Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant De visscherij in Zeeland in 1944. Evenals de overige Zeeuwen hebben de visschers hun tol aan den oorlog moeten betalen. De Duitsehe weermacht nam een groot aantal vaartuigen in beslag-, beschietingen uit de lucht en aanraking met mijnen kostten aan vele visscherlieden het leven en brachten schade toe aan de schepen. Vooral tij dens de gevechtshandelingen van September tot November zijn vele vaartuigen vernietigd. Yerseke verloor 11 vaartui gen, 2 andere werden tot zin ken gebracht door de Duit- schers; 4 vaartuigen van Phi lippine, 7 van Bouchaute. 10 van Breskens gingen definitief verleren. Van beschadigingen aan schepen cn aan roeibooten of verlies van laatstgenoemde zwijgen wij maar. De visscherij ondervond veel nadeel van de verboden in be paalde gebieden te varen. De uitkomsten van de oestervisscherij waren in 1944- '45 vrijwel gelijk aan die van 1943'44, doch belangrijk la ger dan die van het vorig jaar. Slechts een klein aantal per. qeelen kon door de mosselvis- schers bevischt worden, de ove rige werden verwaarloosd en de mosselen vielen ten prooi aan de zeesterren. Voor de mosselcultuur is het verschiet niet rooskleurig, ook al door dat de aanvoer van zaad uit de Wadden gering was en er van het Zeeuwsche zaad weinig op de perceeien kon worden over gebracht. De alikruikenvisscherij was goed loonendkreeften brachten hoogen prijs op, waardoor de uitkomsten der kreeftenvis- scherij loonend waren. De gar- nalenvisscherij was even slecht, er mocht slechts op wei nig plaatsen gevischt worden en dan was de vangst boven dien ver beneden normaal. Graven van vermoorde illegale werkers gevonden. In de Waalsdorpervlakte bij Den Haag is op aanwijzing van o.a. ds. Bos, die verschillende terechtstellingen ambtshalve meemaakte, weer een aantal graven van vermoorde illegale werkers teruggevonden. Ver- moedeiyk bevinden zich onder hen ook de 15 ter dood veroor deelden uit het Geuzenproces in 1941. De opgravingen ge schieden. door N.S.B.-ers. De minister van energie, ir. van Schaik. heeft Maandag het Zuid-Hollandscheelectrici- teitsnet, dat niet de centrale te Limburg verbonden is, inge schakeld. (H.N.) PRINSES JULIANA IN ONS LAND TERUG. H. K. H. Prinses Juliana is Maandagmorgen om 9 uur in ons land teruggekeerd. Na aankomst per vliegtuig op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn, begaf de Prinses zich dadelijk naar het Loo om de Koningin te bezoeken, die weer volledig hersteld is. (H.N.) H.M. DE KONINGIN STELT HOUT VOOR LIMBURG BESCHIKBAAR. H.M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven een hoeveelheid grenenhout ter beschikking te stellen van het geteisterde platteland van N. en Midden-Limburg. Het is niet de bedoeling dat dit hout wordt verwerkt voor den op bouw van boerderijen e.d. daar zulks als een overheidstaak te beschouwen is. Het is het ver langen van H.M. de Koningin dat het hout wordt gebruikt voor het herstel van de nood- onderkomens waarin de bevol king tijdelijk verblijf houdt. In verband hiermee zal de Koninklijke Houtvester binnen kort een bezoek aan het ge teisterde N. en Midden-Lim burg brengen, teneinde een in druk te krijgen van wat be- noodigd is voor de uitvoering van het plan van de Koningin. GENERAAL-MAJOOR KRULS VRAAGT ONTSLAG. Aan den chef-staf M.G., ge- neraal-majoor Kruis, is dezer dagen gebleken dat op grond van tijdens zijn afwezig heid voorgevallen, betreurens waardige feiten en omstandig heden, zijn naam betrokken zal worden in aangelegenheden welke een gerechtelijk onder zoek zullen vorderen. In verband hiermee heeft de generaal gemeend ontheffing uit zijn functie te moeten ver zoeken. De regeering heeft dit verzoek zeer ernstig overwo gen. Zij begrijpt de motieven welke den generaal tot dit verzoek hebben geleid en waardeert zijn houding. Gelet op de belangrijke diensten die de generaal bij voortduring als chef staf M.G. den lande bewijst, en op het feit dat hij gedurende 5 jaar afwezig is geweest en ook na de bevrij ding weinig contact met zijn gezin heeft gehad, zoodat hem de bovenbedoelde betreurens waardige feiten geheel' onbe kend zijn gebleven, heeft de regeering gemeend aan H.M. de Koningin te moeten advisee- ren, het verzoek van generaal Kruis niet in te willigen. Fransche troepen zijn Zondag begonnen de kazernes over geheel Syrië te ontrui men. .(AA) Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen ninndnn OA laila 1Q4C Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. Dinsdag Z4 JUII 194D medew. vau dr. VV. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. ISSe Jaargang Nummer 89 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen DE TERUGGAVE VAN GEROOFDE GOEDEREN. Naar de Minister-president in een interview aan het Dag blad van N. Limburg verklaar de, is langs diplomatieken weg te Washington en te Londen gewezen op de groote onge rustheid die hier te lande be staat over de teruggave van de geroofde goederen. Vooral de kleine eigendommen zijn niet meer terug te krijgen. De re geering doet in deze wat mo gelijk is, doch Engeland en Amerika toonen zich uitermate afwachtend. Men wil blijkbaar wachten op den geallieerden bestuursraad die deze zaak zal moeten regelen. Met de teruggave is men reeds een eind gevorderd. Er is bericht ontvangen dat de ge allieerde militaire autoriteiten ervoor zorgen dat de paarden binnenkort terug komen. Secretaris Eenheidsvakbewe ging veroordeeld. De politierechter te Rotter dam heeft den secretaris van de Eenheidsvakbeweging, L. van Os, veroordeeld tot 1 jaar met last tot onmiddellijke ge vangenneming wegens diefstal van 30 stukken chocolade, 11 staven zeep, 9 wollen dekens, 2 kinderdekens en 1 baal bloem in de Rotterdamsche haven. Later werd gemeld, dat Van Os door zyn organisatie is geschorst. Proteststaking Het Rotterdamsche haven personeel heeft gistermiddag van 2 tot 3 uur een door de Eenheidsvakbeweging gepro clameerde proteststaking ge houden tegen het niet erken nen van de Eenheidsvakbewe ging en het niet hebben mogen deelnemen aan de onderhan delingen betreffende de haven arbeiders, welke onderhande lingen zijn gevoerd met de drie vakbonden. Inlevering van koperen hulzen. Koperen hulzen en ander oud koper materiaal, dat door de Duitschers achtergelaten is, vormt de grondstof voor kra nen, die in Nijmegen vervaar digd worden. Een ieder, die „dergelijk materiaal aantreft, wordt dringend verzocht dit aan te geven by een politiebu reau of b. d. mil. commissaris. ZWARE LUCHT AANVALLEN OP JAPAN. Meer dan 1000 deklandings- vliegtuigen van minstens 24 vliegdekschepen hebben heden morgen de Japansche oorlogs basis Kuré op Z.W. Hondo, aangevallen. Vervolgens heb ben 600 vliegende vestingen den tot dusver zwaarsten aan val op Japan uitgevoerd. Op Osaka en Nagoya werden 4000 ton brand- en brisantbommen neergeworpen. In 10 dagen tijd werden 576 Japansche vliegtuigen vernie tigd, terwijl 412 Japansche schepen tot zinken werden ge bracht of beschadigd. Momenteel zijn reeds 2000 toestellen van de 8ste Ameri- kaansche luchtmacht, die in Europa vochten, in het Verre Oosten in actie. Ook de 9e, 12e en 15e luchtmacht is practisch ook geheel reeds naar het Verre Oosten over gebracht. Ook Engelsche Lan casters zullen worden ingezet. Gisterochtend hebben de Australiërs een verrassenden aanval gedaan op terugtrek kende Japanners op Borneo. Ten Noorden van Balik Papan werd meer dan 5 km. terrein winst gemaakt. (HN) De Britsche vloot in het Verre Oosten. Volgens een zegsman van de Britsche marine is het grootste deel van de Engelsche vloot thans in het Verre Oosten. In den Stillen Oceaan zijn 3 slag schepen, de King George, de Duke of York en de Hawk, 5 vliegtuigmoederschepen, 5 krui sers, 5 torpedojagers en in den Indischen Oceaan 4 slagsche pen, w.o. de Fransche „Riche lieu", 7 kruisers en. 7 torpedo boot jagers. (HN.) In October a.s. zal voor iederen Fransehman 'n costuum en een paar schoenen beschik baar zijn. Ook zullen de levens, middelen-rantsoenen worden verhoogd. (H.N.) Het Amer. leger demobili seert 4000 man per dag. Reeds zijn 200.000 man gedemobili seerd. (AA) HOOGWATER VLISSINGEN. Woensdag 2.59 en 15.11, resp, 1.92 en 1.98 m. ch N.A-P- HET PROCES TEGEN PÉTAIN. I "agr.vlddag is in het historische Palais de Justice te Parijs het proces begon nen tegen maarschalk Pétain, die eens de held van Verdun was. Pétain wordt beschuldigd van deelneming r.an een com plot tegen de binnenlandsche veiligheid van Frankrijk en van verstandhouding met de Duitschers. Na het voorlezen van de dagvaarding zei Pé tain: „Deze rechtbank verte genwoordigt het Fransche volk niet. Ik zal geen vragen be antwoorden. Het is het Fran sche volk dat mij bevoegdhe den gaf en ik zal verantwoor ding afleggen aan het volk. Terwijl de Gaulle den strijd voortzette, heb ik de bevrijding voorbereid door het gewonde, doch levende Frankrijk bijeen te houden. Indien gij mij ver oordeelt, veroordeelt ge een onschuldig mensch. Ik stel mij zelf in de handen van Frank rijk". Hevige incidenten in de rechtszaal waren oorzaak dat het verhoor werd onderbroken. André Mornet, de 75-jarige openbare aanklager, die van plan is de doodstraf te eischen, zeide dat het een on beschaamdheid van Pétain was de bescherming in te roepen van de grondwet der Derde republiek, welke hij in toene mende mate had onderdrukt. Tenslotte werd de zitting voor korten tijd verdaagd. Toen Pétain weggeleid werd, greep een jonge ongewapende officier zijn hand en kuste deze. Meer dan 1000 politieagenten en brandweerlieden bewaken het gerechtsgebouw. (AA) Troepen- uit Europa op de Philippynen aangekomen. Het eerste contingent Ameri- kaansehe troepen dat streed -in den oorlog tegen Duitschland, is op de Philippynen aangeko men om zich te scharen bij de troepen die aan de invasie van Japan zullen deelnemen. Het bestaat uit meer dan 5000 man, meest technische troepen. Van de 250.000 Duitsehe krijgsgevangenen in Noor-we gen worden thans wekelijks 30.000 gerepatrieerd. Deze ar beid zal in October gereed zijn. PROVINCIENIEUWS In de gisteren gepubliceerde vleeschbonnen is een kleine fout geslopen. Niet B 31A, doch D 31A is aangewezen voor 125 gr.B 31A geeft recht op 250 gr. Bij een artikel van ir. S. Her- weijer in het Zeeuwseh Land bouwblad van 21 Juli, is een staatje afgedrukt, waaruit o.a. blijkt, dat verwacht wordt, dat de geïnundeerde gronden in Schouwen-Duiveland spoedig geheel zullen droogvallen en in het voorjaar 1946 in gebruik genomen kunnen werden. Voor nog niet in gebruik genomen 3000 h.a. van de 10.800 h.a. geïnundeerde gronden op Tho- len en St. Philipsland, wordt dit in het najaar 1945 ver- Voor Walcheren staat als tijd van droogvallen aangege ven Dec. 1945—Mei 1946 en van in gebruikname voorjaar 1947, beide echter met een vraagteeken. De andere ge. inundeerde gebieden, met na me de 7800 h.a. op Tholen, en die op de Bevelanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen, kwamen het voorjaar 1945 reeds weer in gebruik. Naar wij vernemen is dezer dagen het algemeen bestuur van de stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit met de na volgende in Oost Zeeuwseh Vlaanderen woonachtige oden uitgebreid: Pierre van Hauwe, K. J. Huineman, J. J. Kaan, ds. P. L. D. J. van Oeveren, mr. H. B. L. de Rechter, W. H. Schoonaard en mr. G. Tichelman. De werkzaamheden van de Z.V.U. zullen reeds dezen zo mer ook in Oost Zeeuwseh Vlaanderen een aanvang ne men. Een prospectus zal wor den Uxtgegeven, 't welk binnen kort aan belangstellenden zal worden gezonden. Voorloopig zal het centrum der werkzaam heden in O.Z. Vlaandoren te Terneuzen worden gevestigd. Als correspondent van het be stuur zal optreden de heer- Vr. H. Schoonaard, Burg. Geillstraat, Terneuzen. In verschillende bladen heeft gestaan, dat de Nederlandsche minister voor wederopbouw een ingenieur naar Zwitserland heeft gestuurd met de opdracht daar barakken te koopen om er werklieden in te huisvesten, die de dijken op Walcheren moeten herstellen. Het militai re bondsbestuur heeft de leve ring van 52 loodsen toegelaten, die via Frankrijk en België naar Nederland gevoerd zullen worden. Naar wij vernemen zijn deze barakken niet be stemd vóór het huisvesten der dijkwerkers, maar voor de werkkrachten, die in verband met den herbouw van Walche ren, hier in grooten getale een tijdelijke huisvesting moeten hebben. Aan ue volgende leerlingen van het Stedelijk Gymnasium te Middelburg wordt dit jaar het einddiploma uitgereikt: Afd. A: Cath. J. E. Adri- aanse, J. de Jonge. Jok; Spij kerboer, P. van Werkum, He- leen van Woelderen, A. V. N. van Woerden; afgewezen geen. Afd. B: C. M. Bierens, Hans E. Brongers, J. Dekker, H. Fabius, Mart. E. van der Harst, Thelma V. Knoop, Loes Lacomblé, J. A. de Mol, H. T. Rlanteydt; afgewezen één. Morgenavond om 8 uur zal het Middelburgsch Muziek korps wederom een concert e-even op de tent op het Mo lenwater. Bij ongunstig weer zal het concert Zaterdagavond Toeven worden. Zondagmiddag is te Middel burg gearresteerd de oud- Vlissinger A. Poerstamper, lid van 'e N.S.B., die de laatste in Maassluis woonachtig was. De Raad van Overleg te Vlissingen ontving van de di rectie der Ned. Spoorwegen de mededeeling, dat aan het verzoek tot invoegen van een trein 's morgens om 8.30 uit Vlissingen naar Middelburg momenteel nog niet kan wor den overgegaan; de moeilijke posit'e waarin het bedrijf ver keertgebrek aan kolen en materiaal laat op dit oogenblik verdere uitbreiding ven den treinenloop niet toe. Later stellen van den trein van 7.30 uit Vlissingen is in ver band met beroepsverkeer naar Goes niet mogelijk. Te Vlissingen is de eerste zending van de serie noodwo ningen aangekomen. Op den Singel, bij de van Dishoeck- straat, worden de fundeerin gen reeds gelegd. Voor het betrekken van een der 400 noodwoningen, die in Vlissin gen zullen komen, hebben zich reeds ongeveer 700 gega digden aangemeld. De Commissie voor het Werk onder de jonge lidmaten te Souburg hield een bijeenkomst in de Ned. Herv. kerk waar ds. Spykerboer sprak over het on derwerp: „De plaats der Her vormde kerk temidden van het Nederlandsche volk". Tal van belangrijke zaken, de kerk en het Nederlandsche volk aan gaande, werden besproken, Aan de gedaehtenwisseling werd door zeer velen deelgeno men. h ft vittorio. de zoon|<jen ie awingen, zoosjs nê "el-T""- °dê' 7""™","».™ lagenda komen o.a. vóór be-1arriveerde het drietal op het - verwoest» Ïsn-Iden de i meis]esKlassen'U^Hi».o- veodrteder enloolitiebureau. waar het belaar- De visscherij In Zeeland In 1944. Evenals de overige Zeeuwen hebben de visschers hun tol aari den oorlog moeten betalen. Dé Duitsehe weermacht nam een groot aantal vaartuigen In beslag, beschietingen Uit de lucht en aanraking met mijnen kostten aan vele visscherlieden het leven en brachten schade toe aan de schepen. Vooral tij dens de gevechtshandelingen van September tot November zijn vele vaartuigen vernietigd. Yerseke verloor 11 Vaartui gen, 2 andere werden tot zin ken gebracht door de Duit schei-s; 4 vaartuigen van Phi lippine, 7 van Bouchaute, 10 van Breskens gingen definitief verloren. Van beschadigingen aan schepen en aan roeibooten of verlies van laatstgenoemde zwijgen wy maar. De visscherij ondervond veel nadeel van de verboden ift be paalde gebieden te varen. De uitkomsten van de oestervisscherij waren in 1944- '45 vrijwel gelijk aan die van 194344, doch belangrijk la ger dan die van het vorig jaar. Slechts eén klein aantal per ceeien kon door de mosselvis- senërs bevischt worden, de ove rige werden verwaarloosd er de mosselen vielen ten prooi aan de zeesterren. Voor de mosselcultuur is het verschiet niet rooskleurig, ook al door dat de aanvoer van zaad uit de Wadden gering-Was en er van het Zeeuwsche zaad weinig op de perceeien kon worden over gebracht. De alikruikenvisscherij was goed loonend; kreeften brachten hoogen prys op, waardoor de uitkomsten der kreeftenvis- scherij loonend waren. De gar- nalenvisscherij was even slecht, er mocht slechts op wei nig plaatsen gevischt worden en dan was de Vangst boven dien ver beneden normaal. Graven van vermoorde illegale werkers gevonden. In de Waalsdorpervlakte bij Den Haag is op aanWy'zing van o.a. ds. Bos, die Verschillende terechtstellingen ambtshalve meemaakte, weer een aantal graven van vermoorde illegale weBkers teruggevonden. Ver moedelijk bevinden zich onder hen ook de 15 ter dood veroor deelden uit het Geuzenproces in 1941. De opgravingen ge schieden door N.S.B.-ers. De ftiinistcr van energie, ir. van Schaik. heeft Maandag het ZUid-HollahÖsche electrici- teitsnet, dat met de centrale te Limburg verbonden is, inge schakeld- (H.N.) prinses jull4na in ons land terug. H. K. H. Fringes Juliana Maandagmorgen, om 9 Uür in ons land teruggekeerd. Na aankomst per vliegtuig op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn, begaf de Prinses zich dadelijk naar het Loo om de Koningin te bezoeken, die weer volledig hersteld is. (H.N.) h.m. de koningin stelt hout voor limburg beschikbaar. H.M. de Koningin heeft den wensch te keimefl gegeven een hoeveelheid grenenhout ter beschikking te stellen van het geteisterde platteland van N. en Midden-Limburg. Het is niet de bedoeling dat dit hout Wordt verwerkt voor den op bouw van boerderyen e.d. daar zulks als een overheidstaak te beschouwen is. Het is het ver langen van H.M. de Koningin dat het hout Woi'dt gebruikt voor het hei-3tel van de nood- onderkomens waarin de bevol king tijdelijk verblijf houdt. In verband hiermee zal de Koninklyke Houtvester binnen kort een bezoek aan het ge teisterde N. en Midden-Lim burg brengen, teneinde een in druk te krijgen van wat be- noodigd is voor de uitvoering van het plan van de Koningin. generaal-majoor kruls vraagt ontslag. Aan den chef-staf M.G., ge- neraal-majoor Kluis, is dezer dagen gebleken dat op grond van tijdens zijn afwezig heid voorgevallen, betreurens waardige feiten en omstandig heden, zijn naam betrokken zal worden in aangelegenheden welke een gerechtelijk onder, zoek zullen vorderen. In verband hiermee heeft de generaal gemeend ontheffing uit zijn ftmetie te moeten ver zoeken. De regeering heeft dit verzoek zeer ernstig overwo gen. Zy begrijpt de motieyen welke den generaal tot dit verzoek hebben geleid waardeert zijn houding. Gelet op dé belangrijke diensten die de generaal bij voortduring als chef staf M.G. den lande bewijst, eii op het feit dat hij gedurende 5 jaar afwezig is feweest en ook na de bevfij- ing weinig contact met zijn gezin heeft gehad, zoodat hem de bovenbedoelde betreurens waardige feiten geheel onbe kend zijn gebleven, heeft de regeering gemeend aan H.M. de Koningin te moeten advisee- ren, het verzoek van generaal Kruis niet in te willigen. Fransche troepen zijn Zondag begohnen de kazernes over geheel Syrië te ontrui men. (aa) Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneilzen Dinsdag 24 Juli 1945 188e Jaargang Nummer 89 Hoofdred. JE medew. van Uitgever F. Druk fa. F. i P. Zandjjk (met red. Ir. W. H. Beekenkamp) den Boer, Middelburg, d. Velde Jr., Vlissingen DE TERUGGAVE VAN GEROOFDE GOEDEREN. Naar de Minister-president in een interview aan het Dag blad van N. Limburg verklaar de, is langs diplomatieken weg te Washington en te Londen gewezen Op de groote onge rustheid die hier te lande be staat over de teruggave van de geroofde goederen. Vooral de kleine eigendommen zyn niet meer terug te krijgen. De re geering doet in deze wat mo gelijk is, doch Engeland en Amerika toonen zich uitermate afwachtend. Men wil blijkbaar wachten op den geallieerden bestuursraad die deze zaak zal moeten regelen. Met de teruggave is men reeds een eind gevorderd. Er is bericht ontvangen dat de ge allieerde militaire autoriteiten ervoor zorgen dat de paarden binnenkort terug komen. Secretaris Eenheidsvakbewe ging veroordeeld. De politierechter te Rotter dam heeft den secretaris van de Eenheidsvakbewegirg, L. van Os, veixjordeeld tot 1 jaar met last tot onmiddellijke ge vangenneming wegens diefstal van 30 stukken chocolade, 11 staven zeep, 9 wolleft dekens, 2 kinderdekens en 1 baal bloem in de Rotterdamsche haven. Later werd geitteld, dat Van Os door zijn organisatie is geschorst. Proteststaking la Het Rotterdamsche haven personeel heeft gistel-middag van 2 tot 3 uur een door de; Eenheidsvakbeweging gepro clameerde proteststaking ge houden tegen het niet erken nen van de Eenheidsvakbewe- fing en het niet hebben mogen eelnemen aan de onderhan delingen betreffende de haven arbeiders, welke onderhande lingen zijn gevoerd met de drie vakbonden. Inlevering van koperen hulzen. Koperen hulzen en ander oud koper materiaal, dat door de Duitschers achtergelaten is. vormt de grondstof voor kra nen. die in Nijmegen vervaar digd worden. Een ieder, die dergelijk materiaal aantreft, wordt dringend verzocht dit aan te geven bij een politiebu reau of b. d. mil, commissaris. ZWARE LUCHT AANVALLEN OP JAPAN. Meer dan 1000 deklandings- vliegtuigen van minstens 24 vliegdekschepen hebben heden morgen de Japansche oorlogs basis Kuré op Z.W. Hondo, aangevallen. Vervolgens heb ben 600 vliegende vestingen den tot dusver zwaarsten aan val op Japan uitgevoerd. Op Osaka en Nagoya werden 4000 ton brand- en brisantbommen neergeworpen. In 10 dagen tyd werden 676 Japansche vliegtuigen vernie tigd. terwijl 412 Japansche schepen tot zinken werden ge bracht of beschadigd. Momenteel zijn reeds 2000 toestellen van de 8ste Ameri- kaansche luchtmacht, die in Europa vochten, in het Verre Oosten in actie. Ook de 9e. 12e en 15e luchtmacht is practisch ook geheel reeds naar het Verre Oosten over gebracht. Ook Engelsche Lan casters zullen worden ingezet. Gisterochtend hebben de Australiërs een verrassenden aanval gedaan op terugtrek kende Japanners op Borneo. Ten Noorden van Balik Papan werd meer dan 5 km. terrein winst gemaakt (HN) De Britsche vloot In het Verre Oosten. Volgens een zegsman van de Britsche marine is het grootste deel van de Engelsche Vloot thans in het Verre Oosten. In den Stillen Oceaan zijn 3 sla; schepen, de King George, Duke of York en de Hawk. 5 vliegtuigmoederschepen, 5 krui sers, 5 torpedojagers en in den Indischen Oceaan 4 slagsche pen, w.o. de Fransche ..Riche lieu". 7 kruisers en 7 torpedo boot jagers. (HN.) In het ten Noorden van Berlijn gelegen gebied, door de Russen bezet, zouden zich nog 35.000 Nederlanders bevinden. In October a.s. zal voor iederen Fransehman 'n costuum en een paar schoenen beschik baar Zjjn. Ook zullen de levens middelen-rantsoenen worden verhoogd. (H.N.) Het Amer. leger demobili seert 4000 man per dag. Reeds zijn 200.000 man gedemobili seerd, ,(AA) HET PROCES TEGEN PÉTAIN. M ndagmiddag is In het historische Palais de Justice te Parijs het proces begon nen tegen maarschalk Pétain, die eens de held van Verdun was. Pétain wordt beschuldigd van deelneming aan een com plot tegen de binnenlandsche veiligheid van Frankrijk en van verstandhouding met de Duitschers. Na het Voorlezen van de dagvaarding zei Pé tain: „Deze rechtbank verte genwoordigt het Fransche volk niet. Ik zai geen vragen be antwoorden. Het is het Fran sche volk dat my bevoegdhe den gaf en ik zal verantwoor ding afleggen aan het volk. Terwyl de Gaulle den strijd voortzette, heb ik de bevryding voorbereid door het gewonde, doch levende Frankrijk bijeen te houden. Indien gy my ver oordeelt. veroordeelt ge een onschuldig mensch. Ik stel my- zelf in de handen van Frank rijk". Hevige incidenten in de rechtszaal waren oorzaak dat het verhoor werd onderbroken. André Mornet de 75-jarige openbare aanklager, die van plan is de doodstraf te eischen, zeide dat het een on beschaamdheid van Pétain was de bescherming in te roepen van de grondwet der Derde republiek, welke hy in toene mende mate had onderdrukt. Tenslotte werd de zitting voor korten tijd verdaagd. Toen Pétain weggeleid werd, greep een jonge ongewapende officier zijn hand en kuste deze. Meer dan 1000 politieagenten en brandweerlieden bewaken het gerechtsgebouw. (AA) Troepen, uit Europa op de Philippynen aangekomen. Het eerste contingent Ameri- kaansche troepen dat streed in den oorlog tegen Duitschland. is op de Philippijnen aangeko men om zich te scharen bij de troepen die aan de Invasie van Japan zullen deelnemen. Het bestaat uit meer dan 5000 man. meest technische troepen. Van de 250.000 Duitsehe krijgsgevangenen in Noorwe gen worden thans wekelyks JO.OOQ gerepatrieerd. Deze 'ar beid zal in October gereed zijn. PROVINCIENIEUWS In de gisteren gepubliceerde vleeschbonnen is een kleine fout geslopen. Niet B 31A, doch D 31A is aangewezen voor 125 gr.B 31A geeft recht op 250 gr. De geïnundeerde gronden, By een artikel van ir. S. Her- iweyer in het Zeeuwseh Land bouwblad van 21 Juli, is een staatje afgedrukt, waaruit o.a. blijkt, dat verwacht wordt, dat de geïnundeerde gronden in Schouwen-Duiveland spoedig geheel zullen droogvallen eh in het voorjaar 1946 in gebruik genomen kunnen werden. Voor nog niet in gebruik genomen 3000 h.a. van de 10.800 h.a. geïnundeerde gronden op Tho len en St. Philipsland, wordt dit in het najaar 1945 ver^ wacht. Voor Walcheren staat als tijd van droogvallen aange ven Dec. 1945—Mei 1946 van in gebruikname voorjaar 1947, beide echter met een yraagteeken. De andere ge ïnundeerde gebieden, met na me de 7800 h.a. op Tholen, en die op de Bevelanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen. kwamen in het voorjaar 1945 reeds weer in gebruik. Naar wij vernemen is deZer dagen het algemeen bestuur van de stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit met de na volgende in Oost Zeeuwseh Vlaanderen woonachtige leden uitgebreid: Pierre van Hauwe, K. J. Huineman, J. J. Kaan, ds. P. L. D. J. van Oeveren. mr. H. B. L. de Rechter, W. H. Schoonaard en mr. G. Tichelman. De werkzaamheden van de Z.V.U. zullen reeds dezen zo mer ook in Oost Zeeuwseh Vlaanderen een aanvang ne men. Een prospectus zal Wor den Uitgegeven, 't welk binnen kort aan belangstellenden zal worden gezonden. Voorloopig zal het centrum der werkzaam heden in O.Z. Vlaanderen te Terneuzen worden gevestigd. Als correspondent van het be stuur zal optreden de heer VT. H. Schoonaard, Burg. Geillstraat, Terneuzen. In verschillende bladen heeft gestaan, dat de Nederlandsche minister voor wederopbouw een ingenieur naar Zwitserland heeft gestuurd met de opdracht daar barakken te koopen om er werklieden in te huisvesten, die de dyken op Walcheren moeten herstellen. Het militai re bondsbestuur heeft de leve ring van 52 loodsen toegelaten, die via Frankryk en België naar Nederland gevoerd zullen worden. Naar wij vernemen zyn deze barakken niet be stemd voor het huisvesten der dijkwerkers, maar voor de werkkrachten, die in verband met den herbouw van Walche ren, hier in grooten getale een tydelyke huisvesting moeten hebben. Te Vlissingen is de eerste zending van de serie noodwo ningen aangekomen. Op den Singel, by de van Dïshoeck- straat, worden de fundeerin- fen reeds gelegd. Voor het etrekken van een der 400 noodwoningen, die in Vlissin gen zullen komen, hebben zich reeds ongeveer 700 gega digden aangemeld, Het fanfarekorps „Ons Ge noegen". dir. de heer Burger van Kapelle, gaf haar eerste zomerconcert na de bevryding van af de muziektent op het Marktplein. De belangstelling was bizonder groot. Woensdag had te Borsscle een vergadering der Christely- ke Wykverpleging Borssele- Nieuwdorp plaats. De wijkzus ter heeft in het afgeloopen jaar 3126 bezoeken verricht. In het bestuur werden herko zen, ds. Bunjes, ds. Luuring en ds. Beukema. In plaats van P. Dekker werd als bestuurslid Joh. Dekker gekozen. De bewaarschoolvereeniging IJzendijke hield een algemeene vergadering, onder leiding van den bijna 84-jarigen voorzitter den heer Iz. Schyve. Biykens rekening en vex-antwoording van den penningmeester werd In 1944 ontvangen 786.85 en uitgegeven 806.01. De secre taris de heer Iz. van Roseveld werd herkozen. SPORT Zeeuwsche Dambond. Zaterdag werd te Goes een vergadering van den Zeeuw sehen Dambond, die in 1943 Zijn werkzaamheden moest staken, gehouden. Een voor loopig bestuur, dat zitting heeft tot de eerstvolgende al gemeene vergadering, werd ge vormd. Diverse besluiten werden ge nomen, teneinde de dam-orga- nisatie in Zeeland zoo spoedig mogelijk op gang te brengen. Nog dit jaar zal een tour- nooi om het persoonlijk kam pioenschap van Zeeland wor den gehouden, terwijl nage gaan zal wordeh of een club competitie mogelijk is. zon en maan. Woensdag kom de zon te 5.30 op en gaat te 21.42 onder. De maan te resp. 22.19 en 5.48. (Volle Maan 4.05).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1