Provinciale'Zeeuwsche Courant Een studie inzake organisatiewezen op landbouwgebied. Van <3en heer C. Zwager man, den bekenden Rijkszuivel- consulent voor Zeeland, ontvin gen wy uit naam van een studie-commissie uit Zeeuw- sche landbouwkringen een brochure, behelzende het re sultaat van den arbeid dier Commissie. De studie geldt den her bouw van het organisatiewe zen op landbouwgebied eh be doelt een soort leidraad te geven voor de bestudeering van dit urgente vraagstuk door alle betreffende instan ties. Dit project zou dan aan elders ontworpen plannen kun nen worden getoetst, of zooals in Zeeland in het voornemen ligt als grondslag voor on derhandelingen kunnen dienen. Er worden drie mogelijkheden van organisatie onder het oog gezien: a. een organisatie op de wijze van den Land stand, onzaliger gedachtenis; b. behoud van de vroegere or ganisaties, NCB, CBTB, LTB en ZLM in hun vroegeren vorm, dus geheel los van elk aar, niet alleen aan den top contact en overleg tusschen de leiders. Om verschillende re denen heeft ook deze vorm niet de sympathie der Studie commissie; c. het plan der Studie-commissie: De bestaan de organisaties CBTB, ZLM, NCB en LTB, blijven als ge heel zelfstandige standsorga nisaties, met een breed terrein van bemoeiingen intact. Daarnaast wordt uit de le den dezer standsorganisaties een eveneens zelfstandige, nieuwe organisatie gevormd, voor de behandeling van de zuiver technische en economi sche vraagstukken, en zoodra de Overheid haar een publiek rechtelijk karakter geeft, ook van de voedselvoorzienings- en ordeningsmaatregelen op het gebied van den landbouw. Tusschen deze twee organisa tievormen veel.contact en sa menwerking door commissio- riaal overleg. Hierbij kan het beginsel der federatieve sa menwerking naar voren ko men. Waar hier werkelijk sprake is van een nieuwen vorm, die voor de komende moeilijke tij den geëigend is, meenden de deelnemers aan de besprekin gen, dat het gewenscht was dezen vorm C in studie te nemen en uit te werken. Aldus de inleiding van de brochure. De namen van de leden der CBTB, J. Ramondt, G. Weijns, A. Balkenende, M. de Regt, S. A. N. van Oeveren, L. T. M. Steyn, J. Goense, M. Nijsten; ZLM: P. Scheele de Putter, Z. Maljaars, H. C. v. d. Zande,' H. A. A. Baron Col- lot d' Escury, en namens een groep jongeren, P. J. Bom, alsmede van den voorzitter, C. Zwagerman en den secreta ris Ir. J. Versteeg, hebben in Zeeuwsche landbouwkringen en ook wel daarbuiten een goeden klank, en daarom mee- nen wij, dat hun plan zeker de aandacht van alle belang hebbenden en belangstellenden verdient. Ons trof de geest van sa menwerking met eerbiediging van de cultureele en confessio- neele denkbeelden der verschil lende categorieën en het ge zond conservatisme ten op zichte van het historisch ge- wordene, welke uit het ge heel spreken, zoodat het ons wil toeschijnen, dat hier een basis voor eendrachtig samen werken van alle Zeeuwsche, eventueel alle Nederlandsche „boeren", dit als eerenaam be doeld voor alle bodemgebrui kers en bewerkers, zou kunnen gevonden worden In dit ver band vestigen wij hier nog in heL bijzonder de aandacht op 5: de standsorganisaties en de organisaties voor jonge boe ren, waarin aan het slot onder meer gezegd word: „Om har monische verhoudingen er economische werken te bevor deren worde overwogen de volgende banden te leggen tus schen de standsorganisaties en de technisch-economische organisatie, en wel: 1, Samenwerking voor zoo ver'mogelijk ten opzichte van: a. vereenigingslokaliteiten; b. administratieve organen. 2. Commissoriaal overleg omtrent: c. den inhoud en re dactie van het technisch-eco nomische orgaan; b. welke vraagstukken op het zuiver technisch-economische terrein en welke op religieus-politiek- sociaal terrein liggen; c. voor stellen aan de Overheid om trent de laatste onder b be doelde vraagstukken, waar eenheid van advies door over leg bereikbaar is. (Vakonder wijs, loonkwesties, sociale vraagstukken.) Abonn.-pr.25 ct. p. w. J 3.20 p. Kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vllsslngen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzer De „Koningin Emma" tijdens den oorlog. Het motorschip „Koningin Emma", dat indertijd werd ge bouwd voor rekening van de Mij. „Zeeland" en dat slechts een paar vaarten tusschen Harwich en Vlissingen heeft femaakt, is indertijd onder en neus van de Duitschers, door een handjevol Nederland sche officieren en manschap pen naar Engeland overge bracht. Nadat het in Engeland aankwam, werd de „Koningin Emma" gebruikt als landings schip voor infanteristen. Het heeft eenige malen soldaten overgebracht naar IJsland. In het begin van zijn loopbaan in geallieerden dienst behoorden tot de officieren van het schip acht Nederlanders, een Belg en een Australiër. De „Koningin Emma" werd in het begin van 1941 overge nomen door de Britsche admi raliteit. Zijn eerste zeereis in dat verband was een tocht naar de Lofoten met comman do's aan boord, die op de Lo foten belangrijke schade toe brachten aan daar liggende schepen en haveninstallaties. Vervolgens ging de „Koningin Emma" naar Freetown waar het deelnam aan een jacht op een hulpkruiser, waarna het deelnam aan aanvallen op de Fransche kust, waaronder ook op Dieppe. In 1943 nam het Nederland sche schip deel aan de Noord- Afrikaansche campagne en behoorde daar tot het bekende „moonlighf'-eskader, dat troe pen overbracht naar Algiers. Tijdens die week werd de „Ko ningin Emmd" eenige keeren aangevallen door vijandelijke vliegtuigen en zijn kanonnen waren voortdurend in actie. PROVINCIENLEUWS Woensdag 20 Juni 1945 188e Jaargang HooMred. K. P. Zandtjk (met rea medew. -an dr. W. H Beelcenkamp en dr. P. J. Bouman. üitg. F. 8 den Boer. Druk (r. F. '1. Velde Jt Tijdëns deze gevechten ont sprong het schip gen keer oo ternauwernood den dans toej. fc uggen worden gemaakt, waar- r. ml C?r»Vl Ql'U OTÏ Vin tvt1 U... A" MINISTER GEMACHTIGD GELDEN TE VORDEREN. Er is een Kon. Besluit ver schenen dat den minister van financiën machtigt gelden te vorderen voordat de aanslagen der verschillende belastingen worden opgelegd. Dit omdat de staat dringend geld noodig heeft en door de oorlogsom standigheden de uitgifte van de aanslagen vertraagd is. In een persconferentie heeft de minister vn financiën o.m. ver klaard dat het „zwarte" geld wordt getroffen door een slui tend stelsel van ingrijpende maatregelen, hoofdzakelijk van fiscalen aard. Het standpunt waarbij hiervan uitgegaan wordt is, dat men in en van den oorlog niet rijker gewor den mag zijn. (H.N.) NOG 1 Yz JAAR. Volgens een verklaring van een deskundige zal het nog an derhalf jaar duren voor Ne derland weer wat gekleed zal gaan. Er was voor minstens 3 jaar kleeding, doch de Duit schers hebben het meeste weg gesleept of geëxporteerd. Voor de eerste behoeften zal er nu o.m. noodig zijn iy2 millioen handdoeken, 4i£ millioen hem den, 400.000 overalls, 800.000 heerencostumes, 1 millioen luiers, 1 millioen dekens, 4 mil lioen molton dekens, 400.000 bedden, millioen kaartjes garen, 3 millioen kaartjes zij de, iy2 millioen winterjassen. (H.N.) Herstel Moerdykbruggeni. De Ned. Spoorwegen en de Rijkswaterstaat hebben op dracht gegeven tot herstel van de Moerdijkbrliggen. De ver- keersbrug wordt het eerst her steld. (HN) Eerste schip in Amsterdamsche haven. De eerste Oceaan-stoomer is na 5 jaar de Amsterdamsche haven binnen geloopen. Het is de „Titus", die in 1940 de Ned. goudreserves in veiligheid bracht. AntwerpenNymegen. Voor de ravitailleering van de bezettingstroepen in Duitsch- land zullen de geallieerden den geheelen weg AntwerpenNij megen in orde brengen. Alle er vlakbij een „schervenbom' neerkwam, waarvan de rond vliegende stukken duizend ga ten in het schip sloegen boven de waterlijn. Er brak brand aan boord uit, doch deze werd spoedig gebluscht. De -gaten in het schip werden op alle mogelijke manieren gedicht, onder anderen met touw en hout. De motoren van de „Ko ningin Emma" waren niet goed in orde, maar ondanks dat en het feit dat er vele booten in de buurt waren, wist de „Koningin Emma" te ontkomen naar Malta waar het werd gerepareerd. Hierop onderscheidde het schip zich by het escorteeren van de Ita- liaansche vloot na haar over gave. De „Koningin Emma" keerde hierop naar Engeland terug en werd daar in orde gebracht voor de groote inva sie in Europa, waarbij het schip veertig reizen maakte tusschen Engeland en Nor- mandië. De „Koningin Emma" die langen tijd heeft samengevat ren met het zusterschip „Prin ses Beatrix" heeft in dezez? oorlog 80.000 zeemjjlen en sol daten van tal van geallieerde landen vervoerd, waaronder de Amerikaansche achtste lucht macht en eenige divisies van de Engelsche Guards. Het heeft vervolgens ook eenheden getransporteerd van de Engelsche A.T.S. en de W. R.E.N.S. Commandant van de „Ko ningin Emma" is op het oogenbiik de Engelsche com mander T. L. Alkin. (AA) SLACHTOFFERS VAN DE DUITSCHE TERREUR. Op aanwijzing van een indi vidu dat nauw schijnt te heb ben samengewerkt met den Sicherheitsdienst is in een tuin van een huis dat grensde aan het concentratiekamp Amers foort het graf van 6 slacht offers van de Duitsche ter reur gevonden. Het Roode Kruis heeft de lijken geïden tificeerd en begraven. De slachtoffers zijn door schoten in den nek om het leven ge komen. (AA) ZENDER LOPIK. In verband met stroombespa- ring in het Westen zal de zender Lopik (301,5 m.) voor- loopig op werkdagen enkele uren niet zenden. De zendtij den worden 79.30, 11.302.30 en 510.45 u. De uitzending „Het radiobaken" wordt i.p.v. 11 uur om 11.30 u. gegeven, terwijl ook des middags om 5.05 uur „Het radiobaken" wordt doorgegeven, voorzoover er geen namen van terugge keerde politieke gevangenen zijn. (HN) VERLIEZEN DER NED. MARINE. De Nederlandsche admirali teit maakte bekend dat de Kon. Marine tot Mei 1945 ver loor: 2 kruisers, 9 torpedo- bootjagers, 12 onderzeebooten, 3 kanonneerbooten en 70 an dere vaartuigen. (HN) gerepa- (H.N.) Keert Koning Leopold naar België terug Koning Leopold van België heeft besloten naar zyn land terug te keeren. Hierop heeft de Belgische regeering haar ontslag ingediend. De kwestie van een terug keer van Koning Leopold, houdt' de gemoederen in Bel gië danig bezig. Zij dateert reeds van 1940, toen de Ko ning weigerde naar Engeland uit te wijken en verklaarde zich als" krijgsgevangene te willen beschouwen. De Duit schers lieten hem echter in België verblijven. Toen in 1941 Koning Leopold met mej. Baels, een dochter van een, naar nien verklaarde, groot collaborateur, huwde. ging men mompelen over de omge ving van den Koning, waarin zich collaborateurs zouden bevinden. Voorts zou er in 1941 een telegramwisseling hebben plaats gehad tusschen den Koning en Hitier, op den verjaardag van laatstgenoem de. De koningsgezinden ont kenden dit, doch het hoofd postkantoor te Brussel be vestigde het. Ook de mededee- ling, dat de Koning een Bel gisch ondergrondsch blad zou hebben gesteund, werd tegen gesproken. Nadat in Juni 1944 de Ko ning met zijn gezin naar Duitschland was overge bracht, werd hij in Mei j.l door de Amerikanen bevrijd. De kwestie van den terug keer van den Koning kwam daarop in België weer ter sprake. De minister-president Van Acker en politieke lei ders, reisden naar den Koning en bespraken den terugkeer. In België hoorde men echter, vooral van socialistische zijde, stemmen die zich tegen een terugkeer verzetten. Toen nu deze week officieel werd medegedeeld, dat Ko ning Leopold besloten had naar België terug te keeren, bood de regeering haar ontslag aan, omdat zij niet de verantwoor delijkheid op zich kon nemen voor de gebeurtenissen die zich alsdan in het land zouden ontwikkelen. Terwijl nu op het uiteindelijk besluit van den Koning wordt •jewacht, maant de regeering iet volk aan kalmte en orde te bewaren. De Belgische socialistische partij heeft aangekondigd, dat zij tot algemeene staking zal overgaan, indien Koning Leo pold terugkeert. Alle voorbe reidingen voor een algemeene staking zouden reeds getroffen zijn. De liberalen hebben een motie aangenomen waarin het aftreden van den - Koning wordt geëischt. In bepaalde politieke krin gen is men van meening, dat de abdicatie van den Koning de eenige uitweg uit de moei lijkheden zou beteekenen. Mocht de Koning besluiten tot abdicatie, dan zou Prins Karei waarschijnlijk regent blijven totdat Prins Boucie- wijn, die nu 14 jaar is. den 18-jarigen leeftijd heeft be reikt en dus Koning kan wor den. In een officieele verklaring, uit Salzburg, het verblijf van Koning Leopold, werd gister avond gezegd: Er is geen kwestie van dat Z.MT- afstand var. den troon zal doen. Daar de Koning besloten heeft naar zijn land terug te keeren, heeft de regeering haar ont slag ingediend. Van dit oogen biik af bezit de Koning op nieuw volledig zijn grondwet telijke voorrechten. De verkla ring werd afgelegd door den adjudant van Koning Leopold, die er aan toevoegde dat hij niet kon zeggen wanneer de Koning naar België zal terug- keeren, of dat zijn gezin hem zou vergezellen. De Koning zou, volgens dezen correspon dent, een krachtige aanhang hebben in rechtsche kringen. VOORLOOPIGE RESIDENTIE HET LOO DE H. M. de Koningin zal zich binnenkort van Haar tijdelijk verblijf te Breda voor korten tijd naar het Loo begeven, om van daaruit thans eenige be zoeken te brengen aan die deelen des lands, welke na de Zuidelijke provincies het eerst werden bevrijd. (AA) Postverkeer met buitenland." Gewone en aangeteekende brieven tot 20 gram en brief kaarten zijn toegelaten voor alle landen met uitzondering van Duitschland, Oostenrijk, Japan en de door Japan bezet te gebieden. Een Prysstop. Er is -eén prijsstop voor roerende goederen afgekondigd waarbij de prijzen van 4 Sept. 1944 als maximum gelden. (AA) Raad van vakcentrales. De besturen van het N.V.V., het C.N.V. en het R.K.W.V. hebben een raad van vakcen trales gevormd. (H.N.) Mr. Mendels overleden. In Theresiënstadt is op 77- jarigen leeftijd overleden, mr. M. Mendels, die van 1919 tot 1918 lid was van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P. en van 1919 tot 1937 van de Eerste Kamer. Hij was voorzitter van de soc. dem. Eerste Kamer fractie. bij de Baily-bruggen zullen verdwijnen. Ook de spoorwegen op dit traject worden reerd. EEN GELUKKIG LIFT JE. In „De Gelderlander" vinden we het volgende aardige ver haal: Maandagmorgen circa 10.15 uur stonden twee Utrechtsche verpleegsters, die op weg waren naar hun ouders te Tilburg, op den Graafschen- weg te Nijmegen te liften. Een jeep reed door, maar een don kerblauwe luxe-auto stopte prompt. De chauffeur stapte uit en vroeg waar de dames heen moesten. „Naar Tilburg", zeiden de dames Rubi Jansen Haimeke Lamberment. „Stapt U dan maar in, de Prin- zit ook achterin", ant woordde de chauffeur. Terwijl de beide verpleeg sters nog van haar verbazing stonden te bekomen, wenkte Prinses Juliana haar toch in te stappen. Onderweg vroeg de Prinses honderduit naar haar werk, haar illegale activiteiten, vertelde, dat in het Paleis Soestdijk alle meubels nog aan wezig waren enz. En oen een der beide verpleegsters vertel de, dat ze vorige week met lif ten op den weg Rosmal-Den Bosch door den auto van Prins Bernhard was meegenomen, informeerde de Prinses zeer geïnteresseerd naar nadere bij zonderheden. Alsof het zoo hoorde, zette de koninklijke auto de beide verpleegsters keurig af voor het huis der fam. Jansen te Tilburg. (AA) In Leeuwarden is een voorloopig annexatie-comité opgericht. In het program wordt gezegd dat Duitschland het Saar- en Roergebied, als mede de Noordzeehavens dient af te staan. (HN) Alle goederen die door de Duitsche troepen die uit ons land op weg naar huis zijn, geroofd werden, worden door de Canadeezen in beslag geno men. Tot dusver werd voor meer dan 15 millioen in be slag genomen, zoo deelt een Reuter-corr, mee. Een groot aantal bontmantels en 12000 van de Nederlanders gestolen rijwielen zijn reeds in beslag genomen. Zij blijven het eigen, dom van de geallieerden en zullen later aan de rechtheb benden worden teruggegeven. (AA) Prinses Juliana heeft Haar werkzaamheden als voor zitster van het Ned. Roode Kruis hervat. (H.N.) De Raad van State is voor het eerst sedert 1940 weer bijeengekomen onder vi- ce-voorzitter jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland. (H.N.) Te Spijk (Gron.) heeft zich een ontploffing voorge daan in een munitieloods die aan 9 personen het levsn kostte. (AA) In Den Haag had de plechtige begrafenis plaats van een tweetal suikerbieten. Een afdeeling der N.B.S. bewees de laatste eer en loste saluutscho ten. (A.A.) Lezers vragen Kunt U mij ook zeggen of de huur van geïnundeerde wo ningen wordt vergoed, vraagt de heer C. P. T. te W. Antwoord: De huidige op vatting van de betreffende in stanties is, dat bedrijfsschade, en hieronder valt ook huis huur, niet wordt vergoed. Men tracht evenwel hiervoor een bevredigende regeling te krij gen. Waarom worden vele nieuwe baantjes te hoog gesalarieerd, zoodat alle verhoudingen zoek raken en de ontevredenheid toeneemt, schrijft de heer M. te V. Antwoord: Het Gew Ar beidsbureau heeft veelal een individueele regeling getrof fen met den betreffenden werkgever. Ook wordt over leg gepleegd met werknemers- en werkgeversorganisaties. Het bureau kan in dezen echter niet dwingend optreden. Ver wacht kan worden, dat een be paalde loonschaal van bovenaf zal worden ingevoerd. Mej. J. S. te G. vraagt of het niet mogelijk is te Goes een half uur langer gas te ge ven Temeer daar, volgens de ze huisvrouw, het gas den laat- sten tijd slecht is. 'Antwoord: Het gasbedrijf heeft met velé moeilijkheden te kampen. Ook voor de gasfa briek is het kolengebruik sterk gerantsoeneerd. Voorts zijn vele herstelwerkzaamheden tij dens den oorlog achterwege moeten blijven, terwijl tal van reparaties ook nu nog niet mo gelijk zijn. Ook de kwestie der arbeidskrachten mag niet ver geten worden. Men tracht de afnemers zoo goed mogelijk te bedienen, doch rtien staat vaak voor onoverkomelijke moeilijk heden. Het is voorts niet ge oorloofd plaatselijk afwijkende regelingen te treffen. M. J. H. en P H. C. te Souburg hebben, naar zij schrijven, met vele andere in woners met verbazing kennis genomen van het besluit der Ned. Spoorwegen dat het pad langs den spoorweg van Oost- Souburg naar Middelburg voor het publiek gesloten is. Een bedrag van 10.50 voor een vergunning wordt veel te hoog geacht Velen worden hierdoor gedupeerd. Des morgens vroeg en des avonds na half acht moet men dus eerst van O.-i Souburg naar de Keersluis en dan langs het jaagpad naar! Middelburg loopen of omge keerd omdat het overzetveer dan buiten dienst is. Deze om weg moet ook door wielrijders gemaakt worden, daar het .veerbootje" geen fietsen ver voerd. Antwoord: De toegang tot den spoorweg is. zonder spe ciale vergunning, verboden. Aanvankelijk is het oogluikend toegestaan, dat men zich op ae lijn MiddelburgVlissingen begaf. Daarvan is veel ge bruik, maar ook veel misbruik gemaakt. Men vervoerde er zelfs paarden en vee over. Nu het treinverkeer is hervat en binnen zeer afzienbaren tijd zal toenemen en het jaagpad langs de Oostzijde van het Kanaal bovendien ook weer droog is, kan deze toestand niet langer voortduren. Temeer daar zich op de lijn baldadigheden voor deden: telefoonverbindingen BONNEN GELDIG TOT 23 JUNI. Aardappelen: A26 t.m. E26 per bon 2 kg.; M26 1'.4 kg. Vleesch: A26B t.m. E26B 125 gr.; M26A 100 gram. Boter: C26A, D26A, E26A Bo ter 250 gr. Margarine: A"26A, B26A Boter per bon 250 gr.; M26A Bo ter 621-2 gr. Vervangingsmidd.: 178 Alg. 1 rantsoen. Kinder biscuits: D68E6S Res. per bon 150 gr. Eipoeder: A26A, B26A, C26A, D26A, E26A Vleesch p. bon 70 gram. Voor kinderbiscuits en ei- poeder worden de winkeliers in den loop van de week bevoor raad. Ter toelichting van dé bon nenlij st zij opgemerkt dat op de toeslagkaarten per 14 dagen een bon van y2 rts. margarine en een bon voor ]A rts, mar garine worden aangewezen. RANDSOEN KAARTJES JA, De tijdsduur gedurende wel ken rantsoenkaartjes JA voor a.s. en jonge moeders mogen worden verstrekt is met in gang van 17 dezer uitgebreid tot 24 weken vóór en 12 weken na de bevalling. Rantsoenkaartjes worden niet met terugwerkende kracht verstrekt. Jonge moeders, wier kind ,-o no os Maarf -n Un- renieenoanK te ivioeuiige as men in aanmerking voor ten ^j^md de heer C' de Ruiter gedeeltelijk nog f -en met aardappelen, in Jj^Aifltanaal te rechtgekomen. Jt 5 paarden konden nog bi.at^'s van voor den wagen gel&gjp» worden. Een tweetal gewezen land- wachters en leden van de N.S. B. uit Zeeuwsch-Vlaanderen. t. w. J. W. Herman en K. L. Heije, waren met „goede" pa pieren naar Hoedekenskerke gekomen met het doel over te varen. Toen ze daar vernamen, dat dit niet mogelijk was. wan delden ze gemoedelijk naar Ovezande om daar hun fami lieleden op te zoeken. Eén de zer waarschuwde de politie die hen arresteerde en naar Elie- outsóijk liet overbrengen. Te Borssele had de openbare vergadering van het Roode Kruis plaats. De opkomst was zeer gering. Besloten werd, het salaris van den bode met 25 te verhoogen. Tot bestuurslid werd de heer' H. Maljaars be noemd. Het bestuur zal voor loopig zitting blijven houden tot de najaarsvergadering, daarna zal het geheel aftreden. Ned, Herv. kerk. Beroepen te Kapelle ds. J. E. Drost te Zaamslag. Tot directeur van de pas op gerichte Geref. Zangvereeni- ging te Kapelle werd benoemd de heer Gommert de Kok te Goes. Tot voorzitter van de Boe renleenbank te Kloetinge werden verstoord, steenen op de rails gelegd enz. Dit komt de veiligheid der spoorwervn niet ten goede. Van Je zyde der Ned. Spoorwegen is er bij het gemeentebestuur van Sou burg reeds eenige malen op aangedrongen verbetering te brengen in het overzetten over het Kanaal. Echter zondér re sultaat. Thans is men over moeten gaan tot het nemen van afdoende maatregelen te gen onbevoegden, die 2ich op de spoorlijn bevinden. Perso nen, die een verklaring'van den burgemeester van Souburg kunnen overleggen, dat zij voor een vergunning in aanmerking komen, kunnen deze voor 10.40 per jaar bekomen. Dit komt neer op 20 cent per week. De heer J. L. A. v. I., te G„ en verschillende andere lezers, vroegen ons. of „dukw", de naam van den bekenden Amc- rikaanschen amphibie-wagen. door ons wel juist werd ge speld: men ziet deze vaak als duck" geschreven. Antwoord: De naam van de zen wagen, heeft, hoewel men het tegendeel zou verwachtén, niets met het Engelsche woord voor eend, „duck", te maken. De goede spelling is inderdaad ,dukw", hetgeen de lettercom binatie is, waarmee de fabriek indertijd haar ontwerp voor de ze wagens aanduidde. In En gelsche publicaties zal men ook nooit de spelling „duck" tegenkomen. DE SLAG OM BORNEO. Op Borneo werd een nieuwe landing uitgevoerd bij het d<>rP Westen waar de éénlijnspoor- weg naar het binnenland be gint. Andere Australische troe pen zijn na een opmarsch van 56 km. bij Twong aan de Noordkust aangekomen. Op Laboean is het vliegveld thans in gebruik bij de Australiërs. Op Tarakan is de strijd prac- tisch ten einde. Op Balik Pa pan werd een geconcentreerd bombardement uitgevoerd. Op het eiland' Okinawa, waar de laatste Japanners uit hun schuilplaatsen worden gebrand, is de luit.-gen. Buckner, com mandant van het 10e Amer. leger, in de voorste linie door een granaat gesneuveld. De ge- isoleerde Japanners op Nieuw Guinea kregen een zwaar bom bardement van Nederlandsche, Australische en Amerikaan sche bommenwerpers. De conferentie tc San Francisco. In San Francisco is een re geling goedgekeurd waardoor de in voorbereiding zijnde or ganisatie der ver. volkeren kan optreden om den vrede te bewaren voor haar militair apparaat gereed is. Hiertoe zullen de V.S., het Ver. Ko ninkrijk, de Sovjet Unie, China en Frankrijk elkander en ook andere leden der organisatie raadplegen inzake gemeen schappelijke stappen om den vrede en de veiligheid te be waren. (AA) Churchill, Stalin en Tru man zullen elkaar te Berlijn ontmoeten. (BBC) De parlementau'e verkie zingen in Noorwegen zullen op 8 October worden gehouden. De gemeenteraadsverkiezingen zullen op 19 November plaats vinden. (A.A.) men in aanmerking hoogste 3 verstrekkingen na de geboorte van het kind, ook al is de verstrekking inmid dels, wegens het verstrijken van den oorspronkelijken ter mijn van 4 weken na de be valling geëindigd. Dinsdagmorgen kwam de V eilingsvereeniging Zuid-Be. veland" in het Schuttershof te Goes bijeen, onder voorzitter schap van den heer J. Q. O. C. Lenshoek. De voorzitter, de heer A. v. d. Have, kin we gens ziekte niet aanwezig zijn. De voorzitter wees er op, dat de oorlogsschade aan de veilingsgebouwen zeer beperkt is gebleven. Een moeilijkheid deed zich voor bij de aflevering van uien en wijnpeeën, die voor een groot deel werden aange wezen om te bewaren voor de toen nog niet bevrijde deelen van het land, maar die, omdat het langer duurde, dan men verwacht had, ten slotte niet geschikt meer waren. Een fout was het dat men voor dit alles niet de veiling, maar den han del inschakelde en dat Tilburg dat niet inzag. Spr. deelde ten slotte mede, dat het verbod tot uitvoer van roode bessen en aardbeien i-eeds met ingang van gisteren middag 12 uur voorloopig weel was ingetrokken. De secretaris, de heer J. J. Lindenbergh, wees in zijn jaar verslag o.a. op het meermalen voorkomen van tekort aan werkkrachten en van verkeers- stagnatie. Medegedeeld werd dat van het materiaal boven de ri vieren was, en dat 't de vraag is wat men daarvan terug zal zien. De percentages voor de te betalen provisie werden als volgt vastgesteld: aanvoer vei ling leden 5 gasten 7 monster veiling resp. 3 en 5 De contributie werd voor 1945-1946 onveranderd vastge steld. De aftredende bestuurs leden, de heeren A. J. v. d. Lin de, J. J. Lindenbergh, H. B. Pilaar en A. v. d. Post Cle ment werden bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd voorts, dat men toestemming heeft voor het doen aanmaken van 45.000 fruitkisten. Het hout is daarvoor vrij gegeven, maai' het is nog niet zeker dat het kwantum geleverd zal worden. Als er voor den zak van Zuid- Beveland niet voldoende ver- voergelegenheid is met bodes e.d.. dan zullen de spoorwegen met een wagon te hulp komen. Het sorteeren van pruimen wordt niet gewenscht geacht, gezien vooral het teere karak ter van dit fruit. Een der leden vroeg te overwegen voor de al gemeene vergadering een pre sentiegeld in te voeren, wat stimuieerend zal kunnen wer ken. Dit werd toegezegd. Naar aanleiding van een be richt betreffende een „Feest inzameling", door de H.A.R.K. georganiseerd van 18-23 Juni, deelt het Provinciaal Bestuur van de H.A.R.K. mede. dat de ze inzameling in Zeeland zal plaats vinden van 2 t.m. 7 Juli. Te Goes heeft Zaterdagavond een brand gewoed in de schuur van den veehandelaar Krijger in de De Rijyterlaan. De brand weer móest 340 m. slang uit leggen. Toen water gegeven kon worden was men den brand spoedig meester. De in de schuur aanwezige varkens, wa gens en ander materiaal heeft men nog in veiligheid kunnen brengen. De oorzaak van den brand is onbekend. Maandagmorgen moest de brandweer optreden bij een ernstigen schoorsteenbrand üi het pand hoek Ossenhoofd- straatBeestenmarkt. Drie avonden achter elkaar is eind vorige week te Goes de non stop cabaret-revue ,,'t Is wel goed" voor volle zalen in de Prins van Oranje uitge voerd. De revue was een groot succes. Het Goesche amusementsge zeischap heeft twee avonder voor een overvolle Schutters hofzaal uitstekende muziek zang en voordracht gegeven. Bij het lossen van aardappe len aan den loswal te Schore is een wagen van den landbou wer L. van Liere te Biezelinge, Te Kloetinge hield de vrou wen-zendingsver. „Fébe" een jaarvergadering onder leiding van mevr. OostinghBakker, die wijlen ds. Boersma her dacht. Mej. Korstanjevan de Plasse hield een bijbelinlei ding, waarna de secretaresse, mej. Verboom, het jaarverslag uitbracht. De heer J. A. N. Lenshoek hield een causerie over Willem de Merode. Een kwartet zong enkele liederen. Tenslotte vertelde mej. Hoog- strateDekker een zendings- verhaal. De heer P. Hoogerland hield voor den kring voor Opvoe ding tot Nationale Saamhoo- righeïd te 's Heer Hendriks- kinderen een lezing over het onderwerp „Bedrijfsorganisa tie". In de bedrijfsorganisatie werken staat, werkgevers, werknemers en consumenten samen tot regeling der pro ductie en van de sociale ver heffing van het bedrijf. Het is recht, dat ih de bedrijfs organisatie ook de werknemer een woord mee kan spreken. Op de lezing volgde een zeer levendige discussie. De bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen O.D. is tegenwoor dig niet bepaald zachtzinnig op binnengebrachte N.S.B.-ers. Vrijdagavond werd te Axel een zekere H. binnengebracht, die nogal wat op zijn kerfstok heeft. Hij werd aan de tram opgewacht door een groote menigte die hem een „warme en bloedige" ontvangst bereid de. Ondanks politiegeleide werd hij op zijn tocht door de stra ten naar de marechausseeka zerne hier en daar door de me nigte geslagen, getrapt en neergeslagen. Bij gelegenheid van de taxa tie-paardenmarkt te Biervliet kreeg de heer C. v. d. L. van Driewegen een slag van een paard. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Axel heeft de Roode Kruis-collecte opgebracht een bedrag van 4373,22. Te Axel is een vereeniging van Sportvisschers opgericht, waartoe reeds een 40-tal leden toetraden. Te Axel heeft met militaire eer de begrafenis plaats gehad van een ingezetene, die bij het vervullen van zyn vaderlahd- sche plichten om het leven is gekomen. Het betrof hier het stoffelijk overschot van den 23- jarigen D. de Bruijne. Voor deze droeve plechtigheid be stond zeer groote belangstel ling. Te Grypskerke werd de Chr. Oranjevereeniging heropge richt. Voorzitter werd de" heer F. Dronkers, terwijl ook de heer A. van Maldegem tot bestuurslid werd gekozen. De verjaardag van H.M. de Ko ningin zal feestelijk worden herdacht. SPORT Voetbal. Het voornemen bestaat om alsnog op Zuid- en Noordbeve- land een Zaterdagcompetitie te. spelen. Voetbal: Goes—R.C.S. 6—3. Zeeuwsche Korfbabond. Competitie-uitslagen: fogo I Unitas I 02; Swift—Vites se 101; DVS—Waarde 14: VolhardingZeelandia I 30; De Poel—VDB 24; SVK Clympia 13: SinotoDios 0 4; VopoDOS 40; VZOD Onda 23; Zeelandia II Togo II 3—1; KVWElto 4— 0; Swift IIIThos 41; S1W- Animo 42. Adspiranten: Tjo- baVitesse 40; Olympia Seolto 3—4. Stand Afdeeling A. Swift 1 4 4 0 0 8 263 Seolto 1 4 2 0 2 4 1216 Vitesse 3 1113 814 Togo I 5 1 1 3 3 4—10 Unitas I 4 1 0 3 2 4—11 ZON EN MAAN Donderdag komt de zon te 5.19 op en gaat te 22.04 onder. De maan te resp, 17.40 en 3,20. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 21 Juni: 12.23, 1.55 M N.A.P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1