulder. 2 mannen, die op 'n afstand van 8 km. stonden, werden door den luchtdruk te gen den grond geworpen. Een blind meisje, dat zich op 200 km. van de plaats van de ont ploffing bevond, riep uit: „wat is er gaande". Terstond na de ontploffing kolkte een ontzaglijke veel kleurige wolk op. tot een hoogte van ruim 40.000 voet. De wolken die onderweg wer den ontmoet, verdwenen. Spoedig dreven de subp-stra- trosfeer winden de op die hoogte grijs geworden massa uiteen. De proef was voorbij. Het project was een succes. Inzameling van blik. Voor het vervaardigen van huishoudelijke artikelen en verpakkingen heeft de in dustrie dringend behoefte aan meer blik dan thans kan wor den ingevoerd. In verband hier mede heeft het rijksbureau voor oude materialen en afval stoffen de inlevering vooral van chocolade- en biscuitblik- ken door de grossiers en detail listen georganiseerd. Ook de huisvrouw kan medewerken door dergelijke van den winke lier ontvangen blikken bij de zen weer in te leveren. Voor het inzamelen bij het publiek van ieege stamppot- en vlecsch- blikjes zullen binnenkort plaat selijke regelingen worden be kend gemaakt. Tot dien tijd kunnen ook deze normaal aan den vuilnisdienst worden mee gegeven. Zij komen ook dan aan de industrie ten goede. De Spaansche republikei nen hebben de geallieerde com missie voor oorlogsmidadigers wederom verzocht generaal Franco op de lijst- van oorlogs misdadigers te plaatsen. (AA) *.*De Nederiandsche regeering heieft eenige maanden geleden g'roote hoeveelheden grondstof- ?on voor de textielindustrie in Nederland aangekocht. Zoowel voor de wolindustrie als ook voor de katoenindustrie zijn inmiddels belangrijke kwanta aangekomen. De textieffabrie- ken, die over liet algemeen in tact zijn gebleven, zouden door deze aanvoeren, die nog steeds voortduren, een belangrijke bijdrage kur.nen leveren voor de aankleeding van het Neder iandsche volk, indien ook hier het kolen vraagstuk weer geen rol zou spelen. De aspecten voor den komenden winter zijn dan ook niet al te gunstig. Het meerendeel der bedrijven zal nog stil moeten liggen. Al ging de Nederiandsche industrie in haar geheel werken, dan zou het echter nog ca. 4 maanden duren alvorens textiel in vol doenden omvang in den handel gebracht zou kunnen worden. Men beschikt in ons land nog wel over hoeveelheden half fa- brikaten, maar deze zijn toch nog te gering voor de enorme behoefte, die in Nederland be staat. Aangezien de winter snel nadert, meet een oplos sing gezocht worden. Deze oplossing meent de Ne deriandsche regeering gevon den te hebben in den aankoop van afgewerkte producten in Amerika. Dezer dagen zal een verzeek aan de Amerikaansche regeering worden overgebracht om. in afwachting van den start der Nederiandsche tex tielindustrie. stof te leveren ten behoeve van de confèctie- industrie, welke industrie in mindere mate dan de wol- en katoenindustrie van kolen af hankelijk is. Aan de groote .behoefte zal met het oog op den winter, op die wijze voor een deel kunnen worden tege moet gekomen. Langzaam, zeer langzaam zal het Neder iandsche volk, dat letterlijk en figuurlijk volkomen is uitge kleed. weer in de klceren ge stoken kunnen worden. (AA) DOOR DE BEVRIJDE INDISCHE GEBIEDEN. Lt. Generaal L. H. van Oyeri, commandant der Ned. Indische strijdkrachten, is te Melbourne teruggekeerd van een inspectiereis door de be vrijde Indische gebieden. Hij deelde mede, dat meer dan 50 oliebronnen op Tarakan weer olie opbrengen. Hjj was van meening, dat de raffinaderijen van Balikpapan niet voor 1946 in gebruik zullen kunnen wor den genomen, hoewel een ge deelte van de installaties onbe schadigd is. Binnenkort zullen verpleeg sters van het vrouwelijke hulp corps .op Borneo dienst doen. Lt .-generaal van Oyen zei dat de indruk van de inheemsche bevolking te Balikpapan was, dat de menschen oprecht dank baar waren verlost te zijn van de Japansche overheerschers. Wat ik te Balikpapan en Ta rakan heb gezien, zoo zeide de generaal, versterkt mijn ge loof, dat we op de andere eilan- van den Indischen Archipel met open armen zullen worden ont vangen. Het aantal Ned.-Indi sche landverraders, dat men te Balikpapan aantrof was la ger dan men had verwacht. De voedseltoestnd is niet al te slecht. (AA) Een spoorboekje. Er komt weer een spoor boekje met de complete dienstregeling. Dit spoorboek je, dat in den vorm van een vouwblad wordt uitgegeven, verschijnt tegen 15 Augustus. Auto te water gereden. Maandagmorgen is een mi litaire auto, waarop zich een tiental militairen bevond, van de pont aan den Moerdijk in het water gereden. Twee ser geants zijn hierbij verdronken. In de Ver. Staten wor. den Duitsche krijgsgevangenen opgeleid tot het Verrichten van functies in het nieuwe Duit sche bestuursapparaat. Het be treft hier voornamelijk specia listen en politiemannen. Het eerste contingent is in Cher bourg aangekomen. (AA) Alle Duitsche krijgsge vangenen in Noorwegen zullen eind October het land hebben verlaten. (AA) GEZONDHEIDSTOESTAND H. M. DE KONINGIN. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin blijft zeer bevredigend. Toch zal de Ko ningin gedurende de maand Augustus zich nog moeten ont zien en zich van groote ver moeienissen moeten onthouden. Het is de wensch van H. M. haar eersten verjaardag van de bevrijding in Nederland in alle stilte in haar familiekring door te brengen. (AA) BROODPRIJS VERHOOGD. Met ingang van Maandag j.l. is de broodprijs met 2 cent oer 800 gram verhoogd. (AA) G ROENTENPU IJZEN OPNIEUW VASTGESTELD. Nadat onlangs bij de vast stelling der prijzen voor groen ten en fruit de winstmarge van den handel was verlaagd, zijn thans, nadat de georganiseer de groentehandel besprekingen met den minister van land bouw, visscherij en voedselvoor ziening* heeft gevoerd, nieuwe prijzen vastgesteld. Daarbij is rekening gehouden met de be zwaren. die men van de zijde van den groentehandel had aangevoerd, tengevolge waar- van thans een ruimere marge in de prijzen is verdisconteerd. DAME DU PALAIS BENOEMD. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 Aug. j.l. be noemd tot haar dame du pa lais mevr. L. T. de Beaufort, geboren baronesse van Har- denbroek. Mevr. de Beaufort is de moeder van Binnert de Beaufort (alias Lange Jan van de K. P. Amsterdam) die in Februari j.l. voor zijn vader land gevallen is. Zij stond steeds in nauw contact met haar zoon en werd na diens ontsnapping uit de ge vangenis in 1943 zelf als gijze laarster geruimen tijd gevan gen gezet. (AA) Loonen bouwbedrijf. Het college van rijksbemid delaars heeft de volgende loon regeling voor het bouwbedrijf goedgekeurd: Klasse I: vaklieden 86 ct. per uur, geoefenden 80 ct. per uur, ongeschoolden 76 ct. per uur: klasse n: resp. 82, 76, 72 ct.; klasse Hl: 78. 72, 68 ct.; klasse IV: 74, 68, 64 ct.; klasse V: 71. 65, 61 ct.: klasse VI: 68, 62, 58 ct.; klasse VH 65, 59, 55 ct.; klasse VIII: 62-, 56, 52 ct. Het college van rijksbemid delaars heeft zich voorbehou den na overleg met partijen alsnog wijziging aan te bren gen in de indeeling en even tueel in het aantal der ge. meenteklassen. Deze loonregeling mag wor den toegepast te rekenen van 18 Juni 1945 af. Comité noodvoorziening. Het comité Noodvoorzie ning is ingeschakeld in de door den oorlog geteisterde gebieden in Zuid- en Oost Ne derland. De chef staf Militair Ge zag heeft aan de daarbij be trokken afdeelingen zeer uit gebreide volmachten verleend, opdat snel en doeltreffend aan den opbouw in deze gebieden zal kunnen worden gewerkt. (AA) Deze week ontdekte een jongen een Duitsch militair in het hooge korenland te Lop- persum, (Groningen). De jon gen liet 'n passeerenden Cana- deeschen wagen stoppen, waar door de Duitseher kor. worden gearresteerd en krijgsgevan gen gemaakt. Het is waar schijnlijk dat de man door bur gers moet zijn gevoed. (AA) De Duitsche tenniskampioen von' Cramm is in een concen tratiekamp in Duitschland overleden. (AA) WIST U, dat door middel van den Bloedtransfusiedienst van het Nederiandsche Roode Kruis jaarlijks 10.000 bloed transfusies plaats vinden, wel ke reeds veler leven hebben gered Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. F. Roosen daal, 25 j. en J. E. Caljouw, 23 j. J. Buijs, 36 j. en M. Jo- ziasse. 29 j. J. Joosse, 29 j. en M. A. Harinck, 28 j. J. Marijs, 57 j. en C. de Waard, 65 j. Getrouwd: J. Jacobs, 23 j. en E. Liman. 25 j. A. Dourlein, 41 j. en A. P. Geldol', 41 j. R. A. H. Smith, 22 j. en J. van den Driest, 19 j. GOES. Geboren: Cornelia Jacoba, d. v. F. H. J. van de Stolpe en E. M. de Dreu; Marga- retha, d. v. F. J. van Hese en G. Hage. Overleden: Blazina M. van de Kreeke, 5 mnd; Leendert J. Jac. Meijler, 46 j.; Mari- nus P. Zuidijk, 9 j.: Willem A. C le, 6 mnd., te Kapelle. Getrouwd: J. Hooftman, 28 j. en P. E. van Hese, 20 j.; F. P. Koole, 52 j„ te 's H. Arendskerke en T. Wattel, 35 j.; C. J. Schrier, 26. j. en J. M. W. Walravens, 23 j.; W. A. de Vos, 22 j. en M. Schrij ver, 23 j.; A. J. Remijnse, 26 j. en J. Nijsse, 28 j.; N. de Regt, 27 i„ te Barendrecht en J. P. Verburg, 26 j. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 3.44 en 15.51, resp. 2.07 en 1.98 m. -}- NAP. ZON EN MAAN. De zon komt Donderdag te 6.13 op en gaat te 21.17 on der. De maan te resp. 7.27 en 22.21. PROV1NCIENIEUWS Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Irene werd te Middelburg door de Vereen. „Uit het Volk—Voor het Volk" een muzikale wan deling van het Middelburgsch Muziekkorps en de Signaalaf- deeling van „Achilles" geor ganiseerd. In aansluiting daarop gaf het Middelburgsch Muziekkorps op de Muziektent op het Molen water onder groote belangstel ling 'n concert van vaderland- sche liederen, marschen en pot pourri's. In de maand Augustus "zul len op de Muziektent op het. Molenwater te Middelburg de volgende openbare concerten plaats vinden: 6 Aug. Middel burgsch Muziekkorps. 15 Aug. Crescendo. IS Aug. Excelsior. 24 Aug. Middelburgsch Mu ziekkorps. 31 Aug. Middelb. Muziekkorps. De aanvang der concerten is 8 uur. De Vereeniging ter bestrij ding der T.B.C. te Vlissingen heeft haar werkzaamheden weder hervat. Een nieuw be stuur is gekozen, hetwelk als volgt is samengesteld: dr. J. A. van Kooten, arts, vóorz.; mevrouw C. P. C. Schreuder Jorissen, secretaresse; den heer J. Andriessen, penning meester en verder de heeren T. Borsje, M. van Poelje en G. A. de Rijke en J. L. Ver hagen. Het programma van te ge ven concerten in de tent op het Bellamypark te Vlissingen luidt: Woensdag 15 Aug. Ons Genoegen; Zaterdag 18 Aug. St. Caecilia; Wcensdag 22 Aug. St. Caecilia; Zaterdag 25 Aug. Ons Genoegen: Woensdag 29 Aug. Ons Genoegen; Zondag 2 Sept. Crescendo; Woensdag 5 Sept. Ons Genoegen; Vrijdag 7 Sept. Tovido en Tokkelaars; Zaterdag S Sept. St. Caecilia; Woensdag 11 Sept. Ons Genoe gen. Woensdag: vergaderde, na een gedwongen periode van werkloosheid, de Ver. voor Watertourisme „Schelde" te Vlissingen. Hoewel de jacht haven «=n bijbehoorende ge bouwen totaal vernield zijn, besloot de vergadering de vereeni°ïng te laten voortbe staan en wederom tot bloei te brengen. Bij de onmogelijk heid om nu reeds te Vlissin gen e. geschikte ligplaats voor de vaartuigen te vinden besloot men te trachten, al thans voorloopig, te Middel burg ligplaatsen te zoeken. J het bestuur kwam de volgende verandering. In de plaats van de heer P. Zwaai werd als voorzitter gekozen de heer A. Linse; voor dhr. F. H. Jilleba sr. als secretaris de heer G. Kotoun, terwijl de heer P. H. G. de Vrier als penningmeester aan blijft Zaterdag j.l. is te Domburg de ring gereden, waarvoor groo te belangstelling was van deelnemers en van toeschou wers. Prijzen en wisselbekers maakten het tournooi tot een spannenden wedstrijd. Zaterdag werd Ae Vrouwen polder door 33 deelnemers den ring gereden. De prijzen werden als volgt ge- 15 ringen; 2e pr. Jac. Goed» bloed, 3e pr. P. Schee. 4e pr. W. Osté, 5e pr. P. Duvekot Wz„ allen 14 r.; 6e pr. C. Osté 13 r.; 7e pr. C. de Bruin 12 i\; 8e pr. W. Dekker, 9e pr. J. Francois, 10e pr. C. Jobse, 11e pr. M. Kodde, 12e pr. C. van Dis, allen 10 v.; 13e pr. C. Gel dof. 14e pr. B. Meyers, 15e pr. L. v. Dis. 16e pr. J. Langebee- ke, 17e pr. A. van Dis, allen 9 r.; 18e pr. L. Polderman, 19e pr. Jac. Sturm, 20e pr. Jac. Louwerse, allen 8 r.; 21e pr. J. Buis, 22e pr. Fl. Kodde, 23e pr. P. Langebeeke. allen 7 r.; 24e pr. J. Maas, 25e pr. Chr. Geer- se, 26e pr. M. Janse, allen 6 r.; 27e pr. Andr. Geerse, 5 r.; 2Se pr. W. Duvekot 5 r.: 29e pr. Abr. Dekker 4 r.; 30e pi'. C. Langebeeke 3 r.; 31e pr. Adr. Duvekot 3 r.; 32e pr. Adr. de Visser 2 r.; 33e pr. Abr. Maas 2 r. Prijs geschonken door tam. Maas van „Elsenoord" L. van Dis; 2e extra prijs, geschonken door A. de Nood. C. Osté; Pol lepel door Fl. Kodde. Meeste volgringen W. Osté, 5 ringen. Onder voorzitterschap van de heer A. Slabbekoorn verga derde te Kapelle de A.R. kies- vereeniging. 34 leden traden toe. Het bestuur werd ge vormd uit de heeren: Jan Balkenende, voorz., Jan de Ja ger-Mol, 2e voorz., Iz. Slabbe koorn, secret., Jan Wisse, pen- ningmr., Jac. Fraanje en N. Eversdijk. Zaterdagavond had er een orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk te Waarde plaats door Gommert de Kok, orga nist der Ned. Herv. kerk te Nisse, met medewerking van mevr. M. Remijnsevan Wes ten (Den Haag) viool.- Er was veel belangstelling. Het was een mooie avond. Aan het eind werd er gecollecteerd voor het zwaar beschadigde orgel te Nisse. Maandagavond speelde te Kruiningen de Tongensclub uit Waarde een voetbalwedstrijd tegen de Jongensclub van Hansweert. Eindstand 22. De voetbalwedstrijd Kruinin gen IKrabbendykc I werd door Krabbendijke gewonnen met 53. Zondagavond werd in de Ned. Herv. kerk te Baarland een streekbijeenkomst gehou den van Herv. jongeren. Deze bijeenkomst was belegd voor de gemeente in den zak van Zuid-Beveland. Deze bijeen komst, welke goed bezocht, was, werd geopend dcor ds. Beneder. Ds. van Voorst Vader sprak over „Wat beteekent de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1