Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant BANKBILJETTEN VAN ƒ100 BUITEN OMLOOP. Het ministerie van financiën deelt mede: De bank- en munt biljetten van 100 verliezen met ingang van 9 Juli 1945 de hoedanigheid van wettig be taalmiddel en worden buiten omloop gesteld. Ieder kan zijn 100 biljetten vóór Zaterdag 14 Juli inleveren bij een han delsbank of boerenleenbank. De bank opent voor het be drag van de ingeleverde bil jetten een rentelooze rekening die voorloopig geblokkeerd bliift. Het ontvangstbewijs en de geblokkeerde rekening wor. den gesteld ten name van de- fenen die bij den aanvang van Juli eigenaar waren. De tegoeden zijn niet overdraag baar. Voor bijzonderheden zie men de bekendmakingen die op alle postkantoren en ver scheidene andere plaatsen zijn opgehangen. Het is de bedoeling dei" re- geei'ing dat men al dadelijk met de saldi der geblokkeerde rekeningen belasting zal kun nen betalen en zekerheid zal kunnen stellen voor toekomsti ge belastingen. De regeering wijst er met nadruk op dat bonafide houders van honderd gulden biljetten geen vrees behoeven te koesteren voor de uiteindelijke bestemming van hun bezit. De minister van fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, zal hedenavond om 8 uur in een korte radiotoespraak den genomen maatregel toelichten. Geen extra-rantsoenen. In verband met de positie van de voedselvoorziening zul len aan gerepatrieerde krijgs gevangenen geen extra-rant soenen meer worden verstrekt. Verkeer Brabant-Limburg. De aangekondigde busver binding tusschen Blerick en Roermond, waardoor het per sonenverkeer tusschen Brabant en Limburg mogelyk wordt, is begonnen. De autobussen rijden viermaal daags in beide rich tingen in aansluiting op de spoordiensten. Sleepboot op myn geloopen. Bij Bierum is op de Eems een sleepboot op een, mijn ge^ loopen. Alle 7 opvarenden kwa men om het leven. In dit ge bied hebben de mijnen reeds 50 slachtoffers gevergd. (H.N.) Eerste Nederlandsche escadrille Liberators. Een Nèderlandsche escadrille van den Kon. Ned. Marine luchtvaartdienst, die de Mili taire Willemsorde ontving voor zijn prestaties in den slag op de Java zee, is thans als eerste Nederlandsche escadrille met Liberator bommenwer pers uitgerust, .(HN) De massagraven in de duinen. De gerechtelijke geneeskun digen belast met de schouwing van onze in de duinen bij Haar lem begraven landgenooten, die door den S.D. in October 1944 zijn gefusilleerd, hebben hun werkzaamheden beëindigd. Een aantal slachtoffers reeds geïdentificeerd. Een mooi gelegen duinterrein aan den zeeweg bij Bloemendaal ter grootte van ongeveer 20 ha. is beschikbaar gesteld om te dienen als gemeenschappe lijke laatste rustplaats dezer gevallenen. Het igt in de be doeling ook van hen die op Westerveld gecremeerd zijn, de verzamelde asch op dit kerk hof bij te zetten. Het aantal opgegraven slachtoffers be draagt ongeveer 550. Het schoolonderwys. Van de zijde van het Depar tement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen wordt gestreefd naar een herstel van het regelmatig schoolonderwijs. Bevorderd moet worden dat de scholen op 1 September zoo veel mogelijk aan hun oor spronkelijke bestemming wor den teruggegeven. (HN) Honderdduizend kuikens gedood. Tengevolge van het uitscha kelen van electrischen stroom zijn in het gebied rondom Nij megen honderdduizend eieren, die in de boedmachines lagen en op het punt van uitkomen waren, verloren gegaan. Als oorzaak is aangewezen de groote kolennood. (AA) Het Nederlandsche leger- blad „Pen Gun" meldt dat Prins Bernhard in een inter view met de Amerikaansche News Service heeft medege deeld het voornemen te heb ben naar Indië te gaan. Voorts verklaarde de Prins dat het wel 18 maanden zou duren voordat ons leger geschikt is voor den strijd in Indië. De Prins hoopt dat het eerste ba taljon voor dit doel tusschen Augustus en November afge leverd kan worden. Prinses Juliana zal mevr. Roosevelt op Hydepark, het landgoed van de Roose- velts, een bezoek brengen. H.M. de Koningin zal Dinsdagmiddag een bezoek aan Rotterdam brengen. (HN) De spoorbrug bij Nijme- fen zal 1 Augustus weer ge- ruikt kunnen worden, het eerst voor het traject Kesteren Geldermalsen. In Roermond zal eerstdaags een pontonbrug voor het verkeer worden open- Abonn.-i»r.25 ct. p. w. 3.20 p. KW. *^dv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en U, Goes tel. 2475, Terneuzen gesteld. Maandag 9 Juli 1945 Hoofdrcd. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Herstel telefoon. Het hoofd van het Telefoon district Breda deelt mede, dat met kracht wordt gewerkt aan het herstel van den rijks telefoondienst. Er zijn echter talrijke moeilijkheden te over winnen. De rrjkstelefoondienst gaat i welke aansluitingen het eerst voor herstel in aanmer king komen, waarbij voorrang moet worden verleend aan overheidsinstellingen, weder opbouw en voedselvoorziening. Degenen, die bericht ontvan gen dat hun aansluiting is toe gestaan, zullen er rekening me de moeten houden, dat met den aanleg tal van weken gemoeid kunnen zijn. De beperkte verkeersmidde len leggen een groote beper king op aan het interlocale verkeer. Indien alle verzoeken om in- terlocaal'te mogen telefoneeren zouden worden toegestaan, zou dit onvermijdelijk een chaos in de verkeersafwikkeling tenge volge hebben. Verzoeken om uitbreiding van de reeds bestaande moge lijkheden voor interlocaal ver keer kunnen slechts bij uit zondering en dan nog slechts voor gesprekken met enkele bepaalde nummers en plaatsen worden toegestaan. Het interlocale verkeer zal worden verruimd naarmate de verkeersmogelijkheden verbete ren. De toelatingsexamens voor de R.H.B.S. worden ver licht. Er zal vnl. een onderzoek naar de kennis van de Ned. taal en rekenen worden inge steld. (HN) De marinecommandant te Vlissingen deelt ons mede. dat lichters van meer dan 1000 ton nu door de Dordtsche Kil mo gen varen. Er wordt gewaarschuwd voor blockschepen te Wieldrecht. De vrije vaargeul is betond met groene, spitse en stompe tonnen en wordt aangegeven door merklijnen. Sleepbooten kunnen beschikbaar gesteld worden indien Dordrecht van te voren gewaarschuwd wordt. Churchill is in Hendaye aangekomen waar hij een korte .(HN) vacantie doorbrengt L(HN). AUSTRALIËRS BLIJVEN VORDEREN OP BALIK PAPAN. De 7e Australische divisie be'-:erscht op O.-Borneo een kuststrook van ongeveer 30 km. tegenover de Straat van Makassar en tegenover de baai van Balik Papan. Beide ingangen tot Borneo's groot ste oliehaven zijn in bezit ge nomen. Ook werden drie vlieg velden veroverd. De Austra liërs dringen gestadig verder het land in. Zaterdag bombardeerden 600 vliegende reuzen forten vier steden op Hondo met 4000 ton bommen. Zondag werden doelen bij Tokio, Yokohama en Osaka aangevallen. Mustangs vielen Kioesjoe aan. Voorts werden 9 Japansche schepen in brand geworpen of bescha digd. Afgaande op Japansche be richten, schijnen er in het Verre Oosten andere groote operaties te wachten te zijn. Zoo werd gemeld, dat krach tige Br. formaties oorlogs bodems mijnenvegen ten N. van Sumatra om den weg naar Malakka en Singapore te zuiveren. Het Japansche mi nisterie van buitenl. zaken is in verband met een mogelijke invasie naar een verafgelegen gebied verplaatst. Nog geen beslissing van Koning Leopold. De Belgische prfemier van Acker werd Zondag te Brussel terugverwacht van een nieuw bezoek aan koning Leopold te Salzburg, waarschijnlijk om bij dezen nogmaals aan te dringen om af te treden. In sommige kringen wordt gevreesd, dat door het voortduren van de crisis de geheele dynastie in gevaar kan worden gebracht. Vluchtelingen. De wegen in die deelen van Duitschland die onder de Rus sische bezettingszone komen te vallen, zijn vol vluchtelingen naar het Westen. (H.N.) Montgomery heeft ver klaard, dat behalve de Duit- sche generaals ook alle S3- troepen vermoedelijk gedu rende twintig jaar in gevan geniskampen zullen moeten blijven. AA), NIEUWE BONNEN Geldig tot 21 Juli Vleesch: a 29a t.m. e 29a en a30b, c30b, d30b en e30b vleesch 125 gr. p. b.; m29a vleesch 100 gr. en b30b vleesch 250 gr. Koffie: A71, B71, C71 Res. 100 gr. Zout: 194 Alg. 100 gr. Suiker: 198 Alg. 500 gr. Jam: 202 Alg. 250 gr. Peulvruchten: 189 Alg. 125 gr. Vermicelli of havermout of puddingpoeder: 206 Alg. 50 gr. Eng. Biscuits: 191 Alg. 250 gr. Eipoetler: A29B t.m. E29B vleesch 70 gram. Eng. bloem: A78, B78. C78 Res. 210 gr. D78, E78 Res. 490 gr. Vervangingsm.: 190 Alg. lrts. Eng. Huishoudzeep: 199 Alg. ca. 225 gr. (geldig t.m. 18 Aug.). Lucifers: 203 Alg. 1 doosje. Kinderbiscuits D71, E71 Res. 150 gr. Koffiesurrogaat: A74, B74, C74 Res, 125 gr. Thee: A75, B75.C75 Res. 25 gr. Kindermeel: D79, E79 Res. 250 gr. Gortgries: B79, C79 Res. 250 gram. Aardappelen. Met ingang van Maandag 9 Juli kunnen de aardappelen (oude oogst) zon der bon worden afgeleverd. Op Donderdag 12 Juli a.s. zal een bon voor nieuwe aard appelen worden aangewezen. Kaas. B~n 192 Alg. Is aan gewezen voor 100 gr. kaas. Deze bon moet vóór 10 Juli a.s. vooraf bij den winkelier worden ingeleverd en dooi den winkelier bij den distribu- tiedienst op 11 en 12 Juli. Deze bon mag uitsluitend door die handelaren in ontvangst worden genomen, die voorheen (1944) het artikel kaas regel matig voerden. RÜst. Hoewel in andere ge bieden een bon voor rijst is aangewezen, zal deze bon voor Zeeland later worden bekend gemaakt, daar de detaillisten op het oogenblik niet over voldoenden werkvoorraad be schikken. De bonnen D 29c en E29c beschuit zijn niet geldig ver klaard voor beschuit, doch voor brood. De extra kaas voor Walcheren,. In enkele dagbladen is ge- bliceerd dat weer extra kaas beschikbaar zal worden gesteld voor de bevolking van het eiland Walcheren. Het hoofd van het Bedrijfschap Zuivel, afd. Zeeland te Goes deelt hier omtrent mede, dat deze extra kaasverstrekking van Walche ren in de toekomst niet meer zal plaats vinden, daar het in het voornemen ligt, steeds kaas volgens de normale distributie te verstrekken. Voorts brengt bovengenoemd Bedrijfschap met de meeste nadruk onder de aandacht van de bevolking van Walcheren, dat geen enkele kaashandelaar schuld heeft, dat er geen extra kaas meer beschikbaar wordt gesteld, doch dat dit een maat regel is van overheidswege. Kolen en petroleum voor kookdoeleinden. Van 1 t/m 31 Juli is bon KF 32 van de Brandstoffenkaart U 505 geldig voor 1 eenheid vaste brandstoffen voor kook doeleinden. Van 1 t/m 15 Juli zijn de bonnen 105 en 106 van de pe- troleumkaart U 506 geldig voor het betrekken van elk 2 liter petroleum voor kookdoel einden. Op 15 Juli volgt een nadere bonaanwijzing voor petroleum. Houders van een vaste brand stoffenkaart U 505 voor kook doeleinden, worden hiermede alsnog in de gelegenheid ge steld, deze kaart op het distri butiekantoor om te wisselen teeren petroleumkaarten, waar bij de aandacht wordt geves tigd op het feit, dat naar ver houding tot de gezinssterkte, meer petroleumkaarten worden uitgereikt en dat alleenwonen- den uitsluitend in aanmerking kunnen komen voor petroleum kaarten. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Kapelle (vac. dr. Schmidt) ds. J. E. Drost te Zaamslag. In het sanatorium Hoog- Laren is dezer dagen de beken de dirigent van de vroegere Avro, Nico Treep, op 49-jari- gen leeftijd overleden. Op 67-jarigen leeftijd is te Stadskanaal overleden de heer K. Lantermans, directeur der Chr. H.B.S. aldaar, die ook vele jaren onderwijzer was aan de Chr. school Paling straat te Vlissingen. De over- ledene heeft naam gemaakt door zijn romans, w.o. „Als de koekoek roept" en „Het snij dende zwaard". PROVINC1ENIEUWS In aansluiting op ons gericht betreffende den aanleg van een vliegveld nabij Arnemuiden, kunnen we nog mededeelen, dat dit slechts een zeer klein veld betreft voor gebruik van de militaire autoriteiten. De afmetingen zijn 250 x 250 me ter. Het veld is gelegen aan den Burg. Lantsheerweg en van tijdelijken aard. Te Vlissingen is Donderdag onder de kolenlossers van de electrische centi-ale een wilde staking uitgebroken, doordat er verschil ontstaan was tus schen de directie der PZEM en de transportarbeiders over de stabiliteit van het kanaal- peil. De directie is Van mee ning. dat thans de normale stand was bereikt, terwijl de kolenlossers dit ontkenden. Daar beide partyen op hun standpunt bleven staan, weid de arbeid neergelegd. Daar bij stabilisatie van het kanaalpeil 1.60 per ton wordt betaald als loon, en bij schommelend peil 1.90, zou dit voor de arbeiders een nadeel zijn van 0.30 per ton. In een Vrydagmiddag onder leiding van den Centralen Transportarbeidersbond gehou den vergadering van de sta kende kolenlossers, is na breedvoerige besprekingen be sloten den arbeid te hervatten. Door middel van - den Ge meentelijken Woningdienst te Vlissingen worden aan alle in woners met hun gezinnen, voorzoover zij in het arbeids proces zijn opgenomen, ver gunningen verleend tot het be trekken van woongelegenheid. Nu dezer dagen ten stadhui- ze Bewijzen van Vestiging zijn verstrekt, zijn velen van mee ning, dat de door den Gem. Woningdienst verstrekte ver gunningen zijn komen te ver vallen en derhalve wel vernie tigd kunnen worden. Dit is onjuist. Een ieder, die te Vlissingen woonruimte in neemt, moet voorzien zijn van een vergunning afgegeven door den Woningdienst. Het niet bezitten dezer vergunning kan betrokkenen groote moeilijkhe den geven. De burgemeester van Vlis singen heeft eenigen tijd gele den een medische commissie benoemd, welke het gemeente best" r van advies zal dienen bij een eventueele reorganisatie van het ziekenhuiswezen. De commissie bestaat uit de hee- ren dr. H. J. Jens en dr. G. Sissingh, waaraan nog' is .toe gevoegd dr. H. P. Veening, als waarnemend gemeente arts. BANKBILJETTEN VAN ƒ100 BUITEN OMLOOP. Het ministerie van financiën deelt mede: De bank- en munt biljetten van 100 verliezen met ingang van 9 Juli 1945 de hoedanigheid van wettig be> taalmiddel en worden builen omloop gesteld. Ieder kan zijn 100 biljetten vóór Zaterdag' 14 Juli inleveren bij een han delsbank of boerenleenbank. De bank opent voor het be drag van de ingeleverde bil jetten een rentelooze rekening die voorloopig geblokkeerd bliift. Het ontvangstbewijs en de geblokkeerde rekening wor den gesteld ten name van de- fenen die bij den aanvang van Juli eigenaar waren. De tegoeden zijn niet overdraag baar. Voor bijzonderheden zie men de bekendmakingen die op alle postkantoren - en ver scheidene andere plaatsen zijn opgehangen. Het is de bedoeling der re geering dat men al dadelijk met de saldi der geblokkeerde rekeningen belasting zal kun nen betalen en zekerheid zal kunnen stellen voor toekomsti ge belastingen. De regeering wijst er met nadruk op dat bonafide houders van honderd- gulden biljetten geen vrees behoeven te koesteren voor de uiteindelijke bestemming van hun bezit. De minister van fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, zal hedenavond om 8 uur in een korte radiotoespraak den genomen maatregel toelichten. Geen extra-rantsoenen. In verband met de positie van de voedselvoorziening zul len aan gerepatrieerde Krijgs gevangenen geen extra-rant soenen meer worden verstrekt. Verkeer Brabants-Limburg. De aangekondigde busver binding tusschen Blerick er Roermond, waardoor het per sonenverkeer tusschen Brabant en Limburg mogelijk wordt, is begonnen. De autobussen rijden viermaal daags in beide rich tingen in aansluiting op de spoordiensten. Sleepboot op mijn geloopen. Bij Bierum is op de Eems een sleepboot op een myn ge loopen. Alle 7 opvarenden kwa men om het leven. In dit ge bied hebben de mijnen reeds 50 slachtoffers gevergd. (H.N.) Eerste Nederlandsche escadrille Liberators. Een Nederlandsche escadrille van den Kon. Ned. Marine luchtvaartdienst, die de Mili taire Willemsorde ontving voor zijn prestaties in den slag op de Java zee is thans als eerste Nederlandsche escadrille met Liberator bommenwer pers uitgerust. (HN) De massagraven in de duinen. De gerechtelijke geneeskun digen belast met de schouwing van onze in de duinen bij Haar lem begraven landgenooten, die door den S.D. in October 1944 zijn gefusilleerd, hebben hun werkzaamheden beëindigd. Een aantal slachtoffers is reeds geïdentificeerd. Een mooi gelegen duinterrein aan den zeeweg bij Bloemendaal ter grootte van ongeveer 20 ha. is beschikbaar gesteld om te dienen als gemeenschappe lijke laatste rustplaats dezer gevallenen. Het igt in de be doeling ook van hen die op Westerveld gecremeerd zijn, de verzamelde asch op dit kerk hof bij te zetten. Het aantal opgegraven slachtoffers be draagt ongeveer 550. Het schoolonderwys. Van de zyde van het Depar tement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen wordt gestreefd naar een herstel van het regelmatig schoolonderwys. Bevorderd moet worden dat de scholen op 1 September zoo veel mogelijk aan hun oor spronkelijke bestemming wor den teruggegeven. (HN) Honderdduizend kuikens gedood. Tengevolge van het uitscha kelen van electrischen stroom zijn in het gebied rondom Nij megen honderdduizend eieren, die in de boedmachines lagen en op het punt van uitkomen waren, verloren .gegaan. Als oorzaak is aangewezen de groote kolennood. (AA) Het Nederlandsche leger- blad „Pen Gun" meldt dat Prins Bernhard in een inter view met de Amerikaansche News Service heeft medege deeld het voornemen te heb ben naar Indië te gaan. Vooi'ts verklaarde de Prins dat het wel 18 maanden zou duren voordat ons leger geschikt is voor den strijd in Indië. De Prins hoopt dat het eerste ba taljon voor dit doel tusschen Augustus en November afge leverd kan worden. Prinses Juliana zal mevr. Roosevelt op Hydepark, het landgoed van de Roose- velts, een bezoek brengen. H.M. de Koningin zal Dinsdagmiddag een bezoek aan Rotterdam brengen. (HN) De spoorbrug bij Nijme- fen zal 1 Augustus weer ge- ruikt kunnen worden, het eerst voor het traject Kesteren Geldermalsen. In Roermond zal eerstdaags een pontonbrug voor het verkeer worden open- Abonn.-pr 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. K\v. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. a<lv 2—, Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3.">-:i, Goes tel. 2475, Terneuzen-- 3S8e Jaargang Maandag 9 Juli 1945 Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P J. Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk fa. F. v. <1. Velde gesteld. Herstel telefoon. Het hoofd van het Telefoon district Breda deelt mede. dat met kracht wordt gewerkt aan het herstel van den rijks- telefoondienst. Er zijn echter talrijke moeilijkheden te over winnen. De rijkstelefoondienst gaat i welke aansluitingen het eerst voor herstel in aanmer king komen, waarbij voorrang moet worden verleend aan overheidsinstellingen, weder opbouw en voedselvoorziening. Degenen, die bericht ontvan gen dat hun aansluiting is toe gestaan, zullen er rekening me de moeten houden, dat met den aanleg tal van weken gemoeid kunnen zijn. De beperkte verkeersmidde len leggen een groote beper king op aan het interlocale verkeer. Indien alle verzoeken om in terlocaal te mogen telefoneeren zouden worden toegestaan, zou dit onvermijdelijk een chaos in de verkeersafwikkeling tenge> volge hebben, Verzoeken om uitbreiding van de reeds bestaande moge lijkheden voor interlocaal Ver keer kunnen slechts bij uit zondering en dan nog slechts voor gesprekken met enkele; bepaalde nummers en plaatsen worden toegestaan. Het interlocale verkeer zal worden verruimd naarmate de verkeersmogelijkheden verbete ren. De toelatingsexamens voor de R.H.B.S. worden ver licht. Er zal vnl. een onderzoek naar de kennis van de Ned. taal en rekenen worden inge steld. (HN) De marinecommandant te Vlissingen deelt ons mede. dat lichters van meer dan 1000 ton nu door de Dordtsche Kil mo gen varen. Er wordt gewaarschuwd voor blockschepen te Wieldrecht. De vrije vaargeul is betond met groene, spitse en stompe tonnen en wordt aangegeven door merklijnen. Sleepbooten kunnen beschikbaar gesteld worden indien Dordrecht van te voren gewaarschuwd wordt. Churchill is in Hendaye aangekomen waar hij een korte .(HN) vacantie doorbrengt .(HN) AUSTRALIËRS BLIJVEN VORDEREN OP BALIK PAPAN. De 7e Australische divisie bev - erscht op O.-Borneo een kuststrook van ongeveer 30 km. tegenover de Straat van Makassar en tegenover de baai van Balik Papan. Beide ingangen tot Borneo's groot ste oliehaven zijn in bezit ge nomen. Ook werden drie vlieg velden veroverd. De Austra liërs dringen gestadig verder het land in. Zaterdag bombardeerden 600 vliegende reuzen forten vier steden op Hondo met 4000 ton bommen. Zohdag werden doelen bij Tokio, Yokohama en Osaka aangevallen. Mustangs vielen Kioesjoe aan. Voorts werden 9 Japansche schepen in brand geworpen of bescha digd. Afgaande op Japansche be richten, schijnen er in het Verre Oosten andere groote operaties te wachten te zijn. Zoo werd gemeld, dat krach tige Br. formaties oorlogs bodems mijnenvegen ten N. van Sumatra om den weg naar Malakka en Singapore te zuiveren. Het Japansche mi nisterie van buitenl. zaken is in verband met een mogelijke invasie naar een verafgelegen gebied verplaatst. Nog geen beslissing van Koning' Leopold. De Belgische premier van Acker werd Zondag te Brussel terugverwacht van een nieuw bezoek aan koning Leopold te Salzburg, waarschijnlijk om bij dezen nogmaals aan te dringen om af te treden. In sommige kringen wordt gevreesd, dat door het voortduren van de crisis de geheele dynastie in gevaar kan worden gebracht. Vluchtelingen. De wegen in die deelen van Duitschland die onder de Rus sische bezettingszone komen te vallen, zijn vol vluchtelingen naar het Westen. (H.N.) Montgomery heeft ver klaard, dat behalve de Duit- sche generaals ook alle S8- troepen vermoedelijk gedu rende twintig jaar in gevan geniskampen zullen moeten blijven, £AA)„ NIEUWE BONNEN Geldig tot 21 Juli Vleesch: A 29A t.m. E 29A en A30B, C30B, D30B en E30B vleesch 125 gr. p. b.: M29A vleesch 100 gr. en B30B vleesch 250 gr. Koffie: A71. B71, C71 Res. 100 gr. Zout: 194 Alg. 100 gr. Suiker: 198 Alg. 500 gr. Jam: 202 Alg. 250 gr. Peulvruchten: 189 Alg. 125 gr. Vermicelli of havermout ol puddingpoeder: 206 Alg. 50 gr. Eng. Biscuits: 191 Alg. 250 gr. Eipoeder: A29B t.m. E29B vleesch 70 gram. Eng. bloem: A78, B78, C78 Res. 210 gr. D78, E78 Res. 490 gr. Vervangingsm.: 190 Alg. lrts. Eng. Huishoudzeep: 199 Alg. ca. 225 gr. (geldig t m. 18 Aug.). Lucifers: 203 Alg. 1 doosje. Kinderbiscuics D71, E71 Res. 150 gr.- Koffiesurrogaat: A74, B74, C74 Res. 125 gr. Thee: A75, B75.C75 Res. 25 gr. Kindermeel: D79, E79 Res. 250 gr. Gortgries: B79, C79 Res. 250 gram. Aardappelen. Met ingang van Maandag 9 Juli kunnen de aardappelen .(oude oogst) zon der bon worden afgeleverd. Op Donderdag ±z Juii a.s zal een bon voor nieuwe aard appelen worden aangewezen. Kaas. B^n 192 Alg. is aan gewezen voor 100 gr. kaas. Deze bon moet vóór 10 Juli vooraf bij den winkelier worden ingeleverd en dooi den winkelier bij den distribu- tiedienst op 11 en 12 Juli. Deze bon mag uitsluitend door die handelaren in ontvangst worden genomen, die voorheen (1944) het artikel kaas regel matig voerden. Ryst. Hoewel in andere ge bieden een bon voor rijst is aangewezen, zal deze bon voor Zeeland later worden bekend gemaakt, daar de detaillisten op het oogenblik niet over voldoenden werkvoorraad be schikken. De bonnen D 29c en E29c beschuit zijn niet geldig ver klaard voor beschuit, doch voor brood. Zuid Beveland. Bon 154 Alg., aangewezen voor Engelsche zeep, is tot 18 Aug. verlengd. De extra kaas voor Walcheren In enkele dagbladen is ge- bliceerd dat weer extra kaas beschikbaar zal worden gesteld voor de bevolking van het eiland Walcheren. Het hoofd van het Bedrijfschap Zuivel afd. Zeeland te Goes deelt hier omtrent mede, dat deze extra kaasverstrekking van Walche ren in de toekomst niet meer zal plaats vinden, daar het in het voornemen ligt. steeds kaas volgens de normale distributie te verstrekken. Voorts brengt bovengenoemd Bedrijfschap met de meeste nadruk onder de aandacht van de bevolking van Walcheren, dat geen enkele kaashandelaar schuld heeft, dat er geen extra kaas meer beschikbaar wordt gesteld, doch dat dit een maat regel is van overheidswege. Kolen en petroleum voor kookdoeleinden. Van 1 t/m 31 Juli is bon KF 32 van de Brandstoffenkaart U 505 geldig voor 1 eenheid vaste brandstoffen voor kook doeleinden. Van 1 t/m 15 Juli zijn de bonnen 105 en 106 van de.pe- trolèumkaart U 506 geldig voor het betrekken van elk 3 liter petroleum voor kookdoel einden. Dp 15 Juli volgt een nadere bonaanwijzing voor petroleum. Houders van een vaste brand stoffenkaart U 505 voor kook doeleinden, worden hiermede alsnog in de' gelegenheid ge steld, deze kaart op het distri butiekantoor om te wisselen teeen petroleumkaarten, waar bij de aandacht wordt geves tigd op het feit, dat naar ver houding tot de gezinssterkte, meer petroleumkaarten worden uitgereikt en dat alleenwonen- den uitsluitend in aanmerking kunnen komen voor petroleum kaarten. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Kapelle (vac. dr. Schmidt) ds. J. E. Drost te Zaamslag. In het sanatorium Hoog- Laren is dezer dagen de beken de dirigent van de vroegere Avro, Nico Treep, op-49-jari- gen leeftijd overleden. - De Franschen hebben de bezetting van het kolengebied in de Saar van de Amerikanen overgenomen, H.N.) PROVINCIENIEUWS TIJDELIJK VLIEGVELD BIJ ARNEMUIDEN. Een dezer dagen heeft M. G., in overleg met den rijkswater staat, opdracht gegeven tot den aanleg van een klein tijde lijk vliegveld bij Arnemuiden. Met het werk is Dinsdag jl. een begin gemaakt. Het zou in ongeveer 6 weken klaar moeten zijn. Voor het vliegveld wordt een groot braakliggend weiland ge bruikt aan den Burgemeester Lantsheerweg. waarbij aanlig gende perceelen getrokken zul len worden. De afmetingen zijn 250 x 250 m. Het vliegveld zal door de militaire autoriteiten gebruikt worden. Zondagmorgen wilde de 25-jarige hulpagent van poli tie, Meliefste, aan het station te Goes nog op den om 8 uur in de richting Vlissingen vertrek- kenden trein stappen. Hij kwam te vallen en geraakte onder den aan den trein ge- haakten goederenwagen. Ern stig verwond werd hij opgeno men en naar St. Joarma ge bracht. Hier moest zijn linker been worden geamputeerd. Morgen herdenkt het tam boers- en pijperscorps „Excel sior" te Goes den dag dat zij vóór 15 jaar werd opgericht. De eerste jaren hebben het bestuur, dat uit jongens van 1618 jaar bestond, veel hoofdbrekens gekost. Cent voor cent werd gespaard om de be- noodigde instrumenten te krij gen. Maai? welk een groote vol doening was het, steeds weer te ervaren dat „Excelsior" zich al grooter populariteit mocht verheugen. In 1942 wilde de N.S.B. het werk voor haar onzalig doel gebruiken. Er bleef maar één weg over: verdwijnen. Boeken, papieren, ledenlijsten en in strumenten doken onder Totdat op den bevrijdingsdag, zij het met kunst en vliegwerk, ook „Excelsior" met slaande trommen, hoorngeschal en vroolrjke fluittonen, uiting kon geven aan de algemeene vreug Ae weer vrij te zijn En nu bestaat „Excelsior" 15 jaar. Zaterdag a.s. zal een marsch door de stad, een con cert op de Groote Mai-kt en ten besluite de taptoe 1940 worden gehouden, welke oorspronke lijk was opgesteld voor het 10- jarig bestaan. Zaterdag was het ontstane gebrek aan de pompinstallatie van de Zuid-Bevelandsche Wa terleiding Maatschappij te Ossendrecht weer hersteld en kon Goes en omgeving weer van water worden voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1