Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Engelsche arbeiderspartij behaalt groote overwinning. Gisteren heelt in Engeland de met zooveel belangstelling tegemoet geziene telling van dc verkiezingen plaats gehad. De uitslag bracht een over weldigende meerderheid voor de labourpartij, de Engelsche arbeiderspartij. In het Lagerhuis zal de ar beiderspartij de eerstvolgende jaren beschikken over 390 tegen de conservatieven andere rechtsche partijen 212 zetels, de liberalen 10 en an dere oppositiepartyen 8 en on- afhankelyken 7 zetels. Er stemden dus. 15 millioen kie zers tegen en 10 millioen voor de conservatieven, de partij van Churchill. Bij de vorige verkiezingen waren deze cijfers respectievelijk 8 en 10% mil lioen. De labourparty heeft nu een meerderheid van 153 ze- te Is over alle overige par tijen. De grootste verliezen leden de conservatieven. Behalve de labourparty heb. ben alleen de communisten winst geboekt. Zij hadden één zetel en thans twee. Wat de liberalen betreft, verschillende bladen beschouwen hen als af gedaan. Van het oude kabinet zijn alleen Churchill en Eden als Lagerhuisleden herkozen. De overige ministers verloren hun zetel. Gisteren tegen den avond heeft Churchill het ontslag van het kabinet aan den koning aangeboden, waarna Attlee, de leider van de la- bo.urparty, opdracht kreeg een nieuwe regeering te vormen. Attlee heeft deze opdracht aangenomen. Vernacht wordt dat hy reeds vandaag of morgen een nieuwe ministerslijs t zal bekend maken, die uitsluitend uit la. bourafgevaardigden zal be staan. Hoewel het nog niet bekend is hoe de labourregeering zal worden samengesteld, is het ook zeker dat behalve Attlee, als eerste minister, Bevin, Morrison, Stafford, Cripps, Dalton en Allan Wilkingson deel zullen uitmaken van het kabinet. Van de verschillende minis ters, die door een labour-can- didaat verslagen, zijn noemen we den minister van lucht vaart, Herald MacMillan, de minister voor Indië, Amery, de vroegere minister van oor log. Hore Belisha, thans mi nister van nationale verzeke ring. Voorts de eerste lord van de admiraliteit Brendan Bracken, minister van voor lichting Lloyd, minister van pensioenen, Wormersley, minis ter van oorlog Grigg, en de minister van opvoeding Ri chard Law. Verrassend was ook de nederlaag van den libe raal Sir William Beveridge tegen een conservatieven can- didaat. Attlee behaalde in het ar beidersdistrict Lymehouse (O. Londen) een gemakkelijke overwinning op zijn conserva tieven tegenstander op wien hij een meerderheid van 6780 stemmen behaalde. Ook Bevin en Morrison hadden een ruime meerderheid. Churchill heeft in zijn ambtswoning Downing- street 10 den uitslag afge wacht. Buiten verdrongen zich zijn aanhangers, meest conser vatieven. De stemming was ernstig. Attlee bevond zich bij het bekend worden der uitsla gen in de arbeiderswijk Lyme house in Oost Londen. Hij riep tot de juichende menigte Het is de wil van het volk. Bevin verklaarde dat de buit. politiek, welke door het coali tiekabinet is uitgestippeld, zal worden uitgevoerd nu de la bourpartij aan de macht is. Eden kreeg een overweldigen de meerderheid in de kiesdis- ricten Warwick en Leamingto van ongeveer 18.000 stemmen. Birmingham en Manchester, die vanouds een conservatieve meerderheid hadden, zijn thans naar links omgegaan. Ook de voorsteden van Londen heb ben in meerderheid op Labour gestemd. Churchill heeft gisteravond afscheid genomen van het En gelsche volk. Hij betreurde het, dat het hem niet was toege staan zijn werk om den oorlog tegen Japan tot een goed einde te brengen, te volvoeren. Doch alle voorbereidingen hier toe zijn getroffen, en het is niet onmogelijk dat het resul taat nog eerder komt dan algemeen verwacht wordt. Churchill bracht dank aan het Britsche volk voor de stand, vastige houding en steun in de afgeloopen moeilijke jaren. In zijn kiesdistrict behaalde Churchill een overweldigende meerderheid van 17.200 stem men op den onafhankelijken candidaat. Alle groote partijen hadden besloten zijn zetel niet te betwisten. Attlee heeft Churchill uit- genoodigd mede terug te gaan naar Potsdam. Churchill heeft echter nog geen beslissing ge nomen. Jaa) Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kW. Adv.pr. 12 cl p mm., min. p. adv 2 Bur. Viiseingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneusen Vrijdag 27 Juli 1945 188e Jaargang Nummer 02 Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk Ia. F. v. d. Velde Jr.. Vlissingen Ultimatum aan Japan. De Ver. Staten, Engeland en China hebben in een gemeen schappelijke verklaring aan Ja pan, den eisch gesteld dat dit land zyn tegenstand zal opge ven. aangezien anders het ge- heele land volkomen vernietigd zal worden. Geëischt wordt, dat Japan alle veroverde gebieden zal ont ruimen. De Japansche strijd krachten moeten ontwapend worden, waarna zij naar hun land worden teruggevoerd. Er moeten in Japan alge- meene verkiezingen worden ge houden om de democratie gele. genheid te geven zich uit te spreken. De geallieerden zouden dan eenige belangrijke strategische punten in Japan bezetten om toezicht te houden op de na leving van de overeenkomst. Het Japansche rijk zou moe ten worden ingekrompen tot de vier voornaamste eilanden van het moederland. De wapenin dustrie moet vernietigd worden en de andere industrie zal be vorderd worden om de gealli eerden schadeloos te kunnen stellen. De Japansche radio deelde mede, dat Japan bereid is vre de te sluiten, als de eisch van onvoorwaardelijke overgave werd opgegeven. (AA) 2200 TON BRANDBOMMEN OP JAPAN. 300 vliegende vestingen heb ben 2200 ton brandbommen op Japansche industrieele doelen geworpen. Vliegtuigen van Okinawa hebben aanvallen gedaan op Noord Kioesjoe. Andere toe. stellen deden aanvallen, op Sjanghai. Volgens Japansche berich ten zyn 500 geallieerde man schappen geland op het Sia- meesche eiland Puket, aan de Westkust van Malakka, 60b DE KONINGSKWESTIE IN BELGIË. De Belgische Kamer van af gevaardigden heeft een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen wat betreft haar beleid inzake de konings kwestie. Het regentschap zal voort duren. (H.N.) GEEN BEPAALDE SOORTEN GELD OPPOTTEN. Na de inlevering van de bankbiljetten van 100,zijn sommigen niet geneigd bank biljetten van 25 en 10 te ontvangen, doch wenschen al leen biljetten, van 2.50 en 1,of soms zinken geld aan te nemen. Hiervoor is geen enkele reden. Wanneer het geld verder zal worden gezui verd, zullen groote en kleine coupures gelijkelijk worden ge troffen. Er wordt daarom een beroep op het publiek gedaan geen bepaalde soorten geld op te potten, teneinde het beta lingsverkeer niet te bemoeilij ken. (HN) OVERGANGSREGELING OORLOGSSCHADE. De aandacht van belangheb benden wordt erop gevestigd, dat in het Staatsblad van 28 Juni is gepubliceerd het be sluit „Overgangsregeling oor logsschade". Dit besluit be helst o-m. dat schade aan goe deren, toegebracht als recht streek sch gevolg van oorlogs geweld, van handelingen, of van maatregelen van den vij and of van oorlogsomstandig heden vóór 28 Augustus moet worden aangemeld bij de Schade-enquête-commissie bin nen welker ambtsgebied de schade is ontstaan. Prins Bernhard in Zaandam. Prins Bernhard bracht giste ren, per sportvliegtuig, een be zoek aan Zaandaam. Hij open de daar een omgedoopte Prins Bernhardbrug waarna hij een défilé van de B.S. gadesloeg. Auto-ongeluk eischt 6 dooden. Een auto, die van de kermis te Usquert naar Groningen terugkeerde, is in de gevaar lijke bocht van den weg bij Middelstum in het Boterdiep gereden. De chauffeur wist zich nog te redden, maar de overige 6 inzittenden zijn allen verdron ken. (AA) De flottieljeleider „Jacob van Heemskerk" is gisteren te Amsterdam aangekomen na een afwezigheid van vijf jaar. De bemanning zal 4 weken verlof krijgen, ,(HN) HET PALEIS SOESTDIJK. Het paleis Soestdyk, waar binnenkort het prinselijk paar en de drie kleine prinsesjes hun intrek zullen nemen, wordt thans in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de vorstelijke bewoners. De scha de. welke de Duitschers het paleis hebben toegebracht, achteraf nogal meegevallen. Er hebben tot September 1944 of ficieren in gewoond, die de in richting en het meubilair vrij behoorlijk gespaard hebben. Er is trouwens weinig door de Duitschers weggevoerd. Wel heeft men van bevriende zijde er voor gezorgd, dat een kost baar gedeelte van den inboedel van het paleis „onderdook" dit komt nu successievelijk te rug. Dit alles betreft het ge deelte voor het Prinselijk paar. De vleugel, welke voor H. M. de Koningin gereserveerd is, heeft men tot „museum" kun nen laten verklaren en dit ge deelte is dan ook geheel onbe schadigd gebleven. Nadat de officieren het pa leis verlaten hadden werden er van tijd tot tijd Duitsche para chutisten in onder gebracht. Deze hebben in de enkele we ken dat zij er waren, meer schade aangericht dan de offi cieren in enkele jaren. Erger dan aan het paleis is de scha de toegebracht aan de bosschen er om heen. Zoowel de Duit schers als de Baamsche bevol king hebben hier onherstelba re verliezen teweeggebracht. Men hoopt tegen 1 Aug. a.s met de werkzaamheden op het paleis gereed te zijn- (A.A.) Invasievloot voor Bergen op Zoom. In Dordrecht ligt een inva sievloot voor Bergen op Zoom gereed, die daar spoedig wordt verwacht. Het is een Armada van 40 schepen, die de goede ren zal brengen voor West- Brabant, die in het kader van de actie: Noord helpt Zuid in Dordrecht en omgeving zijn in gezameld. Uit het feit, dat 40 schepen vol geladen gereed lig gen blijkt wel, dat er veel is gegeven. (A.A.) Van Woensdag af rijden treinen op de baanvakken Am sterdam C.S.Haarlem en HaarlemIJmuiden, (A-A.) NIEUWE BONNEN Brood: A 32A t.m. E 32A, M 32A, A 32B t.m. E 32B p. b. 400 gr. D 32 A, D 32B, D 32C, D 32D. E 32A. E 32B, E 32 C, E 32D beschuit p. b. 100 gr. Melk: A 32, B 32 Taptemelk p. b. 1% L C 32. D 32 Melk per bon 1L., E 32 Melk 1% L. Margarine: A 32A, B 32A, C 32A boter p b. 250 gr., M 32B boter 62 gr. Boter: D 32A, E 32A boter p. b. 250 gr. Chocolade: B 76, C 76, D 76 Res. p. b. 1 tablet. Kaas: Bon 207 Alg. geeft recht op het koopen van 100 gram kaas 20-f. Rantsoenbonnen kaas, uitge reikt aan zieken en geneeskun digen geven recht op het koo pen van volvette kaas of kaas 40-f. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Yerseke D. Six Dijkstra te Kamperland. Beroepen als schipperspred te Groningen met standplaats Delfzijl J. Brons, cand. te Yerseke. Geref, gem. Tweetallen te 's-Gravenpolder W. C. Lamain te Rrjssen en M. Blok, cand. te Rotterdam; te Kruiningen M. Blok. cand. te Rotterdam en T. Dorresteyn te Opheusden. Beroepen te Goes, 's-Graven- polder en Kruiningen M. Blok, cand. te Rotterdam. Prof. G. Wisse met emeritaat. De Classis Dordt heeft Woensdag aan prof. G. Wisse op diens verzoen, op de meest eervolle wijze emeritaat ver leend, ingaande 1 Augustus Prof. Wisse heeft 47 jaren ge diend. In verband met zijn hoo- gen leeftijd en lichamelijken toestand kon hij zijn ambt niet meer volledig waarnemen. De voorzitter dankte in treffende woorden den grijzen dienaar voor al den omvangrijken ar beid dien hy zoovele lange ja ren in woord en geschrift had volbracht, zoowel voor de kerk als voor de christelijke weten schap. De vergadering zong prof. Wisse toe Ps. 121 4. De datum van afscheid is nog niet bepaald, evenmin waar prof. Wisse zich zal vestigen. ZON EN MAAN. Zaterdag komt de zon te 5.55 op en gaat te 21.37 onder. De maan te resp. 23.40 en .45. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 5.00 en 17.10 resp. 2.22 en 2.04 m. +- NAP. De kantoren van de Provin ciale Zeeuwsche Courant te Vlissingen en Middelburg zul len voortaan GESLOTEN zijn van 12 301.30 uur. Het kan toor te Goes van 121.30 uur. PROVINCIENIEUWS UITGIFTE REISVERGUNNINGEN. Naar wij vernemen zullen van heden af door het Mili tair Gezag geen reisvergun ningen meer worden afgestem peld. De uitgifte van reisver gunningen voor geheel Neder land, behalve voor Schouwen, zal nu uitsluitend door de bur gemeesters plaats hebben. Het feestprogramma dat door den Bond van buurtver- eenigingen te Vlissingen, voor 31 Aug. a.s. is vastgesteld, luidt: Des morgens om 7.30 uur reveille, waar de buurtvereenf- gingen zich bij aansluiten. 10 u. Kon. Marine: muzikale rondgang door de stad met défilé op het Bellamypark. Ringrijderij in Walchersche kleederdracht op het Bedamy- park met plm. 30 deelnemers. Getracht zal worden voor alle schoolgaande Vlissingsche kin deren een gezamenlijk kinder feest te organiseeren van 1.303 uur. O 5 uur zal dan door de buurt vereenigingen, jeugd ver- eenigingen en ringryders met hun vaandels en vlaggen een tocht door de stad gemaakt worden. Verder zal bij voldoende deelname des middags in den Spuiboezem een kano-wedstrijd plaats hebben. Des avonds zal door de mu ziekcorpsen een concert gege ven worden op de tent in het Bellamypark, waarna het feest besloten wordt met een muzikale wandeling door de stad. De Harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen geeft Za te: iagavond 8 uur een concert. Te Kruiningen vertoeft nog steeds de N.S.B.'er Konstense. Zeker zou hij reeds met zyn ^estverwanten in een concen- atieverblijf vertoeven, als niet de dokter zijn overbrenging als ongewenscht had genoemd. Nu is dit niet in overeenstem ming met den wil van een groot deel der bevolking, een bewijs leveren de 8 stuk ge worpen ruiten in de woning van den „vijand". Tegenover een zieke een minder te prij zen houding. Ned. Herv. kerk: Vrouwen polder: 2 cand. Valeton. i4<v<V)nleien. CHNTÏ? Engelsche arbeiderspartij behaalt groote overwinning. Gisteren heeft in Engeland do met zooveel belangstelling tegemoet geziene telling van de verkiezingen plaats gehad. De uitslag Dracht een over weldigende meerderheid voor de labourparty, de Engelsche arbeiderspartij. In het Lagerhuis zal de ar beidersparty de eerstvolgende jaren beschikken over 390 tegen de conservatieven en andere rechtsche partijen 212 zetels, de liberalen 10 en an dere oppositiepartijen 8 en on- afhankelijken 7 zetels. Er stemden dus 15 millioen kie zers tegen en 10 millioen voor de conservatieven, de partij van Churchill. Bij de vorige verkiezingen waren deze cijfers respectievelijk 8 en 10% mil lioen. De labourpartij heeft nu een meerderheid van 153 ze tels over alle overige par tijen. De grootste verliezen leden de conservatieven. Behalve de labourparty heb ben alleen de communisten winst geboekt. Zij hadden één zetel en thans twee. Wat de liberalen betreft, verschillende bladen beschouwen hen als af gedaan. Van het oude kabinet zijn alleen Churchill en Eden als Lagerhuisleden herkozen. De overige ministers verloren hun zetel. Gisteren tegen den avond heeft* Churchill het ontslag van het kabinet aan den koning aangeboden, waarna Attlee, de leider van de la bourparty, opdracht kreeg een nieuwe regeering te vormen. Attlee heeft deze opdracht aangenomen. Verwacht wordt dat hij reeds vandaag of morgen een nieuwe ministerslyst zal bekend maken, die uitsluitend uit la- bourafgevaardigden zal be- Hoewel het nog niet bekend Is hoe de labourregeering zal worden samengesteld, is het ook zeker dat behalve Attlee, al9 eerste minister, Bevin, Morrison, Stafford, Cripps, Dalton en Allan Wilkingson deel zullen uitmaken van het kabinet. Van de verschillende minis ters, die door een labour-can- didaat verslagen, zijn noemen we den minister van lucht vaart, Herald MacMillan, de minister voor Indië, Amery, de vroegere minister van oor log, Hore Belisha, thans mi nister van nationale verzeke ring. Voorts de eerste lord van de admiraliteit Brendan Bracken, minister van voor lichting Lloyd, minister van pensioenen, Wormersley, minis ter van oörlog Grigg, en de minister van opvoeding Ri chard Law. Verrassend was ook de nederlaag van den libe raal Sir William Beveridge tegen een conservatieven can didaat. Attlee behaalde in het ar beidersdistrict Lymehouse (O. Londen) een gemakkelijke overwinning op zijn conserva tieven tegenstander op wien hy een meerderheid van 6780 stemmen behaalde. Ook Bevin en Morrison hadden een ruime meerderheid. Churchill heeft in zijn ambtswoning Downing- street 10 den uitslag afge wacht. Buiten verdrongen zich zy'n aanhangers, meest conser vatieven. De stemming was ernstig. Attlee bevond zich bij het bekend worden der uitsla- en in de arbeiderswijk Lyme- ouse in Oost Londen. Hy riep tot de juichende menigte: Het is de wil van het volk. Bevin verklaarde dat de buit. politiek, welke door het coali tiekabinet is uitgestippeld, zal worden uitgevoerd nu de la bourparty aan de macht is. Eden kreeg een overweldigen de meerderheid in de kiesdis- ricten Warwick en Leamingto van ongeveer 18.000 stemmen. Birmingham en Manchester, die vanouds een conservatieve meerderheid hadden, ziin thans, naar links omgegaan. Ook de voorsteden van Londen heb ben in meerderheid op Labour gestemd. Churchill heeft gisteravond afscheid genomen van het En gelsche volk. Hij betreurde het, dat het hem niet was toege staan zijn werk om den oorlog tegen Japan tot een goed einde te brengen, te volvoeren. Doch alle voorbereidingen hier toe zijn getroffen, en het is niet onmogelijk dat het resul taat nog eerder komt dan algemeen verwacht wordt. Churchill bracht dank aan het Britsche volk voor de stand vastige houding en steun in de afgeloopen moeilijke jaren. In zijn kiesdistrict behaalde Churchill een overweldigende meerderheid van 17.200 stem men op den onafhankeiyken candidaat. Alle groote partijen hadden besloten zijn zetel niet te betwisten. Attlee heeft Churchill uit- genoodigd mede terug te gaan naar Potsdam. Churchill heeft echter nog geen beslissing ge- nomenv „(AA) Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. lrtv. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. viisslngen tel. 10, M'burg -tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen Vrijdag 27 Juli 1945 18Be Jaargang Nummer 92 Hoofdred. E. P. ZandÜic (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Ultimatum aan Japan. De Ver. Staten, Engeland en China hebben in een gemeen schappelijke verklaring aan Ja pan, den eisch gesteld dat dit land zijn tegenstand zal opge ven, aangezien anders het ge- heele land volkomen vernietigd zal worden. Geëischt wordt, dat Japan alle veroverde gebieden zal ont ruimen. De Japansche stryd- krachten moeten ontwapend worden, waarna zy naar hun land worden teruggevoerd. Er moeten in Japan alge- meene verkiezingen worden ge houden om de democratie gele genheid te geven zich uit te spreken. De geallieerden zouden dan eenige belangryke strategische punten in Japan bezetten om toezicht te houden op de na leving van de overeenkomst. Het Japansche rijk zou moe ten worden ingekrompen tot de vier voornaamste eilanden van het moederland. De wapenin dustrie moet vernietigd worden en de andere industrie zal be vorderd worden om de gealli eerden schadeloos te kunnen stellen. De Japansche radio deelde mede, dat Japan bereid is vre de te sluiten, als de eisch van onvoorwaardelijke overgave werd opgegeven. (AA) 2200 TON BRANDBOMMEN OP JAPAN. 300 vliegende vestingen heb ben 2200 ton brandbommen op Japansche industrieele doelen geworpen. Vliegtuigen van Okinawa hebben aanvallen gedaan op Noord Kioesjoe. Andere toe stellen deden aanvallen op Sjanghai. Volgens Japansche berich ten zijn 500 geallieerde man schappen geland op het Sia- meesche eiland Puket, aan de Westkust van Malakka, 60»; DE KONINGSKWESTIE IN BELGIË. De Belgische Kamer van af gevaardigden heeft een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen wat betreft haar beleid inzake de konings kwestie. Het regentschap zal voort duren. .(H.N.) GEEN BEPAALDE SOORTEN GELD OPPOTTEN. Na de inlevering van de bankbiljetten Van 100,zyn sommigen niet geneigd bank biljetten van 25 en 10 te ontvangen, doch wenschen al leen biljetten van 2.50 en 1,of soms zinken geld aan te nemen. Hiervoor is geen enkele reden. Wanneer het geld verder zal worden gezui verd, zullen groote en kleine coupures gelykelijk worden ge troffen. Er wordt daarom een beroep op het publiek gedaan geen oepaalde soorten geld op te potten, teneinde het beta lingsverkeer niet te bemoeilij- ken. (HN) OVERGANGSREGELING OORLOGSSCHADE. De aandacht van belangheb benden wordt erop gevestigd, dat in het Staatsblad van 28 Juni is gepubliceerd het be sluit „Overgangsregeling oor logsschade". Dit besluit be helst o m. dat schade aan goe deren, toegebracht als recht- streeksch gevolg van oorlogs geweld, van handelingen, of van maatregelen van den vy- and of van oorlogsomstandig heden vóór 28 Augustus moet worden aangemeld by de Schade-enquête-commissie bin nen welker ambtsgebied de schade is ontstaan. Prins Bernhard in Zaandam- Prins Bernhard bracht giste ren, per sportvliegtuig, een be zoek aan Zaandaam. Hy open de daar een omgedoopte Prins Bernhardbrug waarna hy een défilé van de B.S. gadesloeg. Auto-ongeluk eischt 6 dooden. Een auto, die vap de kermis te Usquert naar Groningen terugkeerde, is in de gevaar lijke bocht van den weg bij Middelstum in het Boterdiep gereden. De chauffeur wist zich nog te redden, maar de overige 6 inzittenden zijn allen verdron ken. (AA) De flottieljeleider „Jacob van Heemskerk" is gisteren te Amsterdam aangekomen na een afwezigheid van vijf jaar. De bemanning zal 4 weken verlof krygen, (HN) HET PALEIS SOESTDIJK. Het paleis Soestdijk, waar binnenkort het prinselijk paai en de drie kleine prinsesjes hun intrek zullen nemen, wordt thans in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de vorstelijke bewoners. De scha de, welke de Duitschers het paleis hebben toegebracht, is achteraf nogal meegevallen. Er hebben tot September 1944 of ficieren in gewoond, die de in richting en het meubilair vrij behoorlyk gespaard hebben. Er is trouwens weinig door de Duitschers weggevoerd. Wel heeft men van bevriende zijde er voor gezorgd, dat een kost baar gedeelte van den inboedel van het paleis „onderdook" en dit komt nu successievelyk te rug. Dit alles betreft het ge deelte voor het Prinseiyk paar. De vleugel, welke voor H. M de Koningin gereserveerd is, heeft men tot „museum" kun nen laten verklaren en dit ge deelte is dan ook geheel onbe schadigd gebleven. Nadat de officieren het pa leis verlaten hadden werden er van tyd tot tyd Duitsche para chutisten in onder gebracht Deze hebben in de enkele we ken dat zy er waren, meer schade aangericht dan de offi cieren in enkele jaren. Erger dan Han het paleis is de scha de toegebracht aan de bosschen er om heen. Zoowel de Duit schers als de Baarnsche bevol king hebben hier onherstelba re verliezen teweeggebracht. Men hoopt tegen 1 Aug. a.s. met de werkzaamheden op het paleis gereed te zyn. (A.A.) Invasievloot voor Bergen op Zoom. In Dordrecht ligt een inva sievloot voor Bergen op Zoom gereed, die daar spoedig wordt verwacht. Het is een Armada van 40 schepen, die de goede ren zal brengen voor West- Brabant, die in het kader van de actie: Noord helpt Zuid in Dordrecht en omgeving zijn in gezameld. Uit het feit, dat 40 schepen vol geladen gereed lig gen blykt wel, dat er veel is gegeven. (A.A.) Van Woensdag af ryden treinen op de baanvakken Am sterdam C.S.Haarlem er HaarlemIJmuiden. (A-A.) NIEUWE BONNEN Brood: A 32A t.m. E 32A, M 32A, A 32B t.m. E 32B p. b. 400 gr. D 32A, D 32B, D 32C, D 32D, E 32A, E 32B, E 32 C, E 32D beschuit p. b. 100 gr. Melk: A 32, B 32 Taptemelk p. b. 1% L., C 32, D 32 Melk per bon 1% L., E 32 Melk 1% L. Margarine: A 32A, B. 32A, C 32A boter p. b. 250 gr., M 32B boter 62% gr. Boter: D 32A, E 32A boter p. b. 250 gr. Chocolade: B 76, C 76, D 76 Res. p. b. 1 tablet. Kaas: Bon 207 Alg. geeft recht op het koopen van 100 gram kaas 20+. Rantsoenbonnen kaas, uitge reikt aan zieken en geneeskun digen geven recht op het koo pen van volvette kaas of kaas 40+. f Voor Zeeuwsch Vlaanderen is bon 208 Algemeen aangewe zen voor 100 gram kaas. De kantoren van de Provin ciale Zeeuwsche Courant te Vlissingen en Middelburg zul len voortaan GESLOTEN zijn van 12 301.30 uur. Het kan toor te Goes vun 1J5—1.30 uur. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Yerseke D. Six Dykstra te Kamperland. Beroepen als schipperspred. te Groningen met standplaats Delfzijl J. Brons, cand. te Yerseke. Geref. gem. Tweetallen te -Gravenpolder W. C. Lamain te Rijssen en M. Blok, cand. te Rotterdam; te Kruiningen M. Blok, cand. te Rotterdam en T. Dorresteyn te Opheusden. Beroepen te Goes, 's-Graven polder en Kruiningen M. Blok, cand. te Rotterdam. Prof. G. Wisse met emeritaat. De Classis Dordt heeft Woensdag aan prof. G. Wisse op diens verzoen, op de meest eervolle wijze emeritaat ver leend, ingaande 1 Augustus. Prof. Wisse heeft 47 jaren ge diend. In verband met zyn hoo- gen leeftyd en lichamelijken toestand kon hij zijn ambt niet meer volledig waarnemen. De voorzitter dankte in treffende woorden den gryzen dienaar voor al den omvangryken ar beid dien hy zoovele lange ja ren in woord en geschrift had volbracht, zoowel voor de kerk als voör de christeiyke weten schap. De vergadering zong prof. Wisse toe Ps. 121 4. De datum van afscheid Is nog niet bepaald, evenmin waar prof. Wisse zich zal vestigen. ZON EN MAAN. Zaterdag komt de zon te 5.55 op en gaat te 21.37 onder. De maan te resp. 23.40 en 9.45. PROVINCIENIEUWS UITGIFTE REISVERGUNNINGEN. Naar wy vernemen zullen van heden af door het Mili tair Gezag geen reisvergun ningen meer worden afgestem peld. De uitgifte van reisver gunningen voor geheel Neder land, behalve voor Schouwen, zal nu uitsluitend door de bur gemeesters plaat9 hebben. VOOR ZUID. EN NOORD- BEVELAND. Ontbytkoek. Diegenen, die bon 171 Alg. niet hebben kunnen honoreeren en nog in hun bezit hebben, mogen dezen bon gelyktijdig met bon 200 Alg. als voor-in- leveringsbon inleveren bij den winkelier. De winkeliers kunnen deze bonnen gelijktydig met de bonnen 200 Alg. bij de distri butiediensten inleveren. R-H.B.S. te Goes. Een diploma werd uitgereikt aan: afd. B: A. P. Bakker, M. J. A. Bil, F. L. Burger, A. Mj Daleboudt, L. van Donk. A. van de Ende, W- van Krieken, H. H. Merison, J. L. Overbee- ke, D. W. Smallegange en J< Th. Steketee, allen te Goes; P. J. Balkenende en H. Nieuwen- huize, beiden te Kapelle-Bieze linge; J. A. de Bokx, Rilland- Ba th; A. A. de Boo, Kwaden- damme; J. A. Duininck, 's-Gra- venpoder; H. J. Everwyn en L. Maas, Colijnsplaat; M. Goud, Schore; M. E. de Groene. Wil- helminadorp; G. A- Markusse, Kortgene: J. Tramper, Gilze en J. M. Verlare, Yerseke. Afd. A: J. J. van Arenthals, Kats; P. J. van der Borght, Hansweert; M. H. Pusch, Wil- helminadorp; H- Pik en H. Me rison, beiden Goës. In den kring van de Ned. Herv. gemeente GoesWilhel- mlnadorp wordt de behoefte aan hulp voor de drie predi kanten sterk gevoeld, o.a. met 't oog op het catechisatiewerk en het onderwys op de open bare scholen in de wintermaan den. Men werkt in de richting om in genoemde behoefte te voorzien. Aangezien de heer D. Kui per, theologisch candidaat, wo nende te Goes, het beroep naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1