Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale ie" Courant De droogmaking van Walcheren. Het publiek is ongerust over het al of niet spoedig tot standkomen van de dich ting der gaten in de dijken. Jhr. Quaries van Uffora, Commissaris der Koningin, heeft zijn oproep uitgevaar digd. Ook hij, de eerste bur ger onzer provincie, beseft terdege het belang van dit werk. Hij roept werkwilligen op. De heer Jansen, de opperste leider van de werken, was zoo welwillend ons te ontvangen en een korte uiteenzetting van de situatie te geven. Hij vatte den toestand kort sa men: materiaal, vooral rijs hout voorhanden, steenleveran ties van België volgens be lofte, zelfs met een voorkeur voor Walcheren tegenover eigen behoefte; machines en verdere werktuigen voorhan den en hoewel soms lijdende onder lang buiten gebruik zijn, waarschijnlijk voldoende, maar het belangrijkste, het „levend" materiaal, de arbeids krachten onvoldoende. Krijgs gevangenen staan niet ter be schikking van Nederland, en zouden eerst na langdurige besprekingen met het gealli eerd opperbevel beschikbaar kunnen komen, wat veel te langen tijd zou vorderen. De N.S.B.'ers zouden wel te werk kunnen gesteld worden, maar dat heeft ook diverse bezwa ren, alreeds omdat voor die de arbeidscondities geheel an ders zouden zijn. Daarom is de zorg voor aanvoer van arbei ders de eerste vereischte. Vor dering van menschen is een on sympathiek middel, dat te veel naar Nazi-regime ruikt. In dien eenigszins mogelijk vrij willige arbeid, onder behoor lijke arbeidsvoorwaarden met goeden wil van arbeidnemers en arbeidgevers. De geheele burgerij van ons eiland, bur gers en boeren, werknemers en werkgevers moeten een drachtig samenwerken. Het zal wel noodig zijn, dat arbeiders hun gezin het groot ste deel van den tijd verlaten en in barakken of iets derge lijks wonen. Dat is een extra ontbering voor die mannen. Er zal dus getracht moeten worden dien menschen te too- nen, dat hun werk gewaardeerd wordt en dat men wil trach ten hun leven in de onvrien delijke omstandigheden van het overstroomde gebied naar mogelijkheid te veraangena men. Dit is een werk, waar toe alle Walcheraars van alle kleuren en partijen eendrach tig kunnen en moeten samen werken. Van harte begroeten wij dan ook pogingen in dien geest en zullen naar krachten onzen teun verleenen. Abonn -pr 25 ct. p n. J 3.20 p. Kw. Adv pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2— Bur. VllBSlngen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3511, Goes tel. 2175. Terneuzer WAT DE HARK VOOR DE ZEEUWEN DEED. Ongetwijfeld zal het velen interesseeren wat de H.A.rt.is.. ir Zeeland naast de hulp voor boven de rivieren, voor de Zeeuwen zelf heeft gedaan. Er is een provinciaal comité, met 3 rayons. Elk rayon heeft een klein magazijn met reserve- voorraad en in elke gemeente is een plaatselijk Hark-comité dat de inzameling en uit- deeling verzorgt. Tot nu tce werden door bemiddeling van de Nat. Hark 7 zendingen goed ontvangen die bevatten. 50 balen, voorn, oude winter- en colbertjassen, 13 kisten nieuw ondergoed, 17 kisten voorna melijk nieuwe onder- en boven- kleeding, 38 groote doozen met dekens 1 pak nieuwe kousen. 88 balen gedragen kleeding, en plm. 7 ton hoofdzakelijk nieuw ondergoed en kinderkleeding. Voorts werd een zending voor Walcheren. speciaal Veere, ontvangen, waarvan nadat Vee- re was voorzien. Walcheren 23 kisten kreeg. Vijf zendingen zijn reeds verdeeld. De zesde (.88 balen gedragen kleeding) is voor een groot deel reeds naar de plaatselijke comité's gezonden. De 7de zending (plm. 7 ton hoofdzakelijk nieuw ondergoed en kinderklee- ding) alsmede de 23 kisten voor Walcheren worden geïn ventariseerd zoodra de zesde zending geheel weg is. In deze provincie ingezamelde meube len en huish. artikelen werden ook zoo spoedig mogelijk ver deeld. Men hoopt nog vele verdeelingen te kunnen doen. De meeste goederen zijn af komstig van het „Queen Wil helm ina Fund" in Amerika. Het Prov. Hark-comité deed ernstige pogingen uit het bui tenland goed voor aanmaak van boerenkleeding te verkrijgen, om te voorkomen dat een der gevolgen van oorlogsgeweld zou zijn dat de Zeeuwsche na tionale dracht verloren zou gaan. Het provinciaal comité heeft nog ruime middelen, die wor den aangewend voor aankoop van goederen voor Zeeland, bij iedere gelegenheid en zoodra zulks mogelijk is. De R.A.F. heeft in dezen oorlog 1 millioen ton bommen in Europa uitgeworpen, waar van 650.000 ton op Duitsch land. (B.B.C.) Donderdag 14 Juni 1945 ISSe Jaargang Nummer 57 den Boer. K. P. ZandijK (met m dr. W. K. Beekenkamp J. Bouman. Uitg. F. 8 Druk te. F v ii. Velde Ir KOLEN. Volgens Radio-H.N. zou Mi nister Tromp voor den aan staanden winter mins en.", 10 eenheden brandstof beschik baar willen stellen en daartoe een dringend beroep op dc mijnwerkers hebben gedaan. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. In den afgeloopen winter gaf H.M. de Koningin haar voor nemen te kennen om t.z.t. de slachtoLers van den binnen- landschen verzetsstrijd in den meest ruimen zin des woords geldelijk te steunen. Gevolg gevend aan dit voornemen deed H.M. de Koningin dezer dagen een bedrag van 500.000 overschrijven op de rekening van de „Stichting 19401945". De „Stichting 1940—1945" stelt zich ten doel het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke nooden van per sonen of groepen van perso nen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of hau- ding tot het binnenlandsch verzet hebben bijgedragen. Dit geldt voor henzelven, hunne gezinnen dan wel nabestaan den. (AA) NEDERLANDSCIIE DIESELTREINEN RIJDEN IN ROEMENIË. De Nederlandsche Dieseltrei- nen rijden nu in Roemenië. Van terugvoeren zal volgens den minister van Waterstaat, Tromp, niet veel komen. In het Zuiden zijn er momen teel 450 wagons, hetgeen niet veel is, wanneer men bedenkt dat bijv. Beigië 15.000 wagons heeft. Alle weggevoerde wa gons zijn nu opgenomen in een Pool. De regeering heeft aan het geallieerde opperbevel ver zocht 50 van de Pool ter beschiKKing te krijgen en over de overige 50 telkens aan vragen te doen. (HN) Volgens Radio Parijs is Baldur von Schirach door de geallieerden gearresteerd. Hij zou op 5 April uit Weenen zijn gevlucht toen er een aanslag op zijn leven werd gepleegd. Bij een poging om naar Zwit serland te ontkomen zou hij daarna door de Duitschers zijn gearresteerd» (A.A.) DE WIERINGERMEER- POLDER. De minister van Waterstaat, Tromp heeft verklaard, dat de Wieringermeerpolder nog vóór Kerstmis droog zal zijn. Er staat 1 milliard m3 water. De 2 stoomgemalen z_ jden er 6 7 maanden over doen om dit water weg te malen. Daarom zijn thans 30 hulpgemaien geplaatst met een capaciteit van elk 100 m3 per minuut. Reeds voor 95 is het werk aan den gang. (HN) IIET OPENLUCHTMUSEUM TE ARNHEM. Ook het Arnhemsche open luchtmuseum heeft een zwa- ren tol aan den oorlog moeten betalen. Het terrein van het museum heeft langen tijd on der artillerievuur gelegen en verschillende gebouwen zijn dan ook vernield. Zoo heeft het hoofdgebouw zware schade op- geloopen en zijn de twee ten toonstellingsgebouwen, door 'n V 1 radicaal met den grond gelijk gemaakt. Erger is evenwel, dat zoo goed als de geheele inventaris van het museum verloren is gegaan. De meest waardevolle stukken waren tijdig in vei ligheid gebracht, in de kastee- len te Doornenburg, Nederhe- mert en in het slot Loevestein. De fraaie kasteelen te Door nenburg en Nederhemert zijn vernield. Het grootste deel van hetgeen hier was opge borgen zal verloren zijn. Het betreft hier vooral oude klee derdrachten en meubilair. Uit Doornenburg is bekend, dat de Duitschers de fraaie oude kleederdrachten eenvoudig in de grachten van het kasteel hebben gesmeten. Van hetgeen in de gebouwen van het museum was achter gebleven, is weinig over. Het is bv. geconstateerd dat de Duitschers vluchtten op de fraaie Geldersche wagens uit het museum. Van het groote wagenpark zijn slechts twee wagens overgebleven. Veel is ook meegenomen dóór evacuees, die tijdelijk in het museum onderdak hadden en vooral door de O.T.-arbei- ders. .(A-A.) O/iNCIENIEUWS HONDERDEN PERSONEN ZONDER VERGUNNING IN VLISSINGEN De woonruimte te Vlissin- gen laat nog steeds veel te wenschen over. Honderden ge> zinnen, waarvan de mannen noodzakelijk voor hun werk zaamheden te Vlissingen die nen te wonen, moeten zich be helpen in een woongelegenheid, die veelal onvoldoende is. Voe gen we hierbij de vele duizen den, die in Middelburg of Z.- Beveland vertoeven en dage lijks met boot of trein naar hier moeten komen, dan blijkt wel duidelijk dat er een zeer groot tekort is aan woonruim te. Ook de cijfers wijzen dit uit. Thans zijn er in onze stad ongeveer 1700 woningen min of meer bewoonbaar gemaakt. Hierin huizen ongeveer 15000 menschen. Dit wil niet zeggen dat deze woningen allen weer geheel in orde zijn en geheel zijn opgeknapt. Neen, er zijn er bij, waar men wonen kan, meer niet. Hoe of men zich dan moet behelpen, moet ge niet vragen. Als we hier tegenover zetten dat er in den normalen tijd (dus voor 1940) 6210 wonin gen waren met een bevolking van ruim 23.000 zielen, dan spreken de cijfers voor zich zelf. Nu doet zich het geval voor dat er van de 15000 menschen velen zijn, (van bevoegde zijde noemde men 2000 perso nen), die in Vlissingen ver blijven. zonder het recht hier toe te hebben. Er zijn heel wat gezinnen bijv. van gepension- neerden, die geëvacueerd zijn, die vergunning hebben gekre gen om eenige weken naar Vlissingen te komen voor „het regelen van zaken" of derge lijke, en die hier rustig blijven zitten. Zij zijn niet in het ar beidsproces ingeschakeld, maar vinden het weer fijn in hun eigen woonplaats te zijn „het is een knap mensch, die me er weer uitkrijgt". Begrijpelijk, we zullen de laatsten zijn, die ontkennen, dat men voor zijn plezier ge- evacueerd is. Maar het is een harde nood zaak. Vlissingen schreeuwt om werkkrachten, allerwegen ko men handen te kort om onze stad weer eenigzins toonbaar en bewoonbaar te maken. Deze niet werkende men schen nemen woonruimte in en willen niet begrijpen dat het in hun eigen belang is dat deze woonruimte beschikbaar komt voor hen die hier dringend noo dig zijn, voor hen, die kunnen en willen werken. Hoe vlugger het leven in on- stad weer normaal ia en hoe meer arbeidskrachten hier aan het werk kunnen worden gezet, zooveel te eerder komt het bedrijfsleven weer op gang, krijgen we weer normale ver houdingen, des te eerder kun nen ook de geëvacueerden te- rugk&eren. Laten de geëvacueerden, die niet meer aan den opbouw kunnen medewerken, dit doch goed bedenken, hoe moeilijk het ook voor hen is en met hoe veel zorgen zij door een ge dwongen verblijf bij anderen te kampen hebben. Eerst de werkers woonruim te, hoe eer hoe liever, des te vlugger is alle evacuatieleed geleden. Door vallend vuur uit een locomotief ontstond gistermid dag omstreeks vijf uur brand in een klamp stroo en rijshout aan de Buitenhaven te Mis singen, dat daar is opgeslagen voor de droogmaking van Walcheren. Er lag daar plm 3000 M3 rijshout opgeslagen, waarin het vuur gretig voed sel zou hebben gevonden. De brandweer was snel met een motorspuit ter plaatse, waarna brand spoedig was ge- bluscht. Een gedeelte van het stroo ging in vlammen op, terwijl ook aan het hout schade werd aangericht. Ook voor den tweeden in structieven pianoavond door Jan Rijn, gisteren in de Luther- sche kerk te Vlissingen gege ven. bestond groote belang stelling. Voor een aandachtig gehoor behandelde de heer Rijn thans de romantische meesters Schubert, Schumann en Chopin. Ook nu werden en kele hunner composities na der bezien, het gesprokene door fragmenten uit deze wer ken geïllustreerd, waarna het stuk in zijn geheel ten gehoo- re werd gebracht. Het was een goede avond voor de Z.V.U. en voor den heer Rijn in het bijzonder. Begin Januari j.l. heeft de afd. Vlissingen van de Ned. Ver- eeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden haar activi teit weer openlijk hervat. Door de omstandigheden kon echter gisteravond pas de eerste al- gemeene ledenvergadering worden gehouden. Op deze bijeenkomst werd besloten de controleurs van de Kon. Mij. „De Schelde" in de organisatie op te nemen. De landelijke contributie-regeling werd over genomen. Alle medewerking zal worden gegeven aan de Bedrijfsunie. Tot bestuursle den werden gekozen de heeren Joh. P. Ventevogel, voorz.; M. Harinck jr., secr.; L Dekker, penningm., mej. S. Blaauw, 2e secr., J. Poppe, propaganda-leider, mej. M. Kuypers en P. van der Hof alg. bestursleden. Een propa- ganda-commissie werd inge steld om ongeorganiseerde geestverwante collega's te wij zen op den eisch van Christe lijke vakorganisatie. De burgemeester van Mid delburg heeft in het college van vertrouwensmannen, die weer voordrachten moeten op maken voor het college van kiesmannen, dat den noodge- meenteraad zal samenstellen, benoemd, de heeren C. Bank, (Moderne vakbeweging). P. Meliefste, (Christ, vakbewe ging) en J. Jonker (lid O.I. W.) Dinsdag werd tegen den kruidenier W. V. te Middel burg proces-verbaal opge maakt daar hij op Dinsdagmid dag zijn zaak geopend hield. De politie vestigt er de aan dacht op, dat kruidenierswin kels Dinsdagsmiddags na 1 uur voor het publiek gesloten moeten zgn. Te Middelburg zal Zaterdag s. wegens werkzaamheden aan het buizennet, des mid- van half twaalf tot één uur geen gas worden geleverd. Op dien dag zal er gas zijn des avonds van half zes tot acht uur. In het Gasthuis te Middel burg slaagden voor diploma A, de zusters: J. W. Bouterse, G. Ch. Dogterom, M. J. van Hou- te, E. Harinck. Y. T. Hilarides. C. C. de Jongh, L. de Pagter en A. Rotte. Voor aante kening Kraa mverpleging slaag den de zusters: S. M. Dekker en C. S. Schout. Dinsdagnacht vertrekt het laatste convooi van de Zeeuw sche hulp voor boven de ri vieren naar Amsterdam. Laat dit het grootste convooi zijn, dat ooit in Amsterdam is aan gekomen. Het einddoel moet zgn. dat men 500 ton levens middelen aan de honge roedeem-patiënten gebracht J De droogmaking Het publiek is ongerust over het al of niet spoedig tot standkomen van de dich ting der gaten in de dijken. Jhr. Quaries van Ufford, Commissaris der Koningin, heeft zijn oproep uitgevaar digd. Ook hij, de eerste bur ger onzer provincie, beseft terdege het belang van dit werk. Hij roept werkwilligen op. De heer Jansen, de opperste leider van de werken, was zoo welwillend ons te ontvangen en een korte uiteenzetting van de situatie te geven. Hij vatte den toestand kort sa men: materiaal, vooral rijs hout voorhanden, steenleveran ties van België volgens be lofte, zelfs met een voorkeur voor Walcheren tegenover eigen behoefte; machines en verdere werktuigen voorhan den en hoewel soms lijdende onder lang buiten gebruik zgn, waarschijnlijk voldoende, maar het belangrijkste, het „levend" materiaal, de arbeids krachten onvoldoende. Krijgs gevangenen staan niet ter be schikking van Nederland, en zouden eerst na langdurige besprekingen met het gealli eerd opperbevel beschikbaar kunnen komen, wat veel te langen tijd zou vorderen. De N.S.B.'ers zouden wel te werk kunnen gesteld worden, maar WAT DE HARK VOOR DE ZEEUWEN DEED. Ongetwijfeld zal het velen interesseeren wat de H.A.R.K. in Zeeland naast de hulp voor boven de rivieren, voor de Zeeuwen zelf heeft gedaan. Er is een provinciaal comité, met 3 rayons. Elk nayon heeft e*en klein magazijn met reserve- voorraad en in elke gemeente is een plaatselijk Hark-comité dat de inzameling en uit- deeling verzorgt. Tót nu toe werden door bemiddeling van de Nat. Hark 7 zendingen goed ontvangen die bevatten: 50 balen, voorn, oude winter- en colbertjassen, 13 kisten nieuw ondergoed, 17 kisten voorna melijk nieuwe onder, en boven- kleeding, 38 groote doozen met dekens, 1 pak nieuwe kousen. 88 balen gedragen kleeding, en plm. 7 ton hoofdzakelijk nieuw ondergoed en kinderkleeding. Voorts werd een zending voor Walcheren. speciaal Veere, ontvangen, waarvan nrdat Vee re was voorzien, Walcheren 23 kisten kreeg. Vijf zendingen zijn reeds verdeeld. De zesde (88 balen gedragen kleedin?) is voor een groot deel reeds naar de plaatselijke comité's van Walcheren. dat heeft ook diverse bezwa ren, alreeds omdat voor die de arbeidscondities geheel an ders zouden zijn. Daarom is de zorg voor aanvoer van arbei ders de eerste vereischte. Vor dering van menschen is een on sympathiek middel, dat te veel naar Nazi-regime ruikt. In dien eenigszins mogelijk vrij willige arbeid, onder behoor lijke arbeidsvoorwaarden met goeden wil van arbeidnemers en arbeidgevers. De geheele burgerij van ons eiland, bur gers en boeren, werknemers en werkgevers moeten een drachtig samenwerken. Het zal wel noodig zijn, dat arbeiders hun gezin het groot ste deel van den tijd verlaten en in barakken of iets derge lijks wonen. Dat is een extra ontbering voor die mannen. Er zal dus getracht moeten worden dien menschen te too- nen, dat hun werk gewaardeerd wordt en dat men wil trach ten hun leven in de onvrien delijke omstandigheden van het overstroomde gebied naar mogelijkheid te veraangena men. Dit is een werk, waar toe alle Walcheraars van alle kleuren en partijen eendrach tig kunnen en moeten samen werken. Van harte begroeten wij dan ook pogingen in dien geest en zullen naar krachten onzen .teun verleenen. gezonden. De 7de zending (plm. 7 ton hoofdzakelijK nieuw ondergoed en kinderklee ding) alsmede de 28 kisten voor Walcheren worden geïn ventariseerd zoodra de zesde zending geheel weg is. In deze provincie ingezamelde meube- len en huish. artikelen werden ook zoo spoedig mogelgk ver deeld. Men hoopt neg vele verdeelingen te kunnen doen. De meeste goederen zijn af komstig van het „Queen Wil- helmina Fund" in Amerika. Het Prov. Hark-comité deed ernstige pogingen uit het bui tenland goed voor aanmaak van boerenkleeding te verkrijgen om te voorkomen dat een dei gevolgen van oorlogsgeweld zou zijn dat de Zeeuwsche na tionale dracht verloren zou gaan. Het provinciaal comité heef! nog ruime middelen, die wor den aangewend voor aankooo van goederen voor Zeeland, bij iedere gelegenheid en zoodra zulks mogelijk is. De R.A.F. heeft in dezen oorlog 1 millioen ton bommen in Europa uitgeworpen, waar van 650.000 ton op Duit,sch end. (B.B.C.) Abor.n -pr.25 ct p. w. 3.20 p. Ev. A3v pr 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur Vlissingen tel. 10, M'burg e. 3521 en 3541. Goes tel 2475. Tcrneur' KOLEN. Volgens Radio-H.N. zou Mi nister Tromp voor den aan staanden winter mins ens 10 eenheden brandstof beschik baar willen s;ellen en daartoe een dringend beroep op de mijnwerkers hebben gedaan. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. In den afgeloopen winter gaf H.M. de Koningin haar voor nemen te kennen om t.z.t. de slachtoLers van den binnen- landschen verzetsstrijd in den meest ruimen zin des woords geldelijk te steunen. Gevolg gevend aan dit voornemen deed H.M. de Koningin dezer dagen een bedrag van 500.000 overschrijven op de rekening van de stichting 19401945". De „Stichting 1940—1945" stelt zich ten doel het lenigen der zedelüke, maatschappelijke en stoffe'ijke nooden van per sonen of grespen van perso nen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of hou ding tot het binnenlandsch verzet hebben bijgedragen. Dit geldt voor henzelven, hunne gezinnen dan wel nabestaan den. (AA) NEDERLANDSCHE DIE JLLVNEINEN RIJDEN IN ROEMENIË. De Nederlandsche Dieseltrei- nen rijden nu in Roemenië. Van terugvoeren zal volgens den minister van Waterstaat, ir. Tromp, niet veel komen. In hét Zuiden zgn er momen teel 450 wagons, hetgeen niet veel is, wanneer men bedenkt dat bijv. Beigië 15.000 wagons heeft. Alle weggevoerde wa gons zijn nu opgenomen in een Pool. De regeering heeft aan het geallieerde opperbevel ver zocht 50 van de Pool ter bsschiu.ring te krijgen en óver de overige 50 telkens aan vragen te doen. (HN) Volgens Radio Parijs is Baldur ven Schirach door de geallieerden gearresteerd. Hij zou op 5 April uit Weenen zijn gevlucht toen er een aanslag- op zijn leven werd gepleegd. Bij een poging om naar Zwit serland te ontkomen zou hg daarna door de Duitschers zijn gearresteerd. (A.A.) londerdag 14 Juni 1945 183e Jaargang Nummer 57 DE WIERINGERMEER POLDER. De minister van Waterstaat, ir. Tromp heeft verklaard, dat de Wieringermeerpolder nog vóór Kerstmis droog zal zijn. Er staat 1 milliard m3 water. De 2 stoomgemalen zuden er 6a 7 maanden over doen om dit water weg te malen. Daarom zijn thans 30 hulpgemalen geplaatst met een capaciteit van elk 100 m3 per minuut. Reeds voor 95 is het werk aan den gang. (HN) HET OPENLUCHTMUSEUM TE ARNHEM. Ook het Arnhemsche open luchtmuseum heeft een zwa- ren tol aan den oorlog moeten betalen. Het terrein van het museum heeft langen tijd on der artillerievuur gelegen en verschillende gebouwen zijn dan ook vernield. Zoo heeft het hoofdgebouw zware schade op- geloopen en ziin de twee ten toonstellingsgebouwen, door 'n V 1 radicaal met den grond gelgk gemaakt. Érger is evenwel, dat zoo goed als de geheele inventaris van het museum verloren is gegaan. De meest waardevolle stukken waren tijdig in vei ligheid gebracht, in de kastee len te Doornenburg, Nederhe mert en in het slot Loevestein. De fraaie kasteelen te Door nenburg en Nederhemert zijn vernield. Het grootste deel van hetgeen hier was opge borgen zal verloren zijn. Het betreft hier vooral oude klee derdrachten en meubilair. Uit Doornenburg is bekend, dat de Duitschers de fraaie oude kleederdrachten eenvoudig in de grachten van het kasteel hebben gesmeten. Van hetgeen in de gebouwen van het museum was achter gebleven, is weinig over. Het is bv. geconstateerd dat de Duitschers vluchtten op de fraaie Geldersche wagens uit het museum. Van het groote wagenpark zijn slechts twee wagens overgebleven. Veel is ook meegenomen door evacuees, die tijdelijk in het museum onderdak hadden sn vooral door de O.T.-arbei- ders. (A.A.) Hoofdred. E. P. Zandök (met red. medew. hd dr. W. h. Beekenkamp en dr. P. J. Boaman. Uitg. F. 8. den Boer. Druk Ie. F. v. d. Velde Jr Sjoekof sprak vertrouwen uit. Maarschalk Sjoekof heeft in een plechtige bijeenkomst te Frankfurt het onderscheidings- teeken van de orde der over winning aan veldmaarschalk Montgomery en gen. Eisenho wer overhandigd. Sjoekof hield daarbij een toespraak waarbij hij zgn vertrouwen uitsprak, dat de geallieerde arbeid in den centralen controleraad voor Duitschland in dezelfde 'schitterende eenheid zou wor den verricht als in den oorlog was aan den dag gelegd. Hel was Sjoekof's eerste vertrou wen aan door de Westelijke geallieerden bezet gebied, gealieerden bezet gebied. (AA) Verliezen der geallieerden. Dc Amerikanen hebben se dert D-day in Europa 514.000 man verloren aan dooden, ge wonden en vermisten. De Brit ten en Canadeezen 184.000 man. De Ned. verliezen be droegen 127 man, waarvan 20 dooden, 104 gewonden en 3 vermisten. Deze getallen heb ben uitsluitenr betrekking op de troepen te land, welke onder rechtstreeksch bevel, van het geallieerde oppercommando stonden. (AA) K iRKNIEUWS Op 68-jarigen leeftijd over leed te Drunen ds. A. P. v. d. Vlugt, em. pred. aldaar. Ds. v. d. Vlugt werd in 1901 te Zuidzande in het ambt beves tigd en diende deze gemeente tot 1918, toen hij naar Drunen vertrok. Dr. W. Th. Bolssevain. v In den ouderdom van 64 jaar is te Nuis (Groningen) overle- leden dr. W. Th. Boissevain, de nestor der Ned. Herv. predi kanten van Leiden. Dr. Bois sevain werd 25 Oct. 1880 te Amsterdam geboren, studeer de aan de R. U. te Groningen en werd in 1907 predikant te Wilhelminadorp, vanwaar hij in 1918 naar Leiden vertrok. In 1929 promoveerde hij te Amsterdam tot doctor in de theologie. De overledene trad in 1935 toe tot de N.S.B., waarvoor hij verschillende ge schriften publiceerde. Hij was naar Duitschland gevlucht. -"OVINCIENIEUWS Dinsdagnacht vertrekt het laatste convooi van de Zeeuw sche hulp voor boven de ri vieren naar Amsterdam. Laat dit het grootste convooi zijn, dat ooit in Amsterdam is aan gekomen. Het einddoel moet zijn, dat men 500 ton levens middelen aan de honge roedeem-patiënten gebracht zai hebben. Alles wat men missen kan", is bg het informa tiebureau Nieuwe Burg 9 te Middelburg, of bij de plaatse lijke comité's welkom. Groote hoeveelheden worden afge haald. Doozen en touw is nog beschikbaar. Toen de duisternis gevaar ging opleveren, dat men aan de Kade te Goes te water zou geraken, zgn daar speciaal aan de zijde van Turfkade en Bier kade palen met latten er langs geplaatst. Deze hebben nog al moeten lijden van het drukke rgverkeer en zijn nu geheel opgeruimd. Er komen ook weer donkere avonden en nachten en het is een open vraag of de straatverlichting, die hier geheel op gas is aan gewezen, zal kunnen worden ontstoken Men zjj dus bij de kaden op zijn hoede. De algemeene vergadering van de Veilingsver. „Zuid-Be veland" te Goes zal op Dins dag 19 Juni gehouden worden. Uit de finantieele stukken blijkt, dat aan de reserve een bedrag van 43.262.75 kon worden toegevoegd en dat de ze steeg tot §3.188.65. De transportrekening en de ex ploitatie koolhuis leverden na- deelige saldi op van resp. 6891.87 en 3688.73. Daaren tegen kunnen voordeelige sal di worden gemeld van de ex- plotatie van eierveiling, die van het pakstation en van het materiaal, resp. 7261.89, 3391.73 en 30.479 21. Aan orovisie kon 122.030.62 wor den geboekt. Het hoofd af schrijvingen geeft een totaal van 42.693.94 aan. In het hier besproken boek jaar zijn geveild 4.714.010 kg. appels voor 1.124.432.98; 1.773.916 kg peren voor 431.679.14; 988.111 kg. prui men voor 224.496.15, 88.115 kg. kersen voor 28.902.89. totaal 7.564.152 kg. pit- en steenvruchten voor 1.809.511. Verder aan klein fruit 1.369.425 kg. voor 425.513.78 en voor diversen daarvan, die niet ge noemd worden, voor 3436.05. Voor warmoezerijproducten (groente) werd ontvangen f 706.270.59. afwijkende pro ducten 64.760.59, diversen 19.509.19 en voor 611.702 eieren 47.332.02. Totaal f 3.076.324.38. Na afhandeling der vereeni- gingszaken zal Ir. G. de Bak ker spreken over: „Herstel inundatiegebieden". Aangenomen naar Sleeuwijk door Ds. M. Ros, Geref. predi kant te Krabbendijke. Onder de Geref. hulppredi kers die in goeden welstand uit concentratiekampen of ge vangenissen in Duitschland te rugkeerden, bevindt zich o.a. cand. R. D. Beukema te 's- Gravenhage-Loosduinen, zoon van ds. Beukema te Nlenw- dorp. Maandag wapperde van bijna alle woningen te Oud Sabbinge de driekleur om uiting te ge ven aan de vreugde die er heerschte over de behouden thuiskomst van den heer L. Heijboer, hoofd der openbare 3chool aldaar, di^ op 9 Aug. 1944, verdacht van illegaal werk, door de Duitsche S.D. werd opgepakt, waarbij hij werd neergeschoten. Hij is toen vervoerd naar het zieken huis te Goes later naar Vucht en naar Duitschland. Hij werd door de Russen bevrgd en daarna per vliegtuig naar Eindhoven vervoerd. De heer Heijooer was vol lof over de prachtige organisatie in Hol land. Bij zijn thuiskomst vond hij zijn woning en het schoollo kaal versierd. Des avonds bracht „Advendo" hem een se renade. De wnd. burgemeester van Borssele heeft ingevolge het K. B. inzake vaststelling van het besluit tijdelijke voor ziening gemeenteraden be noemd de heeren M. de Mey, C. Rottier en B. Geelhoed. Het aantal leerlingen, het welk zich voor de R.K. Land- bouwhuishoudschool te Ove- zande heeft opgegeven heeft de verwachtingen overtroffen. Het gebouw is thans vrijgege ven. Vermoedelijk zullen de bei de onderwijzeressen, de dames Vermeule en v. Schayck te- rugkeeren. Verwacht wordt, dat begin September de school zal beginnen. Te Ovezande werd een con cours gehouden voor de hand boogschutters, uitgaande van de handboogschutterij „Voor uitgang zij ons streven" van Kwadendamme. De animo hiervoor was bevredigend: 46 schutters van 15 verschillen de sociëteiten namen er aan deel. De uitslag was als volgt: le klep A. Luik, „Aldoende Leert Men", Kwadendamme;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1