Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant LAND-EN TUINBOUWPROBLEMEN. LAND- EN TUINBOUWPROBLEMEN. De nieuwe Minister van Landbouw, de heer Mansholt, heeft op een bijeenkomst te Alkmaar medegedeeld dat het noodzakelijk is dat het land en tuinbouwbedrijf wordt ge rationaliseerd, hetgeen o,m. moet omvatten de verkaveling, de bedrijfsleiding en den af zet. Ook is het noodzakelijk, dat zoo snel mogelijk organi saties, uit de bedrijven zelf voortkomende, een regelende taak op zich nemen. De Stich ting van den Landbouw bereidt een organisatie voor den land bouw voor. Met den tuinbouw is het nog niet zoo ver. De tuinbouw valt uiteen in tal van deelen, die elk hun eigen moeilijkheden hebben. Niette min is het noodig, dat de be staande organisaties gecentra liseerd worden, want op het oogenblik werkt een apparaat met 2000 ambtenaren. Deze toestand mag niet lang meer duren, maar dan moeten zij, die in den land- en tuinbouw werken, ook de organen schep pen, die het werk kunnen over nemen. Deze organen moeten zijn publiekrechtelijke organen, d.w.z. zij moeten zelf veror denende bevoegdheid bezitten. Het is echter, niet te ver wachten, dat de regeering zelf deze organen zal oprichten. De opbouw moet van onderaf ge schieden. In de discussie, die op deze rede volgde, werd de vraag gesteld, waarom de groenteprijzen zoo hoog zijn. De minister antwoordde, dat de tusschenhandel met een on evenredig groote winst gaat strijken. In het bijzonder krij- ge belooning voor een minieme prestatie. Het apparaat van den handel deugt niet. Hier gen vaak de grossiers een hoo- moeten de geox*ganiseerde tuinders samen met de georga- seerde veilingen ingrijpen. De winst-marge zal op korten ter mijn worden besnoeid. Wat het loon van den landarbeider be treft, dat moet gelijk worden aan dat van den stadsarbeider. Arbeidskrachten op het land zijn zoo schaars, dat de oogst moeilijk of niet is binnen te halen. In den N.O. Polder moet een oogst van 16.000 H.A. bin nengehaald worden en daar voor zijn slechts 600 man be schikbaar. DE PRINSESJES OP WEG NAAR NEDERLAND. Prinses Juliana en de drie prinsesjes zijn Maandag uit Canada naar Nederland ver trokken. Prinses Juliana heeft in een radiouitzending van 5 minuten afscheid genomen van het Canadeesche volk en het bedankt voor zijn groote gast vrijheid en ontelbare bewijzen van vriendschap ten opzichte van haar en haar gezin, ge durende de afgeloopen 5 jaar. De Prinses herinnerde aan al les wat Canada voor ons land had gedaan. De 'bevrijding door het Canadeesche leger vormde daarvan de bekroning. H.K.H. eindigde met den groet „Au re voir". (AA) Groote bosch- en heidebrand. Door het tot ontploffing ko men van mijnen is Zondag in de bosschen van Heeze een kolossale bosch- en heidebrand ontstaan, die zich in de rich ting van Mierlo en Geldrop bewoog. Duizend ha. bosch en heide verbrandden. Nadat Zon dagavond de brand aanvanke lijk bedwongen was, is het vuur Maandagmorgen opnieuw opgelaaid. Des avonds was men den brand nog niet mees ter. (HN) Op den Paaschberg te Ede zal een monument verrij zen ter nagedachtenis van de helden der Binnenlandsche Strijdkrachten. .(AA) be „Nieuw Amsterdam". Het vlaggeschip van de Hol- land-Amerika lijn, de „Nieuw Amsterdam" heeft 400.000 mijl in geallieerden dienst gevaren. Het schip vervoerde 300.000 soldaten. Het voer nooit in convooi, doch met escortevaar tuigen en werd nimmer door vliegtuigen of duikbooten aan gevallen. Dikwijls werden 8000 man tegelijk vervoerd. Duizen den Amerikanen werden door de „Nieuw Amsterdam" naar Engeland gebracht. Gezag voerder is de heer Barendse. (HN) Tarwe uit Amerika. Nadat aanvankelijk bloem t werd aangevoerd, wordt thans uit Amerika tarwe naar Ne derland verscheept. De groote hoeveelheden die hier worden aangevoerd zijn echter niet alleen voor ons land bestemd, doch ook voor de troepen in Duitschland en de daar nog verblijvende buitenlanders. De tarwe wordt hier echter gema len, hetgeen weer werk aan de industrie geeft. De kolen en electriciteit voor het malen wordt verstrekt, (HN) Maandagmiddag is voor het eerst na de bevrijding een K.L.M.-vliegtuig, het Dakota- toestel „Spreeuw", op Schip hol geland met 20 passagif Het toestel heeft tijdens den oorlog steeds gevlogen op de lijn Engeland—Lissabon, (HN) Abonn.-pr.25 ct. w. 3.20 p. Kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 1, Goes tel. 2475, Terneuzen Dinsdag 17 Juli 1945 188e Jaargang Nummer 83 Hoofdred. E. P. ZandUk (met rea. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Boumau. (Jltg. F. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde VOORSPEL TOT DE INVASIE IN JAPAN. Groote formaties Britsche en Amerikaansche deklandings- vliegtuigen van de 3de Ame rikaansche vloot, waarin thans ook een Britsch eskader is op genomen, welke vloot de grootste zeemacht is die ooit in den Stillen Oceaan werd bij eengebracht, bombardeeren vandaag Tokio weer Adm. Ni- mitz heeft verklaard dat deze aanvallen het voorspel zijn voor een invasie in Japan. Uit het feit dat deze aanvallen zoo ongehinderd kunnen plaats vin den, blijkt de wanhopige posi tie waarin de Japanners zich bevinden. Jagers die van Iwosjima op stegen hebben bij aanvallen op Nagoya en Osaka 24 Japan- sche vliegtuigen zeker vernield en 16 waarschijnlijk. 2 Ameri kaansche vliegtuigen gingen verloren, echter niet direct door oorlogshandelingen. Zondagnacht hebben 500 vliegende vestingen 2500 ton brandbommen op 4 steden ge worpen. Een Amerikaansche lucht vaartautoriteit heeft verklaard dat men door het aanleggen van vliegvelden enz. binnen kort zonder de hulp van de vloot in staat zou zijn 3000 vliegtuigen per dag naar Ja pan te zenden. (H.N.) Koning Leopold. Het Belgische parlement is tegen hedenmiddag bijeengeroe pen ter bespreking van het be sluit van Koning Leopold voor loopig niet naar België terug te keeren. Men verwacht dat het Belgische kabinet een motie zal indienen waarin wordt verklaard, dat de koning zich in een situatie bevindt, waarin het hem onmogelijk is te- regeeren. De koning zou den regent Prins Karei ver zocht hebben voort te gaan het land te regeeren. Tijdens afwezigheid van he echtpaar Schrijer te Kam pen is brand uitgebroken in de woning. Twee kinderen, van twee en vyf jaar, kwamen jam merlijk in de vlammen om Duitsche krijgsgevange nen in Amerika worden opge leid voor politiediensten in Duitschland. L(HN) Churchill en Truman in Berlyn Churchill met zijn dochter en president Truman hebben Maandagmiddag elk afzonder lijk een bezoek aan Berlijn ge bracht en ontmoetten elkaar voor de Rijkskanselarij. De Britsche delegatie bezocht ook den kelder onder de kanselarij, waar Goebbels met zijn familie verbrandde. Voor de plaats waar Hitier omgekomen zou zijn toonde Churchill niet de minste belangstelling. Truman en Churchill hadden in de conferentiezaal te Pots dam een eerste voorloopige be spreking. De chefs van de staven van Engeland en Ame rika kwamen eveneens voor inleidende besprekingen bij elkaar. (AA) Nog 4(3.000 Duitschers in Noor^gen. In Noorwegen verblijven nog steeds 400.000 Duitschers die wegens gebrek aan transport middelen niet kunnen worden afgevoerd. Groepjes militairen wandelen met witte vlaggen door de straten, Duitsche oor logsschepen liggen voor anker in de fjorden, en terwijl de burgerbevolking zich voorna melijk voedt met gedroogde visch, doen de Duitschers zich nog tegoed, aan de enorme, legervoorraden. (HN) De Spaansche kwestie. Spaansche kringen te Pa rijs onthulden dat twee hooge ambtenaren van het Spaansche ministerie v. buitenlandsche zaken een ontmoeting gehad hebben met Churchill tijdens diens verblijf in Frankrijk. Beide ambtenaren werden door den Spaansehen minister Le- querinca afgevaardigd. Spaan sche rechtsche kringen te Pa rijs verklaren in verband met de huidige ontwikkeling in Spanje, dat Franco de ontbin ding van de Phalanx zal af kondigen, en de algeheele amnestie voor alle uit Spanje verbannen politieke vluchte lingen. Dit zal geschieden op de jaarlijksche bijeenkomst van de Phalanx op 18 Juli a.s. Bo vendien zou generalissimo Franco de vorming van een regentschapsraad bekend ma ken, die uit 4 of 5 generaals zou bestaan met inberip van den hertog van Sevilla, neef van Alphonso XIII, .(AA) Duitsche sabotage. Naar de Gelderlander ver neemt, is een trein met vet- kolen dezer dagen uit Duitsch land (Essen)) in Nijmegen ge arriveerd. Bij het lossen bleek, dat de wagons voor het groot ste deel fijn gruis bevatten, waarover een laag vetkolen lag. Het betreft hier Duitsche in het groot. (AA) 90.000 huizen verwoest. De totale schade aan huizen in ons land wordt op 2 milliard gulden geschat. Er zijn 90.000 huizen verwoest en 250.000 be schadigd, waarvan 40.000 zwaar. Er worden 10.000 nood woningen gebouwd, waarvan 6000 beneden de groote rivie- ven. (H.N.) Amerikaansche vloot door taifoen overvallen. Op den "-n Juni werd de 3de Amerikaansche vloot door een taifoen overvallen. De schepen werden door huizen- hooge golven gebeukt. Geen enkel schip ring verloren, doch wel \.erden 3 van de nieuw ste slagschepen, 2 vliegdek schepen van de Essex-klasse en 16 andere eenheden zwaar, beschadigd. De stor had een snelheid van 120 knoopen. De schade was zwaarder dan de Japan- sche marine haar in een enkel gevecht heeft kunnen toebrengen. Ongeveer 1000 vrouwen hebben een demonstratie ge houden voor het gebouw van het M. G. te Enschede, tenein de aan te dringen op een spoe dige levering van brandstof fen voor de gezinnen. (AA) Te Rotterdam zijn 5000 vaten haring uit New York aangekomen, die bestemd zijn voor de mijnstreek en de ge teisterde gebieden in het Oos ten van ons land. Binnenkort komt er haring voor de rest van het land. (AA) De vischkotter Helder 108 ip bij de monding van de Eems op een mrjn geloopen. Twee opvarenden werden gedood, en een zwaar gewond. (AA) Eind deze maand zal in Noorwegen het proces tegen Quisling beginnen. .(HN) PROVINCIENIEUWS Er kwamen weer N.S.B.'ers aan Gisteravond is te Goes weer een zevental beruchte N.S.B.'ers gearriveerd. Zij kwamen uit een kamp te Elle- kom, vanwaar zij per auto naar Zeeland werden overge bracht. Degenen die door het talrijke publiek met gejoel ont vangen werden en naar het politiebureau werden gebracht waren in de eerste plaats P. G. Callenfels, die, komende uit Goes, eenigen tijd burge meester van Vlissingen is ge weest, vervolgens J. P. Wal raven, oorspronkelijk typo graaf te Goes, later o.a. wet houder van Vlissingen, J. R. Dagevos en C. H. Dagevos, vader en zoon, uit Goes, ook een zeer berucht tweetal, R. Freijlink, die den laatsten tijd der Duitsche bezetting opper- luitenant der politie te Mid delburg is geweest, G. Ruys- aard, oorspronkelijk afkomstig uic Hansweert, later werk zaam bij het gebouw van de telefooncentrale te Goes. Dit zestal is, na eenigen tijd op het politiebureau te Goes te hebben vertoefd, onder gejoel van de menigte, weer in den auto gestapt en naar Elle- woutsdrjk gebracht. Een paar van deze „heeren" hadden harde klappen te incasseeren van jongens, die op den auto sprongen. De zevende man, H. P. Blom uit Goes, die in dienst van de Gestapo is geweest, bleef op het politiebureau en is heden naar Middelburg op transport gesteld. Er was ook een vrouwelijke gevangene bij. Deze bleef te Goes voor een nader onder zoek. Trein GoesHoedekenskerke. Met ingang van Woensdag zuil. de Ned. Spoorwegen een treindienst instellen tus- sch - "i Goes en Hoedekens kerke, in aansluiting op den bootdienst van Hoedekens kerke naar Terneuzen. lederen dag vertrekt driemaal een trein van Goes, n.l. om 8.15, 12.35 en 17.05 en van Hoe dekenskerke naar Goes om 8.55, 13.50 en 18.00 uur. Maandagmiddag heeft de of- ficieele opening plaats gehad van het nieuw hulpkinderLe- huis „Huize Welgelegen" van de vereen. Kinderzorg aan de Voorstad te Goes. Met ver schillende bestuursleden van de vereenigingj waren o.a. ver tegenwoordigers van den Voog dijraad, het personeel en ande re belangstellenden tegenwoor dig toen de voorzitter, dr. W. H. Beekenkamp uit Middelburg na 't zingen van Gez. 198 15 „Van U zijn alle dingen" voor. ging in gebed en er daarna op wees, dat het een dag van blijdschap maar ook van som berheid is. Spr. wees er op, dat het pand veel herstel noodig had, maar van de voorloopig geraamde kosten van 6000 is reeds 5200 bijeen gebracht. Men moest het hulptehuis inrichten omdat door oorlogs handelingen het huis aan c>.n Veerschen Singel te Middel burg moest worden verlaten. Spr. zeide nog dat men veel werk op het terrein der ver- eeniging verwacht. Spr. ver klaarde daarna het hulpge bouw geopend. Ds. J. de Vries, penning meester deelde mede dat het pand voor drie jaar in huur is gekregen. Namens den voogdijraad sprak mr. J. A. Rink, namens het prov. kerkbestuur dr. W< F. Dankbaar, namens den ker- keraad van Goes ds. A. W. M. Odé, namens het clasicaal be stuur ds. T. G. A. van Dijk, namens de commissie voor ker kelijke gezinszorg ds. G. W. Korevaar en ten slotte de heer M. Reijerse, die met zijn echt- fenoote de leiding van het te- uis op zich heeft genomen. Ds. de Vries wees er nog op, dat ook als het gebouw te Mid delburg, dat 130 kinderen kan herbergen, weer gebruikt kan worden, dit hulpgebouw nog wel noodig zal zijn. Avondschool voor nijverheids onderwijs te Vlissingen. Zaterdagmiddag had in het vm. Burgerweeshuis te Vlissin gen de uitreiking plaats van de getuigschriften der avond school voor nijverheidsonder- wijs van den cursus 1944'45. Namens de commissie van toezicht sprak de heer A. Schout, de leerlingen toe. De directeur, de heer C. van. Wagenvoorde, sprak vervol gens de geslaagde leerlingen toe. De heer H. Strïjers, die na 21 dienstjaren als leeraar ge- pensionneerd werd, werd har telijk dank gebracht voor zijn arbeid aan deze school ver richt. Ondanks de moeilijke omstandigheden, zijrt toch de gewone normen van de exa mens gehandhaafd. Lijst van overgang leerlingen cursusjaar 19441945. Bevor derd van 1ste naar de 2e, klas se: J. J. Aersens, M. H. M. En gelse, J. de Hamer, A. Hou- mes, H. J. de Klerek, H. J. Kouwenhove, J. A. Kroonen, R'. J. Kruit, N. J. Pluim graaf f, A. Polderman, J. J. Rafelaar, A. J. A, Roo. C. A. van Belzen, A. was o.m. de grootste japansche| Tvën~aartrmr~een vurrrrvarr-ï h-intocro ïcs TJaJ- ie imnrppltrimpji jTHHESHft gevangenen T^schïjnlyk wef even" "hëbbën jjn het opgeslagen stroo ei noeten wen""" rijshou* ~ak. ,ard^ De nieuwe Minister van Landbouw, de heer Mansholt, heeft op een bijeenkomst te Alkmaar medegedeeld dat het noodzakelijk is dat het land en tuinbouwbedrijf wordt ge rationaliseerd, hetge-en o.m. moet omvatten de verkaveling, de bedrijfsleiding en den af zet. Ook is het noodzakelijk, dat zoo snel mogelijk organi saties, uit de bedrijven zelf voortkomende, een regelende taak op zich nemen. De Stich ting van den Landbouw bereidt een organisatie voor den land bouw voor. Met den tuinbouw is het nog niet zoo ver. De tuinbouw, valt uiteen in tal van deelen, die elk hun eigen moeilijkheden hebben. Niette min is het noodig. dat de be staande organisaties gecentra liseerd worden, want op het oogenblik werkt een apparaat met 2000 ambtenaren. Deze toestand mag niet lang meer duren, maar dan moeten zij, die in den land- en tuinbouw werken, -ook de organen schep pen, die het werk kunnen over nemen. Deze organen moeten zijn publiekrechtelijke organen, d.w.z. zij moeten zelf veror denende bevoegdheid bezitten. Het is echter niet te ver wachten, dat de regeering zelf deze organen zal oprichten. De opbouw moet van onderaf ge schieden. In de discussie, die op deze rede volgde, werd de vraag gesteld, waarom de groenteprijzen zoo hoog zijn De minister antwoordde, dat de tusschenhandel met een on evenredig groote winst gaat strijken. In het bijzonder krij- ge belooning voor een minieme prestatie. Het apparaat van den handel deugt niet. Hier gen vaak de grossiers een hoo- moeten de georganiseerde tuinders samen met de georga- seerde veilingen ingrijpen. De winst-marge zal op korten ter mijn worden besnoeid. Wat het loon van den landarbeider be treft, dat moet gelijk worden aan dat van den stadsarbeider. Arbeidskrachten op het land zijn zoo schaars, dat de oogst moeilijk of niet is binnen te halen. In den N.O. Polder moet een oogst van 16.000 H.A. bin nengehaald worden en daar voor zijn slechts 600 man be schikbaar. Abonn.-pr.: 25 ct. w. J 3.20 p. kw, Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. ardv f 2— Bur. Vlissingen iel. 10, M'burg tel. 3521 cn '1, Goes te 2475, Terneuzen Dinsdag 17 Juli 1945 188e Jaargang Hoofdred. E. P. ZandUk (met rea medew. van dr. W. fi. Beeltenkamp en dr. P. J. Bouman. (Jitg. F. den Boer. Druk fa. F v. d. Velde DE PRINSESJES OP WEG NAAR NEDERLAND. Prinses Juliana en de drie prinsesjes zijn Maandag uit. Canada naar Nederland ver trokken. Prinses Juliana heeft in een radiouitzending van 5 minuten afscheid genomen van het Canadeesche volk en het bedankt voor zijn groote gast vrijheid en ontelbare bewijzen van vriendschap ten opzichte van haar en haar gezin, ge durende de afgeloopen 5 jaar. De Prinses herinnerde aan al- .les wat Canada voor ons land had gedaan. De bevrijding door het Canadeesche legér vormde daarvan de bekroning. H.K.H. eindigde met den groet „Au revoir".. (AA) Groote bosch- en heidebrand. Door het tot ontploffing ko men van mijnen is Zondag in de bosschen van Heeze een kolossale bosch- en heidebrand ontstaan, die zich in de rich ting van Mierlo en Geldrop bewoog. Duizend ha. bosch en heide verbrandden. Nadat Zon dagavond de brand aanvanke lijk bedwongen was, is het vuur Maandagmorgen opnieuw opgelaaid. Des avonds was men den brand nog niet mees ter. (HN) Op den Paaschberg te Ede zal een moniunent verrij zen ter nagedachtenis van de helden der Binnenlandsche Strijdkrachten, LCAA) De „Nieuw Amsterdam". Het vlaggeschip van de Hol- land-Amerika lijn, de „Nieuw Amsterdam" heeft 400.000 mijl in geallieerden dienst gevaren. Het schip vervoerde 300.000 soldaten. Het voer nooit ir convooi, doch met escortevaar tuigen en werd nimmer door vliegtuigen of duikbooten aan gevallen. Dikwijls werden 8000 man tegelijk vervoerd. Duizen den Amerikanen werden door de „Nieuw - Amsterdam" naar Engeland gebracht. Gezag voerder is de heer Barendse. (HN) Tarwe uit Amerika. Nadat aanvankelijk bloem werd aangevoerd, wordt thans uit Amerika tarwe naar Ne derland verscheept. De groote hoeveelheden die hier worden aangevoerd zijn echter niet alleen voor ons land bestemd, doch ook voor de troepen in Duitschland en de daar nog verblijvende buitenlanders. De tarwe wordt hier echter gema len, hetgeen weer werk aan de industrie geeft. De kolen en electriciteit voor het malen wordt verstrekt. (HN) Maandagmiddag is voor het eerst na de- bevrijding een K.L.M.-vliegtuig, het Dakota- toestel „Spreeuw", op Schip hol geland met 20 passagiers. Het toestel heeft tijdens den oorlog steeds gevlogen op de lijn Engeland—Lissabon. (HN) VOORSPEL TOT DE INVASIE IN JAPAN. Groote formaties Britsche en Amerikaansche deklandinj, vliegtuigen van de 3de Ame rikaansche vloot, waarin thans ook e>en Britsch 'eskader is op genomen, welke vloot d( grootste zeemacht is die ooit in den Stillen Oceaan werd bij eengebracht, bombardeeren vandaag Tokio weer. Adm. Ni- mitz heeft verklaard dat deze aanvallen het voorspel zijn voor een invasie in Japan. Uit het feit dat deze aanvallen zoo ongehinderd kunnen plaats vin den, blijkt de wanhopige posi tie waarin de Japanners zich bevinden. Jagers die van Iwosjima op stegen hebben bij aanvallen op Nagoya en Osaka 24 Japan- sche vliegtuigen zeker vernield en 16 waarschijnlijk. 2 Ameri kaansche vliegtuigen gingen verloren, echter niet direct door oorlogshandelingen. Zondagnacht hebben 500 vliegende vestingen 2500 ton brandbommen op 4 steden ge worpen. Een Amerikaansche lucht vaartautoriteit heeft verklaard dat men door het aanleggen van vliegvelden enz. binnen kort zonder de hulp van de vloot in staat zou zijn 3000 vliegtuigen per dag naar Ja pan te zenden. (H.N.) Koning Leopold. I-Iet Belgische parlement is tegen hedenmiddag bijeengeroe pen ter bespreking van het be sluit van Koning Leopold voor loopig niet naar België terug te keeren. Men verwacht dat het Belgische kabinet een motie zal indienen waarin wordt verklaard, dat de koning zich in een situatie bevindt, waarin het hem onmogelijk is te regeeren. De koning zou den regent Prins Karei ver zocht hebben voort te gaan het land te regeeren. Tijdens afwezigheid van he echtpaar Schrijer te Kam pen is brand uitgebroken in de woning. Twee kinderen, van twee en vijf jaar, kwamen jam merlijk in de vlammen om Duitsche krijgsgevange nen in Amerika worden opge leid voor politiediensten in Duitschland, L(HN) Churchill en Truman in Berlyn Churchill met zijn dochter en president Truman hebben Maandagmiddag elk afzonder lijk een bezoek aan Berlijn ge bracht en ontmoetten elkaar voor de Rijkskanselarij. De Britsche delegatie bezocht ook den kelder onder de kanselarij, waar Goebbels met zijn familie verbrandde. Voor de plaats waar Hitier omgekomen zou zijn toonde Churchill niet de minste belangstelling. Truman en Churchill hadden in de conferentiezaal te Pots dam een eerste voorloopige be spreking. De chefs van de staven van Engeland en Ame rika kwamen eveneens voor inleidende besprekingen bij elkaar. (AA) Nog 4CJ.000 Duitschers in r-Toor*"3gen. In Noorwegen verblijven nog steeds 400.000 Duitschers die wegens gebrek aan transport middelen niet kunnen worden afgevoerd. Groepjes militairen wandelen met witte vlaggen door de straten, Duitsche oor logsschepen liggen voor anker in de fjorden, en terwijl de burgerbevolking zich voorna melijk voedt met gedroogde visch, doen de Duitschers zich nog tegoed aan de enorme legervoorraden, (HN) De Spaansche kwestie. Spaansche kringen të Pa rijs onthulden dat twee hooge ambtenaren van het Spaansche ministerie v. buitenlandsche zaken een ontmoeting gehad heoben met Churchill tijdens diens verblijf in Frankrijk. Beide ambtenaren werden door den Spaansehen minister Le- querinca afgevaardigd. Spaan sche rechtsche kringen te Pa rijs verklaren in verband met de huidige ontwikkeling in Spanje, dat Franco de ontbin ding van Ae Phalanx zal af kondigen, "en de algeheele amnestie voor alle uit Spanje verbannen politieke vluchte lingen. Dit zal geschieden op de jaarlijksche bijeenkomst van de Phalanx op 18 Juli a.s. Bo vendien zou generalissimo Franco de vorming van een regentschapsraad bekend ma ken, die uit 4 of 5 generaals zou bestaan met inberip van den hertog van Sevilla, neef van Alphonso XIIL .(AA) Duitsche sabotage. Naar de Gelderlander ver neemt. is een trein met vet kolen dezer dagen uit Duitsch land (Essen)) in Nijmegen ge arriveerd. Bij het lossen bleek, dat de wagons voor het groot ste deel fijn gruis bevatten, waarover een laag' vetkolen lag. Het betreft hier Duitsche sabotage in het groot. (AA) 90.000 huizen verwoest. De totale schade aan huizen in ons land wordt op 2 milliard gulden geschat. Er zijn 90.000 huizen vei*woest en 250.000 be schadigd, waarvan 40.000 zwaar. Er worden 10.000 nood woningen gebouwd, waarvan 6000 beneden de groote rivie- ven. (H.N.) Amerikaansche vloot door taifoen overvallen. Op den cen Juni werd de 3de Amerikaansche vloot door; een taifoen overvallen. De schepen werden door huizen- hooge golven gebeukt. Geen enkel schip °"ing verloren, doch wel werden 3 van de nieuw ste slagschepen, 2 vliegdek schepen van de Essex-klasse en 16 andere eenheden zwaar, beschadigd. De stor i had een snelheid van 120 knoopeii. De schade was zwaarder dan de Japan- sche marine haar in een enkel gevecht heeft kunnen toebrengen. Ongeveer 1000 vrouwen hebben een demonstratie ge houden voor het gebouw van het M. G. te Enschede, tenein de aan te dringen op een spoe dige levering van brandstof fen voor de gezinnen, (AA) Te Rotterdam zijn 5000 vaten haring uit New York aangekomen, die bestemd zijn voor de mijnstreek en de ge teisterde gebieden in het Oos ten van ons land. Binnenkort komt er haring voor de rest van het land. (AA) De vischkotter Helder 108 is bij de monding van de Eems op een mijn geloopen. Twee opvarenden werden gedood, en een zwaar gewbnd. (AA) Eind deze maand zal in Noorwegen het proces tegen Quisling beginnen. k(HN) PROVINCIENIEUWS Er kwamen weer N.S.B.'ers aan Gisteravond is te Goes weer een zevental beruchte N.S.B.'ers gearriveerd. Zij kwamen uit een kamp te Elle- kom, vanwaar zij per auto naar Zeeland werden overge bracht^ Degenen die door het talrijke publiek met gejoel ont vangen werden en naar het politiebureau werden gebracht waren in de eerste plaats P. C. Callenfels, die, komende uit Goes, eenigen tijd burge meester van Vlissingen is ge weest, vervolgens J. P. Wal raven, oorspronkelijk typo graaf te Goes, later o.a. wet houder van Vlissingen, J. R, Dagevos en C. H. Dagevos, vader en zoon, uit Goes, ook een zeer berucht tweetal, R. Freijlink, die den laatsten tijd der Duitsche bezetting opper- luitenant der politie te Mid delburg is geweest, G. Ruys- aard, oorspronkelijk afkomstig uic Hansweert, later werk zaam bij het gebouw van de telefooncentrale te Goes. Dit zestal is, na eenigen tijd op het politiebureau te Góes te hebben vertoefd, onder gejoel van de menigte, weer in den; auto gestapt en naar Elle- woutsdijk gebracht. Een paar van deze „heeren" hadden harde klappen te incasseeren van jongens, die op den auto sprongen. De zevende man, H. P. Blom uit Goes, die in dienst van de Gestapo is geweest, bleef op het politiebureau en is heden naar Middelburg op transport gesteld. Er was ook een vrouwelijke gevangene bij. Deze bleef te Goes voor een nader onder zoek. Trein GoesHoedekenskerke. Met ingang van Woensdag zuil. de Ned. Spoorwegen een treindienst instellen tus- scha Goes en Hoedekens kerke, in aansluiting op den bootdieiiSt van Hoedekens kerke naai- Terneuzen. lederen vertrekt driemaal een trein van Goes, n.l. om 8.15, 12.35 en 17.05 en van Hoe dekenskerke naar Goes om .55, 13.50 en 18.00 uur. Maandagmiddag heeft de of- ficieele opening plaats gehad van het nieuw hulpkinderte huis „Huize Welgelegen" van de vereen. Kinderzorg aan de Voorstad te Goes. Met ver schillende bestuursleden van de vereeniging, waren o.a. ver tegenwoordigers van den Voog dijraad, het personeel en ande re belangstellenden tegenwoor dig toen de voorzitter, dr. W. H. Beekenkamp uit Middelburg na 't zingen van Gez. 198 1: „Van U zijn alle dingen" voor ging in geoed en er daarna op wees, dat het een dag van blijdschap maar ook van som berheid is. Spr. wees er op, dat het pand veel herstel noodig had, maar van de voorloopig geraamde kosten van 6000 is reeds 5200 bijeen gebracht. Men moest het hulpiehuis inrichten omdat door oorlogs handelingen het huis aan </n Veerschen Singel te Miduel- burg moest worden verlaten. Spr. zeide nog dat men veel \verk op het terrein der ver eeniging verwacht. Spr. ver klaarde daarna het hulpge bouw geopend. Ds. J. de Vries, penning meester deelde mede dat het pand voor drie jaar in huur is gekregen. Namens den voogdijraad sprak mr. J. A. Rink. namens het prov. kerkbestuur dr. W, F. Dankbaar, namens den ker- keraad van Goes ds. A. W. M. Odé, namens het« clasicaal be stuur ds. T. G. A. van Dijk, namens de commissie voor ker kelijke gezinszorg ds. G. W. Korevaar en ten slotte de lieer M. Reijerse, die met zijn echt- genoote de leiding van het te huis op zich heeft genomen. Ds. de Vries wees er nog op, dat ook als het gebouw te Mid delburg. dat 130 kinderen kan herbergen, weer gebruikt kan worden, dit hulpgebouw nog wel noodig zal zijn. Op de lyst van de vrijz. is tot lid van den tijdelijken ge meenteraad te Goes o.m. geko zen de heer W. G. Harts tra. Daar de heer Hartstra leeraar is bij het M.O. kan hij het raadslidmaatschap niet aan vaarden. Thans is gekozen, verklaard de heer M. Franken. Gisteren herdacht dokter H. Snoek den dag waarop hij voor 25 jaar te Goes zijn praktijk begon. Oji 16 Juli 1920 ves tigde dokter Snoek zich te Goes en slechts een paar jaar is hij afwezig geweest, toeu hij door de Duitschers werd uit gewezen. In de stampvolle zaal van de Pxïns van Oranje, waar vele bloemstukken een feestelijk aanzien gaven, is de jubilaris op hartelijke wijze gehuldigd. De heer W. Hamelynek sprak als voorzitter een openings woord, waarna de heer Lodder een feestrede uitsprak. Spr. bood een enveloppe met bjjna 3500 aan, waarvan de jubila ris. als het mogelijk is, door hem gewenschte geschenken zal kunnen koopen. Voorts spraken de heer J. I. Balle- goyen de Jong voor het Roo- de Kruis, do heer Holiestelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3