Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant- VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD Het is heden de verjaardag- van Z. K. H. Prins Bernhard. Het volk zegt echter kort en goed ,.de Prins" is jarig. Dit is kort, maar goed is het ook, Er is maar één Prins in Ne derland, de Prins van het Ne derlandsche volk, de gemaal van Juliana, de vader van ons Drietal, Beatrix, Irene en Mar griet. Zoo zegt het volk en het volk weet wel, wat het zegt, want het gevoelt, wat het zegt en zegt, wat het gevoelt. In die eenvoudige benaming ligt de heele schat van harte lijkheid, van liefde voor hel Vorstenhuis, voor het aloude Oranjegeslacht. Gekomen een voudig in den beroemden two- seater, een innemende jonge man, opgewekt, sportief won Hij de harten der bevolking, trouwde hij met de Nedei'land- sche troonopvolgster. Voor het volk echter trouwde Hij een voudig. met „Juliane" en alle Nederlandsche vrouwen en meisjes waren in zekeren zin verliefd op Hem. Hij was opge nomen in het groote Neder landsche gezin. En toen dc donkere dagen kwamen, toon de Hij zich een waardig lid van dat gezin. Als eerste manne lijke onderdaan van Koningin Wilhelmina stond hij aan het hoofd van de Brigade Irene, deelde Hij het lot van de strij ders voor het herstel van het Vaderland. Nu vieren wij Zijn eersten verjaardag opVrijen Ne- derlandschen bodem. Nu wen- schen wij Hem met zijn Ge zin en zrjn eerbiedwaardige Moeder, Koningin Wilhelmina, van harte geluk. Jammer, dat de Prinses op dien eersten Verjaardag verre is. verre om Haar kinderen te bezoeken en terug te halen naar Nederland. Grootmoeder, Vrouw en Kin deren, onze hartelijkste geluk- wenschen. Gods beste Ze gen! LUZON BEVRIJD. Generaal Mac Arthur heeft medegedeeld dat het eiland Luzon in de Philippijnen thans is bevrijd. Er werden daar in totaal 114.000 Japanners ge dood. De Amerikanen verloren 15.000 man, w.o. 3800 gesneu velden Amérikaansche oorlogssche pen zijn in de zee van Ochotsk tusschen de Koerillen en Sa- chalin doorgedrongen. Vijf schepen werden tot zinken ge bracht. Op Borneo werden nieuwe vórderingen gemaakt. Uit New York wordt gemeld dat vloot- eenheden van de vereemgde volkeren Balik Papan hebben gebombardeerd. Rond Japan werden op vele plaatsen mijnen gelegd door Superforts, o.a. in de haven van Osaka. De Japansche regee ring heeft weer nieuwe maat-: regelen tegen een invasie ge troffen. De leiding van de wa penindustrie is gedecentrali seerd, terwijl een speciale le gergroep voor de verdediging van Tokio is aangewezen. (H.N.) Correspondentie met Ned. en Geall. strydkrchten. De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat cor respondentie tusschen burgers in Nederland en personeel van de Nederl. en Geallieerde strijdkrachten hier te lande en elders weder is toegestaan. De stukken afkomstig van burgers moeten gefrankeerd worden. De plaats van bestemming mag niet worden genoemd. (AA Het blijkt dat door de enorme hagelbuien op 1 Juni te Etten de land. en tuinbou wers voor 300.000 schade hebben geleden. l(AA) ,pr. 12 ct p mm., min. p. adv J Bur. «usslngen tel; 10, M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2-175, Terneuzen Reismogelijkheden naar West-N eder land. Voor wien geen eigen ver voermiddel tot zijn beschik king heeft is het reizen naar West-Nederland nog weinig comfortabel en wel wat tijd- roovend, dit zij voorop gesteld. De mogelijkheden zijn er ech ter en het is misschien ge- wenscht deze mogelijkheden, vooral nu het „liften" dage lijks moeilijker wordt, naar voren te brengen. Wanneer men uit Middel burg op Maandag, Woensdag of Vrijdag om 11.34 met den trein vertrekt, kan men om ong. 18 uur in Den Bosch zyn. De daaropvolgende dagen, Dinsdag, Donderdag en Zater dag, vertrekt in Den Bosch, achter 't station om 9 uur, een boot naar Rotterdam. Ook de ze vaart duurt een kleine dag. Maar men kan in twee dagen dan ook op zijn bestemming zijn; tusschen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam eveneens een bootverbinding. Over het traject Den Haag Amsterdam doet men per boot o.a. 6 uur. Ook is er een bootdienst tus schen Rotterdam, vertrek ach ter het z.g. Witte Huis, en Dordrecht. Voorts vertrekt er iederen dag om 6.30 een trein uit Am sterdam, richting Rotterdam, die om 13.30 uit Rotterdam weer naar Amsterdam ver trekt. Het betreft hier een goe derentrein. waaraan enkele personenrijtuigen zijn vastge koppeld. 188e Jaargang Nummer 68 riouiUrecl. IS. J?. ZandijK (met medew. van dr. VV. H. BecttenKamu en dr. P. J. Bouman. Ultg. F. den Boer. Druk pa. F. v. d. Velde 'r ZORG VOOR TERUGGEKEERDE KRIJGSGEVANGENEN. Aan verwanten van uit krijgsgevangenschap terugge keerde militairen van de Kon. Landmacht en van het Kon. Ned. Ind. Leger, beneden den rang van tweede luitenant wordt de kostwinnersvergoe ding door den burgemeester doorbetaald t.m. de 13e week, waarin de datum van ontslag uit krijgsgevangenschap viel. Voorts ontvangen bedoelde dienstplichtigen voor voeding, kleeding enz. over vorenbedoeld tijdvak een bedrag van 2 per dag, met uitzondering van hen. in wier huisvesting en voeding van overheidswege wordt voor zien en van hen die alleen wo nen (kamerbewoners). Voor deze laatste twee categorieën geldt een afzonderlijke rege ling. Eventueele eigen inkomsten van den dienstplichtige uit an dere bronnen worden afge trokken. Deze regeling is in het algemeen voor zoover mo gelijk ook van toepassing op de soldijgenietende beroepsmi litairen van de Kon. Land macht, met dien verstande, dat de hun toekomende gelden hun rechtstreeks door het Departe ment van Oorlog worden uit gekeerd. Zij dienen aan dit De partement (Plein 4 te 's-Gra- venhage) schriftelijk op te ge ven of zij bij hun terugkomst als krijgsgevangenen reeds een voorschot hebben ontvangen en, zoo ja, van welk bedrag. Voorts is aan de burgemees ters verzocht, uit krijgsgevan genschap ontslagen militairen van de Kon. Landmacht en van 't Kon Ned. Ind. Leger, die neeskundige behandeling hoeven en wenschen, terstond op te geven aan den Chef van den Rijks Geneeskundigen Dienst te 's-Gravenhage, Mient 351 (binnenkort Nassauplein 30). Het kleeding- en schoeisel- vraagstuk is in onderzoek en zal, voorzoover mogelijk, op korten termijn worden gere geld. H.M, DE KONINGIN BEZOEKT AMSTERDAM. Onder ontzaglijk enthousias me van de bevolking heeft H. M. Koningin Wilhelmina Donderdag haar bevrijdingsin tocht in Amsterdam gehouden. Zij reed de stad per auto van de zijde van Diemen af binnen en begaf zich naar het paleis op den Dam. In den loop van den dag hebben Canadeesche troepen voor H. M. gepara deerd waarbij de generaals Foulkes en Crerar aanwezig waren. Voorts heeft H. M. vele leden van de verzetsbeweging en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden ontvangen. Ook de ondergrondsche heeft gede fileerd. Tot slot van den dag heeft H. M. de Koningin per auto een rijtoer door de feestelijk versierde stad gemaakt. Tijdens haar rijtoer heeft H. M. de Ko ningin een krans gehecht aan het gedenkteeken voor de 29 gevallen patriotten in de Apol- lohal. Den geheelen dag is in de hoofdstad de feestvreugde groot geweest. (AA) Dordtsche Kil bevaarbaar. De Dordtsche Kil wordt be schouwd vrij te zijn van mij nen en kan bevaren worden met inachtneming van de vol gende beperkingen: a. tusschen Willemsdorp en 's Gravendeel moet zeer langzaam gevaren worden. Begin en eindpunt van dit gebied zullen door borden aangegeven worden; b. Maxi mum diepgang 15 voet; c. Ma ximum tonnage 1000 ton; d. Voor lichters boven 600 ton geldt dat slechts één tegelijk door de Noordelijke afsluiting gesleept mag worden. Indien het twee lichters van 600 ton elk en niet meer betreft, mo gen zij naast en aan elkaar ge koppeld door de NoordehjKe afsluiting gesleept worden. Ter controle van het verkeer zullen te 's Gravendeel ber- gings- en patrouillevaartuigen gestationneerd zijn. Moorden en roofovervallen te Den Haag. De centrale recherche te Den Haag heeft 12 personen, w.o. 1 vrouw, gearresteerd die ver dacht worden van een groot aantal moorden en roofover vallen gedurende de laatste maanden van bezetting. De bendeleider was een 30-jarige K. Bij een roofoverval op het postkantoor aan den Z.O. Bui tensingel werd de beheerder neergeschoten en geld gesto len. De eigenaar van een klee- dingmagazijn aan het Noord einde werd vermoord en uit zijn huis werden zilver, geld, klee ding en effecten gestolen. Een juwelier aan de Beeklaan werd doodelijk gewond. Sieraden werden gestolen. In een huis aan de le Van der Boschstraat werden man, vrouw, moeder en dienstbode doodgeschoten. De geheele inventaris werd ge plunderd. Een te goeder naam bekend staande ongewapende politieagent werd dood gescho ten toen hij eenige bendeleden wilde aanhouden. In de Laan van N.O. Indië werd een Duit- scher oni diens wapens te ver krijgen, neergeschoten. Dit kostte 12 goede Nederlanders het leven. Bovendien bliezen de Duitschers uit wraak eenige huizen op. In een juweliers zaak aan het Spui werd voor 30.000 aan sieraden gestolen. Voorts staat nog een aantal grootere en kleinere inbraken op naam van de bende, die zich aan 14 moorden schuldig maakte. Ook een rijwielherstel ler uit de Obrechtstraat werd zonder dat daartoe politieke aanleiding bestond, neergescho ten, hoewel de bende onder het mom der ondergrondsche be weging werkte. (A.A.) NIEUWE BONNEN Geldig tot 7 Juli. Brood A28A t.m. E28A, M28A. A28B t.m. E28B per bon 40u gr.; D28A, E28A, DZ8B, E28B, D28C, E28C, D28D, E28D beschuit per bon 100 gram. Melk A28, B2S taptemelk per bon 1 Vs L. C 28, D 28 melk per bon 1% L. E 28 melk per bon 1% L. Margarine A28A, B28A boter per bon 250 gram; M26 Reser ve 62 gram. Boter C28A. D28A, E28A bo ter 250 gram. Chocolade B67, C67, D67 re serve 1 tablet. - Volgens de Zwitsersche radio zijn 453 Nederlandsche kinderen in Bazel aangekomen. .(AA) Massagraf in Wassenaar. In Wassenaar is een massa graf gevonden met lijken van de 39 personen, die vermoede lijk allen zijn gefusilleerd als represaille voor den aanslag op Rauter, .(AA) Als Duitsche soldaten naar hun land terugkeeren. De leden van de geallieerde bezettingstroepen ergeren er zich voortdurend over, wan neer zij zien, hoe duizenden door hen vrijgelaten Duitsche soldaten met gejuich door de bewoners van hun land be groet worden, alsof zij zelf den oorlog gewonnen hadden. Aan beide zijden van de wegen staan vrouwen en kinderen uitbundig met zakdoeken te gen hen te wuiven, en zeer vaak daalt een regen van bloe men op hen neer. Zelfs levensmiddelen worden in de auto's gewogen. Daar bij komt nog, dat zij op Ameri- kaansche en Britsche wagens vervoerd worden en dat de ge allieerden al die soldaten moe ten voeden! Welk een schrille tegenstelling met de uit de Duitsche kampen bevrijde geal lieerde krijgsgevangenen en buitenlandsche arbeidsslaven, die hongerig en voor een groot gedeelte maar te voet moesten probeeren uit Duitschland weg te komen. Het lijkt soms wel, of het de omgekeerde wereld (AA) grippen, die zoo licht post vat ten, te voorkomen, nogmaals te verklaren, dat het doel van het Comité en dus van de bin nenkort te houden collecte, is uitsluitend het verschaffen van ontspanning aan de bij de droogmaking werkzame arbei- dei'S, het brengen van eenige gezelligheid in het leven van degenen, die telkens 14 dagen van huis en gezin gescheiden zullen zijn en in barakken een eentonig bestaan, vooral des avonds na het volbrengen van een inspannende dagtaak, zul len leiden. Het beoogt geens zins een soort finantieele bij drage te leveren tot den voort gang van het werk of een soort bijslag op het loon (wan trouwige gemoederen hebben reeds gesproken van een „be deeling") te geven. Alleen De Amerikaansche mi nister van buitenlandsche za ken Stettinius is als zoodanig afgetreden en benoemd tot ver tegenwoordiger der Ver. Sta ten in den Veiligheidsraad en voorzitter van de Amerikaan sche delegatie op de algemeene vergadering welke door de conferentie te San Francisco is ingesteld. (AA) De opperste raad der Sovjet Unie heeft maarschalk Stalin tot Generalissimo benoemd. .(AA) Zwitsersche Roode Kruis goederen. In Gent is een Liberty-schip met een lading van 18000 ba len Indische katoen aangeko men. Bovendien is te Gent een onder Zwitsersche vlag varend schip gearriveerd met 5500 tor. stukgoederen, afkomstig van het Zwitsersche Roode Kruis en bestemd voor de burgerbe volking van België en Neder land. (AA) FROV1NCIENIEUWS WALCHEREN MOET DROOG Het Comité „Walcheren moet droog", W. M. D., stelt er prijs op, teneinde mogelijke misvattingen en verkeerde be- wordt beoogd door daden te toonen, hoe de bevolking van Walcheren, waar zij zelf niet met schop en '-ruiwagen kan medewerken, medeleeft met hen, die in het zweet huns tanschijns aan de droo^makirT van Walcheren arbeiden. Het Comité stelt zich voor na de dichting der dijken zijn werk in bovengemelden zin te blijven voortzetten. Er zal na de dichting der gaten, waarbij een 1200 of 1500 man zullen werkzaam zijn. nog zooveel werk voor nog veel meer ar beiders te doen blijven, in on middellijke aansluiting daar aan, werk, dat ten doel zal hebben Walcheren niet alleen droog, maar weer bewoonbaar te maken niet enkel bewoon baar maar ook welvarend en ooi. W. M. D. Engelsche biscuits. In de blikken Eïigeisehe bis cuits zit helaas veel breuk. Ook deze moet normaal op de aan gewezen bon worden verkocht. Het publiek dient dus ook hier mede genoegen te nemen, in het belang van den consument moet de winkelier de heele en gebroken biscuits redelijk on der zijn klanten verdeelen. De laatste wedstrijd tusschen de Royal Engineers en het Vlissingsche elftal, die heden avond te Vlissingen gehouden wordt, wordt opgeluisterd door „Ons Genoegen". Na af loop volgt een muzikale marsch naar het Bellamypark In de jaarvergadering der Ver. voor Geref. onderwijs te Middelburg, waar de huishou delijke zaken der scholen wer den besproken, kwamen ook de klachten ter tafel van de ouders van schoolgaande kin deren, die nog slechts 2 uur per dag schoolonderwijs ont vangen, doordat, de Heeren- v ««««ei-Iengineers ae veie toescnou- VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD Het is heden de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhsrd. Het volk zegt echter kort en goed ,.de Prins" is jarig. Dit is kort. maar goed is het ook. Er is maar één Prins in Ne derland, de Prins van het Ne derlandsche volk, de gemaal van Juliana, de vader van ons Drietal, Beatrix. Irene en Mar griet. Zoo zegt het volk en het volk weet wel. wat het zégt, want het gevoelt, wat het zegt en zegt, wat het gevoelt.j In die eenvoudige benaming ligt de heele schat van harte lijkheid, van liefde voor het Vorstenhuis, voor het aloude Oranjegeslacht. Gekomen een voudig in den beroemden two- seater, een innemende jonge man, opgewekt, sportief, won Hij de harten der bevolking, trouwde hij met de Nederland sche troonopvolgster. Voor het volk echter trouwde Hij een voudig met „Juliane" en alle Nederlandsche vrouwen meisjes waren in zekeren zin verliefd op Hem. Hij was opge nomen in het groote Neder landsche gezin. En toen de donkere dagen kwamen, toon de Hij zich een waardig lid van dat gezin. Als eerste manne lijke onderdaan van Koningin Wilhelmina stond hij aan het hoofd van de Brigade Irene, deelde Hij het lot van de strij ders voor het herstel van het Vaderland. Nu vieren wij Zijn eersten verjaardag opVrijen Ne- derlandschen bodem. Nu wen schen wy Hem met zijn Ge zin en zijn eerbiedwaardige Moeder, Koningin Wilhelmina, van harte geluk. Jammer, dat de Prinses op dien eersten Verjaardag verre is, verre om Haar kinderen te bezoeken en terug te halen naar Nederland. Grootmoeder, Vrouw en Kin deren, onze hartelijkste geluk- wenschen, Gods beste Ze gen! Correspondentie met Ned. en Geall. strydkrchten. De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat cor respondentie tusschen burgers in Nederland en personeel van de Nederl. en Geallieerde strijdkrachten hier te lande en elders weder is toegestaan. De stukken afkomstig van burgers moeten gefrankeerd worden. De plaats van bestemming mag niet worden genoemd. (AAi Het blijkt dat door de enorme hagelbuien op 1 Juni te Etten de land- eii tuinbou- LUZON BEVRIJD. Generaal Mac Arthur heeft meaegeueeid aat hec enanu Luzon in de Philippijnen thans is bevrijd. Er weruen uaar m totaal 114.000 Japanners ge dood. De Amerikanen verloren 15.000 man, w.o. 3800 gesneu velden. Amérikaansche oorlogssche pen zyn in ae zee van ucholsk tusschen de Koerillen en Sa- chalin doorgedrongen. Vijf schepen werden tot zinken ge bracht, Qp Borneo werden nieuwe vorüeringen gemaakt. Uit New York wordt gemeld dat vloot- eenheden van de vereerngae volkeren Balik Papan hebDen gebombardeerd. Rond Japan werden op vele plaatsen mijnen gelegd door Superforts, o.a. in de haven van Osaka. De Japansche regee ring heeft weer nieuwe maat regelen tegen een invasie ge troffen. De leiding van de wa penindustrie is gedecentrali seerd, terwijl een speciale le gergroep voor de verdediging van Tokio is aangewezen (H.N.) Reismogelijkheden naar Wes t-N ederland. Voor wien geen eigen ver voermiddel tot zijn beschik king heeft is het reizen naar West-Nederland nog weinig comfortabel en wel wat tijd- roovend. dit zij voorop gesteld. De mogelijkheden zijn er ech ter en het is misschien ge- wenscht deze mogelijkheden, vooral nu het „liften" dage lijks moeilijker wordt, naar voren te brengen. Wanneer men uit Middel burg op Maandag, Woensdag of Vrijdag om 11.34 met den trein vertrekt, kan men om ong. 18 uur in Den Bosch zijn. De daaropvolgende dagen, Dinsdag. Donderdag en Zater dag, vertrekt in Den Bosch, achter 't station om 9 uur, een boot naar Rotterdam. Ook de ze vaart duurt een kleine dag. Maar men kan in twee dagen dan ook op zijn bestemming zyn; tusschen Rotterdam. Den Haag en Amsterdam is er eveneens een bootverbinding. Over het traject Den Haag Amsterdam doet men per boot o.a. 6 uur. Ook is er e-n bootdienst tus schen Rotterdam, vertrek ach ter het z.g. Witte Huis, en Dordrecht. Voorts vertrekt er iederen dag om 6.30 een trein uit Am sterdam, richting Rotterdam, die om 13.30 uit Rotterdam weer naar Amsterdam ver trekt. Het betreft hier een goe derentrein. waaraan enkele Abonn.-pr.25 ct. p. w. J 3.20 p. uw. A '.pr. 12 ct p mm., min. p. adv j i Bur. «nssingen tel. 10. M'burg lel. 3521 en 3541, Goes tel. 2175. Terneuzer Vrijdag 29 luni 1945 188e Jaargang Nummer 6S HooiJred. E. t». ZancijK (met rea medew. van dr. W. H. BeexenKamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk 'a. F. v. d. Velde wers voor 300.000 schade I personenrijtuigen zijn vastge- hebben geleden, JLAA) [koppeld, ZORG VOOR TERUGGEKEERDE IvRIJ G SG E V ANG ENEN. Aan verwanten van uit krijgsgevangenschap terugge keerde militairen van de Kon. Landmacht en van het Kon. Ned. Ind. Leger, beneden den rang van tweede luitenant wordt de kostwinnersvergoe ding door den burgemeester doorbetaald t.m. de 13e week, waarin de 'datum van ontslag uit krijgsgevangenschap viel. Voorts ontvangen bedoelde dienstplichtigen voor voeding', kleeding enz. over vorenbedoeld tydvak een bedrag van 2 per dag, met uitzondering van hen, in vvier huisvesting en voeding van overheidswege wordt voor zien en van hen die alleen wo nen (kamerbewoners). Voor deze laatste twee categorieën geldt een afzonderlijke rege ling. Eventueele eigen inkomsten van den dienstplichtige uit an dere bronnen worden afge trokken. Deze regeling is in het algemeen voor zoover mo gelijk ook van toepassing op de soldijgenietende beroepsmi litairen van de Kon. Land macht* met dien verstande, dat de hun toekomende gelden hun rechtstreeks door het Departe ment van Oorlog worden uit gekeerd. Zij dienen aan dit De partement (Plein 4 te 's-Gra venhage) schriftelijk op te ge ven of zij bij hun terugkomst krijgsgevangenen reeds een voorschot hebben ontvangen en, >o ja, van welk bedrag. Voorts is aan de burgemees ters verzocht, uit krijgsgevan genschap ontslagen militairen van de Kon. Landmacht en van 't Kon Ned. Ind. Leger, die ge neeskundige behandeling be hoeven en wenschen, terstond op te geven aan den Chef van den Rijks Geneeskundigen Dienst te 's-Gravenhage, Mient 351 (binnenkort Nassauplein 30). Het kleeding- en schoeisel- vraagstuk is in onderzoek en zal, voorzoover mogelijk, op korten termijn worden gere geld. Volgens de Zwitsersche radio zijn 453 Nederlandsche kinderen in Bazel aangekomen. .(AA) H.M. DE KONINGIN BEZOEKT AMSTERDAM. Onder ontzaglijk enthousias me van de bevolking heeft H. M. Koningin 'Wilhelmina Donderdag haar bevrijdingsin tocht in Amsterdam gehouden. Zij reed de stad per auto van de zijde van Diemen af binnen en begaf zich naar het paleis op den Dam. In den loop van den dag hebben Canadeesche troepen voor H. M. gepara deerd waarjij de generaals Foulkes en Crerar aanwezig waren. Voorts heift H. M. vele leden van de verzetsbeweging en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden ontvangen. Ook de ondergrondsche heeft gede fileerd. Tot slot van den dag heeft H M. de Koningin per auto een rijtoer door de feestelijk versierde stad gemaakt. Tijdens haar rijtoer heeft H. M. de Ko ningin een krans gehecht aan het gedenkteeken voor de 29 gevallen patriotten in de Apol- lohal. Den geheelen dag is in de hoofdstad de feestvreugde groot geweest. (AA) Dordtsche Kil bevaarbaar. De Dordtsche Kil wordt be schouwd vrij te zijn van mij nen en kan bevaren" worden met inachtneming van de vol gende beperkingen: a. tusschen Willemsdorp en 's Gravendeel moet zeer langzaam gevaren worden. Begin en eindpunt van dit gehied zullen door borden aangegeven worden; b. Maxi mum diepgang 15 voet; c. Ma ximum tonnage 1000 ton; d. Voor lichters boven 600 ton geldt dat slechts één tegelijk door de Noordelijke afsluiting gesleept mag worden. Indien het twee lichter-s van 600 ton elk en niet meer betreft, mo gen zij naast en aan elkaar ge koppeld door de NoordehjKe afsluiting gesleept worden. Ter controle van het verkeer zullen te 's Gravendeel ber- gings- en patrouillevaartuigen gestationneerd zijn. Moorden en roofovervallen te Den Haag. De centrale recherche te Den Haag heeft 12 personen, w.o. 1 vrouw, gearresteerd die ver dacht worden van een groot aantal moorden en roofover vallen gedurende de laatste maanden van bezetting. De bendeleider was een 30-jarige K. Bij een roofoverval op het postkantoor aan den Z.O. Bui tensingel werd de beheerder neergeschoten en geld gesto len. De eigenaar van een kle dingmagazijn aan het Noord einde werd vermoord en uit zijn huis werden zilver, geld, klee ding en effecten gestolen. Een juwelier aan de Beeklaan werd doodelijk gewond. Sieraden werden gestolen. In een huis aan de le Van der Boschstraat werden man, vrouw, moeder en dienstbode doodgeschoten. De geheele inventaris werd ge plunderd. Een te goeder naam bekend staande ongewapende politieagent werd dood gescho ten toen hij eenige bendeleden wilde aanhouden. In de Laan van N.O. Indië werd een Duit- scher om diens wapens te ver krijgen, neergeschoten. Dit kostte 12 goede Nederlanders het leven. Bovendien bliezen de Duitschers uit wraak eenige huizen op. In een juweliers zaak aan het Spui werd voor 30.000 aan sieraden gestolen. Voorts staat nog een aantal grootere en kleinere inbraken op naam van de -bende, die zich aan 14 moorden schuldig maakte. Ook een rijwielherstel ler uit de Obrechtstraat werd zonder dat daartoe politieke aanleiding bestond, neergescho ten, hoewel de bende onder het mom der ondergrondsche be weging werkte. (A.A.) Massagraf in Wassenaar. In Wassenaar is een massa- Taf gevonden met lijken van e 39 personen, die vermoede lijk allen zijn gefusilleerd ah? represaille voor den aanslag op Rauter. £AA) NIEUWE BONNEN Geldig tot 7 Juli. Brood A28A t.m. E28A, M2SA. A28B t.m. E28B per bon 400 gr.: D28A, E28A, DZ8B. E28B, D28C, E28C, D2SD. E2SD beschuit per bon 100 gram. Melk A28, B28 taptemelk per bon l1,-. L. C 28. D 28 melk per bon 1% L. E 28 melk per bon 1% L. Margarine A28A, B2SA boter per bon 250 gram; M26 Reser ve 62 gram. Boter C2SA, D28A, E28A bo ter 250 gram. Chocolade B67, C67, D67 re serve 1 tablet. - De Amerikaansche mi nister van buitenlandsche za ken Slettinius is als zoodanig afgetreden en benoemd tot ver tegenwoordiger der Ver. Sta ten in den Veiligheidsraad en vooi-zitter van de Amerikaan sche delegatie op de algemeene vergadering welke door de conferentie te San Francisco is ingesteld. (AA) De opperste raad der Soviet Unie heeft maarschalk Stalin tot Generalissimo benoemd. XAA) PROVINCIENIEUWS WALCHEREN MOET DROOG Het Comité „Walcheren moet droog", W. M. D., stelt er prijs op, teneinde mogelijke misvattingen en verkeerde be grippen, die zoo licht post vat ten, te voorkomen, nogmaals te verklaren, dat het doel van het Comité en dus van de bin nenkort te houden collecte, is uitsluitend het verschaffen van ontspanning aan de bij de droogmaking werkzame arbei ders het brengen van eenige fezelligheid in het leven van egenen, die telkens 14 dagen van huis en gezin gescheiden zullen zijn en in barakken een eentonig bestaan, vooral des avonds na het volbrengen van een inspannende dagtaak, zul len leiden. Het beoogr geens zins een soort finantieele bij drage te leveren tot den voort gang van het werk of een soort bijslag op het loon (wan trouwige gemoederen hebben reeds gesproken van een „be deeling") te geven. Alleen wordt beoogd door daden te toonen, hoe de bevolking van Walcheren, waar zij zelf niet met schop en ''ruiwagen kan medewei'ken, medeleeft met hen, die in het zweet huns aanschyns aan de droogmakin- van Walcheren arbeiden. Het Comité stelt zich voor1 na de dichting der dijken zijn werk in bovengemelden zin te blijven voortzetten. Er zal na de dichting der gaten, waarbij een 1200 of 1500 man zullen werkzaam zijn, nog zooveel werk voor nog veel meer ar beiders te doen blijven, in on middellijke aansluiting daar aan; werk, dat ten doel zal hebben Walcheren niet alleen droog, maar weer bewoonbaar te maken, niet enkel bewoon baar, maar ook welvarend en mooi, JVjM. D. Engelsche biscuits. In de blikken Engelsche bis cuits zit helaas veel breuk. Ook deze moet normaal op de aan gewezen bon worden verkocht. Het publiek dient dus ook hier mede genoegen te nemen. In het belang van den consument moet de winkelier de heele en gebroken biscuits redelijk on der zijn klanten verdeelen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg heeft gisteravond in de vacature ds. W. H. Kelder jr.. tot predi kant beroepen verklaard, ds. W. B. A. Smits te Deil. Ds. Smits is in 1915 geboren en werd in 1939 candidaat. Van 1938 tot 1939 trad hij op als hulpprediker te Deventer. Sinds 29 October 1939, dus bijna 6 jaar is ds. Smits predikant te Deil. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Te Goes zal heden (Vrijdag) avond het muziekgezelschap „Hosanna" zich op de tent op de Markt laten hooren ter ge legenheid van den verjaardag van Prins Bernhard. Morgen (Zaterdag) geeft „Euphonia", dat heden te 's- Gravenpolder speelt, een con cert op de Markt. Gisteravond speelde op hét Gem. sportterrein te Goes een politie-elftai tegen een elftal van de mijnenwacht van de ma rine. De uitslag was 0—S. De Harmonie „Euphonia", directeur de heer P. de Rooy, geeft Zaterdagavond een con cert op de Markt te Goes. In een vergadering van de korfbalvereeniging V.O.P.O. te Borssele werden tot bestuurs leden herkozen P. A. Zwee- mer en J. Huysen, terwijl mej. J. Verheyke werd gekozen in de plaats van mej. N. van Lie- re. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering zrjn aan gewezen: P. A. Zweemer en J. Huysen. De rekening sloot met een batig saldo van 195.71. Tot bestuurslid van de Oranjevereeniging „Beatrix'" te Driewegen zyn gekozen de heeren Ds. Fransen, J. G. Nieu- wenhuise. Joh. van Oosten, J. van Oosten, C. Rijk. M. A. Slaakweg en J. Dobbelaar. Morgen (Zaterdagavond) hoopt de muziekvereeniging „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke een concert te ge ven- Te Ovezaude werd een con cours gehouden, waaraan IS handboogsociëteiten met 63 schutters deelnamen. Uitslag: eerste klep: C. Lous, „Edele Handboog", Oudelande; 2e kL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1