Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Problemen die zich bij den oogst voordoen. Problemen die zich bij den oogst voordoen. Vrijdagavond sprak de mi nister van voedselvoorziening, landbouw en visscherij, ir. 3. R. Mansholt, voor Herrijzend Nederland over de problemen, die zich by den oogst voordoen. Er is een tekort aan arbeids krachten. Binnen enkele maan den moeten de velden geruimd zijn, zcodat alle hens aan dek moeten komen. Spr. deed een ernstig beroep op aller mede werking, in het bijzonder van hen, wier plaats in den land bouw is. Ieder, die het land- bouwwerk kent, moet mede- helpen. Ér zijn inderdaad moeilyk- heden. doch met goed begrip zijn deze cp te lossen. In den landbouw worden hier en daar lagere loonen betaald dan bijv. bij herstelwerk in de derpen, terwijl ook de arbeidsduur in den landbouw langer is. Het is daarom absoluut noodzakelyk, dat er eenheid in de loon- en arbeidsvoorwaarden komt. Ook is het noodzakelijk, dat er een redelijke verhouding komt tus- schen het loon op het platte land en in de stad. Dit alles zal nu echter niet meer vcor den oogst te bereiken zijn. Door stijgende loonen e.d. dreigen vooral kleine zandbe drijven in de knel te komen. De regeering heeft daarom een toeslagregeling voor deze bedrijven in overweging. Dit moet al3 een noodmaatregel worden gezien, daar voor alles vo:rkomen moet worden, dat men in de steunmaatregelen van vóór den oorlog vervalt. Een prijsverhooging over de geheele linie kan geen uit komst brengen, daar ook de kleibedrijven hiervan zouden profiteeren. Voorts verklaarde de minister, dat de prijzen in de winkels op geen stukken na de kosten dekken. De steunre geling voor de zandbedrijven wordt op 100 mill, geschat. Dcor devaluatie van den gul den tege. over den dollar en het pond sterling moet het ryk ""s met bijna 600 millioen de pro ductie- en consumentenprijzen van de ingevoetde levensmid delen overbruggen. Het verlies op het brood is voor viervijfde deel ontstaan door de stijging van de tamveprijzen in het bui tenland. Indien voor het brood de prijs betaald zou moeten worden, die het werkelijk kost, zou de consumentenprijs van 19 a 20 cent verhoogd moeten worden tot 27 cent. Spr. noemde het een verheu gend verschijnsel, dat zoovelen zich voor het landbouwwerk hebben aangemeld, ook uit de steden. Iedor is echter niet ge schikt en lichamelyk in staat om dit zware werk te verrich ten. Daarbij komen nog de moeilijkheden van vervoer en verzorging. Daarom zullen slechts diegenen kunnen wor den gebruikt, die het land- bouwwerk kennen en lichame lijk hiervoor in staat zijn. Voor ongeschoolden is geen plaats. Om dezelfde reden zullen ook de zich bereid verklaarde jongens en meisjes niet ge plaatst kunnen worden. Wel zal in de toekomst de moge lijkheid bestaan de jongens en meisjes uit de stad te betrek ken voor werk op het land. Vervolgens wees spr. op de rootc moeilijkheden, waaron der de boeren, vooral in het Zuiden, waar veel vernield is, moeten werken.- In dit ver band deed spr. een beroep op de bevoorrechte boeren, die geen schade leden, cm de ge troffenen te helpen door het afstaan van vee, paarden en inventaris, wat eenigermate kan worden gemist. Laat iede re boer, die een koe moet af staan. bij de keuze bedenken, dat het dier komt bij een boer, die alles mist. Voorts gaf de minister de verzekering, dat alles in het werk wordt gesteld om het geroofde vee zoo spoedig mo gelijk terug te krijgen. Er zijn reeds beloften gedaan, dat dit zou geschieden, doch tot dus ver vond dit nog niet plaats. Het te werk stellen van po litieke gevangenen in den land bouw op groote schaal is niet mogelijk, in verband met de moeilijkheden bij de bewaking. Tenslotte vroeg de minister de aandacht voor den zwarten handel, hierbij er op wijzend, dat zoowel verkooper als koo- per schuldig zijn. Een goede voedselvoorziening kan alleen slagen, wanneer iedereen mee werkt. Het controle-apparaat zal van alle onzuivere elemen ten worden ontdaan en er zal een beroep worden gedaan op de illegaliteit om tot de con trole toe te treden. Qe regee ring zal strenge maatregelen gaan nemen en hierbij niet schromen onwilligen uit hün bedryf, hetzij boerderij, handel of winkel te zetten en des noods het bedrijf voor goed onder beheer te stellen. Indien allen meewerken zal de cogst geborgen kunnen worden. Eerst dan hebben wij ook recht een redelijk rantsoen te eischen. Wij twijfelen er niet aan, aldus de minister, of dit kan en zal slagen. Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. Uw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv J 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475, Terneuzer. Maandag 23 Juli 1945 Uitgever F. 188e Jaargang Nummer 88 Druk la. F. P. ZandUk (met red. dr. W. H. Beekenkamp B. den Boer, Middelburg. d. Velde Jr., Vlissingen Nationale adviescommissie. Te Den Haag is de natio nale adviescommissie geïnstal leerd, het eerste voorloopige lichaam dat de regeering in staat zal stellen de £tem van het Ned. volk te vernemen. PRINSES JULIANA EN HAAR KINDEREN IN SCHOTLAND. Zondagavond is Prinses Ju liana met de drie Prinsesjes aan boord van de „Queen Mary" in een Schotsche haven aangekomen. De Prinses zou zoo spoedig mogelijk doorrei zen naar Soestdijk, terwijl de kinderen nog eenigen tijd in de woning van H.M. de Ko ningin in Londen zullen ver blijven. (AA) Nederlandsche onderscheidin gen voor Eisenhower en Bedell Smith. Prins Bernhard heeft in het hoofdkwartier te Frankfurt a.d. Main aan generaal Eisen hower en den chefstaf Bedell Smith het grootkruis van den Ned. Leeuw overhandigd. De Prins noodigde generaal Eisen hower uit een bezoek aan Ne derland te brengen, opdat het volk persoonlijk zijn dankbaar heid voor de bevrijding zou kunnen uiten. Eisenhower zegde een bezoek aan ons land toe. Voor generaal Eisenhower wordt ook een eeresabel ver vaardigd, die hem namens Ko ningin en regeering zal wor den geschonken. Korps wacht troepen. De regeering heeft besloten tot oprichting van het korps wachttroepen, dat aaivullende politiediensten zal verrichten alsmede de bewaking op zich zal nemen van de 39.000 N. S.B.'ers en collaborateurs die op het land moeten werken. Ongeldige rywielbandrabonnen. Het C.D.K. te Vught maakt bekend: Met ingang van 23 Juli verliezen de tot cp heden in het district Zuid uitgegeven bonnen voor rijwielbancen voor. loopig hun geldigheid. Hande laren kunnen vanaf genoem den datum alleen bomen inne men welke zoowel Jan de voor- als de achterzjde van een distributiestempsl zijn voorzien,- terwijl in plaats van een „datum van uitgfte" op de geldige bonnen is iigevuld: „Geldig t.m. 31 Juli 1945". Ingevolge overeenkomst met het rijksbureau voor rubber kunnen grossiers deze geldige bonnen van de rrjwiellandela- RCTLP VOOR EUROPA. Om de verscheping van goe deren op basis van leening naar verwoeste landen van Europa te financieren heeft de Amerikaansche senaat de import- en exportbank ge machtigd haai- bevoegdheid van 700 millioen dollar tot 3500 millioen dollar uit te breiden. De UNRRA zal voor het einde van dit jaar meer dan 25.000 vrachtauto's naar de bevrijde gebieden van Europa brengen. Uit Canada komen 13.000 v agens. Voorts zijn 6000 civiele vrachtauto's be schikbaar, 6000 nieuwe leger auto's en 2000 gereviseerde wagens. Bij de Amerikaan sche automobiel-industrie zyn ruim 1100 vrachtauto's/ be steld. Bovendien zijn 1600 in Amerika gestationneerde le gerauto's beschikbaar geko men. (AA) NIEUWE LANDING DER AUSTRALIËRS. Australische troepen hebben een nieuwe landing uitgevoerd bij de baai van Balik Papan. 22 km. van laatstgenoemde stad. Aanval op Japahsch convooi, Vanochtend vroeg is een Japansch convooi in de baai van Tokio aangevallen. Min stens twee schepen werden tot zinken gebracht. Bij de beschieting van de Japansche marinebasas Luku- soka op Hondo op Woensdag, werden 45 Japansche schepen, waaronder 1 slagschip, bescha digd of vernield en 86 vlieg tuigen vernietigd. Twee Brit- sche en 12 Amerikaansche toe stellen gingen verloren. De conferentie te Potsdam. Uit Potsdam wordt gemeld dat op de conferentie goede vorderingen werden gemaakt. Dagelijks houden de Big Three 3 uur besprekingen. Verwacht wordt dat de con ferentie einde dezer week zal worden verdaagd om Churchill en Attlee in de gelegenheid te stellen naar Engeland te gaan, om daar aanwezig te zsjn als de uitslag van de verkiezingen bekend wordt. (HN) HOOGWATER VLISSINGEN. Dinsdag 2.20 en 14.33, resp. ren innemen tot 3 Aigustus. 1.77 en 1.86 nj, -J- N.A.P. NIEUWE BONNEN Geldig tot 28 Juli. Aardappelen: A 31 t.m. E 31 en M31: lVs kg. p. b. Vleesch: A 31 A. C 31A, B 31A en E 31A125 gr. p. b.; B 31A250 gr. p. b.; M 31A: 100 gr. p. b. Degenen aan wie rantsoen bonnen vleesch zijn uitgereikt, ingevolge medisch advies, heb ben op deze rants .-bonnen voorrang bij het betrekken van versch vleesch. Overigens dienen de consumenten genoegen te ne men met hetgeen de slager in voorraad heeft, dus hetzij vleesch in blik of visch in blik. Geldig tot 4 Augustus. Koffie: A 80, B 80 en C 80 Res.: 100 gr. p. b. Zout: 210 Alg.: 100 gr. p. b. Suiker: 196 Alg.: 500 gr. p. b. Jam: 211 Alg.: 250 gr. p. b. Peulvruchten: 193 Alg 125 gr. P. b. Vermicelli of havermout of puddingpoeder: 212 Alg.: 50 gr. p. b. Eng. Biscuits: 197 Alg.: 150 p. b. Deze bon moet worden besteed by den winkelier, die dit artikel in voorraad heeft De winkeliers mogen deze bon nen niet aannemen, indien zij niet direct biscuit kunnen af leveren. Rijst: D 70 en E 70 Res.: 125 gr. p. b. Gortmout of gortgries: A 70 Res.: 125 gr. p. b.; B 70 en C 70 Res.: 250 gr. p. b. Pruimen of rozijnen: 204 Alg. 100 gr. p. b. Kaas: hoewel in overige gebie den bonnen voor kaas zijn aan gewezen, mogen deze bonnen hier nog niet door de winke liers worden aangenomen. Pas wanneer de detaillisten bevoor raad zijn, zullen de betreffende bonnen worden bekend ge maakt, zoodat iedere winkelier direct uit voorraad kan en zelfs moet afleveren. Amerik. spek of bacon: B 32B vleesch: 180 gr. p. b.; A 32B en C 32B vleesch: 90 gr. p. b. Vervangingsmiddelen: A 73 t. m. E 73 Res.: 1 rants. Eipoeder: A 31B t.m. E 31 B vleesch: 70 gr. p. b. Eng. bloem: 201 Alg.: 70 gr. p. b.: A 77, B 77 en C 77 Res.: 140 gr. p. b.; D 77 en E 77 Res.: 420 gr p. b. Kindermeel: D 74 Res.: 250 gr. p. b. Rijstebloem: E 74 Res.: 250 gr. p. b. Rijstpudding: D 80 Res: 12 ounces p.b. De winkeliers dienen dezen voorinleveringsbon tegen ontvangstbewijs in te nemen. Van 22 Juli t.m. 4 Aug. wordt op bon D 63 Res. afgeleverd. Eng. Huishoudzeep: D 75 Res.: ca. 112 gr. p. b.; E 75 Res.: ca. 225 gr. p. b. De bonnen 207 en 208 Alg. moeten zorgvuldig worden be waard, daar deze bonnen nog nader zullen worden aangewe zen. PROVINCIENIEUWS SLUITING JAAGPAD VLISSINGEN-MID DELBU KG De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland maakt bekend dat met ingang van Dinsdag 24 Juli tot na dere aankondiging het jaag pad tussehen Middelburg en Vlissingen des avonds van 7.30 tot 9.30 uur voor alle verkeer zal zijn gesloten, in verband met het opruimen der mijnen in den Kanaaldijk. De N.S.B.'er J. Melse Jr. werkzaam geweest zijnde op het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg, is Zaterdagmor gen gearresteerd. Hij was Vrijdagavond met den laat- sten trein te Middelburg aan. gekomen. Melse is naar het Militair Hospitaal over bracht. Verleden week zijn op een bijeenkomst te Middelburg de plannen verder besproken en de teekeningen enz. getoond van de te stichten nieuwe Ge reformeerde kerk. Naar men zich zal herinneren is het de bedoeling deze nieuwe kerk te zijner tijd te bouwen op een terrein achter den Buitentuin ('t Zand). Volgens de bespro ken plannen ligt het in de be doeling bij deze kerk ook een pastorie, een kosterswoning en een jeugdgebouw te bou- wen. Het concert, dat de harmo nie „Ons" Genoegen" gister avond in het Bellamypark -te Vlissingen gaf, mocht zich on danks het minder aangename weer, in een groote aandach tige belangstelling verheugen. Het schijnt, dat de jeugd aan den oproep om zich minder le vendig rond de tent te gedra gen, gehoor heeft gegeven, al thans men kon rustig de mu ziek volgen. Zaterdagavond had op het strand te Vlissingen een onge wone plechtigheid plaats. Van wege een geloofsgemeenschap werd een doopplechtigheid in de zee gehouden, hetwelk ge paard ging door gekleede on derdompeling. Aan de lijst van toegelaten leerlingen der R.H.B.S. te Vlissingen tot kl. I dient nog toegevoegd te worden J. Hor mes. Tot ouderling in de Ned. Herv. gemeente te Souburg is herbenoemd de heer P. Gel- jon. In de vacature ontstaan door vertrek van den heer P. de Rijke is tot ouderling be noemd de heer I. de Smit, tot diakenen door vertrek van de heeren Cijsouw en Kaat en be danken van den heer W. Koole de heeren Leenhouts, G. Krijger en W. Arendse. In verband met het bedan ken van den heer P. de Wolf als kerkvoogd bij de Ned. Herv. gem. te Souburg is be noemd de heer A. H. S. Ste- merding. Tot bestuursleden der Sou- burgsche Oranjevereeniging werden gekozen de heeren J. C. Gabriëlse, voorzitter, H. K. van Duijvenvoorde, vice-voor zitter, B. Reijerse, le secreta ris, A. Goedhart, 2e secr., P. A. Herjmans le penningm., P. Vingerling, 2e penningm., J. S. Bloos, algem. commissaris. In verband met het onstui mige weer van 30 Juni, waar door. de gondelvaart in Sou- bur^s straten niet geheel tot haar recht is gekomen, zal de ze spelevaart, waarvoor veel belangstelling bestaat, nog maals worden gehouden op Za terdag 28 Juli a.s. De vaartuigen zullen worden opgesteld te 18 uur over het gemeentehuis, vanwaar te 18.30 de volgende route zal worden gevaren: Kanaalstraat, Vliss. straat, v. Turnhoutstr., Julian ast r., Beatrixstr., Wil- helminastr., De Deckerestr., Buteuxstr, *Braamstr., Dijkstr. tot Bermweg; terug: Dijkstr., Braamstr., Burchtstr., Ka naalstraat tot woning ds. Spijkerboer, gemeentehuis, waar de vaartuigen uiteen zullen gaan. De uitgever van de „Hout snede Walcheren October 1944" heeft vorige week een tweede uitkeering gedaan aan den burgemeester van Westkapelle, voor de getroffenen in zijn ge meente. Deze uitkeering be droeg 1450, zcodat thans in totaal 2750 afgedragen is. Iwo wonnon'wv verwoeste ian-lden de 2 meisjesklassen,|^^no. van'de ^"adsiedeti e^lpolitiëburWü," Wa^het beja'ar- Vrijdagavond sprak de mi nister van voedselvoorziening landbouw en visscherij, ir. S R. Mansholt, voor Herrijzend Nederland over de problemen, die zich by den oogst voordoen. Er is een tekort aan arbeids krachten. Binnen enkele maan den moeten de velden geruimd zyn, zcodat alle hens aan dek moeten komen. Spr. deed een ernstig beroep op aller mede werking, in het bijzonder van hen, wier plaats in den land bouw Is. Ieder, die het land- bouwwerk kent, moet mede helpen. Er zijn inderdaad moeilyk heden, doch met goed begrip zijn deze cp te lossen. In den landbouw worden hier en daar lagere loonen betaald dan bijv. bij herstelwerk in de derpen. terwijl ook de arbeidsduur ln den landbouw langer is. Het is daarom absoluut noodzakelijk, dat er eenheid in de loon- en arbeidsvoor waarden komt. Ook Is het noodzakelijk, dat er een redelijke verhouding komt tus- schen het loon op het platte land en in de stad. Dit alles zal nu echter'niet meer vcor den oogst te bereiken zyn. Door stijgende loonen e.d. dreigen vooral kleine zandbe drijven in de knel te komen. De regeering heeft daarom een toeslagregeling voor deze bedrijven in overweging. Dit moet als een noodmaatregel worden gezien, daar voor alles voorkomen moet worden, dat men in de steunmaatregelen van vóór den oorlog vervalt. Een prijsverhooging over de geheele linie kan geen uit komst brengen, daar ook de kleibedrijven hiervan zouden profiteeren. Voorts verklaarde ae minister, dat de prijzen in de winkels op geen stukken na de kosten dekken. De steunre geling voor de zandbedrijven wordt op 100 mill, geschat. Dcor devaluatie van den gul den tegenover den dollar en het pond sterling moet het ryk met bijna 600 millioen de pro ductie- en consumentenprijzen van de ingevoerde levensmid delen overbruggen. Het verlies op het brood is voor viervijfde deel ontstaan door de stijging van de tarweprjjzen in het bui tenland. Indien voor het brcod de prijs betaald zou moeten worden, die het werkelijk kost. zou de consumentenprijs van 19 a 20 cent verhoogd moeten worden tot 27 cent. Spr. noemde het een verheu gend verschijnsel, dat zoovelen zich voor het landbouwwerk hebben aangemeld, ook uit de steden. Ieder is echter niet ge schikt en lichamelyk in staat om dit zware werk te verrich ten. Daarbij komen nog de moeilykheden van vervoer en verzorging. Daarom zullen slechts diegenen kunnen wor den gebruikt, die het land- houwwerk kennen en lichame lijk hiervoor in staat zyn. Voor ongeschoolden is geen plaats. Om dezelfde reden zullen ook de zich bereid verklaarde jongens en meisjes niet ge plaatst kunnen worden. Wel zal in de tcekomst de moge lijkheid bestaan de jongens en meisjes uit de stad te betrek ken voor werk op het land. Vervolgens wees spr. op de froote moeilijkheden, waaron- er de boeren, vooral in het Zuiden, waar veel vernield Is, moeten werken. In dit ver band deed spr. een beroep op de bevoorrechte boeren, die feen schade leden, om de ge- roffeneu te helpen door het afstaan van vee, paarden en inventaris, wat eenigermate kan worden gemist. Laat iede re boer, die een koe moet af staan, bij de keuze bedenken, dat het dier komt by een boer, die alles mist. Voorts gaf de minister de verzekering, dat alles in het werk wordt gesteld om het geroofde vee zoo spoedig mo gelijk terug te krijgen. Er zyn reeds beloften gedaan, dat dit zou geschieden, doch tot dus- ver vond dit nog niet plaats. Het te werk stellen van po litieke gevangenen in den land bouw op groote schaal is niet mogelijk, in verband met de moeilijkheden by de bewaking. Tenslotte vroeg de minister de aandacht voor den zwarten handel, hierby er op wijzend, dat zoowel verkooper als koo- per schuldig zijn. Een goede voedselvoorziening kan alleen slagen, wanneer iedereen mee werkt. Het controle-apparaat zal van alle onzuivere elemen ten worden ontdaan en er zal een beroep worden gedaan op de illegaliteit om tot de ccn- tröle toe te treden. De regee ring zal strenge maatregelen gaan nemen en hierbij niet schromen onwilligen uit hün bedrijf, hetzii boerderij, handel of winkel te zetten en des noods het bedryf voor goed onder beheer te stellen. Indien allen meewerken zal de cogst geborgen kunnen worden. Eerst dan hebben wij ook recht een redelijk rantsoen te eischen. Wij twijfelen er niet aan, aldus de minister, of dit kan en zal slagen. Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. Uw Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2— Bui-, VliêBingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzec Maandag 23 Juli 1945 188e Jaargang -Nummer 88 Hoofdred. fl. P. Zand ijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Nationale adviescommissie. Te Den Haag is de natio nale adviescommissie geïnstal leerd, het eerste voorloopige lichaam dat de regeering in staat zal stellen de stem van het Ned. volk te vernemen. PRINSES JULIANA EN H AAR KINDEREN IN SCHOTLAND. Zondagavond is Prinses Ju- liana met de drie Prinsesjes aan boord van de „Queen Mary" in een Schotsche haven aangekomen. De Prinses zou zoo spoedig mogelijk doorrei zen naar Soestdyk, terwijl de kinderen nog eenigen tijd in de woning van H.M. de Ko ningin in Londen zullen ver blijven. (AA) Nederlandsche onderscheidin gen voor Eisenhower en Bedell Smith. Prins Bernhard heeft in het hoofdkwartier te Frankfurt a.d. Main aan generaal Eisen hower en den chefstaf Bedell Smith het grootkruis van den Ned. Leeuw overhandigd. De Prins noodigde generaal Eisen hower uit een bezoek aan Ne derland te brengen, opdat het volk persoonlijk zijn dankbaar heid voor de bevrijding zou kunnen uiten. Eisenhower zegde een bezoek aan ons land toe. Voor generaal Eisenhower wordt ook.een eeresabel ver vaardigd, die hem namens Ko ningin en regeering zal wor den geschonken. Korps wachttroepen. De regeering heeft besloten tot oprichting van het korps wachttroepen, dat aanvullenae politiediensten zal verrichten alsmede de bewaking op zich zal nemen van de 30.000 N. S.B.'ers en collaborateurs die op het land moeten werken. Ongeldige rijwielbandenbonnen. Het C.D.K. te Vught maakt bekend: Met ingang van 23 Juli verliezen de tot op heden in het district Zuid uitgegeven bonnen voor rijwielbanden voor. loopig hun geldigheid. Hande- laren kunnen vanaf genoem- den datum alleen bonnen inne men welke zoowel aan de voor- als de achterzijde van een distributiestempel zyn voorzien, terwijl in plaats van een „datum van uitgifte" op de geldige bonnen is ingevuld: „Geldig t.m. 31 Juli 1945". Ingevolge overeenkomst met het rijksbureau voor rubber kunnen grossiers deze geldige bonnen van de rijwielhandela ren innemen tot 3 Augustus. HULP VOOR EUROPA. Om de verscheping van goe deren op basis van leening naar verwoeste landen van Europa te financieren heeft de Amerikaansche senaat de import- en exportbank ge machtigd haar bevoegdheid vdn 700 millioen dollar tot 3500 millioen dollar uit te breiden. De UNRRA zal voor het einde van dit jaar meer dan 25.000 vrachtauto's naar de bevrijde gebieden van Europa brengen. Uit Canada komen 13.000 wagens. Voorts zyn 6000 civiele vrachtauto's be schikbaar, 6000 nieuwe leger auto's en 2000 gereviseerde wagens. Bij de Amerikaan sche automobiel-industrie zyn ruim 1100 vrachtauto's be steld. Bovendien zyn 1600 in Amerika gestationneerde le gerauto's beschikbaar geko men. (AA) NIEUWE LANDING DER AUSTRALIËRS. Australische troepen hebben een nieuwe landing uitgevoerd bij de baai van Balik Papan. 22 km. van laatstgenoemde stad. Aanval op Japansch convooi. Vanochtend vroeg i: Japansch conyooi in de baai van Tokio aangevallen. Min stens twee schepen werden tot zinken gebracht. By de beschieting van de Japansche marinebasas Luku- soka op Hondo op Woensdag, werden 45 Japansche schepen, waaronder 1 slagschip bescha. digd of vernield en 86 vlieg tuigen vernietigd. Twee Brit- sche en 12 Amerikaansche toe stellen gingen verloren. De conferentie te Potsdam. Uit Potsdam wordt gemeld dat op de conferentie goede vorderingen werden gemaakt. Daeeltjks houden de Big Three 3 uur besprekingen. Stalin bood de Brltsche en Amerikaansche delegaties Za terdagavond een diner aan. Verwacht wordt dat de con ferentie einde dezer week zal worden verdaagd om Churchill en Attlee in de gelegenheid te stellen naar Engeland te gaan, om daar aanwezig te z<jn als de uitslag van de verkiezingen bekend wordt. (HN) NIEUWE BONNEN Geldig tot 28 Juli. Aardappelen: A 31 t.m. E 31 en M31: 1\'2 kg. p. b. Vleesch: A 31 A, C 3IA, B 3IA en E 31A125 gr. p.- b.; B 31A250 gr. p. b.; M 31A: 100 gr. p. b. Degenen aan wie rantsoen bonnen vleesch zijn uitgereikt, ingevolge medisch advies, heb ben op deze rants.-bonnen voorrang by het betrekken van versch vleesch. Overigens dienen de consumenten genoegen te ne men met hetgeen de slager in voorraad heeft, dus hetzij vleesch in blik of visch in blik. Geldig tot 4 Augustus. Koffie: A 80, B 80 en C 80 Res.: 100 gr. p. b. Zout: 210 Alg.: 100 gr. p. b. Suiker: 196 Alg.: 500 gr. p. b. Jam: 211 Alg.: 250 gr. p. b. Peulvruchten: 193 Alg 125 gr. p. b. Vermicelli of havermout puddingpoeder: 212 Alg. gr. p. b. Eng. Biscuits: 197 Alg. p. b. Deze bon moet worden besteed bij den winkelier, die dit artikel in voorraad heeft De winkeliers mogen deze bon nen niet aannemen, indien zij niet direct biscuit kunnen af leveren. Rijst: D 70 en E 70 Res.: 125 gr. p. b. Gortmout of gortgries: A 70 Res.: 125 gr. p. b B 70 en C 70 Res.: 250 gr. p. b. Pruimen of rozijnen: 204 Alg. 100 gr. p. b. Kaas: hoewel in overige gebie den bonnen voor kaas zijn aan gewezen. mogen deze 'bonnen lier nog niet door de winke liers worden aangenomen. Pas wanneer de detaillisten bevoor raad zijn, zullen de betreffende bonnen worden bekend ge maakt, zoodat iedere winkelier direct uit voorraad kan en zelfs moet afleveren. Amerik. spek of bacon: B 32B vleesch: 180 gr. p. b.; a 32B en C 32B vleesch: 90 gr. p. b. Vervangingsmiddelen: a 73 t. m. E 73 Res.: 1 rants. Eipoeder: A SIB t.m. E 31 B 150 vleesch: 70 gr. p. b. Eng. bloem: 201 Alg.: 70 gr. p. b.; A 77, B 77 en C 77 Res.: 140 gr. p. b.; D 77 en E 77 Res.420 gr p. b. Kindejrmeel: D 74 Res.: 250 gr. p. b. Rijstebloem: E 74 Res.: 250 gr. p. b. Rijstpudding: D 80 Res: 12 ounces p.b. De winkeliers dienen dezen voorinleveringsbon tegen ontvangstbewijs in te nemen. Van 22 Juli tm. 4 Aug. wordt op bon D 63 Res. afgeleverd. Eng. Huishoudzeep: D 75 Res.: ca. 112 gr. p. b.; E 75 Res. ca. 225 gT. p. b. De bonnen 207 en 208 Alg. moeten zorgvuldig worden be waard, daar deze bonnen nog nader zullen worden aangewe zen. VOOR Z.-VLAANDEREN. Bovenstaande bonnenlijst reldt ook voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De kaasbon 207 is verlengd t.m. 28 Juli. Voorts is op bon 201 Alg. 1 rantsoen gebak beschikbaar gesteld. Eén rants, gebak is 55 gr. wafels of 100 gr. gebak "0 gr. bloem (naar keuze) PROVINCIENIEUWS SLUITING JAAGPAD VLISSINGEN-MIDDELBURG De i ..taire Commissaris voor de provincie Zeeland maakt bekend, dat met ingang van dinsdag 24 Juli tot na dere aankondiging het jaag pad tusschen Middelburg en Vlist 'en des avonds van 7.80 tot 9.30 uur voer alle verkeer zal zijn gesloten, in verband met het opruimen der mijnen in den Kanaaldijk. Belangryke arrestatie. De afdeeling interneering van het M. G. deelt mede, dat te Nieuweschans (Gr.) de be kende R. J. Zimmerman, de man van de Technische Nood hulp enz. is gearresteerd. Hij is tot op 30 April van dit jaar in Duitschland nog in betrek king geweest bij een vrachtwa- genfabriek. Als aardige bijzon derheid kan worden gemeld, dat hij middels de Duitsche in stanties, heeft gevraagd of hij de in zijn bezit zijnde motor fiets mocht behouden om er op naar huis te kunnen terugkee- ren. Zimmerman wordt spoedig te Middelburg verwacht, al is het dan niet op zijn motorfiets. Zaterdagavond gaf „Eupho- nia", dir. P. de Rooy, een con cert op de Markt te Goes. De muziekliefhebbers konden een I droeg 1450 zooda* thans goede uitvoering beluisteren, 'totaal 2750 afgedragen is. Zaterdag heeft in het Schut tershof te Goes de heer H. Zuring, die met pensioen gaat, afscheid genomen als leeraar in aardijkskunde en geschiede nis aan de R.H.B.S. en de Handelsavondschool. De heer Zuring is 26 jaar, van 1918 af, leeraar te Goes geweest. Nadat eerst de directeur der school, de heer dr. C. v. d. Pol, had ge sproken, heeft vervolgens de oud directeur, de heer C. A. de Looze, die van 1920 met den heer Zuring samenwerkte, ge wezen op het vele belangryke werk dat de scheidende leeraar verrichtte. Voorts spraken de heer Joh. Pilaar, voorzitter van de com missie van toezicht op het M.O., de heer A. J. C. Nord- lohne als oudste collega de oud leeringen ir. P. J. 't Hooft en Z. A. Nijsen en de leeling de Boo. De heer- C. M. de Wijs bood namens leeraren enz. een boekwerk aan. De bijzondere collecte voor het fonds Noodlijdende Ker ken en Personen heeft te Hoedekenskerke cpgebracht 81.02. B. en W. te Kruiningen heb ben een nieuwe verordening op de brandweer vastgesteld. Het is nu niet meer noodza kelijk de brandweer in haar grooten omvang (totaal plm. 300 man personeel) te hand haven. Het brandweercorps in Kruiningen zal in het vervolg alleen bestaan uit het perso neel der motorbrandweer, t.w. één commandant, twee onder- brandmeesters en 13 brand weerlieden. Alle overige thans bestaande onderdeelen zullen worden opgeheven. Voorts worden te Oostdyk en te Schorebrug één en te Hans- weert drie (Oostzijde één en Westzijde twee) hulpbrand weerploegen, elk bestaande uit vier man, ter bediening van de brandkranen in hun omge ving ingesteld. Het geheele personeel, totaal 36 man, zal uitsluitend uit vrijwilligers be staan. Tot leden van den tijdelijken gemeenteraad te Waterland kerkje zijn benoemd: A. A. Buijck, A. J. de Poorter, C. de Schoolmeester, W. J. Vermeu len, M. de Bruijné, D. Dekker en W. de Feijter. Er was slechts één candidatenlijst in gediend. De uitgever van de „Hout snede Walcheren October 1944" heeft vorige week een tweede uitkeering gedaan aan- den burgemeester van Westkapelle, voor de getroffenen in zijn ge meente. Deze uitkeering be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1