Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Veel materiaal voor de dijken aangevoerd. Veel materiaal voor de dijken aangevoerd. Eén van de problemen, waar mee men bij de droogmaking van Walcheren te kampen zou hebben, zou zijn het ontbreken van het benoodigde materiaal. Het zou hier niet alleen gaan om een paar groote zandzui gers, maar ook ontelbare klei nere dingen van den meest uiteenloopenden aard, die er eenvoudig niet meer zijn, tri plex bijvoorbeeld of gereed schappen of keukengerei voor de barakken of schoeisel. Wan neer de dijken niet voor den vastgestelden datum, d.i. 1 November 1945. dicht komen, zou dit voor een belangrijk deel het gevolg zijn van dit tekort aan bovenbedoelde werktuigen en materialen. En met eenig ongeduld werpt men een blik in Westelijke richting en dan hoort men dikwijls: „de Engelschen hebben den boel kapot gegooid, nu moeten ze maar weer zorgen, dat het heel komt ook!" en „Walche ren heeft ten slotte den prijs voor Antwerpen moeten beta len". En herinneren we ons goed, dan werden door onze Engel- sche bondgenooten ook wel beloften in die richting ge daan. We zijn echter sinds de Duitsche bezetting een weinig huiverig geworden van alle soorten toezeggingen en ons vertrouwen, speciaal in bui- tenlandsche hulpverleening is nu juist niet zoo heel sterk meer. Het is daarom goed, dat we thans kunnen meedeelen, dat door de Engelsche auto riteiten groote hoeveelheden materiaal en materieel be schikbaar zijn gesteld voor het herstel van de dijken van Walcheren. Reeds eerder kon over een aantal graafmachines, barak ken en een kostbare eleetri- sche installatie beschikt wor den, thans is echter eenvou dig gevraagd, wat er nognoo- dig was, en het gevraagde is op enkele uitzonderingen na, toegezegd. Hiertoe behooren o.m. 10 draglines, 12 roeiboo- ten, 6 motor-locomotieven, 12 motor-trucks, 40 nissenhutten, motorpompen, bouwmaterialen, groote hoeveelheden kabel, machine-onderdeelen, gereed schappen en scheepsuitrusting, maar daarnaast ook meubi lair en keukengerei voor de barakken, 1000 paar rubber laarzen, water-, tanks, elee- trisch materiaal en autoban den. Dit is slechts een greep van wat deze week is of wordt aangevoerd. Van Engelsche zijde gezien kan er nu wel geen enkel excuus meer gelden, wanneer de dijken met 1 November niet dicht zouden zijn. Deze zienswijze mag misschien niet geheel juist geacht worden. Immers, de weersomstandighe den zijn ook een belangrijke factor. Niettemin moeten wij nu alles op alles zetten om de verwachtingen in vervul ling te doen gaan. Ook ter wille van onze bui- tenlandsche reputatie moet Walcheren droog. T.K. Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. Itw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en r-11, Goes tel. 2475, Terneuzen Vele gevallen van buiktyphus. De Sectie Voorlichting van het M.G. deelt mede dat ge durende de laatste weken honderden gevallen bekend zijn geworden van buiktyphus als gevolg van het eten van onvoldoende verhitte visch, zooals bijv. gerookte paling. Er is daarom een verordening afgekondigd betreffende het rooken, stoomen en drogen van visch alsmede den ver koop daarvan. (AA) Vermiste diploma's. In verband met de vele ge vallen van vermissing, als ge volg van oorlogshandelingen, van diploma's van het Midden standsexamen Algemeene Han delskennis, dienen belangheb benden zich voor het verkrij gen van een duplicaat binnen 2 weken om inlichtingen te wen den tot het kantoor der Kamer van Koophandel tot welks ge bied zij behooren, zoo mogelijk onder opgave van datum, en examenplaats* De terugkeer van Prinses Juliana. Op het eind van deze week zal Prinses Juliana met de kinderen te New York scheep gaan naar Europa. Brigade Prinses Irene. Vrijdag zal de Brigade Prin ses Irene in Clingendaal af scheid nemen van Den Haag. Er zal een marsch door de stad worden gemaakt en voor den bevelhebber der Ned. Strijdkrachten, Prins Bern- hard, defileeren. (HN) Verbinding NoordZuid. In de e.k. weken zal de veerdienst over de Maas te Hedel worden vervangen door een schipbrug. Daarmede zal de tweede vaste verbinding tusschen Noord en Zuid zrjn tot stand gekomen. (AA) De Nederlandsche regee ring heeft de Poolsche regee ring te Warschau erkend. .(AA). Donderdag 12 Juli 1945 188e Jaargang Hoofdred. E. P. ZandIJk (met red. medcw. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. P. B den Boer. Druk Ia. F. v. d. Velde ir Groot convooi in Rotterdamsche Iiaven aangekomen. Dinsdag is te Rotterdam het tot dusver grootste convooi sedert de bevrijding aangeko men, bestaande uit 6 Neder landsche, 6 Amerikaansche, 4 Engelsche, 1 Noorsch en 1 Zweedsch schip, alle geladen met levensmiddelen en stuk goederen. (HN) De laatste uitzending. Woensdag heeft de zender Eindhoven op de 415 m. voor het laatst uitgezonden. De Fox heeft in verband hier mede gisteravond een dank woord gesproken tot het per soneel en de directie van Philips en eenige bijzonderhe den omtrent de. totstandko ming van dezen zender ver teld. In 1941 besloten 2 liee- ren, t.w. de Duik en Gerols, van het natuurkundig labora torium van Philips, een gehei men zender te bouwen, die wel eens van dienst zou kunnen zijn onmiddellijk na de bevrij ding. Toen de primitieve zen der, verborgen in het labo ratorium gereed was, werd de regeering te Londen hiervan op de hoogte gesteld. Op 2 October 1944 kwam de zen der voor het eerst in dc lucht. De heer de Duik werkt nog op het laboratorium, doch de heer Gerols, die een be kend zend-amateur was, werd gearresteerd en is, na enkele concentratiekampen, o.a. Bu- chenwalde te hebben gepas seerde, in Silezië omgekomen. (HN) Noodparlement; bijeen in September? Naar „De Tijd" verneemt, hoopt de Regeering, dat de plechtige opening van het zg. Noodparlement door H.M. de Koningin op den traditionee- len datum van den derden Dinsdag in September zal kun nen plaats vinden, In Utrecht is voor de eerste maal een klein kwan tum vette kolen uit het Roer gebied aangekomen. (AA) Kerknieuws. In de Geref. kerk van Amersfoort is de scheuring thans ook een feit geworden. DE LUCHTAANVALLEN OP TOKIO GEËINDIGD. De aanvallen van de Ame rikaansche deklandingsvlieg- tuigen op Tokio en omgeving zijn Woensdagmorgen geëin digd. Met vliegtuigen, opge stegen van de Marianen me- degerekend. namen Dinsdag 2000 vliegtuigen aan de aan vallen deel. Donderdag kruis ten de Amerikaansche vlieg dekschepen nog op 40 km. van de Japansche kust, doch er vonden geen aanvallen meer plaats. Wel vielen 250 vlieg tuigen van Okinawa 2 uur lang vliegvelden aan, In Japansche berichten worden deze lucht aanvallen de directe maatre gelen vóór een invasie ge noemd. De kustverdediging is reeds geheel betrokken. 100 Amerikaansche vliegkamp schepen liggen gereed om den ;rooten aanval op Japan te leginnen. Volgens de Amerikaansche vliegeniers werden in de laat ste 18 maanden door vliegtui gen van vliegdekschepen 10.000 Japansche vliegtuigen ver nield en 1000 Japansche sche pen tot zinken gebracht of beschadigd. (HN) De terugkeer van Koning Leopold. Prins Karei van België zal zich vandaag per vliegtuig naar Salzburg begeven om een onderhoud met zijn broer te hebben. Hij zal o.a. wor den vergezeld door de voorzit ters van de beide Belgische Kamers. Min. pres. v. Acker die sedert Zondag in Salzburg verblijft, zal vermoedelijk niet onmiddellijk terugkeeren in verband met belangrijke be sprekingen die in de villa van Koning Leopold plaats vin den. Het Belgische conserva tieve dagblad „La Libre Bel- gique" publiceert een verkla ring van alle officieren van het 7e Belg. bataljon fusiliers, thans in Duitschland gesta- tionneerd. Zij betuigen hun on wankelbare trouw aan den koning en zijn bereid naar België terug te keeren om elke opstandige beweging te gen te gaan, die door een on verantwoordelijke minderheid zou; worden, ontketend, ,(AA) In de schaduw van het kamp-crematorium. Appèl"! Na den arbeid, wanneer alle gevangenen doodmoe de poort van het kamp binnengemar cheerd waren, kwam het ap pèl, de optelsom van den ge heelen dag. Bij het appèl traden alle gevangenen aan, de leven den maar ook de dooden, die er dien dag gevallen waren, want het aantal moest kloppen. Terwille van de telling werden de Jijken van de tijdens de dagtaak bezweken kameraden den .geheelen dag door de ge vangenen meegesjouwd. Van een klein meedoogenloos werk kamp in Sleeswijk-Holstein vertelt Blommaert, dat de ge vangenen hun brood voor den geheelen dag meekregen in houten kisten; dezelfde kisten gebruikten ze 's avonds om er de lijken van hun makkers in mee terug te brengen; en deze kisten werden nooit schoonge maakt! Toch gebeurde het vaak. dat er nog gevangenen op het ap pèl ontbraken en dan begon het wachten. Normaal duurde het appèl ongeveer een uur, waarna de gevangenen konden gaan eten, maar dan moesten ze 24, soms £8 uur doodstil op hun plaats blijven staan, in koude, hitte, of regen, zonder eten en drinken, totdat de voortvluchtige meestal met be hulp van de bloedhonden te ruggebracht, of tenminste op gespoord was. Niet zelden konden ze dan, zonder te hebben geslapen, meteen weer aan hun werk gaan. Gevangenen uit alle kampen spreken van dit ein deloos opgesteld staan, dat soms werd afgebroken, omdat er al te veel dooden bij vielen. De ongelukkige vluchteling werd den volgenden dag voor de aangetreden gevangenen ten voorbeeld opgehangen. Maar niet alleen opgevangen vluchtelingen ondergingen dit lot. Wanneer één der gevan genen het ongeluk had een de fect aan zijn machine te krij gen en dit aan den „Arbeits- führer" meldde, liep hij de kans, dat dit als sabotage aan gemerkt werd en het eind was, dat hij na een kort verhoor ter DISTRIBUTIE-MISÈRE. Men beweert wel eens, dat de menschen tegenwoordig graag voor winkels, distribu tiekantoren, bioscopen etc., in de rij gaan staan. Wij kunnen ons dit moeilijk indenken. Zoo'n pretje is dit toch niet. Tenzij men het voor uitzicht, weer iets te kunnen bemachtigen, als een genoegen wil beschouwen, dat het in de rij staan kan vergoeden. Wanneer men van de vroe- ochtenduren tot tegen den middag voor het een of andere bureau of een winkel temidden van lotgenooten óp beide beenen heeft staan balancee- ren en men moet dan nog on- verrichterzake huiswaarts kee ren, dan is er geen greintje aardigheid meer aan. Integen deel, dan is het humeur tot be neden nulpunt gedaald. In Vlissingen ziet men veel booze gezichten en hoort men veel gemopper rond het distri butiekantoor Wanneer een partijtje zak doeken, dekens, werkoverhem- den, sokken, kinderkleeding enz. voor de bevolking is aan gekomen dan kan ieder een formulier afhalen. Hoewel slechts voor een beperkt aantal personen het beschikbaar ge stelde artikel te verkrijgen is. Van 6 uur 's morgens vormt zich reeds een queue voor het' bureau en wanneer dan in den loop van den morgen het laat ste formulier is uitgereikt kun nen honderden met leege han den naar huis gaan. Ook de gelukkigen zijn dan nog niet klaar. Want het for mulier moet bij het distributie, kantoor ingeleverd worden en later moet de vergunning weer afgehaald worden. Dit kost weer dé noodige mmtjes. Waar om kan dit niet eenvoudiger? Wanneer men de menschen bijv. in alphabetische volgorde oproept, zooals in Middelburg, dan zal al veel gewonnen zijn. dood veroordeeld werd. Bij het appèl werd hij eruit „gepikt" en eveneens aan de verzamelde gevangenen ten voorbeeld ge steld. „Wanneer we 's avonds de poort van het kamp binnen marcheerden en dé galg stond al opgericht, wisten we, dat er iets „los" was, vertelde één van de ex-gevangenen van Oranienburg, de Middelburger Frans Blommaert. Toen hij in Oranienburg aankwam, werd hem meegedeeld, dat ook zijn vriend, voor een „vergrijp" was opgehangen; later bleek ech ter, dat deze drie maanden te voren van Oranienburg naar Natzweiler was overgebracht. PROVINCIENIEUWS Krijgsgevangenen ruimen mijnen. Gisterenmiddag arriveerde op Walcheren een contingent Duitsche krijgsgevangenen. Zij zullen belast worden met het opruimen van mijnen en wor den ondergebracht in een ten tenkamp in Westkapelle. In het geheel zullen er 250 ge vangenen op Walcheren te werk gesteld worden. Zij zul len niet helpen by het dichten van de dijken. Tot leden van den tijdelijken gemeenteraad te Middelburg zijn gekozen: Comm. Partij: A. J.' v. d. Pas S.D.A.P.: L. On- derdijk, S. J. Berenpas. L. J P. Sulkers, L. J. Geers I. van Loo. A. J. Schuitema.. Ned. Volksbèw.: Ir. M. de Vink, Vrijheidsbondmr. Th. Por- theine. Vrijz Dein.: L. A. Schenk. Staatk. Ger. Partij: A. J. Schot. B.K.: L. J. v. d. Westende. A.R.-G.HJ. W« Kögeler, G. H. Luijendyk, Ir. A. Rothuizen, J. P. Maljers. P. Meliefste. mr. W. F. G. Baron v. d. Feltz, A. v, Iwaarden. O.I.W. waren niet bij de ver kiezing aanwezig. Naar wij vernemen is ds. L. J. C. Wisbeek, Ned. Herv. pred. te Vlissingen, na eert verblijf van ongeveer 6 weken in een ziekenhuis te Breda, weer in zijn woonplaats te ruggekeerd. Ds. Visbeek is bijna weer geheel hersteld en hoopt binnenkort zijn ambts bezigheden weer te hervatten. Gisteravond gaf de Harmonie „Ons genoegen" op de tent in het Bellamypark te Vlissingen haar eerste zomerconcert. Er was veel belangstelling en met aandacht is naar de verschil lende goed gesp'eelde nummers geluisterd. Bij de bevrijdingsfeesten heb ben de muziekvereen. „Cres cendo", „Excelsior" en „Oefe- ning na den Arbeid" te Mid delburg op succesvolle wijze samengewerkt en niet weinig eraan bijgedragen de feest vreugde te verhoogen. Op ini tiatief van, „Excelsior" zullen dezen zomer opnieuw 3 muzi kale wandelingen gehouden worden, waarvoor tevens oe medewerking van de signaal- af deeling van „Achilles" is ver kregen. De eerste wandeling vindt plaats Vrijdagavond te 8 uur en staat onder leiding van „Excelsior". De te volgen route luidt als volgt; Vertrek „Mercurius" Koe- poortstr., Molstr., Dam, K. Delft Markt, Lange Noordstraat, La- tijnsche Schoolstraat, Bogard- straat, Burg, Wagenaarstraat. nisr p-.owiQPri'-/ir)/n;ri.iu Eén van de problemen, waar mee men bij de droogmaking van Walcheren te kampen zou hebben, zou zijn het ontbreken van het benoodigde materiaal. Het zou hier niet alleen gaan om een paar groote zandzui gers, maar ook ontelbare klei nere dingen van den meest uiteenloopenden aard, die er eenvoudig niet meer zijn, tri plex bijvoorbeeld of gereed schappen of keukengerei voor de barakken of schoeisel. Wan neer de dijken niet voor den vastgestelden datum, d.i. 1 November 1945. dicht komen, zou dit voor een belangrijk deel het gevolg zijn van €it tekort aan bovenbedoelde werktuigen en materialen. En met eenig ongeduld werpt men een blik in Westelijke richting en dan hoort men dikwijls: „de Engelschen hebben den boel kapot gegooid, nu moeten ze maar weer zorgen, dat het heel komt ook!" en „Walche ren heeft 'ten slotte den prijs voor Antwerpen moeten beta len". En herinneren we ons goed, dan werden door onze Engel sche bondgenooten ook wel beloften in die richting ge daan. We znn echter sinds de Duitsche bezetting een weinig huiverig geworden van alle soorten toezeggingen en ons vertrouwen, speciaal in bui- tenlandsclie hulpverleening is nu juist niet zoo heel sterk meer. Het is daarom goed, dat we thans kunnen meedeelen, ■dat door de Engelsche auto riteiten groote hoeveelheden materiaal en materieel be schikbaar zijn gesteld voor het herstel van de dijken van Walcheren. Reecis eerder kon over een aantal graafmachines, barak ken en een kostbare electri- sche installatie beschikt wor den, thans is echter eenvou dig gevraagd, wat er nognoo- dig was, en het gevraagde is op enkele uitzonderingen na, toegezegd. Hiertoe behooren o.m. 10 draglines, 12 roeiboo- ten. 6 motor-locomotieven, 12 motor-trucks, 40 nissenhutten, motorpompen, bouwmaterialen, groote hoeveelheden kabel, machine-onderdeelen, gereed schappen en scheepsuitrusting, maar daarnaast ook meubi lair en keukengerei voor de barakken, 1000 paar rubber laarzen, water- tanks, elec- trlsch materiaal en autoban den. Dit Is slechts een greep van wat deze week is of wordt aangevoerd. Van Engelsche zijde gezien kan er nu wel geen enkel excuus meer gelden wanneer de djjken met 1 November niet dicht zouden zijn. Deze zienswijze mag misschien niet geheel juist geacht worden. Immers, de weersomstandighe den zijn ook een belangrijke factor. Niettemin moeten wij nu alles op alles zetten om de verwachtingen in vervul ling te doen gaan. Ook ter wille van onze bui- tenlandsche reputatie moet Walcheren droog. T.K. Abonn.-pr.: 25 ct. w. J 3.20 p. Kw. /tdv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en i, Goes t<-\ 2475, Terneuzen Donderdag 12 Juli 1945 188e Jaargang Hoofdred. B, F. Zandyk (met rea medew. van dr. W. H. BeeKenkamp en dr. P. J. Bouman. Ultg. F. den Boer. Druk ta. F. v. d. Velde Vele gevallen van buiktyphus. De Sectie Voorlichting van het M.G. deelt mede dat ge durende de laatste weken honderden gevallen bekend zijn geworden van buiktyphus als gevolg van het eten van onvoldoende verhitte visch, zooals bijv. gerookte paling. Er is daarom een verordening afgekondigd betreffende het rooken. stoomen en drogen van visch alsmede den ver koop daarvan. (AA) Vermiste diploma's. In verhand met de vele ge vallen van vermissing, als ge volg van oorlogshandelingen, van diploma's van het Midden standsexamen Algemeene Han delskennis, dienen belangheb benden zich voor het verkrij gen van een duplicaat binnen 2 weken om inlichtingen te wen den tot het kantoor der Kamer van Koophandel tot welks ge bied zij behooren, zoo mogelijk onder opgave van. datum bn examenplaats. De terugkeer van Prinses Juliana, Op he.t eind van deze week zal Prinses Juliana met de kinderen te New York scheep gaan naar Europa. Brigade Prinses Irene. Vrijdag zal de Brigade Prin ses Irene in Clingendaal af scheid nemen van Den Haag. Er zal een marsch door de stad worden gemaakt en voor den bevelhebber der Ned. Strijdkrachten, Prins Bern- hard, defileeren. (HN) Verbinding NoordZuid. In de e.k. weken zal de veerdienst over de Maas te Hedel worden vervangen door een schipbrug. Daax-mede zal de tweede vaste verbinding tusschen Noord en Zuid zijn tot stand gekomen. (AA) De Nederlandsche regee ring heeft de Poolsche regee ring te Warschau erkend. (AA) Groot convooi In Rotterdamsche haven aangekomen. Dinsdag ls te Rotterdam het tot dusver grootste convooi sedert de bevrijding aangeko. men, bestaande uit 6 Neder landsche, 6 Amerikaansche, 4 Engelsche, 1 Noorsch en 1 Zweedsch schip, alle geladen met levensmiddelen en stuk goederen. (HN) De laatste uitzending. Woensdag heeft de zender Eindhoven op de 415 m. voor het laatst uitgezonden. De Fox heeft in verband hier- mede gisteravond een dank woord gesproken tot het per soneel en de directie van Philips en eenige bijzonderhe den omtrent de totstandko ming van dezen zender ver teld. In 1941 besloten 2 hee- ren, t.w. de Duik en Gerols, van het natuurkundig labora torium van Philips, een gehei men zender te bouwen, die wel eens van dienst zou kunnen zijn onmiddellijk na de bevrij ding. Toen de primitieve zen der, verborgen in het labo ratorium gereed was, werd» de regeering- te Londen hiervan op de hoogte gesteld. Op 2 October 1944 kwam de zen der voor het eerst in de lucht. De heer de Duik werkt nog op het laboratorium, doch de heer Gerols, die een be kend zend-amateur was, werd gearresteerd en is, na enkele concentratiekampen, o.a. Bu- chenwalde te hebben gepas seerde, in Silezië omgekomen. (HN) Noodparlement bijeen in September? Naar „De Tijd" verneemt, hoopt do Regeering, dat de plechtige opening van het zg. Noodparlement door H.M. de Koningin op den tradltionee- len datum van den derden Dinsdag in September zal kun nen plaats vinden. In Utrecht is voor de eerste maal een klein kwan tum vette kolen uit het Roer gebied aangekomen. (AA) Kerknieuws. In de Geref. kerk van Amersfoort is de scheuring thans ook een feit geworden. DE LUCHTAANVALLEN OP TOKIO GEËINDIGD. De aanvallen van de Ame rikaansche deklandingsvlieg- tuigen op Tokio en omgeving zijn Woensdagmorgen geëin digd. Met vliegtuigen, opge stegen van de Marianen me- degerekend. namen Dinsdag 2000 vliegtuigen aan de aan vallen deel. Donderdag kruis ten de Amerikaansche vlieg dekschepen nog op 40 km. van de Japansche kust, doch er vonden geen aanvallen meer plaats. Wel vielen 250 vlieg tuigen van Okinawa 2 uur lang vliegvelden aan. In Japansche berichten worden deze lucht aanvallen de directe maatre gelen vóór een invasie ge noemd. De kustverdediging is reeds geheel betrokken. 100 Amerikaansche vliegkamp schepen liggen gereed om den grooten aanval op Japan te beginnen. Volgens de Amerikaansche vliegeniers werden in de laat ste 18 maanden door vliegtui gen van vliegdekschepen 10.000 Japansche vliegtuigen ver nield en 1000 Japansche sche pen tot zinken gebracht cf beschadigd. (HN) De terugkeer van Koning Leopold. Prins Karei van België zal zich vandaag per vliegtuig naar Salzburg begeven om een ondexthoud met zijn broer te hebben. Hij zal o.a. wor den vergezeld door de voorzit ters van de beide Belgische Kamers. Min. pres. v. Acker die sedert Zondag in Salzburg verblijft, zal vermoedelijk niet onmiddellijk terugkeeren in verband met belangrijke be sprekingen die in de villa van Koning Leopold plaats vin den. Het Belgische conserva tieve dagblad „La Libx*e Bel- gique" publiceert een verkla ring van alle officieren van het 7e Belg. bataljon fusiliers, thans in Duitschland gesta- tionneerd. Zij betuigen hun on- wankelbai-e trouw aan den koning en zijn bereid naar België terug te keeren om elke opstandige beweging te gen te gaan, die door een on verantwoordelijke minderheid zou worden ontketend. (AA) In de schaduw van het kamp-crematorium. Appèl! Na den arbeid, wanneer alle gevangenen doodmoe de poort van het kamp binnengemar cheerd waren, kwam het ap pèl, de optelsom van den ge heelen dag. Bij het appèl traden alle gevangenen aan, de leven den maar ook de dooden, die er dien dag gevallen waren, want het aantal moest kloppen. Terwille van de telling werden de lijken van de tydens de dagtaak bezweken kameraden den geheelen dag door de ge vangenen meegesjouwd. Van een klein meedoogenloos werk kamp in Sleeswijk-Holstein vertelt Blommaert, dat de ge vangenen hun brood voor den geheelen dag meekregen in houten kisten; dezelfde kisten februikten ze 's avonds om er e ïyken van hun makkers in mee terug te brengen; en deze kisten werden nooit schoonge maakt! Toch gebeurde het vaak, dat er nog gevangenen op het ap pèl ontbraken en dan begon het wachten. Normaal duurde het appèl ongeveer een uur, waarna de gevangenen konden gaan eten, maar dan moesten ze 24, soms 48 uur doodstil op hun plaats blijven staan, in koude, hitte of regen, zonder eten en drinken, totdat de voortvluchtige meestal met be hulp van de bloedhonden te- ruggebracht, of tenminste op gespoord was. Niet zelden konden ze dan, zonder te hebben geslapen, meteen weer aan hun werk gaan. Gevangenen uit alle kampen spreken van dit ein deloos opgesteld staan, dat soms werd afgebroken, omdat er al te veel dooden bij vielen. De ongelukkige vluchteling werd den volgenden dag voor de aangetreden gevangenen ten voorbeeld opgehangen. Maar niet alleen opgevangen vluchtelingen ondergingen dit lot. Wanneer één der gevan genen het ongeluk had een de fect aan zyn machine te krij gen en dit aan den „Arbeits- 'ührer" meldde liep hij de kans, dat dit als sabotage aan gemerkt werd en het eind was, Truman op *veg naar Europa. De Amerikaansche presi dent Truman bevindt zien aan boord van den kruiser „Au gusta" op weg naar Europa. Dit is dezelfde kruiser waar op pres. Roosevelt en Chur chill in Augustus 1941 het Atlantische Handvest hebben ontworpen. (AA) Duitsche invaisplannen In Zweden.. Russische soldaten hebben in de Rijkskanselarij te Br .-lijn documenten gevonden waaruit bly'kt dat Duitschland het plan heeft gehad een inval in Zwe den te doen in 1942. Hitler had in Februari van dit jaar op dracht gegeven alles in Noorwegen en Denemarken, hiervoor in orde te maken. Zweden moest in een Blitz krieg onder den voet geloopen met het doel om voor den aan val op Rusland, de verbindin gen naar Finland en Leningrad te beveiligen. Zweden kon zich nog niobiliseeren dank zij de inlichtingen van een Duitschen koerier die de Zweden volledig op de hoogte bx'acht van de plannen. Deze koerier werd ge- zenden door den oud-burf meester van Leipzig, dr. G< dc :r, die later werd gezocht in verband met den aanslag o~ Hitler. (H.N. Burgerlijke Stand GOES. Ondertrouwd: N. Corstanje, 37 j. en M. J. Schipper, 39 j. F. Urmston, 25 j. te Leigh en J. de Smit, 23 j. B. L. Strating, 24 j, te 's-Gravenhage en -D. Roose, 27 j. Getrouwd: W. Hoogendoorn, 26 j. te Gorinchem en A. P. Baljé, 22 j. Overleden: J. A. A. Menheere, 4 maanden. Geboren: Johanna Maria, d. v. J. M. de Kok en J. Bil. Jo hannes Sibold Jacobus, z. van J. M. Berks en A. A. Tammin. dood veroordeeld werd. By het appèl werd hij eruit „gepikt" en eveneens aan de verzamelde gevangenen ten voorbeeld ge steld. „Waixneer we 's avonds de poort van het kamp binnen marcheerden en de galg stond al opgericht, wisten we, dat er iets „los" was, vertelde één van de ex-gevangenen van Oranienburg, de Middelburger Frans Blommaert. Toen hy in Oranienburg aankwam, werd hem meegedeeld, dat ook zyn vriend, voor een „vergrijp" was opgehangen; later bleek ech ter, dat deze drie maanden te voren van Oranienburg naar dat hy xxa een kort verhoor ter |Natzweiier was overgebracht. PROVINCIENIEUWS Krijgsgevangenen ruimen mijnen. Gisterenmiddag arrxveerde op Walcheren een contingent Duitsche krijgsgevangenen. Zij zullen belast worden met het opruimen van mijnen en wor den ondergebracht in een ten tenkamp in Westkapelle. In het geheel zullen er 250 ge vangenen op Walcheren te werk gesteld worden. Zij zul len niet helpen by het dichten van de dy'ken. Tot leden van den tijdelijken gemeentei'aad te Middelburg zyn gekozen: Comm. Partij: A. J. v. d. Pas S.D.A.P.: L. On- derdijk S. I. J. Berenpas, L. J. P. Sulkers, L. J. Geers 1. van Loo. A. J. Schuitema. Ned. Volksbèw.: Ir, M. de Vink, Vrijheidsbondmr. Th. Por- theine. VrijzDem.: L. A. Schenk. Staatk. Ger. Partij: A. J. Schot. R.K.: L. J. v. d. Westende. A.R.-C.H,: J. W. Kögeler, G. H. Luijendyk, Ir. A. Rothuizen, J. P. Maljers, P. Meliefste, mr. W. F. G. Baron v. d. Feltz, A. v. Iwaarden. O.I.W. waren niet by de ver kiezing aanwezig. Gisteravond hield het N.V.V. te Goes de eerste openbare ver gadering na de bevrijding. De voorz. van den Goeschen Be- stuurdersbond heette eexx groot aantal bezoekers welkom. De secretaris van het N.V.V., de heer C. van de Lende, be pleitte in een helder betoog de werxschelijkheid van meer sa menwerking in de vakbewe ging. Spr. wees op de goede resultaten die na de ondervin dingen in de oorlogsjaren thans wox'den verkregen door de sa menwerking van het N.V.V. en de Katholieke en Christelijke vakbonden. Spr. hekelde net optreden van de mannen van het eenheidsfront in de vak beweging, die overdreven elschen stellen en de zoo af keurenswaardige stakingen, ais die te Rotterdam, op hun ge weten hebben Iedereen moet in de eerste plaats medehelpen aan den opbouw van Nederland, al mag men allen samen voor de belangen der werkendexï op komen. De daartoe ingestelde com missie heeft als leden van den tijdelijken gemeenteraad te WolphaartHdijkk gekozen de heeren J. F. van Wel, A. van der Vliet, J. Hannewljck, A. Koert, P. Luikenaar, S. Bal kenende, L. Overbeeke. Zaterdag werd het gemeen telijk sportterrein Krulningen- Hansweert officieel geopend door den loco-burgemeester,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1