Provinciale Zeeuwsche Courant Een nieuwe stichting. Droogmaking Walcheren. Zaterdag 4 Augustus 1945 GOEDE VORDERINGEN BIJ DE NOLLE. 400 NOODWONINGEN Er gaat tegenwoordig haast geen dag voorbij of ieder van ons hoort via ons dagblad of dank zij de post van een reeks nieuwe pogingen, om in dit eerste tijdperk na het einde van den oorlog de samenleving der menschen tot nieuw leven te brengen. Als paddestoelen schieten de nieuwe week- er maandbladen uit den bevrij den vaderlandschen bodem. Oude groepeeringen willen voor de vernieuwingsbeweging niet onderdoen en schieten haastig een nieuw gewaad aan. Heel onze provincie en het land rond Middelburg in het bijzonder, verheugde zich bij het lezen van het uitne- mend ondernemen van een nieuwe stichting die alles in het werk wil stellen voor een „Nieuw Walcheren". Willen deze plannen vrucht dragen, dan is het echter van groot belang, als er voldoen de geschoolde krachten zijn.' Bij velen schoot de studie ex- de laatste jaren bij in. Huis werk, privaatlessen, colleges, cui-sussen, opleiding, overal kwam de klad in. Er kwam een achterstand. En vóórdien was de achterstand al zoo groot. Als voorbeeld diene aller eerst de lagere school. Meer dan 200.000 kinderen van Her vormden huize bezoeken de gemeenteschool. De wet staat toe, dat- zij tijdens de lesuren den Bijbel leeren kennen. De praktijk is, dat slechts een klein gedeelte dit onderwijs kan onvtangen. De meeste kinderen ontberen het, vooral in de lagere klassen. Denkt het u in wat dit be teekent! Hoeveel zegenrijke uren gaan hier verloren. Hoe onttrekt de kerk zich hier aan een bui tengewone roeping en verant woordelijkheid. Vervolgens is er het jeugd werk, even belangrijk als omvangrijk. Allerwege ziet men uit naar leiders en leid sters, die de geheele week be schikbaar hebben om dezen arbeid voor te bereiden, te leiden en uit te breiden. En kele vrije avonden of een ge deelte van den Zondag hier aan geven is onvoldoènde. Hoe hierin te voorzien? Ik mag u ten antwoord vertellen van een groote smid se, die in aanbouw is. De Urgentieraad der Hervormde Kerk heeft 5 hooggeleerde smeden uitgenoodigd om met eenige anderen het Directo rium dezer smidse te vormen. Deze 5 zijn: één jurist, 2 theologen, één zoöloog en één paedagoog en naast hen zul len arbeiden één psychiater, één onderwijsman, één statisti cus en eenige predikanten. In deze smidse zullen zij om te beginnen de eerste kerk week voor iedereen in een vrij Nederland, uitgeschreven tegen October, voorbereiden, Nieuwe lectuur voor de nazorg staat op stapel. Dan wil zij een academie vormen voor jonge menschen van plm. 20 tot plm. 30 jaar, die de krachtige begeerte in zich gevoelen om geestelijk- maatschappelijk werk te gaan verrichten. Onmisbaar is daar bij als onderdeel der smidse een sociologisch instituut, waar di\ J. P. Kruyt de man, die een proefschrift over de onkerkelijkheid in Nederland schreef leiding zal geven. Wie in deze Academie opge leid znn, zullen geschikt kun nen worden geacht of in de practijk gemaakt voor de taak van sociaal werker (werkster), jeugdonderwijzer (es), jeugdleeraar(es), jeugd leider (ster), leider of leidster van een Volkshoogeschool of leider van het gemeentewerk in een bepaald rayon. De naam van deze smidse, waarvan ik u nog slechts de teekening kan toonen, zal zijn: „Kerk en w e r e 1 d". Zij zal opgetrokken moeten worden in de naaste omgeving van een Universiteitsstad. En dan? Zal deze smidse dan de op lossing zijn voor den opzien- barenden nood van ons volk en ons land in dezen tijd? De dagelijksche leiding ant woordt u het volgende: Dat verbeelden wij ons niet. Wij zien maar één mogelijk heid: een vernieuwde werking van Gods Geest en een totale bereidheid van hen, die Hem verwachten. Die kunnen wij niet tevoorschijn organiseeren. Maar wij weten, dat deze be reidheid reeds hier en daar in de kerk wordt gevonden. Te helpen bij het vormen van deze bereidvaardigheid, zie daar de dienst, die „Kerk en wereld" aan beide wil bewij zen. Ieder, die onder den drang van de zendingsopdracht van het Evangelie meer gegevens wenscht over deze nieuwe stichting, schrijve Mr. A. W. Kist, G. W. Burgerplein 4b, Rotterdam. W. H. B. 200.000 MAN KOMEN ONDER DE WAPENEN. In een gisteravond gehouden radiorede heeft de minister van ooi-log, Mr. J.'v. Meijnen, o.a. medegedeeld, dat ongeveer 200.000 man onder de wapenen zullen komen en wel 200.000 voor de expeditionnaire macht, 27-000 voor het gezags-batal- jon, inclusief NICA-personeel, 50.000 voor bezettingstroepen in Duitschland, alsmede perso neel der luchtstrijdkrachten. Aangenomen mag worden dat de 1ste divisie van de cx- peditionnaire macht in de eer ste helft van 1946 gereed en gevechtsklaar zal zijn, de 2de ongeveer 4 maanden later. ZuidNoord. v Komende van Den Bosch zijn er thans 3 routes om het Mid den en het Westen van het land te bereiken, t.w. 1ste Den Bosch-Zaltbommel-Kuilen- burg-Utrecht. 2de Den Bosch- Zaltbommel-Vianen (Utr.)- Amsterdam- 3de Den Bosch- ZaltbommelGorkumH. Ido Ambacht-Rottei-dam-Den Haag Een geschenk 'voor de kleine Prinsesjes. Hedenmiddag zullen verte genwoordigers van de gemeen ten Baam en Soestdijk na mens de ingezetenen op het paleis Soestdijk den kleinen Prinsesjes een geschenk aan bieden bestaande uit een Shet- lai\d-ponny met ponnywagen. In de haven van Lemmer is het eerste transport van 500 N.S.B.-ers aangekomen, die in den Noordoostpolder te werk gesteld zullen worden. (AA) HET DICHTEN VAN DEN WIERINGERMEERDIJK, Met spoed wordt er gewerkt aan het dichten van het gat in den Wieringermeerdijk, Meèr dan 200 m. van den bin nen kleileemdijk van het nieuwe dijkstuk zijn reeds bo ven water. Men hoopt, dat op 15 Augustus het gat zoover zal zijn gedicht, dat met de bemaling kan worden begon nen. Van a.s. Maandag 12 uur af zullen geen schepen meer door het gat in den dijk kunnen passeeren. (AA) WAT DE GEALLIEERDEN ONS STUREN. The Allied Mission to the Netherlands maakt eenige cij fers bekend over de hoeveel heden voedsel en materiaal, die door de geallieerden voor ons land beschikbaar zijn ge steld voor de periode Juli September. Voor Noord-Brabant, Zee land en Zuid-Limburg hebben de geallieerde autoriteiten 2788 vrachtwagens beschik baar gesteld met een totaal laadvermogen van 8851 ton. Paarden terug naar eigenaren. De mogelijkheid bestaat, dat, dank zij de bemoeiingen van Inspecteur van den dienst Landbouwherstel voor Zeeland, de in 1944 aan het Bureau Ont ruiming geleverde paarden uit Tholen en Schouwen- en Dui- veland, voor zoover ze nog in Nederland zijn, dit jaar weer aan de oorspronkelijke eigenaren worden teruggege ven. - In Ecuador is een militaire opstand onderdrukt. (HN.) II. Ook de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben in den loop der eeuwen hun tol aan den erfvijand moeten betalen, zoowel tengevolge van natuurlijke oorzaken als inundaties om militaire rede nen. Maar ook hier hield de bedijking niet af zoöals men weet is hieraan o.a. de naam verbonden van Jacobs Cats al bleef de Wulpenpolder in het Westen verloren. En Saéftinge, in de 16e eeuw on der gegaan, ten deele reeds in den aanvang der 17e eeuw herwonnen, toont eerst in on zen tijd de mogelijkheid van verder gaande herdijking door dezelfde natuurlijk invloeden, die ^erst haar ondergang heb ben veroorzaakt. Tenslotte Walcheren. Zooals een recente studie! heeft uitgewezen, moet ons eiland, nadat in voorhistori- schen tijd de oorspronkelijke eenheid der Zeeuwsche aarde voor de kracht van het zee water had moeten wijken en in eilanden was gesplitst, door getijdegeulen zijn doorsneden geworden. Maar toen deze door dezelfde werking met afzetting van zand en klei langzamerhand waren opge vuld, herwon Walcheren zijin gedaante. Dit proces vond in de eerste eeuwen onzer jaar telling plaats. Vermoedelijk tusschen 1000 en 1200 werden de dijken opgeworpen aan Noord- en Oostzijde, waar de duinen ontbraken; in de 13e en, 14e eeuw werden in de streek van Vrouwenpolder daarbuiten een aantal inpolderingen ver richt (de Goede poldei*, Vrou wenpolder, Beekhoekspolder, Gerstepolder en Noordernieuw- landpolder). In de 17e eeuw volgde de winning der Nieuw- landsche polders (Middelburg- sche polders, Oud- en Nieuw St. Jooslandpolder enz.), welk pi'oces met de indijking van den Schorerpolder in 1860 was voltooid. En hoewel ook hier eenig verlies in den loop dei- eeuwen niet uitbleef met name de streek van Vlissingen tot Domburg toont eenigen af slag, zooals men weel biaef ons eiland tot verleden jaar voor groote rampen ge- spaai'd, al was het in Januari 1682 bij Westkappel een oogenblik zeer gevaarlijk. Protector et hostis, bescher mer en vijand, deden de Staten van Zeeland in 1596 slaan op den penning ter eere van de versti-ooiing der Spaansche vloot. Hoezeer hebben wij in, doch vooral na die bange da gen van October '44, de juist heid dezer spx*euk leeren ver staan! En de lessen der ge schiedenis van Zeelands eeu wigen strijd met het water, waaruit wij hier slechts en kele willekeurige grepen kon den doen, laten ons zien, dat wij ook nu niet moeten ver- r gen. Walcheren moet droog! Moge spoedig over al de Zeeuwsche landen de mare gaan: Walcheren is dx-oog. Dr. W. S. UNGER. Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. Uw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv f 2 Bu.: .ssingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Go"3 tel. -2475, Terneuzen lS8e Jaargang Nummer 99 Hoofdred. E. P. Zandfjk (met red. medew. van dr. W. H. Beeltenkampj Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen PRINSES IRENE VERJAART Zondag 5 Augustus viert Ne derland den geboortedag van Prinses Irene. Dit is haar eer ste verjaardg na de bevrijding Gingen onze wenschen in de vorige jaren uit naar haar, die met haar Moeder en Zusjes in ballingschap in Canada leef de, thans kan zij dien feestdag op Nederlandschen bodem vie ren. Nog altijd is haar naam „Vrede" meer een wensch dan werkelijkheid. Nog woedt de strijd, al is het dan buiten ons werelddeel. Nog zucht het In dische deel van het rijk onder de dwingelandij der robvers uit het land van de rijzende zon Maar ook daar in dc verre ge westen raakt het einde in zicht. Moge het volgend jaar ons en onze Prinses den vollen vrede gebracht hebben. De werkzaamheden aan heb gat bij de Nolle zijn een flink eind gevorderd. Na 4 weken kwamen we hier terug en in die pericde zijn de beide drjk- einden een behoorlijk stuk dichter bij elkaar gekomen, de „geul" heeft nu nog een breed te van 160 meter. Zij is echter met zinkstukken geheel beteu geld en voor een flink gedeelte „opgezonken", d.w.z. met be hulp van beurtelings zinkstuk ken en stortsteen heeft men een dam gemaakt, die hier en daar reeds tot 1 meter bene den A.N.P. reikt en op deze plaatsen bij eb boven het water uitsteekt. Het is de bedoeling, dat deze „drempel" over zijn geheele lengte tot deze hoogte wordt opgeveerd. Het dgkgedeelte aan den Dis- hoeksehe kant werd met 20 meter verlengd' en is thans 120 TE VLISSINGEN IN AANBOUW. Het woningvraagstuk in Vlis singen heeft al heel veel moei lijkheden en zorgen teweeg ge bracht. Het gemeentebestuur heeft echter alles in het werk gesteld om den woningnood zooveel mogelijk te leenigen. Thans is men zoover gevor derd, dat met den Dienst We deropbouw kan wor-den over gegaan tot het plaatsen van een 400 ncodwoningen. Deze woningen zijn in de eerste plaats bestemd voor de genen, die buiten de gemeente vertoeven. Er is nog steeds een categoxie arbeiders, die te ver afwonen om in Vlissingen hun vroegere werkzaamheden weer ter hand te nemen. Tevens is er dringend behoefte aan per soneel voor „de Schelde" en voor de bouwbedi'ijven. War.t zoolang er gebrek is aan ar- beidskx*achten, kan de opbouw van de stad niet doeltreffend ter hand worden genomen. Daarom zullen zij, die -werken willen, die daadwerkelijk den wederopbouw ter hand kunnen nemen, ook de beschikking over een woning moeten heb ben. Niet dat er in onze stad geen inwoners zouden zijn, voor wie een noodwoning geriefelij ker zou zijn dan hu n tegen- woordigebe huizing. Toch heeft het gemeentebestuur gemeend, dit niet op den voorgrond te mogen stellen, alleen is 'n uit zondering gemaakt voor die bewoners, waarbij door een te bekrompen behuizing, onge- wenschte toestanden zijn ont staan. Slechts 10 van de noodwoningen is hiervoor toe gewezen. De anderen zullen, hoe onge rief elqk 't ook voor hen is, zich nog eenigen tijd moeten behel pen. Het is onmogelijk, dat voor allen een noodwoning be schikbaar komt. Hoe meer ar beiders er in onze stad komen, hoe vlugger ook de woning toestanden zullen verbeteren. Het plan is gereed om het volgend jaar een 350 huizen te Vlissingen te bouwen. Er is gegronde reden om aan te ne men, dat zulks ook ten uitvoer kan worden gebracht. Ten op zichte van den aanvoer van matei-iaal is een goed optimis me gerechtvaardigd. Ook voor de volgende jaren is een bouw van 350 woningen vastgesteld. Er zal zelfs naar gestreefd worden dit aantal nog op te voeren. De door bombardementen vernielde omgevingen Graven straat en Breewaterstraat zul len het eerst voor bebouwing in aanmerking komen. De noodwoningen worden geplaatst op het Haventerrein (rond het Zwitsersch barak kenkamp), lang den Prins Hendrikweg (op de tramrails), aan den Singelweg (op de plaats waar vroeger de plant soenen waren), op het Van Nispenplein (plantsoen) en in de omgeving van het Eiland'. De woningen worden zoo prac- tisch mogelijk ingericht en zijn berekend op gezinnen van 6 personen, tei-wijl er eenigen bij zijn voor 8 pei*sonen. Zij be staan uit een bergplaats, een groote kamer-keuken en drie slaapkamers. Reeds is veel materiaal aan gevoerd en is men aan den Singelweg met den bouw be gonnen: eenige woningen zijn hier zoo goed aJs gereed. m. lang. Dit is de lengte die men aan deze zijde moest be reiken. De werkzaamheden bepalen zich nu hoofdzakelijk tot het versterken van den kop van den dyk met klei, rijs hout en groote hoeveelheden steen. Er wordt hier, hoofdza kelijk door inwoners van Kou dekerk e, hard gewerkt. Dit dijkgedeelte zal men over de geheele lengte nog 1 meter ophoogen. Het dijkgedeelte aan de Vlis- singsche zijde wordt nog steeds bijgespoten. De dijk werd de laatste 4 weken 47 m. langer. De lengte bedraagt thans' 140 meter in totaal. Hiervan zijn 80 m. tot de volle hoogte, d.i. 6 m. N.A.P., klaar De hocgte van het res- teerende gedeelte bedraagt on geveer 3 m. N.A.P. en wordt nog opgevoerd. De dijk wordt aan de zeezijde met klei, rijs hout en steen versterkt. Op het oogenblik wordt be keken welke methode men pre cies bij het dichten van het sluitstuk zal volgen. Dit hangt natuurlijk van heel wat facto ren af, die nog niet'allen te voorzien zijn. Een van deze factoren is de stroomsnelheid, die steeds grooter wordt, naarmate het gat zich vernauwt. Aanvanke lijk heeft men in het gat een stroomsnelheid van 2 m. per seconde gemeten. Thans kan deze snelheid 3 tot 4 ra. per seconde bedragen. Deze snel heid zal zeker nog meer op- loopen naarmate het water zich door een nauwere opening moet persen. Men gaat echter aan den Vlissingschen kant zoo lang mogelijk door met spuiten. Eerst daarna zal men het gat in zijn geheel moeten aanpak ken. Verleden week heeft men bij de werkzaamheden met slecht weer en hooger water te kam pen gehad. Zaterdagavond heeft men met alle macht moeten aanpakken, om te voorkomen, dat de koppen van de dijkgedeelten werden aan getast. En het is vcterkomèn. Er is niets verloren gegaan. Op het Vlissingsche dijkgedeel te verwacht men nog een elec- trische installatie, zoodat men bij zwaar weer eventueel ge durende den nacht kan door werken. Men kan zeggen: aan den Nolledijk zijn goede vorderin gen gemaakt! - In de Belgische kolenmij nen werken thans 30.000 krijgsgevangenen. (AA) De haven van Calais is door de Britsche Marine aan de Fransche autoriteiten over gedragen. JAPANSCHE EILANDEN AFGESNEDEN. 100 „Mustangs" hebben ge durende 90 minuten doelen in de buurt van Tokio aange vallen, een klein aantal Sup- per-Forten leidde den aanval. Nadat meer dan 29 schepen tot zinken werden gebracht bij d°n aanval van 500 vliegtui gen op de haven van Naga- saky hebben de luchtstrijd krachten Woensdag verder meer dan 20 Japansche sche pen tot zinken gebracht of beschadigd. Voor de eerste maal hebben de Japanneezen een afdeeling van meer dan 20 gevechts vliegtuigen ter verdediging in den strijd geworpen, 6 Japan sche vliegtuigen werden neer geschoten. De Japansche legers Mandsjoerije en China zijn practisch van het Moederland afgesneden. De Japansche eilanden zijn eveneens afge sneden van voedselaanvoer. De moord op Dr. Wijtema. In het voorjaar 1944 werd Dr. Wijtema in Westwoud (N.H.), door onbekenden uit zyn huis gelokt en vermoord. De recherche van den P.O.D. in Hoorn is er in geslaagd den moord op te helderen. Drie le den van den Sicherh'eitsdienst uit Amsterdam, t.w. Viebahn, Ruehl en Mollis, hebben bekend den moord gepleegd te hebben. Hij was bedoeld als x*epresaille op een vuurgevecht tusschen K. P. en landwacht, waarbij aan beide zijden dooden vielen. Op verzoek van de S.D. heeft de .silrrogaat-burgemees- ter van Blokker Koeman, de zelfde die in 1940 Mussêrt in een hooibei'g verstopt heeft een drietal namen genoemd van vooraanstaande burgers buiten den omtrek. Dr. Wijte ma is hiervan het slachtoffer geworden. (AA) De lading van de „Amsteistroom". Van bevoegde zijde verne men wij dat de „partij goud" welke zich volgens een Lon- densch ochtendblad aan boord van de „Amstelstroom" zou bevinden en waarvan werd be weerd dat zij deel uitmaakte van de Ned. goudreserve welke naar Engeland is overgbracht toen de Duitschers Nederland onder den voet liepen, geen >artij goud is doch een groo- e partij zilveren munten die voor de Ned. reg. in de V. S. zijn aangemunt. (AA) Verscheidene Fransche badplaatsen staan thar.s weer open voor het publiek. De stranden zijn er gezuiverd van mijnen. (AA) KERKNIEUWS Generale synode der Ned. Herv. kerk. De Provinciale Kerkbestu ren hebben met overwegende meerderheid de ontwerprege ling voor het bijeenkomen van de Ned. Hervormde kei'k ii generale synode aangenomen. De Algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk heeft te gen den eersten of tweeden Zondag van Augustus een We- deropoouw-Collecte uitgeschre. ven. Afgezien vgn velerlei an dere en lichtere schade door be. schieting. inundatie enz zijn 151 kerkgebouwen, 91 pasto rieën en 30 dienstgebouwen verwoest of zwaar beschadigd. De Synode heeft de kerkera den er op gewezen, dat het de roeping met name der niet getroffen gemeenten is hier voor werkelijk een offer te brengen. Een Restauratie-com missie zal de te ontvangen gelden beheeren. WIST U, dat in het herstel lingsoord Kareol van het Ne- osrlandsche Roode Kruis vele Nederlandsche militaire- en later ook burgei'slachtoffers van den oorlog werden ver pleegd S -holierenwedstrijden. Dc uitslagen van den scholieren- wedstrijd, Woensdag georganiseerd door de V.S.V. „Marathon" op het Van Nispenplein te Vlissingen zijn als volgt: Finale 60 ni Meisjes t.m 14 1- J. op 't Hól. IA Op. Ü.L.O., sec.; 2. L. Verhulst, IA Op. U-L.O., 9.4 sec. êrspringen meisjes t.in. 14 jr.: 1. J. op 't Hof, IA kl. Op. U-L-O-, 4-24 2e M. de Buck, 7e ieerj., 3.97 m. x (50 m-« estafette: I.' Ie kl. U L O., 36 s.; 2. 7e leerjaar, 36.6 s. Meisjes 80 ni 15 jr. en ouder: 1. F. Louws, UIA 'Chr. U-L.O-, 12-1 s.: 2. W. Looise, I Chr. IJ L 0., 12.2 s Hoogspringen: I. E. v. d. Kreke. UIA Opb. U-L.O., 1-15 ni-2. T. Donze, 11 Chr. U.L.O., 1.15 m. 4 x 80 m. estafette: 1. IUA Chr. U-L-O-, 48 5 sec- 80 in. jongens t.m. 15 jr.: I. M- Nieuwpoort, III A Opb. U-L-O., 10-8 sec.; 2. J. Bcrtlng, II Opb. U-L.O-, IM sec. Hoogspringen jongens t.m. 15 jr.: 1. M. Nieuwpoort, 1-30 %n-, Opb. U- L.O-; 2. P. Spuv. H Chr. U-L-O-, I 30 m. 1 x 80 m. estafette: 1. lie kl. Opb U-L-O-, 45.8 sec-; 2. IB Opb U-L-O-, 46.2 sec. Jongens 16. jr en ouder: 1- M- Smit. UIA Opb. U.L.O-', 10-6 sec-; 2. J- Jil- leba. IIIR Opb. U-L-O-. 10-7 sec- Verspringen 16 ir. en ouder: 1. J. v- Splunder, 11 IB Opb- U-L-O-, 5-08 m-2. J. -Jilleba, 1MB Opb. U-L-O-, 5.03 m. 800 in. 16 jr en ouder. I. J. La- port. 2 20.6, IIIA Opb. U.LO.; 2. H. Uvlenbrock, 2.25-7, II Opb- U-L.O- 4 x 100 m. estafette: I. IIIA Opb- U-L.O-, 52.9 sec. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk: Seroos- kerke: 10 ds. Visser; Arnemui- den: 10 en 2 ds. Hooykaas, 7 dhr. Begeer; Oostkapelle: 10 ds. Don, 7 geen dienst. 2 ds. Don (Duinbeek)Middelburg: (Evang. Ger. Bond, (gasthuis- kerk), 7 ds. Hooykaas: Kle- verskerke: 2.30 dr. Beeken kamp; Souburg: 10 ds. Spij kerboer; 10 kinderdienst; Nieuwland: 10 ds. Waarden burg. 3 dhr. Buijs. Geref. kerken. Vlissingen: (Nieuwe kerk) 9 en 2.30 ds. Smeenk; Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Scholing. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 en 3 leesd.; Vlissin gen: 9.30 en 5 ds. Kleisen; Do. 7 30 prof. Wisse. Geref. gem.: Rilland-Bath: vm., nm. en av. ds.'van Neer bos: Waarde: 10.30, 2.30 en 6.30 ds. Kersten; Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Hoe- dekenskei'ke: 10.30, 2.30 en 6 leesd.: M'burg: 9.30, 2 en 6 leesd.; Do. 7.30 ds. van Stuy- venberg; Arnemuiden: 9.30, 2 en 6 leesdienst. Ev. Luth. kerk: Middel burg: 7.308.30 ds. Simoons; Vlissingen: (Gem. D.) 10 ds. No1 Herst. Apost. gem.: Vlis singen: 10 en 4.30 ds. de Vries. L-*~er des Heils: Middel burg: 10 en 7.30 kapitein Steutel van Amsterdam, 4 openluchtsamenk., (Dam); Vlissingen: 9.30 en 7 zr. de Vries Geref. kerk (H.V.)Middel burg: 10 ds. Nicolaï. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Marie Anna, d. van J. Griep en M. Gilde. Cornelis, z. van W- Marinissen en E. Maas. Elisabeth Maatje, d. van G. Tolhoek en E. J. Peene. Hendrika, d. van H. C. Ver- werj- Laurens, z. van W. Sin- ke en P. Machiclse. Overleden: Johanna Pieter nel la Bosdijk, echtg. van J. Flipse. 62 j. Johannes P. J. Snijders, geh. met J Kooman', 63 j. Getrouwd: H. Janssen, 34 j. en T- van der Werf, 34 j. L. Outei*mans, 23 j. en G. Weug. 19 j. WIST U, dat het Nederland sche Roode Kruis gedurende de bezettingsjaren aan ge vangenen in Nederland in con centratiekampen en gevange nissen meer dan 500.000 le vensmiddelenpakketten deed toek men, waaraan velen hun leven te danken hebben?. PROVINCIENIEUWS MINISTER BEEL BEZOEKT ZEELAND. Dx*. L. J. M. Beel, min. van Binnenlandsche Zaken, bracht een bezoek aan Zeeland voor het voeren van besprekingen met de burgemeesters der ver schillende Zeeuwsche gemeen ten. Vrijdagochtend ai'riveerde de minister in Middelburg, waar hij wex*d venvelkomd door het Prov. Bestuur en B en W. van Middelburg. Hierop begaf de minister zich loopend naar de Seisbrug, waar het ge zelschap zich inscheepte op een politiebootf voor een tocht door het overstroomde gebied. In Grijpskerke werd aangelegd en eeri uiteraai'd korte wande ling door het dorp gemaakt. Na terugkeer in Middelburg; vertrok de minister naar Goes. In het gemeentehuis te Goes had een vergadering plaats met den Commissaris der Ko ningin, de leden van Ged. Sta ten, de heeren van Bommel van Vloten en Philipse en den griffier der Staten, het lijksch bestuur der gemeente Goes en de bui*gemeesters van vele gemeenten uit Walcheren, de beide Bevelanden, Schou wen en Duiveland en Tholen. Op vlotte wijze zijn tal van kwesties besproken, voor een deel naar aanleiding van uit de vergadering gestelde vra gen, O.a. kwam de woningnood aan de orde. De minister zegde toe zoo spoedig mogelijk noodwonin gen te doen bouwen. Ook kwam naar voren het plan om het politie-instituut een reorganisatie te deen on dergaan. Inzake het besluit tot het instellen van tijdelijke ge meenteraden zeide de minister, dat daarop zeer veel critiek is uitgeoefend, maar niemand heeft gezegd, hoe het dan wèl moest gebeuren. Inzake de zuivei*ingr gaf de minister de verzekering, dat deze spoedig tot een einde zal worden gebracht. De minister heef het plan binnenkort over deze materie voor de radio te spreken. Hij zeide van meening te zijn, dat aan de klachten maar eens een einde moet ko men. Het is volgens den minister niet juist, dat de regeering bang is voor critiek. Het lag in de bedoe ling, dat hedenmorgen een autotocht- door W.-Zeeuwsch- Vlaanderen ïou worden ge maakt, waarbij o.m. Breskens, Oostburg en Sluis zouden wor den bezocht. Hedenmiddag wordt in Axel een vergadering belegd met het Prov. Bestuur en de burgemeesters van de Zeeuwsch-Vlaamsche gemeen ten. VOOR WALCHEREN. De geldigheidsduur der bon nen A32A, B32A, C32A, M32B „Boter", rechtgevende op het koopen van 250 gram margarine, is verlengd tot 11 Augustus 1945. Voorlichtingsdienst van de Provincie Zeeland. De Commissaris der Konin gin heeft besloten de bevol king voor te lichten over de werkzaamheden van velschil lende overheidsinstanties Daar toe zal iedere* maartd de „Voor lichtingsdienst van de provin cie Zeeland" worden uitgege ven, waarin een aantal rap porten zijn opgenomen omtrent den stand van de werkzaam heden en de vooruitzichten voor de komende periode. Het eerste nummer bevat een inleidend artikel van den Com missaris der Koningin, voorts artikelen, van den Dienst droogmaking Walche ren. d£n wederopbouw van Zeeland, de bemoeiingen in het Prov. bestuur met het ver keer en vervoer, de electriei-! teitsvoorziening, mededeélin- gen van den Cultuurtechni- schen dienst, van den Polder Walcheren en van den Prov. Planologischen dienst, rijks- verkeerinspectie en Landbouw herstel. - STADSTRAM TE YLi jSINGEN KOMT NIET TGRUG. De electrische tram Stad Station te Vlissingen gaat voor goed uit het stadsbeel- ver dwijnen. Was in de goede jaren voor an oorlog door het steeds drukker wordende ver keer de tramlijn reeds uit de Walstraat en van den Nieu- wendijk verbannen, thans is het zeker, dat ook het overige gedeelte van de lijn niet meer in gebruik zal komen. Het was een gelukkig feit, dat de begin 1940 genomen plannen om de tramlijn toen reeds op te heffen niet door zijn gegaan. Gedurende den oorlog heeft de stationstram voor vele buiten de gemeente vertoevende inwoners en ove rige reizigers zeer goede diensten bewezen. Al de oor logsjaren door heeft de tram het drukke verkeer van de stad naar het station (behou dens kleine onderbrekingen, veroorzaakt door bombarde menten) op prachtige wijze gaande gehouden. De zware schade, opgeloopen bij de be vrijding heeft er mede toege- leid dat de dienst niet hervat kon worden. Naar wij vernemen zijn er plannen in voorbereiding om de verbinding StadStation met autobussen te onderhou den. De onderhandelingen zijn in vergevorderd stadium, zoo- clat binnen afzienbaren tijd weer een gemakkelijke ver binding met het vei buiten de stad gelegen station tot stand zal komen. De treinreizigers zullen dit ongetwijfeld van harte toejuichen. Gistermorgen werd te Vlis singen onder bewaking de N.S. Is -er A. Pot. leider der voorm. afd. Vlissingen der N.S.B., met zijn vrouw en dochter, per schip aangebracht op het ter rein der Kon. Mij. „de Schel de" aan den Koningsweg. Als een loopend vuurtje verspreid de dit gebeuren zich onder de werklieden, die onmiddellijk voor een „warme" ontvangst zorgden, o.a. dcor het gooien met cokes. Onder politiegelei- de werden zij naar het bureau overgebracht en later naar Middelburg op transport ge steld. Te Vlissingen had de uit reiking plaats van de diplo ma's aan de leerlingen der Gem. Handelsavondschool. De directeur, de heer Mets, wees er op, dat de school, die thans 31 jaar bestaat, nog nooit onder zulke zorgvolle omstandigheden heeft ge werkt als dit jaar. Hij dank te B. en W. voor de vlugge hulp. Daarna reikte de Weth. van Onderw., de heer Schout, de diploma's uit. Mej. v. d. Berg dankte directeur en leeraren en bood namens alle leerlingen ais blijk van waardeering mevr. Kooiman een prachtige bloe men ïand aan, terwijl de leeraren werden getracteerd op sigaretten. Het diploma voor volledig onder wijs werd uitgereikt aan: C. J. G. v. d- Berg, M. J. Brugge, A. H. v. d. Bulck, J. H. van Geenen, P- Me lis, C. Molenbroek, A. Polderman, M. C. Schrcurs, C. J. Vreeke. Het diploma voor typist (e) (50 let-, tergr.) aan Maria Christina Schreurs, Adriaan Hendrinus v. d. Bulck, Jo- zina Lena de Kam, inej- M- J. Brugge, (75 lettiygr-) Adriaan Pietcr Knuvt. Het diploma voor kantoor-steno graaf 200 lettergr. per min. werd uit gereikt aan mej M. Bleyenbcrg. Bevordcrd werden van dc 4e naar de 5e klasse; J. D. v. As, E. J. F. v. Beers. M- Bleyenberg, G. v. Broek- huyzen, W. dc Buck, A. Corbijn, C. P. Picters, H du Pon, T. Poppc, M. Rammels, Ja- Stroo, W. Thcune, L» P. de Vlieger- Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse: A. Bliek, C. J. Bijl, Z. Bijl, H- J. Cij- souw, F. Dcspinois, M. Gecrtse, R. Florusse, J. G. dc Rijcke, A. Sprayt. M. Tabak, J. H. Teerlinck* A. Versteeg, N. Zwigtman. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 2e naar dc 3e klasse: A, Clarisse, P. M. Joziasse. T de Moor, J. J. Neels, P. v. d. Pcyl, T. Schout, D. G- Stroo, G- Versteeg, S- J. C._ Wanst. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: A. de Baar, Gvan Belzen, J. van Bie- men, T. Blind, N. Bouma, M. de Buck, (voorw.J. Corvcleyn, J. van Dis. H. Groesen, T. Grootjans. J, Gunter, C. Harting, C. Klerck, K. H. Koster. K. H. Kroon. A. Kruisdijk» D. de Lege. J. J. Maris, R van der Meer, M. P.* Meeuse, J. B.' B. Phi lipse, M. Rubè, W. Timmerman. Niet bevorderd 9 leerlingen. De route welke het Middel- burgsch Muziekkorps op 6 Augustus zal volgen is: ver trek 8 uur van het repetitie lokaal Nieuwstraat. Kaden, even halt voor huis burgemees ter, Hoogstraat, Gravenstraat, Markt, Lange viele, Gracht, Kromme Weele, Markt langs Stadhuis. Nieuwe Burg, Korte Burg, Balans, St. Pieterstraat, Korte Delft, Dam. Beatrix brug, Dam, Molstraat, Koe poortstraat, Molenwater langs den Schouwburg naar de tent, waar een concert zal plaats hebben. Een origineel begin is het halve werk, zou men kunnen zeggen van de tweede Kermis- revue, die deze week in het Schuttershof te Middelburg door het Mixed Cabaret gege ven wordt. Direct bij de opening ziet men zich voor een echte Kermistent geplaatst met een select publiek ervoor en de goefté stemming voor „Ga je mee naar de Kermis" is er. Een stemming, die zoo moge lijk nog verbeterd kan worden door vroolrjke sketches, zang nummers. waarvan vooral de oude soldatenliedjes veel suc ces oogstten of een virtuoos accordeon-duet. Tenslotte yolg- de een gezellig bal. In verband met den verjaar dag van prinses Iréne op Zon dag 5 Aug. a.s. zullen de lo ketten van het postkantoor te Middelburg Maandag 6 Aug. vanaf 's middags 12 uur geslo ten zijn. Bxj de 400 klokken, welke de magazijnmeester bij de gemeentewerken te Groningen aan den greep der Duitschers heeft weten te onttrekken, bevindt zich ook die uit den toren van Souburg. De muziekver. „Vlijt en Vol harding", directeur de heer van Soelen, geeft a.s. Zon dagmorgen van 8.309.30 uur een concert van gewijde mu ziek op het Oranjeplein te uburg. Woensdagmorgen bracht de Commissaris der Koningin een officieel bezoek aan Souburg, ter gelegenheid waarvan op den toren en van het stadhuis de vlag wapperde. Bij aankomst was het lioog water, zoodat allereerst met twee booten van de brandweer een tocht dooi* de straten werd gemaakt, teneinde zich op de hoogte te stellen van de om standigheden. waaronder er te Souburg in het water wordt geleefd. Na zich eenigen tijd op' het gemeentehuis te hebben opge houden, werd een bezoek ge bracht aan het zwaar geieden Marnixplein. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag te Middelburg de apotheek van Pien broek ge opend en te Vlissingen de apotheek Engering, Bellamy- park. Verschenen is het eerste nummer van het nieuwe maandblad, gewijd aan de Ne derlandsche zeestrijdkrachten „Onze Vloot". De Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" heeft dit blad als officieel orgaan er kend. Het tijdschrift bevat ver schillende interessante, deskun dige artikelen en is met fraaie illustraties verlucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1