Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant RADIOTOESPRAAK VAN H.M. DE KONINGIN. Hedenavond om 8 uur zullen H.M. de Koningin en de nieuwe minister-president, prof. Scher- merhorn, zich via den zender Herrijzend Nederland met een toespraak tot het Nederland- sche volk richten. DRIE DOODVONNISSEN. Sectie XI van het Militair Ge zag deelt mee: De krijgsraad te velde van het Militair Gezag heeft de Nederlanders W. Salomons, T Payens en H. M. Eggers we gens hulpverleening aan den vijand, ter dood veroordeeld. Zij waren in dienst getreden "bij de Waffen SS en hadden zich bovendien aan spionnage schuldig gemaakt. Deze dood vonnissen zyn thans door den kogel voltrokken. NIEUWE MINISTERS BEËEDIGD. Maandagmorgen om half twaalf heeft H. M. de Konin gin op het Loo de ministers van het nieuwe kabinet be- eedigd, met uitzondering van de ministers van Kleffens, de Booy en Beel, die als leden in het vorige kabinet reeds beëedigd waren. Bond van oud-politieke gevangenen. In de industrieele club te Amsterdam heeft een bijeen komst plaats gehad van de voormalige politieke gevange nen. Er werd een bond van oud-politieke gevangenen in Nederland opgericht. Drie commissies werden samenge steld, één voor sociale zorg, een voor repatrieering en een voor documentatie en registra tie. (H.N.) Centralisatie gasbedrijven. In overleg met den minister van binnenlandsche zaken en van handel, nijverheid en land bouw, werd dezer dagen door den thans afgetreden minister van waterstaat en opbouw, ir. Tromp, een commissie in het leven geroepen, welke tot taak zal hebben rapport uit te bren gen over de mogelijkheid van centralisatie van gasbedrijven in Nederland. Deze centralisa tie is van het grootste belang voor het zoo economisch mo gelijk gebruik van onze kolen, mede in verband met den zoo gewenschten export van cokes van goede kwaliteit. Deze ex port is zeer wenschelijk met het oog op de deviezen-situatie. (AA) Er wonen nu weer bijna 50.000 menschen in Arnhem. Verwacht wordt, dat dit aan tal midden Juli 75.000 zal be dragen. (AA) BINNENKORT THEE OP DEN BON. Naar AA verneemt is bin nen 14 dagen te verwachten de aanwijzing van een bon, waarop 25 gram thee per per soon verstrekt zal worden. Deze hoeveelheid is bestemd voor een periode van 14 dagen. Het regeeringsmagazijn is voor deze theedistributie reeds bevoorraad; volgens inlichtin gen zal de thee gedistribueerd worden in de provincies Lim burg, Noord-Brabant, Zeeland en een deel van Gelderland, waar tot nu toe nog geen thee verstrekt was. Oorlogspleegkinderen. In den Raad van Ministers is overeenstemming bereikt omtrent een ontwerp-besluit ter zake de verzorging van oor logspleegkinderen. Overeenkomstig dit ontwerp besluit wordt in het leven ge roepen een commissie voor oorlogspleegkinderen. Aller eerst zal zrj voor de noodige inlichtingen dienen te zorgen, teneinde een volledige docu mentatie te verkrijgen. Komen de ouders terug, dan zullen de kinderen uiteraard weer naar hen terugkeeren. In het tegen overgestelde geval zullen de te nemen maatregelen afhan gen van het belang van het kind. Aan de commissie wordt een taak opgedragen, welke eenigszins gelijkt op die van den Voogdijraad ten aanzien van verwaarloosde minderjari gen. De Commissie zal zoo spoedig mogelijk plannen ma ken voor de definitieve voor ziening ten aanzien van haar pupillen. (AA) Nederlandsche Joden, teruggekeerd. Te Maastricht zijn 300 Ne derlandsche Joden aangekomen uit het kamp te Bergen Bel- sen, die, toen zij door de Duit- schers op transport naar het Oosten werden gesteld, te Frie- bitz bij Frankfort a. d. Oder door de Russen zijn bevrijd Van dit transport wordt nog een aantal personen verwacht. Van de meer dan 100.000 Nederlandsche Joden die riaar Polen en Duitschland werden gedeporteerd, zijn thans niet meer dan 1400 teruggekeerd. Het is nu met zekerheid ko men vast te staan, dat op de ze kleine groep na, welke mo gelijk in de naaste toekomst nog iets grooter zal blijken te zijn ongeveer 95.000 Neder landsche mannen, vrouwen en kinderen van Joodschen bloede door de Duitschers zijn ver moord, waarvan het grootste deel in de gaskamers van Aus- witz door verstikking om het leven is gebracht Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. «vv Ai v.pr. 12 ct p mm., min. p. adv j i—. Bur. vlissingen tel. 10, M'burg Ui. 3521 en 3541, Goes tel. 2175. Terneuiet Woensdag 27 Juni 1945 ■o Nummer riooi.lred. JE. J?. ZandUK (met red. medew. van dr. W. H. BeefcenSamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr ZWARE LUCHT AANVALLEN OP JAPAN. Japan is gisteren tweemaal door de Amerikaansche lucht macht aangevallen. Ongeveer 500 zware bommenwerpers hebben 10 vliegtuigfabrieken aangevallen. Elke fabriek werd door 50 super vliegende for ten gebombardeerd met 300 ton bommen. Veertien uur later deed een nieuwe golf super vliegende forten aanvallen op verschil lende doelen op Hondo. Hoofd zakelijk werd een haven ten Z.W. van Nagoja gebombar deerd door 200 toestellen. De Japanners op Borneo worden steeds verder terugge drongen. De geallieerden ruk ken op in de Serewak-olie- velden. Tusschen Borneo en de Koerillen werden 21 Japansche schei en tot zinken gebracht. Ook Formosa werd weer aan gevallen. Radio Tokio deelde mede, dat de meeste steden op Formosa vernield zijn door de systematische bomaanval len. (H.N.) Communistische party in Duitschland. Voor het eerst sinds 12 jaar heeft Duitschland thans een communistische party. De par. tij is in Berlijn opgericht en werd erkend door de Russische bezettings-autoriteiten. De partij wijst de introductie van het Sovjet-systeem in Duitsch. land af, doch vraagt om gi'oo- tp landgoederen onder Duitsche boeren te verdeelen. Zij heeft een eigen dagblad. Zij wil een anti-fascistisch en democra tisch regime, een democratisch parlementaire republiek met behoud van alle democratische vrijheden, en ondersteunt de ontwikkeling van den vrijen handel en de particuliere on derneming in Duitschland op basis van den privaat-eigen dom. Zij vraagt de confiscatie van de eigendommen van alle nazi leiders en oorlogsmisdadigers en het aanvaarden door het Duitsche volk van de noodza kelijkheid om alle herstelwerk zaamheden te betalen, waarbij de rijkere Duitschers het meest betalen, (AA) GEALLIEERDE LANDING OP TERNATE. Te Tokio werd gistermorgen medegedeeld, dat de geallieer den een landing hadden uitge voerd op Ternate, ten W. van Halmaheira in de Molukken. Er zouden nog slechts kleine gevechten hebben plaats gehad. Van Amerikaansche zijde zijn de berichten over deze landing nog niet bevestigd. (H.N.) JAPAN VERWACHT INVASIE. De Japansche regeering heeft een boodschap gericht tot de bevolking, waarin het verlies van Okinawa wordt medegedeeld en waarin voorts de uiterste volharding en het trotseeren van den dood ge vraagd wordt om de huidige crisis het hoofd te bieden. De bevolking wordt er voor gewaarschuwd, dat de lucht aanvallen op het moederland intensiever en veelvuldiger worden en dat een invasie ver wacht wordt. De tegenwoor dige crisis is de grootste sinds de Mongoolsche invasie, zoo werd meegedeeld. (AA) BESPREKINGEN TE SALZBURG. Vertegenwoordigers van Bel gische socialistische, liberale, katholieke en christelijk demo cratische parlementaire groe pen vertrokken Dinsdag uit Brussel naar Salzburg voor beraadslagingen met Koning Leopold. Belgische universiteitsrecto ren keerden Maandag uit Salzburg in Brussel terug, nadat zij een bezoek aan den Koning gebracht hadden. Dinsdag hield minister-pre sident van Acker besprekin gen met de teruggekeerde rec toren evenals met den chef van den Belgischen gerechte lijken en veiligheidsdienst, Ganshof van den Meersch, die onlangs uit Salzburg te rugkeerde en die beschouwd wordt als het mogelijke toe komstige hoofd eener regee ring onder Leopold. Te Amsterdam is een tweede zeeschip binnengeko men, nl. het s.s. „Rossum" met een lading cacao, wol en ver bandmiddelen en 15 ambulan ce-auto's. JlAA) VERBOND DER VEREENIGDE VOLKEREN. De 50 leiders der vereenigde volkeren hebben Dinsdag hun goedkeuring gehecht aan het grootste verbond uit de ge schiedenis, een verbond tegen den oorlog, een organisatie die over een omvangrijk apparaat beschikt, om den oorlog te voorkomen, door juridische, economische, diplomatieke en zoo noodig, militaire middelen. Het verbond der vereenigde volkeren heeft ten doel de vol keren tegen den oorlog te be schermen en te zorgen dat ze als goede buren samenleven. Het Levant-geschil. Er is vandaag een nieuwe poging gedaan om over het doode punt in het Levant-ge schil heen te komen. Paul Bon cour, leider van de Fransche delegatie te San Francisco, heeft namens zyn regeering aan de vertegenwoordigers van de vijf groote mogendheden op de conferentie te San Fran cisco voorgesteld om een mis sie naar Syrië te zenden. Deze missie zou moeten samenge steld worden uit drie neutrale en onpartijdige gemachtigden en zou tot taak moeten hebben om den oorsprong van het ge schil te onderzoeken en aldus een overeenkomst te verge makkelijken. Inmiddels hebben de regee ringen van Syrië en Libanon dezer dagen gelijktijdig een no ta tot Frankrijk gericht. Daar in vragen zij terugtrekking van de Fransche troepen uit den Levant, overdracht van de speciale troepen, teruggave van de in 1941 door generaal Dentz naar Frankrijk overgebrachte gelden en opheffing van de be perkingen die beide landen, be lemmeren in het volledig ge not hunner souvereiniteit. Syrië wees het voorstel van de hand omdat zij het be schouwd als een poging om de openlijke agressie van Frankrijk te verbloemen door iets te vragen, waarvan men weet dat het onmogelijk kan worden uitgevoerd. KERKNIEUWS De kerkeraad van de Geref. kerk te Vrouwepolder besloot in eerderheid het beroep van cand. Arnoldi, Jie bezwaar heeft tegen de besluiten der Gen. Synode, te handhaven, na een samenspreking met dezen en den vroegeren predikant, ds. de Vries. De gemeente echter blijft in groote meerderheid achter de synode staan. ZON EN MAAN. De zon komt Donderdag te 5.22 op en gaat te 21.24 onder. De maan resp. te 0.20 en 8.04. Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Teeuwen, 26 j en H. Ljaguschowa, 20 j. C. M. Visser. 25 j. en A. Neys- sel, 24 j. J. Steutel, 26 j. en V. Kruit, 26 j J. van Loo, 24 j. en A M. Ditmar, 23 j. Getrouwd: J. L. Brinkhaus, 21 j. en M. L. Verstraeten, 22 j. C. van de Velde, 34 j. en M. C. Vinke, 34 j. J. K. Valkier, 21 j. en S. M. Louwerse, 18 j. C. H. Lenaerts, 53 j. en J. P. van Leeuwen, 47 j. J. M. Dek ker. 23 j. en A. A. Wijgman, 22 j. J. P. de Vries, 26 j. en M. Bijleveld, 25 j. Geboren: Louise M. en Jac queline M., d. v. J. Schreurs en G R. Vandekerckhove. Leen- dêrt, z. v. B. de Ridder en B. Peters. Maria. d. v. L. de Nooijer en M van Belzen. Jo hanna M., d. v. M. van Have- ren en J. M. Roelofs. Adolfina P., d, v. P. Bongers en W. Huiszoon. Jaques G., z. v. A. den Exter en T. C. Witte. Ja- coline, d v. W. N. de Jong en P. Overgaauw. Pieternella F., d. v. P. Izeboud en A. M. Ver- hage. Toni, d. v. D. L Strijland en G. M. Brom. Christina H. E., d. v. J. Stouthamer en C. van Huizen. Willemina A., d. v. J. Crucq en P. Roedoe. Kla- zina H., d. v. C. J. Kooman en A. J. Bijl. Jan P., z. v. A. A- van Ham en L. Bosselaar. Ri- cus P., z. v. R. E. ter Meulen en P. G. van Vuurden. Johan nes N., z. v. C. J. van Keu len en H. J. Hoogeveen. Jo sephine T., d. v. T. P. A. Tim merman en M. A. 'Jilleba. Overleden: R. J. H. Flipse, 6 maanden. W C. Schouten, 61 j. vrouw van J. A. Gyzels. C. van der Linden, 10 jaren. In het stadje Heusden heeft een kind, op een aan de Markt grenzend grasveld op een landmijn getrapt. Bij de daarop volgende ontploffing werden 3 kinderen gedood en 1 ernstig gewond. (AA) HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 4.32 en 16.49. resp. 2.01 en 1.92 M. ch N.A.P. PROVINCIËN 1EUWS De voorzitter van den bond van buurtvereenigingen te Vlissingen deelt ons mede, dat door omstandigheden onze Kon. Marine verhinderd is op den a.s. verjaardag van Prins Bernhard feestelijkheden te or- ganiseeren. De commandant deelde echter mede op 31 Aug. volgaarne uit te voeren, wat nu op 29 Juni niet kan door gaan. De beide muziekkorpsen zul len op den verjaardag van den. Prins des avonds half negen vertrekken uit het Bellamy- park voor een muzikale wan deling door de stad. Men schrijft ons uit Kloe- tinge: Zaterdag j.I. werd te Kloetinge een zekere Leen- dertse uit N. Beveland opge merkt. Deze moet indertijd als collaborateur door het M. G. te Middelburg zijn geïnter neerd. Hij was uit de internee- ring door het M. G. ontslagen, tenminste volgens zgn papie ren. Het publiek, waaronder eenige N.-Bevelandsche jonge lieden, die aan hem hun de portatie naar Duitschland zou den te danken hebben, was het met dat ontslag uit de inter- neering niet eens en paste op zijn hardhandige manier een verzwaring van de straf toe, die bestond in een flink pak slaag. Wij laten de al of r.iet juistheid van het ontslag door het M. G. sectie interneering in het midden, maar willen er hier nog eens nadrukkelijk op wijzen, dat het publiek niet zijn eigen rechter mag gaan spe len. Noch de christelijke mo raal, noch een geordend staats wezen laten dit toe. Er zijn misschien op het ge bied van interneering enz. mis. standen, er komen misschien misgrepen voor, de officieele berechting moge langzaam werken, in 'n geordenden staat is er geen plaats voor zoo'n soort volksjustitie. Rechtbank Middelburg De minderjarige rijwielher steller J. C. uit Middelburg en de 19-j. G. Overwijk te Mid delburg, thans gedetineerd, maakten van den watersnood gebruik, een aantal pakken lu cifers te stelen ten nadeele van A. Raaijmakers. Beiden kre gen 9 mnd. gev.straf met aftr- voorarr. De 35-j. A. E. de R., geb. de F. te Middelburg, die goederen aannam van haar dochtertje, dat deze uit de woning van Raaijmakers weg nam, kreeg 2 mnd. gev. straf voorw. met proeftijd van 3 jaar. nïVlrt De dienst van Weglate onderneming behoorden. |»eno"ou "UI RADIOTOESPRAAK VAN H.M. DE KONINGIN. Hedenavond om 8 uur zullen H.M. de Koningin en de nieuwt minister-president, prof. Scher- merhorn, zich via den zender Herrijzend Nederland met een toespraak tot het Nederland sche volk richten. DRIE DOODVONNISSEN. Sectie XI van het Militair Ge zag deelt mee: De krijgsraad te velde van het Militair Gezag heeft de Nederlanders W. Salomons, T Payens en H. M. Eggers we gens hulpverleening aan den vijand, ter dood veroordeeld. Zij waren in dienst getreden bij de Waffen.SS en hadden zich bovendien aan spionnage schuldig gemaakt. Deze dood vonnissen zijn thans door den kogel voltrokken. NIEUWE MINISTERS BEËEDIGD. Maandagmorgen om half twaalf heeft H. M. de Konin gin op het Loo de ministers van het nieuwe kabinet be- eedigd. met uitzondering van de ministers van Kleffens. de Booy en Beel, die als leden in het vorige kabinet reeds beëedigd waren. Bond van oud-politieke gevangenen. In de industrieele club te Amsterdam heeft een bgeen- komst plaats gehad van de voormalige politieke gevange nen. Er werd een bond van oud-politieke gevangenen Nederland opgericht. Drie commissies werden samenge steld, één voor sociale zorg, een voor repatrieering en een voor documentatie en registra tie. (H.N.) Centralisatie gasbedrijven. In overleg met den minister van binnenlandsche zakten er van handel, nijverheid en land bouw, werd dezer dagen dooi den thans afgetreden minister van waterstaat en opbouw, ir. Tromp, een commissie in het leven geroepen, welke tot taak zal hebben rapport uit te bren gen over de mogelijkheid van centralisatie van gasbedrijven in Nederland. Deze centralisa tie is van het grootste belang voor het zoo economisch mo gelijk gebruik van onze kolen, mede in verband met den zoo gewenschten export van cokes van goede kwaliteit. Deze ex port is zeer wenschelijk met het oog op de deviezen-situatie. (AA) Er wonen nu weer bijna 50.000 menschen in Arnhem. Verwacht wordt, dat dit aan tal midden Juli 75.000 zal be dragen. (AA) BINNENKORT THEE OP DEN BON. Naar AA verneemt is bin nen 14 dagen te verwachten de aanwijzing van een bon, waarop 25 gram thee per per soon verstrekt zal worden. Deze hoeveelheid is bestemd voor een periode van 14 dagen. Het regeeringsmagazijn is voor deze theedistributie reeds bevoorraadvolgens inlichtin gen zal de thee gedistribueerd worden in de provincies Lim burg, Noord-Brabant, Zeeland en een deel van Gelderland, waar tot nu toe nog geen thee verstrekt was. Oorlogspleegkinderen In den Raad van Ministers is overeenstemming bereikt omtrent een ontwerp-besluit ter zake de verzorging van oor logspleegkinderen. Overeenkomstig dit ontwerp besluit wordt in het leven ge roepen een commissie voor oorlogspleegkinderen. Aller eerst zal zij voor de noodige inlichtingen dienen te zorgen, teneinde een volledige docu mentatie te verkrijgen. Komen de ouders terug, dan zullen de kinderen uiteraard weer naar hen terugkeeren. In het tegen overgestelde geval zullen de te nemen maatregelen afhan gen van het belang van het kind. Aan de commissie wordt een taak opgedragen, welke eenigszins gelijkt op die van den Voogdijraad ten aanzien van verwaarloosde minderjari gen, De Commissie zal zoo spoedig mogelijk plannen ma ken voor de definitieve voor ziening ten aanzien van haar pupillen. (AA) Nederlandsche Joden, teruggekeerd. Te Maastricht zgn 300 Ne derlandsche Joden aangekomen uit het kamp te Bergen Bel- sen, die, toen zij door de Duit schers op transport naar het Oosten werden gesteld, te Frie- bitz bij Frankfort a. d. Oder door de Russen zijn bevrijd. Van dit transport wordt nog een aantal personen verwacht. Van de meer dan 100.000 Nederlandsche Joden die naar Polen en Duitschland werden gedeporteerd, zijn thans niet meer dan 1400 teruggekeerd. Het is nu met zekerheid ko men vast te staan, dat op de ze kleine groep na, welke mo gelijk in de naaste toekomst nog iets grooter zal blgken te zijn, ongeveer 95.000 Neder landsche mannen, vrouwen en kinderen van Joodschen bloede door de Duitschers zijn ver moord, waarvan het grootste deel in de gaskamers van Aus- witz door verstikking om het leven is gebracht Abonn.-pr.25 ct. p. w. 1 3.20 p. kw A /.pr. 12 ct p mm., min- p. adv i Bur. vlissingen tel. 10, M'burg lei. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzcï Woensdag 27 Juni 1945 Nummer 66 Hooidred. JE. P. ZanatfK imet ren medew. van dr. W. H. EeeKenKami en dr. P. J. Bouman. (Jitg. F. B den Boer. Druk ra. F. v. d. Velde ZWARE LUCHT AANVALLEN OP JAPAN Japan is gisteren tweemaal door de Amerikaansche lucht macht aangevallen. Ongeveer 500 zware bommenwerpers hebben 10 vliegtuigfabrieken aangevallen. Elke fabriek werd door 50 super vliegende for ten gebombardeerd met 300 ton bommen. Veertien uur later deed een nieuwe golf super vliegende forten aanvallen op verschil lende doelen op Hondo. Hoofd, zakelijk werd een haven ten Z.W. van Nagoja gebombar deerd door 200 toestellen. De Japanners op Borneo worden steeds verder terugge drongen. De geallieerden ruk. ken op in de Serewak-olie- velden. Tusschen Borneo en de Koerillen werden 21 Japansche schex en tot zinken gebracht. Ook Formosa werd weer aan gevallen. Radio Tokio deelde mede, dat de meeste steden op Formosa vernield zijn door de systematische bomaanval len. (H.N.) Communistische partij in Duitschland. Voor het eerst sinds 12 jaar heeft Duitschland thans een communistische partij. De par tij is in Berlijn opgericht en werd erkend door de Russische bezettings-autoriteiten. De partij wijst de introductie van het Sovjet-systeem in Duitsch. land af, doch vraagt om groo te landgoederen onder Duitsche boeren te verdeelen. Zij heeft een eigen dagblad. Zij wil een anti-fascistisch en democra tisch regime, een democratisch parlementaire republiek met behoud van alle dèmocratische vrijheden, en ondersteunt de ontwikkeling van den vrijen handel en de particuliere on derneming in Duitschland op basis van den privaat-eigen dom. Zij vraagt de confiscatie van de eigendommen van alle nazi leiders en oorlogsmisdadigers en het aanvaarden door het Duitsche volk van de noodza kelijkheid om alle herstelwerk zaamheden te betalen, waarbij de rijkere Duitschers het meest betalen, (AA) GEALLIEERDE LANDING OP TERNATE. Te Tokio werd gistermorgen medegedeeld, dat de geallieer den een landing hadden uitge voerd op Ternate, ten W. van Halmaheira in do Molukken. Er zouden nog slechts kleine gevechten hebben plaats gehad. Van Amerikaansche zijde zijn de berichten over deze landing r.og niet bevestigd. (H.N.) JAPAN VERWACHT INVASIE. De Japansche regeering heeft een boodschap gericht tot de bevolking, waarin het verlies van Okinawa wordt medegedeeld en waarin voorts de uiterste volharding en het trotseeren van den dood ge vraagd wordt om de huidige crisis het hoofd te bieden. De bevolking wordt er voor gewaarschuwd, dat de lucht aanvallen op het moeder-land intensiever en veelvuldiger worden en dat een invasie ver wacht wordt. De tegenwoor dige crisis is de grootste sinds de Mongoolsche invasie, zoo werd meegedeeld. (AA) BESPREKINGEN TE SALZBURG. Vertegenwoordigers van Bel gische socialistische, liberale, katholieke en christelijk demo- cratische parlementaire groe pen vertrokken Dinsdag uit Brussel naar Salzburg voor beraadslagingen met Koning Leopold. Belgische universiteitsrecto- ren keerden Maandag uit Salzburg in Brussel terug, nadat .zij een bezoek aan den Koning gebracht hadden. Dinsdag hield minister-pre sident van Acker besprekin gen met de teruggekeerde rec toren evenals met den chef van den Belgischen gerechte lijken en veiligheidsdienst, Ganshof van den Meersch, die onlangs uit Salzburg te rugkeerde en die beschouwd wordt als het mogelijke toe komstige hoofd eener regee. ring onder Leopold. Te Amsterdam is een tweede zeeschip binnengeko men, nl. het s.s. „Rossum" met een lading cacao, wol en ver bandmiddelenen 15 ambulan ce-auto's, .(AA) VERBOND DER VEREENIGDE VOLKEREN. De 50 leiders der vereenigde volkeren hebben Dinsdag hun goedkeuring gehecht aan het grootste verbond uit de ge schiedenis, een verbond tegen den oorlog, een organisatie die over een omvangrijk apparaat beschikt, om den oorlog te voorkomen. door juridische, economische, diplomatieke en zoo noodig, militaire middelen. Het verbond der vereenigde volkeren heeft ten doel de vol keren tegen den oorlog te be schermen en te zorgen dat ze als goede buren samenleven Het Levant-geschil. Er is vandaag een nieuwe poging gedaan om over het doode punt in het Levant-ge schil heen te komen. Paul Bon cour, leider van de Fransche delegatie te San Francisco, heeft namens zgn regeering aan de vertegenwoordigers van de vijf groote mogendheden op de conferentie te San Fran cisco voorgesteld om een mis sie naar Syrië te zenden. Deze missie zou moeten samenge steld worden uit drie neutrale en onpartijdige gemachtigden en zou tot taak moeten hebben om den oorsprong van het ge schil te onderzoeken en aldus een overeenkomst te verge makkelijken. Inmiddels hebben de regee ringen van Syrië en Libanon dezer dagen gelijktijdig een no ta tot Frankrijk gericht. Daar in vragen zij terugtrekking van de Fransche troepen uit den Levant, overdracht van de speciale troepen, teruggave van de in 1941 door generaal Dentz naar Frankrijk overgebrachte gelden en opheffing van de be perkingen die beide landen be lemmeren in het volledig ge not hunner souvereiniteit. Syrië wees het voorstel van de hand omdat zij het be schouwd als een poging om de openlijke agressie van Frankrijk te verbloemen door iets te vragen, waarvan men weet dat het onmogelijk kan worden uitgevoerd. ZON EN MAAN. De zon komt Donderdag te .22 op en gaat te 21.24 onder. De maan resp. te 0.20 en 8.04. KERKNIEUWS De kerkeraad van de Geref. kerk te Vrouwepolder besloot in meerderheid het beroep van cand. Arnoldi, die bezwaar heeft tegen de besluiten der Gen. Synode, te handhaven, na een samenspreking met dezen en den vroegeren predikant, ds. de Vries. De gemeente echter blyft in groote meerderheid achter de synode staan. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Elizabet. d. v. A. A. Hillebrand en N. Eenen- naam. Ondertrouwd: A. J. Remijn- se, 25 j. en J. NijsseJ 28 j. /Overleden: Johanna Christi ana Mrjnsbergen, 58 j. echtg. van P. de Dreu. Arij Willem Huijsse, 67 j., echtg. van Elisa beth Riemens. Conferentie te Simla. Te Simla is de conferentie van de Indische leiders, op uit- noodiging van Lord Wavell, begonnen. Lord Wavell vertel de. dat het plan van de Brit- sche regeering niet beschouwd moest worden als een definitie ve regeling van het complex problemen van het land. maar dat het succes van de conferen tie de definitieve regeling zou verhaasten. Een van de eerste oor logsmisdadigers, die in Enge land zullen terechtstaan, zal waarschijnlijk de commandant van een Duitsche onderzee boot zijn. Eek genaamd, die na een Grieksch stoomschip tot zinken te hebben gebracht, de overlevenden met machinege weervuur heeft beschoten. In het stadje Heusden heeft een kind, op een' aan de Markt grenzend grasveld op een landmijn getrapt. Bij de daarop volgende ontploffing werden 3 kinderen gedood en 1 ernstig gewond. (AA) A. den Doolaard, die ge durende den oorlog regelmatig de Nederlanders in het bezette gebied, op zee of waar-ook-ter- wereld heeft toegesproken via Radio-Oranje te Londen, gaat een boek schrijven over de droogmaking van Walcheren. De vrouw van den Bel gischen Rexistenleider, Leon Degrelle, die uit Zwitserland naar België terugkeerde, is gearresteerd wegens hulpver leening aan den vijand door propaganda. (AA) PROVINCIENIEUWS De wnd. Burg. van Goes brengt ter kennis, dat door den Commissaris der Koningin de navolgende personen zijn be noemd tot leden van het kies college ter benoeming van den tijdelrjken raad dezer gemeen te: P A. Hootsmans, P. Lip- lijn, Th. Bakker, A. A. van Maris, W. G. Hartstra, G. L. Groenendijk R. van Dijk, J. de Fteyter, M. Franken, M. Haas donk, A. M. Koolwijk, M. Moermond, I. M. Planteijdt, H. v. d. Veen, Jac. "v. d. Hout. Ph. Haverhoek, A. Buijs, F. C. Schog, J. Ooms. J. Geleedst, A. Verschuure, G. A. A. v. d. Knaap. J. H. Witkam. L. Burgs, Chi-, v. d. Does, J. H. Roose, L. de Koning, VV. Ba- rentsen, A. de Bruyne, Jan Du- vekot, L Goeman, Izaak Gunst, M. A. v. d. Hell. W. Je- remiasse, Joh. de Kruyter, J. J. v Melle, C. F. v. d. Perjl. E. P. j. Polderman. W. t Hooft, R. Zuidema, A. Vingerling, H. C. van Donk, A. Mol, M. P. Jiskoot, C. Bustraan. Men schrgft ons uit Kloe tinge: Zaterdag j.I. werd te Kloetinge een zekere Leen- dertse uit N. Beveland opge merkt. Deze moet indertijd als collaborateur door het M. G. te Middelburg zijn geïnter neerd. Hij was uit de internee ring door het M. G. ontslagen, tenminste volgens zijn papie ren. Het publiek, waaronder eenige N.-Bevelandsche jonge lieden, die aan hem hun de portatie naar Duitschland zou den te danken hebben, was het met dat ontslag uit de inter neering niet eens en paste op zijn hardhandige manier een verzwaring van de straf toe. die bestond in een flink pak slaag. Wij laten de al of niet juistheid van het ontsiag door het M. G. sectie interneering in het midden, maar willen er hier nog eens nadrukkelijk op wijzen, dat het publiek niet zgn eigen rechter mag gaan spe len. Noch de christelijke mo raal, noch een geordend staats wezen laten dit toe. Er zijn misschien op het ge bied van interneering enz. mis. standen, er komen misschien misgrepen voor, de officieele berechting moge langzaam werkën, in 'n geordenden staat is er geen plaats voor zoo'n soort volksjustitie. In de vergadering van de commissie ter benoeming van tijdelijke gemeenteraden zgn de navolgende personen tot gemeenteraadslid der gemeen te Kapelle (Biezelinge en Schore) benoemd: J. Balkenen de. C. A. Blok. P. Franje, C. Goud, J. P. Herselman, Jac.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1