Provinciale Zeeuwsche Courant Beslissende slag tegen Japan begonnen. Bredasche Tribunaal bestraft collaborateurs. Gestolen vee. De couranten brengen her haaldelijk berichten omtrent Nederlandsch vee, dat door de Duitschers over de grenzen gebracht is, al of niet met vrij willige of gedwongen mede-! werking van Nederlandsche in stanties. Een feit is het, dat vele dieren gestolen zijn. Een gestolen, koe, die geslacht is, kan men niet terughalen, die komt op de rekening van de door Duitschland te betalen schadeloosstelling. Evenzoo een paard dat bezweken is Maar veel van die gestolen die ren zijn nog in leven. Zij leven zelfs dichtbij onze grenzen, zoodat Nederlandsche boeren van hun Nederlandsche hoeven uit hun Nederlandsch vee in Duitschland kunnen zien loo- pen. Het loopt daar dan veilig onder de hoede van Duitschers. En die Duitschers staan onder de hoede van de geallieerde be zetting. Soms wordt het den Neder- landschen boeren te erg; zij treden dan eigenmachtig op en trachten hun vee terug te ha len. Maar daai-brj overschrijden zfj de Duitsche grens en plegen een verboden daad, die dan al ras als veeroof (cattle lifting) gekwalificeerd wordt en die hen irf conflict brengt met de geallieerde bezetting met als gevolg arrestaties en verdere onaangenaamheden, wat nog verergerd wordt doordat de ge allieerden zich schijnen te be dienen van gewezen leden van de Grüne Polizei, die nu met een band om den arm als or ganen van de bezetting optre den. Ook moeten er gevallen voorgekomen zijn, dat Neder landsche boeren, die in Duitschland wonen, uitgewezen zijn naar Nederland door de geallieerde bezetting, die uit de vaak gecompliceerde ver houdingen in het grensgebied niet wijs Ion worden. Daar er geen Nederlandsche consuls of andere Nederlandsche verte genwoordigers in Duitschland voorhanden zijn, moeten zulke gevallen door de hooge regee ring zelf behandeld worden en kunnen ze niet door plaatselijke autoriteiten worden afgewik keld. Door deze omstandighe den begint er een toenemende ontstemming in Nederland te ontstaan, die zich in harde woorden van wantrouwen te genover de geallieerden uit. Daarom zal het voor velen een ware opluchting geweest zijn te hooren, hoe Minister Mans- holt zich Vrijdagavond tot tolk van die gevoelens maakte, een krachtig protest deed hooren en aandrong op handhaving der Nederlandsche rechten en op vervulling der van geallieer de zijde gedane beloften van te ruggave van het door de Duit schers gestolen, Nederl. vee. Er zijn in Nederland veel commissies, zou er nu echter niet eens één gevormd kunnen worden bestaande uit boeren en andere deskundigen, die tot taak zou hebben in Duitschland gestolen Nederlandsch vee op te sporen en eventueelin be slag te nemen om dan voor te rugzending naar Nederland te zorgen DRIE CANADEESCHE KERKHOVEN IN NEDERLAND. In Nederland zullen drie Ca- nadeesche kerkhoven worden aangelegd, waarop ongeveer 5200 Canadeesche soldaten ter ruste zullen worden gelegd. Het grootste kerkhof zali bij Nijmegen worden aangelegd, dat 2500 graven zal bevatten. In Groningen zullen 1500 Ca- nadeezen worden begraven, terwijl in Bergen op Zoom plaats is voor j.200. Het groot ste gedeelte an deze mannen gaf zijn leven in den strijd om Holland. De anderen zijn Canadeezen, die tijdelijk in Duitschen grond zijn begraven, doch die met den meesten spoed naar Nederland zullen worden overgebracht. De Ca nadeesche soldaten verdragen de gedachte moeilijk, dat hun kameraden in den gehaten Duitschen grond moeten rus ten. (VV) Vergunningen voor iiunaakglazen ongeldig. Met ingang van 19 Juli zijn alle vergunningen voor in- maakglazen, gedateerd 1 Juni 1945 en vroeger ongeldig. Op deze verguningen mogen geen inmaakglazen meer worden af geleverd. Voor zoover mogelijk worden oorlogsgetroffenen in het bezit gesteld van een zeer beperkt aantal inmaakglazen. Zij dienen zich terzake i verbinding te «stellen met de plaatselijke of regionale voor zieningscommissies van de stichting centrale voorziening. Kleinhandelaren die nog over inmaakglazen beschikken, moe ten zich over de verdeeling daarvan eveneens tot bedoelde commissies wenden- „ADes voor onze soldaten". Bij beschikking van den mi nister van oorlog is een cen traal bureau „Alles voor onze soldaten" (AVOS) opgericht, dat zich belast met de ontwik keling en ontspanning der Ne derlandsche strijdkrachten. (HN) Zoekgeraakte jachten. Naar ruwe schatting waren er in ons land in 1940: 40.000 jachten, zeilschepen enz. Vol- géns diezelfde schatting verte genwoordigden deze vaartui gen een waarde van 30 millioen gulden. Begrijpelijk is de verbazing van elkeen die hoort dat daar van zeker niet meer dan 1500 (d.w.z. voor een waarde van circa 1 millioen gulden) tijdens bezetting werden, gevorderd en voor negentig pet. naar Duitschland gevoerd. Han Hollander, de beken- radio-voetbalverslaggever is, volgens het „Binnenhof", in een concentratiekamp in Polen overleden. Tot waarnemend direc teur-generaal van P.T.T. is be_ noemd L. Neher. (AA) Volgens de Zwitsersche radio heeft Vittorio, de zoon van Mussolini, zich aan de ge allieerden overgegeven. Hij is geïnterneerd. Vittorio was pi loot. (AA) Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlisslngen tel, 10. M'burg tel. - 3521 en 3541, Goes tel. 2-175, Terneuzen Woensdag 25 Juli 1945 io8e Jaargang Hoolüred. E. P. Zandljk (met red raedew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg, Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Admiraal Halsey, bevelheb ber van de 3e Amerikaansche vloot, deelde gisteravond mede, dat de vloot den beslissenden slag tegen het hart van Japan begonnen is. Des morgens deden meer dan 1000 deklandingsvliegtui- gen een hevigen aanval op het gebied van Kuré, een Japan- sche vlootbasis in het Westen van Hondo. Twee Japansche slagschepen, een vliegdekschip en drie kruisers werden ge troffen. Ook de scheepvaart in de Japansche binnenzee werd aan gevallen. O.a. werd 'n escorte- vliegdekschip getroffen49 Japansche vliegtuigen werden vernietigd. Vanmorgen werd de Japan sche vloot wederom in de ha vens aangevallen. Voorts deden gisteren 700 super vliegende forten aanval len op industreele doelen Ln de gebieden van Osaka en Na- goya. Ongeveer 4000 ton bri santbommen werden afgewor pen. De bommenwerpers vie len aan zonder jager-escorte, tijdens het middaguur, toen een groote menigte de fabrie ken verliet. De bommenwerpers moesten een afstand van 2000 km. af leggen, hetgeen overeenkomt met een vlucht van Engeland naar Midden-Rusland. Nimmer werd een dergelijke lange vlucht zonder escorte gedaan. Het was de zwaarste aanval die Japan tot op heden te ver duren had. Ook de Amerikaansche vloot viel aan. Kruisers en torpedo jagers beschoten de basis Koesimoto en het in de omge ving hiervan gelegen radio station. Sjanghai kreeg eveneens zijn zwaarste bombardement van dezen oorlog. 300 vliegtui gen bombardeerden de vlieg veld en in deze omgeving, ter wijl ook de scheepvaart op de Wang-po werd aangevallen. Australische vliegtuigen deden aanvallen op scheeps werven en vliegvelden op Java en Celebes. Liberators vielen doelen aan op Sumatra. De Amerikaansche duikboo- ten opereeren thans tusschen de Japansche eilanden en het vasteland. Er kan geen Ja- pansch schip meer de haven uitkomen. In de omgeving van de Aziatische kust en Malakka werden 11 Japansche schepen tot zinken gebracht. (AA) Nu er al verschillende uit spraken van door het Breda sche Tribunaal behandelde za ken geva'len zijn, krijgt men zoo langzamerhand een inzicht in de straffen die de verschil lende collaborateurs toege diend krijgen. Om met de „zwa re" jongens te beginnen. Deze week heeft het Tribunaal o. uitspraak gedaan in de zaak tegen een lid van het roem ruchte landwacht-corps. De ridder van het jachtgeweer, een 28-jarige Bredanaar, die na tuurlijk ook N.S.B.-er was ge weest, had het Ned. volk op zijn manier gediend door mee te helpen aan huiszoekingen etc. en had er voor gezorgd dat een van zijn medeburgers in een der beruchte Duitsche kampen belandde. Het Tribunaal vond de hoogste straf voor hem op z'n plaats n.l. interneering voor 10 jaar en verbeurdver klaring van alle goederen van verdachte. Deze straf komt overeen met een reeds eerder genomen beslissing van het Tribunaal- Iemand die zich ook „verdienstelijk" had gemaakt als landwachter (hij was tevens een N.S.B.-er en N.S.DA.P.-er geweest) kreeg eveneens 10 jaar plus verbeurdverklaring van a'Ies. 10 jaar kreeg ook op te knappen 'n 37-jarige transport arbeider, die eerst bij de land wacht was geweest en daarna bij de S.S. was gegaan, in wel. ke „functie" hij gevangenbe waarder te Vught was ge weest. en een 47-jarige ai'bei- der. die zwaar N.S-B.-er er N.A.F.-er was. Eerst genoem de zal denkeüjk voor zijn SS- erschap ook nog voor een an dere gerechtelijke instantie moeten verschijnen. Om nu eenige „lichtere" ge vallen te noemen. Als men di verse Tribunaalzaken bijge woond heeft valt het op, dat vele verdachten nogal gaarne tot hun verweer aanvoeren dat zij vanwege een baantje bij de N.S.B. gegaan zijn, dat zij uit dank en uit tegenprestatie voor een verkregen betrekking sympathiseerend lid van de N.S B. werden, of dat zij op fabriek of werkplaats omge praat werden lid van het N.A. F- te worden. Deze slechte Va derlanders. deze „brood-N.S. B.-ers" krijgen er doorgaans stevig van langs ter zitting van het Tribunaal. Sommigen dezer lieden blijven even bru taal als ze vroeger waren en kijken lachend om naar de pu blieke tribune, anderen daaren tegen, waaronder mannen met grijze haren, leggen hun beken tenissen huilend af. Het spreekt nu van zelf, dat het Tribunaal de lieden, die star en brutaal blijven doen, harder aanpakt dan de week- hartigen. Ook als zij slechts eenige jaren, bij de N.S.B. ge weest zijn krijgen zij fiksche straffen. Zoo is b.v. een ex- handelsreiziger, die als chauf feur bij de Duitsche weermacht ging, tot 5 jaar interneering veroordeeld. Een ander type, die 4 jaar lid was van de N-S. B., chef van den dienst der le den-registratie was en propa ganda voor zfln organisatie maakte, kreeg eenzelfde straf. Een slager die sympathiseerend lid van de N.S.B. was geweest, moest hei met 1 jaar minder doen. Eveneens kreeg 4 jaar interneering een 4.0-jarige fa brieksarbeider die lid van de N.S.D.A.P- en het N.A.F. was geweest. Een Bredanaar die lid was van mantelorganisaties van de N.S.B. en een Wehr- machtsverkennerslokaal had mchtsverkenners lokaal had geëxploiteerd, kreeg 2 jaar in terneering, terwijl een jaar zwaarder werd beoordeeld een sinjeur die dienst had gedaan bij het N.S.K.K. en bovendien 3 jaar op andere manier in dienst der Duitschers had ge werkt. Bij een en ander wordt ook rekening gehouden met ouder dom en physieken toestand van de verdachten. Zoo heeft een 68-jarige ziekelijk aangelegde caféhouder, die gedurende de bezettingsjaren bij de N.S.B. en N.S.D.A.P. was en een ster ke Duitsche gezindheid demon streerde, 2 jaar interneering ge kregen en ontzetting uit het recht van verkiezing en ver kiesbaarheid. Wat dit laatste aangaat moet opgemerkt worden, dat in alle gevallen de schuldigen het kiesrecht en het recht om open bare ambten te bekleeden ver liezen. Ook als iemand niet tot interneering veroordeeld wordt (o.a- iemand die in 1941 3 mnd. lid der N.S.B. was) en er over gegaan wordt tot gedeeltelijke verbeurdverklaring van zijn in boedel (b.v. van zijn reeds in beslag genomen radiotoestel) verliest deze persoon toch de hiervoor genoemde rechten. Slechts weinige vrouwen heeft het Tribunaal voor liet hekje gehad. Een vrouw wier man thans in Vught vertoeft daar hij N.S.B.-er was, heeft 10.000 boete gekregen. Zij kon de boete ruimschoots be talen. Het mensch had zich on ledig gehouden met het breien van sokken e.d. voor de Oost- front-Duitschers en zij was bovendien een tijd lid van de N.S.B. geweest. (AA), BELGISCHE KATHOLIEKE PARTIJ IN DE OPPOSITIE. Na een week van aarzeling van den rechtervleugel van de katholieke partij in België, die het grootst aantal zetels in de kamer van afgevaardigden en in den senaat heeft, besloot de partij om in de oppositie te gaan tegen Arthur van Acker en zijn huidig coalitie-kabinet van socialisten, communisten en liberalen. De 6 katholieke ministers'in het kabinet namen een week geleden ontslag. Vol gens de kath. partijbladen is besloten om Van Ackers aan val op den koning met een offensief van denzelfden aard te beantwoorden, tegen de lei dende leden van de huidige coalitieregeering. De bladen melden, dat het offensief in d,e kamer van afgevaardigden zal geopend worden bij gelegen heid van de rede, die de Belg. min. v. buit. zaken Spaak zal houden. Spaak werd reeds door de katholieken aangevallen, wegens zijn houding tijdens de Belgische overgave en daarna. Met de katholieken voor het eerst in 60 jaar buiten de re geering, zijn de liberalen thans in een moeilijke situatie ge plaatst, daar zij op het oogen- blik niet bereid zijn, zoover te aan om den koning tot aftre- en te dwingen, zooals de bei' de andere partijen. (AA.) De conferentie te Potsdam. Volgens de laatste berichten uit Potsdam hebben Churchill,! Stalin en Trüman Dinsdag een! bijeenkomst gehouden. Offici eel wordt medegedeeld, dat de conferentie tijdens de afwezig heid van Churchill, Eden en Attlee, die naar Engeland te- rugkeeren in verband met de bekendmaking van den verkie zingsuitslag, zal worden voort gezet. De bekendmaking van den vei'kiezingsuitslag zal Don derdag om 4 uur gebeuren, waarbij zal blijken of Chur chill premier zal blijven of dat Attlee zijn opvolger zal zijn, Politieke kringen ziin van meening dat hoe de uitslag ook moge uitvallen zoowel Churchill als Attlee naar Ber lijn zullen terugkeeren. (AA) Nog steeds Duitsche roof! Een half millioen troepen van de Ver. Staten arresteerde meer dan 80.000 man en door- zochten elk huis in de Ameri kaansche zone in Duitschland gedurende het weekeinde. Zij ontdekten een hoeveelheid wa penen, munitie en geroofde goederen, zooals Amerikaan sche uniformen, levensmidde len, benzine en voertuigen. Japansche camouflage. De Japanners doen pogingen om het aantal truc-havens en •vliegvelden uit te breiden, ten einde de geallieerde luchtmacht te verleiden bommen te werpen' op onschuldige terreinen. De Japanners hebben op de bui tenste eilanden een truc toege past, welke in het begin moei lijk is te ontdekken. Zij schil deren het silhouet van 'n vlieg machine op koraal-formaties. Gezien van een hoogte van vierduizend voet lijkt zulk een silhouet een echte machine. Het eenige, wat den inzitten den van hoog vliegende machi nes opvalt is het feit, dat zulk een geschilderd silhouet dag na dag op dezelfde plaats blijft. Op een vooruitgeschoven veld binnen het bereik van de 5de luchtmacht lieten de Japan ners door honderden mannen een geheel palmbosch rooien. De boomstammen werden af gezaagd en de aan elkaar ge bonden toppen opgehangen aan sterke ijzeren masten, zoodat zij een compleet baldakijn vormden. De hieronder gepar keerde vliegtuigen waren aldus geheel aan het oog onttrokken. Doordat de piloot van een .Ligtning" startbanen opmerk te, welke in het „palmbosch" leidden, werd het Japansche geheim ontdekt. (AA) Volgens een ïtal. blad hebben de geallieerden er in beginsel in toegestemd om aan Zwitserland de Italiaansche ha ven Savano aan de Ligurische kust te leenen. De leening zou elk jaar vernieuwd moeten worden. (AA) Een Gooische journalist zag Walcheren. Het dagblad „Gooische, Klanken" heeft een reeks ar tikelen gewijd aan de zwaar geteisterde streken van Zuid Nederland. Ook het „verdron ken Walcheren" heeft men be zocht en het blad schrijft het volgende: „We zijn langs den Veluwe- zoom gekomen en we stonden versteld. We kwamen door de Betuwe en we waren onder den indruk. We zagen Arn hem, Nijmegen, Limburg en West-Noord Brabant en we waren verbijsterd. We zagen Walcheren, doch konden onze gevoelens niet onder woorden brengen Zóó geteisterd, zóó vernie tigd en zóó troosteloos is Walcheren, dat men zich er geen voorstelling van kan ma ken, als men er niet zelf is geweest. En is men er wel ge weest, dan is het nog uiterst moeilijk". Even verder vertelt de Gooische journalist, die met vele collega's Walcheren be zocht: „We stappen over in de „duck" en zetten koers in de richting Westkapelle. Deze tocht zullen we nooit verge ten. Aan puinhoopen kunnen we wennen, aan verwoeste lan derijen ook, maar den aanblik die het onder water geloopen Walcheren biedt, neen, daar went niemand aan. Water, eindeloos ver water, met slechts doode boomen er boven uit. Huizen, boerde rijen, dorpen staan half ir het water. Tot ver in den omtrek ziet men kale, stomme palen, onderling verbonden met draden: we zeiden het reeds: „Rommei-asperges" om de zweefvliegtuigen „der ge allieerden eventueel te kee- ren". Het artikel vervolgt: „Toch klagen de mensehen van Walcheren niet. Niet op de geallieerden, maar ook niet zoo zeer op de Duitschers. Men moet den Zeeuw goed kunnen begrijpen. Hij heeft altijd tegen het water gevoch ten, eeuwen lang; daarbij is de Zeeuw zeer godsdienstig van aard. Dit doet hem be rusten in alles, wat over hem of zijn land moet komen. „Het heeft zoo moeten zijn" vertelde een boer mij. Neen, zij klagen niet, deze Zeeuwen. Integendeel, er wordt ge werkt, dat de spaanders eraf vliegen. Ga maar eens naar Westkapelle en ge zult zien, hoe de Zeeuw is. „Walcheren moet droog", is de leus van den inwoner van dit eens zoo schoqne eiland. Wij twijfelen er niet aan, of het kómt droog. Want de Zeeuwen werken er aan, en een Zeeuw is nu eenmaal Zeeuw. Als de weersgesteld heid gunstig blijft, kan het eiland nog dit jaar droog ko men." De schrgver eindigt aldus: „Zeeuw, jij die ons zoo sympathiek bent, wij „Hol landers" wenschen je zegen op je werk. Dat Walcheren spoe dig herrijze!" Optreden van artisten. Teneinde het optreden te be letten van artisten, die tijdens de vijandelijke bezetting de be langen van den vijand of diens handlangers hebben gediend, heeft de chef van den staf mil. gezag in een terordening aan exploitanten van amusements-, café- en restaurantbedrijven verboden zonder door of van wege het militair gezag ver leende schriftelijke vergunning in hun bedrijf artisten te laten optreden. (AA) Bij het puinruimen van de Bruuksche parochiekerk te Groesbeek is een tusschen het puin verscholen granaat ont ploft. De gehuwde werkman L. M., 38 jaar. en de 21-jarige H. J. W. werden ;op slag ge dood. Twee werklieden werden zwaar gewond. (Geld.) In de Amsterdamsche ha ven is het eerste Libertyschip. de „James B. Wraver" aange komen met wol, lijnzaad en ta bak aan boord. (AA) OPEN KAART. Ii verband met het artikel „Open Kaart", voorkomende in Uw nummer van. Zaterdag 14 Juli j.l., deelt men ons van de zijde van Prov. Bestuur mede, dat de in dat artikel bedoelde directeur in diens dubbele kwa liteit werd getoetst in den zin van het Zuiveringsbesluit door de Commissie Van Bommel v. Vloten, bestaande uit de leden: J. M. Bommel v. Vloten, voor zitter en J. L. Dregmans, bur gemeester van Koudekerke en A. de Jonge, hoofd van het bur. Zuivering van het Mil. Gezag, leden, en door de Commissie Bloemers, bestaande uit mr. J. H. F. Bloemers, vice-presi dent van de Arrondissements rechtbank, Middelburg, voorz., en drs. H. Sinnema en W. Poppe, leden. Het door deze Commissies ingestelde onderzoek was zoo ruim mogelijk, zoowel genoem den Directeur als een groot aantal personeelsleden kregen hierbij gelegenheid zich volle dig uit te spreken. Tevoren was ook reeds door het Militair Gezag (bureau Ir. smeering) een op deze zaak betrekking hebbend dossier overgelegd. In weinig zuiveringszaken za. dan ook zoo'n uitgebreid onderzoek zijn ingesteld als in de onderhavige, waarbij aan klagers de meest volledige gelegenheid werd gegeven, be zwaren te uiten. In overeenstemming met de unanieme conclusie van deze commissies werd vervolgens een beslissing genomen. Wij bréngen bovenstaande verklaring gaarne ter kennis van onze lezers. Er blijft echter o.i. een fout kleven aan elke „zuivering", n.l. dat het publiek wel het resultaat maar nooit de motie ven der zuivering leert ken nen. En het publiek is tegen woordig wantrouwig. HET ACHTSTE LEERJAAR GEHANDHAAFD. Op 7 Sept. '43 is er te M'burg een school voor voortgezet la ger onderwijs geopend, ook wel „kopschool" genoemd. Deze school is bestemd uitsluitend voor jongens en meisjes, die de 6 klassen der lagere school met vrucht hebben doorloopen. De school omvatte de leerlingen der 7e en 8e klasse. Ze begon met 95 leerlingen, gesplitst in 4 klassen, le klasse jongens 2e dito, en le en 2e klasse meisjes. Aan de school waren 2 onderwijzers en 2 onderwij zeressen verbonden. Door ge brek aan schoolruimte wissel den de 2 meisjesklassen, tweemaal per dag met de 2 jongensklassen. Thans is de school ^roor V.G.L.O. gevestigd in school C (hoofd de heer Ro- sendaal), na de vacantie zal voor goed worden gevestigd aan het Veersche Bolwerk naast school J (hoofd de heer van Roon). Hoewel tijdens de Duitsche overheersching gevestigd, be stonden de plannen voor de inrichting reeds lang voordien en nu is de regeering voorne mens het „achtste leerjaar" „wettelijk verplicht" te hand haven. Het doel is den leerlin gen iets meer te geven dan het minimum, dat de 6-jarige la gere school geven kan en hen tot meer beschaafde en ont wikkelde en vooral practische leden der maatschappij te ma ken. Daartoe is het onderwijs bijzonder ingericht. Karakter vorming en practische ontwik keling staan op den voorgrond. Daarom worden de lessen ge geven in practischen zin, ook voor de meisjes en is ook kleu terverzorging en elementaire practische huishoudkunde op genomen en eenig onderwijs in de Engelsche taal. Ook aan de aesthetische ontwikkeling wordt zorg besteed, terwijl mej. Ba- rends en Dr. Beekenkamp het godsdienstonderwijs verzorgen. Wij willen hier nog even den overleden Inspecteur Wit ge denken, die zich voor de ,tot standkoming van de school zeer verdienstelijk maakte. Het on derwijzend personeel heeft hier een schoone, maar zware taak, die zij echter met groote toewijding volbrengen. Voor de leerlingen biedt de school een schoone gelegenheid een groo- tere ontwikkeling op te doen. De heer Heyt, hoofd der inrich ting, is steeds bereid belang stellenden en belanghebbenden inlichtingen te verstrekken. Het voedselrantsoen der Duitschers. In de Amerikaansche bezet tingszone in Duitschland krijgt dezen winter niemand eenige kolentoewijzing, behalve zie kenhuizen. Wanneer men zich wil warmen, zal men hout moeten kappen. Naar de En gelsche zone zal slechts graan, waarvan overvloed is, worden gezonden om het voedselrant soen van 1750 cal. per dag op peil te houden. Suiker en vet ten zullen niet gezonden wor den. Intusschen meldt AA, dat Britsche vrachtauto's met 1000 ton voedsel uit het Wes ten op weg naar Berlijn zijn, om de 900.000 Berlijners in den Britschen sector van de stad te voeden. Onder de in Lubeclc aan gekomen Nederlandsche repa- trieerenden is al aardig zuive ring gehouden. Zoo werden er uitgepikt de vrouw en dochter van den N.S.B.-burge- meester Fijn uit Hilversum en enkele mannen van de N.O.- Compagnie. (H.N.) PROV1NCIENIEUWS Drie Duitschers bij mijnen- ruimen gedood. Toen Duitsche krijgsgevan genen gistermiddag bezig wa ren met het opsporen van mijnen in de dijken onder Souburg, zijn enkele mijnen, die onderling met een d:aad verbonden waren, tot ontplof fing gekomen. Drie der Duit schers werden onmiddellijk ge dood. terwijl er 2 zwaar ge wond weggevoerd werden. De Raden van Overleg Middelburg en Vlissingen heb ben aan den Minister-Presi dent een schrijven gericht, waarin zij wijzen op den ernst van het kleeding-vraagstuk, waarmede de arbeiders te kampen hebben. De voorraden riin niet alleen uitgeput, maar hetgeen men nog bezit is vaak van een zoodanige ge steldheid, dat het niet meel den naam van kleeding mag dragen. Te ernstiger is dit voor de bewoners van het eiland Walcheren, daar deze streek in zijn bevoorrading kennelijk ten achter gesteld wordt bij andere streken van het Zuiden des lands. Dringend wordt verzocht, dat de min.-presïdent die maatregelen zal nemen, welke kunnen leiden tot een spoe- (11 je voorziening van de eerste behoeften, welke be staan in het zwaar getroffen Walcheren. t ok was het voor de leiden de personen in de georgani seerde arbeidersbeweging een teleurstelling, zoo vervolgt het schrijven, dat Z. Exc. bij zijn bezoek aan Walcheren geener lei contact heeft geopend om over de arbeidersbelangen met hen te spreken. Voor de eerste maal na de bevrijding kwam de buurtver- een. Walstraat-Korte Groene- woud'te Vlissingen gisteravond in een ledenvergadering bij-, een. Na opening door den voorzit ter, den heer H. Duijm, werden de oud-voorz-, wijlen de heerN. W. Zandee en het oud-lid, wij len de heer A- J. Geysen, in eenige treffende woorden her dacht en werd een oogenblik van diepe stilte voor deze oor logsslachtoffers in acht geno men. Vervolgens werd een nieuw bestuur gekozen, daar voorzit ter en le secretaris zich niet herkiesbaar stelden. Het nieu we bestuur bestaat thans uit de volgende heeren: C. Plasse, voorzitter; Chr. van der Ma den, 2e voorzitter; W. J. van Uxem, le secretaris; R. Moor. 2e secretaris; S. H. Pots, le penningmeester; J. van Hese, 2e penningmeester; W. van der Linde, M. van den Berg en H. Duijm- Daarna werd de feestviering op 31 Augustus a.s. besproken. Woensdagmiddag 1 Aug. a.s. zal de Raad der gemeente Mid delburg vergaderen. Op de agenda komen o.a. voor be- eediging van de raadsleden en vaststelling van het aantal wethouders. De Raad zal moe ten beslissen over de vraag of drie dan wel vier wethouders zullen worden benoemd. Het verdient naar B. en W. mede- deelen, voor de komende maan den ongetwijfeld aanbeveling tot de benoeming van vier wethouders over te gaan, in de omvangrijke werkzaamheden. B. en W. stel len dan ook voor het aantal wethouders op 4 te bepalen, Vervolgens zal de verkiezing van de wethouders plaats heb ben. Daarna wordt voorgesteld een gemeente-secretaris te be noemen, daar het vast staat, dat de heer mr. M. W. G. van der Veur als zoodanig niet zal terugkeeren. De aanbeveling voor deze vacature luidt: 1. J. Ph. Koene, wnd. secretaris en hoofdcommies; 2. J. van Dijk, chef le afd. Eerstgenoemde nam langen tijd dé functie van secretaris waar. B. en W. zijn van oordeel, dat de benoeming van den heer Koene tot secre taris aanbeveling verdient. Op de agenda komt ook voor de benoeming van een direc teur van gemeentewerken c.a. Op 8 October 1943 is aan den directeur van dezen dienst, den heer P. Jac. Jansen, door het N.S.B. bestuur eervol ontslag verleend, gevolgd door een on gevraagd eervol ontslag. Per 1 April 1944 trad de hoofdopzich ter bij dien dienst, de heer A. J. W. Mathijssen. op als wnd. directeur. Daar de heer Jansen geen gebruik heeft gemaakt van het recht binnen twee maanden na de bevrijding zijn herbenoeming te verzoeken, stellen B. en W. voor den heer A. J. W. Mathijssen te benoe men tot directeur van gemeen tewerken c.a. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg besloot hedenavond (25 Juli) een Avondstilte te houden in d" Oostkerk. De heer Th. Ferwerda bespeelt het orgel. Mej. R. Caro zal eenige liede ren zingen. Het onderwerp van een korte toespraak „Durf te leven!" Gymnasium Middelburg. Bevorderd van Va naar Vla: Cazeinier. Puck Everaars, .Marijke Hondius, A. de Jonge, Joke van Minne, Martiene Reijnders ScJiilt, Spijkerboer, L. Vogelaar en W. van Voorst Vader." Van Vb naar Vïb: Anneke Fa- bius, W. Moll, J- Roos en J. Wit. Van de IVe naar de Ve klas: Corrie an Dalsen, F. Don. lnneke Hesse- link, Ria van Hove, P. Joziasse, V. de Klein. J. Melse, G. Nooteboom, D. van Ooijen, J. van der Weel en I. I Wisse. Vati de 111e naar de IVe klas: E. Batten, J. Boersma, Hans Brevet, C- Bioersc, H- Hommes, Carla Honaius, lnneke Knieriem, Tannv Mosselman, Odé, Marieke Planteijdt, lnneke Tavenier en Joke Thiemc. Afgewezen: 3 leerlingen. Van de 11e naar de life klas: J. an Benthem Jutting, Th. Bloos* Belangrijke verlaging van het gasrantsoen. Daar men het geheele land van gas wil voorzien, moet de beschikbare hoeveelheid gas kolen over een grooter gebied verdeeld worden. Dit heeft tot gevolg dat de gasrantsoenen in de Zuidelijke provincies aan merkelijk verlaagd moeten worden. Met ingang van de eerst volgende meteropneming -wor den de rantsoenen in Zee land als volgt: Voor een gezin van 2 perso nen 34 m3 per periode van 60 dagen; voor elk gezinslid meer 6 m3 extra; voor alleenwo nende personen, die zelfstandig kokeu 17 m3. F. Buijsse, D, Cazemier, J. Ueltlof* W. Koole. Gerda Maes, A. van Melle, J. Schout, M. Smals, Frangoise Snethlage, H. de Visser. Coba Vreug- denhil, J. de Vries, Wilma de Waardt cn M. van Wallenburg. Afgew.t leerling- Van de Iste naar de He klas: J. Aimekinders, K. Brevet, A. Damen, Hctty Everaars, O. Hommes, Ncllc-ke Janse, J- Lassche, H. Lous, Elsbeth van Ooijen, C. Reedijk, J. Scholing, Nelleke Spijkerboer, Irene Swan boni, J. Tcvel, C. Verhage, Nanny West- veer en H. van Woerden. Afgew.: 7. leerlingen. De dr. W. F. Stutterheim-prijs werd toegekend aan A. A. Spijkerboer en J. Roos. Dinsdagmiddag had een be woner uit de Kanaalstraat te Souburg het ongeluk zijn arm in een stuk glas te slaan. Een werd doorgesneden. Daar het juist hoog water begon te worden begaf hij zich wadend door het water naar een dok ter die den arm afbond, waar- i na hij per auto van de brand weer naar een ziekenhuis te Vlissingen werd gebracht. Zaterdagavond vergaderde de Boerenleenbank te Koude., kerke; voorzitter W. Verhage. De omzet bedroeg over x944 922.372.01 en de balans gaf aan aan bezittingen en schul den 93A453.68; de winst be droeg 956.98. Het aantal le den bedraagt 380. Tot lid van het bestuur werd herkozen W. Verhage. Tot lid van den raad van toezicht werd gekozen J. Koole Wz. in de r-laats van dr. J. J. v. d. Harst, die wegens evacuatie niet meer in aanmerking wenschte te ko men. Tot plaatsvervangende le den van den raad van toezicht werden gekozen W. Ova Mz. en H. A. Mosselman. De op komst van zeer gering. Gisteravond kwamen met den laatsten trein te Goes aan de N.S.B.-ers Wattez, destijds werkzaam bij de centrale keuken, en zijn echtgenoote. Door een verkeerd begrijpen van den met hun transport be lasten persoon, ging het drie tal naar hun vroegere woning aan den Westwal, waarbij de begeleider de bagage hielp dra. gen. De politie werd spoedig gewaarschuwd en om 11 uur arriveerde het drietal op het politiebureau, waar het bejaar de echtpaar in arrest werd ge steld. SPORT OPBOUW EN AFBRAAK. De wnd. voorzitter der sport- commissie schrijft: Iedere sportbeoefenaar en iedere sportliefhebber in Mid delburg is verheugd dat er weer gelegenheid is geboden, sport te beoefenen op het ter rein achter de Meelfabriek. Dat heeft de Sportcommissie, die het beheer over dit terrein heeft, met voldoening ge constateerd. Het Gemeentebe stuur heeft geen kosten en de Sportcommissie geen moeite gespaard alles goed in orde te doen brengen. Hier is dus op bouwend werk verricht. En nu zijn er helaas ernstige klachten over onsportieve da den bij de commissie ingeko men. Jeugdige sportbeoefenaars zijn door de ramen van de kleedlokalen geklommen en hebben gebuik gemaakt van het toilet, dat door een techni sche storing buiten werking was op een tijdstip waarop de terreinopzichter afwezig was. Ook is de afrastering om het speelveld over een groote leng te tegen den grond gewerkt. Wie dat gedaan heeft is niet bekend. Ik wil in verband hier mede een scherp woord van protest laten hooren tegen der gelijke hoogst onsportieve, laak bare handelingen. Daar er nu eenmaal geen permanent toe zicht kan zijn, doe ik een ern stig beroep op de ordelievend heid van iederen Middelburger en verder van iedereen die het terrein betreedt, niets op en om het terrein te vernielen. Dc politie en de terreinopzichter zullen sti-eng ingrijpen. Indien een vernieler op heeterdaad wordt betrapt zal een strenge sraf volgen. De gisteravond te Middelburg gespeelde voetbalwedstrijd tus schen een elftal van dè Mid- delburgsche politie-sportver en Middelburg werd gewonnen door Middelburg met 41. De oplrangst van den kaartver koop komt ten bate van de ge troffen Middelburgsche voet- balvereenigingen en de uit con centratiekampen ontslagen Middelburgers. Officieele publicaties E. en W. van Middelbare maken bekend dat het pro gramma van het Stedelijk Gymnasium voor den cursus 1945-1946 verkrijgbaar is ge steld voor den prijs van 0.60 oer exemplaar bij: firma van Benthem Jutting en Smits, Dam 2 en firma Gebr. Hilder- nisse. Lange Noordstraat 2. Laura Boersma, Geesje Booij, A. Bos, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1