Provinciale Zeeuwscis Courant Provinciale Zeeuwscle Courant Een Wesi-Iuropeesch verband. Er is te weinig papier in Nederland. Indien men onze couranten, of wat daarvoor doorgaat ziet, dan blijkt dit ten duidelijkste. Maar ook in Engeland nijpt de papiernoocl, Engelsche bladen beschikken slechts over 1/7 van het oude quantum papier. Daaraan is het ook toe te schrijven, dat men geen buitenlandsche bla den in Nederland verkrijgen kan. Af en toe krijgt men door vriendelijkheid van vreemde militairen een of een paar bladen in handen, maar overigens is men voor inter nationaal nieuws aangewezen op de radio. Nu bracht Hei- rijzend Nederland Zondag 10 Juni een belangwekkende uit zending met een uitvoerige be spreking van twee in ue „Economist" verschenen arti kelen, over een Bond van West-Europeesche staten. Het plan daartoe is reeds eerder geventileerd en wel door gene raal Smuts, den bekenden Zuid-Afrikaner. Toen heelt het plan, waarvoor de toe stand nog niet rijp bleek, al ras schipbreuk geleden op het verschil in inzicht tusschen Rusland. Amerika en Enge land. Rusland was huiverig voor de gedachte van een West-Europeeschen bond meende dat die zich per tot een anti-Russischen bond zou moeten ontwikkelen. De Atlantische Staten Noorwegen^ Denemarken, Engeland, Neder land en België zouden er meer voor voelen. Frankrijk staat er voorloopig afwijzend tegenover. De „Economist" is wel voor stander van zoo'n plan. Ook onze minister van Kleffens zou er wel voor gevoelen, schijnt het. Bij zoo/n bond zouden zich nog allerhande vraagstukken voordoen van economischen, cultureelen militairen aard. Indertijd heeft Baldwin gezegd, dat Enge- lands grenzen aan den Rijn lagen. Nederland heeft tegen die uitspraak. waarschijnlijk onder Duitschen drang, ge protesteerd. Thans zal men in Nederland wel niet protestee ren. Maar een Engelsch staats man zou nu gevoeglijk kunnen zeggen, dat Engelands grenzen aan de Elbe liggen. Immers in geval van een agressief op treden van een weder tot krachten komend Duischland, zou elk gebied kleiner dan het door de Elbe begrensde te klein zgn voor de tegenwoor dige militaire operaties. Ook zouden de militaire en eco nomische hulp en machtsmid delen van. Amerika, Europa. slechts via Engeland kunnen 'oei eiken cn de insulaire veilig heid van Engeland is door de ontwikkeling van het lucht- wapen verdwenen. Of zich het wonder van den Battle foi London zou kunnen hei halen, is minstens twijfelachtig. Kaai de kern van zoo'n Westersch vbond zou voorloopig ge vormd kunnen worden door militaire overeenkomsten tus schen de betrokken staten, waarbij dan wel niet een ge meenschappelijk leger, maar toch een pooling van de strijd krachten te land en ter zee zou kunnen plaats vinden. Ge meenschappelijke gestandaar diseerde oefening dier strijd machten, vorming van een ge- meeuschappelgken generaleu staf. gemeenschappelijke be schikking over oorlogsbases in Europa en daarbuiten zouden noodzakelijk- zijn. De econo mische kwesties en de al of niet deelneming van Frank rijk zouden tot later kunnen worden uitgesteld. Frankrijk zou echter ten allen tijde moeten kunnen toetreden, wan neer eenmaal de thans heer- schende politieke geprikkeld heid van dat land zou gewe ken zijn. De „Economist" zal echter wel zijn artikelen ver volgen en wij zullen niét nala ten er bij voortduring de aan dacht op te vestigen, alsook op uitla.ingen van onze eigen regeering te dien opzichte. Abunn.-pr.25 ci.-p. iv. j 3.20 p, k\v Adv.pr. 12 ct p mm., mm. p. adv 2— Bur. Vlisalngan tel. 10, M'burg iel. 3521 en 3541, Goet lel 2475. Terneuzer Woensdag 13 Juni 1345 188e Jaargang Kummei' 50 Hoofdrol. K. I'. Zü medew, an dr. VV. en dr. P. "J. Boum den Boer. Druk fft. Beekenkami» Uitg. F. B. v. d. Velde VERKLARINGEN VAN EISENHOWER. Eisenhower heeft op een persconferentie te Londen verklaard dat Duitschland hooit meer in staat zal zijn om oorlog te voeren. Enge land, Amerika en Rusland zul len het Duitschland onmogelijk maken den strijd aan te binden met eenig ander hoog ontwik keld en industrieel volk. De politiek van niet-verbroedering blijkt een redelijk besef te zgn. Ten opzichte van heel kleine kinderen is zij verzacht, omdat geen enkele Amerikaan of Britsche Tommy kleine kinde ren kan weerstaan. Vele Duit- schers doen erg vriendelijk maar hun vriendschap komt wel wat laat. Eisenhower sprak zijn bewondering uit voor het Russische volk dat hg be schreef als zeer vriendelijk. De Russen wenschen vrede en een kans om zich te ontwikkelen als elk ander volk. (A.A.) Als officieele datum van het eind van den oorlog is 9 Mei vastgesteld. (RN.) i Martin Bormann, Hitlers plaatsvervanger, is thans ook 1 gevangen-genomen. (HN.) NIEUWE LANDING OP OKINAWA. De Australische troepen op Laboean en Moeara en op de kust van Borneo in de Broe- nei-bocht vorderen goed. De stad Victoria en een vliegveld op Laboean zgn reeds in ge allieerde handen. De stad Broe- nei is het eerste belangrijke doel op Borneo. Er wordt tot nu toe weinig tegenstand on derwonden. Materiaal en man schappen srtoomen aan land. Broenei is men tot op 20 km. genaderd. Op Okinawa waar een nieu we landing werd uitgevoerd, zijn de Japanners op een tex'- rein van 40 km2 samengedron gen. Een oproep om zich over geven hebben zij gene geerd. Er werden weer nieu we luchtaanvallen op Kioesjoe uitgevoerd. (A.A., H.N) Koning Leopold. Het soc. congres te Brussel heeft unaniem een resolutie aangenomen waarin het aftre den van den koning wordt ge vraagd De leider van de par tij, Louis de Brouckère, heeft ter vergadering een telegram van Hitier aan Koning Leopold voorgelezen, dat in 1941 vex*- zonden zou zijn, en waarin Hit- Ier den koning dankt voor diens gelukwenschen op zijn verjaardag. In officieele krin gen te Brussel ontkent men een dergelijke telegrammen- wisseling. Men noemt dit tele gram waarvan in het laatste bezettingsjaar een fotocopie circuleerde, een vervalsching. (A.A.) Tusschen Joego-Slavië en Engeland en de V. S. is een overeenkomst gesloten. Tito zal zijn troepen terugtrekken ten W. van de demarcatielijn Villac naar een punt Z. van Triëst. Amerika en Engeland krijgen de havens Triëst en Pola te hunner beschikking. De Spaansche min. van buit. zakea heeft ontkend dat Hitier zich in Spanje zou be vinden, zooals gesuggereerd werd door Sjoekof. (B.B.C.) Tot nu toe zijn 180.000 Nederlanders uit Duitschland teruggekeerd, waaronder velen met vliegtuigen. .(H.N.) GEEN EINDEXAMENS. Bij K.B. van 8 Juni 1945 is bepaald dat in 1945 de eind- axamens der gymnasia, hooge- burgerscholen en kweek scholen niet zullen worden af genomen. Behalve aan de leer lingen ten aanizen waarvan de vergaderingen van rector of directeur en leeraren dei- school beslist dat zij op grond van hun gedragingen tijdens de bezetting daarvoor niet in aan merking behcoren te kemen, wordt aan leerlingen, die ge rechtigd zouden zijn aan het eindexamen, 1945 deel te ne men, het getuigschrift (onder wijsakte) zonder het afleggen van het eindexamen uitgereikt. De onderwijsacte verleent de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de vakken a-j, tenzij de leerling vrijgesteld is geweest van het volgen van het ondeiAvijs in ljch. oefening, in welk geval de acte de be voegdheid geeft, tot het geven van onderwijs in de vakken a-i, van art. 2 der L.O.-wet. Postverkeer uitgebreid. Van 7 Juni af is het inter vocaal particulier postverkeer uitgebreid tot de eilanden Tho- len, St. Philipslnd en Schou wen en Duiveland en het ge deelte van N. Brabant, onmid dellijk ten Z. van het Hol- landsch Diep en de' Maas als mede de streek bew. Nijmegen ten Z. van de Waal. (A.A.) H. M. de Koningin Prinses Juliana hebben een inspectievlucht boven ons land gemaakt om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de algemeene oorlogsscha de. Zaterdag heeft de Konin gin een officieel bezoek aan Nijmegen gebracht. Ook werd een kort bezoek gebracht aan Groesbeek. Vrijdag heeft H. M. de Ko ningin op Haar tijdelijk ver blijf te Ulvenhout een aantal Nederlandsche bevelhebbers die uit krijgsgevangenschap waren teruggekeerd, ontvan gen. (A.A.) De repatrieering van Fi-ansche onderdanen is wij- wel gereed. Tot 8 Juni werden 8.36T-.-I00 Franschen ui Duitschland naar hun vader- land teruggebracht, (A.A.) ?:.OVINCIENIEUWS !!B5EJft4ÜÏ?* en M. EEN DE UW ZUIVERINGSBESLUIT WORDT ONTWORPEN. Daar in de practijk gebleken dat het Zuiveringsbesluit niet geheel voldoet, heeft de min. van binnenlandsche za ken een commissie van juris ten benoemd onder voorzitter schap van prof. Clevexnnga voor het ontwerpen van een nieuw Zuiveringsbesluit. (H.N.) DE KOLEN POSITIE. Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen omtrent de ko- lenpositie heeft men ons van alleszins bevoegde zijde mede gedeeld, dat de kolenpositie nog weinig overzichtelijk is. De productie is langzaam itgaande, maar de aan dacht der autoriteiten blijft ex- op gericht, die op te voeren. Op het oogenblik staan de in dustrie ten Noorden van de ri vieren. die weer op gang ge bracht moet worden en de droogmaking van het land in het brandpunt der belangstel ling. Er bestaat alle hoop, dat voor huisbrand een redelijk quantum beschikbaar zijn zal. C.O.B. Tusschen het bestuur van de Vakgroep Goederenvervoer en de leiding van de Centrale Or ganisatie voor het Beroeps- goederenvervoer langs den weg in bevrijd Nedex-land, (C.O.B.) is besloten tot een opgaan van de Vakgroep in de C.O.B., die als vrije en meer naar demo cratische beginselen opgezette vakorganisatie reeds kort na de bevrijding van het Zuidelijk deel van ons land werd opge richt. MEER MELK VOOR KINDEREN. Het is thans mogelijk geble ken, het melkrantsoen voor de kinderen geboren in 1943 en later te verhoogen tot 7 liter per week. In verband hiermede wordt voor de periode van 10 t.m. 23 Juni alsnog bon E60 Reserve aangewezen voor 3!> liter melk. Zelfverzorgers voor het ar tikel melk moeten dezen bor. bij de eerstvolgende uitreiking van bonkaarten inleveren. KERKNIEUWS Ned. Herv: kerk: Drietal: te Amsterdam (vac. jeugdpi'ed.) F. J. Pop, Delft. J. H. Stelma, Kralingen en I. P. v. d. Waal, Haax'lem; te 's-Gravenhage (vac.) stadskerkewerk J. J. F. Franck Velp, J. de Groot, Drie bergen en J. W. v. Swigchem, Hengelo (vac. wijlen P. J. Mo lenaar) C. de Ru. Rozenburg, E. Jansen. Schoonhoven-Eer beek en C. I. Dgkhuis, Ber- gentheim. Stichting gedupeerde Walchersche grondgebruikers. Er is voor de gedupeerde Walchersche grondgebruikers een stichting in het leven ge roepen, genaamd: „Stichting van door watersnood getroffen grondgebruikers op Walche ren," gevestigd te Middelburg. Zij heeft tot doel de belangen der leden te behartigen, voor zoover zij door de overstxoo ming gedupeerd zijn. Dit doel zal zij trachten te bereiken door bij haar kenbaar gemaakte wenschen en verlan gens ter keixnis te brengen van de bevoegde instanties en met deze zooveelmogelijk overleg te plegen. Deze verlangens dienen niet beperkt te blijven tot de te zijner tijd toe te kenne:: schadeloosstellingen m geld, zij kunnen b.v. ook betrekking hebben op de eventueele plaat sing van jonge landbouwers en -zonen op een bedrijf in den Noord-Oostpolder; de wederop bouw der bedrijven; de ruil verkaveling; de al of niet op richting van kleine bedrijven enz. enz. De stichting beoogt een schakel te zrjn tusschen de grondgebruikers en alle moge lijke instanties. Ieder lid wiens belangen op de een of andere wijze behartigd moeten worden, kan zich tot het Dagelrjksch Bestuur wenden, welk bestuur' hem alsdan met raad en daad zal terzijde staan. Het bestuur bestaat uit twee daartoe aangezochte ge dupeerde grondgebruikers uit iedere gemeente. Deze be stuursleden hebben zich tot taak gesteld het aanwerven van leden, want wil de stich ting voldoende effect sortee- ren, dan moet zij gesteund worden door een zoo gi'oot mogelijk aantal gedupeerden. Deze bestuursleden zijn voor Aagtekerke: J. Bostelaar en P. de Visser; Middelburg: J. Lorier en L. J. Lorier; Bigge- kerke: P. Lampert en J. Kod de; Domburg: Jacob de Visser en nog één vacature; Koude- !Suck; Sint Laurens: A. Sinvrm- Ise en Johs. Marinusse; Meli:?- kerkc: L Matthijse en J. Rie- mens; Ritthem: Joh. Cevaal cn P. Allaart: Serooskerke: P. Boone en P. Ton; Vesre: D. Kasse en W. Wouters; Vrou wenpolder: S. de Visser en Jac. WattelWestkapelle: P. K. van Rooijen en W. Minder-- hout: Zouteiande: P. Dinge-' manse en P. Meijer; Grijns- kerke: A. Geschiere en A. W. Cevaal; O- en W.-Souburg: Chr. Simonse en B. Kooie; Oostkapelle: Kr. Coppoolse Jzn. en van Liere. Uit het gekozen bestuur is een Dag. Bestuur aangewezen, bestaande uit vijf leden en daaraan zijn toegevoegd vier leden als adviseurs. Voorzitter is de heer A. Ge schiere te Grijpskerke, vice- voorz. B. Kodde te O. en W.- Soubiix'g, thans te Middelburg', penningmeester, L. J. Lorier te .Middelburg, secretaris: J. L. Dregmans te Koudekerke en verder de heeren: mr. A. J. van der Weel. J. Terpstra. M. A. van Var ik en J. Lorier, allen te Middelburg en A. W. Cevaal te Grijpskerke. Een der inrichtingen in Am sterdam, die door tusschen- komst van den Gem. Geneesk. :i Gezondh. Dienst, een deei van de zending brood uit Zeeland ontving, was de Wee- zeninrichting der Geref. Kerk aan de Hugo de Grootkade. Een van de kinderen las op een auto den naam en het adres van een der meewer kende bakkers. En de wees vader, niet wetend tot wien hij zich in zijn dankbaarheid kon wenden, heeft dezen Mid- delburgschen bakker en door hem allen die tot het welsla gen van deze zendingen mee hielpen een hartelijken dank brief geschreven. vergezeld van de beste wenschen voor het herstel van Walcheren en Zeeland. Gisteren is te Goes binnen gebracht de opperluitenant der marechaussee Kramer, die tot het vertrek der Duitschers commandant der marechaus- op Zuid-Beveland was en die gezegd had nimmer zijn post te zullen verlaten, maar die eind October toch het ha zenpad koos. De aangehoudene stond zoowel bij het overgroo- te deel van zgn manschappen als bij het publiek in een zeer slecht blaadje. Het was zekex- door zijn anti-Nederlandsc-he gevoelens, dat hg tijdens de be zetting den sprong van wacht meester tot opper-Juitenant kon maken. -nmrneix aiujvi~ Een West-Europeesch verbond. Er is te weinig papier in Nederland. Indien men onze couranten, of wat daarvoor doorgaat ziet, dan blijkt dit ten duidelijkste. Maar ook in Engeland nijpt de papiernoocl, Engelsche bladen beschikken slechts over 1/7 van het oude quantum papier. Daaraan is het ook toe te schrijven, dat men geen buitenlandsche bla den in Nederland verkrijgen kan. Af en toe krijgt men door vriendelijkheid van vreemde militairen een of een paar bladen in handen, maar overigens is men voor inter nationaal nieuws aangewezen op de radio. Nu bracht Hei- rijzend Nederland Zondag 10 Juni een belangwekkende uit zending met een uitvoerige be spreking van twee in de „Economist" verschenen arti kelen, ever een Bond van West-Europeesche staten. Het plan daartoe is reeds eerderj geventileerd en wel door gene raal Smuts, den bekenden Zuid-Afrikaner. Toen heett het plan, waarvoor de toe stand nog niet rijp bleek, al ras schipbreuk geleden op het verschil in inzicht tusschen Rusland, Amerika en Enge land. Rusland was huiverig voor de gedachte van een West-Europeeschen bond en meende dat die zich per se tot een anti-Russischen bond zou moeten ontwikkelen. De Atlantische Staten Noorwegen, Denemarken, Engeland, Neder land en België zouden er meer voor voelen. Frankrijk staat er voorloopig afwijzend tegenover. De „Economist" is wel voor stander van zoo'n plan. Ook onze minister van Kleffens zou er wel voor gevoelen, schijnt het. Bij zoo'n bond zouden zich nog allerhande vraagstukken voordoen van economischen, cultureelen en militairen aard. Indertijd heeft Baldwin gezegd, dat Enge lands grenzen aan den Rijn lagen. Nederland heeft tegen die uitspraak, waarschijnlijk onder Duitschen drang, ge protesteerd. Thans zal men in Nederland wel niet protestce- ren. Maar een Engelsch staats man zou nu gevoeglijk kunnen zeggen, dat Engelands grenzen aan de Elbe liggen. Immers in geval van een agressief op treden van een weder tot krachten komend Duischland. zou elk gebied kleiner dan het door de Elbe begrensde te klein zijn voor de tegenwoor dige militaire operaties. Ook zouden de militaire en eco nomische hulp en machtsmid delen van Amerika, Europa slechts via Engeland kunnen bereiken en de insulaire veilig heid van Engeland is door de ontwikkeling van het lucht- wapen verdwenen. Of zich het wonder van den Battle foi London zou kunnen herhalen, is minstens twijfelachtig. Maai de kern van zoo'n Westersch verbond zou voorloopig ge vormd kunnen worden door militaire overeenkomsten tus schen de betrokken staten, waarbij dan wei niet een ge meenschappelijk leger, maar toch een pooling van de strijd krachten te land en ter zee zou kunnen plaats vinden. Ge meenschappelijke gestandaar diseerde oefening dier strijd machten, vorming van een ge- meenschappelijken generalen staf, gemeenschappelijke be schikking over oorlogsbases in Europa en daarbuiten zouden noodzakelijk zijn. De- econo mische kwesties en de al of niet deelneming van Frank rijk zouden tot later kunnen worden uitgesteld. Frankrijk zou echter ten allen tijde moeten kunnen toetreden, wan neer eenmaal de thans heer- schende politieke geprikkeld heid van dat land zou gewe ken zijn. De „Economist" zal echter wel zijn artikelen ver volgen en wij zullen niet nala ten er bij voortduring de aan dacht op te vestigen, alsook op uitladingen van onze eigen regeering te dien opzichte. VERKLARINGEN VAN EISENHOWER. Eisenhower heeft op een persconferentie te Londen verklaard dat Duitschland nooit meer in staat zal zijn cm oorlog te voeren. Enge land, Amerika en Rusland zul len het Duitschland onmogelijk maliën den strijd aan te binden met eenig ander hoog ontwik keld en industrieel volk. De Dchtiek van niet-verbroedering blijkt een redelijk besef te zgn. ren opzichte van heel kleine kinderen is zij verzacht, omdat geen enkele Amerikaan of Britsche Tommy kleine kinde ren kan weerstaan. Vele Duit schers doen erg vriendelijk maar hun vriendschap komt wel wat laat. Eisenhower sprak zijn bewondering uit voor het Russische volk dat hij be schreef als zeer vriendelijk De Russen wenschen vrede en een kans om zich te ontwikkelen als elk ander volk. (A.A.) - AJs officieele datum van het eind van den oorlog is 9 Mei vastgesteld. (H.N.) - Martin Bprmann, Hitiers plaatsvervanger, is thans ook gevangen genomem (H.N.) rn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p, k\\ Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2— Bur. Vllsslngcn tel. 10, M'burg lei 3521 cn 3541. Goes tel. 2475, Terneuzer Woensdag 13 Juni 1945 188e Jaargang itoofdred. JS. P. Zandijb imet medew. an dr VV. H. Beekenkamp en dr. P. .1. Bouman. Uitg. F, den Boer. Druk fa. F v. d. Velde Jr NIEUWE LANDING OP OKINAWA. De Australische troepen op Laboean en Moeara en op de kust van Borneo in "de Broe-; nei-bocht vorderen gced. stad Victoria en een vliegveld op Laboean zijn reeds in ge- alliesrde handen. De stad Broe nei is het eerste belangrijke doel op Borneo. Er wordt tot nu toe weinig 'tegenstand on dervonden. Materiaal en man schappen srtoomen aan land. Broenei is men tot op 20 km. genaderd. Op Okinawa waar een nieu we landing werd uitgevoerd, zijn de Japanners op een ter rein van 40 km2 samengedron gen. Een oproep om zich over te geven hebben zij gene- geerd. Er werden weer nieu we luchtaanvallen op Kioesjoe uitgevoerd. (A.A., H.N) Koning Leopold. Het soc. congres te Brussel heeft unaniem een resolutie aangenomen waarin het aftre den van den koning wordt ge vraagd. De leider van de par tij, Louis de Brouckère, heeft ter vergadering een telegram van Hitier aan Koning Leopold voorgelezen, dat in 1941 ver zonden zou zijn, en waarin Hit- Ier den koning dankt voor diens gelukwenschen op zijn verjaardag. In officieele klin gen te Brussel ontkent men een dergelijke telegrammen- wisseling. Men noemt dit tele gram waarvan in het laatste bezettingsjaar een fotocopie circuleerde, een vervalsching. (A.A.) Tusschen Joego-Slavië en Engeland en de V. S. is een overeenkomst gesloten. Tito zal zijn troepen terugtrekken ten W. van de demarcatielijn Villac naar een punt Z. van Triëst. Amerika en Engeland krijgen de havens Triëst en Pola te hunner beschikking. De Spaansche min. van buit. zaken heeft ontkend dat Hitier zich in Spanje zou be vinden. zooals gesuggereerd werd door Sjoekof. (B.B.C.) Tot nu toe zijn 180.000 Nedex-landers uit Duitschland teruggekeerd, waaronder velen met vliegtuigeni (H.N.) GEEN EINDEXAMENS. Bij K.B. van 8 Juni 1945 is bepaald dat in 1945 de eind examens der gymnasia, hooge- re burgerscholen én kweek scholen niet zullen werden af- jenomen. Behalve aan de leer lingen ten aanizen waarvan de vergaderingen van rector of directeur en leeraren der school beslist dat zij op grond van hun gedragingen tijdens de oezetting daarvoor niet in aan merking behooren te kernen, wordt aan leerlingen, die ge rechtigd zouden zijn aan het eindexamen, 1945 deel te ne: men, het getuigschrift (onder wijsakte) zonder het afleggen van het eindexamen uitgereikt. De onderwijsacte verleent de bevoegdheid tot het geven var onderwijs in de vakken a-j. tenzij de leerling vrijgesteld is geweest van het volgen van het onderwijs in lich. oefening, in welk geval de acte de" be voegdheid geeft, tot het geven van onderwijs in de vakken a-i, van art. 2 der L.O.-wet. Postverkeer uitgebreid. Van 7 Juni af is het inter- locaal particulier postverkeer uitgebreid tot de eilanden Tho- len, St. Philipslnd en Schou wen en Duiveland en het ge deelte van N. Brabant, onmid dellijk ten Z. van het Hol- landsch Diep en de Maas als mede de streek bew. Nijmegen ten Z. van de Waal. (A.A.) H. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben een inspectievlucht boven ons land gemaakt om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de algemeene oorlogsscha de. Zaterdag heeft de Konin gin een officieel bezoek aan Nijmegen gebracht. Ook werd een kort bezoek gebracht aan Groesbeek. Vrijdag heeft H. M. de Ko ningin op Haar tijdelijk ver blijf te Ulvenhout een aantal Nederlandsche bevelhebbers die uit krijgsgevangenschap waren teruggekeerd, ontvan gen. (A.A.) De repatrieering van Fransche onderdanen is vrij wel gereed. Tot 8 Juni werden 8.365.000 Franschen uit Duitschland naar hun vader-! land teruggebracht. (A.A.)] EEN DEUW' ZUIVERINGSBESLUIT WORDT ONTWORPEN. Daar in de practijk gebleken is dat het Zuiveringsbesluit niet geheel voldoet, heeft de min. van binnenlandsche za ken een commissie van juris ten benoemd onder voorzitter schap van prof. Cleveringa voor het ontwerpen van een nieuw Zuiveringsbesluit. (H.N.) DE KOLENPOSITIE. Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen omtrent de ko lenpositie heeft men ons van alleszins bevoegde zijde mede- gedeeld, dat de kolenpositie nog weinig overzichtelijk De productie is langzaam vc itgaande. maar de aan dacht der autoriteiten blijft er op gericht, die op te voeren. Op het oogenblik staan de in dustrie ten Noorden van de ri vieren, die weer op gang ge bracht moet worden en de droogmaking van het land in het brandpunt der belangstel ling. Er bestaat alle hoop, dat voor huisbrand een redelijk quantum beschikbaar zijn zal. C.O.B. Tusschen het bestuur van de Vakgroep Goederenvervoer en de leiding van de Centrale Or ganisatie voor het Beroeps- goederenvervoer langs den weg in bevriid Nederland, (C.O.B.) is besloten tot een opgaan van de Vakgroep in de C.O.B., die als vrije en meer naar demo cratische beginselen opgezette vakorganisatie reeds kort na de bevrijding van het Zuidelijk deel van ons land werd opge richt. KERKNIEUWS Ned. Herv; kerk: Drietal: te Amsterdam (vac. jeugdpred. F. J. Pop. Delft. J. H. Stelma. Kralingen en I. P. v. d. Waal, Haarlemte 's-Gravenhage !(vac.) stadskerkewerk J. J. F. Franck. Velp, J. de Groot, Drie- bergen en J. VV. v. Swigchem, Hengelo (vac. wijlen P. J. Mo lenaar) C. de Ru, Rozenburg. E. Jansen, Schoonhoven-Eer beek en C. 1. Dijkhuis, Ber- gentheim. PROVINCIENIEUWS MEER MELK VOOR KINDEREN. Het is thans mogelijk geble ken, het melkrantsoen voor de kinderen geboren in 1943 later te verhoogen tot 7 liter per week. In verband hiermede wordt voor de periode van 10 t.m. 23 ;Juni alsnog bon E60 Reserve aangewezen voor 3'/> liter melk. Zelfverzorgers voor het ar tikel melk moeten dezen bon bij de eerstvolgende uitrèiking van bonkaarten inleveren, Stichting gedupeerde Walchersche grondgebruikers. Er is voor de gedupeerde Walchersche grondgebruikers een stichting in het leven ge roepen. genaamd: „Stichting van door watersnood getroffen grondgebruikers op Walche ren," gevestigd te Middelburg Zij heeft tot doel de belangen der leden te behartigen, voor zoover zij door de overstroo ming gedupeerd zijn. Dit doel zal zij trachten tc bei-eiken door bij 'haar kenbaar gemaakte wenschen en verlan gens ter kennis te brengen van de bevoegde instanties en met deze zooveelmogelijk ovex'leg te plegen. Deze verlangens dienen p.iet beperkt te blijven tot de te zijner tijd toe te kennen schadeloosstellingen in geld, zij kunnen b.v. ook betrekking hebben op de eventueele plaat sing van jonge landbouwers en •zonen op een bedrijf in den Noord-Oostpolder: de wederop bouw der bedrijven; de ruil verkaveling; de al of niet op richting van kleine bedrijven enz. enz. De stichting beoogt een schakel te zijn tusschen de grondgebruikex's en alle moge lijke instanties. Ieder lid wiens belangen op de een of andere wijze behartigd moeten worden, kan zich tot het Dagelrjksch Bestuur wenden, welk bestuur' hem alsdan met raad en daad zal tex'zijde staan. Het bestuur bestaat uit twee daartoe aangezochte ge dupeerde grondgebruikers uit iedere gemeente. Deze be- stuux-sleden hebben zich tot taak gesteld het aanwerven van leden, want wil de stich ting voldoende effect sortee- ren. dan moet zij gesteund worden door een zoo groot mogelijk aantal gedupeerden. Uit het gekozen bestuur is een Dag. Bestuur aangewezen, bestaande uit vijf leden en daaraan zijn toegevoegd vier eden als adviseurs. Voorzitter is de heer A. Ge- schiere' te Grijpskerke, vice-. voorz. B. Kodde te O. en W.- Souburg, thans te Middelburg, penxiingmeester, L. J. Lorier ie Middelburg, secretaris: J. L. Dx-egmans te Koudekerke en verder de heeren: mr. A. J. van der Weel, J. Terpstra, M. A. van Varik en J. Loriei', allen te Middelburg en A. W. Cevaal te Grgpskerke. Ged. Staten van Zeeland, heDben voor den duur van 4 jaren, te rekenen van 1 Juni 1945 af, benoemd tot lid, te vens voorzitter, van den Raad van Commissarissen der N.V. Waterleiding Mij. „Midden Zeeland" te Middelburg, den heer J. M. van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten wonende te Goes. Een der inrichtingen in Am sterdam, die door tüsschen- komst van den Gem. Geneesk. en Gezondh. Dienst, een deel van de zending brood uit Zeeland ontving, was de Wee- zenini'ichting der Geref. Kerk aan de Hugo de Grootkade. Een van de kinderen las op een auto den naam en het 'adres van een der meewer kende bakkex*s. En de wees vader, niet wetend tot wien hij zich in zijn dankbaarheid kon wenden, heeft dezen Mid- delburgschen bakker en door hem allen die tot het welsla gen van deze zendingen mee hielpen een hartelijken dank brief geschx-even, vergezeld van de beste wenschen voor het herstel van Walcheren en Zeeland. De jonge afd. Zuid-Beveland van de vereeniging Oost en West heeft in een der uitstal kasten van den boekhandel De Jong in de Lange Kerkstraat te Gces een etalage aange bracht om de aandacht op onze koloniën te vestigen. Het bestuur der Oranje vereniging te Goes heeft het initiatief genomen tot een feestvie op 31 Augustus a.s. Zij hoopt dit op -too breed mogelijken grondslag te doen. In verband daarmede zal bin nenkort een algemeene verga dering gehouden worden. Gisteren is te Goes binnen gebracht de opperluitenant der marechaussee Kramer, die tot het vertrek der Duitschers commandant der marechaus sees op Zuïd-Beveland was en die gezegd had nimmer zijn post te zullen verlaten, maar die eind October toch het ha zenpad koos. De aangehoudene stond zoowel bij het ovei"gx*co- te deel van zijn manschappen als bij het publiek in een ze-er .slecht blaadje. Het was zeker door zrjn anti-Nederlandsc-he

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1