Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Ministerpresident Schermerhorn bezoekt Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen Minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn heeft Woens dag- j.l. in gezelschap van Dr. Ir. J. A. Ringers, minister van Openbare Werken, en Dr. Ir. Z. Y. van der Meer, alge meen commissaris voor den wederopbouw, een bezoek ge- 'bracht aan Walcheren in ver band met vraagstukken van wederopbouw en droogmaking. In het gemeentehuis van Vlissingen had een conferen tie plaats den herbouw van Vlissingen betreffende. Hierbij waren o.m. aanwezig de wnd. burgemeester van Vlissingen en de heeren van de Stichting Herbouw Walcheren. Tevens bevonden zich o.m. bij het ge zelschap de waarnemend di recteur-generaal van den Rijks waterstaat en verschil lende hoofdingenieurs van den Rijkswaterstaat en den Dienst Droogmaking Walcheren. Onder leiding van hoofd ingenieur Jansen werden de werkzaamheden aan den Nol- ledijk in oogenschouw geno men en een bezoek gebracht aan de Koopmanshaven, waar het gezelschap scheep ging om zich buiten om naar West- kapelle te begeven, waar zoo wel het gat in den dijk werd bezichtigd als het dorp. Dit laatste in verband met het opstellen van een plan van herbouw. Binnenkort zal een beein worden gemaakt met het zetten van een 200-tal noodwoningen. Een noodkerk is al zoo goed als gereed. Na een uitgebreide wande ling door de resten van West- kapelle keerde het gezeisehap per dukw naar Middelburg terug. 's Avonds had hier met het gemeentebestuur van Middel burg en de heeren van de Stichting Herbouw Walcheren een conferentie plaats, waar in de herbouw van Middelburg werd besproken. In het alge meen is gedurende dit mi- nisterieele bezoek een groot aantal problemen de opbouw van Walcheren betreffende on der het oog gezien, o.m. her bouw van Westkapelle, Vlis singen en Middelburg, het dichten van de dijken, treffen van noodvoorzieningen en den bouw van noodwoningen. Al deze werken zullen met de meest mogelijke kracht wor den aangevat en voortgezet. Heden werd een bezoek ge bracht aan West Zeeuwsch- Vlaanderen, meer in het bij zonder aan Breskens, Sluis en Oostburg,' in welke laatste plaats een bespreking plaats heeft gehad met de burge meesters van de zwaarst ge troffen gemeenten in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. PRINSES JULIANA TE NEW-YORK. Prinses Juliana heeft, voor dat zij in New York met Haar dochtertjes scheep ging, voor de pers verklaard dat zij onmiddellijk na aankomst in Engeland zou doorreizen naar Soestdijk. De kleine prinsesjes zullen nog eenigen tijd in de woning van H.M. de Koningin te Londen verblijven, totdat alles in Soestdijk gereed is. De Prinses vertelde dat Haar dochtertjes in zenuwachtige spanning het oogenblik ver beiden dat zij in Nederland terugkeeren, doch het aan den anderen kant jammer vinden Canada te moeten verlaten, waar zij zooveel vriendinne tjes hebben gekregen. Vol trots toonde Prinses Beatrix het zilveren eschdoornblad dat zij van haar schoolkameraad jes als aandenken had gekre gen. Voorts bracht Prinses Juliana te New York nog een kort bezoek aan een comité dat goederen inzamelt voor Nederland, terwijl H.K.H. in het Holland House afscheid nam van velen die uren lang in den regen hadden staan wachten op haar komst. (HN) REPATREEERENDEN. Iedere week op Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagavond om 9 uur wordt door radio Parijs, golflengte 24.76, 31.38 en 463 meter een Nederland- sche uitzending gegeven waar in dikwgls namen worden ge noemd van Nederlandsche re- patrieerenden die nog in het buitenland vertoeven. Des Maandagsavonds om 7 uur geeft de Zwitsersche radio op 44.97 meter namen van Ne derlanders, die op weg zijn naar huis. (AA) De Zondag bij Heeze (N- B.) ontstane bosch- en heide brand is nog steeds niet ge- bluscht. Bij Geldrop is men het vuur meester, doch het vuur breidt zich uit in Oostelijke richting naar Lierop. Meer dan 1000 ha. bosch en heide is daar verloren gegaan, (AA) In het kamp Westerbork, waar N.S.B.-„dames" verblij ven is voor een bedrag van 13.000 aan bankbiljetten van 100 ingeleverd, die de N.S. B.-sters tusschen haar kleeren hadden verborgen, L(AA) Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen lel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2-175. Terneuzen Donderdag 19 Juli 1945 ISSe Jaargang Nummer 85 Hootdred. E. P. Zandijk (met red medew. van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgave firma F. B. den Boer. Druk firma F. van de Velde Jr. H.M. DE KONINGIN ZIEK. Naar eerst Woensdag werd bekend gemaakt, is H.M. de Koningin al eenige dagen ziek. De behandelend geneesheer, arts Haverkamp, gaf gister morgen een bulletin uit over den toestand: Tengevolge van een gevatte koude ljjdt H.M. de Koningin sedert eenige da gen aan een acute longaandoe ning, die aanvankelijk zorg baarde. Sedertdien neemt de ziekte een gunstig verloop, al zal --eruimen tijd rust houden noodig zijn. Indien zich geen veranderingen voordoen, zul len geen bulletins meer wor den uitgegeven. (HN) Bedorven kaas in Limburg. De „Maas en Roerbode" be richt dat er in Limburg groote hoeveelheden kaas liggen, die niet gedistribueerd worden en aan het bederven zijn. Er gaat schrijft het blad, elke week 3000 kg. kaas verloren. Het blad schrijft de oorzaak van niet-distribueeren toe aan de bureaucratie. De Belgische koningskwestie. De wetgevende commissie van den Belgischen senaat keurde Woensdag met 117 stemmen het wetsvoorstel goed, waarbij bepaald wordt dat koning Leopold zijn functie niet kan hervatten totdat beide kamers haar goedkeu ring verleend hebben. Later heeft ook de Belgi sche Senaat het wetsvoorstel aangenomen. Bij de stemming waren er 77 voor, 58 tegen en 5 blanco. (HN) De conferentie te Potsdam. De besprekingen van de ,Big Three" te Potsdam vor deren snel. Pres. Truman had Woensdag- een onderhoud met Churchill -in diens aan het, meer gelegen villa. In een nabij gelegen villa hielden mi nister Eden en minister James Byrnes besprekingen. Later in den namiddag bezochten Truman en By mes generalis simo Stalin. (AA) Naar het kerkelijk week blad voor het bisdom Breda meedeelt, verloor dit diocees 7 •priesters tengevolge van den oorlog en de daarmee gepaard gaande nazi-terreur. (AA) EEN STERK STAALTJE! Wij lezen in „Gooische Klanken" Een boer uit het grensgebied kon van een heuvel af zgn eigen vee in Duitschland zien grazen. Toen hem officieele hulp ontzegd werd, nam hij een aantal boeren in den arm, allen léden van de vroegere ondergrondsche. Op een nacht trokken zij over de grens en haalden het vee terug. De Duitsche boer, brj wien het vee weggehaald werd, ging direct daarop op hooge poo- ten naar de geallieerde instan ties in Duitschland. Hij ver telde daar, dat Hollandsche „veedieven" zijn vee „ge roofd" hadden. De geallieerde militaire politie trok de grens over, zocht uit, welke „boe ven" dat geweest waren, en nam de Hollandsche „schur ken", die nota bene konden aantoonen, dat zij slechts hun eigen vee weggehaald hadden, mee terug over de grens. De boeren werden in de gevange nis opgesloten en een Duitsche bewaking van voormalige „Grüne Polizei-Manner" (met een geallieerden band om hun arm!) werd over hen gesteld. Een van de Hollanders wist na enkele weken te ontsnap pen en de Nederlandsche auto riteiten te alarmeeren. Direct gingen deze op onderzoek uit en inderdaad bleek het geval op waarheid te berusten. De geallieerde autoriteiten wer den ervan in kennis gebracht en de Hollanders werden nu dan ook onmiddellijk in vrij heid gesteld. Dit ging gepaard met de noodige excuses voor het „misverstand". Maar in middels heeft de Duitsche boer het Hollandsche vee en het zal er voorloopig wel blijven ook! Steun uit Zuid-Afrika. De Protestantsche kerken in Zuid-Afrika zamelen geld in ter leniging van den nood in ons land, als dank voor den steun van Nederland aan Zuid-Af rik a in de donkere dagen tijdens den Boerenoor log. (HN) Reeds zijn 500 leden van de N.I.C.A. (Neth Ind. Civil Affairs) uit ons land vertrok ken op weg naar Australië, of wellicht rechtstreeks naar Ned, Indië. (H.N.) JAPANSCHE VLOOT GEBOMBARDEERD. Deklandingsvliegtuigen heb ben een aanval gedaan op de Japansche vloot in de basis Yokosoa, 60 km. van Tokio. De Japansche vloot heeft, sinds de nederlaag in October bij de Philippijnen, geen slag meer geleverd. Geallieerde kruisers en tor pedojagers deden aanvallen op fabrieken ten Z. van Tokio. 300 bommenwerpers van Okinawa hebben Kioesjoe ge bombardeerd. Bij dit bombar dement waren vliegtuigen die hun eerste vlucht maakten na hun aankomst uit Europa. Een Britsche luchtvaart autoriteit verklaarde, dat Lan casters en de Lincolns, een nieuw zwaar type bombarde mentsvliegtuig, binnenkort 24 uur achter elkaar zullen aan vallen. Voorts is medegedeeld, dat het eerste van de drie stadia voor een invasie van Japan vrij wel afgewerkt is. Het tweede stadium is 't afzonderlijk bom bardeeren van vliegvelden e.d., terwijl het derde stadium de landing zelf is. Op Borneo worden de Japan ners bij Balik Papan geleidelijk verder het land ingedrongen. De Australiërs ontmoeten he- vigen tegenstand. Zij zijn de olievelden van Sambodja reeds dicht genaderd. (AA) Door het ontploffen van een landmijn te Monster is Dinsdagmiddag weer een brand in de duinen aldaar ontstaan. 500 m2 terrein verbrandde. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Delfzijl J. Brons, cand. te Yer- seke. Aangenomen naar Eindho ven (vac. P. v. Stempvoort) G. P. D. Locher te Breukelen; naar Zwolle dr. C. L. Tuinstra te Alkmaar. Geref. Gem. Beroepen te Middelburg cand. M. Blok te Rotterdam. Geref. kerken (verbeterd be richt). Van het tweetal te Bre da, ds. Th. H. van Andel, Sou burg en ds. G. Smeenk te Vliss singen werd ds. Smeenk be roepen. Rechtbank Middelburg PROVINCIENIEUWS POLITIERECHTER. De 39-j. J. L. geb. K. te Mid delburg nam eenige kleeding- stukken van J. H. de Kok weg. Uitspraak: .1 week gev. straf. De 42-j. koperslager C. B. te Middelburg, die in Koudekerke een bus eipoeder van J. Ver- duyn wegnam, kreeg 1 week gev. straf. De 64-j. dijkwerker J. V. te Domburg nam in Nov. te West kapelle een varken weg. Vrij spraak. De 22-j. werkster A. S. te Vlissingen die een divankleed wegnam van de Ned. Herv. kerk aldaar kreeg 30 s. 15 d.h. De 38-j. J. W. K. te Middel burg. die aldaar een schrijfma chine wegnam, althans vond en onder zich hield, kreeg 30 s. 15 d. h. De 43-j. F. de P. en de 43-j. J. G. uit Souburg' en de 30-j. A. G. en de 35-j. M. K. beiden uit Nieuwdorp, nanien in Oct. '44 kolen weg van J. Groenen- berg te Nieuwdorp. F. de P., echtgen. van J. G., nam boven dien van Groenenberg 3 vloer matten en een traplooper weg, terwijlK. in 's-Heer Arends- kerke nog 3 dekens van D. F. Theune zich 'wederrechtelijk toeëigende. A. G. en F. de P. en M. K. werden van het ten laste gelegde vrijgesproken. J. G. kreeg 10 s. 5 d. h. De 19-j. A. v. A., z. b. te Vlissingen, nam van een Eng. soldaat 18 busjes levensmidde len als geschenk aan terwgl hij wist, althans had kunnen we ten, dat deze gestolen waren. Uitspr. 15 s. 10 d. h. De 30-j A. M., arbeider N. S.f te Middelburg nam 2 bus sen erwten weg. Uitspr. 1 mnd. gev. str. voorn, met 2 jaar proeftijd. SPORT Hoofdplaat speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Vlissingen. Vlissingen won met 30. Zeeuwsche korfbalbond. Stand afd. C: Tjoba 5 5 0 0 10 24-6 V.D.B. 4 2 0 2/ 4 11-10 De Poel 4 1 0 3 2 11-15 Olympia 3 0 0 3 0 1-16 Stand afd. D: Excelsior 6 6 0 0 12 66-4 Vopo 7 6 0 1 12 21-16 Dios 5 2 0 3 4 15-9 DOS 5 0 0 5 0 4-26 Sinoto 5 0 0 5 0 2-53 Stand afd. E: Onda 5 5 0 0 10 19-7 S.S.S. 6 4 0 2 8 21-7 ie Quick 5 3 0 2 6 19-18 DOS 7 115 3 14-30 V.Z.O.D, 5 0 14 1 5-16 Gisternacht zgn vanuit Gro ningen, waar zij reeds eenigen tijd waren ingesloten, in Mid delburg aangekomen de vol gende gewezen N.S.B.'ers: J. A. Bliek en zijn beide zoons A. J. Bliek, een bekend figuur ten stadhuize en W. L. Bliek, tij dens de bezetting werkzaam op het Arbeidsbureau, voorts C. Dekker en G. v. d. Linde. Gis termiddag werden deze „hee ren" zwaar geboeid, kaal ge schoren en loopend van de bewaking van het „Militair Hospitaal" voor een verhoor naar het Militair Gezag in de Koepoortstraat overgebracht. Tijdens de wandeling terug hebben zij van het opdringen de publiek menige flinke klap te incasseeren gekregen. Het hoofd van een hunner (van der Linde) werd onzacht bewerkt met een bierflesch en een fruitkraampje op den Dam moest de benoodigde projectie len leveren in den vorm van appels en aardappels. De po litie is tusschenbeide gekomen om erger dingen te voorko men. De geïnterneerden zullen voorloopig in het Hospitaal op- geborgen'blijven. In dé school op de Heerengracht werden ondergebracht de vrouwen van de Groot, van der Linde en A. J. Bliek. Voorts vernamen wij, dat de ze week in Harderwijk ten tweede male werd ingerekend mevr. Hesselink, handlangster van de Gestapo te Middelburg. De burgemeester van O. en W. Souburg heeft uit de be volking der gemeente een c mmissie benoemd, die tot taalt heeft het contact te zijn tusschen de bevolking en het gemeentebestuur. Gemotiveerde klachten van allerlei aard, (behalve op po litiek gebied) en voorstellen ter verbetering der sociale toestanden in de gemeente kunnen schriftelijk ingediend worden bij het Secretariaat der Sociale Contact Commissie, Burchtstraat 45. Gisteren had in de Maria Magdelenakerk te Goes een verbondsdag plaats georgani seerd door de Provinciale com missie in Zeeland van het Ned. Verbond van Chr, Jonge Vrou wen en Meisjesvereenigingen. Niettegenstaande de moeilijke reisverbindingen waren 706 le den uit alle deelen van de pro vincie opgekomen. De bijeen komst stond onder leiding van mevr. Korevaar, die opende met een toespraak naar aan leiding van Psalm 126. Zuster Koster bracht tot tweemaal toe verschillende lie deren ten gehoore o.a. „Lente- Ministerpresident Schermerhorn bezoekt Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen Minister-president Prof. Ir. W. fcjcnermerhorn heeft Woens dag j.l. in gezeiscnap van Dr. Ir. J. A. irtiiigers, minister van Open oaf e \v erken, en Dr. Ir. Z. Y. van der Meer, alge meen commissaris voor uen weueropoouw, een bezoex ge- ïbracnt aan Waicneren .in ver. band met vraagstuxken van ■weueropoouw en droogmaking. In het gemeentehuis van Vlissingen had een conferen tie piaats den herbouw van Vlissingen betreffende. Hierbij waien o.m. aanwezig de wnd. burgemeester van v lissingen en de heeren van de Stichting Herbouw Walcheren. Tevens bevonden zich o.m. bij het ge zelschap de waarnemend di recteur-generaal van den Rijks vaterstaat en verschil lende hoofdingenieurs van den Rijkswaterstaat en den Dienst Droogmaking Walcheren. Onder leiding van hoofd ingenieur Jansen werden de werkzaamheden aan den Nol- ledijk in oogenschouw geno men en een bezoek gebracht aan de Koopmanshaven, waar het gezelschap' scheep ging om zich buiten om naar West kapelle te begeven, waar zoo wel het gat in den dgk werd bezichtigd' als het dorp. Dit laatste in verband met het opstellen van een plan van herbouw. Binnenkort zal een be sin worden gemaakt met het zetten van een 200-tal noodwoningen. Een noodkerk is al zoo goed als gereed. Na een uitgebreide wande, ling door de resten van West kapelle keerde het gezeisehap per dukw- naar Middelburg terug. 's Avonds had hier met het gemeentebestuur van Middel burg en de heeren van de Stichting Herbouw Walcheren een conferentie plaats, waar in de herbouw van Middelburg werd besproken. In het al~ meen is gedurende dit mi- nisterieele bezoek een groot aantal problemen de opbouw van Walcheren betreffende on der het oog gezien, o.m. her bouw van Westkapelle, Vlis singen en Middelburg, het dichten van de dijken, treffen van noodvoorzieningen en den bouw van noodwoningen. Ai deze werken zullen met de meest mogelijke kracht wor den aangevat en voortgezet. Heden werd een' bezoek ge bracht aan West Zeeuwsch- Vlaanderen, meer in het bij zonder aan Breskens, Sluis en Oostburg, in welke laatste plaats een bespreking plaats heeft gehad met de burge meesters van de zwaarst ge troffen gemeenten in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. PRINSES JULIANA TE NEW-YORK. Prinses Juliana heeft, voor dat zij in New York met Haar dochtertjes scheep ging, voor de pers verklaard dat zij onmiddellijk na aankomst in Engeland zou doorreizen naar Soestdijk. De kleine prinsesjes zullen nog eenigen tijd in de woning van H.M. de Koningin te Londen verblijven, totdat alles in Soestdijk gereed is. De Prinses vertelde dat Haar dochtertjes in zenuwachtige spanning het oogenblik ver beiden dat zij in Nederland terugkeeren, doch het aan den anderen kant jammer vinden Canada te moeten verlaten, waar zij zooveel vriendinne tjes hebben gekregen. Vol trots toonde Prinses Beatrix het zilveren eschdoornblad dat zij van haar schoolkameraad jes als aandenken had gekre gen. Voorts bracht Prinses Juliana te New York nog een kort bezoek aan een comité dat goederen inzamelt voor Nederland, terwijl H.K.H. in het Holland House afscheid nam van velen die uren lang in den regen hadden staan wachten op haar komst. (HN) REPATRIEERENDEN. Iedere week op Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagavond om 9 uur wordt door radio Parijs, golflengte 24.76, 31.38 en 463 meter een Nederland sche uitzending gegeven waar in dikwijls namen worden ge noemd van Nederlandsche re- patrieerenden die nog in het buitenland vertoeven. Des Maandagsavonds om 7 uur geeft de Zwitsersche radio op 44.97 meter namen van Ne derlanders, die op weg zijn naar huis. (AA) De Zondag bij Heeze (N.- B.) ontstane bosch- en heide brand is nog steeds niet ge- bluscht. Bij Geldrop is men het vuur meester, doch het vuur breidt zich uit in Oostelijke richting naar Lierop: Meer dan 1000 ha. bosch en heide is daar verloren gegaan. (AA) In het kamp Westerbork, waar N.S.B.-,,dames" verblij ven is voor een bedrag van 13.000 aan bankbiljetten van 100 ingeleverd, die de N.S. B.-sters tusschen haar kleeren hadden verborgen. Abonn.-pr,: 25 ct. p. vv. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475. Terneuzen Donderdag 19 Juli 1945 188e Jaargang Nummer 85 Hoofdred. E. P. Zandijk (met red, medew, van dr. W. H. Beekenkamp) Uitgave firma F. B. den Boer. Druk firma F. van de Velde Jr. H.M. DE KONINGIN ZIEK. Naar eerst Woensdag werd bekend gemaakt, is H.M. de Koningin al eenige dagen ziek, De behandelend geneesheer, arts H&verkamp, gaf gister morgen een bulletin uit over den toestand: Tengevolge van een gevatte koude lijdt H.M, de Koningin sedert eenige da gen aan een acute longaandoe ning, die aanvankelijk zorg baarde. Sedertdien neemt de ziekte een gunstig verloop, al zal reruimen tijd rust houden noodig zijn. Indien zich geen. veranderingen voordoen, zul len geen bulletins meer wor den uitgegeven. (HN) Bedorven kaas in Limburg. De „Maas en Roerbode" be richt dat er in Limburg groote hoeveelheden kaas liggen, die niet gedistribueerd worden en aan het bederven zijn. Er g, schrijft het blad, elke week 3000 kg. kaas verloren. Het blad schrijft de oorzaak van niet-distribueeren toe aan de, bureaucratie. De Belgische koningskwestie, De wetgevende commissie van den Belgischen senaat keurde Woensdag met 117 stemmen het wetsvoorstel goed, waarbij bepaald wordt dat koning Leopold zijn functie niet kan hervatten totdat beide kamers haar goedkeu ring verleend hebben." Later heeft ook de Belgi sche Senaat het wetsvoorstel aangenomen. Bij de stemming waren er 77 voor, 58 tegen en 5 blanco. (HN) De conferentie te Potsdam. De besprekingen van de „Big Three" te Potsdam vor deren snel. Pres. Truman had Woensdag een onderhoud met Churchill in diens aan het meer gelegen villa. In een nabij gelegen villa hielden mi nister Eden en minister James Byrnes besprekingen. Latei- in den namiddag bezochten Truman cn Byrnes generalis simo Stalin. (AA) Naar het kerkelijk week blad voor liet bisdom Breda meedeelt, verloor dit diocees 7 priesters tengevolge van den oorlog en. de daarmee gepaard AA) I gaande nazi-terreur. .(AA) EEN STERK STAALTJE Wij lezen in „Gooische Klanken": Een boer uit het grensgebied kon van een heuvel af zijn eigen vee in Duitschland zien grazen. Toen hem officieele hulp ontzegd werd, nam hij een aantal boeren in den arm, allen leden van de vroegere ondergrondsche. Op een nacht trokken zij over de grens en haalden het vee terug. De Duitsche boer, bij wien het vee weggehaald werd, ging direct daarop op hooge poo- ten naar de geallieerde instan ties in Duitschland. Hij ver telde daar, dat Hollandsche „veedieven" z ij n vee „ge roofd" hadden. De geallieerde militaire politie trok de grens over, zocht uit, welke (.boe ven" dat geweest waren, nam de Hollandsche „schur ken", die nota bene konden aantoonen, dat zij slechts hun eigen vee weggehaald hadden, mee terug over de grens. De boeren werden in de gevange nis opgesloten en een Duitsche bewaking van voormalige „Grüne Polizei-Manner" (met een geallieerden band om hun arm!) werd over hen gesteld. Een van de Hollanders wist na enkele weken te ontsnap pen en de Nederlandsche auto riteiten te alarmeeren. Direct gingen deze op onderzoek uit en inderdaad bleek het geval op waarheid te berusten. De geallieerde autoriteiten wer den ervan in kennis gebracht en de Hollanders werden nu dan ook onmiddellijk in vrij heid gesteld. Dit ging gepaard met de noodige excuses voor het „misverstand". Maar in middels heeft de Duitsche boer het Hollandsche vee en het zal er voorloopig wel blijven ook! Steun uit Zuid-Afrika. De Protestantsche kerken in Zuid-Afrika zamelen geld in ter leniging van den nood in ons land, als dank voor den steun van Nederland aan Zuid-Afrika in de donkere dagen tijdens den Boerenoor log. (HN) Reeds zijn 500 leden van de N.I.C.A. (Neth Ind. Civil Affairs) uit ons land vertrok ken op weg naar Australië, of wellicht rechtstreeks naar Ned. Indië. (H.N.) JAPANSCHE VLOOT GEBOMBARDEERD. Deklandingsvliegtuigen heb ben een aanval gedaan op de Japansche vloot in de basis Yokosoa. 60 km. van Tokio. De Japansche vloot heeft, sinds de nederlaag in October brj de Philippijnen, geen slag meer geleverd. Geallieerde kruisers en tor pedojagers deden aanvallen op fabrieken ten Z. van Tokio. 300 bommenwerpers van Okinawa hebben Kioesjoe ge bombardeerd. Bij dit bombar dement waren vliegtuigen die hun eerste vlucht maakten na hun aankomst uit Europa. Een Britsche luchtvaart autoriteit verklaarde, dat Lan casters en de Lincolns, een nieuw zwaar type bombarde mentsvliegtuig, binnenkort 24 uur achter elkaar zullen aan vallen. Voorts is medegedeeld, dat het eerste van de drie stadia voor een invasie van Japan vrij wel afgewerkt is. Het tweede stadium is 't afzonderlijk bom bardeeren van vliegvelden e.d., terwijl het derde stadium de landing zelf is. Op Borneo worden de Japan ners bij Balik Papan geleidelijk verder het land ingedrongen. De Australiërs ontmoeten he- vigen tegenstand. Zij zijn de olievelden van Sambodja reeds dicht genaderd. (AA) Door het ontploffen van een landmijn te Monster is Dinsdagmiddag weer een brand in de duinen aldaar ontspan. 500 m2 terrein verbrandde. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Delfzijl J. Brons, cand. te Yer- ke. Aangenomen naar Eindho ven (vac. P. v. Stempvoort) G. F. D. Locher te Breukelen; naar Zwolle dr. C. L. Tuinstra te Alkmaar. Geref. Gem. Beroepen te Middelburg cand. M. Blok te Rotterdam. Geref. kerken (verbeterd be richt). Van het tweetal te Bre da, ds. Th. H. van Andel, Sou burg en ds, G. Smeenk te Vliss siugen werd ds. Smeenk be roepen. PROVINCIENIEUWS Zuid- en Noord-Beveland. In aanvulling op de mededee- ling inzake de distributie van eieren wordt nog nader meege deeld, dat het publiek genoe gen dient te nemen met de klasse welke de winkelier van de veiling te Goes heeft ont vangen. In de dorpen waar tot r.u toe geen erkende detaillist is ge vestigd. zal er voor deze distri butie één worden aangewezen. Gisteren had in de Maria Magdelenakerk te Goes een verbondsdag plaats georgani seerd door de Provinciale com missie in Zeeland van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrou wen en Meisjesvereenigingen. Niettegenstaande de moeilijke reisverbindingen waren 706 le den uit alle deelen van de pro vincie opgekomen. De bijeen komst stond onder leiding van mevr. Korevaar. die opende met een toespraak naar aan leiding van Psalm 126. Zuster Koster bracht tot tweemaal toe verschillende lie deren ten gehoore o.a. „Lente- wjjding' 'en „Onze Vader", ter. wijl tezpjnen onder leiding van den heer Kousemaker, verschil lende nationale en andere lie deren werden gezonden. Mevr. Sickesz uit Terneuzen sprak over: „Onze verbondenheid voor. tijdens en na de bezet ting". Ds. Korevaar sloot de bijeen komst met een toespraak naar aanleiding van: „En nu ver der". Te Goes kwam de afd. alge- gemeene leden van den Kring- West Zuid-Beveland der Z.L. M. voor het eei*st na de bevrij ding in vergadering bijeen, on der leiding van den heer W. A. Mol uit Ovezande. In het bestuur van de herre zen afdeeling werden tot leden gekozen de heeren D. A. Tim merman te Kattendijke, W. A. Mol te Ovezande, J. de Jonge te Heinkenszand. A. H. Suur-j land en J. M. Slegt, beiden te Goes. Tot afgevaardigden naar den kring werd benoemd de heer Timmerman en tot plaatsverv. de heer Mol. Ambachtsschool Goes. Afd. smeden en bankwerken: van le naar 2e kl.: A. de Brui ne, H. S. Bakker. J. Beek, J. de Dreu. A. J. Hoogesteger, M. J. v. Riet en J. Sturm, allen Goes, J. Butler, 's H. Arends- kerke, P. J. de Hond en F. P. de Hond. beiden 's Heerenhóek, E. C. Kloote en P. Schrier, bei den Kats, H. Koppejan en J. J. Maat, Kruiningen. P. J. van Liere en A. J, Wagénaar, bei- !den Kloetinge, N. H. Lobbezoo, Kattendijke, B. P. Nieuwen- huijze, Borssele, A. J. Smalle- gange, Ellewoutsdijk, G. Zan- dee, Kapelle en C. de Zeeuw, Wemeldinge; afgew. 7. Diploma: L. Bakker, J. Gunst. J. C. Hollestelle, J. H. Hoogesteger. P. C. Jiskoot, J. A. v. d. Jagt, G. M. v. d. Vliet, allen Goes, A. Domisse, D, J. de Dreu. beiden Kapelle, W. v. Elsacker, Krabbendijke-, G. C. Geschiere. Nieuwdorp. W. A. i*. d. Linde. Kortgene, A. v. dl Linde. Hoedekenskerke, J. M, Roelof. Driewegen, J. J. Slab- bekoorn, Kloetinge, J. C. Ma- gielsen en K. de Visser, beiden Ierseke, J. J. Verschuure, Hansweert; afgèw. 1. Afd. schilderen: van le naar 2e kl.: A. de Graaf en J. Nijs- se, béiden Goes, J. Otte, Nisse. P. Uitterhoeve, Ovezande, M. v. d. Velde, Heinkensznd, J. de Naye. 's-H. Arendskerke, G. W. Zweedrjk. Kattendijke; af gew 1. Diploma: A. Kosten, Hein kenszand, P. v. Liere, Wol- faartsdijk. Verklaring extra jaar: J. Co ign, Goes. Prijzen van Ochtmanfonds ontvingen: J. Lokerse, Hans- weert, D. J. de Dreu, Kapelle, J. C. Magiélsen, Yerseke, J. Otte. Nisse. In den trjdelijken gemeente raad te Krabbendijke zijn ge kozen de heeren W. P. Ge braad, G. v. Velzen, D. Wave- rijn, C. Nieuwenhuize. L. Th. Vogelaar, G. J. Schuur en C. Polderman. Te Krabbendijke sloeg een span paarden met een wagen geladen met huisraad op hol. Er ontstond een botsing met een wagen geladen met ce ment. Hierbij liep de voerman S zware verwondingen op. Ook het huisraad werd deerlijk be schadigd. Door uitglijden kwam de voerman J. J. L. te Krabben dijke te vallen. De geladen wagen reed over zijn voet, wel ke zwaar gekneusd werd. Tot waarnemend burgemees ter van Yerseke is benoemd wethouder P. de Koeyer. Tot leden van den trjdelijken gemeenteraad te Borssele zijn gekozen: C. Almekinders, S. Almekinders. A. v. Zweeden, M. de Meij, A, van Overbeeke, J. Bras en W. v. 't Westende. Het Amusementsorkest van dhr. Jasper Anthonisse gaf te Zuidzande voor een uitver kochte zaal een Bonte Avond. Het programma werd zeer vlot afgewerkt en het gebo- dene viel zeer in den smaak van het publiek. De burge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1