Provinciale Zeeuwsche Courant Beperkte distributie van textielgoederen. DE EERSTE GEUL BIJ RAMMEKENS DICHT. Melk in busjes. 14 Engelsche ons is gelijk aan 14x 28.35 gram of 411.075 gram. Voegt men hier eenzelfde hoeveelheid water bij. dan verkrijgt men 822.15 gram. Dus als men een busje gecondenseerde melk tot kof fie- of thee, of kookmelk be reidt, verkrijgt men iets minder dan 1 L. Nu heeft het bedrijf schap Zuivel te Goes verordi neerd, dat men voor zoo'n busje gecondenseerde melk een bon moet inleveren, die recht geeft op 1% 1. melk. „Neen" zegt het Bedrijfschap Zuivel in Brabant, ,,het is maar on geveer 1 1., dus een bon voor 1 1. inleveren". Dit verschil in meening zal wel op een of an deren grond berusten, mis schien op calorieën-waarde of zoo iets. Maar de huisvrouwen vinden zich tekort gedaan en klagen. Wij hebben het geval onderzocht en te bevoegder plaatse is ons meegedeeld, dat de zaak in onderzoek is en dat de kwestie Goes-Brabant zal uitgemaakt worden, 't Is te hopen, dat de Zeeuwsche huis vrouwen dan nog hun volle quantum melk krijgen. Of is het een bescheiden poging om BINNENKORT BON VOOR SCHEERMESJES. Er zal weer een begin wor den gemaakt met de distribu tie van scheermesjes. Zoo mo gelijk zal volgende maand een bon worden aangewezen. Voor scheerzeep en -poeder zijn hier te lande geen grondstoffen. Men zal voorloopig; aangewe zen zijn op de Engelsche huis houdzeep, die voor dit doel goed te gebruiken is., (HN) DEENSCHE HULPACTIE De groote Deensche hulp actie voor Nederland heeft 20 millioen gulden opgebracht, waarvan de helft door den staat gefourneerd is. Het geld is niet alleen voor levensmid delen, doch ook voor huisraad en kleeding bestemd. 150 Ne- derlandsche kustvaarders en voorts een aantal binnensche pen zullen waarschijnlijk voor het transport zorgen. Aan het einde van deze week vertrek ken 500 kinderen uit Arnhem, Gouda en Leiden naar Dene marken. (AA) Politieke gevangenen naar N.ö. Polder. Zeer binnenkort zal het aan tal in den Noord-Oost-Polder tewerk gestelde politieke ge- Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel, 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen Zaterdag 21 Juli 1945 188e Jaargang Nummer 87 Hoofdred. 1 medew. van Uitgever F. Druk fa. F. P. ZandtJk (met red dr. W. H. Beekenkamp) B. den Boer, Middelburg. r. d. Velde Jr., Vllsslngen bij' te dragen tot de droogma- vangenen met eenige duizen- king van Walcheren? Iden worden uitgebreid. (AA) Met ingang van 1 Augustus zal wederom, zooals reeds in 't kort gemeld, een aanvanke lijk zeer beperkte, doch regel- mat; distributie van textiel goederen ten behoeve van het publiek plaats hebben. De voorziening van de Ne- derlandsche bevolking zal slechts geleidelijk kunnen ge schieden en voorloopig beperkt moeten blijven tot noodgeval len. De plaatselijke distributie diensten zullen in deze geval len, waarin werkelijk van een dringende behoefte sprake moet zrjn, voor boven- en on- derkleeding (ook baby-klee- din) punten kunnen uitreiken. Up vertoon van deze punten kan men bij den winkelier, die de gevraagde artikelen in voorraad heeft en die in be paalde gevallen door den dis- tributiedienst kan worden aan gewezen, een bereidverklaring verkrijgen met een geldig heidsduur van een week. De bereidverklaringen moeten door het distributiekantoor worden gewaarmerkt en daar na voor den vervaldatum te zamen met bovenbedoelde pun ten bij den winkelier worden ingeleverd tegen in ontvangst neming van de gewenschte goederen; alleen in uiterste noodgevallen zullen dus voor loopig aanvragen kunnen wor den ingediend. Het ligt in de bedoeling voor den aankoop van zgn. klein-vak-artikelen, zooals ga ren, band, stopzijde e.d. zoo spoedig mogelijk een nieuwe textielkaart uit te reiken. De beschikbaar komende huis- houdgoederen en stoffen voor woninginrichting zullen in de eerste plaats bestemd zijn voor de gebieden, welke het zwaarst door den oorlog ge- tfoffen zgn, teneinde de gedu- MIJNEN EISCHEN SLACHTOFFERS. Het „Limburgsch Dagblad" bericht: In Roosteren is een hooiwagen op een mijn gere den. Het paard werd gedood en een persoon licht gewond. Twee meisjes, vergezeld van soldaten van de Stoottroepen, liepen in een weide te Broek huizen, die vol mijnen lag, en trapten op een daarvan. Een der paartjes werd op slag ge dood, nl. een 19-jarig meisje uit Wellerlay en een soldaat uit Cuik. De zuster van het meisje zal waarschijnlijk een oog moeten missen, terwijl de tweede soldaat verschillende scherven in den rug kreeg. Nabij de Kapel in 't Zand te Roermond zijn 2 knaapjes, die in een wei aan het spelen waren, door een mijn op vree- selijke wijze uit elkaar gerukt en op slag gedood. Drie jonge lui. die te Arcen kampeerden, vondtn een landmijn en begon nen hiermede op elkaar te gooien. De mgn ontplofte. Een 19jarige jongen werd gedood, terwijl een tweede waarschijn lijk een been zal moeten mis sen. (AA) Politieke gevangenen naar ontvlucht. Uit een voor gevangenis in gerichte ambachtsschool te Rotterdam zijn 16 politieke ge vangenen ontvlucht. Een van hen klom door een luchtkoker op het dak, en haalde met aan elkaar geknoopte dekens zijn medegevangenen naar boven. Daarna zijn allen op den be- ganen grond kunnen komen. Onder hen bevinden zich eeni ge „zware jongens", die roof overvallen pleegden en het ge- stolene in den zwarten handel brachten. Vervoersmogelijkheden in hel Noorden uitgebreid. In Groningen zgn de ver voersmogelijkheden per trein, tram en bus weer toegenomen. Er loopen weer autobussen tusschen Groning enen Leeu warden en Groningen en Assen. Op het traject HengeloCoe- vorden StadskanaalAssen Groningen zijn in goederen treinen thans eenige personen wagens ingelast. Op de tra jecten GroningenZwolle en HengeloZwolle zijn personen treinen ingelegd. Voorts is wederom een treinverbinding ZwolleKampen tot stand ge bracht. (AA) Prins Bernhard heeft na mens H.M. de Koningin aan den commandant van het eerste Canadeesche leger, ge neraal Crerar, het groothuis van de orde van Oranje Nas sau verleend. (AA) men. peerden in staat te stellen hun huishouding opnieuw in te richten. Aflevering zal plaats hebben op Vergunning van den distributiedienst. Voor de kleedingvoorziening in de ge troffen gebieden is, in samen werking met verschillende in stanties, reeds een regeling getroffen. De distributie van werk- kleedingpakketten is gestaakt, zoodat aanvragen hiervoor niet meer bij de districtsklee- dingmagazijnen kunnen worden ingediend. Met de uitreiking van baby pakketten zal binnenkort we derom een aanvang worden gemaakt. De noodtoestand, welke na September 1944 is ontstaan en de uiteenloopende regelingen en voorzieningen, welke sedertdien in verschil lende gebieden moesten worden getroffen, maken het noodza kelijk, dat met een schoone lei wordt begonnen, temeer waar door de oorlogshandelin gen vele distributiebescheiden verloren gingen. Vervallen zijn derhalve met ingang van 16 Juli zoowel bij den handel als bij de consu menten alle punten der tot dusver uitgereikte textiel- en toeslagkaarten. alleluiers-, kou sen- en linnenbonnen, alsmede alle machtigingen en vergun ningen, gedateerd vóór 1 Juni 1945 met uitzondering van die voor oorlogsgetroffenen in de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, afgege ven na 28 Februari 1945 en van die voor a.s. moeders in alle provincies, uitgereikt na 31 Maart 1945. De distributie diensten zullen plaatselijk bekend maken op welke wgze men aanvragen voor textielgoederen kan indie nen. Film over Walcheren. Mannus Franken heeft thans een film over Walcheren ge maakt, van 400 meter lengte. Deze film zal half Augustus in roulatie worden gebracht. De Werkgemeenschap, die op dracht gaf tot het vervaardi gen van de film over Walche ren, heeft ook films doen ver vaardigen over Arnhem, Ven- lo en de Wieringermeer. Behal ve de film van 400 meter over Walcheren maakt Franken nog een film van 2400 meter van dit eiland, welke film in Janu ari gereed zal zijn. (AA) Overeenstemming in het conflict in de Rotterdamsche havens. Tusschen de transportarbei dersbonden en de werkgevers in de Rotterdamsche haven is volledige overeenstemming be reikt. Zoo goed als alle eischen zijn ingewilligd. (AA) Verkeer met België. Medegedeeld wordt dat het transitoverkeer Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen kan worden toegestaan voor reizen in lands- en algemeen belang (dus geen familie bezoek), mits men overlegt: le een urgentie verklaring, waaruit de noodza kelijkheid der reis blgkt, 2e. een bewijs van politieke be trouwbaarheid; 3e. een per soonsbewijs; 4e. een pasfoto. De handelswinst van groente*, en fruithandelaren. Het regeeringsbesluit om de handelswinst van groente- en fruithandelaren met 50 te verlagen, heeft in deze kringen groote beroering gewekt. Zoo wel te Amsterdam als Den Haag zijn protestvergaderingen gehouden, waarin er op werd gewezen dat deze maatregel voor vele handelaren den on dergang zal beteekenen. Het is niet de bedoeling in staking te gaan, doch gestreefd zal worden door overleg tot over eenstemming te komen. (AA) Loonsverhooging in kleeding- bedrijf. Een door de vakgroep .kleermakerij" ingestelde com missie voor sociale aangele genheden heeft geadviseerd de loonen met 25 te verhoo- gen, met ingang van 16 Juli. Dit advies is door de vakgroep overgenomen. (AA) Vijf .onbekende mannen hebben bij een bewoner van de Apollolaan te Amsterdam, on der bedreiging van pistolen, een hoeveelheid sieraden ter waarde van vijf ton meegeno- (AA) Onopgeloste vragen. De prijzen van kleedingstuk- ken zijn tegenwoordig abnor maal hoog. Zij gaan de koop kracht van vele gezinnen ver te boven. Wij meenen te weten, dat bij het vaststellen der prij zen rekening wordt gehouden met de herkomst van het goed. De goederen, opgekocht bij den kleinhandel zijn duurder dan die, opgekocht bij de fabrikan ten. Sommige góederen, spe ciaal de zoogenaamde Ameri- kaansche, komen reeds geprijsd bij de grossiers aan, terwijl voor andere de prijs naar de prijsbeschikking textiel bere kend wordt. Dikwijls zijn de prijzen zoo hoog, dat de winke liers de hun toekomende winst- marche hier niet aan toe dur ven voegen. Wat de Amerikaansche goe deren betreft, deze ontvangen de winkeliers gep rijst thuis, d.w.z. de verkoopprijs staat er reeds op vermeld, vastgesteld door een of meer instanties. Welke? Van dezen verkoopsprijs krij gen de winkeliers 10 Doch hiervan gaat nog af 5 tijde lijke onkosten en 2 omzetbe lasting. De uiteindelijke winst die overblijft is dus 3 %- De textielgoederen, welke niet uit het buitenland komen, dus uit Nederland, zijn buiten sporig hoog in prijs, veel hoo- ger dan de Amerikaansche goederen. Het winstpercentage voor de winkeliers van de zgn. Nederlandsche textielgoederen is normaal vastgesteld, bere kend naar den inkoopsprijs. Welke motieven liggen nu aan de prijsvaststelling van de Amerikaansche en binnenland. sche textielgoederen ten grond slag? Wij vroegen het kantoor van den rayongemachtigde van het rijksbureau voor textiel inlich tingen hierover. Via een andere instantie kwamen wg terecht bij het rgksbureau voor tex tiel, textielvoorziening oorlogs. slachtoffers, rayon West-Bra bant en Zeeuwsche eilanden. Deze zond dè vraag door naar het rijksbureau voor textiel, af- deeling handel, te Eindhoven, want, ,,dit bureau zou ons on getwijfeld van antwoord die nen". Het antwoord kwam, maar het luidde: „wij hebben om in lichtingen gevraagd aan onzen rayongemachtigde' Men ging dus weer een stap terug want tot het kantoor van den rayongemachtigde hadden wij ons reeds gewend. Enfin het rijksbureau voor textiel „zou zijn zienswijze nog nader kenbaar maken". Veertien dagen later kwam deze zienswijze. Zij luidde: „de genoemde noteeringen liggen alle binnen het kader van het geoorloofde en zgn in overeen stemming met de prijzenbe- schikking no. I." Er werd nog bijgevoegd: „het bovenstaande sluit echter niet uit, dat deze prijzen de koopkracht van de massa te boven gaan. Onzerzijds zal bij bevoegde instanties dan ook zeer zeker op een en ander worden gewezen". Wij zijn nog even wijs geble ven. Het bovenstaande is weer eens een typisch voorbeeld, hoe men ettelijke ambtelijke schij ven afdraaien moet om iets voor elkaar te krijgen, en als men dan denkt dat men er ein delijk is, blijkt het dat men geen stap vooruit is gekomen. Wanneer zal men eens den rechten afgebakenden weg dur ven aanwijzen? Nu staan we nog voor onopgeloste vragen. G. Na Westkapelle, de Nolle en Veere, thans Rammekens, de vierde gebombardeerde Walchersche dijk, waardoor een groot gebied ten Oosten van het kanaal overstroomd is. Wij kwamen juist op een belangrijk oogenblik: de eerste geul werd dichtge- spoten. Daarmede werd een flinke stap voorwaarts daan. Het was een avontuurlijke tocht over en langs dijken, over zand, steenen en rijshout, in roei-, motor- en sleepboo- ten, langs geïmproviseerde trapjes en ladders en door stroomend water op de stevige ruggen van de dijkwerkers. Bij Rammekens hebben de bommen hun vernielend werk eveneens grondig gedaan. Groote gedeelten zijn uit den zeedijk geslagen of door het i uitstroomende water weggespoeld. In totaal is het gat ongeveer 750 meter groot. Met een snelheid van wel 4 m. per seconde stroomt hier het water bij vloed het land in en bij eb weer in de Schelde. Ook hier zijn door den stroom diepe geulen ge maakt, drie groote en tw< kleinere, varieerende van 18 tot 12 meter diep. De nieuwe dijk zal op onge veer dezelfde plaats als de oude komen te liggen, doch eerst wordt rond het gat een nooddijk gelegd. Deze hulp- dijk wordt ongeveer 1400 meter lang en loopt van den zeedi_'k, op eenigen afstand van het fort Rammekens, met een boog naar een punt onge veer waar het Oostelijk einde van den boomdijk weer hij den zeedijk aansluit. Bij het leggen van den nood- dgk moet men ook door de vijf geulen. Deze vormen de grootste hinderpalen. Hoe smaller men de geul maakt, hoe sneller het water gaat stroomen, den bodem uitdiept en do zijkanten uitschuurt. Om dit uitschuren en verdiepen te voorkomen worden eerst zink- stukken gelegd, d.w.z. van rijshout gevlochten matten, met steenen verzwaard. Is men zoover gevorderd, dat men de geulen gaat dicht- spuiten, dan komt op deze zinkstokken een laag zand, gevolgd door zinkstukken, dan weer zand enz Toen we Donderdagmiddag aan de Westzijde van het gat waren, begon men juist met het dichtspuiten van de eerste en de kleinste van de drie groote geulen. De geul, welke met 5 zinkstukken was bezonken was op een achttal meters na dicht. Door dit smalle gat stroomde het wa ter het werd eb met enorme snelheid. Het geleek wel een waterval, zoo kolkte en bruiste het. Op de Schelde lag een zand zuiger, die het zand opzoog en in de bakken stortte. De bak ken werden naar den perszui ger gesleept, die het zand dooi de buisleiding naar het te dich ten gat spoot. Vele mannen stonden tot de knieën in het water, met houten schotten den stroom een anderen loop revend; terwijl andere dijk werkers met bossen rijshout en steenen het wegspoelen van het zand voorkwamen. Zoo zag men langzaam de zand laag hooger en hooger worden, de geul smaller en het water sneller stroomen. Bij het kee- ren van het tij, waardoor er een' korten tijd geen stroom valt te bespeuren, werd het zand in de opening gecpoten. Het was nu werken om zoo een kleine dam te vormen en op te hoogen en te verstevi gen, zoodat men steeds het stijgende water voorbleef. Aan den anderen kant van de geul stonden twee drag lines, die het gronddepót van het oude fort Zoutman ge bruikten om van die zijde het zinkwerk tegen uitschuren te behoeden en tevens mede te helpen met aarde het gat te dichten. Er werd met schijnwerpers des nachts doorgewerkt. Zoo kwam de eerste geul bij Ram mekens dicht. Een flinke stap voorwaarts bij het dichten van dit groote gat. Aan deze zijde is nu onge veer 75 meter dijk van de 1400 gereed. Intusschen werden de zij kanten verstevigd door stroo en rijshout. Het oude klassieke rijswerk, dat ook in de 16e eeuw werd toegepast, heeft zijn beteekenis nog niet verloren. Men kan nu aan dezen kant van 't gat weer een heel stuk vooruit zonder al groote moeilijkheden te on dervinden. Over 'n lengte van ongeveer 400 meter kan de hulpdijk nu over het fort Zoutman en over het vlakke land gespoten worden. Maar dan komt men aan de volgende diepe geul. Men is thans bezig ook de andere geulen met zinkstuk ken te bezinken. De middelste groote geul is al bgna bezon ken. Men voorkomt daarmede verdere verdieping. Immers, hoe meer geulen dicht komen, hoe meer water de overblij vende te verwerken krijgen. Hoeveel zinkstukken in totaal zullen moeten worden gelegd is niet te zeggen. Men rekent toch op een 40.000 M2. Er zal voorts een 30.000 M2 rijs- beslag noodig zijn. De aanvoer van rijshout, evenals van steen is bevredigend. Er wordt veel steen gebruikt. Aan de zijde van het fort Rammekens is ook reeds een gedeelte van den dijk gereed. Men is hier bezig zand te spui ten ter verbreeding en ver steviging. Hier ligt een tweede perszuiger. Binnenkort komt er nog een grondzuiger bij. Men is hier genaderd tot de fortgracht, welke eveneens een diepe geul vormt. Op de plaats waar de hulpdijk de fortgracht zal passeeren is de bezinking reeds geschied. Er zijn 9 zinkstukken aange bracht. Volgende week zal hier te spuiten beginnen en langzamerhand zal hier de dijk in het water worden opge hoogd. zoolang tot ook deze geul dicht is. We kunnen dus constatee- ren dat ook bij Rammekens flink aangepakt wordt. Er werken ongeveer 200 man. Wat het materiaal betreft is men tevreden. MINISTER VAN ACKER OVER DE KONINGSKWESTIE. In een toespraak tot het parlement zeide Arthur van Acker, de Belgische minister president, Vrijdagavond, dat de koning niet langer het ver trouwen en de autoriteit heeft om zijn hooge plichten te ver vullen. Hij heeft vergissingen begaan, doch verraden heeft hij zijn land niet; hoewel hij desondanks tijdens de Duitsche bezetting bleef. De reactie van den koning t.a.v. de bezetting was niet dezelfde als die van de rest der Belgen. Hij ge loofde in een Duitsche over winning en verliet het land niet om de regeering naar Londen te volgen. De koning heeft de gevoelens van het "Belgische volle geschokt door naar Duitschland te gaan, welk land met België in oorlog was. Zijn huwelijk schaadde zijn prestige bij het volk. Zoo'n huwelijk wordt door den man-in-de-straat niet aan vaard. Misschien wel in een roman, maar niet in zijn eigen koningshuis. Tijdens de bezet ting zou de koning een sym bool van zijn lijdend volle zijn geweest, en ook van Let ver zet -egen den onderdrukker. Hij was echter niets van dat alles. Hij verzette zich niet eens tegen het deporteeren van burgers. Zijn protest kwam laat en was zwak en weinig overtuigend. (AA) Borms ter dood veroordeeld. Auguste Borms, de beruchte Belgische collaborateur, is ter dood veroordeeld. Bovendien wero hij veroordeeld tot het betalen van een schadeloos stelling van 20 millioen francs. Borms behoorde ook tot de voornaamste collaborateurs in d°n wereldoorlog 1914'18. RUÏNES IN NOORD-LIMBURG. Hegen. Afferden, Siebenge- wald. Well, Wellerlooi en Ber gen vormen samen de gemeen te Bergen, een gebied omvat tende van 122 km2, met een in wonertal van 7800. Zelfs nu nog "3% maand na de bevrijding één ruïne, één berg vuil en puin. want voor de geheele gemeente heeft men slechts de beschik king over twee vrachtwagens en enkele paardenwagens. Van de 122 km2 oppervlakte van de gemeente, kan slecht: een achtste gedeelte bebouwd worden, de rest is levensge»- vaarlijk bezaaid met 10.000den mijnen en „booby-traps". Zelfs; „detectors" kunnen hier geen uitkomst brengen, want de ge heele oppervlakte is bovendien bezaaid met granaatscherven! 90 pet. van de huizen is ka potgeschoten en 50 pet. van de bevolking moet zich nog te vreden stellen met los stroo als slaapgelegenheid. Huisraad en inboedel zgn er niet meer. Het vee Is weg. De zes kerken zijn vernield. Van de 12 scholen zijn er maar twee te gebrui ken. Alle mogelijke bureaux ko men zich „op de hoogte stel len" en men büjtf vol verwach ting zitten wachten op iets., wat niet komt! Het bestaan van de gemeen te wordt bedreigd, indien de land- en boschbewoners niet spoedig hun bedrijf kunnen hervatten. Reeds zijn 15 perso nen verongelukt, onlangs vloog nog een tractor met drie man de lucht in. De moeders leven in voortdurenden angst voor haar kinderen, sinds vier on schuldige kleinen tegelijkertijd het slachtoffer werden van deze verschrikkelijke „herinne ring" aan de Duitsche terreur. Om de terreur doeltreffend té doen zijn, werden zelfs alle honden opgeruimd om geen enkele mijn „ontijdig" tot ont ploffing te doen komen. De Amerikaansche vloot opereert thans met een vloot welke een totaaltonnage van bijna 5 millioen ton bezit (AA) OP WEG NAAR INDIË. J een kamp te Mill (NB) wachten thans 2000 jonge mannen op het groote moment om via Oostende het Kanaal over te steken, naar het op leidingskamp te Wolverhatnp- ton om daar hun opleiding te ontvangen voor Indië. Mill is niet het eenige kamp. Er zijn er ook te Wanroov. de Rips en Huiten, ingericht door het bureau Centrale Vrij willigers Kampen, teneinde de inlijving te kunnen versnellen. Vrijwilligers kunnen nu enkele dagen na de melding naar een der kampen worden overge bracht, waar zij 4 tot 6 weken verblijven alvorens naar En geland te vertrekken. In deze kampen komen zoowel de vrij willigers voor de Expedition- naire Macht als die voor de Gezagsbataljons voor Indië sa men. Reeds dit jaar zal het opleidingskamp te Wolver hampton de eerste divisie (ca. 22.000 man) moeten afleveren en volgend jaar zullen verschil lende andere divisies moeten volgen. In de verzamelkampen worden de jongens in de eerste plaats goed doorvoed, om de harde training van straks te kunnen volhouden. De kamp keuken druipt als het ware van vet. Voorts wordt er veel aan sport, ontspanning en lichte exercitie gedaan. Ook worden de vrijwilligers geeste lijk voorbereid op het leven in de Indische gemeenschap. Velen hunüer zullen een blij vende toekomst in Indië vin den. Zii hebben voorkeur voor plaatsing in overheidsfunctie:; na het eindigen van den ter mijn hunner verbintenis. (AA) De aandacht van afzen ders van brieven en briefkaar ten voor het buitenland word. er nog eens in het bijzonder op gevestigd dat niet alleen het briefpapier maar ook brief kaarten slechts aan een zijde mogen zijn beschreven. (AA) Een Ventura-vliegtuig met een bemanning van 3 per sonen en 13 passagiers is b-i de landing te Karthoum (Afri ka), neergestort. Er zijn geen overlevenden. A A KORTE PREDIKATIE WAAROM VRIJ? het moet ons voort durend levendig voor den geest staan, welke zware offers voor onze vrijheid zijn gebracht en welke dure verplichting deze aan het Nederlandsche volk opleggen". In duizenden kerkgebouwen van ons vrije vaderland hebben deze ivoorden ƒ.7. Zondag krachtig en statig geklonken. In aansluiting daarmede hin gen in Goes deze week tiental len raambiljetten met de door dringende vraag: Vrijheid, waartoehet onderwerp voor een Avondstilte. Vragen wij ons in dit ver- ba/nd ook af: Waarom is Ne derland bevrijd Op die vraag geeft Psalm 85 een mooi antwoord. Daar staat: God geeft vrijheid vrede, opdat de menschen geen nieuwe dioaasheden zullen gaan begaan. Met 5 Mei begon voor ons volk een nieuwe bladzijde. An ders gezegd: God, de Heer der geschiedenis, sloeg voor ons een donker beschreven, wee- nend gelezen bladzijde om en schreef met machtig schrift een nieuwe, blijde, lichtende bladzijde. Wij kregen de kans voor een vernieuwd begin. Hij verlengt ons leven. Hij schenkt nieuw voedsel en nieuwe kracht. En tegeijkertijd vergeeft Hij ons om Jezuswil de dwaashe den van vroeger en waar schuwt Hij ons voor nieuwe. Welke dwaasheden dat zijn en kunnen worden, make ieder bij het licht van Gods oordee lend Woord uit. Wilt heden nu treden voor God den Heere en uw eigen dwaasheid belijdenEen mensch, die de dwaasheden van een vroeger leven belijdt er, laat, is sterker dan de veld heer die een stad bevrijdt. Bij den opbouw van ons land is veel wijsheid noodig én wijs heid is beter dan kracht. De waanwijsheid der sterken wordt altijd weer beschaamd, Maar de bede om een wijs hart wordt verhoord. B PREDIKBEURTEN PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk: Arnemui- den: 10, 2 en 7 ds. Hooijkaas; Kleverskerke: 10,30 - ds. Woerden; Oostkapelle: 10 (dorp) en 2 (Duinbeek) dhr. Geursen, 7 M. C. Don, theol. stud.; Serooskerke: 10 ds. Vis ser; Souburg: 10 ds. Breukel- man, 10 kinderdiènst. Geref. kerk: Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Scholing; Vlis- singen: 9 en 2.30 ds. Smeenk. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 en 3 prof Wisse; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Meijnhout. Evang. Luth. kerk: Middel burg: 7.30 av. ds. Nolte; Vlis singen: (gez. m. Doopsgez. gem.) 10 ds. Nolte. Geref. gem.: Arnemuiden: .30, en 6 leesd.; Middelburg: Zo. 9.30, 2 en 6 leesd.; Di. 7.30 ds. Rijksen; Do. 7.30 ds. v. Stuyvenberg; Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Do. ds. v. Stuyvenberg. Ver. v. Vrijz. Herv.: Middel burg: 10 ds. Hanneman; Vlis singen: 3.30 ds. Hanneman. Waalsche kerk: 7.30 n.m. dr. Brandenburg. Geref. kerk in H. V.: 10 geen dienst, 7 (gem. dienst in Oostkerk) ds. v. Woerden. Leger des Heils: Middelburg 10 en 7.30 maj. Kooistra, 4 openl. bijeenk.; Vlissingen: 130 en 7 leider C. C. Gerstel. Herst. Apost. gem.: 10 en 4.30 ds. de Vries. KERKNIEUWS Naar wij vernemep heeft de classis Zierikzee der Geref. kerken met algemeene stem men besloten (de predikanten H. v. d. Berg van Scharendijke, F. Kouwenhoven van Zonne- maire en J. P. Unger van BruL nisse wareii niet aanwezig) ds. H. Venema van Nieuwerkerk (thans werkzaam als hulppre diker te Ysselmuiden) in ver band met het feit dat hij dienst doet in de Geref. kerken vrij gemaakt naar art. 31 K.O., niet toe te laten in haar ver gadering. Geref. Gemeenten. Tweetal te Kruiningen M. Blok, cand. te Rotterdam en T. Dorresteyn te Opheusden. Beroepen te Kruiningen M. Blok, cand. te Rotterdam. Officleele publicaties De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat voor mannelijke personen, ge boren in 1926 en vroeger, die nog geen speciale vergunning voor een zakdoek hebben af gehaald. nog een na-uitrc:king zal worden gehouden op Maan dag 23 Juli a.s. van 912 en van 24 uur -an de loketten 14, 15 en 16. B. en W. van Vlissingen brengen ter kennis van belang hebbenden, dat er gelegenheid bestaat tot aangifte van nieu we leerlingen voor de Gemeen telijke Handelsavondschool met 5-jarigen cursus in het school gebouw aan de Coosje Busken- straat op 23. 26. 27 en 30 Juli a.s. van 18.3020 uur. Leerlingen in het bezit van het Mulo-diploma, of daarmee gelijkstaand onderwijs komen zonder examen in de 4e klasse. Het einddiploma geeft vrij stelling voor het examen Mid denstandsdiploma Algemeene Handelskennis. De Gemeentelijke Handels avondschool verleent ook er kende diploma's voor stenogra fie en machineschrijven. PROVINC1ENIEUWS Belangrijke arrestatie. De afdeeling interneering van het M. G. deelt mede, dat te Nieuweschans (Gr.) de be kende R. J. Zimmerman, de man van de Technische Nood hulp enz. is gearresteerd. Hij is tot op 30 April van dit jaar in Duitschland nog In betrek king geweest bij een vrachtwa genfabriek. Als aardige bijzon derheid kan worden gemeld, dat hij middels de Duitsche in stanties, heeft gevraagd of hij de in zijn bezit zijnde motor fiets mocht behouden om er op naar huis te kunnen terugkee- ren. Zimmerman wordt spoedig te Middelburg verwacht, al is het dan niet op zijn motorfiets. 19 Juli nam de heer W. de Graaf afscheid van de Chr. Kweekschool te Middelburg als leeraar in lichamelijke oefe ning, wat hij van de oprichting der school (1 Mei 1910) af, is geweest. Bestuur, leeraren en leerlingen waren met hem en mevr. de Graaf daartoe sa mengekomen in de met bloe men opgeluisterde zaal-Den Boer. Bij het binnenkomen werden door de leerlinge Jo de Visser bloemen aangeboden, aan mevr. de Graaf. Door den voorzitter van 't bestuur, den directeur en den leerling Ver- strenge werd met grooten lof gesproken over den arbeid van den vertrekkenden leeraar: hij was een der beste krachten. Door cadeaux werden de woor den onderstreept. De heer De Graaf antwoordde met bewo- fen gemoed, dankend voor de artelijkheid. waarmee men hem altijd was tegemoet ge treden. Hij gaf een deel van de cadeaux terug ten bate van een kas voor de leerlingen. Ten slotte werd hem en mevr. de Graaf -toegezongen Ps. 134:3. Donderdagmiddag had een vrouw, die met de boot uit Vlissingen te Middelburg aan kwam, het ongeluk op de .loop brug te struikelen, waardoor zij te water geraakte. Geluk kig kon _zij spoedig op het droge worden gebracht, waar na zij weder naar huis terug keerde. Gisteravond werd in het Jeugdgebouw te Vlissingen door de Geref. Jongelings- en Meisjevereenigingen 'n gecom bineerde vergadering gehou den, onder leiding van mej. D. Huser. Er was groote be langstelling. De heer A. Schout sprak over het onderwerp: „Jeugd in dezen tijd". Te Vlissingen is een kring gevormd van Herv. jongens en meisjes, welke zich ten doel stelt, contact te zoeken met de mannen, die werken aan het dicht maken van de dij ken om Vlissingen. Zoo moge lijk zullen voor deze menschen, die zoo moeilgk, doch voor de toekomst van ons land belang rijk werk verrichten, ontspan- ningsavonden georganiseerd worden. De toegang tot het bad- strand te Vlissingen is thans door het aanbrengen van een houten trap veel verbeterd. Het is nog wel primitief, maar het bewijst dat de auto riteiten voor het badleven te Vlissingen de volle belangstel ling hebben. Het is iederen dag druk op het strand. De Harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen, directeur de heer P. de Rooij, geeft Zondagavond 8 uur een con cert. R.H.B.S. TE VLISSINGEN Met einddiploma verlieten de school: Afd. A.: J. S. Adriaanse, Betsy Berting, A. van Boven. Riet Herlaar, P. G. Huser, Addie de Visser, H. Wielema, M. Wondergem en N. Zandee- Afd. B.: A. J. Boomer, Mariette an Dort, H. H. F. Fastenau. Mlcn la Gasse, J. Geertvliet, Annie Hokkeling, P. van der Leye, A. Nederlot. K. F. M. Speckens, A. Stroo en J A. Vos. Bevorder van IV A naar VA: J. Th. Clowtïng, J. G. H. Dommisse! Tonny Smals en W. de Wolf Van IV B naar VB: L. J. feroeks. ma, Roberta van Dicrendonck, J. D. Fregeres, G. de Koning, R. Louis, J. A. Th. van der Molen, Willy Sin- ke, W. de Steur, Chr. C. Verheul en J. J- Volraer. Afgewezen 3 leerlingen Van lil naar IV: J. G. Baljeu, jl W. de Beyl, J. Blokland, A. Caljé, Ineke de Fouw, C. Geervliet, M. P. Glerum, Mary van Hijftc, R. P. Huv- bregsen, H. Kars. J. A. de Kloe, C. M. Kole, P. J. M- de Leeuw, Ineke Lindenbergh, A. Meyers, Henny van der Molen. Henny Oosterwijk, A. j. L. Osté, Lucienne Pennock, J. A- V/. Priester, P. Sohier, J. G. Timmer man, Tineke Spuyman, Fia Weyens, J. Weststrate en N. W. Zandce' Af gewezen 7 leerlingen. Van II naar III: Angelika Baars, Corrie van den Berge, F. Bertijn, G. F Bertijn, H. W. Bor, A. M. Bou- man, Willy Broeksma, P. den Broe der, J. Dorsman, Tiny van den Ende, J- J. Huson, Nelly van de Klippe, Klara Kooger, A. Kranendonk, Julie Nederlof, Coba de Nie, Rie Paauwe, G. F. P. Palmkoeck, H- J- G. de Regt, P. van Rooyen, Agatha van Sabben, Henny Smals, Nettie Somers, A. Steketee, J- M. de Waard en Tine Zandce. Af gewezen 8 leerlingen Van I naar II: J. Abrahamse, Luclc Aspeslagh, T j. J. Boogaard, H. van Damme, B. Fregeres, J. Hendrikse, Janny Hoogendam, N. J. van Hoorn, P. Janse, J. E. Jansen. Chr. M. Kok, Miny van de Kop, A. E. J. Lncombló. J- Q. P- de Leeuw, A. J. C van der Lijcke, W. J. Louwersc. Nettle Ie Mahieu, Wilhelmina Merk, W. I K. Mes. J. van der Mculen, Mcul- meestcr. At. Th. A. Nederhand. L. Rol, M. Romijn, A. J. A. Schoen makers. Jetty Sissingh, A. Sorgedra- ger, R. J M. Speckens, Gerda Spuy man, J. T. P. Timmerman, L. M. erhulst en R. M. Wielema. Afge wezen 11 leerlingen. Na gehouden toelatingsexamen zijn toegelaten tot klasse I: Piet Bertijn K'jritje den Bleykcr. Astrid Bogcrd! Bep Borsje, Marietjc van Boven, Caspcr Dekker. Cobi Eekman. Carola H inning, Bertha van Hijfte. Jan Hol- laers, Margot de Kloe. Hubertus Kö- geler. Jaap Kooger, Rob Louis. Ia- cobn Luyk, Ida Sandcrse, Rob Sis singh. Marictje Smals, Tlica Smals, Sunny Fraast en Johan Tuynman. HOOGWATER VLISSINGEN Zondag 1.50 en 13.14. resp. 1.43 en 1.61 m _i_ N.A P Maandae- 1.38 en 13.54. resp. 1.58 en 1.74 m. -j~ N.A.P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1