Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant Vrijdag 3 Augustus 1345 Vrijdag 3 Augustus 1945 De resultaten van de besprekingen te Potsdam. Donderdagavond is gelijktij dig te Londen, Washington en Moskou het communiqué om trent de besprekingen te Potsdam gepubliceerd. - Hierin wordt o.m. medege deeld, dat overeenstemming werd bereikt t.a.v. een ge coördineerde geallieerde 'ge dragslijn jegens Duitschland en ten opzichte van de Duit- sche herstelbetalingen. Voorts werd de vaststelling van de W.-grens van Polen besproken. In Polen zullen vrije verkie zingen worden gehouden, waarbij de geallieerde pers de volledige vrijheid zal hebben hierover te schrijven. De vijf groote landen zullen verzoe ken van neutrale staten om toe te treden tot de veree- nigde volkeren ondersteunen, met uitzondering van Spanje. De ministers van buit. zaken van Engeland, Amerika, Rus land, Frankrijk en China vor men een raad, die te Londen zal bijeenkomen om de vre desverdragen voor Italië, Roe- menë, Bulgarije, Hongarije en Finland op te stellen. Voorts zal het werk van dezen raad bestaan uit het behandelen van territoriale kwesties welke bij het einde van den oorlog zijn gerezen en het voorbereiden van de vredesovereenkomsten voor Duitschland. De geallieerde opperbevel hebbers oefenen de opperste macht uit, waarbij zooveel mo gelijk eenvormigheid in behan deling e.d. wordt betracht. Duitschland wordt geheel ont wapend, wapens en oorlogs bedrijven worden vernield en er zal strenge contróle op de industrie worden uitgeoe fend. Het zal Duitschland ver boden zijn schepen of vlieg tuigen, van welk type dan ook, te bouwen. Alle nat. soc. or ganisaties worden verboden en alle ras-, geloofs- of politieke wetten worden afgeschaft. Het Duitsche onderwijs komt onder controle en het recht stelsel wordt gereorganiseerd. Voorts worden de plaatselijke besturen weer ingesteld en alle democx-atische partijvor ming wordt toegestaan. Er komt voorloopig geen centrale Duitsche regeering. Omtrent de herstelbetalingen wordt in het communiqué ge zegd dat de vorderingen van Rusland geheel geschieden door het verwijderen van bezittin gen uit het door Rusland be zette deel en door Duitsche activa in het buitenland. De Poolsche eischen zal Rusland geheel uit zijn deel voldoen. Engeland, Amerika en de an dere West. landen kunnen hun herstelbetalingen uit het West. bezette deel en de Duitsche activa putten. Voorts zal Rusland 15 procent van de in- dustrieele installaties van staal-, chemische- en machine industrieën uit het W. deel krijgen, in ruil voor voedsel en grondstoffen voor eenzelfde bedrag. Bovendien krijgt Rusland nog 10 van de machine uitrusting uit het W. deel zon der ruil of vergoeding. Rus land maakt aanspi-aken op Ko ningsbergen en omgeving, waarmee de andere staten in stemmen. De Russische grens zal komen op een punt waar Littauen, Polen en Oost Prui- sen samenkomen. Polen zal voorloopig in het Westen een gr-JS krijgen, loopende van de Oostzee nabij Swinemiinde, lanes den Oder en de Neisje naar de Tsjecho Slowaaksche grens. Danzig komt onder Poolsch bestuur. Truman naar de Ver. Staten vertrokken. President Truman, die te Plymouth gisteren een onder houd met koning George had, bevindt zich thans aan boord van de kruiser „Augusta" op den terugweg naar Amerika. Acht terdood veroordeelingen in België. De krijgsraad te Antwerpen heeft acht doodvonnissen uit gesproken tegen personen, die belast waren met het opsporen van geheime groepeeringen tij dens de Duitsche bezetting. Een van hen had zelfs zijn eigen zoon aan de Duitschers overgeleverd. (AA) Vliegramp in Bengalen. Te Takerhat in Bengalen is een vliegtuig neergestort op een marktplaats, toen de markt in vollen gang was. Meer dan honderd menschen kwa men om het leven. Een groot aantal riviervaartuigen, die bij de markt gemeerd lagen, werden vernield. (AA) Er worden thans dagelijks 50.000 ton kolen uit het Roer gebied naar de bevrijde landen vervoerd. (HN) Pierre Laval zal als ge tuige optreden in het proces te gen maarschalk Pétain. Het proces tegen Laval zelf zal nog wel eenige weken uitblij ven. (H.N.) Er zijn thans 800.000 Amerikaansehe soldaten van Europa naar Amerika overge bracht voor den strijd in het Verre Oosten. ,(H.N.) Abonn.-pr.25 ct. p w. ƒ3.20 p. tw. Adv.pr. 12 ci p mm., min. p. adv j 2 Bu.. ..ssingen tel. 10. M'burg lel. 3521 en 3541. Go -, tel. 2475. Terneuzec ISSe Jaargang Hoofdred. E. P. Zandflk (met red medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen De Prinsesjes in ons land teruggekeerd. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zijn gistermiddag Eer vliegtuig uit Londen op et vliegveld Teuge bij Apel doorn aangekomen. Prinses Juliana begeleidde de prinsesjes op haar thuis reis. Op het vliegveld was aan wezig Prins Kernhard, die kort te veren op Teuge met z'n sportvliegtuig was gedaald. De prinsesjes arriveerden met 2 toestellen van de R.A.F., waarvan in 't eerste gezeten waren Prinses Juliana met Prinses Margriet en in 't twee de de beide andere prinsesjes. Bij aankomst op het vlieg veld werden de jonge prinses jes oranje bloemen aangeboden door eenige meisjes. Prins Bernhard legde een en ander op de film vast. REISVERBOD OPGEHEVEN. Het Militair Gezag heeft mét ingang van gisteren het reis verbod voor het geheele land opgeheven. Er zullen dus geen vergunningen meer noodïg zijn voor het reizen door ons land, met uitzondering dan van die bepaalde gebieden die door de betrokken militaire commis sarissen tot evacuatie-zone zijn verklaard. Voor het betreden van deze gebieden moet wel een schriftelijke vergunning aangevraagd worden. (H.N.) NijmegenZutphen. Een busdienst Nijmegen Zutphen geeft aansluiting op de treinen uit het Zuiden des lands. (AA) Ned. recruten in Australië. Dezer dagen is de eerste groep Nederlandsche recruten m Australië aangekomen, waar de opleiding van de Ned. expeditionnaire macht zal plaats hebben. (AA) De „Jan van Galen" en de duikbooten „Zeehond" en „Dolfijn" zullen binnenkort in Rotterdam binnenloopen. De bemanningen zullen dan een kort verlof krijgen. (HN) De Engelsche koning zal op 15 Augustus a.s. een troon rede uitspreken. (AA) RANTSOENBONNEN IN 'T GEHEELE LAND GELDIG. De Directeur van het Cen traal Distributiekantoor te Vught maakt het volgende be kend: Personen, die zich van uit het Zuiden naar de overige deelen des lands wenschen te begeven, wordt ér op gewe zen, dat zij zich aldaar niet meer van distributiebescheiden kunnen voorzien. Zij worden echter in de gelegenheid ge steld ten distributiekantore van hun woonplaats, onder overleg, ging van hun reispas, bepaal de bonnen van dè bonkaart te doen omruilen tegen rantsoen bonnen, zoodat zij zich op die wijze tijdens hun reis van le vensmiddelen kunnen voorzien. De aandacht van winkeliers wordt er speciaal op gevestigd, dat eenzelfde regeling ook in de overige deelen des lands is getroffen. Allé rantsoenbonnen, waar dan ook uitgegeven, zijn in het geheele land geldig. Nieuw model brief kaar tent- De posterijen zullen binnen kort overgaan tot de uitgifte van een nieuw model brief kaarten. Deze nieuwe kaarten zullen kleiner zijn dan tot dusver ge bruikelijk en voorzien worden van een zegelafdruk van 5 cent met de beeltenis van H. M. de Koningin. (AA) Het reizen naar België. Reizigers, die naar België willen gaan, dienen zich, na verkregen reisvergunning, tot het militair districts-commis- sariaat in de Zuidelijke provin cies te wenden, dat, volgens be schikking van den chef staf M. G., aan de daartoe aangewezen banken de machtiging kan ge ven tot het verstrekken van een bepaald bedrag aan Bel gische francs, en/of reischèques tot een bepaald bedrag op de nationale bank van België. (AA) Bij het ruimen van mijnen in de buurt van het dorp Neer- kant in de Peel zijn drie SS- mannen en een Nederlandsche sergeant om het leven geko men. V(AA) NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 11 Augustus 1945 Bonkaart: A81, B81, C81, D81, E81 Reserve. Deze moeten worden ingeleverd bij het afhalen van de bonkaart voedingsmiddelen 10e periode Brood: A33A t.m. E33A, M33A, B33B D33B en E33B Brood 400 gram; A33B, C33B Brood 600 gr.; D33, E33 Beschuit 100 gr. Beschuit: D33A, E33A, D33B, E33B 70 gram. Melk: (gestand.) A33, B33, Taotemelk 1 V-z 1. C33, D33, E33 Melk: 11.; E84 Reserve: 3% 1. De zelfverzorgers voor het artikel melk moeten bon E84 Reserve bij de eerstvolgen de uitreiking van levensmid delenkaarten bij den distri- butiedienst inleveren. Indien op de aangewezen bonnen gecondenseerde melk in blik wordt afgeleverd, dient hierbij 1 blikje te worden gelijkgesteld met 1 liter volle melk. Margarine: A33A, B33A en C33A Boter 250 gr.; M33A Boter 125 gr. Boter: D33A, E33A Boter 250 gram. Chocolade: 03 en 19 Versna peringen 1 tablet. Rookartikelen: 10 Tabak 1 rts. naar keuze. Boier. Bon A34A, B34A en C34A „Boter" is aangewezen als voorinleveringsbon, tevens afleveringsbon voor 125 gram boter. Het publiek dient dezen bon vooraf bij den winkelier in te leveren en wel zoo spoe dig mogelijk. De winkeliers kunnen deze bonnen, in veel vouden van tien rantsoenen t.m. 10 Aug. dagelijks bij de distributiediensten inleveren. Deze periode is het brood rantsoen verhoogd tot 2800 gram per week. Er wordt naar gestreefd dit rantsoen te hand haven. Wanneer brood en an dere graanproducten eventueel vrij van bon zullen komen, valt nog niet te bepalen. Ook het vleeschrantsoen is op een hooger peil gebracht. Men krijgt in het vervolg 200 gram vleeseh zonder been per week, wat neerkomt op ma ximum 250 gram vleeseh in been. Daarnaast staat een ver dubbeling van het rantsoen peulvruchten en gortmoufc of gortgries (rijst voor kinderen), terwijl in de eerste week van deze periode een half rantsoen (125 gram) roomboter op een vóórinleveringsbon zal worden verstrekt, in plaats van mar garine of vet. De distributie van pruimen en rozijnen wordt daar tegen over stopgezet, nu de voor raden practisch zijn uitver kocht. Ook biscuits zijn van de lijst verdwenen. Dit artikel was te beschouwen als een aanvulling, zoolang de ver strekking van andere levens middelen nog geen voldoende peil had bereikt. Wij staan deze pei'iode afgezien van groente, fruit en visch op een rantsoen van 2054 calorieën per dag. PROVINCIENIEUWS Het Provinciaal kerkbestuu: van Zeeland heeft in zijn laat ste vergadering tot zijn vice- president benoemd Dr. W- F. Dankbaar, Ned. Herv. predi kant te Goes en tot zijn secre taris Dr. L. J. Cazemier. Ned. Herv. predikant te Terneuzep. Dat vele pluimvee-, konij nen-, duiven-, kanarie-vereenx- gingen het nut van organisatie inzien, blijkt wel uit het feit nu het pluimvee- en konijnen wezen ook in Zeeland is gere organiseerd en ontdaan is van vreemde smetten, dat zij zich meer en meer aansluiten bij den Tijdelijken Raad van Be heer en Toezicht voor Zeeland op het gebied van Pluimvee-, Vogel-, Konijnen-, Cavia's-, Pelsdieren- en Hattenteelt. Bij den Raad voor Zeeland zijn reeds aangesloten: „Zeelan- dia", Goes, Middelburg en om streken, „Nut en Sport", Mid delburg; Postduivenvereniging Middelburg; „Streven naar Be ter", Nieuwdorp; Konijnenfok kers vereeniging .Terneuzen' „V.P-Z." te Vlissingen; „V.K. P.V.", Vlissingen; Walchersche Kanarievereniging „Onze Zan gers" te Middelburg: Vereeni ging van Konijnenfokkers „Schouwen-Duiveland" te Zie- rikzee en anderen. Met de ver. eenigingen te Axel en Oost burg wordt onderhandeld. Het algemeen secretariaat van den Raad is gevestigd te Middel burg, Maisbaai 4. De wethouder van Onderwijs te Vlissingen schrijft ons: Het schooljaar is ten einde De scholen begonnen reeds kort na de bevrijding met een zeer geringe klassesterkte. Snel zijn ze echter gegroeid, doordat de kinderen uit alle oorden van het land weer naar Vlissingen terugkeerden. Som migen hadden in lange tijd geen les ontvangen, anderen hadden moeilijkheden, doordat de cursus van de verlaten school met April of Mei be gonnen was. Voegt men hier nog bij het verschil in leer- en lesmethode, dan kan men be grijpen, dat voor leerlingen en leerkrachten groote moeilijk heden ontstonden. Ouders, moppert daarom ditmaal niet, als uw kinderen niet overgaan naar een.hoogere klas en ge looft niet, dat er een jaar ver loren is. De leerkrachten van alle scholen zullen met grooten ijver trachten weer eenheid in het klasseverband te brengen en met ingang van den nieuwen cursus in September a.s. hopen we de ergste moeilijkheden overwonnen te hebben- Benoemd tot onderwijzeres aan de Pi-ins Willemschool te Vlissingen mej. D. C. Sturm, te Zevenbergen. Het gemeentebestuur in Middelburg heeft een woning commissie ingesteld, die tot taak heeft van advies te dienen in geschillen omtrent huisves ting. In de x-oute van de Schotsche muzikanten, welke morgen- .vond te Middelburg spelen, is een wijziging gekomen. Bij aankomst in de stad wordt gereden over beide bruggen, Londensche kade, Niexr.. straat, St. Pieterstraat naar Balans, Hier worden de wagens opge steld. De Wagenaarstraat en het Hofplein zullen worden afgesloten, daar de manschap pen zich hier zullen opstellen. Van het Hofplein wordt dooi de Noordstraat naar de Markt gemarcheerd. De afmarsch vindt plaats door de Lange- delft, St. Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat, Bree, Bagijn- hof, naar de kazerne. Aan het postkanoor Middel- delburg en het daaronder be- hoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juli 1945 ingelegd 1.298.126.57, terug betaald 53.912,43. R.HJB.S. Middelburg. Bevorderd tot de 3e klasse: J. Baurdoux, F. Bogaert, B. Bosch, P. A. Boucherie, Wilna Boutens, A. Buijs, P. van Dammc, Jenny Geers, Janneke de Klerck, W. J. Kraameri Nelly van Loo, J. J. van Luïjk, Jozua Maas, j. H. Riemcns, Marie de Schrijver, Walthuis, Cornelia Cor- bijn, Mien 'van Dammc, P. A. Hen- derikx, Aaltje Jobse, J. Keulcinans, Willy Maljers, Johanna Matthijsen, Marie Modderkreke, F. Q. Munters, S. W. van der Peijl, Corrie Poppe, L. Rivière, J. H. Schenk, B. Schoonaard, Cornelia Schram, Fiïda van Verre, Didy ter Weer, EUy Zan- dee, M van der Bos. Bevorderd 35 leerlingen, afgewezen 4. De resultaten van de besprektngen te Potsdam. Donderdagavond is gelijktij dig te Londen, Washington en Moskou het communiqué om trent de besprekingen te Potsdam gepubliceerd! Hierin wordt o.m. medege deeld, dat overeenstemming werd bereikt t.a.v. een ge coördineerde geallieex-de ge dragslijn jegens Duitschland en ten opzichte van de Duit sche herstelbetalingen. Voorts werd de vaststelling van de W.-grens van Polen besproken. In Polen zullen vrije verkie zingen wox-den gehouden, waax-bij de geallieerde pers de volledige vrijheid zal hebben hierover te schrijven. De vijf groote landen zullen verzoe ken van neutx-ale staten om toe te tx-eden tot de vei'ee- nigde volkeren ondersteunen, met uitzondering van Spanje. De ministers van buit. zaken van Engeland. Amerika, Rus land, Frankrijk en China vor men een raad, die te Londen zal bijeenkomen om de vre- desvex-dragen voor Italië. Roe- menë, Bulgarije, Hongarije en Finland op te stellen. Voorts zal het werk van dezen x-aad bestaan uit het behandelen van territoriale kwesties welke bij het einde van den oorlog zijn gerezen en het voorbereiden van de vredesovereenkomsten voor Duitschland. De geallieerde opperbevel hebbers oefenen de opperste macht uit, waarbij zooveel mo gelijk eenvormigheid in behan deling e.d. wordt betracht. Duitschland wordt geheel ont wapend, wapens en oorlogs bedrijven worden vernield en er zal strenge controle op de industrie worden uitgeoe fend. Het zal Duitschland ver boden zijn schepen of .vlieg tuigen, van welk type dan ook, te bouwen. Alle nat. soc. or ganisaties wox-den vex-boden en alle ras-, geloofs- of politieke wetten worden afgeschaft. Het Duitsche onderwijs komt onder contróle en het recht stelsel wordt gereorganiseerd. Voorts worden de plaatselijke besturen weer ingesteld en alle democratische partijvoi-- ming wox-dt toegestaan. Ex- komt voorloopig geen centx-ale Duitsche regeering. Omtrent de herstelbetalingen wordt in het communiqué ge zegd dat de vor-deringen van Rusland geheel geschieden door het verwijderen van bezittin gen uit het door Rusland be zette deel en door Duitsche activa in het buitenland. De Poolsche eischen zal Rusland geheel uit zijn deel voldoen. Engeland, Amei-ika en de an dere West. landen kunnen hun herstelbetalingen uit het West. bezette deel en de Duitsche activa putten. Voox-ts zal Rusland 15 procent van de in- dustrieele installaties van staal-, chemische- en machine' industx-ieën uit het W. deel krijgen, in ruil voor voedsel en grondstoffen voor eenzelfde bedrag. Bovendien krijgt Rusland nog 10 van de machine uitrusting uit het W. deel zon- der x-uil of vergoeding. Rus land maakt aanspraken op Ko ningsbergen en omgeving, waarmee de andere staten in stemmen. De Russische grens zal komen op een punt waar Littauen, Polen en Oost Prui sen samenkomen. Polen zal voorloopig in het Westen een gr-ns krijgen. loopende van de Oostzee nabij Swinemiinde, lanes den Oder en de Neisje naar de Tsjecho Slowaaksche grens. Danzig komt onder Poolsch bestuur. Trumaxi naar de Ver. Staten vertrokken. President Truman, die te Plymouth gisteren een onder houd met koning George had, bevindt zich thans aan boord van de kruiser „Augusta" op den terugweg naar Amerika. Acht terdood veroordeelingen in België. De krijgsraad te Antwerpen heeft acht doodvonnissen uit gesproken tegen personen, die belast waren met het opsporen van geheime groepeeringen tij dens de Duitsche bezetting. Een van hen had zelfs zijn eigen zoon aan de Duitschei's overgeleverd. (AA) Vliegramp in Bengalen. Te Takerhat in Bengalen is een vliegtuig neergestort op een marktplaats, toen de markt in vollen gang was. Meer dan honderd menschen kwa men oxn het leven. Een groot aantal riviervaartuigen, die bij de markt gemeerd lagen, werden vernield. (AA) Er wox-den thans dagelijks 50.000 ton kolen uit het Roer gebied naar de bevrijde landen vex-voerd. (HN) Pierre Laval zal als ge tuige optreden in het proces te gen maarschalk Pétain. Het proces tegen Laval zelf zal nog wel eenige weken uitblij ven. (H.N.) Er zijn thans 800.000 Amerikaansehe soldaten van Europa naar Amerika overge bracht voor den strijd in het Verre Oosten. .(H.N.) Abonri.-pr.25 ct. p w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12- ct p rara., min. p. adv 2 Bui. v.ssingen teJ. 10. M'burg lel. 3521 en 3541. Go- - tel. 2475. Terneuzer 188e Jaargang Nummer 98 Hoofdred. E. P. ZandUK (met medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen De Prinsesjes in ons land teruggekeerd. De prinsesjes Beatiïx, Irene en Margriet zijn gistermiddag per vliegtuig uit Londen op het vliegveld Teuge bij Apel. doorn aangekomen. Prinses Juliana begeleidde de prinsesjes op haar thuis reis. Op het vliegveld was aan wezig Prins Bernhard, die kort te veren op Teuge met z'n sportvliegtuig was gedaald. De prinsesjes ai-riveerden met 2 toestellen van de R.A.F.. waar-van in 't eerste gezeten waren Prinses Juliana met Piinses Mai-griet en in 't twee de de beide andere prinsesjes. Bij aankomst op het vlieg veld werden de jonge prinses jes oranje bloemen aangeboden door eenige meisjes. Prins Bemhard legde een en ander op de film vast. REISVERBOD OPGEHEVEN. Het Militair Gezag heeft met ingang van gisteren het reis verbod voor het geheele land opgeheven. Er zullen dus geen vei'gunningen meer noodig zijn voor het reizen door ons land, met uitzondeling dan van die bepaalde gebieden die door de betrokken militaire commis sarissen tot evacuatie-zóne zijn verklaard. Voor het betreden van deze gebieden moet wel een schriftelijke vergunning aangevraagd worden. (H.N.) NijmegenZutphen. Een busdienst Nijmegen Zutphen geeft aansluiting op de breinen uit het Zuiden des lands. (AA) Ned. recruten in Australië. Dezer dagen is de eerste roep Nederlandsche recinxten a Australië aangekomen, waar de opleiding van de Ned. expeditionnaire macht zal plaats hebben. (AA) De „Jan van Galen" en de duikbooten „Zeehond" en „Dolfijn" zullen binnenkort in Rotterdam binnenloopen. De bemanningen zullen dan een kort verlof krijgen. (HN) De Engelsche koning zal op 15 Augustus a.s. een troon rede uitspreken. .(AA) RANTSOENBONNEN IN 'T GEIIEELE LAND GELDIG. De Directeur van het Cen traal Distributiekantoor te Vught maakt het volgende be kend: Personen, die zich van uit het Zuiden naar de overige deelen des lands wenschen te begeven, wordt ex- op gewe zen, dat zij zich aldaar niet meer van disti-ibutiebescheiden kunnen voorzien. Zij worden echter in de gelegenheid ge steld ten distributiekantore van hun woonplaats, onder overleg, ging van hun reispas, bepaal de boxmen van de bonkaax-t te doen omruilen tegen rantsoen bonnen. zoodat zij zich op die wijze tijdens hun reis van le vensmiddelen kunnen voorzien. De aandacht van winkeliers wordt er speciaal op gevestigd, dat eenzelfde regeling ook in de overige deelen des lands is getroffen. Alle ï-antsoenbonnen, waar dan ook uitgegeven, zijn in het geheele land geldig. Nieuw model briefkaarten De posterijen zullen binnen kort overgaan tot de uitgifte van een nieuw model brief kaarten. Deze nieuwe kaarten zullen kleiner zijn dan tot dusver ge- bruikelijk en voorzien worden van een zegelafdruk van 5 cent met de beeltenis van H. M. de Koningin. (AA) Het reizen naar België. Reizigers, die naar België willen gaan, dienen zich, na verkregen reisvergunning, tot het militair- distiicts-commis- sariaat in de Zuidelijke provin cies te wenden, dat, volgens be schikking van den chef staf M. G., aan de daartoe aangewezen banken de machtiging- kan ge ven tot het verstrekken van een bepaald bedrag aan Bel gische francs, en/of reischèques tot een bepaald bedrag op de nationale bank van België. (AA) Bij het ruimen van mjjnen in de buurt van het dorp Neer kant in de Peel zijn drie SS- mannen en een Nederlandsche sergeant om het leven geko men. (AA) NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 11 Augustus 1945 Bonkaart: A81, B81, C81, D81, E81 Reserve. Deze moeten wox-den ingeleverd bij het afhalen van de bonkaart voedingsmiddelen 10e periode Brood: A33A t.m. E33A, M33A, B33B D33B en E33B Brood 400 gram; A33B, C33B Brood 600 gr.; D33. E33 Beschuit 100 gr. Beschuit: D33A. E33A, D33B, E33B 70 gram. Melk: (gestand.) A33, B33, Taotemelk lVs 1. C33. D33, E33 Melk: 1% 1.; E84 Reserve: 3J/2 1- De zelfverzorgers voor het artikel melk moeten bon E84 Reserve bij de eerstvolgen de uitreiking van levensmid delenkaarten bij den distri- butiedienst inleveren. Indien op de aangewezen bonnen gecondenseerde melk in blik wordt afgeleverd, dient hierbij 1 blikje te worden gelijkgesteld met 1 liter volle melk. Margarine: A33A, B33A en C33A Boter 250 gr.; M33A Boter 125 gr. Boter: D33A, E33A. Boter 250 gram. Chocolade: 03 en 19 Vei-sna- peringen 1 tablet. Rookartikelen: 10 Tabak 1 rts. naar keuze. Boier. Bon A34A, B34A en C34A „Boter" is aangewezen als voorinleveringsbon, tevens afleveringsbon voor 125 gram boter. Het publiek dient dezen bon vooraf bij den winkelier in te leveren en wel zoo spoe dig mogelijk. De winkeliers kunnen deze bonnen, in veel vouden van tien rantsoenen t.m. 10 Aug. dagelijks bij de distributiediensten inleveren, EIEREN. Voor 1 ei is aangewezen bon 518 van de noodkaart voor Zuid- en Noord-Beveland, doch uitsluitend voor zoover de voorraad strekt. Detaillisten dienen de ont vangen bonnen 217, 317, 218, 318, 418 en 518 opgeplakt op opplakvellen en vergezeld van een ontvangstbewijs uiterlijk in de week van 6 t.m. 11 Aug. bij den distributiedienst in te leveren. Deze periode is het brood rantsoen verhoogd tot 2800 gram per week. Er wordt naar gestreefd dit i-antsoen te hand haven. Wanneer brood en an dere gi-aanproducten eventueel vrij van bon zullen komen, valt nog niet te bepalen. Ook het vleeschi-antsoen is op een hooger peil gebracht. Men krijgt in het verwolg 200 gram vleeseh zonder been per week, wat neex-komt op ma ximum 250 gram vleeseh in been. Daarnaast staat een vei-- dubbeling van het rantsoen peulvruchcen en gortmout of gortgries (rijst voor kinderen), terwijl in de eerste week van deze pei-iode een half rantsoen (125 gram) roomboter op een vóórinleveringsbon zal worden verstrekt, in plaats van mar garine of vet. De distributie van pruimen en rozynen wordt daar tegen over stopgezet, nu de voor raden practisch zijn uitvex- kocht. Ook biscuits zijn van de lijst verdwenen. Dit artikel was te beschouwen als een aanvulling, zoolang de ver- stx-ekking van andere levens middelen nog geen voldoende peil had bereikt. Wij staan deze peiiode afgezien van groente, fx-uit en visch op een rantsoen van 2054 calorieën per dag. BURGERLIJKE STAND GOES Geboren: Arie Johannes, z. v. A. J. van den Bei'g en P. Gelok; Dina Cornelia, d. v. J. Schippers en J. van Dalen, te Rotterdam; Ilona Erica Sieg- linde, d. v. J. A. C. Lagaaij en G. N. Davids; Jaeoba, d. v. Iz. de Laat en J. G. P. Wessel. Overleden: Adriana E. Ver- bui"g, 3 mnd., te Wissekei'ke; Hubi-echt Schout, y2 j., te Terneuzen; Jacomina Dinge- manse, 39 j., echtg. v. G. P. Nieuwenhuijze, te Koudelterke; Catharina Traas, 69 j.. wed. v. L. Berks. PREDIKBEURTEN. ZUID-BE VELA ND. Ned. Herv. kerk: Bieze- linge 10.30 en 3 ds. van Steen bergen; Borssele: 10.30 ds. Bunjes, 3 ds. Renting; Elle- woutsdijk: 1013 ds. v. Wil- lenswaard; Hoedekenskerke 10.30 dhr. Overgaauw, 3 geen dienst; 's-Heer Hendrikskin deren: vm. en nm. ds. Zandee; Waai-de: 10.30 ds. van Heu- ven ,H.Av.), 3 ds. van Heu- ven (dankz. en H.D.): Rilland: 10.30 ds. Aalbers, 6 dhr. den Boer; Baai-land: 10.30 en 3 ds. Beneder: Oudelande: 10.30 en 3 cand. Heymans. Vrg Evang. gem.: Bath: 10.30 en 2.30 br. van Zweden. Dooosgez. gem. Goes: 10 dr. Bakker. PROVINCIENIEUWS Het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in zijn laat ste vergadering tot zijn vice- president benoemd Dr. W- F. Dankbaar, Ned. Herv. predi kant te Goes en tot zijn secre taris Dr. L. J. Cazemier. Ned. Herv. predikant te Terneuzen. Dat vele pluimvee-, konij nen-, duiven-, kanarie-vei-eeni- gingen het nut van organisatie inzien, blijkt wel uit het feit nu het pluimvee- en konijnen wezen ook in Zeeland is gere organiseerd en ontdaan is van vreemde smetten, dat zij zich meer en meer aansluiten bij den Tijdelijken Raad van Be heer en Toezicht voor Zeeland op het gebied van Pluimvee-, Vogel-, Konijnen-, Cavia's-, Pelsdieren- en Kattenteelt. Bij den Raad voor Zeeland zijn reeds aangesloten: ..Zeelan- dia". Goes, Middelburg en om streken, „Nut en Sport". Mid delburg; Postduiven vereeniging Middelburg; „Streven naar Be ter", Nieuwdorp; Konijnenfok- kersvereeniging „Terneuzen" „V.P-Z." te Vlissingen: ..V.K, P.V.", Vlissingen; Walchersche Kanarievereeniging „Onze Zan gers" te Middelburg: Vereeni ging van Konijnenfokkers „Schouwen-Duiveland" te Zie- rikzee en anderen. Met de ver een igingen te Axel en Oost burg wordt onderhandeld. Het algemeen secretariaat van den Raad is gevestigd te Middel burg, Maisbaai 4. Te Kloetinge vergaderde de Vereeniging van Oud-Leerlin gen van Land- en Tuinbouw- winterfaursussen in de gemeen- tehei'berg. De voorzitter, de heer* W. P. Beije, gaf een overzicht over de laatste 5 jaren. Sedert 1940 was er niet meer vergaderd. Bij de bestuursverkiezing wer den de heei-en W. P. Beije, J. A. v. d. Guchte en L. v. d. Lin de herkozen. De heex-en M. Paai-dekooper en J. Wisse stel den zich niet herkiesbaar. In plaats hiervan werden gekozen de heeren P. Oele en J. West- strate. Besloten werd deel te nemen aan den op 31 Aug. te houden optocht. Naar Zeeland's Proeftuin te Wilhelminadorp zal een excursie worden ge maakt. Tot wethouders van Krab- bendijke zijn benoemd de hee ren W. P. Gebraad en G. van Velzen. Tot bestuursleden van de Oranjevereniging te Krab- bendijke zijn gekozen burge meester Sandberg.'L Tb. Vo gelaar, J. Vadex-, D. Waverijn, M. Markusse en F. Hammer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1