Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant HOLLANDS JEUGD Heel kort na de bevryding der zuidelijke provincies zijn er in verschillende gemeenten besprekingen gevoerd ten einde te komen tot de oprichting van een algemeenen Jeugd raad. In Middelburg en Vlis- sin gen bijv. heeft het weinig moeite gekost het over deze plannen eens te worden. In de andere provincies zijn tal van jeugdleiders reeds ty dens de bezetting nog een stap verder gegaan. Zij heb ben niet alleen plaatselijke wegen uitgestippeld om zoo veel mogelyk jeugdgroepen met elkander in contact te brengen, maar zij hebben ge sproken over een toekomstige jeugdbeweging voor heel pns vaderland. Het is van buitengewoon groot belang, dat èn de be sturen èn de leden van jeugd organisaties èn jongeren, die tot nog toe nergens bybe- hoorden of wilden behooren, op de hoogte zijn van de tot standkoming van de Neder- landsche Jeugdgemeenschap (N.J.G.). Holland en Hollands jeugd kunnen zich niet genoeg ver heugen over het feit, dat in deze N.J.C. mannen van den Hervormden Jeugdraad en van Roomsch-Katholieke Jeugd bonden, leiders van de Arbei ders Jeugdcentrale en van Ge reformeerde Jeugdorganisaties, het Padvindstersgilde en de V. C.J.C. en andere samen komen. Zij schaarden zich niet rondom de ronde tafel, om het lucht kasteel van een doodgeboren eenheidsidealisme in elkaar te zetten. Wel wilden zij het jeug dig verlangen naar eendracht terwille van ons eigen volk en ons Oranjehuis tot uitdruk king brengen. De N.J.G. stelt zich daarom ten doel waarden van hooger orde: gerechtigheid, barmhar tigheid en naastenliefde, zoo als deze in de geschiedenis van ons volk uit het Christen dom gegroeid zyn en die in de eerbiediging van den me- demensch één van haar hoogste uitingen vinden, in het jeugdwerk te helpen be vorderen. Bij de N.J.G. is er, gegeven dit uitgangspunt, plaats voor elk type jeugdbond, hetzij deze lichamelijke, cultureele of geestelijke vorming van jonge ren beoogt. Geen aangesloten jeugdkring heeft in de N.J.G. een ander den voorrang te be twisten. Zooals ook een plaatselijke Jeugdraad zich voorstelde de geheele jeugd op 'n nationalen feest- of gedenkdag te mobi- llseeren, beschouwt ook de N. J.G. het als haar taak daarbij !op te treden. Aangesloten or ganisaties kunnen daartoe ge bruik maken van een reeks technische aanwijzingen, geven door een aantal depar tementen van het Algemeen Secretariaat. Zich mengen in aangelegen heden van een of andere jeugd beweging kan nooit het stre ven van het N.J.G.-bestuur zijn. Deze bestuursleden, geko zen door zich vrijwillig aan sluitende jeugdbonden, be schouwen zich alleen als con tactpersonen tusschen de Ne- derlandsche Regeering en de Nederlandsche Jeugd. Deze enkele voorloopige mededeelingen over deze nieu we jeugdgemeenschap zijn be- loftenriik. Ieder, die zich jong voelt ot geregeld met jongeren omgaat of vergadert, koestert verwachtingen bij het kennis nemen van deze enthousiaste manifestatie van eendracht. Hollands jeugd bedankt voor een Rijksjeugdleider, die ons aan banden legt of insignes of reglementen opdringt. Zegen rijk is voor ons wijdvertakte jeugdwerk het kostbaar goed van de eendracht. W. H B. KRANEN VOOR ONZE HAVENS. De geallieerde legerautoritei- ten hebben een 16-tal kranen ter beschikking gesteld voor de Nederlandsche havens. Deze kranen die op pontons zullen worden gemonteerd en 200.000 per stuk kosten, zullen als volgt worden verdeeld: Rotter dam 8, Amsterdam 5, Vlissin- gen, Dordrecht en Delfzyi elk 1. Amsterdam heeft er nog en kele in Engeland besteld. Electrlsehe stroom voor Brabant. In Antwerpen ligt een groo- te Amerikaansche dravende centrale die de districten Roo sendaal, Breda, Tilburg, Eind hoven en Helmond van electri- schen stroom voorziet. (H.N.) De maatregelen op onderwijsgebied. De meeste tijdens de bezet ting uitgevaardigde maatrege len op het gebied van het on derwijs, zullen ongedaan wor den gemaakt, o.a, betreffende de Joodsche studenten en de bemoeiingen bij de benoemin gen in het bijzonder onderwijs. Andere worden gewijzigd, ter wijl o.a. die van de pension- neering van onderwijzers op 60-jarigen leeftijd en de in voering van het 8ste leerjaar gehandhaafd blijven. (H.N.) Dezer dagen zullen de eerste 2 van de 50 in Zweden bestelde locomotieven naar Nederland worden verscheept. Abonn.-pr.: 20 ct. p. w. J 3.30 p. k» A pr. 12 ct p mm., min. vadv j Bur. uESlngen tel. 10. M'burg tei 3521 en 3041, Goes tel. 2475. Terneuzei Vrijdag 6 Juli 1945 ISSe Jaargang Nummer 74 .reu. Ui. ZandUH (met red m«d«v. van dr. W. H. Beekenüamp en Ir i'. J. Buuman. Uitg. F. B den Boer. Druk 'a. F. v. d. Velde Jr STAKING TE ROTTERDAM GEËINDIGD. De staking in de Rotterdam- sche haven is geëindigd. Don derdagmorgen was het werk nog niet hervat Burgemeester Oud heeft daarop een procla matie tot de bevolking gericht voor vrijwilligers om de sche pen te lossen. De samenwer kende vakorganisaties deden tevens nog een dringend be roep op de arbeiders om het werk te hervatten. Dit had volgens ANP-Aneta tot re sultaat dat des middags be sloten werd de staking te beëindigen. De eenheidsvakbe weging heeft echter geëischt dat vóór 26 Juli alle eischen van de arbeiders zullen worden ingewilligd, anders zal de een heidsvakbeweging een staking voor het geheele land procla- meeren. Staking in de „Maurits" verloopt. ANP-Aneta's speciale ver slaggever meldt, dat de sta king in de mijn Maurits te Lut. terade verloopt. Ongeveer 65 procent der arbeiders is Don derdag weer aan het werk ge gaan. De beweegredenen der stakers zijn nog steeds niet duidelijk geworden. De cokes- fabriek. werkt nog niet. (A.A.) Eind September zullen 55.000 soldaten in Nederland van kleeding en uitrusting zijn voorzien. Thans zijn er reeds 26.000 opgeleid en geoefend. Zij worden door Ned. officieren en speciale Britsche en Ameri kaansche trainingsteams opge leid. De officieren komen uit het leger voort. Hierbij zal minder acht worden geslagen op schoolopleiding, dan op op treden en hoedanigheden als soldaat. (H.N.) - De Nederlandsche stoot troepen zullen tot een regiment stoottroepen worden gevorind, met aanvankelijk 6 bataljons a 800 man. Zij zullen een com mandotraining ontvangen en voorloopig in het Zuiden van ons land gakazerneerd worden. Griekenland heeft aan Japan den oorlog verklaard. Binnenkort kan de Grieksche vloot in het Verre Oosten ver wacht worden. L(H.N.) BALIK PAPAN VERWOEST. De Australische troepen heb ben het centrum van Balik Pap 1 bereikt. De stad is ge heel verwoest. De geheele in- heemsche bevolking van 35.000 personen bleken de Japanners voor zich uit te hebben ge dreven naar de krachtige stel lingen in het Noorden die de geallieerden weldra zullen be reiken. De 200 leden van de NICA verrichten prachtig werk. Er is o.a. een ultra mo dern uitgerust hospitaal inge richt, dat reeds vol is. Van de 200 Indonesiërs die nog in de stad werden aangetroffen, waren er 150 ernstig ziek. Het bruggenhoofd dat de geallieerden m handen hebben, is thans 12 km. breed. De troe pen worden krachtig gesteund door de vloot en de lucht macht. Een tegenaanval in het Westen werden afgeslagen. Volgen3 de Daily Mail zijn de Japanners een grooten uittocht uit Ned. Indië en Malakka naar Noorden be gonnen. (H.N.) De Philippljnen bevrijd. De Philippijnen zijn thans geheel bevryd, zoo meldde gen. Mac Arthur. De 450.000 Japanners die het eiland ver dedigden, zijn practisch alle vernietigd. De Amerikanen hadden 43.000 gewonden en 12.000 dooden. Uitroeiingscentrum De Amerikanen hebben 2 dagen geleden in Kaufeuren (Beieren) een uitroeiingscen trum van de nazi's ontdekt waar nog steeds honderden geesteszwakken en misvormde vrouwen en kinderen werden afgemaakt. De slachtoffers waren hoofdzakelijk Duitschers en niet-nazi's. De hoofdver pleegster erkende dat zij in 2 jaar tflds 210 kinderen had vermoord. By haar arrestatie vroeg zij of haar iets gedaan zou worden! De Duitsche mijnwerkers krijgen verhoogde voedselrant soenen, nl. 3400 calorieën per dag. (H.N.) In Australië worden voor bereidingen getroffen voor de training van 30.000 man Ned. troepen, t(HN) HET VLEËSCHRANTSOEN. In verband met de zeer voor. barlge geruchten en mededee lingen over verhooging van het vlee8chrantsoen, deelt het rijks bureau voor voedselvoorzienin| mede, dat in de periode van f tot 22 Juli voor het Zuiden des lands een rantsoen zal worden verstrekt van 375 gram vleesch in been. Aangezien de aanvoer van versch vleesch op het oogenblik van dien aard is, dat slechts een klein gedeelte van het rantsoen hiermede gehonoreerd kan worden, zal dit worden aangevuld met import. Deze import bestaat momenteel in het Zuiden voornamelijk uit visch in blik. waarvan den con sument 125 gram op één bon van 125 gram verstrekt wordt. Het ligt in de bedoeling door aanvoer van versch vleesch uit andere streken des lands zoo spoedig mogelijk meer versch vleesch beschik baar te stellen. Uiteraard spe len de vervoersmogelijkheden hierbij een groote rol. Voorts wordt getracht zoo spoedig mogelijk het rantsoen vleesch over het geheele land gelyk te maken. OPENBARE UITVOERINGEN. Van 1 Augustus af behoeft voor het organiseeren van openbare uitvoeringen op het gebied van de Kunst geen toe stemming te worden aange vraagd. indien de optredende personen of vereenigfngen in het bezit zyn van een door het Militair Gezag na 15 Juli 1945 terzake afgegeven vergunning. Tot het verkrijgen van een vergunning kan men zich of zijn vereeniging of gezelschap tot uiterlijk 15 Juli bij den burgemeester zijner woon- of verblijfplaats opgeven en het daar verstrekte formulier in vullen. Het bestuur van een vereeniging moet deze in haar geheel aanmelden onder over leggingvan een lijst der wer kende leden. ZON EN MAAN Zaterdag komt de zon te 5.29 op en gaat te 22.00 onder. De maan resp. 3.36 en 20.04. DE DISTRIBUTIE VAN TABAK. De .geregelde distributie van tabak, welke met ingang van 1 October a.s. was voorzien, zal, als gevolg van recente verschepingen van tabak, dooi de Ned. regeering overzee aangekocht, reeds eerder kun nen ingaan. Volgens een opgesteld schema zal getracht worden voor het gebied beneden de rivieren een veertiendaagsche distributie van 20 sigaretten of wel een overeenkomstige hoeveelheid kerftabak of siga ren te handhaven. Op 15 Aug. hoopt men deze 14-daagsche distributie voor het geheele land gelijk te hebben. De aanvoer overzee vormt het voornaamste probleem. De Ned. regeering heeft ongeveer 1000 ton sigarettentabak, 5200 ton kerftabak en 6500 ton sigarentabak (waarna, naar Commentaar meldt, reeds een deel werd aangevoerd) aangekocht. Deze hoeveelhe den liggen niet geheel in En geland, doch gedeeltelijk in Brazilië, Zuid-Afrika en de Ver. Staten. Intusschen tracht de sectie Econ. zaken van het M. G. op zeer korten termijn een partij van 500 millioen sigaretten uit Engeland in te voeren. Dan zou n.l. vrijwel terstond een geregelde distributie van 20 si garetten of een overeenkom stige hoeveelheid andere ta baksproducten per week kun nen ingaan. 500 millioen siga retten beteekent n.l. voor. on geveer 3 millioen mannelijke rookers gedurende 8 weken 20 sigaretten. De tabaksfabrieken zouden dan een voorraad kunnen vor men, welke de eigen distributie van ca. 1 Sept. af waarborgt. Het is echter de vraag of de tabaksproductie in Enge land, welke niet overvloedig meer is, een dergelijken uitvoer zal kunnen verdragen. Ned. mariniers in de V.S. In de Ver. Staten zijn than.-. 2500 Nederlandsche mariniers in opleiding. Binnenkort wor den er nog enkele duizenden meer verwacht. (H.N.) De min.-van oorlog heeft 2 commissies geïnstalleerd die belast zyn met het onderzoek naar de gedragingen van de be roeps- en res. officieren van het Ned. leger na de capitula tie. Deze commissies welke een onderzoek zullen instellen naar de houding van de officieren die in krijgsgevangenkampen waren en van hen die in Ne derland bleven, staan onder leiding van resp. luit-gen. J. J. G, baron van Voorst tot Voorst en gen.-majoor Koot. (A.A.) NIEUWE BONNEN Geldig tot 14 Juli. Brood: A29A t/m E29A, M29A, A29B t/m E29B p. b. 400 gr.; D29A, E29A, D29B, E29B, D29C, E29C, D29Den E29D beschuit p. b. 100 gr. Beschuit: D29A, E29A, D29B. E29B, D29C, E29C p. b. 75 gram. Melk: A29, B29 taptemelk l]/2 1.; C29, D29, E29 melk 1% i. E72 Reserve iVz 1. Rookartikelen: 08 tabak 1 rantsoen naar keuze. Margarine: A29A, B29A, C29A en M29A boter p. b. 125 gr. Boter: D29A, E29A p. b. 125 gram. Chocolade: 01 en 17 versnape ringen 1 tablet p. b. De zelfverzorgers voor het artikel melk moeten bon E72 Reserve bij de eerstvolgende uitreiking van levensmiddelen bij den distributledienst inle veren. PROV1NCIENIEUWS Samenwerking van alle landbouworganisaties. Op initiatief van de afd. Zee land van den C.B.T.B. werd te Goes een vergadering ge houden van afgevaardigden van alle landbouworganisaties in Zeeland. Benoemd is een commissie van 9 personen, die bijgestaan door dc landbouwconsulenten als adviseurs, zich over de volgende punten zullen bera den: le. het ontwerpen van richt lijnen voor de landbouwtech- nischc en economische vraag stukken die de directe aan dacht vragen; 2e. het voorbereiden van de totstandkoming van een pu bliekrechtelijk orgaan dat in de toekomst alle bodembewerkers kan vertegenwoordigen; 3e. het voorbereiden van een innig contact tusschen de land bouworganisaties en de voed selvoorziening. In een ten stadhuize te VllBslngen, onder leiding van wethouder H. B. J. Knoop, ge houden vergadering met ver tegenwoordigers der 4 aldaar bestaande woningbouwvereni gingen js besloten over te gaan tot het vormen van een Stich ting tot het bouwen en behee- ren van noodwoningen In de ze Stichting zullen behalve het gemeentebestuur, de directeur van den Woningdienst en be stuursleden van de 4 woning bouw vereenïgingen zitting ne- I vVuae si&Kinz *ii oe koi- xictaua-iiaeu e.u. mijgcu, au luainsuucii xnuju, ^.ïir. Dcinic-igruui. wurg- AmGiüUi3ë& TïJoJI. van Horssen. B. Marijs Mevrouw de weduwe CoIyn[| ia^owo„i,0 >,c,,OT1 +airW» de dïikwerkers hun-.droos- likens, hoofdinspecteur van po-f Bovendien stroomen de|Lewedorp 14.25. Arendskerke|Cornz., M. de Ridder J.Pzn.. HOLLANDS JEUGO Heel kort na de bevrijding der zuidelijke provincies zijn er in verschillende gemeenten besprekingen gevoerd ten einde te komen tot de oprichting van een algemeenen Jeugd raad. In Middelburg en Vlis- singen bijv. heeft het weinig moeite gekost het over deze plannen eens te worden. In de andere provincies zijn tal van jeugdleiders reeds tij dens de bezetting nog een stap verder gegaan. Zij heb ben niet alleen plaatselijke wegen uitgestippeld om zoo veel mogelijk jeugdgroepen met elkander in contact te brengen, maar zij hebben ge sproken over een toekomstige jeugdbeweging voor heel ons vaderland. Het is van buitengewoon groot belang, dat èn de be sturen èn de leden van jeugd organisaties èn jongeren, die tot nog toe nergens bijbe- hoorden of wilden behooren, op de hoogte zijn van de tot standkoming van de Neder landsche Jeugdgemeenschap (N.J.G.). Holland en Hollands jeugd kunnen zich niet genoeg ver heugen over het feit, dat in deze N.J.C. mannen van den Hervormden Jeugdraad en van Roomsch-Katholieke Jeugd bonden, leiders van de Arbei ders Jeugdcentrale en vjyi Ge reformeerde Jeugdorganisaties, het Padvindstersgilde en de V. C.J.C. en andere samen komen. Zy schaarden zich niet rondom de ronde tafel, om het lucht kasteel van een doodgeboren eenheidsidealisme in elkaar te zetten. Wel wilden zrj het jeug dig verlangen naar eendracht terwille van ons eigen volk en ons Oranjehuis tot uitdruk king brengen. De N.J.G. stelt zich daarom ten doel waarden van hooger ordegerechtigheid, barmhar tigheid en naastenliefde, zoo als deze in de geschiedenis van ons volk uit het Christen dom gégroeid zijn en die in de eerbiediging van den me- demensch één van haar hoogste uitingen vinden, in bet jeugdwerk te helpen be vorderen. Bij de N.J.G. is er, gegeven dit uitgangspunt, plaats voor .elk type jeugdbond, hetzij deze lichamelijke, cultureele of geestelijke vorming van jonge ren beoogt. Geen aangesloten jeugdkring heeft in de N.J.G. een ander den voorrang te be twisten. Zocals ook een plaatselijke Jeugdraad zich voorstelde de geheele jeugd op 'n nationalen feest- of gedenkdag te mobi- liseeren, beschouwt ook de N. J.G. het als haar taak daarbij op te treden. Aangesloten or- fanisaties kunnen daartoe ge- ruik maken van een reeks technische aanwijzingen, te geven door een aantal depar tementen van het Algemeen Secretariaat. Zich mengen in aangelegen heden van een of andere jeugd beweging kan nooit het stre ven van het N.J.G.-bestuur zijn. Deze bestuursleden, geko zen door zich vrijwillig aan sluitende jeugdbonden, be schouwen zich alleen als con tactpersonen tusschen de Ne derlandsche Regeering en de Nederlandsche Jeugd. Deze enkele voorloopige mededeelingen over deze nieu we jeugdgemeenschap zijn be- loftenrijk. Ieder, die zich jong voelt of geregeld met jongeren omgaat of vergadert, koestert verwachtingen bij het kennis nemen van deze enthousiaste manifestatie van eendracht. Hollands jeugd bedankt voor een Rijksjeugdleider, die ons aan banden legt of insignes of reglementen opdringt. Zegen rijk is voor ons wijdvertakte jeugdwerk het kostbaar goed van de eendracht. W. H. B. KRANEN VOOR ONZE HAVENS. De geallieerde legerautoritei- ten hebben een 16-tal kranen ter beschikking gesteld voor de Nederlandsche havens. Deze kranen die op pontons zullen worden gemonteerd en 200.000 per stuk kosten, zullen als volgt worden verdeeld: Rotter dam 8, Amsterdam 5 Vlissin- gen, Dordrecht en Delfzijl elk 1. Amsterdam heeft er nog en kele iii Engeland besteld. Electrische stroom voor Brabant. In Antwerpen ligt een groo te Amerikaansche drijvende centrale die de districten Roo sendaal, Breda, Tilburg, Eind hoven en Helmond van electri- schen stroom voorziet. (H.N.) De maatregelen op onderwijsgebied. De meeste tijdens de bezet ting uitgevaardigde maatrege len op het gebied van het on derwijs. zullen ongedaan wor den gemaakt, o.a. betreffende de Joodsche studenten en de bemoeiingen bij de bene.: ïin- gen in het byzonder onderwijs. Andere worden gewijzigd, ter wijl o.a. die van de perision- neering van onderwijzers op 60-jarigen leeftijd en de in voering van het 8ste leerjaar gehandhaafd blijven. (H.N.) - Dezer dagen zullen de eerste 2 van de 50 in Zweden bestelde locomotieven naar Nederland worden verscheept. Abonn.-pr.: 25 Ct. p. w. 3.20 p. KW A- '/.pr. 12 ct p mm., min. p. adv j 2 Bur. v ussingen tel. 10, M'burg tei. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen Vrijdag 6 Juli 1945 Hooiired. Jü. F. ZanaijK (met red medew. van dr. W. H. Beeuenttamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. Jaargang Nummer 74 den Boer. Drult fa. F. v. d. Velde Jr STAKING TE ROTTERDAM GEËINDIGD. De staking in de Rotterdam- sche haven is geëindigd. Don derdagmorgen was het werk nog niet hervat Burgemeester Oud heeft daarop een procla matie tot de bevolking gericht voor vrijwilligers om de sche pen te lossen. De samenwer kende vakorganisaties deden tevens nog een dringend be roep op de arbeiders om het werk te hervatten. Dit had volgens ANP-Aneta tot re sultaat dat des middags be sloten werd de staking te beëindigen. De eenheidsvakbe weging heeft echter geëischt dat vóór 26 Juli alle eischen van de arbeiders zullen worden ingewilligd, anders zal de een heidsvakbeweging een staking voor het geheele land procla- meeren. Staking in de „Maurits" verloopt. ANP-Aneta's speciale ver slaggever meldt, dat de sta king in de mijn Maurits te Lut. terade verloopt. Ongeveer 65 procent der arbeiders is Don derdag weer aan het werk ge gaan. De beweegredenen dei- stakers zijn liog steeds niet duidelijk geworden. De cokes- fabriek werkt nog niet. (A.A.) Eind September zullen 55.000 soldaten in Nederland van kleeding en uitrusting zijn voorzien. Thans zijn er reeds 26.000 opgeleid en geoefend. Zij worden door Ned. officieren en speciale Britsche en Ameri kaansche trainingsteams opge leid. De officieren komen uit hèt leger voort. Hierbij zal minder acht worden geslagen op schoolopleiding, dan op op treden en hoedanigheden als soldaat. (H.N.) De Nederlandsche stoot troepen zullen tot een regiment stoottroepen worden gevormd, met aanvankelijk 6 bataljons a 800 man. Zij zullen een com mandotraining ontvangen en voorloopig in het Zuiden van ons land gakazerneerd worden. Griekenland heeft aan Japan den oorlog verklaard. Binnenkort kan de Grieksche vloot in het Verre Oosten ver wacht worden, BALIK PAPAN VERWOEST. De Australische troepen heb ben het centrum van Balik Papan bereikt. De stad is ge heel verwoest. De geheele in- heemsche bevolking van 35.000 personen bleken de Japanners voor zich uit te hebben ge dreven naar de krachtige stel lingen in het Noorden die de geallieerden weldra zullen be reiken. De 200 leden van de NICA verrichten prachtig werk. Er is o.a. een ultra mo dern uitgerust hospitaal inge richt, dat reeds vol is. Van de 200 Indonesiërs die nog in de stad werden aangetroffen, waren er 150 ernstig ziek. Het bruggenhoofd dat de geallieerden in handen hebben, is thans 12 km. breed. De troe pen worden krachtig gesteund door de vloot en de lucht macht. Een tegenaanval in het Westen werden afgeslagen. Volgens de Daily Mail zijn de Japanners een grooten uittocht uit Ned. Indië en Malakka naar Noorden be gonnen.- (H.N.) De Philippljnen bevryd. De Philippijnen zijn thans geheel bevrijd, zoo meldde gen. Mac Arthur. De 450.000 Japanners die het eiland ver dedigden, zijn practisch alle vernietigd. De Amerikanen hadden 43.000 gewonden en 12.000 dooden. Uitroeiingscentrum De Amerikanen hebben 2 dagen geleden in Kaufeuren (Beieren) een uitroeiingscen trum van de nazi's ontdekt waar nog steeds honderden geesteszwakken en misvormde vrouwen en kinderen werden afgemaakt. De slachtoffers waren hoofdzakelijk Duitschers en niet-nazi's. De hoofdver pleegster erkende dat zij in 2 jaar tijds 210 kinderen had vermoord. Bij haar arrestatie vroeg zij of haar iets gedaan zou worden! De Duitsche mijnwerkers krygen verhoogde voedselrant soenen, nl. 3400 calorieën per dag. (HJtf.) - In Australië worden voor bereidingen getroffen voor de training van 30.000 man Ned. troepen, 1HN) HET VLEESCHRANTSOEN. In verband met de zeer voor barige geruchten en mededee lingen over verhooging van het vleeschrantsoen, deelt het rijks bureau voor voedselvoorziening mede, dat in de periode van i tot 22 Juli voor het Zuiden des lands een rantsoen zal worden verstx*ekt van 375 gram vleesch in been. Aangezien de aanvoer van versch vleesch op het oogenblik van dien aar-d is, dat slechts een klein gedeelte van het rantsoen hiermede gehonoreerd kan worden, zal dit worden aangevuld met import. Deze import bestaat momenteel in het Zuiden voornamelijk uit visch in blik. waarvan den con sument 125 gram op één bon van 125 gram verstrekt wordt. Het ligt in de bedoeling door aanvoer van versch vleesch uit andere streken des lands zoo spoedig mogelijk meer versch vleesch beschik baar te stellen. Uiteraard spe len de -vervoersmogelijkheden hierbij een groote rol. Voorts wordt getracht zoo spoedig mogelijk het rantsoen vleesch over het geheele land gelijk te maken. OPENBARE UITVOERINGEN. Van 1 Augustus af behoeft voor het organiseeren van openbare uitvoeringen op het gebied van de Kunst geen toe stemming te worden aange vraagd, indien de optredende personen of vereenigingen in het bezit zijn van een door het Militair Gezag na 15 Juli 1945 terzake afgegeven vergunning. Tot het verkrijgen van een vergunning kan men zich of zijn vereeniging of gezelschap tot uiterlijk 15 Juli bij den burgemeester zijner woon- of verblijfplaats opgeven en het daar verstrekte formulier in vullen. Het bestuur van een vereeniging moet deze in haar geheel aanmelden onder over legging van een lijst der wer kende leden. ZON EN MAAN Zaterdag komt de zon te 5.29 op en gaat te 22.00 onder. De maan resp, 3-36 en 20.04. DE DISTRIBUTIE VAN TABAK. De geregelde distributie van tabak, welke met ingang van 1 October a.s. was voorzien, zal, als gevolg van recente verschepingen van tabak, door de Ned. regeering overzee aangekocht, reeds eerder kun nen ingaan. Volgens een opgesteld schema zal getracht worden voor het gebied beneden de rivieren een veertiendaagsche distributie van 20 sigaretten of wel een overeenkomstige hoeveelheid kerftabak of siga ren te handhaven. Op 15 Aug. hoopt men deze 14-daagsche distributie voor het geheele land gelijk te hebben. De aanvoer overzee vormt het voornaamste proble'em. De Ned. regeering heeft ongeveer 1000 ton sigarettentabak, 5200 ton kerftabak en 6500 ton sigarentabak (waarna, naar Commentaar meldt, reeds een deel werd aangevoerd) aangekocht, Deze hoeveelhe den liggen niet geheel in En geland, doch gedeeltelijk in Brazilië. Zuid-Afrika en de Ver. Staten. Intusschen tracht de sectie Econ. zaken van het M. G. op zeer korten termijn een partrj van 500 millioen sigaretten uit Engeland in te voeren. Dan zou n.l. vrijwel terstond een geregelde distributie van 20 si garetten of een overeenkom stige hoeveelheid andere ta baksproducten per week kun nen ingaan. 500 millioen siga retten beteekent n.l. voor on geveer 3 millioen mannelijke rookers gedurende 8 weken 20 sigaretten. De tabaksfabrieken zouden dan een voorraad kunnen vor men, welke de eigen distributie van ca. 1 Sept. af waarborgt. Het is echter de vraag of de tabaksproductie in Enge land, welke niet overvloedig meer is, een dergelijken uitvoer zal kunnen verdragen. Ned. mariniers in de V.S. In de Ver. Staten zijn thans 2500 Nederlandsche mariniers in opleiding. Binnenkort wor den er nog enkele duizenden meer verwacht. (H.N.) De min. van oorlog heeft 2 commissies geïnstalleerd die belast zijn met het onderzoek naar de gedragingen van de be roeps- en res. officieren van het Ned. leger na de capitula tie. Deze commissies welke een onderzoek zullen instellen naar de houding van de officieren die in krijgsgevangenkampen waren en van hen die in Ne derland bleven, staan onder leiding van resp. luit-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en gen.-majoor Koot. .(A.A,), NIEUWE BONNEN Geldig tot 14 Juli. Brood: A29A t/m E29A, M29A, A29B t/m E29B p. b. 400 gr.; D29A, E29A. D29B, E29B, D29C, E29C. D29D en E29D beschuit p. b. 100 gr. Beschuit: D29A, E29A, D29B. E29B, D29C, E29C p. b. 75 gram. Melk: A29, B29 taptemelk 1.; C29, D29, E29 melk 1?4 l E72 Reserve 1% 1. Rookartikelen: 08 tabak 1 rantsoen naar keuze. Margarine: A29A, B29A, C29A en M29A boter p. b. 125 gr. Boter: D29A, E29A p. b. 125 gram. Chocolade: 01 en 17 versnape ringen 1 tablet p. b. De zelfverzorgers voor het artikel melk moeten bon E72 Reserve bij de eerstvolgende uitreiking van levensmiddelen bij den distributiedienst inle veren. PROVINCIENiEUWS Samenwerking van alle landbouworganisaties. Op initiatief van de afd. Zee land van den C.B.T.B. werd te Goes een vergadering ge houden van afgevaardigden van alle landbouworganisaties in Zeeland. Benoemd is een commissie van 9 personen, die bijgestaan door de landbouwconsulenten als adviseurs, zich over de volgende punten zullen bera den: le. het ontwerpen van richt lijnen voor de landbouwtech- nische en economische vraag stukken die de directe aan dacht vragen; 2e. het voorbereiden van de totstandkoming van een pu bliekrechtelijk orgaan dat in de toekomst alle bodembewerkers kan vertegenwoordigen; 3e. het voorbereiden van een innig contact tusschen de land bouworganisaties en de voed selvoorziening. Het Hulp in nood-comité van de Ned. Herv. Kerk te Goes heeft de gerepatrieerde lidma ten en ook niet leden, familie leden en andere personen uit- genoodigd voor een bijeenkomst in de Prins van Oranje. De voorzitter van de H.I.N.C.O., de heer J. J. van Melle, wees op het werk dat het comité voor de in Duitschland te werk gestelden en gevangenen heeft kunnen doen. Ds. A. W. M. Odé heeft als voorzitter van den kerkeraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1