Provinciale Zeeuwsche Courant Een-geheime luchtlijn. 4000 ton brandbommen op Japansche steden Zeshonderd vliegende for ten, de grootste formatie die tot nu toe gebruikt werd ondernamen luchtaanvallen met 4000 ton brandbommen op 4 Japansche steden in den loop van Donderdag. De doe- len waren Hitachi op Hondo, olieraffinaderijen bij Amaga- saki, even ten N. van Osaka, Yokohama, Japans grootste haven, Fukui, een van de voornaamste industrie-centra en Okasaki, nabij Nagoya. 60 Mustangs vielen districten aan in het gebied van Nagoya in het zuidelijk deel van Hondo. De overblijfselen van de Ja pansche vloot in haar schuil plaats te Yokusuka, de groote Japansche vlootbasis, 60 km. ten Z. van Tokio, werden aan gevallen door vliegtuigen, die van de vliegdekschepen opste- De vliegtuigen kwamen in het hevigste en meest nauw keurige afweervuur dat ooit werd ontmoet. Volgens Japansche berich ten werden van 900 aanval lende vliegtuigen 121 omlaag- geschoten of beschadigd bij de OLIEVELDEN VAN SAMBODJA VEROVERD. Australische troepen hebben, oprukkend van Balik Papan, de olievelden van Sambodja. een der rijkste oliegebieden, veroverd. Vierhonderd aldaar gelegen oliebronnen leverden 7 millioen ton olie per jaar. In Serawak hebben de Au straliërs Maroedi, 50 km. ten O. van Miri, veroverd. (AA) DE TOEKOMST VAN SPANJE. Een dag na de rede van Franco, waarin hij Spanje voorstelde naar de monarchie terug te keeren, heeft de troonpretendent Don Juan, in een onderhoud verklaard, dat hij niet'bereid is de monarchie uit handen van Franco te ont vangen, daar de troon op deze wijze de zwaar belaste nalaten schap van het Franco-regime erft, welke een ernstige handi cap vormt voor de oplossing der Spaansche problemen. Don Juan is van meening, dat het probleem van herstel der mo narchie niet uitsluitend een Spaansche aangelegenheid is en dat dit gezien moet worden tegen den breederen achter grond van intern, politiek, zon der welke 't niet mogelijk is 'n monarchistisch regime op een hechte basis te grondvesten. Franco zou zeker niet van een monarchie drcomen, indien hij voelde, dat zijn eigen positie zeker was. Door de geste be treffende de monarchie, doet hij een poging zijn verminderd prestige in het bijzonder op in ternationaal gebied te verster ken. Nog 250.000 Franschen worden vermist. Nog 250.000 Franschen wor den „vermist". De meesten hiervan bevinden, zich, naar men aanneemt, in den door de Russen bezetten sector van Duitschland. Daarentegen zegt de Russische generaal, die met de repatriatie van gedeporteer den, voormalige gevangenen enz. is belast, dat er „maar" 62.000 Fransche politieke ge vangenen in zijn sector zijn. Hoe het ook zij, in Frankrijk wachten tienduizenden op de terugkomst van hun mannen, verloofden en zonen uit Duitschland. Vermoedelijk zullen vele van de weggevoerde. Franschen dood zijn. Vele dooden, zullen nooit kunnen worden opge spoord men denke aan Da chau, Buchenwalde, Auschwitz. Velen zijn daar doodgemarteld en afgemaakt, waarna hun li chamen werden verbrand. Van tijd tot tijd komen er over de vermisten (een, 100.000 zijn absoluut zoekgeraakt) be richten binnen van kameraden en mede-gevangenen. Maar van vele tienduizenden weet men niets, heelemaal niets. aanvallen op de marinebasis van Yokusuka. Meer dan 200 vliegtuigen hebben de vliegvelden bij Sjanghai (China) aangevallen. Ook hebben Donderdag bijna den geheelen dag vliegtuigen het eiland Wake gebombar deerd. De aanval van de Britsch- Amerikaansche vloot op Japan duurt onverminderd voort. De oorlogsbodems varen ongehin derd door de wateren bij To kio sedert de aanvallen Dins dag bij het aanbreken van den dag begonnen. Aan den oostelijken ingang van de baai van Tokio zijn Amerikaansche lichte kruisers de beschieting van Nojima be gonnen. Over een uitgestrekt, gebied werden verwoestingen aangericht. Nojima ligt onge veer 90 km. van Tokio af. Voor het eerst werd deze stad door eenheden van de Amer. vloot zoo dicht genaderd. De beschietingen hebben een pa niek onder de bevolking te weeg gebracht. Radio Tokio adviseert de bevolking dek king te zoeken in de heuvels. (AA) MIN. SCHERMERHORN IN ZEEUW'SCH-VLAANDEREN Bij zijn bezoek aan Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen bezocht minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn, vergezeld van den minister van Openbare Werken Dr. Ir. J. A. Ringers en den algemeen commissaris voor den wederopbouw, Dr. Ir. Z. Y. van der Meer, behalve Brsekens, Sluis en Oostburg ook Aardenburg en Eede. In Breskens legde de minister-pre sident den eersten steen van een complex van 200 noodwo ningen, dat een, begin vormt van den bouw van noodwonin gen in Wet-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Volgens plan zullen hier al les met elkaar 500 van derge lijke woningen verrijzen. REEDS BELANGRIJKE BESLISSINGEN TE POTSDAM De Big Three komen regel matig bijeen. De drie ministers van buitenlandsche zaken hou den geregeld besprekingen en werken thans de agenda uit voor de verdere discussies. Het tempo van de besprekingen wordt opgevoerd en het komt thans voor, aldus de Reuter- correspondent, dat er reeds belangrijke beslissingen geno men zijn, t.a.v. het na-oorlog- sche Europa en vooral t.a.v. de toekomst van Duitschland. De aankondiging, die Donderdag gedaan werd, dat de drie staatshoofden regelmatig bij eenkomen en de verdere mede- deeling, dat de ministers van buit. zaken nu aan de agenda werken, wordt beschouwd als een aanwijzing, dat sommige van de belangrijkste proble men, die aan het hoofd van de geheime agenda stonden, reeds zijn opgelost. Ofschoon dit nooit werd bevestigd, wordt aangenomen, dat deze problemen voornamelijk be trekking hebben op de Duit- sche aangelegenheden en in het bijzender op het besluit, of het land al dan niet zal worden bestuurd op een gezamenlijke bezettingsbasis of in werkelijk heid zal verdeeld worden. (AA) Koning Leopold zal niet aftreden. Koning Leopold heeft in een interview met „Stars en Stripes" verklaard, dat hij niet zal aftreden, voordat het volk in verkiezingen vrij zijn leiders heeft kunnen kiezen. De ko ning verklaarde wel fouten te hebben gemaakt, doch alleen in de methodes. Vier Engelsche militairen verdronken. Vorige week werden ter hocgte van het zgn. Kurhaus aan het Bergen op Zoomsche Scheldestrand de kleedingstuk- ken van vier Engelsche mili tairen gevonden. Men vermoed de, dat de eigenaars waren verdronken en de Schelde werd afgezocht. Zondagmiddag zijn de lijken van drie Engelschen opgehaald. (W) Het Canadeesche 1ste le ger wordt 31 Juli ontbonden. Generaal Crerar gaat naar Ca nada -terug. (AA) - In Amerika blijven ge ruchten omtrent Japansche vredespogingen aanhouden. - In Rotterdam is de „Ba tavier II" aangekomen met 75 mannen van de koopvaardij, die na een afwezigheid van 5 jaar van een welverdiende vacantie komen genieten. De „Batavier H" is Zaterdagavond weer vertrokken met 175 kin deren die in Engeland op hun verhaal moeten komen. (HN) Brigadier Gen. Earl Hoag, commandant van de afd. Euro pa van „Air Transport Com mand" van de Amerikaansche luchtmacht heeft mededeelin- gen gedaan over een geheime (nota bene militaire) luchtlijn tusschen Engeland en het neu trale Zweden gedurende het laatste jaar van den. oorlog in Europa. In Maart 1944 werd de dienst, na lange onderhande lingen tusschen de Geallieer de en Zweedsche autoriteiten geopend, meldt de luchtvaart medewerker van het V.V. De vliegtuigen van A.T.C. hebben tijdens enkele duizen den vluchten met ongewapen de, betrekkelijk langzame transport-toestellen binnen het bereik van de Duitsche jacht vliegtuigen, gestationneerd in Noorwegen, o.m. 2000 getrain de Noorsche soldaten vanuit Zweden naar Engeland ge bracht, waarbij nog kwamen 1500 in Zweden geïnterneerde Amerikaansche vliegers, die daar noodlandingen hadden ge maakt. Verder vervoerden de toestellen zooveel kogellagers, als de geallieerden maar kon den vervoereh, voordat de uit voer van kogellagers vanuit Zweden naar Duitschland ge heel werd stopgezet. Op de heenreis werden wapens, le vensmiddelen en medicamen ten via parachutes aan de Noorsche verzetbeweging af geleverd plus een aantal ge allieerde spionnen en sabo teurs. Alle leden der bemanning moesten, alvorens zij uit hun toestel stapten, zich netjes in burger verkleeden, zij waren voorzien van niet minder net te paspoorten enburger lijke vliegbrevetten. De beman ning werd overal gevolgd en geschaduwd door nazi-agen- en, welke in sommige gevallen in de hotelkamers van de be manningen inbraken, de kof fers opensneden, teneinde in het bezit van de route en an dere gegevens te geraken. De Amerikanen wisten, dat de moffen met 250 nachtjagers en honderden batterijen luchtdoel geschut in Noorwegen op hun stonden te wachten, maar nooit is er een A.T.C.-toestel van de ze lijn door den vijand neerge schoten. De Geallieerde inlichtingen dienst had n.l. ontdekt, dat de Noorsche kust op bepaalde breedtegraden alleen door licht luchtdoelgeschut werd bewaakt en dat deze streek buiten de actie-radius van de Duitsche jagers lag. Van deze omstan digheid werd gebruik gemaakt. Zij beperkte dezen dienst tot maximaal 3 vliegtuigen in beide richtingen per etmaal en gaven buiten medeweten van de Duitschers drie cor ridors aan, breed 30 km. waar buiten de A.T.C.-toestlelen in het vuur van de Zweedsche luchtdoelkanonnen zouden ko men. Gedurende 1944 werden 3016 passagiers vervoerd inclusief 1847 Noorsche recruten en 965 geïnterneerde Amerikaansche vliegers. Eén toestel ging ver loren. Nederlandsche. Fransche en Russische ambtenaren en diplomaten maakten eveneens veelvuldig van dezen „gehei men" luchtdienst gebruik. Ook de geheele Noorsche regeering werd bij een gelegenheid naai en van Zweden vervoerd. Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475. Terneuzer. Vrijdag 20 Juli 1945 18Se Jaargang Nummer SS Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen WEER GRAVEN GEVONDEN Thans zijn weer graven ge vonden met 27 lijken, nl. 15 van mannen betrokken bij den tweeden overval op de gevan genis aan de Weteringschans te Amsterdam en 12 van de groep, die het Amsterdamsche bevolkingsregister in brand stak. In de duinen bn Bloe- mendaal liggen nog 60 lijken van Nederlanders. (HN) Schipbrug bij Hedel. Gisteren werd bij Hedel een schipbrug in dienst gesteld. Het maximum gewicht voor deze brug bedraagt 8 ton. De Nederlandsche bokser Bep van Klaveren is in Ameri- kaanschen militairen dienst, meldt A.A. Uifzonderingen op blokkeering flOO biljetten Het ministerie van Finan ciën deelt mede: Ten einde de meest drin gende individueele moeilijkhe den te verlichten, is de volgen de regeling getroffen: le. Werknemers, pensioen- trekkenden en genieters van lijfrenten, die over Juni een salaris, pensioen of lijfrente hebben ontvangen van niet meer dan 333.33 netto het geen geheel of gedeeltelijk in biljetten van 100 is uitbe taald, kunnen zich met een in tweevoudig geschreven verzoek richten tot den inspecteur der belastingen, in wiens ambts kring zij wonen. Op elk exem plaar van het verzoek moet door den werkgever de pen sioen- of lijfrente verstrekken de l instantie een verklaring worden gesteld, dat in het ver zoek vermelde bedrag aan sa laris, pensioen of lijfrente over den daarbij vermelden termijn in contanten is uitbetaald. Wil ligt de inspecteur het verzoek in, dan ontvangt belangheb bende een exemplaar van zijn verzoek terug. Tegen overleg ging hiervan betaalt de bank ten hoogste drie-vierde gedeel te van het maandinkomen uit. Werknemers in dienst van de overheid of semi-overheids- lichamen, (als de Ned. spoor wegen) kunnen zich met het verzoek voorzien van een ver klaring van den werkgever, als onder (le) omschreven rechts- streeks wenden tot de bank, zonder tusschenkomst van den inspecteur van belasting. Het zelfde geldt voor hen, die over- heidspensioen ontvangen, waarbij de werkgeversverkla ring wordt vervangen door een verklaring van de pensioen- verstrekkende instantie. 2e. Werknemers en pensioen- trekkenden en genieters van lijfrente, wier inkomen wordt uitbetaald over een langeren termijn dan één maand kun nen, indien deze termijn op 9 Juli 1945 'nog loopende was, een verzoek indienen, waarbij dezelfde verklaringen moeten worden overlegd als onder (le) in hun geval kan ten hoogste worden ontdooid 75 pet. van het inkomen over de eerste maand waarvoor het inkomen geldt en 100 pet. over de resteerende maanden. 3e. Door oorlogsgeweld ge troffenen, die op of na 1 Maart 1945 een uitkeering of een voorschot op een uitkeering ter zaké van oorlogsschade hebben ontvangen, kunnen, on der overlegging van een van de betrokken schade-enquête commissie geteekende verkla ring, een bedrag terug ontvangen tot ten hoogste de bedoelde uitkeering of het be doelde voorschot. 4e. Binnenschippers kunnen zich wenden tot den inspecteur der belastingen ten einde met diens goedvinden een bedrag terug te ontvangen van ten hoogste 500. De bovenvermelde uitzonde ringen op de blokkeering der 100 biljetten gelden uitslui tend voor die gevallen, waarin de betrokkenen niet over andere geldmiddelen of over bank- of spaarbanktegoeden beschik ken. Tegen degenen, die in hun verzoek onjuiste opgaven ver strekken, zullen door het Mi litair Gezag maatregelen wor den genomen op grond van het besluit op den bijzonderen staat vaq beleg. 25487 Locomotieven in Duitschland. NEDERLAND HEEFT ER NOG 384. Wij lezen in het Engelsche blad News Chronicle van 2 Juli: „De vroegere Duitsche spoor weg-autoriteiten hebben de ge allieerden volledige samen werking aangeboden, om teza men met hen het spoorwegnet te reorganiseeren. De verras sende vermeerdering van het voorhanden zijnde materieel zal deze taak minder moeilijk maken, dan deze oorspronkelijk gedacht was. De Duitsche spoorwegen beschikten in 1945 voor de nederlaag over meer rollend materiaal, dat intact was, dan in 1938, ondanks de zware geallieerde bombarde menten en de doorloopende be schieting van Duitsche transportmiddelen. In Maart' had de „Reichs- bahn" 25.487 locomotieven, hierin zijn begrepen 4742 lo comotieven die uit Rusland meegevoerd werden tijdens den terugtocht naar de Oder. Ondanks alle verliezen houdt dit in een algemeene vermeer dering van meer dan 4000 lo comotieven sinds 1938. Dezelfde stijgende lijn ver toont zich in de productie van wagons, deze bedroeg in Janu ari 1945 bijna 80.000 meer dan in 1938". En nu Nederland. De Nederlandsche spoorwe gen beschikten in Sept. '44 over 865 locomotieven, in Juli '45 over 384 stuks. Het aantal vermiste locomotieven be draagt dus nu 481. d. i. 55.6 '/c van het oorspronkelijke aantal. Van de electrische treinstel len waren er op dezelfde data resp* 430 en 80 stuks aanwe zig. Hiervan zijn dus 350 stel len verloren gegaan; (81.4 van 't oorspronkelijke aantal). Voor de Diesel treinstellen zijn de aantallen als volgt: in Sept. '44 82 stellen, tegen nog slechts 36 in Juli '45. Het ver schil bedraagt hier dus 46 stel len, (56.1 Oak het aantal rijtuigen van de stoomtreinen is sterk ver minderd. Het oorspronkelijke aantal liep van 1908 in Sept. '44 terug op 233 in Juli '45. Het aantal vernielde wagons bedraagt dus 1675 wagons. (87.8 van de oorspronkelijke hoeveelheid) Voor de goederenwagons zijn deze getallen resp. 30.354 en 1073, dus met een verschil van niet minder dan 29.281, (96.5 van hetgeen we hierin be zaten). Bovendien moet er re kening mee gehouden worden, dat in het algemeen van het nog aanwezige materieel het .rootste deel nog onbruikbaar is. We achten commentaar overbodig. De cijfers spreken voor zichzelf. MUNITIEOPSLAGPLAATS IN DE LUCHT GEVLOGEN. Op de grens tusschen Bever- wgk en Velsen-Noord is een munitieopslagplaats ontploft, waarbij één persoon werd go- dood en 8 ei-nstig gewond. Blijkbaar is de ontploffing veroorzaakt door het afschie ten van lichtspoormunitie. De ontploffing van de lichtkogels zette zich voort op de andere daar opgeslagen munitie, ne- velbommen, benzine, brand bommen, handgranaten, mijnen enz. Met geweldige slagen ont ploften de granaten en bom men en tot kilometers ver kwamen de stukken neer. Een boerderij en 12 woningen ge raakten in brand en werden vernield. Weggeslagen benzinebom men kwamen op huizen in den omtrek neer, waardoor even eens uitgebreide branden ont stonden. Een bom ontplofte op den zolder van een conserven- fabriek. De zolder brandde ge heel uit en een hoeveelheid pakkingsmateriaal ging verlo ren. De explosies hebben tot des avonds laat voortgeduurd en uit veiligheidsoogpunt wer den dan ook verschillende in de nabijheid van het terrein gelegen straten, alsmede het Roode Kruiszi ekenhuis ont ruimd. Later konden de wo ningen weer betrokken wor den. Ook is een bosch in de na bijheid van het terrein afge brand. Een tuinder, die op een veld aan het werk was, en een toevlucht had gezocht onder eqn haag, werd gedood, toen deze haag getroffen werd door wegvliegende stukken. Het ter. rein is vrijwel schoon opge ruimd, d.w.z. bijna alles wat er aan gevaarlijke voorwerpen lag, is ontploft. Des avonds begon in Velsen, in het z.g. Slingerduin, even eens munitie te ontploffen. Hier ligt de munitie in stapels, door het geheele bosch, dat dan ook volkomen in brand ge raakte. De vlammen waren tot in Amsterdam te zien. De sta pels munitie, nog afkomstig van de in dit gebied verza melde en ontwapende Duitsche militairen, vlogen de een na de ander met geweldige slagen in de .lucht, en nog gistermiddag was de rust niet weergekeerd. In Velsen en IJmuiden zijn tal- rgke dakpannen en ruiten ge<- sneuveld. De glasschade, zoo wel in Beverwijk als in Drie huizen is buitengewoon groot. Eenigen tijd geleden meldde H.N. dat de spoorweg mannen, als blijk van waar deering, van hun Zwitsersche collega's een pakket zouden ontvangen. Dit bericht schijnt niet juist te zijn geweest, want de Zeeuwsche spoorwegman nen vestigen er onze aandacht op, dat zij nimmer een pakket gekregen hebben. NIEUWE BONNEN Geldig tot 28 Juli. Brood: A31A t.m. E31A, M31A, A31B t.m. E31B brood per bon 400 gr. D31A. E31A, D31B, E31B. D31C, E31C, D31D, E31D Beschuit per bon 100 gr. Beschuit: D31A, E31A, D31B, E31B Beschuit 70 gram. Melk. A31, B31 Taptemelk 1»£ 1. per bon. C31, D31, E31 MeiK 1% 1. per bon. E76 Res. 3',4 1. per bon. De zelfverzorgers voor het ar tikel melk moeten bon E76 Reserve bij de eerstvolgende uitreiking van levensmidde lenkaarten bij den distribu- tiedienst inleveren. Marc -me: A31A, B31A, C31A Boter per bon 250 gram. M31A boter per bon 125 gr. Boter: D31A, E31A Boter per bon 250 gram. Chocolade: 02 en 18 Versnape ringen 1 tablet. Ontbijtkoek: 200 Alg. voorinle- veringsbon. Aflevering mag eerst plaats vinden van 19 Aug. t.m. 1 Sept. De voor- inleveringsbon geldt tevens voor afleveringsbon. Van 22 Juli t.m. 4 Aug. a.s. wordt op den voorinleveringsbon 180 Alg. afgeleverd. Rookartikelen09 Tabak 1 rts. naar keuze. WAT WIJ MAANDAG KRIJGEN. Toelichting op bonnenlijst van 22 Juli t.m. 4 Aug, Doordat het vooralsnog on mogelijk bleek versch vleesch vanuit Noord-Nederland aan te voeren, is men de komende 14 dagen noodgedwongen moe ten overgaan tot een verlaging van het vleeschrantsoen op 125 gram per week, hetgeen we derom voor een groot deel zal moeten worden vervangen door visch in blik. Deze teruggang wordt opge vangen door dezen keer weer een rantsoen (90 gram) Amerikaansch spek te ver strekken. Men kan nu een be hoorlijken, aanvoer van versch vleesch wel niet eerder ver wachten dan wanneer het vee uit de weiden komt, dus in den loop van AugustusSep tember. De komende periode is ook het rantsoen biscuits weer terug gebracht op 150 gram, in ver. band met de aanwezige voor raden. Tevens komt de rüst- voor personen boven 4 jaar te ver vallen, hiervoor zal gortmouc verstrekt worden. De rgst wordt thans verwerkt tot rijs tebloem voor babies, welke hiervan reeds deze periode 250 gram ontvangen. Getracht zal worden en deze belangrijke bij voeding voor onze babies blij vend te verstrekken. De kin- dereA van 3 en 4 jaar krijgen 250 gram kindermeel en als extratje een blikje rijstpud. ding, te beschouwen als luxe artikel. De groote winst van deze periode bestaat hierin, dat van nu af aan 250 gram margarine of 200 gram vet per week zal worden ver strekt. Ook kan men op een blijvend rantsoen van 100 gram kaas rekenen, ter- wijl de om de andere periode verstrekte peperkoek weer op de lijst staat. Al met al staat Zuid-Ne derland thans op een peil van 2068 calorieën per dag voor volwassenen. Hierin is niet begrepen de calorische voe dingswaarde van groenten, fruit en eventueelen visch-aan- voer. In tegenstelling met de vele geruchten in radio en pers over uniformeering van de rantsoenen over het geheele land, kunnen wij mededeelen, dat deze, zoolang het vervoers probleem een spreiding van de verschillende inlandsche producten (kaas, aardappelen, versch vleesch enz.) niet toe laat, uniformiteit wel niet be reikt zal worden. Ook het vrij laten van een zoo belangrijk voedingsmiddel als brood zal vooralsnog niet mogelijk zijn. Dit kan men eerst verwach ten als de toegezegde massale aanvoer van buitenlandsch meel en graan eenmaal binnen Repatrieerenden. Wij vernemen van een juist uit Duitschland teruggekeerd lid van den repatrieerings- dienst. dat Donderdag te Lü- beck een groep van 2400 Ne derlanders verwacht werd, die vanuit het door de Russen be zette deel van Duitschland naar het Westen zgn gezonden. Zij zullen zoo spoedig mogelijk naar Nederland worden over gebracht. (AA) De voorbereidingen voor het proces tegen Petain dat Maandag a.s. zal beginnen, zijn geëindigd. Verwacht wordt dat het proces 18 dagen zal duren. (AA) KERKNIEUWS In een Duitsch concentratie kamp is in den ouderdom van 27 jaar om het leven geko men ds. J. Fokkema, sedert ruim een jaar predikant bij de Ned. Herv. gem. van Goudswaard en zoon van ds. J. Fokkema van Delft. PROVINCIENIEUWS TEXTIEL EN MEUBILAIR VOOR DE GETROFFEN ZEEUWEN. De Heer D. F. P. Hoegen. secretaris-penningmeester van de Provinciale Zeeuwsche H.A. R.K., schrijft ons: De steunverleening begint op gang te komen. De giften komen sneller binnen, dan dat ze kunnen worden uitgegeven Dit geldt niet in het minst voor Zeeland. Dank zij het feit. dat wij over middelen, vervoer. gelegenheid en. opslagruimte beschikten, was Zeeland de eer ste Provincie, die uit de volle magazijnen van de Nationale H.A.R.K. in Roosendaal voor zien kon worden. Voor de drie zwaar getroffen rayons, nl. Walcheren. West- Z.-Vlaanderen en Schouwen- Duiveland waren alle gegevens bekend i.z. behoefte, aantal evacué's enz. en wordt haar verhouding het tekort zooveel mogelijk aangevuld. Zoo kwam en komt er de zer dagen ohgeveer 25 ton tex tiel (meest nieuw of indien tweede-handsch van uitstekende kwaliteit), petroleumtoestellen, noodclosets (voor de barakken bij de dijken b.v.), ledikanten en matrassen aan. Een ieder zal reeds de naam Nederlandsch Volkshertel heb ben gelezen. Dit lichaam werkt ten nauwste samen met de H.A.R.K., waarbij laatstge noemde zorgt voor inzameling en uitdeeling, terwijl N.V.H. een ruimere doelstelling heeft en de leniging beoogt der oor- logsnooden in den meest uit- gebreiden zin voor de alge meene sociale verheffing van het Nederlandsche volk. Van N.V.H. is ook het z.g. adoptieplan uitgegaan, waarbij een stad of provincie een ge troffen stad of streek, wat de hulpverleening betreft, voor haar rekening neemt. Daar wij de bezwaren en on billijkheden voelden van het bijv. adopteeren door een kleine plaats van een groote of om gekeerd, bepleiten en bereik ten wij, dat voor Zeeland wordt gezorgd door Z.-Holland min Den Haag en het zg. Rgnland, benevens door de provincies Gelderland en Overijsel, welke laatste voor het grootste ge deelte eerst reserve waren. Het eerste resultaat is, dat dezer déLg;en voor Walcheren en Schouwen-Duiveland een schip met 30 a 40 ton meubi lair en huisraad zal arriveeren, hetwelk verdeeld, resp. voor nog afwezige evacué's gelabeld en bewaard zal worden. Indien wij kunnen blijven re kenen op een ieders medewer king en opofferingsgezindheid zal het ook op dit gebied zijn: Luctor et Emergo. Wie heeft een Zeeuwsche vlag? In het opleidingskamp voor oorlogsvrijwilligers te Mill in Noord-Brabant zgn alle pro vincies vertegenwoordigd en men ziet er verschillende pro vinciale vlaggen wapperen. De Zeeuwsche vlag echter ont breekt, hoewel er een groep Zeeuwen in het kamp aanwe zig is, die ook graag met hun vlag voor den dag zouden wil len komen. Wanneer ze er maar een hadden! Ze hebben zich daarom tot hulp in dezen gewend tot den burgemeester van Middelburg. Misschien is er iemand onder onze lezers, die den burger vader aan een Zeeuwsche pro vinciale vlag kan helpen voor onze vrijwilligers, opdat ze deze niet alleen in het kamp maar ook later, zooals ze zeg gen, in den strijd in de over- zeesche gebieden kunnen voe ren. Voor een dergelijke gift zou het contingent Zeeuwsche vrijwilligers den milden gqver hartelijk dankbaar zgn. In verband met het vertrek der posttreinen te Middelburg geven wij hieronder de laatste buslichtingen aan het post kantoor voor het vertrek der verschillende treinen. In de richting Vlissingen vertrekken posttreinen om 6.53. 10.20 en 13.02. De laat- sce buslichtingen hiervoor vin den resp. plaats om 6.15, 9.45 en 12.15. In de richting Goes vertrek ken posttreinen om 8, 11.34, 14.05 en 21.19. De laatste postlichtingen hiervoor zijn 7.15, 10.45, 12.15 en 20.30. Op Zon- en feestdagen ver trekt richting Vlissingen een posttrein om 10.20 en richting Goes om 11.34. De buslichting hiervoor is voor beide lich tingen 9.45. Afgifte van poststukken aan de treinen kan voorloopig nog niet plaats hebben. Bij het opruimen van mij nen te Vlissingen is een Duitsch krijgsgevangene zoo ernstig verwond, dat hij naar 'iet St. Joseph-ziekenhuis moest worden overgebracht. Oud-burgemeester Van Woel- deren te Vlissingen heeft van Prins Bernhard een dankbe tuiging ontvangen voor de na mens de bevolking van de oude Princestad Vlissingen aange boden gelukwenschen op zrjn verjaardag. AVONDSCHOOL TE GOES. Bevordering en diploma's le naar ie klasse: J. M. Joosse, Kloetingc. 2e naar 3e klasse: F. J. Tienpond, Goes. 3e naar 4c kl.: I. v. Wondergem, Goes- aar 5e 1:1-: J. v. Bremer, Goes- 5e klasse-verklaring: J. Adriaansc, I.. Beek, M. J. Fokke, G- Hoek v. Dijk. F- J. Hoogesteger, J. Nonnekes, allen Goes. Vervolgcursus le naar 2e kl.: M. Roer, Goes, H. v. Sabhen, Goes. L v. d- Berge, Kattendijke, A. J. Smids, Kattendijke, J. J. Braam. 's-H. Abts. kerke. A. v- Liere, Wolfaartsdijk- 2e kl. vervolgcursus: J. Beek. F. Strengholt, L. Vreeke, ailen Goes. A. J- Kol, 's-H. Hendrikskinderen. Schildercursus le naar 2e kl.: M Smit, Ycrscke, Uiterhocve, Lcwe- dorp. 2e naar 3c kl.: A. Lansen, Gccr»- dijk. Afgew.: 1. Diploma: J- v d. Berge, Krabbcn- dijke, C. Korstanje, Goes. Vervolgcursus Ie naar 2c kl.: C. Nagtzaam, Ovczandê. Aigew.: 1. Diploma: A- d- Beste, Goes, H. M. v. d. Linde, Hcinkenszand. Gisteravond om ruim 19 uur. was er bg het politiebureau te Goes weder een oploop van nieuwsgierigen toen de N.S. B'er C. van de Linde uit Kloe- tinge aldaar werd binnenge bracht. Hij werd nog gisteren naar Ellewoutsdijk overge bracht. V. d. L. was met den laat- sten trein te Goes aangeko men. Op het station werd hij herkend en direct gearresteerd. In het kerkblad van de Ned. Herv. Gemeente in den Ring Goes schrijft O. een artikel, getiteld „Kerk en School". Hij zegt o.a. dat het tot blijdschap stemt dat met name aan de R.H.B.S. te Goes op verzoek van directeur en leeraren na de vacantie godsdienstonder wijs aan'alle klassen zal wor den gegeven en dat ook de zelfde vraag gesteld is door het hoofd van de openbare Ulo-school. De Harmonie „Euphonia" te Goes, directeur de heer P- de Rooij, geeft Zaterdagavond 8 uur een concert. Nog steeds zijn de rijwieldie- ven op pad. Op het terrein voor 't ziekenhuis St. Joanna te Goes verdwenen dezer dagen een heeren- en een damesrijwiel. De muziekvereeniging „Prin ses Juliana" te Baarland zal Zaterdagavond een concert ge ven op de tent. Te Hansweert, lvruiningen en Schore is een plaatselijke af- deeling van de Nederlandsche Volksbeweging opgericht. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: voorzitter ds. Mortier, Kruiningen, secretaris J. W. Griep, Hansweert. penning meester P. J. M. Meijer, Hans weert. Zaterdag zal de muziek- ver. „Concordia" te Krabben- dijke haar eerste concert ge ven. Extra bon-aanwyzing voor*jam voor Zeeuwsch Vlaanderen. Van 17 t.m. 21 Juli geven de bonnen 34, 234. 334, 434 en 534 voor de noodkaart voor speciale doeleinden met op druk „Nood Zeeland, Zeeuwsch Vlaanderen Speciaal" recht op het koopen van 125 gram. jam. De detaillisten kunnen de jam uit voorraad afleveren. Detaillisten leveren deze bonnen bij den distributie- dienst op 23, 24 en 25 Juli, op afzonderlijke opplakvellen, gescheiden van de overige jambonnen met afzonderlijk ontvangstbewijs in veelvouden, van tien rantsoenen. Even- tueele restantbonnen kunnen ingeleverd worden bg den grossier. Dë detaillisten ontvangen van den distributiedienst op deze bonnen toewijzingen met een kringstempel aan de voor zijde. Grossiers moeten op deze toewijzingen uit voorraad leveren. Voor zooverre hun voorraad niet toereikend is, kunnen zij zich met de van de winkeliers ontvangen toewg- zingen met kringstempel aan de voorzijde, rechtstreeks be voorraden bg" de fa. Oggel te Axel. De grossiers leveren de in genomen toewijzingen met kringstempel aan de voorzijde en eventueele ingenomen res tantbonnen in bij den distri- Te Zaamslag zijn in den tij- delrjken gemeenteraad geko zen de heeren: C. A. de Kraker, A. Dees, C. K. Herrebout. A. J. de Visser, J. van Hoeve, C Maas, J. Wisse Az., A. Koster'. D. Heijboer, A. Risseeuw en H. de Feijter. butiedienst op 26 en 27 Juli 1945, eveneens gescheiden van andere jamtoewijzingen en op een afzonderlijk ontvangstbe wijs. Tot leden van den tydelijken gemeenteraad te Hoofdplaat werden van de R.K. lijst geko- zen de heeren Aug. Calon, Joh. van Dierendonck, Jan H.'Vla- minck. Em. Steyaert Vincent Hoogerwerf en Aug." B. de Smit. Van de Ned. Herv. lijst werd gekozen de heer Cor de Ruysscher. Te Hoofdplaat sprak voor een aantal genoodigden de heer van Uxem, secretaris van de Ned. Volksbeweging in Zeeland, over het program van de N.V.B. Bij de discussie werd uitvoerig gesproken over de al dan niet wenschelijkheid en noodzakelijkheid van confes- sioneele politieke partijen voor de toekomst. Volgens de N.V. B. moet ook op dit terrein een vernieuwing tot stand komen en is de antithese als politieke tegenstelling voor de toekomst onaanvaardbaar. Het sociaal- economisch program van de N.V.B. is volkomen in de lijn van de encycliek Quadragesimo Anno. Spreker deelde mede, dat binnenkort prof. De Quay in Zeeland zou komen spreken en ook West-Z. -Vlaanderen zou bezoeken. De klok welke in 1943 dooi den bezetter uit den toren van de Ned. Herv. kerk te Water landkerkje was weggehaald, is teruggevonden op een parti culier adres te Geldrop. Deze klok is gegoten door Alexis Jullien en droeg het iaartal 1/15. Te Middelburg speelde gis termiddag hét elftal van de Middelburgsche Politie Sport Ver tegen het Vlissingsche oolitie elftal. De Middelburg sche ^itiemannen wonnen met 6—2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1