Provinciale Zeeuwsche' Courant HERSTEL VAN DE VOLKSGEZONDHEID. Poolsche politiek. De geallieerde regeeringen gaan er de een voor de ander na toe over de Poolsche regee ring, die te Lubin gevestigd is, te erkennen. Een tijd lang was deze regeering, die na de be vrijding van Polen door de Russen werd opgericht, een twistappel tusschen Rusland en Engeland-Amerika. Na de overweldiging van Polen door Duitschland in '39 was de toen malige Poolsche regeering naar Londen uitgeweken. Dat dit een regeering van het Poolsche volk was, kan men niet be weren. Het was een regeering van de aristocratische en mili taire elementen, immers een ■burgerij kende Polen haast niet en een 4en stand geheel niet. Toen de Russen in Polen begonnen binnen te trekken, speelde de Londensche Pool sche regeering een dubbel spel. Heimelijk steunde zij zelfs de Duitschers uit haat tegen de Russen. Na de bevrijding van Polen werd daar een regeering te Lublin opgericht, die èn Russisch gezind èn anti-aristo. cratisch was. De Polen in Londen weiger den die regeering te erkennen, desgelijks de regeeringen van Engeland en Amerika. Zij be schouwden de Lublin-regeering als uitsluitend werkzaam in Russisch belang en ondemo cratisch Rusland bleef zwijgen als de sfinx. De Londen-Polen zonden een soort gezantschap naar Polen, dat het dubbele spel aldaar achter den rug der Russische legers moest voort zetten. De Russen arresteer den die Polen. Hernieuwde pro testen van Engeland en Ame rika. Eindelijk deed Rusland de Poolsche afgezanten terecht staan. Hun onoprechte en voor Rusland gevaarlijke houding bleek ten volle. Zij werden ver oordeeld, maar, daar Rusland hen als ongevaarlijk beschouw den tot lichte straffen. De re geering van Lublin werd iets meer gedemocratiseerd en wordt nu door de geallieerden erkend, maar daar mee is de positie van de Poolsche emi granten-regeering in Londen onhoudbaar geworden, waar om deze heeren naar het Ier land van de Valera gaan uit wijken, nadat zij eerst nog een poging gedaan hebben de Pool sche vloot in de Engelsche ha vens tot zinken te brengen. Er schijnt nu eenmaal een noodlot op de Polen te rusten, een rijkbegaafd volk, maar zonder eenig politiek verstand. OPROEP AAN DE BURGERIJ. Het overgroote deel van het Rijk der Nederlanden zucht nog onder den vijand. En het is zaak, dat Nederland zelf een belangrijk aandeel zal nemen in de bevrijding van ons Indië. Dit hebben velen onzer man nen en jongens ingezien; zij hebben zich aangemeld als oor logsvrijwilliger. Het is de plicht van iederen vaderlander deze mannen te helpen door hun taak zoo aangenaam mogelijk te maken. De oorlogsvrijwilli gers worden ondergebracht in kampen om van daaruit te worden doorgezonden naar En geland. In deze kampen moet hun nu eenige gezelligheid worden geboden. Het Hoofd van Sectie VTI O. O. Staf, C. V.K., Hoogstraat 2, Eindhoven, doet daarom een dringend be roep op de burgerij om mede te werken voor de ontspanning der vrijwilligers. Er moeten bi bliotheken worden gevormd, er zijn muziekinstrumenten ge zelschapsspelen en sportmate- rialen noodig, de cantines die nen te worden versierd, lezin gen en ontspanningsavonden moeten worden georganiseerd. Zendingen kunnen worden ge stuurd aan het Hoofd van het Aanmeldingsbureau voor Oor logsvrijwilligers te Middelburg. VARA HERREZEN. Het eerste nummer van „De Radiogids" na de bevrijding is verschenen. Onder den titel staat „Officieel weekblad der VARA" en daarmee is aan de lezers bekend gemaakt dat de oude omroepvereeniging herre zen is. Blijkens dit nummer is de leiding nu opgedragen aan J. B. Broeksz en J. W. Lebon. Intusschen heeft, zoo deelt het hoofdartikel van de Radio- gids mee het hoofdbestuur van de VARA besloten de vereeni- ging weer zoo spoedig moge lijk op te bouwen, (V.V.) MOEILIJKHEDEN IN DE SUIKERINDUSTRIE. De oorlogsgebeurtenissen hebben ook groote moeilijk heden in de suikerindustrie ge schapen. De grootste suiker fabriek, te Stampersgat, liep 3 millioen gulden schade op, doch men hoopt in het najaar zoover te zijn, dat zij weer kan draaien. In den afgeloopen winter moesten de bieten alle verwerkt worden te Roosen daal, Breda en Sas van Gent. Men is er in geslaagd nog 2/3 van de geoogste bieten, n.l. 300 millioen stuks, te verwer ken. Er werd 35.000 ton sui ker, en voorts pulp en melasse verkregen. De vooruitzicht^ zijn verre van gunstig. Er wordt een oogst van 500600 millioen bieten verwacht die ongeveer 70.000 ton suiker zul len opleveren. Het normale aantal is 1800 millioen. Ge durende de oorlogsjaren werd hier te lande 200.000 ton sui ker geproduceerd. Annexatie zou tot een belangrijke uitbrei ding van het suikerbietenland kunnen leiden. (HN) Te Rotterdam kwamen drie Amerikaansche schepen aan, met 9000 ton kolen voor de gasproductie. (HN) In IJmuiden is een vrachtschip aangekomen met 6000 ton lijnzaad, wol en ta bak. (HN) H. M. DE KONINGIN NAAR NOORDWIJK. H. M. de Koningin zal zich, zooals De Tijd meldt, zeer bin nenkort in Noordwijk met een kleine hofhouding vestigen. De Koningin zal er de villa „De Burcht" betrekken. Het is nog niet bekend, of ook de Prinselijke familie zich in Noordwijk zal gaan vestigen. Wel wordt de villa „Landkant" die dicht bij „De Burcht" is ge legen, genoemd als verblijf plaats van de Prinsessen en den Prins. PRINSES JULIANA NAM AFSCHEID VAN CANADA. Prinses Juliana heeft offi cieel afscheid genomen van Canada. Zij heeft aangezeten aan een diner te harer eere gegeven door den gouverneur- genex-aal van Canada. Naar de Prinses verklaarde, hebben Beatrix en Irene een Canadeesche school bezocht en kunnen Engelsch spreken, le zen en schrijven. De Neder- landsche taal die zij ook lezen en schrijven kunnen, leerden zij thuis. De Prinses wordt thans overstroomd met brie ven en telegrammen met goede wenschen voor een behouden overtocht. (HN) DE INLEVERING VAN BANKBILJETTEN VAN 100 Met betrekking tot de in levering van bankbiljetten van f 100 wordt nog medegedeeld, dat indien door oorlogsomstan digheden, bijv. doordat e.en brandkast nog onder puin ligt, de biljetten niet vóór den vast- gestelden datum kunnen wor den ingeleverd, hiervan onmid dellijk bij den minister van fi nanciën aangifte moet worden gedaan. Later wanneer de bil jetten ter beschikking komen, moet men zich opnieuw tot den minister van financiën wenden met het verzoek de biljetten alsog te mogen inle veren. Er moet dan een ver klaring van 'n burgemeester no taris, geestelijke e.d. worden bijgevoegd, waarin deze ook verklaart, dat de biljetten eerst thans "in handen zijn kunnen komen. (HN) Koffie en thee in restaurants. Zoo spoedig mogelijk zullen de café-, hotel- en restaurant bedrijven met echte koffie en thee bevoorraad worden. (HN) Ned. SS-mannen gaan mijnen ruimen. Nederlandsche SS-mannen zuUen in Midden- en Noord- Limburg mijnen moeten gaan ruimen. Na zuivering van een terrein zullen zij gearmd ach terwaarts hierover moeten loo- pen ter controle- (HN) Steunactie voor geteisterde gebieden. <De West-Nederland^che jour nalisten, die de geteisterde deelen van ons land, w.o. ook Walcheren bezochten, hebben te Amsterdam een conferentie belegd, waar zij de vertegen woordigers van Ned. Volksher stel, HARK en Roode Kruis uitnoodigden. Besloten werd een gezamenlijke steunactie te gaan voeren» (HN) Hossende mijnenruimers Het gebeurde een dezer da gen. dat een groep Duitsche mijnenruimers in ons land, na pertinent beweerd te hebben, dat een bepaald strandgedeelte door, hen volledig van mijnen was gezuiverd, gesommeerd werd er maar eens „gearmd •overheen te hossen", vertelt „De Tijd". Het bleek een kortstondige vreugde te zijn. Met enkele mijnen vlogen even zoovele Duitschers de lucht in. Een volgend strandgedeelte werd vlekkeloos gezuiverd.. De radio-zanger Bob Scholte, die 2 jaar in het con centratiekamp Auswitz ver bleef, is in ons land terugge keerd. (HN) Binnenkort zal Tilburg weer voor de scheepvaart be reikbaar zijn. Er liggen daar nog enkele duizenden tonnen scheepsruimte die door het versperd zijn van het Wilhel- minakanaal niet weg kunnen. (HN) Hedenavond 8 uur zal voor den zender Herrijzend Nederland een uiteenzetting gegeven worden van de nieu we bezoldigingsregeling voor het personeel van de land macht. (HN) Abonn.-pr.25 ct. t>. w. J 3.20 p. Kvv, Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. VHssingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en <1, Goes tel. 2475, Terneuzen Vrijdag 13 Juli 1945 188e Jaargang Hoofdred. IS. P. Zandijlc (met red medew. van dr. W. H. Beekenkamp cn dr. P. J. Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde AANZIENLIJKE VLOOT KRUIST VOOR SUMATRA. Meer dan 550 vliegende ves tingen hebben gisteravond ruim 3000 ton brisant- en brandbommen geworpen op vier Japansche fabriekssteden op Hondo en Sjikohoe. Vanmorgen hebben marine vliegtuigen aanvallen gedaan op de vlootbasis Kanoya op Kioesjoe. Gistermorgen wer den andere doelen op Kiosjoe gebombardeerd. Voorts hebben 200 Britsche toestellen, opge stegen van vliegdekschepen, bommen geworpen op Sabang. Ook Bangkok werd aange vallen. In N.O. Borneo hebben de Australiërs weer belangrijke vorderingen gemaakt. Ó.a. werd een diepe wig in de stellingen ten N.O. van Balik Papan gedreven. Volgens Japansche berich ten kruisen aanzienlijke vloot- strijdkrachten bij Sumatra, die doen vermoeden, dat een landing wordt beraamd. De Daily Tel. schrijft, dat de Ja panners op Malakka, Java en Sumatra in totaal 150.000 man tot hun beschikking hebben, hetgéen onvoldoende is. De strijd zal echter nog zwaar zijn voordat Indië is bevrijd. (HN) DE SLAG OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Officieel is bekend gemaakt dat op den Atlantischen Oceaan 460 Duitsche en 65 ïtaliaansche duikbooten tot zinken werden gebracht. Vol gens Duitsche gegevens zijn 120 andere Duitsche duikboo ten door andere oorzaken ver loren gegaan. Voorts werden 81 klein model duikbooten tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan gingen 574 geallieerde vracht schepen verloren. Dit beteekent dus, dat meer dan één duik boot voor elk geallieerd vracht schip verloren ging. Soms wa lden er 700 vrachtschepen op één dag op zee. (BBC) BRITSCHE VERLIEZEN IN DEN OORLOG. Tot aan 31 Mei j.l. heeft het Britsche rijk iy2 millioen man verloren, waaronder een half millioen dooden. De burgerverliezen bedroe gen 60.000 dooden. In den vo- rien oorlog waren de Britsche verliezen twee maal zoo groot. (BBC) VERWOESTINGEN TE BERLIJN. Jan Goderie, bijzondere corr. van ANP-ANETA, schrijft dat Berlijn niet plat is, het is hol! Het is één groote verzameling van leege huizen en gebouwen met hoopen ruïnes er tusschen door en er omheen. Alle wereldvermaarde stra ten en pleinen 'zijn een lange lij van puin en uitgebrande ge bouwen. Maar de Berlijners zijn nog altijd goed gevoed en goed ge kleed. Zij rijden op fietsen met goede banden, zij zitten in trams of staan in rijen voor le vensmiddelenwinkels. Di*; Runge, gewezen rijks bouwmeester, zei. dat in de stad meer dan 30 millioen ku bieke meter puin alleen van woonhuizen ligt. Minstens 6000 treinen, elk uit 50 goederenwa- gens bestaande, zouden 16 jaar noodig hebben, om alles weg te voeren. In 1938 had Berlijn ongeveer anderhalf millioen huizen. Aan het einde van 1944 waren slechts 300.000 bewoon baar gebleven. Sedertdien is nog meer vernield. Amerikaansche troepen via Antwerpen naar huis. Amerikaansche troepen, die naar hun vaderland terugkee- ren, schepen'zich thans in de haven van Antwerpen in. 561 manschappen van de lucht strijdkrachten, de administra. tietroepen en de infanterie, zijn aan boord van een Libertyschip gegaan. Zij maken deel uit van een contingent van 16.500 man (A.A.)' - Tijdens de bezetting is de bebossching van ons land van 8 op 4 teruggebracht. (HN) Dr. J. Luning Prak, eco noom en psychologisch advi seur te 's-Gravenhage, zendt ons een schrijven, waarin hij de aandacht vestigt op den deplorabelen toestand der al- gemeene gezondheid in Neder- land als gevolg van de ellende der laatste 5 jaren. Procents- gewijze heeft Nedex-land drie maal zooveel menschenlevens verloren als Engeland en tien maal zooveel als Amerika. De zuigelingen-sterfte, die de kleinste was in Eui'opa en slechts in goeden zin overtrof fen werd door Nieuw Zeeland, heeft een cijfer bex*eikt, hooger dan ooit in de laatste 30 ja ren. Typhus, dysenterie, rood vonk en diphthei'ie nemen ge vaarlijk toe. Tuberculose is in de oorlogs jaren sterk toegenomen als gevolg der doorgestane ellende. Ook de uit Duitschland terug keerenden tellen vele t.b.c.- lijders in hun gelederen. Het cijfer der gevallen van vene rische ziekten is ontzettend gestegen. De bestrijding der verschillende ziekten kan dooi het ontbreken van zieken- inrichtingen, medicamenten en last not least medisch en ver plegend personeel slechts on voldoende gevoerd worden, of schoon artsen en verpleegstei's doen, wat zij kunnen en ge durende de bezettingsjaren heldhaftig gestreden hebben tegen de ziekten, die den mensch teisteren. Om in de zen betreurenswaardigen toe stand verbetexüng te brengen, bepleit dr. L. P. de instelling van een ministerie van volks gezondheid, voorts verbetering van den levensmiddelentoevoer met desnoods requisitie van levensmiddelen iix Duitschland, aanvoer van zeep ter lichame lijke reiniging en reiniging der huizen en aanvoer- op ruimer schaal van medicamenten. Daar di\ L. P. geen medicus is kan men hem er niet van verdenken pro domo te spre ken, maar mag men verwach ten, dat slechts hetgeen hij als algemeen volksbelang be schouwt, hem drijft tot zijn hartekreet. Wij hopen, dat zijn beroep op het kabinet-Schër- merliorn niet ongehoord zal blijven. Aan den goeden en ernstigen wil der ministers behoeven wij zeker niet te twijfelen en wij vertrouwen, dat zij ook in de materie der volksgezondheid al die maat- gelen zullen nemen, die ook daar tot herstel en opbouw zullen leiden. DUITSCHERS ZIJN KRUIPERIG EN ONDERDANIG. De bijz. corr. van A.N.P.- ANETA Jan Goderie meldt uit Berlijn, dat hij er getuige van was hoe een Amerikaansche soldaat zijn contactsleuteltje liet vallen en hoe een Duitsche burger onmiddellijk op zijn buik onder den auto kroop, om het te zoeken. Een Duitsche vrouw, die er bij stond, maak te zich boos en zei „Hab' doch etwas mehr Stolz, Mensch!" Dit voorvalletje typeert de hou ding van de Duitsche bevol king. Mannen, kruiperig en on derdanig, sloven zich uit om te helpen en springen netjes op, wanneer je hen iets vraagt. Zij spelen „Bitte sehr!" en Jawohl Herr Offizier" en ver klaren steeds met nadruk, dat ze nooit lid van de partij geweest zijn en dat Hitier Duitschland in het ongeluk heeft gestort. Zij zeggen, dat zij altijd wel geweten hebben, dat Duitschland zou verliezen en dat zij nu zoo blij zijn, dat de Amerikanen en Engelschen er zijn. De vrouwen zijn ook wel geïntimideerd, maar nemen over het algemeen toch een waardiger houding dan de mannen aan. Het zou te wenschen zijn, dat alle Nederlanders eens een paar dagen in Berlijn konden i'onddwalen. Zij zouden al spoedig iets van den druk mer ken, die er is. Zij kunnen ondanks de fei ten moeilijk realiseeren. dat het Derive Rijk nu werkelijk verslagen is en op zijn knieën ligt en dat al die groote schreeuwers, die hen uit hun huizen zetten en hun voorraden en mooiste dingen wegsleepten, voor wie zij onderdoken en wegkropen, die hun fietsen sta len, en die de mannen depor teerden, dat diezelfde kerels nu plotseling heel kleine en onbeduidende menschjes ge worden zijn, die thans niets meer in te brengen hebben, die zelf nu telkens voor bordjes „Verboten" staan en die hun huizen, hun fietsen, horloges en schrijfmachines moesten afge ven aan de Russen. Wanneer ergens ter wereld duidelijk is, dat Duitschland uit elkaar gerafeld is, als een oude deken en dat de almachtig lij kende „Wehrmacht" en partij volkomen' „ausradiert" zijn, dan is dat in Berlijn! Aftreden van Koning Leopold verwacht. In Brussel wordt verwacht, dat Koning Leopold thans zal aftreden. Niettemin, hebben 5 katholieke afgevaardigden nog een voorstel ingediend een volksstemming over deze kwes tie te houden. (HN) Generaal Eisenhower bij het graf van Roosevelt. Generaal Eisenhower heeft met zijn echtgenoote een be zoek gebracht aan het graf van president Roosevelt in Hy de Park. Het echtpaar ont moette daar mevr. Roosevelt. Generaal Eisenhower legde een krans op het graf en stond eenigen tijd met gebogen hoofd en in gebed aan de groeve van den president die zooveel voor de vernietiging van nazi- Duitschland gedaan heeft. Japansche zelfmoordvliegtui- geiji doen aanval op Nederl. schip. Aan de Westkust van de Ver Staten is een Neder- landsch troepentransportschip aangekomen, dat in het Okina wa Jshimagebied aan hevige aanvallen onderworpen is ge weest. Nauwelijks waren daal de laatste soldaten van boord gegaan of er werd alarm voor luchtaanvallen gegeven. Twee Japansche vliegtuigen beschermden eenige zelfmoord toestellen waarvan er twee koers zetten naar het schip. Een dier vliegtuigen werd toen het tot op 20 m. genaderd was, door een Amerikaansch schut ter getroffen, waarbij zoowel de piloot als de met springla ding gevulde neus van het vliegtuig geraakt werden. Het vliegtuig spatte uiteen en de vleugels stortten in zee maar de motor trof en bescha digde het bovendek, terwijl een golf benzine en olie over den gezagvoerder en den eer sten officier sloeg. Gelukkig- was op dat moment niemand aan het rooken en waren ook geen electrische installaties in gebruik, anders zou een vonk het heele schip in lichtelaaie gezet hebben. Het valsche ger bit van den Japanschen piloot viel vlakbij den gezagvoerder neer, die het als souvenir be waar heeft. (AA) De brillendragers zullen zuinig met hun brillen moeten zijn. Zoowel het glas en de monturen kwamen voorname lijk uit Duitschland. De fabrie ken van optisch glas zijn veel vernield, terwijl er 2 in de Rus sische zone gelegen zijn. Ge probeerd wordt het contact met de Amerikaansche ver vaardigers te herstellen (H.N.) Een Fransche radiospre ker die voor den nazi-zender Stuttgart steeds het woord voerde, is ter dood veroordeeld. Sinds Donderdagochtend 9 uur zijn 1.600.000 Duitschers in Berlijn onder Amerikaansch en Engelsch bestuur gekomen. (BBC) In de schaduw van het kamp-crematorium. Het „Aussenkommando". Klein en onbekend, maar misschien meedoogenloozer dan de groote concentratiekampen zijn de „buitenkommando's", die over heel Duitschland wa ren verspreid. Van dergelijke „buitenkommando's" weten de beide Middelburgsche jongens, die onlangs uit Duitschland zijn terugekeerd, mee te pra ten. Na ettelijke kampen te hebben bewoond komt Blom- maert, een van hen, met een troep 'gevangenen in hun nieu we verblijfplaats, het beruchte kamp Neuen Gamme, in de buurt van Hamburg, aan. Maar hoewel het een zeer vermoeien de tocht is geweest en ze in drie dagen niet geslapen heb ben, gaat 't denzelfden dag nog door naar een buitenkomman- do, een klein werkkamp in Sleeswijk Holstein. Wat de ge vangenen hier doorgemaakt moeten hebben is onbeschrijfe lijk. Van October tot eind De cember groeven ze hier Pan- zergraben, waarbij ze tot de knieën, soms tot het middel, in het ijskoude water stonden, vaak kwam hierbij nog een ijs koude regen. Ondanks dit al les, was het den gevangenen zelfs verboden even op de vin gers te blazen om die te ver warmen. Drie ,kwart van de ge vangenen ging kapot. Met 2000 man kwamen ze, met 4 tot 500 man keerden ze, broodmager, als „Muzelmannen", zoo noem. den ze zelf de levende skelet ten, terug. In ragdunne klee- ren, zonder schoenen, bedekt met open ontstoken wonden kwamen de „Muzelmannen" op Kerstavond in Neuen. Gamme aan. In Neuen Gamme zelf maakten ze driemaal lucht alarm mee, waarbij ze uren in de ongeventileerde kelders van het kamp moesten doorbren gen. In dezelfde kelders zijn velen, in het geheim opgehan gen. o.a. een zeventienjarig meisje, een „terroriste". In Januari en Februari wer den de gevangenen opnieuw naar een buitenkommando overgebracht. Ook hier moes ten zij tot hun middel in de sneeuw staand, tankvallen gra ven.» We hadden het hier ech ter vrij goed, zegt Blommaert, want we haalden aardappelen bij de boeren weg en poften die in vuurtjes in de loopgraven. Wegens de aardappelen ont stond er een gewapende vrede tusschen de gevangenen en de marinebewaking van 't kamp, die door de voortscheidende desorganisatie van 't Duitsche leger eveneens met den honger te kampen had. De Groot vertelt van een buitenkommando, waar de ge vangenen op handen en voeten door de weien kropen om met veldsla hun honger te stillen. BIJZONDERE KERKELIJKE GEZINSZORG. Nu de colonnes Gezinszorg, die in het begin van dit jaar in Zeeland zijn opgeleid, in het Noorden aan het werk zijn, blijkt duidelijk, welk een goed werk dit is en hoe het in een dringende behoefte voorziet, Wat nu nog „noodvoorziening" is, moet geleidelijk overgaan in een blijvenden arbeid. De nood van ons volk is, dat het ge zinsleven niet kan function- neeren, zooals het behoort, door gebrek aan deskundige krachten. Al te veel vrouwe» lijke krachten zijn te werk ge steld öp tallooze kantoren; het gezin lijdt daardoor groote schade. De B. K. Gezinszorg ziet het als haar taak, zooveel mogelijk Maatschappelijke Gezinsver zorgsters op te leiden, om de ze te werk te stellen in die ge zinnen, die groote schade gele ien hebben of nog lijden, onge acht de kerkelijke gezindheid van die gezinnen. De kerk wil zich dus met dit werk in dienst stellen van het geheele Ne derlandsche volk. Wat Zeeland betreft, is ge dacht aan Goes als centrale plaats van opleiding. Plannen worden gemaakt, om hier een viermaandelijksche cursus in te stellen, die telkens 20 meisjes voor dit werk zal opleiden. De ze meisjes zullen samenwonen in een huis, waarin tevens les wordt gegeven. De meisjes van Zeeland kun nen haar beste krachten geven aan den opbouw van ons volksleven. Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Jan de Wijze, 65 j., te Nisse, weduwn. van C. Wielemaker; Dirk de Jonge, 73 j. echtgen. van N. J. Du- vekot. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroe pen te Rotterdam-Vreewijk P. W. Spruyt te Arnhem. - Een 45-jarie koopman te Rotterdam kocht een flesch drank op de zwarte markt. Thuisgekomen dronk hij ei enkele borrels van, doch ver loor korten tijd later het ge zichtsvermogen. Vóórdat de dokter was gearriveerd, was de man reeds overleden. (HN) Sedert Pearl Harbour vernietigde de Amerikaansche luchtmacht 17.000 Japansche toestellen tegen 2700 eigen verliezen. (BBC) PROVINCIENIEUWS Gemeenteraad van Goes. Gisteravond vergaderde het kiescollege voor de benoeming leden van den gemeenteraad van Goes. Direct gekozen bleken te zijn: voor de S.D.A.P. de hee ren A. Bugs, Ph. Haverhoek, Jac. C. v. d. Hout; Anti-Rev.: R. Zuidema en A. Vingerling; Chr. Hist. Unie: J. J. van Melle, J. Duvekot, L. Goeman en F. P. Polderman; voor den Vrijheidsb. en Vrijz. Dem.: A. de Roo, M. J. Stoel Feuer- stein en W. G. Hartstra; voor de R. Kath.: J. H. Roose en Iz. van Boven. De kiesdeeler was drie en de S.D.A.P., de A.R. en Vrijz. hadden resp. 10, 7 en 10 stem men en hadden dus ieder één als overschot. Voor de 15e plaats werd nu geloot, waarbij deze zetel toekwam aan de Vrijz., zoodat ook A. M. Koolwijk gekozen was. .Vakschool voor meisjes te Goes. tri een heden (Vrijdag) mid dag gehouden bijeenkomst kon Worden medegedeeld, dat zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse van de primaire op leiding: A. Abrahamse, S. J. Beirnaart. A. R. T. Bookelaar, H. C. Bosma, A. Daniëlse, J. Hoogerheide, A. J. de Jonge, J. E. C. Karelse, C. Oele, J. van Riet, D. C. J. Saaman, M. M. Pouwer, J. P. Bliek, K. Can- noo, M. A. de Hullu, E. Lan- gevel, P. M. E. van der Leo, J. H. Maartense, J. J. Min naar, C. W. van Paassen, L. Rijn, S. J. Steenhard, M. van de Visse, N. C. Zembsch, C. L. van Hoorn, C. L. van Damme, C. Dekker, N. A. Goud, J. van Hekke, J. J. Kole M. L. van der Maale, C. de Meester, L. Quinten, W. E. Reijnierse, A. P. Schaalje, C. M. Schipper, J. A. Schipper, J. Schipper, M. A. Schouwenaar, M. E. Sonke, M. van de Velde, N. H. Kasse, P. J. Coppoolse, J. L. Been hakker. J. H. vaft. de Berge, L. M. Bege, A. Hoogstrate, J. Nieuwenhuijsen, E. L. Snoek, H. Nijssen, J. van Overloop, J. de Roo, A. Rottier, W. P. Staal, W. Verhage, T. J. Ver hulst, M. van de Vrie, J. J. Zuidweg, A. J. Pluijmers, C. Lokerse, J. A. H. Allewijn, D. A. de Boergraaf, P. C. D. Braamse, A. Gort, M. C. Ha- rinck, M. J. Koopman, P. C. Steketee, J. Steketee, W. M, Vleugel, J. Walrave, H. Zan- dijk, J. D. Beenhakker, J. J. Boone, H. C. Boone, S. C. Douw, J H. Fokker, F. A, Meijer, C. F. Westveer, Afge wezen 15. Getuigschrift voor primaire opleiding: E. C. de Back, A. J. Dekker, M. Francke, M. van der Maale, J. C. Potter, H. Rus, J. van Sabben, C. G. Sonke, J. S. Verboom, A. L. A. Verhoeven, E. C. J. Voois, M. Adriaanse, W. Boogaard, C. Bruggeman, M. J. dfe Dreu, A. N. Goedgeburen, J. J. van de Kreeke, M. E. J. Overgaauw, M. van Strien, J. M. Voois, C. T. D. Vos, A. M. Weezepoel, M Bayens, C. N. Blok, A. de Boe, J. E. Daane, N. A. Geen- se, L. J. Kopmels, J. Lankes- ter, E. A. Moeliker, A. de Puit, H. T. de Putter, J. J. de Roo, C. M. van der Weele, A. J. Zuidweg, J. Dronkers, M. Bol, J. C. Dagevos, E. G. Meet, J. J. Meijaard, I. H. H. Padmos, S. J. den Engelsman, J. K. van Hekke, J. Nijsse, J. C. van de Plaase, M. Smits en G. Zonne veld. Afgewezen 12. Bevorderd van de le naar de 2e klasse middagcursus: I. Langeveld. Getuigschrift middagcursus: M. Hillebrand, M. van de Vrie, J. Katsman. Bevorderd wan de le naar de 2e klas van de opleiding' voor hulp in de huishouding: A. H. Allewijn, J. P. Burger, F. P. Buteijn, P. Buteijn, M. J. Fran cke, C. M. Geluk, A. C. P. «van den Heuvel, H. M. van dei- Linde, K. Reijerse, W. Verha ge, J. N. Zuidweg en H. P. Mol. Getuigschrift voor hulp in de huishouding: M. de Boergraaf, M. Bostelaar, M. Dalebout, D. Dekker, M. de Dreu,- J. Duve kot, S. Eckhardt, K. Foudrai- ne, N. van Oost, D. Voois en N. de Wilde. Bevorderd van de le naar de 2e klas van de opleiding voor naaister: J. Berman, A. van Gorp, J. van Hoepen, H. de Koeyer, N. Kosten, M. Lakké, W. Leenhóuts, C. Meeuse, D. Molhoek, M. Nieuwenhuijsen, C. Oele M. de Puit, L. Schip per, J. Schouwenaar. M. Son ke, N. van der Vliet, J. de Waard, W. van der Weele, J. van Liere, C. van Fraassen, M. Klap en C. Reitsma. Getuigschrift voor naaister: L. Blok, M. Corstanje, N. Hoek van Dijke, I. de Kok, M. Nonnekes, J. Waverijn. Getuigschrift voor costuum- naaister: B. van Gor en L. Dingemanse. De burgemeester van West- kapelle ontving dezer dagen 1300 ten bate van de getrof fenen in zijn gemeente van den uitgever der houtsnede „Wal cheren October 1944", Van elke*verkochte'houtsne de wordt voor dit doel 10 gereserveerd. Benoemd: tot gezworene van den Frederikspolder, A. C. Markusse te Kortgene; tot dijkgraaf van den calamiteu- zen Jacobpolder, G. de Kam en tot gezworene L, P. Wisse en P. Verhuist, allen' wonenden te Kamperland (Wissekerke)tot leden van den dijlcraad voor de waterkeering van de cala- miteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoordigers van den Heer Janzpolder, C. J. van Hee en D. Verburg, beiden te Wissekerke; tot dijkgraaf van den Mortierepolder, J. Dierink en tot plaatsverv. van den dijk graaf Chr. Janse, beiden te Nieuw- en St. Joosland; tot lid van den dijkraad voor de wa- NIEUWE BONNEN Brood: A30A t.m. E30A, M30A, A30B t.m. E30B p. bon 400 gr.; D30A, D30B, D30C. D30D, E30A, E30B, E30C, E30D beschuit per bon 100 gram. Melk: A30, B30 Taptemelk p. b. 1 Vs 1.; C30, D30 Melk p. b. 1% 1.; E30 Melk p. b. 1% 1. Chocolade: B72, C72, D72 Res. p. bon 1 tablet. Margarine. In verband met bet feit, dat de winkeliers onvoldoende heb ben, zal voor margarine op Maandag a.s. een bon worden aangewezen. Aflevering van kaas. Teneinde te bereiken dat overa1 gelijktijdig de kaas op bon 192 kan worden afgele verd, mogen detaillisten de kaas niet vóór 19 Juli a.s. af leveren, ook indien zij deze kaas vroeger mochten hebben ontvangen. Op 19 Juli zullen alle detaillisten bevoorraad zijn, onvoorziene omstandighe den voorbehouden. terkeering van den calamiteu- zen Leendert Abrahampolder, als vertegenwoordiger^ van de polders Kats en Al-te-Klein, L. C. de Vos te Kats (Kortgene) tot plaatsverv. van den dijk graaf van den Waaijenburgpol- der, Joh. Mesu te Nieuw- en St. Joosland. Kruiningen. Het kiescollege heeft in d'en nieuwen tijdelijken Raad der gemeente gekozen: J. de Bat (St. Ger.). B. P. Bur- kunk en J. van Ballegoorjen (S.D.A.P.), J. J. van Dijke en J. W. Griep (V.D.), J. J. Fran- goys en C. H. Heijboer (Chr. Hist J. Sinke (Vrije lijst), C. D. Hovestadt (A.R.). E. A. E. M. Suij en Chr. L. Koeroets (R.K.). Maandagavond hield de Coöp. Boerenleenbank „Krui ningen" haar jaarvergadering. Als bestuurslid in de vacature door overlijden van den heer Jan Polderman werd gekozen H. A. Polderman en wegens periodieke aftreding als lid van den Raad van Toezicht: P. Ka relse en W. J. in 't Anker in de vacature wegens bedanken van den heer W. J. L. de Groof. De balans gaf een winst te zien van 3.539.19. Het ledental bedraagt 336. Te Kapelle is in den ouder dom van ruim 71 jaar overle den de heer B. de Jonge, ge- pens. ambtenaar der posterijen. De overledene is jaren lang directeur geweest van het bij kantoor te Kapelle. Ook is de overledene verscheidene jaren lid geweest van den gemeente raad. Voor de afd. van den Ned. Vrouwenbond te Kapelle trad op cand. J. van der Jagt .te 's-Gravenpolder met het onder werp: Bioscoop en dansen. De opkomst was goed te noemen. Het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapelle bracht aan den gepensionneerden veldwachter den heer P. Groenleer een serenade, omdat hij den leeftijd van 80 jaar bereikt had. In hartelijke be woordingen werd de heer Groenleer geluk gewenscht met dezen dag. Meer dan 27 jaar diende hij de gemeente Kapelle. De jubileerende mag zich nog steeds in een goede gezondheid verheugen. Zaterdag vierde de muziek- vereeniging „Euterpe" te Heinkenszand haar 50-jarig bestaan met een festival. Aan gezien 't teven^ op dien dag kermis was en de muziekcorp sen van Goes, 's H. Arends- kerke. Nieuwdorp en Wol- faartsdijk deelnamen aan het festival werd het voor Euterpe een onvergetelijke dag. De Heinkenzandsche kinde ren werden getracteerd op olie bollen, de corpsen werden op het gemeentehuis ontvangen met een speech van den burge meester, waarop de voorzitter van Euterpe antwoordde en vooral den dirigent prees. Hier na werden de prijzen verloot, de feestmarsch „Holland Ju- belt" geblazen door 2 corpsen, en een marsch door het dorp gemaakt. Hierna werd gecon certeerd en gemarcheerd tot laat in den avond. De tot nieuw leven gewekte Oranjevereeniging deed hier mede haar eerste goede daad. De organisatie klopte als een bus enmen hield zelfs nog wat over voor het toekomstige huldeblijk voor „Euterpe". De collecte ten bate van de politieke gevangenen bevrijd uit de concentratiekampen in Duitschland bracht in Hoofd plaat 973 op. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk: Aarden burg: 11 ds. v. Royen. Biervliet: 3 ds. v. d. Ham (H.Av.). Groe. de: 9.30 ds. Derksen. Nieuw- vliet: 11.30 ds. Derksen. Hoofd plaat: 10.30 ds, Pliester. Zuid- zande: 3 ds. van Vliet, St. An na ter Muiden: 10.30 ds. v. d. Ham. Schoondijke: 10.30 ds. Franke. Oostburg: 9.30 ds Oort, 3 ds. v. 't Hooft. Re- tranchement: 11.15 ds. Oort. IJzendijlte: 10.30 ds. v, 't Hoofd. Terneuzen: 10 dr. Ca- zemier, 2.30 ds. Sickesz. Sluis kil: 10 dhr. Moll, 2.30 dr. Ca- zemier. Sas van Gent: 10 ds. Sickesz. Philippine: 2.30 dhr. Moll. Hoek: 10 en 3 ds. Krom hout. Kloosterzande10 ds. Saraber. Geref. kerk: Aardenburg: 10 en 3 ds. Tiemens. Oud Gerèf. geni.: Oostburg: 10.30, 3 en 6 ds. v, d. Gruiter. Ned. Herv. kerk: Vrouwen polder: 2 cand. Valeton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3