Provinciale Zeeuwsche Courant Tweeërlei antithese De „Ondina" vocht tegen twee Japansche kapers Het Dagblad „Trouw" heeft onlangs stelling genomen tegen de Ned. Volksbeweging in een artikel, dat door het Zeeuw- sche Dagblad (20 Juni 1945 is overgenomen. Dit geschiedt op gronden, die niet alleen de Ned. Volksbeweging raken, maar die in het algemeen de houding van een Christen in het publieke leven betreffen. Daarom is het de moeite waard er nader op in te gaan. „Trouw" constateert dat er een antithese is, welke valt te betreuren, maar niet te ont kennen. Zij is de strijd tus- schen goed en kwaad in de wereld. Voorts betoogt het blad dat men, om te weten of iets goed of slecht is op politiek of sociaal terrein, een beginsel moet hebben. En dat beginsel is niet te vinden in het eigen ik of in de wisse lende omstandigheden, maar in het Woord Gods. Tot zoover zullen ook die Christenen, die niet direct tot den kring van „Trouw" be- hooren, hartelijk met dit be toog instemmen. Deze anti these is bijbelsch en christelijk. Maai- dit is niet wat wij se dert tientallen jaren hebben leeren verstaan onder de anti these, zooals die door de anti- revolutionnaire politiek werd voorgestaan. Die tweede anti these blijkt uit het vervolg van het stuk van „Trouw": „Wie dat aanvaardt staat te genover hem, die dat niet aan vaardt. Wie dat aanvaardt staat ook tegenover hem, die meent dat het Woord Gods en een daarvan geëmancipeerd menschelijk inzicht een gave basis voor de politiek kunnen zijn. Wij moeten stelling ne men tegen een poging om met Christelijke bedoelingen het Christendom krachteloos maken". Daar komt de eigenlijke antithese-aap uit de mouw! En deze tweede antithese is allerminst bijbelsch en chris telijk. Wie op grond van zijn bijbelsch belijden in het pu blieke leven werkzaam is, be hoeft geenszins in alle geval len te staan tegenover hem die dat niet doet. Er is een menigte van punten waar hij, zonder één oogenblik zijn belij denis te verzaken, den ander kan ontmoeten en met hem samenwerken. Het is een schro melijke vereenvoudiging van de zaak, de eerste antithese te laten samenvallen met de tweede, m.a.w. te onderstellen dat aan den kant van de be lijders van Gods Woord alleen maar goed en aan den ande ren kant alleen maar slecht zou zijn. Zich van dien ander af te scheiden, tegenover hem te staan kan onder bepaalde omstandigheden en daad van hoogmoed en gebrek aan naastenliefde zijn, waarmede men juist „het christendom krachteloos maakt". De eerste antithese, die tus- schen goed en kwaad, tusschen God en wereld en dus tus schen leven uit Gods Woord of uit menschelijk inzicht, moeten wij aanvaarden. Maar de tweede, die immers onder den naam van „de antithese" bekend staat, nl. die tusschen een christelijk en een niet- christelijk volksdeel, welke zich op elk terrein van elkan der afscheiden, achten wij een verderf voor ons volk en een verzaking van onze roeping als christenen te midden van dat volk. Juist nu! W. P. D. Leekegedachten op Landbouwgebied. Walcheren beschikte over 17000 H.A. cultuurgrond, waar. van 8100 H.A. bouwland wa ren, 8400 H.A. weideland en 500' H.A. tuingrond. Deze cij fers evenals de volgende zijn ontleend aan het Streekplan Walcheren en dus gebaseerd op toestanden van kort voor 1940. Hoeveel er van deze gronden nog over zal zijn, of nog geheel of gedeeltelijk bruikbaar, in de oude goede conditie of in verminderde kwaliteit, kunnen wij nu bij gebrek aan gegevens en als leeken op landbouwkundig ge bied niet zeggen. Op dien bo dem leefden 800 landarbei ders, theoretisch zouden het er 1830 kunnen zijn. Het aantal zou dus theoretisch voor ver meerdering vatbaar zijn, prac- tisch lijkt ons zoo'n vermeer dering echter onwaarschijnlijk. Er leefden op W. 1235 kleine boeren en 812 landarbeiders. Het bevolkingsdccres, hier ook sterk, evenals in geheel Ne derland, dwingt er toe steeds meer arbeidskrachten bij den bodem te betrekken, maar leidt ook tot een steeds toene mende verdeeling van het be zit, Daarbij heeft vooral de boerenbevolking een afkeer van gemeen eigendom en een sterke voorliefde voor gezins eigendom. Een boer wil nu een maal, en dat is goed, want daarin zit een deel van zijn kracht, koning zijn op zjjn erf. Al is het dan maar een ko ninkje, het principe blijft, het zelfde. Landaanwinst zou een prachtig middel zijn, maar daarvan is weinig te verwach ten voor onze provincie. De splitsing gaat steeds dooi-, er zal dus een deel van onze boe renbevolking door den nood ge drongen, moeten afvloeien naar handel en industrie, wat hoe wel onoverkomelijk voors hands, toch te betreuren zou zijn. daar het eigenaardig ka rakter van het boerenvolk met zijn talrijke deugden daai-- bij verloren gaat. Maar er is een andere moge lijkheid. Men zou kunnen over gaan tot een uitbreiding van den tuinbouw en tot intensivee- ring daarvan, waartoe kleine terreinen meer geschikt zijn, daar de tuinbouw niet zoo'n groot oppervlak vereischt om rendabel te kunnen zijn. Hoe is het met den tuin bouw op Walcheren gesteld In 1930 waren er 169 bedrij ven, die hun hoofdberoep van den tuinbouw maakten met een eigendom varieerend van 0.5 tot meer dan 5 H.A. In 1934 nam de tuinbouw 2.9 van den bruikbaren bodem in be slag, n.l. in Koudekerke 71.94 H.A., 'in O.- en W.-Souburg 82.85 H.A. en in Westkapeile I.03 H.A. Aangesloten bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale waren 1128 per sonen. De tuinbouw was voor al van belang in Koudekerke, St. Laurens, Middelburg, Rit- thém, Serooskerke en Souburg voor zoover het aantal bedrij ven betreft; ten opzichte van de totale gebruikte oppervlak te zou ook Vlissingen hierbij behooren. Voor den oorlog begon men ook op Walcheren zich aan glascultuur te wijden. Walche ren werd hoe langer hoe meer een tuin. Vergissen wij ons niet, dan bestaat er thans een streven onzen landbouw te doen gaan in een richting, die men de „Zware industrie" ir den landbouw zou kunnen noe men. Indien Walcheren dien weg insloeg, zou ons eiland een „fabriek van landbouwpro ducten" worden gelijk de Wil- hclminapolder en dergelijke on dernemingen. Men meene niet. dat wij het belang van dit deel van den landbouw zouden mis kennen. Integendeel wij zijn overtuigd van het nut, van de noodzakelijkheid ervan, maar het karakter van Walcheren zou daarmee te loor gaan en dat zouden wij betreuren. H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. H. M. de Koningin heeft he den Ulvenhout verlaten en zich naar Het Loo begeven. Zij zal daar verblijven tot haar paleis :e 's-Gravenhage betrokken kan worden. (AA) BENZINEPOSITIE GUNSTIGER. Benzine zal waarschijnlijk iiet eerste product zijn, dat in Nederland bonloos te krijgen is. De vooruitzichten zijn van dien aard, dat benzine, en in mindere mate ook smeerolie, geen essentieele belemmering meer behoeft te zijn voor het herstel van het verkeer. Plezierritten per auto blij ven echter vooreerst uit den booze. De tabaksindustrie. In het Zuiden van ons land is de tabaksindustrie voor een belangrijk deel in bedrijf. Er zou een voorraad worden aan gelegd, waaruit binnenkort een geregelde toewijzing voor het geheele land zal kunnen plaats hebben. Vrachtautobanden. De geallieerde autoriteiten hebben enkele tienduizenden vrachtautobanden vrijgegeven, waarvan er 40 nog bruik baar zijn voor trucks, 40 voor landbouwwagens. De ove rige 20 zullen worden ver werkt tot rubberzolen en hakken. - Alle leden der Neder landsche Spoorwegen hebben een pakket met 15 kg. levens middelen en een paar schoenen ontvangen van hun Zwitscher- sche collega's voor hun moedi ge houding tijdens de bezetting door den vijand. (AA) In Groningen heeft de Oldenzaalsche politie een pei-- soonlijken vriend van Rudolf Hess, een zekeren Hans Tiat- scher, gearresteerd, die tijdens de bezetting enorme hoeveel heden in beslag genomen ra diotoestellen, haarden, kachels en meubelen aan Duitschland verkocht. Zijn dochter werd te Oldenzaal aangehouden. Zij bleek 50.000 op zak te heb ben. Tietscher en zijn echtgenoo- te werden gearresteerd toen zij op het punt stonden zich uit de voeten te maken met ju- weelen ter waarde van 100.000 en 20.000 in contanten (AA) Er wordt op het oogenblik hard gewerkt aan het weghalen der obstakels, die de scheepvaart op den IJssel belemmeren. Bij Zutphen en Kampen is de door vaart reeds vrij. In Wester voort en Deventer wordt op 't oogenblik gewerkt evenals bij Katerveer. De Deventer spoor brug zal moeten worden opge blazen en men heeft hier een vaargeul gegraven door .de uiterwaarden. (AA; Hoewel niet op Walcheren ge boren, gevoelen wij er ons mee vergroeid, hebben wij het lief gekregen als een stuk van ons eigen leven, dat wij noode zou den missen. Gaat Walcheren echter voort zich te ontwikke len in de richting van het kleinere bedrijf van den tuin bouw, dan meenen wij. dat bij de noodzakelijke intenviseering en verdere ontwikkeling o.a. van bloemencultuur, die toch reeds vrij belangrijk begon te worden, zoodat zelfs bloemen export plaats begon te vinden, voor het eiland nog een schoo- ne toekomst weggelegd kan zijn, mede met het oog op zijn ligging aan zee - en luchtlijnen. En bij die ontwikkeling zouden de Walchersche eigenaardighe den, wat betreft landschap- schoon, volksgebruiken en kleeding voor den ondergang bewaard blijven en de econo mische ontwikkeling bevorderd worden Abonn.-pr 25 ct. p. w. f 3.20 p. KW. ,pr. 12 ct p mm., min. p. adv f 2—, Bur. vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen Zaterdag 23 Juni 1945 lS8e Jaargang Hoofdrcd. E. F, ZandUfc (met medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. ültg. F. B den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr NIEUWE REGEERING GEVORMD. Naar de B.B.G. gisteravond mededeelde is een nieuwe re- geerir.g gevormd, onder voor zitterschap van prof. ir. W. Schermerhorn. De lijst van de 16 ministers zal binnenkort worden bekend gemaakt. WAT NEDERLAND AAN EERSTE LEVENS BEHOEFTEN NOODIG HEEFT. De Stichting Verkoopbelan- gen en de Kamer van Koop handel te Rotterdam hebben eenigen tijd geleden een lijst opgesteld van de hoeveelheden die minimaal noodig zijn, om de eerste nooden te leningen. De Nederlandsche industrieën zijn zeker in staat, in een deel van wat wij noodig hebben, te voorzien maar eerste vereisch- te is, dat zij grondstoffen en kolen krijgt. Wij zullen zeker in belangrijke mate van in voer uit het buitenland afhan kelijk zijn, maar verklaarde men „de hemel beware ons voor zolderopruimingen van an dere landen. Wij zijn wel ver armd, maar niet armlastig." Voor de eerste drie maan den moeten we, om te begin nen, tenminste de beschikking hebben over: handdoeken 1.600.000; hemden: 4.400.000; camisoles: 4.500.000: heeren- onderpantalons: 4.400.000; di rectoires: 4.500.000; sokken: 4.500.000; mannenoverhemden: 1.500.000; jongensblouses 375.000; werkbroeken: 500.000 werkhemden: 800.000; overalls: 400.000; costuums: 800.000; id. voor jongens: 250.000; zakdoe ken: 6.400.000; luiers: 1.125.000 dekens: 1.000.000; moltonde kens: 4.000.000; bedden: 400.000; garen: 1 600.000 kaar tjes; zijde: 3.200'.000 kaartjes. Wat voor textiel geldt, gaat ook voor andere dingen op, die in het dagelijksch leven onmis baar geworden zijn. Zoo zijn er voorloopig „maar" 6.400.000 borden noodig en 3.750.000 tandenborstels; 5.600.000 paar schoenen; 500.000 rijwielen en minstens 20.000 schrijfmachi nes. Ook aan aardewerk er porcelein bestaat een enorme behoefte. Al deze cijfers hebben nog maar betrekking op de „eerste fase". Een tweede fase van drie maanden brengt weer an dere en meer nooden op den voorgrond. Want voor het win ter wordt, zullen minstens 1.600.000 Nederlanders aan een winterjas geholpen moeten zijn. (AA) Koning Leopold. Koning Leopold van België heeft met zeven vooraanstaan de Belgen te Salzburg bespre kingen gehouden over de vor ming van een eventueele nieu we regeering. (AA) Wereldvredeshandvest. Stettinius heeft medegedeeld dat men er te San Francisco in geslaagd is den tekst van het Wereldvredeshandvest op te stellen. (HN) - Te Amsterdam is in hech tenis genomen Ir. R. A. Ver- wey, oud waarnemend secre taris-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken. HET POSTVERKEER. Met ingang van 1 Juni 1945 is het postverkeer hersteld tusschen Zeeland en de Ned. Koloniën en bezittingen. Groot Brittannië en N.-Ierland, de Britsche Dominions, Mandaat gebieden en bezittingen, de Ver. Staten van Noord-Ameri- ka en bezittingen. Frankrijk en koloniën en bezittingen, Bel- gië en koloniën en bezittingen, Luxemburg, de Nederlandsche. N.-Amerikaar.sche, Britsche, Fransche, Luxemburgsche en Belgische strijdkrachten in de bovenvermelde landen of ge bruikmakende van „code or- óres". Naar deze landen mogen worden verzonden briefkaarten en brieven t.m. 20 gr. Naar alle overige niet vijan delijke landen en gebieden, (be halve de door den vijand bezet te). zijn alieen briefkaarten (geen prentbriefkaarten) toe gestaan. De brieven en briefkaarten mogen uitsluitend mededeelin- gen van strikt persoonlijken aard bevatten of van zakelij- ken aard, beperkt tot het be vestigen van feiten en de uit wisseling van inlichtingen. Toegelaten talen: Neder- landsch. Engelsch, Fransch en Duitsch'. DE GEVECHTEN OM OKINAWA. Tijdens de gevechten om Okinawa werden 31. Am. sche pen tot zinken gebracht en 64 zwaar beschadigd, evenals een nog niet nader vastgesteld aantal kleinere vaartuigen. Het vliegdekschip „Frank lin" werd ernstig beschadigd. In dezelfde periode werden het Japansche slagschip „Ja- mato", 2 kruisers en 3 torpedo- bootjagers tot zinken gebracht en 3 andere Jap. torpedoboot- jagers in brand gezet. Voorts werden 4096 Jap. vliegtuigen neergeschoten. (A.A.) Duitsche verliezen. Door het geallieerde hoofd kwartier is meegedeeld, dat het totaal aantal Duitsche krijgsgevangenen tot aan de capitulatie aan het Westfront 7.614.000 bedroeg. Aangeno men wordt dat aan het West front 1.004.000 Duitschers zijn gesneuveld of zwaar gewond. (AA) Amerikaansclie oorlogsslacht offers. Sedert het begin van den oorlog zijn er in totaal 1.023.453 Amerikaansche oor logsslachtoffers. Hiervan wa ren '234.711 dooden, 620.032 gewonden, 50.864 vermisten en 117.846 krijgsgevangenen. (AA) Demobilisatie in Rusland. De Sovjet-Unie zal binnen- kort een groot gedeelte van zijn troepen demobiliseeren. (AA) De Queen Mary is met 15.000 Amerikanen uit. Europa en bestemd voor het Vex-re Oosten, in New York aangeko men. (H.N.) - In enkele dagen t\jds zijn er in Gennep en omgeving 10 dooden gevallen bij mrjnont- ploffingen. In Milsbeek ont plofte een mijn toen een gezin voor het eerst in de woning zou binnen stappen. Drie personen werden gedood. (V.V.) KORTE PREDIKATIE Zalig zijn de oogen, die .zien, hetgeen gij ziet." Van een groot wjjsgeer gaat het verhaal, dat lig bij het ge ven van een college ineens bleef steken, omdat hij midden in zijn geleerde uiteenzetting zag, dat een student, vóór hem, een knoop te weinig aan zijn jas had. Zoo kan ons oog ons plotseling i» de war brengen. Op een avond zit ik te pra ten met iemand, die in dezen oorlog aan het front veel heeft gezien en meegemaakt: „Wilt U wel gélooven, dat ik zelden rustig slapen kan". Er zijn er die zoo onder den indruk zijn van hetgeen zij ge zien hebbendat zij niet meer lachen en niet meer schreien kunnen. Welke verschrikkingen heb ben menschenoogen al niet moeten zien? En het onheil, dat het oog aanricht kan nog grooter zijn. Jezus wist, dat de duivel bij voorlceur door dit portaal bin nensluipt; daarom zegt Hij: Als Uw oog U ten val brengt, ruk het uit! Maar er zijn oogen geweest I die Christus hebben gezien. Uw oogen, mijn oogen? GocL laat ons steeds weer hier en daar, heden en morgen Zijn vriendelijkheid met bijzon dere klaarheid zien. Alleen: men moet er oog voor hébben! Er zijn helaas al tijd menschen, die oogen heb ben, maar toch niet werkelijk zien. Maar wie zijn oogen ontslo ten heeft voor de verborgen leidingen van het leven, die lean zich slechts steeds weer verwonderen en danken, ,fHeere, maak mij ziende dat ik midden in deze verwar rende dagen Uw handschrift mag ontdekken. Geef mij den troost dat mijn oogen eenmaal Uw klaarheid vn aangezicht tot aangezicht mogen aan schouwen". S. PREDIKBEURTEN In de Rotterdamsche Petro leumhaven ligt de 14.000-tons Nederlandsche tanker „Ondi na", die met de eerste lading petroleum en gasolie van over zee is aangekomen. De „On dina" heeft in 1942 500 mijl ten Z.W. van deCocoseilanden een gevecht met 2 Japansche kapers geleverd. De tweede stuurman, de heer C. C. Hederik uit Den Haag, heeft het verhaal van de ontmoeting aan een verslag gever van Anep verteld. Het is slechts een bladzij In het verhaal, dat Nederland nog niet kent „Het was 11 November 1942 en 12 uur 's middags. We wer den geëscorteerd door het En- gelsche oorlogsschip „Bengal" en kwamen in aani*aking met twee Japansche kapers. Van de „Bengal" kregen vvg op dracht, maar om te draaien en voorloopig onze eigen weg te gaan. 24 uur later zouden we elkaar dan weer ergens anders ontmoeten. De „Bengal" ging toen recht op de Jappen af en opende vuur, maar zonder succes. Wij zijn er niet van door gegaan Vijf minuten later lagen we op een afstand van 8000 yards en begonnen met 4 ineh-ge- schut te vuren. Maar dat was niet dichtbij genoeg, daarom deden wij er een 400 yards af. Het vijfde schot was raak. Een van de kapers kreeg een voltreffer. Twee vliegtuigen, die op het dek stonden vlogen aan stukken door de lucht en er brak brand uit. Wij bleven doorschieten en het ging hoe langer hoe beter Er werden vijf voltreffers geplaatst een oogenblik later ging het schip zoowat verticaal naar den bodem. Van de „Ondina' waren de topmast en de hoofd antenne weggeschoten. Maar de tweede Japanner ging door met schieten en ver deelde zijn vuurpunten aan ons en de „Bengal". Onze ammu nitie raakte uitgeput, we had den in totaal maar 40 vier- duimsgranaten. 2 voltreffers kreeg het voorruim, een andere raakte de brug. Kapitein Hors- man sneuvelde. Tank twee werd door twee tox'pedo's ge troffen, waarvan er een de pompkamer beschadigde. Vlak voor hrj stieyf, had de kapitein order gegeven, in de booten te gaan en met z'n allen gin gen we in drie booten. Maar de Japanners lieten ook de booten niet met rust, waardoor onze hoofdmachinist, Niekerk en twee Chineezen werden gedood. Daarna vuur den ze nog een torpedo en twee granaten op de „Ondina" af. Toen gingen ze er van door... Wij weer terug naar het schip. De derde machinist Leys en de tweede stuurman Bak ker, zijn eerst gegaan en daar. na hebben we met z'n allen het schip, zoo goed en zoo kwaad als het ging, in orde gebracht. Het helde 30 graden aan stuurboord over. 's Avonds om tien uur voeren we weer, zwaar verduisterd, maar met de vlammen vooruitWant het brandde nog flink. Maar weinigen van ons waren niet gewond. Na zeven maanden was de „Ondina" weer eenigszins ge repareerd. Daarna is ze bun kerschip geworden en in Ame rika verder opgeknapt. En nu zijn we hier weer, netjes in de vei'f en de vlaggetjes tus schen de masten. Hoofdmachinist Suk vertel de sinds Maart 1938 zijn fami lie niet meer gezien te hebben De „Onaba", waar hij eerst op voer, werd in 1941 door duik bommenwerpers vernield. Tol Maart 1942 was hij op de „Okana", maar toen ging ook dat schip eraan. Vaxx de 61 koppen bleven er drie over, hij was een van de drie. Hij was vier weken totaal blind, liep drie maanden op krukken er. heeft in vier ziekenhuizen ge legen. Daarna is hij nog viex xnaal door vliegtuigen aange vallen. Ned.. Herv. kerk: Arnemui- den: 10 ds. v. Voorst Vader, 2 leësd.; Domburg: 3.30 ds. Reus; Westkapeile: 10 ds. Reus; Klevei-skerke: 2.30 ds. v. Woerden; Oostkapelle: 10 dhr. Geurcen, 7 M. C. Don, theol. stud., „Duinbeek", 2 dhr. Geursen; Serooskerke: 10 ds. Valeton; Souburg: 10.30 ds. Spijkerboer, 10.30 kinderd. Geref. kerk: Vlissingen: 9 en 2.30 ds. Smeenk (Nieuwe kerk). Hersteld Apost. Gem. Vlis singen: Molenstr.hoek Bak kersgang 10 en 4.30 ds. de Vries. Chr. Ger. kerk: Middelburg: 10 en 3 prof. Wisse; Vlissin gen: 9.30 en 5 ds. Zijderveld; Do. 7.30 prof. Wisse; Geref. kerk (H.V.): geen dienst. Evang. Luth. kerk: Vlissin gen: (gezam. Doopsgez. gem.) 10 ds. Nolte. 7.30 Eng dienst; Middelburg: 7.30 ds. Nolte. Geref. gsm.: Arnemuiden: 9.30, P en 6 leesd.; Middelburg: ".30. 2 en 6 ds. Verhagen; Vlis singen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Geref. Kerk in H.V.: Mid delburg: geen dienst. Leger des Heils: Vlissingen 9.30 en 7 leider C. C. Gerstel; Middelbu.g: 10 en 7.30 mej. Kooistra, 4 bijeenkomst op den Dam. Oïficieele publicaties De Directeur van den Distri butiekring Middelburg maakt bekend dat bonkaarten voor pertoleum of brandstoffen wel ke uitgereikt zijn voor kook- doeleinden niet omgeruild kun. nen worden. De Distributiedienst Kring vlissingen maakt bekexxd, dat op het agentschap Souburg van Maandag 25 t.m. Vrijdag 29 Juni de uitreiking zal plaats hebben van nieuwe bonkaar ten, 8e periode. Medegebracht moeten worden de nieuwe stamkaarten zonder inlegvel en de afgeknipte bon A, B, C, D of E57 Reserve van de bonkaart 7e periode. Uitgereikt wordt op de be kende uren in het Gemeente huis, volgens schema. Zelf verzorgers: Maandag 25 Juni. Niet-zelfverzorgers: Woens dag 27, Donderdag 2S en Vrij dag 29 Juni. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend dat een beperkt aantal jongensbo- venbroekjes beschikbaar zijn voor jongens van 210 jaar. Slechts aanvragen mogen worden ingediend voor diegenen welke sedert 1 November 1944 geen vergunning voor een jon genspakje of jongensbroekje hebben ontvangen. Per gezin kan slechts één bi'oekje wor den aangevraagd. Aanvraagformulieren moeten worden afgehaald op Maandag worden afgehaald op Mandag 25 Juni a.s. van 912 uur bij het Centraal Magazijn, Noord straat 8, Vlissingen en moeten worden ingeleverd op Woens dag 27 Juni bij het Distributie- Kantooi-, Bellamypark 43, loken. 12. Alle stamkaarten mede brengen. HOOGWATER VLISSINGEN Zondag 2.02 en 14.23, resp 1.71 en 1.89 m. -f- N.A.P. Maandag 2.43 en 14.58 resp 1.83 en 1.92 m -f N.A.P. PROVINCIENIEUWS NIEUWE BONNEN. Restantvoorraden worden opgeruimd. Van 23 Juni t.m. 7 Juli ge ven de bonnen 416 en 516 van de bonkaart „Extra Walche ren" voorzien van de kring- nummers 223 en 228 recht tot het koopen van 1 pakje waschpoeder of 2 pakjes zeepvervangende waschmidde- len. De bonnen 217. 317 en 517 var. dezelfde bonkaart geven recht tot het koopen van 1 stukje Eenheidszeep of Belgi sche zeep. De bonnen 518 eveneens van dezelfde bonkaart geven recht tot het koopen van 1 rantsoen aardappelmeel (100 gram). De aanwezige voorraden kof- fiesurrogaat en havermout bij de winkeliers kan bonloos wor- den verkocht. De aanwezige voorraden koffiesurrogaat havermout bij de grossiers mo gen beslist niet verkocht wor den. De bonnen 419 en 519 van bovengenoemde bonkaart geven recht tot het koopen van 1 rantsoen versnaperingen (100 gram). De winkelier kan di rect uit voorraad leveren, maar indien zijn voorraad on voldoende is kan hij op de door hem meer ingenomen bon. nen dan zijn vooraad bedraagt, zich bevoorraden door deze bonnen in te leveren op opplak- vellen bij de Fa. Maljex-s of de Fa. v. d. Hofstede, beiden te Middelburg. In verband met deze aanwijzing van een ver snaperingsbon worden de win keliers er nadrukkelijk op ge wezen dat zij niet meer ir voorraad nemen dan zij voor hun cliënten noodig hebben, daar er geen bon meer zal aangewezen worden. Het niet toegestaan dat winkeliers welke het artikel versnaperin gen niet verkocht hebben deze bonnen aannemen. De bonnen 120 en 220 even eens van bovengenoemde kaart geven recht tot het koo pen van 1 rantsoen tarwemeel of tarwebloem. Hierbij geldt ook weer deze zelfde regeling als bovenomschreven betreffen de den versnaperingsbon ech ter met deze afwijking dat het tekort aan tarwemeel en tar webloem aangevuld kan wor den door de Fa. Duvekot, Ale- wijnse en Den Hollander allen te Middelburg, en de Fa. Dom misse te Vlissingen. Het betreft hier het ruimen van restantvoorraden welke momenteel nog bij de detail listen voorhanden zijn. Ver moedelijk zal niet iedereen zijn bonnen kunnen honoreeren, terwijl het zal voorkomen dat in de eene gemeente een te kort zal zijn, terwijl in een an dere gemeente een overschot. In verband met bovenstaande moet dus de consument in dit geval zijn winkelier zoeken. Overtuigd zijnde van de moei lijkheden hiermede gepaard gaande is een andere wijze van verdeeling niet mogelijk. Na der zal worden bekend ge maakt wanneer deze bonnen door de detaillisten moeten worden ingeleverd. Het bestuur van de afd. Mid delburg der Chr-. Historische Unie heeft een adres gezonden aan den minister van binnen- landsche zaken naar aanlei ding van het besluit tijdelijke voorziening gemeenteraden. Het adres zegt, dat dit be sluit een geheel van grondwet en wet afwijkende totstandko ming der gemeenteraden be- ti-eft, en wel via op autoritaire wijze samengestelde kiescolle ges. Vóór de bevrijding van het geheele land zou dit als over gangsrecht een zekere recht vaardiging hebben gevonden. Nu de algeheele bevrijding heeft plaats gehad zijn, vol gens het adres, de technische bezwaren tegen een verkie zing, binnen eenigen tijd, op den voet van de kieswet, zij het met eenige wijzigingen, niet onoplosbaar. Bij het voorgestelde verkie zingssysteem bestaat evenmin zekerheid, dat de nieuw be noemde gemeenteraden de volksovertuiging representee- i-en. Het adres wijst er voorts op, dat de nieuwe gemeenteraden stellig niet voor Augustus of September zullen bijeenkomen. De werkzaamheden van deze nieuwe gemeenteraden zullen van zeer korten duur zijn, waarmede de prestaties van deze nieuwe niet ingewerkte colleges wel noodzakelijk overeenstemming zullen zijn. Tenslotte verzoekt het adres intrekking van het hiervorén bedoelde besluit en een spoe dige terugkeer van een op grondwet en wet gebaseerde verkiezing. De A.R. kiesver. betuigde haar instemming met het adx-es. terwijl de r.k. staats partij zich hierover tot het hoofdbestuur wendde. Zaterdag 30 Juni a.s. bestaat van 3—5 uur gelegenheid voor de ingezetenen van Vlissingen en voor besturen van vereeru- ringen afscheid te nemen van burgemeester van Woelderen. Op Vrijdag 29 Juni zal de scheidende burgemeester af scheid nemen van het secreta- riepersoneel, de oud-raadsleden jn verdere autoriteiten. Naar „Trouw" meldt, is mej. trene Doornbos, archivaris en conservatrice van het museum te Missingen, 4 April 1944 xvei'leden tengevolge van diph- cherie. Mej. Doornbos was in den bezettingstijd een trouw en xnvermoeid werkster in de ille gale weging. Gistermiddag is een bijen zwerm neergestreken op den gevel van het pand van de fa. Van den Heuvel in de Wal st raat te Vlissingen. Op dit drukke verkeerspunt trok het bijenvolkje veel belangstelling. Tegen den avond klitten de diertjes te samen bij het zon nescherm. waar zij langzamer hand geheel in wegkropen. Hoewel de bijen hedenmorgen nog niet weg gevlogen waren, was er niet veel meer van te bespeuren, maar honderden van deze diertjes zijn „ondergedo ken" tusschen de planken voor de etalage en liet zon nescherm, dat zich in het huis tusschen het plafond bevindt. De wacht is op een imker, die het nijvere volkje weg haalt. Ie Vlissingen hield Donderdag avond de Chx\ Besturenbond propaganda-vergadering, welke druk bezocht was. De heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. in het Zuiden, sprak over de taak der Chr. vakbeweging in de toekomst. Spr. gaf eerst weer de reden waarom het C.N.V. als geheel zich oploste, Verder zette spi\ uiteen, waarom ook nu en in de toe komst z.i. principieele vak organisatie eisch is, en de een- neidsorganisatie pertinent af gewezen wordt. Ook besprak spr. het ge vaar dat schuilt in het pogen van bepaalde kerkelijke zijde de Chr. vakbeweging op Le lossen in een algemeenen bond. waarin voor het Evangelie geen plaats zou zijn. Spr. leg de den nadruk er op dat de Chr. vakbeweging voorstander van nauwe samenwerking tusschen de 3 groote vakcen- tralen, zooals die thans is tot stand gebracht. Ook nauwere samenwerking met de werkge vers-organisaties is nu tot stand gekomen. ITa nog eenige bespreking sloot de heer Ruppert met dankgebed. Het Geref. zangkoor ver leende zijn medewerking. Zooals men weet is de Nol- ledijk te Vlissingen op verzoek van de uitvoerders van het werk aldaar, voor het verkeer afgesloten. Vaak wordt door het publiek dit verbod overtre den. Men wordt dringend ver zocht daar ter plaatse niet te loop en. daar het van g?oót belang is dat er geen stagna tie in het werk van de droog making van ons eiland komt. In tegenstelling met in de bezettingsjaren hoort men te genwoordig vrij zelden van rij wieldiefstallen. Op 13 Juni ech ter kwam weer eens brj de po litie te Vlissingen een aangif te binnen van diefstal van een rijwiel, dat voor een perceel in de Walstraat stond. De politie toog op onderzoek. Mogelijk dat de dader bevreesd werd dat de politie een spoor had, doch op 14 Juni werd het rij wiel onbeheerd aangetroffen tegen een boom in de Hurgron- jestraat. De benadeelde is weer in het bezit van zijn karretje gesteld. Gistermorgen werd wederom aangifte gedaan bij de politie van diefstal van een rijwiel, dat op den Singel voor een wo ning stond en een half uur la ter verdwenen was. Het pu bliek wordt er aan herinnerd dat bij politie-verordening is voorgeschreven dat een onbe heerd staand rijwiel voorzien moet zijn van een slot. Des Zondags en voorts de geheele week des nachts is te Middelburg geopend de apo theek van Pienbroek en te Vlissingen de apotheek van Ockenburg, Badhuisstraat. Na een rustperiode van circa 2% jaar is de muziekvereeni- ging „Ame's Genoegen" te Arnemuiden weer begonnen te repeteeren, thans onder leiding van d enheer S. P. Lako. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. GeborenIzaak Jacobus, z. v. J. Bosschaart en L. de Steur; Kornelia Klarij Geertruida, v. C. M. van der Kuyl en C. Dourlein; Pieter, z. v. J. Schout Velthuijs en N. J. Post; Johannes Ludovicus, z. v. L. F. Strijb en A. J. de Vos. Overleden: Johanna C. Dis sen, 43 j„ geh. m. J. J. van den Bergen; Cornelis dc Vis ser, 56 j., geh. met W. Boo gaard; Adriana Groenewegen. 63 j., d. v. P. M. Groenewegen en S. M. Vos; Johannes Hooftman, 72 j., geh. met M. W. J. de Vlieger. Ondertrouwd: Hannes Esse- iink, 33 j. en Cornelia Sloover, 17 j.; Jacobus Meijers, 37 j. en Ludovica E. M. van Laar schot, 23 j.; Pieter Jes, 24 j. en Maatje de Lange, 30 j.: David J. Vos, 25 j. en Anna E. Tichelaar, 25 j.; Everard L. Nauta, 39 j. en Bartlia Molenaar, 36 j. Getrouwd: Douwe van Swigchem, 29 j. en Greta J. Winter, 25 j. SPORT Tusschen de le elftallen der ver. Goes. Middelburg. R.C.S en Zeelandia wordt een voet balcompetitie gespeeld. Zaterdagavond ontmoeten dc beide Middelburgsche clubs el kaar achter de Meelfabriek, terwijl R.C.S.dat eveneens in de gelegenheid wordt gesteld haar thuiswedstrijden in Mid delburg te spelen, Zondagmid dag „Goes" zal ontvangen. .Middelburg" en „Goes" zullen .vel aan het langste eind trek ken. Vlissingsche voetbal competitie. Stand 2de afdeeling: Pioneers 7 5 0 2 10 22-16 R. Engin. II 8 5 0 3 10 28-24 Zeeuwen II 5 3 0 2 6 20-13 Vlissingen n 5 2 1 2 5 14-11 E.M.M. 4 112 3 11-10 Walcheren 5 0 0 5 0 6-25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1