Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Onze Gedeputeerde Staten Onze Gedeputeerde Staten Een belangrijk college in het Landsbestuur zijn de Provinci ale Staten en daarin wordt de meest wezenlijke arbeid ver richt door Gedeputeerde' Sta ten. Hun arbeid is niet van in de eerste plaats politieken, maar van zakelijken, aard. Daarom komt het voor een lid van Ged. St. vooral aan op zijn zakelijke, practische ken nis van Waterstaat en land bouw, van bedrgve.v en finan ciën, van waterschappen enz. Als eisch eener democratie feldt ook voor Prov. en Gedep. taten, dat zooveel mogelijk de verschillende richtingen der bevolking vertegenwoordigd moeten zgn, maar waar Ged. Staten in hoofdzaak zakelijken arbeid verrichten en hun aan tal maar klein is, moet de poli tieke en confessioneele (dit is in Nederlnd helaas dikwgls één) nuanceering zeer beperkt zijn. Hoofdvereischte voor een lid van Ged. St. zal steeds za kelijke bekwaamheid zijn. Het verwijt, dat vroeger wel tot andere colleges gericht werd, dat zij „praatcolleges" waren en dat vele daarin gehouden betoogen slechts redevoeringen „voor de galerij" waren, heeft men zelden tot Prov. Staten en Ged. St. kunnen richten. Met een volksvertegenwoordiging is 't in ons land voorloopig nog treurig gesteld. Wel spreekt men van een te vormen „nood- parlement" en wil men een soort gemeenteraden formee- ren, maar in hoeverre daarbij van een vertegenwoordiging des volks sprake kan zgn, we ten de goden. Sedert Januari zijn de Gede puteerde Staten weer actief opgetreden, maar hoewel de Provinciale wet voorschrijft, dat er zes leden moeten 'zijn, waren en zijn er maar drie. En van die drie leden kon tot voor kort slechts één zich volledig aan zijn zoo belangrijke taak wijden. Ouderdom, gezond heidsredenen en veelvuldige andere bezigheden zijn beletse len voor de beide andere hee- ren zich met inzetting van alle kracht volledig te kunnen ge ven. Als het niet zoo oneerbie dig ware, zou men gaan den ken aan het gedicht van de ,,zes kleine negertjes". Men bad evenwel kunnen verwach ten. dat het college van Gede puteerden weer aangevuld zou zijn, zoodat zich dan zes hee- ren geheel aan hun zware taak zouden hebben kunnen wijden. Het „besluit (een der zoovele) tijdelijke bestuursvocfr- ziening Provincie" heeft de keuze waarschijnlijk beperkt. Maar, zal men zich afvragen, had het dan niet op den weg der gekozenen gelegen, waar zij zich slechts gedeeltelijk aan het belangrijke werk konden wijden, voor het ambt, hoe eer vol ook, te bedanken? Altijd, maar thans in het bijzonder is het provinciaal bestuur over stelpt met werk. Walcheren, Schouwen en Tholen moeten drooggemaakt worden, de pro vinciale stoombootdiensten (talrijke klachten komen daar over by onze redactie in), Pro vinciale Bedrijven (P.Z.E.M.), de tóestand van wegen en dij ken, de chaos in West-Z.- Vlaanderen, dit alles vormt een complex, dat herculische krach ten vereischt. Had men niet mogen verwachten, dat voor elk der onderdeelen: Water staat, Bedrgven, Herstelplan nen, 'een lid was benoemd ge worden, bekwaam om aan den hem toegewezen tak van dienst leiding te geven? De terugge komen heer Philipse kan als een alleszins competent verte genwoordiger voor den land bouw in onze agrarische pro vincie gelden. Maar zou het niet mogelijkzijn nog eenige bekwame mannen te vinden voor de andere niet minder belangrijke onderdeelen? Men zou daarbg in democratischen geest zooveel mogelgk re kening kunnen houden met de verschillende stroomingen on der de bevolking. Terecht is opgemerkt, dat de tegenwoor dige samenstelling wel erg eenzgdig is. Immer9 er heb ben twee vertegenwoordigers der vroegere liberale fractie zitting, maar een anti-rev. en 'n Katholiek ontbreken. Maar hoe dit ook zg. het komt in Ged. Staten niet zoozeer aan op de politieke of confessionee le richting maar wel op de za kelijke, haast technische be kwaamheid. Daarom zouden wij met klem willen aandrin gen op een spoedige aanvulling van het College van Ged. St. Wij meenen, dat er nu drie vacatures zijn en op benoeming van nieuwe leden, bg wier keu ze- allereerst te letten ware op zakelijke bekwaamheid om met des te meer voortvarend heid te komen tot Herstel en verderen Opbouw onzer Pro vincie. Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. J 3.20 p. kw ninerf-sn 3 Inli 1Q45 aoo.lJred- E' ZandUK tmet l'eo A '.pr. 12 ct p mm., min. p. aav UHlSOag O JUII IÖ40 medcw. vandr. IV. H. lieeKenuarcu Bur. iusslngen tel. 10, M'burg iel.en dr. P. J. Bcuman. Uiig. 1'. u 3521 en 3541. Goes tel. 2475. Terneuzen 188- Jaargang Nummer 71 den Boer. Druk 'a. F. v. d. Velde- In Amsterdam, is de eerste groep van 1200 Cana- deesche verlofgangers aange komen. (H.N.) De politieke opsporings dienst te Utrecht heeft voor een half millioen gulden aan vermogen van N.S.B.-ers in beslag genomen. (H.N.) DE PRINSES IN CANADA. Prinses Juliana is Zondag in Ottawa aangekomen waar zij vele malen omhelsd werd door de drie prinsesjes die al een kwartier lang op het stations perron hadden staan trappelen van ongeduld. „Wat zijn ze gegroeid", zei Prinses Juliana, die de prinsesjes in geen 3 maanden gezien had. Prinses Juliana deelde mee dat zg on geveer 10 dagen in Ottawa zou blgven, alvorens voor goed te vertrekken. „Ik kan mij niet goed voorstellen dat ik nu mijn kinderen weer om mij heen heb", zei Prinses Juliana, terwgl Prinses Irene zich te gen Haar aanvleïde. De Prinses verklaarde dat zij niet alleen terug gekomen was om Haar dochtertjes te halen, maar tevens om afscheid te nemen van Canada en de Ca- nadeezen en hen dank te bren gen voor hun gastvrgheid. WEER MASSAGRAVEN De voormalige commandant van hèt concentratiekamp bij Amersfoort, de SS-Unterschar. führer K. P. Berg, heeft aan wijzingen moeten geven over de ligging van een aantal nog niet bekende graven van slachtoffers van den S. D. bij Amersfoort. Door deze aanwij zingen zijn reeds 2 graven ge. vonden, met resp. 9 en 10 lg- ken. Berg deelde mede. dat er zich op de Leusderheide nog meer massagraven bevinden. De stoffelijke resten van het communistische gemeente- raads- en kamerlid H. Snee vliet, en van den S.D.A.P.-wet- houder van Amsterdam S. L. de Miranda, moeten zich in deze graven bevinden. De distributie van benzine en petroleum. De distributie van benzine is in handen gelegd van het mi nisterie van Waterstaat, spe ciaal voor den landbouw en de Rijksverkeersinspectie voor de industrie en het verkeer. De vooruitzichten voor de petro- leumdistributie zijn ook gun stig. Voor de distributie van rij wielbanden zijn de berichten minder gunstig. Engeland heeft nl. den uitvoer van rij wielbanden stopgezet. (H.N) DE LANDING BIJ BALIK PAPAN. Zondagmorgen zijn, zooals reeds gemeld, geallieerde strijdkrachten geland nabij het belangrijke oliecentrum Balik Papan, gelegen aan de Oost kust van Borneo. Deze landing was niet on verwachts, want bgna 7 we ken lang werd het gebied van Balik Papan hevig bestookt door de Amerikaansche en Australische luchtmacht. De laatste dagen werden zelfs 3000 ton bommen per dag af geworpen. Van 15 Juni hebben voorts geallieerde oorlogsschepen, waaronder de Ned. kruiser .Tromp", de kusstellingen be schoten, terwijl de mijnenve gers de mijnen onder de kust opruimden. Bg de landing waren meer dan 300 vaartuigen betrokken. Behalve Australische troepen namen ook Ned.-Indische strgdkrachten aan de landin gen deel, in totaal 5000 man. Men had spoedig 'n bruggen hoofd gevormd, 't welk heden morgen was uitgebreid tot een lengte van 5 km en een diepte van 2j/2 km. Aanvankelgk werd slechts geringen tegenstand ondervonden. De verliezen wa ren gering. Later werd de te genstand sterker. Generaal Mac Arthur voert persoonlgk het bevel over de ze operatie. Ook Ned. Indische burgerlijke bestuurders en in genieurs voor de reparaties van de olieinstallaties zijn aan wal gegaan. De Japanners zijn begonnen Balik Papan te ont ruimen en steken alle installa ties in brand. Balik Papan bezit twee groo- te olieraffinaderijen. Het ge bied vormde voor de Japanners de voornaamste bron voor stookolie en vliegtuigbenzine. Door de landing bij Balik Papan is nu geheel Java ge makkelijk bereikbaar gewor den voor de geallieerde vlieg tuigen. (AA) In Rotterdam zijn groote razzia's gehouden tegen den zwarten handel. Verschillende groote zwarte handelaren, po litieke onderduikers en lang gezochte „zware jongens" zijn gearresteerd. .(H.N.) In de schaduw van het kamp-crematorium. Het wRévier" in Vught. Begin 1943 werd de Middel- burgsche jongeman Blommaert van het concentratiekamp Amersfoort overgebracht naar Vught. waar toentertijd de hygiënische toestand hemel tergend slecht was. Het water was vergiftigd maar daar de gevangenen maar eenmaal in de drie dagen een kliekje koffie kregen, kon het gebeuren dat een van hen plotseling alles vergat, naar de kraan rende en gulzig van het vergiftigde water dronk. Het gevolg was, dat hij dan der. volgenden dag in zijn bloed zwom. Ontelbaar waren de dysenterie patiënten en ten hemel schreiend de toestanden in het Revier. De meeste bed den hadden geen dekens en op de enkele deken, die er was kon men 4 tot 500 luizen tellen. Er was geen verband en bijna geen eten (zieken hoeven trou wens niet te eten, dat is het gemak van een zieke) en het is dan ook geen wonder, dat de sterfte onder de patiënten zeer groot was. Een bed ver wisselde soms 4 of 5 maal op een dag van eigenaar. Van verschoonen was natuurlgk geen sprake. Op 15 April hield het Ne- derl. Roode Kruis een groote schoonmaak in dit kamp, waarbij het ge-heele Lager, be nevens de 6 a 7000 inwoners grondig werden gezuiverd. Na dezen datum werd het aantal ziektegevallen plotseling veel minder. Ook kwamen er een groot aantal pakketten van het Intern. Roode Kruis, die groo- te verlichting brachten. „Vught werd een hemel op aarde", was de wel ontroeren de uitspraak van den jonge man, die na Vught nog een heel programma van concentratie kampen doorliep. RECHTBANK De 36-j. chauffeur J. C. W. P. te Middelburg, thans gede tineerd, die 25 paar sokken, 8 kg. suiker en 2500 gr. boter in ontvangst nhm en boven dien 20 1. olie voorhanden had, werd veroordeeld tot 2 mnd. met aftrek voorarr, DE ONTREDDERING VAN ONS SPOORWEGWEZEN. De directeur der Ned. Spoor wegen, ir. W. Hupkes, heeft eenige cijfers gegeven waaruit de ontreddering van ons spoor wegwezen blijkt. Van de 850 locomotieven m 1940 zijn er nog 165 bruik bare in ons land aanwezig Men heeft er nu 235 van En geland en Amerika gehuurd. Van de 30.000 wagons bleven er 1050 over, waarvan de helft defect is. Men heeft echter nu de beschikking over 3000 Bel gische, Fransche en Duitsche wagens. Een kleine 20.000 wagens zijn nu in Duitschland en thans geallieerde oorlogs buit. Om steenkool uit Limburg via België naar het Noorden te vervoeren zijn dagelijks 300 wagons noodig, doch meer dan 100 heeft men tot dusver niet kunnen krijgen. Er ligt nu 363.000 ton kolen op trans port te wachten, hoewel de mijnproductie gedaald is van 40.000 ton tot 15.000 ton per dag. Bovendien zgn naar de mgnen terugkeerendë wagons in België vastgehouden. Een spoorwegautoriteit die deze zaak moet oplossen, moet dan 2 a 3 weken op zijn papieren voor België wachten. Van de 2000 passagiersrijtui- gen zijn er nog 284 over met 2- buitenlandsche rijtuigen erbij, dus totaal 500. van de meer dan 300 electrische trein stellen zijn er nog 5 in bruik- baren toestand en 80- defect. De rest is verdwenen. Van 57 dieselelectrische treinstellen is er nog 1 bruikbaar en 20 zwaar beschadigd aanwezig Van 25 diesel mechanische rijtuigen is er nog 1 over. Dit materiaal is grooten- deels naar Duitschland gegaan waar de wagons zijn uitgebro ken en als noodwoningen ge bruikt worden. Verder loopen Nederlandsche dieseltreinen in Roemenië. Met primitieve middelen wil men het bedrgf weer op gang- brengen. Met de geleende Eng. en Amerikaansche locomotieven en wanneer geallieerde leger auto's overgenomen kunnen v orden, zal men een eind ko men. Wat automatei'iaal be treft zijn de eerste behoeften 1400 autobussen en 3400 vrachtauto's. (AA) Meer dan 600 vliegende for ten, de grootste luchtmacht die Japan tot nu toe aanviel, heeft Maandagmorgen aanvallen ge daan op de steden Simolosohi, Ubo en Kure, met 4000 ton bommen. Tot nu toe zijn 22 Japansche steden in de asch gelegd. PROV1NCIENIEUWS VlissingenBreskens. In verband met de gewijzig de dienstregeling der Ned. Spoorwegen zal de dienst Vlis singenBreskens, welke door de Kon. Ned. Marine wordt on derhouden voor personenver voer, in den vervolge zgn: ver trek Vlissingen 9 12, 14.30, 17.30 uur, vertrek Breskens 10, 13, 15.30. 18.30 uur. Rotterdam—Middelburg. Naar aanleiding van ons be richt inzake'de reismogelijkhe den naar West-Nederland, wijst de heer L. v. W. te Middelburg er ons nog op, dat er ook een mogelijkheid is om in één dag van Rotterdam naar Middel burg te reizen, n.l.: vertrek Rotterdam 9 uur (alleen op Maandag, Woensdag en Vrij dag) met de boot van de ree- derrj Van der Schuit, ligplaats Oos'terkade (tegenover 't Witte Huis). Aankomst Den Bosch 17 k 18 uur aan de Zuid-Willems vaart (slechts enkele min. van 't station). Vertrek trein naar Goes 18.58 uur. Aankomst Goes 23 uur. Vandaar per bus naar Middelburg, waar men onge- reer middernacht arriveert. Zaterdagmiddag heeft nog een deputatie uit de oud-leden van den raad, de wethouders en het gemeente-personeel bij monde van den heer C. Ouwe hand, directeur van gemeen tewerken, den scheidenden burgemeester van Vlissingen, dank gebracht voor hetgeen deze gedurende 26 jaar voor hen allen steeds was geweest. Als blijvende herinnering heb ben zij gemeend den burge meester een of meer porcelei- nen borden, welke speciaal voor dit doel vervaardigd zul len worden bg de „Porceleine Fles" te Delft, aan te bieden. Tevens werd den burgemeester 'n fraaie bloemenmand aange boden. Ook mevrouw Van VVoelderen en hun dochter werden bloemen geschonken. De burgemeester dankte ont roerd voor deze bewijzen van sympathie. Het College van Regenten en Regentessen over het Gast huis te Vlissingen, thans ge ëvacueerd in Wolphaartsdgk, heeft benoemd als Directrice, de .gediplomeerde verpleegster zuster J. W. A. Bgl en als ad junct directrice, de gediplo meerde verpleegster zuster J. Goedbloeö, beide in voornoem de instelling werkzaam. Maandag herdacht mej. S. J. Huser, chef calqueerafdee- ling der N.V. Kon. Mij. „de Een belangrijk college in het Landsbestuur zijn de Provinci ale Staten en daarin wordt de meest wezenlijke arbeid ver richt door Gedeputeerde Sta ten. Hun arbeid is niet van in de eerste plaats politieken, maar van zakelijken, aard. Daarom komt het voor een lid van Ged. St. vooral aan op zijn zakelijke, practische ken nis van Waterstaat en land bouw, van bedrgven en finan ciën, van waterschappen enz. Als eisch eener democratie Eeldt ook voor Prov. en Gedep. taten, dat zooveel mogelgk de verschillende richtingen der bevolking vertegenwoordigd moeten zijn, maar waar Ged. Staten in hoofdzaak zakelijken arbeid verrichten en hun aan tal maar klein is, moet de poli tieke en confessioneele (dit is in Nederlnd helaas dikwgls één) nuanceering zeer beperkt zijn. Hoofdvereischte voor een lid van Ged. St. zal steeds za kelijke bekwaamheid zgn. Het verwgt, dat vroeger wel tot andere colleges gericht werd, dat zg „praatcolleges" waren en dat vele daarin gehouden betoogen slechts redevoeringen „voor de galerij" waren, heeft men zelden tot Prov. Staten en Ged. St. kunnen richten. Met een volksvertegenwoordiging is 't in ons land voorloopig nog treurig gesteld. Wel spreekt men van een te vormen „noód- parlement" en wil men een soort gemeenteraden formee- ren, maar in hoeverre daarbg van een vertegenwoordiging des volks sprake kan zgn, we ten de goden. Sedert Januari zgn de Gede puteerde Staten weer actief opgetreden, maar hoewel de Provinciale wet voorschrijft, dat er zes leden moeten zijn, waren en zijn er maar drie. En van die drie leden kon tot voor kort slechts één zich volledig aan zijn zoo belangrijke taak wijden. Ouderdom, gezond heidsredenen en veelvuldige andere bezigheden zijn beletse len voor de beide andere hee- ren zich met inzetting van alle kracht volledig te kunnen ge ven. Als het niet zoo oneerbie dig ware, zou men gaan den ken aan het gedicht van de „zes kleine negertjes". Men had evenwel kunnen verwach ten, dat het college van Gede puteerden weer aangevuld zou zijn, zoodat zich dan zes hee- ren geheel aan hun zware taak zouden hebben kunnen wgden. Het „besluit (een der zoovele) tgdelijke bestuursvoor. ziening Provincie" heeft de keuze» waarschgnlijk beperkt. Maar, zal men zich afvragen, had het dan niet op den weg der gekozenen gelegen, waar zij zich slechts gedeeltelgk aan het belangrijke werk konden wijdep, voor het ambt, hoe eer vol ook, te bedanken Altijd, maar thans in het bijzonder is het provinciaal bestuur over stelpt met werk, Walcheren, Schouwen en Tholen moeten drooggemaakt worden, de pro vinciale stoom bootdiensten (talrijke klachten komen daar over bij onze redactie in). Pro vinciale Bedrgven (P.Z.E.M.), de toestand van wegen en dij ken, de chaos in West-Z.- Vlaanderen, dit alles vormt een complex, dat herculische krach ten vereischt. Had men niet mogen verwachten, dat voor elk der onderdeelen: Water staat. Bedrijven, Herstelplan nen, een lid was benoemd ge worden, bekwaam om aan den hem toegewezen tak van dienst leiding te geven? De terugge komen heer Philipse kan als een alleszins competent verte genwoordiger voor den land bouw in onze agrarische pro vincie gelden. Maar zou het niet mogelgk zijn nog eenige bekwame mannen te vinden voor de andere niet minder belangrgke onderdeelen? Men zou daarbg in democratischen geest zooveel mogelgk re kening kunnen houden met de verschillende stroomingen on der de bevolking. Terecht is opgemerkt, dat de tegenwoor dige samenstelling wel erg eenzgdig is. Immers er heb ben twee vertegenwoordigers der vroegere liberale fractie zitting, maar een anti-rev. er. 'n Katholiek ontbreken. Maar hoe dit ook zij. het komt in Ged. Staten niet zoozeer aan op de politieke of conféssionee- le richting maar wel op de za kelijke, haast technische be kwaamheid. Daarom zouden wij met klem willen aandrin gen op een spoedige aanvulling van het College van Ged. St. Wij meenen, dat er nu drie vacatures zijn en op benoeming van nieuwe leden, bg wier keu ze allereerst te letten ware op zakelnke bekwaamheid om met aes te meer voortvarend heid te komen tot Herstel en verderen Opbouw onzer Pro vincie. In Amsterdam, is de eerste groep van 1200 Cana- deesche verlofgangers aange komen. (H.N.) - De politieke opsporings dienst te Utrecht heeft voor een half millioen gulden aan vermogen van N.S.B.-ers in beslag genomen, (H.N.^ Abonn.-pr.: 25 cl. p. w. J S.20 p. itw lïineHan Q Inli IQvIK Hoo»,ircU. P. Zanciuu imet iea a '.pr, 12 ct p mm., min. p. adv j iUlflbUalJ O JUII l«f**3 medcw. van dr. W. H. keeKenitamp Bur, nssingen tel. 10, M'burg tei. en dr p j Bouraan. (Jitg. F. B 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzec 188e Jaargang Nummer 71 den Boer. DruK fa. F. v. d. Velde U DE PRINSES IN CANADA Prinses Juliana is Zondag in Ottawa aangekomen waar zij veie malen omhelsd werd dooi de drie prinsesjes die al een kwartier lang op het stations perron hadden staan trappelen van ongeduld. „Wat zijn ze gegroeid", zei'Prinses Juliana, die de prinsesjes in geen 3 maanden gezien had. Prinses Juliana deelde mee dat zij on geveer 10 dagen in Ottawa zou blijven, alvorens voor goed te vertrekken. „Ik kan mtf niet goed voorstellen dat ik nu mijn kinderen weer om mij heen heb", zei Prinses Juliana, terwgl Prinses Irene zich le gen Haar aanvleïde. De Prinses verklaarde dat zij niet alleen terug gekomen was om Haar dochtertjes te halen, maar tevens om afscheid te nemen van Canada en de Ca- nadeezen en hen dank te bren gen voor hun gastvrgheid. WEER MASSAGRAVEN De voormalige commandant van het concentratiekamp bg Amersfoort; de SS-Unterschar. führer K- P. Berg, heeft aan wijzingen moeten geven over de ligging van een aantal nog niet bekende graven van slachtoffers van den S. D. bij Amersfoort. Door deze aanwij zingen zijn reeds 2 graven ge vonden. met resp. 9 en 10 lij ken. Berg deelde mede. dat er zich op de Leusderheide nog meer massagraven bevinden. De stoffelijke resten van het communistische gemeente- raads- en kamerlid H. Snee vliet, en van den S.D.A.P.-wet- houder van Amsterdam S. L. de Miranda, moeten zicli in deze graven bevinden. De distributie van benzine en petroleum. De distributie van benzine is in handen gelegd van het mi nisterie van Waterstaat, spe ciaal voor den landbouw'en de Rijksverkeersinspectie voor de industrie en het verkeer. De vooruitzichten voor de petro- leumdistributie zgn ook gun stig. Voor de distributie van ry- wielbanden zijn de berichten minder gunstig. Engeland heeft nl. den uitvoer van rij wielbanden stopgezet. ,(H.N). DE LANDING BIJ BALIK PAPAN. Zondagmorgen zijn. zooals reeds gemeld, geallieerde strijdkrachten geland nabij het belangrijke' oliecentrum Balik Papan, gelegen aan de Oost kust van Borneo. Deze landing was niet on verwachts, want bgna 7 we ken lang werd het gebied van Balik Papan hevig bestookt door de Amerikaansche er Australische luchtmacht. De laatste dagen werden zelfs 3000 ton bommen per dag af geworpen. Van 15 Juni hebben voorts geallieerde oorlogsschepen, waaronder de Ned. kruiser „Tromp", de kusstellingen be schoten, terwgl de mijnenve gers de mgnen onder de kust opruimden. Bij de landing waren meer dan 300 vaartuigen betrokken. Behalve Australische troepen namen ook Ned.-Indische strijdkrachten aan de landin gen deel. in totaal 5000 man. Men had spoedig 'n bruggen hoofd gevormd, 't welk heden morgen was uitgebreid tot een lengte van 5 km en een diepte van 2Vi km. Aanvankelijk werd slechts geringen tegenstand ondervonden. De verliezen wa ren gering. Later werd de te genstand sterker. Generaal Mac Arthur voert persoonlgk het bevel over de ze operatie. Ook Ned. Indische burgerlgke bestuurders en in genieurs voor de reparaties van de olieinstallaties zgn aan wal gegaan. De Japanners zgn begonnen Balik Papan te ont ruimen en steken alle installa ties in brand. Balik Papan bezit twee groo te olieraffinaderijen. Het ge bied vormde voor de Japanners de voornaamste bron voor stookolie en vliegtuigbenzine. Door de landing bij Balik Papan is nu geheel Java ge- makkelgk bereikbaar gewor den voor de geallieerde vlieg tuigen. (AA) In Rotterdam zgn groote razzia's gehouden tegen den zwarten handel. Verschillende groote zwarte handelaren, po litieke onderduikers en lang gezochte „zware jongens" zijn gearresteerd, .(H.N.; In de schaduw van het kamp-crematorium. liet -.Revier" in Vught. Begin 1943 werd de Middel- burgsche jongeman Blommaert van het concentratiekamp Amersfoort overgebracht naar Vught, waar toentertgd de hygiënische toestand hemel tergend slecht was. Het water was vergiftigd, maar daar de gevangenen maar eenmaal in de drie dagen een kliekje koffie kregen, kon het gebeuren dat een van hen plotseling alles vergat, naar de kraan rende en gulzig van het vergiftigde water dronk. Het gevolg was, dat hij dan den volgenden dag in zijn bloed zwom. Ontelbaar waren de dysenterie patiënten en ten- hemel schreiend de toestanden in het Revier. De meeste bed den hadden geen dekens en op de enkele deken, die er was kon men 4 tot 500 luizen tellen. Er was geen verband en bgna geen eten (zieken hoeven trou wens niet te eten, dat is het gemak van een zieke) en het is dan ook geen wonder, dat de sterfte onder de patiënten zeer groot was. Een bed ver wisselde soms 4 of 5 maal op een dag van eigenaar Van verschoonen was natuurlgk geen sprake. Op 15 April hield het Ne- derl. Roode Kruis een groote schoonmaak in dit kamp, waarbg het geheele Lager, be nevens de 6 4 7000 inwoners ;rondig werden gezuiverd. Na lezen datum werd het aantal ziektegevallen plotseling veel minder. Ook kwamen er een groot aantal pakketten van het Intern. Roode Kruis, die groo te verlichting brachten. „Vught werd een hemel op aarde", was de wel ontroeren de uitspraak van den jonge man, die na Vught nog een heel programma van concentratie kampen doorliep. ZON EN MAAN Woensdag komt de zon te 5.26 op en gaat te 22.02 onder. De maan te resp. 2.15 en 16.02. HOOGWATER VLISSINGEN. Woensdag 4 Juli: 9.51 en i.ll, resp. 1.77 en 1.65 m. 4- N.A.P. DE ONTREDDERING VAN ONS SPOORWEGWEZEN. De directeur der Ned. Spoor wegen, ir. W. Hupkes, heeft eenige cgfers gegeven waaruit de ontreddering van ons spoor wegwezen blijkt. Van de 850 locomotieven in 1940 zijn er nog 165 bruik bare in onS land aanwezig. Men heeft er nu 235 van En geland en Amerika gehuurd. Van de 30.000 wagons bleven er 1050 over, waarvan de helft defect is. Men heeft echter nu de beschikking over 3000 Bel gische, Fransche en Duitsche wagens. Een kleine 20.000 wagens zgn nu in Duitschland en thans geallieerde oorlogs buit. Om steenkool uit Limburg via België naar het Noorden te vervoeren zijn dagelijks 300 wagons noodig, doch meer dan 100 heeft men tot dusver niet kunnen krijgen. Er ligt nu 363.000 ton kolen op trans port te wachten, hoewel de mijnproductie gedaald is van 40.000 ton tot 15.000 ton per dag. Bovendien zijn naar de mijnen terugkeerende wagons in België vastgehouden. Een spoorwegautoriteit die deze zaak moet oplossen, moet dan 2 a 3 weken op zgn papieren voor België wachten. Van de 2000 passagiersrijtui gen zijn er nog 284 over met 2_ buitenlandsche rytuigen erbij, dus totaal 500. van de meer dan 300 electrische trein stellen zijn er nog 5 in bruik- baren toestand en 80 defect. De rest is verdwenen. Van 57 dieselelectrische treinstellen is er nog 1 bruikbaar en 20 zwaar beschadigd aanwezig. Van 25 diesel mechanische rijtuigen is er nog 1 over. Dit materiaal is grooten- deels naar Duitschland gegaan waar de wagons zgn uitgebro ken en als noodwoningen ge bruikt worden. Verder loopen Nederlandsche dieseltreinen in Roemenië. Met primitieve middelen wil men het bedrijf weer op gang brengen. j Met de geleende Eng. en Amerikaansche locomotieven en wanneer geallieerde leger auto's overgenomen kunnen worden, zal men een eind ko men. Wat automateriaal be treft zijn de eerste behoeften 1400 autobussen en 3400 vrachtauto's. (AA) Meer dan 600 vliegende for ten, de grootste luchtmacht die Japan tot nu toe aanviel, heeft Maandagmorgen aanvallen ge daan op de steden Simolosohi, Ubo en Kure, met 4000 ton bommen. Tot nu toe zijn 22 Japansche steden in de asch gelegd. PROVINCIËNLEUWS VlissingenBreskens. In verband met de gewijzig de dienstregeling der Ned. Spoorwegen zal de dienst Vlis singenBreskens, welke door de Kern. Ned. Marine wordt on derhouden voor personenver voer, in den vervolge zgn: ver trek Vlissingen 9, 12. 14.30, 17.30 uur, vertrek Breskens 10, 13, 15.30, 18.30 uur. RotterdamMiddelburg. Naar aanleiding van ons be richt inzake de reismogelgkhe- den naar West-Nederland, wgst de heer L. v. W. te Middelburg er ons nog op, dat er ook een mogelgkheid is om in één dag van Rotterdam naar Middel burg te reizen, n.l.: vertrek Rotterdam 9 uur (alleen op Maandag, Woensdag en Vrij dag) met de boot van de ree- derij Van der Schuit, ligplaats Oosterkade (tegenover 't Witte Huis). Aankomst Den Bosch 17 a 18 uur aan de Zuid-Willems vaart (slechts enkele min. van 't station). Vertrek trein naar Goes 18.58 uur. Aankomst Goes 23 uur. Vandaar per bus naar Middelburg, waar men onge veer middernacht arriveert. Goes. Nadat de Openbare school voor U.L.O., meer be kend onder den naam van Dusseldorpschool, eenige jaren in beslag genomen geweest was, werd dit juweeltje van een schoolgebouw (geen enkel onderwijsman kan zich een beter geoutilleerde inrichting wensehen) gisteren weer in gebruik genomen. De heer van Faassen, hoofd dezer school, heeft dit gedenkwaar dige feit met een kleine plech tigheid gepaard laten gaan. Van het „Slot Oostende", waar gedurende den laatsten tijd het „hoofdkwartier" der school ge vestigd was, trokken de leer lingen, onder leiding van het onderwgzend personeel naar de Voorstad, waar op het plein der school de vaderlandsche driekleur wapperde. Nadat voor den ingang eerst een driewerf „hoera" was aan geheven, werden de leerlingen in de vestibule opgesteld. Daar heeft de heer van Faassen in een toespraak een vergelgking gemaakt tusschen het school gebouw en ons vaderland. Beide waren zwaar gehavend, doch het eerste is door onder linge samenwerking thans weer grootendeels hersteld. Hg hoopte, dat de leerlingen nu en later dit in gedachten zou den houden, om ieder naar zijn vermogen, eveneens in onderlinge samenwerking, mee te werken aan den wederop-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1