Provinciale Zeeuwsche Courant Prof. Schermerhorn sprak over het arbeidsleven Het werk aan den nieuwen dijk bij Veere. NEUTRAAL. Het moet nu zoo langzamer- handhand eens uit zijn! Wat? Dat gescherm met het woord neutraal. Ik krijg hoe langer hoe meer een hekel aan dat woord. Het zegt mij niets. Het is een leeg woord. Het is een koud woord. Het is een dooddoener. Het is vooral heel wonderlijk, als iemand spreekt van strikte neutraliteit of absolute neutra liteit. Absolute neutraliteit bestaat niet; is onuitvoerbaar! Ga ik in een vereeniging werken of ga ik een stuk voor lezen in een klas of een figuur uit de geschiedenis bestudee- ren, dan moet ik dat doen met zelfvergetende toewijding. Ik kan dat niet neutraal doen. Wat is neutraal? Neutraal is niet: ik houd mij angstvallig op de vlakte. Neu traal kan ik zijn bij een of an der twistgesprek van 2 par tijen. Voor geen van beide kies ik. Het Latijnsche woord neu ter beteekent: geen van beide. Deze Provinciale Zeeuwsche Courant heet een neutrale krant. Dank u. U bent ver keerd ingelicht. Als de commissie van re- dactié 1 April j.l. besloten had de banier van absolute neutra liteit te gaan ontplooien, -had den wij dan heusch wel in den kop laten uitkomen. Aldus: Provinciale Zeeuwsche Courant en daaronder: Neutraal dagblad. Maar zij voelde daar niets voor en nog niet. Waarvoor dan? Wij willen onze provincie en ons vaderland dienen. Wij wil len als Oranjeklanten met den inzet van al onze krachten de nieuwe regeering steunen en medewerken aan herstel en vernieuwing. In Zeeland woedde de oorlog. De gevolgen zijn voor het grij pen. Nu is het zaak om eens gezind te zijn. De herbouw van ons provinciale en van ons na tionale huis is ons no. 1. De P.Z.C. wil daarbij ook de Kerk dienen. Natuurlijk. Wat is Zeeland zonder de Kerk? Een keuze tusschen de kerken doet zij niet. Dat spreekt. Wel ver heugt het ons buitengewoon, dat de in het Interkerkelijk Overleg (I.K.O.verbonden Protestantsche Kerken zich morgen wederom zullen rich ten tot de gansche Gemeente van Jezus Christus en met de zen oproep het geheele Neder- landsche volk willen bereiken. En ten volle onderschrijven wij als dagblad het slot van deze boodschap: „Samen moeten wij de ge volgen van de oorlogsellende dragen, samen moeten wij het wachten van. Gods ze gen waaraan alles gelegen is".' W. H. B. OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN VOOR DE EXPEDITIE-MACHT. De M. v. O. maakt bekend, dat nadat zullenxen en dat nadat de hiervoor inge stelde Zuiveringscommissies hun taak te dezer zake zullen hebben verricht nog in deze maand enkele honderden beroeps- en reserve-officieren van jongeren leeftijd dan 45 jaar, alsmede een groot aan tal jonge onderofficieren en oorlogsvrijwilligers naar Enge land zullen vertrekken als eerste kader voor de in vor ming zijnde Expeditie-Macht. Van de beroepsofficieren ko men in de eerste plaats hier voor in aanmerking degenen, die zich hiertoe genegen heb ben verklaard. De reserve-of- ficiei'en. onderofficieren en •oorlogsvrijwilligers van deze groep worden in hoofdzaak geput uit degenen, die zich bij de Aanmeldingsbureaux .voor Oorlogsvrijwilligers in de provinciën Noord-Holland, Z.- Holland en Utrecht hiertoe hebben aangemeld. In de volgende maanden zul len nog verschillende groepen officieren, onderofficieren als mede belangrijke aantallen oorlogsvrijwilligers voor oplei ding en indeeling bij de K.M. naar Engeland vertrekken. Voor deze volgende groepen zal ook uit de aanmeldings bureaux uit de overige provin ciën worden geput. Het perso neel der Binnenla.ndsche Strijd krachten geniet hierbij de voorkeur. Personeel, behooren- de tot het K.N.I.L. wordt niet bij de E.M. ingedeeld. PRINS BERNHARD NEEMT AFSCHEID VAN DE IRENE-BRIGADE. Prins Bernhard heeft Vrij dagochtend in de Clingedaal- kazerne te Den Haag afscheid genomen van de Brigade Prin ses Irene, die om technische redenen ontbonden wordt. In een toespraak heeft de Prins het verdienstelijk werk van de brigade geschetst en mededee- ling gedaan van de toekenning door H.M. de Koningin van de Militaire Willemsorde aan de brigade, terwijl Z.K.H. per soonlijk ook verschillende of ficieren en manschappen hun toegekende onderscheidingen op de borst spelde. Vervol gens werd aan de Lange Voor hor' een parade gehouden. HET MILITAIR GEZAG KRIMPT IN. 15 Juli a.s. zal de sectie Econ. Zaken van den Staf van het Milit. Gezag (Sectie VI) als zoodanig ophouden te be staan. Op dezen dag zal zij haar werkzaamheden volledig overgedragen hebben aan de centrale overheidsorganen. De taak van verbindings- en con tactorgaan tusschen de gealli eerde militaire autoriteiten en het Nederlandsche economi sche burgeroverheidsapparaat is hiermede volbracht. Slechts een kleine kern van officieren zal beschikbaar blijven om loo- pende militaire contacten te onderhouden. DE KONINGIN BEZOCHT PUTTEN. H. M. de Koningin, heeft dezer dagen een onverwacht bezoek gebracht aan de ge meente Putten op de Veluwe. Deze gemeente is zeer zwaar door het oorlogsgeweld getrof fen; 700 mannelijke bewoners zijn door de Duitschers wegge voerd, waarvan tot op heden slechts 36 zijn teruggekeerd; 105 huizen zijn in brand ge stoken. (AA) GEMIDDELD RANTSOEN 2000 CALORIEËN. Deze maand zal, wat de dis tributie betreft een uniform basis-schema voor het geheele land worden ingevoerd, voor welke distributie het zelf voortgebrachte voedsel en de import van geallieerden zal worden gebruikt, welke hoe veelheden kunnen worden ver hoogd door import van de re geering zelf. De bewering, dat het rantsoen in ons land op 1850 calorieën per dag is vastgesteld, wordt onjuist ge noemd. De basis is 1850 cal. Kinderen van 0—1 jaar krijgen 800 cal.; van 14 j. 1500 cal.; 414 j. 2100 cal.; 14—18 j. 2800 cal.; voor langdurigen ar beid 2200 cal.; zwaren arbeid 2600 cal.; zeer zwaren arbeid 2800 cal. en zelf voedende en a.s. moeders 2600 cal., zoodat het gemiddelde rantsoen plm. 2000 cal. bedraagt. Met het gebruik van groente en visch kunnen deze getallen nog tenminste met 100 cal. stijgen. In Juni, Juli en Augustus wordt door de geallieerden 120.000 ton tarwe per maand ingevoerd en door de Ned. re geering 200.000 ton. Hierboven nog haver, gerst en mais. Naar de directeur-gene raal voor de voedselvoorzie ning verwacht zou het brood binnen afzienbaren tijd in onbeperkte hoeveelheden kunnen worden gekocht. Zuivering officierskorps. De officieren, reserve-officie ren en cadetten van de Kon. Landmacht, die gedurende den oorlog na 14 Mei 1940 geen feitelijken militairen dienst hebben gedaan, zullen zoo spoedig mogelijk voor een door den Minister van Oorlog aan gewezen Commissie verant woording moeten afleggen van hun gedragingen gedurende den tijd, dat zij zich in vijan delijk of in door den vijand bezet gebied bevonden. Van deze verantwoording zijn uit gesloten de officieren, die, nadat Nederland door den vij and was bezet, onmiddellijk in krijgsgevangenschap wer den gevoerd en de eerewoord verklaring niet wenschten af te leggen. Weer telegraafverkeer met Groot-Brittannië. Ook naar Groot-Brittannië en de Britsche Dominions en bezittingen, met uitzondering van Ierland en de door Japan bezette gebieden kuimen thans weder particuliere tele grammen worden verzonden. Amsterdam heeft de ge meente Arnhem gaadopteerd Er zal eeh groote inzameling worden gehouden voor de ge dupeerden in laatstgenoemde stad. (HN) Volgens een Belgisch blad zitten Seyss Inquart en Goe- ring gevangen in een voor oorlogsmisdadigers ingericht hotel in een Luxemburgsch dorpje. (H.N.) De Duitsche oceaanstoo- mer „Europa" is thans in haar oorspronkelijke haven, Bremershaven, weer zoover gerepareerd, dat zij reeds in drie maanden volledig zee waardig zal zijn. De „Bre men", die bij den luchtaanval in brand gevlogen was, ligt nog steeds te Bremershaven met haar kiel naar boven. Abonn.-pr.25 ct, w. J 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vllssingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en "<1, Goes t<-l. 2475, Terneuzen Zaterdag 14 Juli 1945 18&0 Jaargang Nummer 81 Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk fa. F, v. d. Velde OPEN KAART. De zuiveringscommissies zijn an het werk. Men weet wel niet hoe én waar, maar zoo nu dan verneemt men toch, dat weer een persoon gezui verd is. Bij deze wetenschap blijft het dan. Verder gaat er zand over. Waarom een bepaalde persoon gezuiverd wordt krijgt men niet te hooren. De motie ven ervoor blijven verborgen. iDe geheele kwestie der zuive ring schijnt een geheim te moeten zijn. Er zijn zuiverings commissies in alle soorten, maar hoe zij werken blijft on zichtbaar. Is het dan te verwonderen, dat men overal vele vragen stelt. Men begrijpt dikwijls niet het „waarom" van de zuivering. Men kent de be schuldigingen en dan vraagt men zich af: hoe zoo iemand vrij uit kan gaan. Er komt geen antwoord op dergelijke vragen. Hierin schuilt een groot gevaar. Bijv. de bezwaren ingebracht tegen een gestaakten chef blijven bestaan, wanneer hij gezuiverd in het bedrijf terugkeert, en men niet weet welke motieven de zuiveringscommissie heb ben iiwogen hem weer in zijn oude functie te herstellen. Er blijft een kloof bestaan tus schen het personeel en den ge zuiverde. Ook al is de zuive ring wellicht op goede gron den geschied. In Vlissingen werd 8 maan den geleden een directeur van een gemeentelijk bedrijf ge staakt. Hij verscheen onlangs voor de provinciale en voor de gemeentelijke zuiveringscom missie. Het resultaat was, dat hij weer in zijn' vroegeren werkkring kon terugkeeren. Maar een groot deel van het personeel wilde daar geen ge noegen mee nemen en teeken- de protest aan. Het vraagt hoe het mogelijk is, dat deze man gezuiverd werd. In de tegen hem uitgebrach te rapporten wordt deze di recteur er o.m. van beschul. digd, dat hij de portretten van de Koningin uit de kantoren heeft laten verwijderen, zonder dat daartoe van hoogerhand bevel werd gegeven; voorts; bet afnemen van een Ausweis van een lid van het personeel waardoor deze man zich ie krijgsgevangenschap moest be geven; instemmen met benoe mingen van nazi-burgemees ters; innig contact met Duit sche commandanten, terwijl saboteeiende werklieden door hem als deserteurs werden be schouwd en geen loon ontvin gen, enz. Over al deze kwesties is het personeel uitvoerig verhoord. Nu is deze directeur weer teruggekeerd. Het personeel vraagt zich af, of alle beschul digingen nu weerlegd zijn, Maar hoe kan dit mogelijk zijn geweest? Of is het gestaakt zijn voor den tijd van 8 maan den met behoud van salaris als voldoende straf be schouwd Het personeel, dat tocli nauw bij deze affaire betrokken was, krijgt geen enkel ant woord op deze vragen. De zui veringscommissies zwijgen over de motieven, welke haar tot deze uitspraak brachten. Dit is funest voor den goe. den gang van zaken in het be drijf. Het vertrouwen is ver dwenen, de eenheid zal ontbre ken, de grieven over en weer zullen vermeerderen. Dit alles is te vermijden als men open kaart speelt. G. Gisteravond hield de mi nister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, de eerste radio causerie in de serie „Op de brug", welke voortaan eiken Vrijdagavond om 9 uur via Herrijzend ("Nederland door den minister-president of een der andere ministers zal worden gehouden. Prof. Schermerhorn sprak over het arbeidsleven, een der kwesties die het sterkst de aandacht der regee ring vragen. Niemand kan tegenspreken, aldus de minister-president, dat er op economisch gebied een noodtoestand heerscht. Er is geen evenwicht tusschen loonen en prijzen. Soms kun nen de distributiepakketten niet gekocht worden. Spr. cri- tiseerde ook de ongebreidelde loonsverhoogingen in- sommige gevallen. Als voorbeeld noem de de minister dat er aard appelrooiers door op accoord- loon te werken 25.per dag verdienen. Aan den an deren kant moet in den land bouw weer gewerkt worden tegen de hooge loonaanbiedin- gen uit de stad. De Nederlandsche oogst dreigt in groot gevaar te ko men. Aan dit alles moet een einde komen, aldus de min.- president. Een inflatie zou er het gevolg van worden en de arbeider zou hiervan de dupe zijn. Een inflatie kan en moet vermeden worden. Hiertoe zullen financieele maatre gelen, zooals geldzuivering en maatregelen tegen prijs- en loonopdrijving worden geno men. De loon- en prijsbepaling moet een zaak der regeering zijn, zoo betoogde de minister president. In het vervolg van zijn toe spraak verklaarde prof. Scher merhorn, dat er op de inge voerde levensmiddelen op het oogenblik door het rijk 575 millioen per jaar verloren wordt, d.w.z. er wordt voor 575 millioen minder aan de bevolking in rekening gebracht dan aan het buitenland voor (lit voedsel betaald moet wor den. ^Dit bedrag is ongeveer wat een staatsbegrooting in gewone tijden bedroeg. Nadat spr. de toegestane loonsverhoogingen had bespro ken, kwam hij tot de conclu sie dat stakingen, doordat de overheid thans de loonen e.d. regelt, niet tegen den werk gever gaan, doch regelrecht tegen de overheid en het ge heel e Nederlandsche volk, dat drager is van deze overheid. De overheid acht het als een plicht bij stakingen naar dien maatstaf te handelen. Straf maatregelen worden niet ge nomen, doch van onderhande len tijdens staking kan geen sprake zijn. Overleg kan voor en hoogstens na een staking, docl\ in geen geval tijdens de staking plaats vinden. Sprekende over de staking te Rotterdam verklaarde de min.-president, dat zoo de eenheidsvakbeweging waaraan dit standpunt der regeering werd medegedeeld, dit ver staat, ook deze vakbeweging bij de onderhandelingen kan worden betrokken. Tenslotte sprekende over de dure voedingsmiddelen die moeten worden ingevoerd, wees spr. op de noodzakelijk heid deze te vervangen door eigen producten als aardappe len en tarwe, welke goedkoo- per zijn. Er moet hard gewerkt worden om onzen eigen, oogst volledig binnen te halen. Ge lukt dit niet, dan moet een rantsoenvermindering weer plaats vinden. De regeering zal daarom een oproep doen voor vrijwilligers om tegen een redelijke belooning mede te helpen bij de oogstwerkzaam- heden. Hiertoe zal een beroep gedaan worden op de saam- hoorigheid en het nationaal eergevoel. Niet alleen aan den dijk in Westkapelle en aan den Nolle, maar ook aan het vernielde dijkgedeelte tusschen Veere en Vrouwenpolder wordt hard ge. werkt. Over het gat bij Veere heb ben al heel wat booze tongen beweerd, dat er hoegenaamd niets aan wordt of kan worden gewerkt. Deze lieden kunnen gerust zijn: ook hier 'wordt naar vermogen gedaan wat mogelijk is. En dat is zeer veel. In October vorig jaar werd de dijk tusschen Veere en Vrou. wenpolder door tientallen uit geworpen tijdbommen vernield. Onder de Duitsche bezetting moest men werkeloos toezien, en er kon geen voorbereidend herstelwerk plaats vinden, Toen in November de eerste opmetingen werden gedaan bleek dat de dijk over een lengte van 640 meter was ver nield. Direct na de bevrijding is onder de energieke leiding van den opzichter oogenblikkelijk met de eerste werkzaamheden begonnen. Het zoo noodige ma teriaal ontbrak echter. Waar moest dit vandaan worden ge. haald? Vervoer was er niet. Na de winterstormen is het vernielde dijkgedeelte nog grooter geworden. Het be draagt nu ongeveer 960 meter. Dagelijks stroomen enorme watermassa's met een snel heid van wel meer dan 2 me ter per seconde door het groo te gat. Aan de landzijde kolkt en bruist het water door de kreeken en de geulen die dwars door de wegen en door het land geslagen zijn. Het is een fan tastisch angstaanjagend ge zicht. Bij het gat hebben zich door dezen sterken stroom vier groote geulen gevormd, waar van eenige zich zeer hebben uitgediept. De eerste geul is het diepst. Oorspronkelijk werd op één plaats 4 a 5 m. diepte gepeild, doch thans bedraagt dit hier reeds 10 m. Op een andere plaats is de diepte, welke aan vankelijk 5 a 6 m. was, nu 16 meter. De tweede geul is onge veer 6 meter diep. Aan de derde geul is men aan het spuiten, terwijl de vierde geul, aan den Vrouwen- polderschen kant, afgedamd is. Deze laatste geul dreigde den binnenkant van den dijk ten Westen van het gat af te brok kelen. De zanddam zal zoo vlug mogelijk verdedigd worden. De zinkstukken. Met telefoondraden en tak kenbossen werd het eerste zinkstuk gemaakt, teneinde verder wegspoelen van den dijk te voorkomen, In één TROONSAFSTAND VAN KONING LEOPOLD VERWACHT. Ten aanzien van de kwestie van den Belgischen koning seint Reuter dat er thans elk oogenblik een beslissing kan verwacht worden. Met de aankomst van Prins Karei, en den voorzitter van den Senaat en de Kamer van afgevaar digden, zijn thans alle autori teiten in Salzburg verzameld die aldaar bij een belangrijke gebeurtenis als een troonsaf stand bijeen zouden moeten zijn. Er is daar evenwel nog niet bekend hoe en wanneer het besluit van den koning zal worden kenbaar gemaakt, het zij in een bijzondere zitting van het parlement of bij on middellijke afkondiging. Wel ingelichte kringen gelooven aldus Reuter, dat de troonsaf stand thans zeker is. Zij stellen voorts vast dat Prins Karei gedurende de 10 maanden van zijn regentschap een uitsteken den indruk gemaakt heeft. Volgens de huidige plannen zouden de Prins-regent en mi nister-president van Acker Za terdag naar Brussel terugkee ren. Het blad Le Soir veron derstelt dat de 14-jarige erf genaam van den troon, Prins Boudewijn, hen zal vergezellen. Als de koning afstand doet, hetgeen algemeen verwacht wordt, zal het Parlement zoo spoedig mogelijk bijeen geroe pen worden om Prins Karei voor den tijd van 3 jaar tot regent aan te stellen totdat de jonge koning den vereisch- leeftijd bereikt heeft. >ater werd nog gemeld dat ook Koningin Elisabeth met den minister van buit. zaken, Spaak, Vrijdagochtend per vliegtuig naar Salzburg zijn vertrokken. De Belgische minister van verdediging heeft alle samen scholingen van meer dan 4 personen verboden. (AA,HN) President Truman te Antwerpen verwacht. De Amerikaansche kruiser Augusta" die president Tru man naar Europa vervoert, wordt Zondag in Antwerpen verwacht. (HN) HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag 6.47 en 18.56, resp. 1.86 en 1.68 m. -f NAP. Maan dag resp. 7.33. 19.44, 1.74 en 1.55. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 5.37 op en gaat te 21.54 onder. Maandag te resp. 5.38 en 21.53. De maan komt Zondag te 12.04 op en Maandag te 0.53 en gaat te 13.10 onder. maand was het eerste zinkstuk gereed. Onder welke moeilijke dmstandigheden gewerkt moest worden, moge wel blijken uit het feit, dat thans ongeveer 10 zinkstukken per maand wor den gemaakt. Op het oogenblik zijn reeds 34 zinkstukken ge legd. In totaal heeft men er vOorloopig 43 noodig voor be teugeling van de uitschuring. Een der kreeken is zelfs al met twee rijen zinkstukken bekleed. Over deze zinkstukken zal de dijk komen te liggen. Deze nieuwe dijk is ook hier meer landinwaarts geprojecteerd. Hg zal ongeveer 1000 m. lang worden. Hierdoor wordt circa 40 gemeten 16 ha.) land prijs gegeven. Reeds op 15 Mei is men bij dit gat met het spuiten van den nieuwen dijk begonnen. In het Veersche gat ligt een profiel zuiger, met een capaciteit van 8000 m3 per dag, die het zand opzuigt en in bakken stort. Deze bakken, welke ruim 400 m3 zand kunnen vervoeren, worden naar den perszuiger ge sleept. welke de bakken weer leegzuigt en het met water vermengde zand 2/3 water en 1/3 zand door de, over een steiger gelegen, buizen perst naar de plaats waar de dijk gespoten wordt. In 25 min. wordt een bak leeggezogen. Van den 1000 meter nieu wen dijk is tot op heden on geveer 70 meter gespoten. Men heeft met groote moei lijkheden te kampen gehad, omdat de baggermolen, welke een haventje moest baggeren, veel hinder van den stroom ondervond, terwijl ook de bag- geremmers voor dit werk niet geschikt waren. Er was even wel geen anderen baggermolen beschikbaar. Er zullen een tweede pro fielzuiger en een perszuiger bijkomen, die dan aan de Veer sche zijde zullen gaan werken Voor met het spuiten aan de zen kant begonnen kan worden zullen nog wel eenige weken voorbij gaan. Met de 70 meter dijk welke tot nu toe gespoten is, is men tot de derde geul gevorderd. De perskade is hier aanvanke lijk met zandzakken gemaakt, doch dit voldoet niet. Klei werkt veel gemakkelijker en beter, doch het is moeilijk aan te voeren. Toch zal binnenkort met klei 'worden gewerkt. Bij Veere ziet men dus ook duidelijke vorderingen. Er wordt ook hier flink aange pakt. Bij deze dichting komt men voor moeilijker proble men te staan dan bijv. te West kapelle. Maar ook deze moei lijkheden zullen overwonnen worden, wanneer meer mate riaal zal zijn aangevoerd. AMERIKAANSCHE OCEAANVLOOT BESCHIET HONDO. Admiraal Nimitz heeft me degedeeld, dat de Amerikaan sche groote Oceaanvloot be gonnen is de groote Japansche eilanden onder vuur te nemen, voornamelijk het eiland Hondo. Meer dan 1000 marinevlieg- tuigen bombardeeren het Noorden van Hondo en het meer Noordelijk gelegen eiland Hokkaido. Deze aanval was een volkomen verrassing. Bommenwerpers vielen voorts het vliegveld van Kanoija op Kioesjoe aan en doelen in den Sakasjima-archipel. Zware bommenwerpers be stookten een vliegveld op For mosa. Britsche marinevliegtuigen en oorlogsschepen hebben 7 dagen lang doelen in Suma tra aangevallen. Mijnenve gers hebben de toegangen tot de straat van Malakka, zonder op tegenstand te stui ten, gezuiverd. De Japansche tegenstand ten N.O. van het vliegveld Mangar op Borneo is ineengestort. De Australiërs konden 8 km. vor deren. Ten N. van Balik Pa pan hebben Ned. Indische troe pen het geheele schiereiland in handen. (H.N.) BELANGRIJKE BESPREKINGEN AAN DE SPAANSCHE GRENS? In een Parijsche radio-uit zending voor het Midden oosten werd Donderdagavond medegedeeld, dat ondanks af- ficieele tegenspraken, gewoon lijk welingelichte Britsche en Spaansche kringen van mee ning zijn, dat er belangrijke besprekingen aan de Fransch- Spaansche grens plaats vinden. Volgens berichten die deze kringen bereikten, zou Franco erinliebben toegestemd om de leiding aan een militair kabi net over te geven. Uit dezelfde bron komt het bericht dat Franco erin toegestemd zou hebben het Spaansche grondge bied bij de overdracht der lei ding te verlaten. Van deze be richten is nog geen enkele be vestiging ontvangen. (AA) Nu de meest benarde tijden zijn geweken is in het alge meen het verrichten van bak- kersnachtarbeid niet langer onvermijdelijk. Goede sociale verhoudingen in het bakkers bedrijf eischen derhalve de na leving van het verbod van de zen nachtarbeid. Als gevolg hiervan kan versch brood niet voor 10 uur v.m. beschikbaar worden gesteld en zal de afle vering en de verkoop voor dit tijdstip niet mogen geschieden., KORTE PREDIKATIE PROVINC1ENIEUWS TEAMGEEST. Indrukwekkende woorden sprak Montgomery tot zijn troepen, toen Duitschland den strijd staakte: „Misschien komt er een ■moeilijke tijd voor ons Iwnd en voor ieder va/n ons per soonlijk. Als dat, zoo is, zal de gehoorzaamheid ons er doorheen helpenmaar wij moeten er aan denken, dat de beste gehoorzaamheid is de onderschikking van ons zélf aan het heil van de ge- meenschap. Het is een voor recht en een eer geweest dit gróót Britsch Team in West- Europa te mogen aanvoeren. Weinig commandanten zul len zoo trouw gediend zijn, als ik gediend ben door U". "Vragen wij one een oogen blik af, of wij op de plaats waar God ons laat werken ook meehelpen, om een goeden teamgeest aan te kweeken. Teamgeest is een zwevend begrip, maar er staat in het Nieuwe Testament een mooi stukdat ons den teamgeest van de eerste Pinkstergemeente beschrijft. In deze schels komen verschillende trekken naar vo ren. Ik noem er thorns 2. De jonge Kerk, die op het Pinksterfeest ontstond, zocht aanvankelijk nog echt haar weg. Wij weten nu na den oor log heel veel dingen 7iiet, zi toen ook niet. Zij tastten en speurden. Wij ookMaar zij be gonnen. En zij stonden open voor elke aanwijzingdie Gods Heilige Geest hen gaf. Die openheid werkte perfect. Een schotjesgeest en pen opsluit- methode kunnen niet anders dan het teamideaal dwarsboo- men en radbraken. Het tweede, wat mij in Han delingen 2 opvalt is: zij gingen hun gang in eenvoud des har ten. Eewvoud, dat is: doen wat je kunt, maar vooral niet iets doen wat boven je macht is, want dat gelukt toch niet. Een. voud is het kenmerk van het ware. Er zijn nog meer facetten aan de teamparelMaar deze 2 zijn er zeker; openheid en een voud. Openheid en eenvoud zullen ons werk onderling en voor an derenvruchtbaar maken. W. H. B. NIEUWE BONNEN NIEUWE BOTERBON. Geldig van 15 t.m. 21 Juli. Boter: C30A, D30A en E30A boter per bon 250 gram, De margarinebon voor de komende week volgt Maandag a.s. TWEE KOLENBONNEN GELDIG. In verband met de transport moeilijkheden worden, voorloo- pig alleen voor de provincies Zeeland, Noord-Brabant er Limburg, alsmede voor de pro vincie Gelderland beneden den Rijn, met ingang van 10 Juli 1945 dc bonnen BV 43 cn BV 44 van de kaart Vaste Brand stoffen Verwarming T 505 gel dig verklaard voor het betrek, ken van elk- 1 eenheid vaste brandstoffen, bestemd voor het komende winterseizoen. Deze bonnen moeten uiter lijk 31 Juli tegen ontvangstbe wijs zijn ingeleverd bij den handelaar, waar men als klant is ingeschreven, terwijl men g&noegen zal moeten nemen met de soort kolen, welke de handelaar ter beschikking heeft of nog zal krijgen. De handelaren zullen deze bonnen BV 43 en BV 44 uiter lijk 15 Aug. 1945 bij de Distri butiediensten moeten hebben omgewisseld tegen aanvul lingstoewijzingen, waarna zoo spoedig mogelijke inlevering bij de brandstoffencommissie moet plaats hebben. De verbruikers worden er met den meesten nadruk op gewezen, dat de twee hiermede beschikbaar gestelde eenheden bestemd zijn voor verwarming gedurende het a.s. wintersei zoen, en derhalve niet voor kookdoeleinden dienen te wor den aangewend. Petroleum voor kookdoeleinden. Voor het tijdvak van 16 Juli t.m. 31 Juli zijn de bonnen 107 en 108 van de petroleumkaart U 506 geldig verklaard voor het betrekken van elk 2 liter petroleum voor kookdoelein den. Belangryk. De directeur van het Cen traal Distributiekantoor te Vught brengt met nadruk on der de aandacht van het pu bliek, dat bon A tot en met E 69 „reserve" van de bon kaart, die 8 Juli geldig werd, met de grootste zorgvuldigheid dient te worden bewaard. Zon der dezen bon zal n.l. geen nieuwe bonkaart kunnen wor den verstrekt. Nuar eerst thans bekend wordt is in Dec. 1.1. overleden dr. K. Heeringa, die van 1911- 1921, toen hij naar Utrecht werd overgeplaatst, rijksarchi varis in Zeeland is geweest. Dr. H., die ook -eenige jaren secretaris van het Zeeuwsch Genootschap is geweest, laat uit zftjn Zeeuwschen tijd een inventaris na van het Staten- archir" 15741795, benevens een aantal belangrijke verhan delingen over de geschiedenis van Zeeland in de eerste ja ren van den Opstand. In 1941 nubliceerde hij stukken betref fende de financiën van Zee land 1572 vlg. naar copieën der origineelen, die in 1940 verloren waren gegaan. Porton, een W.A. man uit Zoutelande, is op weg naar Zeeland, in Bergen op Zoom gepakt en overgebracht naar het Militair Hospitaal in Mid delburg. Smallegange, voorheen N.S. B. burgemeestei' van Axel en later tijdelijk gemeente-secre taris in Menaldumadeel (Fries land) is thans overgebracht naar het interneeringskamp bg Sluis. De vacantie aan de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen, zal dit jaar van 6 t.m. 11 Aug. gehouden worden. Gisteravond sprak te Vlis singen voor een aandachtig gehoor de heer C. van der Lende van het N.V.V. Spr. be handelde de groote samenwer king tusschen de drie vak- centralen, welke hij van groot belang achtte, voor de ontwik keling van de bedrijfsorgani satie in ons land. Hg wees er op, dat het N.V.V. voor ieder een, ongeacht politieke en re ligieuze gezindheid, open staat en sprak de hoop uit, dat de bisschoppen het organisatie- verbcd zullen opheffen, waar door wellicht vele R.K. tot het N.V.V. zouden toetreden. Ver der veroordeelde spr. de een heidsvakbeweging De Geref. jeugdorganisaties van Kamperland brachten he den een bezoek aan Vlissingen. Zij werden door de Vlissing- sche Geref. jeugdcentrale ont vangen, terwijl in het jeugdge- bouw voor de plm. 100 gasten een koffiemaaltijd plaats vond. Naar het Pred. blad ver neemt, zal ds. J, S. Hartjes, Ned. Herv. pred. te Vlissingen, Zondag 15 Juli j.l. afscheid ne men van de Herv. gem. te Warnsveld en hoopt hij Zon dag 22 Juli weer op den kan sel te Vlissingen te staan. De directie der N.V. Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij heeft besloten om zoo spoedig mogelijk ter herbouw van de in Middelburg ver woeste Meelfabriek over te .gaan. Een nieuwe fabriek zal naast de bestaande fabriek aan de Maashaven te Rotterdam verrijzen. Een door de directie van de bioscoop te Middelburg gehou den collecte voor W.M.D. bracht 227,63% op. Een voor hetzelfde doel gehouden inza meling onder het personeel van de Zeeuwsche Confectiefa briek 44.69. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den ge- heelen Zondag te Middelburg de apotheek van Pienbroek en te Vlissingen apotheek van Ockenbuurg, St. Jacobsstraat, geopend. De Christ, muziekvereni ging „Vlijt en Volharding" te Souburg heeft Maandag j.l. in een leden-jaarvergadering met algemeene stemmen besloten zich om te zetten in een ge mengde muziekvereniging, daar dit beschouwd wordt in het belang der vereniging te zijn. Vrijdagmiddag kwam het be stuur van de Ver. „De Am bachtsschool", onder welke vereeniging ook de vakschool voor meisjes ressorteert, in het Schuttershof te Goes bijéén met de directrice de leerkrach ten en de leerlingen in verband met de bevorderingen en het uitreiken der diploma's. Nadat de voorzitter de heer M. J. Stoel Feurstein eenige woor den had gesproken, heeft de di rectrice, mej. W. V. Weststeijn, de namen der gediplomeerden voorgelezen en daarna de di ploma's uitgereikt, gevolgd door drie Ochtmanprijzen. die werden behaald door de leer lingen J. v. d. Kreeke. Coba Daane en Betsy van Gorp, die uitblonken in vlijt en gedrag. Tenslotte wenschte de voor zitter den heer Melse, die 25 jaar aan de school verbonden is, geluk. Tot leden van den tijdelijken gemeenteraad van Kaxtendgke zijn gekozen: C. Burger, P. Waarde, C. Molhoek, M. Wis- J. Buteijn, J. van Leeuwen en D. Janse. Te Ellewoutsdyk had de sa menstelling van den voorloopi- gen raad door het kiescollege als volgt plaats: J. Oele, J. Meulenberg. J. de Dreu, W. J. M. Koole, J. J. Smallegange, J. Sandee, G. Schaalje. Voor reserve werden gekozen de heeren L. Paulusse, C. Ph. de Waal, J. Platsohorre. Het kiescollege te Schoon» dijke ter verkiezing van een tijdelijken gemeenteraad be stond uit de heeren: R. de Badts, H Brakman, W. J. Bruijnooge, J. D. Dekker, J. Dieleman-Lako, A. P. Haart- sen, J. P. Haartsen, C. N. den Hamer, J. Hennekey-Filibert, P J. Hubregtse, P. Huigh. C. de Kraker. P. A. Leenhouts. J. Meulblok, J. J. Moggré, P. W. Neele, J. C. Quist, M. L de Regt, J. Riemens, G. Steijaert, A. J. Versprille-Lucieer. Tot lid van den tijdelijken gemeenteraad werden gekozen de heeren J. de Feijter en J Ramondt, I A. D'Hont en A. P. Haartsen, P. J. Huigh en P. W. Neele. R. E. A. de Badts. Slechts de heeren de Feijter en D'Hont waren ook voor den bezettingstijd lid vaa den raad VOETBAL. Zondag 22 Juli zal een Ne- derlandseh Bondselftal een wedstrijd in Kopenhagen spe len tegen een Deensch elftal. De opbrengst zal ten bate zijn voor uitzending van Neder landsche kinderen naar Dene- Imarken. (AA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1