Provinciale Zeeuwsche Courant 1845 en 1945 Droogmaking Walcheren. Het jaar 1845 bracht Euro pa de aardappelziekte. Deze ziekte had tot gevolg' een soort hongersnood in alle lan den, waar de aardappel een stapel-voedsel-product vormde. Maar de meest noodlottige ge volgen had z" in Ierland, waar het volksvoedsel uitsluitend uit aardappelen bestond. Even zoo leed Engeland, maar dit had het gelukkige gevolg, dat Engeland de beschermende rechten op den invoer van graan feitelijk afschafte en overging tot den vrijhandel. De verdienste van dién overgang komt toe aan John Cobden en Sir Robert Peel. Op het vasteland was Napo leon III een der meest vooraan, staande vrij handelaars, op wiens instigatie het Cobden- N Chevalier verdrag werd geslo ten. Deze overgang tot den vrijhandel was feitelijk de kroon op de revolutie, die in Engeland zich voltrokken had. de hervorming van het kies recht voor het Parlement (1831), 1830 emancipatie der- Katholieken, afschaffing der slavernij (1833), hervorming der gemeentewet, 1846 vrij handel. Dit is een chronologie van de vreedzame revolutie, waar door het Engeland van de 19e eeuw is tot stand gekomen en waardoor het liberale systeem in Engeland feitelijk tot alge- heele ontplooiing is gekomen. Maar ook het liberale systeem zou niet eeuwig duren. De vier de stand labour kwam op. De vakvereenigingen breidden hun invloed meer en meer uit. Reeds kort na het einde van den eersten wereldoorlog trad een labour-ministerie onder Mac Donald op en nu aan het einde van den oorlog in Europa treedt weer een labour-ministe rie op onder Attlee. Churchill, die Engeland en tevens Euro pa, in enge samenwerking met Roosevelt en Stalin in den strijd tegen Pruisische hege monie en dwingelandij, heeft geleid, moest verdwijnen, om dat de labourpartij, die een 75 van het Engelsche volk omvat, een nieuwen koers in socialistische richting in Enge land wenschte. In Engeland wordt het spel van regeering op democratischen grondslag volgens strenge regels ge speeld. Voor Churchill als lei der van de interne politiek van zijn land is voorloopig geen plaats, hoewel ieder zijn bui tengewone verdiensten in de periode 19401945 als militair leider ten volle erkent. Hij blijft de groote burger van zijn land, waarom hij ook alle uiter lijke verheffing heeft gewei gerd. Ondanks zijn aftreding als premier zal hij zich toch als leider van Zijner Majesteits allertrouwste oppositie blij ven beschikbaar stellen. Hij is nu eenmaal een dergenen, die in het harnas zullen sterven. Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. lew. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, Bui. v ..sslngen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Gestel. 2475, Tcrneuzen DE VLOOT VAN DE „NEDERLAND" LEED ZWARE VERLIEZEN. De vloot van de Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft zware verliezen geleden in den oor log. Van de 6 passagierssche pen gingen er 2 verloren, nl. de „Jan Pietersz. Coen", die in 1940 voor IJmuiden zonk en de „Marnix yan St. Aldegon- de", die bij een bomaanval in de MiddelIandsche Zee ten on der ging. De „Oranje" heeft den geheelen oorlog als hospi taalschip in geallieerden dienst gevaren en als zoodanig greo- te diensten verricht. Het staat als het mooiste hospitaalschip bekend. Van de 26 vrachtschepen gin gen er 12 verloren. Onder het personeel zijn er 547 slachtof fers aan dooden en vermisten, w.o, 244 Europeanen. Ook zijn nog manschappen in krijgsge vangenschap. (HN) „Amstelstroom" geladen met gouden tientjes. De „Daily Express" schrijft dat het Ned. vrachtschip „Am stelstroom" Dinsdagavond in de Lcndensche haven bij To- werbridge volgeladen lag met fouden tientjes in kisten van 0 kg. elk en met een groote hoeveelheid levensmiddelen aan boord. Het goud vormt een gedeelte van de Nederlandsche goudreserve, die in 1940 naar Engeland werd overgebracht, waar zij bewaakt werd door Nederlandsche soldaten. Dit is de eerste groote goudzending die naar het vasteland van Europa terugkeert. (AA) N.S.B.-ers zullen inpolderings- werken. verrichten. Het ligt in de bedoeling bin nenkort weer een aanvang te maken met de inpoldering van det Wadden in het Noorden van Groningen. Vooral de aan- slibbingswerken zullen nu ter hand worden genomen. Reeds zijn de voorbereidende Tnaatregelen genomen. Momen teel zijn reeds 300 N.S.B.-ers hier tewerk gesteld, maar het ligt in de bedoeling binnenkort eenige duizenden naar deze werken te dirigeeren. Voor den oorlog werkten hier meestal een 4000 arbeiders- De N.S.B.-ers zullen onder gebracht worden in werkkam pen West-Polder, Hornhuizen en den polder te Slikken. (AA) Vervoer van vrachtgoed door het geheele land. Met ingang van 2 Aug. is voor 't vervoer van vracht-stuk goederen de verbinding tus- schen Noord-, Oost-, Zuid- en West-Nederland hersteld. Een groot aantal stations wordt met ingang van dezén datum weer in bedrijf genomen- Uit breiding met een aantal andere plaatsen is binnen zeer korten tijd te verwachten. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar aan de stations en bij de kantoren van Van Gend en Loos en de A.T.O.- agentschappen. (AO) De weggehaalde kerk- en torenklokken. In Maastricht zijn de dos siers gevonden omtrent de in dertijd door de Duitschers in beslag genomen en weggehaal de kerk- en torenklokken. De man die zich hiermede belast te, zekere P. van Meulenberg, is gearresteerd. De gemeente- resp. kerkbesturen zullen zoo spoedig mogelijk over hun klokken worden' ingelicht. Naar het Gron. Dagblad meldt is onder Odoorn dezer dagen een graf bloot gelegd, waarin 5 slachtoffers der Duit- sche terreur begraven waren. Onder hen bevonden zich Mr. D. Breukelaar, de verzeke ringsinspecteur J. Borgdorff en de bakkersleerling A. Wetzin- ga. Tot plaatsvervangend ge machtigde voor den noodwo- ningbouw is benoemd ir. D. J, Klink, sinds 1936 werkzaam bij de Ned. Mij. voor haven werken. Te Rotterdam zijn drie Deensche schepen aangekomen met o.a. 260.000 eieren er 100.000 kg. havervlokken, het geen een gift is van de Deen sche bevolking. (AA) THANS KUNNEN DE PATIËNTEN DE DOKTOREN HELPEN! Met het Nederlandsch auto park is het ook al zou er binnenkort een aantal wagens vrijkomen nog zoo droevig gesteld, dat het een onmoge lijkheid is eenigermate in de behoeften te voorzien. Daar door zijn o.a. nog tal van dok toren gedwongen hun praktijk loopende, fietsende of tram mende af te doen, met het ge volg, dat allerminst die medi sche hulp kan worden verieend, welke gewenscht zou zijn. Daar een verdere ondermijning van de Nederlandsche volksgezond heid hierdoor niet denkbeeldig wordt, heeft de K.N.A-C. een bemiddelingsbureau opgericht. Zij verzoekt een ieder, de zijn automobiel wegens gebrek aan een rijvergunning niet kan ge bruiken, zich persoonlijk oi schriftelijk te melden bij haar Secretariaat, Prinsessegracht 11, te 's-Gravenhage, terwijl ook de medici, die dringend verlegen zijn om een automo biel, zich daar kunnen opgeven. Zij die hun automobiel aldus dienst van de lijdende menschheid stellen ontvangen, zoodra zij zich bij de K.N.A.C hebben gemeld, êen formulier met nadere gegevens. De aan vragen der doktoren worden in volgorde van binnenkomst be handeld. De huurprijs wordt door belanghebbenden in on- dering overleg vastgesteld. Ook hierbij zal de K.N.A-C. gaarne van advies dienen. Distributie van schoenen. In verband met in een deel der pers gepubliceerde berich ten over duizenden paren schoenen, welke ter beschik king zouden zijn, zoodanig, dat iedere Nederlander dit jaar een paar schoenen zal kunnen krijgen, deelt de directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder mede. dat deze berichten onjuist zijn. Er wordt aan een distributieregeling gewerkt, waarbij de bedoeling voorzit leniging van den eersten nood streeksgewijs te bewerkstelli gen. (AA) Uiterste zuinigheid met hout. In de oorlogsjaren is er zoo veel hout uit de Nederlandsche houtopstanden geofferd, dat nu de uiterste zuinigheid be tracht dient te woVden. De overheid doet een ernstig be roep op het publiek om zich te onthouden van toeëigenen van hout buiten de normale distri butie om. Er zijn enorme hoe veelheden hout noodig voor de mijnen, die ons de steenkool voor den a.s. winter moeten leveren en voor den wederop bouw en reparatie van huizen en boerderijen, voor de fabrica ge van meubelen, gereedschap pen, wagens, klompen, voor den scheepsbouw, de spoorwe gen, enz; (AA) De chocolade-industrie. De nationale chocolade-in dustrie die tot einde 1943 kon draaien tot de grondstoffen al le verbruikt waren, zou thans haar productie kunnen hervat ten. Nieuwe grondstoffen zijn aangekomen en reeds over de verschillende fabrieken ver deeld. Alleen moet nog wacht worden op steenkool Voorloopig zal in verband met de suikerpositie, alleen bit tere chocolade vervaardigd kunnen worden. Wanneer met de productie begonnen kan worden, zal er nog een tijdsbe stek van 6 weken liggen tus- schen de productie en de afle vering. (N.H-) Het Ned. Roode Kruis heeft uit alle deelen der wereld le vensmiddelen en huishoudelijke artikelen ter verdeeling ont vangen. In Zeeuwsch Vlaande ren zal er nu binnenkort zeep poeder uit Amerika uitgereikt worden. (HN) De Engelsche koning heeft aan Churchill de hoog ste -Engelsche onderscheiding, de orde van den Kouseband, aangeboden. Churchill heeft verzocht dit aanbod te mogen af~!aan. Aan deze orae is het ridderschap verbonden, zoodat men den titel Sir moet dragen. Churchill schijnt er de voor keur aan te geven, mr. Chur chill te blijven heeten. (AA) De conferentie te Potsdam geëindigd. Vannacht te half één is de driemogendhedenconferentie te Potsdam geëindigd. Alle drie de staatshoofden hielden een toespraak. Verwacht wordt, dat niet voor hedenavond het offi- cieele communiqué over het resultaat van de besprekingen zal verschijnen. President Truman zal van daag per vliegtuig naar En- g' vliegen, waar hij te Plymouth aan boord van het Engelsche slagschip „Renown" de lunch zal gebruiken met den Engelschen koning, waar na de koning nog een kort bezoek aan den kruiser „Au gusta" zal brengen, waar mede president Truman naar de Ver. Staten terugkeert. Ook Attlee wordt in Londen terug verwacht. Te Washington is men zeer benieuwd of de verklaring de R ,sche intrede in den oorlog tegen Japan zal inhouden. Er wordt groote beteekenis ge hecht aan het feit, dat de censuur te Potsdam op den laatsten dag verscherpt is. Welingelichte Labourkringen te Londen hebben hun groote voldoening uitgesproken t.a.v. de aanzienlijk vérstrekkender punten van overeenkomst te Potsdam dan verleden week bij het onderbreken van de con ferentie werd mogelijk ge acht. Men gelooft dat over eenstemming is bereikt over den bestuursvorm van Duitsch- land en over de Westgrens van Polen. Reuter meldt, dat na ont vangst van de Poolsche de putatie door de 3 ministers van buitenlandsche zaken, mi nister Molotow de Poolsche eischen om de grenzen van Polen aan den Oder en de Neisse met inbegrip van Stet tin vast te stellen, sterk on dersteunt. Het is echter nog niet bekend of aan alle Pool sche eischen zal worden toe gegeven. Over de kwestie van de Dardanellen en owïr de Duit- sche herstelbetalingen ver keert men nog in het onge wisse. Voor zoover bekend, hebben de delegaties van bui tenlandsche zaken hierover Woensdag nog gediscussieerd. (AA) Jaargang Nummer 97 Hoofdred. f medew. van Uitgever P. Druk ra. F. - P. Z.mdJJk (met rrd dr. W. H. Beekenkamp) B. den Boer, Middelburg. d. Velde Jr., Viissingen LAVAL IN FRANKRIJK GEVANGEN GEZET. Pierre Laval is Woensdag per vliegtuig op het Parijsche vliegveld Le Bourget gear riveerd. De politie had speciale maatregelen genomen. Hij had den nacht doorgebracht onder Fransche bewaking in de berggevangenis bij Inss- bruck. De Fransche politie heeft hem Woensdagmiddag dadelijk naar de gevangenis te Freshes gebracht. Laval heeft zich een wit baardje laten groeien. (AA) Katholieken in België in de oppositie. De Kath. leden van de Bel gische kamer en senaat hebben besloten in de oppositie te gaan. Zij verzetten zich tegen terugkeer in het kabinet van de 6 afgetreden katholieke ministers. (AA) Amerikaansch slagschip beschadigd. Een Japansch zelfmoord vliegtuig is ondersteboven neergekomen op het 35.000 ton metende Amerikaansche slag schip „Californië" in de golf van Lingayen op de Philippij- nen in Januari j.l. Het slag schip werd ernstig beschadigd. Er vielen 203 dooden en gewon den. Het schip bleef in dienst. Vijf Japansche steden gebombardeerd. 800 vliegende reuzenforten hebben 6000 ton brand- en brisantbommen geworpen, de hevigste aanval, tot dusver, op vijf Japansche industrie steden op Hondo. Ieder vlieg tuig vervoerde 7% ton aan bommen. Nog tal van andere ver spreide aanvallen werden uit gevoerd. Uit het communiqué van admiraal Nimitz blijkt, dat een Amerikaansch slagschip en marinevliegtuigen Japan sche installaties op het eiland Wake hebben aangevallen. Gedurende de vlootaanvallen rond Japan zijn tenminste 1000 schepen van elk type en 1300 vliegtuigen van de Japanners vernietigd of be schadigd. Sinds Okinawa lucht basis is heeft de geallieerde luchtmacht ongeveer 250 Ja pansche schepen vernietigd. De lessen der historie. Met gespannen aandacht volgt iedere bewoner van Wal cheren het werk der droogma king van ons eens zoo schoone en vruchtbare eiland. En zoo als dat gaat heeft ieder daar zijn meening over. Daarbij hoort men dan de meest uit- eenloopende denkbeelden. Ter wijl sommigen dc dijken spoe dig gedicht zien. weten ande ren even stellig dat er dit jaar niets van komt. Zwarte pes simisten weten ons zelfs te vertellen, dat als het nu niet lukt, ons eiland voor goed aan de golven zal worden prijs ge geven. En nog beter ingewij den kunnen daaraan toevoe gen, dat „wij" dan naar Duitschland zullen moeten verhuizen. Daar het niet weer als dwangarbeiders kan zijn, is het stellig bedoeld als inbe- zitnemers van de te annexee- en deelen van dit land. Dat de vox populi de vox Dei zou zijn moge soms waar zijn, hier is het stellig onjuist. De officieele instanties hebben bij herhaling verklaard, dat behoudens onvoorziene gebeur, tenissen de dichting der dij ken men weet, dat dit niet hetzelfde is als de droogleg ging! vóór den winter tot stand zou kunnen komen. En voor een zoo somber pessi misme ten aanzien hiervan, als men hier al te vaak kan be luisteren, is, althans op dit oogenblik, geen grond. De mo derne techniek staat voor niets; dat hebben wij in de ïfgeloopen jaren toch wel vol doende gezien. Maar zelfs al mochten, wat de Hemel ver hoede, Walcherens dijken dit najaar niet zijn gedicht, ook dan is ons eiland niet verlo ren. Lukt het vandaag niet dan lukt het merrege, mag men hier zeggen. En ook hier geven de lessen der geschie denis ons kracht. Zeeland heeft meer overstroomingen gekend, 'en is de meeste, zij het vaak na vrij langen tijd, te boven gekomen. Enkele gre pen uit die geschiedenis mo gen ons allen troost geven en den twijfelmoedigen een hart steken onder den riem! Zooals men weet staan met name de jaren 1170, 1288, 1304, 1377, 1530, 1532, 1570, 1682, 1714, 1715, 1808, 1825 en 1906 in de Zeeuwsche annalen als watersnoodjaren bekend. En stellig bieden enkele gebeurte nissen uit de Zeeuwsche wa tersnoodgeschiedenis steun aan het zwartste pessimisme. Het land van Saeftinge en Ren- gerskerke is voor goed ten onder gegaan, en vooral de geschiedenis van het land van Reimerswaal, tusschen Yerseke en Bergen-op-Zoom, biedt een huiveringwekkend voorbeeld van hetgeen er met Zeeuw- schei. grond kan geschieden. De vloeden van 530 en 1532 brachten de stad, destijds d( derd van Zeeland, 'zware schade toe, te erger aanko mend door wanbeheer van haar heeren en van hen, die toen met de zorg voor het dijkwe zen waren belast. Ondanks krachtige pogingen van Karei V was de stad op den duur onhoudbaar. In den Geuzen tijd werd Reimerswaal, dat laatstelijk in 1570 door over strooming had geleden, door de Zeeuwen verbrand vóór het den Spanjaarden in handen km vallen de praktijk der verschroeide aarde is niet nieuw! en na de verdrij. ving van den vijand werd het zelfs weer bewoond. Maar le venskracht heeft het nieuwe Reimerswaal. dat volgens den kroniekschrijver Boxharn „naeuwelijck de weerdigheit van een tamelijck dorp" had, nooit gehad, en spoedig ging het geheel bergafwaarts. Ir 1631 verlieten de laatste be woners de volkomen onbe woonbaar geworden plek; ir 1632 werden de ruïnes hunner huizen "door de Staten van Zeel .nd publiek verkocht. Een deel van het verdron ken land van Zuid-Beveland echter werd in den loop des tijds weer aan den waterleeuw ontworsteld. De Oost- en Nieuwlandsche polder, de Oostpolder van Krabbendijke, de Stroodorpepolder, Maire- polder. Nieuw Valkenisse, Reygersbergsche polder, Oos- tersche polder, de Emanuel- polder e.a. werden successie velijk herdrjkt. En in het wes ten werd, zooals men weet, de landaanwinning in de 16e eeuw voortdurend voortgezet; tok West-Borsele, in 1590 on- dergeloopen, werd in 1616 herwonnen. Hoopvoller is de geschiede nis van Noord-Beveland. De vloed van 1288 teisterde Eme- lisse; het klooster aldaar werd naar het veiliger Walcheren overgebracht en was daar als Waterlooswerve bekend (nu staan de restanten ook hier in het water!). Ook in 15e eeuw leed Noord-Beveland van overstroomingen, maar vooral de gevolgen van den vloed van 5 November 1530 Sint Felix quade Sater- dach") waren rampzalig; het heele eiland, toen reeds een eenheid, liep vrijwel onder. Alleen Kats en Kortgene wer den door inderhaast versterkte kaden beschermd, maar 2 November 1532 werden ook zij een prooi der golven. In 1594 echter, dus nadat, het eiland meer dan een halve eeuw „drijvende" was geweest, zooals de typeerende term luidt, verleenden de Staten van Zeeland aan Marie van Nas sau, dochter van den Vader des Vaderlands en Anna van Egmond (die Kortgene had be zeten, uitgangspunt van het bezit en de beteekenis der Oranje's in Zeeland) octrooi tot bedijking van Noord-Beve land. In 1598 werd met het werk begonnen, maar het zou bijna een eeuw duren eer het eiland eenigermate zijn tegen woordige gedaante kreeg. Dr. W- S. UNGER. (Wordt vervolgd). Raad van Middelburg vergaderde. De tijdelijke gemeenteraad van Middelburg kwam Woens dag jl„ onder voorzitterschap van clen wnd. burgemeester, mr. A. J. van der Weel, in eerste vergadering'bijeen. In zijn openingswoord her innerde de burgemeester er aan, dat deze tijdelijke raad wel uit, maar niet door het volk werd gekozen, en dus niet naar juiste evenredigheid de samenstelling van de bevol king te zien geeft en eindigde met te wijzen cp de moeilijk heden en problemen, waarmee het college zal hebben te kam pen. Mr. Th. Portlieine vertolkte als oudste lid namens den raad, diens groote waardeering en erkentelijkheid voor de voor beeldige wijze, waarop het col lege van B. en W. zich in de afgeloopen moeilijke periode van zijn taak heeft gekweten. Hij sprak de hoop uit, dat de tijdelijke raad inderdaad van maar zeer tijdelijken aard mocht blijken te zijn. Vervolgens werden de raads leden beëedigd. De heer L. Onderdijk legde in korte verklaring nogmaals den nadruk op het feit, dat de hui dige raad op zeer ondemocra tische wijze is samengekomen. Op voorstel van B. en W. nam de raad de benoeming van 4 wethouders aan. Gekozen werden de heeren L, Onderdijk, ir. A. Rothuizen, J. W. Köge- ler en L. J. Geers. Na een welkomstwoord aan de nieuwe wethouders, bracht de burgemeester dank aan de beide scheidende wethouders voor hun arbeid in de achter liggende periode. De heer G. H. Luyendijk kon in verband met drukke werkzaamheden en de heer J. P. Maljers, als niet- langer raadslid zijnde, niet her kozen worden. Tot gemeentesecretaris werd benoemd de heer J. Ph. Koe ne. wnd. secretaris, hoofdcom mies ter gemeente-secretarie. Het punt: benoeming direc teur gemeentewerken werd van de agenda teruggenomen. Ten slotte werden verschei dene commissieleden benoemd. In de commissie voor de strafverordeningen: de hrn. mr. W. F. G. baron van der Feltz, mr. Th. Portheine, L. A. Schenk en A. J. Schot. In de commissie van beheer van den Middelburg-Vlissingschen rij weg: de heer L. van Loo. In de commissie van toezicht op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs: de heer A. J. van der Pas. In*het bestuur der vereeniging „De Ambachts school": de heeren P. Melief- ste en L. J. P. Sulkers. In het bestuur der vereeniging Indus trie- en Huishoudschool: de heeren A, J. Schot en ir. M. de Vink. In het bestuur der vereeniging voor Handelson derwijs: de heer L. J. van' 't Westênde. In het bestuur van het Middelburgsch Muziek korps: de heer mr. Th. Porthei ne; in het bestuur der vereeni ging Openbare Leeszaal en Bi bliotheek de heer A. J. Schuite- ma. Tijdens de rondvraag zeide de heer J. S. Hoek, dat het :emeentebestuur van Middel burg op de bres moet springen met betrekking tot de gas distributie, daar voor het over bevolkte Middelburg, door de samenwoning deze beperking extra zwaar is. Van de zijde van B. en W. werd geantwoord, dat een en ander reeds besproken was en de volle aandacht had. De heer Sulkers vroeg nog waarom hij eenige commissies, o.m. die van fabricage en be drijven miste. De burgemeester antwoordde hem dat, in ver band met de beperkte be voegdheden van den raad, het instellen van deze commissies geen zin heeft. Ten slotte vroeg de heer van 't Westende B. en W. aan dacht te willen besteden aan de behuizing van degenen, die indertijd om politieke redenen werden uitgewezen en thans terugkeeren. PROVINCIENIEUWS ZORGVULDIG BEWAREN. Bon A t.m. E 81 Reserve van de bonkaart voor de 9e periode moet zorgvuldig wor den bewaard daar deze bon moet worden ingeleverd bij het afhalen der bonkaarten voor de 10e periode. Bij verlies van dezen bon wordt geen bonkaart ver strekt noch vergoeding gege ven. WIST U, dat het Nederland sche Roode Kruis 600 hulp posten langs de wegen in stand houdt, welke op de bui tenwegen vrijwel allen slacht offers eerste hulp verleenden? GEÏNTERNEERDEN OP DE BUITENPLAATS „SCHOONOORD". Naar wij vernemen is de bui tenplaats „Schoonoord" te Oostkapelle door de afdeeling Interneering van het Militair Gezag in gebruik genomen als interneeringskamp voor oude en zieke N.S.B.-ers en collabo rateurs. Het betreffen geïnter. neerden, die volgens medisch attest naar huis moeten wor den gestuurd, maar die men, omdat het „zware gevallen" zijn, niet los wil laten. Op dit buiten verblijven o.m. de hee ren Wesseling en Van Tijen, directeuren van de Schelde, Klumper, Peene en Koppejan. Prov. pluimvee- konijnen- en duivententoonstelling. Op 25 en 26 December zal in de veilingsgebouwen te Goes een groote Provinciale pluimvee-, konijnen- en dui vententoonstelling worden ge houden, welke wordt georgani seerd door de Noord- en Zuid- Bevelandsche pluimvee-, ko nijnen- en sierduiven-vereeni- ging „Zeelandia" te Goes. Reeds vele eereprijzen zijn beschikbaar gesteld. Als bg- zonderheid kan reeds thans worden vermeld, dat de dis trictsshow van de Ned. Wy- andotteclub te Goes zal worden ondergebracht. In het Schuttershof te Goes werd Woensdag een Prov. sa menkomst gehouden van de afd. Zeeland en West Noord Brabant van den Nederland- schen Christen Vrouwenbond. Het voor een bijeenkomst als deze vroege uur van den laatsten trein in de richting Brabant, was mede oorzaak, dat uit West Noord Brabant slechts weinig afgevaardig den aanwezig waren. Daar entegen was de opkomst uit de verschillende 1 deelen van Zeeland groot. De ochtendbrjeenkomst werd geopend door de presidente der Prov. afdeeling, mej. J. J. Donner uit Goes. Daarna hield ds. A. V/. M. Odé, Ned. Herv. predikant te Goes, een wijdingsrede. Mevr. Zeegers uit Kapelle sprak over „Ziekenverpleging in eigen omgeving". In de middagbrjeenkomst sprak ds. Th. H. van Andel, Geref. predikant te Souburg, over „Het gezin in de bran ding". Het was een goed ge- SPORT Zeeuwsche Korfhalbond. Unitas IVitesse 71, DSV Volharding I 05, Zeelandia I-Waarde (Waarde n.o.g.), VopoExcelsior 04, Be QuickOnda 33, EltoTogo II 12, IvoEendracht 40, Smerdiek—WHS 2—0, Onda Unitas I 8404 8 23—21 Eindstand afd. A. Swift I Mi tas I Seolto I Togo I Vitesse I 7 0 1 14 45—12 8 4 0 4 8 23—21 8 4 0 4 8 22—25 8 3 1 4 7 13—18 116 3 13—40 Swift I kampioen. Zaterdag worden te Yerseke de eerste adspiranten-series '45 gehouden. In totaal worden 16 wedstrijden gespeeld. De Zeeuwsche Sportcommis- sie heeft een schrijven aan de Zeeuwsche burgemeeesters ge richt, waarin zij de aandacht vraagt om, wanneer tot wijzi ging van de uitbreidingsplan nen wordt overgegaan, daarin nieuwe en goed ingerichte sportvelden en -zalen ten be hoeve van de lichamelijke op voeding en ontspanning der Zeeuwsche jeugd op te nemen Voorts verdient het, volgens de commissie, aanbeveling over te gaan tot stichting van con tactcommissies voor de sport. De te Viissingen bestaande woningbouwvereenigingen heb ben opgericht een Federatie van woningbouwvereenigingen. Een reglement van samenwer king werd vastgesteld. Als be stuursleden werden gekozen de heeren J. Marris, voorzitter, A. C. van de Velde, secretaris, F. Schets, penningmeester en ver der de heeren E. Andriessen. D. Heijboer, C. Koster en J. A. Slager. Benoemd tot onderwijzer aan de Oranjeschool te Vlis- ingen de heer C. Dronkers te Wemeldinge. De afgeloopen twee dage® werd te Viissingen een kleine tentoonstelling gehouden op het gebied van het kleeding- vraagstuk, georganiseerd door de Modevakschool C. Vleugel Florusse. Het kleedingvraagstuk werd hier opgelost door het op aardige en vlotte manier ver anderen van verschillende kleedingstukken, een probleem van vele huismoeders. Op han dige wijze werden snoezige nieuwe modelletjes verkregen en vaak kon men niet zien dat een japonnetje, manteltje of broekje uit een oud klee- dingstuk was vervaardigd. Te vens waren er mooie modellen van geheel nieuwe stof, voor waar in dezen tijd een zeld zaamheid. Op de school legt men zich ook toe op het ma ken van borduur- en kraal- werk, waarvan eenige schat tige proeven waren te bewon deren. Na het volgen van den cur sus kan de cursist zich onder werpen aan een examen, ten einde een diploma te behalen voor naaien en knippen, cou peuse enz. Als attractie was er op de tentoonstelling een allerliefst bruidje met bruidsmeisjes, zon der naam. De a.s. bruigom zal haar echter Josina noemen. De leerares mevr. Vleugel Florusse heeft laten zien, dat zij over veel fantasie en een goeden smaak beschikt. Ook het groot aantal leerlingen be wijst dat de school zeer in trek is. Op onderhoudende wijze heeft de leerares het tentoon gestelde toegelicht. Deze week werd door de ge- eombineèrde Middelburgsche amusementsvereenigingen, op tredend onder den naam Mixed Cabaret, in het Schuttershof te Middelburg een vlotte en goed verzorgde kermis-revue ge- vacht, getiteld: „Vooruit met de geit". Geestig waren de sketekes. Een charmante solo-zangeres, rsvue-girls in aardig costuum, r m vlotte conferencier en niet 5s vergeten de geit. een „ech te" geit zelfs hebben het zeer talrijke publick een genocgclij- ken en vroolijken avond ge bracht. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door een gecombi neerd orkest onder leiding van Baby den Toonder. Dit gezamenlijk optreden, is een succes gebleken. In den tuin zijn verschillende echte kermis-attracties, zooals een schiettent, een draaimolen, een werptent. Deze vermake lijkheden trokken eveneens groote belangstelling. Woensdagmiddag werd een voorstelling voor de kinderen gegeven. De zeer vele kinderen hebben genoten van den buik spreker, de clowns, de muzi kanten. enz. Het was een aar dige en gezellige middag voor de kinderen. Zaterdag 4 Augustus a.s. te half acht zal. zooals in 't kort reeds gemeld, op de Markt te Middelburg een uit voering gegeven worden door de Massed Pipes and Drums of the 52nd Lowland Division. Deze divisie heeft in Novem ber 1944 onze stad bevrijd en dit bezoek, dat een unieke uit voering te 'zien en te hooren zal geven, verdient bijzondere waardeering. Op de Markt zullen zitplaat sen worden gemaakt, bestemd voor genoodigde autoriteiten en voorts ook voor degenen, die bezwaarlijk lang kunnen staan. Vrachtauto's zullen in de achterste rij plaats voor goed uitzicht bieden. De uitvoering zal ongeveer drie kwartier duren. Ieder wordt, ter vermijding van sto ring, verzocht tijdig aanwezig' te zijn. Het programma vermeldt: Massed Bugles, Drummers Cale, Retreated March, Scot land Abrave. Het gezelschap bestaat uit ruim 120 personen, namelijk 80 pijpers en ongeveer 40 tam boers. Bij aankomst in de stad wordt over de Kaden, Dam, door Giststraat en St. Pieter straat naar het Hofplein ge reden. De tro^p r-archeert vandaar naar de Markt, en begeeft zich, na afloop, door de Lange Delft, over den Dam naar de Concertzaal, waar men zich, voor vertrek, nog zal verpoozen. Bij regen zal, ter voorko ming van bederf van de in strumenten, de uitvoering tot een droog tijdstip moeten worden verschoven. Omwonenden van Markt en route worden verzocht van hun waardeering voor dit be zoek door uitsteken van de vlag te doen blijken. Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Toegelaten tot de le klasse: Anne- marie Adrlaanse, Cora van Arenthals, P. Beun, H. M. J. Bogaert, H. Bolier, Louise Brongers, P. W. Davldse, Tannetje Dingemanse, J. M. C. Dog gen, Anna van Dullem'en, N. v. d. Ende, J. Fabïus. Irma Geers, J. Gi- deonse, A. Goedbloed, Willem Goed- bloed, J. A. de Groot, Virgenie de Groot, Catharina Hardon, Henny Hondius, J. van Houte, J. V. Huijs- man, J. A. Iseboud, Abr. Janse, A. G. Jcllema, Magda Jobse, Jeannette van Kamer, C. A, Kammeraad, E. W. Kas, J. Kasse, Maria Kloet, Christina de Kluis, Johanna Kodde, J. Kruijsse, P- Lampert, A. v. Langevelde, Jacoba Louisse. F. A Maljers, Louis Mal jers, J. C. Mesu, D- van der Minne* J. Notebaard, A. G F. de Pagter, A. de Pagter, j. J. Passenier. A. J. Peeck, G. J. de Regt, C- A. Reijerse, Christine Röling, J. C. Roth, P. Seij- bel, S. Stenbuis, Eva Verbeek," P. J. C. Verhage, Mathilda van Verre. G." S. Vos, J. Vreke, H. Wisse, J- J- Wis se. Janna Wisse, Theresie Wolters, Cli. v. Zetten, J. de Vast- Afgewezen 9: 63 toegelaten. Bevorderd tot de 2e klasse: P. Bas- sie, R. Blaauw, J. Blanker, Theo BlokpocI, Johanna Bos, K. Cornelisse, J. Damman, Adrlana van Damme, D. J. Dronkers, R. Clarisse, Nelly Goedbloed, G. de Groot, Fieke van der Harst, J. van Hercules, D. van 't Hof, Leentje den Hollander, Johan nes Janse, G. Joziasse, M. van Kerk- voort, M. R. Jobse, Catharina Kodde, G. dc Kuijper, J. Leijnse, A. Loo- mans, Paula Louwerse, P. Minder hout, J. Monlaan, Evaline Mos, J. Nonnekes, H. de Rijk, F. Tavenier, Paulina Tazelaar, Willy Verhage, Corry Verrij'zer, Nelly Vos, H. Wöhler, Catharina Wondergem. G. Mes, Henri Asselbergs, Joke Dreg- mans. Bevorderd 40 leerlingen, alge wezen S. (Wordt vervolgd-) Vanavond zal de buurtver. VeerstraatRijksweg te Nw. en St. Joosland een algemeene vergadering houden bij den heer D. Klap aldaar, ter be spreking van de te organisee- ren festiviteiten ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Au gustus a.s. Officieele publicaties De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat de na- uitreiking van de bonkaarten voor de 9e periode zal plaats vinden op Vrijdag 3 Aug. a.s. in de Bogardzaal, van 9.15* tot 4.15 uur. Voor zelfverzorgers na-uitreiking Zaterdag 4 Aug. a.s., eveneens in de Bogardzaal. De Burg. van Middelburg maakt bekend, dat de door den Commandant der betrokken eenheid onderteekende inkwar tieringsbiljetten over de maand Juli 1945 vóór '7 Augustus a.s. moeten worden ingeleverd ten kantore van den Stads- Majoor. Indien noodig wordt alsdan een nieuw inkwartieringsbiljet voor de maand Augustus af gegeven. De aandacht van de kwartiergevers wordt erop ge vestigd, dat bij vertrek van den kwartiernemer het in kwartieringsbiljet terstond na liet vertrek moet worden in geleverd. ZON EN MAAN. Vrijdag komt de zon te 6.04 op en gaat te 21.28 onder. De maan te resp. 1.43 en 17.50. HOOGWATER VLISSINGEN. Vrijdag 10.37 en 23.07, resp. 1.61 en 1.55 m. NAP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1