Provinciate Zeeuwsche Courant Indrukken uit Noord- en Zuid-Ho'Iand. Wie een gebied betreedt, dat een wild-bewcgen trjd achter den rug heeft, doet wel heel verschillende indrukken op. In de vuurproef van historisch critieke maanden is ook thans weei' gebleken hoe ver de goéde en de slechte eigen schappen van de Nederland- .scha staatsburgers uiteenloo- pen. Tegenover voorbeelden "van een werkelijk heroïsche plichtsbetrachting staan vele. gevallen van karakterlooze 7,Urakheid. Tegenover uiterste offervaardigheid soms een ergerlijk egoisme. Welk een Verscheidenheid van verhalen en berichten! Ik denk aan het ■relaas hoe te Haarlem uit het verstrekken van maaltij den aan enkele ondervoede arme kinderen ergens in de 'keuken van een dokterswoning en by een drukker thuis, met steun van de illegale bewegin gen en van de kerken een or ganisatie groeide, die tenslotte iri de donkerste dagen meer dan 12.000 kinderen warme •maaltijden verschafte (gedeel telijk bereid op kolen, die men uit Duitsehe voorraden had gestolen!). Ik herinner my een mede- deeling over eenige zusters uit een ziekenhuis, die lange werktijden, vermoeid en ondervoed, uittrokken om aardappelen te halen bij een boer in de Haarlemmermeer.; Zij deden het niet voor een eigen gezin, waarin eigen kin deren gevaar liepen, maar; a-oor patiënten, tientallen pa- tiënten. De meeste vrouwen hadden nog slechts de kracht voor het behoud van hun eigen familie te strijden. Dat heb ben zij dan ook met een be wonderenswaardige taaiheid en volharding gedaan. Het is niet te veel gezegd wanneer men erkent dat het 'bestaan van een belangrijk percentage van ons volk af hankelijk is geweest van het uithoudingsvermogen van de vrouwen. Urenlang stonden zij in de rij voor de bijna leege winkels, tientallen kilo meters legden zij dagelijks af,, heiaden met tasschen of rug. zakken, dikwijls moeizaam kinderwagens of kleine hand- karren voortduwend of hijgend legen den wind in trappend op fietsen zonder banden. Er moest gekookt worden met een minimum aan brandstof op primitieve noodkacheltjes, er moest gewasschen worden zonder zeep. En daarbij kwa men de zorgen om wegge voerde of verborgen mannen, om zieke kinderen en om zoo veel meer dat den druk van die grauwe wintermaanden verzwaarde. Voor velen kwam de reactie eerst na de bevrijding. Nu de honger is gestild, ziet men fiienigeen ineenstorten als ge volg van een te langdurige Zenuwspanning in den afge- ioopen tyd. Is het noodig om de contras ten tusschen licht en donker vérder te accentueeren door lang stil te staan bij moreele verval-versehijnselen, die even eens oVeral waar te nemen zijp? De zwarte handel heeft hier en daar een ergerlijken omvang aangenomen. Wij kun nen er verder over zwijgen; het is ons alles te goed be ltend. Het was echter niet alleen de zwarte handel die de volkskracht van onze Noordwestelijke provincies aantastte., Er heerschte hiel en daar ook een egoïstische ongastvrijheid, welke veel er gernis heeft gewekt bij dege nen, die goed en bloed op het spel zetten voor het wel- zyn van hun landgenooten. Hen enkel staaltje. Een hoofd van een school uit Haarlem vertelde mij, dat hij in Ja nuari bericht ontving over een ernstige ziekte van een van zijn kinderen in Leiden. Eén fiets bezat hij niet meer, doch daar- ooor liet hij zich niet afschrik ken. De ongeveer zestigjarige man begaf zich over den be- sneeuwden gladden weg te voet naar Leiden. Acht of liegen maal vroeg hij onder leg, zyn persoonsbewijs over leggend en onder vermelding wf,,,6 u-nel van zijn tocht. by erschillende villabewoners om eenigen tijd te- mogen rus- Iiet hern steeds voor TT I - VA iACg Cil 1 om een tadiSee^Jeva? vïn Mn'ahen«U0ngaStV*eM V3n een bepaald gezm. Wat moe- ten wij hiervan denken Weerstand biedend aan de verleiding om verder verslag te doen van allerlei voorval len, meen ik nog een en ander te moeten schrijven over de vraag, hoe de aigemeene toe stand in het gebied der voor. malige „honger-provincies" thans, een maand na de bevrii- ding, is. J Wie in het Zuiden de kin derziekten der bevrijding heeft meegemaakt, kan zich wel voorstellen hoe de zaken in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht staan. Ook hier een terugslag op al te hooggespan nen verwachtingen, ook hier het groeien van een over-cri- tische stemming zonder vol doende besef voor de armoede, die ons uitgeplunderd volk te gemoet gaat. De Binnenland- sche Strijdkrachten wekken bij velen ergernis door de neiging van vele jongelui om met eemg lawaai op motorvoertui gen rond te rijden, waarbij nog een zekere vrijpostigheid van optreden komt (ik druk het zacht uit), die niet altijd in goede aarde valt. Men vergeet dan welk voortreffelijk werk door deze B. S. onder zeer verantwoordelijke leiding is gedaan. De N.S.B.'ers zijn grootendeels geïnterneerd, de krijgsbuit, die de aftrekkende Duitschers moeten achterlaten wordt door Canadeesche' troe pen verzamelt. Er is op som mige plaatsen veel gestolen uit voorraden in beslag genomen goederen. Natuurlijk heeft ieder hiervan het zijne te zeg gen. Men vindt de autoriteiten te slap in hun optreden of te streng. Men klaagt over ge brék aan werklust, over een zekere moedeloosheid. Mer. vraagt zich af waarom „Den Haag" niet rneer leiding geeft. Inderdaad is de situatie niet bijzonder overzichtelijk: aftre dende ministers, een nieuw ka binet in vorming, een Chef Staf Militair Gezag van Breda naar Den Haag verhuizend, ontwrichte organisatie van nog maar half gezuiverde de partementen, samensmelting van de in het Zuiden opge richte tijdelijke Rijksbureaux met de oorspronkelijke Rijks bureaus kortom een ietwat chaotische ontwikkeling, geheel in de lijn der eerste na-oorlogs- omstandigheden liggend. Slechts op één punt heerscht een volkomen eenstemmigheid: men is tevreden over de voed selvoorziening. De wijze waar op het Commissariaat Nood voorziening, de befaamde or ganisatie B2. in enkele weken ty'ds vier millioen menschen behoorlijke rantsoenen heeft kunnen verschaffen, is boven alle lof verheven. Zonder be grip voor de grenzen van het mogelijke heeft menigeen ge dacht, dat de distributie al binnen de eerste week na de bevrijding op volle toeren zou draaien. Het is echter reeds een respectabele prestatie, dat men, de vernielde bruggen en spoorwegen ten spijt, langs den langen omweg over Nijmegen- Arnhem voldoende heeft kun nen binnenbrengen en ver- deelen om den eersten honger ongeveerf tegen me dio Mei te stillen. Daarna is de voedingswaarde van de be schikbaar gestelde levensmid delen per persoon en per dag met een paar honderd calo rieën gestegen. In de laatste week van de afgeloopen maand overschreed de calo- rieënwaarde van de dagelijks verdeelde levensmiddelen in vele steden de 2000-grens, d. w.z. het niveau, dat in de Zuidelijke provincies eerst eenige maanden na de bevrij ding werd bereikt. Er wordt snel en doortastend gewerkt. Als er transporten binnenko men worden de vrachtauto's of schepen dadelijk, soms zelfs 's nachts, gelost. Den volgen den dag worden de goederen naar de winkels uitgereden en in den kortst mogelijken tijd verdeeld. Bonlijsten ondergaan in den loop van de week meermalen aanvulling. Indien kort geleden een in Zeeland verschijnend blad meedeelde, dat te Amsterdam van 20 tot 26 Mei slechts 400 gram brood en 200 gram biscuit was uit gereikt, is dit eenigszins bezij den de Waarheid. Per persoon ontving mén in die week 900 gram en in vele plaatsen zelfs 1100 gram biscuit. Ernstige zorgen baart de toestand van de Noord-Neder- landsche industrie. Waar de Duitschers de machines roof den of vernielden, zal herstel in de eerste jaren niet moge lijk zijn. Waar de installaties nog intact zijn, bestaat gebrek' aan kolen, stroom, grondstof fen en transportmiddelen. Het valt nog niet te overzien hoe deze moeilijkheden naast zoo vele andere overwonnen kun nen worden. Hetzelfde geldt voer de organisatorische ont wrichting in vele lagere en hoogere bestuursorganen. De vraag is of van bovenaf vol doende leiding kan worden ge geven. Er bestaat dringend behoef te aan een duidelijk afgeba- kenden koei's, aan rechtszeker heid en voorlichting. In de komende krachtproef voor ons herrezen democratisch staats bestel zal alles afhangen van de mogelijkheid de juiste man nen op de juiste plaatsen te krijgen. Er zal doortastender, in grootere eensgezindheid, losser van verouderde uolitieke tegenstellingen, gewerkt moe ten worden dan het tijdperk vóór 1940 te zien gaf. Orga nisatorische versplintering en politiek krakeel zijn uitingen van een luxe, die wij ons vroe ger misschien konden veroor- Iooven, doch die ons volk in de naaste toekpmst noodlottig gouden kunnen worden. Uit dit inzicht is de Ned. Volksbewe ging geboren, welke als alge meens- vernieuwingsbeweging alle provinciale vernieuwings bewegingen (o.a. de Jong-Ne- derlandsehe Beweging, afd. Zeeland) in zich heeft opge nomen. Kenmerkend voor den invloed, die de Ned. Volksbe weging reeds in de eerste we ken van haar bestaan Uitoe fent, is het feit dat haar voor zitter als kabinetsformateur optreedt. Vergeten ,wy echter niet, dat naast Prof. Schermer- horn ook de lieer Drees een opdracht van H.M. de Ko ningin ontving. In deze dub bele opdracht ligt de symbo liek van de huidige situatie. De Ned. Volksbeweging is niet m het leven geroepen om de bestaande politieke partijen te bestrijden. Zij wil er mee sa menwerken in de verwachting dat alle groepen zullen openstaan voor de vernieu wingsgedachte, die haar kracht ontleent aan de overtuiging dat er gestreden zal moeten worden voor een nieuwen Ne- derlandschen Staat. In de juist isvryde Noordelijke provinciën misschien nog meer dan elders, leeft het ideaal, dat onze Ko fi1"?;111 200 juist formuleerde: „Wij zullen -;et rusten voor lat het groote doel bereikt is: ■•et Vaderland te doen gelwen worden, dat bewijzen moet dat de tallooze gebrachte offers niet vergeefsch zijn geweest' P. ,T. Abonn.-pr.25 Ct. p. tt. ƒ3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 3ur. Vikingen tel. .10. M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475, Tei-neuzen Zaterdag 9 Juni 1945 ISSe Jaargang Hoof-Jred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Ultg. F. P. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr A MER IKANE N VORDEREN. Amerikaansche troepen zijn geland op het eiland Oshima. Vs km. van het Z.O. punt van Okinawa. Amerikaansche ma rinetroepen rukten 2 km. op van het" vliegveld te Naga in de richting van Gushi. Andere eenheden veroverden in het Oosten van het eiland, een heuvel aan den weg welke naai de kustplaats Itoman leidt. Marinevliegtuigen brachten 3 vrachtschepen tot zinken en beschadigden 3 andere bij Kioesjoe en in de O. Chin. zee. De troepen van Mac Arthur veroverden op N. Luzon de stad Bambang en ruitten 5 km. verder op. Op Midden Luzon werden de Japanners uit berg- stellingen ten O. van Manilla verdreven. Op Mindanao maakten de Amerikanen ge ringe vorderingen tegen toe- nemenden tegenstand. Lucht aanvallen werden uitgevoerd op Formosa, Borneo, Rabault en de kust van Indo-China. Groo te schade werd aangericht op vliegvelden en opslagplaatsen op Borneo en bij Bandjesmasin werden 2 vrachtschepen tot zinken gebracht. Liberators de den aanvallen op Japansche in stallaties bij Batavia. De toe stellen waren op de heen- en terugreis 19 uur onderweg. In Birma doet de vijand wanhopige pogingen om te ontsnappen over den spoorweg van Mandalay naar Rangoon, waarbij hij zware verliezen lijdt. Er worden besprekingen gehouden tusschen generaal Stillwell en gen. Mac. Arthur. Rusland gaf toe. De conferentie van San Francisco is over haar doode punt heen. Rusland heeft toe gegeven in de veto-kwestie. 700 Duitsehe onderzeeërs tot zinken gebracht. In hun laatste gemeenschap pelijke verklaring over den duikbootoorlog hebben Pres. Truman en Min. Churchill be kend gemaakt dat de geallieer den gedurende den oorlog meer dan 700 Duitsehe onder zeeërs hebben tot zinken ge bracht. (H.N.) KORTE PREDIKATIE Wonderlijk is het met ons menschen! Meestal zijn wy heel hang om iets van het onze te ver liezenmaar onszelf verliezen wy heel gemakkelijk! Pas op. kom niet aan mijn geld! kom niet aan mijn naam Maar onszelf zijn wij al kwijt voor ivij het wetenWij verkoopen onszelf voor dat geld voor die eerOf we ge ven onszelf maar zoo le geef Wonderlijk is het met ons menschen; wij achten onszelf van zoo weinig waarde maar datgene wat van o>ts is achten wij zeer hoog! Jezus zegt: Wat haat het een raensch zoo hij de geheele wereld wint en lijdt schade am zijn ziel? Werp TJzelf toch niet zoo weg! Uw eigen zelf is meer waard dan al het uwe! ,0 Jezusneem mijn leven, neem my zélf. Bewaar mij toch! Laat mij willen en niet willen wat Gij wilt en niet en loilt. Buiten U is niets dan strijd, niets dan moeitenniets dan zorgen Laat mij in uw vreugd' geborgen blijven tot in eeuwigheid." VI. 8. Nederlandsch vliegtuig verongelukt. Een Nederlandsch vliegtuig, dat op weg was van Amerika naar Australië en op 80 km. N. van Sacramento dook om een vleugelgroet te brengen is te gen een heuvel gevlogen en verongelukt. De vier inzitten den, drie officieren en een sergeant van de Kon. Ned. Ma rine, zijn omgekomen. Jlir. De Geer. Naar wij vernemen wordt bevorderd, dat tegen oud-mi nister-president jhr. De Geer ~~>n gerechtelijke instructie oraen geopend. (A.A.) Bonomi, de Italiaansche eerste minister, is afgetreden. (A.A.) Een bezoek aan Schouwen en Duiveland. Schouwen en Duiveland heeft de laatste maanden voor overig Zeeland altijd achter een geheimzinnig oorlogswaas verborgen gelegen Het schaar- sche n-suws en de vele geruch ten, die over dit eiland de ron de deden, spraken van inunda ties, evacuatie, vernielingen, beschietingen, bombardemen ten en een geterroriseerde be volking. Helaas heeft Schou wen en Duiveland inderdaad maandenlang al deze ellende moeten doorstaan. De gevol gen hiervan zal men nog ja ren ondervinden. Op uitnoodiging van het Mi litair Gezag hebben vrij dezer dagen een bezoek aan het eiland gebracht. Onze indruk was, dat men wat de toestand op dit Zeeuwsclie éUand be treft, feitelijk het best een ver gelijking met Walcheren kan treffen. Ook Schouwen Duiveland staat practisch ge heel onder water. Meer dan tweederde van het eiland is geïnundeerd. Alleen Zierikzee en het hooger gelegen Icustge- bied bij Haamstede zijn vrij van water. Schouwen en Duiveland is nog slechts een maand be vrijd, doch in dezen korten tijd hebben de bewoners, onder de geestdriftige en energieke lei ding van kapitein Roest, den militairen commissaris op dit eiland, reeds getoond dat zij de handen uit de mouwen ste ken om dit deel van Zeeland weer bewoonbaar te maken. Met een bewonderenswaardig enthousiasme, zonder moppe ren. onder buitengewoon moei lijke omstandigheden werken de, wordt flink aangepakt. En de resultaten zijn reeds te zien. Onder leiding van kapitein Roest hebben we een tocht gemaakt door het Oostelijk deel van het eiland. Van Zie rikzee. dat, vooral in de buurt van de haven, door de beschie tingen zeer veel schade heeft opgeloopen, reden we naar Nieuwerkerk. De weg is door 2 bomkraters en een doorgra ving, kort bij Zierikzee slechts voor klein verkeer berijdbaar. Het was een merkwaardige tocht, daar sommige gedeelten van het land nog pas kort ge leden droog waren gevallen, terwijl op andere plaatsen het aan beide zijden van den weg één groote watervlakte was. De weg slingerde als het ware door het water heen. De droog gevallen gedeelten boden een vreeselijk beeld. Het was dood land, een donkergrauwe woeste nij, zonder een sprietje groen, bedekt met een laag modder. Een zeer droefgeestig beeld. Op boomen, aan de huizen, heg gen, spoorrails, enz. hadden zich op vele plaatsen zgn. „pol len" gevormd als gevolg van het zoute water. In eenige polders is het wa ter reeds een meter gezakt of geheel verdwenen. We naderden over den weg,( door het „waterland" Nieuwer kerk. Het dorpje is droog, hoe wel rondom alles nog onder water staat. Nieuwerkerk is erg beschadigd. De bevolking was geëvacueerd. Veel is er hier door de Duitschers gesto len. Maar daar bleef het niet B.lbij. Ze hebben ook vee! ver nield. De toren hebben de van dalen laten springen. Er is slechts een puinhoop van over gebleven. De school is volko men verwoest en de gebouwen rond den toren hebben zware schade opgeloopen. Het is een dood verwaarloosd dorpje. Men bespeurt er bijna geen teeken van leve De straten zien er uit als weidegrond. Het gras groeit rykelylc tusschen straatsteenen. Maar Nieuwerkerk zal her rijzen. Daarvan zyn wij over tuigd. Er is nog slechts een 20-tal personen teruggekeerd, doch deze hebben reeds een kern gevormd, welke ijverig bezig is het puin op te ruimen en het dorp weer een oogeiijk aanzien te geven. Er wordt hier eendrachtig en hard ge werkt. Er heerscht een prach tige geest. We reden verder naar Oosterland. Dit dorpje is wel heel zwaar geteisterd. Het heeft geheel onder water be staan, en veel schade geleden door granaten en bommen. De vernielingen zijn groot. Midden in het dorp hebben de bom men woningen weggevaagd. De straten liggen vol puin, modder, glas etc. Het aardige torentje heeft eveneens zeer veel geleden. Ook in deze ge meente is een kern van dorps bewoners aan het werk ge gaan. Een tiental mannen is begonnen en langzamerhand wordt deze ploeg uitgebreid. Flink wordt aangepakt. Het leven is er moeilijk. Geen aan voer, en maar 1 koe voor .de melkvoorziening. Na een rit door het kale. doode, pas drooggekomen land, over modderige en stoffige wegen bereiken we Zijpe. Ook hier veel schade. Vervolgens rijden we naar Bruinisse. dat ook voor een belangrijk deel onder water heeft gestaan. Bruinisse was een dorp van ongeveer 2000 inwoners. Nu zyn er nog nauwelijks 50 te ruggekeerd. Het centrum van deze plaats is in een groote puinhoop veranderd, Di'iemaal is het dorp gebombardeerd en honderden granaten zijn er op afgeschoten. De toren is ook hier verdwenen. Rond het kerk gebouw hebben de bommen ontzettende verwoestingen aangericht. De straten zijn onder het puin bedolven. Weer in een ander deel van het dorp is een geheele rij huizen uit gebrand. Dit visschersdomje heeft een zware tol betaald. Maar evenals in andere plaat sen ziet men de nog' weinige mannen vol ijver bezig de stra ten begaanbaar te maken, en herstellingen te verrichten'. De verwoestingen in het Oos telijk deel van Schouwen zijn belangrijk, maar de werklust is nog aanwezig en de geest is uitstekend. In het Westelijk deel zijn de beschadigingen niet groot, docli het staat bijna geheel on der water. Ten Westen van Zierikzee is het een verdron ken land. Dorpen, landerijen, Lezers vragen Een huisvrouw te Middel-, burg klaagt er over, dat de eene groenteboer steeds nieu- groente voor zijn klanten krijgt, terwijl een andere groenteboer steeds achteraan komt, omdat hij op de alphabe- tische verdeelingslijst tot de laatsten behoort. Antwoord: De aanvoer van groente voor Walcheren ge schiedt via de veilingen en de grossiers. De klein-handela- ren ontvangen op hun toewij zingen (n.a.v. de ingeleverde groente- en fruitbennen) de groente. Bij den eersten inle veringsbon voor groente en fruit is bij loting uitgemaakt, welke kleinhandelaar het eerst de groente ontvangt, bijv. de letter B. Werd nu bijv. een wagen spinazie aangevoerd, dan ontvingen de detaillisten met de letters B, C, D, E, F hun toewijzingen. Een volgende wagen met spinazie of sla werd dan verdeeld onder de G en volgende letters. Radijs en rammenas wordt weer volgens een andere lijst verdeeld. Het zou zeker ge- wensclit zijn, dat ook voor bloemkool en worteltjes even eens een aparte lijst gemaakt werd. Zooals het thans ge schiedt zijn er kleinhandela ren, die niet aan de beurt ko men voor bloemkool of wor teltjes. Zoo zullen ook de komkommers en andere groen ten zoo redelijk mogelijk ver deeld worden. Verschillende vrouwen vra gen waarom er geen versnape ringen worden gegeven. Nu moeten de huisvrouwen, ten koste van het geheele gezin, boter en suiker sparen om aan versnaperingen te komen. Antwoord: De in het Zuiden van ons land gevestigde fa brieken welke versnaperingen fabriceeren, hebben geen grond stoffen (suiker, glucose) om versnaperingen te maken. De suiker wordt in de eerste plaats voor andere doeleinden bestemd. In andere deelen van het land schijnen de fabrieken nog wel over eenige grond stoffen te beschikken, doch daar ontbreken weer de kolen om de machines te laten draaien. Zouden er kolen komen, dan is er ook nog het personeelsvraagstuk. De heer A. C. C. te Middel burg klaagt over de hooge prij zen voor aardbeien en visch. De gewone werkman kan niet een paar gulden voor een kg. aardbeien betalen. Een andere lezer vraagt waarom de pry-' zeneontróje dit toelaat. Antwoord: De prijzencon- tröle heeft alleen tot taak het controleeren van de van over heidswege vastgestelde prij zen en prijsvoorschriften. Het vaststellen van prijzen ge schiedt dus niet door de prij- zencontröle. De allereerste aardbeien z^n in prijs vrijgelaten, daar ze als luxe beschouwd worden. Bij ruimer aanvoer worden de prijzen vastgesteld, afloopend naar den venvachten groei van den aanvoer. Door de gunstige weersomstandigheden werd deze aanvoer grooter dan men venvacht had. Aan vankelijk kwamen er dus vrij veel aardbeien tegen hoogen prijs. Thans is de prijsdaling zoo geregeld, dat over onge veer 1*2 week, als de aanvoer het grootst is, aardbeien voor de gewone beurs bereikbaar zullen zijn. De prijzen van de visch zijn de laatste maanden reeds aanmerkelijk gedaald. Tong, waarvoor 3.15-ƒ S.65 werd betaald, kost nu 2 tot 5; schol, waarvan de prijs vari eerde van 0.853.50, kost 0.752.50; schelvisch 1.40—j 3.50; nu 1— 1.30; kabel jouw met kop 1.10—ƒ2.50, nu 0.95 f 1.20; zonder kop: van 'de Financial News te)/ -1.70; haring 0.901.15. Amsterdam wordt de door de i nu f 0.50 en .f 0.65. De prezen Duitschers in Nederland aan-!zijn vastgesteld door het alg. gerichte schade op f 16 mil-1 Commissariaat voor de voed- üard geschat. De finaneieele j selvoorziening. Men vergete toestand is op verontrustende niet, dat het risico voor de wijze achteruitgegaan. De na-1 visschers in dezen tyd buiten- tionale schuld is toegenomen gewoon^ groot is. Zij varen Prof. Schermerhorn en W. Drees aanvaarden de opdracht. Prof. Ir, W. Schermerhorn en W. Drees, die door H.M. de Koningin aangezocht werden om. het nieuwe ministerie sa men te stellen, hebben deze op dracht aanvaard in de overtui ging dat zij zouden slagen. Thans na nauwe samenwer king van eenigen tijd zijn zij in deze verwachting ten zeer ste versterkt. Toch zijn vele moeilijkheden van practischen aard te overwinnen, vooral in zake het contact met personen wier huidige verblijfplaats bui ten de Hollanden, ja zelfs bui ten Nederland ligt. Verder is er velerlei uitvoerig overleg noodig. opdat het komende ka binet de vereischte stabiliteit kan bezitten. Niettemin mag de vorming van de nieuwe re geering zeer binnenkort wor den verwacht. In het gebouw van de Eerste Kamer te 's-Gravenhage heeft een vergadering plaats gehad van de voorzit ters met de seniorenconventen der beide Kamers en de heeren Drees en Schermerhorn. ROST VAN TONNIN'GEX PLEEGT ZELFMOORD. Rost van Tonningen heeft zelfmoord gepleegd door van de vierde verdieping van de gevangenis aan den Pompsta- tionsweg te Scheveningen (het Oranjehotel uit den bezettings tijd) te springen. Rost deed reeds eerder een poging tot zelfmoord, met behulp van een scheermesje. Dit mislukte toen. EXTRA RANTSOENEN VÓÓR FA3ÏXLIEFEE STEN. Voortaan zal, volgens een mededeelir.g van het Centraal Distributiekantoor, weer de gelegenheid bestaan, om extra rantsoenen te verstrekken bij huwelijksfeesten, en zilveren-, gouden- en diamanten bruilof ten. EEN OMROEPCOMMISSIE. Een omroepcommissie, onder voorzitterschap van Prof. mr. J. Oranje, zal met ingang van 1 Juli den minister van bin- nenlandsche zaken van advies dienen in omroepzaken en de omroepprogramma's samen stellen en uitzenden. Herrij zend Nederland, de door de sub-sectie Radio van het M.G. beschikte voorloopige omroep organisatie zal per 30 Juni de uitzendingen beëindigen. De omroepcommissie zal taak van M.G. overnemen voor een overgangstijd, totdat de regeering in overleg met de volksvertegenwoordiging zal hebben beslist hoe de definitie ve vorm* van de radio-omroep in Nederland zal worden. ZES PERSONEN DOOR LANDMIJN GEDOOD. Bij het opruimen van land mijnen zijn te Westervoort zes personen om het leven geko men. Een boer was met zijn zoon, zijn beide dochters en twee aanstaande schoonzoons op zoek naai' mijnen. Een hun ner is daarbij op een mijn ge trapt met het treurige gevolg dat-allen wei'den gedood. 16 MILLIARD SCHADE. Volgens den correspondent met ongeveer 8 milliard, waarvan de jaarlijksche rente ongeveer 300 millioen be draagt. (AA) Nederlandsche weermacht. De Daily Mail berichtte de zer dagen dat in ons land een half millioen manschappen zou worden gemobiliseerd voor den strijd tegen Japan en de bezetting van Duitschland. Of ficieel is Donderdag nogmaals bevestigd, dat het de bedoeling is vooralsnog een weermacht van 200.000 man te vormen, op de eerste plaats door mid del van een vrijwillige deelne ming en voor het geval dat hierdoor het getal van 200.000 nog niet bereikt zou zijn, zal het resteerende gedeelte wor den aangevuld door middel van dienstplicht. (AA) DE SYRISCII- IIBANEESCHE KWESTIE. De kwestie Syrië-Libanon versus Frankrijk heeft, in heel de Arabische wereld een hevi ge deining teweeg gebracht. Arabische kwesties interes- ë^uaute en bestemming kry- seeren de geheele mohamme- =en- daansche wereld. Ook Neder-) Een lezer uit Kamperland land met zijn zooveel millioen vraagt waarom op Noord-Be- mohammedaansche rijksgenoo-| velancl zulke groote pai'ttjen ten is daarbij nauw betrokken, i aardappelen blijven liggen, De eendrachtige en standvasti- j inplaats van in de distributie ge houding van Engeland, j te worden gebracht. Amerika en Rusland tegen-Antwoord: Binnen ongeveer over de Fransche aspiraties, drie weken zal het overschot die niet bepaald van den tegen-aan aardappelen in Zeeland v.-oordigen vooruitstrevenden naar Rotterdam en Den Haag democratischen geest getuigenien plaatsen in Brabant en 't recht van zelfbeschikking j Limburg voor de mohammedaansche voor eigen rekening. Op wrak ken en door mijnen hebben de visschers de laatste weken al veel netten verspeeld. G. W. F. te Middelburg be treurt het, dat de Visclimarkt te Middelburg er zoo slecht onderhouden uitziet. Van de hekken zijn stukken afgere den. Waarom heeft Gemeente werken niet ingegrepen, vraagt cleze lezer. Antwoord: Wanneer visch wordt aangevoerd, moet dit spoedig verkocht worden. De verkoop op de Markt en op andere plaatsen gaat niet naar wensch. De Vischmarkt 'blijkt voor den verkoop de aangewe zen plaats. In verband hier mede zyn voorloopig houten palen gezet voor een ordelijken gang van zaken. De bescha digde ijzeren hekken zijn weg gehaald en zullen nu door Ge meentewerken worden her steld, evenals de visch.ta.fels. Zoo spoedig mogelylc zullen de ijzeren palen en hekken weer geplaatst worden en zal de Vischmarkt weer haar oude PROVINCIENIEUWS DE CHOCOLADEBON. Voor chocolade is niet bon E 60 Reserve aangewezen vcor 1 tablet, zooals wij gisteren, meldden, doch bon B 60 Res» Herbouw van Vlissingen. Nu in dc naakte toekomst oor den herbouw van VHssin- gen alle krachten zullen moe ten worden ingespannen en zeer waarschijnlijk op de wo- ningbouwvereenigingen een be roep zal worden gedaan bij den wederopbouw der oude stad, heeft de directeur van gemeen tewerken. de heer C. Ouwe hand, eenigen tijd geleden een conferentie gehad met de be sturen der te Vlissingen be staande won i ngbouwvereen., welke bespreking ook werd bij gewoond door den heer jhr. De Ranitz. Na enkele gecombineerde vergaderingen hebben de be sturen der woningbouwvereeni- gingen „Gemeenschappelijk Belang", „Goed Wonen" en „St. Willebrordus" thans be sloten over te gaan tot het stichten van een afzonderlijke wonin ebouwvereen i ging, ten. doel hebbende zoo mogelijk den herbouw in de oude stad te bevorderen. Van elke bouwvereen. heb ben 3 bestuursleden in deze nieuwe stichting zitting. Als dagelijksch bestuur werd ge kozen: de heer A. C. van «:1e Velde, voorzitter, de heer W. de Ridder, secretaris en de heer F. Schets, penningmees ter. Te Sneek is deze week over leden mevr. N. van de Putte Daane, echtgenoote van den heer G. van de Putte, oud-lid van Ged. Staten, te VHssingen, die sedert enkele jaren, te Sneek is geëvacueerd. Gisteravond werd de afd. Vlissingen van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbon d weder heropgericht, met een bevredi gend aantal leden. Vele oud-ls- den, vooral onder het loodsper- soneel. vertoeven echter nog el ders. Een commissie werd be noemd, welke de propaganda door huisbezoek krachtig zal ter hand nemen. Het voorloo pig bestuur is thans als volgt samengesteld: H. Blaauw. voorzitter. J. Suurmond, secre taris, R. Schroevers, penning meester, L. Schmelzer cn P. Sinke. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag te Middel burg apotheek v. d. Harst en te Missingen apotheek Enge- ring, Bellamypark, geopend. Te Westkapelle hebben twee mannen de onvoorzichtigheid begaan een gebied binnen te rijden dat als gevaarlijk stond aangegeven, in verband met landmijnen. Zij reden op een tankmijn, welke ontplofte. Daarbij liepen de mannen ver wondingen op, hoofdzakelijk aan den rug. Per Dultw zijn zij naar het Gasthuis te Middel burg vervoerd. De heer J. C. E. baron van Lynden wnd. oerste voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, heeft den dank van Den Haag aan Goes overgebracht voor den prach- tigen steun. De Hulpactie Roo de Kruis, afd. Goes, heeft nl. aan Den Haag een zending le vensmiddelen voor de onder voeden gezonden, bijna 1000 pakketten van 10 kilo, die on der geleide van de heeren Sturm en Van Doom werden overgebracht. Door niet opgehelderde oor zaak, brak Donderdagavond brand uit in de opslagplaats van de grasdrogerij te Krab- bendyke. Gelukkig bleven de gebouwen waarin de machines staan gespaard. De fabriek kan blijven doorwerken. Een inwoonster van Klee* tinge had haar rijwiel onbe heerd in de Wijngaardstraat te Goes laten staan. Even later was het verdwenen. Enkele weken geleden hoor de men te Goes van de diefstal van balen suiker. Thans is D. van S. aangehouden, die 10 ba len zou hebben weggenomen. Maandag had bakker A. Vroegop te Kruinijigen het ongeluk by liet achteruitrijden van een wagen geladen niet kunstmest, tusschen den wa gen en een schuur bekneld te geraken, waardoor hij een paar ribben brak. Ged. Staten van Zeeland hebben den lieer J. van Tui nen, hoofdcommies, chef le afd. Prov. Griffie, met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot referendaris. bevolking aantasten, kan niet enz. staan daar midden'in een i anders dan een gunstigen in- onafzienbare watervlakte. vloed hebben op de toestanden Het gemaal Schouwen hoopt!in mohammedaansche kringen men over eenige weken weer jen zal ook door onze moham- hersteld te hebben. Dan kan j medaansche mede-Nederlan- met de droogmaking begonnen I ders met instemming begroet worden. I worden. per schip en per wagon zijn afgevoerd. Het op- koopen en verzenden der par- cijen aardappelen geschiedt door de VJB.N.A. en is on danks de talrijke transport moeilijkheden in vollen gang.; Wij hopen binnenkort op dezej aardappel-kwestie terug te i komen. REGISTRATIE VAN VERPLEEGSTERS. Oud-verpleegsters en vevple- genden op de Zeeuwsche Ei landen, in het bezit van het diploma A en B, voorts 2e en 3e jaarsleerling-verpleeg- sters, niet verbonden aan een verplegingslnricliting, dienen zich onverwijld te melden onder overlegging van hun diploma voor zoover aan wezig bij den plv. Inspec teur van de Volksgezondheid te Middelburg of Goes. Zusters in functie, die hun post niet mogen verlaten, kunnen schrif telijk opgave doen. Met spoed kunnen vrijwilli gers onder hen, behoudens overlegging van bewijs van instemming van hun werkge ver, voor minstens zes weken tewerk worden gesteld bij do nedische voedingsploegen in net "Westen des lands. De Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid regelt aantal, on derdek en salaris. Op last de Medisch Advi seur bij het Militair Com missariaat Zeeland. C. F. FRUMACJ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1