Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Een Fransche tragedie. Een Fransche tragedie. V Een Fransche tragedie. De Syrische aangelegenheid is in den grond een Fransch- Britsch geschil. Feitelijk is het een puur Fransche tragedie. Onmiddellijk na den vcrigen oorlog hebben de Franschen het geval verkeerd aangepakt. Hun was het mandaat over d3t gedeelte van het oude Turk- sche gebied toegekend. Zg legden er echter de hand op, on een wijze waaraan noch de bevolking van het land, noch de verleeners van het man daat ooit hadden gedacht. Ge wapenderhand drongen zij ei binnen. De bevolking heeft zich dapper geweerd en het aen overweldiger heel moeilijk gemaakt. Maar natuurlijk kon Frankrijk het probleem aan. Tenminste militair. Op die manier maakt men echter geen moreele veroverin- gen. Syrië w?.s door Frankrijk als tegenpost bedoeld, tegen de Britsche positie in den Levant. Daardoor is generaal de Gaul le ook op de gedachte geko men dat de tegenwoordige moeilijkheden bewerkt zouden zijn door Britsche agenten. De ze waren daar echter niet noo dig. Het Fransche presage was er definitief geschokt, ook door latere gebeurtenissen. De Britten moesten het gewest, veroveren op de Franschen van Vichy, die het ter be schikking van de Duitschers hadden gesteld, als spring plank voor het Midden-Oosten Onder Britsche auspiciën had den daarop de vrije Franschen aan Syrië en den Libanon zelf standigheid beloofd, zooals En geland reeds aan het naburige Irak verleend had. De Gaulle zelf heeft nu toegegeven zich er niet aan te willen houden, en den ouden toestand vrijwel te willen herstellen. Een tragedie~De Gaulle. Genera.al de Gaulle is een echte vertegenwoordiger van de klassieke gevoelens der Franschen, die de Britten nooit goed hebben kunnen ver dragen (dit geldt over er weer). Dat Frankrijk zijn red ding aan Engelsche volharding en aan Angelsaksische wape nen te danken heeft, maakt dit gevoelen niet beter. Het is hard voor een trotsch, en eens zoo machtig volk zijn redding door een ouden mededinger te moeten erkennen. Generaal de Gaulle was er zelf zeker te prikkelbaarder om tegenover de Britten. En hij is een bg uitstek lichtgeraakt man. Hij heeft met den eerlijk pro- Franschen Churchill nooit kun nen opschieten, zelfs met den beminnelijken Roosevelt met. En dat lag heel bepaaldelijk aan hem. Hij was, als politicus en als diplomaat, verre van den tacticus, dien hij zich op militair gebied had betoond. Hij kreeg met iedereen ruzie. Dat kon op den duur niet dcorgaan, en een krachtig woord van Churchill, zeer op den man af, bewerkte de ver andering. De politiek van de Gaulle is zoo weinig mogelijk in harmo nie- met Londen en Washing ton. Zijn onverwachte reis naar Moskou. zijn weigering om Roosevelt te ontmoeten, zij waren er verschijnselen van,. Gevaren voor Frankrijk. Men moet de Gaulle de posi tie, die het Fransche volk hem nu' toekent, van harte gunnen. Door zijn geloof en zijn volhar- ring heeft hij die verdiend, schrijft dr. M. van Blanken- stein. Maar bedenkelijk is het po litieke gezag waarover hij be schikt, omdat hij, door zijn slecht gehumeurd beleid, licht geraaktheid en koppigheid, een gevaarlijk leider is van de Fransche diplomatie. Hij is niet bereid, het voor stel van Churchill aan te ne men tot een conferentie met Amerikanen, Britten en Syriërs in Engeland. Hij wil wel naar een conferentie komen, als de heele „Groote Vijf" .er bijeen is, benevens vertegenwoordi gers van alle Arabische sta ten, om dan het Syrische pro bleem te .behandelen als onder deel van alle hangende Arabi sche problemen. Hij meent blijkbaar Engeland daarmede zeer dwars te zitten. Het omgekeerde kon wel eens waar blijken. Uit de gedragin gen van de Arabische Liga blijkt, dat Frankrijk nu het zwarte schaap is. Tegen dien achtergrond zou Engeland bij de onderhandelingen op be trekkelijke welwillendheid kun nen rekenen. En Frankrijk moet voorzich- tig zijn met de Arabieren. De ze verdragen geen eigendunk van Europeanen, welke ook. De Arabieren vormen, zoovaak zij het over een punt eens zijn, een gevaarlijke macht in hun wereld. In het bijzonder voor Frankrijk, dat in Noord-Afri- ka reeds moeilijkheden genoeg heeft, zonder dat daar een agitatie van de Arabische sta ten losbreekt. Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. K» Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 35-1, Goes tel. 2475, Terneuzer in m/K Hoofdred. E. P Zandijk (met red Dinsdag 12 Juni lb4a medew. -an dr. W. H: Beekenkamp 188e Jaargang Nummer 55 dr. P. den Boer. Druk Op 26, 27 en 28 Juni worden in Amsterdam bevrij dingsfeesten georganiseerd. AUSTRALIËRS LANDEN OP BRITSCH N. BORNEO. Zendag zijn Australische troepen cp Britsch Noord-Bor- neo geland. Mac Arthur heeft medegedeeld dat 4 landingen tegelijk werden uitgevoerd door de 9de Australische divi sie, de veteranen van N. Afri ka! en wel op de eilanden La- boean, Moeara en Brooketon in de Brunei baai, terwijl een an dere strijdmacht aan land ging op de N. O. kust. Generaal Mac Arthur ging zelf mede aan land op het eiland Laboean. Voor de landing werd het ge- li eele gebied zwaar gebombar deerd. Het afweergeschut te Balik Papan het grootste pe- troleumcentrum op het eiland, werd tot zwijgen gebracht. De tegenstand bij de landingen was over het algemeen zeer gering en de verliezen zijn be- rekkelijk laag. Blgkens latere berichten zijn de stad Laboean en het vlieg veld aldaar reeds veroverd. Aan de kust van Borneo werd een bruggenhoofd gevormd van ongeveer 3 km. diepte. In den strijd op Okinawa de den de Amerikanen opnieuw aanvallen op de Japanners, die het Zuid. gedeelte van het eiland krachtig verdedigden. Zondagavond werden reeds trreinwinsten van 8001000 m. gemeld. In den Salomons-archipel heb ben de Australiërs een nieuwe landing uitgevoerd op Bougain ville. ditmaal te Cabai, 10 km. van het N. punt van het eiland. (A.A.) SS-niannen geïnterneerd. 12.000 SS-mannen zijn door het Britsche militaire bestuur geïnterneerd in het vroegere beruchte concentratiekamp Neuengammer bij Hamburg. Voorts is een aantal SS-man nen opgesloten in het Noorden van Sleeswijk-Holstein, Olden burg en Westfalen, terwijl zich 4000 man op het eiland Sylt bevinden. (AA) Amsterdam en Hilversum worden de verlofcentra voor de Canadeesche soldaten in N. W. Duitschland (H.N.) Koning Haakon van Noorwegen is in zijn land te ruggekeerd en geestdriftig .{ontvangen, V(H.N.) DE NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHT. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Neder- landsche strijdmacht uit 200 duizend man zal komen te be staan. Hiervan zgn 150.000 nood:- voor de bevrijding van Ned.-ïndië en 50.000 voor de bezetting van Duitschland. Er worden naar schatting 120.000 vrijwilligers verwacht. De ove rige 80.000 zullen uit de jong ste jaarklassen worden gere- cruteerd. Het A.N.P. seint nog uit Melbourne, dat in Australië 15 Nederlandsche lichte infan- teriebaialjons met totaal 22,'jUU man worden gevormd voor den strijd tegen Japan. One d. 150.000 man zijn be grepen 30. 00 man mariniers en vlootpersoneel en 10.000 man die waarschijnlijk in En. geland zullen worden opgeleid (HN, AA) DE PRINSES IRENEBRIGADE. De Prinses Irenébrigade zal begin November, zes maanden na het beëindigen der vijande lijkheden, afzwaaien. Degenen die boven de -- jaar zijn zullen op 1 Juli naar het burgerleven terugkeeren. De naam van de brigade zal blijven voortleven, want er komt waarschijnlijk een Irene regiment. (A.A.) ONVEILIGE STRANDEN A N.P.-Aneta verneemt dat het Nederland.':che Noordzee strand nog jarenlang onveilig zal blijven. Tal van land mijnen die op de waterlijn la gen zijn weggespoeld. Zij lig gen op onbekende plaatsen. Getracht wordt o.m. hèt strand van Scheyeningen van mijnen te zuiveren. Het totaal aantal mijnen langs de kust schijnt plm. l3-2 millioen te bedragen. Het opruimen geschiedt door Duitsche pioniers onder toe zicht van de Royal Canadian Engineers. Per dag worden on geveer 6000 mijnen geruimd. In totaal zijn reeds 28000 van deze gevaarlijke apparaten on schadelijk gemaakt. De arrestatie van den wielrenner Peperkamp. Over de arrestatie van den wielrenner Peperkamp, ver neemt A.A.. dat de politie te Den Bosch het verzoek riit Hil versum kreeg, om informatie's omtrent een zekeren Peper kamp, die te Hilversum leider was van den O. D. Ket bleek dat de actieve O. D.er dezelfde was, als de man, die men reeds zoo lang zocht, wegens hulp aan den Duitschen S. D. ?ROVINCIENlEUWS Boter. Op de bon C25A boter zal niet, zooals gisteren ge meld werd, 125 gr. margarine worden verstrekt, doch 125 gr. boter. BOOT VLIS3INGEN BRESKENS. Naar de wnd. marine-com mandant te Vlissingen mede deelt, zal in den vervolge iede re-, dag een bootdienst tus- schen Vlissingen en Breskens worden onderhouden. Vertrek Vlissingen 9.30 en 17.00, ver trek Breskens 10.30 en 18.00. DE AARDBEIEN WORDEN GOEDKOOPER. In verband met de veel ge uite klachten over de hooge prijzen van de aardbeien, kan worden medegedeeld dat blij- gens de officieele prijsnotee- ringen, met ingang van Woens dag a.s. de prijs voor aard beien. zooals reeds in het vooruitzicht was gested, een aanmerkelijke verlaging zal ondergaan. De prijs wordt dan 0.99 per kg. INVOER VAN FIETSEN TE VERWACHTEN. Het Rijksbureau voor de metaalverwerkende industrie voert op het oogenblik onder handelingen over den aankoop van een partij fietsen en fiets- onderdeelen in Engeland. Het gaat hier om een aanzienlijke hoeveelheid. (A.A.) De beruchte Schmidt, de Beauftragte van Seyss In- quart in Limburg heeft zich m een interneeringskamp in het Ruhrgebied door ophanging van het leven beroofd. (A.A.) Ir. Hupkes ïs als opvol ger van prof. Goudriaan be noemd tot president-directeur van de Ned. Spoorwegen. Medegedeeld wordt, dat, in tegenstelling met een vorig bericht, studenten, bij de in schrijving voor Universiteiten en Hoogescholen, slechts een verklaring zullen moeten tee kenen, dat zij geen lid zijn ge weest van eenige nationaal- socialistisch-getinte organisa tie en dat zij de beruchte loyaliteitsverklaring niet heb ben geteekend. Zuks in af wacht ig van een nader onder zoek. (A.A.) Het fraaie oude kasteel van Hemmen in de Betuwe is bij de oorlogshandelingen totaal verwoest. f.A.A. Jong-Nederlandsche beweging. Het bestuur van de Jong- Nederlandsche Beweging, afd. Zeeland, heeft op een te Eind hoven ge-houden bijeenkomst van de vernieuwingsbeweging in de drie Zuidelijke provin cies medegedeeld, dat de J.N. B., welke organisatie het voor bereidend werk voor de ver nieuwingsbeweging in de pro vincie Zeeland heeft voorbe reid, ingebracht is in de op 12 Mei j.l. opgerichte Nederland sche Volksbeweging. In een te Goes gehouden bij eenkomst is een voorloopig be stuur van de afd. Zeeland van de Nederlandsche Volksbewe ging gevormd bestaande uit de heeren P. J. Bouman te Mid delburg, A. van Uxem te Goes, H. B. Bouwman te Goes, M. de Vink te Middelburg, L. J. Ver hagen te Vlissingen, L. F. du Bois te Terneuzen. Het voor loopig secretariaat is geves tigd Zonnebloemstraat 37 te Goes. De „oproep" tot gemeen- schappelijken arbeid aan de noodzakelijke radicale ver nieuwing van ons volksleven aan alle Nederlanders, zal na mens Zeeland mede worden on derteekend door de heeren Ds. F. Oort te Retranchement, J. T Buma te Zuidzande. A. Hcolhorst te Oostburg, Dr. J. A. de Bas te Sas van Gent, M. Dieleman te Axel, Ds. P. L. D. J. van Oeveren te Axel, M. de Ferjter te Axel, P. J. Bom te Colijnsplaat, F. van Sabben te Vlissingen, J. de Reij te Mid delburg, Ds. Aalbers te Rilland- Bath. niet erg hartelijk en niet al leen met woorden, maar cok met vuisten werd bewezen, dat men dc-en roan zeer haat. Na een verblijf van een jaar in Duitschland is Zaterdag jl. de wed. J. Simons te Middel burg weer thuis gekomen. De kranige vrouw, die moeder is van 13 kinderen, had in het begin van het vorige .jaar een Duitschen deserteur in haar woning van burgerkleeren voorzien en kreeg hiervoor een jaar gevangenisstraf, waarvan ze een deel in den Bosch en de rest in Kleef en in een tuchthuis in Siegenheim bij Kassei doorbracht. Na 1 Maart 1945, de datum van haar ont slag, werd ze te werk gesteld in een munitiefabriek, waaruit ze na 4 weken door de Ame rikanen' werd bevrijd. In den tusschentijd bleken de zaken thuis, onder leiding van haar oudste dochter uit stekend te zijn verloopen en men kan begrijpen, dat het een vreugdevolle terugkeer was in de ter harer eere fees telijk versierde straat. Èen groot aantal bezoekers „,i vele bouquetten bloemen getuigden van het meeleven van haar stadgenooten. Zaterdag heeft men de thuis komst feestelijk gevierd en het Maandag nog eens overge daan. Onder de voornaamste N.S. B.ers die te Ellewoutsdijk zijn opgesloten, bevindt zich se dert Zaterdag ook Rosier, des tijds banleider van de W.A., die als adjudant van Jan Dek ker en buigende voor Münzer en zijn staf, ook krachtig me dewerkte aan het zenden van Zeeuwen naar Duitschland. De ontvangst in Goes was Maandag jl. kwam de Mid- delburgsche Jeugdraad, het overkoepelend orgaan van alle plaatselijke jeugdorganisaties, die zich met de geestelijke en cultureele vorming van de jeugd bezig houden, te Mid delburg in eerste officieele vergadering bijeen. Na een inleiding van den heer Loenhouts, jeugdbemid- delaar, en den heer Nieuwe n- huijzen, landbouwbemiddelaar bij het Arbeidsbureau, werd de mogelijkheid onder het oog gezien, de georganiseerde jeugd in te schakelen bij het binnen halen van den oogst, speciaal in Westel. Zeeuwsch- Vlaanderen, waar het tekort aan arbeidskrachten op het Platteland het allergrootst is. De hulp zou zich, daar het hier vnl. de schooljeugd be treft, moeten beperken tot de maand augustus en de lichte re werkzaamheden. Te Middelburg is onder lei ding van den heer C. de Bruin een contact-avond gehouden voor het Chr. overheidsperso neel. In zijn openingswoord be sprak de voorzitter de prin- cipieele doelstelling der Chr. vakorganisatie en de in de be- ;|zettingsjaren geschapen moge- Een Fransche tragedie. De Syrische aangelegenheid is in den grond een Fransch- Brltsch geschil. Feitelijk is het een puur Fransche tragedie. Onmiddellijk na den vorigen oorlog hebben de Franschen het geval verkeerd aangepakt. Hun was het mandaat over dat gedeelte van het oude Turk- sche gebied toegekend. Zii legden er echter de hand oj), op een wijze waaraan noch de bevolking van het land, noch de verleeners van het man daat ooit hadden gedacht Ge wapenderhand drongen zij er binnen. De bevolking heeft zich dapper geweerd en het den overweldiger heel moeilijk gemaakt. Maar natuurlijk kon frankrijk het probleem aan. Tenminste militair. Op die manier maakt meii echter geen moreele veroverin gen. Syrië was door Frankrijk als tegenpost bedoeld, tegen de Britsche positie In den Levant. Daardoor is generaal de Gaul le ook op de gedachte geko men, dat de tegenwoordige moeilijkheden bewerkt zouden zijn door Britsche agenten. De- ze waren daar echter niet noo- dig. Het Fransche prestige was er definitief geschokt, ook door latere gebeurtenissen. De Britten moesten het gewest veroveren op de Franschen van Vichy, die het ter be schikking van de Duitschers hadden gesteld, als spring plank voor het Midden-Oosten. Onder Britsche auspiciën had den daarop de vrije Franschen aan Syrië en den Libanon zelf standigheid beloofd, zooals En. eland reeds aan het naburige rak verleend had. De Gaulle zelf heeft nu toegegeven zich er niet aan te willen houden, en den ouden toestand vrgwel te willen herstellen. Een tragedie-De Gaulle. Generaal de Gaulle is een echte vertegenwoordiger van de klassieke gevoelens der Franschen, die de Britten nooit goed hebben kunnen ver dragen (dit geldt over en weer). Dat Frankrijk zijn red ding aan Engelsche volharding en aan Angelsaksische, wape nen te danken heeft, maakt dit gevoelen niet beter.Het is hard voor een trotsch, en eens zoo machtig volk zijn redding door eén ouden mededinger te moeten erkennen. Généraal de Gaullev was er zelf zeker té prikkelbaarder om tegenover de Britten. En hij is "een bij' lichtgeraakt man. Hg heeft met den eerlijk pro- Franschen Churchill nooit kun nen opschieten, zelfs met den beminnelijken Roosevelt niet. En dat lag heel bepaaldelijk aan hem. Hg was, als politicus en als diplomaat, verre van den tactious dien hij zich op militair gebied had'' betoond. Hij kreeg met ledereen ruzie. Dat kon op den duur hiet doorgaan, eiï een krachtig woord van ChurchilT, zeer' óp den man af, bewerkte de ver andering. De politiek van de Gaulle is zoo weinig mogelijk in harmo nie met Londen en Washing ton. Zijn onverwachte reis naar Moskou, zgn weigering om Roosevelt te ontmoeten, zij warén ér verschgnselen van.. Gevaren voor Frankrijk. Men rtioet de Gaulle de posi tie, die het Fransche volk hem nu toekent, van harte gunnen. Door zgn geloof en zgn volhar- rlng heeft hg die verdiend, schrgft dr. M. van Blanken- steln. Maar bedenkeigk is het po litieke gezag waarover hij be schikt, omdat hg, door zijn slecht gehumeurd beleid, licht geraaktheid en koppigheid, een gevaarlijk leider is van de Fransche diplomatie. Hij is hiet bereid, het voor stel van Churchill aan te ne men tot een conferentie met Amerikanen, Britten en Syriërs in Engeland. Hij wil wel* naar een oonferentie komen, als de heele „Groote Vgf" .er bijeen is, benevens vertegenwoordi gers van alle 'Arabische sta ten, om dan het Syrische pro bleem te behandelen als onder deel van alle hangende Arabi sche problemen. Hij meent blijkbaar Engeland daarmede zeer dwars te zitten. Het omgekeerde kon. wel eens waar blgken. Uit de gedragin gen van de Arabische Liga bigkt, dat Frankrgk nu het zwarte schaap is; Tegen dien achtergrond zou Engeland bij de onderhandelingen op be- trekkelgke welwillendheid kun. nen rekenen. En Ftankrgk moet voorzich tig zijn met de Arabieren. De ze verdragen geen eigendunk van Europeanen, welke ook. De Arabieren vormen, zoovaak zg het over een: punt eens zgn, een gevaarigke macht in hur. wereld. In het bgzonder voor Frankrgk, dat in Noord-Afri- ka reeds moeiigkhèden genoeg heeft, zonder dat daar een agitatie van de Arabische sta- ten losbreekt. Abonn.-pr.: 25 et, p. w. ƒ3.20 p. uw Adv.pr. 12 'ct 'p mm,, min. p. adv 2- Bpr. Vlissingen tel. 10. M'burg .ei 3521 en 3541, sGoes tel. 2475, Terneuzer Dinsdag 12 Juni 1945 iSSe Jaargang Nummer 55 Jfi. P. Zandtfk (met an dr. W. H. Beekenkamp J. Bouman. Uitg. F Druk Xa. F, v. d. Velde Jr Op 26, '27 en 28 Juni worden irt Amsterdam bevrg- dingsffeesten georganiseerd. AUSTRALIËRS LANDEN OP BRITSCH N. BORNEO. Zondag zijn Australische troepen op Britsoh Noord-Bor- neo geland. Mac Arthur heeft medegedeeld dat 4 landingen tegelijk werden uitgevoerd door de. 9de Australische divi sie, de veteranen van N. Afri ka, en wel op de eilanden La boean, Moeara en Brooketon in de Brunei baai, terwijl een an dere strgdmacht aan land ging op de N. O. kust. Generaal Mac Arthur ging zelf mede aan land op het eiland Laboean. Voor de landing werd het ge- heele gebied zwaar gebombar deerd. Het afweergeschut te Balik Papan het grootste pe- trqleumcentrum op het eiland, werd tot zwijgen gebracht. De tegenstand bij de landingen was over het algemeen zeer gering en de verliezen zijn be trekkelijk laag. Blijkens latere berichten zijn de stad Laboean en het vlieg veld aldaar reeds veroverd. Aan de kust van Borneo werd een bruggenhoofd gevormd van ongeveer 3 km. diepte. In den strijd op Okinawa de den de Amerikanen opnieuw aanvallen op de Japanners, die het Zuid. gedeelte van het eiland krachtig verdedigden. Zondagavond werden reeds trreinwinsten van 800—1000 m. gemeld. In den Salomons-archipel heb ben de Australiërs een nieuwe landing uitgevoerd op Bougain ville. ditmaal te Cabai, 10 km. van het N. punt van het eiland. (A.A.) SS-mannen geïnterneerd. 12.000 SS-mannen zgn door het Britsche militaire bestuur geïnterneerd in het vroegere beruchte concentratiekamp Neuengammer bij Hamburg. Voorts is een aantal SS-man nen opgesloten in het Noorden van Sleeswijk-Holstein, Olden burg en Westfalen, terwgl zich 4000. man. op het eiland Svlt bevinden. (AA) Amsterdam en Hilversum DE NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHT. Van officieele zgüe wordt medegedeeld, dat de Neder landsche strgdmacht uit 200 duizend man zal komen te be staan. Hiervan zijn 150.000 nood:,a voor de bevrijding van Ned.-ïndië en 50.000 voor de bezetting van Duitschland. Er worden naar schatting 120.000 vrijwilligers verwacht. De ove rige 80.000 zullen uit de jong ste jaarklassen worden gere- cruteerd. Het A.N.P, seint nog uit Melbourne, dat in Australië 15 Nederlandsche lichte infan- teriebataljons met totaal 22.0UO man worden gevormd voor den strijd tegen Japan. Ond da 150.000 man zijn be grepen 30. 00 man mariniers en vlootpersoneel en 10,000 man die waarschgnlijk in En geland zullen worden opgeleid. (HN. AA). DE PRINSES IRENEBRIGADE. De Prinses Irenebrigade zal begin November, zes maanden na het beëindigen der vg'ande- ïgkheden, afzwaaien. Degenen die boven de 40 iaar zijn zullen op 1 Juli naar het burgerleven terugkeeren. De naam van de brigade zal blijven voortleven, want er komt waarschgnlgk een Irene- regiment. (A.A.) DE AARDBEIEN WORDEN GOEDKOOPER. In verband met de veel ge uite klachten over de hooge prijzen van de aardbeien, kan worden medegedeeld dat blij- gens de officieele prijsnotee- ringen, met ingang van Woens dag a.s. de prijs voor aard beien. zooals reeds in het vooruitzicht was gested, een aanmerkelijke verlaging zal ondergaan. De prijs wordt dar. 0.99 per kg. INVOER VAN FIETSEN TE VERWACHTEN. Het Rgksbureau voor de de Canadeesche soldaten in N/W; DuitscHland (H.N.) Koning Haakon van Noorwegen, is. in zgn. Jand te ruggekeerd ëh geestdriftig ontvangen. worden de verlofcentra voor metaalverwerkende industrie voert op het oogenblik onder handelingen over den aankoop van een partij fietsen en fiets- onderdeelen in Engeland. Het gaat hier om een aanzlenigke (H.N.) hoeveelheid. ONVEILIGE STRANDEN. A.N.P.-Aneta verneemt dat het Nederlandsche Noordzee strand nog jarenlang onveilig zal blijven. Tal van Jand- mgnen die op de waterlgn la gen zijn weggespoeld. Zg lig gen op onbekende plaatsen. Getracht wordt o.m. het strand van Scheveningen van mijnen te zuiveren. Het totaal aantal mgnen langs de kust schijnt olm. IK millioen te bedragen. Het opruimen geschiedt door Duitsche pioniers onder toe zicht van de Royal Canadian Engineers. Per dag worden on geveer 6000 mijnen geruimd. In totaal znn reeds 26000 van deze gevaarlijke apparaten on- schadelgk gemaakt. De arrestatie van den wielrenner Peperkamp. Over de arrestatie van den wielrenner Peperkamp, ver neemt A.A., dat de politie te Den Bosch het verzoek uit Hil versum kreeg, om informatie's omtrent een zekeren Peper kamp, die te Hilversum leider was van den O. D. Het bleek dat de actieve O. D.er dezelfde; was, als de man, die men reeds zoo lang zocht, wegens hulp aan den Duitschen S. D. De beruchte Schmidt, Beauftragte van Seyss In- quart in Limburg heeft zich in een interneeringskamp in het Ruhrgebied door ophanging van het leven beroofd. (A.A.)' Ir. Hupkes is als opvol ger van prof. Goudriaan be noemd tot president-directeur van de Ned. Spoorwegen. (H.N.) Medegedeeld wordt, dat, in tegenstelling met een vorig bericht, studenten, bij de in schrijving voor Universiteiten en Hoogescholen, slechts een verklaring zullen moeten tee kenen, dat zg geen lid zgn ge weest van eenige nationaal- socialistisch-getinte organisa tie en dat zij de beruchte loyaliteitsverklaring niet heb ben geteekend. Zuks in af- wachtig van een nader onder zoek. (A.A.) Het fraaie oude kasteel van Hemmen in de Betuwe is bij de oorlogshandelingen (A.A.) totaal verwoest. (A.A.) ?J?OV(NCIENIEUWS Boter. i; .Op- de bon C25A boter zal niet, zooals. gisteren ge meld w.erd, 125 gr. margarine worden verstrekt, dooh 125;gr. b' o t e r. |- BOOT VLISSINGEN— BRESKENS. Naar de wnd. marine-com mandant te Vlissingen mede deelt, zal in den vervolge iede re-, dag een bootdienst tus- schen Vlissingen en Breskens worden onderhouden. Vertrek Vlissingen 9.30 en 17.00, ver trek Breskens 10.30 en 18.00. Jong-Nederlandsche beweging. Het bestuur van de Jong- Nederlandsche Beweging, afd. Zeeland, heeft op een te Eind hoven gehouden bgeenkomst van de vernieuwingsbeweging in de drie Zuidelijke provin cies medegedeeld, dat de J.N. B., welke organisatie het voor bereidend werk voor de ver nieuwingsbeweging in de pro vincie Zeeland heeft voorbe reid, ingebracht is in de op 12 Mei j.l. opgerichte Nederland sche Volksbeweging. In een te Goes gehouden bij eenkomst is een voorloopig be stuur van de afd. Zeeland van de Nederlandsche Volksbewe ging gevormd bestaande uit de heeren P. J. Bouman te Mid delburg, A. van Uxem te Goes, H. B." Bouwman te Goes, M. de Vink te Middelburg, L. J. Ver hagen te Vlissingen. L. F. du Bois te Terneuzen. Het voor loopig secretariaat is geves tigd Zonnebloemstraat 37 te Goes. De „oproep" tot gemeen- schappelijkcn arbeid aan de noodzakelijke radicale ver nieuwing van ons volksleven aan alle Nederlanders, zal na mens Zeeland mede worden on derteekend door de heeren Ds. F. Oort te Retranchement, J. T. Buma te Zuidzande, A. Hoolhorst te Oostburg, Dr. J. A. de Bas te Sas van Gent, M. Dieleman te Axel, Ds. P. L. D. J. van Oeveren te Axel, M. de Feijter te Axel, P. J. Bom te Colijnsplaat, F. van Sabben te Vlissingen, J. de Reg te Mid delburg, Ds. Aalbers te Rilland- Bath. Naar wij vernemen is als vgfde lid van de commissie van advies in beroep inzake evacuatieaangelcgenhedeh 'te Goes aangewezen, de heer H. Verbeek, voorzitter van den Goeschèn Bestuurdérsbónd, Onder de voornaaWiste N.S. B.ers die te ElleWoutsdijk 'zgiï opgesloten, bevindt zich se dert Zaterdag ook Rosier, des- tyda banleider van de W.A., die als adjudant van Jan Dek ker en buigende voor Münzer en zgn staf, ook krachtig me dewerkte aan het zenden van Zeeuwen naar Duitschland. De ontvangst in Goes was niet erghartelijk en niet al leen met woorden, maar ook mat vuisten werd bewezen, dat men dezen man zeer haat. Bij het gemeentebestuur van Goes is naar aanleiding van een verzonden broodconvooi van den Voedselraad te Die- men, een schrgven ontvangen, waarin namens alle inwoners der gemeente dank wordt ge bracht voor de heerlgke broo- den. Hierdoor kon aan iederen inwoner 800 gr. brood extra worden verstrekt. De voedsel positie is gelukkig sinds eeni ge weken hier ook veel ver beterd. De Voedselraad verzocht den dank te willen overbrengen aan al degenen, die hebben meegewerkt. Tot eerevoorzitter van de OranjeVereeniging te Kloetin- ge is benoemd de burgemees ter mr. H. N. baron Schim- melpenninck van der Oye. Het muziekgezelschap „Ex celsior" te Kloetlnge heeft Maandagavond een bezoek ge- bracjit aan de woning van den heer M. Kole, die reeds 43 jaar lid van het gezelschap is en die Zondag zijn zilveren hu welijksfeest had herdacht. De muzikanten wilden het echt paar hulde brengen alvorens het repetitielokaal op te zoe ken. Zaterdagavond heeft dé mu- ziekvereeniging „Excelsior" te Kloetinge onder een welver diende belangstelling haar eer ste zomerconcert gegeven. Morgen wordt te Lewedorp een nationale feestdag gehou den. Des morgens vindt een kranslegging plaats bij de gra ven van onze gesneuvelde be vrijders. Voorts worden kin. derspelen gehouden en des middags een optocht, ringrij- den enz. Tot bestuursleden van de Oranjevereenigigg te Rilland werden gekozen de heeren J. A. Boot, L. J. Goedbloed K. J. Nanninga; Chr. J: v. d. Sande en W. Treffers, als commissa rissen de heeren A. J Col- paart, J. v. d. Griek. T. Huys- man, M. Hommel. A. A. Mol, L. Nagelkèrke, A. van Weele, C. van Weéle en W. v. d. Werff; Qp '29 Juni £&i óp den verjaardag van Prins Berrt- hard ééri feest vöor séhöólkin- deren worden georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1