Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche" Courant Russen en Geallieerden in Duitschland. Het is goed dat Anglo-Ame rikanen en Russen een poging doen om tot een gemeenschap pelijk beleid in de behandeling der Duitschers te geraken. Gemakkelijk echter zal dat niet zijn. Want beider metho den staan diametraal tegen over elkaar. En zij spruiten onmiddelyk uit diametraal ver schillende nationale eigenaar digheden voort. De Russen gaan uitermate hardhandig te werk tegen echte nazi's, S.S.-lieden en ook tegen schuldige bevelhebbers, die in het door hen bezette Duitschland in hun handen zijn gevallen. Maar de bevolking, die naar Russische opvatting geen kwaad heeft gedaan en niet zal doen, wordt met de grootste vriendelijkheid be handeld. Bij de Westelijke Geallieer den is het precies omgekeerd. Zij naken neg gebruik van vele ambtenaren, die ijverige nazi's zijn geweest. Slechts langzaam zullen die worden ve^wyderd, terwille van den goeden gang van zaken. Het Duitsche publiek verwondert r zich vaak over, dat beken de nazi-deugnieten vrij blijven rondloopen. Daartegenover staat een streng en kunstmatig gehand haafde ontoeschietelijkheid te genover de heele Duitsche be volking Er komt geen greintje ontspanning, schrijft dr. M. van Blankenstein. Zouden de Westelijke Geal lieerden „summier" met een groote menigte van oorlogs misdadigers omsnringen in Russischen stijl, dan zou dat weldra verzet ontketenen in het Amerikaansche en Britsche volk. De Russen zullen van dergelijk verzet geen last krij gen. De Westelijke bongenooten zijn daardoor echter gedwon gen, het Duitsche volk in zijn geheel terdege te laten voelen, wat het misdreven heeft. De den zij dat niet, dan moest bij de Westelijke en Zuidelijke Duitschers de meening ont staan, dat de indruk van de vreeselijkste wandaden, in en door den oorlog begaan, snel vervliegt. De Russen echter hoeven een dergelijke meening niet te vreezen. De Duitschers in hun macht weten reeds, dat ook in den oorlog loontje ge ducht om zijn boontje komt. Beide systemen hebben hun voordeelen en nadeelen. Maar het is moeilijk te zien, hoe men ze kan vereenigen. AUSTRALIËRS VEROVEREN BROENE1. Op Borneo ondervinden de Australische troepen toene- menden tegenstand. Niettemin naderen zij gisteren tot op en kele kilometers van Broenei. 3 km. ten W. van deze plaats werd een nieuwe landing uitge voerd. De dichte rookwolken en de ontploffingen boven Broenei wezen er op dat de Japanners deze plaats ont ruimden. Hedenmorgen werd gemeld dat Broenei is ver overd. Op Laboean is het tweede vliegveld veroverd. Op Okina wa worden de Jappen op een kleiner terrein samen gedrongen. De Chineezen maakten weer vorderingen. Op Osaha hebben vliegende vestingen hedenmorgen 3000 ton bommen geworpen. (H.N.) Churchill over Syrië. In een verklaring die Chur chill over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis afleg de, zei hij t.a.v. de betrekkin gen met Frankrijk dat deze dor de gebeurtenissen in Syrië in hooge mate zijn ver onaangenaamd en verstoord. Churchill zeide dat de Britsche regeering geen gebiedsvergroo- ting in Syrië wenscht. Enge land heeft niet de bedoeling om de Fransche vrienden in Syrië te verdringen en zy vvenscht niemands eigendom te stelen in geen enkel deel van de wereld. Churchill zeide dat Engeland verheugd zal zijn als Fr-^krük zelf met Syrië tot een bevredigende overeenkomst geraakt. Zoodra zulks bereikt is zal Engeland zijn troepen uit Syrië terugtrekken. De formule inzake het veto-recht is gisteren in de commissie te San Francisco met een aanzienlijke meerder heid aangenomen. 30 landen stemden voor en 2 tegen, n.l. Cuba en Columbia. 15 delega ties onthielden zich van stem ming. Drie Amerikaansche le gers met 400.000 man totaal zullen de Amerikaansche be zetting van Duitschland vor men. (AA) Een verbroedering van de Britsche troepen met kleine Duitsche kinderen is thans toegestaan, zoo werd door veldmaarschalk Montgomery in een dagorder meegedeeld. (AA) In Noorwegen zijn tot nu toe 15.249 verraders, de helft van de aanhangers van Quisling, gearresteerd. (A.A.) Abonn -pr.25 ct. p. w. 3.20 p. KW Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2— Bur. Vllssingen tel. 10, M'burg lei. 3521 en 3541. Goes tel. 2475, Terneuzei Hoofdred. 13. P. ZandUk (met red. 188e Jaargang Nummer 58 IR. TROMP OVER DEN wederopbouw. De minister van waterstaat en wederopbouw, ir. Tromp, heeft omtrent den wederop bouw medegedeeld, dat 250.000 ton bouwmateriaal in het bui tenland is besteld, doch de af levering ondervindt veel ver traging in verband met gebrek aan scheepsruimte. Vooral in midden- en Zuid-Nederland is er een beangstigend woning tekort. In het Zuiden is een urgen tieprogram voor 5000 nood woningen opgesteld. Bij een Nederlandsche firma wordt reeds aan 500 noodwoningen gewerkt. Er zijn 6000 boerde rijen verwoest, terwijl ettelijke dorpjes zijn weggevaagd. De streek tusschen Venlo en Nij megen is een ware vallei des doods. Er zullen voor den wederopbouw richtlijnen wor den verstrekt, die het particu lier initiatief niet uitschakelen. DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. Na de capitulatie van ons land in Mei 1940 was 2.400.000 ton scheepsruimte van onze koopvaardijvloot buiten het land met een bemanning van 12.000 zeelieden. Hiervan zijn in de afgeloopen jaren 2000 man gesneuveld, terwijl de helft van de scheepSruimte verloren ging. (A.A.) Liquidatie van den L.B.D. In verband met de Üqudatie van het instituut vaste kern Luchtbeschermingsdienst, w.o. hulpbrandweer, wordt het per soneel met ingang van 1 Juli ontslagen met behoud van 2 weken loon. (H.N.) De beul van Amersfoort gearresteerd. De beul van Amersfoort, voormalig arts van het con centratiekamp en chirurg in de stad Amersfoort, dr. N. van Nieuwenhuijsen, is te Alphen a. d. Rijn gearresteerd. (aa) Minister van Kleffens was Dinsdag voor het eerst sinds 1940 weer in zijn depar- tenient aan het Plein 23 te Den Haag. .(AA) COMITÉ TEGEN ECONOMISCHE DICTATUUR. In Vucht is opgericht een vereeniging, die zich noemt „Comité tegen Economische Dictatuur". Het comité is van meening, dat wij een geleide economie zullen krijgen, maar dat het zeer mogelijk is, dat dit een verkeerd geleide econo mie zal zijn en neer zal ko men op een stabilisatie van de economie, met overwegenden invloed van de groote bedrij ven als wier hulpmiddelen speciaal de „Commissie Wol- terson" en de Bedrijfschappen onder leiding van ir. Louwes beschouwd worden. Ook de Unilever en de Gruyter worden door de heeren niet met vrien delijke oogen beschouwd. Kortom er wordt voor de ver plettering van de kleine zelf standige bedrijven gevreesd. Tenslotte wordt een instelling van een lichaam van toezicht op alle bedrijfschappen en der gelijke bepleit, welk lichaam zou moeten ressorteeren onder justitie, en wordt een lans ge broken voor afzonderlyke eco nomische rechtbanken. Volgens „Het Binnenhof" is de athleet en SS-man Osen- darp niet dood, doch vertoeft hy in de strafgevangenis te Scheveningen. (HN) Bij een controle onder repatrieex*enden op het Cen traal station te Amsterdam werden 4 SS-mannen en de organisatieleider van het vm. Arbeidsfront, J. P. van Kam pen, gearresteerd. (HN) Volgende week vertrek ken duizenden kinderen uit het Westen naar Brabant, Limburg, Friesland en Gronin gen, waar men in totaal 100.000 kinderen hoopt onder te brengen. Op 1 Juli vertrekt de eerste groep van 100 kin deren uit het Westen naar N. Frankrijk. 5 weken achtereen zal een groep van 100 daar heen vertrekken. (AA) De Duitschers hebben van de 1.750.000 mijnen in Noor wegen er thans 250.000 opge ruimd. De Duitsche verliezen daarbij waren 60 dooden en 100 gewonden, ,(A.A.)_ POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Alle postinrichtingen in het Zuiden des lands zijn van he den af weer voor den postchè- que- en girodienst in zijn vollen omgang opengesteld. Zoolang het telegraafverkeer niet is hersteld, zijn telegrafische spoedbehandelingen uiteraard niet mogelijk. De regeling betreffende uit betaling van salarissen, pen sioenen en wachtgelden moet als vervallen worden be schouwd. De mogelijkheid be staat dat pensioengerechtigden enz. thans hetzij door bijschry- ving, hetzij per cheque alsnog uitbetaling verkrijgen van hun pensioen over vroegere kwar talen. Uiteraard behoort dub bele uitbetaling zooveel moge lijk te worden vermelden. Indien voldoende vaststaat, dat uitbetaling over een be paald tijdvak reeds per bvb heeft plaats gehad, behoort uitbetaling van de betreffende ehèques te worden aangehou den. Belanghebbenden worden verwezen naar hetgeen daar omtrent in dentekst van het door hen onderteekende quitan- tieformulier, gehecht aan het bvb, is opgenomen. SPORT De samenstelling van het Middelburgsch elftal voor den openingswedstrijd op Zaterdag s. is: van rechts naar links: Moens, (M.), Neuféglise, (M.), Simons, (Z.), Mijnheer, (Z.), Outermans, (M.), v. d. Kop, (M.), de Steur, (Z.), v. d. Weel, (Z.), Adriaansen, (Z.), v. Leest, (M.) en de Rurjter, (Z.). Scheidsrechter de heer P. Koster uit Goes. Zondag organiseert de V. en A.V. „De Zeeuwen" te Vlis- singen, onder auspiciën van het district Zeeland der K.N. A.U. interregionale atletiek wedstrijden met het district Zuid van de K.N.A.U. op het van Nispenplein. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 7.15 en 19.28 resp. 1.77 en 1.52 xn. 4- N.A.P. Lezers vragen Onlangs heeft de tuchtrech ter een melkslijter uit Middel burg veroordeeld tot 1000, boete, wegens het verkoopen van melk en boter tegen te hooge prijzen. Mej. L. te D. vraagt of ook de kooper is ver oordeeld. Antwoord: In een dergelijk geval wordt ook de kooper ge straft; of echter den kooper dan wel den verkooper meer schuld treft, wordt voor elk geval afzonderlijk bekeken. Terwijl iedereen een korte vacantie voor de scholen toe juicht, wordt er nu gepubli ceerd, dat de vacantie op 2 mnd. gesteld wordt, merkt de heer D. M. te V. op. Antwoord: Binnen enkele dagen zal de duur van deze vacanties voor Zeeland afzon derlijk worden geregeld. Ver moedelijk zullen de Ulo-scho len 4 weken vacantie krijgen 1 de lagere scholen 3 weken. M. te V. klaagt dat het ver voer over het jaagpad beperkt wordt. Vrachtauto's met ver huizingen mogen er niet over. Antwoord: De Engelschen hebben geëischt, dat het ver keer over het jaagpad beperkt wordt. Het is niet onmogelijk, dat zeer binnenkort een ande re regeling zal worden getrof fen. Eenige lezers schrijven ons, dat sommige schoenmakers misbruik maken van de schaarschte, die er aan schoei sel bestaat. Er worden dikwijls voor reparaties buitensporige prijzen berekend, terwijl het ook wel schijnt voor te komen, dat alleen reparaties worden uitgevoerd, wanneer levens middelen in plaats van geld wordt gegeven. Antwoord: Het publiek maakt een grove fout, als zij deze misstanden niet aan de prijzencontróle kenbaar maakt. Het is beslist noodig, dat iede re overvraging van den schoen maker aan de ambtenaren van de prijzencontróle ter f kennis wordt gebracht. Waarom zijn de asperges zoo duur, vragen eenige onzer lezers Antwoord: Asperges is een luxe-artikel. De voedingswaar de is zeer miniem, de produc tiekosten zeer hoog, en het product is beperkt verkrijg baar. De aanvoer was niet vol doende voor rantsoeneering. De pry's is opzettelijk vry gelaten, omdat men verwachtte, dat door uitbreiding van aanvoer de prijs zou dalen. Dit is aan vankelijk ook wel het geval ge weest. NIEUWE BONNEN Geldig tot 23 Juni. Brood: A26A t.m. E26A, M26A A26B t.m. E26B per bon 400 gr.D26, E26 Be schuit per bon 100 gr. Melk: C26, D26, E26 Melk per bon 1% 1.; A26, B26 Tap temelk IV2 1. Chocolade. C64, D64 Reserve 1 tablet; B64 Res. 1 tablet. De bonnen gemerkt „Be schuit" D26 en E26 zijn uit sluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Door storing in de pa- oiervoorziening is het mo gelijk dat morgen niet alle abonné's hun courant zullen ontvangen. PROVINCIENLEUWS De voorbereiding voor de uibreiding van den spoorweg dienst op de Zeeuwsche lijn, is gereed. De inwerkingstelling van de nieuwe dienstregeling wacht alleen op hoogere goed keuring. Het aantal verbindin gen zal toenemen en worden uitgevoerd met de thans voor- loopig herstelde wagons. In iedere coupé is gezorgd voor een raampje van kleinen om vang. Het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Middelburg heeft voor de vacature ds. W. H. Kelder jr., een viertal op gesteld. Op dit viertal komen voor, in alphabetische volgor de: Dr. J. Brandenburg, Big- gekerke. Ds. W. van den Ende, Vaals. Ds. W.' B. A. Smits, Deil. Ds. C. E. van Voorthuij- sen, Kattendrjke. Op een open terrein aan den Wal te Middelburg wordt thans een nood-badhuis ge bouwd, ter vervanging van het Badhuis aan de Nieuwe Ha ven. Tevens zal hierbij onder gebracht worden een wassche- rij ter vervanging van de was- scherij Zeeland. De bad-inrichting zal een 20-tal douche-cellen" bevatten en binnen niet al te langen tijd voor de burgerij worden opengesteld. De Chr. Jongemannen-ver- eeniging Rom. 1 16a te Mid delburg, hield Woensdag j.l. een geslaagden contactavond in het Schuttershof. Voor de pauze werd o.m. de propa- ganda-revue „Zitten gaan" van M. C. Fallentin opgevoerd en later op den avond het dooi de C.J.M.V.-leden zelf geschre den tooneelspel „Alles sal reg TT?J--t"_/ inii)ir vAfirneri JVIfijvU" ~xnaixjsis '•"'«cfjcoi.raai. naar vic Russen en Geallieerden in Duitschland. Het ls goed dat Anglo-Ame- rikanen en Russen een poging doen om tot een gemeenschap- pelyk beleid in de behandeling der Duitschers te geraken. Gemakkelijk echter zal dat niet zyn. Want beider metho den staan diametraal tegen over elkaar. En zy spruiten onmiddelyk uit diametraal ver schillende nationale eigenaar digheden voort. De Russen gaan uitermate hardhandig te werk tegen echte nazivs. S.S.-lieden en ook tegen schuldige bevelhebbers, die in het door hen bezette Duitschland In hun handen zyn gevallen. Maar de bevolking', die naar Russische opvatting geen kwaad heeft gedaan en niet zal doen, wordt met de grootste vriendelijkheid be handeld. Bij de Westelijke Geallieer den is het precies omgekeerd Zij maken nog gebruik vaii vele ambtenaren, die i)verig< nazi's zyn geweest. Slecht.' langzaam zullen die worden verwijderd, terwille van den goeden gang van zaken. Het 'uitsche publiek verwondert er zich vaak over, dat beken de nazi-deugnieten vrij biyven rondloopen. Daartegenover staat een streng en kunstmatig gehand haafde ontoeschietelijkheid te genover de heele Duitsche be volking Er komt geen greintje ontspanning, schryft dr. M.| van Blankenstein. Zouden de Westelijke Geal lieerden „summier" met een groote menigte van oorlogs misdadigers omarmingen in Russischen stijl, dan zou dat weldra verzec ontketenen in het Amerikaansche en Britsche volk. De Russen zullen van dergeljjk verzet geen last krij gen. De Westelijke bongenooten zijn daardoor echter gedwon gen, het Duitsche volk in zijn geheel terdege te laten voelen, wat het misdreven heeft, De den zij dat niet, dan moest bi) de Westelijke en Zuidelijke Duitschers de meening ont staan, dat de indruk van de vreeselijkste wandaden, in en door den oorlog begaan, snel vervliegt. De Russen echter hoeven een dergelijke meening met te vreezen. De Duitschers in hun macht weten reeds, dat ook in den oorlog loontje ge ducht om zijn boontje komt. Beide systemen hebben hun voordeelen en nadoelen. Maar het ls moeilijk te zien, hoe men ze kan vercenigen. AUSTRALIËRS VEROVEREN BROENEI. Op Borneo ondervinden de Australische troepen toene- menden tegenstand. Niettemin naderen zij gisteren tot op en kele kilometers van Broenei. 2 km, ten W. van deze plaats werd een nieuwe landing uitge voerd. De dichte rookwolken de ontploffingen boven Broenei wezen er op dat de Japanners deze plaats ont ruimden. Hedenmorgen werd gemeld dat Broenei is ver overd. Op Laboean is het tweede vliegveld veroverd. Op Okina wa worden de Jappen op een steeds kleiner terrein samen gedrongen. De Chineezen maakten weer vorderingen. Op Osaha hebben vliegnnde: vestingen hedenmorgen 3000 ton bommen geworpen (H.N.) Churchill over Syrië. In een verklaring die Chur chill over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis afleg de, zei hy t.a.v. de betrekkin gen met Frankrijk dat deze door de gebeurtenissen ir Syrië in hooge mate zijn ver. onaangenaamd en verstoord. Churchill zeide dat de Britsche i'egeering geen gebiedsvergroo- ting in Syrië wenscht. Enge land heeft niet de bedoeling om de Fransche vrienden in Syrië te verdringen en zij wenscht niemands eigendom te stelen in geen, enkel deel van de wereld. Churchill zeide dat Engeland verheugd zal zijn als Fr-^krilk zelf met Syrië tot een bevredigende overeenkomst geraakt. Zoodra zulks bereikt is zal Engeland zijn troepen uit Syrië terugtrekken. De formule inzake het veto-recht is gisteren in de commissie te San Francisco met een aanzienlijke meerder heid aangenomen. 30 landen stemden voor en 2 tegen, n.l, Cuba en Columbia. 15 delega ties onthielden zich van stem ming. Drie Amerikaansche le gers met 400.000 man totaal zullen de Amerikaansche be zetting van Duitschland vor men. (aa) Een verbroedering van de Britsche troepen met kleine Duitsche kinderen is thans toegestaan, zoo werd door veldmaarschalk Montgomery in een dagorder meegedeeld. (AA) In Noorwegen z(jn tot nu toe 15.249 verraders, de helft van de aanhangers van Quisling, gearresteerd, (A.A.) Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. j 3.20 p. km Adv.pr. 12 ct p mm,, min. p. adv 2- Bur. Vlïssingert tel. 10. M'burg tel. 3021 en 3041, Goes tel. 2470, Terneuzet Vrijdag 15 Juni 1945 Hoofdred. f. ZanduK (met medevv. -an dr. W. H, Bec-kenKump en dr, P, J, Bouman. Uitg. F. den Boer. Druk fa. F. v. d. Veldo Jr IR. TROMP OVER DEN WEDEROPBOUW. De minister van waterstaat t wederopbouw, ir. Tromp, heeft omtrent den wederop bouw medegedeeld, dat 250.000 ton bouwmateriaal in het bui tenland is besteld, doch de af levering' ondervindt veel ver traging in verband met gebrek, aan scheepsruimte. Vooral in midden- en Zuid-Nederland is er een beangstigend woning, tekort. In het Zuiden is een urgen tieprogram voor 5000 nood woningen opgesteld. By een Nederlandsche firma wordt reeds aan 500 noodwoningen gewerkt. Er zijn 6000 boerde rijen verwoest, terwijl ettelijke dorpjes zijn weggevaagd. De streek tusschen Venlo en Nij megen is een ware vallei des doods. Er zullen voor den wederopbouw richtlijnen wor den verstrekt, die het particu lier initiatief niet uitschakelen, DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. Na de capitulatie van ons land in Mei 1940 was 2.400.000 ton scheepsruimte van onze koopvaardijvloot buiten het land met een bemanning van 12.000 zeelieden. Hiervan zijn in de afgeloopen jaren 20Ó0 man gesneuveld, terwijl de helft van de scheepsruimte verloren ging. (A.A.) Liquidatie van den L.B.D. In verband met de üqudatie van het instituut vaste kern Luchtbeschermingsdienst, w.o. hulpbrandweer, wordt het per soneel met ingang van 1 Juli ontslagen met behoud van 2 weken loon. (H.N De beul van Amersfoort gearresteerd. De beul van Amersfoort, voormalig arts van het con centratiekamp en chirurg in de stad Amersfoort, dr. N. van Nieuwenhu(jsen, is te Alphen a. d. Rijn gearresteerd. (AA) Minister van Kleffens was Dinsdag voor het eerst sinds 1940 weer in zijn depar tement aan het Plein 23 te Den Haag, (AA) COMITÉ TEGEN ECONOMISCHE DICTATUUR. In Vucht is opgericht een vereeniging, die zich noemt „Comité tegen Economische Dictatuur". Het comité is van meening, dat wij een geleide economie zullen krijgen, maar dat het ZQcr mogelijk is, dat dit een verkeerd geleide econo mie zal z(jn en neer zal ko men op een stabilisatie van de economie, met overwegenden invloed van de groote bedrij ven als wier hulpmiddelen speciaal de „Commissie Wol- terson" en de Bedrijfschappen onder leiding van ir. Louwes beschouwd worden. Ook de Unilever en de Gruyter worden door de heeren niet met vrien- deiyke oogen beschouwd. Kortom er wordt voor de ver plettering van de kleine zelf standige bedrijven gevreesd. Tenslotte wordt een instelling van een lichaam van toezicht op alle bedrijfschappen en der gelijke bepleit, welk lichaam zou moeten ressorteeren onder justitie, en wordt een lans ge broken voor afzonderlijke eco nomische rechtbanken. Volgens „Het Binnenhof' is öe athleet en SS-man Osen- darp niet dood, doch vertoeft hij in de strafgevangenis te Scheveningen. (HN) By een contröle onder repatrieerenden op het Cen traal station te Amsterdam werden 4 SS-mannen en de organisatieleider van het vm. Arbeidsfront, J. P. van Kam pen, gearresteerd. (HN) Volgende week vertrek ken duizenden kinderen uit het Westen naar Brabant, Limburg, Friesland en Gronin gen, waar men in totaal 100.000 kinderen hoopt onder te brengen. Op 1 Juli vertrekt de eerste groep van 100 kin deren uit het Westen naar N. Frankryk. 5 weken achtereen zal een groep van 100 daar heen vertrekken. (AA) De Duitschers hebben van de 1.750.000 mijnen in Noor wegen er thans 250.000 opge ruimd. De Duitsche verliezen daarbij waren 60 dooden 100 gewonden. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Alle postinrichtingen in het Zuiden des lands zijn van he den af weer voor dèn postchè- que- en girodienst in zyn vollen omgang opengesteld. Zoolang het telegraafverkeer niet is hersteld, zijn telegrafische spoedbehandelingen uiteraard niet mogeiyic. De regeling betreffende uit betaling van salarissen, pen sioenen en wachtgelden moet als vervallen worden be schouwd. De .mogelijkheid be staat dat pensioengerechtigden enz. thans hetzij door bijschrij ving, hetzy per" cheque'alsnog uitbetaling verkrijgen van hun pensioen over vroegere kwar talen. Uiteraard behoort dub bele uitbetaling zooveel moge ïyk te worden vermelden. Indien voldoende vaststaat, dat uitbetaling over een be paald tijdvak reeds per bvb heeft plaats gehad, behoort uitbetaling van de betreffende ehèques te worden aangehou den. Belanghebbenden worden verwezen naar hetgeen daar omtrent in den tekst van het door hen onderteekende quitan- tieformulier, gehecht aan het bvb. is opgenomen. Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Cornells de Hond, 4 j.; Pieter Wisse, 36 j. echtgen. van L. Melse, St. Lau- reus; Laurentius Capello, 81 j.. wedn. v. E. P. Cornu; Mul- vina M. Geernaert, 48 j. echtg. van B. Rüpstra; Catha- rina Back, 68 j., echtg. van W. Schout, Oostkapelle. Geboren: Adriana, d. v. M. A. v. Liere en M. S. Herdink; Jacob, z. v. J. M. Rijk en J. de Winter, 's-H. Arendskerke; Marïnus Gerard, z. v. P. v. d. Wiele en M. C. Hannewijk: Tjitske Adriana Maria, d. v. J. D. Ie Grand en A. H. Kuil, te He teren; Willem Theodorus Hubrecht, z. v. H. v. Dalen en C. Baarends; Marinus Corne lls, z. v. J. F. Baarends en H. A. v. Riet Lezers vragen Onlangs heeft de tuchtrech ter een melksiyter uit Middel burg'veroordeeld tot 1000, boete, wegens het verkoopen van melk en boter tegen te hooge prijzen. Mej. L. tè D. vraagt of ook de kooper is ver oordeeld. Ahtwoord: In een dergeiyk geval wordt .ook de kooper ge straft; of echter den kooper dan wel den verkooper meer schuld treft, wordt voor elk geval afzonderlijk bekeken. Tenvyl iedereen een korte vacantie voor de scholen toe juicht, wordt er nu gepubli ceerd, dat de vacantie op 2 mnd. gesteld wordt, merkt de heer D. M. te V. op. Antwoord: Binnen enkele dagen zal de duur van deze vacanties voor Zeeland afzon derlijk worden geregeld. Ver- moedeiyk zullen de Ulo-scho len 4 weken vacantie krijgen en de lagere scholen 3 weken. M. te V. klaagt dat het ver voer over het jaagpad beperkt wordt, Vrachtauto's met ver huizingen mogen er niet over. Antwoord: De Engelschen hebben geëischt, dat het ver keer over het jaagpad beperkt wordt. Het is niet onmogelijk, dat zeer binnenkort een ande re regeling zal worden getrof fen. Eenige lezers schrijven ons, dat sommige schoenmakers misbruik maken van de schaarschte, die er aan schoei sel bestaat. Er worden dikwyis voor reparaties buitensporige prijzen berekend, terwijl het ook wel schijnt voor te komen, dut alleen reparaties worden uitgevoerd, wanneer levens-; middelen in plaats van geld wordt gegeven. Antwoord: Het publiek mankt een grove fout, als zij deze misstanden niet aan dé orijzcncontröle kenbaar maakt. Het is beslist noodig, dat iede re overvraging van den schoen maker aan de ambtenaren van de prijzencontróle ter kennis wordt gebracht. Voetbaluitslag. Vriendschappelijk: Sluiskil 1 (A.A.) Axel I 0—0. Waarom zyn de asperges zoo duur, vragen eenige onzer lezers Antwoord: Asperges is een luxe-artikel. De voedingswaar de is zeer miniem, de produc tiekosten zeer hoog, en het iroduct is beperkt verkrijg baar De aanvoer was niet vol doende voor rantsoeneering De prijs is opzettelijk vrij gelaten, omdat men verwachtte, dat door uitbreiding van aanvoer de prijs zou dalen. Dit is aan- vankelyk ook wel het geval ge- Iweest. NIEUWE BONNEN Geldig tot 23 Juni. Brood: A26A t.m. E26A, M26A A26B t.m. E26B per bon 400 gr.; D26, E26 Be schuit per bon 100 gr. Melk: C26, D26, E26 Melk per bon 1% 1.; A26, B26 Tap temelk 1 y2 1. Chocolade. C64, D64 Reserve 1 tablet; B64 Res. 1 tablet. De bonnen gemerkt „Be schuit" D26 en E26 zijn uit sluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Door storing in de pa- oiervoorziening is het mo gelijk dat morgen niet alle abonné's hun courant zullen ontvangen. OVINCIENIEUWS Het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Middelburg heeft voor de vacature ds. W. H. Kelder jr., een viertal op gesteld. Op dit viertal komen voor, in alphabetische volgor de: Dr. J. Brandenburg, Big- gekerlte. Ds. W. van den Ende, Vaals. Ds W. B. A. Smits, Deil, Ds. C. E. van Voorthuij- sen, Kattendijke. De voorbereiding voor de uibreiding van den spoorweg dienst op de Zeeuwsche lijn, is gereed. De inwerkingstelling van de nieuwe dienstregeling' wacht alleen op hoogex-e goed keuring. Het aantal verbindin gen zal toenemen en worden uitgevoerd met de thans voor- loopig herstelde wagons. In iedere coupé is gezorgd voor een raampje van kleinen om vang. Voor de vrouwenvereeniging te Kapelle, presidente mevr. ZegersKielen, trad op de heer Hoogerheide van Wemel- dinge met het onderwerp: God, Nederland en Oranje. In de Ned. Herv. kerk te Waarde wordt een nieuw or- ;el geplaatst. De som hiervoor benoodigd, is vrijwillig bijeen gebracht door de leden der ïerk. De Pinkstercollecte voor de zending bracht in de Ned Herv. kerk van Biezelinirê 463 op. Zaterdagmorgen werd O Clijncke te Sluis by het puin ruimen onder een muur bedol ven De patiënt is bij zyn dichtstbyztjnd familielid onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1