Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant HET NIEUWE KABINET HET NIEUWE KABINET De ~cide door H.M. de Ko ningin aangezochte kabinets formateurs hebben hun op dracht tot een goed einde ge biecht. Het nieuwe kabinet welks opdracht was samengevat In de wlorden: herstel en ver nieuwing, bestaat uit de vol gende ..eeren: Voorzitter van den Raad van Ministers, tevens heiast met de algemeene oorlogvoe ring van het Koninkrijk: prol'. Ir. YV. ftner uerhorn. Buitenlandsche zaken: mr. E. N. van Kief fens. Miester zonder portefeuille, Elaa vangend Minister van ultenlandsche zaken: mr. J. H. van Royen. Oorlog: mr. J. Meynen. Marine: J. M. de Booy. Overzeesche gebiedenprof. dr. J. H. A. Logeman. Binnenlandsche zakendr. L. J. M. Beel. Justitie: mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Financiën: prof. mr. P. Lief- tinck. Handel en Nijverheid: ir. H. Vos. Voedselvoorziening, land. bouw en visscherij: Ir. S. L. Mansholt. Scheepvaart: J. M. de Booy (ad interim). Onderwijs, Kunsten en We tenschappen: prof. dr. G. van der Leeuw. Sociale zaken: W. Drees. Openbare werken: dr. Ir. J. A. Ringers. Verkeer en energie: ir. T. S. G. J. M. van Schaik. De beëediging van de nieuw optredende ministers zal he den plaats vlr n. De eerste zitting van den ministerraad wordt op Dins dag 26 dezer gehouden, terwijl H.M. de Koningin het voorne men heeft deze nieuwe regee ring by het Nederlandsche volk in te leiden met een radiotoespraak, te houden op Woensd 27 Juni, des avonds te 8 uur. Hierna zal ook de nieuwe minister-president het woord voeren. Prof. ir. W. Schermerhorn werd in te Akersloot (N.H.) geboren. Aan de Tech nische Hoogeschool te Delft behaalde hij den titel van ci viel ingenieur. In 1926 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het landmeten, waterpassen en de geodesie. Tot 1931 had hij de leiding van het geode tisch bureau. .^aarna werd prof. Schermerhorn belast met de wetenschappelijke leiding van den Meetkundigen dienst van den Rijkswaterstaat. Hy was oprichter en voorzitter van de Ned. Ver. voor Foto- grammetrie Hij is Vrgz. Pro testant. Prof. Schermerhorn speelde een belangrijke rol in de Ned. verzetsbeweging, en was o.m. lid van de commissie van advies van de landelijke knokploeg. Hij is voorzitter an de Ned. Volksbeweging. Prof. Schermerhorn heeft in gjjzeling gezeten. W. Drees is in 1886 te Am sterdam geboren. Hg trad in dienst bij de Twentsche Bank. In 1907 werd hij stenograaf bij de Saten-Generaal, in 1913 lid van den Haagschen gemeente- raa in 1919 lid van de Prov. Statén van Zuid-Holland en in 1933 lid van de Tweede Ka mer. Sedert 1927 was hij iid van het partijbestuur der S.D. A.P. Tijdens de bezetting maakte hij deel uit van het Convent van politieke partyen en hij was lid van het college van vertrouwensmannen. Dr. ir. Ringers is in 1885 te Alkmaar geboren, studeerde te Delft en trad daarna in dienst van den waterstaat. In 1927 werd hij leider van de Mg. tot uitvoering der Zuiderzeewer ken. Van 19301935 was hy directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, daarna lid van den Raad van beheer der Ned. Ind. Spoorweg Mij. In 1940 werd ir. Ringers alge meen gemachtigde voor den wederopbouw en bouwnijver heid. Later werd hij in een Duitsch concentratiekamp op gesloten. J. M. de Booy is in 1885 ge boren en kreeg een opleiding voor zee-officier. In 1919 trad hy in dienst bij de Bataafsche Petr. Mij. In 1936 werd hij directeur van de „Koninklij ke". In Londen heeft hg deel uitgemaakt van de Ned. re geering aldaar. Mr. van Kleffens is in 1894 te Heerenveen geboi-en. Hij promoveerde aan de universi teit te Leiden. Na in 1919 en 1920 werkzaam te zijn ge weest aan het Volkenbonds secretariaat, kwam hg in 1921 bij de Kon. Shell te Londen en het volgende jaar bg het dep. van buitenlandsche za ken. In 1939 werd hij minister van buitenlandsche zaken in het 2e kabinet de Geer. Ir, H, Vos werd in 1903 in Opsterland geboren. Hij be haalde in 1926 te Delft het diploma electrotechnisch in genieur. In 1928 trad hg in Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. itw A> v.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur, vllssingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen Mnnnilnn QC lnnSI O A C tlooldreil. UI. P. ZandlJK imet i'eü. Maandag ZO junll O40 medow. van dr. W. U. Beekenfcamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B 188e Jaargang Nummer 6-1 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr dienst bg den Octrooiraad en in 1934 als directeur van het wetenschappelgk bureau der S.D.A.P. Lid der Tweede Ka mer werd hy in 1937. Hij ont wierp liet bekende plan van den arbeid. Mr. Kolfschoten is in 1903 te Arnhem geboren. Na zijn studie aan de Gem. Universi teit te Amsterdam, werd hg in 1927 adj. secretaris van de r.k. staatspartij. Na de oprich ting van het partijbureau, het Dr. Schaepmanhuis, werd hij daarvan directeur. De laatste jaren was hg lid van het va- derlandsche comité en maakte deel uit van het politieke con vent. Dr. Beel is in 1902 te Roer mond geboren. Hg studeerde aan de r.k. universiteit te Ng- megen. O.a. was hy werkzaam op de Prov. griffie te Zwolle en op de gemeente-secretarie te Eindhoven. Hij verliet den gemeentedienst om principiee- le redenen in 1941. J. H. A. Logeman, hooglee raar aan de Rechtshoogeschool te Batavia, werd op 19 Januari 1892 te Rotterdam geboren. Hg is docent in het staats- en administratief recht van Ned. Indië. Prof. Logeman behoorde tot degenen, die als Indisch gij zelaar door den bezetter wa ren opgesloten. Prof. P. Lieftinck, hooglee raar aan de Nederlandsche Handels Hoogeschool, in de economie, inzonderheid het geld-, crediet- en bankwezen en de handelspolitiek, werd in 1902 te Muiden geboren. Prof. Lieftinck is lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid. Prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleeraar in de thelogie aan de Universiteit te Groningen, werd 18 Maart 1890 te Den Haag geboren. Ir. van Schaik is in 1888 te Maastricht geboren. Hij stu deerde aan de Techn. Hooge school, werkte aan de mijn Wilhelmina en was laatstelijk directeur-generaal van het Aku-concern. Hij was verbon den aan de Arnhemsche illega liteit. Lezers vragen Mej. S., de heer J. M. en e heer J. S. te Middelburg, de heer S. S. te Kortgene, de heer P. D. te Rilland-Bath en nog véle andere lezers stelden ons vragen omtrent de distributie van chocolade: waarom krijgen de kinderen tot 2 jaar en huis vrouwen geen chocolade. Antwoord: Het Centraal Distributiekantoor in Vught deelde ons hieromtrent het volgende mede: De huidige chocolade-verstrekkingen ge schieden op aanwgzing van de S.H.A.E.F.-autoriteiten. Uitgaande van de overwe ging dat chocolade meer als voedings- dan als genotmid del dient te wórden beschouwd, werd bepaald, dat uitsluitend aan personen tot 18 jaar pe riodiek chocolade zou worden verstrekt. Aangezien chocolade voor kinderen tot 2 jaar volgens de Nederlandsche medische in stanties niet geheel gezond ge acht kan worden, wordt aan genoemde groep kinderen thans geen chocolade ver strekt. Ten einde tot een verstrek king van chocolade aan vrou wen boven de 18 jaar te gera ken, werden inmiddels reeds voorstellen aan de S.H.A.E.F.- autoriteiten gedaan. Omtrent de decisie kan nog niets wor den medegedeeld. Eenige lezers vragen ons, in aansluiting op de vraag be treffende de juiste spelling van Dukw, wat deze letters betee- kenen. Antwoord: De lettercombina tie „DUKW". die als naam van den Amerikaanschen amphlbie- wagen werd aangenomen, is een afkorting van Detroit Uni ted Keith Works. NIEUWE BONNEN Gel<I-g tot 30 Juni. Aardappelen: A27 t.m. E27 p. b. 2 kg., M27 p.b. 1% kg. v'uc.,.li: A27A t.m. E27A p.b. 125 gr., M27A p.b. 100 gr. Amer. spek: A28A t.m. E28A „Vleesch" p.b. 90 gr. Geldig tot 7 Juli. Koffie: A63 B63 C63 Res 100 gr. Zout: 188 Alg. 100 gr. Suiker: 175 Alg. 500 gr. Jam: 179 Alg. 250 gr. Peulvruchtien183 Alg. 125 gr. Vervangingsin.: 187 Alg. 1 rts. Vermicelli of havermout of puddingp.: 186 Alg. 50 gr. Eng. biscuits: 182 Alg. 250 gr. Rijst en Pruimen: 168 Alg. resp. 125 gr. en 100 gr. Lucifers: 184 Alg. 2 doosjes. Eipoeder: A27B t.m. E27b „Vleesch" p.b. 70 gr. Voetbaluitslagen: Middel burg—Zeelandia 73, R.C.S.- Goes 14. HOOGWATER VLISSINGEN. Dinsdag 3.23 en 15.34, resp. 1.92 en 1.95 m. N.A.P. ZON* EN MAAN. De zon komt Dinsdag te 5.21 op en gaat te 21.24 onder. De maan te resp. 22.59 en 5.57. SLAG OM OKINAWA GEWONNEN. De Amerikanen hebben den slag om het eiland Okinawa, ten Zuiden van Japane gewon nen. Alle georganiseerde te genstand heeft opgehouden, Alleen is er nog eenig plaatse- lgk verzet op te ruimen. Op Okinawa werden 2500 Japan ners gevangen genomen. Meer dan 105.000 Japansche soldaten zijn gedurende de 2% maand dat op dit eiland is gevochten gesneuveld. De Amerikanen verloren 1000 mn, terwijl 14.000 gewond werden. Voorts hebben de Amerikanen bij deze campagne 34 schepen verloren en de Britten 5. waar ender een vliegkampschip. Er werden 52 Amerikaansche schepen beschadigd. Van de vooroorlogsche Ja pansche vloot is niet veel meer over. De oorlogsvloot is voor meer dan de helft vernield. Op Borneo hebben de Australische tropeen goede vorderingen gemaakt. Zij ver overden het belangrijke oliege- bied in Scrawak. Na de lan ding bij Broenei zgn de Austra liërs 90 km. opgerukt. De Ja panners hadden 50 oliebronnen in brand gestoken en de instal laties grootendeels vernield. Op de eilanden Tarakan en Laboean zijn de Japanners ver- PRINSES JULIANA NAAR CANADA. Prinses Juliana is naar Ca nada vertrokken, om daar haar drie dochtertjes te halen, ter wijl H. K. H. tevens officieel afscheid zal nemen van het gastvrije Canada. Tijdens de korte afwezigheid van de Prin ses zal het Paleis Soestdijk in gereedheid worden gebracht. (AA) BONKAART VOOR GEHEELE LAND. Op vei'zoek van de Shaef wordt op 15 Juli a.s, een uni forme bonkaart voor het ge- heele land ingevoerd. Vanaf dien datum zal het levensmid delen rantspen per week be dragen: 2400 gr. brood, 4 kg. aardap. pelen, 200 gr. vet, 250 gr. vleesch met been, 200 gr. sui ker, 125 gr. peulvruchten, 62'A gr. jam, 50 gr. kaas en 2 1, gestandaardiseerde melk. Dit rantsoen komt overeen met 1850 ralorieën per persoon per dag. (AA) BINNENLANDSCHE STRIJDKRACHTEN ZWAAIEN AF. De binnenlandsche strijd krachten hebben hun taak bg- na volbracht, verklaarde Prins Bernhard in een proclamatie aan de B.S. Met het oog daar op is 'n sectie „sociale aange legenheden" ingesteld om de afzwaaiende mannen aan werk te helpen, de stetm aan nage laten betrekkingen te regelen, benevens vergoedingen in bij zondere gevallen vast te stel len. (AA) Koning Leopold. De kw.estie van den terug keer van koning Leopold heeft nog niet veel verandering in den toestand in België ge bracht. De Koning heeft nog geen gevolg gegeven aan zijn voornemen naar België terug te keeren. Wederom zijn zes vooraanstaande Belgen naar Salzburg vertrokken, ter be spreking van de problemen die zich zullen voordoen, wanneer de regeering van Acker bg den terugkeer van den Koning af treedt. (AA) De Fransche bezettingszone. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche bezettings zone in Duitschland thans is vastgesteld. Zy omvat het Zui delijk deel van de Rgnprovin- cie. het Saargebied, de Rijn- Paltz, het grootste deel van de provincie Baden, alsmede een corridor door Wiirtemberg en Beieren met inbegrip van de Oostenrgksche provincie Vo- rarlberg. De Fransche troepen zullen in gedeelten van Beieren en Wiirtemberg plaats maken voor de Amerikanen. (AA) PROV1NCIENIEUWS EXTRA KAAS VOOR WALCHEREN. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Als retourlading heeft het laatste voedselconvooi van de „Zeeuwsche Hulp boven de Ri vieren" uit Leeuwarden 22 ton kaas medegebracht, waarvan een deel volvet, de rest 40 -}- en 20 Deze welkome zending is te danken aan het initiatief en de bemoeienissen van de Zeeuw sche hulp. (De naam van haar onvermoeiden voorman J. F. Boutens zy. zonder anderen te kort te doen, hier met eere vermeld!) Zij is een blijk van het hartelgk medeleven van de Friezen met het geteisterde Walcheren en hun bewondering voor de opofferingen, die de be volking zich, ondanks eigen rampen, voor de lijdende land- genooten boven de rivieren heeft getroost. Het deel der toegezegde hoe veelheid, waarvoor vrachtwa gens beschikbaar waren, is Vrijdagavond te Middelburg aangekomen. De aangevoerde kaas moest op nadere aanwijzing van het Bedrijfschap te Goes ten deele beschikbaar worden gesteld ter honoreering van de reeds eenige weken geleden ingele verde bon, waarop nu 1 ons verkrggbaar komt, terwijl, spe ciaal voor Walcheren, op de extra bonkaart, blgkens publi catie, daarenboven nog twee ons zal worden afgeleverd. De inlevering van den aange wezen bon moet uiterlijk a.s. Woensdag geschieden, Donder dag worden dan de winkeliers bevoorraad en Vrgdag zal men van de kaas en extra-kaas kunnen genieten! De bonnen 121, 221, 321, 421 en 521 van de bonkaart Extra Walcheren geven recht tot het koopen van 2 rantsoe nen kaas (200 gram). Deze bonnen moeten door het pu bliek vóór of op Woensdag 27 Juni bg een kaashandelaar worden ingeleverd, die deze bonnen opgeplakt op opplak- vellen in moeten leveren bij een erkenden kaasgrossier vóór of op Vrydag 29 Juni. Bovenstaande bonnen hebben wij Zaterdag niet gepubliceerd, omdat de inspectie voor de distributie ons verzocht nog geen bonnen bekend te maken, daar er een andere regeling getroffen zou worden. Later werd ons medegedeeld, dat de bonnen wel goed waren, doch toen was de krant reeds afge drukt. Binnenkort zal men te Vllssingen beginnen met het tüpv dopiuiaaiies aun geiuKwenscnen De ueide door H.M. de Ko ningin aangezochte kabinets formateurs hebben hun op dracht tot een goed einde ge bracht. Het nieuwe kabinet welks opdracht was samengevat in de woorden: herstel en ver nieuwing, bestaat uit de vol gende ..eeren: Voorzitter van den Raad van Ministers, tevens belast met de algemeene oorlogvoe ring van het Koninkrgk: prof. ir. W. fsonermerhorn. Buitenlandsche zaken: mr. E. N. van Kleffens. Minister zonder portefeuille, plaa. c.vangend Minister van buitenlandsche zaken: mr. J. H. van Royen. Oorlog: mr. J. Meynen. Marine: J. M. de Booy. Overzeesche gebiedenprof. dr. J. H. A. Logeman. Binnenlandsche zaken: dr. L. J. M. Beel. Justitie: mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Financiën: prof. mr. P. Lief tinck. Handel en Nijverheid: ir. H. Vos. Voedselvoorziening, land bouw en vissehery: ir. S. L. Mansholt. Scheepvaart: J. M. de Booy (ad interim). Onderwijs, Kunsten en We tenschappen: prof. dr. G. van der Leeuw. Sociale zaken: W. Drees. Openbare werken: dr. ir. J. A. Ringers. Verkeer en energie: ir. T. S. G. J, M. van Schaik. De beëediging van de nieuw optredende ministers zal he den plaats vinden. De eerste zittingvan den ministerraad wordt op Dins dag 26 dezer gehouden, terwijl H.M. de Koningin het voorne men heeft deze nieuwe regee- ring bij het Nederlandsche volk in te leiden met een radiotoespraak, te houden op Woensd 27 Juni, des avonds te 8 uur. Hierna zal ook de nieuwe minister-president het woord voeren. Prof. ir. W. Schermerhorn werd in luo* te Akersloot (N.H.) geboren. Aan de Tech nische Hoogeschool te Delft behaalde hij den titel van ci viel ingenieur. In 1926 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het landmeten, waterpassen en de geodesie. Tot 1931 had; hg de leiding van het geode tisch bureau. Daarna werd prof. Schermerhorn belast met de wetenschappelijke leiding van den Meetkundigen dienst van den Rgkswaterstaat. Hij was oprichter en voorzitter van de Ned. Ver. voor Foto- grammetrie Hg is Vrijz. Pro testant. Prof. Schermerhorn speelde een belangrijke rol in de Ned. verzetsbeweging, was o.m. lid van de commissie van advies van de landelgke knokploeg. Hij is voorzitter van de Ned. Volksbeweging. Prof. Schermerhorn heeft in gyzeling gezeten, W. Drees is in 1886 te Am sterdam geboren. Hij trad in dienst bij de Twentsche Bank. In 1907 werd hij stenograaf bg de Saten-Generaal, in 1913 lid van den Haagschen gemeente- raai, in 1919 lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en in 1933 lid van de Tweede Ka mer. Sedert 1927 was hij lid van het partijbestuur der S.D. A.P. Tijdens de bezetting maakte hg deel uit van het Convent van politieke partijen en hij was lid van het college van vertrouwensmannen. Dr. ir. Ringers is in 1885 te Alkmaar geboren, studeerde te Delft an trad daarna in dienst vah den waterstaat. In 192' werd hij leider van de Mg. tot uitvoering der Zuiderzeewer ken. Van 19301935 was hij directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, daarna lid van den Raad van beheer der Ned. Ind. Spoorweg Mij. In 1940 werd ir. Ringers alge meen gemachtigde voor den wederopbouw en bouwngver- heid. Later werd hij in een Duitsch concentratiekamp op gesloten. J. M. de Booy is in 1885 ge boren en kreeg een opleiding voor zee-officier. In 1919 trad hij in dienst bij de Bataafsche Petr. Mij. In 1936 werd hij directeur van de „Koninklij ke". In Londen "heeft hij deel uitgemaakt van de Ned. re geering aldaar. Mr. van Kleffens is in 1894 te Heerenveen geboren. Hij promoveerde aan de universi teit te Leiden. Na in 1919 en 1920 werkzaam te zijn ge weest aan het Volkenbonds secretariaat, kwam hij in 1921 bij de Kon. Shell te Londen en het volgende jaar bg het dep. van buitenlandsche za ken. In 1939 werd hij minister van buitenlandsche zaken in het 2e kabinet de Geer. Ir. H. Vos werd in 1903 in Opstei-land geboren. Hg be haalde in 1926 te Delft het diploma electrotechnisch in genieur. In 1928 trad hg in, AbTr-ïï:cPpm^„Tn.'p^,pJ2™ Maandag 25 Junil 945 Bur. vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzer. 188e Jaargang Nummer 64 ilooldred. IS. P. ZandljK (met medew. van dr. W. H. BeeKenkamp en dr. P. J. Bouman. Ultg. F. den Boer. Druk fa. F. v. d, Velde Jr dienst bij den Octrooiraad en in 1934 als directeur van het wetenschappelijk bureau der S.D.A.P. Lid der Tweede Ka mer werd hij in 1937. Hij ont wierp het bekende plan van den arbeid, Mr. Kolfschoten is in 1903 te Arnhem geboren. Na zijn studie aan de Gem. Universi teit te Amsterdam, werd hij in 1927 adj. secretaris van de r.k. staatsparty. Na de oprich ting van het partijbureau, het Dr. Schaepmanhuis, werd hij daarvan directeur.' De laatste jaren was hg lid van het va- derlandsche comité en maakte deel uit van het politieke con vent. Dr. Beel is in 1902 te Roer. mond geboren. Hg studeerde aan de r.k. universiteit te Nij megen. O.a. was hg werkzaam op de Prov. griffie te Zwolle en op de gemeente-secretarie te Eindhoven. Hg verliet den gemeentedienst om principiee- le redenen in 1941. J. H. A. Logeman, hooglee raar aan de Rechtshoogeschool te Batavia* werd op 19 Januari 1892 te Rotterdam geboren. Hij is docent in het staats- en administratief recht van Ned. Indië. Prof. Logeman behoorde tot degenen, die als Indisch gij zelaar door den bezetter wa ren opgesloten. Prof. P. Lieftinck, hooglee raar, aan de Nederlandsche Handels Hoogeschool, in de economie, inzonderheid het geld-, crediet- en bankwezen en de handelspolitiek, werd in 1902 te Muiden geboren. Prof. Lieftinck is lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid. Prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleeraar in de thelogie aan de Universiteit te Groningen, werd 18 Maart 1890 te Den Haag geboren, Ir. van Schaik is in 1888 te Maastricht geboren. Hij stu deerde aan de Techn. Hooge school, werkte aan de mijn Wilhelmina en was laatstelijk directeur-generaal van het Aku-concern. Hij was verbon den aan de Arnhemsche illega liteit. Lezers vragen Mej. S., de heer J. M. en de heer J. S. te Middelburg, de heer S. S. te Kortgene, de heer P. D. te Rilland-Bath en nog veie andere lezers stelden ons vragen omtrent de distributie van chocolade: waarom krijgen de kinderen tot 2 jaar en huis vrouwen geen chocolade. Antwoord: Het Centraal Distributiekantoor in Vught deelde ons hieromtrent het volgende mede: De huidige chocolade-verstrekkingen ge schieden op aanwgzing van de S.H.A.E.F.-autoriteiten. Uitgaande van de overwe ging dat chocolade meer als voedings- dan als genotmid del dient te worden beschouwd, werd bepaald, dat uitsluitend aan personen tot 18 jaar pe riodiek chocolade zou worden verstrekt. Aangezien chocolade voor kinderen tot 2 jaar volgens de Nederlandsche medische in stanties niet geheel gezond ge acht kan worden, wordt aan genoemde groep kinderen thans geen chocolade ver strekt. Ten einde tot een verstrek king van chocolade aan vrou wen boven de 18 jaar te ken, werden inmiddels reeds voorstellen aan de S.H.A.E.F.- autoriteiten gedaan. Omtrent de decisie kan nog niets wor den medegedeeld. Eenige lezers vragen ons. aansluiting op de vraag 'be treffende de juiste spelling van Dukw, wat deze letters betee- kenen. AntwoordDe lettercombina tie „DUKW", die als naam van den Amerikaanschen amphibie- wagen werd aangenomen, is een afkorting van Detroit Uni ted Keith Works. Op het vliegveld Schiphol nadert één startbaan haar vol tooiing. Dit maakt het moge- iyk dat, wanneer de windrich ting dit toelaat, regelmatig vliegtuigen op dit vliegveld kunnen landen. (AA) Morgen zal te San Fran cisco de sluiting van de confe rentie voor het wereldhandvest plaats hebben. (H.N). SLAG OM OKINAWA GEWONNEN. De Amerikanen hebben den slag om het eiland Okinawa, ten Zuiden van Japane gewon nen. Alle georganiseerde te genstand heëft opgehouden, Alleen is er nog eenig plaatse lijk verzet op te ruimen. Op Okinawa werden 2500 Japan ners gevangen genomen. Meer dan 105.000 Japansche soldaten zijn gedurende" de 2\', maand dat op dit eiland is gevochten gesneuveld. De Amerikanen verloren 1000 mn, terwijl 34.000 gewond werden. Voorts hebben de Amerikanen bij deze campagne 34 schepen verloren en de Britten 5. waar ender een vliegkampschip. Er werden 52 Amerikaansche schepen beschadigd. Van de vooroorlogsche Ja pansche vloot is niet veel meer over. De oorlogsvloot is voor meer dan de helft vernield. Tokio heeft verklaard, dat invasie van Japan onvermijde lijk is. Keizer Hirihita heeft in een boodschap tot het Ja pansche volk gezegd, dat in de geschiedenis van het land zich nog nooit een crisis heeft voor gedaan van een omvang als de huidige. Op Borneo hebben de Australische tropeen goede vorderingen gemaakt. Zg ver overden het belangrijke oliege- bied in Scrawak. Na de lan ding bij Broenei zgn de Austra liërs 90 km. opgerukt. De Ja panners hadden 50 oliebronnen in brand gestoken en de instal laties grootendeels vernield. Op de eilanden Tarakan en Laboean zijn de Japanners ver slagen. Ten Zuiden van Okinawa is een groote Amerikaansche vloot waargenomen. In Japan zijn weer verschil lende militaire doelen gebom bardeerd. Onder de slachtoffers van Duitsche concentratiekampen, die voor herstel eenigen tijd in Zweden zullen doorbrengen, bevinden zich 500 zieke Neder landers. PRINSES JULIANA NAAR CANADA. Prinses Juliana is naar Ca nada vertrokken, om daar haar drie dochtertjes te halen, ter wijl H. K. H. tévens officieel afscheid zal nemen van het gastvrge Canada. Tijdens de korte afwezigheid van de Prin ses zal het Paleis Soestdijk in gereedheid worden gebracht. (AA) BONKAART VOOR GEHEELE LAND. Op verzoek van de Shaef wordt op 15 Juli a.s. een uni forme bonkaart voor het ge- heele land ingevoerd. Vanaf dien datum zal het levensmid delen rantsoen per week be dragen 2400 gr. brood, 4 kg. aardap pelen. 200 gr. vet, 250 gr. vleesch met been. 200 gr. sui ker, 125 gr. peulvruchten, 62 V2 gr. jam, 50 gr. kaas en 2 1. gestandaardiseerde melk. Dit rantsoen komt overeen met 1850 ralorieën per persoon per dag. (AA) BINNENLANDSCHE STRIJDKRACHTEN ZWAAIEN AF. De binnenlandsche strijd krachten hebben hun taak bij na volbracht, verklaarde Prins Bernhard in een proclamatie aan de B.S. Met het oog daar op is 'n sectie „sociale aange legenheden" ingesteld om de afzwaaiende mannen aan werk te helpen, de steun aan nage laten betrekkingen te regelen, benevens vergoedingen in bij zondere gevallen vast te stel len. (AA) Koning Leopold. De kwestie van den terug keer van koning Leopold lieeft nog niet veel verandering in den toestand in België ge bracht. De Koning heeft nog geen gevolg gegeven aan zijn voornemen naar België terug te keeren. Wederom zijn vooraanstaande Belgen naar Salzburg vertrokken, ter be spreking van de problemen die zich zullen voordoen wanneer de regeering van Acker bij den terugkeer van den Koning af treedt. (AA) De Fransche bezettingszone. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche bezettings zone in Duitschland thans is vastgesteld. Zij omvat het Zui delijk deel van de Rijnprovin cie, het Saargebied. de Rijn- Paltz, het grootste deel van de provincie Baden, alsmede een corridor door Wiirtemberg en Beieren met inbegrip van de Oostenrgksche provincie Vo- rarlberg. De Fransche troepen zullen in gedeelten van Beieren en Wiirtemberg plaats maken voor de Amerikanen (AA) NIEUWE BONNEN Geldig tob 30 Juni. rdappelen: A27 t.m. E27 p. b. 2 kg., M27 p.b, 1 Vz kg. Vleesch: A27A t.m. E27A p.b. 125 gr., M27A p.b. 100 gr. Amer. spek: A28A t.m. E28A „Vleesch" p.b. 90 gr. Geldig tot 7 Juli. Koffie: A63 B63 C63 Res 100 gr. Zout: 188 Alg. 100 gr. Suiker: 17. Alg. 500 gr. Jam: 179 Alg. 250 gr. Peulvruchten: 183 Alg. 125 gr. Vervangingsm.: 187 Alg. 1 rts. Vermic. ui of havermout of puddingpoeder: 186 Alg. 50 gr. Eng. biscuits: 182 Alg. 250 gr. Rijst en Pruimen: 168 Alg. resp. 125 gr. en 100 gr. Lucifers: 184 Alg. 2 doosjes. Eipoeder: A276 t.m. E27B „vir V' p.b. 70 gr. PROV1NC1ENIEUWS Binnenkort zal men te Missingen beginnen met het bouwen van noodwoningen, hoofdzakelijk bestemd voor Schelde- en bouwvakarbeiders. De 3 a 400 woningen zullen op verschillende plaatsen in de stad gebouwd worden. Ds J. S. Harties is Zondag morgen, na een langdurige af wezigheid. weder als voorgan ger der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen opgetreden. Het was èn voor de Gemeente èn voor predikant een bewogen samenkomst. Het comité W.M.D. bestaat uit de heeren L. Onderdijk. wethouder sociale zaken Mid delburg, voorzitter; mr il. van der Hoeven, hoofdred van De Waarheid" (ed. Zeeland), 'se cretaris; A. S. de Jonge, secr. K. v. K. Middelburg, penning meester; voorts de heeren J Minderhout, E. P. Zandvck, j'. de Nooyer, A. C. W'agensveld, A. Schuitema, L. J. Breel en ir Verhey, deze laatste voor den Rijkswaterstaat. Een ingenieur van den Polder Walcheren zal nog worden uitgenoodigd in het Comité zitting te nemen. Zaterdagavond waren vele leden van de jonge af deeling - Zuid. en Noord-Beveland van de Kon. Ver. „Oost en West" en andere belangstellenden sa mengekomen in het Schutters hof te Goes. Mr. Rustinkx uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1