Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant west zeeuwsch- .Vlaanderen pakt aan. Eenige weken lang heeft de öorlog over West Zeeuwsch- Vlaanderen gewoed. Dit deel Van Zeeland heeft eveneens een zware tol betaald. Dorpen zijn verwoest, boerderijen verbrand, het land verwaarloosd, het verkeer ontwricht en de bewo ners van huis en haard verdre ven. Het was in October 1944 in West Zeeuwsch-Vlaanderen een chaotische toestand. Men schudde het hoofd bij het zien van al deze verwoestingen en ontreddering. Hou zou dit weer in normale banen geleid kunnen worden. Eenige dagen geleden heb ben we op uitnoodiging van het M.G., een tocht door het Westelijk deel gemaakt. We hebben ons kunnen overtuigen hoe hier in de afgeloopen maanden gewerkt is en nog gearbeid wordt om industrie en landbouw weer productief te maken en het verkeer weer op gang te brengen. De gapende wonden die de oorlog in Bre3kens, Schoondij- ke, Oostburg, Sluis, Eede en nog zooveel andere plaatsen geslagen heeft, zijn niet ge heeld, dat vergt een proces van jaren, maar de won den zijn als het ware ge reinigd. Er is orde in mingsploegen hebben gewerkt. Het beeld is volkomen veran derd. Bij opruiming is het echter niet gebleven. Er is ook gear beid voor den opbouw. Het meest opmerkelijke resultaat heeft nien daarbij in den land bouw verkregen. In geheel W. Zeeuwsch-Vlaanderen toch zal men geen akker vinden welke onbewerkt is gebleven. Ieder stukje land is productief gemaakt. Dit is geen geringe taak ge weest. De Duitschers hadden in West Zeeuwsch-Vlaanderen duizenden landmijnen gelegd. Deze moesten allereerst wor den opgeruimd, en zoo spoedig mogelijk. Over deskundige hulp voor deze gevaarlijke karwei beschikte men niet. Er bleef dus niets anders over dan vrij willigers op te roepen. Prach tig werk hebben deze mannen verricht. Helaas, niet zonder dat vele slachtoffers zijn ge vallen, Toch werd deze arbeid voortgezet. Wanneer een stuk bouwland was vrijgemaakt, ging direct de ploeg er. door. De grond moest zaaiklaar ge maakt worden. Immers de op brengst van iederen akker ver mindert den nood niet alleen in dit gewest, maar in geheel Nederland. Want door den landbouw weer op gang te brengen, wil men ook de landgenooten bo- OP BORNEO VORDEREN DE AUSTRALIËRS. Omtrent de gevechten op Borneo wordt nader gemeld, dat de Australiërs bij Balik Papan 2 vliegvelden in han den hebben gekregen. Vlam menwerpers en tanks moeten een weg banen voor de infan terie. Er wordt verbitterd ge streden. De Australiërs zijn doorgedrongen tot op 1500 m. van het centrum van Balik Papan. De luchtmacht gaat voort met de aanvallen op Japan- sche schepen rond Japan. Er werden weer 16 schepen tot zinken gebracht. Een Engelsche duikboot heeft een Japanschen kruiser van 10.000 ton tot zinken ge bracht. (HN) Typhus op Urk en in Twente. In verband met het feit, dat op Urk talrijke gevallen van typhus voorkomen en Urk reeds een bron van ernstige besmetting is gebleken voor andere plaatsen, met name Zwolle, Ommen en Almelo, is in verschillende plaatsen reeds uit Urk aangevoerde visch ver nietigd, en de vischaanvoer ge staakt. Het publiek wordt door de gemeentebesturen ge waarschuwd voorloopig geen visch te gebruiken. In ver scheidene Twentsche gemeen ten doen zich thans ook ge vallen van diphtherie voor. Alleen in Ommen zijn reeds 140 gevallen van typhus ge constateerd. (AA) Koeien in Friesland kunst matig drooggelegd. In Groningen en Friesland bestaat een nijpend gebrek aan melkknechten dat van dien aard is, dat de veeartsen door middel van inspuitingen de koeien kunstmatig droog moe ten leggen. De beschikbare werkkrachten stellen te hooge looneischen. Verwacht wordt dat M.G. zal ingrijpen daar niet geduld kan worden dat de melkproductie op deze wijze verminderd wordt. (AA) Abunn. -pr.2b ct. p. *v. J 3.20 p. it» A - pr. 12 ct p mm., mm. p. adv j i~ Bur. ..ssingen tel. 10, M'burg lei 352] en 3541. Goes tel. 2475. Terneuzet ven de rivieren helpen. Men wenscht ook mede te helpen werken aan den opbouw van ons vaderland. Waardeert men dit ook ten volle? Helpt men omgekeerd ook Zeeuwsch-Vlaanderen om deze taak te volbrengen Steunt men dit deel van Ne derland om het de gelegenheid te geven uit de puinhoopen te herrijzen Laat men toch bedenken, dat dit stukje Nederland tot een van de zwaarst getroffen ge bieden behoort. Dat het even zeer recht heeft op steun. G. Woensdag 4 Juli 1945 inedew. van dr. W. H. BeeKenKamp' AFTREDEN VAN KONING LEOPOLD VERWACHT. In regeeringskringen te Brussel vernacht men thans spoedig de aankondiging van het aftreden van koning Leo pold. De laatste groep van personen die advies hebben uitgebracht aan den koning, is thans teruggekeerd. Zij zullen rapport uitbrengen aan min.-president van Acker en prins-regent Karei. De aan kondiging van de -abdicatie wordt niet vóór Donderdag verwacht. De socialisten, communisten en liberalen heb ben Maandag in een bijeen komst opnieuw het aftreden van den koning geëischt. Ver schillende personen in Brussel, die onlangs den koning gezien hebben, geven als hun indruk dat hij het plan om af te tre den verwerpt, tenzij men hem er toe dwingt. Drie van de gezanten van den koning trachtten Dinsdag klaarblijke lijk een alternatief voor het besluit van abdicatie te vin den. (AA) In de lucht gevlogen. Voor de kust van Noorwegen is een Duitsche mijnenveger bij het mijnenruimen in de lucht gevlogen. 23 opvarenden kwamen om. (HN) Mijnenruimen door de SS. Volgens het Arnhemsch Dagblad zullen Nederlandsche SS-m -nnen in Gelderland mij nen moeten gaan ruimen, streng bewaakt door leden van de stoottroepen. (HN) Het ligt in de bedoeling dat op 5 Juli op het traject Hoek van Holland-Oldenzaal-Bent- heim weer regelmatig treinen zullen rijden. (AA) De Sovjet-Unie zal 4 mil- lioen Duitschers voor den op bouw van Rusland gebruiken. - Sovjettroepen zijn thans aangekomen in Schwerin, Hal le, Leipzig, Weimar, Erfurt en Plauen, nadat Britten en Ame rikanen zich uit de Russische zone hadden teruggetrokken. Op 1 Juli hadden 3.260.000 krijgsgevangenen en dwangar beiders Duitschland verlaten. Er wachtten toen nog 2.530.000 hun repatriatie af. .(HN) Wilde staking in Rotterdamsche haven. In de Rotterdamsche haven is een „wilde" staking uitge broken van vrij grooten om vang, die in naam van de zg. eenheidsvakbeweging zou uit gaan, maar buiten de oude vakvereenigingen omgaat. De aanleiding zou gelegen zijn in het feit, dat havenbewakings- troepen van de B.S. Woens dagavond geschoten zouden hebben op een boot, die arbei ders van de Waalhaven naar den wal bracht. Van de zijde der B.S. wordt dit echter ont kend. Geëischt wordt een arbeids dag van 4 tot 6 uur, verstrek king van nieuwe schoenen en overalls, benevens loonsverhoo- ging en wachtgeldregeling. De eerste twee eischen moeten overbodig worden geacht, om dat daarin reeds is voorzien. De lossing van een der sche pen met levensmiddelen is in middels door Canadeesche troepen overgenomen. De minister-president, prof. ïr. W. Schermerhorn heeft, naar aanleiding van deze ernstige staking, over de' radio gespro ken tot de arbeiders en de werkgevers. Spr. wees op hel standpunt der regeering, dat in het arbeidsleven een rechts orde noodig is. Ieder is ver antwoordelijk voor de totstand koming van deze orde. Spr. zeide dat de regeering had gehoopt, dat alle betrok kenen met elkaar zouden heb ben uitgemaakt welke moge lijkheden aanwezig zouden zijn om tot gezonde verhoudingen te geraken. Dit is niet ge beurd. Aan den eenen kant ziet men het voortwoekeren van de oude methoden der wilde staking, aan den ande ren kant het door de werkge vers opnieuw weer probeeren hoe ver zij kunnen gaan. Nu weer zien we van werkgevers zijde eerst een afwijzen, daar na half afwijzen en dan toch toestemmen. Dat is geen tee- ken van kracht maar van zwakte. Wanneer er gerechtvaardig de eischen zijn of toestanden, die verbetering behoeven, dan dient er overleg gepleegd te worden. Er wordt gestolen en de zwarte handel is daaraan niet onschuldig. Toegegeven dat de v/ijze waarop de N.B.S. is op getreden niet geheel juist kan zijn geweest, dit alleen is toch niet voldoende argument om een staking te proclameeren. Alleen wantrouwen kan tot staking geleid hebben. De voornaamste eisch, n.l. loonsverhooging, werd ingewil ligd. Maar er werden nog 12 andere eischen naar voren ge bracht. De staking werd ge handhaafd. Wat die andere eischen be treft wees de minister-presi dent er op. dat men begrijpt, dat men schoenen wil. Elders hebben duizenden andere menschen.eveneens gebrek aan schoeisel en kleeding. Gaat het nu wel aan dat zij die wer ken in de mijnen of in de voedselvoorziening eischen f.ian stellen en door staking leze willen afdwingen. Dan gaat het ten koste van de medeburgers. Een andere eisch is verplich te organisatie voor alle ha venarbeiders en verplicht lid maatschap van de eenheids vakbeweging. Dit kan de re geering niet aanvaarden. Het Nederlandsche volk moet vrij zijn zich te organipeeren zoo ais het zelf wenscht. De regeering zal een vakbe weging alleen erkennen, als de spelregels in acht neemt, er naar handelt. Zeer scherp nam de minister-pre sident er stelling tegen, dat men eerst een wilde staking begint en dan bij de bevoegde instanties gehoor tracht te vinden om de gewenschte be sprekingen over de gestelde eischen te voeren. Niet eerst de staking en dan de door de eenheidsvakbeweging ge wenschte bespreking. De om gekeerde volgorde stelde de minister als eisch. Allen die dezen weg niet weten te be wandelen zullen de regeering vierkant tegenover zich vin den. Aan dit soort stakingen moet een einde komen. De ar beiders moeten het vertrouwen in de overheid hervinden. De regeering doet een beroep op de arbeiders om in allen ernst en vertrouwen den ar beid te hervatten. Tenslotte wees de minister president op de gevolgen van, DE REPATRIEERING VAN NEDERLANDERS. Van de iiaar schatting 370.UUQ arbeiders, 120.000 Jo den en 20.000 politieke gevan genen, die naar Duitschland waren overgebracht, zijn in totaal 265.000 teruggekeerd. Hiervan rechtstreeks uit Duitschland 220.000, in of via Zweden 11.000, Denemarken 1200, Zwitserland 10.000 en Frankrijk en België 12.000. Uit het door Rusland bezette deel van Duitschland zijn wei nig gegevens te verkrijgen. Men vermoedt, dat daar een 100.000 Nederlanders verble ven, doch het is moeilijk te schatten hoevelen daarvan in dertijd voor de oprukkende Russische legers zijn uitgedre ven. De geruchten over het vasthouden van alle Nederlan ders, die niet vóór 7 Juni uit het Russisch gebied zijn ver trokken, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De Nederlandsche regeering is doende een speciale missie naar dit deel van Duitschland te zenden om de repatrieering te bespoedigen. SPORT Zeeuwsche korfbalboncl. Togo IVitesse 43. Swift I—Seolto 4—2. Volharding- Waarde 90. D.S.V.Vios 4 0. V.D.B—S.V.K. S.V.K. n.o, g. De PoelTjoba 24. Sino- toExcelsior O22. D.O.S.-On- da 0—3. V.Z.O.D.—S.S.S. 1— 3. K.V.W.—Togo U Togo n.o.g. Zeelandia IIS.D.O. 10. S. 1.W.—Swift ni 2—1. HOOGWATER VLISSINGEN Donderdag 11.05 en 23.26 respect. 1.83 en 1.68 -}- N.A.P. ZON EN MAAN. De zon komt Donderdag te 5.27 op en gaat te 22.01 onder; opkomst maan 2.38 en onder 17.25. deze staking. Er liggen zes schepen te wachten, terwijl nog andere schepen op weg zijn. Wanneer de staking voortduurt zullen deze naar havens in andere landen ge zonden worden. Spoedig zal dit de voedselvoorziening van ons volk ten zeerste benadee- len. Steunt de regeering m haar strijd om recht en orde. Het is van het grootste belang, dat de haven van Rotterdam, de levensader van ons volk, weer gaat draaien. PROVINCIEN1EUWS Kringvergadering der Z.L,M, In de afgeloopen weken werden in alle kringen van de Z.L.M. vergaderingen gehou den waarin eenparig werd be sloten tot voortzetting van de werkzaamheden der Z.L.M., en tot uitgifte van 't Zeeuwsch Landbouwblad. Dit' orgaan zal vermoedelijk reeds de vol gende week verschijnen. Accoord werd gegaan met het voorstel der Commissie uit het hoofdbestuur om te komen tot eenheid in de provincie op landbouwtechnisch. en econo misch terrein. In alle afdeelingen en krin gen zullen nieuwe besturen worden geformeerd, waarna het hoofdbestuur en het dage- lrjksch bestuur der Maatschap pij zal worden samengesteld. Sedert eenigen tijd is de Achtersingel te Middelburg, thans beschermd door een flin ke kade, droog gekomen, waardoor een aanzienlijk aan tal woningen weer disponibel is gekomen. Deze worden eerst door Bouw- en Woningtoezicht gecontroleerd op bewoonbaar heid. De toestand van de hui zen valt erg mee. Wel moeten z(j grondig worden schoon gemaakt en zoo mogelijk ge- desinfecteert. Ook zijn bij ve len deuren en ramen verdwe nen of moeten andere repara ties worden uitgevoerd. Verscheidene gezinnen heb ben hun woning reeds betrok ken. Hoewel velen i.v.m. het drogen van de woning den eersten tijd nog boven zullen moeten wonen. Gisteravond had te Vlissin- gen een groote vergadering plaats van arbeiders van de Kon. Mij. „De Schelde", waar op de hoofdbesturen van de Metaalbewerkersbonden aan wezig waren. Zeer sterk werd o.a. de noodzakelijkheid van loonsverhooging over de ge- heele linie naar voren ge bracht. De wenschen der ar beiders zullen thans met de directie der Mij. besproken worden. Over het onderwerp „Wordt de Herv. Kerk S.D.A.P.?" sprak gisteravond ds. F. Don, Ned. Herv. pred. te Oostka- pelle, in de Nieuwe Kerk te Vlissïngen. Voor deze rede be stond groote belangstelling. Spr. wees op de groote reac tie, welke het besluit van ze ven Amsterdamsche predikan ten om zich aan te sluiten bij de S.D.A.P. in Herv. kringen heeft gewekt. Zij hebben hier mede duidelijk gedemonstreerd dat de vroegere antithese tus- WEST ZEEUWSCH. VLAANDEREN PAKT AAN. Eenige weken lang heeft de oorlog over West Zeeuwsch- Vlaanderen gewoed. Dit deel van Zeeland heeft eveneens een zware tol betaald. Dorpen zijn verwoest, boerderijen verbrand, het land verwaarloosd, het verkeer ontwricht en de bewo ners van huis en haard verdre ven. Het was in October 1944 in West Zeeuwsch-Vlaanderen een chaotische toestand. Men schudde het hoofd bjj het zien van al deze verwoestingen en ontreddering. Hou zou dit weer in normale banen geleid kunnen worden. Eenige dagen geleden heb ben we op uitnoodiging van het M.G., een tocht door het Westelijk deel gemaakt. We hebben ons kunnen overtuigen hoe hier in de afgeloopen maanden gewerkt is en nog gearbeid wordt om industrie en landbouw weer productief te maken en het verkeer weer op gang te brengen. De gapende wonden die de oorlog in Bre3kens, Schoondij- ke, Oostburg, Sluis, Eede en nog zooveel andere plaatsen geslagen heeft, zijn niet ge- s beeld, dat vergt een proces van jaren, maar de won den zijn als het ware ge reinigd. Er is orde in mingsploegen hebben gewerkt, Het beeld is volkomen veran derd. Bij opruiming is het echter niet gebleven. Er is ook gear beid voor den opbouw. Het meest opmerkelijke resultaat heeft inen daarbij in den land bouw verkregen. In geheel W. Zeeuwsch-Vlaanderen toch zal men geen akker vinden welke onbewerkt is gebleven. Ieder stukje land is productief gemaakt. Dit is geen geringe taak ge weest. De Duitschers hadden in West Zeeuwsch-Vlaanderen duizenden landmijnen gelegd. Deze moesten allereerst wor den opgeruimd, en zoo spoedig mogelijk. Over deskundige hulp voor deze gevaarlijke karwei beschikte men niet. Er bleef dus niets anders over dan vrij willigers op te roepen. Prach tig werk hebben deze mannen verricht. Helaas niet zonder dat vele slachtoffers zijn ge vallen. Toch werd deze arbeid voortgezet. Wanneer een stuk bouwland was vrijgemaakt, ging direct de ploeg er door. De grond moest zaaiklaar ge maakt worden. Immers de op brengst van iederen akker ver mindert den nood niet alleen in dit gewest, maar in geheel Nederland. Want door den landbouw weer op gang te brengen, wil men ook de landgenooten bo- OP BORNEO VORDEREN DE AUSTRALIËRS. Omtrent de gevechten op Borneo wordt nader gemeld, dat de Australiërs bij Balik Papan 2 vliegvelden in han den hebben gekregen. Vlam menwerpers en tanks moeten een weg banen voor de infan terie. Er wordt verbitterd ge streden. De Australiërs zijn doorgedrongen tot op 1500 m. van het centrum van Balik Papan. De luchtmacht gaat voort met de aanvallen op Japan- sche schepen rond Japan. Er werden weer 16 schepen tot zinken gebracht. Een Engelsche duikboot heeft een Japanschen kruiser van 10.000 ton tot zinken bracht. (HN) Typhus op Urk en in Twente. In verband met het feit, dat op Urk talrijke gevallen van typhus voorkomen en Urk reeds een bron van emstiee besmetting is gebleken voor andere plaatsen, met name Zwolle, Ommen en Almelo, is in verschillende plaatsen reeds uit Urk aangevoerde visch ver nietigd, en de vischaanvoer ge staakt. Het publiek wordt door de gemeentebesturen ge waarschuwd voorloopig geen visch te gebruiken. In ver scheidene Twentsche gemeen ten doen zich thans ook ge vallen van diphtherie voor. Alleen in Ommen zijn reeds 140 gevallen van typhus ge constateerd. (AA) Koeien in Friesland kunst matig drooggelegd. In Groningen en Friesland bestaat een nijpend gebrek aan melkknechten dat van dien aard is, dat de veeartsen door middel van inspuitingen' de koeien kunstmatig droog moe ten leggen. De beschikbare werkkrachten stellen te hooge looneischen. Verwacht wordt dat M.G. zal ingrijpen daar niet geduld kan worden dat de melkproductie op deze wijze verminderd wordt. (AA) ven de rivieren helpen. Men wenscht OQk mede te helpen werken aan den opbouw van ons vaderland. Waardeert men dit ook ten volle? Helpt men omgekeerd ook Zeeuwsch-Vlaanderen om deze taak te volbrengen Steunt men dit deel van Ne derland om het de gelegenheid te geven uit de puinhoopen te herrijzen Laat men toch bedenken, dat dit stukje Nederland tot een van de zwaarst getroffen ge bieden behoort. Dat het even zeer recht heeft °P steun. G- Abonn. -pr.25 ct. p. w. J 3.20 p. Kw. A, v.pr. 12 ct p mm., min. p. adv j 2. Bur. .üssingen te]. 10, M'burg lel. 3521 en 3541, Goes lel.r2'175, Terneuaen Woensdag 4 Juli 1945 188e Jaargang Nummer 72 HooUred. JU. P. ZundijK (met medew. van dr. W. H. BecivenRamp en dr. P. J. Bouraan. Ultg. F. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr aftreden van koning LEOPOLD VERWACHT. In regeeringskringen te Brussel verwacht men thans spoedig de aankondiging van het aftreden van koning Leo pold. De laatste groep van personen die advies hebben uitgebracht aan den koning, is thans teruggekeerd. Zij zullen rapport uitbrengen aan min.-president van Acker en prins-regent Karei. De aan kondiging van de abdicatie wordt niet vóór Donderdag verwacht. De socialisten, communisten en liberalen heb ben Maandag in een bijeen komst opnieuw het aftreden van den koning geëischt. Ver schillende personen in Brussel, die onlangs den koning gezien hebben, geven als hun indruk dat hij het plan om af te tre den verwerpt, tenzij men hem er toe dwingt. Drie van de gezanten van den koning trachtten Dinsdag klaarblijke lijk een alternatief voor het besluit van abdicatie te vin den. (AA) In de lucht gevlogen. Voor de .kust van Noorwegen is een Duitsche mijnenveger bij het mjjnem-uimen in de lucht gevlogen. 23 opvarenden kwamen om. (HN) Mijnenruimen door de SS. Volgens het Arnhemsch Dagblad zullen Nederlandsche SS-mannen in Gelderland m(j nen moeten, gaan ruimen, streng bewaakt door leden van de stoottroepen. (HN) Het ligt in de bedoeling dat op 5 Juli op het traject Hoek van Holland-Oldenzaal-Bent- heim weer regelmatig treinen zullen rijden. (AA) De Sovjet-Unie zal 4 mil- lioen Duitschers voor den op bouw van Rusland gebruiken. Sovjettroepen zijn thans aangekomen, in Schwerin, Hal le, Leipzig, Weimar, Erfurt en Plauen, nadat Britten en Ame rikanen zich uit de Russische zone hadden teruggetrokken. Op 1 Juli hadden 3.260.000 krijgsgevangenen en dwangar beiders Duitschland verlaten. Er wachtten toen nog 2.530.000 hun repatriatie af. .(HN). Wilde staking in Rotterdamsche haven. In de Rotterdamsche haven is een „wilde" staking uitge broken van vry grooten om vang, die in naam van de zg. eenheidsvakbeweging zou uit gaan, maar buiten de oude vakvereenigingen omgaat. De aanleiding zou gelegen zijn in het feit, dat havenbewakings- troepen van de B.S. Woens dagavond geschoten zouden hebben op een boot, die arbei ders van de Waalhaven naar den wal bracht. Van de zijde der B.S. wordt dit echter ont kend. Geëischt wordt een arbeids dag van 4 tot 6 uur. verstrek king van nieuwe schoenen en overalls, benevens loonsverhoo ging en wachtgeldregeling. De eerste twee eischen moeten overbodig worden geacht, om dat daarin reeds is voorzien. De lossing van een der sche pen met levensmiddelen is in middels door Canadeesche troepen overgenomen. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn heeft, naar aanleiding van deze ernstige staking, over de radio gespro ken tot de arbeiders en de werkgevers. Spr. wees op het standpunt der regeering, dat in het arbeidsleven een rechts orde noodig is. Ieder is ver antwoordelijk voor de totstand koming van deze orde. Spr. zeide dat de regeering had gehoopt, dat alle betrok kenen met elkaar zouden heb ben uitgemaakt welke moge lijkheden aanwezig zouden zijn om tot gezonde verhoudingen te geraken. Dit is niet ge beurd. Aan den eenen kant ziet men het voortwoekeren van de oude methoden dei- wilde staking, aan den ande ren kant het door de werkge vers opnieuw weer probeeren hoe ver zjj kunnen gaan. Nu weer zien we van werkgevers zijde eerst een afwijzen, daar na half afwyzen en dan toch toestemmen. Dat is geen tee- ken van kracht maar van zwakte. Wanneer er gerechtvaardig de eischen zijn of toestanden, die verbetering behoeven, dan dient er overleg gepleegd te worden. Er wordt gestolen en de zwarte handel Is daaraan niet onschuldig. Toegegeven dat de wijze waarop de N.B.S. is op getreden niet geheel juist kan zijn geweest, dit alleen is toch niet voldoende argument om een staking te proclameeren. Alleen wantrouwen kan tot staking geleid hebben. De voornaamste eisch, n.l. loonsverhooging, werd ingewil ligd. Maar er werden nog 12 andere eischen naar voren, ge- bvacht. De staking werd ge handhaafd. Wat die andere eischen be treft wees de minister-presi dent er op, dat men begrijpt, dat men schoenen wil. Elders hebben duizenden andere menschen eveneens gebrek aan schoeisel en kleeding. Gaat het nu wel aan dat zij die wer ken in de mijnen of in de voedselvoorziening eischen gaan stellen en door staking deze willen afdwingen. Dan gaat het ten koste van de medeburgers. Een andere eisch is verplich te organisatie voor alle ha venarbeiders en' verplicht lid maatschap van de eenheids vakbeweging. Dit kan de re geering niet aanvaarden. Het Nederlandsche volk moet vrij zijn zich te organiseeren zoo als het zelf wenscht. De regeering zal een vakbe weging alleen erkennen, als de spelregels in acht neemt, er naar handelt. Zeer scherp nam de minister-pre sident er stelling tegen, dat men eerst een wilde staking begint en dan bij de bevoegde instanties gehoor tracht te vinden om de gewenschte be sprekingen over de gestelde eischen te voeren. Niet eerst de staking en dan de door de eenheidsvakbeweging ge wenschte bespreking. De om gekeerde volgorde stelde de minister als eisch. Allen die dezen weg niet weten te be wandelen zullen de regeering vierkant tegenover zich vin den. Aan dit soort stakingen moet een einde komen. De ar beiders moeten hot vertrouwen in de overheid hervinden. De regeering doet een beroep op de arbeiders om in allen ernst en vertrouwen den ar beid te hervatten. Tenslotte wees de minister president op de gevolgen van DE REPATRIEERING VAN NEDERLANDERS. Van de naar schatting 370.000 arbeiders. 120.000 Jo den en 20.000 politieke gevan genen, die naar Duitschland waren overgebracht, zijn in totaal 265.000 teruggekeerd. Hiervan rechtstreeks uit Duitschland 220.000, in of via Zweden 11.000, Denemarken 1200, Zwitserland 10.000 en Frankrijk en België 12.000. Uit het door Rusland bezette deel van Duitschland zijn wei nig gegevens te verkrijgen. Men vermoedt, dat daar een 100.000 Nederlanders verble ven, doch het is moeilijk te schatten hoevelen daarvan In dertijd voor de oprukkende Russische legers zijn uitgedre ven. De geruchten over het vasthouden van alle Nederlan ders, die niet vóór 7 Juni uit het Russisch gebied zijn ver trokken, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De Nederlandsche regeering is doende een speciale missie naar dit deel van Duitschland te zenden om de repatrieering te bespoedigen. SPORT Zeeuwsche korfbalbond. Togo I—Vitesse 4—3. Swift ISeolto 42. Volharding Waarde 9—0. D.S.V—Vios 4— 0. V.D.B—S.V.K. S.V.K. n.o, g. De PoelTjoba 24. Sino- toExcelsior 0-22. D.O.S -On- da 0—3. V.Z.O.D.S.S.S. 1— 3. K.V.W.Togo II Togo n.o.g. Zeelandia IIS.D.O. 10. S. 1.W.—Swift III 2—1. Gisteravond speelden de Veteranen van Goes een voet balwedstrijd tegen E.M.V.V.V. uit Middelburg. Rust 34, eindstand 54. ZON EN MAAN. De zon komt Donderdag te 5.27 op en gaat te 22.01 onder; opkomst maan 2.38 en onder 17.25. deze staking. Er liggen zes schepen te wachten, terwijl nog andere schepen op weg zijn. Wanneer de staking voortduurt zullen deze naar havens in andere landen ge zonden worden. Spoedig zal dit de voedselvoorziening van ons volk ten zeerste benadee- len. Steunt de regeering in haar strijd om recht en orde. Het is van het grootste belang, dat de haven van Rotterdam, de levensader van ons volk, weer gaat draaien. PROV1NCIENIEUWS Kringvergadering der Z.L.M, In de afgeloopen weken werden in alle kringen van de Z.L.M. vergaderingen gehou den waarin eenparig werd be sloten tot voortzetting van de werkzaamheden der Z.L.M., en tot uitgifte van 't Zeeuwsch Landbouwblad. Dit orgaan zal vermoedelijk reeds de vol gende week verschijnen. Accoord werd gegaan met het voorstel der Commissie uit het hoofdbestuur om te komen tot eenheid in de provincie op landbouwtechnisch- en econo misch terrein. In alle afdeelingen en krin gen zullen nieuwe besturen worden geformeerd, waarna het hoofdbestuur en het dage lijkse)» bestuur der Maatschap pij zal worden samengesteld. Te Kloetinge overleed Dins dagmorgen op 50-jarigen leef tijd de heer Fr. Oele, die ge durende meer dan een kwart eeuw werkzaam is geweest op het kantoor Goes van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, waarvan langen tijd als procuratiehouder. De overle dene was enkele jaren voox*- zitter van de muziekvereeni- ging „Excelsior", dat in hem een grooten steun verliest. Te Hoedekenskerke is een Oranjevereeniging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren J. C. Paauwe, Johs. den Dekker. J. Lous Lz.. Ms. Traas en M. van Doorn. De contributie werd bepaald op 1.per hulsgezin, met dien verstande, dat zij, die 16 jaar oud zijn, zelfstandig lid kunnen worden. Deze maand zal een tweede ledenvergade ring worden gehouden. Zaterdagmorgen bezweek op een gegeven moment de loop brug die de verbinding vormt tusschen den wal en de boot van den dienst KruiningenWals oorden. Een achttal personen kwam in het water terecht doch dit liep voor hen met den schrik en een na^pals.a^ Te Wissekerke is een Dif» eenkomst gehoudev van pol derbesturen, waari», afscheid werd genomen va-i den heer Th. Wolse, resp. ontvanger- griffier en secretaq ontvanger van den cal. Vliete r d-- t sedeti- 1924), de Watert ring v. d. cal. Vlietepolder 924) den Wissekerkepolder 1924), dan Heer Janszpolder 1915 het Waterschap „Hl r j'ansz c.a." (1915), den ca. 'icobapoh der (1924), de lempoldo»* (1924), het Watersc. ir> „Wil lem c.a." (1924) en ,ien Oud- Kortgenepolder (1933).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1