Provinciale Zeeuwsche Courant De Ned. Indische koopvaardijvloot. De Zeeuwsche interneeringskampen. „Weest paraat" Predikant-Socialist. Kan een predikant socialist zijn Die vraag is aan de orde. Die vraag in de krant onbe antwoord laten zou fout zijn. Waarom hebben 7 predikan ten van de Hervormde Ge meente van Amsterdam zich gevoegd bij de S.D.A.P. Wat willen zij? Wat willen zij niet? Zij willen 4 dingen stellig niet. 1) Zij verwerpen de leer van Karl Marx als levensbe schouwing. 2) Zij verafschuwen den heilloozen strijd tusschen maatschappelijke klassen. 3) Zij bestrijden de gedach te. dat één christelijke staat kundige partij of een paar christelijke partijen het Evan gelie voor zich mogen op- eischen. 4) Zij weigeren hardnekkig ons Nederlandsche volk nu, na den oorlog, te gaan splitsen en te blijven splitsen in 2 deelen, die tegenover elkander moe ten staan en tegenover elkan der opgehitst moeten worden: een volksdeel, dat christelijk stemt en zich christelijk orga niseert en doceert en isoleert en een volksdeel, dat zich van allerlei (vaak verkeerd beoor deeld christelijk gedoe af wendt en daardoor vervreemd is van den inhoud van den Bij bel. Welke kant moet het dan volgens hen uit? De Kerk, juist de Kerk, moet door haar duidelijke prediking en door haar omvangrijken dienst laten merken, dat naar het woord van Jezus de voor naamste bedoeling van de wet van God te maken heeft met het leven in de maatschappij: n.l. recht doen, barmhartigheid beoefenen, trouw betoonen. De Kerk mag er gerust, ja moet er den nadruk op leggen, dat wij allen recht hebben op ar beid. brood, aardappelen, vet en zoovoort. En dat recht heb ben op" beteekent allerminst, dat wij geen schuld zouden hebben tegenover God en te genover de maatschappij, maar dat' de waarborg voor een menschwaardig bestaan toch aanwezig moet zijn. En de pre- dikant, bij uitstek sociaal wer ker, mag daarover niet zwij gen. De Amsterdamsche dominees zeggen dus: laten wij, nu ons volk zoo veel verloren heeft, Ophouden met al onze zwaar- wichtige beginselen en organi saties. Laten wij liever in de Kerk met heel ons volk sa- menkomen en ons voor het "Evangelie van Jezus Christus buigen. De Heer eischt recht doen en liefde betoonen. Het uur der bevrijding sloeg. Dit uur gebiedt ons volk on zen naaste te dienen. Ds. Buskes en zijn ambtge- V nooten hebben niet het. voor nemen propaganda te gaan «maken voor de S.D.A.P. zon der meer. Neen, zij willen in toe S.D.A.P. als dienaars van het Evangelie en overeenkom stig de drang van hun geweten "het gebod van God gehoorza men en prediken en vanuit de Kerk onze Nederlandsche ar beiders en hun werkgevers te rugroepen tot Jezus Christus, die het verlorene zoekt en redt en heiligt. W. H. B. OPHELDERING GEVRAAGD Terwijl de Twentsche tex tielindustrie nog vrijwel niet kan werken wegens gebrek aan materiaal en kolen vooral het kolenprobleem is fnuikend maken de Duit- sche textielfabrieken even over de grens overuren en zijn ruim voorzien van grondstof fen. Bovendien is er in vele plaatsen in Overijssel nog geen electriciteit voor verlichting, terwijl de Duitsche steden in de buurt in een zee van licht baden. Van de uit de textiel- babrieken geroofden machines is ook nog niets teruggekomen. Herrijzend Nederland merkt op dat ook uit andere deelen van het land soortgelijke be richten komen. Dit vraagt om opheldering. (H.N.) Gerepatrieerden en hun vroegere werkgevers. De Stichting van den Arbeid dringt er bij de gerepatrieer den op aan zich btj hun laat- sten werkgever in Nederland aan te melden, terwijl aan de werkgevers wordt verzocht hen in dienst te nemen. Indien deze hen onmogelijk werk kun nen geven, kunnen zij een rechtvaardige wachtgeldrege ling aanvragen waarin het rijk bijdraagt. Indien de gerepatri eerden geen werkgever in Ne derland gehad hebben, kunnen zij zich wenden tot de ge westelijke arbeidsbureaux. (H.N.) Hooger imderwijs. Volgens een mededeeling van Dr. H. C. Hamaker hebben on ze instellingen van hooger on derwijs door plundering eeD gedeelte van hun kostbaar in strumentarium verloren. Wa- geningen heeft in dit opzicht verreweg het ergste geleden; in vele andere gevallen valt de schade mee. Over de ge- heele linie is men echter van oordeel, dat voldoende materi aal is overgebleven voor het geven van doeltreffend onder wijs. Wetenschappelijk onder zoek zal hier en daar wellicht moeten worden ingekrompen tot de schade is hersteld. Het docentencorps zal na de „zuivering" ongetwijfeld ern stige hiaten vertoonen, doch men koestert de hoop, dat een voldoende aantal „goede" do centen zal over blijven om een heropening te rechtvaardigen. Er zal naar worden gestreefd de universiteiten en hooge scholen, zoo mogelijk, geza menlijk in September te her openen. Nederlandsche landbouwgemeenschap Mochten wij eenige dagen geleden de aandacht vestigen op de brochure van den heer Zwagerman c.s. omtrent orga nisatie van den landbouw, thans het ons een aangename plicht de opmerkzaamheid van onze lezers te vragen voor een „Oproep aan de Neder landsche bodembewerkers" uit gaande van het Comité „Ne derlandsche landbouwgemeen schap". Het doel van dezen oproep lijkt ons vrijwel iden tiek met dat van kortgezegd de Commissie Zwagerman. Ook hier gemeenschappelijke behartiging van alle vaktech nische. economische en zooveel mogelijk sociale bedrijfsbelan gen. Te dien einde wil de Ne derlandsche Landbouwgemeen schap een „landbouwurgentie programma" doen opstellen, waartoe landbouwdeskundigen, practische landbouwers van alle richtingen en uit alle dee len des lands samen zullen werken. Inzonderheid tot de jongeren uit den landbouw is oproep gericht. Het wil ons toeschijnen, dat er geen prin- cipieele tegenstellingen zijn, die beide commissies zouden beletten samen te werken, om tot een coördinatie van stre ven te komen en tot een actie van onder op, die nuttig zal zijn om te voorkomen, dat van boven af iets zou ontstaan en worden opgelegd, dat volgens een landbouwdeskundige, met wien wij beide commissies en wat er aan vast zit, bespraken .water en.melk" zou zijn. Het voorloopig gewestelijke secretariaat is gevestigd Zon nebloemstraat 37 te Goes. Tot onzen spijt kunnen wij door ruimtegebrek de ons opgegeven lijst van de leden niet opne men. Wij vonden er echter ve le in landbotowkringen beken de namen op. De boerderijen van N.S.B.-ers In Friesland. In Friesland zijn thans 250 boerderijen van geïnterneerde N.S.B.-ers onder staatsbeheer geplaatst. Het M.G. heeft den prov. voedselcommissaris, ir. Oosterbaan, met het beheer van deze boerderijen, waarbij er zijn van 40 h.a., belast. Er worden op deze boerderijen be drijfsleiders aangesteld, waar voor men liefst boeren neemt die hun eigen bedrijf hebben verloren. (A.A.) Nederlanders in Australië Uit Sydney wordt gemeld dat in Australië 600 Neder landers zijn aangekomen die daar worden opgeleid voor de lucht- en de landmacht. Ook 60 Nederlandsche vrouwen en meisjes, van het Vrouwelijk Hulpkorps, vnl. verpleegsters, en apothekersassistenten zijn daar aangekomen. Verzorging oorlogsweezen. Naar wij vernemen is in den raad van ministers overeen stemming bereikt omtrent een besluit tot verzorging van oorlogsweezen. (A.A.) Abonn -pr.: 25 ct. p. w. J 3.20 p. k-.v. Aiv.pr. 12 ct p mm., mih. p. adv 2— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475. T-rr.euzpr Vrijdag 22 Juni 1945 Nummer 61 Hoofdrad. P. ZsndljK fmet reo medew. 'an dr. W. P. BeeKenKami en dr. P. J. Bouxnan. Ultg. F. B der Boer. Druk fc. F. v. cl. Velde li INZAMELING VOOR BOVEN DE RIVIEREN WORDT GESTAAKT. Het Ned. Roode Kruis ver zoekt de inzameling van le vensmiddelen voor de honger- provincies te staken. In een verklaring wordt o.m. gezegd: Een groot werk is volbracht. Zes weken is er dag en nacht gewerkt. De drie nongerpro- vincies hebben 4 milhoen kg. voedsel ontvangen. Dank wordt gebracht aan het internatio nale Roode Kruis, de verschil lende landen die hulp verleen den, de eerder bevrijde provin cies. in het bijzonder Zeeland en Brabant, die trots de zware schade in eigen gebied, zoo krachtig hebben geholpen. Nu de distributie weer normaal werkt en de rantsoenen overal gelijk zijn, moet de inzameling worden gestaakt. Aan alle plaatselijke besturen en comi- té's wordt daarom verzocht de inzameling van voedsel stop te zetten. Ook de paketten-actie moet een einde nemen. De aandacht moet thans ge wijd worden aan de HARK- actie voor huishoudelijke arti kelen en kleeding voor hen die alles verloren hebben. (HN) - Spanje zal geen deel van de wereldveiligheidsorganisa tie kunnen uitmaken. (H.N.) NIEUWE LANDING OP BORNEO. Op Borneo hebben Austra lische trc-epen een nieuwe lan ding gemaakt, thans aan het N. uiteinde van de Broenei- baai. Zij hebben nu contróle over de beide oevers aan den ingang van de baai. Op Formosa vernietigden ge allieerde gevechtsvliegtuigen de stad Kari. Op Okinawa Iran het einde van den strjjd elk oogenblik worden ver wacht. De overblijfselen der Japansche troepen zijn thans in drieën gesplitst. De gebie den waarop deze resten zijn samengedrongen zijn zoo klein, dat de Amerikaansche artil lerie het vuren moet staken. (AA) Volksstemming in België voorgesteld. Zoowel door de kath. partij in België, voorstandster van den terugkeer van koning Leopold, als door de commun. partij. tegenstandster van diens terugkeer, is voorgesteld een volksstemming te houden. Minister-president Van Acker heeft nog medegedeeld dat de socialistische partij er borg voor blijft dat er vóór den te rugkeer van den koning geen stakingen zullen gehouden worden. (AA) Gedurende de eerste twee jaar van den strijd in de Stil le Zuidzee is een groot deel van het transport van gealli eerd oorlogsmateriaal in het Zuid-westelijke deel der Stille Zuidzee door schepen der Ne derlandsche koopvaardij vlppt geschied. Gedurende een peri ode van drie maanden in 1942, die van het allergrootste be lang voor de verdediging van Australië was, waren ongeveer 65 van de schepen, die sol daten en materiaal naar Nieuw Guinea transporteerden, Ne derlandsche schepen met Ne derlandsche bemanningen. De verliezen, die onze koop vaardijvloot in dezen oorlog geleden heeft, zijn geweldig groot. Toen Java viel lagen er ongeveer 140 Nederlandsche schepen in Indische havens. Hiervan zgn er slechts 57 ont snapt, waarvan 23 naar Australië. Sindsdien is een aantal Nederlandsche schepen, die voor de geallieerden voe ren, in de Stille Zuidzee verlo ren gegaan. Gedurende de ja ren van den strijd om den At- lantischen Oceaan verloor Ne derland bovendien de helft van zijn schepen en tallooze zeeva renden Het is een schandaal: ziet die N.S.B.-ers daar loopen. Waarom laten ze die lieden niet werken? Ze hebben maar een best leventje, goed eten, siga retten rooken en luieren. We zouden dit klachtenlijstje gemakkelijk kunnen uitbrei den. Het publiek is niet malsch met zgn op- en aanmerkingen. Is die critiek gegrond? Onder leiding van kapitein Geelkerken, hoofd van de sec tie interneering van het M.G., bezochten we de verschillende interneeringskampen en kon den volledig kennis nemen van den gang van zaken. Onze in druk was: de interneering is op Walcheren en Z.-Beveland in goede handen. Wellicht zijn er in het be gin wel eens fouten gemaakt, doch men vergete niet dat men al direct voor onvoorziene moeilijkheden kwam te staan. Bovendien was de internee- ringskwestie iets nieuws. Een handicap was voorts, dat men aanvankelijk het fort Ellewoutsdijk niet kon gebrui ken. De geïnterneerden moes ten daarop in scholen e.d. on dergebracht worden. Het was een hopelooze toe stand. In Rilland Bath lagen er 150 man dicht opeengepakt in 'n schuur en 'n aardappelhut op de boerderij van den Boe renleider" van Gorssel. Zij wer den aan het werk gezet en ong. 50 man gingen vrijwillig mijnen ruimen, waardoor het mogelijk werd waterleidingbui zen en electrische kabels te leggen. De toestand op de boerderij, was slecht, veel ziektegevallen. ;er onhygiënisch. Toen kwam echter fort Ellewouts dijk vrij. Men wist ook nog houten barakken te krijgen en zoo groeiden langzamerhand de kampen tot wat ze thans zijn. Ook de voeding was in het begin niet geregeld. De fami lieleden zorgden voor het eten 'met alle narigheid daaraan verbonden. Nu heeft men overal een eigen kok, ook een gein terneerde. Hoeveel krijgen de geïnterneerden te eten? Niets meer en niets minder dan het normale burgerrantsoen, uitge zonderd chocolade. Wanneer het gedrag en het werk goed zijn geweest, krijgen zij ook 2 3 sigaretten per week meest al op Zondag. Voor hen die zwaar werk op het land verrichten, is getracht ook extra voedsel te krijgen, doch dit is niet toegestaan. Rilland en Ellewoutsdijk zijn werkkampen, d.w.z. de al daar geïnterneerden werken, terwijl Middelburg' voor de helft werkkamp en voor de an dere helft bewaringskamp (ouden van dagen en zieken) is. Dezer dagen zal een split sing worden doorgevoerd. Middelburg wordt dan bewa ringskamp voor hen die op bijzondere lastgeving zijn ge ïnterneerd. In Middelburg is het niet gemakkelijk geschikte werkobjecten te vinden. In Rilland en Ellewoutsdijk werken bgna allen in den land bouw. Zij hebben daar reeds veel en nuttig werk verricht. De aanvraag van de hoeren is groot. Er is ook reeds om ge- interneerden uit de Brabant- sche kampen verzocht. De landbouwers betalen het nor male uurloon, zoodat de geïn terneerden geen concurrentie voor de vrije arbeiders vormen. Het loon wordt in de kampkas gestort, waaruit de onkosten van de kampinrichting worden betaald. Men gaat bij de tewerkstelling van de gedachte uit dat het beter is hen te laten werken dan nietsdoen, temeer daar er een groot tekort aan werk krachten in den landbouw is. Ander werk, bijv. aan de dij ken, waarbij zrj met andere ar beiders in aanraking komen, zou zekere moeilijkheden op leveren. i De bewakers hebben het over het algemeen niet gemakkelijk. Zij moeten niet alleen streng toezicht houden, maar veelal ook als bedrijfsleider optreden. Binnenkort zullen de ge- zagscompagnieën in een uni form gestoken worden. Ook de kampcommando's hebben een verantwoordelijke taak. Veel hangt van hun optreden en initiatief af. Er moet in deze kampen tucht, orde en discipline heer- schen. En daar ontbreekt het ook niet aan. Lijfstraffen wor den niet toegepast, maar aan de voorschriften wordt wel streng de hand gehouden. Be gaan de geïnterneerden over tredingen, dan worden zij ge straft met extra werk, extra exercitie en in ernstige geval len met celstraf. De geïnterneerden mogen eens per maand schrijven en een brief ontvangen, terwijl al leen voor zeer dringende zake lijke aangelegenheden bezoek is toegestaan. Zij mogen geen eten aannemen of sigaretten hebben. Toch probeert het pu bliek nog wel eens in contact met hen te komen, terwijl fa milieleden op allerlei listige manieren eten, briefjes enz. in handen der geïnterneerden trachten te brengen. Dit wordt ten strengste tegengegaan en gestraft. In vrijwel alle operaties van Moresby, de Milne-baai, de Oro-baai en de Boena-baai tot aan Hollandia en Borneo toe, hebben Nederlandsche schepen een rol gespeeld. Deze opera ties werden niet zonder verlie zen uitgevoerd. Gedurende de periode 1942 vervoerden 43 schepen der K. P. M. meer dan een millioen ton aan militaire uitrusting stukken naar de gevechtster reinen in de Stille Zuidzee. Ze ven schepen werden in de>i grond geboord en vijf zwaar beschadigd. Vele schepen waren op zee bij het uitbreken van den oor log en moesten door onder zeeërs beschoten en door duik bommenwerpers bestookt, een goed heenkomen zien te vin den naar geallieerde havens. Onder die schepen bevonden zich de Patras, de Plancius, de Jansens, de Bontekoe, de Ja-' para, de Karik, de Thedens en de Van Lijn. Andere schepen als de Van Rees, de Bantam en de Van Rie- beeck, waren minder gelukkig. Zij gingen als zoovele andere ten onder. Duitsche landbouwers uit krygsgevangenschap vrg gelaten. Vorige week zijn meer dan 100.000 Duitsche landbouwers uit Britsche- en Amerikaan sche krijgsgevangenkampen vrijgelaten. De bezettings autoriteiten doen al het mo gelijke om een hongersnood in den komenden winter te voor komen. Radio Moskou bericht dat de industrieele reorganisa tie van Berlijn thans goede vorderingen maakt. 6 groote fabriekscomplexen in het Noorden zijn weer aan het werk met 60 van het per soneel. De belangrijkste Ber- lijnsche binnenhaven Westha- fen zal binnenkort ook weer in gebruik worden genomen. De overblijfselen van de Duitsche industrie zullen wor den omgeschakeld voor het le veren van voorraden voor den oorlog tegen Japan. Andere fabrieken zullen dienen voor de vredesproductie. (AA) PROVINCIENIEUWS SPOORVERBINDING MET BRABANT. Naar wij vernemen zal met ingang van Zaterdag a.s. weer een spoorverbinding van Zee land naar Brabant worden in gesteld. Er ïoopen nl. in Bra bant twee treinen. Op den eersten trein loopt vanuit Goe; een trèin. Voor de reizigers uit Walcheren zal een autobus vanuit Middelburg, ryden die hierop aansluit. De eerste uit Brabant binnenkomende trein loopt tot Vlissingen. zoodat de tweede trein uit Zeeland van Vlissingen kan vertrekken. De tweede en iaatste uit Brabant komende trein, loopt weer niet verder dan tot Goes. Van Goes loopt na aankomst van dezen trein dan weer een autobus naar Middelburg. BOOTDIEXST VLISSINGENBRESKENS. De wnd. marine-commandant te Vlissingen deelt mede, dat thans vier maal per dag een boot zal varen voor het onder houden van een passagiers- dienst op Breskens. Vertrek Vlissingen 9.30, 12.—. 14.30 en 17.—. Vertrek Breskens 10.30, 13.—, 15.30 en 18.—. OOK HET WIEL VAN DE RUYTER WAS ONDERGEDOKEN. Hedenmiddag zal het be kende wiel, waaraan Michiel de Ruyter destgds in de lijn baan draaide, in het Museum van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen te rugkeeren. Toen men ongeveer 3y2 jaar geleden vreesde, dat de nazi's in de van hun zijde misplaatste verheerlijking van nationale helden het wiel hier of daar op een door hen geor ganiseerde tentoonstelling zou den étaleeren, heeft men 't wiel doen onderduiken. Het kwam terecht op de hofstede „Barbe- stein" van mevr. Buteux, on der 's-Heerenhoelc. De bewo ner, de heer Blok, heeft goed voor dit historisch waardevol object gezorgd en zoo kon het heden weder naar Middelburg terug keeren. DE DICHTING VAN DE DIJKEN. De Dienst van de Droogma king van Walcheren deelt me de, dat de resultaten van den oproep van den Commissaris der Koningin, tot aanmelding van werkers aan de dijken enz. vrg bevredigend zijn. De geestdrift der bevolking voor het werk wordt zeer gewaar deerd. Makr er kunnen slechts valide grondwerkers worden aangenomen. Daardoor moeten enkelen worden teleurgesteld, doch zij zouden, indien zij wer den aangenomen meer last dan nut verschaffen. Ook grond werk vooral in ploegverband is niet ieders Wérk. Laten de genen, die niet of nog niet aan genomen zijn, niet al te zeer teleurgesteld zijn. Binnenkort zal mogelijk een nieuwe oproep voor ongeschoolde werkers vol gen. De tewerkstelling wacht nog ten deele op den aanvoer van groot materieel. Daarna moet er nog selectie van per soneel plaats vinden, wie, waar en hoe ze te werk zullen worden gesteld, en hoe ze zul len worden gelegerd. Dit alles vordert tijd. Maar binnen en kele dagen kan men de te werkstelling verwachten. De Ingenieurs hopen, dat de be volking begrip zal hebben voor de moeilijkheden, waar tegen over de leiding zich geplaatst ziet, en dat zij in haar enthou siasme zal blijven volharden. De directie van de droogma king zal op geregelde tijden 16000 Duitschers in het land van Altena Von Rundstedt had de aan val in België vergezeld willen doen gaan van een doorstoot vanuit het Land van Heusden Altena naar de Belgische grens, zoo schrijft Joep Na- ninck namens de O.I.W. van de Langstraat. Daartoe waren in één dag tijd meer dan 16.000 Duitschers in het Land van Heusden en Altena gebracht, voorzien van alle mogelijke licht en zwaar materiaal, alsmede com plete bruggen, hetwelk alles in een lange colonne van Woudri. chem tot Drongelen en van Sleewijk tot Keizerveer klaar stond. Tegelijkertijd stonden er parachutisten gereed, die ten Zuiden van dc Maas vitale punten zouden moeten bezet ten en spionnen onschadelijk maken De 21-jarige Jan de Rooy uit Sprang in de Langstraat was in December 1944 in op dracht van zijn verzetsgroep naar het Land van Altena vertrokken om daar een ge heime zender te bedienen. Het was via dezen zender, dat de Rooy zijn kapitein de gegevens verstrekte omtrent de plannen, sterkte en geschutsopstellingen der Duitschers. De geallieer den werden hiervan onmiddel lijk op de hoogte gebracht. De uit de Langstraat vertrokken zware Canadeesche artillerie, die Eindhoven reeds was gepas seerd, keerde onverwijld terug, en beukte dienzelfden avond en nacht de Duitsche opstellingen in puin. Natuurlijk begrepen de Duitschers wel, dat hier spjonnage in het spel moest zijn. Zij ontdekten na eenigen tijd den zender van de Rooy, na men vijf personen gevangen op de plaats, waar de zender ge vonden was, om deze ter re presaille te fusilleeren. Toen de Rooy dit hoorde, nam hij zonder zich te bedenken afscheid van zijn vrienden en meldde zich bij de Duitschers, terwijl hg wist, dat het hem zijn leven zou kosten en hij hergaf de vijf onschuldige gij zelaars op deze edelmoedige wijze hun vrijheid en leven. De Duitschers sleepten de Rooy mee naar Amsterdam, waar zij hem hebben doodge ranseld; maar geen woord van verraad is over zijn lippen ge komen! Aan deze zijde van de Maas in het oude Raadhuis te Capel- le zat Dick Viemming, die het door Jan de Rooy in code mee gedeelde opving. En diezelf de morgen, dat Dick Viemming opving: „Weest paraat", met daarna opgave, dat 16.000 Duit schers in het land van Altena waren binnengekomen en Jan de Rooy de positie der Duit sche stellingen opgaf, kwam er een VI aanknetteren en viel met een donderenden klap op 't oude Raadhuis van Capelle. Dick Viemming was zwaar gewond, doch toen hij uitge graven was. had hij e-en schrift in zijn vuisten geklemd en hij riep: „Breng dit onmiddellijk naar den kapitein!" Dick Viemming wordt nog steeds verpleegd in het ziekenhuis in Tilburg. mededeeling doen van den stand der werken. In aansluiting aan dit be richt moeten wij onze lezers er opmerkzaam op maken, dat ons bericht in het blad van Donderdag „dichting van de dijken" door het uitvallen van de courant gedurende een paai dagen niet meer actueel was en daarvoor inplaats is geko men het bericht van vandaag. „Walcheren nioet droog" Hoe zeer het publiek met het werk aan de dijken mee leeft, blijkt uit de zenuwachü ge spanning, die onder de be volking leeft, blijkt uit de geestdrift, waarmee aan den oproep van den Commissaris der Koningin gehoor is gege- en. uit de bereidwilligheid om mee te werken. Maar te vens beseffen wij. dat het le ven van de werkers een hard leven is en vele ontberingen met zich meebrengt. Ten einde te trachten die bezwaren tot een minimum te reduceeren. en den werkers te toonen, hoe hun pogingen worden gewaar deerd, is er te Middelburg eer. Comité opgericht onder den naam „Walcheren moet droog" W.M.D., dat zich ten doel stelt hierin te voorzien. Vertegen woordigers van alle partijen van burgerij en boerenstand hebben zich hiertoe vereenigd. Zij hebben den steun en de me dewerking gevonden van het gemeentebestuur van Middel burg. van den Rijkswaterstaat, van Polder Walcheren, van tal rijke vereenigingen en parti culieren. In dit comité, dat uit vogels van de meest diverse pluimage bestaat, is geen ;prake van politiek of ander partgdig streven. Het gaat er slechts om het groote en moei lijke werk tot voortgang, tot een goed einde te brengen tot nut van de bewoners van Wal cheren, tot nut van het Vader land. Binnenkort zal ook op de burgerij een beroep gedaan worden het eminent sociale werk te steunen, in de eerste plaats door geldelijke offers. Een collecte dus?ja, en een collecte wordt in Zeeland altijd een succes. Ook deze zal slagen, moet slagen, want het gaat om de Parel van Zeeland, om Walcheren. Op het Zeeuw sche wapen worstelt de Leeuw met de golven en stijgt er fier uit op. Dat is prachtig voor zoo'n symbolieken leeuw, maar een Zeeuwsch mens~v> moet nu f naai op het droge en van het droge leven. Dus Zeeuwen, op voor Zeeland! Bedenkt: de Helper uit den hooge staat, naast die zich zeiven niet verlaat! Woensdagavond concerteer, de het Middelburgsche Muziek korps onder groote belangstel ling van het publiek. Het korps is nu langzamer hand weer op sterkte geko men en weer geheel ingespeeld. Onder de artistieke leiding van de heer Caro werd een zeer gevarieerd programma ge speeld. Het kleine- en midden koper is nu weer goed bezet en noteerden wij zonder iemand iets te kort te doen een goed gespeelde piston solo. Helaas worden de aan dachtig luisterende muzieklief hebbers nog al te veel ge stoord door de jeugd. De poli tie treedt zoo veel mogelijk opvoedend op. Laten zij, die niet willen luisteren hun ver maak elders zoeken, maar an deren niet hinderen. Zaterdagavond zal de mu- ziekver. „Excelsior" onder lei ding van den heer J. J. van Soelen, haar eerste concert op het Molenwater te Middelburg geven. De wnd. commissaris van politie te Vlissingen verzoekt in het belang van de algemee- ne veiligheid aan een ieder die munitie, mijnen, ontplofbare stoffen e.d. mocht vinden of waar dan ook weet te liggen, daarvan terstond mededeeling te doen aan de politie. Gisteren wapperden van de nog in stand zijnde coöperatie- winkels van ;.De Broederband" u.a. te Vlissingen de coopera- tie-vlag. Vier personeles-leden jubileerden. De heeren J. Ie Clercq en J. de Rooy, brood bezorgers, de magazijnmeester M. Nieuwdorp tc Souburg cn J Groen, thans buiten de coöpe ratie werkzaam, waren ieder dezer dagen 25 jaar in dienst, terwijl tevens de personeelsle den die naar Duitschland wa ren weggevoerd, zijn terugge keerd. In de feestelijk versier de bakkerg werden zij in een intieme bijeenkomst van be stuur, personeel en genoodig- den hartelijk toegesproken door den voorzitter A. de Bart. die een enveloppe met inhoud overhandigde, terwijl de vrou wen van de jubileerenden een bloemstuk ontvingen. Het per soneel bood cadeaux aan. De heer L. P. van Oorschot sprak bestuurder en als perso neellid. De gezellige avond werd verder doorgebracht met zang, dans en muziek. De hee ren De Clercq en Nieuwdorp dankten voor de cadeaux er den hun aangeboden feest avond. Zaterdagavond zal op het van Nispenplein te Vlissingen een voethbalwedstrijd worden gespeeld tusschen een Vlissing- sche Veteranen combinatie ec een Engelsche Veteranen elf tal. Het Engelsche elftal za. geheel bestaan uit spelers ouder dan 35 jaar. Gisteravond vergaderde te Vlissingen het hoofdbestuur van den Bond van Buurtver- eenigingen „Oranje en Vlissin gen". De wnd. voorzitter, dc heer A. Schout, zeide in zgn openingswoord verheugd te zijn over de- groote opkomst er heette in het bgzonder den burgemeester welkom. De Bond kon niet eerder NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 30 Juni. Brood: A27A t.m. E27A, M27A, A27B t.m. E27B p. b. 400 gram; Dc/A, E27A, D2 'B, E27B D27C. L27C, D27D, E27D Beschuit per bon 100 gram; De bonnen gemerkt D27c, D27d, E27c en E27d „Beschuit" zijn uit sluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Beschuit: D27A. E27A, D27B, E27B Beschuit per bon 75 gram. Melk: A27. B27 1% 1.; C27, D27, E27 1% E64 Res. 3% 1- Margarine: A27A, B27A, M27A Boter p. b. 125 gr. Boter: C27A. D27A, E27A Boter p. b. 125 gr. Chocolade: B62 Res. 1 tablet; C62, D62 Res. 2 tabletten. Rookartikelen: 07 Tabak 5 sigaren. Ontbijtkoek: 171 Algem. 140 gram. De zelfverzorgers voor het art. melk moeten bon E64, Res. bij de eerstvolgende uit-' reiking van de levensmiddelen kaart bij den distribu :edienst inleveren. zgn werkzaamheden aanvan gen. daar bijv. het bezoek van H. M, de Koningin precies was uitgestippeld en de bevrijdings feesten door de gemeente ge leid zijn. Hierna nam burgemeester Van Woelderen het woord, die wees op de vele banden welke hem an Vlissingen binden. Op medisch advies moet hij ontslag nemen als burgemees ter. doch vóór zijn heengaan wilde hij toch nog een verga dering van den Bond bijwonen. Van de 25 buurtvereenigingen zijn er 15 aanwezig, een mooi resultaat, daar nog vele ge deelten onzer stad onder wa ter staan en de bewoners over al zijn verspreid. De buurtver eenigingen zullen zich moeten reorganiseeren. Spr. ziet de toekomst met vertrouwen te gemoet, deze is voor Vlissin gen gewaarborgd. Besloten werd, na eenige be spreking, over te gaan tot her oprichting van den Bond van Buurtvereenigingen. Het oude hoofdbestuur werd gemachtigd de loopende za ken voorloopig af te werken, tot alle buurtvereenigingen hebben vergaderd en nieuwe besturen gekozen zgn. Op den jaardag van Z.K.H. Prins Berahard zullen met me dewerking van de Ned. mari ne, feestelijkheden plaats heb ben. Onder algemeene instem ming werd besloten dan 65sten jaardag van H. M. de Konin gin een grootsch feest te vie ren. Op voorstel van het hoofd bestuur werd onder applaus de burgemeseter benoemd tot be schermheer van de Bond van Buurtvereenigingen. De burgemeester dartkte hartelijk voor zgn benoeming als beschermheer van den Bond en zeide dat hij steeds met het grootste genoegen aan het werk van de buurtvereeni gingen zal denken en den bloei van den Bond met belangstel ling zal blijven volgen. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met het op ruimen der schuilkelders op het Bellamypark te Vlissingen. Tevens zal dit terrein, dat op het oogenblik het eenigstc is in onze stad, door het ge meentebestuur zeer verfraaid worden. Te Vlissingen is weder op gericht een afdeeling van den Chr. Bond van Personeel in de Voedings- en Genotmiddelen. Een voorloopig bestuur werd gekozen en een propaganda^ commissie ingesteld. Te Grypskerke vond een openbare vergadering plaats van alle stemgerechtigden. Burgemeester Bouwman hield een lezing omtrent het ont staan van Grijpskerke. den aanleg van de dijken en wees iedereen op den plicht thans» te helpen de dijken te herstel len. Vervolgens gaf spr. een overzicht van het gemeentebe leid in den bezettingstijd en de besluiten inzake uitbrei dingsplan enz. waarover vra gen gesteld konden worden, die zooveel mogelijk werden be antwoord. De opkomst was groot. De bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen O.D. is tegenwoor dig niet bepaald zachtzinnig op binnengebrachte N.S.B.-ers. Vrijdagavond werd te Axel een zekere H. binnengebracht, die nogal wat op zijn kerfstok heeft. Hij werd aan de tram opgewacht door een groote menigte die hem een „warme en bloedige" ontvangst beieid- de. Ondanks politiegeleide werd hij op zijn tocht door de stra ten naar de marechausseeka zerne hier en daar door de me nigte geslagen, getrapt en neergeslagen. KKKKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Charlois (6e pred. pi.) A. A. Koolhaas le Daarle. In den ouderdom van 35 jaar is in een der Duitsche concen tratiekampen om het leven ge komen ds. R. Douma. predi kant bij de Geref. kerk van Em mer-Compascuum. In het concentratiekamp Neuengammen is op 44-jari- gen leeftgd gestorven ds. P. H. Borgers, predikant bij de Ev. Luth. gemeenten van Apel doorn en Doesburg. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 21 Juni 12.25 uur 149 -f N.A.P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1