Provinciale Zeeuwsche Courant De adviescommissie. Zeeland is zwaar getroffen door de oorlogshandelingen. "Met de Betuwe en Limburg be hoort heb tot de gebieden, die het meest geleden hebben. De Heilanden en Utrecht hebben het meest geleden door den honger. Maar op Walcheren, Tholen en Schou wen en in W. Zeeirwsch-Vlaanderen is niet slechts verwoesting gepleegd, maar is de bodem, waarop een eventueel herstel zou moeten plaats vinden, voorgoed of voorlocpig tenminste verdwe nen. Maar de Zeeuwen zijn niet verdwenen, zij willen werken en zij doen werken ook. Eigen aardig doet het nu aan, dat in de adviescommissie, die moet adviseeren bij de totstandko ming van een noodparlement, geen enkele Zeeuw zitting heeft. „Luctor et Emergo", spreekt de Zeeuwsche leeuw, „Worstel maar", schijnt de re geering te zeggen, „maar je kunt je mond houden, Leeuw tje. Je behoeft 'niet mee te praten". Op die wijze zal het noodparlement wel iets van een „parlement in nood" weg- krijgen. Zeeland werd nooit gerekend tot de meest intellectueele provincies. Dat er echter prac- tische mannen in wonen met een practisch intellect en goe de vaderlanders, dat het een van de belangrijkste voortbren gers van voedsel voor Neder land is of weer kan worden, dat het zelf toch ook wel ver dient stem in het kapittel te hebben, schijnt aan de regee ring te ontgaan. „Voor u, over u en zonder u" schijnt ten op zichte van Zeeland bij de re geering aangenomen te wor den. De inrichting van noodge- meenteraden, van een noodpar lement, is in Zeeland niet po pulair. Wij. Zeeuwen zijn niet blind voor de gevaren, die zul ke instellingen in zich bergen, maar wij zijn geen opstandig volk. Een Zeeuw zegt „ik heb er een makkelijk lief voor", maar nu zoo volkomen in het hoekje gezet te worden, is wat veel gevergd van de goedmoe dige Zeeuwen. DE WEGGEVOERDE PUTTENAREN. Naar men zich zal herinne ren zijn in October 1944 uit het Veluwsche dorp Putten 659 mannen door de Duit- schers weggevoerd. Slechts van enkelen heeft men nadien nog iets vernomen. Het óver- groote deel bleef zoek. Thans is via het Roode Kruis be kend geworden, meldt 't V.V., dat 125 mannen in het con centratiekamp te Flensburg zijn overleden. Het staat nu vast dat meer dan de helft van de weggevoerde mannen nooit meer zullen terugkee- ren. Omtrent het lot van de overigen tast men nog in het duister, OPROEP VOOR GLASINZAMELING. Ih enkele plaatsen van ons land, o.a. te Amsterdam, wordt een actie gevoerd om glas in te zamelen om de duizenden gedupeerde landgenooten, wier woningen wel is waar niet in puin liggen, doch door glas schade onbewoonbaar zijn ge worden, te helpen. Het glas is afkomstig van reclameschilderijen of fantasie platen, welke bij talrijke kan toren, fabrieken, winkels en ook bij vele particulieren als wandversiering worden ge bruikt. Ook oude spiegels kun nen voor dit doel worden afge staan. Door een, chemische be werking kunnen zij doorzichtig worden gemaakt. Breigarenresten. Verscheidene breigarenfabri kanten hebben vorig jaar een actie georganiseerd om breiga renresten e.d. in te leveren, welke dan hersponnen werden en als nieuw garen wederom aan het publiek werden be schikbaar gesteld. Het rijks bureau voor textiel afd. wolin dustrie, deelt mede, dat het thans niet meer mogelijk is voor dit doel spincapaciteit in te ruimen. De aanvoer van ruwe wol is immers grooter dan de thans door gebrek aan energie beperkte productiemo gelijkheid en nu is het noodza kelijk alle beschikbare energie te benutten voor het normale productieprögramma. In ver band daarmee is aan de brei garenfabrikanten medegedeeld deze actie onmiddellijk stop te zetten. Het publiek van zijn kant gelieve dus ook geen brei garenresten meer naar de be treffende winkeliers te bren gen. (AA) Ingrijpende wijziging van liet Tribunalenbesluit. A.N.P.-Aneta, verneemt, dat een ingrijpende wijziging van het tribunalenbesluit in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. In afwachting daarvan kunnen benoemingen van leden va,n tribunalen voor zoover nog niet geschied, zeer waarschijnlijk spoedig worden verwacht. (AA) De heer Plesman, die momenteel te Curagao ver toefd, heeft verklaard, dat in 1947 een luchtlijn Nederland Curagao gevlogen kan worden wanneer de toegezegde steun verleend wordt. Er zal met toestellen gevlogen worden, die 40 passagiers kunnen ver voeren. Het Nederlandsehe bonds- elftal zal 19 Augustus een voetbalwedstrijd te Kopenha gen spelen en" op 21 Augustus te Aalborg. De opbrengst wordt bestemd voor den aan koop van voedsel voor Neder landsehe kinderen. (H.N.) Rusland is uitgenoodigd aan de Tanger-conferentie deel te nemen, .(H.N.) TOESTAND VAN H.M. DE KONINGIN BEVREDIGEND. Omtrent den gezondhexdstoe' stand van H.M. de Koningin wordt medegedeeld dat deze bevredigend is. De artsen heb ben H.M. evenwel nog eenige weken rust voorgeschreven. (HN) SPOORBRUG BIJ NIJMEGEN BINNENKORT GEREED. Half Augustus zal he' spoorwegverkeer van het Westen naar het Zuiden via Geldermalsen en Nijmegen ook voor gewoon reizigersvervoer worden vrijgegeven. Begin Augustus komt de spoorbrug bij Nijmegen gereed. (H.N.) ER KOMEN RIJWIELBANDEN IN DE DISTRIBUTIE. In het Westen des lands is met ingang van 20 Juli jl. de mogelijkheid geopend opnieuw aanvragen in te dienen bij de distributiediensten ter verkrij ging van rijwielbanden. Heb voornemen bestaat om deze distributie uit te breiden tot andere deelen van het land. Uiteraard zal zij slechts op be perkte schaal kunnen geschie den. Evenals bij de nieuwe rege ling, welke thans in het Westen des lands geldt, zal bij de ko mende distributie van rijwiel banden in de overige streken van ons land, rekening gehou den worden met de noodzaak om vitale diensten, welke het leven weer zooveel mogelijk trachten te normalïseeren, voorrang bij de toewijzingen te doen genieten. Ook spreekt vanzelf, dat geteisterde gebie den, zooals de streek tusschen Nijmegen, en Venlo, Arnhem, de Veluwezoom .en de Betuwe, voorgaan bij aanvragen uit an dere streken. Voorts komen b.v. kolenbedrijven, die ons warmte in den komenden win ter moeten bezorgen en de fa- brieksschoorsteenen moeten doen rooken, eerder voor transportmiddelen in aanmer king dan iemand, wiens bedrijf van die kolen afhankelijk is. Het zijn slechts voorbeelden ter verduidelijking van de prin cipes, welke bij de uitgifte van rijwielbanden zullen gelden. Zoodra er een aanvang mee ge maakt wordt, zal wel blijken, dat er in vele streken slechts betrekkelijk weinig bonnen kunnen worden uitgegeven. Het belangrijkste is echter, dat er straks een begin kan wor den, gemaakt. (AA) OPROEPEN VAN RESERVE-OFFICIEREN. In Engeland zal op 8 Au gustus een opleiding beginnen voor officieren en onderofficie ren voor de Nederlandsehe expeditionnaire macht. Daar er niet voldoende officieren waren, werd een beroep ge daan op de reserve-officieren. Daar zich van deze laatste ca tegorie een niet voldoende aantal heeft aangemeld, zal moeten worden overgegaan tot het oproepen van reserve officieren beneden 45 jaar. (HN) Stygende aanvoer van regeeringsgoederen. De aanvoer van regeerings goederen, bestaande uit le vensmiddelen en industrieele goederen is steeds stygende. Zoo werd aangevoerd in Fe bruari 764 ton, Maart ruim 4000 ton, April 24.000 ton, Mei 58.000 ton en Juni 142.500 ton. (HN) Teruggekeerde krijgsgevangenen. Teneinde te kunnen nagaan welke krijgsgevangenen nog niet zijn teruggekeerd, worden krijgsgevangenen die op eigen gelegenheid naar huis kwa men, verzocht nauwkeurig naam, rang, nummer enz. op te geven aan het Bureau Re- patrieering krijgsgevangenen, Groenhovenstraat 11, Den Haag. (HN) Een beëedigmg hij het Wy lezen in de „Gooische Klanken": Op het achterterrein van het Sportpark te Hilversum ston den de eerste 800 Nederland sehe vrijwilligers aangetreden, die gezamenlijk het eerste bataljon van het 14e regiment Infanterie vormen. Deze jon gens, thans in Hilversum gele gerd, zijn hoofdzakelijk gere- cruteerd uit de Zeeuwsche on- dergrondsche, die men zal het zich zeker herinneren gedurende de Duitsehe bezet ting zulke prachtige staaltjes van moed heeft geleverd. Toen wij ze daar zagen, die stoere Zeeuwen met hun geallieerde uniformen en platte helmen, toen voelden we ons trots, om dat hier het bewijs wordb ge leverd, dat er gebouwd wordt aan een nieuw Nederlandsch leger, dat er zijn mag! Nadat de Postharmonie op het veld gearriveerd was, kon tot beëediging van luite nant A. Schaap worden over. gegaan. Onder de fier wappe rende Nederlandsehe driekleur vond toen een korte plechtig heid plaats, waarbij de eed werd afgenomen door den ba taljonscommandant, majoor Casparie. Met de posb-harmonie voor op werd vervolgens een marsch gemaakt. Deze voer de via Groest en Kerkstraat naar het raadhuis, waar door verschillende officieren en burgerlijke autoriteiten een défilé van het bataljon werd afgenomen. De voorbij marcheerende secties maakten een bijzonder goeden indruk, hetgeen, naar wij vermoeden, menigeen trotsch in het hart gebracht zal hebben. De Belgische katholieke partij heeft besloten in de oppositie te gaan en niet aan de regeering deel te nemen. Japansche steden met vernietiging bedreigd. Geallieerde vliegtuigen heb ben een millioen strooibiljetten uitgeworpen over 12 Japansche steden, waarin deze met on middellijke vernietiging wor den bedreigd. Binnen '24 uur werden zes steden aangevallen. De Amerikaansche onder staatssecretaris van marine verklaarde, dat er geen enkel Japansch slagschip meer ope reert en dat de Japansche vloot practisch heeft afge daan. Waarschijnlijk zijn er nog 2 of 3 vliegkampschepen, die weinig meer kunnen uit richten. Wanneer er nog drie kruisers waren, dan zou 't hem 'nog zeer verwonderen. Voorts moeten de Japanners nog 15 20 torpedobootjagers hebben. Sinds de blokkade begin Juni begon verloor Japan 250 vrachtschepen met een half millioen ton. Vooral in de Ja pansche binnenzee werden meer dan 100 schepen getrof fen. Later werd gemeld, dat vliegdekschepen nog 54 sche pen vernietigden. Volgens officieele berichten beschikken de geallieerden over 8000 vliegtuigen voor de voorbereiding van de invasie, hierbij niet inbegrepen de dek- landingsvliegtuigen en de op het vasteland gestationneerde machines. De conferentie te Potsdam. Men verwacht dat de confe rentie te Potsdam morgen zal eindigen- President Truman zal onmiddellijk daarna naar de Engelsche havenstad Plymouth vliegen en daar den Engel- schen koning ontmoeten. Na een kort onderhoud zal hij met den kruiser „Augusta" naar Amerika terugkeeren. (AA) Zeven Duitschers ter dood veroordeeld. De Amerikaansche recht bank in Duitschland heeft 7 Duitschers, waaronder twee vrouwen, ter dood veroordeeld, wegens moord op Amerikaan sche vliegers, die in Augustus vorig jaar per parachute brj Russelsheim moesten dalen. Abonn,-pr.25 et. p. w, 3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. v.issingen tel. 10, M'burg tel. 35!21 en 3541, Gors teL 2475, Terneuzen Woensdag 1 Augustus 1945 188e Jaargang Nummer 96 Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk Xa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen Laval uic Spanje uitgewezen. Laval en zijn. vrouw zijn Dinsdag per vliegtuig uit Spanje vertrokken. Het is duidelijk geworden dat hij niet op eigen verzoek vertrokken is, zooals eerst werd beweerd, doch dat hij door de Spaan- sche regeering is uitgewezen. Laval is in hetzelfde Duitsehe vliegtuig vertrokken waarin hij ook is aangekomen. Later werd gemeld dat Laval zich op Duitschen grond aan Ame rikaansche troepen heeft over^ gegeven. Verschillende berich ten melden dat hij in Linz is gedaald. Nader wordt gemeld, dat Laval is overgebracht naar de Fransche zóne en dat hij zich in het Fransche hoofdkwartier in Baden-Baden zou bevinden. 7000 locomotieven. In de Amerikaansche bezet tingszone in' Duitschland is de spoorweg weer over groote af standen hersteld. Er bevinden zich in die zóne 70.000 goe derenwagons en 7000 locomo tieven. (HN) 900 km. per uur. Dezer dagen zijn bijzonder heden bekend geworden van een nieuw Amerikaansch vliegtuig, het schroeflooze toe stel, de „Shooting Star". Het is een eenpersoonstoestel, laagdekker en geheel van me taal. De snelheid is 900 km. per uur, terwijl de machine is uitgerust met 6 zware ma chine-geweren. ,(HN) Het Spaansche nieuws agentschap meldt, volgens Belga, dat de politie te Ma drid een poging heeft weten te verijdelen om den Belgi schen verrader Leon Degrelle te ontvoeren. Momenteel worden 2400 ton kolen per dag uit het Roer gebied naar de Britsche zone in Berlijn gezonden (H.N.) - Op. het oogenblik zijn 436.000 Duitsehe krijgsgevan genen te werk gesteld in de Amerikaansche bases, waar de troepen, voor den strijd tegen Japan worden gereed ge maakt. (AA) KERKNIEUWS Oud Geref. Gern. Beroepen te Terneuzen A. de Reuver te Kralingsche veer. Geslaagd voor doctoraal examen theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam dis. A. H. Oussoren te Middelburg. VLIEGENDE BOOTEN EN VLIEGENDE EZELS. De grootste vliegboot ter wereld wordt op het oogenblik gebouwd door de Howard Hughes fabriek te Culver City in Californië. Het gevaarte weegt 190 ton,-heeft een vleu gelspanning van een kleine 100 meter en kost ongeveer 20 mil lioen dollar. De „Hercules", dat is de naam van het luchtmon ster. zal acht motoren van elk 3.0QÖ p.k. hebben. Maximum snelheid is pl.m. 330 km. per uur. Vervoerd kunnen worden o-m. een tank van 60 ton plus bemanning, of 750 volledig-uit- geruste soldaten. De „Hercu les" kan ook worden gebruikt als hospitaalvliegtuig het kan 350 patiënten op draagba' ren vervoeren. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat bo ven Birma proeven zijn geno men met het neerlaten van muilezels door middel van pa rachutes. De proef slaagde. De stategische waarde van een en ander is zeer groot daar men thans ezels naar voren kan brengen in uren, waar vroeger dagen of meer voor noodig wa ren. In het begin waren er moei lijkheden want de langooren vertikten het de vliegtuigen in te wandelen. Per ezel waren ge middeld drie uren noodig. Thans is dit veranderd, want men heeft de dieren er van te voren aan gewend en vrijmoe dig huppelen, ze thans de Da- kota's in, waar ze de parachu tes aankrijgen. (A.A.) NED. INDIE IN DEN JAPANSCHEN STORM. Dezer dagen is liier te lande teruggekeerd oud-minister P. A. Kerstens, die in September 1944 naar de Indische regee ring in Australië vertrok om zich daar op de hoogte te stel len van de laatste ontwikkelin gen. Aan een redacteur van A.N. P.-ANETA vertelde de heer Kerstens van zijn ervaringen op allerlei gebied. In den loop van het gesprek bleek, dat Ned.-Indië zwaar heeft geleden onder den druk van den Ja- panschen bezetter, doch dat gegronde hoop bestaat voor een groote toekomst van dit eilandenrijk. Om dit te berei ken. zal er veel arbeid moeten worden verricht. Wat de positie der Europe anen tijdens de Japansche be zetting betreft, zeide de heer Kerstens, dat alle Europeanen in Ned.-Indië zijn geïnterneerd en ondergebracht in kampen. De situatie in deze civiele' kam pen is zeer verschillend en hangt af vaiï tal van plaatse lijke omstandigheden. Waren in het begin de gezinnen geschei den, later is dit gedeeltelijk gewijzigd en zijn vele gezinnen weer hereenigd. Over de kampen voor krijgs gevangenen is niet veel be kend, doch wat bekend gewor den, is geeft aanleiding tot som bere vermoedens. Een wel zeer treurig beeld geeft een brief van een in de Philippijnen be vrijde gevangene, die aan. zijn familie o.m. het volgende schreef: „Van 8 Maart to| Ja- nuaxi 1943 waren we krijgsge vangen op Java in een kamp te Tjilatjap aan de Zuidkust. We hadden te werken en werden behandeld als Inlandsche koe- ies, met dien verstande, dat we minder te eten kregen dan een koelie en meer slaag. Januari 1943 verhuisden we naar Sin gapore, daarna naar een kamp in de jungle yan Thailand (Siam). Hier moesten we sa men met Engelsche krijgsge vangenen een spoorlijn aanleg gen. Ontbering groot, veel ziekte, veel sterfgevallen. Ik raakte gewond bij een ontplof fing, werd afgevoerd naar een hospitaalkamp en na genezen te zijn werkte ik in dit kamp als" verpleger tot Juni 1944. Alle krijgsgevangenen werden nu op transport gesteld naar Singapore. Veertig man in een goederenwagen, vijf dagen en nachten, lang, alleen naar bui ten voor zekere behoeften. In Singapore op de boot, 600 man in een ruim, op transport naar Japan. Door allerlei tegenslag 3 maanden aan booi'd. Twee slechte maaltijden per dag, zout water te drinken. Tiental len sterfgevallen, bei'i-beri en dysenterie. Lijken lagen bij acht tot twaalf op het dek om overboord gezet te worden. Na drie maanden ellende, schip gebombardeerd. Van de 1200, die nog over zijn, verdrinken er ca. 1050. De rest, waartoe ik zelf behoor, drijft gedurende tien uur in zee, wordt opge pikt en naar Manilla gebracht. Ik kom in Manilla in 't hos pitaal met beri-beri en dysen terie. Den 4en Februari bevrijd door Amerikanen. Mijn gezond heidstoestand is nu bevredi gend". Wat betreft de verhouding van de bevolkingsgroepen on derling, ook hierop is geen al gemeen antwoord te geven, daar er slechts betrekkelijk weinig naar buiten is door gedrongen- De houding van de Indo- Europeesche groep is in het vuur beproefd. De afkondiging van massale, strenge maatre gelen tegen, de Indo-Europe anen in Indië is er het beste bewijs voor, dat zij zich ver zetten tegen den. Japanner en dezen veel last veroorzaakten. Hoe zal de Indonesiër staan tegenover het terugkee-, rende Nederl. gezag? De heer Kerstens wees er op, dat de Inheemsche bevolking tot aan den dag van de bezetting op geen enkele wijze een vijandige houding aangenomen óf ge toond heeft tegenover de Euro peanen. Ten tweede heeft het Japansche i*egiem zooveel kolos sale fouten begaan jegens de Inheemsche bevolking, dat men er algemeen van doordron gen is hoe goed men het eigen lijk had onder de „kompenïe", Maar niemand kan hieromtrent op het oogenblik een juiste uit spraak geven, daar b.v. niet te schatten is welk effect de propaganda van den Japanner zal hebben, een propaganda, die gericht is op de rassente genstellingen. In dit verband gaf de heer Kerstens als zijn meening,- dat de toekomstige verhouding tusschen Neder land en Indonesië het aller beste staatsmanschap van Ne derland zal eischen, ook indien alles zoo gunstig mogelijk uit valt. Wij Nederlanders kunnen er op rekenen, dat wij over het algemeen met verlangen wor den terugverwacht, doch wij komen niet terug; zooals het vroeger was. Er zijn andere verhoudingen onstaan en de klok kan in dit opzicht niet worden terug gezet. Hierop volgde een serie vra gen, die betrekking hadden op de economische situatie. Deze is over het algemeen genomen zeer slecht, er is geen handel mogelijk en geen bedrijf, de loonen zijn minder gestegen dan de belasting enz., alle oor- zaken voor den, slechten toe stand waarin de Inheemsche bevolking is komen te verkee- ren. Ook op het gebied der voedselvoorziening staan de zaken er zeer slecht voor. De zoo moeilijke kwestie der rijst- voorziening, die onder Neder landsehe leiding zoo subtiel werd behandeld dat in de laat ste jaren daaromtrent nergens moeilijkheden ontstonden, is totaal verstoord. Op vele plaat sen wordt honger geleden, om dat goede sawahgronden en gronden voor tweede gewassen moesten worden beplant met djarak (voor de productie van ricinusolie) en katoen. Teeke nend is in deze kwestie "wel, dat het is voorgekomen, dat de Ja'. pansche radio in Ned.-Indië in de uitzendingen een recept omriep, waarin werd verteld hoe men van ratten een sma kelijk gerecht kan maken. Voor degene, die de toestanden in Indië kent, spreekt dit wel zeer duidelijk, daar een rat door den Indonesiër nog als onreiner wordt beschouwd dan een var ken. SPORT DE ZEEUWSCHE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN De Zeeuwsche clubkampioen schappen welke Zondag op het Van Nispenplein te VUssingen werden gehouden, zijn voor de organiseeren.de vereeniging „De Zeeuwen" 'n groot succes geworden, daar zoowel de da mes als de heeren óp overtui gende wijze de zege wisten te behalen. Daar bij de dames verschillende verstek lieten gaan, bonden De Zeeuwen den strijd aan tegen een combina tie Marathon-Achilles. De voornaamste uitslagen waren: Dames* Hoogspringen: 1. M. \'an Oorschot, (de Z-), 1.32 m-; 2. L. Don ze, (de Z-), 127 m. Vèrspringen: 1. M. van Oorschot, (de Z.), 4-Sl in.; 2. J. de Visser, (Mar.), 4.52 in. Kogelstooten: 1. M. van Oorschot, (de Z-), 9.36 m.2 C. J. W. Roelse; (De Z.), S.1S in. Discuswerpen:'l. C. J. \V. Roelse, (de Z-), 25-71 m.; 2. J. M. de Vis ser, (Mar-), 24-80 ra. 100 in-: 1. J. M. de Visser, (Mar.),, 12-2 sec.; 2* M. van Oorschot, (De Z.), 12.8 sec'. 200 in.: 1. M. A. Florusse, (De Z 31.7 sec-; 2. A. J. de Jonge, (de Z.). 32.8 sec. 4 x 100 m.'f 1. De Zeeuwen 58.1 sec=; 2. Marathon 58.2 sec. Relais: 1. De Zeeuwen 1 m. 5,7 sec-; 2. Marathon 1 m. 9 sec. Totaaluitslag: 1. De Zeeuwen 23 punten; 2. Combinatie Marathon- Achilles 45 "punten. Heeren: Hoogspringen: 1. M. Heij- stek, (E.M.M.), 1-51 ra.; 2. C. Pa- rent. (Mar.) 1-51 m. Verspringen: J. J. Heijdens, (Mar.), 6-03 m.; 2. G. G. op 't Hof, (de Z.), 5.59 ra. Kogelstooten:'l. J. Heijstek, (E.M. M.), 10.38 m.2. M. Grootjans. (de Z-). 10,18 ra. Discuswerpen: I. G. J. Fonteijne, (de Z-). 31.32 m.; 2. C. Hulstaart, (Ach.), 28.72 ra. 100 ra.: I. G- G. op 't Hof, (de Z.), ll.l sec".; 2. A. Parent, (de Z.), 1.2 sec. 400 m.r W. Theune, (Mar.), 56 5 sec.; 2. en 3. I. Mulder, (de en J. Wiegel, (E.M.M.), 58.2 sec. 100 ra-: 1. J. Fliers. (Mar), 2 m. 12 sec-); 2. L. Millenaar, (de Z-), 2 ra. 13-3 sec. 3000 ra.: 1. T. M. van Kleunen, (E. M.M.), 10 ra. 13.2 sec.; 2. E. Jansen, (Robur), 10 ra. 2S.1 scc. 4 x 100 m-: 1. De Zeeuwen 48.4 sec-; 2. Marathon 48.5 sec.; 3. Achil les 50-4 sec-; 4. Robur 52-1 sec.; 5. E.M.M. 53.3 sec. Olympische estafette: 1. Marathon 4 m. 9.6 sec.2. De Zeeuwen 4 m. 12.5 sec.; 3. E.M.M. 4 in. 30-1 sec. Totaaluitslag:" 1. De Zeeuwen 55'/2 p.; .2 Marathon 80 p.; 3 E-M-M- 119& p.; 4. Achilles 124 p.; 5. Ro bur 155 p. Jongens: Hoogspringen? T. J. Jïl- leba, (de Z.), 1.47 m.; 2. P. F. Vol kers, (Mar.), 1.37 nt. 100 in.: 1 M. Nïcmypoort, (de Z.), 12-2 sec.; 2. A. Bardoux, (dc Z.), 12.6 sec. 800 ra.: T. A. Schinkel, (de Z.), 2 ra. 23.5 sec-2.' A de Bart, (de Z.), 2 xn. 23.6 sec. Meisjes: Vèrsprïngen: 1. S. P van Bclzen, (Mar-). 4-09 m.; 2. M. de Buck, (Mar.), 3 99 m. 80 ra.: 1. F. v. d. Endt, (Mar.), 12-3 sec.; 2. S. van Bclzen, (Mar.). 12.7 sec. ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon te i.03 op en gaat te 21.30 on der. De maan te resp. 1.35 en 13.18. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 9.23 en 21.49 resp. 1.77 en 1.61 m. -|- NAP. Officieele publicaties Distributiekring Terneuzen. Na-uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen 9e perode '45 te Axel, Sas van Gent en Zaamslag op Vrijdag 3 Aug. van. 9.30 tot 12 uur v.nx. PROVINCIENIEUWS Het groote Schotsche mu ziekkorps van de 52see Low land division, dezelfde leger groep die deelnam aan de be vrijding van Zuid-Beveland en Walcheren, zal Middelburg be zoeken en Zaterdagavond een uitvoering geven op de Markt aldaar. Dit groote orkest te zien optreden moet reeds een in teressant schQuvvspcl op zich zelf zijn. ONGEHOORDE LOONEN. De Prijzencontröle te Til burg deelt mede: Een zeer bedroevend ver schijnsel in Zeeland is dat dei- ongehoorde arbeidsloonen, die door de arbeiders in den land en tuinbouw worden gevraagd. Deze loonen staan in .geen en kele verhouding meer tot die, welke redelijk zijn en door het College van tijdelijke Rijksbe middelaars zijn vastgesteld. Ook in andere branches komen deze afwijkingen voor. Zie bijv. bij dienstboden en ander huis houdelijk personeel. Weekloonen, van 80 en meer zijn in in den land- en tuin bouw geen uitzondering meer. Voor hulp in de huishouding worden ook al maandloonen van 80 en meer betaald- In Middelburg is althans een ban ketbakker bekeurd, die per ad. vertentie een dagmeisje voor de huishouding vroeg, tegen een maandloon van 80. Om dat dit loon ver uitgaat boven het ter plaatse gebruikelijke en redelijke, is tegen den bakker proces-verbaal opgemaakt. Ook bij de excessen in den land- en 'tuinbouw is in een 5 tal gevallen al proces-verbaal opgemaakt. Het groote sociale belang dat met een en ander- zeer nauw vei'bonden is wet tigt dit strenge optreden volko. men. Er zal dan in de toekomst ook nog zeer scherp worden gecontroleerd en eventueel ver- baliseerend worden opgetre den. De processen-verbaal worden opgemaakt op grond van over treding van artikel 5 van de Prïjsopdrijvings- en. Hamsterwet en artikel I van het Prijsvor- mingsbesluit, GEDEPUTEERDE STATEN. Jhr. m. A. F. C. de Casem- broot heeft ontslag genomen als lid van het College van Ge- deputeei'de Staten en afscheid genomen van het personeel dei- Provinciale Griffie, meldt „de Stem". Zooals men weet, be stond er verschil van meening over de vraag, of de heer de Casembroot wel als lid van het College kon optreden, daar die functie onvereenigbaar is met het tegelijk bedienen van een bezoldigde landsbediening en de heer Casembroot tevens ma joor bij het Militair Gezag is. Door het ontslag is deze kwestie thans opgelost. Stichting Oorlogsgeweld- slachtoffers. Maandagavond jl. werd te Middelh.urg, onder voorzitter schap van den heer C. Zwa german, een algemeene verga dering gehouden van de her rezen stichting Oorlogsgeweld- slaehtoïfers Zëeland. De voor- zitter begon met hetj geven van een overzicht van de werkzaamheden der stichting, -wier streven steeds geweest is een goede wettelijke grondslag voor het herstel van de schade, medezeggenschap van de ge dupeerden zelf bij de uitvoe ring van dit herstel en liet te> gengaan van bureaucratie bij de talrijke instanties, die met de uitvoering van het herstel belast zijn. Na deze uiteenzetting hield de heer Zwagerman een voor dracht over „de groote lijn in het herstelvraagstuk". Hierbij werd zoowel de geestelijke als de materieele zijde van dit vraagstuk naar voren gebracht en een overzicht gegeven van de verschillende vormen van schade. Ook werd onder het oog gezien op welke wijze het herstel gefinancierd zou moe ten worden. Tegen het feit, dat men de verkoopwaarde van 1940 voor de verloren goederen als herstelbasis aanneemt wordt door dé stichting sterk geageerd. Tot sloft is de wenschelijk- heid naar voren gebracht van een overkoepelend orgaan voor alle stichtingen in Zeeland, die d;e verschillende categorieën van oorlogsgeweldslachtoffers vertegenwoordigen Na afloop beantwoordde de spreker verscheidene vragen. Fransche gesneuvelden. In de eerste helft van Au. gustus zullen enkele Fransche officieren Zeeland bezoeken voor het in ontvangst nemen van nog aanwezige bezittingen van in 1940 gesneuvelde Fran sche militairen. Het spreekt vanzelf, dat de nagelaten betrekkingen deze. voorwerpen gaarne terug zul len ontvangen. Een ieder, die nog in het bezit is van eenig voorwerp, hiertoe behoorende, wordt dringend verzocht dit in -te le veren, of ervan kennis te geven aan: A. de Roo, Kreukelmarkt 2, Goes, vóór 10 Augustus a.s. De heer mr. J. A. A. Fran sen van de Putte te Goes, die sedert 11 November 1936 voor zitter was van het Algemeen Ziekenfonds voor Zuid- en Noord-Beveland, heeft wegens gezondheidsredenen deze taak neergelegd. In de bestuurs vergadering van 14 Juni is afscheid genomen van den voorzitter en hem hartelijk dank gebracht, voor hetgeen hij in het belang van het fonds neeft verricht. Tot voorzitter werd geko zen jhr. mr. D. van Doorn, burgt meester van Kattendijke, aan wien de heer Fransen van de Putte daarna zijn taak overdroeg. Mevrouw Klooté-Sinke te Goes, die Maandagavond was aangehouden, is later naar haar woning terug kunnen keeren, omdat zij sedert 6 we ken moeder is. Dit is overeen komstig de desbetreffende voor schriften. De aangehoudene heeft thans huisarrest, tot dat zij alsnog kan worden geïn terneerd. Naar wij meldden vertoefde te Kruiningen nog steeds dé N.S.B.er Kostense. Op dokters advies zou hij nog niet naar een interneeringskamp zijn overgebracht. De bevolking nam hier geen genoegen mee, ;ooide de ruiten bij den N.S. 3.er in en op verschillende plaatsen verschenen er in de gemeente aanplakbiljetten, welke den eisch te kennen ga ven. dat Kostense moest ver dwijnen of de strop zou krij gen. Thans vernemen wij, dat deze N.S.B.er nu ook naar het kamp in Ellewoutsdijk is gebracht. In Kruiningen fluisterde men reeds, dat K., zooals men dat noemde, „beschermd werd. Men deelde ons van de zijde van de interneering mede, dat K. in verband met de veilig heid van mede-geïnterneer den en bewakers voorloopig niet geïnterneerd was. Gezien de voorkomende protesten is toen aan den arts Nieuwen- huijse opgedragen een onder zoek in te stellen of dat ge vaar nog bestond. Toen ge antwoord werd, dat de dokter meende, dat het gevaar wel geweken was, is last tot in terneering gegeven. Te Kruiningen heeft de ver eeniging van Zaai- en Poot- goedhandelaren in Zeeland een vergadering gehouden, onder leiding van den heer Balken ende te Biezelinge. Ongev. 65 leden waren vertegenwoordigd. In 't algem. bestuur werden gekozen J. Balkenende, Bieze linge, voorzitter; C. de Jongh, Goes, secretaris; Jac. den Ha mer, Terneuzen; D. Dees Dz., Oostburg, L. Duvekot, Goes, A. Huige, Nieuwdorp, Ch. Se- rarens Goes, H. S. Drijfhout, Goes. In de groepsbesturen werden gekozen: groep A, zaaigranen: J. Balkenende, voorz., Biezelin ge; L. Duvekot, secr.,Goes; gebr. van Damme, Kortgene; P. Klauwers, Terneuzen; C. N. Quist, Schoondijke. Groep B. pootaardappelen: Jac. den Hamer, voorz., Ter neuzen; A. Huige, secr., Nieuwdorp: A. de Pooter, Axel; Dobbelare, St. Jansteen; Mol, Oudelande; Joh. de Ferj- ter, Sluis; M. C. de Vlieger, Zierikzee. Groep C, gras-, klaver-, biet zaden enz.C. de Jongh, voorz.. Goes; D. Dees, secr., Oostburg; Wed. P. de Jongh, Goes; C. M. de Bruin, Hulst; D. J. v. d. Have, Goes. Groep D, tuin- en bloemza den: Ch. Serarens, voorz., Goes; H. S. Drijfhout, secr., Goes; Wed. P. de Jongh, Goes; Smallegange, Terneuzen; M. de Roos, Sas van Gent. Op het kerkhof te Kloe- tinge had onder groote be langstelling de overdracht plaats van den grafsteen op het graf van wijlen ds. H. Boersma, den op 18 December 1944 overleden predikant der Hervormde gemeente. Ds. C. E. van Voorthuysen, consulent dezer gemeente, be sprak, uitgaande van Openb. 4, de op de zerk aangebrachte symbolen der 4 evangelisten en het kruis, welke uitdruk king geven aan de verkondi ging van de Heiligheid Gods en aan de verzoening van den mensch met God, welke ver kondiging ook de taak was van den overleden evangelie dienaar. Mede wordt dit gede monstreerd door den aange- brachten tekst: „Wat is de mensch, dat Gij zijner ge denkt". Spreker droeg daar na den steen namens de ge meente over aan de familie. De heer Boersma dankte de gemeente voor haar medele ven tijdens de ziekte en bij het overlijden van zijn zoon en voor den geschonken gedenk steen. Mevrouw Boersma, we duwe van den overleden pre dikant. sloot zich hierbrj aan. In gevoelvolle woorden schet ste zij hoeveel de gemeente Kloetinge voor haai- man had beteekend en hoe sterk dit op zijn ziekbed nog tot uiting kwam. Te Kloetinge werd bericht ontvangen, dat op het terrein van gemeentewerken te Gro ningen een der drie wegge voerde klokken uit den toren der Hervormde kerk aldaar is aangetroffen. Het betreft hier de klok die geluid werd bij den aanvang der godsdienst oefeningen. Aan het iaarlijksch concours te Ellewoutsdijk van de hand boog sociëteit „Zorgvliet" werd deelgenomen door 63 schutters van 16 vereenigingen. De prijzen werden behaald als volgt: hoofdvogel L Meijaard van „Juliana" te Oude lande. De zijvogels resp- door A. A. Geense van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk en A. Luijk van ..Aldoende leert men". De hoofdkallen resp. door M. Looij van „Zorgvliet" en M. van Schaik van „Ons Genoe gen" te Oudelande. De kleine kallen resp. door Jb. v. Doorn van „Zorgvliet" en door H. Koens van „Pas Nosha". De lc klep door C. Nagelkerke van „Vooruitgang" te Kwadendam- me, 2e klep door A. A. Geense voornoemd en de 3e klep door M. Looij voornoemd. Het ligt in de bedoeling om het terrein der Vereen, van Zeeuwsche Fokkers te Axel als noodvliegveld in te richten en te benutten voor luchtpost- verkeer. Vorige week is er reeds een klein Nederlandsch toestel gedaald en weer opge stegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3