Provinciale Zeeuwsche Courant TEMPO De gevolgen der inundatie. Nederland is bevrijd. Neder land is bevrijd geworden. Ne derland is gedeeltelijk vrij se dert 6 November. Daarna heeft het nog lang geduurd, voordat het geheel bevrijd was. In dien tusschentijd is veel ge streden, gestreden tegen twee vijanden, die zich samen ver bonden hadden. De Duitschers oefenden hun dwinglandij uit, knevelden het volk in politiek opzicht, de honger, hun „gros ser Alliïerter", velde tallooze slachtoffers. Het was voor de zoogenaamde „Hongerprovin- cies" een tijd van bitteren nood. Dat was een gevolg van mili taire handelingen van de geal lieerde legers, gedicteerd clr^r hun militaire overwegingen. Maar wat is er in dien tijd ge beurd, dat toch misschien (laat ons ons voorzichtig uit drukken) wel had kunnen ge beuren. Wij zouden haast zeg gen had behooren te gebeuren. Waar is de leiding, de groote leiding gebleven, die van bo ven van de Nederlandsche re- geering had moeten komen? Wij zijn gelukkig gemaakt met een aantal, hoeveel weten wij niet eens, besluiten. Wij wer den zoo „grondwettelijk moge lijk" geregeerd, door Ministe ries, die in een sóórt van la tente crisis verkeerden, die zich af en toe openbaarde door een plotseling verdwijnen van ministers, die weer door ande re vervangen werden. Slechts één ding was er dat bleef, aat groeide en bloeide, het M. G. De Nederlandsche hemel is in dien tijd met tal van sterren verrijkt, een tweede Melkweg; maar een centrale zon. die warmte en bezieling uitstraal de, bleef ontbreken. Besluit volgde op besluit, soms spoe dig weer herroepen. Zuive ringsbesluit, niet of slap uit gevoerd, weer op de helling genomen, nog niet definitief verschenentribunaalbesluit, evenzoo. Talrijken zuchten in een toestand van beschuldig den, maar niet veroordeelden en zijn of tot werkloosheid ge doemd, of moeten het lot van veroordeelden ondergaan, zon der geoordeeld of veroordeeld te zijn. Hoe gaat het m^t de vorming van een nieuw leger, met de droogmaking van het land? Oude partijen herleven, nieuwe worden geboren, pro gramma's bij de vleet, maar geen programma, waarop allen of de groote meerderheid zich kunnen vereenigen, geen lei ding van boven, maar wel on rust en daardoor onderling wantrouwen, onlust beneden. Weer is eén nieuw Ministerie in de maak. Langzaam, heeren, vooral langzaam! Opbouw, herstel, stoffelijke opbouw, ze delijke vernieuwing- Prachtige leuzen, maar het wachten is op prachtige daden. Vóór 40 klonk het uit boozen mond: „regeering regeer!" Als het zoo door blijft gaan, zal die kreet weer gaan weer klinken, uit meer monden en nu geen booze, maar goedwil lende, maar diep teleurgestel de. Met leiden van boven bedoe len wij een leiding opgekomen uit het Nederlandsche volk, door het volk gekozen, waarin leidende figuren, door God be genadigde, leiders ontreden, die maken, dat er voortgang in de zaken komt, dat er besluiten en wel afdoende, genomen wor den, die vertrouwen genieten van de breede lagen der be volking, die vertrouwen schen ken en vertrouwen mogen eischen. Zij zullen ons zeggen, wat de bedoeling, wat de richt lijnen van M. G. zijn, opdat er gelegenheid worde 'gegeven aan Nederlandsche volksgeest zich te uiten in daden. TOEKOMSTIGE NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. Naar aanleiding van persbe richten over het onder de wa penen roepen van 20 lichtingen op 15 Juli a.s„ waarbij de leef tijdsgrens zou zijn vastgesteld op 38 jaar, verneemt A.N.P.- Aneta, da;t dit bericht volko men onjuist is. In verband hiermede kan verwezen worden naar de me- dedeeling van de Sectie Voor lichting M. G. over de toekom stige Nederlandsche Strijd krachten van 8 Juni j.l. Hier bij werd o.m. medegedeeld, dat het totaal dézer strijdkrachten ongeveer 200.000 man zou be dragen, voornamelijk samen gesteld uit vrijwilligers. .AFVLOEIING TIJDELIJK P.TT.-PERSONEEL. Het hoofdbestuur P.T.T. deelt mede, dat verwacht mag worden, dat een groot deel van het personeel, dat gedu rende de oorlogsjaren aan den dienst werd onttrokken, door uitzending naar Duitschland, ontslag op grond van door den bezetter genomen maatregelen, onderduiken", ziekte, enz. thans geleidelijk zal terugltee- ren en zijn oude plaats in het bedrijf weder zal innemen. De redenen, die hebben ge leid tot het in dienstnemen als hulpkrachten komen daardoor geleidelijk te vervallen, waar om het gewenscht wordt ge acht de met deze hulpkrachten gesloten arbeidsovereenkom sten zoodra de dienstuitvoering dit toesbaat te beëindigen. Dit geldt ook voor de vrouwelijke hulpkrachten. LOONSVERHOOGING VOOR DE SPOORWEGEN? Op een bijeenkomst te Roo sendaal heeft kapt. H. Leeuw, oud-gemeenteraadslid te Roo sendaal, thans verbindingsoffi cier van M.G. bij de Ned. Spoorwegen, medegedeeld, dat er een goede kans bestaat dat er aan het spoorwegpersoneel een loonsverhooging van 10 gegeven wordt, met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1945. Er zijn besprekingen aan den gang .over de sociale verzorging en de verhooging van de pensioenen. Verder zul len alle spoormannen een pak. ket van 15 kg. ontvangen van de Zwitsersche spoorwegorga nisatie als bewijs van bewon dering voor de moedige hou ding tijdens de staking. Ieder van deze pakketten zal een paar werkschoenen bevatten. H.M. de Koningin maakte vlucht boven N.-Limburg. H.M. de Koningin heeft met eenige autoriteiten op land bouwgebied den toestand van den landbouw in het getroffen gebied van Limburg bespro ken. Maandagmiddag heeft H. M. per vliegtuig een vlucht bo ven N.-Limburg gemaakt. H. M. de Koningin zal op Donder dag 21 Juni een officieus be zoek aan Arnhem brengen. Koningin Elisabeth en Prinses Juliana zijn tegenwoor dig geweest bij een uitvoering te Londen ten bate van het Fonds Helpt Nederland. (AA) Het telegraaf verkeer in de prov. Groningen en Fries land en in enkele plaatsen van Drente is opengesteld. (AA) In Tilburg is de eerste zending ruwe Australische wol aangekomen. Eenige fabrieken werken reeds, doch men heeft te kampen met gebrek aan steenkolen. (AA) In Rotterdam zijn thans de 2 eerste tankschepen aan gekomen, met gasolie voor de binnenvaart, petroleum en stookolie voor electrisclie cen trales. (H.N.) Abonn.-pr.25 ct. p. w. J 3.20 p. R\v. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen De totale oppervlakte van cultuurgrond die door de Duit schers in Nederland onder water is gezet, bedraagt 180.000 hectaren. De directeur van het Bu reau van Landbouwherstel, Ir. J. Sevenster, vertelde aan een verslaggever van A. A. dat onge veer 100.000 ha. door zoet wa ter zijn overstroomd en 80.000 door zout water. Het laatste is uiteraard het ergste. De gron den die met zoet water zijn overstroomd, zijn reeds enkele weken na drooglegging schikt om in gebruik genomen te worden. Wel zijn deze gebieden ver vuild en zijn allerwege water planten opgeschoten, terwijl ook de drainage lang de ge volgen van de inundatie zal ondervinden, maar de hoeda nigheid van den bodem wordt door zoet water weinig ver slechterd. Anders is het ge steld met grasland. De gras mat is onder water gestikt en het duurt zeker tien jaar eer deze weer is wat zij vóór de inundatie was. De gevolgen van zout water zijn veel ingrijpender. Zeewa ter bevat per liter 30 gram na- triumchloride (keukenzout) en de bovenste laag van 't onder- geloopen land krijgt dus het zelfde gehalte. Het eerste gevolg daarvan is, dat een behoorlijke cultuur plant, die niet tegen chloor kan, op dezen grond niet meer wil groeien. Gelukkig spoelt het- chloor vrij snel uit den bodem weg. Na een of twee ontziltingspe- riodes, dat zijn de winters met meer neerslag dan verdam ping, is het gehalte wel gere duceerd tot ongeveer drie gram en kan er al heel wat meer groeien. Zoo kon b.v. op het eiland Tholen na den afgeloo- pen zeer natten winter, reeds 6000 hectaren worden inge zaaid. Wel is waar niet met erg rendabele gewassen zonder de zekerheid, dat de oogst voor 100 zal geluk ken, maar het 1*>ch al de moei te waard om het te probeeren. Erger is de uitwerking, die het natrium op den bodem heeft. Het tast n.l. de struc tuur van den grond aan. Men krijgt in het bodemcomplex een overbezetting met na trium ten opzichte van cal cium, waardoor kruimelvor ming wordt tegengegaan en de grond wat men zou kunnen noemen gaat dicht zitten. Men kan dit cureeren door calcium toe te voegen hetgeen o.a. gebeuren kan met gips. Door den Dienst Lanbouwher- stel zijn in België reeds groo te hoeveelheden gips aange kocht en de eerste schepen zgn in Zeeland gearriveerd. Behalve deze behandeling met gips, heeft de grond voor al noodig met rust gelaten te worden. Bij de zwaarste gronden duurt het zeker acht jaar eer de invloed van het zoute water weer geweken is. Op de lich tere gronden gaat alles veel sneller. De schade van inun datie beperkt zich uiteraard niet tot den bodem, maar heeft ook reusachtige verwoestingen aangericht aan gebouwen, dij ken en begroeiingen. Door oorlogshandelingen het algemeen (dus niet alleen inundatie) gingen in Neder land 6000 boerderijen verloren. De boerderijen in de Wierin- germeer moeten allen afge schreven worden. Door den aanleg van vlieg velden en andere verdedigings werken, gingen nog ongeveer 50.000 hectaren cultuurgrond verloren. Daarvan zijn 20.000 hectaren zoo grondig verwoest dat herstel zeer moeilijk- is, zoo niet onmogelijk zal zijn. Wat de levende'have betreft naar schatting zijn er 40.000 paaiden weg en 90.000 stuks rundvee, terwijl de veestapel al met een derde was verminderd. Ten aanzien van de oogst- reductie dient nog te worden e. ZandlJlt (met rea 188e Jaargang ONS SCHOEISEL. De ongeveer 30.000 schoen makers, die bij net Rijksbu reau voor huiden en leer zijn ingeschreven en daarachter hun groote getal klanten roe pen luid om schoenen en repa ratie. Uit den chaos kan eer lang met één paar per 30 menschen langzaam opnieuw begonnen worden aan een ge ordende distributie van schoei sel. Dit is het restant wanneer 15 van de repatrieerenden en 40 van de evacuees voor zien zijn, zooals de behoefte van deze groepen zwaarst ge troffenen werd vastgesteld. Al le schoenensoorten, waarin geen leer is verwerkt, zijn ge heel distributie vrij. De behoefte aan reparatie- leer is 300 ton per maand. Ver- voersmoeilijkheden en kolen- tekort kunnen nog wat rem men, maar de 190 ton van dit materiaal, dat nu onderweg is naar de schoenreparateurs, mogen doen verwachten, dat deze binnen enkele weken or ders kunnen aannemen en uit voeren. Deze reparatie van schoenen komt op den bon. (AA) De ministers in Nederland gevestigd. Bijna alle ministers hebben hun arbeid in Londen geliqui deerd of zijn nog be^ig dit te doen. Zij hebben zich nu ook persoonlijk in Nederland ge vestigd. Zondervan gearresteerd. De voormalige leider van de W.A.. mr. Zondervan, is in de Duitsche stad Leer gearres teerd en naar Winschoten over gebracht. Hij was uit Neder- and gekomen, zich voordoen de als krijgsgevangene. Hij was met valsche papieren door controle te Beerta heenge- komen, doch werd door een van zijn vroegere kameraden verraden. (AA) Wat de Duitschers uit Nederland meesleepten. Het 1ste Canad. leger heeft op de uit Nederland vertrek kende Duitschers 15 millioen gevonden. Bovendien 200.000 aan bontjassen die aan de eigenaars werden teruggeven, 15.000 fietsen waarvan er reeds 12.000 aan Ned. instanties wer den overgedragen, 10.000 paar den waarvan er 4000 werden vrijgegeven. Ook 140 auto's werden teruggeven. De ver voermiddelen waarmee de Duitschers naar hun land te rugkeerden, werden bij aan komst aldaar ook in beslag genomen. (H.N.) Duitsche militaire geheimen. In het door Britsche troepen bezette deel van Duischland is een speciale organisatie aan het werk voor het opsporen van militaire geheimen. Zoo werd bekend dat de Duitschers zich van infrarood bedienden voor het opsporen van duik- booten, Er waren vliegende bommen met messen voor aan vallen op vliegtuigen, terwijl er verder raket- en longe af standstorpedo's waren. (H.N.) Een geallieerde parade te Berlyn wordt voorbereid. De New Yorksche corres pondent van de Daily Mail be richt dat Churchill, pres. Tru man en Stalin er iets voor zouden voelen om tegenwoordig te zijn bij een triomphantelijke parade door de straten var Berlijn van uitgezochte af- deelingen van de Britsche, Amerikaansche en Russische strijdkrachten. Het zou even zeer de bedoeling van de pa rade zijn om den Duitschers een indruk te geven van de volledigheid der geallieerde overwinning als om hulde te brengen aan den triomph van de geallieerde legers. Men neeont aan dat het idee is uit gegaan van Churchill en den steun had van pres. Truman, liet is mogelijk dat gen. de Gaulle wordt uitgenoodigd de parade bij te wonen. Na de bij eenkomst van de Big Three zou een gezamenlijke verkla ring worden uitgegeven, zoo verluidt in Washington, waar in den Duitschers wordt me degedeeld welken prijs zij moe ten betalen voor het vonnis voor het beginnen van den oor log. Volgens berichten uit Washington gelooft men dat de conferentie gehouden zal worden in het keizerlijk paleis te Postdam of in Wansee, 16 km. Z.W, van Berlijn. (BBC) Leider pro-nazipartij in Hongarije gearresteerd. De vroegere Hongaarsche minister-president Imredy en leider van de pro-nazi-partij is door Amerikaansche troepen gearresteerd. Imredy werd mi nister-president Sn 1938 en vaardigde de anti-joodsche wetten uit. Documenten geven evenwel aan dat hij zelf een joodsche overgrootmoeder had. Hij moest in het begin van 1939 aftreden. Kort daarop be gon hij zijn eigen pro nazi organisatie en bepleitte hg voor Hongarije een grooter aandeel in den strijd van Duitschland tegen Rusland. Imredy staat op de lijst van oorlogsmisdadigers va,n de Hongaai'sche regeering. (AA) opgemerkt, dat tengevolge der oorlogshandelingen ongeveer 100.000 hectaren bouwland, die overigens in bruikbaren staat zijn, niet zijn bebouwd. 6000 TON BRANDBOMMEN OP JAFANSCHE STEDEN. Binnen 48 uur hebben 900 vliegende vestingen 6000 ton brandbommen op Japansche steden geworpen. 13 Japansche steden zijn thans door brand bommen geteisterd. Dë be langrijkste industrieplaatsen zijn nu vrijwel geheel ver woest, zoodat nu met de klei nere kan worden begonnen. De bevemebber van de vlie gende forten op de Marianen verklaarde: Binnen een paar maanden zullen we geen doe len meer hebben en misschien zal Japan niet meer bestaan. De Japansche verdediging op Okinawa is ineengestort. De Amerikanen bereikten de Zuidkust op 2 plaatsen. De Japanners zijn op de vlucht en werpen zich van de rotsen af in zee. Op Borneo rukken de Australiërs op naar de rub- berhaven Beaufort. Aan de N.W. kust zijn de Australiërs 55 km. 'gevorderd en bereik ten zij de kust weer bij de petroleumraffinaderijen van Toetong. De Jappen hebben de petroleumbrormen in brand ge stoken. 16 km. voorbij Broe- nei werden weer nieuwe lan dingen uitgevoerd. Volgens Tokio worden de geallieerde luchtaanvallen op Balik Papan voortgezet. (HN) KONING LEOPOLD. Zaterdag zal in Brussel een massa-demonstratie worden gehouden door de socialisti sche, communistische en libe rale partijen en de vakbewe ging ten gunste van het aftre den van koning Leopold. Aan de geallieerden is de verzeke ring gegeven dat kg voorko mende moeilijkheden het lossen van de voorraden voor de ge allieerde legers in Antwerpen ongestoord door zal gaan. De katholieke partij heeft algemeene verkiezingen ge- eischt, waaruit zou blijken dat haar standpunt om den koning te steunen door het land zou worden gedeeld. Het zou ech ter op zijn minst een jaar du ren voor de kiezerslijsten zou den zijn bijgewerkt. Min. pres. van Acker heeft medegedeeld dat koning Leopold voorberei dingen treft om een nieuwe regeering te benoemen voor hij naar België terug keert. De koning heeft zijn broeder, den Prins van Vlaanderen, ver zocht zijn regentschap te blij ven uitoefenen totdat het nieu we kabinet zal zijn benoemd. De rechtervleugel van het Bel gische parlement heeft in een manifest trouw aan den ko ning betuigd. FRANKRIJK EN ENGELAND De Fransche raadgevende vergadering heeft na een 2- daagsch debat een resolutie aangenomen waarin de Fran sche regeering wordt ver zocht haar pogingen te ver sterken om 'n Fransch-Britsch verdrag tot stand te brengen als aanvulling van de Fransch- Russische en Britsch-Russisehe verdragen. Hoezeer de Fran- schen ook de interventie van Engeland in den Levant be treuren, is het algemeene oor deel dat de geschillen in het midden-oosten het Britsch- Fransche bondgenootschap niet mogen aantasten zonder het welk het Europa van morgen niet met succes kan worden opgebouwd. Spanje uitgesloten. In de openbare vergadering van de commissie te San Fran cisco werd met algemeene stemmen een voorstel van een Mexicaanschen afgevaardigde, aangenomen om Spanje uit te sluiten van het lidmaatschap van de organisatie van de ver. volkeren. Proces tegen Polen te Moskou. Dinsdag is te Moskou het proces begonnen tegen de 16 Poolsch leiders die van onder- grondsche activiteit tegen het Roode leger worden beschul digd. De beklaagden hebben verklaard dat zij pas na hun arrestatie bemerkt hadden dat er in Polen terreur werd uit geoefend. Verliezen der R.A.F. De R.A.F. verloor bij de aanvallen op Duitschland 9100 bommenwerpers en 5600 ja gers en andere vliegtuigen. In Londen werden 100.000 wonin gen vernield. (BBC) Demobilisatie in Engeland. In Engeland is de demobili satie van het leger begonnen. Mannen boven 48 jaar gaan naar huis. Ook vrouwen uit de hulpkorpsen worden gedemobi liseerd. (H.N.) Gen. Eisenhower is op uit bundige wijze gehuldigd door de bevolking van Washington en New York. Millioenen men schen stonden langs den weg toen hij zijn intocht in deze steden hield. (AA) In Denemarken zijn 15 a 20.000 collaborateurs gearres teerd. (AA) Engelsche en geallieerde mijnenvegers, de Amerikanen da'arby niet inbegrepen, heb ben in dezen oorlog 20.000 mij nen opgeruimd. (N.H.) Het Belgische Ministerie van Justitie maakt bekend, dat op 1 Juni 49.629 geinterneer den en gedeterneerden zich in de interneeringscentra en ge vangenissen van het land be tonden. (AA) PROVINCIENIEUWS DICHTING VAN DE DIJKEN Naar aanleiding van de vele brieven en aanvragen, die wij hebben ontvangen omtrent niet-aanneming van werklieden voor de dichting van de gaten in de dijken, hebben wij bij informatie vernomen, dat thans de dichting en daarmee verband houdende werken zijn overgegaan in handen van de M.U.Z. en dat deze haar mate riaal naar hier vervoert en dat binnenkort uitvoerders zullen aankomen, die dan ook perso neel zullen aannemen. Het, is dus nog even geduld oefenen. Wanneer het zoo ver is, zullen wij daarover een bericht publi- ceeren. Dezer dagen is het motor schip „Koningin Emma" van den Prov. Stoombootdienst. dat door de Duitschers werd meegenomen en in de Merwe- dehaven te Rotterdam werd teruggevonden, te Vlissingen teruggekeerd. Het vaartuig werd naar de Mij. „De Schei- de" overgebracht, waar het gerepareerd zal moeten wor den. Hiermede zal geruimen tijd gemoeid zijn. De hulpmo- toren waren er door de Duit schers uitgehaald, doch dez« zijn gelukkig bij Wilton te Rotterdam teruggevonden kun nen worden. Zeep voor schoonmaken gebouwen enz. Voor het schoonmaken' van scholen, gebouwen enz., die langen tijd door bezettings troepen in gebruik zijn ge weest en voor particulier ge bruik weer zijn vrijgegeven, is een kleine hoeveelheid enkele stukken huishoudzeep beschik baar. Overheidsinstellingen en par ticulieren, die voor een toewij zing van deze zeep in aanmer king wenschen te komen, die nen vóór 1 Juli a.s. schriftelijk een aanvraag in te dienen, on der vermelding van: Aard, lig ging en bestemming van het gebouw, aantal te reinigen lo kalen of kamers, oorzaak dei- verontreiniging, benoodigde hoeveelheid zeep. De aanvra gen moeten worden ingediend voor Schouwen: bij den Sectie chef C.D.K. p/a Distributie- dienst Zierikzee; voor Walche ren: brj den Sectie chef C.D.K. Perminghoeksingel 15, Middel burg; voor Zuid- en Noord-Be veland: bij den Inspecteur v. d distributie, Wijngaardstraat 21, Goes. Gelukkig is het monumen tale standbeeld van Vlissingsch beroemden zeeheld, M. A. de Ruyter voor het oorlogsge weld gespaard gebleven. Velen zullen zich echter afgevraagd hebben waar de twee kanonne tjes gebleven zijn, waardoor het standbeeld geflankeerd werd. Wij kunnen mededeelen, dat deze kanonnen al die ja ren „ondergedoken" zijn ge weest en veilig opgeborgen by de firma Cyvat in de Fles- schenstraat. 'Binnenkort zullen zij wel weer op hun oude plaats opgesteld worden. Gisteravond vergaderde te Vlissingen de bond van buurt- vereenigingen. O.a. werd be sloten dat met den verjaardag van Prins Bernhard en met den verjaardag van H.M. de Ko ningin feestelijkheden zullen plaats hebben. Morgen komen wij nader op deze vergadering terug. De politie te Vlissingen let er streng op dat geen onbe voegden huizen betreden van geëvacueerden, die hun inboe del nog in die huizen hebben opgeslagen of van door mili tairen gebruikte woningen, waarin nog meubilair aanwe zig is. De politie heeft dezer dagen een persoon op heeterdaad betrapt, die op den Boul. Evertsen in een onbewoond huis, waarin zich nog meube len bevonden, een foto van den wand haalde. De Chx*. zangvereeniging „Hosanna te Vlissingen, welke na een bestaan van meer dan 30 jaar, tijdens den oorlog haar werk staakte, is thans weder herrezen. De repetities zijn weer aangevangen. Naar wij vernemen is de toestand van ds. L. J. C. Vis- beek Ned. Herv. pred. te Vlis singen die te Breda een ern stige operaite heeft ondergaan, thans gunstig te noemen. Onder leiding van den heer J. N, D. Bijl heeft zich te Vlissingen een vrijwilligers corps gevormd, dat ae restau ratiewerkzaamheden van de St. Jacobskerk met kracht zal ter hand nemen. Eiken avond zal aan de kerk enkele urer. worden gewerkt. Ten behoeve van de bekende „Signaalafdeeling" van de gymnastiek- en athletiekver- eeniging „Achilles" te Middel burg, op wier muzikale mede werking men bij openbare fees telijkheden in de provinciale hoofdstad steeds kan rekenen, is op initiatief van eenige stadgenooten, een fonds ge sticht, waaruit t.z.t. nieuwe instrumenten zullen worden aangeschaft. Reeds is voor dit doel een bedrag van 50 ont vangen. Te Grijpskerke is een meis jeskoor opgericht met aanvan kelijk 19 léden. Directeur en voorzitter de heer F. Dron- kers, mej. W. Vlieger, secre taresse, mej. Chr, Riemens, penningmeesteresse. Te Goes kwamen vele leden van de kringen O.- en W.-Zuid- Beveland der Z.L.M. bijeen onder leiding van den heer P. Scheelede Putter, voorzitter van de commissie, die door het hoofdbestuur belast is met het onderzoeken van de wensche- lijkheid om te komen tot de hervatting der werkzaamhe den der maatschappij. De voorzitter herinnerde er aan, dat aan de Z.L.M. rechtsher stel met terugwerkende kracht tot 25 Nov. 1944 is toegekend en dat nu pogingen worden aangewend om den inventaris en het vermogen, dat door den Landstand is gestolen, terug te krijgen. Aanvankelijk meen de de commissie dat men met de beslissing over het weder oprichten van de Z.L.M. moest .wachten tot men weet hoe het met de totstandkoming van 'n algemeene vereen, zal gaan, Maar dat duurt wat lang en ve le leden vragen om voorlichting. Daarom meent men thans, dat de Z.L.M. haar werkzaamhe den moet hervatten, doch dat de éénhéid voorop moet staan. Alle leden, die .op 1 Januari 1942 lid waren, worden alsnog tot de maatschappij behooren- de beschouwd, Men moet eerst weer de afdeelingen doen ont waken, dan de kringen, dan het hoofdbestuur en zoo de be- noeming van een secretaris en overig personeel. Men mag daarbg niet vergeten ook jon gere leden in de verschillende besturen op te nemen. De con tributie zal belangrijk hooger moeten zijn. Intusschen is brief ingekomen van de andere organisaties op landbouwge bied waarin op samenwerking van alle organisaties van bij den landbouw werkenden wordt aangedrongen. De ver gadering gaf te kennen dat men voor het herleven van de Z.L.M. (voortzetten) is en voor het weder doen verschij nen van het landbouwblad. De voorz. vertrouwde dat men met spoed zal aanpakken, opdat vóór 1 Augustus de Z.L.M. weer zal zijn herboren. Vervolgens heeft de heer C. Zwagerman in den breede uit eengezet hoe de commissie uit de verschillende organisaties in Zeeland zich de samenwer king in één organisatie heeft gedacht Te 's Gravenpolder werd een inzameling gehouden van le vensmiddelen voor boven de ri vieren, georganiseerd door eenige inwoners. Het resultaat was, dat er naar verschillen de instellingen te Utrecht 3300 brooden konden worden gezon den. Met de „Zeeuwsche Hulp actie voor boven de rivieren" kon nog een auto worden me degegeven met circa 1700 kg. erwten, boonen en diverse le vensmiddelen, terwijl nog een bedrag aan geld werd opge haald waarvan de onkosten konden worden bestreden. Daarbij werd nog opgehaald een flink aantal bonnen. Dinsdag werd op het kruis punt RijkswegOostweg te Krabbendyke door ontijdig oversteken, de 72-jarige J. de Bruine door een personen-auto aangereden. Met een hoofd wond en vermoedelijk een her senschudding werd hij op ad vies van den dokter naar zijn woning vervoerd. In de vergadering van aan deelhouders van de weegbrug „De Eendracht" (Haven) te YVolphaartsdyk werden de af tredende bestuursleden M. J. Mol en J. van de Voorde herkozen. De weegloonen wer den met 5 ct. per 1000 kg. verhoogd. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met batig saldo van 70.12. Aan den heer G. J. Broekho ven, die wegens hoogen leef tijd als weger eervol ontslag heeft gekregen werd een pen sioen toegekend van 250, per jaar. In de vergadering van inge landen van het Waterschap Ovezande waren 16 ingelanden vertegenwoordigd. De rekening voor het dienstjaar 1944-'45' werd vastgesteld op 12916.9S in ontvang en 6099.21 in uit gaaf, alzoo met een goed slot van 6817.77. De begrooting voor het dienstjaar 1945-'46 werd vastgesteld op 16965.55 in ontvang en uitgaaf, met een post voor onvoorziene uit gaven van 1085.55. Het dijk geschot werd evenals het vori ge jaar vastgesteld op 9 per ha. voor de schotbare gronden en op 8 per hectare voor de vronen; voor de gebouwde eigendommen zal weer 2.7 worden geheven. In verband met het ver schenen van de lc -nfc j.l. Zaterdag op kleiner for maat en het niet uitkomen wegens stagnatie in dc papiervoorziening, op Maan dag en Dinsdag jl., zal de daardoor ontstane achter stand ingehaald worden, door de krant deze week iederen dag op grooter formaat te laten verschij nen, zoodat onze lezers toch dezelfde hoeveelheid papier krijgen. De rekening van den pen ningmeester vermeldde aan in komsten f 1361,30 en uitgaven 613,40, batig slot 747,90. Thans circuleert een lijst om gelden, teneinde het geleden verlies te herstellen. Reeds en kele nieuwe instrumenten kon den worden gekocht. Het bestuur trad in zijn ge heel af. De heeren C. Moens en Iz. de Blaeij wenschten niet meer in aanmerking te komen. Herkozen werden de heeren P. J. Evers, H. Willemsen, J. van de Sande en A. Lrjbaart, ter wijl de heer A J. Faas werd St. Kruis heeft zijn bevrij dingsfeest gevierd. De wnd. burgemeester J. v. Dongen opende met een korte rede de feestelijkheden; daarna werd op het kei*khof den in Mei 1940 in Brabant gesneuvelden maar hier begraven soldaat F. de Muynk, herdacht. Vervolgens werd een feest stoet gevormd, welke ook een bezoek bracht aan de buurten Appelstraat en Hondtseïnde. Daarna hadden volksspelen plaats. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen (toez.) te Kloetinge, cand. A. Elderenbosch van 's-Graven- polder. De landarbeidersvereeniging te Ovezande hield haar eerste vergadering na de bevryding. Het oude bestuur trad af. Het nieuwe bestuur bestaat thans uit de heeren: J. Oostdijk, voorzitter, M. L. Slaakweg, J. Ars, M. Koens Fzn. en C. Priem. Te Biervliet ontstond brand bij de werkplaats van den heer D. S. De werkplaats brandde totaal af met al wat er in was. Door spoedige hulp kon het woonhuis behouden big ven. Te Biervliet werd de alg. vergadering gehouden van de muziekvereeniging „De Har monie". De voorzitter, de heei P. J. EVers, herdacht het over leden bestuurslid, den heer A. Willemsen, omgekomen bij de beschieting. De secretaris meldde in zyn jaarverslag, dat het oude repe titielokaal in de oorlogsdagen in vlammen is opgegaan, waar bij aan instrumenten enz. een verlies is geleden van bijna 2500. BESTELLEN VAN RIJWIELEN ONNOODIG. Een Zeeuwsch hoofdbe stuurslid van de vakgroepen voor het Rijwielbedrijf schrijft ons: De Nederlandsche rijwiel industrie is grootendeels be roofd van haar productie-ap paraat doordat machines en installaties werden wegge sleept of vernield. Ook de materialen en grondstoffen werden geroofd. De rijwiel- bandenindustrie ontbreekt het aan rubber en katoen. Van een eenigszins beduidenden im port kan er binnen afzienba- ren tgd geen sprake zijn daar de buitenlandsche industrie nog voor de oorlogsproductie werkt, terwijl ook het devie zen-vraagstuk bij de regeling van den import belangrijk medespreekt. Voor het impor teeren van grondstoffen en half-fabrikaten zijn uiteraard minder deviezen noodig dan voor den import van afge werkte artikelen. De behoefte aan rijwielen is, i 5 jaren afbraak, geweldig groot. Het aantal direct be noodigde rijwielen wordt op 3 millioen geschat. Uit boven staande blijkt dus duidelijk, dat van een onbelemmerden verkoop van rgwielen voorals nog geen sprake kan zijn. De werkelijke toestand is zoo: Om de eerste rgwielen te bren gen daar waar zij het drin gendst benoodigd zijn, zal de distributie van overheidswege blijven ingeschakeld. De rij wielhandelaar heeft dan op de toewijzing niet den minsten invloed. In den eersten tijd (en dit kan nog vrij lang zijn!) zal de rijwielhandelaar dus pas een rijwiel kunnen le veren, wanneer de klant een bon heeft verkregen. Van keuze omtrent merk en uit voering is dan eveneens geen sprake. Zoo lang men dus niet in het bezit is van een geldi- gen distributiebon, heeft het bestellen van een rywiel niet den minsten zin. Blijft zuinig op uw rijwiel! Het heeft ook geen zin zich reeds tot den distributiedienst te wenden. KINDER HERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Onder de vereenigingen, die op het gebied der volksgezond heid werkzaam waren voor 1940, nam het Centraal Ge nootschap voor kindervacan- tie- en herstellingskolonies een zeer vooraanstande plaats in. Het hoofdbestuur heeft reeds medegedeeld, dat enkele ge bouwen, vooral aa.n de kust. geheel of gedeeltelijk vernield zijn. Allerwege blijkt de lust om het werk, dat nu nog meer noodig zal zijn dan ooit. weer flink aan te pakken. Zoowel elders als in Zeeland zijn er afdeelingen, die evenals het hoofdbestuur hun kas geheel of voor een groot deel tegen in beslagname hebben weten te behoeden, doch andere afdee lingen. waaronder ook in onze provincie, zijn geliquideerd. Er is alle hoop. dat ook laatstge noemde afdeelingen weer her boren zullen worden en dat met gemeenschappelijken ar beid weer als voorheen, veel voor het kind zal kunnen wor den gedaan. Men verneemt, dat Ne derlandsche eenheden deelna men aan de recente vlootope- ratie tegen de Adamanen en Nicobaren in den Indischen Oceaan. (AA) Bij Oirschot wordt een groot modern kamp voor 15.000 personen ingericht, be stemd voor de training van het nieuwe Kon. Ned. leger (H.N.) HOOGW MER VLISSINGEN. Vrijdag 0.43 en 13.08. resp. 1.46 en 1.68 m. -f- N.A.P. ZON EN MAAN. Vrijdag komt de zon te 5.20 op en gaat te 22.04 onder. De maan te resp. 18.48 en 3.40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3