Provinciale Zeeuwsche Courant JAPANSCHE LUCHTMACHT UITGESCHAKELD. De bankbiljetten van 100.—. De regeering heeft met in gang van 9 Juli de bankbiljet ten van 100 als wettig be taalmiddel aan den omloop onttrokken en bevolen, dat zij voor Zaterdag a.s. moeten worden ingeleverd bij particu liere banken, niet bij de Ned. Bank. Voor de ingeleverde bil jetten wordt bij de bank van inlevering een geblokkeerde niet rentegevende rekening ge opend. Het eenige, waartoe men het saldo van die rekening kan gebruiken, is belastingbe taling of zekerheidstelling voor nog te betalen belastingen. De regeering hoopt op deze wijze onrechtmatig verworven geld te achterhalen ten bate van den fiscus. Men behoeft zich als bonafide houder van biljetten echter niet ongerust te maken, dat ze verbeurd verklaard zul len worden. Ook het naar het buitenland gevluchte geld hoopt men te achterhalen. Zoo wil de regeering stap voor stap komen tot een saneering van ons geldwezen, en de uiteinde lijke uitgifte van nieuw geld. Wij wenschen de regeering veel succes, maar er is aan dit streven toch een bedenkelijke kant en wel, dat alle bezit van biljetten van 100 in principe als onrechtmatig wordt be schouwd en dat de bewijslast om aan te toonen, dat het rechtmatig bezit is, zal rusten op den houder. Dit lijkt wel onvermgdelijk, maar het js toch een revolutionnaire om keering van den ouden regel, dat de openbare aanklager de schuld moet bewijzen, wil er een veroordeeling kunnen vol gen. Enfin de tijden verande ren en wij veranderen met hen. Laat ons hopen, dat wij ten goede veranderen. „LIFTEN" MET MILITAIRE WAGENS NIET TOEGESTAAN. Steeds wordt het aantal menschen, dat aan den kant van den weg staat, om te trachten een „lift" in een mi litair voertuig te krijgen, grooter. Men zij er daarom nogmaals op gewezen, dat, wanneer een Engelsche chauf feur niet stopt, dit niet is, omdat hij de menschen niet wil helpen. De reden is, dat het meenemen van burgers streng verboden is en iedere chauffeur, die dit doet, tenzij hij hiervoor speciaal van een officier opdracht heeft gekre gen, stelt zich aan een zeer zware straf bloot. Prins Bernhard onthult gedenkplaat te Wageningen. Prins Bernhard heeft te Wa geningen een gedenkplaat ont huld op de plaats -waar de Duit~che commandanten de ca pitulatie onderteekenden. Bij deze plechtigheid was ook luit. gen. Foulckes, comman dant van het le Canad. korps aanwezig. Een Fransche gene raal bood den Prins namens de Fransche luchtmacht als verjaardagsgeschenk een vlieg tuig aan. (HN) De treinenloop in Holland. Er gaan weer treinen op het traject UtrechtAmers foort rijden en van Maandag a.s. af ook van Utrecht naar Amsterdam via Breukelen. Schoenenreparatie. De directuer van het rijks bureau voor huiden en leder heeft medegedeeld dat voortaan periodiek een bon voor schoe nenreparatie zal worden aan gewezen. (H.N.) Groote brand te Oss. In Oss zijn 6 boerderijen en 7 schuren vol met hooi afge brand. doordat kindéren het in granaathulzen achtergebleven kruit in brand staken. Hierdoor verloren 7 gezinnen al hun have en goed. (H.N.) De zoutindustrie. De beide fabrieken van de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo en Hengelo (O.), zijn nog steeds buiten werking, vnl. door gebrek aan kolen. Dezer dagen zal echter de pro ductie te Hengelo op beperkte schaal worden hervat. Er zal dan 600 ton zout per week ge wonnen worden, tegen 600 ton per dag voorheen. De fabriek te Boekelo is zoo zwaar beschadigd, dat er voor- loopig van herstel geen sprake kan zijn. (A.A.) ANP-Aneta meldt dat volgens voorloopige schattin gen van deskundigen 10 van ons volk al zijn bezittingen kwijt is. (HN) In IJmuiden zijn weer 2 Zweedsche schepen met hout voor Zaandam aangekomen. ANP-Aneta seint uit New-York dat verwacht wordt, dat president Truman na af loop van de driemogendheden- conferentie een bezoek aan Nederland en België zal brengen. Bg het passeeren van de brug Goor-Hengevelde zijn de heer ten Dam en zijn echtge- noote uit Delden door enkele schoten van de wacht, aldaar gedood. Vermoedelijk hebben de slachtoffers geen gevolg ge. geven aan de sommtie om af te stappen. (H.P.) Een inbraak is gepleegd in het hotel landgoed Annevil- le te Ulvenhout. de tijdelijke residentie van H. M. de Konin gin en Prinses Juliana en daar voor van Prins Bernhard diens hoofd-Stafkwartier. De wacht van het landgoed was juist daags tevoren ingetrok ken. Voor zoover tot nu toe kon worden nagegaan, is van den hotelinventaris een 8 tal Perzische tapijten ontvreemd, waarvan 1 dat 2 a 3 man vraagt om versleept te worlen. N.S.B.-ERS EN LANDVERRADERS MOETEN SCHADE HERSTELLEN. Het zal volgens deskundigen lVz k 2 jaar duren, eer Duin dorp te Den Haag weer be woonbaar zal zijn. De Duit- schers hebben er van alles uit gesloopt en weggehaald wht ze in de bunkers konden gebrui ken. Duindorp wordt gevangen kamp, waar de gevangenen in harden arbeid de huizen weer bewoonbaar zullen maken en uit de bunkers en ondergrond- sche verblijven terughalen, wat de Duitschers uit Duindorp hebben geroofd. Er zal stevig moeten worden aangepakt. Heel Duindorp wordt afgeslo ten met een vierdubbele prik- keldaadversperring. De 40.000 gevangenen, (N. S.B.-ers, collaborateurs en zwarte handelaren) die er zullen komen, zullen in de hui zen worden gelegerd. Eerst zullen er 150 gevan genen-vaklieden komen, om al les voor te bereiden, en dan komen telkens in groepen van 1000 de gevangenen. Er zijn reeds vrachtauto's rijdende die bij de N.S.B.-ers nachtleger en gereedschapskisten weghalen, om in het kamp te worden ge bruikt. De kerken zullen in overleg met de kerkbesturen worden gerestaureerd en voor den dienst gereed gemaakt. De herstelling zal geschieden met bij N.S.B.-aannemers in beslag genomen en uit den Bauhof in de vesting Clingen- daal gehaald materiaal. De ge- heele herstelling van Duindorp zal weinig of geen Rijks, of Gemeentegeld kosten, maar ge financierd worden met de van N.S.B.-ers in beslag genomen gelden. De gevangenen zullen zelf voor het schoonhouden van hun verblijven en van de stra ten moeten zorgen. Hygiëne zal de bijzondere zorg van den commandant hebben. Men hoopt Duindorp binnen 1% jaar voor bewoning gereed te heb ben. HET NED. ROODE KRUIS. Maandag hield de le onder voorzitter van het Ned. Roode Kruis, J. C. E. baron van Lynden, een korte toespraak voor de radio, waarin hij wees p den arbeid, die door net ed. Roode Kruis werd ver richt en nog verricht moet worden in Ned. Indië, waar nog een belangrijke humani taire taak op medisch, hygië- nisc en sociaal terrein wacht. Roode Kruis-schepen moeten worden uitgezonden, een paar honderd medische teams moeten worden uitge rust en in Australië zal een groot hospitaal moeten wor den ingericht, van waaruit het Roode Kruis zijn taak kan verrichten. Om dit te kunnen bereiken is aller steun, financieel en moreel noodzakelijk. Wanneer uit elk gêzln één persoon lid van het Roode Kruis zou zgn, kon reeds veel bereikt worden. (HN) Abonn.-i>r 25 ct. i>. w. 3.20 J>. K\v. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlisslngen tel. 10. M'ourg tel. 3521 en li, Goes tel. 2475, Terneuïcn De telegraafdienst wordt ingaande 9 Juli wederom opengesteld. Felicitatietele- grammen en telegrammen van rouwbeklag zijn nog niet toe gelaten. De aanneming van binnenlandsche telegrammen ondervindt nog veel vertraging door gemis aan de noodige ver bindingslijnen. De aanneming van buitenlandsche telegram men geschiedt op risico van den afzender. Particuliere telegrammen zijn toegelaten in het verkeer met: a. N. West-Indië; b. de V.S. van N. Amerika en der- zelver bezittingen met uitzon dering van de door Japan be zette gebieden; c. Groot-Brit- tannië en de Britsche Domini ons en bezittingen met uitzon dering van Ierland en de door Japan bezette gebieden. - De Poolsche luchtmacht in Engeland verloor in dezen oor log 2000 piloten. (H.N.) IN MEMORIAM Dr. JAC. P. THYSSE. De heer H. Warren te Bors- sele schrgft ons: Eerst heden bereikte mij het bericht, dat op 8 "Januari 1945 tengevolge van een hartver lamming is heengegaan dr. Jac. P. Thysse, die 25 Juli a.s. 80 jaar zou zijn geworden. Met dr. Thysse is heenge gaan een groot Nederlander en een van de beste, meest harmonische menschen, die ik heb gekend. Wat hij voor ons volk heeft gedaan door het terug te brengen to-t de na tuur, is nimmer voldoende te waardeeren. Zijn heele leven heeft hij op de bres gestaan vooi de bescherming van dier, plant en landschap; heeft hij medegedeeld aan allen van zijn onuitputtelijke kennis op de zoo prettige, eenvoudige wijze, die honderdduizenden de oogen heeft geopend voor de schoen heid van het natuurleven van hun land. Nimmer in hun genre geëvenaard zijn zijn boe ken als: ,'t Vogeljaar, Het Intieme leven der vogels; en de zoo bekende Verkade-al bums als Texel, De Bloemen en hun Vrienden, Waar wij wo nen. Tot in hoogen ouderdom bleef alles wat hij schreef frisch, degelijk en het lezen overwaard. Een paar genera ties hebben reeds genoten van zijn werk, door en met hem leeren zien en genieten. Op het laatst van zijn leven was hij nog vpl plannen, vol goeden moed; bezig in zijn beroemde en mooie Hof te Bloemendaal. hoewel hij reeds heel langzaam loopen meest om zijn hart te sparen. Moge hij zijn heengegaan met de gelukkige wetenschap, dat zijn werk duizendvoudig vrucht heeft gedragen en dat zijn liefde onuitroeibaar is ge plant in de harten van alle jonge en oude natuurliefheb bers in Nederland. Woensdag 11 Juli 1945 18Se Jaargang Nummer 78 Hoofdred, E. P. Zandljlc (met rea medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Ultg. F. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde T Landaanwinning. Een gevolg van de droogma king van Walcheren zal een verlies van oppervlakte zijn. Ook is er misschien goede cul tuurgrond verloren gegaan door verzanding of anderzins. Met het oog hierop vestigt een lezer onze aandacht op het feit, dat er ten Noorden en ten Zuiden van den Sloedam groote complexen schorren liggen, die misschien geheel of gedeelte lik voor bedijking geschikt zijn. Er zou hiernaar een on derzoek kunnen worden inge steld. De gronden ten Zuiden van den Sloedam, meende hij, zouden wel geschikt zijri. Een dijk langs den rand der hooge schorren, dus van den djjk van den Bijleveldpolder naar den zeedijk van den Zd. Kraayert- polder op Zd. Beveland zou 400 ha., waarvan ongeveer 300 h.a. bruikbaren grond omslui ten. Legde men een dijk van den' hoek bij Rammekens naai den Van Citterspolder dan zou men wel een veel grooter op pervlak omsluiten, maar er zouden te veel „niet rijpe" gronden mee ingedijkt worden. Misschien zouden die echter als vliegveld dienstig kunnen wor den gemaakt of tot een vlucht- haven worden uitgespaard. Of ,de zaak economisch verant woord zou zgn, zou ten deele afhangen van de onmiddellijke kosten tegenover de waarde van den te verkrijgen grond, maar er zouden ook andere factoren meespreken. Eerstens zou het feit, dat op het oogen- blik veel groot dijkmateriaal op Walcheren aanwezig is of komt het werk betrekkelijk goedkoop maken. Voorts zouden zich in het nieuw aan te winnen gebied Walchersche boeren kunnen vestigen, die of door het water of door de te geschieden ruil verkaveling genoodzaakt zou den zijn zich elders te vesti gen. Er zou in den nieuwen polder een dorpskern kunnen vormen, waar ook handwerks lieden en een paar neringdoen den hun bestaan zouden kun nen vinden. Het zou een moge lijkheid bieden aan Walchersche gedupeerden. Ook zou er een kortere verbinding tusschen Walcheren en Zd. Beveland, dus met overig Nederland kunnen tot stand komen. Men heeft een rijksweg NieuwlandVlis- singen ontworpen, die zou kunnen vervallen en vervan gen worden door een weg, die Vlissingen zou verbinden met rijksweg no. 58 op Zd.-Beve land, welke weg door het in gedijkte Sloe zou loopen. Op deze wijze zou er weinig grond onteigend behoeven te worden. Aldus het plan, dat ons werd voorgelegd. De redactie kan het niet beoordeelen, maar acht het aUe3zin3 de moeite waard de aandacht van de betrok ken instanties, Domeinbestuur, Rijkswaterstaat, Cultuur tech- nischendienst. Bureau Bodem onderzoek, Streekplancommis sies en Planologischen dienst er op te vestigen. Er zijn zeker nog meer voor het oog „rijpe" schorren in Zeeland, n.l. in den Brakman, bij Saeftinge en bij Hinkelenoord, bij Saeftinge 3000 h.a. Voorloopig schijnt het echter aanbevelenswaardig het Sloe het eerst aan te vat ten. Admiraal Nimitz deelde he denmorgen mede, dat de lucht slag boven Tokio de geallieer den de volkomen heerschappij in de lucht heeft opgeleverd. Met het oog op nog verdere aanvallen van uit zee en uit de lucht is nog een scherpe blokkade van Japan ingesteld. Alleen in de ochtenduren van gisteren werden op de Japansche vliegvelden 152 vliegtuigen vernield of bescha digd. Tegen den laten namid dag was nog geen enkel Ame- rikaansch schip door de Ja panners aangevallen, terwijl de afweer boven de doelen ook nihil was. Geen enkel vliegtuig ging verloren. De aanval op Japan werd uitgevoerd door 3 afzonder lijke luchtvloten met in totaal 1700 vliegtuigen. Tokio ver klaarde dat de geallieerde in vasie van Japan was begon nen. Een groot dagblad schrijft dat de slag om Japan in de lucht zal worden beslist. Het Amerikaansche departe ment van oorlog deelt mede dat Japan reeds zoo zwaar is gebombardeerd als Duitsch- land het was op het moment van de invasie. Op 4 Juli werd op Japan de 100.000ste bom feworpen. Op Duitschland ge- eurde dit op 28 Mei 1944, 7 dagen vóór D-day. Militaire deskundigen te New-York ach ten het niet uitgesloten dat de aanvallen met 2000 toestellen op Japan minstens 2 of 3 dagen zullen worden voortge zet. De machines zullen van uur tot uur opstijgen van de deklandingsschepen en aanval len doen op 80 vliegvelden rond Tokio. Het feit dat het aantal vliegtuigen en de be treffende schepen die aan de operatie deelnemen, wordt bekend gemaakt is een aan- SLACHTOFFERS EN SCHADE IN ANTWERPEN. In een onderhoud, dat een verslaggever van het V.V. met den burgemeester van Ant werpen, Kamiel Huysmans, had, verklaarde deze, dat er in Anwerpen bij elkaar 6000 dooden, 3000 burgers en 3000 militairen zijn gevallen en "1 a 40.000 gewonden. Verscheidene duizenden hui zen ziin onherstelbaar ver woest, 14.000 huizen zwaar be schadigd. Van de 600.000 in woners 80.000 menschen dak loos. Hadden we de Engèlschen en Amerikanen niet gehad, heel Antwerpen zou er aan zijn gegaan. Hun luisterposten stonden zoo ver mogeirjk in Holland; hun mobiele centra konden k la minute worden verplaatst, telkens als de Duit schers uit een andere richting schoten. Ze wist en precies, die ingenieurs, waar de bommen vandaan kwamen, op welke hoogte zij vlogen en waar ze zouden neerkomen. Ze schoten bijna automatisch, zonder te mikken, op al die V-eens en V-twee's. De trefzekerheid was 85 procent op 't laatst. Hoe ze dat verstaan hebben, Engelschen en Amerika nen, is 'n mirakel. Ze hadden er bij elkaar 17.000 man voor. De haven gaat heel goed Eiken dag werken er 30 35.000 man. De haven is vol. Bij de landing in Norman- dië losten 22 kruisers 56769 salvo's en slagschepen 3000 salvo's. Bij de landing in Z.- Frankrijk werden 16000 15 cm, jranaten en 12500 30 cm. pro jectielen afgevuurd. (H.N.) In Beieren zijn 100 in- dustrieelen, bankiers en finan ciers gearresteerd die tot de Hermann Goeringgroep be hoorden. (H.N.) Maarschalk Tito heeft aangekondigd dat er in Yoego- Slavië in den herfst algemeene verkiezingen zullen woruen gehouden, waarbij alle Yoego- Slaven de volle gelegenheid zullen krijgen zich erover uit te spreken of zij een repu bliek of wel een monarchie wenschen. wijzing voor de groote verlie zen die de Japansche lucht macht reeds door deze aanval len heeft geleden. De 4 nieuwste en modernste vliegdekschepen nemen aan deze operatie deel, voorts de slagschepen „Iowa" (52.000 ton) en de „Indiana", „Mas sachusetts", South Dakota", (36.000 ton). Bij Balik Papan hebben Ned. Indische troepen met amphi- bische vaartuigen twee nieuwe landingen uitgevoerd en een bruggenhoofd aan den W oever van de baai gevestigd. De troepen stieten op onver- wachten tegenstand van 12 rivierbooten en vanaf de kust. Toch wisten zij spoedig in beide sectoren vasten voet aan land te krggen. De Australiërs boekten plaatselijke terrein winst in het Noorden. De Ja panners bieden daar hardnek kig tegenstand. Volgens hedenmorgen ont vangen berichten is thans de geheele Westkust van de baai Balik Japan in Australi sche handen. De Japansche hoofdmacht bevindt zich thans op 10 km. ten N.O. van Balik Papan. Japansche terugtocht in China. Chineesche strgdkrachten hebben zich meester gemaakt van den Zuidelijken pas op de grens van China en Fr. Indo- China. De Japanners trekken in verwarring terug. Het ge- heele Z.W. deel van de prov. Kwangsi is thans van Japan ners gezuiverd. De luchtbasis Tanchuck in Z. China, de voor malige Amerikaansche lucht haven. werd door de Chineezen op de'Japanners veroverd. (A.A.) De vermoesting te Balik Papan. Samen met den heer Jan Brouwer, hoofd van N.I.C.A. in Balik Papan, heeft de A.N.P.- correspondent de vernieling aanschouwd, die door zoowel de Nederlandsche als de Ja pansche strijdkrachten is te weeggebracht. De bevolking is ontzet over het geweld van den strijd, die hier gewoed heeft gedurende de afgeloopen tien dagen. Velen zijn door den terugtrekk'enden vijand gedood en nog meer op de wreedste wijze mishandeld. Slechts eeni- gen waren in staat zich noch voort te bewegen. Balik Papan's stranden lijken op Dante's hel. Terwijl wij on zen tocht maken trilt en beeft de grond onder onze voeten van de explosies van uit ge ringe hoogte geworpen bom men, waarmede de geallieerde vliegtuigen trachten de Japan ners uit hun bergstellingen te verdrijven. Onze artillerie vuurt met snerpend geluid van de heuvels en langs de kust hangt een rookgordijn boven honderden brandende olievaten. Deze hel moet N.I.C.A. zoo spoedig mogelijk zuiveren, op knappen en daaruit weer iets goeds opbouwen. De havenwerken zijn blijk baar volkomen vernield, terwijl de stad zelf zwaar beschadigd is. De petroleumstanks, die dagen geleden in het lager ge legen dal en achter de Santoso raffinaderij door de Japanners in brand geschoten zijn, sprin gen plotseling uiteen, waarbij de petroleum als een vlammen- stroom naar het ravijn omlaag vloeit en de vlammen een hoog te van dertig meter bereiken. Onder den heuvelrug hebben de Japanners op sluwe wijze een tunnelsysteem aangelegd, waarin de Australiërs nu zwa- velbommen en granaten wer pen. Op dit moment hebben de Ja panners nog altijd de groote oliebronnen te Pladjoe en Soen- gei Gerong bij Palembang in Zuid-Sumatra in handen, als mede tal van kleine olievelden op Java. Maar volgens een Nederlandsch Indisch oliedes- kundige zijn deze practisch ge sproken van vrijwel geen nut voor de Japanners aangezien' de vijand de olie niet meer met tankschepen naar Japan kan vervoeren. Vooral de benzine van hoog' octaangehalte uit Zuid-Sumatra zal ten zeerste gemist worden door de Japan sche vliegtuigen. Te Duinkerken is een munitieopslagplaats in de lucht gevlogen. Minstens 150 personen zijn daarbij gedood of gewond, w.o. 30 burgers, 80 krijgsgevangenen en 40 ge allieerde soldaten. (HN) Veulenkeuring „Hippos". Hengstveulens geb. na 1 Mei 1945: le pr. Max, eig. H. Crucq, Nieuwland. Eenjarige merries: le pr. Nora, eig. M. I. Verhulst en Zn., Nieuwland. 2e Frieda van Groenenburg, eig. D. A. Nieuwenhuyse. Nieuwland. 3e Frieda, eig. P. Wisse. Bigge- kerke. 4e Marie v. 't Veer. eig P. de Nooyer. Arnemuiden. 5e Bertha van het Hollandsen Hof, eig. J. H. Janse. Arnemui den. Eenjarige hengsten: 2e pr. Karei van Sidnei eig. J. H. Janse. Arnemuiden. Tweejarige hengsten: le pr. Gustaaf v. d. Eendracht, eig. C. Mesu, Arnemuiden. 2e Ar nold v. d. Eendracht, eig. C. Mesu. Arnemuiden. Nieuw type Duitsche vliegtuigen gevonden. In München werd nog een nieuw soort Duitsche vliegtui gen gevonden met propellers in den neus en den staart. Een toestel dat reeds gereed was, werd door Amerikaansche pilo ten gevlogen. Het vloog 450 mijl per uur op 8000 m. Bij een proefvlucht boven Frankrijk arriveerde het 40 minuten eer der op de plaats van bestem ming dan de begeleidende Mustangs. Het toestel kon voor jager, bommenwerper en ver kenningsvliegtuig worden ge bruikt. (H.N.) Frankrijk en de Levant. De Fransche reg. heeft be sloten de zgn. speciale troepen in den Levant, dit zijn de troe pen die plaatselijk worden ge- recruteerd, aan de reg. van Sy rië en den Libanon over te dra gen. Dit besluit moet worden opgevat als een bewijs van het Fransche verlangen de vriend schappelijke betrekkingen met Syrië en den Libanon te ver nieuwen en tevens als een verzoenend gebaar tegenover de gansche Arabische wereld. De speciale troepen hebben een sterkte van tusschen de 25 en 30.000 man terwijl het aantal Fransche soldaten in den Le vant slechts 5000 bedraagt. (AA) Wat de Berlijners te eten krijgen. Wat krijgen de Berlijners tegenwoordig te eten? Welnu, de Russische militaire com mandant van de stad heeft de volgende rantsoenen per dag toegestaan: 600 gr. brood voor hen, die zwaren arbeid ver richten, 500 gr. voor de andere arbeiders, 400 voor beambten en 300 voor de overige bevol king. Voor peulvruchten zijn de hoeveelheden resp. 80, 60, 40 en 30 gr., voor vleesch 100. 65, 40 en 20 gram" en voor vet 30. 15, 10 en 7 gram. Iedereen krijgt 400 gr. aardappelen per dag en 400 gr. zout in de maand. Voorts krijgt ieder 100 gr. koffiesurrogaat en 20 gr. echte thee. Er is ook echte kof fie. nl. 100 gr. per maand voor zwaren arbeid, 60 gr. voor ar beiders en beambten' en 25 voor anderen. Van tijd tot tijd worden melk- en kaasrantsoe nen bekend gemaakt. (AA) Reuter verneemt dat het verbod van verbroedering tus schen de Britsche bezettings troepen en de Duitschers bin nenkort opgeheven zal worden. Voorbereidingen hiertoe zijn gaande. De Reuter-correspon- dent gelooft dat binnen een maand aan de Britsche troe pen zal worden toegestaan om met de Duitsche meisjes om gang te hebben. (A.A.) In de schaduw van het kamp-crematorium. „Nacht und Nebel". Nacht en Nevel, bij afkor ting N.N., waren de Joden en alle gevangenen, wier uitein delijke bestemming was, dat ze verdonkeremaand werden Nacht und Nebel! Op den tocht van Oranien- burg naar Natzweiler in den Elzas. bemerkte Barend de Groot, die onlangs in Middel burg is teruggekeerd en eeni ge jaren in diverse Duitsche concentratiekampen door bracht en van Amersfoort naar Oranienburg was getranspor teerd, dat ook hij als z.g. „Engelandvaarder" N.N. was. En ook zijn nieuwe bewakers waren op de hoogte gesteld, want op zijn papieren stond waarschuwend vermei d Nacht und Nebel; Achtung. Achtung!" Van Natzweiler, een kamp van ongev. 5000 gevangenen, waarvan een groot gedeelte bestond uit „zwaar politieken" uit de bezette landen, werd ge zegd, dat het een z.g. vernie- tigings-Lager was. de gevan genen die hier kwamen moes ten worden opgeruimd! In dit kamp was gebrek aan het gewone zebra-goed en de gevangenen kregen kleeding bestemd voor Joden: een N op den rug, op de borst, op den buik; rondom in de N.'s. Het kamp Natzweiler zelf was op de helling van een berg gebouwd, maar het brj- behoorende crematorium lag in het dal en men kon den schoorsteen dag en nacht zien rooken. De laatste dagen, voordat de Amerikanen er kwamen, zijn in dit kamp vele Fransche partisanen opgehangen, wa gens vol tegelijk. Aan de sal vo's genadeschoten beneden aan den berg, kon men het aantal vrachtwagens tellen, 30 voor iederen auto. De slachtoffers verdwenen direct in het crematorium en in den nacht zag men de vlammen uit den schoorsteen slaan. Trouwens elk kamp had zijn crematorium, soms meer dan een. In den tijd, dat Vught overbevolkt was. werkten er 4 of 5 tegelijkertijd. In de bewo- gen dagen van Juni, Juli en Aug. '44 had daar een groote slachting plaats. In Juli en Augustus werden er alleen al 1200 gevangenen gefusilleerd. Op de laatste dag, die Frans Blommaert hier doorbracht, eind Aug., werden er 381 ge vangenen terecht gesteld, een groot deel van hen waren ille galen. In Vught is het ook een tijd gewoonte geweest roode stip pen uit te deelen. Wie een roo de stip op den rug kreeg, had er kans op twee en wie er twee had, had kans op den kogel. Later is deze lugubere aanduiding weer afgeschaft. Van een der laatste kampen, Neuen Gammenn, werd ver teld: „het was er altijd slecht weer, we hadden altijd honger en het crematorium werkte dag en nacht". Het crematorium heeft de gevangenen in alle kampen, als het symbool van hun uit eindelijk© bestemming altijd trouw terzijde gestaan. Men kan zeggen, dat zij hun weg in de schaduw van een altijd roo- kend crematorium hebben af gelegd. Officieele publicaties De Distributiedienst Kring VLssingen maakt bekend, dat van 23 Juni t.m. 7 Juli van de bonkaart „Extra Walcheren" aangewezen bonnen 419 en 519 voor versnaperingen van 8 t.m. 14 Juli bij den dienst moeten worden ingeleverd. De bon 192 aangewezen voor 100 gram kaas moet op 11 en 12 Juli worden ingeleverd. Detaillisten te Souburg kun nen deze bonnen op Donderdag 12 Juli op het gemeentehuis inleveren van 911 uur v.m. De Distributiekring Middel burg maakt bekend dat be schikbaar is: le. een partij jongensbroekjes in den leeftijd van 1 t.m. 8 jaar; 2e. een par tij meisjesdirectoires in den leeftijd van 1 t.m. 15 jaar; 3e. een partij dameshemdjes; 4e. een partij damesdirectoires; 5e een partij meisjesjurkjes in den leeftijd van iy215 jaar; 6e, eenige tricotjurkjes in den leeftijd van IVz6 jaar. Er kan per gezin wier ach ternamen beginnen met de let ters A, B en C één dezer arti kelen worden Aangevraagd voor zoover de maten aanwezig zijn. Hiervoor kunnen formu lieren worden afgehaald op het Distributiekantoor Zuidsingel afd. textiel. Op Donderdag 12 Juli a.s. en wel voor de letters A en C des morgens tusschen 8.4512.15 uur en voor de letter B middags tusschen 2.15 en 4.15 uur. Stamkaarten van het geheele gezin moeten worden medege bracht. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de na-uitreiking van de Brand- stoffenkaart, ,.T 505" (stook- seizoen 1945—*46) zal plaats hebben op Donderdag 12 Juli Meebrengen alle nieuwe Eereschuld en dankbaarheid. De vereeniging „Eereschuld en Dankbaarheid" wil zooveel als haar mogelijk is materieele en moreele hulp verleenen aan in den oorlog gewonde militai ren en illegale strijders en de nagelaten betx*ekkingen der in stamkaarten en oude stam den strijd gevallenen. Tot an-:kaart van het „hoofd" van het dere door den oorlog getrof- gezin. De uitreiking heeft fenen kan zij helaas haar hulp niet uitstrekken. Door bemiddeling van hel M. G. te Sluiskil heeft het Sub. Comité voor de provincie Zee land bij alle Zeeuwsche ge meenten geinformeerd naar de aanwezigheid van personen als boven genoemd. Wie denkt, daartoe te belmo ren, kan navragen ter secreta rie zijner gemeente of hij of zij is opgegeven. daats in de achterzaal van het Distributiekantoor, loketten 14 en 16. Generale synode der Geref. kerken. Het ligt in het voornemen van het moderamen om de ge nerale synode der Geref. ker ken tegen Woensdag 8 Aug. te Utrecht in vergadering te roepen. PROVINCIENIEUWS NIEUWE AAR DA PPELBON. Aardappelen (nieuwen oogst) A29, B29, C29. D29, E29, M29 aardappelen per bon 1 kg. ZUID- EN N.-BEVELAND EN WALCHEREN. Havermout. Li verband met het feit dat personen aan wie ziekenbon nen op medisch advies zijn ver strekt, thans op de hun uitge reikte rantsoenbonnen haver mout geen havermout meer kunnen betrekken, mogen be trokkenen deze rantsoenbonnen bij den distributiedienst omrui len tegen rantsoenbonnen Tar webloem. Wij ontvingen van den heer Boutens onderstaanden brief ter inzage, dien wij hier gaarne afdrukken als bewijs, hoe de Zeeuwsche hulp in de stad Am sterdam gewaardeerd is. ..Het is ons een behoefte, U namens de bevolking van Am sterdam onze groote erkente lijkheid te betuigen voor de vele bewijzen van medeleven, en de groote hoeveelheden le vensmiddelen,. die de hoofdstad door uw tusschenkomst heeft mogen ontvangen. Het is ons bekend, dat de voeding in Zeeland nog vol strekt niet staat op het peil van vóór den oorlog. Groote gebieden van uw provincie staan onder water en verschil lende dorpen en steden hebben ontzettend geleden. Dat desondanks zooveel in woners van uw gewest zich gedrongen hebben gevoeld met belangrijke giften den nood te Amsterdam te lenigen, stemt niet alleen tot dankbaarheid, doch dwingt tevens bewonde ring af voor de Zeeuwsche naastenliefde en offervaardig heid. Wil verzoeken U de leden, van Uw comité en zoo moge lijk al degenen, die U hebben bijgestaan, onzen dank en hulde over te brengen". De brief was namens B. en W. onderteekend dcor burge meester de Boer en den secre taris. Gisteravond te ongeveer 12 uur werd de politie gewaar schuwd dat brand was uitge broken op den Boulevard Evertsen te Vlissingen. De brandweer rukte direct uit, doch het bleek dat een schut ting, door onbekende oorzaak aan het branden was geraakt. Dit brandje was spoedig ge- bluscht. Dinsdag j.l. sprak in een goed bezette Oostkerk te Mid delburg ds. F. A. de Boeft, predikant bij de vrijgemaakte Gereformeerde kerk te Rotter dam-Oost, ingeleid door den heer Venhuizen, over „Het ge schil in de gereformeerde ker ken". De spreker behandelde hierbij de drie geschilpunten; de verbondsopvatting en twee vragen betreffende den kinder doop. Volgens den spreker moet deze kerkstrijd binnen de muren van de kerk gevoerd worden. De eenheid zal weer mogelijk zijn, wanneer de bin ding van de lidmaten der kerk aan de synodale opvattingen wordt opgeheven en goedge maakt en hersteld wordt, wat uit deze binding is voortgeko men. Na zijn rede beantwoordde de spreker nog een groot aantal vragen. Op de eindvergadering van directie en leeraren van de avondschool vcor Nijverheids- onderwgs te Middelburg wer den bevorderd van de le tot de 2e klasse: F. P. Baljeu, C. Bassie, M. v. Belzen. P. J. Dobbelaar, J. Harpe. P. van Hoek, J. de Konmg, E. M. Maas, A. D. Millenaar, F. H. v. Tatenhove, A. v. d. Velde. J. M. de Witte, allen te Middelburg; J. de Vlieger te Koudekerke. J. Brouwer, J. de Nooijer en L. M. Willeboordse te Oost- en West-Souburg, W. Harpe te Veere. 5 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse: C. Hageman, D. den Hollander en B. Volmer te Middelburg, L. Davidse en W. Pouwelse te St. Laurens, A. Bugs en A. Jobse te O.- en W.-Souburg. 2 leerlingen werden niet be vorderd. Van de 3e naai- de 4e klasse: J. Daane, F. J. Florisse, H. Hugbregtse. J. de Klerk, F. de Lange en J. H. W. Wiegel, al len te Middelburg, B. P. Mul der en J. J. fichroevers te Ar nemuiden. P. Roeleven te St. Laurens, J. Cevaal, A. Klap en L. F. Tissink te O.- en W.- Souburg. 1 leerling werd niet bevorderd. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: S. de Brugn, W. J. Cornelisse, A. le Due, J. C. Geldof, J. J. Geluk, F. P. J. Janse, L. Louws, J. Maas, J. L. Moens. P. Nagtegaal, A. Vinke en P. Nagtegaal allen te Mid delburg. Het einddiploma der school verwierven: C. Adriaanse, J. Antheunisse, P. Antheunisse, A. C. Bouwens, C. Sinke, N. J. Sturm en C. Vinke. allen te Middelburg, L. van Belzen en WOreel te Arnemuiden. S. A. Ivasteleijn, J. Ruissen. J. van Soelen en J. van Wallenburg te O.- en W.-Souburg. 2 leer lingen werden afgewezen. Gisterenmorgen te ongeveer half elf kwam de 18-jarige S. te Kattendgke in aanraking met ter plaatse aanwezige munitie. Een ontploffing volg de en S. overleed onmiddellijk aan de bekomen verwondin gen. ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon te 5.34 op en gaat te 21.57 onder. De maan te resp. 8.34 en 23.57. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 4.38 en 16.51, resp. 2.07 en 1.92 m. -f N.A.P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1