Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Droogmaking van Walcheren. Van vele lezers ontvingen wij brieven, vragende hoe het ver schil te verklaren is in den toon van ons artikel de ..droog making van Walcheren" en het bericht omtrent den ..Wierin- germeerpolder" naar een ver klaring van den minister van Waterstaat Ir. Tromp. De ver klaring van den heer Ir. Jan sen is zeer voorzichtig en geeft geen positieve toezegging om trent het feit, of Walcheren dit jaar droog komt of niet, de minister van waterst.vat ver klaart kort en bondig volgens H.N. dat de Wieringermeer dit jaar nog voor Kerstmis droog zal ztjn, dank zij den genomen maatregelen. Gaarne zouden wij' van Z.Exe. Min. Tromp ook een positieve uiting om trent Walcheren vernemen. Kan de minister zulk een uit spraak doen, of kan hij het niet, dat onttrekt zich aan on ze beoordeeling. Wel weten wij echter, dat men op Walcheren zich ernstig ongerust maakt en meent, dat ons zwaar ge troffen eiland toch zeker een recht heeft op afdoenden steun van de regeering en de andere betrokken instanties. Immers wij hebben den zwaren stoot moeten opvangen, die ten doel, had de haven van Antwerpen veilig te stellen voor de oor logvoering en daarmee samen hangend voor de uiteindelijke bevrijding van het Vaderland. Nederlandsche predikanten werden verinoord. Ds. B. J. Ader, Ned. Herv. predikant te Nieuw Beerta is met nog 8 of 9 personen dooi de Duitschers te Veenendaal gefusilleerd, verdacht van ille gale werkzaamheden, o.a. het verleenen van steun aan on derduikers. Ds. Ader was 35 jaar oud. In een der massagraven in Drente is het lijk gevonden van ds. S. J. Hoekstra, Ned. Herv. predikant te Midwolda, die vlak voor de bevrijding werd vermoord. Ds. Hoekstra werd in 1908 geboren. Te Amersfoort is ds. Sj. Rijper, em. predikant der Ger. kerken, met twee van zijn zoons gefusilleerd. Ds. Rijper werd in 1884 geboren. Zijn laatste standplaats was Nieuw Weerdingen, dat hij in 1929 met emeritaat verliet. Prinses Juliana heeft in Den Haag een samenkomst bijgewoond belegd door de mi nisters van binnenlandsche en sociale zaken met vertegen woordigers van organisaties op het gebied van hulpverleening aan de bevolking. (AA) DE SCHOOL.VACANTIE, De minister van O., K. en W. zal thans de gemeentebe sturen enz. verzoeken om de scholen inplaats van 2 maan den, slechts 6 weken vacantie te geven, n.l. van half Juli tot eind Augustus. (HN) PRINSES 1ARGRIET- STICHTING. Te Eindhoven is opgericht de Prinses Margrietstichting die zieke kinderen uit het Wes ten zal verzorgen. De Stichting zal 4 kindertehuizen inrichten te St. Michielsgestel, Boxtel, Valkenswaard en Mierlo. (AA) „FEEST VAN DE INZAMELING". De H.A.R.K. organiseert van lg23 Juni een „Feest van de inzameling". De bedoeling is dat iedereen in deze week de vlaggen uitsteekt en dat ver sierde wagens in iedere plaats goed bruikbare goederen als kleeding, schoeisel en meube len ten behoeve van docr den oorlog getroffen landgenooten inzamelen. (A.A.) Vliegtuigongeluk. Vrijdag j.l. is hst vliegtuig waarmede de Chef Staf van het Militair Gezag, Gen.-ma- joor Kruis een bezoek aan Texel bracht, bij het vertrek door een botsing vernield. Het vliegtuig raakte met den rech tervleugel 'n huis waardoor de vleugel afbrak en het toestel op een boom neerstortte. De generaal en de piloot, werden uit het geheel vernielde toe stel geworpen, maar beiden bleven practisch ongedeerd (A.A.) Veel vreemdelingen in Duitschland zijn daar met Russische vrouwen getrouwd. Sovjet-Rusland weigert thans deze echtverbintenissen te er kennen en staat niet toe, dat deze vrouwen met hun echtge- nooten naar andere landen ver trekken. Het gevolg daarvan is, dat tal van buitenlanders, w.o. Nederlanders en Fran- schen, in de door de Russen be zette gebieden achtergebleven zijn. (A.A.) - De Belgische regeering heeft van de geallieerden toe stemming gekregen om 500 miilioen M3 hout te vellen op Duitsch grondgebied grenzen de aan België, teneinde grond stoffen te verkrijgen voor de Belgische industrie. (A.A.) De ex-commandant van het concentratiekamp Buchen- walde, die vermomd was ge vlucht, is in een krijgsgevan genkamp by Milnchen opge spoord. (H.N.) AlKinn -pr.25 et p w, J 3.20 p. K\\ Adv.pr. 12 ct p min., min. p. adv J 2 Bilr. Vlissingen tel. 10, M'burg tei 3521 en 3541, Goes tel 2475. Torneuze alerdag 16 Juni 1945 188e Jaargang Nummer 59 Hoofdred. 13. P. Zandljli (met red. medew. -an dr. W. H. BeeKenUamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk la. F. v d. Velde Jr VON RIBBENTROP GEARRESTEERD. Donderdagochtend is de vroegere champagne koopman en de Duitsche ex-minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop in Hamburg door een Engelschen luitenant in bed gearresteerd. Er werden 3 brieven in zijn bezit gevon den, 1 voor Churchill, 1 voor Eden en 1 voor veldmaar schalk Montgomery. Ook had hij vergif bij zich. Von Rib bentrop was op 13 April naar Hamburg gegaan om onder te duiken bij een wijnhandelaar, die hij 25 jaar geleden had gekend. Doch deze weigerde hem onderdak te verschaffen. Von Ribbentrop nam toen zijn intrek in een particulier pen sion onder den naam Riese. Hij verklaarde in Hamburg te willen blijven tot de Britsche stemming gekalmeerd was. Daarna zou hij zich zelf heb ben aangegeven om een eerlijk proces te krijgen. (AA) 4280 SCHEPEN GINGEN VERLOREN. In dezen oorlog gingen 4280 geallieerde en neutrale sche pen verloren, met ©en tonnage van 19.720.000 ton, waarvan 2570 Britsche schepen met 11.280.000 ton. 490 neutrale schepen met 1.420.000 ton gin gen verloren. 2076 schepen werden getorpedeerd, 520 lie pen op mijnen terwijl 750 sche pen door vliegtuigen werden vernietigd. (H.N.) 3000 ton bommen op Osaka. 550 Supervliegende forten hebben Vrijdagochtend de Ja- pansche haven Osaka met 3000 ton brandbommen aan gevallen. 50 Liberators vielen Hongkong aan. Voorts werden bombardementen uitgevoerd op de voorhaven van Sjanghai, Kanton en vliegvelden op Ce lebes, O.-Java en Bali. (HN) VORDERINGEN OP BORNEO De Australiërs hebben het grootendeels onbeschadigde Broenei op N. Borneo veroverd, De hoogste top van het pla teau van Jajudaka is door de Amerikanen veroverd. Marine troepen zijn zonder tegenstand te ontmoeten op het eiland Se- naga bij de Z.W. kust van Orokoe geland. (A.A.) De voedselpositie. De Britsche min. van voed selvoorziening. Lieweliln, heeft op de geallieerde voedselconfe- rentie te Londen verklaard dat de productiecijfers voor de voornaamste levensmiddelen over bijna de geheele linie een daling vertoonden. De Ver. Staten, Canada en het Ver. Koninkrijk hebben reeds maat regelen genomen om het ver bruik te verminderen. Het iaar 1945 zal zeer critiek zijn wat betreft suiker. 780.000 ton is het maximum dat ter beschik king van de bevrijde gebieden kan worden gesteld, en zelfe deze hoeveelheid moet wellicht werden verminderd. Het is ze ker dat ook in 1946 het we reldtekort nog niet zal zrjn opgeheven. Het tekort aan one en vetten zal voortduren tot dat de olieproduceerende ge bieden zullen zijn bevrijd Zoo dra de Japanners uit Ned' Oost Indië zullen zijn verdreven, zal copra worden ingezameld. In 1946 zullen expedities naar de Noordpool worden uitge rust ter verkrijging van be langrijke hoeveelheden wal- vischtraan. Liewellin verklaar de dat we in de komende 12 of 18 maanden het voedselpro bleem moeten oplossen zooals we de problemen van den oor log hebben opgelost. Allen moe ten deeigen productiebronnen zoo goed mogelijk aanboren. De boeren zullen zooveel mo gelijk moeten leveren en er moet voor een gelijkmatige verdeeling worden zorggedra gen. (A.A) Italianen op Ceylon. 15.000 Ital. arbeiders zuilen onder contract tewerk worden gesteld in dokken en marine stations op Ceylon en andere plaatsen in het Verre Oosten voor den tijd van 3 jaar. De Ital. ambassadeur in Washing ton zou hebben voorgesteld de Ital. vloot te aten deelnemen aan den oorlog in den Pacific. Gen. Eisenhower heeft de orde van verdienste, een der hoogste Engelsche onderschei dingen, als eerste soldaat der V. S. uit handen van den En. gelschen koning ontvangen. De stad Lenden heeft gen. Eisen hower Dinsdag officieel ont vangen. (A.A.) Het reizen in Zeeland. De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland heeft, met het oogmerk om het reizen binnen de provincie te vergemakkelijken, de vol gende regeling uitgevaardigd: 1. -nvvoners van Walcheren, Schouwen-Duiveland en W.- Z.-Vlaanderen kunnen vrij door de geheele provincie reizen, mits zij voorzien zijn van een „bewys van vestiging", <Jat afgegeven wordt door' den Burg. van hun woonplaat. 2. De overige inwoners van Zeeland dus van de Be- velanden, Tholen, St. Phi- lipsland en O. Z.-Y'Iaanderen kunnen vry door geheel de provincie reizen niet uitzon dering van de onder 1 ge noemde gebieden, voor welke reis een reisvergunning van den Burgemeester noodig is. 3. Voor het reizen naar Bra bant- dient men in het bezit te zijn van 'n bewys van vesti ging, zooals onder i genoemd, 4. Schouwen en Duiveland mag alleen betreden worden door personen, welke in het bezit zijn van een door den Chef Staf Militair Gezag of den Militairen Commissaris voor de provincie Zeeland, de Burgemeesters op Schou wen en Duiveland of den Militairen Commissaris voor deze eilanden geweekende reisvergunning. 5. Voor reizen naar het Noorden en Oosten van Ne derland is nog steeds een door den Burg. af te geven reisvergunning noodig. 6. Voor reizen naar het YVresten (Noord- en Zuid. Holland en Utrecht) dient bij den Burgemeester een reisvergunning te worden aangevraagd, welke vervol gens door den Militairen Commissaris te Middelburg, Goes, Sluiskil of Zierikzee moet worden afgestempeld. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat een bewijs van vestiging moet worden afge haald in de gemeente, waar men in het bevol kingsregister is ingeschreven, Geëvacueerden moeten dus hun bewijs afhalen in de ge meente waar zij zijn ingeschre ven in het bevolkingsregister. PROVINC1ENIEUWS De Militaire Commissaris maakt bekend, dat alle be perkende bepalingen ten aaii? zien van bet zich gedurende bepaalde uren in de openlucht ophouden zyn opgeheven. TERUGKEER NAAR SCHOUWEN DUIVELAND. Bij de Militaire Commissa riaten zijn formulieren ver krijgbaar tot het aanvragen van een vergunning voor te rugkeer naar Schouwen-Dui veland. De ingevulde formulieren moeten weer bij de Militai re Commissariaten worden in gediend. Mr. Stieger vraagt ontslag als lid van Ged. Staten. Naar wij vernemen, heeft Mr. J. H. M. Stieger. te Goes, zijn ontslag ingediend als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Mr. Stieger werd 10 November 1874 geboren. Hij was tweemaal wethouder van Goes. Van 1917 tot 1923 was hij lid van de Provinciale Sta ten en van 17 Januari 1928 lid van Ged. Staten. Vooral heeft mr. Stieger zich op maat schappelijk en sociaal terrein bewogen. Dinsdagnacht is door de po litie, in samenwerking met ambtenaren van Jen C.C.D., te Middelburg een vrachtauto, toebehoorend aan de gebr. de V. te Middelburg, aangehou den, die o.m. vervoerde ruim 1000 ongebanderolleerde pak jes Belgische shag, bijna 2000 Engelsche sigaretten en een kleine 300 tabletten Engelsche chocolade, die onder 'n laagje aarappelen in aardappelkisten waren verborgen. De heele par tij behoorde aan zekeren J. F., bloemenkoopman, en M. P., fruithandelaar te Middelburg, die zich beiden in den vracht wagen bevonden en een partij aardappelen naar Holland moesten brengen, om fruit, groente en bloemen mee terug te brengen. De partij chocolade en tabak werd in beslag ge nomen: tegen genoemde hee- ren is proces-verbaal opge maakt. In een goed bezochte verga dering van de afd. Walcheren van de Landbouw Jongeren- gemeenschap Zeeland, welke Donderdag j.l. te Middelburg werd gehouden, hield de heer A. Kluifhout een causerie, ge titeld „Wat voor de Toe- komst?", waarin de wensche- lijkheid van een geleide eco nomie voor den landbouw on der het oog werd gezien. De inleiding werd^-.gevolgd door een geanlnieerj^ bespreking, waarbij men algemeen de mee- nin& was,,F /gedaan, dat ook 'K ,4bouw een geleide 7/ rii/a," fè voorkeur verdien de ^'Vrijhandel. ilC Dond 1 'ze: .1-1. moest op nieuw proces verbaal worden opgemaakt tegen een viertal jongens, die zich op den Ha- vendijk te Middelburg onledig hielden met het lossen van schoten uit een Duitsch ge weer. Het betrof de 16-jarige J. R. en J. S., den 18-jarigen J. de G. en den 19-jarigen E. V. uit Middelburg, die het ge weer uit een loods achter de Meelfabriek hadden wegge haald. Aan het spel van de onverbeterlijke schutters werd spoedig een eind gemaakt. Het geweer is n beslag genomen. Het was een goede gedachte van den heer de Dreu het Schuttershof te Middelburg of ficieel te openen met een dans spel van den heer Mazure, dat de hartelijke gevoelens der Walcheraars voor het Schut tershof vertolkt en tevens een hymne op den Vrede bedoelt te zyn. De autoriteiten en het verdere aanwezige publiek, dat alle Middelburgsche Vereeni- gingen omvatte, waren dank baar voor het geboden schoons aan plastische bewegingen en lichteffecten. Schitterend en gaaf van uitvoering was vooral het slotmenuet. zoowel door dans als door de bijpassende costuums. Donderdagavond heeft de politie te Vlissingen uit een huis opgehaald een echtpaar dat in Borkulo thuis hoorde. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat beiden lid waren van de N.S.B. en de vrouw zelfs een functie als leidster vervulde bij den jeugdstorm. Zij zijn ter beschikking van het Militair Gezag te Middelburg gesteld. Donderdag is te Vlissingen een 28-jarige vrouw, zekere M. K.. aangehouden, die om gang met de Duitschers had en vrijwillig in Duitschland heeft gewerkt. Zij had alhier kennis gekregen aan een Ober- gefreiter der Duitsche marine met wien zij naar Duitschland is gegaan en daar uiteindelijk getrouwd. Bij de verovering van Duitschland is de man krijgsgevangen gemaakt, waar na de vrouw met haar kind trachtte naar ons land terug te keeren. Op haar Duitsche papieren ging dit niet. Ten slotte gelukte het haar op oude Nederlandsche papieren ons land binnen te komen, neus var> i\& iiuif-B^hors waterliin. Er brak brand I* [huur. niet wordt vergoed. Meh7Jüirc?ai- .1S menoverj,.^ »uivt,c|jeavraai. naar uk uuuuucgin.-ti-- Droogmaking van Walcheren. Van vele lezers ontvingen wij brieven, vragende hoe het ver schil te verklaren is in den toon van ons artikel de „droog making van Walcheren" en het bericht omtrent den ..Wierin- germeerpolder" naar een ver klaring van den minister van Waterstaat Ir. Tromp. De ver klaring van den heer Ir. Jan sen is zeer voorzichtig en geeft geen positieve toezegging om trent het feit, of Walcheren dit jaar droog komt of niet, de minister van waterstaat ver klaart kort en bondig volgens H.N. dat de Wieringermeer dit jaar nog voor Kerstmis droog zal zijn. dank zij den genomen maatregelen. Gaarne zouden wy van Z.Exc. Min. Tromp ook een positieve uiting om trent Walcheren vernemen. Kan de minister zulk een uit spraak doen. of kan hij het niet, dat onttrekt zich aan on ze beoordeeling. Wel weten wij echter, dat men op Walcheren zich ernstig ongerust maakt en meent, dat ons zwaar ge troffen eiland toch zeker een recht heeft op afdoenden steun van de regeering en de andere betrokken instanties. Immers wij hebben den zwaren stoot moeten opvangen, die ten doel had de haven van Antwerpen veilig 'te stellen voor de oor logvoering en daarmee samen hangend voor de uiteindelijke bevrijding van het Vaderland. Nederlandsche predikanten werden vermoord. Ds. B. J. Ader, Ned. Herv. predikant te Nieuw Beerta is met nog 8 of 9 personen dooi de Duitschers te Veenendaal gefusilleerd, verdacht van ille gale werkzaamheden, o.a. het verleenen van steun aan on derduikers. Ds. Ader was 35 jaar oud. In een der massagraven in Drente is het lijk gevonden van ds. S. J. Hoekstra, Ned. Herv. predikant te Midwolda, die vlak voor de bevrijding werd vermoord. Ds. Hoekstra werd in 1908 geboren. Te Amersfoort is ds. Sj. Kyper, em. predikant der Ger. «erken, met twee van zijn zoons gefusilleerd. Ds. Rijper werd in 1884 geboren. Zijn laatste standplaats was Nieuw Weerdingen, dat hij in 1929 met emeritaat verliet. Prinses Juliana heeft in Den Haag een samenkomst bijgewoond belegd door de mi nisters van binnenlandsche en sociale zaken met vertegen woordigers van organisaties op net gebied van hulpverleening aan de bevolking. (AA) DE SCHOOLVACANTEE. De minister van O., K. en W. zal thans de gemeentebe sturen enz. verzoeken om de scholen inplaats van 2 maan den, slechts 6 weken vacantie te geven, n.l. van half Juli tot eind Augustus. (HN) PRINSES IARGRIET- STICHTING. Te Eindhoven is opgericht de Prinses Margrietstichting die zieke kinderen uit het Wes ten zal verzorgen. De Stichting zal 4 kindertehuizen inrichten te St. Michielsgestel, Boxtel, Valkenswaard en Mierlo. (AA) „FEEST VAN DE INZAMELING". De H.A.R.K. organiseert van IS23 Juni een „Feest van de inzameling". De bedoeling is dat iedereen in deze week de vlaggen uitsteekt en dat ver sierde wagens in iedere plaats gced bruikbare goederen als kleeding, schoeisel en meube len ten behoeve van door den corlog getroffen landgenooten inzamelen. (A.A.) Vliegtuigongeluk. Vrijdag j.l. is het vliegtuig waarmede de Chef Staf van het Militair Gezag, Gen.-ma- joor Kruis een bezoek aan Texel bracht, bij het vertrek door een botsing vernield. Het vliegtuig raakte met den rech tervleugel 'n huis waardoor de vleugel afbrak en het toestel op een boom neerstortte. De generaal en de piloot, werden uit het g>eheel vernielde toe stel geworpen, maar beiden bleven practisch ongedeerd. (A.A..) - Veel vreemdelingen in Duitschland zijn daar met Russische vrouwen getrouwd. Sovjet-Rusland weigert thans deze echtverbintenissen te er kennen en staat niet toe, dat deze vrouwen met hun echtge nooten naar andere landen ver trekken. Het gevolg daarvan is, dat tal van buitenlanders. w,o. Nederlanders en Fran- schen, in de door de Russen be zette gebieden achtergebleven zijn. (A.A.) De Belgische regeering heeft van de geallieerden toe stemming gekregen om 500 miilioen M3 hout te vellen op Duitsch grondgebied grenzen de aan België, teneinde grond stoffen te verkrijgen voor de Belgisché industrie. (A.A.) De ex-commandant van het concentratiekamp Buchen- walde, die vermomd was ge vlucht. is in een krijgsgevan- genltamp bij München opge spoord. (H.N.) Abonn -pr.25 ct p Zaterdag 16 Juni 1945 iSSe Jaargang Nummer 59 Hoofdred. UI. P. Zandük (met rea medew an dr. W H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uiig. F den Boer. Druk Cr. F v d. Velde VON RIBBENTROP GEARRESTEERD. Donderdagochtend is de vroegere champagne koopman en de Duitsche ex-minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop in Hamburg dooi een Engelschen luitenant in bed gearresteerd. Er werden 3 brieven in zijn bezit gevon den, 1 voor Churchill, 1 voor Eden en 1 voor veldmaar schalk Montgomery. Ook had hij vergif bij zich. Von Rib bentrop was op 13 April naar Hamburg gegaan om onder te duiken bij een wijnhandelaar, die hij 25 jaar geleden had gekend. Doch deze weigerde hem onderdak te verschaffen. Von Ribbentrop nam toen zijn intrek in een particulier pen sion onder den naam Riese. Hij verklaarde in Hamburg te willen blijven tot de Britsche stemming gekalmeerd was. Daarna zou hij zich zelf heb ben aangegeven om een eerlijk proces te krijgen. (AA) 4280 SCHEPEN GINGEN VERLOREN. In dezen oorlog gingen 4280 jeallieerde en neutrale sche pen verleren, met een tonnage van 19.720.000 ton, waarvan 2570 Britsche schepen met 11.280.000 ton. 490 neutrale schepen met 1.420.000 ton gin gen verloren. 2076 schepen werden getorpedeerd, 520 lie pen op mijnen terwijl 750 sche pen door vliegtuigen werden vernietigd. (H.N.) 3000 ton bommen op Osaka. 550 Supervliegende forten hebben' Vrijdagochtend de Ja. pansche haven Osaka met 3000 ton brandbommen aan gevallen. 50 Liberators vielen Hongkong aan. Voorts werden bombardementen uitgevoerd op de voorhaven van Sjanghai, Kanton en vliegvelden op Ce lebes, O.-Java en Bali. (HN) VORDERINGEN OP BORNEO De Australiërs hebben het grootendeels onbeschadigde Broenei op N. Borneo veroverd. De hoogste top van het pla teau van Jajudaka is door de Amerikanen veroverd. Marine troepen zijn zonder tegenstand te ontmoeten op het eiland Se- naga bij de Z.W. kust van Orokoe geland. (A.A.) De voedselpositie. De Britsche min. van voed selvoorziening, Lieweliln, heeft op de geallieerde voedsëiconfe- entie te Londen verklaard dat de productiecijfers vcor de voornaamste levensmiddelen over bijna de geheele linie een daling vertoonden. De Ver. Staten, Canada en het Ver. Koninkrijk hebben reeds maat regelen genomen om het ver bruik te verminderen. Met jaar 1945 zal zeer critiek zijn wat betreft suiker. 780.000 ton is het maximum ctat ter beschik king van de bevrijde gebieden kan worden gesteld, en zelfs deze hoeveelheid moet wellicht worden verminderd. Het is ze ker dat cok in 1946 het we reldtekort nog niet zal zijn opgeheven. Het tekort aan one en vetten zal voortduren tot dat de olieproduceerende ge bieden zullen zijn bevrijd. Zoo- dra de Japanners uit Ned" Oost Indië zullen zijn verdreven, zal copra worden ingezameld. In 1946 zullen expedities naar de Noordpool worden uitge rust ter verkrijging van be langrijke hoeveelheden wal- vischtraan. Liewellin verklaar de dat we in .de komende 12 of 18 maanden het voedselpro bleem moeten oplossen zooals we de problemen van den oor log hebben opgelost. Allen moe ten de eigen productiebronnen zoo goed mogelijk aanboren De boeren zullen zooveel mo gelijk moeten leveren moet voor een gelijkmatige verdeeling worden zorggedra gen. "(A.A.) Italianen op Ceylon. 15.000 Ital. arbeiders zullen onder contract tewerk worden gesteld in dokken en marine stations op Ceylon en andere plaatsen in het Verre Oosten voor den tijd van 3 jaar. De Ital. ambassadeur in Washing ton zou hebben voorgesteld de Ital. vloot te laten deelnemen aan den oorlog in den Pacific. Gen. Eisenhower heeft de orde van verdienste, een dei- hoogste Engelsche onderschei dingen, als eerste soldaat der V. S. uit handen van den En gelschen koning ontvangen. De stad Lenden heeft gen. Eisen hower Dinsdag officieel ont vangen, (A.A.) Het reizen in Zeeland. De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland heeft, met het oogmerk om het reizen binnen de provincie te vergemakkelijken, de vol gende regeling uitgevaardigd 1. Inwoners van Walcheren, Schouwen-Duiveland en YV.- Z.-V laanderen kunnen vry door de geheele provincie reizen, mits zij voorzien zijn van een „bewijs van vestiging", dat afgegeven wordt door den Burg. van hun woonplaats. 2. De overige inwoners van Zeeland dus van de Be- velanden, Tholen, St. Phi- lipsland en O. Z.-Ylaanderen kunnen vrij door geheel de provincie reizen met uitzon dering van de onder 1 ge noemde gebieden, voor welke reis een reisvergunning van den Burgemeester noodig is. 3. Voor het reizen naar Bra bant dier.t men in het bezit te zijn van 'n bewijs van vesti ging, zooals onder 1 genoemd. 4. Schouwen en Duiveland mag alleen betreden worden door personen, welke in het bezit zijn van een door den Chef Staf Militair Gezag of den Militairen Commissaris voor de provincie Zeeland, de Burgemeesters op Schou wen en Duiveland of den Militairen Commissaris voor deze eilanden geteekende reisvergunning. 5. Voor reizen naar het Noorden en Oosten van Ne derland is nog steeds een door den Burg. af te geven reisvergunning noodig. 6. Voor reizen naar het Westen (Noord- en Zuid- Holland en Utrecht) dient bij den Burgemeester een reisvergunning te worden aangevraagd, welke vervol gens door den Militairen Commissaris te Middelburg, Goes, Sluiskil of Zierikzee moet worden afgestempeld. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat een bewijs van vestiging moet worden afge haald in de gemeente, waar men in het bevol kingsregister is ingeschreven. Geëvacueerden moeten dus hun bewys afhalen in de ge meente waar zij zijn ingeschre ven in het bevolkingsregister. PROVINCIENIEUWS De Militaire Commissaris maakt bekend, dat alle be perkende bepalingen ten aan zien van het zich gedurende bepaalde uren in de openlucht ophouden zijn opgeheven. TERUGKEER NAAR SCHOUWEN DUIVELAND. Brj de Militaire Commissa riaten zijn formulieren ver krijgbaar tot het aanvragen van een vergunning voor te rugkeer naar Schouwen-Dui veland. De ingevulde formulieren moeten weer by de Militai re Commissariaten worden in gediend. Mr. Stieger vraagt ontslag als lid van Ged. Staten. Naar wij vernemen, heeft Mr. J. H. M. Stieger, te Goes, zijn ontslag ingediend als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Mr. Stieger werd 10 November 1874 geboren. Hij was tweemaal wethouder van Goes. Van 1917 tot 1923 was hij lid van de Provinciale Sta ten en van 17 Januari 1928 lid van Ged. Staten. Vooral heeft mr. Stieger zich op maat schappelijk en sociaal terrein bewogen. Dinsdagnacht is door de po litie, in samenwerking met ambtenaren van den C.C.D., te Middelburg een vrachtauto, toebehoorend aan de gebr de V. te Middelburg, aangehou den, die o.m. vervoerde ruim 1000 ongebanderolleerde pak jes Belgische shag, bijna 2000 Engelsche sigaretten en een kleine 300 tabletten Engelsche chocolade, die onder 'n laagje aarappelen in aardappelkisten waren'verborgen. De heele par tij behoorde aan zekeren J. F., bloemenkoopman. en M. P.. fruithandelaar te Middelburg, die zich beiden in den vracht wagen bevonden en een partij aardappelen naar Holland moesten brengen, om fruit, groente en bloemen mee terug te brengen. De party chocolade en tabak werd in beslag ge nomen; tegen genoemde hee- ren is proces-verbaal opge maakt. Toen de 5-jarige P. C., wo nende in de Dijkstraat te Souburg, bij zijn grootmoeder op het Marnixplein bij een bunker aan het spelen was, trapte hij op een draad die onder hoogspanning stond. In ernstigen toestand werd hij naar een ziekennuis in Vlis singen vervoerd waar het ventje korten tijd later over leed» Gistermiddag brak brand uit in de woning van den heer Doekes aan den Idoetiugschen weg 170 te Goes. De brand weer rukte spoedig met de motorspuit uit. Daar de wa terleiding voor brandblussching geen voldoenden druk geeft, moest de spuit op ongeveer 400 m. afstand geplaatst worden. Niettegenstaande deze moei lijkheden slaagde de brandweer er in het vuur tot de boven verdieping en den zolder te beperken. Omwonenden hadden jeholpen om bijna den gehee- len inboedel uit de woning te brengen. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Het damkampioenschap van Goes 1945 is gewonnen dooi den heer J. Sinke, doordat deze in de op Woensdagavond ge speelde tweede partij uit de beslissingsmatch Anderson Sinke wederom de overwin ning wist te behalen. Tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Kloetin- ge is met ingang van 1 Juli benoemd de heer J. T. H. Koen- ders. thans wnd. hoofd dei- openbare lagere school te Schore. De kort geleden opgerichte zwemclub „Het Sloe" te Nieuwdorp heeft dezer dagen het zwemseizoen geopend. Met de plaatselijke muziekvereeni- ging voorop, werd door het dorp naar de haven gemar cheerd, waar de voorzitter een kort openingswoord sprak. Daarna werd een pant om ine opgevoerd, getiteld „de misluk- lukte visite". De visite misluk te inderdaad, doordat het vlot te vroeg zonk. Woensdag vierde Lewedorp het bevrijdingsfeest. Het pro gramma begon met kransleg- ging op de graven van de ge allieerde bevrijders. Burge meester Elenbaas en Pastoor Kramer voerden daarbij het woord. Het programma weicl voortgezet met een tvacta.tie voor de kinderen en gecostu- meerde voetbalwedstrijd, enz. Des »-~udags volgde een op tocht van versierde wagens. Waarna deze dag werd beslo ten met ringrijden te paard, stoeltje rijden te paard, ring rijden met tilbury en tonnetje steken. Door onbekende oorzaak brak Donderdagmorgen te on geveer 6 uur een hevige brand uit in het perceel Hoogstraat 81 te Sluis. Door ingrijpen van de bevolking werden de belen dende perceelen behouden. De naastgelegen huizen werden met emmers water nat gehou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1