Provinciale Zeeuwsche Courant Het nieuwe ministerie. Vol belangstelling hebben wij Woensdag, den 27en, 's avonds geluisterd naar H.M. de Koningin, hoe Zij het nieu we ministerie bg het volk in leidde. Het was een soort troonrede, maar een heel by- zondere, want zij richtte zich via de radio rechtstreeks tot het volk en niet tot het volk via zijn vertegenwoordigers in Staten-Generaal. Wij zijn dankbaar ervoor, het was een verkwikkend en verheugend geluid, waarin al de energie van Haar, die vijf jaren bijkans onverdroten, on vervaard den strijd voor de Bevrijding van het vaderland voerde, doorstraalde. Het was een woord en gebaar de Oranjetraditie waardig, Oranje aan het hoofd van het Neder- landsche volk, tezamen ver bonden in lief en leed, in strijd en in zegepraal Wat betreft het gesprokene door Min. Schermerhorn kun nen wij nog niets anders zeg gen, dan dat zijn woorden niet voorbehoudsloos onze in stemming hebben. Het nieuwe Kabinet is er geen van vol komen synthese; niemand zou dit mogen eischen, maar het kabinet heeft toch wel een breede basis. Het is het eerste dat op geheel bevrijden Neder- landschen bodem is tot stand gekomen en het doet als Ne- derlandsch van geest aan, van den geest van Neerland en Nassauen, bezield met een geest van onafhankelijkheid en vertrouwen op Gods hulp bij eigen inspanning aller krachten. Buitenlandsche Za ken is 'n belangrijk, in zekeren zin misschien het belangrijkst, departement. Daar blijft min. van Kleffens het bewind voe ren en hij zal zich geheel aan zijn omvattende en verant woordelijke taak kunnen wij den, want min. van Rooyen zal hem bij afwezigheid, hier in Nederland kunnen vervan gen. Op min. van Kleffens zal ook de belangrijke en delicate taak rusten van de zorg voor de teruggave der Nederland ontstolen goederen en voor de opeisching van Duitsch gebied, teneinde ons schadeloos te stellen voor de onherstelbare verliezen aan goederen en voor de baldadige en misdadige vernielingen, om ons door den afstand van Duitsch gebied in staat te stellen ons eigen be staan als onafhankelijke natie voort te zetten en voor de ergste armoede ons te bewa ren. Dit vraagstuk brengt allerhande onderhandelingen met de groote en kleine geal lieerden mede en omsluit vele en gecompliceerde kwesties van internen en externen aard. Ook impliceert dit een deel neming aan de bezetting van Duitschland. Eventueele an nexatie zal echter voorafge gaan worden door een raad pleging van het Nederlandsche volk. Ook daartoe zal de in stelling van een soort volks vertegenwoordiging, al is het maar een Noodparlement, noodzakelijk zijn. Maar daarbij zal ook komen een Voorlich tingsdienst, om nauwer con tact te onderhouden tusschen kabinet en volk en om het volk werkelijk „in te lichten'' De bedoeling is dus niet een ,,propaganda"-ministerie te stichten, om op Goebbelsche manier zekere maatregelen aan het volk als zijn eigen wenschen te suggereeren, zoo dat het tenslotte verontwaar digd vraagt, waarom de re geering niet reeds lang ge daan heeft,, wat die regeering t-och zoo gaarne allang had gewild. Natuurlijk zal het een streven van het kabinet zijn, te komen tot een herstel van de democratische vertegen woordiging des volks, als reeds hierboven gezegd. Daardoor vindt dus ook een uitschakeling plaats van M. G. en van locale adviescommissies, die in .onverantwoordelijkheid han delende de betrekking tusschen regeering en volk vertroebelen en onder een nevelgordijn werkzaam zijn, waardoor voor allerlei corruptie de deur open kan staan. Dat een derde deel van de leden van een toekomstig par lement zullen worden aange wezen uit of door de „illega liteit" geeft wel een garantie, dat die heeren van vreemde smetten vrij zullen zijn, maar brengt het gevaar mee van een politiek, die nog al sterk door sentiments- en ressentiments factoren zou kunnen worden beheerscht. De Staten-Gene raal als noodparlement zou den ook een aantal der leden van vóór Mei 1940 (gezuiverd) moeten bevatten. Dit zou wel een waken zyn voor het afbre ken van den draad der conti nuïteit van heden en verleden, maar uit welke vezels zal die draad tenslotte blijken te be staan? Uitlatingen, zooals wij die in „Trouw" nog al eens lazen, maken ons wel wat on gerust. Ook ten opzichte van zekere maatregelen van binnen- landsch bestuur doet het kabi net een nieuw geluid hooien, dat wij echter vroeger al eens meer meenen gehoord te heb ben. Het betreft de oprich ting van lichamen uit den boezem van het volk voortge komen. Met zekere eventueel verordenende bevoegdheid. Wij hebben met opzet gesproken van lichamen en niet van „corporaties", omdat ons een corporatieve staat nu eenmaal niet bekoren kan en „verorde nende bevoegdheid", die dan zou berusten bij wat natuurlijk belanghebbenden zyn, lijkt ons \yel wat veel op een wetge ving binnen de wetgeving, wat misschien een middel kan zijn tot snelle afdoening van za ken, maar waar by het alge meen 'belang wel eens in het gedrang zou kunnen komen. Binding en samenbundeling schijnen thans mode-woorden j H.M. DE KONINGIN IN DE BETUWE. Woensdag heeft H.M. de Koningin een onofficieel be zoek aan de Betuwe gebracht. Te Tiel werd zij hartelijk verwelkomd door de bevolking. (HN) DE STAAL- EN IJZERINDUSTRIE. Voor de gieteryen welke orders hebben van de mijnen, spoorwegen enz. is de aanvoer van grondstoffen verzekerd. draadnagelindustrie krygt grondstoffen uit België en ook voor de buizenindustrie is er goede hoop. De zinkindustrie te Budel produceert weer bladzink dat wordt gedistri bueerd voor herstelwerk enz. (HN) COLLABORATEURS GEARRESTEERD. In Rotterdam zijn vele col laborateurs gearresteerd. Op twee na zijn het allen beruch te weermachtsleveranciers. Onder hen bevinden zich de c directeuren van Wilton-Feijen- oord, de slooper J. Lekkerker- ker, die een groot deel van Den Haag voor de Duitschers sloopte, de directeuren van de Aannemersmij. H. P. Voormo len, de aannemer L. Beider, die verdedigingswerken op Walcheren bouwde, E. Blok en C. v. d. Schouten, van de Rijnscheepvaart mij., die aan Duitschland schepen verkocht voor de voorgenomen invasie. In Enschede werden om de zelfde reden de fabrikanten G. Rörink en G. en J. H. We vers gearresteerd. Ook werden in Twente meisjes die omgang hadden gehad met Duitschers en waren vrijgelaten, opnieuw gearresteerd omdat zij zich niet aan hun belofte hadden gehouden zich niet in te laten met de geallieerde militairen. (HN) Aanteekening van brieven weer toegestaan. Thans is het aanteekenen van brieven en briefkaarten weer toegestaan in het binnen- landsch- en het buitenlandsch- postverkeer voorzoover dit laatste naar zgn. niet-vijande- lijk gebied is opengesteld. Drukte op vliegveld Valkenburg. Het vliegveld Valkenburg nabij Den Haag, dat indertijd door de Duitschers moest wor den opgegeven in verband met de sabotage door Nederland sche ingenieurs, wordt thans door de R.A.P. gebruikt, om voedsel van Denemarken naar ons land te brengen, zoo wordt officieel meegedeeld. Met de hulp van Nederlandsche bur gers en dezelfde ingenieurs is het thans voor de tweede maal in gereedheid gebracht. Het wordt gebruikt voor het ver voer van belangrijke autoritei ten en verplichte personen zoo wel als voor het transport van voedsel. Verschillende honder den vliegtuigen stijgen er dage- lijks op. (AA) In Rotterdam kan weer elec- triciteit aan particulieren worden gegeven. Zij, die aan gesloten zijn, mogen voorloo- pig V2 kw. per dag gebrui ken. (HN) Te Amsterdam is de Euterpestraat, waar de puin hoop van het gebouw van den Sicherheitspolizei staat, omge doopt in Gerrit van der Veen- straat ter eere en nagedachte nis van den kunstenaar en ver zetsleider Gerrit van der Veen, die reeds zwaar verwond zijnde door den S. D. werd vermoord. De Rotterdamsche politie heeft een groote razzia te gen den zwarten handel gehou den. De beruchte Rubroek- straat werd plotseling afgezet door 375 agenten en 40 recher cheurs die van 34 auto's en 4 autobussen gebruik maakten. Binnen enkele uren waren hon derden woningen doorzocht. 225 arrestaties werden ver richt. Mudzakken Belgische shag, veel Engelsche sigaretten en groote geldsbedragen, meestal in schoenen en kousen verborgen, vielen de politie in handen. (AA) De Chef Staf van het Mil. Gezag heeft in een speciale be kendmaking zijn afkeuring uit gesproken over de slappe hou ding van het hoogleerarencorps te Groningen tijdens de bezet ting. (AA) Met de „Edam" zijn 90 Chevrolet-trucks in Rotterdam aangekomen, de eerste van een groote order. (H.N.) Te Amsterdam wordt streng opgetreden tegen den ruilhan del. 50.000 sigaretten en vele kostbare voorwerpen werden door Ned. en Canad. politie in beslag genomen. (A.A.) De oud-burgemeester van Eindhoven, de N.S.B.-er dr. H. A. Pulles, is bij Valkenburg gearresteerd. (AA) te zijn, maar wij meenen, dat „fasces" zoo'n zelfde beteeke- nis heeft en fasces en facsisme zijn taalkundig nauw verwant, hoe staat dat echter op poli tiek gebied? Dit wil nu geenszins nog zeggen echter, dat wij de nieuwe regeering van fascisti sche neigingen verdenken, maar de antecedenten van eenige der nieuwe bewinds lieden doen ons toch besluiten tot een houding voor voorzich tig afwachten. Het zou ge vaarlijk kunnen zijn te veel aan een hoera-stemming toe te geven. Het parool blijft dus voor ons „afwachten de din gen, die daar komen zullen met de bedoeling te steunen, wat ons goed zal dunken en omgekeerd te bestrijden, wat ons verkeerd zou schijnen, maar met vertrouwen voorloo- pig in de goede bedoelingen". Abonn.-pr.26 ct. p. w. J 3.20 p. kw. A r.pr. 12 ct p mm., min. p. adv J 2 Bur. nsslngen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475. Terneuzen Zaterdag 30 Juni 1945 188e Jaargang Hoaidrcd. JS. P. ZcuidlJK (met raedew. van dr. W. H. Beekenüam». en dr. P. J. Bouman. Ultg. F. den Boer. Druk 'a. F. v. d. Velde DE REDE VAN MIN.-PRES SCHERMERHORN Ter aanvulling op de reeds gepubliceerde radiorede van den minister-president, prof. W. Schermerhorn, geven wij hier nog enkele punten die van belang geacht kunnen worden. Zoo verklaarde de minister-president over de houding der voormalige ille galiteit tegenover de zgn. le gale wereld o.m.: Wij ontmoe ten hier de poging der illega liteit om de krachten die daar in tijdens de bezetting en on derdrukking werden gewekt, thans ook maatschappelijk tot gelding te brengen. Dit houdt echter gevaren in, omdat, in dien voor dezen drang geen juiste wegen worden gebaand, de neiging zal ontstaan de illegaliteit dien invloed te verschaffen langs staat kundigen weg. welk mid del op den duur ondoeltref fend moet geacht worden. Het staatkundig leven voltrekt zich naar andere gezichtspunten dan die welke gelden bij de selectie van persoonlijkheid en karakter, van durf en onbuig zaamheid, zooals die zich in de wereld van het verzet heeft geopenbaard. En toch ligt in die verzetswereld een voor ons volksleven bij uitstek vrucht bare scheiding der geesten en zal het noodzakelijk zijn deze groep op de plaats te bren gen, waar zy het bevruchtende werk kan volvoeren, dat nood zakelijk is. Aangaande den toestand in den landbouw verklaarde prof. Schermerhorn dat de regeering snel een einde zal maken aan hec feit, dat velen die in den' landbouw thuis behooren, nog niet regelmatig werken, terwyl de verzorging van gewassen en vee hier en daar ook veel te wenschen overlaat. Ten behoeve van den steun bij de financiering van het economisch herstel komt de oprichting van overheidswege in aanmerking van een natio nale herstel financierings maatschappij, die in de cre- dietbehoeften die de particu liere banken niet kunnen ver vullen, zal kunnen voorzien. Voor de werkers zal een mi nimum levensstandaax-d zijn te waarborgen, waarbij inzonder heid rekening is te houden met de prijzen der gedistribu eerde goederen. In bedrijven, die door gebrek aan grond stoffen nog niet kunnen wer ken, moeten wachtgeldrege lingen en werkloosheidsuitkee- ringen zijn, doch geen wacht geld mag meer worden uitge keerd aan hen, die redelijken arbeid weigeren, ondèr welk voorwendsel dan ook. Geallieerde invoer in ons land. Naar aanleiding van gele verde critiek op het vervoeren van voedsel en kleeding naar Duitschland, heeft de Shaef Mission to the Netherlands een verklaring afgelegd. De geallieerde politiek een be paalde hoeveelheid voedsel en kleeding door de Duitsche krijgsgevangenen uit Neder land te laten meenemen, werd geleid door het inzicht, dat de Duitschers verplicht moes ten worden om in eigen be hoefte te voorzien totdat de Duitsche burgerlijke autoritei ten deze zorgen konden over nemen en teneinde de' gealli eerde voorraden hiervoor niet behoeven te gebruiken. Zij moesten echter 2 controles te Den Helder en Delfzyl passee- ren, waar veel in beslag werd genomen. In totaal hebben de 120.000 Duitschers 2500 ton voedsel en 2000 ton kleeding en uitrustingsstukken meege nomen. Hiertegenover wordt opgemerkt <^at van af de be vrijding van Nederland boven de rivieren tot aan 22 Juni door de geallieerden werd in gevoerd: 186.500 ton voedsel, 102.000 ton kolen, 39.500 ton olie en benzine. Voorts werd van de Duitsche voorraden in Nederland overgedragen: 19.100 radiotoestellen, 21.500 fietsen, 4500 paarden, 1900 personenauto's, 1400 vracht auto's, 50 autobussen, 20 trailers, 25 tractors, 20 ambu lances. De sectie voorlichting van M.G. merkt nog op dat er 7000 paarden voor het vervoer zijn meegenomen. 2000 hiervan zullen voor de bezettingstroe pen voorloopig noodig zijn, de 5000 andere kunnen binnenkort worden terugverwacht. (HN) In dè duinen bij Den Haag is een graf van politieke gevangenen ontdekt. Bij de landverraders die de opgravin gen moesten verrichten was o.m. van Geelkerken, plaats vervangend leider der N.S.B. Op den Dam te Amster dam is een eerehal geopend ter herdenking van de gevallen strijders. Op het terrein van het Wilhelminagasthuis al daar heeft een huldiging plaats gehad van het Canadeesche be vrijdingsleger, waarna alle ge sneuvelden werden herdacht, met name degenen die tot het ziekenhuispersoneel hebben behoord. (AA) Samenwerkende fabrikan tenkringen hebben in een re quest bij den minister van wa terstaat en wereldopbouw aan gedrongen op een snelle brug- verbinding bij Hedel en Vianen, daar de veerverbindingen on voldoende zijn en het verkeer over Arnhem te tijdroovend en te veel benzine vergt. (AA) We maakten gisteren een tocht naar Westkapelle. We zagen de werkzaamheden voor het dichten van het gat in den dijk en ook de resultaten. Op timistisch gestemd zijn we te ruggekeerd. Niet omdat wij zekerheid hebben gekregen dat het hier voor den winter dicht zal komen. daarvoor heeft men met teveel onberekenbare factoren te maken maar wy bespeurden in vergelijking met 112 maand geleden, flin- ken vooruitgang. Over een ta melijke lengte is reeds de voet van den nooddijk gereed ge komen. Alle beschikbare West- kappelsche dijkwerkers aange vuld met grondwerkers van elders, zijn aan den gang. Het herstellen van woningen, puinruimen e.d. ligt zoo goed als stil. De nooddyk is nu hoofdzaak. Zooals men weet is het de bedoeling rond het gat een nooddyk te maken, van onge veer het punt waar vroeger de dijkmolen stond, met een boog loopende naar den duinkant, ter hoogte van den destijds door de Duitschersgebouwden luisterpost. Deze nooddyk zal ongeveer 1000 meter lang zyn. Eerst worden twee rijen paaltjes in den grond gesla gen, waartusschen rijshout wordt gevlochten. Hierachter wordt het zand tot een diepte van iy2 meter weggraven, waarna aangevoerd door kip karren, de klei wordt gestort. De klei wordt met stroo en daarop weer rijsbeslag verste vigd. Er ontstaat dus als het ware een miniatuurdrjkje, dat de teen van den dijk wordt Want een 50 meter achter waarts was een dragline bezig een zoogenaamde perskade op te wei-pen, een muur van klei, welke het hier te spuiten zand in fatsoen houdt. Tusschen deze perskade en den reeds genoemden teen van den dijk zal door een zandzui ger zand worden gespoten, dat het lichaam van den dijk zal worden. Op deze wijze krijgt men dus een nooddijk, welke ongeveer 45 meter breed wordt Er wordt hard gewerkt aan den Westkappelschen nooddijk. en van den voet van den dijk af zelfs 60 meter. Van den teen van den dijk, welke 3 meter -j- N.A. P., de helft van de te ver krijgen hoogte ligt die natuurlijk eveneens ongev. 1000 m. lang wordt is thans >aan den kant van 't dorp, bijna 300 meter gereed. In ruim 2 weken tijd is deze voet van den nooddijk tot stand gekomen. Aan de andere zijde, aan den duinkant, is 30 40 meter van den voet van den dijk gereed gekomen. Er loopen ook twee diepe geulen landinwaarts. Hierin moet een 20-tal zinkstukken worden gestort, waarvan er reeds vijf zijn bezonken. Elk zinkstuk is 600 vierk. meter groot. In een van de geulen heeft een baggermolen een plaats gemaakt voor den zandzuiger welke spoedig verwacht wordt. De laatste weken komt ook meer materiaal aan. Groote landingsbooten voeren dit aan, zooals rijshout, spoormateriaal enz. Ook aan de aansluiting voor den definitieven dijk wordt ge werkt. Deze zal meer landin waarts komen te liggen dan den oorspronkelijken dijk. Het herstel van het overige deel van den Westkappelschen dijk is eveneens een groote karwei. Immers, buiten het groote gat zijn nog ongeveer 70.000 m2 glooiing door de bommen vernield of ernstig beschadigd. De Westkappelaars zijn ook hier hard aan den ar beid om deze glooiing te ma ken. Basaltblok naast basr" blok werd geplaatst. Dit ge>- schiedt in een verbazend vlug tempo. Eén man plaatst gemid deld 20 m2 basaltsteenen. Hard werken de Westkap pelaars, en wat ons vooral trof met geestdrift. Zij achten het blijkbaar een eer dit groote werk mede tot een spoedig en ;oed einde te helpen brengen. Iravo Westkappelaars. Wal cheren vertrouwt op jullie. G. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Z.K.H. Prins Bernhard heeft zijn eersten verjaardag na de bevrijding in het Westen van ons land doorgebracht. In een door hem zelf bestuurde jeep heeft de Prins een tocht ge maakt en verschillende steden bezocht, waar hij overal met groot enthousiasme is ontvan gen. Een bezoek werd gebracht aan Utrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag. Haarlem, Alkmaar en Amsterdam. Tn Delft beeft Prins Bernhard een krans, met op het lint een goudenW met kroon, gelegd op het graf van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, in de Nieuwe Kerk aldaar. (H.N.) Annexatie. De oud-commissaris der Ko ningin in Groningen, mr. J. Linthorst Homan, heeft een belaugryke regeeringsopdracht, verband houdende met het an nexatieprobleem, aanvaard. Hij was ook aangezocht gezant in Zweden of Zwitserland te wor den. maar heeft gemeend zijn land beter te kunnen die nen door genoemde functie te aanvaarden. (AA) Aardappelen, zonder bon in het Westen. Mede in verband met den overgang van de aardappelen van den ouden oogst naar de producten van den oogst 1945, heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw beslo ten de oude aardappelen zon der bon verluijgbaar te stellen N.- en Z.-Hólland en Utrecht. Op dezen maatregel sluit aan het opheffen van het rooi- verbod voor vroege aardappe len met ingang van 29 Juni, terwijl de producten van den nieuwen oogst met ingang van Maandag 2 Juli a s. in distri butie zullen worden gebracht. (AA) - De grootste tot dusver be kende massamoord op politie ke gevangenen is in W. Bohe- men ontdekt door het vinden van massagraven. Bij het transporteeren van politieke gevangenen en joden van alle nationaliteiten van Johann Georganstadt naar Theresien- stadt zijn in het afgeloopen voorjaar meer dan 1000 perso nen vermoord. De massagra ven zullen in de komende da gen worden geopend. (AA) De Amerikaansche lucht bombardementen hebben 300 km2 van het Japansche in dustriegebied vernield. In Ame rika zullen in de komende 12 maanden 150 millioen brand bommen worden vervaardigd. (H.N.) De koningskwestie in Bel- fië is nog niet opgelost. De 0.000 dokwerkers te Antwer pen die dag en nacht werken voor de geallieerden, zullen het werk neerleggen als Ko ning Leopold terugkeert. De centrale ^n Hengelo kan weer draaien. De olie wordt betrokken uit de bij Schoone- beek gevonden oliebron. Er wordt 10 ton per dag gele verd. Men hoopt dit op te voe ren tot 36 ton per dag. (HN) IN DUITSCHE CONCENTRATIEKAMPEN. Eenigen tijd geleden zijn twee Middelburgsche jongens. Barend de Groot en Frans Blommaert, uit Duitschland teruggekeerd, waar zij ieder afzonderlijk in een groot aan tal concentratiekampen ge vangen hebben gezeten. Hier bij waren groote en bekende „Lager", zooals Dachau Oranienburg, maar ook kleine en misschien nog meedoogen- loozcr „buitcn-commando's", die in een oneindig aantal over Duitschland vespreid waren. Het is een wonder, dat deze jongens zijn teruggekomen. En wanneer we in het volgen de iets vertellen, van wat., ze beleefden, kan dit slechts een zwak beeld geven, van wat zij in werkelijkheid hebben onder gaan. Met nog drie anderen ver trokken de Groot en Blom maert in December 1941 Engelandvaarders uit Middel burg. In Brugge werden ze echter gepakt en maakten in de gevangenis aldaar, voor het eerst leen nis, met wat ze later in navolging van de Russische medegevangenen de „Lager- Dolmesker" zouden noemen, de gummistok. Moedig hielden ze echter alle vijf, naar afspraak vol, dat ze hierheen gekomen waren met het doel naar Frankryk te smokkelen. De Duitschers schijnen echter naar Middelburg getelefoneerd te hebben; in elk geval wisten ze plotseling, dat ze met En gelandvaarders te doen hadden. De vijf jongens werden daarop terug naar Middelburg ge transporteerd. waar ze 7 maanden in het Huis van Be waring bleven, waar overigens voor hen gedaan werd, wat mogelijk was. 7 Augustus 1942 werden ze overgebracht naar 't doorgangskamp Amersfoort, een gemeen kamp, zooals eeri der jongens opmerkte. Zij be gonnen van hieruit ieder af zonderlijk hun tocht, tussehen- door prikkeldraadversperrin gen en machinegeweren, opge jaagd door bloedhonden en Kapo's ziek van honger en uit putting, ploeterend in ijskou- den regen en natte sneeuw, on der bombardementen, karwats slagen en het getreiter van de bewakers, in de schaduw van een altijdrookend cremato rium. „Als we dat allemaal ge weten haddenzeiden de jongens, hadden ze dezen bijna onmenschelijken tocht niet kunnen volbrengen. Twintig S.S.-bewakers van de beruchte uitmoordings- kamp Bergen-Belsen zijn door typhus aangetast bij het begra ven van de door hen verhon gerde gevangenen. (AA) Het schijnt zeker te zijn. dat de contróle over de Dardanel- len en andere zaken Turkije betreffende, een der voor naamste onderwerpen zullen uitmaken van de besprekingen te Berlijn. Aangenomen wordt dat Rusland de sluiting van de Dardanellen voor oorlogs schepen van alle vreemde mo gendheden voorstaat, met uit zondering van die van Tur kije en Rusland. (AA) KORTE PREDIKATIE NIEUWE MENSCHEN. De aftocht van het ontwa pende, Duitsche leger uit ons tand beteekende voor heel on ze Nederlandsche samenleving een totale ommekeer. Daar zijn wij het over eens. Een nieuwe tijd is aangebroken. Wij zien de wereld met andere oogen dan toen wij onzen hals moesten buigen onder het ons opgelegde heerschersjuk. Een nieuwen weg willen wij op. Een nieuwen geest begeeren wij. Tocli en het is goed dit punt eerljjk aan te stippen toch is het nieuwe nooit lieele- 7naai nieuw! Behalve degenen, die nu ge vangen zitten, zijn dezelfde menschenmet wie wij vroeger optrokken, de nieuwe periode met ons ingegaan. Sympa thieën en antipathieën doen zich na 5 Mei in dezelfde ma te gelden. De tegenwind, die ons vroeger remde en deed sputterensteekt nu nog op. Ergernissen, die ons een paar jaar geleden dwars zaten, spoo- ken, voordat wij er erg in heb ben, weer rondom ons. Al zeg- gen wij: er komt een meutce tijd, wij hebben pas wat aan dien nieuwen tijd, als er ook nieuwe menschen zijn_ Nieuwe menschen! Dat worden wij alleen in de sfeer van Jezus. Die 12 jonge- gen, die Jezus bij zich riep en bij zich hield, toerden andere menschen. Jezus zei heel kort af-. vólg mij. En dit volgen werd een zegen. Nieuwe menschen.' Wij moeten maar niet gaan zitten wachten totdat de we reld er anders zal gaan uitzien dati zij tot nog toe deed. Dat is hopeloos. Hoopvol is het volgen van Jezus. Door dat volgen wordt ons leven rijk en onz< omgeving beter. Tijdens dat volgen worden wij al luisterend en gehoorzamend nieuwe men schen. Wie in Christus is, is een nieuw mensch. Want to at er in de wereld woed', toch is het God, die vfmt, en in een elk, die Hem behoort het nieuwe Rijk begint. ZWARE LUCHTAANVALLEN OP JAPAN. 450 vliegende forten deden Donderdag luchtaanvallen op 3 belangrijke Japansche zeeha vens op Kioesjoe evenals op een industriecentrum op Hon do met 3000 t. brandbommen. Een groot aantal doelen op Borneo die zich uitstrekken van Balik Papan aan de Oost kust tot Pontianak aan de Westkust werden door zware en middelzware bommenwer pers aangevallen. Vijandelijke aanvoerwegen werden aangeval, len. Op Luzon worden de over blijvende vijandelijke strijd krachten in de hooglanden van alle zijden aangevallen. Groote Japansche opslagplaatsen wer den buit gemaakt op Minda nao. Aan de monding van de rivier de Davao werd verder terrein gewonnen. Op Formo sa vinden de dag- 'en nachtaan- vallen voortgang. Japan heeft aangekondigd dat het zelfs de meest noodzakelijke industrieën zal sluiten om de oorlogspro ductie op te voeren. Medege deeld wordt dat elke voor ge nomen Amerikaansche invasie van het moederland zou afge slagen worden door een reeks van zelfmoordwapens die .de wereld in groote verbazing zouden brengen. Tsjang Kai Shek heeft op een persconferentie medege deeld dat als de Japanners zoo volledig verslagen moeten wor den als de Duitschers de oorlog nog meer dan 18 maanden zou kunnen duren. (AA) De secretaris-generaal van het Departem. van O,, W. en K. heeft ingesteld een Rijks bureau voor Documentatie van de geschiedenis van Nederland in oorlogstijd. Tot directeuren van het bu reau zijn benoemd Prof. Dr. N. W. Posthumus te Leiden. Prof. Dr. B. H. D. Hermesdorf te Nymegen en Prof. Dr. Z. W. Sneller te Rotterdam. Een beroep wordt gedaan op alle inspecteurs en leerkrach ten van de instellingen van on derwijs om aan de commissie voor documentatie medewer king te verieenen. Officleele publicaties De wnd. Burg. van Goes brengt ter kennis, dat by be sluit van den Commissaris der, Koningin de benoeming van den heer F. C. Schog tot lid van het kiescollege ter verkie zing van den tydelyken raad in deze gemeente, wegens ziekte van genoemden persoon is in getrokken en alsnog tot lid van gemeld college is benoemd de heer Ch. Visser. KLANTENBINDING GROENTE EN FRUIT. Teneinde het publiek nog maals ,in de gelegenheid te stellen van winkelier te ver anderen, is het noodzakelijk opnieuw een bon aan te wij zen voor klantenbinding voor groente en fruit. Consumenten *in Z.-Vlaande ren dienen de bon 172 en 176 ..Algemeen" van de bonkaart 7e periode aangewezen voor groente, resp. voor fruit, op 2, 3 en 4 Juli in te leveren bij een groente en/of fruithande laar naar keuze. De winkeliers in Zeeuwsch- Vlaanderen leveren deze bon nen in bij de plaatselijke dis tributiediensten op 5 en 6 Juli. Ook zij, die hun warme maal tijden bij de centrale keuken betrekken, kunnen bovenge noemde bonnen bij een groen tehandelaar inleveren. Inleve ring bij een centrale keuken is niet meer noodig. PROVINCIENIEUWS Het Tribunaal. Bij Kon. besluit zijn benoemd in het Tribunaal voor het Ar rondissement Middelburg: tot voorzitter mr. M. Vlaming, advocaat en procureur, tevens wnd.. burgemeester van Yer- seke; plaatsverv. voorzitter: jhr. mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg; tct leden: B. A. Hesselink te Middelburg, 1". eliefste te Middelburg, C. Ouwehand te Vlissingen, M. A. van Popering te Vlissingen; J. C. van 't Westeinde te *s-Heer Abtskerke. Secretaris is mr. C. M. Kegge, advocaat en pro cureur te Goes. De secretarie van het Tribu naal wordt gevestigd te Goes. .Afscheid burgemeester van Missingen. Gisteren heeft de burgemees ter van Vlissingen. de heer C. A. van Woelderen, afscheid ge nomen. In de burgemeesters kamer waren de oud-leden van den Raad, wethouders en de hoefden van dienst bijeenge komen. De burgemeester hield een toespraak, waarna hy als aandenken een geschilderd portret van hem zelf overhan digde. waarvan hij hoopte dat dit portret alsnog een plaats zal krijgen in de raadszaal. Wethouder Verhage aan vaardde het geschenk in dank en gaf een overzicht van het geen onder den burgemeester is tot stand gebracht. Voorts spraken nog de heeren VV. P. Edelman, als oudste raadslid. Van Oorschot, C. Ouwehand, dir. gemeentewer ken en de heer A. Schout, na mens de wethouders. Zooas bekend mag worden verondersteld, is de heer A. Vermaire na de bevrijding van Goes uit zijn ambt als wethou der dier gemeente ontslagen. Naar wij vernemen is het des betreffend besluit thans inge trokken. Dezer dagen wierpen eenige jongens te Goes steenen over een afscheiding aan den West- wal. Door een der steenen werd notaris Jonkers, in wiens tuin de projectielen terecht kwa men, aan zijn hoofd getroffen en verwond. De politie stelde een onderzoek in, maar mocht er nog niet in slagen den jon gen, die den steen wierp, op te sporen. Te Goes waren voor den ver jaardag van Prins Bernhard gisteren geen bepaalde feesten georganiseerd. Van openbare en zeer vele particuliere gebouwen wapper de de vlag en vooral de jeugd had zich weer getooid met Oranje. Het bestuur der Oran- jevereeniging had door de wel willende medewerking van den distributiedienst de beschik king gekregen over een kleine hoeveelheid suikergoed en ver snaperingen, en heeft dit uit gedeeld aan de leerlingen der bewaarscholen en die van de eerste klassen der lagere scho len. Ook kregen deze kinderen fotootjes van de Koninklijke familie. Het bestuur zond een telegram van gelukwensch aan Prins Bernhard. Des avonds gaf Hosanna een concert op de Markt, waarbij de ravottende jeugd het voor de niet-talrijke ouderen moei lijker maakte, de vaak zachte muziek goed te hooren. De collecte ten bate van de slac toffers in de martelkam pen bracht te Driewegen (684 op. PREDIKBEURTEN Zuid-Beveland. Ned. Herv. kerk: Goes: 9.30 dr. Dankbaar, 5 ds. Korevaar: Biezelinge: 10.30 en 3 ds. v. Steenbergen;' s-Gra venpolder: 10.30 en 3 ds. v. Hoogstraten: 's-Heer Abtskerke: 10.30 en 3 ds. Evelein: 's-Heer Arends- kerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Waa; 's-Heer Hendrikskinderen: 10 en 6 ds. Zandee; Kattendijke: 10 en 2.30 ds. v. Voorthuijzen: Kloetinge: 10 ds. Korevaar. 2.30 ds. Zandee, Wemeldinge: 10 en 2 ds. de Bruijn; Wilhelmina- dorp: 10 ds. Odé. 6 ds. Hovv; Wolphaartsdijk: 10.30 en 3 ds. v. Dijk; Driewegen: 3 ds. v. Burgeier; Ovezande: 10.30 ds. v. Burgeier; Ellewoutsdijk: 10.30 ds. v. Willenswaard; Baarland: 10.30 ds. Beneder 3 geen dienst; Krabbendijke: 10 en 3 zend. Ritsema; Hoede- kenskerke: 10.30 ds. Hulsber gen 3 geen dienst; Kruinin- gen: 10 ds. Hovy. 5.30 ds. Post- ma; Kapelle: 10 dr. Schmidt, 2.30 ds. Mortier; Schore: vm ds. Postma, nm. dhr Over- gauw; Waarde: 10.30 en 3 (H.D.) ds. v. Heuven. Geref kerk: Borssele: 10.30 en 3 ds. Heiningen; Driewe gen: 10.30 en 3 ds. Fransen; Kapelle: 10 en 2.30 ds. Scheele; Krabbendijke: 10 en 2.30 ds Ros; Kruiningen: 10 en 2.3Ó ds. Koolstra. Geref. gem.: Hoedekensker- ke: 10.30. 2 30 en 6 leesd.; Krabbendijke: 10. 2.30 en 6 ds. v. d. Berg; Waarde: v.m. n.m. en av. leesd. Vrü' Evang. gem.: Goes: 10 en 6 dhr. Gecnc; Rilland-Bath: 10.30 en 2 30 dhr. Buijs. Ver. v. Vryz. godsd.: Goes: 10 ds. Koekebakker. Burgerlijke Stand GOES Getrouwd: A. J. Aamoutse, 27 j. en A. Barentse, 23 j. Overleden: Maria Christina Pieternella de Jonge, 2 j. KERKNIEUWS Geref. kerken. Tweetal te Rotterdam-Zuid (vac H. W H. v. A«-»el) J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee en J. C. Hagen te Zwijndrechl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3