Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant WAT IN 'ZEEUWSCH VLAANDEREN VEREOREN GING. West Zeeuwsch Vlaanderen pakt aan. De landbouw heeft enorm veel gepresteerd. Tien duizenden mijnen zijn door vrij willigers geruimd en de. vrijge komen grond is oogenblikkelijk productief gemaakt. Honder den hectaren zijn daardoor voor de voedselvoorziening bruikbaar gemaakt. Men bedenke, dat in 1943 het betrouwbaar oppervlak 18781» ha. bedroeg, in 1944: 15731 ha., een vermindering dus van 3050 ha. Deze vermin dering werd veroorzaakt door de Duitsche bezetting, de dui zenden palen, draadversperrin gen, tankgrachten, loopgraven, mijnenvelden, vordering van arbeidskrachten, materiaal en grond, weinig kunstmest, min der machines en werktuigen, de inundatie enz. In Sept. wer den 700 ha. met zout water, in MeiJuni ongeveer 2000 ha. met zoet water geïnundeerd. Van den oogst is vorig iaar eveneens een belangrijke hoe veelheid verloren gegaan, nl. 25 Hiertoe behoorden: 3335 ton tarwe, 1820 t. gerst. 1382 t. haver, 202 t. rogge, 568 t. erwten, 427 t. br. boonen, 313 t. paardeboonen, 22 t. koolzaad, 140 t. maanzaad, 7 t. lijnzaad, 7 t. radijszaad, 2621 t. vlas, 3028 t. hooi, 4365 t. graan- stroo, 661 t. peulvruchten, 443 t. voederbieten, 343 t. aardap pelen, 30.000 t. suikerbieten, 5 t. uien. De schade aan suikerbieten is, zooals hierboven blijkt, wel zeer groot. Dit is, evenals de schade aan aardappelen, ver oorzaakt door te laat rooien, bevriezen en niet tijdig weg voeren. Men bedenke, dat 30.000 t. suikerbieten 5 mil- Jien kg. suiker leveren. Wan neer de' suikerbieten tijdig ge rooid en weggevoerd waren, zou slechts 58 t. verloren zijn gegaan. Nu ziet men overal langs de wegen de groote hoe veelheden verrotte suikerbie ten liggen. De Zeeuwsch Vlaamsche boer is daar zeer verbolgen over. Hij heeft alle moeite gedaan om dit product van het land te halen en daar om stelt hij de vraag: waarom is dit voor ons zoo belangrijke voedsel niet weggehaald? De boer is ook zeer teleur gesteld, dat bij geen voldoende steun ontvangt nu hij zooveel nuttig werk heeft verricht. Het materiaal dat Zeeuwsch Vlaanderentoegewezen krijgt is dikwijls ongeschikt voor be werking van dezen grond. De tractors bijv. die zijn aangeko men, zijn te licht, de ploegen niet geschikt en het materiaal dat uit Walcheren is aange voerd, niet te gebruiken. Wan- MIJNWERKERS STAKEN. Op de staatsmijn „Maurits" te Lutterade is Dinsdag een wilde staking uitgebroken. Slechts 28 mijnwerkers zijn afgedaald. Een dreigende sta king on de „Oranje Nassau I" te Heerlen is afgelast in af wachting der ï-esultaten der thans plaats hebbende confe rentie. Op de cokesfabrieken van de „Maurits" heeft de commissie van bijstand het werk gestaakt. De gasproduc tie is stopgezet. Hoewel de vakbondleiders de stakers hebben opgeroepen het werk terstond te hervatten is de staking op de „Maurits" voortgezet. Ing. Groothoff, di recteur der Staatsmijnen deel de mede, dat de staking 3 a 4000 mgnwerkers omvat. Hij zal de regeering verzoeken de revisie-commissie ter beoor deeling van de gestes der mijn- directies te benoemen. Ing. Groothoff kent de motieven der stakers niet. Min. van Schaick heeft te Heerlen een 3-daagsche conferentig met mijnbesturen, Mil. gezag en vakbonden. De conferentie, welke vermoedelijk de zuive ring in het mijnbedrijf behan- det, was reeds voor de staking vastgested. (AA) STAKING IN ROTTERDAM DUURT VOORT. De staking in Rotterdam duurt voort. Na den minister president heeft ook burge meester Oud Woensdag een oproep tot de arbeiders ge richt het werk te hervatten. Des middags hielden de sta kers een openluchtvergadering. Het resultaat is nog niet be kend. (HN) - In Den Haag werden, tij dens opruimingswerkzaamhe den drie arbeiders in een kel der, waar nog lichtgas hing, bedwelmd. Twee van hen zijn aan de gevolgen overleden. De beroemde violist Yehu- di Menuhin, heeft een tour nee door ons land gemaakt. De opbrengst, ruim 80.000 komt ten bate van het Ned. Roode Kruis. (HN) Abonn.-pr.25 ct. p. w. J 3.20 p. kv» A pr. 12 ct p mm., min. p. aiiv j i— Bur. «nBslngen tel. 10, M'burg tel. 2521 en 3541, Goes tel. 2175. Terneuzen neer men de eggen, ploegen, aardappelrooiers, en andere machines uit het verdronken Walcheren te Oostburg bijeen gebracht, ziet, dan vraagt men zich af, wat de landbouw met dezen hoop roest moet begin nen. Nauwelijks 10 a 20 is te gebruiken. Voorts is een be langrijke hoeveelheid zaad te laat aangekomen. Hier schijnt de bureaucratie weer een rem te zijn geweest. Er wordt teveel gepraat en te weinig beslist is de alge- meene klacht die men ook van den Zeeuwsch Vlaming hoort. G. Donderdag 5 Juli 1945 medew. 1'88e Jaargang 3. P. üandUK imet reo i dr. W. a. BeeltenKamy en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B den Boer. Druk 'a. F. v. d. Velde Ir Drievoudige moord. Te Enschede zijn de lijken van de resp. 63- en 55-jarige zusters van Beek en van hun 65-jarigen broer ontdekt. Ze zijn 10 weken geleden ver moord en in een tuin aan de Zwanensteeg begraven. De hoofddader J. A. is gearresteerd en heeft bekend. Zijn vermoe delijke medeplichtige ontkent. Na den moord zijn 3000 en sieraden ontvreemd. De 29- j. A. heeft ter camouflage een prentbriefkaart met de namen der vermoorden, die geen fa milie te Enschede hadden, uit Friesland aan hun kennissen gestuurd. Men veronderstelde dat de slachtoffers in Fries land logeerden. (AA) Extra-voeding voor politieke gevangenen. Teruggekeerde politieke ge vangenen die in gevangenissen of concentratiekampen hebben gezeten, zullen extra levens middelen-toewijzingen ontvan gen. Zij moeten hiertoe een aanvraag doen bij het Afwik kelingsbureau concentratie kampen, Taaistraat 60, Vught, onder opgave van naam, voor namen, geboortedatum en -plaats, adres, datum en plaats arrestatie, reden arrestatie, welke gevangenissen of kam pen, datum terugkeer. (HN) De Wieringermeer. Dezer dagen werd een begin gemaakt met de herstelwerk zaamheden aan den Wieringer- meerdïjk. Er wordt een nieuw stuk dijk van 735 m. gelegd. Begin September zal met het leegmalen begonnen kunnen worden. Niéuwe postzegels. De in Londen voor het eer ste bevrijde gebied aange maakte postzegels zullen niet verder worden aangemaakt. Er worden thans in Nederland nieuwe gedrukt. Er zal een 7V2 cents-postzegel in Oranje kleur worden uitgegeven, waarop de Nederlandsche Leeuw den Duitschen draak verslaat. Boven deze uitbeel ding staat „Herrijzend" en er onder „Nederland". De post zegel zal half Juli verkrijgbaar zijn tot 31 Oct. en geldig tot 31 December 1946. .(A.A.) BALIK PAPAN VRIJWEL VEROVERD. Balik Papan is thans vrij wel veroverd, De stad is een puinhoop. De Australiërs vor derden ongeveer 10 km. ten O. van Balik Papan en veroverden Sepingan alsmede een start baan voor vliegtuigen by deze plaats. Volgens Austr. radiobe richten is ook de startbaan te Manggar veroverd, dat 10 km. verder aan de kust ligt. Naar het binnenland toe is er weinig verandering. De stel lingen werden hier geconsoli deerd. Op N.W. Borneo hebben de Australiërs langs de spoorlijn naar Yesselta ong. 10 km. voortgang gemaakt. De stad Lumat werd veroverd, en de Australiërs zijn reeds 3 km. voorbij deze plaats. De Chineezen die in Indo China waren doorgedrongen, zijn over de grenzen terugge slagen, waar thans verbitterd gevochten wordt. 500 vliegende reuzenvestin- gen hebben opnieuw -3000 ton brandbommen geworpen op 4 Japansche steden. (AA) De bezetting van Berlijn. De Britsche en Amerikaan- sche troepen hebben hun be zettingszone in Berlijn overge nomen. De Franschen zouden op weg naar Berlijn zijn om hetzelfde te doen. (H.N.) Bij den slag om Berlijn vlogen 10.000 toestellen van de R.A.F. boven deze stad en wierpen 40.000 ton bommen. Harry Hopkins, de speci ale raadgever van Truman trekt zich om gezondheidsrede nen uit het politieke leven te rug. Hopkins was reeds een in. tiem medewerker van Roose velt (H.N.) De eereraad voor muziek is van oordeel, dat prof. dr. Willem Mengelberg door zijn gedragipgen in den bezettings tijd, nooit meer in Nederland als dirigent zal kunnen optre den. (HN) De Australische minister president John Curtin is van nacht tengevolge van een hartaanval overleden. Hij was 60 jaar oud. Het telefoonverkeer. Het telefoonverkeer in ons land is door den oorlog zeer ernstig getroffen, vooral in het Z. en O. De telefooncentra les te Breda, 's-Hertogenbosch, Nijmegen. Arnhem, Zwolle zijn bijna volkomen vernield. Door de vernieling der apparatuur is een groot gat geslagen in on ze telefoonverbindingen. Het zal nog lang duren voor een vooroorlogsch telefoonverkeer mogelijk zal zijn, daar de be zetter slechts leege magazijnen heeft achtergelaten. De automatiseering van de telefoon die, wanneer er geen oorlog gekomen zou zijn, dit jaar een feit geweest zou zijn zal nu wel» 15 jaar duren. (H.N.) De electriciteitsvoorziening. Met ingang van 15 Juli a.s. wor&t de electriciteitsvoor ziening" weer tot het geheele land uitgebreid. Naar dé Evening Standard meldt zijn Britsche electro- technici bezig met het leggen van een kabel van den Rijn naar Noord Nederland, waar door het mogelijk zal zijn nog voor den winter Noord Neder land van electriciteit uit Duitschland te voorzien, dat daar verkregen wordt uit bruinkool. (H.N.) KERKNIEUWS In concentratiekamp gestorven In den ouderdom van 53 jaar is in het concentratiekamp te Bergen-Belsen overleden ds. A. Keuter, de nestor van de Doopsgezinde predikanten te 's-Gravenhage. Ds. Keuter werd 1% jaar geleden op het station te Mep- pel gegrepen wijl hij zich aan illegaal werk gaf en hg heeft gevangen gezeten zóówel te Scheveningen en te Vught als te Oraniënburg-Sachsenhau- sen en te Bergen-Belsen. Voorts is in het concentra tiekamp te Bergen-Belsen ten gevolge van paratyphus in den ouderdom van 35 jaar overle- len ds. A. du Croix, predikant bij deDoopsgezinde gemeente van Winschoten. Ds. du Groix stierf vier dagen na zijn col lega Keuter. In de schaduw van het kamp-crematorium. Verandering Dat alle verandering geen verbetering is, hebben de beide Middelburgsche jongens, die onlangs uit Duitschland zijn te ruggekeerd, waar zij van het eene concentratiekamp naar het andere gesleept werden wel ondervonden. Maar dat het ver anderen op zichzelf zoo afgrij- selyk kon zynMet 100 man werden ze soms in één wagon gestopt, een veewagen. De deur ging op slot En daar ging het; 3 dagen achter el kaar, zonder eten, zonder drin ken, zoo vastop elkaar geperst, dat rrjen geen arm kon bewe gen. En de S.S. met het gela den geweer op het dak van len wagen. Wanneer dan eindelgk de deur geopend werd kon het ge beuren. dat er 10 tot 20 dooaen naar buiten tuimelden. By dergelijke verschrikkelij ke transporten kregen sommige fe- an^enen het zoo te kwaad, at zij elkaar met de zware klompschoenen telijf gingen en elkaar den schedel insloegen. Maar niet altijd reisden de gevangenen zoo comfortabel per spoor. Later toen heele kampen voor de oprukkende Amerikanen moesten evacu- eeren en de chaos dagelijks grooter werd, moesten groote afstanden te voet worden af gelegd. De afstand Oranienburg-Hein- kel, waar de bekende bombar dementsvliegtuigen werden ver vaardigd, hebben de gevange nenen in eïndelooze colonnes te voet moeten afleggen, waarbij telkens een „Harmonika" werd gemaakt zoodat men beurte- telings stilstond en hard moest loopen om zijn voorgangers in te halen. Hierbij werden de gevangenen bewaakt met be hulp van bloedhonden die door de S.S. vaak niet in toom kon den worden gehouden en afge richt waren op de zebra-pak ken van de gevangenen. Daarbij kwam nog de hoon van de bevolking. In de Elzas had men de gevangenen vaak geholpen door hen stilletjes brood toe te stoppen, maar in Pruisen wekte de ellendige toe stand van de mannen niet het medelijden van de bevolking op, maar in hooge mate de lach lust. En toch: „Wir haben es nicht gewollt Bij gebrek aan schoenen liepen de gevangenen op hou ten klakkers, over grintwegen, en door de ongemakkelijke wij ze van loopen werden de voe ten opengereten. De colonne liet een spoor na van bloederi ge voetstappen PROVINCIEN1EUWS GEMEENTERAAD MIDDELBURG. Het kiescollege voor den tij- delijken gemeenteraad te Mid delburg is als volgt samenge steld: A. J. v. d. Pas, P. Tevel, H. v. d. Hoeven (comm.); A. J. Schot, M. v. d. Sliklce, C. J. Janse (Staatk. Geref.); Mr. P. C. Adriaanse, W. de Graaf, A. Heijboer (Vrijz. Dem.); Mevr. A. H. BrevetTelders, B. A. Hesselink, Mr. Th. Por- theine (lib.); J. F. Vriens. B. L. C. Scheers, J. F. Heeren (R.K.); B. J. v. d. Berg, G. S. Caljouw, J. Duijvekot, j. K. Voogd, J. S. Hoek, K. Huizen- ga, J. W. Kögeler, L. J. Lorier, J. Leijnse (A.R.); Mr. W. F. E. baron van der Feltz, A. Flipse, B. C. Geers. Mr. W. H. Vermaas, J. M. Wondergem, Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, A. P. Stufkens, G. Swiers, Andr. Verhage (C.H.); I. van Loo, L. P. J. Sulkers, A. Job- se, M. de'Klerk, W. P. Corne- lisse, L. J. Geers, A. J. Schui- tema, W. Vader Jr., J. Gillissen, Mevr. P. Bosschaart-Hendrik- se, - J. Vernoois, J. Bosselaars, J. Westerweel, J. de Ruijter, D, dè Visser (Soc. Dem.); J. H. C. Vroom, A. van Iwaarden, A. Vos, J. Melse. D. Zandber gen, C. Zee (O.I.W.); Mr. F. W. Adriaanse. Mr. P. C. de Jonge. Mr. J. Andreae (Ned. Volksbew.) De candidatenlijsten. vDe lijsten van candidaten voor den tijdelijken gemeente raad luiden C. H. en A. R.: J. W. Kögeler, G. H. Luyendijk, A. Rothuizen, J. P. Maljer§, P. Meliefste, W. F. E! v. d. Feltz, A. van Iwaarden, A. Flipse, J. S. Hoek, A. Verhage, ~P. J. Lorier, H. J. Ikkink, M. Wat- tel, W. H. Vermaas, A. G. v. d. Hoofd, J. M, Wondergem, J. Leijnse. Liberaal: Mr. Th. Potheine, M. J. Louws, B. Hesselink, J. L. Diesch. Staat kundig Geref.: 'A. J. Schot. M. v. d. Slikke, D. M. Geuze, D. Janse. Comm.: A. J. v. d. Pas, J. F. Adriaansen, J. J. de Kok, P. W. Krijger. Soc. dem.: L. Onderdijk, A. J. Berenpas, L. P. J. Sulkers, L. J. Geers, I. van Loo, A. J. Schuitema, W. Vader Jr., J. J. de Rey, I. C. Pluijmers. R.K.: L. J. van 't Westende. J. F. Vriens, J. F. Heeren, P. van Giezen, J. J. Meulmeester. Vrijz. Dem.: L. A. Schenk, P. C. Adriaanse, C. A. Minderhout, L. Goedbloed, P. M. de Kleyn. Ned. Volks bew.: Ir. M. de Vink. Mr. J. L. Andreae. C. den Engelsen, J. A. Stroo. De schriftelijke stemming over de lijsten zal worden ge- WAT IN ZEEUWSCH VLAANDEREN VERLOREN GING. West Zeeuwsch Vlaanderenj pakt aan. De landbouw heeft enorm veel gepresteerd. Tien duizenden mijnen zijn door vrij willigers geruimd en de vrijge komen grond is oogenblikkelijk productief gemaakt. Honder den hectaren zijn daardoor voor de voedselvoorziening bruikbaar gemaakt. Men bedenke, dat in 1943 het betrouwbaar oppervlak 18781 ha. bedroeg, in 1944: 15731 ha., een vermindering dus van 3050 ha. Deze vermin dering werd veroorzaakt door de Duitsche bezetting, de dui zenden palen, draadversperrin gen. tankgrachten, loopgraven, mijnenvelden, vordering van arbeidskrachten, materiaal en grond, weinig kunstmest, min der machines en werktuigen, de inundatie enz. In Sept. wer den 700 ha. met zout water, in MeiJuni ongeveer 2000 ha. met zoet water geïnundeerd. Van den oogst is vorig jaar eveneens een belangrijke hoe veelheid verloren gegaan, nl. 25 Hiertoe behoorden: 3335 ton tarwe, 1820 t. gerst, 1382 t. haver, 202 t. rogge, 568 t. erwten, 427 t. br. boonen, 313 t. paardeboonen, 22 t. koolzaad, 140 t. maanzaad, 7 t. lijnzaad, 7 t. radijszaad, 2621 t. vlas, 3028 t. hooi, 4365 t. graan- stroo, 661 t. peulvruchten, 443 t. voederbieten, 343 t. aardap pelen, 30.000 t. suikerbieten, 5 t. uien. De schade aan suikerbieten is, zooals hierboven blijkt, wel zeer groot. Dit is, evenals de schade aan aardappelen, ver oorzaakt door te laat rooien, bevriezen en niet tijdig weg voeren. Men bedenke, dat 30.000 t. suikerbieten 5 mil- lien kg. suiker leveren. Wan neer de suikerbieten tijdig ge rooid en weggevoerd waren, zou .slechts 58 t. verloren zijn gegaan. Nu ziet men overal langs de wegen de groote hoe veelheden verrotte suikerbie ten liggen. De Zeeuwsch Vlaamsche boer is daar zeer verbolgen over. Hij heeft alle moeite gedaan om dit product van het land te halen en daar om stelt hij de vraag: waarom is dit voor ons zoo belangrijke voedsel niet weggehaald? De boer is ook zeer teleur gesteld, dat hij geen voldoende steun ontvangt nu hij zooveel nuttig werk heeft verricht. Het materiaal dat Zeeuwsch Vlaanderen toegewezen krygt is dikwijls ongeschikt voor be werking van dezen grond. De tractors bijv. die zijn aangeko men, zijn te licht, de ploegen niet geschikt en het materiaal dat uit Walcheren is aange voerd, niet te gebruiken. Wan- MIJNWERKER S STAKEN. Op de staatsmijn „Maurits' te Lutterade is Dinsdag een wilde staking uitgebroken. Slechts 28 mijnwerkers zijn afgedaald. Een dreigende sta king op de „Oranje Nassau I" te Heerlen is afgelast in af wachting der resultaten der thans plaats hebbende confe rentie. Op de cokesfabrieken van de „Maurits" heeft de commissie van bijstand het werk gestaakt. De gasproduc tie is stopgezet. Hoewel de vakbondleiders de stakers hebben opgeroepen het werk terstond te hervatten is de staking op de „Maurits" voortgezet. Ing. Groothoff, di recteur der Staatsmijnen deel de mede, dat de staking 3 a 4000 mijnwerkers omvat. Hij zal de regeering verzoeken de revisie-commissie ter beoor deeling van de gestes der mijn- directies te benoemen. Ing. Groothoff kent de motieven der stakers niet. Min. van' Schaick heeft te Heerlen een 3-daagsche conferentig met mijnbesturen, Mil. gezag en vakbonden. De conferentie, welke vermoedelijk de zuive ring in het mynbedrijf behan- det, was reeds voor de staking vastgested. (AA) STAKING IN ROTTERDAM DUURT VOORT. De staking in Rotterdam duurt voort. Na den minister president heeft ook burge meester Oud Woensdag een oproep tot de arbeiders ge richt het werk te hervatten. Des middags hielden de sta kers een openluchtvergadering. Het resultaat is nog niet be kend. (HN) In Den Haag werden, tij dens opruimingswerkzaamhe den drie arbeiders in een kel der, waar nog lichtgas hing, bedwelmd. Twee van hen zijn aan de gevolgen overleden. De beroemde violist Yehu- di Menuhin, heeft een tour nee Moor ons land gemaakt. De opbrengst, ruim 80.000 komt ten bate van het Ned. Roode Kruis. (HN) Abonn.-pr 25 ct. p. w. J 3.20 p. kw pr. 12 ct p mm., mm. p. adv j 2 Bur. «usslngen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475. Xerneuzen Donderdag 5 Juli 1945 188e Jaargang Nummer 73 Hooilred. E. P. Zancujn tmet reo medew. van dr. W. H. BeeKenkam^ en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk 'a. F. v. d. Velde Ir neer men de eggen, ploegen, aardappelrooiers, en andere machines uit het verdronken Walcheren te Oostburg bijeen gebracht, ziet, dan vraagt men zich af, wat de landbouw met dezen hoop roest moet begin nen. Nauwelijks 10 20 is te gebruiken. Voorts is een be langrijke hoeveelheid zaad te laat aangekomen. Hier schijnt de bureaucratie weer een rem te zgn geweest. Er wordt teveel gepraat en te weinig beslist is de alge- meene klacht die men ook van den Zeeuwsch Vlaming hoort. G, Drievoudige moord. Te Enschede zijn de lijken van de resp. 63- en 55-jarige zusters van Beek en van hun 65-jarigen broer ontdekt. Ze zijn 10 weken geleden ver moord en in een tuin aan de Zwanensteeg begraven. De hoofddader J. A. is gearresteerd en heeft bekend. Zijn vermoe delijke medeplichtige ontkent. Na den moord zijn 3000 en sieraden ontvreemd. De 29- j. A. heeft ter camouflage een prentbriefkaart met de namen der vermoorden, die geen fa milie te Enschede hadden, uit Friesland aan hun kennissen gestuurd. Men veronderstelde dat de slachtoffers in Fries land logeerden. (AA) Extra-voeding voor politieke gevangenen. Teruggekeerde politieke ge vangenen die in gevangenissen of concentratiekampen hebben gezeten, zullen extra levens middelen-toewijzingen ontvan gen. Zij moeten hiertoe een aanvraag doen bij het Afwik kelingsbureau concentratie kampen, Taaistraat 60, Vught, onder opgave van naam, voor namen, geboortedatum en -plaats, adres, datum en plaats arrestatie, reden arrestatie, welke gevangenissen of kam pen, datum terugkeer. (HN) De Wieringermeer. Dezer dagen werd een begin gemaakt met de herstelwerk zaamheden aan den Wieringer- meerdijk. Er wordt een nieuw stuk dijk van 735 m. gelegd. Begin September zal met het leegmalen begonnen kunnen worden. Nieuwe postzegels. De in Londen voor het eer ste bevrijde gebied aange maakte postzegels zullen niet verder worden aangemaakt. Er worden thans in Nederland nieuwe gedrukt. Er zal een 7 y2 cents-postzegel in Oranje kleur worden uitgegeven, waarop de Nederlandsche Leeuw den Duitschen draak verslaat. Boven deze uitbeel ding staat „Herrgzend" en er onder „Nederland". De post zegel zal half Juli verkrijgbaar zgn tot 31 Oct. en geldig tot 31 December 1946. (A.A.) BALIK PAPAN VRIJWEL VEROVERD. Balik Papan is thans vrij wel veroverd. De stad is een puinhoop. De Australiërs vor derden ongeveer 10 km. ten O. van Balik Papan en veroverden Sepingan alsmede een start baan voor vliegtuigen bij deze plaats. Volgens Austr. radiobe richten is ook de startbaan te Manggar veroverd, dat 10 km. verder aan de kust ligt. Naar het binnenland toe is er weinig verandering. De stel lingen werden hier geconsoli deerd. Op N.W. Borneo hebben de Australiërs langs de spoorlijn naar Yesselta ong. 10 km. voortgang gemaakt. De stad Lümat werd veroverd, en de Australiërs zijn reeds 3 km. voorbij deze plaats. De Chineezen die in Indo China waren doorgedrongen, zijn over de grenzen terugge slagen, waar thans verbitterd gevochten wordt. 500 vliegende reuzenvestin. gen hebben opnieuw 3000 ton brandbommen geworpen op 4 Japansche steden. (AA) De bezetting van Berlyn. De Britsche en Amerikaan- sche troepen hebben hun be zettingszone in Berlijn overge nomen. De Franschen zouden op weg naar Berlijn zijn om hetzelfde te doen. (H.N.) Bij den slag om Berlyn vlogen 10.000 toestellen van de R.A.F. boven deze stad en wierpen 40.000 ton bommen. - Harry Hopkins, de speci ale raadgever van Truman trekt zich om gezondheidsrade nen uit het politieke leven te- ï-ug. Hopkins was reeds een in tiem medewerker van Roose velt. (H.N.) De eereraad voor muziek is van oordeel, dat prof. dr. Willem Mengelberg door zijn gedragingen in den bezettings tijd, nooit meer in Nederland als dirigent zal kunnen optre den. (HN) De Australische minister president John Curtin is van nacht tengevolge van een hartaanval overleden. Hij was 60 jaar óud. Het telefoonverkeer. Het telefoonverkeer in ons land is door den oorlog zeer ernstig getroffen, vooral in het Z. en O. De telefooncentra les te Breda, 's-Hertogenbosch. Nijmegen, Arnhem, Zwolle zijn bijna volkomen vernield. Door de vernieling der apparatuur is een groot gat geslagen in on ze telefoonverbindingen. Het zal nog lang duren voor een vooroorlogsch telefoonverkeer mogelijk zal zijn. daar de be zetter slechts leege magazijnen heeft achtergelaten. De automatiseering van de telefoon die, wanneer er geen oorlog gekomen zou zijn, dit jaar een feit geweest zou zijn, zal nu wel 15 jaar duren. (H.N.) De electriciteitsvoorziening. Met ingang van 15 Juli a.s. wordt de electriciteitsvoor ziening weer tot het geheele land uitgebreid. Naar de Evening Standard meldt zijn Britsche electro- technici bezig met het leggen van een kabel van den Rijn naar Noord Nederland, waar door het mogelijk zal zijn nog voor den winter Noord Neder land van electriciteit uit Duitschland te voorzien, dat daar verkregen wordt uit bruinkool. (H.N.) KERKNIEUWS In concentratiekamp gestorven In den ouderdom van 53 jaar is in het concentratiekamp te Bergen-Belsen overleden ds. A. Keuter, de nestor van de Doopsgezinde predikanten te 's-Gravenhage. Ds. Keuter werd 1% jaar geleden op het station te Mep- pel gegrepen wyl hrj zich aan illegaal werk gaf en hij heeft fevangen gezeten zoowel te cheveningen en te Vught als te Oraniënburg-Sachsenhau- sen en te Bergen-Belsen. Voorts is in het concentra tiekamp te Bergen-Belsen ten gevolge van paratyphus in den ouderdom van 35 jaar overle- Ien ds. A. du Croix, predikant bij de Doopsgezinde gemeente van Winschoten. Ds. du Croix stierf vier dagen na zijn col lega Keuter. In de schaduw van het kamp-crematorium. Verandering... Óat alle verandering geen verbetering is, hebben de beide Middelburgsche jongens, die onlangs uit Duitschland zijn te ruggekeerd, waar zij van het eene concentratiekamp naar het andere gesleept werden wel ondervonden. Maar dat het ver anderen op zichzelf zoo afgrij selijk kon zijnMet 100 man werden ze soms in één wagon gestopt, een veewagen. De deur ging op slot. En daar ging het: 3 dagen achter el kaar. zonder eten, zonder drin ken, zoo vastop elkaar geperst, dat men geen arm kon bewe gen. En de S.S. met het gela den geweer op het dak van len wagen. Wanneer dan eindelijk de deur geopend werd kon het ge beuren, dat er 10 tot 20 dooden naar buiten tuimelden. Bij dergelijke verschrikkelij- ke transporten kregen sommige gevangenen het zoo te kwaad, dat zij elkaar met de zware klompschoenen telijf gingen en elkaar den schedel insloegen. Maar niet altijd reisden de gevangenen zoo comfortabel per spoor. Later toen heele kampen voor de oprukkende Amerikanen moesten evacu- eeren en de chaos dagelijks grooter werd, moesten groote afstanden te voet worden af gelegd. De afstand Oranienburg-Hein- kel, waar de bekende bombar dementsvliegtuigen werden ver vaardigd, hebben de gevange nenen in eindelooze colonnes te voet moeten afleggen, waarbij telkens een „Harmonika" werd gemaakt zoodat men beurte- telings stilstond en hard moest loopen om zijn voorgangers in te halen. Hierbij werden de gevangenen bewaakt met be hulp van bloedhonden die door de S.S. vaak niet in toom kon den worden gehouden en afge richt waren op de zebra-pak ken van de gevangenen. Daarbij kwam nog de hoon van de bevolking. In de Elzas had men de gevangenen vaak geholpen door hen stilletjes brood toe te stoppen, maar in Pruisen wekte de ellendige toe stand van de mannen niet het medelijden van de bevolking op, maar in hooge mate de lach lust. En toch; „Wir haben es nicht gewollt Bij gebrek aan schoenen liepen de gevangenen op hou ten klakkers, over grintwegen, en door de ongemakkelijke wij ze van loopen werden de voe ten opengereten. De colonne liet een spoor na van bloederi ge voetstappen PROVINCIENIEUWS Te Goes sprak voor de afd. Goes van de Ned. Volksbewe ging Mr. Ir. B. W. Haverman, alg. secretaris. Spr. gaf een overzicht van de 'totstandko ming van de N.V.B. uit het gij zelaarskamp te St. Michielsge stel en de verzetsgroep „Je Maintiendrai" onder voorzit terschap van Prof. Schermer- horn. De N.V.B. wil een vernie- wing tot stand brengen van ons volksleven naar vorm en vooral naar geest, op de ter reinen van het bedrijfsleven, de vrije maatschappelijke organi saties, de cultuur en de staat kunde. De N.V.B. wil geen politieke partij zgn in den ouden geest, zij wil geen activiteit ont- plooen tegen dat de verkiezin gen op komst zijn om dan weer in te dommelen, de N.V.B. is méér d. n een politieke partij. Wanneer de eerste verkie zingen gehouden worden, moet de nieuwe partijvorming haar beslag hebben gekregen, m.a.w. het open beraad kan. geen jaren duren en de N.V.B. zal zoonoodig zelf het initiatief tot partijvorming nemen Wij zullen radicaal moeten breken met het vooroorlogsche partijpolitiek-systeem en tot een werkelijk nieuwe politieke groepeering moeten komen. De N.V.B, zal het hare doen om inhoud en lijn te geven óók aan.de politieke gedach- tenvorming in het Nederland sche volk in dezen tijd, die een waarachtige vernieuwing van ons volksleven verlangt. Tot slot gaf spreker een uit eenzetting over de motieven waarom de N.V.B. de antithe se-gedachte op politiek gebied voor de toekomst verwerpt en de vorming van een z.g. christelgk-nationale partij als combinatie van A.R en C.H. afwijst Het ligt in de bedoeling van de Vereeniging „Kinderzorg", gevestigd te Middelburg, het nieuwe hulppaviljoen voor kin deren, gelegen aan de Voorstad te Goes, „Huize Welgelegen" Maandagmiddag 16 Juli a.s. in tegenwoordigheid van het Bestuur, enkele kerkeraden en genoodigden officieel te openen Daintournooi Goes. De uitslagen van de gister avond gespeelde tweede ronde van het damtournooi Goes luidden: De Jonge SinkeBlom Hoofdgroep: Anderson 11 1—1. B-groep: HoogstrateBeuke- rna^ 02; de RooyDekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1